היית קונה מכונית יד ראשונה מראש הממשלה?

ההכרזה על תכנית המאה בבית הלבן, טראמפ ונתניהו (צילום: צילום מסך/וואלה)
צילום מסך/וואלה
ההכרזה על תכנית המאה בבית הלבן, טראמפ ונתניהו,

מי לא זוכר את המשפט הידוע מתחום מכירת המכוניות "מכונית יד ראשונה מרופא". אמירה שבאה להמחיש את איכות המכונית המשומשת העומדת למכירה. מכונית שנשמרה בקפידה על ידי אותו רופא, שגם לא נסע בה הרבה כי היה עסוק בטיפול בחולים. המשפט ההפוך הוא "ממנו? בחיים לא הייתי קונה מכונית משומשת". משפט שנועד להביע חוסר אמון מוחלט באדם כזה או אחר. במאמר הזה אני בוחן את הסוגיה הזאת כשמוכר המכונית (הדמיונית) הוא ראש הממשלה שלנו בנימין נתניהו.

בנימין נתניהו הבין מהר מאוד, שבישראל קונים מוצרים מבלי לבדוק את איכותם, מה שחשוב זו המעטפת. לכן הוא למד מאחת המורות הטובות את מה שאז, לפני הרבה שנים, רבים עדיין לא הבינו: איך עומדים מול מצלמה.

נתניהו הבין מהר מאוד שבישראל קונים מוצרים מבלי לבדוק את איכותם, מה שחשוב זו המעטפת. לכן הוא למד מאחת המורות הטובות את מה שאז, לפני הרבה שנים, רבים עדיין לא הבינו: איך עומדים מול מצלמה

זה נושא שברור לכל מי שמבקש או מבקשת להגיש תכניות טלוויזיה, אך פוליטיקאים לא היו ערים כל כך למדיה הטלוויזיונית. נתניהו חיבר את הידע שלו בשיווק מעבודתו בחברת הרהיטים רים לטכניקה, שאותה למד מהמורה – ומכאן סלל את דרכו אל הצמרת. מאז החל את דרכו מכר מילים, משפטים ולפעמים גם רעיון ששמע או קרא עליו, או שמישהו סיפר לו עליו.

כאיש שקולט מהר טרנדים, נתניהו ידע בכל רגע לומר את הדבר הנכון, בקצב, בהיגוי ובמנח הגוף והפנים המדויק. בהתחלה זה היה קשה, אך במדינה שבה אזרחים צמאים למידע חלקי ומהיר – האיש קלט ונקלט היטב ממש כמו צמח שאין לא מתחרים. הוא לא בא מהצבא, הוא גם לא בא ממש מהעסקים, הוא בא וידע להתברג. האסון שפקד אותו ואת משפחתו ובעצם את כולנו, נפילתו של האח יוני נתניהו ז"ל הפכה את ביבי למישהו ידוע, מישהו ששילם את מחיר השכול.

נוסיף על כך את השהיה הארוכה בארצות הברית, האנגלית השוטפת, גבר שהתגרש פעמיים והתחתן שלוש פעמים. כל אלה הוסיפו לתדמית של מישהו חדש בציבוריות הישראלית. הוא לא ממש צבר מחוספס, הוא סוג של ישראלי חדש, לבוש בחליפות ומעשן סיגרים שקיבל במתנה מחברים. ציפה שבכל מקום יכבדו אותו ויאהבו אותו. לתקשורת הוא סיפק דמות של מרואיין שאומר את הדברים הנכונים בזמן הנכון. את אף אחד לא עניינה העובדה שבכל פעם אלה היו מסרים שהתאימו לו למטרות האישיות שלו.

ההצלחה שלו, של הפוליטיקאי המבטיח, הופעה מדויקת להפליא, יכולה לשמש מודל שיווקי בלימודי מנהל עסקים. זו אסטרטגיה הקיימת גם בטבע כשהסחלבים מושכים מאביקים שעושים את מלאכתם אך אינם מקבלים גמול, כמקובל בעולם הפרחים.

כאיש שקולט מהר טרנדים, נתניהו ידע בכל רגע לומר את הדבר הנכון, בקצב, בהיגוי ובמנח הגוף והפנים המדויק. בהתחלה זה היה קשה, אך במדינה שבה אזרחים צמאים למידע חלקי ומהיר – האיש קלט ונקלט היטב

בנימין נתניהו הצמיח את הכלכלה הישראלית על ידי צמצום הוצאות הממשלה, במיוחד בענפים החברתיים – חינוך, בריאות, רווחה. הוא פינק את הסטאראפיסטים ואלה מכרו את החברות המצליחות שלהם לבעלי עניין בחו"ל, תוך שהוא מדבר בלשון חלקלקה על הצורך בטיפוח החדשנות כדי לייצר מקומות עבודה חדשים. במקרים רבים מאוד הישראלים גרפו קופה נאה והסטארט-אפ נדד לחוץ לארץ כדי לקלוט שם עובדים.

במילים אחרות, ישראל של נתניהו עוזרת לסטארט-אפים באמצעות קרנות ממשלתיות כאלה ואחרות, ולא תורמת ליצירת מקומות עבודה חדשים באמצעותם. בעלי הרעיון הם היחידים שמרוויחים מהאקזיט. אהה, וישראל גם מקבלת את המיסים, בתנאי שהחברה רשומה במלואה בישראל ולא באיזו מדינה אחרת שפטורה ממחויבות אלינו.

ובואו נשוב אל הצמיחה וצמצום "האדם השמן",  הכינוי שנתניהו הצמיד לסקטור הציבורי שלטעמו היה מנופח. למה? כי מישהו סיפר לו שהתורה הניאו-ליברלית דוגלת בצמצום כוחה של הממשלה, הקטנת רגולציה ומתן חופש לשוק לפעול. וכך הסקטור הציבורי קוצץ וקוצץ. ההצלחה הייתה אדירה, הוצאות הממשלה הצטמצמו, הוצאות האזרחים גדלו, הכלכלה צמחה, הרפואה בישראל שהיא מהמתקדמות בעולם מבחינת הידע דעכה מבחינת השרות לציבור. פחות רופאים ופחות מיטות לאשפוז, או בקיצור: השירותים הציבוריים הצטמצמו. מתי גילה את זה מר נתניהו? כשהחלה המגפה אמרו לו הרופאים שחסרות מכונות הנשמה.

תופעה דומה התרחשה גם בתחום החינוך, כשישראל של נתניהו, ה"סטארט-אפ ניישן", נדחקת לשוליים בבחינות בינלאומיות. כך גם בתחומי הרווחה, כשישראל נמצאת בין המדינות שיש בהן שיעור עוני גבוה. העניים לא מדביקים את רצף ההתעשרות של קבוצות קטנות. במילים אחרות, האקזיטים משאירים את העניים מאחור.

הסקטור הציבורי קוצץ וקוצץ. ההצלחה הייתה אדירה: הוצאות הממשלה הצטמצמו, הוצאות האזרחים גדלו, הכלכלה צמחה, הרפואה בישראל, מהמתקדמות מבחינת ידע, דעכה מבחינת השירות לציבור. כנ"ל גם בתחום החינוך

אם ננסה לבחון את התהליך, נראה שעיקרו נשען על גישה ניאו-ליברלית, אך דומה שדפוס החשיבה של נתניהו נשען על החלטות שלא יגרמו לו עימותים חזיתיים, שבהם הוא חלש מאוד. אפשר לראות את המהלכים כמדיניות ניאו-ליברלית אד-הוק.

הוא גם מחפש את קירבתם של מנהיגים טוטליטריים בעולם, מנהיגים שבזים לאזרחים, ומקבל מהם גיבוי. הגיבוי הזה משמש אותו ביום יום ליצירת התדמית של מנהיג נערץ. את המסר הזה הוא טורח לחזק בפוסטים שהוא מעלה ברשתות החברתיות. יתר על כן, צורת הדיווח הזאת מאפשרת לו לדבר בלי הפרעה של עיתונאים.

אז הנה כי כן אפשר לראות איך מנהיג יכול למכור לאזרחים מידע חלקי ולהבטיח  מוצר, מבלי להתעמק במפרט שלו או בסוגיה. החלק החזק שלו הוא הופעה מול מצלמה. תוצאת המהלך שהוא מוכר לא משנה, כי לכל תוצאה יש הסבר משכנע.

בתחילת דרכי התקשורתית, לימדו אותי המורים לתקשורת בקול ישראל את כלל הברזל: "עשית, לא פרסמת, לא עשית". צרוף מילים שבא להמחיש את הצורך בפרסום, בדיווח על כל פעולה שאתה עושה. כמובן שאנחנו כאן מדברים על התחום הפוליטי. נתניהו שיכלל את המשפט ל:"עשית, פרסמת, הצלחת – גם אם לא ממש עשית". נשמע מסובך? נכון, אבל זה עובד, עובד טוב. זו שיטה מעניינת של מכבסת מילים ובניית מנגנון תעמולה, שמבנה סיפור של אדם אחד כסיפור לאומי. זהו סוד ההצלחה של נתניהו, זהו סוד הכישלון שלנו האזרחים בזיהוי התופעה.

אין אני מציג זאת ככתב אישום, אך אני בטוח שאם נחייב פוליטיקאים בעמידה בכללים אתיים – לא נצטרך לבדוק שבע פעמים למה פוליטיקאי מתכוון כשהוא מתחייב למשהו.

נתניהו שיכלל את המשפט "עשית, לא פרסמת – לא עשית" ל"עשית, פרסמת, הצלחת – גם אם לא ממש עשית". נשמע מסובך? נכון, אבל זה עובד. כך עובדים מכבסת המילים ומנגנון התעמולה

אופסס, שלא אשכח את שאלת הפתיחה: האם הייתי קונה מכונית משומשת מראש ממשלתנו? שאלה פשוטה, התשובה לא כל כך. ובכל זאת אסביר. סביר להניח שהמכונית תהיה מאובזרת ומטופלת, בהנחה שיהיה מי שיממן זאת עבורו, בעל הון או המדינה. למרות זאת, תמיד ינקר בי החשש שיש כאן תרגיל שיווקי כזה או אחר, ולכן אוותר על המכונית יד ראשונה מראש הממשלה.

מיכאל מירו הוא דוקטור למדע המדינה, עיתונאי למעלה מארבעים שנה, לשעבר מנהל קול ישראל. חוקר ומתעניין בפוליטיקה, חברה, סביבה, מוסר ואתיקה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,000 מילים
כל הזמן // שבת, 16 בינואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

סער: "אני לא פוסל את הליכוד, נתניהו לא יוכל לכהן כשר"

"מטריד אותי שבוגי, חולדאי, שלח וזליכה לא עוברים את אחוז החסימה" ● הממשלה תאשר מחר מינוי מפכ"ל אך לא פרקליט מדינה ● הורוביץ: "ריד מיי ליפס - מרצ רצה לבד" ● בעבודה קוראים לברק לחזור ● 5 ראשי רשויות מהמגזר הערבי ישתתפו מחר בפגישה עם נתניהו, אחרים קראו להחרים את המפגש

עוד 12 עדכונים

ימי טראמפ האחרונים

המתנדבת רייצ'ל פרידלנד מעמיסה אוכל כשר לנזקקים במרכז היהודי במיאמי, 29 ביולי 2020

קרוב לחצי מיליארד דולר נתרמו לארגונים יהודיים מאז פרוץ משבר הקורונה ● אבל מה יותר חשוב: לתמוך במוסדות תרבות הסגורים כבר שנה או לסייע במזון ובדיור? ● "נדבנים מחפשים לעיתים קרובות משהו נוצץ, את הדבר החדש. זמנים כאלה מזכירים לנו עד כמה חשוב לתמוך במוסדות הקבועים שחיוניים לקידום רווחתה של הקהילה"

עוד 865 מילים

ללא מורא, ללא פנים האמהות החרדיות כובשות את הרשת

חמש אימהות יהודיות-חרדיות מניו ג'רזי החליטו להפסיק לעסוק בפוליטיקה וברכילות, ולהרים אתר שמתמקד באורח החיים שלהן ● למרות שהן לא עושות אפילו סלפי אחד, ולמרות שהן לא תמיד מיישרות קו עם הגישה המסורתית, עשרות אלפי העוקבים שלהן מוכיחים: הטשולנט הוויראלי הזה עובד

עוד 747 מילים

למקרה שפיספסת

המדריך המלא לסמלי השנאה בפריצה לקפיטול

סמלי השנאה הציפו את הקפיטול במהומות בשבוע שעבר ● מפגינים החזיקו בשלטים שמנסים לשכנע כי הכול בגלל קונספירציה של רשת פדופילים עולמית ● או תמיכה במלחמת אזרחים כוללת ● או מחאה נגד ברית מילה, שהיא סמל השטן ● וכן, גם "העבודה משחררת" הלך שם חזק

עוד 883 מילים ו-1 תגובות

הגיע הזמן להילחם בשנאה ברשת

בשעה טובה הרשתות החברתיות וענקיות האינטרנט נוקטות בצעדים אקטיביים על מנת לעצור את הטירוף שתודלק באמצעותן. חסימת חשבונותיו של טראמפ ברשתות החברתיות, לצד הפסקת שירותי אחסון הענן על ידי אמזון לפרלר שנסגרה כתוצאה מכך, הם בשורה מצוינת. פרלר שימשה כרשת חברתית נטולת צנזורה בה גזעניים, אנשטישמיים ומכורי קונספירציות משתמשים וחולקים את אידיאולוגיית השנאה שלהם.

חסימת טראמפ ברשתות, והפסקת שירותי אחסון הענן של אמזון לפרלר, שנסגרה כתוצאה מכך, הם בשורה מצוינת. פרלר שימשה כרשת חברתית נטולת צנזורה בה גזעניים, אנטישמים ומכורי קונספירציות חלקו אידיאולוגיית שנאה

אבל פרלר איננה הפלטפורמה היחידה בה משמשים כל אותם אנשים, ולמרות שנסגרה והמנכ"ל שלה הודיע כי ייקח יותר זמן מהצפוי להשיב אותה חזרה לפעילות (אם בכלל), ישנן עוד מספיק אלטרנטיבות אחרות.

צמתי השנאה ברחבי הרשת

gab היא רשת חברתית דמויית טוויטר (ללא הגבלת תווים וללא צנזורה) האהודה במיוחד על אותן קבוצות שהוזכרו. הרשת מתקיימת בזכות מימון של חבריה, ובדומה לאתרים שמציעים מוצרים לא חוקיים, אמצעי התשלום הקיימים שם הינם ביטקוין, צ'ק אלקטרוני ושליחת צ'ק בדואר.

העובדה כי ל-gab אין יכולת לעבד תשלומי כרטיסי אשראי, שאין אפשרות לשלם דרך ארנקים דיגיטליים (דוגמת PayPal או Skrill) או לקבל תשלום דרך העברה בנקאית, מעידה על רמת המפוקפקות שלה. אתרים שלא משתמשים באמצעי תשלום לגיטימיים ומסתמכים על אמצעי תשלום אנלוגיים או על ביטקוין, לרוב עושים זאת כיוון שאינם רוצים שחברות האשראי או הארנקים הדיגיטליים יקפיאו את נכסיהם.

אינני מעורה בתזרים התשלומים של gab, אך לא נראה לי מופרך להניח, לנוכח הבחירה באמצעי התשלום, שבעלי gab לא מדווחים על הכנסותיהם ולא משלמים מיסים. דבר שאיננו מעיד על אזרחות טובה, למרות שרבים ממשתמשי הרשת מכריזים על עצמם כ"פטריוטים".

מלבד gab, ישנן עוד פלטפורמות רבות בהן מהודהדים מסרי השנאה וההסתה. לדוגמה, פורום mymilitia שמטרתו לחבר בין חברי המיליציות העצמאיות בארה"ב וליצור שיתופי פעולה ותיאום "בכדי להגן על המדינה". פורום נוסף הידוע לשמצה – 8kun, המוכר יותר כ-4chan ו-8chan בגלגוליו הקודמים. בעבר הפורום נסגר, אך כל פעם שב וקם מחדש עם שם אחר ואוחסן בשרתים אחרים. הפורום הוא כר פורה לחסידי Qanon וניתן למצוא שם תכנים קיצוניים וגזעניים לצד תמונות עירום קשות וסרטוני deepfake. למרות שנסגר בעבר, 8kun ממשיך לפעול וסביר להניח שבדומה ל8kun, זה עניין של זמן עד שמנהלי פרלר ימצאו שירות אחסון ענן אחר ויפעילו את הרשת שלהם בחזרה.

בנוסף לפלטפורמות הללו, קיימים עוד מאות ערוצי טלגרם המחולקים לפי נושאי אידיאולוגיה ושנאה שונים – ערוצים שונאי שחורים, ערוצים לאנטישמיים וניאו נאציים, לחסידי Qanon, Proud Boys (ארגון הימין הפשיסטי-שובינסטי הקיצוני) ועוד כאלה ואחרים שמתאגדים סביב נושא שנאה מרכזי.

קיימים עוד מאות ערוצי טלגרם המחולקים לפי נושאי אידיאולוגיה ושנאה שונים – ערוצים שונאי שחורים, ערוצים לאנטישמיים וניאו נאציים, לחסידי Qanon, Proud Boys (ארגון הימין הפשיסטי-שובינסטי הקיצוני) ועוד

עם זאת, אותם ערוצים מתואמים וניתן למצוא תכנים זהים המשותפים בהם. כל תיאוריית קונספירציה וכל פייק ניוז שברצונם להפיץ (ואמור לעזור לטראמפ) מופץ עם טקסט כמעט זהה ובשעות כמעט חופפות.

רמת תיאום גבוהה

התפיסה שהייתה בעבר כלפי אותן קבוצות היא, כי אמנם הם מציפים את הרשתות החברתיות והאינטרנט בתכני שנאה ושטנה, אך היכולת שלהם להתארגן יחד ולתאם פעולה רחבת היקף, נמוכה עד לא קיימת. האירועים בקפיטול הוכיחו אחרת. ניתן למצוא ראיות רבות להתארגנות המקדימה ולכך שחברי פורומים מובילים נכחו שם בעצמם. מרגע שהחלה הפריצה לקפיטול, בתיאום נרחב בפלטפורמות ובקבוצות השונות, פומפמו נרטיבים שקריים לגבי האירועים. נטען כי תומכי טראמפ הפגינו בשלווה ובשלום מחוץ לקפיטול, ומי שפרצו פנימה הם פעילי אנטיפה ותנועת BLM  בהוראת ננסי פלוסי ומייק פנס, שחיפשו תירוץ להדחת טראמפ.

האירועים בקפיטול, טראומתיים ככל שיהיו, משמשים כנורה אזהרה למה שכל אותם חסידי טראמפ ו-Qanon מסוגלים לעשות. ישנם כמה נרטיביים מסוכנים שמופצים ומתודלקים בקרב Qanon. באחד, נטען כי העולם נמצא בשליטת סינדיקטות פשע חוצות דורות וכתות מוות שהתאחדו כדי לכונן ממשלה עולמית אחת, שתמחה 90% מאוכלוסיית העולם, ואילו באחר נטען כי הסינים משתלטים על העולם וכי ישנם 70,000 חיילים סינים בוונקובר שמחכים לפקודה לפלוש לארה"ב מצפון.

אותם נרטיבים, הזויים ככל שיהיו, מצליחים לעורר זעם בקרב אוכלוסיה זאת. גם אם קיימים חורים וסתירות רבות בתכנים המופצים, הם יותר ממספיקים בשביל ששנאת ההמון תתורגם לפעולות מעשיות מחוץ למרחב הוירטואלי.

התפיסה הרווחת בעבר כלפי אותן קבוצות היא, כי אמנם הם מציפים את הרשתות החברתיות והאינטרנט בתכני שנאה ושטנה, אך יכולתם להתארגן יחד ולתאם פעולה רחבת היקף, נמוכה עד לא קיימת. האירועים בקפיטול הוכיחו אחרת

עד לא מזמן העולם סבל מארגון הטרור הרצחני דאע"ש. דאע"ש הצליח ליצור לעצמו שם, לגייס פעילים ולהוציא לפועל מתקפות ברחבי העולם בזכות האינטרנט, רשתות חברתיות ופורומים שונים. מימדי ההרס והאימה זכורים לכל, אך ניכר שהלקח עוד טרם נלמד ויושם. עתה העולם מבין כי לא רק פנאטים דתיים מנצלים את האינטרנט לרעה, אלא גם אזרחי המעצמה הגדולה בעולם.

צעדים מגבילים

ברור לכל אדם שפוי שצריכה להיות הגבלה וצנזורה על התכנים המופצים באינטרנט. זאת משום שהם מובילים לפעולות אלימות ומסוכנות המביאות למוות של אנשים ומערערות את יציבות החברה.

המהלכים האחרונים של ענקיות האינטרנט אכן חשובים, אך נדרשים עוד צעדים מרחיקי לכת. על חברות הטכנולוגיה וענקיות האינטרנט להתאחד, להביא לסגירת כל הערוצים, הקבוצות השונות, האתרים והפורומים בהם משתמשים אותם קיצוניים ולהביאם לעלטה דיגיטלית. פירוק אותן פלטפורמות לא ישים קץ לתופעה אך יביא לדילול בכמות האנשים אליהם מופצים תכנים אלה, לפגיעה אנושה בתיאום, ויגרום לבזבוז משאבים אדיר של אותן קבוצות בכדי להקים פלטפורומות חלופיות.

בימים האחרונים הרשתות החברתיות חוסמות עוד ועוד תומכי טראמפ ו-Qanon, ולצד זה גובר הדיון אודות גבולות חופש הביטוי. לרוב, אותם דיונים מגיעים להתנצחות ללא סוף, בה מחפשים סימטריה בין החופש להגבלות, בין הקבוצה בחברה שנפגעת לבין הקבוצה המוגבלת.

הניסיונות למצוא סימטריה לא מעלים חרס, והאירועים בגבעת הקפיטול, אחד מהסמלים הגדולים ביותר של הדמוקרטיה האמריקאית, הם הדוגמה המוחשית ביותר למה שקורה כשלא מגבילים ונותנים לכל אדם להתבטא כרצונו. כשחופש הביטוי הופך להיות הערך העליון, לתהליך כזה יש רק תוצאה אחת בסוף והיא הרס הדמוקרטיה.

נדרשים עוד צעדים מרחיקי לכת. על חברות הטכנולוגיה וענקיות האינטרנט להתאחד, להביא לסגירת כל הערוצים, הקבוצות השונות, האתרים והפורומים בהם משתמשים אותם קיצוניים, ולהביאם לעלטה דיגיטלית

חברות אנושיות וקהילות ברחבי העולם לא התקיימו ושגשגו בזכות חופש הדיבור אלא בזכות רצון לשתף פעולה, התחשבות בצרכי האחר והכרה בגורל החיים המשותפים וחיזוק האמצעים המאפשרים זאת. הרשתות החברתיות הביאו הרבה טוב לעולם, אך הגיע השלב בו יש לקבוע גבולות ולהבטיח שלא נראה עוד אירועים כאלה המערערים על המשך קיום חברה דמוקרטית.

גיא רוה הוא אנליסט לאיתור הלבנות כספים באינטרנט, קצין במיל', סטודנט לתואר שני במדע המדינה, מתעניין וחוקר יחסים בינלאומיים ואת הקשר בין ספורט לפוליטיקה בפרט. לולא הקורונה היה אמור להתחתן בעוד כמה חודשים, אבל החתונה נדחתה לשנה הבאה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 962 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

הנשיא לשעבר אחמדינז'אד קרא לפתוח בדיאלוג עם הסעודים ● משרד הבריאות הפלסטיני אישר את החיסון הרוסי לקורונה, אך לא ברור מתי הוא יגיע לרמאללה ● מנהיג של כת מין בטורקיה נידון ל-1,075 שנות מאסר ● תוניסיה מציינת עשר שנים להפלתו מהשלטון של הנשיא בן עלי ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 924 מילים

הוקם על ידי יהודים, הוחרם על ידי הנאצים, הוסתר על ידי הסובייטים

הסיפור הטראגי של הטירה הנטושה: היא נבנתה בהמון סטייל על ידי סוחר יהודי מברלין, נלקחה בידי הנאצים ערב מלחמת העולם השנייה, והוסתרה במשך עשורים על ידי הסובייטים ● הלהיט של נטפליקס הוליד עכשיו גל עלייה לרגל של מבקרים וחושף היסטוריה יהודית מפוארת

עוד 460 מילים
מירוץ 2020
המירוץ לבית הלבן / 5 ימים להשבעה

כך נראה לינץ'

שבוע אחרי הפריצה לבית הקונגרס, התמונה מתבהרת ומה שנראה בתחילה כהתפרעות של חובבי סלפי בתחפושות מתברר כארוע אלים עם סממנים של לינץ' ● ככל שיותר סרטונים ועדויות נחשפים, כך גובר הסיכוי שמספיק רפובליקאים בסנאט יחליטו לתמוך בהדחת טראמפ, ולו רק כדי להבטיח את סילוקו מהזירה הציבורית ● ומה שנבחרי הציבור לא יעשו, עושות כבר החברות המסחריות הגדולות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,616 מילים ו-1 תגובות

יוזמת השלום האמריקאית הביאה לכינון קשרים בין ישראל למדינות ערביות, שמצידן הדגישו שהצליחו למנוע את הסיפוח ● אילוצים פוליטיים הביאו את נתניהו לפנות לערביי ישראל ● בין הערבים הרחוקים, של דובאי ואבו דאבי, לערבים הקרובים, של טירה ונצרת, נמצאים הפלסטינים, שממשל ביידן עשוי להיטיב עימם ● דעה

עוד 1,305 מילים

נתניהו: כשהציבור יפנים שהקורונה נגמרה נראה עלייה במנדטים

אוחנה על דרישתו של מנדלבליט להתחיל לחסן אסירים: מדוע עמדתו של יועץ בלתי נבחר מחייבת ועמדתו של הגורם האחראי בממשלה איננה? ● זנדברג על אוחנה: שר שנשלף לפי אורך הלשון מפאתי מקום 29 ברשימה ממונה על ידי נאשם כדי לעשות מה שלא חוקי ● גוברים הסיכויים לאיחוד של גנץ ולפיד ● מנסור עבאס מתכנן לפרוש מהרשימה המשותפת ולהקים מפלגה חדשה

עוד 33 עדכונים

"גנץ הוא נזק. הוא מרעיל את הסביבה. שיפרוש"

לבוגי יעלון יש חמישה עקרונות, ורק מי שמחויב להן יוכל לחבור אליו ● בינתיים הוא פוסל ריצה עם גנץ ("גרם נזק אדיר למדינת ישראל"), לפיד ("מתאים להיות רה"מ, אבל הציבור לא נותן בו אמון"), סער ואלקין ("הם לא מדברים על השחיתות") או בנט ("הוא אחראי למחדל לא פחות מאחרים") ● והוא בטוח שיעבור את אחוז החסימה, למרות מצבו בסקרים ● "תמיד המעיטו בכוח שלי"

עוד 1,295 מילים ו-1 תגובות

זו שעת חירום, זמן להניף דגל אדום

שורה ארוכה של תוכניות בנייה אגרסיביות מאיימות להפוך את מעט הטבע שנותר לשטחים אורבניים מכוסי בטון ● למרות שמשבר הקורונה סיפק תזכורת לחשיבות הטבע העירוני, מוסדות התכנון והמערכת הפוליטית לא מחשבים מסלול מחדש ● המשבר פגע גם בארגונים הירוקים, ובלי התגייסות של הציבור הם לא יוכלו לבלום לבד את המפולת

עוד 686 מילים

מיכל מנהיימר, יו"ר תנועת "חרדים לשלטון מקומי", היא אחת הפעילות הבולטות בקרב החרדים החדשים, המבקשים להרחיב את השכלתם ולטפל בבעיות רווחה ● יש לה ביקורת נוקבת על העסקנות במגזר ("יש אצלנו אליטה שחשוב לה הכוח, הכסף והכבוד") ואכזבה מהפוליטיקאים ("בנט בינתיים לא עמד במילה שלו") ● אבל היא מדגישה: "אני אולי חריגה בדעות שלי, אבל לא בחרדיות שלי"

עוד 2,721 מילים

דרישה משטייניץ לבדוק את תוכניות עידן עופר במישור רותם

בעקבות תחקיר זמן ישראל: גרינפיס ישראל פנתה לשר האנרגיה בדרישה לקבל הבהרות באשר לקשר בין כימיקלים לישראל של עידן עופר לפרויקט פצלי השמן באזור ים המלח של המיליונר האוסטרלי ג'ון קאסלה ● העמותה גם דורשת משטייניץ לפרסם את עמדתו בסוגיית העברה אפשרית של בתי הזיקוק מחיפה לאזור ים המלח

עוד 985 מילים

סקר בחירות: הליכוד 32 מנדטים, סער 17, לפיד 14

נתניהו בשיחה בוטה עם השולמנים: "סמוטריץ' והחרדים עושים מה שאני עושה, אם אקבל 61 מנדטים בעזרת הקורונה אעזור לכם" ● אדלשטיין: נחסן אסירים, גם אם זה לא מוצא חן בעיניי ● אביב גפן נפגש עם נתניהו שהבטיח: "התרבות תהיה מהענפים הראשונים להיפתח" ● המשטרה על הפרת ההוראות של מירי רגב: "לא יכולים לחקור בדיעבד" ● העליון אישר: העבודה תקיים פריימריז ● רופאים בכירים מאיימים על אלרעי-פרייס בתביעת דיבה

עוד 45 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה