לא ינום ולא ישן שומר שגרירות ישראל

הפיצוץ בשגרירות הישראלית בבואנוס איירס, 1992 (צילום: AP Photo/DonRypka)
AP Photo/DonRypka
הפיצוץ בשגרירות הישראלית בבואנוס איירס, 1992

כמו שאתם רואים אותי, חנון שמאלני ויפה נפש, גם לי יש עבר אפל בשירות כוחות הבטחון.

לא לא, אני לא הולך להתוודות כאן על פגיעה בזכויות האדם של פלשתינאים חפים מפשע וגם לא על משימות נועזות אך בלתי חוקיות בעליל בעורף האויב.

כמו שאתם רואים אותי, חנון שמאלני ויפה נפש, גם לי יש עבר אפל בשירות כוחות הבטחון. לא לא, אני לא הולך להתוודות כאן על פגיעה בזכויות אדם

תרומתי למערכת היתה צנועה הרבה יותר, לשמחתי, והסתכמה באבטחת אחת משגרירויותינו ברחבי העולם. אבטחה אני אומר, נו טוב, נקרא לזה אבטחה.

תחתית החבית, החוליה האחרונה בשרשרת, נמוך שבנמוכים היה תפקידי במערכת, 'נוכח לילה' קוראים לזה בז'רגון השושואיסטים. לא שומר, בטח שלא מאבטח – נוכח.

כלומר כשכל הלוחמים בוגרי קורס הג'יי ארים (בחיי שככה קראו לזה, אני לא זוכר למה) פרשו לדירות היוקרה ששכרה להם המדינה, נוהגים ב-BMW שלהם שקנו ללא מיסים, נכנסנו לפעולה אני ושכמותי, הנוכחים.

אז איך מגיע רובאי אחת וחצי כמוני, רודף שלום מושבע שכבר בבית ספר יסודי קיבל מכות בגלל הרעיונות המוזרים שלו בעניין זכויות הפלסטינאים למדינה משלהם, למין עבודה כזו, תשאלו בטח. אז זהו שבמקרה, ממש במקרה.

אחרי השתרכות תרמילאית ברחבי דרום אמריקה תוך חיפוש אמיתי אחר הרפתקאות שתמיד נשמעו מרגשות יותר במכתבים שכתבתי לחברים בארץ מאשר איך שהיו באמת, הגעתי לבואנוס איירס. נטול כסף ועוד יותר נטול חשק לחזור לארץ.

אז איך מגיע רובאי אחת וחצי כמוני, רודף שלום מושבע שכבר ביסודי קיבל מכות בגלל הרעיונות המוזרים שלו בעניין זכויות הפלסטינאים, למין עבודה כזו, תשאלו בטח

ארגנטינה שהיתה בעיצומה של אחת ההתמוטטויות הכלכליות התקופתיות שלה לא היתה מקום אידיאלי לחיפוש עבודה עבור בחור בן 23, בלי מילה ספרדית, עם השכלה תיכונית במגמה ביולוגית וניסיון חיים שמסתכם בשלוש שנות שירות בצבא ושנת שוטטות.

אז נשארה השגרירות. סלמן חברי, מאבטח בכיר באותה תקופה, התוודה בפני שנים מאוחר יותר שכשפניתי לשגרירות בפעם הראשונה המלצתו היתה לזרוק את החנון הזה לכל הרוחות, אנחנו צריכים לוחמים כאן ולא אשכנזים חכמולוגים, אמר. יכול מאד להיות שהוא צדק, אבל לשמחתי מאיר הקב"ט חשב אחרת.

פעם היו אנשים אחרים בשב"כ, מאיר הקב"ט היה מאחרוני השבכ״ניקים של מפא"י. אולי לא מועמד פוטנציאלי לכנסת מטעם הרשימה המשותפת, אבל רחוק מאנשים כמו דיכטר וכפיליו, ולדעתו כנראה היה אפשר להסתפק במשהו פחות מרמבו לתפקיד היוקרתי של נוכח לילה.

למרות שעברנו אימונים בהפעלת כלי נשק למיניהם ומבחני כושר מפרכים, תפקידנו בשטח היה מנהלתי ואפור. סגור דלתות, סגור חלונות, הפעל אי אלו מערכות שלא נכתוב עליהן כאן כדי לא להסתבך עם הצנזורה ולך לישון.

כן כן, לישון. במהלך הלילה היינו אמורים לבצע אי אלו סריקות ולכן הצטיידנו בשלושה שעונים מעוררים. למה שלושה? כי אחד לא הספיק לי, כפי שהתברר לי באותו בוקר בהיר כשהתעוררתי מצלצול פעמון הדלת לאחר שנת ישרים של לילה שלם נטול סריקות, מה שכמעט גרם לי לאבד את עבודתי מוקדם מן המצופה.

פעם היו אנשים אחרים בשב"כ, מאיר הקב"ט היה מאחרוני השבכ״ניקים של מפא"י, ולדעתו כנראה היה אפשר להסתפק במשהו פחות מרמבו לתפקיד היוקרתי של נוכח לילה

הימים היו ימי טרום רצח רבין, ואפילו טרום מכונית התופת שמחקה מעל פני האדמה את השגרירות בבואנוס איירס, אותו בניין עתיק ויפהפה שבו ביליתי את מיטב לילותי אי שם בסוף שנות השמונים, ככה שבכירי השב"כ נטולי הטראומות החליטו לתת לי צ'אנס נוסף וההרדמות בשמירה לא עלתה לי במקום העבודה הטרי שלי.

מזלו של אלכס חברי לא שפר עליו כמו מזלי, וההרדמות שלו בשמירה עלתה גם עלתה לו במקום העבודה. אלכס לעומתי לא התעורר אפילו מן הצלצול הממושך בדלת. אולי העובדה שהוא היה שיכור אותו לילה וככל הנראה גם מסומם היא זו שגרמה לו לא להתעורר עד שסלמן הטיח בראשו הרדום את הדלת אותה פרץ בבעיטה, לאחר שחדר לשגרירות בטיפוס על החלון עם הסכין בין השיניים.

סלמן המטורף, חבר יקר, שהתאכזב קשות לראות את אלכס הישן על הרצפה מסריח מאלכוהול. הוא דוקא קיוה אני מניח להתקל בחוליית מחבלים חמושים ולחסל אותם במו ידיו.

יש לי הרגשה שהחיזבאללה חיכה עם התוכנית שלו לפוצץ את השגרירות עד שסלמן יסיים את השליחות שלו בארגנטינה, אפילו הם לא רצו להסתבך איתו.

החיים בארגנטינה בסוף שנות השמונים חייכו אלינו – אנו שהרווחנו את משכורתנו בדולרים בימי אינפלציה דוהרת של אלפי אחוזים בשנה, כל מה שהיינו צריכים לעשות כדי להתעשר היה לחכות עוד רבע שעה מבלי להחליף את הדולרים למטבע מקומי וכח הקניה שלנו הלך ותפח מבלי שננקוף אצבע.

מצבם של העובדים המקומיים בשגרירות ושל שאר עמך ארגנטינה לא היה כל כך מזהיר כמובן, אבל לנו, חבורה של צעירים בני עשרים וקצת זה ממש לא הפריע.

העבודה היתה משעממת ונטולת מתחים, ארגנטינה נחשבה ליעד בהסתברות נמוכה לארוע, אותה הסתברות מפורסמת שהופכת לגבוהה רק אחרי שהאסון קורה.

העבודה היתה משעממת ונטולת מתחים, ארגנטינה נחשבה ליעד בהסתברות נמוכה לארוע, אותה הסתברות מפורסמת שהופכת לגבוהה רק אחרי שהאסון קורה

את האנרגיות העודפות שלנו פרקנו בבילויים פרועים ובחיפוש צרות באופן כללי, חבורה של צעירים עם עודף של כסף ועודף בטחון עצמי.

האידיליה התנפצה כדרכן של אידיליות באופן בלתי צפוי לחלוטין. אחוות הלוחמים הפכה למערבולת של חשדות, תככים, האשמות ועימותים.

גניבה, סתם גניבה היתה סיבת המערבולת. לא בגידה או משולש רומנטי, לא רצח מסתורי חס וחלילה, גניבה של 400 דולר עלובים הספיקה כדי לטרוף את הקלפים, ליצור ולפרק בריתות מידי יום ביומו על פי מצב החשדות הנזיל ולפרק חברויות שנבנו לאורך שנים.

כמו בסיפור של אגתה כריסטי, אחד מהחבורה היה הפושע, רק שהרקול פוארו לא הופיע כדי לחשוף את זהותו. לא בכל יום נגנב כסף מקודש הקודשים, הכספת של הקב"ט בתוך חדר הבטחון הממודר. כספת שאת צירוף המספרים שלה ידעו רק 5 אנשים.

למעשה אמורים היו לדעת אותו 5 אנשים אבל בפועל מסתבר שידעו אותו הרבה יותר, גם אני למשל, מה שהפך אותי כמובן לאחד החשודים.

החשוד הראשון היה סלמן, ראש הכנופיה, ידו בכל ויד כל בו. לא יעלה על הדעת שהשחקן הראשי לא יהיה מעורב באירוע בסדר גודל כזה, ומכיוון שהוא לא היה הקורבן, חזקה עליו שיהיה הפושע.

לא בכל יום נגנב כסף מקודש הקודשים, הכספת של הקב"ט בתוך חדר הבטחון הממודר. כספת שאת צירוף המספרים שלה ידעו רק 5 אנשים

לכולם היה נח להאמין שסלמן היה האיש, בעיקר בגלל שהוא עזב את השגרירות בדיוק לאחר הגניבה וחזר לארץ. היום מן הסתם היו מאשימים אותנו בגזענות, סלמן הוא דרוזי, ואולי קל היה יותר להאשים דרוזי בגניבה, אבל היותו דרוזי לא הפריעה לו להיות המנהיג הבלתי מעורער שלנו לאורך שנים, ככה שאני לא קונה את ההסבר הפשטני הזה.

הרבה יותר קל לחשוד במישהו שאתה לא צריך להסתכל לו בעיניים כל בוקר. ולהפתעתו הרבה של סלמן, שלא ידע אפילו על הגניבה, הוא זומן לחקירה בפוליגרף במרתפי השב"כ, ולהפתעתנו הלא פחות גדולה הוא הוכיח את חפותו לא פעם אחת אלא בשתי חקירות רצופות, ואנחנו נשארנו בלי סלמן ובלי חשוד.

החקירה הלכה והסתבכה. הרקול פוארו היה עסוק כאמור, אז במקומו הטיסו אלינו במיוחד מהארץ חוקר דגול, איש שב"כ ללא חת, קומתו תמירה, רעמת שערו אדומה ואפילו רגל מעץ היתה לו, זכר להתקלות מבצעית בה נאלץ לדרוך על רימון יד שנזרק אל הג'יפ בו נסע תוך כדי פעולה ב"שטחים" ועל מנת להגן על חייהם של הנוסעים בו.

מבט אחד מהאיש הזה, מילה אחת שלו בקול הבס העמוק עד כדי הפרזה, וכל מה שרציתי לעשות זה להתוודות על הכל. על הגניבה על הבגידה, על מה שלא יהיה רק תקחו אותו ממני. מסכנים הפלסטינאים חשבתי לעצמי, והימים ימי האינתיפאדה הראשונה.

בורסת ההימורים געשה, לא כל כך בעניין זהותו של הגנב, לכל אחד מאיתנו היה חשד מבוסס יותר או פחות בעניין זהותו, אלא בעניין הקורבן.

צעירים ותמימים כפי שהיינו, ברור היה לנו שקורבן צריך להיות. לא יעלה על הדעת שגניבה מכספת הקב"ט תשאר כתעלומה בלתי מפוענחת, ועוד פחות יעלה על הדעת שיטיסו במיוחד מן הארץ את בכיר החוקרים וגנב לא ימצא.

כל אחד מאתנו שעבר את חווית החקירה בפוליגרף יצא בהרגשה ברורה שהוא גנב נאלח ושבתוך רגעים ספורים זהותו תיחשף וקלונו יתגלה ברבים.

אפילו יעקב, נוכח לילה זוטר כמוני, היה משוכנע שהוא אשם בגניבה, למרות שהוא בכלל לא היה בבואנוס איירס ביום האירוע. עד כדי כך סמכנו על מכונת הקסמים ועל החוקר הבכיר.

כל אחד מאתנו שעבר את חווית החקירה בפוליגרף יצא בהרגשה ברורה שהוא גנב נאלח ושבתוך רגעים ספורים זהותו תיחשף וקלונו יתגלה ברבים

באופן כללי נטינו לחשוב שסביר שיפלילו את אחד מאיתנו, הנוכחים. מבחינה תקציבית זה היה הדבר הנכון לעשות. לפטר נוכח לילה זה סיפור זול מאד. להחזיר שליח לארץ, על משפחתו וציודו זה סיפור יקר הרבה יותר.

אפילו לא עלה על דעתנו שעובדת היותו של הקורבן אשם או חף מפשע תשפיע על ההחלטה. כמו בסיפורים, היה לנו גם את יואב, מאבטח חדש, שעמד מעל לכל חשד, חף מכל פשע נקי וטהור מידות. וכמו בסיפורים הוא הוא היה זה שהועמד אל עמוד הקלון, נשקו נלקח ממנו, והוא גורש מן השגרירות בבושת פנים.

כשאמרו לנו שיואב נכשל בחקירת הפוליגרף, לא האמנו. כולנו צלצלנו אליו מיידית לחזק את רוחו. יואב, אמרנו לו, אנחנו איתך; אנחנו לא מאמינים לסיפור הזה ואנחנו נתמוך בך לאורך כל הדרך, יהיה מה שיהיה.

יואב היה מאלה ששידרו תדמית של יושר בלתי מתפשר, קיצוני כמעט עד כדי גיחוך. מאלה שמסרבים להשתמש בטלפון של העבודה לשיחות אישיות, מאלה שלעולם לא ישכחו להחזיר את העודף ויתעקשו לשלם יותר מהאחרים אם אכלו פרוסה אחת יותר מן הפיצה שנקנתה במשותף.

כולנו נקראנו לשיחת הבהרה חד משמעית: יואב הוא האשם, ללא כל ספק והמערכת לא תסבול סולידריות איתו מצד אף אחד מאתנו. ובכלל, מה אנחנו רוצים? קודם צעקנו ויללנו שימצאו את האשם ועכשיו כשמצאו לא טוב לנו? ואם אנחנו יודעים כל כך טוב מי לא אשם, איך זה שאנחנו לא יודעים מי כן אשם? ולמה שהמערכת תפיל את האשמה על מישהו כמו יואב, לא היה קל לנו למצא קורבן יותר פשוט ויותר זול?

יואב התקשר אלינו, אל כולנו. חלקנו לא ענה לטלפון, אני דוקא כן. ״אז מה יהיה עם התמיכה?״ הוא שאל, ״כי אני מתכוון להלחם על חפותי לאורך כל הדרך, אתבע אותם למשפט ואוכיח את האמת, אני יכול לסמוך עליך?״.

יואב התקשר אלינו. חלקנו לא ענה לטלפון, אני דוקא כן. ״אז מה יהיה עם התמיכה?״ הוא שאל, ״כי אני מתכוון להלחם על חפותי לאורך כל הדרך, אתבע אותם למשפט ואוכיח את האמת, אני יכול לסמוך עליך?״

תראה יואב, זה לא שאני פתאום לא מאמין לך או משהו אבל דיברו אתנו ואמרו שזה לא ככה, ושהם יודעים מה שהם עושים, אז אני באמת מקווה שתוכיח את חפותך, זה לא שאני לא מאמין, אני לא יודע במה להאמין יואב. מהעבר השני היתה שתיקה. יותר לא שמענו ממנו ולא שמענו עליו, על יואב.

כשנתיים לאחר הסיפור הזה, מכונית תופת מחקה את הבניין היפהפה מעל פני האדמה, בפיצוץ שגבה את חייהם של 29 בני אדם, אף אחת מן הנפשות הפועלות המוזכרות כאן לא היתה בין ההרוגים, כולם הוחלפו וחזרו לארץ טרם הפיגוע. דווקא יואב, שהיה מאבטח חדש בזמן הגניבה, עלול היה למצוא את מותו בפיצוץ, אלמלא היה נשלח הביתה בבושת פנים.

גיא נבו הוא יליד 1964, עורך דין לשעבר, יזם סדרתי בהווה. גרוש מאד, אב לשתי בנות, חי בארגנטינה מאז רצח רבין אותו לקח באופן אישי. לכלב שלו קוראים רון.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,661 מילים
כל הזמן // יום חמישי, 6 באוגוסט 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

בוטלו הגבלות סוף השבוע, שאסרו על פתיחת מתחמי מסחר

דיווח: נתניהו הציע לכחלון לשמש פרויקטור-על לנושאי כלכלה; ראש הממשלה והשר לשעבר מכחישים את הפרסום ● נתניהו: ההפגנות מאורגנות ממלונות פאר; הם גומרים לארגן את ההפגנה והולכים לאכול בוולדורף אסטוריה ● לפיד לראש הממשלה: "אתה יודע למה המפגינים באים לבלפור? כי הם בעלי הבית. זה לא הבית שלך, זה הבית שלהם. הם באו להגיד לך שהחוזה נגמר"

עוד 36 עדכונים

בכירי הליכוד

מפלגת הליכוד גאה ומתפארת בכך שהיא מפלגה דמוקרטית, ושנציגיה נבחרים בבחירות על-ידי כל חברי המפלגה. אבל משהו שם לא עובד. בחברה דמוקרטית אנשים לא מפחדים להביע את דעותיהם. אולם בשנים האחרונות אי-אפשר שלא להתרשם מכך, שבכירי הליכוד אינם מביעים את דעתם לא רק בתקשורת ההמונים, אלא אף בשיחות שהם מקיימים ביניהם.

מפלגת הליכוד מתפארת בכך שהיא מפלגה דמוקרטית. אולם בשנים האחרונות אי-אפשר שלא להתרשם, שבכירי הליכוד אינם מביעים את דעתם – לא רק בתקשורת ההמונים, אלא אף בשיחות שהם מקיימים ביניהם

נבחרי הליכוד בכנסת ובממשלה מרבים להופיע בתקשורת. רובם לא נראים ולא נשמעים טיפשים. אורח חייהם והתנהגותם נורמטיביים. לא מדובר בגנבים החומסים את הקופה. מדובר באנשים סבירים – כאלה שבעולם הערכים שלהם יש טוב ורע, ומידה למה ראוי ומה פסול בהתנהגות בני האדם.

אנשים אלה מבינים שאדם שמבקש מתנות מאחרים ראוי לגנאי, אף אם אין בקבלת המתנה עניין פלילי. ודאי שהם סולדים מאדם שמשית על הקופה הציבורית הוצאות שוטפות לצרכי מחיה שלו ושל משפחתו, ובמיוחד הוצאות בגין בתיו הפרטיים בה בעת שלרשותו מעון רשמי, שבעלויותיו נושאת המדינה.

לא יכול להיות שאותם נבחרי הליכוד, בהיותם אנשים נורמטיביים, מקבלים את מעשיו של נתניהו כפי שהם מופיעים בכתבי האישום (מדובר כאן על עובדות, שהמחלוקת בין אנשים שונים היא באשר למסקנות המשפטיות הנגזרות מהן).

הרי לא ניתן שלא לתעב את הדרישות למתנות וקבלת המתנות של נתניהו מחבריו המיליונרים. לא ניתן שלא לחוש באי-נוחות מהשיחות שנתניהו מנהל עם הבעלים של ידיעות אחרונות. אי-אפשר שלא להרגיש קבס בגין הפעילות וההתערבות של אנשי משפחת נתניהו בכל מה שקורה בפרסומים של אתר וואלה.

נבחרי הליכוד האלה ודאי נבוכים מראש ממשלה שכופה על צה"ל אמצעי לחימה יקרים, שמשעבדים תקציבים ומשאבים של כוחות הביטחון לשנים רבות, כשהוא לא מקדים להחלטותיו עבודת מטה מסודרת של הצבא, ונותן לה משקל ראוי. הם ודאי חשים אי נוחות קלה בחזה, כשראש הממשלה, שמבקש היתר לקבל כספים מקרוב משפחה בחו"ל, מושך את בקשתו כדי לנסות ולהסתיר מרשויות המדינה עסקים ומקורות רווח פרטיים שלו.

נבחרי הליכוד האלה ודאי נבוכים מראש ממשלה שכופה על צה"ל אמצעי לחימה יקרים, המשעבדים תקציבים ומשאבים של כוחות הביטחון לשנים רבות, מבלי להקדים להחלטותיו עבודת מטה מסודרת של הצבא

נבחרי הליכוד שומעים קולות ומודעים למעשים של אנשי משפחתו הגרעינית של ראש הממשלה, ויחד עם תחושה של אמפטיה ורחמים, ודאי שהם חשים גועל נפש ממופעים ומעשים של אנשים אלה.

אני מניח – איני יכול שלא – שבכירי הליכוד חושבים שמנהיג ציבור בכלל, ומנהיג מדינה בפרט, נדרש להשרות נורמות של התנהגות ומוסר, ונדרש ממנו לשמש דוגמא באורחות חייו. הם אינם אטומים, וכנראה, מודעים לכך שעניינו של נתניהו קורע את העם ומזיק לענייני המדינה.

אני מתכלל את האמור לעיל, ומגיע למסקנה, שבכירי הליכוד אינם רואים בנתניהו איש הראוי לשמש מנהיגה של מדינת ישראל. להפתעתי, אין בתוכם קול הנשמע ברמה הדורש את הסתלקותו של נתניהו מהשלטון.

כאן אני מגיע למסקנה עצובה: בכירי מפלגת הליכוד – מפלגת השלטון – הם חבורת פחדנים, אנשים נטולי יושרה, שכל מעשיהם מכוונים אך ורק להפקת רווח אישי, שמירה על מעמדם וקידום אישי – עכשיו, בסביבה הפוליטית בה הם מצויים. הם לא מעזים לפעול ולשנות את הסביבה והנסיבות בתוכן הם פועלים, כדי לאפשר לעשות את מה שנכון.

במשטרים טוטליטריים בהנהגה של רודן אכזר – כדוגמת צפון קוריאה בעשרות השנים האחרונות – אנשים נזהרים מלשתף במחשבותיהם את הקרובים להם ביותר מחשש להלשנה ומנקמת השלטון. אני רחוק מהסביבה של הנהגת הליכוד, אבל בחיוב היגיון פשוט אני מגיע למסקנה שהפחדה וטרור על המחשבה החופשית והבעת הדעה שורה בקרב בכירי מפלגת השלטון. לא בדיוק סביבה דמוקרטית.

במשטרים טוטליטריים בהנהגה של רודן אכזר – כדוגמת צפון קוריאה בעשרות השנים האחרונות – אנשים נזהרים מלשתף במחשבותיהם את הקרובים להם מחשש להלשנה ומנקמת השלטון

שתיקתם ושיתוקם של בכירי הליכוד הם המאפשרים את המציאות הנפשעת וההזויה בה אנו מצויים. אמר הנביא עמוס: "הילכו שניים יחדיו בלתי אם נועדו?" על בכירי הליכוד להתעשת, להיוועד, לעשות מעשה ולפתור את התסבוכת בה מצויה המדינה. אלכסנדר התיר את הקשר הגורדי עוד לפני שזכה לתואר "הגדול". בכירי הליכוד נדרשים "להיות אדם" ולעשות מעשה. כל-כך פשוט. אולי בכל אופן דרושה כאן "גדולה", ויהיה בין עושי המעשה מי שיוכיח עצמו ויכונה "הגדול".

יאיר טל הוא מהנדס מכונות שעבד במספר חברות. היום הוא גמלאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 631 מילים

53% ממצביעי הימין בבחירות האחרונות תומכים בטענות המפגינים נגד המדיניות הכלכלית של הממשלה, 28% מהם תומכים במחאה האישית נגד נתניהו, ו-34% סבורים שהתנהלותו הערכית-אישית גרועה או לא טובה ● בפרק על משבר הקורונה השיבו קרוב ל-70% מהנשאלים כי הכנסתם נפגעה במידה כזאת או אחרת בחודשים האחרונים

עוד 754 מילים

בדרום אפריקה מפיקים לקחים מהאיידס, ומסרבים למות מבושה

דרום אפריקה מתמודדת עד היום עם ההשלכות הקשות של הכחשת מגפת האיידס על ידי מנהיגיה הקודמים ● אבל רופאים וחוקרים הפועלים במדינה רואים בכך קרן אור, בכל הנוגע להתמודדות עם מגפת הקורונה ● בניגוד לארה"ב, למשל, אצלנו מתמודדים עם המשבר בישירות ובאחריות, הם אומרים ● ועדיין, דרום אפריקה ניצבת במקום החמישי בקרב המדינות מוכות הקורונה ובמקום הראשון בשיעור ה-HIV

עוד 1,104 מילים

ההרתעה הישראלית התחזקה - בלי אף ירייה

הפיצוץ בלבנון מבחינת הלבנונים, הימצאות חומרי נפץ של חזבאללה במתחמי מגורים הייתה כל השנים משהו אמורפי ● אבל אחרי הפיצוץ האדיר בנמל ביירות, כולם מבינים את פוטנציאל הנזק והסכנה ● כשמוסיפים זאת למצב הכלכלי בלבנון, חזבאללה הוא הכתובת למחאה ● "דוקטרינת הדאחייה" הישראלית - שמדברת על הרס תשתיות נרחב בלבנון - קיבלה אתמול ממד הרתעתי משמעותי, מבלי שנורה אף כדור ישראלי ● פרשנות

עוד 539 מילים

למקרה שפיספסת

ישראל מעורבת במהומה האזורית, גם אם מנסה להרחיק עצמה

עדיין אין יודעים מי עומד מאחורי הפיגוע הגדול בנמל ביירות, אם בכלל היה פיגוע, אלא תאונה, אבל כך או אחרת מתנהלת כעת מערכה על השליטה בים התיכון, שמעורבות בה מעצמות עולמיות ואזוריות.

לבנון הייתה קשורה במערכה הזאת באופן עקיף, ואין להוציא מכלל אפשרות שכך או אחרת גם הפיגוע בנמל ביירות קשור איכשהו במערכה הגדולה.

במערכה הנוכחית על השליטה בים התיכון מעורבות מעצמות עולמיות ואזוריות. לבנון הייתה קשורה בה בעקיפין, ואין להוציא מכלל אפשרות שגם הפיגוע בנמל ביירות, אם אכן היה פיגוע, קשור איכשהו במערכה הגדולה

מה שכן ברור – שתי זירות עיקריות שבהם כבר מתנהלת  מלחמה, הן סוריה ולוב. על מנת להבין את מהותה של המלחמה הזאת יש לנתח את הדומה והשונה בשתי החזיתות של אותה מלחמה, ומה הם המניעים של הצדדים הלוחמים בה, אם במישרין או בעקיפין.

מה שדומה בסוריה ובלוב הוא ששתי המעצמות, ארצות הברית ורוסיה, עומדות זו מול זו, כאשר לכל אחת מהן בעלי ברית שהם ה-BOOTS ON THE GROUND. בסוריה ובלוב יש שדות נפט, בלוב הם עשירים, בסוריה פחות, אבל לחופי סוריה ולבנון פוטנציאל של מציאת שדות גז עשירים.

שדות הנפט של סוריה נמצאים בשטח הכורדי, שהם בעלי הברית של ארצות הברית, וממש בימים אלה עומדים לפני סיום השיחות על חתימת חוזים להפקת נפט בין ממשל רוז'אבה, בהנהגת מפלגת PYD לבין חברות אמריקניות.

בלוב נמצאים שדות הנפט העשירים בשליטת הממשל הלאומי של המרשל חפתר, היושב בבנגזי, אבל הם משותקים, בגלל העימות האמריקני-רוסי. רוסיה היא בעלת בריתו של חפתר, והמיליציה של ווגנר היא הכוח הצבאי הזר המשמעותי ביותר שעוזר לו במלחמה מול ממשלת ההסכמה היושבת בטריפולי, שהיא ממשלת אחים מוסלמים.

עמדת ארצות הברית במלחמה בלוב איננה ברורה, אבל על פי מקורות לוביים, בגלל שרוסיה תומכת בחפתר, ארצות הברית תומכת באוייביו שבטריפולי. לדבריהם, ארצות הברית רוצה למנוע מרוסיה להקים בסיסים בים התיכון כדוגמת בסיסיה שבחוף הסורי, ולמנוע ממנה את רווחי שדות הנפט של לוב, ברגע שיחזרו לפעול.

לדברי מקורות לוביים, ארה"ב רוצה למנוע מרוסיה להקים בסיסים בים התיכון, כדוגמת בסיסיה שבחוף הסורי, ולמנוע ממנה את רווחי שדות הנפט של לוב, כשיחזרו לפעול

הדרך שבה ארצות הברית חוסמת את רוסיה מתוחכמת מאוד. היא מכירה רק בבנק המרכזי של לוב כגוף שדרכו יעברו עסקאות הנפט. הבנק הזה יושב בטריפולי תחת שליטת ממשלת האחים המוסלמים, ומכאן שלא חפתר והרוסים ייהנו מרווחי הנפט, אלא האחים המוסלמים.

האם מן המשוואה הזאת אפשר לגזור גזרה שווה לגבי הפיגוע בביירות? קרוב לוודאי שאם באמת היה פיגוע, הרקע לפיגוע הוא עסקאות נשק של אחת המיליציות של לבנון לקראת הכרעה בעתיד. אבל יש לבחון גם את הרקע של עסקאות הנפט.

כאשר החברות האמריקניות יחתמו על העסקה עם הכורדים, השאלה היא כיצד הנפט הזה יועבר? דרך הנמלים הסוריים שבשליטת רוסיה בוודאי שלא. תורכיה? ארדואן כבר השמיע התנגדות לעסקה עם הכורדים. מה שנשאר זה נמל לבנון. לא פשוט, כי גם אסד מתנגד לעסקה, אבל תמורת תשלום לקופתו הריקה אפשר להסדיר את העניין. ובכלל הקשרים בין PYD לאסד היו תמיד טובים, ועד היום יש קשר טוב ביניהם. PYD מעולם לא הייתה חלק מן המרד הסוני הגדול נגד אסד, מה שאיפשר לאסד להקצות כוחות נגד המורדים. אם כך, כאשר מחפשים מניע לפיגוע בנמל ביירות, אין להוציא את ההקשר הזה מכלל חשבון.

קו משותף נוסף בין סוריה ללוב היא המעורבות התורכית. תורכיה הקימה בסיס חזק באידליב, שהוא כבר מחוז תורכי הלכה למעשה, והכוחות שהיא שולחת להילחם בלוב הם בעיקר תורכמנים מסוריה. גם מנהיג ממשלת ההסכמה, פואד א-סראג', הוא ממוצא תורכי, ושורשי משפחתו נטועים באזור איזמיר בתורכיה. כך, שההשפעה התורכית בלוב מבוססת על ההיסטוריה העות'מאנית, ועל הגרעין התורכי בטריפולי, וכמובן הקשר של האחים המוסלמים המלכד את תורכיה וקטאר לתמיכה בטריפולי מול בנגזי, או טריפוליטניה במערב מול קרינאיקה במזרח.

קרוב לוודאי שאם באמת היה פיגוע, הרקע לפיגוע הוא עסקאות נשק של אחת המיליציות של לבנון לקראת הכרעה בעתיד. אבל יש לבחון גם את הרקע של עסקאות הנפט

התמיכה של קטאר ותורכיה בממשלת טריפולי הביאה את מצרים, סעודיה והמיפרץ לתמוך בחפתר. השבטים הבדווים של לוב בעיקרו של דבר תומכים בחפתר (ובסיף אל-איסלאם קדאפי היושב בדרום המדברי). ההתקדמות הגדולה של חפתר לפני חצי שנה לכיוון הגבול עם תוניס לא היה פרי של נצחונות מזהירים בשדה הקרב, אלא מכיוון שהמיפרץ קנה את השבטים היושבים בדרך בכסף טוב, והם איפשרו לו לעבור.

כאשר החליטה מצרים כי אולי חלוקת לוב עדיפה מבחינתה, נפסק המימון של המיפרץ לשבטים, וצבא חפתר נאלץ לחזור על עקבותיו. מדוע עשויה מצרים לחשוב שחלוקת לוב עדיפה לה? מכיוון שיתנתק הקשר בין הבנק המרכזי בטריפולי, ובנק מרכזי חדש שיוקם בבנגזי יוכל להפעיל את שדות הנפט.

זה מסביר את המחלוקת הפנים אירופית בשאלת לוב בין צרפת לאיטליה. צרפת ואיטליה מתחרות זו בזו לגבי של מי הים התיכון. איטליה דבקה בססמה הרומאית הישנה של מארה נוסטרום – הים שלנו, בעוד צרפת חולקת על כך, והיא הקימה את המסגרת של הצהרת ליסבון, שבו היא מתיימרת להנהיג את המדינות השוכנות לחופי הים התיכון.

בעוד איטליה תומכת בטריפולי הנמצאת קרוב לחופי איטליה, צרפת תומכת בחפתר, ואם תצליח לפלג את לוב, אז הנפט יפול בנחלת הצד שבו תמכה במלחמה, והצד של טריפולי, שבו תמכה איטליה, "יתייבש".

בעוד איטליה תומכת בטריפולי הנמצאת קרוב לחופי איטליה, צרפת תומכת בחפתר, ואם תצליח לפלג את לוב, אז הנפט יפול בנחלת הצד שבו תמכה במלחמה, והצד של טריפולי, שבו תמכה איטליה, "יתייבש"

צרפת ואיטליה אינן חלק מן המאבק על סוריה, אבל סוגיית חלוקת סוריה עומדת גם היא על הפרק, כאשר דווקא הכורדים של PYD בגלל קשריהם הטובים עם אסד, מתנגדים לחלוקת סוריה, אלא מדברים על נוסחה של ביזור השלטון המרכזי, כלומר: דמשק תישאר הבירה, אבל תאבד סמכויות מול המחוזות. גם השבטים הבדווים של סוריה מדברים בשפה דומה, אבל רואים בכורדים של PYD אוייב, וזה עניין לדיון נפרד.

איטליה וצרפת, המתחרות על הנהגת הים התיכון, לא כל כך שמות לב לשחקן החדש, הבעייתי, בזירה, והיא תורכיה.

תורכיה מתוסכלת על כי דווקא בחופיה לא מוצאים גז טבעי, והיא רוצה להיות שותפה באמצעות חבלה באינטרסים של האחרים. הסכם חלוקת המים הטריטוריאליים עם ממשלת ההסכמה בלוב קוטעת את הסכמי הגז של המדינות השותפות לישראל בעסקי הגז: מצרים, קפריסין, יוון ואיטליה.

לעימות הזה יש גם היבטים צבאיים: המתיחות בלוב בין מצרים לתורכיה, החיכוכים בים התיכון בין הצי התורכי לציים של צרפת ואיטליה.

הסכם חלוקת המים הטריטוריאליים עם ממשלת ההסכמה בלוב קוטעת את הסכמי הגז של המדינות השותפות לישראל בעסקי הגז: מצרים, קפריסין, יוון ואיטליה

מכאן, ככל שישראל מנסה להרחיק את עצמה מן המהומה האזורית, וטוב שכך, בכל זאת היא מעורבת, והאינטרסים שלה מעורבים, גם בסוריה וגם בים התיכון, וראוי כי תעשה בחינה זהירה כיצד היא יכולה להיות חלק מן המשחק האזורי, כי מתברר שאיננה יכולה לחמוק מכך לתמיד.

פנחס ענברי הוא חוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה לענייני המזרח התיכון ועיתונאי. הוא גם סופר ותסריטאי. ספרי העיון שחיבר עוסקים בבעיה הפלסטינית, והרומנים שחיבר יחד עם אשתו אביבה הם: "על גב סופה" על אתגרי הקהילות הנוצריות בגליל המערבי בימי המנדט הבריטי מול האיסלאם הרדיקלי ומעמד האישה, ו"שומר השאול" עוסק בשחיתות הישראלית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,009 מילים
עודכן אתמול

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

"אבנר משלם מלא ומשלם טוב"

בדיקת זמן ישראל אבנר נתניהו שוכר דירה בבניין יוקרתי בבעלות היהלומן תומר ברוך, בפינת הרחובות בלפור ועזה, שמחובר מצד אחד למתחם המאובטח של מעון השרד של אביו - ומצד שני לרחוב ראשי שבו מתקיימות הפגנות ● הכניסה לבניין, כולל זאת של דייריו ושל לקוחות חנות התכשיטים שם, אפשרית רק תחת השגחת שב"כ ● אחד השכנים: "זה קשה מאוד לחיות ככה" ● הבעלים: "לדיירים זה נוח, נותן להם תחושת ביטחון"

עוד 1,388 מילים ו-1 תגובות

כל נסיגה עשויה לסמל את קץ הקריירה עבור גנץ או נתניהו

אף אחד לא חושב שתקציב חד-שנתי זה רעיון טוב ואיש מלבד נתניהו לא רוצה ללכת לבחירות ● אבל המתווכים מרגישים חסרי אונים מול סבך האינטרסים והאמוציות של ראש הממשלה והחליפי ● שרי כחול-לבן לוחצים על גנץ להתפשר מפחד הסקרים ● דרעי מנסה למצוא פתרון מחשש שהחרדים יתנקמו בקלפי על הטיפול בקורונה ● וכולם במירוץ חסר סיכוי נגד הזמן ● פרשנות

זה נראה כבר חסר תקנה וכמעט חסר סיכוי. משני צדי המתרס עומדים שני פוליטיקאים שכל נסיגה שלהם בנושא התקציב היא אסון אישי ופוליטי, כמעט קץ הקריירה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו יודע שתקציב חד-שנתי הוא בדיחה שלא מקובלת על רוב הכלכלנים במדינה ועל פקידי האוצר. מצד שני, נתניהו יודע שאם תקציב דו-שנתי יעבור, הוא ייכנס למציאות שאינו יכול לסבול.

נתניהו, לפי האנשים הקרובים לו ביותר, משוכנע – בעיקר בשנתיים האחרונות – שהוא שליח האל, הנבחר שנועד להנהיג את העם הזה, ואין בלתו.

תקציב דו-שנתי גונז גם את הייעוד הזה. תקציב כזה מבשר על יציבות שלטונית, מונע מנתניהו נקודת יציאה לבחירות וסולל במישרין את הדרך למשפט בינואר הקרוב שממנו הוא לא יודע לאן יגיע.

בנימין נתניהו מבקר בפיקוד העורף ברמלה, ב-4 באאוגוסט 2020 (צילום: יוסי אלוני/פלאש90)
בנימין נתניהו מבקר בפיקוד העורף ברמלה, ב-4 באאוגוסט 2020 (צילום: יוסי אלוני/פלאש90)

ומעבר לזה, תקציב דו-שנתי מחייב את נתניהו לקיים את הרוטציה. כך יעבור השלטון מהאיש שבטוח שרק הוא יכול, אל האיש שנתניהו בטוח שאינו יכול להנהיג אפילו מחלקה.

ראש הממשלה החליפי בני גנץ רואה את הדברים בדיוק בצורה ההפוכה. זה כבר לא התקציב, אלא מה שעומד מעבר לו.

גנץ מכיר את התוכניות הגדולות של נתניהו, שבאות כמובן על חשבונו. הוא יודע שכניעה שלו בנושא התקציב זו התבזות נוספת, אחרי כל מה שעבר בשנה האחרונה עם נתניהו ובכלל.

אנשים שדיברו עם גנץ בימים האחרונים יצאו בתחושה שאין לו מה להפסיד. ממילא הוא רוצה ללכת כבר, אז לפחות שזה יהיה על נושא עקרוני ועם קצת כבוד.

"הבעיה היא גם עם השרים של כחול-לבן. אף אחד מהם לא רוצה ללכת עכשיו לבחירות, כשהסקרים מעניקים לכחול-לבן עשרה מנדטים במקרה הטוב", אומר גורם פוליטי בכיר. "הם משגעים את גנץ. אומרים לו תעשה כך ותעשה כך. לפעמים הוא מתעמת גם איתם".

"הבעיה היא השרים של כחול-לבן. אף אחד מהם לא רוצה ללכת עכשיו לבחירות, כשהסקרים מעניקים להם 10 מנדטים במקרה הטוב. הם משגעים את גנץ. אומרים לו תעשה כך ותעשה כך. לפעמים הוא מתעמת גם איתם"

אנשים רבים מנסים להוציא את נתניהו וגנץ מהפלונטר העמוק הזה. אחד מהם הוא השר אריה דרעי, שמחויב לגנץ בעניין הרוטציה. דרעי, איש יצירתי שיודע לעבוד, מדבר בכל יום עם נתניהו, גנץ, גבי אשכנזי ואבי ניסנקורן כדי למצוא פשרה.

לדרעי, כמו לכל מנהיג חרדי, יש מוטיבציה מיוחדת למנוע בחירות. הקורונה הכתה במגזר באכזריות, בעיקר ברמה הכלכלית והתדמיתית. החרדים מרגישים שונים לרעה, טוענים שמוטלים עליהם סגרים שלא לצורך וסובלים מאכיפה בררנית. רבים מהם שחיו על הקצבות של עמותות חסד, לא מקבלים כסף אחרי שהברזים נסגרו, בעיקר בחו"ל. הם צריכים היום פתרונות, לא בחירות.

אריה דרעי ובני גנץ באזכרה לזכרו של הרב עובדיה יוסף, ב-4 בנובמבר 2019 (צילום: הדס פרוש/פלאש90)
אריה דרעי ובני גנץ באזכרה לזכרו של הרב עובדיה יוסף, ב-4 בנובמבר 2019 (צילום: הדס פרוש/פלאש90)

אבל כל זה לא עוזר. גם המתווכים מרגישים חסרי אונים מול סבך האינטרסים והאמוציות של נתניהו וגנץ. המרוץ הוא נגד הזמן. "אם לא נעביר את התקציב השבוע, מקסימום עד יום ראשון, לא יהיה כבר זמן להעביר את התקציב בשלוש קריאות בכנסת".

"אין לנו גם דרך לאיים על נתניהו", מודה פוליטיקאי חרדי בכיר. "מילא אם היו כאן שני גושים שווים, אבל היום גנץ בקושי עם עשרה מנדטים. מה נגיד לנתניהו? במה נאיים עליו? שנלך עם לפיד וליברמן? זה הרי אקדח בלי כדורים. אפילו בלי קפצונים".

עוד 453 מילים

בניגוד לדעת כל המומחים, רה"מ מתעקש להעביר תקציב לשלושה חודשים, כאשר אפילו בוועד בית זה לא היה קורה ● הוא גם מתכנן להטיל הסגר נוסף, ולהמתיק את המהלך עם המטרת כסף שלישית לקראת החגים ● אם מחברים את כל חלקי הפאזל, נראה שלנתניהו יש דרך מילוט אחת ממשפטו, והיא עוברת דרך הכיס של כולנו ● פרשנות

עוד 728 מילים ו-2 תגובות

עיתונאים מהימין "לא קובעים כלום בסדר היום הישראלי", התבכיין קלמן ליבסקינד בטור שפרסם ביום שישי האחרון תחת הכותרת "אמצעי התקשורת לא מסקרים את ההפגנות, הם משתתפים בהן" ● יומיים אחרי, ראש ממשלת ישראל פתח את ישיבת הממשלה השבועית בהקראת מאמרו של ליבסקינד ● זו לא האירוניה היחידה שעולה מהטור שלו ● וגם לא עיוות היחיד שמופיע שם ● דעה

עוד 2,496 מילים ו-1 תגובות

ראיון הזמן הצהוב

"אנחנו נעמדות עם הפנים לצעירים ועם הגב לשוטרים, שורת אמהות שמחזיקות האחת את השנייה חזק וחוצצות ביניהם", מספרות חברות הקבוצה החדשה "אמהות נגד אלימות המשטרה", המלווה את המחאה בבלפור ● במוצ"ש, החומה האנושית קיבלה סימנים כחולים - ובכל זאת הייתה שמחה ● "הניצחון האמיתי שלנו היה המבט המזלזל של השוטרים הצעירים לכיוון הקצין שלהם: איך אתה מתייחס ככה לאמא?"

עוד 1,065 מילים

ממשלת ישראל הציעה סיוע הומינטרי ורפואי ללבנון

הלשכות של גנץ-אשכנזי ונתניהו הוציאו הודעות נפרדות על הצעת הסיוע וטענו שהיא בהנחייתם ● נתניהו הציע לחרדים 400 מיליון שקל בתמורה לתמיכתם בבחירות ● במקרה כזה, גנץ יבחן חוק לפסילת נתניהו ● הפרופיל של "דנה רון" שייך לתושבת חוץ ● נתניהו סייר ברמלה והתקבל בקריאות "ימותו כל השמאלנים" ● צה"ל הקים מפקדת קורונה

עוד 33 עדכונים

אחרי כל מה שעשה, נתניהו לא יזכה לשום הנחת סלב

במערכת הפוליטית החלו הספקולציות כי פניו של נתניהו לעסקת טיעון במשפטו ● ההערכה הזו מתחזקת מעצם העובדה שפרקליטיו של נתניהו - המתחלפים תדיר - לא עושים דבר כדי להשלים חומרי חקירה, חודשים ספורים לפני ששלב ההוכחות יתחיל ● דלתה של התביעה תמיד פתוחה לנתניהו לפתוח במו"מ על הסדר טיעון ● אולם עסקה שמשמעותה ביטול כתב האישום נגד נתניהו, היא מדע בדיוני ● פרשנות

עוד 986 מילים ו-1 תגובות

ההיגיון שנכון ללבנון נכון גם לסוריה - ישראל תגיב

ההתקפה של חוליית המחבלים בגולן הבוקר אינה יוזמה מקומית של ארגון קטן ● הכנת מטענים, תנועה בציר מוסתר וגיבוש חוליה, אלה פעולות שמצריכות ידע והכוונה ● ישראל פעלה על בסיס מודיעין מדויק, הרגה את חוליית המחבלים, ושידרה מסר שמבחינתה החשבון יכול להיסגר כאן ועכשיו - מול חיזבאללה, לא מול סוריה ● פרשנות

עוד 646 מילים

המתנה של מתניהו לנתניהו

אין מיגון תקני ל-2.6 מיליון ישראלים, תכנון רשלני הכפיל את עלויות ההקמה של מעון רה"מ ושל בניינים עבור המוסד, וחומרים בארכיונים של המדינה לא מוגנים - לפי דוח מבקר המדינה ● אבל גם כשהמילה "ליקויים" כבר מוזכרת, מיד אחריה מופיעים ציונים לשבח ● הדוח גם נמנע ממסקנות אישיות, כך שבעלי תפקידים בגופים המבוקרים יכולים לישון בשקט בכל הנוגע לנשיאה באחריות ● "בהכירי את אנשי הביקורת, אם זה היה תלוי בהם, השבחים האלה לא היו נכנסים"

עוד 2,004 מילים

ועדה של משרד הבריאות המליצה לפני שנה להוסיף מיטות אשפוז ותקנים, אך המלצות הוועדה לא קוימו - גם הרבה אחרי פרוץ המגפה ● יו"ר איגוד הרופאים הפנימיים: "לא בונים מקומות אשפוז, וכמעט לא הוסיפו תקנים, למרות שיש רופאים ואנשי צוות מובטלים" ● "הייתה לממשלה שנה והיא לא זזה, ועכשיו אין זמן עד החורף. יהיה רע מאוד" ● מנכ"ל רמב"ם: "ללא פעולה מידית, מטופלים יוצאו מבתי החולים"

עוד 1,622 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה