נתן אשל (צילום: נועם מוסקוביץ', פלאש 90)
מה מעסיק את האסטרטג הבכיר של המערכת לגיבוש המסרים של נתניהו

אשל יסדר

חשיפה

נתן אשל נוהג להכחיש את הטענה שהוא מתאם את המסרים שלו עם סביבת נתניהו, ומקפיד לציין שהוא "אדם פרטי" ● זמן ישראל נבר במאות מסרונים שהעביר לעיתונאים בשנה האחרונה, רובם תואמים במדויק את דף המסרים של בלפור ● הם משרטטים את דרך הפעולה המוכרת: שמועות, קונספירציות, שקרים, ואיומים ● הצצה למערכת החשיבה הנקמנית שאופפת את סביבתו הקרובה של ראש ממשלת ישראל

שמונה שנים לאחר שנאלץ לעזוב את תפקיד ראש הסגל של ראש הממשלה בבושת פנים, עקב פרשת הטרדות מתמשכת כלפי עובדת בלשכה, שבין השאר כללה ניסיונות צילום פולשניים מתחת לבגדיה, נתן אשל עדיין מהווה מרכיב חשוב במכונת התעמולה המאורגנת בסביבת נתניהו.

הוא נחשב אסטרטג בכיר של המערכת לגיבוש וניתוב המסרים של ראש הממשלה, ומעת לעת אף מקבל על עצמו את תפקיד המתווך הפוליטי במשאים ומתנים קואליציוניים, כולל בסבבי הבחירות האחרונים.

אשל נוהג להכחיש את הטענה שהוא מתאם את המסרים שלו עם לשכת ראש הממשלה, או עם ראש הממשלה עצמו, ומקפיד לציין כי הוא "אדם פרטי". הוא נשוי ואב לארבעה, למד במדרשיית נעם, ומתגורר כיום בתל אביב. בעבר ניהל במשך שנים רבות את "הצופה", שימש כסמנכ"ל ישראל היום ומשם הוזנק אשל ללשכת ראש הממשלה, עד שהודח ב-2012.

מאז 2017, זאיש אינו מאייש בלשכת ראש הממשלה את תפקיד ראש מערך ההסברה לאומי. ובהעדר גורם הסברה רשמי, שיתכלל וירכז את המסרים מלשכת ראש הממשלה, תפקידי ההסברה והעברת המסרים נתפסים על ידי לחשנים ובחשנים.

המצב הזה משרת מתווכים דוגמת אשל, שיכולים לדברר את ראש הממשלה בחשאי, כך שאם משהו משתבש, יכול נתניהו פשוט להתנער מהם. אבל אשל נשאר גם כשראש הממשלה מתנער ממנו פעם ואפילו פעמיים, כפי שקרה בחצי השנה האחרונה.

זמן ישראל נבר במאות מסרים שהעביר אשל בווטסאפ בשנה האחרונה לגורמי תקשורת משפיעים בתדירות יומיומית כמעט. רובם, תואמים כמכסה לסיר את מדיניותו של נתניהו ואת החלטותיו. מעקב אחר מסרים אלה מספק הצצה לציר המחשבה של ראש הממשלה ולמערכת החשיבה הנקמנית ונוטפת השטנה שאופפת את סביבתו הקרובה של נתניהו.

* * *

 • הבעיה: הפגנות נגד ראש הממשלה בכל הארץ, כלכלה בקריסה, מיליון מובטלים, קורונה משתוללת.
 • הספין: להשוות בין רצח רבין (האמיתי) ל'רצח' היומיומי (המדומה) שעושים לנתניהו.

אשל ממעט להתייחס במישרין למשפחת נתניהו בכללותה, ותחת זאת מתמקד בהכרת תודה על המפגש עם פטרון במסרים שהוא משגר, ומונה את מעלותיו האישיות. אבל אצל אשל אין מחמאות חינם. הוא חייב לשדך לדברי הקילוסין את מנת ההתקרבנות והרעל, שניהם מוטיבים חוזרים במסרים שלו, וממשיך את דבריו בקינה היסטורית על שנאה שבטית וקמאית.

כך כתב אשל בנובמבר אשתקד, במלאת חצי יובל להכרותם:

לפני 25 שנה זכיתי להכיר מקרוב משפחה מדהימה ויוצאת דופן. אב המשפחה בנימין נתניהו, גאון, אידיאליסט, אוהב עם ישראל ומדינת ישראל. על אשתו המדהימה ובניו המוצלחים אכתוב בעתיד. עוד מתקופת הסזון ועוד לפני, השמאל רדף את הימין כאשר כל הכלים היו כשרים – מלהלשין לבריטים על אנשי המחתרות, ועד ירי על יהודים על סיפון האניה אלטלנה. הרוצח המתועב יגאל עמיר לא היה הרוצח הפוליטי הראשון. לפני 12 שנה החלה הפקרת ושפיכת דמם של משפחת נתניהו, שנמשכת עד עצם היום הזה ממש.

אמנם בזמן שחלף מאז שאשל שיגר את המסר הזה המשימה לא הושלמה והוא טרם חיבר את המקאמה על "אישתו המדהימה" של ראש הממשלה, אבל הצצה לקשר המיוחד שנרקם ביניהם סיפקה בשבוע שעבר רעיית ראש הממשלה בראיון לעופר חדד בחדשות ערוץ 12.

נתניהו האשימה מפגינים בבלפור בהטרדה מינית, בין השאר, עקב החזקת בלונים פאליים במהלך הפגנה שנערכה מול מעון ראש הממשלה בתחילת החודש. כשנשאלה נתניהו על אשל, היא נדלקה מיד, באופן שהעלה את האפשרות שנושאי הראיון תואמו עמה מבעוד מועד.

"עופר, עופר, אתה לא דיברת איתי שאני אדבר על נתן אשל", אמרה נתניהו במהלך הראיון. "כי אני יכולה להביא לך אנשים שקוראים לעצמם שומרי הסף והם עוברים עבירות…".

נתניהו לא התלוננה על עצם ההקשר שיצר חדד בין משפחת נתניהו לבין אשל, אף שבאופן רשמי הוא אינו מועסק על ידי לשכת ראש הממשלה קרוב לעשור, ואף שלמעשה נאסר עליו כליל לעבוד בשירות המדינה במסגרת עסקת הטיעון שנחתמה עימו.

נהפוך הוא, בדבריה יצרה שרה נתניהו הקבלה בין ההטרדות המיניות שהוכחו ושבגינן הועמד אשל לדין משמעתי בבית הדין למשמעת של עובדי המדינה, לבין שמועות נגד "חברי כנסת מהשמאל" שהגיעו לאוזניה ולא נחקרו, תוך שהיא מגוננת על מעשיו החמורים ואף נעלבת בשמו:

"אל תדבר איתי על נתן אשל, כי יש המון על הרבה מאד חברי כנסת מהשמאל המון סיפורים, אבל משום מה שותקים. משום מה שותקים. שום חקירות לא נפתחו בכלל… אז יש כאן הרבה צביעות".

הספין הזה מדגים ככל הנראה, את התורה כולה בסביבתו נתניהו. במקום להתייחס לשאלות לגופן, מתמקדים בוואטאבאוטיזם, שכולל שמועות זדוניות, וקונספירציות חסרות בסיס. "המון סיפורים", "על הרבה מאד", "שום חקירות". ולכן "אל תדבר איתי על נתן אשל".

אבל אנחנו כן נדבר.

שרה נתניהו, 30 ביולי 2020 (צילום: דוברות משפחת נתניהו)
שרה נתניהו, 30 ביולי 2020 (צילום: דוברות משפחת נתניהו)

* * *

 • הבעיה: ניר חפץ, המוציא-לפועל של עבירות ראש הממשלה בתיקי 2000 ו-4000 חתם על הסכם עד מדינה וכעת מסייע בהפללתו.
 • אסטרטגיית פעולה: למקד אש בחוקרי המשטרה ובכירי הפרקליטות שתופרים תיקים לחפץ המסכן, רק כדי שימציא שקרים על נתניהו

בתחילת נובמבר האחרון רעשה המערכת הפוליטית סביב תרגילי החקירה שביצעו חוקרי להב 433 לניר חפץ, כדי לקדם חתימה על הסכם עד מדינה נגד ראש הממשלה, בנימין נתניהו. חפץ היה עצור באותה העת והתלונן מרות על תנאי המעצר, בין היתר, בגלל עקיצות פשפשים. שבועיים בתא המעצר והחלפת עורך הדין הביאו אותו לחתום על ההסכם.

כשנחשפו תרגילי החקירה, שבמהלכם זומנה לתת עדות המאהבת של חפץ לכאורה, הוצא צו איסור פרסום. אבל הצו הזה לא הפריע ליעקב ברדוגו לחשוף את הדברים בקבוצת הוואטסאפ "אחדות בליכוד", או לאמיר אוחנה להציג את המידע בפומבי מעל במת הכנסת.

יעקב ברדוגו, המגיש תכנית פוליטית יומית בגלי צה"ל (צילום: יונתן סינדל / פלאש 90)
יעקב ברדוגו, המגיש תכנית פוליטית יומית בגלי צה"ל (צילום: יונתן סינדל / פלאש 90)

באותה שעה ממש פעל מאחורי הקלעים נתן אשל, ושלח לכתבים מסרים ארסיים ומתחכמים. באחד מהם, תואר "דיאלוג החקירה" הבא נגד חפץ:

חוקר: "ימי המעצר יימשכו עד שתגיד את השקרים שאנחנו רוצים לשמוע".
נחקר: "לא משקר".
חוקר: "איך הפשפשים?"
נחקר: "מאוד סובל".
חוקר: [הוסר בשל צו איסור פרסום]
נחקר: "טוב, אגיד מה שתרצו".
חוקר: "אנחנו נגיד לך איזה תאריכים תגיד".

בהודעה הבאה ששלח אשל לכתבים הבהיר:

סתם קטע להצגה שנכתבה

ההצגה באמת התפתחה לכיוון אחר, ובמערכה הבאה זיהה אשל פתח שמאפשר לערער על התיקים נגד ראש הממשלה, ומיהר לבצר אותו. הפעם הוא לא הסתפק בעד המדינה, אלא עלה להתקפה על כל מערכת הצדק, כמעט.

ימים ספורים לאחר שנחשפה הפרשה, כתב אשל מבלי לציין מה המקור לידיעה:

נבדקת האופציה שבגלל זיהום החקירה לא יהיה אפשר להשתמש בעדותו של ניר חפץ

במציאות, משאלת הלב הזו לא מצאה אחיזה עד כה.

אשל הרחיב את היריעה, ומנה שורה של תקלות מצד הפרקליטות סביב חקירת תיקי נתניהו, בראשי פרקים, בצורה קצרה וקליטה:

המכתב של ניצן – תקלה, העינויים לניר חפץ – תקלה, החופש של בן ארי – תקלה, ההצצה לתכתובות של אוריך – תקלה. אבל בסה"כ אחלה פרקליטות. ממש מוזר איך מקבלת רק 28 אחוז במדד אמון הציבור. תמהני.

בנימין נתניהו נכנס למתחם ״וילה שוקן״ למסיבת עיתונאים. מאחוריו היועצים טופז לוק ויונתן אוריך. 20 במרץ 2019 (צילום: יונתן סינדל/פלאש90)
בנימין נתניהו נכנס למתחם ״וילה שוקן״ למסיבת עיתונאים. מאחוריו היועצים טופז לוק ויונתן אוריך. 20 במרץ 2019 (צילום: יונתן סינדל/פלאש90)

אחרי המינוי של דן אלדד לפרקליט מדינה אשל חילק שבחים למצטיינים:

שאפו לשר המשפטים אוחנה! אז נכון שאין דרדק שאינו יודע כי צו ארעי של בית המשפט אין בכוחו לבטל מינוי שכבר נכנס לתוקף, אבל לכנופיה זה לא מזיז. מנדלבליט כבר הזדרז להודיע שבמקרה הספציפי שלנו זה ממש לא דומה.

הפרקליטות בכלל, ומנדלבליט בפרט, הם מטרות קבועות לחיציו החדים של אשל. הוא משתף לינקים לפוסטים ופרסומים נגד הפרקליטות (למשל של העיתונאי יואב יצחק) יחד עם המלצה: "חובה לקרוא".

במקרה אחר שילב תמונה של הכתב אביעד גליקמן משוחח עם פרקליט המדינה, שי ניצן, במסדרון בחברת אנשים נוספים, לצד הכיתוב הארסי "נתפסו על חם בעדשת המצלמה – גליקמן ושי ניצן", כאילו היה מדובר בתיעוד של פשע נוראי.

לאחרונה אף חידד אשל את ההתקפה ומיקד אותה בנשיאת בית המשפט העליון:

מבחן בוזגלו זה לראות למשל את אסתר חיות עומדת לדין על עבירות שנחשפו לפני שבוע בתחקיר במעריב, או לראות את מנדלבליט עומד לדין על עבירות שחשפה אילה חסון.

העיתונאי יואב יצחק עם עו״ד שולמית אשבול בבית המשפט העליון. יוני 2010 (צילום: צילום יוסי זמיר / Flash90)
העיתונאי יואב יצחק עם עו״ד שולמית אשבול בבית המשפט העליון. יוני 2010 (צילום: צילום יוסי זמיר / Flash90)

* * *

 • הבעיה: יש עיתונאים לא-ממושמעים שמסקרים את תיקי נתניהו, ומסרבים לקנות את הספינים שמדובר בקנוניה מצד "כנופיית שלטון החוק".
 • זמריר מומלץ: העיתונאים האלה מושחתים, טיפשים, מסיתים, מגוחכים ואנטישמים.

גליקמן וניצן שייכים לשני המגזרים השנואים ביותר על אשל: התקשורת והמשפט. אבל "התקשורת" מנצחת בתחרות בנוקאאוט, והביקורת עליה מתאפיינת בהתקפות אישיות על עיתונאים, רובן ללא סימוכין וללא הקשרים, לפעמים תוך שילוב חרוזים. לפניכם מבחר מסרים שמגדיר בקווים גסים את שדה ההתייחסות התקשורתי של אשל, לטוב ולרע.

דרוקר, בוגי, גיא פלג, לפיד, גנץ, רונן צור – האם נתניהו בוגד, האם הוא סרסור?

דפנה ליאל מספרת מה שלא היה ולא נברא, ממציאה סיפורים

מאיפה דנה וייס יודעת מה המליצו לנתניהו? לוקשים!

מרוב הפנליסטים של ערוץ 13 נודף ריח של נפטלין. מאיפה מוציאים את האלטזאכן האלה

גדולי המסיתים הם מגישי תוכניות הבוקר

אני נקרע מצחוק איך בתחנה הצבאית גלי צה"ל מתכנסים רזי ברקאי, רינו צרור, אמנון אברמוביץ' ורביב דרוקר, כדי להחליט מה טוב ומה לא

מצחיקים אותי בתקשורת התוכים השמאלניים שחוזרים האחד על דברי חברו, לא מסוגלים להוציא מילה טובה על המדינה או על הממשלה. נראה עלוב. תחליטו, אתם עיתונאים או פוליטיקאים?

נחום ברנע מתבכיין בדמעות קרוקודיל צבוע ומגושם על מצבו העגום של היועמ"ש מנדלבליט

הפצת השקרים על נתניהו ומשפחתו נמשכת. גם אם ביבי יתרום דם, חלק מהתקשורת… תאשים שהוא מרעיל את בנק הדם

כל רצונם של כנופיית הפרשנים בתקשורת הכתובה והאלקטרונית שהציבור יאשים את נתניהו בשוחד. הם יודעים היטב שלא היועמ"ש ובוודאי לא בית המשפט יעשו זאת

כשפורסמו תוצאות הבחירות ב-2 במרץ, שחרר אשל תזכורת לחוש ההומור המלבב שלו, מוגש עם קורטוב שמחה לאיד וכתב:

עיתונאים שמאלנים, אכלתם אותה

ניר חפץ בבית המשפט המחוזי בתל אביב. נובמבר 2019 (צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90)
ניר חפץ בבית המשפט המחוזי בתל אביב. נובמבר 2019 (צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90)

* * *

 • המטרה: ניצחון בבחירות והרכבת ממשלה.
 • מסר קליט: הערבים-המחבלים נעים באוטובוסים לממשלה של גנץ.

במהלך המשא ומתן הקואליציוני של סיבוב הבחירות השני, נתניהו היה די לחוץ שגנץ יגיע סוף סוף למשא ומתן, לפחות אם מאמינים למסריו הבלתי-פוסקים של שליחו אשל. שוב ושוב מפציר אשל בגנץ, תוך חריזת חרוזים, לפתוח במשא ומתן לאחדות:

נתניהו יכול ורוצה ממשלת אחדות. לפיד וגבי יטרפו כל ממשלה כזאת ורק גנץ שרוצה ולא יכול…. כרגע הוא עושה קולות של גזר ולא של תרנגול.

בהמשך כתב:

רק ביום שייפתח ציר ישיר בין נתניהו וגנץ שרוצים באחדות, נדע שמשהו מתחיל לזוז

ב-20 בנובמבר כבר נהפכה השאיפה לאחדות לכמיהה מיסטית, ואשל החל להתפלל (הטעויות במקור):

"ואף על פי שיתמהמה אם כל זאת אחכה לו בכל יום שיבוא". תפילה שאני אומר כל בוקר ומתכוון לביאת המשיח. היום הוספתי גם את גנץ שמסרב לבוא… אנחנו רוצים אחדות ומחכים שלפיד ופוגי ירשו לו.

בהמשך אותו השבוע, כשחלומות האחדות מתפוגגים וריחות כתבי האישום עולים באפו, אשל נהיה חסר מנוחה, ושוב החל לירות לכל הכיוונים:

באיזה בטחון ברק רביד אוכל לוקשים

לתת פרס נובל לממציא הדבק שהדביק את ישבנו של יאיר לפיד לכסא היו"ר

המהירות והבהילות של מנדלבליט בתיק נתניהו הופכת את ראש הממשלה לפצצה מתקתקת שצריך לנטרל כמה שיותר מהר

אשל רצה באותם ימים ממשלת אחדות שתסגור את תיקיו של הבוס. במהלך משולב הוא גלגל את האחריות לתסבוכת הפוליטית דווקא אל מפתנו של היועץ המשפטי לממשלה, כרך את הקמת הממשלה עם סגירת התיקים נגד ראש הממשלה, ותיבל בקורטוב יידישקייט:

אם היועמ"ש היה מעדיף להיות חכם ולא צודק היתה קמה ממשלת אחדות… הוא יודע את מה שאמר הלל הזקן: 'היה מתלמידיו של אהרון ולא מתלמידיו של משה'. כי אי אפשר לחיות לפי מידת הדין שלו

נתן אשל (צילום: נועם מוסקוביץ', פלאש 90)
נתן אשל (צילום: נועם מוסקוביץ', פלאש 90)

אחרי שהמערכת הפוליטית נקלעת בפעם השלישית לבחירות עם תוצאות משתקות, והתפרצות הקורונה, חזר אשל להיות פלורנס נייטינגייל וזעק:

בני גנץ שתף פעולה עם נתניהו ולא עם עודה ואחמד טיבי… שמע את קול העם, קרא את הכתובת על הקיר, פקח עיניך וראה את גודל השעה וגודל הסכנה, גלה אחריות נעשה זאת יחד בכוחות משותפים… בעת צרה מתאחדים ולא מנסים לפרק את העם, אנחנו במלחמה באויב אכזר, כל אומה בעולם מתאחדת בזמן כזה, כל יצור חי בטבע… בני גנץ, אל תסרב להזמנת ראש הממשלה להיפגש.

זה אותו בני גנץ שלפני הבחירות אשל הכריז עליו כ"סכנה אמיתית למדינת ישראל" בעקבות הראיון לדנה וייס שבו כינה אותה בטעות "דפנה" ("הוא התכוון כנראה לדפנה ליאל, שמשמשת בפועל כדוברת כחול לבן בערוץ 12", מסביר אשל).

הערבים נעים באוטובוסים. ואם לא באוטובוסים, אז לפחות בוואטסאפים של אשל, והוא מזהיר:

אנשי בל"ד הם ממשיכי הנאצים שרצו בחיסולנו ואיתם גנץ מוכן להיפגש!!!

כדי להקים ממשלת מיעוט עם ערבים הוא (גנץ) לא צריך את איווט! הגוש שלו 44 הערבים 13 ויחד הם 57

בהזדמנות נוספת שולח אשל מסר לליברמן:

תחליט אם אתה הולך עם היהודים או עם הערבים ואל תבלבל למדינה את המוח

אשל אמנם מדגיש שהאופציה של ממשלה צרה "אינה מפחידה אף אחד". אבל מסריו מראים אחרת. למשל ב-13 בנובמבר הוא מאוורר קונספירציות:

במסגרת הרצון של המערכת המשפטית לצאת בהודעה נגד נתניהו עוד לפני תום 28 הימים של כחול-לבן, ביטלו מחר בצעד נדיר היועמ"ש ופרקליט המדינה את הגעתם לאירוע בחיפה כדי להספיק ולעבוד… נא לבדוק אם נכון שהמוקטעה לוחצת על הפסקת אש וכן החמאס – הכל עובדים למען ממשלה צרה עם ערבים

לאחר חתימת ההסכם בין ראש הממשלה נתניהו לראש הממשלה החלופי גנץ, אשל שב לפוזיציית פלורנס נייטינגייל, ומפזר עלי כותרת ורדרדים בשביל שעליו פוסעים הכלה והחתן החדשים:

אני סומך על ראש הממשלה ובני גנץ שהממשלה תהיה טובה מאד

אנו בתחילת מערכת יחסים טובה מאד עם אמון הדדי

ברגע שנפל קיר החשדנות בין נתניהו וגנץ… הכל נפתח למערכת יחסים טובה והדוקה

מירי רגב וגדעון סער (תצלום ארכיון) (צילום: פלאש90)
מירי רגב וגדעון סער (תצלום ארכיון) (צילום: פלאש90)

* * *

 • המטרה: למנוע התמודדות מול נתניהו בבחירות הפנימיות.
 • הספין: מי שמתמודד בעת הזו בוגד, ושגדעון לא יחשוב על זה אפילו כי יש כבר תחקיר נגדו.

לאשל יש תפקידים גם בבית, פנימה. למשל, לאיים על מי שיעז לקרוא תיגר על מנהיגותו של נתניהו. הוא כותב לקראת סוף נובמבר:

הכיוון לצערי כרגע הוא בחירות. אם מישהו בליכוד ינסה לבגוד בליכוד או בעומד בראשו על פי חוק, כאשר אפילו כתב אישום (חלש בעובדות) לא הוגש לבית משפט, הוא ימצא את עצמו מיד חבר בקבוצת ההזויים או המיואשים שניסו זאת בעבר, ונעלמו מהמפה.

עד מהרה מתברר ש"ההזוי התורן" הוא גדעון סער, שהתמודד מול נתניהו בפריימריז:

כל רצונו של גדעון… להקים ראשון את מחנה גדעון. לא אכפת הנזק שיעשה לליכוד פריימריס לפני בחירות, מה שלא קורה באף מפלגה". בהזדמנות אחרת כתב: "השנאה של גדעון סער לנתניהו מביאה נזק עצום לליכוד.

לסער בהחלט יש ממה לפחד. אשל מצטט את חיים שיין, פרשן הבית של נתניהו ב"ישראל היום":

גם גדעון סער צריך לקחת בחשבון שיכול מאוד להיות שברגע שייבחר – ולא נראה לי שייבחר – יש תחקיר מוכן נגדו בשלבי סיום. אני אומר זאת מידיעה.

אביגדור ליברמן ובנימין נתניהו בכנסת, ב-24 באוקטובר 2017 (צילום: יונתן סינדל/פלאש90)
אביגדור ליברמן ובנימין נתניהו בכנסת, ב-24 באוקטובר 2017 (צילום: יונתן סינדל/פלאש90)

* * *

 • הבעיה: ליברמן מתחזק ומסרב להעניק לנתניהו ממשלה
 • הספין: לכולם יש שלדים בארון, שליברמן לא ישכח את זה.

במרץ היה זה ליברמן שהאשים כי הוגשו נגדו תלונות אנונימיות במשטרה הן מטעמו של נתניהו, והן על ידי העיתונאי המקורב לנתניהו יואב יצחק. נתניהו מצדו מיהר להכחיש את הדברים בתוקף.

גם אשל הכחיש את הדברים, בסגנונו הייחודי:

הטיפול בליברמן צריך להתבצע על ידי מי שזה המקצוע שלו. אני יכול להגיד בוודאות ושאיווט יוכיח שזה אחרת, שלא נתניהו ולא מישהו מאנשיו פנה או העביר חומר לשלטונות החוק נגדו. כנראה שרק איווט יודע על איזה חומר מדובר.

בשביל קליפות התפוזים שמסמן אשל לליברמן שוחררה לחופשי עוד הצהרה סתומה, חודשיים לאחר מכן, בדיוק ביום שבו החל משפטו של נתניהו ב-24 במאי:

כאשר תיחשף הקלטת המפורסמת יבינו להערכתי גם איך ליברמן זוכה.

ליברמן נוהג לרמוז שבסביבתו של נתניהו מנסים לתפור לו תיקים. ובבית היוצר של אשל המתפרה עובדת על פי מידה.

מני נפתלי העלה לא פעם טענה דומה על תפירת תיק. במקרה שלו צצה חקירה על תלונה בגין הטרדה מינית במקביל לתלונות על התעמרות בעובדים, מצידה של שרה נתניהו. לגופו של עניין תיק ההטרדה נסגר, ובית המשפט קבע כי נתניהו אכן התעמרה בנפתלי.

גם רוני אלשייך, מפכ"ל המשטרה האחרון שכיהן כאן, ואשר סיים כהונתו לפני שנה וחצי, התייחס לתפירת תיקים בראיון ל"עובדה": "גורמים רבי כוח אספו מידע על החוקרים בתיקי נתניהו", אמר.

* * *

 • הבעיה: אשל סיבך את הבוס בקלטת גזענית שמטנפת על שרה בכירה בליכוד.
 • הפתרון: משקרים.

בפברואר אשל הסתבך בעצמו עם "קלטת" שמתעדת אותו מודה בקמפיין שנאה עדתי שמנהל הליכוד לקראת הבחירות.

"בציבור הזה, הלא אשכנזי הזה, מה מחמם אותו?… למה הם שונאים את התקשורת? למה הם צעקו הו הא מה קרה נוני אכל אותה אחרי הבחירות? הם שונאים הכל. הצלחנו להטריף… השנאה הזאת היא מה שמאחד… את המחנה שלנו".

באותה הקלטה מתייחס אשל גם לשרה מירי רגב:

"רגב עושה עבודה מצוינת. זאת אומרת זה שהיא בהמה בכלל, עזוב את… אה, אבל היא עושה עבודה מצוינת. כי היא מלהיבה את… כמו ההוא בכדורגל שעומד ועושה לקהל ככה עם הידיים".

ראש הממשלה, נאמן לדרכו, מיהר להתנער מהשליח, הגיב בשאט נפש, ואף תיאר כיצד נזף באשל ש"התנצל מיד". אבל אשל עצמו, בזמירותיו לעיתונאים דווקא חיזק את הדברים וטען שההקלטה של דבריו בכלל פוברקה:

כאשר אני אומר על מישהו שהוא עושה עבודה נהדרת (כפי שאמרתי על חברתי מירי רגב) ועובד כמו חמור ומשמיטים את שתי המילים 'ועובד כמו', נראה שאמרתי עליו שהוא חמור. זה מה שעשו בפיברוק ההקלטה! גם בנושא הלא אשכנזים אמרתי שהם לא שוכחים את מה שעשה להם השבט הלבן, להם ובעיקר להוריהם, את השנאה והקיפוח ואת מחיקת תרבותם המפוארת…. ותראו מה עשו ממני, גזען על ידי פיברוק הדברים, ובכל מקרה אם מישהו נפגע מדברים שלא התכוונתי, אני מתנצל.

דבריו אלה של אשל הם לא פחות מגיבוב של שטויות: בהקלטה הוא אומר על רגב שהיא "בהמה" ולא "חמור", כך שלא מדובר ב״פיברוק״ כדבריו, וגם לא בעריכה או קיצור של ביטוי בלתי-קיים כגון "עובדת כמו בהמה", אלא בגסות רוח והיתממות.

"גם בנושא הלא אשכנזים אמרתי שהם לא שוכחים את מה שעשה להם השבט הלבן, להם ובעיקר להוריהם, את השנאה והקיפוח ואת מחיקת תרבותם המפוארת…. ותראו מה עשו ממני, גזען על ידי פיברוק הדברים"

ובאשר ל"לא אשכנזים" – גם אם כיוון לכעס שנובע מקיפוח היסטורי של "השבט הלבן", הוא מתוודה ש"הצלחנו להטריף אותם". ואם הקלטת "פוברקה", כדבריו, כדי לשוות לו תדמית שקרית של גזען, אז על מה הוא בעצם מתנצל? עליו לתבוע את מי ש"פיברק" אותה, לא?

מו״ל ידיעות אחרונות ארנון (נוני) מוזס מגיע לחקירתו ביחידת להב 433 במסגרת תיק 2000, ב-17 בינואר 2017 (צילום: Roy Alima/Flash90)
מו״ל ידיעות אחרונות ארנון (נוני) מוזס מגיע לחקירתו ביחידת להב 433 במסגרת תיק 2000, ב-17 בינואר 2017 (צילום: Roy Alima/Flash90)

* * *

 • הבעיה: פרשת מימון משפט נתניהו
 • הספין: זה הזמן להיזכר בראש ממשלה מורשע אחר

סביב הבקשות של נתניהו לקבל אישור למימון משפטו בגובה 10 מיליון שקל ממקורבו ספנסר פרטריץ', והאשמתו את היועץ המשפטי ב"מזימת הפיכה שלטונית", פוצח אשל בניסיון להסיט את הדיון ולדבר דווקא על ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, ובעיקר על רעייתו של אולמרט:

אני לא מבין למה נתניהו מבקש הלוואה כדי להחזיר. הרבה יותר פשוט זה כמו שאולמרט עשה שמכר את הציורים של אשתו. יתחיל נתניהו לצייר, או שיבקש מילדיו שיתחילו למכור את הציורים במחירים שמכרה עליזה אולמרט ויישאר עוד עם עודף

האמת היא שנתניהו לא ביקש הלוואה, אלא אישור למימון, אבל לצורך הוכחת הלופ המחשבתי הזה אשל מצרף כמה פרסומים הממחישים כי אולמרט נחשד בעבר בכך שסייע לאישתו לקדם את מכירת ציוריה בקרב אנשי עסקים בכירים.

בפועל, אכן פורסם כי ציוריה של עליזה אולמרט נמכרו לאורך השנים, לכאורה, במחיר גבוה מערכם לאנשי עסקים בכירים, אבל לא נפתחה חקירה בעניין, ובכל מקרה מעולם לא נטען שהציורים הללו שימשו למימון משפטו של אולמרט.

נתן מיליקובסקי, בנימין נתניהו, ספנסר פרטריץ' (צילום: Drew Altizer/Flash90/FIDF)
נתן מיליקובסקי, בנימין נתניהו, ספנסר פרטריץ' (צילום: Drew Altizer/Flash90/FIDF)

לאשל יש עוד רעיון מקורי:

אם נתניהו היה שואל אותי, הייתי מציע לו כדי להפוך את הנושא לעוד יותר גרוטסקי, לבקש מהפרקליטות שתמנה לו עורך דין בחינם מהסניגוריה הציבורית

האם מדובר במחשבה אוטונומית של אשל? במהלך השנים האחרונות נטשו את נתניהו כעשרה מהפרקליטים שהיו מעורבים בייצוגו בתיקים הפליליים שהוגשו נגדו. רובם לא קיבלו שכר טירחה. לדיון הראשון בעניינו הופיע מלווה בעורך דין בודד בלבד, אל מול ארסנל פוליטי עצום שליווה אותו אל היום הסמלי הזה.

אז לא מן הנמנע שנתניהו מנסה לשדר דלות משפטית כדי לסחוט אמפתיה ציבורית, ורחמים מוועדת ההיתרים שעד כה מנעה ממנו לקבל מימון מחברו ספנסר פרטריץ'. והטקטיקה של "מינוי עורך דין בחינם מהסניגוריה הציבורית", לו התממשה, היתה מאפשרת לו גם לשדר תדמית של דלפון, וגם להיעזר בנציגי המדינה עצמם כדי לקבל דחיה משפטית נוספת.

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, שר המשפטים אמיר אוחנה, ומבקר המדינה מתניהו אנגלמן (צילום: Tomer Neuberg/Flash90)
היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, שר המשפטים אמיר אוחנה, ומבקר המדינה מתניהו אנגלמן (צילום: Tomer Neuberg/Flash90)

* * *

 • הבעיה: ממשלה מנופחת שכושלת בטיפול בקורונה
 • הספין: פרקי אבות והטלת אשמה על הישראלים שכולנו יודעים כמה הם לא ממושמעים, שלא לומר כפויי טובה

ב-17 במאי מצטט אשל מהכתובים "תקדים לחלוקת שרים בתנ"ך" כדי להצדיק את התנפחות הממשלה ("ועל אוצרות המלך עזמוות בן עדיאל, ועל האוצרות בשדה בערים ובכפרים ובמגדלות, יהונתן בן עוזיהו….") ומעריך שהממשלה הדואופולית לא רק תוציא את ימיה, אלא "תאריך תקופת כהונתה ואם ירצה השם בחירות רק בעוד ארבע וחצי שנים".

בשיא המתקפה על אי-תיפקודו של נתניהו בטיפול במשבר הקורונה, מסמן אשל אשמים אחרים במחדל: הציבור.

לא החור גנב, העכבר גנב. אחוז גבוה של הציבור שלא נשמע להוראות, שלא חושב מסיכה, שחוגג במועדונים ועל הגגות, בים ובמקומות ציבוריים אחרים – אשם במצב ולא הממשלה שרצתה לעזור לבעלי עסקים שלא נשמעו לכללים. עכשיו נשלם כולנו את המחיר הכלכלי והאישי. גם עכשיו נהגתי בתל אביב, גבעתיים ורמת גן ורבים לא חובשים מסכות… אשם אותו ציבור לא ממושמע.

ככל שהיה זה בלון ניסוי של נתניהו, לבדוק עד כמה אפשר לחזק את "משחקי האשמה" בין ציבורים שונים ברחבי הארץ, ולהפנות אש כלפי האוכלוסיה בתל אביב, הוא התפוצץ לאחר שפורסם בכלי התקשורת. אשל טען בראיון לחדשות 12 שזאת "עמדתו הפרטית" בלבד, ונתניהו הסתייג ממנה.

סוגיית המסכות ממשיכה להטריד את אשל בשבועות האחרונים, וכוללת גם מסרים הזויים:

צריכים להזכיר לתושבי ברלין שמסרבים ללכת עם מסכות מה קרה ליהודים שלא היה להם מסכות. זאת לצערי הסיטואציה המזעזעת שרודפת של מסכות וגרמנים

אשל לא מסביר את הקשר בין "גרמנים" לעוטי מסכות, אבל בהמשך הוא מסכם עבור העיתונאים את השקפת עולמו כך:

אני לא כלבלב של אבי וייס או אלי עזור או נוני מוזס, ובוודאי לא של כלי התקשורת הקטנים האחרים. אני אזרח פרטי שאומר ועושה על דעתי הפרטית הכל כדי שנתניהו ימשיך להיות ראש הממשלה

ובכל זאת "האזרח הפרטי" נתן אשל, שנבעט מהשירות הציבורי בעקבות מסכת הטרדות שהפעיל נגד עובדת, ממשיך להדהד באופן קבוע את הבוס שלו, ראש הממשלה ואם צריך אז נותן יד גם לרעיית הבוס.

אשל מסמן אויבים וידידים בהתאם לאינטרסים של הבוס, ואף משתמש באותן טקטיקות הפחדה ושיסוי – נגד ערבים, עיתונאים, פרקליטים, שופטים וגם אויבים מזדמנים שלא מיישרים קו. אם מאמצים את תבניות המסרים שלו, זה נשמע בערך ככה:

המשך עבודה בשירות המדינה ללא חוזה? "תקלה".
הכפשת אנשי ציבור ועיתונאים ללא בסיס עובדתי? "תקלה".
איום בתיקים פליליים הממתינים במחשכים? "תקלה".

שקרים, חצאי-אמיתות, הסתה גזענית – תקלה, תקלה, תקלה.

עם כל התקלות האלה לא פלא ששרה נתניהו מבקשת, "עופר, עופר. אל תשאל אותי על נתן אשל".

עוד 3,282 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // שבת, 5 בדצמבר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

רבי חיים דויד צוויבל לא זוכר תקופה שבה הקדיש כל כך הרבה זמן רב למאבקים משפטיים ● מתביעה הדורשת לפתוח בתי כנסת ועד פסק דין על חודו של קול בשבוע שעבר בביהמ"ש העליון נגד מושל מדינת ניו יורק - האורתודוקסים בארה"ב מתקרבים לרפובליקאים, ומנצלים את הכיוון השמרני הנוכחי כדי לקבוע גבולות ברורים לטובת חופש הדת, במדינה המקדשת את הפרדת הדת והמדינה

עוד 1,027 מילים

לא רק אורך החצאית, אלא זכות האשה להיות חלק מהחברה

השבוע הגעתי לבדיקות דם שגרתיות בסניף קופת חולים בשכונה שגרתית בירושלים.

כיוון שזו הפעם הראשונה שהגעתי לסניף הספציפי הזה, חיפשתי בחוץ שלט שיכוון אותי לכניסה.

תמונה של רופא מחייך וחץ המורה ימינה גילו לי שהגעתי. בינגו.

מתוך מודעה של מכבי שירותי בריאות
מתוך מודעה של מכבי שירותי בריאות

בזמן שחיכיתי שיקראו לי, עברתי על הודעות הווצאפ מהבוקר. בקבוצה הנהדרת של ארגונים נגד הדרת נשים שיתפו כתבה:

"המדינה לקופת החולים מכבי וכללית: שלטים ללא נשים הם הדרה".

וואו. נס חנוכה? כבר שנים שארגוני נשים למיניהם נאבקים בתופעה המטרידה של מחיקת נשים מהמרחב הציבורי כחלק מהמדרון החלקלק של הדרת נשים.

שלטי חוצות ללא נשים, או אשה שמחקו את הפנים שלה הפכו למחזה נפוץ. הכל כמובן בשם "פגישה ברגשות הדתיים". חברות מרכזיות וקופות החולים הן רק דוגמה כואבת לכך מעדיפות מראש לוותר על תמונה של אשה מחשש לפגישה בקהל החרדים השמרנים.

שלטי חוצות ללא נשים או אשה שפניה נמחקו הפכו למחזה נפוץ, כמובן בשם "פגישה ברגשות הדתיים". חברות מרכזיות וקופות חולים הן דוגמה כואבת להעדפה לוותר מראש על תמונת אשה מחשש לפגיעה בחרדים שמרנים

לפני כשנה, ונדליסטים אנונימיים השחירו שלט חוצות עם דוגמנית של חברת פרחים. השלט הוצב מחוץ למודיעין וכנראה גרם לבהלה רבה בערים החרדיות הסמוכות.

לאחר מספר נסיונות להחליף את השלט בשלט דומה, חברת הפרחים ויתרה ופרסמה גבר המשווק פרחים.

המסר כאן הוא ברור: הבריונות משתלמת. לנשים אין מקום במרחב הציבורי.

עבור רוב באי קופת החולים, שלט הרופא המחייך הוא רק שלט. עבורי ועבור נשים רבות כל כך, הוא דוגמה חיה להדרה הבוטה ולהקצנה המסוכנת אליה גוררים אותנו "בשם הסובלנות".

בתור מי שגדלה בצפת, עיר עם אוכלוסייה חרדית גבוהה, אני זוכרת איך פעם, בילדותי הייתה חברת הסעות פרטית אשר הסיעה בהפרדה מצפת לירושלים ובני ברק.

כמה שנים אחר כך, חברת אגד החליפה את הקו הזה. חברה ציבורית אשר נכנעה לתכתיבים וההפרדה נמשכה; גברים מקדימה, נשים (וילדים ותינוקות) מאחור.

גם כאשר המרכז הרפורמי לדת ומדינה, אותו גוף שאילץ את משרד הבריאות לצאת נגד שלטים ללא נשים בקופות החולים ניצח ובית המשפט קבע כי הדרה באוטובוסים היא אסורה, הנורמה כבר התקבעה – גברים ונשים יושבים בנפרד. כל ניסיון לשנות את המצב פירושו להתעסק עם גדולי הדור.

כללי הצניעות בחברה השמרנית החמירו מאוד בעשורים האחרונים. כבר לא מדובר רק באורך השרוול והחצאית, אלא בזכותה של אשה להיות חלק מהחברה.

כמדינה לכלל היהודים יש לישראל תפקיד, לאפשר לכל יהודי ויהודיה לקיים או לא לקיים את אורח חייהם הדתי.

כמדינה דמוקרטית, חובה עלינו לוודא שישראל לא הופכת לתיאוקרטיה. לא כי אני נגד הדת, להפך. כי הדת חשובה לי ואני רוצה לשמור אותה נקייה מהדרה וגזענות.

כללי הצניעות בחברה השמרנית החמירו מאוד בעשורים האחרונים. כבר לא מדובר רק באורך השרוול והחצאית, אלא בזכותה של אשה להיות חלק מהחברה. כחברה דמוקרטית, עלינו לוודא שישראל לא הופכת לתיאוקרטיה

הסכנה הנוכחית שאני רואה, היא אדישות בקרב ניכר מהציבור. רוב האנשים מיואשים מהמצב ולא רואים איך ניתן לשנות את המצב.

כך לדוגמה משפחתה של חברה בחרה לעזוב את שכונת מגוריהם ב-40 השנים האחרונות כיוון שזו שינתה את פניה והרכב האוכלוסיה החדש הגיע עם דרישות אשר פגעו באורח חייהם (הדתי, יש לציין).

יש לי את כל הסובלנות כלפי כל גווני האוכלוסייה, אך יש בי אפס סבלנות כלפי הדרה. נגד זה חובה עלינו להילחם.

בפעם הבאה שאת/ה רואה שלט ללא נשים, הופעה ללא נשים, מפלגה ללא נשים, אל תתעלמו, תפעלו.

יוכי רפפורט-זירלר היא מנכ"לית נשות הכותל. היא נולדה והתחנכה בצפת, בעולם אורתודוקסי. שירתה כמפקדת בקורס נתיב, בחיל החינוך והנוער, ולאחר מכן למדה מדעי המדינה ומזרח תיכון באוניברסיטת בר-אילן. לאחר שנה בה עבדה בסוכנות ידיעות, היא הבינה שהלב שלה שייך לעולם היהדות הפלורליסטית והצטרפה לנשות הכותל ב2016. יוכי מתגוררת בירושלים עם בן זוגה ובתם הקטנה, שם היא מנהלת אורח חיים אורתודוקסי פתוח (צילום: הילה שילוני)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 493 מילים

מכתבו של רב להנרי השמיני במרכז תערוכה בספרייה הבריטית

תערוכת כתבים יהודיים נפתחה בסוף השבוע בספרייה הבריטית - וזמינה כולה גם באינטרנט ● התערוכה כוללת את העותק המוקדם ביותר המתועד של ספרו של הרמב"ם "מורה נבוכים", כמו גם כתבים העוסקים במדעים, מוזיקה, משפטים וכישוף ● ויש גם שרטוט שמסביר איך לברוח מהכלא שעשוי להיות יעיל בימים אלה של בידוד וסגרים

עוד 1,570 מילים
Meryl Streep

מריל סטריפ היא ככל הנראה השחקנית עטורת השבחים ביותר של דורה ● ועדיין, הכוכבת בת ה-71 מגדירה את עצמה כ"לא יותר מאשר שחקנית עובדת" ● כעת היא מככבת בסרטו החדש של ריאן מרפי, "הנשף", שיעלה בשבוע הבא בנטפליקס ● בראיון לזמן ישראל היא מדברת על המסר של הסרט, על המורה למוזיקה שהפך לאישה והשפיע עליה עמוקות - ועל תקוותיה לימים שאחרי עידן טראמפ

עוד 1,870 מילים

למקרה שפיספסת

שלטון ללא כישורי משילות

מערכת בחירות חדשה ונוספת זו הזדמנות שגרתית, נדירה וחוזרת על עצמה, לדבר על מה שמטריד את נתניהו לאורך כל הקריירה שלו: המשילות. נתניהו ונאמניו מייללים בכל מערכת בחירות על היעדר "יכולת משילות". מאשימים את כל העולם, אחותו ופרקליטיו, על שלא נותנים להם למשול. אילו רק היועמ"ש, ובג"ץ, והפקידים העקשנים היו מסירים את ידיהם מפעולות השרים, או אז הציבור היה נותר המום מיכולת המשילות שלהם. מיכולתם לקבל החלטות ולבצע אותן כפי שמגדירים המומחים למשילות.

נתניהו ונאמניו מייללים בכל מערכת בחירות על היעדר "יכולת משילות" ומאשימים את כל העולם. אילו רק היועמ"ש, בג"ץ והפקידים היו מסירים ידיהם מפעולות השרים, או אז הציבור היה נותר המום מיכולת המשילות שלהם

אז, כן אז, הם היו מקדמים את כל מה שתקוע בחיינו. רפורמות ענק להורדת יוקר המחיה, בתי חולים חדשים נוצצים, תחבורה מודרנית ויעילה, הקלות מס גרנדיוזיות ומערכות חינוך, רווחה, איכות הסביבה ו…חלל מפותחות. רק תנו לנו משילות ושר הסייבר דודי אמסלם אפילו לא יקרא ליועמ"ש "מנייאק" וידליק מחשב.

אלא שבכל השיח המופרך הזה נעדרת שאלה אחת קריטית: האם לשרים הללו יש בכלל כישורי משילות? האם הם יודעים לנהל? לתכנן? לשכנע ולהעביר החלטות, לוודא ביצוע? לקדם חוקים למען הציבור ולמען מטרות שהם מבטיחים כל כך יפה לקדם? האם הם יודעים למנות אנשי מקצוע לתפקידים הבכירים שתחת אחריותם? האם הם יודעים לתקצב ולהגיש לממשלה ולציבור תכניות ארוכות טווח שישנו את חיינו מן הייסוד וייטיבו איתם? או הכל הצגה אחת גדולה שכל מטרתה להישאר על הבמה של השלטון כדי לקבל משכורות עתק ולא לעשות כלום.

חסמי המשילות, governance baririers על פי המרכז למחקר אסטרטגי ולמדיניות במכללה לביטחון לאומי של צה"ל, מוגדרים כמכשולים המונעים ממדיניות מסוימת להתבצע ועקב כך נפגעת תקינותו וכושר פעולתו של המשטר הדמוקרטי. מכשול הוא כל היבט שמונע או מעכב את התממשותה של תוצאה הרצויה ע"י הממשלה: אדם, תהליך, מוסד, פרוצדורה, נורמות, חוקים, מצב כלכלי, ידע או היעדר ידע. החסמים חולקו לתחומים המשפטיים, הביורוקרטיים והפוליטיים.

"לשמחתנו" כי רבה, הגיע נגיף הקורונה והעמיד את הסוגיה באור נכון. מעתה יש לדבר על כישורי המשילות ולא סתם על "משילות". הכישורים הללו של קבינט הקורונה, שרי הבריאות, החינוך, ביטחון הפנים וביטחון המדינה, ראש הממשלה ושר האוצר שלו, ראש הממשלה החליפי והמנכ"ל החליפי שלו – כולם כולם לדאבון ליבנו, חסרי כישורי משילות.

זה נורא פשוט. זה בוהק לעין ומסנוור וחד וברור כמו ליקוי חמה דרך זכוכית מגדלת.

רק תנו לנו משילות ושר הסייבר דודי אמסלם אפילו לא יקרא ליועמ"ש "מנייאק" וידליק מחשב. אלא שבכל השיח המופרך הזה נעדרת שאלה אחת קריטית: האם לשרים הללו יש בכלל כישורי משילות?

נתוני משרד הבריאות של הימים האחרונים מצביעים על ירידה בכל המדדים של חולים קשים, מונשמים ומתים. אבל הפרויקטור החדש, יחד עם הממונה על בריאות הציבור ושר הבריאות עם ראש הממשלה הראשי שלו, מדברים על סגר שלישי מתקרב.

המשק נמצא במסלול התרסקות מטורף, מיליון מובטלים מחכים בבית לחיסון שיציל את פרנסתם, אלפי עסקים נסגרים וחבורת קבינט הקורונה עוסקת בישיבות ליליות אין סופיות ובשאלה אם כיתה ד' תחזור ללמוד מחר בקפסולה. חסמי המשילות במקרה זה הם פשוט היעדר כישורי משילות.

ההתמודדות עם משבר הקורונה מחייבת את הממשלה להסיר חסמים ביורוקרטיים, פוליטיים כדי ליצור סביבה מוגנת מהנגיף. זה מחייב גם חקיקה מסוימת שתאפשר פעולות לא שגרתיות. אלא שמי שאמור להיות יצירתי מקצועי ונאמן לאינטרס הציבורי הוא עצמו חסר את הכישורים לעשות זאת.

ללינוי אשרם אלופת אירופה החדשה בקרב רב בתחום ההתעמלות האמנותית, נדרשו כישורי גמישות, אתלטיות, יצירתיות, קואורדינציה, כוח, מהירות, תיאום ודיוק כדי להשיג את  התואר הנכסף. היא השקיעה שנים של אימונים ותחרויות כדי להגיע לכושר ולכישורים הנוכחיים שזיכו אותה במדליית זהב.

כל ספורטאי, זמר, שחקן, במאי, רופא, מורה, אינסטלטור או חוקר מוח, נהג, טבח או כל בעל מקצוע אחר, נדרש ללמוד ולהכשיר את עצמו כדי להגיע למקצוענות בתחום בו הוא עוסק ועל מנת להגיע להישגים. אבל הפוליטיקאים שלנו לא דורשים מעצמם שום כישורי משילות. כלום. יכול ראש ממשלה למנות את דודי אמסלם לשר הסייבר גם אם אין לו שום השכלה, הכשרה, ניסיון או קשר לעולם המחשבים והסייבר. גם אם מעולם לא למד מהי מתקפת סייבר ומה משמעותה. אבל הוא עולה על "המזרון" (של עולם ההייטק) ומבקש לקבל "מדליה אולימפית בהתעמלות אמנותית" (ולהתמנות לשר הממונה על תחום שאינו מבין בו כלום). בדיחה. פארסה. על חשבוננו. אמסלם כמובן יגיד שמי שמבקר אותו על כך הוא מנייאק.

יכול נתניהו למנות את מירי רגב לשרת התחבורה ואולי בהמשך לשרת החוץ, גם אם היא מתכוונת למנות במשרדה עסקני ליכוד חסרי כישורים לתפקידים בהם יש להם אחריות על מיליארדי שקלים בתקציב וחיי מאות אלפי אזרחים. את מירי רגב לא מעניין בכלל צרכי התחבורה והכישורים הנדרשים כדי לנהל את מערך התחבורה הציבורית. היא בעניין של בחירות במרכז הליכוד. ואין לה שום כישורי משילות. לא לה ולא לנתניהו שמינה אותה. מירי רגב היא חסם משילות.

יכול רה"מ למנות את דודי אמסלם לשר הסייבר גם ללא השכלה, הכשרה או קשר לעולם המחשבים והסייבר. הוא עולה על "המזרון" (של עולם ההייטק) ומבקש לקבל "מדליה אולימפית" (בתחום שאינו מבין  בו)

נתניהו יכול להוביל כנסת שלמה לשיתוק מוחלט למרות שהוא מכיר את החוקים והנהלים, הוא יכול להוביל את חברי הכנסת התומכים בו לשיתוק המדינה כולה ובלבד שלא יצטרך לעמוד למשפט. ואלה הנבחרים המקוננים על היעדר משילות, מוכנים להפסיק למשול. מוכנים שלא נבחן כלל את כישורי המשילות שלהם ובלבד שיישארו בתפקידיהם.

יכול בני גנץ למנות במפלגתו החדשה אנשים חסרי כל כישורים לתפקידים ממלכתיים רק בשל הנאמנות האישית שלהם אליו וללא קשר לדעותיהם שאינן תואמות כלל את ההבטחות לבוחרים. עומר ינקלביץ כבר אמרנו? פארסת מינוי מבקר המדינה כבר אמרנו? פארסת הויתור על תפקיד יו"ר הכנסת?

לבני גנץ אין שום כישורים למנות אנשי ציבור רציניים, ערכיים, נאמנים לבוחריהם. מרגע שנבחר הוא מקרטע בהחלטות הזויות, סותרות, מנוגדות למה שהתחייב לבוחר, החלטות הפוגעות ביכולתו להיבחר שוב בעצמו, פוגעות באמינותו, פוגעות בכל ערך שעליו הצהיר ופוגעות בעיקר בציבור שנתן לו את קולו. לגנץ אין כישורי משילות.

במשרד הביטחון הוא משדר בלבול. את ועדת הבדיקה לנושא רכש הצוללות וכלי השיט הוא הקים בלית ברירה, באיחור, בגמגום משילותי ולא כהחלטה מקצועית רצינית בדוקה, ואחרי יומיים קיבל סטירת לחי מהיועמ"ש שעצר את עבודת הוועדה. פשוט לא רציני. זוכרים את החסמים? תהליך, מוסד, פרוצדורה, נורמות, חוקים? בני גנץ, הוא עצמו במו ידיו ובהיעדר עמוד השדרה בגופו, מהווה חסם משילותי.

העובדה שהציבור מאפשר לאנשים חסרי כישורי משילות לנהל את חייו, דומה לאפשרות שחולה לב ייתן לקצב לנתח את ליבו. האם אדם שלא יודע לשחות יכול להיות מפקד השייטת בחיל הים? האם מפקד השייטת יכול להיות שר החינוך רק בגלל שהוא יודע לשחות?

זה שהציבור מאפשר לחסרי כישורי משילות לנהל את חייו, דומה לאפשרות שחולה לב ייתן לקצב לנתח את ליבו. האם אדם שלא יודע לשחות יכול להיות מפקד שייטת? האם מפקד השייטת יכול להיות שר חינוך רק בגלל שהוא יודע לשחות?

האם אדם שמאמין בבתי ספר לנבואה יכול להיות שר החינוך? האם ח"כ הנאשם בשוחד יכול להיות ראש ממשלה ועבריין שישב בכלא יכול לחזור לתפקיד של שר? כל האנשים האלה הם אנשים חסרי כישורי משילות וחסרי כשירות משילותית.

כישורי משילות משמעותם קודם כל לדבר אמת. זהו כישרון של בני אדם נורמטיביים בדרך כלל. אבל האם ראש ממשלה שמשקר יומיום בכל דבר ועניין יכול לנהל מדינה? הרי הדבר הראשון שנדרש בניהול מדינה הוא קבלת אמון מהאזרחים. אי אפשר לזכות באמון אם אתה מפר אמונים ומשקר לאזרחים. לנתניהו אין כישורי משילות.

אמנם אין חוק בישראל שאוסר על ראש ממשלה לשקר. אם 11 שופטי בג"צ ידונו בעתירה (דימיונית) נגד ראש ממשלה שקרן, הם יתנו לו הכשר לשקר. במציאות לא בדימיון. כמו שנתנו לנאשם בשוחד הכשר לכהן כראש ממשלה. הרי אין חוק שאוסר את זה. אבל כישורי משילות אינם הכישורים ללכת על קצות האצבעות או לקרוץ בשתי העיניים ולעשות פליק פלאק לאחור. גם לא הכישורים לנאום בפתוס ודיקציה נכונה.

כישורי משילות זו היכולת למשול על בסיס נתוני אמת, קיום הבטחות ומעשים שבגינם הציבור נתן לנבחרים את קולו כי האמין ביכולתם לממש הבטחות, לנהל, לתכנן, לבצע, לשנות את חייו. נתן לשופטים את היכולת להיבחר לתפקידם מתוך אמון בניסיונם, בידע שלהם, באינטגריטי וברמת המוסר שלהם כאשר הם יושבים על כס המשפט. הציבור נתן לשרים את המשרדים עליהם הם ממונים, נתן לחברי הכנסת את המנדט לחוקק חוקים ולפקח על הממשלה. מי שלא מבין זאת, לוקה בהבנת כישורי המשילות.

אמנם אין חוק בישראל שאוסר על רה"מ לשקר. אם 11 שופטי בג"צ ידונו בעתירה (דימיונית) נגד רה"מ שקרן, הם יתנו לו הכשר לשקר. במציאות לא בדימיון. כמו שנתנו לנאשם בשוחד הכשר לכהן כראש ממשלה

ומה באמת לגבי בג"צ? האם לבג"צ יש כישורי משילות בתחום הפיקוח השיפוטי על פעולות השלטון? אלה שאמורות להתנהל על פי חוקי המדינה? לכאורה יושבים בבג"צ אנשים רמי מעלה שלמדו והתנסו עשרות שנים בתחום המשפט. אלא שכישורי משפט אין בהם די כדי להוכיח כישורי משילות. נדרשת גם בושה. כן. כמה קילוגרמים של בושה נדרשים לכל בעל תפקיד בכיר, אפילו לשופט עליון. באמצעות הבושה יכול אותו אדם להשיג כישורי משילות חזקים, ולגדל עמוד שדרה יציב שיעזור לו למנוע החלטות לא סבירות, לא מוסריות, לא הגיוניות מצד הממונים עליו, שלא לדבר על החלטות קטסטרופליות, נפשעות ועברייניות של השלטון. הבושה היא אותו רגע טהור של מחשבה שחולפת במוחו של בעל תפקיד באשר למחויבותו לציבור. עליו לסנן פחדים, לגרש איומים ולראות רק את האינטרס הציבורי ארוך הטווח.

שופטי בג"צ שאישרו לראש ממשלה נאשם בפלילים, שאין לו כישורי משילות כאמור, לכהן כראש ממשלה, הם שופטים לא הגיוניים ולא מוסריים. אנשים שלקחו החלטות לא סבירות שכל בר דעת מבין שאין בהן כל היגיון והן סותרות את השכל הישר, את המוסר והצדק גם אם אין חוק כתוב המנוסח כמו שלט אזהרה על שפת הים. אילו השופטים היו מצוידים בכמה קילוגרמים של בושה, אין ספק שהיו מוצאים את הכישורים והאומץ למנוע מצב אבסורדי זה שבעטיו מדינה שלמה מובלת לאבדון בידי ממשלה של חסרי כישורי משילות.

"ראש ממשלה חזק – ישראל חזקה", הייתה סיסמת בחירות ב-2013 מטעם הליכוד. חזק במה? בוודאי לא במשילות. נתניהו החזק נכנע לחמאס ושחרר 1000 מחבלים עם דם על הידיים תמורת חייל אחד. נתניהו החזק מעביר כל חודש עשרות מיליוני דולרים לחמאס בעזה, למרות שהירי ובלוני התבערה נמשכים. נתניהו נכשל בהבטחות הסיפוח, נכשל בהתמודדות עם נגיף הקורונה ונכשל בניהול תקציב המדינה – הוא פשוט לא מעביר תקציב. תקציב שהוא הסמל המרכזי ליכולת המשילות וזאת כדי להשאיר בידיו פתח מילוט מהרוטציה.

אלה לא כישורי משילות. אלו כישורים של סוחר סוסים, גנב דעת או שרלטנות לשמה. נתניהו מוביל את ישראל כבר פעם רביעית לבחירות לפני שהצליח לנהל ממשלה יציבה ולמשול בענייני המדינה, כל זאת לאחר שהציבור והכנסת נתנו בידיו את יכולת "המשילות" שביקש. מלא מלא.

אילו השופטים היו מצוידים בכמה קילוגרמים של בושה, אין ספק שהיו מוצאים את הכישורים והאומץ למנוע מצב אבסורדי זה שבעטיו מדינה שלמה מובלת לאבדון בידי ממשלה של חסרי כישורי משילות

אבל אין לו כישורים. הוא מערבב את ענייניו האישיים באינטרס הציבורי, הוא לובש נעליים גבוהות כשהוא עולה על המזרן, רגליו השעירות קשות כאבן, הוא לא מצליח לעשות שפגט או לגלגל את הכדור או את הטבעות, הוא לא מסוגל לבצע שום פעולה משילותית אמנותית טהורה, כי אין לו כישורים, וכל מה שהוא יודע זה לחבוט נאומים לתוך מיקרופונים ולשדר תעמולה, להסית ולדבר ערב ערב על הצלחותיו המדומיינות. עם "כישורים" כאלה בוודאי אי אפשר לנהל מדינה.

המשילות היחידה שנותרה כיום בישראל היא הניסיון התמידי להיבחר ולהישאר בשלטון. שם – בשלטון, כבר לא צריך להוכיח שום כישורי משילות.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,738 מילים
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

חשד שאחד המומחים שקראו להסיר את סודן מרשימת המדינות התומכות בטרור - הופעל על ידי איש עסקים רב עוצמה ● אחרי שדבריה עוררו סערה, מחוקקת במצרים חזרה בה מהקביעה שאין בקוראן איסור על נשים מוסלמיות להינשא ליהודים או לנוצרים ● ואיחוד האמירויות חוגגת 49 שנות הצלחה ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,046 מילים

סרט גרמני מצליח לטפל בטראמפ והיטלר מבלי ליפול למלכודות

בסרטם החדש, "המשמעות של היטלר", בוחנים צמד הקולנוענים פטרה אפרליין ומייקל טאקר את האידאולוגיה הנאצית ומשרטטים קווים מקבילים בין שנות ה-40 לימינו ● בין האתגרים שאיתם מתמודדים שני הבמאים - איך ליצור סרט מעניין ומלהיב על הנאצים מבלי להפוך את האידאולוגיה הנאצית עצמה למלהיבה

עוד 1,879 מילים
מירוץ 2020
המירוץ לבית הלבן / 47 ימים להשבעה

בלי דרמות ובאופן מסודר, ג'ו ביידן מתחיל לעבוד

צוות המעבר של ביידן עובד במלוא הקצב, והנשיא הנבחר הציג עד כה סדרת מנויים שנותנת אינדיקציה לגבי הכיוון שהוא מנסה להתוות בצורת הממשל שלו ● במקביל, בג'ורגי'ה נערכים לסיבוב השני על שני הכיסאות שיקבעו איזו מפגלה תשלוט בבית הנבחרים ● ופסק הדין הראשון של איימי קוני בארט רחוק מלהיות שמרן ● אור רפל-קרויזר מסכם את אירועי השבוע בדרך לבית הלבן

עוד 1,980 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
צֶדֶק

כשפרקליטי ראש הממשלה מבקשים מבית המשפט "הגנה מן הצדק" הם לא מהססים לצטט פסק דין של בג"ץ שאסר את השימוש ב"טלטולים" בחקירות שב"כ - החלטה שנתניהו עצמו התנגד לה נחרצות ● הם גם לא מתביישים לגייס את חנוך לוין, שבלי ספק היה בז להם ● לא הגנה על הצדק דרושה כאן, אלא הגנה על הצדק הפואטי

עוד 1,695 מילים

בעוד כשלושה שבועות יתכנס הרכב של 11 שופטי בג"ץ לדון בשלל עתירות נגד חוק הלאום ● כשנחקק חוק היסוד, נאמר כי מדובר בחוק הצהרתי שאינו צפוי לייצר שינוי במארג הזכויות האזרחיות ● אבל המציאות טפחה על פניהם של המחוקקים התמימים ● השבוע קבע רשם בית המשפט בקריות כי "כרמיאל היא עיר יהודית" תוך שהוא מצטט את חוק הלאום ● ההחלטה הזו עשויה לשחק לידי העותרים ● פרשנות

עוד 915 מילים

דיווח: ניסיון להקים "מפלגת מקצוענים" חדשה

עמוס ידלין עשוי לחבור ליעלון, שאומר שאם אייזנקוט יתמודד, זה יהיה כמספר 2 ● גנץ: "תקציב מיד או בחירות" ● ישראל שילשה את כמות החיסונים שהוזמנו ממודרנה ● דיווח: ממונה הקורונה חושב שפתיחת הקניונים הייתה החלטה פוליטית ● דיווח: גורמים חרד"ליים מתכננים להריץ מפלגת ימין ● חולדאי מגייס כסף לקמפיין לראשות הממשלה

עוד 31 עדכונים

כ"ץ קבע פגישה עם גנץ, שלא מבין שהוא הולך לקנוסה

אתמול הודיעה כחול-לבן כי שר האוצר פנה אל גנץ וקבע עמו פגישה ביום ראשון על תקציב 2020/2021 ● לא בכדי יצאה ההודעה מהצד של גנץ ● שר הביטחון שם את מבטחו עכשיו בכ"ץ ומקווה שיוכל לצאת מהפגישה ביום ראשון עם בשורה שתשאיר אותו במסלול לרוטציה ● כ"ץ יקבל את גנץ בלבביות, אבל האכזבה שמחכה לו במשרד האוצר רק תצטרף לשאר מפחי הנפש ● פרשנות

אתמול בערב (חמישי) הפיצה הדוברות הרשמית של כחול-לבן הודעה לתקשורת. "שר האוצר ישראל כ"ץ פנה כעת לשר הביטחון בני גנץ בבקשה לקיים פגישה להצגת תקציב המדינה לשנים 2021/2020. השניים צפויים להיפגש ביום ראשון הקרוב. טרם נקבעה שעה".

לא בכדי ההודעה יצאה מבני גנץ. שר הביטחון מסרב לאבד תקווה. הוא קורע את החבל אבל משאיר חוט מחבר אחד. הוא עדיין מתחנן לאיזה נס, שישאיר את הרוטציה בחיים.

גנץ הרי כל כך קרוב למעון הרשמי ברחוב בלפור. יש לו אפילו משרד של ראש הממשלה החליפי עם מנכ"ל שאישרה הממשלה. ההסכם הקואליציוני מעגן כיאות את התנאים המופלגים שלו, אחד לאחד. איך אפשר לוותר על כל זה?

גנץ שם את מבטחו עכשיו בכ"ץ. הוא מקווה שיוכל לצאת מהפגישה ביום ראשון עם בשורה. הוא לא מבין שהוא הולך לקנוסה. האכזבה שמחכה לו במשרד האוצר מצטרפת לשורה של מפחי נפש, שהובילו אותו לנאום הממורמר שנשא ביום שלישי בכנסת. בפגישה באוצר, גנץ לא יצליח לעצור את "הפיגוע הכלכלי שנתניהו עושה באזרחי ישראל", כלשונו.

בנימין נתניהו ובני גנץ בדיון על ההסכם עם בחריין, 10 בנובמבר 2020 (צילום: דוברות הכנסת - שמוליק גרוסמן)
בנימין נתניהו ובני גנץ בכנסת, 10 בנובמבר 2020 (צילום: דוברות הכנסת – שמוליק גרוסמן)

כ"ץ יקבל את גנץ בלבביות, כדרכו. סביר להניח שהשניים יחליפו כמה מלים על מושב כפר אחים שבו גדלו. כ"ץ מתגורר שם עד היום. בהמשך יציג שר האוצר לגנץ את לוח הזמנים שלו להעברות התקציב וחוקי ההסדרים. ביום שני האחרון הוא הציג את הלו"ז הזה לנתניהו:

 • 9 בדצמבר 2020: אישרור תקציב 2020 בממשלה.
 • 17 בדצמבר 2020: אישור תקציב 2021 וחוקי ההסדרים בממשלה.
 • 23 בדצמבר 2020: אישרור תקציב 2020 בכנסת.
 • פברואר 2020: אישור תקציב 2021 וחוקי ההסדרים בכנסת.

גנץ לא מבין הרבה בתקציב, כמו שהוא לא בקיא בסעיפים נסתרים בהסכמים פוליטיים, כפי שראינו. הוא יודע בגדול שהוא חתם על הסכם קואליציוני עם נתניהו באפריל האחרון, ושם מתחייב ראש הממשלה להעביר תקציב דו-שנתי. ההסכם הזה הפך לתיקון בחוק יסוד הממשלה, אבל התקציב  המובטח לא עבר באוגוסט וקיבלנו את הדחייה שרקמו יועז הנדל וצבי האוזר, עד ה-23 בדצמבר.

הנדל והאוזר רוצים עכשיו לפוצץ את התקציב וללכת לבחירות כי מקומם מובטח ברשימה של נפתלי בנט. גנץ מנהל מלחמת מאסף שנראית אבודה. הוא יתבע משר האוצר להעביר את תקציב 2021 מיד, בשלוש קריאות, עד סוף החודש. כ"ץ יגחך. הוא יגיד לו שגלגלי הממשלה והכנסת לא עובדים כל כך מהר. יש תהליכים, יש הצבעות, יש עבודת משרדים, יש ועדות בכנסת. "בוא נעביר את תקציב 2020 ב-23 בדצמבר ונמנע בחירות", יאמר כץ לגנץ. לאט, לאט. אחר כך נראה.

גנץ מנהל מלחמת מאסף שנראית אבודה. הוא יתבע משר האוצר להעביר את תקציב 2021 מיד, בשלוש קריאות, עד סוף החודש. "בוא נעביר את תקציב 2020 ב-23 בדצמבר ונמנע בחירות", יאמר כץ לגנץ. אחר כך נראה

כ"ץ יודע שנתניהו לא רוצה תקציב לא בדצמבר ולא בפברואר. אם יש תקציב, יש ממשלה, ואם יש ממשלה, יש רוטציה. נתניהו רוצה בחירות, אבל במועד שנוח לו, ורק אחרי פיצוץ תקציב. "אם לא היה משפט – היה תקציב", אמר גנץ השבוע בנאומו, וכל כך צדק.

למה בכל זאת הוא הולך לפגוש ביום ראשון את שר האוצר? למה הוא מוציא הודעה ועושה בושות לעצמו? הפתרונים הם לא מתחום ההיגיון הפוליטי והמעשי.

עוד 462 מילים

"ההדבקה ירדה כי החרדים הגיעו לעומק חיסוני גבוה"

מגפת הקורונה ההדבקה בקורונה במגזר החרדי הפכה מהגבוהה ביותר לנמוכה ביותר בישראל ויש כבר מי שמדבר על חסינות עדר ● פרופ׳ אודי קימרון: "כשחלקים גדולים מהאוכלוסייה נדבקים, ההדבקה יורדת" ● פרופ׳ גבי ברבש מודה שאין הסבר טוב יותר לתופעה אבל מזהיר: "השיח על חסינות העדר מסוכן ביותר" ● החדשות הרעות: התפתחות דומה במגזר החילוני תעלה בחיי אלפי בני אדם

עוד 2,189 מילים

הפתרון של משרד התחבורה לסכנה בבתי הספר: תמרורים חמודים

משרד התחבורה חשף השבוע שלושה תמרורים חדשים הנמצאים בתהליך אישור אשר יוצבו בקרבת בתי הספר ● המדובר בתמרורים כחולים, לא אפקטיביים וחסרי כל סיכוי להשפיע על מצב הבטיחות בדרכים הרעוע בסביבת מוסדות החינוך ● "אור ירוק" לזמן ישראל: "תמרור לבדו לא יכול לאלץ את הנהג להוריד את המהירות ליד בתי ספר, והפחתת המהירות זה הדבר העיקרי שיציל את הילד הבא"

עוד 983 מילים

לגליזציה 20 שנה בכלא על כמה עציצים ומנורה צמודה

תזכיר החוק לאסדרת שוק הקנאביס אמור להיות ציון דרך משמעותי בדרך ללגליזציה ● אלא שהמרוויחים העיקריים עומדים להיות החברות המסחריות, שיזכו לבלעדיות על שוק שמגלגל כ-7 מיליארד שקל בשנה, בעוד שמיליון וחצי הישראלים שצורכים כיום את החומר באופן לא חוקי יעמדו מול מגבלות דרקוניות ועונשים חסרי פרופורציה ● גם מטופלי הקנאביס הרפואי חוששים שיידחקו לסוף התור

עוד 1,895 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה