נאום מועמד מפלגת ישראל דמוקרטית בבחירות הקרובות — חלק א'

נשיא ארצות הברית לשעבר, ברק אובמה (צילום: Nam Y. Huh, AP)
Nam Y. Huh, AP
נשיא ארצות הברית לשעבר, ברק אובמה

אני מדבר משדרות רוטשילד 16 בתל אביב, המקום בו קרא דוד בן גוריון את ההכרזה על הקמת מדינת ישראל, הידועה כ'מגילת העצמאות' – היא החוקה הלא רשמית של ישראל.

במגילת העצמאות מוטמע כוכב הצפון של המדינה: דמוקרטיה, הפרדת רשויות, וממשלה המורכבת על ידי נבחרי ציבור. מערכת דמוקרטית של ממשלה מייצגת, דרכה נוכל לממש טוב יותר את האידיאלים הגבוהים ביותר שלנו.

אני מדבר משדרות רוטשילד 16 בת"א, המקום בו קרא דוד בן גוריון את ההכרזה על הקמת מדינת ישראל, הידועה כ'מגילת העצמאות' – היא החוקה הלא רשמית של ישראל

במהלך השנים שיפרנו את החוקה כך שתכלול את קולות אלו שבעבר הושארו בחוץ ותתן להם זכויות אזרח. ביטלנו את הממשל הצבאי, חוקקנו את חוק יסוד כבוד האדם וחירותו, את חוק הביטוח הלאומי, חינוך חובה חינם, חוק בריאות ממלכתי, ביטוח סיעוד ועוד, והפכנו את המדינה ליותר צודקת, ליותר שוויונית ויותר חופשית.

הכנסת שנבחרת בידי כל האזרחים בוחרת את ראש הממשלה. המינימום שמצופה מראש הממשלה היא אחריות לביטחון ולרווחה של כל 9 מיליון האזרחים בישראל, ללא קשר לאיך אנו נראים, מה צבע עורנו, באיזו דת אנו מאמינים, את מי אנו אוהבים, כמה כסף יש לנו – או למי הצבענו.

אבל עלינו גם לצפות מראש הממשלה שיהיה השומר הנאמן על הדמוקרטיה הזו. עלינו לצפות שבלי קשר לאגו, לשאפתנות או לאמונה פוליטית, ראש הממשלה ישמור ויגן על החירויות והאידיאלים שכל כך הרבה ישראלים הפגינו עבורם, ישבו בכלא עבורם, נלחמו ומתו למענם.

אפשר היה לקוות, למען המדינה, שנתניהו יגלה איזשהו עניין לקחת את התפקיד ברצינות. שיחוש את משקלו של משרד ראש הממשלה, ויגלה איזושהי יראת כבוד לדמוקרטיה שהושמה תחת השגחתו ובטיפולו.

אבל הוא מעולם לא עשה זאת. במשך יותר מעשר שנים נתניהו לא גילה כל רצון למצוא דרך משותפת. להיפך, מה שקבלנו ואנו ממשיכים לקבל זה "אנשי השמאל שכחו מה זה להיות יהודים", "המצביעים הערבים נעים בכמויות אדירות אל הקלפי", ו"שמאלנים בוגדים".

לא היה לנתניהו שום עניין להשתמש בכוחה העצום של משרתו כדי לעזור למישהו מלבד לעצמו ולחבריו. אין לו שום עניין להתייחס לראשות הממשלה אלא כמערכת לחלץ את עצמו ממשפט, מכתב אישום בגין שוחד, מרמה, והפרת אמונים.

אין לו שום עניין להתייחס לראשות הממשלה אלא כמשאבת כסף לו ולמשפחתו. אין לו שום עניין להתייחס לראשות הממשלה אלא כתוכנית ריאליטי שבה הוא יכול להשתמש בכדי לקבל את תשומת הלב לו ולרעייתו.

עלינו לצפות מרה"מ שיהיה השומר הנאמן של הדמוקרטיה הזו. שבלי קשר לאגו, לשאפתנות או לאמונה פוליטית, רה"מ ישמור ויגן על החירויות והאידיאלים שישראלים רבים כ"כ הפגינו עבורם, ישבו בכלא, נלחמו ומתו למענם

נתניהו לא צמח לתפקיד משום שהוא לא יכול. והתוצאות של הכישלון, כפי שהתגלו לאחרונה, קטסטרופליות. כ- 700 ישראלים מתים, למעלה מחצי מיליון מובטלים, ועשרות אלפי עסקים שקרסו – בעוד שאלו בעשירונים הגבוהים לוקחים יותר מתמיד. הדחפים הגרועים ביותר שלנו, שנאה וגזענות, שוחררו. המוסדות הדמוקרטיים שלנו מאוימים כמו שלא היה מעולם, והמוניטין החיובי שלנו ברחבי העולם פחת.

נתניהו חושב שהוא מכיר את העולם, אבל יותר נכון לומר שהעולם מכיר אותו.

"אני לא יכול לראות אותו, הוא שקרן", אמר נשיא צרפת לשעבר סרקוזי לנשיא ארה"ב לשעבר אובמה, שמיד השיב: "אתה? לך נמאס ממנו? אני חייב להתמודד אתו כל יום".

נתניהו צריך לדעת שכוחנו האמיתי נובע מכך שאנו עם השומר על דמוקרטיה, לא עם המחבק דיקטטורים. שכוחנו האמיתי נובע מהיותנו מדינה שיכולה לעורר השראה ולגייס אחרים להתגבר על איומים כמו טרור, עוני, מחלות ושינויי אקלים. אבל התפיסה שלו של דמוקרטיה מצטמצמת למנגנון בלבד, למדינה שיש בה בחירות, ובתנאי שבבחירות זוכה נתניהו.

נתניהו צריך להבין שאסור שהממשלה תפעל נגד העם, שתראה באזרחים אויבים פוטנציאליים. שאסור שמי שחושב אחרת מראש הממשלה, שמי שלא יתאים עצמו לתפיסה שלו יחשב לאויב הציבור. שהפגנות ומרי אזרחי לא אלים זו זכות אזרחית במדינה דמוקרטית. שבדמוקרטיה ראש הממשלה אינו משתמש בשוטרים ושוטרות כנגד מפגינים שלווים. שבדמוקרטיה אין מקום למשטרה פוליטית בשירות ראש הממשלה הנאשם בפלילים. שדיכוי של מרי אזרחי הוא בלתי חוקי ודגל שחור מתנוסס עליו.

נתניהו צריך לדעת שכוחנו האמיתי נובע מכך שאנו עם השומר על דמוקרטיה, לא עם המחבק דיקטטורים. אבל תפיסת הדמוקרטיה שלו מצטמצמת למנגנון בלבד, למדינה שיש בה בחירות, בתנאי שבבחירות זוכה נתניהו

נתניהו צריך להבין שכאשר השלטון מתנתק מנורמות המוסר והצדק, מנורמות המשפט והחוק, מותר ואף צריך וחובה על האזרחים, על האינטלקטואלים והמדענים ועל כל אזרח באשר הוא, למחות בכל דרך חוקית אפשרית כנגד פעולות כאלו.

לינקולן בנאום גטיסברג קרא לממשלה של העם, על ידי העם, ולמען העם. בישראל כיום, תחת נתניהו אנו עדים להפיכת היוצרות: עם של הממשלה, על ידי הממשלה ועבור הממשלה.

אנחנו לא יכולים לתת לכל הדברים האיומים האלו תחת נתניהו להמשיך. אל תתנו לנתניהו וחבר מרעיו לקחת מכוחכם. אל תתנו להם לקחת את הדמוקרטיה שלנו. עשו מה שישראלים עשו במשך למעלה ממאה השנים האחרונות, כאשר נאלצו להתמודד עם זמנים קשים עוד יותר מזה – כל אותם גיבורים שקטים שמצאו את האומץ להמשיך לצעוד, להמשיך לדחוף אל מול הקשיים והעוולות. וראינו את אותה הרוח עולה בשנים האחרונות ובחודשים האחרונים.

עשו מה שעושים הצעירים שמובילים אותנו בקיץ הזה, האנשים מכל גיל ומכל רקע שמפגינים במרכזי ערים ובגשרים, כדי למחות לנוכח אי הצדק והברוטליות שמפגינה המדינה, כי הדמוקרטיה חשובה לנו, ולהבהיר שראש הממשלה הנאשם בשוחד, במרמה, ובהפרת אמונים צריך ללכת.

לכל המוחים והמפגינים שאומרים לנו שאנחנו צריכים להיות טובים יותר – בכל כך הרבה מובנים, אתם החלומות של המדינה הזו שהתגשמו.

אתם יכולים לתת לדמוקרטיה שלנו משמעות חדשה. אתם יכולים לקחת אותה למקום טוב יותר. אתם המרכיב החסר – אתם אלה שיחליטו אם ישראל תהפוך למדינה דמוקרטית לפי חזון מדינת העצמאות.

לינקולן בנאום גטיסברג קרא לממשלה של העם, על ידי העם, ולמען העם. בישראל כיום, תחת נתניהו, אנו עדים להפיכת היוצרות: עם של הממשלה, על ידי הממשלה ועבור הממשלה

עבודה זו תימשך הרבה אחרי הבחירות. אך כל סיכוי להצלחה תלוי לחלוטין בתוצאות הבחירות. נתניהו הראה שהוא יהרוס את הדמוקרטיה שלנו אם זה מה שנדרש כדי לנצח בבחירות ולהצילו ממשפט. לכן עלינו לעסוק בבניית הבסיס לניצחון בבחירות, על ידי הזרמת כל מאמצינו לימים שעד הבחירות, ובהצבעה כמו שמעולם לא היתה לפני כן, כך שלא נשאיר ספק לגבי מהו החזון של המדינה הזו שאנחנו אוהבים, היום ולכל ימינו הבאים.

חלק ראשון ממאמר על נאום מועמד מפלגת ישראל דמוקרטית בבחירות הקרובות

לפי נאומו של הנשיא לשעבר אובמה בכנס המפלגה הדמוקרטית 2020

אמנון פורטוגלי הוא חוקר תאגידים, ניאוליברליזם ואנרגיה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
אדם מושחת הנושא בתפקיד ראש הממשלה עושה בנו כעולה על רוחו ואין פוצה פה ומצפצף במוסדות השלטון. לאיש הזה גם תכניות להשלים את מלאכת עקירת הדמוקרטיה וזכויות האזרח. הוא רוצה גם שליטה במינוי ש... המשך קריאה

אדם מושחת הנושא בתפקיד ראש הממשלה עושה בנו כעולה על רוחו ואין פוצה פה ומצפצף במוסדות השלטון.
לאיש הזה גם תכניות להשלים את מלאכת עקירת הדמוקרטיה וזכויות האזרח. הוא רוצה גם שליטה במינוי שופטים וכשהוא לא מקבל את מבוקשו הוא מאיים בבחירות.
האיש הזה עסוק רק בעצמו ובכתבי האישום שלו והמטרה מקדשת את האמצעים.
זהו ראש ממשלה שהאזרח או המדינה אינם מעניינים אותו. קשה להאמין שזה קורה וקשה להאמין שאנחנו מאפשרים לאדם כזה להמשיך לשלוט בנו.
חובה למצוא דרך לסלקו וכמה שיותר מהר, לפני שבאמת יגרום כאן נזקים בלתי הפיכים.

עוד 954 מילים ו-2 תגובות
כל הזמן // יום חמישי, 29 באוקטובר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

"אני לא יודע מתי יבואו ימים יותר טובים, ואם יבואו"

בגיל 84, בתפקיד זקן השבט, נשיא בית המשפט העליון בדימוס מעדיף להסתגר בדל"ת אמותיו, עמל על עוד מאמר או פרק בספר עתידי ● אך המשבר השלטוני הנוכחי בישראל גרם אפילו לברק לקום מרבצו ● בראיון לכנס של המכון הישראלי לדמוקרטיה, הוא נמנע מלהזכיר ולו פעם אחת את נתניהו, מצייר תמונה עגומה של מעמד שלטון החוק כיום בישראל ושולח מסר ברור לכנסת ולבית המשפט

עוד 1,025 מילים

ישראל כ"ץ נגד משרד הבריאות: "התנתק מהעם ונוהג באטימות"

בדיונים פנימיים אמר שר האוצר: "חייבים לפתוח מיד את חנויות הרחוב שנמצאות על סף קריסה" ● היום יצוין יום הזיכרון ליצחק רבין במלאת 25 שנים להירצחו; נתניהו, לפיד וגנץ יישאו דברים בישיבה מיוחדת של מליאת הכנסת

07:19 עריכה

שר האוצר ישראל כ"ץ תקף בדיונים פנימיים את משרד הבריאות: "חייבים לפתוח מיד את חנויות הרחוב שנמצאות על סף קריסה. מה זו הטרפת הזאת? משרד הבריאות התנתק מהעם ונוהג באטימות לב".

עוד אמר כ"ץ –

די לנהל מאבקי יוקרה על גבם של העוסקים הזעירים. אנשים בנו עסקים בעשר אצבעות ונשארים עכשיו חסרי כל, עוד מעט יתחילו הגשמים ויהיה קשה להתחיל. זה פשוט לא יתכן. פותחים מסז'ים וטיפולים אישיים ללא מסכות ורק את חנויות הרחוב, שהן הכי בטוחות בעולם, משאירים סגורות. רוצים לדחוף 80 אלף איש מתחת לסף העוני. הפכו את העוסקים הזעירים לאויבי העם, כי אין להם שדולה חזקה. אני לא אוותר ואלחם בשבילם בכל כוחי, כדי לאפשר את חזרתם המיידית לפעילות.

07:15 עריכה

קבינט הקורונה יתכנס הבוקר, בשעה 08:00, כדי להכריע בהקלות שיחולו מיום ראשון הקרוב. בעוד שר האוצר ישראל כ"ץ מקדם פתיחה של חנויות הרחוב, שר הבריאות יולי אדלשטיין מתנגד לכך. השרים גם צפויים להחליט באיזה מתכונת ישובו ללמוד בשבוע הבא תלמידי כיתות א'-ד'. השאלות שעל הפרק הן כמה ימים בשבוע יילמדו התלמידים והאם תהיה חלוקה לקפסולות. סוגיה נוספת שתידון – פתיחת בתי הכנסת.

07:05 עריכה

היום יצוין יום הזיכרון ליצחק רבין במלאת 25 שנים להירצחו. בשעה 13:00 תיערך ישיבת מליאה מיוחדת של הכנסת במעמד נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ונשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות. בישיבה יישאו דברים יושב ראש הכנסת יריב לוין, ראש הממשלה בנימין נתניהו, יושב ראש האופוזיציה יאיר לפיד, ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ ויושב ראש מפלגת העבודה, השר עמיר פרץ.

בשעה 19:00 ייערך בכיכר רבין בתל אביב טקס נעילת יום הזיכרון בהשתתפות הנשיא ריבלין וראש מרכז רבין, בתו של ראש הממשלה לשעבר, דליה רבין.

עוד 3 עדכונים

שברי לבנים וטיח נפלו מתקרת המבצר הקורס על שולחן השופטים

כשנשיאת העליון אסתר חיות נזפה בעו"ד דפנה הולץ-לכנר שהמבצר לא נופל, תהו רבים אם מדובר בלקות ראייה, או בחשש להתייצב מול השלטון ורעשי ההמון המוסת המתדפק על קירות בית המשפט. אולי היתה זו אימת הדי-ניין המיתולוגי הרוחף כרוח רפאים רעה במסדרונות בית המשפט.

כשנשיאת העליון אסתר חיות נזפה בעו"ד דפנה הולץ-לכנר שהמבצר לא נופל, תהו רבים אם מדובר בלקות ראייה, או בחשש להתייצב מול השלטון ורעשי ההמון המוסת המתדפק על קירות בית המשפט

אבל למרות הנזיפה, המהלומות על קירות המבצר נשמעו היטב באולם הדיונים של בית המשפט העליון. שברי לבנים וטיח נפלו מהתקרה על שולחנם של השופטים שהצליחו להתעלם מה"הפרעה" והתדיינו בסבר פנים חמור על ענייני נוהל. לא היה בכוחם לעזוב את קתדרת התאוריה ולהתייצב חוצץ בין הקורנס לקירות המבצר.

הם רק ייחלו לכך שהמחריב ייעתר לתפילתם החרישית ויחדל. תפילתם כמובן לא נענתה. מאז ההכרזה הדרמטית ששום מבצר לא נופל, חלפו יותר מחמישה חודשים שבהם מתרופפת ונושרת על ראשינו בכל רגע לבנה נוספת, ורק מפליא שהמבנה המעורער עדיין עומד איכשהו על כרעיו. דינמיקת ההתפוררות הולכת ומתעצמת בתאוצה מבהילה.

רואים את זה בהחצפת הפנים שמרשים לעצמם מיקי זוהר וחבריו כשהם מאיימים ברוח המאפיה על רשויות החוק. רואים את זה באיום פרקליט הליכוד על בג"ץ, שלא חמק מהמשנה לנשיאת בית המשפט העליון. רואים את זה בהתנהלות המשטרה שהפכה לכנופיית בריונים בשירות השלטון. רואים את זה בכל מקום, רואים את זה כל כך ברור ובוהק עד שכבר אי אפשר שלא לראות את זה גם מתוך המעבה החשוך של סבך פלפולים משפטיים בו חוסים שופטי העליון.

אולי משום כך קרה מה שקרה ביום שני, כאשר בהחלטה שאולי היא אמיצה, ואולי היא רק התנערות רגעית הנובעת מאי יכולתם של השופטים להכיל עוד את תבוסתם המוסרית, פסק בג"צ בניגוד להחלטת היועמ"ש, והורה לעותרים לתקן את עתירתם בתוך 21 יום. כלומר, ייערך דיון, ובדיון יוכרע אם תיפתח או לא תיפתח חקירה בעניין הצוללות.

בסוף החודש הבא תחול התיישנות על הפרשה. אם לא תיפתח חקירה עד ה29/11 יקיץ הקץ על יכולתה של המדינה לעבור תהליך הכרחי של ריפוי. פרשת הצוללות, שהוגדרה ע"י בכירי הצמרת הביטחונית לדורותיה כפרשה הביטחונית החמורה ביותר בתולדות המדינה, היא פצע מוגלתי שחובה לנקות ולחטא כדי שנוכל כולנו להמשיך הלאה, אל תהליך השיקום.

החלטה לא לטפל בפצע הזה פירושה המתנה לנמק השחיתות שיפשה בכל רקמות החברה והמדינה. אם לא יוביל למוות, יביא לחיים חולניים של גוף בגסיסה מתמדת. קשה להאמין שישנם אזרחים אשר אינם מבינים את הנחיצות האקוטית בחקירה. בלתי אפשרי להאמין ששופטי העליון אינם מבינים זאת.

בסוף החודש הבא תחול התיישנות על הפרשה. אם לא תיפתח חקירה עד ה29/11 יקיץ הקץ על הסיכוי לריפוי. פרשת הצוללות, שבכירי הצמרת הביטחונית הגדירו כפרשה הביטחונית החמורה בתולדות המדינה, היא פצע מוגלתי שחובה לנקות ולחטא

החלטת בג"צ מיום שני מותירה אותנו בהמתנה ובחרדה. האם שופטי העליון בשבתם לפני שער החוק הקפקאי יאזרו עוז לקום ולעבור בו? או שימתינו עד בוש, עד שייסגר השער והשומר יסביר להם בפנים חתומות שהשער היה מיועד אך ורק להם. זה יהיה הרגע בו יפול המבצר על יסודותיו ויהפוך לעיי חורבות.

במהלך השנים 2016-2015 כתב ירון כהן את "שמש אחרונה" (הוצ' כרמל) רומן המתרחש על רקע קריסת הדמוקרטיה הישראלית, מערכת המשפט והעיתונות. היום הוא כותב: כששופטי העליון מסרבים להרחיק מבט אל מעבר לקצה אפם, קיים סיכוי סביר שהרשומה הבאה שבה יוזכר חורבן הדמוקרטיה הישראלית תהיה ידיעה חדשותית במדורי האקטואליה של העיתונות העולמית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 468 מילים
עודכן עכשיו

למקרה שפיספסת

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

אפקט הקורונה מחסור כבד באופניים - לצד עליית מחירים

חנויות האופניים בארץ התרוקנו כבר בסגר הראשון, והמפעלים בסין מתקשים להדביק את הקצב, עקב העלייה העולמית בדרישה לזוג גלגלים בלי מנוע ● "המכירות זינקו כי הספורט הזה היה מותר בסגר", אומר בעל חנות אופניים שנתקע בלי סחורה ● הספקים כמובן זיהו את ההזדמנות: "המחירים כבר עלו ב-15%, ואם לא יהיה עודף סחורה זה ימשיך לטפס"

עוד 1,568 מילים

הצטרפותם האפשרית של ראש עיריית תל אביב וראש עיריית מודיעין לזירת הפוליטיקה הארצית, מפיחה תקווה בקרב מצביעים שמאסו בנתניהו מימין (חיים ביבס) ומשמאל (רון חולדאי) ● אך מהלך פוליטי כפול כזה עלול להשיג אפקט הפוך לחלוטין, אם חולדאי יביא למחיקת מפלגות שמאל-מרכז קיימות וביבס ינהר לקואליציה הבאה של נתניהו

עוד 1,022 מילים ו-1 תגובות

תגובות אחרונות

ניגריה הם יורים גם במפגינים

בשנות ה-90 הוקמה בניגריה יחידת משטרה סודית, כדי להיאבק בפשע הגואה שם ● 20 שנה אחר כך, אש השוטרים מופנית כלפי צעירים מקומיים, שנורים למוות ברחובות ● לפחות 85 קורבנות כאלה נספרו שם ב-3 השנים האחרונות, כולם גברים עם ראסטות, ג׳ינסים קרועים וקעקועים - שנרצחו רק בשל המראה והמעמד הנמוך שלהם ● כעת שוטף את המדינה גל מחאה ענק, שבא לידי ביטוי גם בתרבות ובאמנות

עוד 2,537 מילים ו-1 תגובות

הקבינט עשוי לאשר פתיחת בתי כנסת ל-10 מתפללים

אהרן ברק: "ביהמ"ש לא צריך להיכנס לבונקר ולחכות לימים טובים" ● גלנט משנה כיוון: כיתות א'-ד' ילמדו ארבעה ימים בשבוע ● רגב וסמוטריץ התעמתו במליאה ● נתניהו ושגריר ארה"ב חתמו על הסכם לשיתוף פעולה מדעי בשטחים ● יו״ר ועדת סל התרופות: אם לא יהיה תקציב, לא נכניס תרופות חדשות לסל

עוד 57 עדכונים

הטקטיקה הבאה של נתניהו: הפרד ומשול בין בנט וסמוטריץ'

הדיונים בבג"ץ מלמדים על המיאוס של השופטים מהקואליציה הנוכחית - אבל קשה לראות את בית המשפט העליון לוקח על עצמו לפרק את הממשלה ואת הכאוס הפוליטי שהתערבותם עלולה לחולל ● בימינה ימשיכו היום להטריל את הקואליציה בניסיון לתקוע טריז בין כחול-לבן והליכוד ● ותנועת הגמלאים החדשה מעוררת מחלוקת

עוד 780 מילים

הלמידה מרחוק גורמת למשפחות רבות לשקול מעבר לחינוך ביתי, ובקהילות החינוך הביתי מדווחים על הצטרפות משפחות רבות ● אך נתונים רשמיים מצביעים דווקא על ירידה של 25% במספר הילדים שמחונכים על ידי ההורים ● פעילי החינוך הביתי מעריכים: "הסיבה בירוקרטית. בגלל הקורונה, משרד החינוך לא שולח מפקחים כדי להסדיר רישום של תלמידים ותיקים וחדשים. בפועל, יש נהירה לחינוך הביתי"

עוד 1,270 מילים

פרסום ראשון תנועת גמלאים חדשה בראשות דני יתום מתכננת לרוץ לכנסת

ראש המוסד לשעבר חבר אל ד"ר אבי ביצור, שהיה המנכ"ל הראשון של המשרד לענייני גימלאים, העיתונאית פאר-לי שחר ושמות ידועים נוספים למען הקמת תנועת גמלאים חדשה שמטרתה לרוץ בבחירות לכנסת הבאה כדי לדאוג לזכויותיהם של 1.4 מיליון אזרחי הגיל השלישי ● "במוקד העניין יעמדו זכויות המבוגרים במדינה בעקבות כל מה שהיה בקורונה", הם אומרים לזמן ישראל

עוד 709 מילים ו-1 תגובות

האיש הירוק לשבור את הגלים

חופים הם לפעמים געגועים ליאכטה, מסתבר ● או למגרש חנייה, או לשורת בתי עסקים שמושכים תיירים (אולי), ומעשירים את קופות העיריות (הלוואי) ● תכנית מרינות שאפתנית שמקודמת מנהריה ועד בת ים, צפויה לגזול מהמתרחצים כמה מהחופים היפים בארץ ולהאיץ את התפוררות המצוקים ● אביב לביא יצא למסע פרידה מצולם מהחופים הללו, בתקווה שמישהו בממשלה ישנה את דעתו

עוד 968 מילים

אלפי עצמאים נדרשים להשיב את המענק הכספי שקיבלו לאחר שנמצא שאינם זכאים לו

פרופסור נחמן אש, לשעבר קצין רפואה ראשי, יתמנה בחודש הבא לפרויקטור הקורונה ● מנדלבליט הודיע לחיים כץ שיוגש נגדו כפוף לשימוע כתב אישום בגין עבירות מס ● בג"ץ דן בעתירות נגד ממשלת החילופים ● אוסנת מארק ייחסה לארגון קריים מיניסטר פרסום שקרי, אך אחרי ביקורת חזרה בה ● בניגוד להסכם בין המדינות, ארצות הברית לא העבירה את מבנה השגרירות בתל אביב לישראל

עוד 56 עדכונים

מנדלבליט ניסה לעשות בבג"ץ תרגיל מספר תרגילי המסמוס ליועצים פאסיביים

אחרי שדחה עוד ועוד את מתן התשובה של המדינה לבג"ץ בעתירה של התנועה לאיכות השלטון בפרשת המניות של נתניהו, פרסם מנדלבליט לפני שבועיים את החלטתו שלא לפתוח בחקירה בפרשה - ואז נתלה בפרסום ההחלטה כעילה לבקש מבג"ץ לדחות את העתירה שכן התשתית העובדתית השתנתה ● וכל זה כששעון ההתיישנות מתקתק ● למרבה המזל, השופט סולברג החליט לטובת העותרת ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
היועץ היה מזכיר הממשלה בין השנים 2013-2016 בתקופה בה ניתן האישור לגרמניה לספק צוללות מתקדמות למצרים ובתקופה בה בוטל המכרז הבינלאומי לרכישת ספינות והועדפה תיסנקרופ. הוא נחוץ כעד בחקירות.... המשך קריאה

היועץ היה מזכיר הממשלה בין השנים 2013-2016 בתקופה בה ניתן האישור לגרמניה לספק צוללות מתקדמות למצרים ובתקופה בה בוטל המכרז הבינלאומי לרכישת ספינות והועדפה תיסנקרופ. הוא נחוץ כעד בחקירות. הוא חייב היה לפסול עצמו מזמן או למצער להורות על חקירה ולהדיר עצמו מניהולה. ואשר למניות, ישנו כאן חשד מובהק לעבירת מס חמורה. הרי גם לפח היועץ עצמו ניתנה טובת הנאה, המדובר בהנחה ענקית על מחיר המניות, ומכיון שלא נטען לא ע״י נתניהו ולא ע״י מיליקובסקי שמדובר במתנה, מדובר בהכנסה שהיתה חייבת במס שולי של קקוב ל-50%. נתניהו לכאורה ״כיבס״ מס רגיל של 50% במס מופחת של 20% בדיווחו הכוזב על רווח הון לגבי שנת 2010 תוך הסתמכות על מחיר הרכישה הלא ריאלי שלו שהסווה את טובת ההנאה. בכך גם קיזז בפועל שלא כחוק את ירידת הערך שהיתה במניות בתקופת בהחזקתו.
אין כאן התישנות, כי הדיווח הכוזב נעשה לגבי שנת המס 2010, ומדובר לכאורה בהעלמת מס של כשני מיליון דולר! היועץ בכלל לא להתייחס לצורך לחקור את עבירת המס!

עוד 846 מילים ו-3 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה