להפתיע את חזבאללה

אלוף פיקוד הצפון, אמיר ברעם, מבקר באימון של הצנחנים ללחימה בלבנון. (צילום: צילום: דובר צה"ל)
צילום: דובר צה"ל
אלוף פיקוד הצפון, אמיר ברעם, מבקר באימון של הצנחנים ללחימה בלבנון.

מי שעוקב אחר התפתחות מערכת היחסים בין ארגון חזבאללה לבין ישראל בשנים האחרונות, לא צריך להיות מופתע מאי הפגיעה בחוליית חזבאללה שהתקרבה לבצע פיגוע נקם במוצב גלדיולה שבהר דב.

מאז תחילת המערכה שבין המלחמות נדמה כי ישראל מעניקה חסינות של ממש לארגון חזבאללה במסגרת מערכה זו. למעט תקיפה אחת בדאחיה בבירות (לפי פרסומים זרים) ישראל נזהרה שלא לתקוף את תשתיות הארגון בלבנון, ולצד זאת גם נזהרה מאוד שלא לפגוע באנשי הארגון בסוריה.

מאז תחילת המערכה שבין המלחמות נדמה כי ישראל מעניקה חסינות לחזבאללה. למעט תקיפה אחת בדאחיה בבירות (לפי פרסומים זרים) ישראל נזהרה שלא לתקוף את תשתיות הארגון בלבנון ולא לפגוע באנשי הארגון בסוריה

בכל אותה מערכה בסוריה, אשר נועדה "למנוע את התבססות איראן במדינה", לא נפגע בכיר חזבאללה אחד (אלא אם כוללים את ג'האד מע'ניה כבכיר), ואלו שכן נפגעו (ואשר חזבאללה הגיב לפגיעתם) היו גורמים זוטרים אשר סופחו לכוחות האיראנים בסוריה (באופן שמטיל ספק לגבי יעילותה של אותה מערכה – עד כמה אפשר להלחם בהתבססות איראן בסוריה מבלי לפגוע בכוחות חזבאללה?).

הלכה למעשה, הצליח חזבאללה להרחיב את "כללי המשחק" ולהשיג חסינות של ממש לפעיליו, תוך שהוא מאיים שכל פגיעה שכזו תוביל לפיגוע תגובה בגבול הצפון. במספר הזדמנויות הוכיח הארגון את נאמנותו למשוואה זו, וישראל נזהרה, גם לאחר שהיא ספגה פיגועי תגובה, שלא להגיב בחזרה כדי למנוע את התדרדרות המתח לכדי מערכה של ממש (או לכל הפחות "ימי קרב").

וכך, בדומה לאירוע האחרון במוצב גלדיולה גם באירוע לפני כשנה באיזור אביבים נמנעה ישראל לפגוע באותה חולית נ"ט שתקפה את האמבולנס הצבאי שנסע בקרבת הגבול מתוך אותה מחשבה (של המנעות מעימות). ישראל היתה עסוקה יתר על המידה כיצד למנוע מלחמה ובדרך שכחה את שחיקת ההרתעה מול חזבאללה.

מדיניות זו של ישראל איפשרה לארגון להמשיך את התעצמותו חסרת התקדים ולבנות יכולות משמעותיות, כולל הקמתו של קו ייצור לטילים מדוייקים בלבנון.

הלכה למעשה הצליח חזבאללה להרחיב את "כללי המשחק" ולהשיג חסינות לפעיליו, תוך שהוא מאיים שכל פגיעה שכזו תוביל לפיגוע תגובה בגבול הצפון. במספר הזדמנויות הוכיח הארגון את נאמנותו למשוואה זו

האירועים הנוכחיים מאפשרים לישראל לעצב מחדש את המשוואה בינה לבין ארגון חזבאללה. אמנם ישראל יכולה (בהנחה שחזבאללה יתקוף שוב ויסתפק בהישג מוגבל) שלא להגיב, ובכך להמנע מהתדרדרות נוספת בגבול הצפון שאין יודעים את סופה, אולם לכך יהיה מחיר לא פשוט בדמות המשך השחיקה בהרתעה הישראלית ובאילוצים נוספים שיושתו על פעילות חיל האוויר בעתיד במרחב הסורי (בניסון להמנע מפגיעה עתידית בפעילי חזבאללה במדינה).

בהנחה שישראל מעוניינת לעצב מחדש את כללי המשחק, עומדות בפניה שני מסלולי תגובה אפשריים:

הראשונה – תגובה לשטח לבנון, הכוללת את האפשרויות הבאות:

א. תגובה לעבר תשתיות של מדינת לבנון אשר המחיר שלה תגובה מיידית וישירה של חזבאללה לעבר תשתיות בישראל (כדי לשמר את תדמיתו כ"מגן לבנון")

ב. תגובה הממוקדת בתשתיות האסטרטגיות של ארגון חזבאללה (בעיקר טק"ק, טח"י וטק"א) במטרה לשלול מהארגון יכולות אלו. סביר שגם פה חזבאללה ינסה להשתמש בכמה שיותר יכולות לפני שאלו ילקחו לו, באופן שעתיד לדרדר את הצדדים לכדי עימות של ממש

ג. תגובה ממוקדת לעבר תשתיות הארגון בדרום לבנון אשר סביר שתוביל למספר ימי קרב מתוחמים (עם סכנת זליגה לעימות רחב).

ישראל יכולה (בהנחה שחזבאללה יתקוף שוב ויסתפק בהישג מוגבל) שלא להגיב, ובכך להמנע מהתדרדרות נוספת בגבול הצפון שאין יודעים את סופה, אולם לכך יהיה מחיר בדמות המשך השחיקה בהרתעה הישראלית

אולם ישראל יכולה לחשוב על תגובה יותר "מתוחכמת" ולשנות את הצד הסורי של "כללי המשחק" שלה מול ארגון חזבאללה, ובכך גם להכניס את הארגון למלכוד האם להגיב או לא. כך, בבסיס התגובה של ישראל (כמענה לפיגוע מצד חזבאללה) יכולה ישראל לשלול מהארגון את תשתיותיו בסוריה (ברמת הגולן ובמקומות נוספים) ובעיקר לפגוע פגיעה ישירה בבכירי הארגון היושבים בסוריה ובבכירי המשטר הסורי אשר מסייעים להם.

סביר שחזבאללה יתקשה להבליג על תקיפה זו, אבל היא בוודאי תשים אותו על קרני דילמת אופי התגובה הרצויה. גם אם חזבאללה יגיב לכך, ישראל, בזכות הפעולה בסוריה, "מאפסת מחדש" את כללי המשחק מול הארגון ופותחת לה פתח עתידי של פעילות אגרסיבית יותר מול הארגון בסוריה.

בשורה התחתונה, האירועים האחרונים מעניקים הזדמנות לישראל להחזיר מחדש חלק מההרתעה שאבדה לה במרוצת השנים מול ארגון חזבאללה, אולם מהלכים אלו עלולים לדרדר את המצב בגבול הצפון לידי עימות (ואולי אף מלחמה). לאור זאת נדרשת פעולה יצירתית אשר מכוונת בעיקר לתשתיות חזבאללה בסוריה, באופן שיכניס את הארגון למלכוד בדבר המשך תגובותיו מול ישראל.

רס"ן (במיל') דני (דניס) סיטרינוביץ שירת 25 שנה במגוון תפקידי פיקוד ביחידות האיסוף והמחקר המובילות באמ"ן ובנספחות אמ"ן בשגרירות ישראל בוושינגטון. דני בוגר תואר שני ביחסים בינ"ל מהאוניבסיטה העברית, מתגורר ברחובות ומתעניין (מאוד) בהתפתחויות אסטרטגיות במזרח התיכון, בדגש על המערכה כנגד איראן.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 660 מילים
כל הזמן // יום שישי, 25 בספטמבר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
מֶחְדָּל

ערב יום הכיפורים 2020, אמיר בן-דוד חושב על בוגרי יום הכיפורים 1973. אז הם היו חיילים צעירים שהתכווצו מפחד במוצבי התעלה, היום הם קשישים בסיכון שמתכווצים מפחד נגיף הקורונה ומתגעגעים לנכדים

עוד 757 מילים

האיש שבנה את עצמו לבד וחב את חוסר הצלחתו לאף אחד

בנימין נתניהו היה מנהל שיווק בכיר, ערני ואגרסיבי ברים, קונצרן רהיטים ענק, חברה שהפסידה בהמשך את ההובלה בשוק לחברה מתחרה, ולטענות יורשיו בתפקיד היתה לו תרומה להרס תדמיתה. איכשהו משם הוא התקדם למנהל המדינה כולה.

נתניהו כראש הממשלה התחיל למעלה עם מדינה דמוקרטית, עם מערכת משפטית ששמה הולך לפניה, עם מערכת בריאות מעולה ועם משק במצב טוב מבחינה כלכלית ואבטלה נמוכה, ואיכשהו העניינים הדרדרו למטה, לסף החרבתם.

נתניהו כרה"מ התחיל למעלה עם מדינה דמוקרטית, עם מערכת משפטית ששמה הולך לפניה, מערכת בריאות מעולה, כלכלת משק במצב טוב ואבטלה נמוכה, ואיכשהו העניינים התגלגלו למטה, לסף החרבתם

וזה לא היה עניין פשוט. זה לקח חודשים ושנים. נתניהו השקיע לילות כימים בהסתה וזריעת שנאה, תכנון גרוע, הצבת אנשים לא מתאימים לתפקידם, שיסוי אנשי השמירה שלו באנשים הטובים במערכת, חישובים מוטעים, בלגן מאורגן, התעלמות מהזדמנויות ופתיחת כל פרצה לכישלונות.

לא היה קו מוסרי שנתניהו לא שבר ופרץ, לא היה שבר בחברה הישראלית שהוא לא הרחיב, ולא היה סדק בחברה שהוא לא ניצל כדי לפצל אותה עוד יותר.

לאחרונה נראה שישראל קוטפת את הפירות הבאושים. פוליטיקאים ציניים, קצרי רואי וחסרי אחריות שדואגים רק לסקטור שלהם, הפקרה כלכלית של עצמאים ובעלי עסקים שבקושי שרדו את הסגר הראשון ועדיין לא התאוששו ממנו, ממשלה מסוכסכת קשות בתוכה, שאינה מתפקדת כלל כממשלה, החלטות שמשתנות מרגע לרגע בהתאם ללחצים, ראש ממשלה שמסובך בענייניו המשפטיים והאישיים ונמצא במצב הלחיץ ביותר שניתן לתאר, היעדר מוחלט של דוגמא אישית וחוסר אמון מוחלט בשלטון.

לאחרונה הגיעה ישראל הגיעה למצב של עלייה חדה במספר הנדבקים ובהם גם קבוצות הגיל שיתדרדרו בסבירות גבוהה יותר למחלה קשה ואשפוז. למצב בו ברמת התחלואה הנוכחית מתקשים מאד להגן על בתי האבות – מלכודת המוות של הגל הראשון – מחדירה של הנגיף לתוכם על ידי אנשי צוות. למצב בו בתי החולים פועלים קרוב מדי לשיא יכולתם.

לאחרונה הגיעה ישראל למצב בו היא צריכה לבחור בין דבר וכולירה, בין כניעה לקורונה לבין הרס המשק. מצב בו ישראל נכנסת לסגר השני במצב הכי גרוע שאפשר לדמיין ואזרחיה סובלים מאי אמון במקצועיות ההחלטות. מצב בו כל החלטה מצטיירת כפוליטית, צינית או אינטרסנטית. מכל עבר נשמעות קריאות והכרזות על אי ציות אישי וקבוצתי להחלטות הממשלה בפרשת הקורונה, הנובעות, בין השאר, מחוסר אמון בנתונים הבסיסיים ביותר.

לאחרונה הגיעה ישראל למצב בו היא צריכה לבחור בין דבר וכולירה, בין כניעה לקורונה לבין הרס המשק. מצב בו ישראל נכנסת לסגר השני במצב הכי גרוע שאפשר לדמיין ואזרחיה סובלים מאי אמון במקצועיות ההחלטות

תכנית הסגר הנוכחית, שהוא האחראי לה, מלאה בבעיות קשות. סגירת מקומות עבודה ומסחר שעוצמת ההדבקה בהן לא מהגבוהות אבל הנזק של סגירתן למשק אדיר, והחרגה מהמגבלות של תפילות בבתי כנסת סגורים ואירועים אחרים, שדוקא ידועים כבעלי פוטנציאל הדבקה.

ובדיוק כאשר ההרס כמעט נשלם והפך גלוי לכל, העניק טראמפ לנתניהו הסכמי נורמליזציה עם מדינות המפרץ במטרה להסוות את כל המחדלים והכשלונות.

אבל חרף הקלות והסחות אלה, המדינה בהנהגתו של נתניהו טובעת בים של אסונות. הגדלת מספר החולים והמתים מקורונה, הרס העסקים הקטנים והבינוניים במשק והגדלת האבטלה לרמות בלתי נתפסות.

נתניהו היה איש שבנה את עצמו לבד, שחב את חוסר ההצלחה שלו לאף אחד. מילכוד 22.

אמנון פורטוגלי הוא חוקר תאגידים, ניאוליברליזם ואנרגיה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 476 מילים

דעה ככה לא אוכפים סגר

מחסומי המשטרה שיוצרים פקקי ענק הם עונש קולקטיבי לציבור שגם כך החיים שלו בתקופה הזו לא קלים ● וכשבקצה הפקק יושב שוטר שבכלל לא בודק את המכוניות, זה רק מרסק את מה שנשאר מאמון הציבור במשטרת ישראל

עוד 681 מילים

אדלשטיין מגיש הצעה לאיסור הפגנות בצו ממשלתי בלא חקיקה

הסגר המהודק נכנס לתוקפו ב-14:00 ויכלול החמרה באישור טיסות, תחבורה ציבורית ומקומות עבודה ● תיקון חוק הקורונה מתעכב בוועדת החוקה - ואם לא יאושר ההפגנות לא יאושרו וייתכנו הפגנות ענק במוצ"ש ● ובינתיים המפגינים יצאו לשיירות מחאה ● גמזו התראיין ל-AP, הודיע על כוונתו לסיים בנובמבר והאשים את הממשלה בניהול גרוע - אך לא את נתניהו

13:58 עריכה

שעת השין – 14:00 – הגיעה, וכעת נכנס לתוקף סגר מהודק יותר מזה שהוטל לפני שבוע. ועם זאת, הסגר אינו כולל, בינתיים, את ההגבלה הדרקונית שתוכננה על ההפגנות. זאת, כיוון שהגבלה כזאת – בניגוד להחמרות אחרות בסגר – כרוכה בתיקון של חוק הקורונה, הקובע מפורשות שאסור להגביל הפגנות בשל המגפה – והתיקון בחוק המתיר איסור הפגנות טרם אושר בוועדת החוקה של הכנסת.

הפגנה נגד נתניהו בירושלים, 12.9.2020 (צילום: אוליבייר פיטוסי)
הפגנה נגד נתניהו בירושלים, 12.9.2020 (צילום: אוליבייר פיטוסי)
13:42 עריכה

נתניהו לוחץ על גנץ ומנדלבליט לאשר את האיסור על ההפגנות בצו ממשלתי העוקף את הכנסת. ספק אם הצו ייכנס לתוקף, אבל אז יהיה לנתניהו את מי להאשים:

13:30 עריכה

הליכוד מממש את איומיו: שר הבריאות יולי אדלשטיין הודיע כי יביא לאישור הממשלה תקנות לשעת חירום שיהיה בכוחן להגביל התקהלות עד לחקיקת החוק בכנסת שבוע הבא. זאת בהסתמך על "חוות דעת רפואית", לדבריו, הקובעת כי "חלה סכנה בהתקהלות ועקב העובדה כי מלאכת החקיקה לא תסתיים היום".

לדברי אדלשטיין: "מול עיניי נמצאת לפני הכל בריאות הציבור. לא אאפשר סיכון חיי אדם בהתקהלויות בכלל ולא בהפגנות ולא בבתי הכנסת ".

יולי אדלשטיין (צילום: פלאש 90)
יולי אדלשטיין (צילום: פלאש 90)
13:24 עריכה

בעוד שמרבית סיעות האופוזיציה – יש עתיד, ישראל ביתנו, מרצ והרשימה המשותפת – מתגוששות עם הממשלה עד הרגע האחרון על כוונתה לאסור הפגנות במסגרת הסגר, בימינה תומכים בהגבלת הפגנות גם אחרי ההקלות בסגר:

13:17 עריכה

13:14 עריכה

13:05 עריכה

הסגר נכנס לתוקף בעוד כשעה, פרטיו בקושי הובהרו לציבור, וחברי הכנסת ממשיכים להתגושש עד הרגע האחרון בנושא ההפגנות – ולהאשים בכך אלה את אלה:

12:38 עריכה

פרוייקטור הקורונה, רוני גמזו, התראיין היום לסוכנות הידיעות AP והצהיר על כוונתו לפרוש בנובמבר הקרוב מתפקידו. גמזו הודה בראיון בטעויות שביצע והאשים את הממשלה ב"ניהול גרוע", אך לא תקף אישית את ראש הממשלה נתניהו.

"אני מצפה שהסגר הנוכחי יחזיר את התחלואה לרמות 'נוחות' במהלך החודש הבא", אמר גמזו "אם לא תחול התפתחות יוצאת דופן, הוא מתכנן לחזור לניהול בית החולים איכילוב בתל אביב בחודש נובמבר. אני קורא למי שיחליף אותי בתפקיד לראות את המשבר ממלחמה ממושכת, ללא פיתרון מהיר. זו עבודה קשה. אל תכריזו על ניצחון, אל תצהירו על כישלון. התקדמו והמשיכו להילחם".

"יש אי-ודאות רבה", אמר גמזו, "ועליך לקבל החלטות שמשפיעות על חיי אנשים, הרגלים, החיים החברתיים והמחייה – שכר והכנסה, עסקים. כל החלטה שתיקח היא לא החלטה רפואית – זו החלטה כלכלית-חברתית".

לדברי גמזו: "יש מספר גורמים למצב הנוכחי של ישראל. חרי הנזק הקטן יחסית של הגל הראשון, הישראלים לא לקחו את הנגיף ברצינות מספקת. החזרת תלמידים לכיתות הגבוהות במערכת החינוך החודש, הייתה כישלון שהתרחש תחת המשמרת שלי". גמזו ציין גם "ניהול רע של הממשלה" כאחת הסיבות להתגברות המגפה, אך לא האשים ישירות את ראש הממשלה בנימין נתניהו.

"אני מאמין שנתניהו, כמו רבים אחרים, לא הבין שיציאה מהסגר חייבת להיות מאוד זהירה והדרגתית. אף איש מקצוע מתוך המשרד או הממשלה הניף דגל אדום. לפעמים ראש ממשלה צריך את זה".

פרויקטור הקורונה רוני גמזו (צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90)
פרויקטור הקורונה רוני גמזו (צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90)
12:32 עריכה

חברי הכנסת, בעיקר מהאופוזיציה, ממשיכים לדווח על הקרקס בכנסת סביב סעיף הגבלת ההפגנות בתיקון לחוק הקורונה. הניחוש הנפוץ: נתניהו מעביר את החוק בכוונה להכשיל אותו מראש כדי להמשיך להאשים את המפגינים בהתפשטות המגפה:

11:57 עריכה

איציק שמולי מצהיר על התנגדותו להגבלת ההפגנות במסגרת תקנות שעת חירום. יש לציין כי הממשלה שבא הוא חבר דווקא נלחמת כעת על חוק להגבלת ההפגנות שנידון בוועדת החוקה של הכנסת:

11:39 עריכה

הממשלה אישרה את המתווה החדש שיצרה שרת התחבורה מירי רגב על הטיסות מישראל וממנה ועל פעילות התחבורה הציבורית. במסגרת ההגבלות, מי שרכש כרטיסי טיסה עד כניסת הסגר לתוקף יוכל לצאת מהארץ גם במהלך הסגר. אולם, נוסעים שטיסתם בוטלה, או שלא התאפשר להם לטוס בשל הסגר – יהיו זכאים להחזר לפי חוק שירותי התעופה.

עוד נקבע כי בעלי אזרחות ישראלית יוכלו להיכנס לארץ גם במהלך הסגר, בעוד כניסת זרים נאסרה.

התחבורה הציבורית תצומצם למתכונת מינימלית, דומה לזו שהתקיימה בימי הסגר הראשון. כך, הקווים העירוניים יפעלו בתדירות נמוכה, וחלקם יבוטלו באופן זמני. כלל האוטובוסים יפסיקו לפעול בשעה 20:00 בערב, ויתחדשו שוב בבוקר. רכבת ישראל תמשיך לפעול, אך בתדירות נמוכה, בפרט בקווים הפרבריים שיש להם חלופות, ומספר הנוסעים יוגבל ל-50%. גם פעילות הרכבת הקלה בירושלים תצומצם.

בסופי שבוע השירות העירוני יופעל גם כן במתכונת מצומצמת, ובמוצאי שבת יסתיים בשעה 22:00, בעוד השירות הבינעירוני יופסק לחלוטין. כך גם בערב יום הכיפורים, ובמוצאיו. עם זאת, שירות "באבל" בגוש דן ו"תיק-תק" בחיפה וירושלים, המאפשרים נסיעה בהזמנה מראש, ימשיך לפעול בימי השבוע, עם מספר נוסעים מוגבל. מוניות שירות ומוניות רגילות ימשיכו לפעול.

יש לציין כי במהלך הסגר הקודם ההגבלות על התחבורה הציבורית דווקא הגדילו את הצפיפות באוטובוסים ובתחנות, כיוון שככל שמספר קווי הנסיעה קטן יותר, נוסעים רבים יותר צריכים להצטופף בכל אוטובוס ובכל תחנה. ניתן להניח שהגדלת הצפיפות הגדילה גם את ההדבקה במגפה, ושכך יקרה גם בסגר הנוכחי.

אוטובוס עירוני באשקלון ימות הקורונה (צילום: Flash90)
אוטובוס עירוני באשקלון ימות הקורונה (צילום: Flash90)
11:34 עריכה

בינתיים, בשטח, ההפגנות ממשיכות:

11:29 עריכה

המצב נעשה מסובך מרגע לרגע: הממשלה מקדמת תיקון לחוק הקורונה שיאפשר לה להגביל הפגנות, וכחול לבן תומכת בחוק. האופוזיציה מעכבת את העברתו, מה שמעלה את האפשרות שהסגר ייכנס לתוקף ב-14:00 בלא הגבלה של ההפגנות ושההפגנות הענק בירושלים יתקיימו בכל זאת במוצ"ש הקרוב. ח"כ מיקי זוהר איים שאם החוק לא יעבור הממשלה תגביל את ההפגנות במסגרת הוראות שעת חירום – אבל לכך מתנגדים בכחול לבן.

 

11:23 עריכה

מפגן שיתוף נדיר בין ישראל ביתנו לרשימה המשותפת נראה היום בוועדת החוקה של הכנסת, שם האופוזיציה כולה, פרט ל"ימינה", נלחמת נגד שינוי חוק הקורונה באופן שיגביל הפגנות:

11:09 עריכה

סבגן הרמטכ"ל, אייל זמיר, הודף את הביקורת על העיכוב בהקמת מפקדת אלון לקטיעת מערך ההדבקה ומגלגל את ההאשמה על הממשלה. הדברים נאמרו היום בראיון לעיתון "ידיעות אחרונות" ולאתר ynet.

לדברי זמיר: "המפקדה שהקמנו באוגוסט שתהפוך למבצעית באופן מלא, לפי תוכנית, בחודש נובמבר, לא תפתור לבד את הבעיה. היא מרכיב קריטי וחיוני במערכה, עם תרומה משמעותית, אבל עם היקפי התחלואה הנוכחיים יהיה לנו קשה להתמודד".

"המפקדה הוקמה כדי להתמודד עם אלף נדבקים ביום, אסתכן ואומר אפילו 2,000. המפקדה לא יודעת להתמודד עם היקפים של יותר מ-5,000 נדבקים ביום ושום כוח אחר לא יידע לעמוד מול היקפים כאלה", אמר זמיר.

"לכן אני חושב שצריך לעשות פעולה דחופה אנחנו במצב חירום וצריך לעשות פעולות חירום כדי לעצור את התפשטות המגפה, להוריד את ההדבקות לכמה מאות ביממה – ואז המפקדה תהיה יעילה. אם ננקוט קודם בפעולות לצמצום התחלואה, והמפקדה תדע לשמר על המספרים נמוכים, לקטוע מגעים בהיקף של כאלף נדבקים ביממה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו עם הרמטכל אביב כוכבי וראש השב"כ נדב ארגמן בבור בקריה בתל אביב במהלך הלילה בו חוסל בכיר הג'יהאד האיסלאמי, בהאא אבו-אל עטא. מימין סגן הרמטכל אייל זמיר (צילום: קובי גדעון/לע״מ)
ראש הממשלה בנימין נתניהו עם הרמטכל אביב כוכבי וראש השב"כ נדב ארגמן בבור בקריה בתל אביב במהלך הלילה בו חוסל בכיר הג'יהאד האיסלאמי, בהאא אבו-אל עטא. מימין סגן הרמטכל אייל זמיר (צילום: קובי גדעון/לע״מ)
11:05 עריכה

הדרמה בוועדת החוקה ממשיכה: אמרי שח"כ מיקי זוהר אמר ש"החוק לא יעבור אם האופוזיציה לא תשתף פעולה", אמר זוהר: שוחחתי עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. אם החוק לא יעבור היום במליאה ולא יוגבלו ההפגנות, הממשלה תאשר מהלך לתקנות שעת חירום למניעת הפגנות לארבעה ימים".

10:57 עריכה

ועדת החוקה ממשיכה בדיונים על התיקון לחוק הקורונה, ולא ברור אם ייכנס לתוקף עד השעה 14:00 בגלל העיכוב בדיונים.

הסגר המורחב ייכנס לתוקף בכל מקרה, אך אם החוק לא יאושר, תיווצר בעיה משפטית עם הפסקת ההפגנות הכלולה במתווה.

במהלך הדיונים התחוללה מהומה: יו"ר הקואליציה, ח"כ מיקי זוהר האשים את האופוזיציה והמפגינים בהתפשטות המגפה. זוהר אמר כי: "לא ניתן לסיים את החוק היום ללא הסכמת האופוזיציה. אין אפשרות לסיים את החוק היום הכנסת ללא הסכמת האופוזיציה".

לדברי זוהר: "אתמול נערכו מעל 60 הלוויות של חולי קורונה. אנחנו לקראת קפיצה משמעותית בתמותה ומקבלים מסרים שאם יבואו אלפים לבלפור, אלפים יבואו לבתי הכנסת להתפלל בכיפור. כל מי שטוען שזה שטויות יישפט בבית דין של מעלה".

לדברי זוהר: "יש מי שרוצים שההפגנות יימשכו כי זה מגביר את התמותה. אם החוק לא יעבור ובימ"ש העליון יקבל החלטה שהוא לא מאשר את התקנות לארבעה ימים יתרחש פה אסון אפידמיולוגי שלא חלמנו."

דיון על התיקון לחוק הקורונה בכנסת, (צילום: דוברות הכנסת)
דיון על התיקון לחוק הקורונה בכנסת, (צילום: דוברות הכנסת)

ח"כ אלי אבידר מישראל ביתנו התפרץ לדבריו בזעם ואמר: "מאיפה הבאת את זה? אל תשחק במוות של אנשים. אתה חולה נפש". ח"כ זוהר הגיב: "אל תהיה טיפש".

ח"כ יואב סגלוביץ' מיש עתיד תל"ם אמר: יו"ר הקואליציה הוא גיבור של רפש, מטיח האשמות דמגוגיות מופרכות. העובדה היא שהסגר לא תלוי בחוק שלפנינו. לומר זאת זו רעות והבל רוח. הציבור עוד עלול להתבלבל מדברי הבלע האלו. הסגר ייכנס ב-14:00 לתוקף בכל מקרה והכלכלה תושבת".

דיון בתיקון חוק הקורונה שאמור למנוע הפגנות (צילום: ועדת החוקה של הכנסת)
דיון בתיקון חוק הקורונה שאמור למנוע הפגנות (צילום: ועדת החוקה של הכנסת)
10:32 עריכה

עיתון ואתר "הארץ" פרסם הבוקר תמלילים חדשים מחקירות נתניהו. התמלילים חושפים תמונה קשה על עסקאות של נתניהו, לכאורה, עם כלי תקשורת במטרה להטות את הסיקור לצרכיו, שחלקן טרם פורסמו וטרם נחקרו.

באחת ההקלטות נשמע נתנינו אומר: "הנה בא ירון דקל, שגם איתו עשיתי עסקה, כן? ואומר לי, תגיד איזה אנשים אתה רוצה שנכניס לכאן. איך אבי וייס (מנכ"ל חדשות ערוץ 12) קיבל את התפקיד שלו? פגש את מוזי ורטהיים בבית קפה באבן גבירול… הוא עמד למנות את ניסים משעל, ואני אמרתי לו "ניסים, אתה הולך לעשות טעות".

חקירות אחרות עסקו בטענה שנתניהו אינו מחזיק ארנק וחי מעזרה שהוא מקבל מאחרים. באחת החקירות נשמע חוקר שואל את רה"מ "יש לאדוני ארנק בכיס?" וכשנתניהו השיב בשלילה שאל "כרטיס אשראי גם אין"?  נתניהו הגיב בציניות: "אוי נו באמת, מביאים לי כסף מהבנק ואני מכניס אותו לתוך הכיס".

"נתניהו צרח והלם על השולחן", תיאר הכתב, גידי וייץ, "החוקרים הטיחו בו שוב ושוב שהוא משקר, ונתניהו אמר להם: "אל תדברו אליי ככה".

בנימין נתניהו באולם 317 של בית המשפט המחוזי בירושלים, דקות לפני פתיחת משפטו. 24 במאי 2020 (צילום: Ronen Zvulun/ Pool Photo via AP)
בנימין נתניהו באולם 317 של בית המשפט המחוזי בירושלים, דקות לפני פתיחת משפטו. 24 במאי 2020 (צילום: Ronen Zvulun/ Pool Photo via AP)
10:21 עריכה

שרת התחבורה מירי רגב גיבשה מתווה חדש לנהלי הטיסות מישראל בזמן הסגר. כך מפרסם הבוקר אתר ynet. לפי המתווה, מי שקנה כרטיסי טיסה עד מועד כניסתו לתוקף של הסגר יוכל להמריא במהלך הסגר לפי מתווה פתיחת השמיים למדינות ירוקות.

אם מתווה זה יאושר, אזרחים שיזמינו כרטיסי טיסה בשעות הקרובות יוכלו להמריא גם במהלך הסגר. לעומת זאת, אזרחים שיזמינו כרטיסים אחרי כניסתו לתוקף של הסגר לא יוכלו להמריא אם מועד הטיסה הוא במהלך הסגר. בכל מקרה, מי שישוב ממדינה "ירוקה" יהיה פטור מבידוד ומי שיחזור ממדינה "אדומה" ייכנס לבידוד.

בנוסף הוחלט להגביל "סלוטים" לטיסות יוצאות, כך שמרגע הסגר יצומצמו מספר הטיסות. המתווה נמצא כעת בדיונים משפטיים אצל היועץ המשפטי לממשלה ועדיין דרוש אישור של הכנסת.

רגב אמרה למקורביה במהלך הדיונים כי "זה מתווה שמצד אחד שומר על תפקוד ענף התעופה והעובדים ואינו פוגע באופן לא מידתי ברוכשי הכרטיסים בטרם הסגר. עיקרון הסולידריות החברתית הוא עיקרון לא פחות חשוב. ההחלטה לא קלה כשנפגעות זכויות של אזרחים, אבל היא מאזנת ושומרת על זכויות באופן מידתי ועוזרת להורדת התחלואה".

מדובר בהקלה משמעותית ביחס למתווה הקודם שגיבשה רגב בהתאם לדרישותיו של ראש הממשלה נתניהו שהסגר יהיה דרקוני. לפי המתווה הקודם שגיבשה השרה רגב, בשבוע הראשון של הסגר יאפשרו לנוסעים שבוע נוסף להמריא מהארץ ובשבוע השני תיעצר תנועת הטיסות היוצאות – כך שנוסעים יוכלו לשוב לישראל בטיסות נכנסות ותימשך פעילות מטוסי המטען בלבד.

הקלות נוספות כבר ניתנו הבוקר: הוחלט כי טיסות המטען ימריאו גם במהלך הסגר, כפי שהמריאו בסגר הקודם ובכל העולם; הוחלט גם שלא תהיה הגבלה על טיסות נכנסות, כיוון שישראל לא יכולה למנוע מאזרחיה השוהים בחו"ל לשוב לישראל.

ynet מצטט גורם בלשכת שרת התחבורה רגב שאמר כי: "יש לחצים גדולים מאוד בנוגע לפעילות בנתב"ג, אבל זה ברור לכולם שהפעילות לא תוכל להמשיך תחת סגר כפי שהיא היום. יש הרבה מאוד נוסעים שכבר הזמינו כרטיסי טיסות והם נמצאים במצוקה, כך שניסנו למצוא מתווה שיאפשר זמן התארגנות. אם ראש הממשלה ושר הבריאות אומרים שזה פיקוח נפש אז אין לנו עניין לשחק בחיי אדם".

מירי רגב (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
מירי רגב (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
09:04 עריכה

בניגוד לסגר של חודש מרץ, שהוטל בישראל במקביל למרבית העולם המערבי וזכה להסכמה-בשתיקה ואף לשבחים של האופוזיציה, הסגר הנוכחי מעורר באופוזיציה ביקורת חריפה מקיר לקיר:

09:01 עריכה

מרב מיכאלי, ח"כ ממפלגת העבודה שנמצאת בממשלה, במתקפה חריפה על הסגר שהטיל נתניהו:

08:35 עריכה

משרד הבריאות עדכן כי 7,527 איש אובחנו בקורונה ביממה האחרונה. אתמול התקבלו תוצאות עבור 56,307 בדיקות. אחוז הנבדקים החיוביים לנגיף הוא 12.8%.

משרד הבריאות עדכן היום (שישי) כי 37,525 בני אדם אובחנו בקורונה בשבוע החולף.

209 בני אדם מתו השבוע – שיא במספר המתים בשבוע אחד, שהגיע לממוצע של יותר מ-20 ליום.

במספר החולים המונשמים עלה ב-14 משבוע שעבר והגיע גם הוא לשיא של 167 מאז פרוץ המגפה.

מספר החולים הפעילים (מי שאובחן כחולה או נשא של הנגיף, פחות מי שהבריא ממנו או מת) הגיע ל-60,786 – עלייה של 14,416 מהשבוע שעבר,. בבתי החולים מאושפזים 1,338 חולים – עלייה של 148 חולים מהשבוע הקודם, מתוכם 669 המוגדרים כ"חולים קשה".

עובד מגן דוד אדום מבצע בדיקת קורונה במתחם היבדק וסע בירושלים, 23 בספטמבר 2020 (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
עובד מגן דוד אדום מבצע בדיקת קורונה במתחם היבדק וסע בירושלים, 23 בספטמבר 2020 (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
08:26 עריכה

בעיצומו של משבר הקורונה, כשהתקשורת מלאה דיווחים קשים על מצוקתם הטכנית והנפשית של הרופאים והאחיות המטפלים בחולים במגפה, פרסם הבוקר עיתון ואתר "מעריב" מכתב אישי של מו"ל העיתון, אלי עזור, שבא חשבון עם מערכת הבריאות והרופאים שטיפלו באחותו, אפרת, שנפטרה לפני שבוע.

"הלב נקרע ושולח אותך לחשבון נפש נוקב בנוגע למותה ולכל מה שנלווה אליו", כתב עזור, "סערת הרגשות שפקדה אותי עם מותה הביאה עמה חשבון נפש נוקב עם רופאים, שנדמה כי שכחו, לכאורה, את שבועת הרופא המפורסמת. אין לי ספק שזו לא הייתה כוונתם, אך הטיפול האטי והמזדנב, התגובות האטיות והריחוק בעתות מצוקה קשים מנשוא.

התחושה שהם, לכאורה, יודעים מה היא טובת המטופל, אף שבפועל לא מצליחים לסייע לו – רק מעצימה את העניין. שוו בנפשכם חולה הנאנק מכאבים המגיע לרופא, וזה, בביטחון ובקור רוח, מעניק לו טיפול שאינו מועיל. זאת ועוד: חולה שחש במרוץ נגד השעון והזמן מול מחלה המאיימת להביאו אל קצו, זקוק לתקווה (לצערי, לא פעם השיחות עם הרופאים גרמו לאפרת את ההפך). אולי אם היו נוהגים אחרת, אפרת הייתה היום בחיים ולא הייתה עוברת ייסורים כה קשים".

המכתב מפרט במלים קשות ונוגעות ללב את טענותיו של עזור על כשלים בטיפול באחותו, בלא תגובה של הרופאים שטיפלו בה. בסיום המכתב סיפר עזור: "וידוי אישי: ביקשתי בתחילה מהעורך לפרסם את הכותרת 'רופאים ותליינים'. אחרי שיחות ריכוך ושכנוע מצדו, הוא הציע והחליט על 'רופאים ללא חמלה'".

אלי עזור (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)
אלי עזור (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)
08:03 עריכה

07:59 עריכה

לאחר שעות דיון ארוכות, והצבעה על מאות הסתייגויות, ועדת הכספים אישרה הלילה, לקריאה שנייה ושלישית את התיקון לחוק התכנית לסיוע כלכלי, הכוללת הקלה בתנאי קבלת מענקי הסיוע לעסקים, מקדמות ודחייה של ההפחתה האפשרית בתשלום דמי האבטלה.

בין היתר קובעת הצעת החוק כי:

 • במהלך החודשים ספטמבר-אוקטובר יוענק מענק הסיוע בגין הוצאות קבועות, החל מפגיעה בגובה 25% במחזור העסקאות של בעל העסק ביחס לתקופה המקבילה טרום התפרצות הנגיף, במקום 40% פגיעה עד כה.
 • הקלה בתנאים לקבלת מענק הוצאות קבועות ותשלום מקדמות על חשבון המענקים לעסקים הסובלים מירידה במחזורים בחודשים ספטמבר-אוקטובר, עם אפשרות להארכה של התקופה.
 • מנגנון ההפחתה בדמי האבטלה, שאמור להיכנס לתוקף במקרה של ירידה חדה בהיקף האבטלה, יידחה בחודש ויופעל מסוף נובמבר ולא מאוקטובר, עם אפשרות לדחייה. ההחלטה היא חסרת משמעות מעשית כיוון שהיקף האבטלה במשק נשאר הרבה מעל 10% עוד לפני תחילת הסגר וכעת נמצא שוב בעלייה חדה.
קמפיין חוצות נגד האבטלה במשק, יולי 2020 (צילום: Miriam Alster/Flash90)
קמפיין חוצות נגד האבטלה במשק, יולי 2020 (צילום: Miriam Alster/Flash90)
07:50 עריכה

השווקים, שנשארו פתוחים עד עכשיו, ייסגרו – למעט מרבית הבאסטות, שבהן נמכר מזון המוגדר כ"חיוני".

הסוחרים, כמו רבים אחרים, אינם מרוצים מהתהליך שבו התקבלו ההחלטות על כך:

 

07:48 עריכה

בתי הכנסת יישארו פתוחים במהלך יום הכיפורים, במתכונת המורכבת הקיימת, המאפשרת תפילות של עשרות מתפללים בבית כנסת ממוצע. לפי התבטאויות ראשי המשטרה, ההגבלות הקיימות על התפילות לא ייאכפו גם ביום הכיפורים, כפי שלא נאכפו בראש השנה:

 

07:46 עריכה

אנשי המקצוע ממשיכים לתקוף את הממשלה על התנהלותה מול מגפת הקורונה:

07:45 עריכה

ועדת החוקה עדיין דנה בתיקונים בחוק הקורונה. יו"ר הוועדה, יעקב אשר, הצליח להוציא מהחוק מעט מעוקצו, ולבטל את הסעיף המאשר לממשלה לאסור על הפגנות ותפילות כליל. ההערכה היא שהשינוי של הרגע האחרון לא ישנה את מתווה הסגר שנכנס לתוקפו היום, הכולל איסור הפגנות מחוץ לרדיוס של קילומטר וסגירה של בתי הכנסת אחרי צאת יום הכיפורים.

07:30 עריכה

היום ב-14:00 ייכנס לתוקף סגר במתכונת מורחבת ומהודקת מזה שנכנס לתוקף בשבוע שעבר. תוכנית הסגר, והתיקון לחוק הקורונה שמתלווה אליה, אושרו אתמול בממשלה ובקריאה ראשונה בכנסת ונמצא בדיונים אחרונים בוועדות הכנסת לקראת אישורו בקריאה שנייה ושלישית במליאה.

לפי הצהרות הממשלה, הסגר יוטל למשך שבועיים, שלאחריהם יוטלו שבועיים של סגר פחות חמור במתכונת דומה לזו שהוטלה בשבוע האחרון. בעוד חודש המדינה אמורה לחזור לתוכנית "רמזור" – אך ברור כי בינתיים עשויים להתרחש שינויים נוספים בהתאם לשינויים במצב התחלואה בקורונה ובמגפות הפוקדות את המערכת הפוליטית.

הסגר היה אמור להיות, לפי הצהרותיו של ראש הממשלה נתניהו "הסגר החמור ביותר שמדינה הטילה אי פעם במשבר הקורונה", אך בפועל, לאחר דיונים וכיפופי ידיים בין נתניהו לשר האוצר ישראל כ"ץ, הוא יהיה דומה במתכונתו לסגר שהוטל בישראל בחודש מרץ ומעט קשוח יותר מהסגר שמתקיים כעת.

השינויים העיקריים הם פגיעה בעבודתם של מפעלים ומשרדים שאינם מקבלים קהל, שעד כה עבדו במתכונת מלאה, אכיפה שכנראה תהיה הדוקה יותר, וכמובן איסור על הפגנות מחוץ לאזור המגורים שהוטל "בתמורה" לאיסור על תפילות של יותר מ-10 אנשים בבתי הכנסת אחרי צאת יום הכיפורים.

אם לא יהיו שינויים של הרגע האחרון, הסגר כולל:
* איסור על יציאה מהבית למרחק של יותר מקילומטר, למעט במקרים מיוחדים שהותרו.

 • איסור על שהייה בבית מגוריו של אדם אחר.
 • איסור על התקהלות התקהלות של יותר מ-20 איש בשטח פתוח ושל יותר מ-10 אנשים בתוך מבנה סגור, למעט היתרים מיוחדים (כולל בתי הכנסת עד צאת יום הכיפורים).
 • איסור לפתוח חנויות שאינן מוגדרות "חיוניות", בריכות שחייה, מכוני כושר, מספרות, מכוני יופי ומקומות בילוי ופנאי וכל מקום אחר שמתבצעת בו קבלת קהל.
 • איסור – שאינו קיים במתווה הנוכחי – על פתיחת שווקים וירידים והפעלת דוכנים.
 • איסור על אכילה במסעדות ואיסף הזמנה בtake away. המסעדות פועלות כשירות משלוחים בלבד.
 • איסור על קבלת אורחים במלונות, דירות נופש וצימרים – כולל אלה שהיה מותר להפעיל עד כה.
 • היתר לפתיחת חנויות "חיוניות" שבהם נמכרים: מזון, אופטיקה, בית מרקחת, חנויות למוצרי היגיינה, חנויות למוצרי תחזוקת הבית, מכבסות, חנות לממכר מוצרי תקשורת ומעבדות לתיקון מוצרי תקשורת ומחשבים.
 • ההיתר להפעיל עבודות בניין נשאר על כנו.
 • התעשיות הביטחוניות ממשיכות לפעול.
 • כל מקומות העבודה שאינם "חיוניים" נסגרים, אך עובדים הכרחיים להמשך הפעילות התפקודית של מקום העבודה יוכלו להגיע אליו (למשל מנהלי שרתים, עובדי מעבדות, עובדי תחזוקה, שכר, משלוחים ועוד), בדומה למתכונת שהייתה קיימת בסגר של מרץ ואפריל.
 • חברות שמייצאות וחברות סטארט אפ שעדיין לא החלו לייצא יעבדו בהיקף של עד 30% מכוח העבודה, או עד 10 אנשים.
 • שירותי הרווחה והקליטה, הבנקים ומוסדות שוק ההון, החקלאות והתשתיות ימשיכו לעבוד.
 • כל מוסדות החינוך והלימוד מהפעוטון ועד האוניברסיטה יישארו סגורים – למעט גני ילדים לילדי עובדים חיוניים, שהיו סגורים עד כה וייפתחו כעת, ומוסדות החינוך המיוחד שיישארו פתוחים (בניגוד לסגר של מרץ, שבו נסגרו גם הם).
 • מגבלות התנועה יישארו כמעט כפי שהיו עד עכשיו – כלומר, מעט קשוחות פחות מכפי שהיו בסגר של מרץ-אפריל. תיאסר יציאה למרחק של יותר מקילומטר מהבית למעט לצורך הצטיידות בתרופות או במזון, לצורך קבלת שירותים חיוניים, כדי לסייע לאדם בעל קושי או מצוקה ולקבל טיפול רפואי, פסיכולוגי או רפואה משלימה. ניתן גם לצאת למסגרות רווחה, לטיפול סוציאלי חיוני או לטיפול חיוני בבעלי חיים.
 • ניתן יהיה לצאת מתחום הקילומטר גם לצורך ביקור אצל קרובי משפחה מדרגה ראשונה (כולל בני זוג), העברת ילדים להורים גרושים במסגרת משמורת והגעת ילדים למסגרות החינוך שנשארו פתוחים. בניגוד לסגר של חודש מרץ, ניתן יהיה לעבור דירה.  לאישה יהיה מותר לצאת לצורך טבילה במקווה. בניגוד לסגר מרץ, שבו דיירים במוסדות רווחה ובעלי מוגבלויות נכלאו במסגרות או בביתם, כעת הם יוכלו להמשיך לצאת לביקורי משפחה. בתי האבות והדיור המוגן, לעומת זאת, ייסגרו לביקורים. שלא כמו בסגר האביב, צה"ל אינו מבצע סגר יציאות.
 • ניתן יהיה לקיים ספורט יחידני או עם בני משפחה ושותפים שגרים באותו בית גם מעבר למגבלת הקילומטר – ובלבד שהיציאה משטח הקילומטר תהיה ברגל ולא ברכב.
 • ביום כיפור לא יוטלו מגבלות על רכיבה באופניים.
 • ניתן להגיע לחוף הים ברגל לצורך פעילות ספורטיבית – אבל לא לצורך שחיה ושיזוף. המשטרה הודיעה שתמנע את מה שכינתה "הפגנות פיקטיביות" על חוף הים.
 • השינוי העיקרי במגבלות התנועה הוא שלא ניתן יהיה לעבור את מגבלת הקילומטר מהבית בשביל להשתתף בהפגנות. ניתן יהיה לקיים הפגנות ברחבי הארץ, כל עוד נשמרת מגבלת המרחק ומגבלת ההתקהלות של עד 20 איש במקום אחד.
 • אם מליאת הכנסת תאשר במהלך הלילה את התיקון לחוק הקורונה, לאחר הסגר יוגבלו ההפגנות לעד אלפיים איש בהפגנה.
 • במהלך סופ"ש הקרוב ובמהלך יום הכיפורים ניתן יהיה להתפלל בבתי הכנסת במסגרת המתווה הקיים, המורכב, לחישוב מספר המתפללים, שמאפשר כניסה של כמה עשרות מתפללים לבית כנסת בגודל ממוצע.
 • לאחר צאת יום הכיפורים ייסגרו בתי הכנסת, המסגדים והכנסיות וייאסר להתפלל בהם, ותפילות ייערכו רק בשטח הפתוח ובהשתתפות של עד 20 איש.
 • בעל תפילה שקיבל אישור מהמשרד לשירותי דת להשתתפות בתפילות הימים הנוראים יוכל לצאת להתפלל גם מעבר להגבלת המרחק.
 • לקראת חג הסוכות ניתן יהיה לצאת מהבית וממגבלת הקילומטר לצורך רכישת ארבעת המינים ומוצרים לסוכה, אבל שוקי ארבעת המינים לא ייפתחו. כפי שנחשף בזמן ישראל, עדיין לא ברור מה תהיה מגבלת הישיבה בסוכה.
 • לקראת יום הכיפורים ניתן יהיה לצאת ממגבלת הקילומטר כדי לקיים את מנהג הכפרות.
 • ניתן לצאת מהבית וממגבלת המרחק לשם השתתפות בהלוויה או ברית מילה. הלוויות והבריתות יתקיימו במסגרת מגבלות ההתקהלות – עשרה אנשים בברית ו-20 בלוויה. לא ניתן יהיה לצאת לצורך אזכרה, למעט קרובי משפחה מדרגה ראשונה שיקירם נפל במהלך מלחמת יום הכיפורים יוכלו לקיים אזכרה לזכרו בית העלמין.
 • ניתן יהיה לעבור את הגבלת המרחק של קילומטר מבית המגורים כדי לטוס לחו"ל, אך טרם פורסם המתווה שיקבע את פעילות נתב"ג והטיסות מישראל.
תל אביב בזמן הסגר, 20.9.2020 (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
תל אביב בזמן הסגר, 20.9.2020 (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
עוד 30 עדכונים

למקרה שפיספסת

מומחי קהלת ביקשו לסתור חוות דעת שמנדלבליט לא הגיש

בשבוע שעבר הוגשה לממשלה חוות דעת משפטית של פורום קהלת בשאלה האם לממשלה יש סמכות להחליט על הגבלת הפגנות פוליטיות ● המסמך מפרט את כל הסיבות שבעטיין היועמ"ש הציג בפני הממשלה עמדה שגויה ● יש רק בעיה אחת קטנה: מנדלבליט לא הגיש חוות דעת בשאלה הזו ● כך פועלים השר אוחנה ואנשי קהלת להפריט את תפקידו של היועץ המשפטי לממשלה ● פרשנות

עוד 1,160 מילים ו-1 תגובות

הכביסה המלוכלכת של משפחת נתניהו

עיתון וושינגטון פוסט פרסם אתמול כי לפי עדויות של בכירים בבית הלבן, לאורך השנים ראש הממשלה פיתח מוניטין בקרב הצוות האחראי על האירוח בבית הלבן, בכך שהביא מטען מיוחד הכולל תיקים ומזוודות מלאות בכביסה מלוכלכת.

לפי הוושינגטון פוסט, גורם בבית הלבן מעיד על כך שנתניהו הוא היחיד מבין מנהיגי העולם אשר מביא מזוודות עם כביסה מלוכלכת כדי שאנשי הבית הלבן יכבסו עבורו, וכי לאחר מספר פעמים שנתניהו עשה זאת בביקוריו בבית הלבן, העובדים הבינו כי הדבר נעשה באופן מכוון.

מצאנו את המאבק שלנו מככב ב"וושינגטון פוסט".מתברר שראש הממשלה שעדיין מתעקש לא לפרסם את הוצאות המעונות שלו (כולל הכביסה)…

פורסם על ידי ‏התנועה לחופש המידע‏ ב- יום חמישי, 24 בספטמבר 2020

החשיפה של וושינגטון פוסט אינה דבר פעוט, אלא מהווה חיזוק מהעולם לנהנתנות של משפחת נתניהו. לתחושה שהשתרשה בסידרת חשיפות אינסופית שהם מורמים מעם. שהם זכאים להרבה יותר ממה שהאזרח הפשוט זכאי לו, וכי כולם צריכים לעבוד בשבילם, או יותר נכון לשרת אותם. כמו שכבר כתבתי באחד הפוסטים באתר זה, שכותרתו – "מה שמגיע למלך לא מגיע לנו".

חשיפת הוושינגטון פוסט אינה דבר פעוט, אלא מהווה חיזוק מהעולם לנהנתנות משפחת נתניהו. לתחושה שהשתרשה בסדרת חשיפות אינסופית, שהם מורמים מעם וכולם צריכים לעבוד בשבילם ולשרתם

הכל נובע מגישה מנהיגותית, או יותר נכון לא מנהיגותית, שבמסגרתה נתניהו תופס את עצמו כריבון במשטר מלוכני. לאחר שנים רבות בשלטון נראה כי נתניהו סבור שכס ראש הממשלה הוא כס המלכות, ובעזרת שרביט דמיוני הוא יכול לגרום לעולם לשרת את כל צרכיו וצרכי משפחתו וגחמותיהם, גם הגרוסטסקיים שבהם. אם זו כביסה, אם זה מימון המשפט, אם זו נסיעה באישון לילה של נהג פרטי מבלפור לקיסריה ובחזרה כדי להביא קצף גילוח (שניתן להשיג בכל סופרפארם) מבית מיליארדר, או כל דבר אחר שניתן לעשות כדי לנצל את המערכת לצרכיו.

כשהנהנתנות נחשפת, הציבור שנאנק תחת סגר, מבלי להיכנס לשאלה האם ההחלטה להטיל סגר היא מקצועית או ניסיון לפגוע בהפגנות, חייב לשים לזה סוף. לא יתכן שהציבור מנסה לשרוד ונתניהו משוטט בעולם בשאיפה ליהנות מתנאים ראויים למלכים במאות קודמות.

ניתן להניח כי כולנו היינו רוצים שמי שמייצג אותנו בעולם – שגרירים, דיפלומטים, שרי חוץ, בטח ובטח ראש ממשלה – ייצגו אותנו בכבוד. אבל נתניהו לכאורה מרשים את העולם באנגלית רהוטה ובפגישות עם שועי עולם, אך מאחורי הקלעים הוא מבייש אותנו כאחרון הקבצנים. בשפת העם אומרים: "עושה לנו פדיחות". ספק אם הציבור הישראלי מבין את ההתנהלות הזו.

נתניהו לכאורה מרשים את העולם באנגלית רהוטה וקשרים מדיניים עם שועי עולם, אך מאחורי הקלעים הוא מבייש אותנו כאחרון הקבצנים. בשפת העם אומרים: "עושה לנו פדיחות"

נראה כי נתניהו נמלט כל פעם לחו"ל מהפרשות שרודפות אחריו ובעקבותיהן, המשפט שמתקיים נגדו. הפעם נראה כי נתניהו יצר לעצמו פרשה חדשה בחו"ל, כשנמלט מהפרשות בארץ.

איך הגדירו את זה בוושינגטון פוסט?

"רוב הפוליטיקאים מוכנים ללכת דרך ארוכה במאמץ להצפין את הכביסה המלוכלכת שלהם, ואז יש את ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו".

אין להתפלא אם המפגינים בבלפור יקחו את הכביסה המלוכלכת שלהם ויניחו במפתן הדלת של בלפור.

בשגרירות מסרו בתגובה כי:

"ההאשמות חסרות הבסיס והאבסורדיות הללו נועדו לגמד את הישגו המומונמנטלי של נתניהו. מלבד זאת, צרכי הכביסה של נתניהו הפעם היו יחסית צנועים".

ומי שבכל זאת מסתקרן לשמוע מאחורי אילו פריטי לבוש שכובסו במסע הנוכחי עומדת השגרירות בהצהרתה באופן רשמי, להלן הפירוט:

 1. "בביקור הזה לא היה ניקוי יבש, לדוגמא"
 2. "כמה חולצות שכובסו למפגש פומבי".
 3. "החליפה של מר נתניהו והשמלה של גברת נתניהו גוהצו לרגל מפגש פומבי".
 4. "אה, כן, זוג פיג'מות שלבש ראש הממשלה במהלך טיסה של 12 שעות מישראל לוושינגטון כובסו גם הן".

עיתונאי, בעל תואר B.A בממשל ודיפלומטיה ותואר MA במדיניות ציבורית מאוניברסיטת ת"א. עוסק בקידום נושאי סביבה וקיימות וממשל פתוח, שקיפות, ממשל מקוון ושיתוף ציבור. מאמין בהשפעת התקשורת על חיזוק הדמוקרטיה וחקר האמת

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 509 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

לישראל יש ראש ממשלה שלא טועה אף פעם, בשום דבר ועניין

אתמול רשם נתניהו שיא חדש ביחס בין מנהיג ונתיניו ● לשיטתו, הציבור הוא זה שגילה רפיון, פוליטיקאים פופוליסטים מיסמסו החלטות מצילות חיים, האופוזיציה היא זו שקוראת להפר את התקנות, וכמובן התקשורת והמפגינים הם אנרכיסטים, מפוררי משמעת ויושבים על מדגרת קורונה ● ומה יש לגנץ, לפיד ובנט לומר בעניין? ● פרשנות

עוד 621 מילים

QAnon, אותה גברת אנטישמית בשינוי אדרת

תיאוריית קונספירציה חדשה בשם QAnon, לפיה דמוקרטים פדופילים פועלים בסתר נגד טראמפ, צוברת תאוצה ומתפשטת בעולם ● אבל חוקרים מודאגים במיוחד מהאלמנטים האנטישמיים - הסמויים והגלויים - השלובים בה ● "הטענה שהוליווד נשלטת בידי יהודים, שחברי קונגרס יהודים הם פדופילים, מזכירה את הפרוטוקולים של זקני ציון" ● בגרמניה זה כבר הוביל לגילויי אלימות

עוד 978 מילים

להחלטה להטיל סגר מלא ולהגביל את ההפגנות בבלפור אין כל נימוק רציונלי ● השיקולים הם פוליטיים, ואינם יכולים לשמש הצדקה סבירה להחלטה שכזו ● מעיון בתיקון לחוק הקורונה שהונח היום על ידי הממשלה, עולה כי הגבלת הפגנות המוניות אינה לשבועיים בלבד ● ואם לכל תזכיר חוק אמורה הממשלה לצרף נתונים תומכים, אז הפעם היא הסתפקה בשתי מילים: "לא רלוונטי" ● פרשנות

עוד 970 מילים

מיוחד הר הבית לא בידינו

הנשיא טראמפ מדבר על המוני תיירים מוסלמים שיבקרו בהר הבית בעקבות ההסכם עם האמירויות ● גם במשרד התיירות אופטימיים, ובונים על 2 מיליון עולי רגל בשנה ● אך המומחים לאתר פסימיים יותר, וחוששים ממתיחות בהר ● "נאום טראמפ מדאיג את הפלסטינים והירדנים, ומשחק לידי חכמי הדת ומבקרי ההסכם. זאת תהיה 'הוכחה' להשתלטות ישראלית על קודש הקודשים האסלאמי - בגיבוי אמריקאי"

עוד 3,367 מילים

בתי חולים קורסים מעומס, אבל הרשות לאשפוז כלל לא דנה בפיזור חולים

חשיפת זמן ישראל בתי חולים באזורים "אדומים" קורסים מעומס עקב ריבוי חולי קורונה, ואילו בתי חולים באזורים "ירוקים" יכולים לקבל מטופלים נוספים, אבל למערכת הבריאות אין תוכנית לפיזור חולים ברחבי הארץ ● הגוף היחיד שמוסמך להחליט על ניוד חולים בין בתי חולים הוא הרשות העליונה לאשפוז, אבל הוא לא דן בכך אפילו פעם אחת מאז התפרצות הקורונה ● משרד הבריאות: הרשות תתכנס בשבוע הבא

עוד 1,803 מילים

נתניהו: "ההפגנות מסייעות לי פוליטית, הן מדגרת קורונה"

יזהר שי רוצה להתפטר מהממשלה ● בליכוד תוקפים את מנדלבליט ● גמזו: "המלצתי להדק את הסגר ולא לסגור את כל המדינה" ● 121 אלף מובטלים חדשים בשבוע האחרון ● נתב"ג כנראה ייסגר לטיסות יוצאות ● היועמ"ש מבהיר שלא התנה את הגבלת ההפגנות בסגירת המשק ● מרכז המידע לקורונה: שיעור הבדיקות החיוביות,מהגבוהים בעולם

עוד 43 עדכונים

ברית נתניהו-דרעי ניצחה. הציבור ישלם על זה ביוקר

אחרי יומיים של דיונים בקבינט הקורונה, נתניהו ודרעי יכולים לסמן ניצחון אישי: הממשלה אישרה את ההחמרות בסגר שכוללות הגבלה משמעותית של ההפגנות, בעוד בתי הכנסת יישארו פתוחים ביום כיפור ● עבור נתניהו, כל האמצעים כשרים כדי לעצור את הפגנות האלפים נגדו ● ואילו סכנת החיים שקיימת בבתי הכנסת נדחקה בגלל הפחד של הרבנים מקטיעת שרשרת ההדתה ● פרשנות

עוד 639 מילים

במסר מרגיע הסביר פרופ' אבי שמחון כי העניים מקבלי הקצבאות נפגעו הכי פחות מהמשבר הכלכלי ● אבל הוא לא סיפר על היום שבו תגיע "החשבונית" שמאפשרת את מימון כל הפעילות הזו, ותכה לא רק בעניים הנוכחיים - אלא תייצר דורות של עניים למשך 100 השנים הקרובות ● ואת כל הטוב הזה עשה שמחון כדי להכשיר את הקרקע עבור הבוס מבלפור לקראת הטלת עוד מגבלות, חמורות עוד יותר ● פרשנות

"העניים נפגעו הכי פחות" במשבר הקורונה, כך אמר אתמול (יום ג׳) אבי שמחון, יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה. כמובן שמדובר באמירה אומללה ומנותקת מהמציאות, אבל ההסבר שנתן לה שמחון מעניין לא פחות.

שמחון טען בראיון ל-ynet שהעניים מקבלים קצבאות, ושהקצבאות לא נפגעו. אבל למעשה שמחון סיפר לנו רק על צדו האחד של המטבע, שהוא שפיכת כסף מצד המדינה על העניים. הוא לא סיפר על היום של אחרי הקורונה, שבו יגיע החשבון למימון כל הפעילות הזו, ושאותם העניים "שהכי פחות נפגעו מהמשבר", עלולים להפוך בבת אחת לקורבנות הכי גדולים שלו.

את כל זה עושה שמחון כדי להכשיר את הקרקע עבור הבוס מבלפור לקראת הטלת עוד הגבלות, חמורות עוד יותר, על המשק והכלכלה בישראל, כל כולן כתוצאה ממחדל מנהיגותי אחד גדול של אותו ראש ממשלה שלו מייעץ שמחון.

אם נביט לרגע על הנתונים היבשים, נגלה ששמחון אכן צודק בהסבר לדבריו. היקף הקצבאות, ובראשן דמי האבטלה, הוגדל והורחב משמעותית בתקופת המשבר. שמחון אף ציין שבזכות האמון שיש בעולם לכלכלה הישראלית, יכול האוצר לממן את כל הקצבאות הללו מהלוואות בריבית נמוכה שהמדינה לקחה ממשקיעים.

החדשות הרעות הן שהקצבאות המורחבות, שחלקן ניתנו על ידי המדינה כדי לכסות על מחדליה, למעשה מורידות את הסיכוי שנוכל להמשיך ולקבל הלוואות בריבית נמוכה גם בעתיד הלא-רחוק. אחרי הכל, האמון של המשקיעים בכלכלה הישראלית מושתת על דירוג האשראי הגבוה שחברות הדירוג הגדולות בעולם העניקו למשק. אבל כתנאי לאי-הורדת הדירוג הזה, הציבה לאחרונה אחת מחברות הדירוג את הדרישה לצמצם את הגירעון האדיר שנוצר ושעוד צפוי לגדול, לרמות יעד נמוכות, שמזכירות יותר את אלו שהיו לפני המשבר. לפי התחזיות של בנק ישראל היקף הגירעון עשוי להגיע ל-150 מיליארד שקל עד סוף השנה.

חלוקת מזון לקשישים עניים (צילום: גילי יערי, פלאש 90)
אילוסטרציה, חלוקת מזון לקשישים עניים (צילום: גילי יערי, פלאש 90)

המדיניות הכושלת של הממשלה, שמחייבת להטיל עוד הגבלות על הכלכלה הקורסת ועוד הוצאות על קופת המדינה, למעשה מפחיתה את הסיכוי שישראל תוכל לעמוד ביעד הדי דמיוני שהציבו לה חברות הדירוג.

הממשלה תהיה חייבת לפגוע באופן קיצוני בשירותים ובקצבאות שאותם היא מספקת כיום לאותם עניים "שלא נפגעו מהמשבר" לדברי שמחון, וזאת כדי לצמצם את חובות העתק או לפחות את חלקם, ביום שאחרי הקורונה.

הממשלה גם תהיה חייבת להגדיל את הכנסותיה על ידי הגדלת מסים. ואולם, מאחר שהעלאת מס לעשירים מנוגדת לאג'נדת השוק החופשי, שנתמכת על ידי נתניהו ושמחון, סביר להניח שהנפגעים הגדולים מפעולה כזו יהיו, איך לא, אנשי המעמד הבינוני והנמוך. למעשה, הקצבאות הללו לא רק שיפגעו בעניים הנוכחיים, אלא ייצרו דורות של עניים, גם למשך 100 השנים הקרובות.

הממשלה תהיה חייבת להגדיל את הכנסותיה על ידי הגדלת מסים. ואולם, מאחר שהעלאת מס לעשירים מנוגדת לאג'נדת השוק החופשי של נתניהו ושמחון, סביר להניח שהנפגעים הגדולים יהיו אנשי המעמד הבינוני והנמוך

מדינת ישראל גייסה הלוואות בעשרות מיליארדי שקלים כדי לממן את כל הטוב הזה. אחת ההלוואות, בגובה מיליארד דולר, נלקחה ל-100 שנה. המשמעות היא שהדורות הבאים ישלמו מהיום ועד יום העצמאות ה-172 של מדינת ישראל סכום של 45 מיליון דולר בשנה כריבית למשקיעים זרים רק על הלוואה זו. כל שנה.

כדי לממן את הקצבאות וחבילות הסיוע לקורונה, גייס האוצר בחודש אחד בלבד, במרץ-אפריל, חוב ממשלתי בהיקף שקרוב לסכום עליית החוב הממשלתי ב-2018 כולה: 10 מיליארד דולר. הסכום הזה מצטרף לכ-39 מיליארד שקל שהמדינה כבר מחזירה – מדי שנה – כריבית למלווים על הלוואות קודמות, ובלי קשר לקורונה.

רגע אחרי שישראל זחלה לסגר שני, נראה שאין לנו אלא להבחין שכבר עתה אנחנו נמצאים רק בתחתיתו של הר חובות שצפוי רק לגדול. עכשיו צריך להמתין לתירוץ הבא שיפיק פרופ' שמחון בעוד כמה שנים, בניסיון להסביר למה העניים הם  הנפגעים העיקריים ממדיניות הצמצומים חסרת התקדים של הממשלה.

מימין: בנימין נתניהו, בני גנץ, אבי שמחון (צילום: Olivier Fitoussi/Flash90)
מימין: בנימין נתניהו, בני גנץ, אבי שמחון (צילום: Olivier Fitoussi/Flash90)

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 543 מילים ו-1 תגובות

בריטניה לא מצליחה לעצור את שובה של הקורונה

מספר החולים בעליה ● מערך הבדיקות לא מתפקד ● ראש הממשלה נוהג ביהירות למרות שנכשל בניהול המגפה ● היועץ שלו מפר בידוד ● החינוך נפגע והכלכלה שלא מצליחה להתאושש ● גם בבריטניה, הקורונה מערערת את הפוליטיקה והחברה ● אחרי שבריטניה יצאה ממשבר חריף, הנתונים מעידים על חזרתה של המגפה, אבל גם הבריטים כבר לא מאמינים לראש הממשלה שלהם

עוד 1,258 מילים

כלי התחבורה העמוס בישראל הוא היחיד שלא חלות עליו שום מגבלות

על פעילות האוטובוסים ורכבת ישראל הוטלו מגבלות קורונה מחמירות, בעיקר בנוגע לדילול מספר הנוסעים ● אך מנהלי "סיטיפס", מפעילת הרכבת הקלה בירושלים, קיבלו הודעה מפורשת כי היא מוחרגת מכולן ● לפקחי הרכבת יש סמכות אכיפה רק בכל הנוגע לתשלום עבור הנסיעה, וכשהם נתקלים בנוסע בלי מסכה, הם לכל היותר יכולים לבקש יפה

עוד 794 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה