ג'ו ביידן, אוקטובר 2020 (צילום: AP Photo/Carolyn Kaster)
זה מה שמתכנן עבור ישראל המועמד המוביל לנשיאות ארה"ב

בראש של ביידן

דיפלומטיה

בניגוד לטראמפ, ששולף מהמותן והיה נעדר רקורד פוליטי או מדיני כלשהו בטרם נבחר למשרה החשובה בעולם, לג'ו ביידן יש מצע מסודר הנוגע לישראל ולמזרח התיכון - וגם היסטוריה שעשויה להעיד על כוונותיו ● ביידן נוהג להדגיש את מחויבותו לישראל, אך צפוי לעסוק הרבה פחות במזרח התיכון, ולהתנגד להמשך הכיבוש ולהרחבת ההתנחלויות ● אנשיו אומרים לזמן ישראל: "זה לא שממשל ביידן לא יתמקד בישראל, הוא פשוט לא יעניק לה את מרכז הבמה"

סקר טרי שנערך בקרב מצביעים יהודים בארצות הברית, מצא שמבחינתם נמצאת מדיניות החוץ בתחתית סדרי העדיפויות בכל הנוגע לבחירה במועמד לנשיאות. רק 5% מהמשיבים לסקר אמרו כי מדיניות החוץ תהיה הסוגיה החשובה ביותר מבחינתם בבואם לקלפי ב-3 בנובמבר, הרבה אחרי המגפה (26%), הבריאות (17%), הכלכלה (13%) והיחסים בין הגזעים (6%). רק 11% אמרו שמדיניות החוץ היא אפילו הסוגיה השנייה בחשיבותה מבחינתם.

נתון זה יכול להועיל לג'ו ביידן הדמוקרטי, שהתמקד בקמפיין שלו במשבר הבריאותי והכלכלי שאליו הוביל נגיף הקורונה, ולקרוא למנהיגות אמריקאית מאחדת שתזכה לכבוד הן בבית והן מעבר לים. אבל זה לא אומר שלביידן, שהיה בעבר סגנו של הנשיא ברק אובמה, אין משנה מדינית ברורה.

כאשר הם מדברים און דה רקורד, נציגים רשמיים של הקמפיין קובעים שסוגיית ישראל חשובה ביותר לביידן, ושהוא יפעל לחיזוק היחסים עם ירושלים. אבל כשהם מוגנים על ידי מעטה אנונימיות, חלקם מוכנים להודות שישראל, והמזרח התיכון בכלל, לא יזכו לתשומת הלב הרבה שממנה נהנו בזמן כהונת טראמפ.

יועץ בכיר בקמפיין אמר למגזין Foreign Policy שהמזרח התיכון יגיע "בקושי למקום הרביעי" ברשימת סדר העדיפויות של מדיניות החוץ, אחרי אירופה, האזור האינדו-פסיפי ואמריקה הלטינית. יועץ נוסף למדיניות חוץ, שהתייחס ישירות לנושא הישראלי בשיחה עם זמן ישראל, הבהיר, "זה לא שממשל ביידן לא יתמקד בישראל. הוא פשוט לא יעניק לה את מרכז הבמה, כפי שהיה בשנים האחרונות".

בלי קשר לשאלה האם הוא מתכוון להתמודד עם הבעיות באזור, ועם אילו מהן, הקפיד הקמפיין של ביידן לספק שלל פרטים בנוגע לעמדותיו ביחס למזרח התיכון. ובכל מקום שבו הקמפיין לא עשה זאת בצורה ישירה, הרי שלסגן הנשיא לשעבר יש עבר של 47 שנים בפוליטיקה, והוא מסייע לפזר את הערפל שנותר.

ג'ו ביידן וקמלה האריס, המועמדים הרשמיים של המפלגה הדמוקרטית בבחירות לנשיאות 2020 (צילום: AP Photo/Andrew Harnik)
ג'ו ביידן וקמלה האריס, מועמדים המפלגה הדמוקרטית בבחירות לנשיאות 2020 (צילום: AP Photo/Andrew Harnik)

1

הסיוע הביטחוני

כשדנים בישראל, תמיכתו של ביידן בסיוע האמריקאי הוא לרוב הפרט הראשון שמזכירים עובדי הקמפיין ושליחיהם. ביידן קורא למחויבות שלו לביטחון ישראל "בלתי מעורערת", ואפיין את הסיוע האמריקאי לישראל כ"השקעה הכי טובה בגובה 3 מיליארד דולר שלנו". ביידן היה מעורב במשא ומתן בין ארצות הברית לישראל, עד שהגיעו להבנות לגבי 38 מיליארד דולר בעשר שנים (MOU) שיועברו לירושלים, חבילת הסיוע הצבאי הגדולה ביותר בהיסטוריה של ארה"ב.

במצע של הקמפיין ביידן גם מתחייב "לקיים את המחויבות הבלתי מתפשרת שלנו לביטחון ישראל… ולהבטיח שישראל תמיד תשמור על היתרון הצבאי האיכותי שלה". הקמפיין ציין את התנגדותו למכירת נשק לאויבי ישראל, ומנהל קשרי הקהילה היהודיים שלו, ארון קאייק, דיבר בחודש האחרון נגד העסקה שמבשל ממשל טראמפ למכירת מטוס F-35 לאיחוד האמירויות הערביות.

ג'ו ביידן וראובן ריבלין, ארכיון, 2016 (צילום: AP Photo/Sebastian Scheiner)
ג'ו ביידן וראובן ריבלין, ארכיון, 2016 (צילום: AP Photo/Sebastian Scheiner)

2

הנושאים הבוערים

סגן הנשיא לשעבר הוא תומך ארוך שנים בפתרון שתי המדינות. אתר הקמפיין שלו מציין שממשל ביידן יעבוד "ביחד עם ההנהגה הישראלית והפלסטינית כדי לתמוך במאמצים לבניית שלום באזור", וכי "ביידן מעודד את הממשלה הישראלית ואת הרשות הפלסטינית לפעול כדי להשאיר בחיים את הרעיון של שתי המדינות ולהימנע מפעולות, כמו סיפוח חד צדדי של שטחים או פעילות בהתנחלויות, או לעודד הסתה ואלימות, שחותרות תחת הסיכויים לשלום בין הצדדים".

ביידן לא נמנע מביקורת על הרחבת ההתנחלויות. הוא אפילו עשה זאת בישראל, בפומבי, בתחילת ביקורו בארץ ב-2010, אחרי שמשרד הפנים הכריז על קידום תוכנית לבניית 1,600 יחידות דיור ברמות שלמה, שכונה במזרח ירושלים.

ביידן לא נמנע מביקורת על ההתנחלויות. הוא אפילו עשה זאת בישראל, בפומבי, בתחילת ביקורו בארץ ב-2010, אחרי שמשרד הפנים הכריז על קידום תוכנית לבניית 1,600 יחידות דיור ברמות שלמה, שכונה במזרח ירושלים

ועדיין, ביידן נתפס כפחות נכון מאובמה להיכנס לקרבות פומביים עם הממשלה הישראלית. נציג לשעבר בממשל אובמה אמר לזמן ישראל שביידן התנגד להחלטת הבית הלבן להימנע בהחלטת מועצת הביטחון של האו"ם שמגנה את ההתנחלויות, החלטה שעברה שבועות לפני כניסתו של טראמפ לחדר הסגלגל.

אך הוא שומר על מרחק בטוח מהמבקרים הקשוחים יותר של ישראל, כש-Foreign Policy מדווח שביידן התערב באופן אישי באוגוסט האחרון כדי להשאיר את המילה "כיבוש" מחוץ למצע הדמוקרטי הרשמי.

בחודש שעבר, ביידן סירב לקריאות מצד מועמדים דמוקרטיים נוספים לנשיאות, להתנות את הסיוע לישראל בעצירת ההתרחבות בהתנחלויות, וכינה את הרעיון "מופרך לחלוטין". באפריל, הוא כינה את החלטתו של טראמפ להעביר את השגרירות האמריקאית לירושלים "קצרת רואי וקלת דעת", אבל הבהיר שלא יתאמץ להחזיר אותה לתל אביב אם ייבחר לנשיאות.

בשיח הפוליטי המפולג להפליא, שבו, למשל, קבע טראמפ ב-2019 שיהודים שמצביעים לדמוקרטים מגלים "חוסר נאמנות אדיר", הקמפיין של ביידן נשבע לוודא שהנאמנות הישראלית-אמריקאית תיוותר דו מפלגתית.

בשיח הפוליטי המפולג להפליא, שבו, למשל, קבע טראמפ ב-2019 שיהודים שמצביעים לדמוקרטים מגלים "חוסר נאמנות אדיר", הקמפיין של ביידן נשבע לוודא שהנאמנות הישראלית-אמריקאית תיוותר דו מפלגתית

הקמפיין גם מתרברב בתפקידו הבולט של המועמד ב"מאמצים להתנגד לדה-לגיטימיזציה של ישראל, בין אם מקרב ארגונים בינלאומיים או על ידי קמפיין ה-BDS (חרם, מניעת השקעות ועיצומים) פה אצלנו". בניגוד לאגף הפרוגרסיבי יותר של המפלגה הדמוקרטית, ביידן אף העז לומר שה-BDS "גובל באנטישמיות".

שרה נתניהו וג'יל ביידן – נשות הפוליטיקאים (צילום: David Azagury/U.S. Embassy Tel Aviv פלאש 90)
שרה נתניהו וג'יל ביידן – נשות הפוליטיקאים (צילום: David Azagury/U.S. Embassy Tel Aviv פלאש 90)

3

הפוליטיקאים הישראלים

בעימות של סגני הנשיא החודש, שותפתו למרוץ של ביידן, קמלה האריס, סיכמה את פילוסופיית מדיניות החוץ שלו ככה: "ג'ו אומר, פשוט תחשבו על זה כעל מערכת יחסים". ואכן, ביידן מזמן שם פרמיה על המינוף שיפיק מהקשרים שיצר בזירה העולמית בעשורים של שירות ציבורי. עניין זה זוכה לדגש במיוחד כשהמועד הדמוקרטי שוטח את עמדותיו בנוגע לישראל ולמזרח התיכון.

בנאומים בפני ארגונים יהודיים ביידן כמעט ולא שוכח להזכיר את היחסים הקרובים שהיו לו עם כל ראש ממשלה ישראלי מאז גולדה מאיר. לאזכור של ראש הממשלה הרביעית של ישראל מתלווה לרוב אנקדוטה מאחת הנסיעות הראשונות של ביידן למדינה היהודית, כשהיה סנאטור צעיר בתחילת שנות ה-70. באותה הזדמנות חלקה מאיר עם הפוליטיקאי המתחיל את מה שהיא התייחסה אליו כאל "הנשק הסודי" להתמודדות עם אתגרי הביטחון באזור. "אין לנו לאן ללכת", ביידן זוכר את מאיר אומרת, וחוזר תמיד על המשפט הזה כדי להדגיש את חשיבותו.

היחסים האישיים האלה עם מנהיגים ישראלים זכו לתשומת לב רבה יותר בשנים האחרונות, בניסיון להחליש את חילוקי הדעות המתעצמים שיש לביידן עם הממשלה הנוכחית בירושלים. "(ראש הממשלה בנימין נתניהו) ערער את היציבות של ההכרזה העצמית עבור הפלסטינים והחליש את התקווה לפתרון בר קיימא של שתי מדינות בכל הזדמנות שניתנה לו", אמר ביידן לג'יי סטריט, שדולה פרוגרסיבית ופרו-ישראלית בחודש שעבר. אבל מאוחר יותר בנאום ההוא, חזר ביידן על זיכרון חביב נוסף מכתיבת הקדשה על תמונה לנתניהו. "ביבי, אני לא מסכים עם שום דבר שאתה אומר, אבל אני אוהב אותך".

ג'ו ביידן ומחמוד עבאס, ארכיון, 2016 (צילום: Debbie Hill, Pool via AP)
ג'ו ביידן ומחמוד עבאס, ארכיון, 2016 (צילום: Debbie Hill, Pool via AP)

4

הסוגיה הפלסטינית

על אף שהוא לא תומך בהשבת השגרירות האמריקאית בחזרה לתל אביב, ביידן קרא לפתיחה מחדש של הקונסוליה במזרח ירושלים ואת פתיחת משרדי הארגון לשחרור פלסטין (אש"ף) בוושינגטון – שני מקומות שנסגרו על ידי ממשל טראמפ.

קמפיין ביידן מתחייב גם "להפוך על פניו את הניתוק ההרסני של הקשרים הדיפלומטיים עם הרשות הפלסטינית, וביטול תוכניות הסיוע שתומכות בשיתוף הפעולה הביטחוני בין ישראל לרשות הפלסטינית, בפיתוח כלכלי, בסיוע הומניטרי ובאזרחים הפלסטינים בגדה המערבית ובעזה".

"נתניהו החליש את התקווה לפתרון בר קיימא של שתי מדינות בכל הזדמנות שניתנה לו", אמר ביידן בנאום בפני קהל יהודי, אבל מיהר להוסיף: "ביבי, אני לא מסכים עם שום דבר שאתה אומר, אבל אני אוהב אותך"

יחד עם זאת, המצע מבהיר שכל סוג של סיוע לפלסטינים צריך לבוא יד ביד עם הדרישות של חוק טיילור פורס, "וביניהן, הדרישה שהרשות הפלסטינית תשים קץ למערכת הפיצויים לאנשים שהורשעו ונכלאו בביצוע פעולות טרור".

ביידן הלך צעד אחד נוסף, ואמר ל-Council on Foreign Relations בשנה שעברה ש"המנהיגים הפלסטינים צריכים להפסיק את ההסתה והגלוריפיקציה של האלימות, והם חייבים לדבר עם הציבור שלהם על הלגיטימיות וההמשכיות של ישראל, המדינה היהודית, ביתו ההיסטורי של העם היהודי".

סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן והנשיא שמעון פרס, ארכיון, 2010 (צילום: AP Photo/Yin Bogu, Pool)
סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן והנשיא שמעון פרס, ארכיון, 2010 (צילום: AP Photo/Yin Bogu, Pool)

5

הסכמי השלום

התיווך האמריקאי של הסכמי נורמליזציה בין ישראל, איחוד האמירויות ובחריין הוא אחד הנושאים הבודדים שבו זכה ממשל טראמפ לשבחים מפי ביידן. "גם אחינו בעולם הערבי … הבינו שפתרון שתי המדינות הוא חלק מהאינטרס שלהם ושישראל מסוגלת לחיות בשלום ולזכות בהכרה", אמר לג'יי סטריט בחודש שעבר.

הקמפיין שלו מציין שביידן "יפציר במדינו ערב להתקדם מעבר לשיחות שקטות ולעשות צעדים אמיצים יותר לעבר כינון יחסים נורמטיביים עם ישראל". יועץ לענייני מדיניות חוץ אמר לזמן ישראל שלהסכמים כאלה "יש סיכוי טוב יותר לשרוד ולהצליח תחת הפיקוח של ממשל ביידן, בגלל שהם לא יתווכו תחת איום".

נדמה שהנציג הלא רשמי של הארגון מנסה להשתלח בשיטות האגרסיביות שבהן השתמש ממשל טראמפ כדי לתווך את עסקאות הנורמליזציה האחרונות באזור.

היועץ הוסיף שסעודיה תטה להסכים יותר לנרמול היחסים עם ישראל תחת נשיאותו של טראמפ, בשאיפה לשפר את מצבה בעיני המפלגה הדמוקרטית – שנפגע בשנים האחרונות בעקבות המבצע הצבאי של ריאד בתימן, והרצח האכזרי של העיתונאי ג'מאל ח'אשוקג'י ב-2018.

ג'ו ביידן, 1972, ארכיון (צילום: AP)
ג'ו ביידן, 1972, ארכיון (צילום: AP)

6

האיום האיראני

בכל הנוגע לרפובליקה האסלאמית ולתוכנית הגרעין הנפיצה שלה, ההבדלים בין טראמפ לביידן הרבה יותר ברורים. ביידן ביקר את טראמפ על כך שנטש את הסכם המעצמות על תכנית הגרעין האיראנית, שבה החליפו האמריקאים את סנקציות הסחר על איראן בתמורה להקטנת תכנית הגרעין האיראנית.

המועמד הדמוקרטי טען שהקמפיין של טראמפ נגד טהראן, "מקסימום לחץ", הפך את הרפובליקה האסלאמית לפרובוקטיבית יותר, ודחקה בה להתחיל מחדש את העשרת האוראניום שלה, במקום לשבת לשולחן ולנהל משא ומתן.

איראן תחזור לשתף פעולה עם ההסכם, ממשל ביידן יחזור להסכם המעצמות, "תוך שימוש בדיפלומטיה ובתמיכה מבנות בריתנו כדי לחזק ולהרחיב אותה, תוך כדי הדיפת הפעולות המערערות הנוספות של איראן", לדברי הקמפיין.

ג'ו ביידן מגיע לדטריוט, מישיגן, לארוע בחירות, ב-9 בספטמבר 2020 (צילום: AP Photo/Patrick Semansky)
ג'ו ביידן מגיע לדטריוט, מישיגן, לארוע בחירות, ב-9 בספטמבר 2020 (צילום: AP Photo/Patrick Semansky)

7

מדיניות אזורית

אשר למדיניות שקשורות לישראל בעקיפין או בכלל לא, ביידן התחייב לסיים "לנצח" את המלחמות באפגניסטן ובמזרח התיכון, בחזרה כמעט זהה על הרטוריקה של טראמפ, שקוראת לסיים את המלחמות "האינסופיות" באזור.

מצע הקמפיין אומר שביידן "ישים קץ לתמיכתנו במלחמה בתימן, שמובלת על ידי סעודיה. ההתחפרות שלנו בעימותים שלא ניתן לנצח בהם רק מרוקנת אותנו מהיכולת להוביל את בסוגיות האחרות שדורשות את תשומת לבנו, ומונעת מאיתנו לבנות מחדש את הכלים של העוצמה האמריקאית".

אשר למדיניות שקשורות לישראל בעקיפין או בכלל לא, ביידן התחייב לסיים "לנצח" את המלחמות באפגניסטן ובמזרח התיכון, בחזרה כמעט זהה על הרטוריקה של טראמפ, שקוראת לסיים את המלחמות "האינסופיות" באזור

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
לא לסיפוח, אבל לא לעצמאות של פלסטין. ללא כוחות הבטחון הישראלי בגדה הרשות תתמוטט והחאמאס ישתלט כמו שקרה בעזה, ואז נקבל טילים לכל נקודה בישראל. הסיפוח הפורמאלי מיותר. חשוב צה"ל בשטחים. לת... המשך קריאה

לא לסיפוח, אבל לא לעצמאות של פלסטין. ללא כוחות הבטחון הישראלי בגדה הרשות תתמוטט והחאמאס ישתלט כמו שקרה בעזה, ואז נקבל טילים לכל נקודה בישראל. הסיפוח הפורמאלי מיותר. חשוב צה"ל בשטחים. לתשומת לב גם של בג"ץ

עוד 1,458 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום חמישי, 3 בדצמבר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

הממשלה לא תדון ביום א' בתקציב ובמינוי מפכ"ל

בג"צ הודיע למדינה כי עליה "לפעול במהירות למינוי מפכ"ל", אבל הנושא לא מופיע בלו"ז ישיבת הממשלה הקרובה ● כ"ץ הבטיח לגנץ לזרז את תקציב המדינה - אבל גם התקציב לא נמצא בלו"ז ● מנדלבליט לבג"צ: מתנגד להתערבות שיפוטית בחוק הלאום ● משרד הבריאות הפתיע את קופות החולים: תוך חודשיים יגיעו חיסונים לשני מיליון ישראלים ● ירדן מודיעה בעקבות בחירתו של ביידן: נחדש את השיחות ושיתוף הפעולה עם ישראל

עוד 67 עדכונים

ביבי, זה נגמר

השבוע נודע, כי בית משפט השלום בקריות השתמש בחוק הלאום, כדי להכשיר מחיקת תביעה של שני ילדים ערבים מכרמיאל. הילדים, שני אחים בני שש ועשר, תבעו את העירייה באמצעות דודם על החזרי הוצאות על נסיעות למוסדות לימוד שאליהם הם נאלצים לנסוע, מאחר שאין בתחומי כרמיאל אף מוסד לימוד ערבי.

ביהמ"ש השלום בקריות השתמש בחוק הלאום להכשרת מחיקת תביעה של שני ילדים ערבים מכרמיאל. הילדים, אחים בני 6 ו-10, תבעו החזרי נסיעות למוסדות לימוד, כי אין בכרמיאל אף מוסד לימוד ערבי

כמותם יש עוד מאות תלמידים ערבים שלומדים מחוץ לעיר מחוסר ברירה, ועיריית כרמיאל מסרבת לממן להם הסעות. הטעמים למחיקת התביעה היו שמירה על צביונה היהודי של כרמיאל בהתאם לחוק הלאום. הרשם הבכיר יניב לוזון כתב בהחלטתו:

"כרמיאל, עיר יהודית, נועדה לבסס את ההתיישבות היהודית בגליל. הקמת בית ספר בשפה הערבית… (וכן) מימון הסעות לתלמידים ערביים, לכל דיכפין ובכל אתר, עלול לשנות את המאזן הדמוגרפי ולפגוע בצביונה של העיר. סעיף 7 לחוק-יסוד: ישראל – מדינת הלאום של העם היהודי קובע: 'המדינה רואה בפיתוח התיישבות יהודית ערך לאומי, ותפעל על מנת לעודד ולקדם הקמה וביסוס שלה'. פיתוח ההתיישבות היהודית וביסוסה הינו ערך לאומי המעוגן בחוק יסוד ויש בו כדי להוות שיקול ראוי ודומיננטי במערכת השיקולים העירונית כולל לעניין הקמת בית ספר וקביעת מדיניות במימון הסעות אל מחוץ לעיר".

מחיקת התביעה עוררה בצדק זעם רב בקרב ערביי ישראל וחוגי השמאל. אבל אני רוצה להעיד משהו על כרמיאל. אותה עירייה, המסרבת לממן הסעות תלמידים ערבים מתחומה לבתי ספר מחוצה לה, היא זו המקיימת את קונסרבטוריון כרמיאל, שילדים וילדות יהודים וערבים לומדים ומנגנים ומופיעים בו יחד. אותה עירייה, היא זו המקיימת חוגי כדורגל מעורבים. לכן, כשם שעיריית כרמיאל מקיימת דו-קיום בכול שדרות החיים בעיר, מחינוך מוסיקלי ועד חינוך לספורט, עליה לדאוג להקמת בית ספר ערבי בתוכה, ועד אז – למימון היסעי תלמידים ערביים לבתי ספר מחוצה לה.

צודק ארגון עדאלה – המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי בישראל, שפנה למשרד החינוך כדי להרחיב את רשימת היישובים המשויכים לעיר כרמיאל במיפוי של המשרד, כך שישקף את רישומם בפועל של הילדים בבתי ספר ביישובים הערביים הסמוכים לעיר. אבל הזעם אינו צריך להיות מופנה לעיריית כרמיאל, אלא למשרד החינוך וגם ובעיקר לרשם בית המשפט, שנקט בנימוקים גזעניים ופסולים מבחינה מוסרית, בשעה שמחק תביעה צודקת זו. הבעיה היא לא כרמיאל, אלא חוק הלאום, שהוא חוק גזעני, קולוניאלי ופסול מבחינה מוסרית.

הזעם אינו צריך להיות מופנה לעיריית כרמיאל, אלא למשרד החינוך ובעיקר לרשם ביהמ"ש, שנקט בנימוקים גזעניים ופסולים מוסרית, כשמחק תביעה צודקת זו. הבעיה היא לא כרמיאל, אלא חוק הלאום

הדברים האלה צריכים להיאמר דווקא בעצרת 'בלפור בכרמיאל', מפני שהעצרת הזאת, כמו כול הצעדות, העצרות, השיירות וההפגנות ברחבי ישראל, מונעות בחזון משותף אחד: דמוקרטיה. שוויון, צדק, חירות, ערבות הדדית, שקיפות, ומנהיגות, המחויבת למצביעיה ולא בוגדת בהם.

אי אפשר לעמוד מדי שבוע על גשר מוטה גור בכרמיאל, ובצומת כרמיאל מערב, וכאן, בערב הזה, ולהניף דגלים שחורים וורודים ודגלי ישראל, מבלי להתקומם נגד אפליית הערבים בישראל ובגליל.

אי אפשר לקרוא לערביי הכפרים להצטרף למחאה מבלי להיאבק את מאבקם הצודק לשוויון זכויות, וגם חובות.

אי אפשר לקרוא להפלתו החוקית של ראש ממשלה, המתנהל כרודן, מפלג את החברה הישראלית ומשסע אותנו איש ברעהו וברעותו, קורע את מוסדות האכיפה, החוק והמשפט, מבלי לעמוד לצד שכנינו.

אי אפשר להפיל ראש ממשלה, הקורא לערבים תומכי טרור, מבקש להחדיר מצלמות לקלפיות בכפרים כדי לפגוע בזכותם להצביע, מזהיר שהם נוהרים לקלפיות, ובו-בזמן כורת בריתות מפיסטופליות עם חברי כנסת ערבים, ללא שיתוף פעולה עם הערבים. הצביעות וכפל הפנים האלה חייבים להיגמר כאן ועכשיו, כי אלה בדיוק הדברים נגדם אנו נלחמים בבלפור, בכיכרות ובגשרים.

וכעת, מכאן, מעצרת בלפור בכרמיאל, אפנה אליך, אדוני ראש הממשלה, הנאשם בשוחד, במרמה ובהפרת אמונים. באתי הנה לא רק כדי לטעון בשמם של ערכי הדמוקרטיה והשוויון, אלא כדי לומר לך דבר אחד, ביבי. זה נגמר.

ללא ערבים אי אפשר להפיל רה"מ, הקורא לערבים תומכי טרור, מבקש להחדיר מצלמות לקלפיות בכפרים כדי לפגוע בזכותם להצביע, מזהיר שהם נוהרים לקלפיות, ובו-בזמן כורת בריתות מפיסטופליות עם חכ"ים ערבים

זה נגמר, כי חשבת שתוכל לפורר רוב מוחלט של 62 מנדטים, שהצביע נגד המשך כהונתך, כי הצלחת להקים קואליציה על ידי סחיטה-לכאורה ומרמה-בפועל את מי שבחרנו בהם כנציגינו, ובכך הפכת אותם לבוגדים ולגנבי קולות ואותנו לנלחמים בשיטה.

זה נגמר, כי מרגע שהצלחת להקים את ממשלתך, להכניס אותם מתחת לאלונקה, לא פסקת לרגע מחרחור ריב ומדון בינך לבין שותפיך, התכחשת להבטחת הרוטציה ושיתוף הפעולה מצדך, והמשכת לתקוף את מערכות האכיפה, החוק והמשפט, ובראשם התובעת במשפטך, פרקליטות המדינה, היועהמ"ש ובית הדין הגבוה לצדק.

זה נגמר, כי המשכת לנסות להנדס לנו את התודעה. חשבת שתוכל להמשיך בהפקת סרטוני שנאה והסתה, פוסטים מטונפים מתחת למקלדת של הבן הפרטי שלך, דברי ביזוי ושיסוי מפי שופרותיך, כי המשכת לאסור עלינו את זכות ההשוואה בין תהליכים היסטוריים, שהצמיחו מתוכם את המשטרים החשוכים והאפלים ביותר במאה העשרים, לבין הדברים שאתה מחולל כאן, וחשבת שניכנע לך.

זה נגמר מפני שניכסת לעצמך הישגים מדיניים שנרקמו על ידי קודמיך, ובו-בזמן גילית סודות צבאיים, הפרת את מדיניות העמימות של ישראל, רקמת בסתר עסקאות נשק המערערות את מבנה הכוח בצה"ל ואת תקציב המדינה, ותוך הפרה בוטה של הליכי קבלת ההחלטות בצבא.

זה נגמר כי הפקרת את ישראל בניהול הכושל שלך את משבר הקורונה, כי שברת את מטה לחמם של הישראלים ודרדרת אותם לעוני מחפיר, כי גמרת שנת לימודים לילדינו ומכרת לנו את התקווה.

זה נגמר, כי המשכת לנסות להנדס לנו את התודעה. חשבת שתוכל להמשיך בהפקת סרטוני שנאה והסתה, פוסטים מטונפים ממקלדת בנך הפרטי, דברי ביזוי ושיסוי מפי שופרותיך

זה נגמר כי תכף המשפט שלך מתחיל, ויהיה עליך להתייצב בו, ותכף ועדת החקירה של משרד הביטחון תתכנס ואחריה גם תוקם ועדת חקירה ממלכתית, ואז ייצאו כול השדים מן הבקבוק. השדים שאתה יצרת ואתה דחפת לבקבוק הסתרים המבעבע הזה, יחד עם כול סודותיך, אדוני ראש המכשלה.

זה נגמר גם מסיבה אחת פשוטה. אתה בהיבריס, אדוני ראש הממשלה. השתכרת מן הסקרים, נבהלת מן הנסיקה של בנט, ואז ערערת את ההסכם הקואליציוני שחתמת עליו והבטחת כי תעמוד בו, וברוב נוכלותך אתה עוד מאשים בבחירות הקרבות את שותפיך לקואליציה המגונה הזאת.

האמנת, ואתה כנראה עדיין מאמין, שגוש הימין בהנהגתך ינצח גם את הבחירות הבאות, ואז תוכל להשלים את בניית הרודנות שלך על ידי חקיקת פסקת ההתגברות והחוק הצרפתי, השלמת כול המינויים במערכת החוק והמשפט באנשים מטעמך וביטול משפטך. התבוננת מסביב, וחשבת שאין לך מתחרים, שגוש השמאל-מרכז מרוסק, שאמנם המחאה נגדך אדירה, אבל היא מפוזרת, מבוזרת ולא מכוונת פוליטית, נחמדה ולא אלימה, מרוסנת ומאופקת, ולכן אין בכוחה לסכן אותך.

אני שמח להודיע לך שטעית, אדוני ראש המכשלה. מכאן, מעצרת בלפור בכרמיאל, אני מתכבד להודיע לך, שבעוד אתה ושופרותיך מפמפמים לנו סקרים מדומיינים, המבוססים על תמונת האתמול ומהנדסים קדימה את ניצחונך, קמנו, אנשים ונשים טובים וטובות, מתוך המחאה, והקמנו את האלטרנטיבה החדשה, שתקלוט אליה את כול המוחים והמוחות נגדך. קוראים לה המפלגה הדמוקרטית.

היא כבר מופיעה ברשומות, ומחר בבוקר יתחיל מבצע גיוס החברים והחברות שלה. היא לא הוקמה על ידי אהוד ברק, אלא על ידי אהוד אחר, פרופסור אהוד שפירא, חוקר דמוקרטיות ממכון וייצמן. והיא לא ממומנת על ידי אף אחד, אלא על ידינו, כמו כול דבר אחר שמומן במחאה הזאת. בגיוס המונים. ההמונים שרוצים אותך מחוץ למעון ראש הממשלה.

בעוד אתה ושופרותיך מפמפמים לנו סקרים מדומיינים, המבוססים על תמונת האתמול ומהנדסים קדימה את ניצחונך – קמנו, אנשים ונשים טובים וטובות, מתוך המחאה, והקמנו אלטרנטיבה, שתקלוט את המוחים נגדך

הדמוקרטית היא מפלגה שקופה. והיא מפלגה של כלל אזרחי ישראל, כפי שמדינת ישראל צריכה להיות מדינת כול אזרחיה. יהודים וערבים, דתיים וחילוניים, ימנים ושמאלנים. ערכיה הם הערכים ששכחת. שוויון, צדק, חירות וערבות הדדית. כול מי שמוכנ/ה לחתום על הערכים האלה מוזמן/ת להיות חבר/ה בה. וכול אחד ואחת מאתנו גם יכול/ה להעמיד את עצמו/ה לפריימריז שקופים במסגרתה. כך נקבע את הנהגתה, את רשימת המועמדים והמועמדות לשרים ולשרות מטעמה ואת רשימת חבריה וחברותיה לכנסת.

דיברנו עם כולם, עם כול מי שרוצה בהחלפתך. כולם יוכלו להתמודד אצלנו, כי אנחנו פלטפורמה דמוקרטית פתוחה. הריבון, חברי וחברות המפלגה, הם שיחליטו מי ינהיג ותנהיג אותנו, והם גם יחליטו מה יהיה מצעה.

במפלגה שערכיה הם שוויון, חירות, צדק וערבות הדדית, אי אפשר לשלוט על עם אחר. אי אפשר לקבל יחסי כובש-נכבש, שולט-נשלט, הדרה מגדרית או אחרת. אי אפשר לקבל היעדר זכויות, חוסר שקיפות, או ריכוז הכוח הפוליטי בידי שליט יחיד. במפלגה הדמוקרטית כולם שווי ערך, כולם קובעים את הדרך, ובלבד שתהיה דרך של שוויון, חירות, צדק וערבות הדדית.

אתה האמנת שתוכל לסגור לשלושים שנה את הפרוטוקולים של קבינט הקורונה, ולהמשיך להפיק סרטונים ונאומים ופוסטים של שנאה, ובזה לבצר את שלטונך. אנחנו נראה לך בדיוק את ההפך מזה. איך ניתן למגר אותך ואת השלטון הרודני, שלטון היחיד הסכסכני שלך, בהנהגה הצומחת, לא מוצנחת, מתוך הציבור, ופועלת למענו מתוך מחויבות ושקיפות מלאה.

ולכן זה נגמר, ביבי. אתה ושרה ו"הילד" שלכם יכולים להתחיל לארוז. תוכלו לבחור באיזה מן הבתים באימפריית הנדל"ן הפרטית שלכם תגורו. בקיסריה, בעזה או בפורצים, או שמא בחו"ל. אבל את הבית שלנו בבלפור אתם תפנו. כי באמת התעסקתם עם הדור הלא נכון, ובאמת אתם החורבן, ואנחנו התקווה.

הערב, מעצרת בלפור בכרמיאל, אני שמח להודיע לך. זה נגמר, ביבי. צא צא, איש הדמים. צא מבלפור, ועמוד למשפטך ולגורלך.

לסיום, אני רוצה לנצל הזדמנות זו ולקרוא בצו 8 דווקא מכאן, מכרמיאל, מבירת הפריפרייה, לאנשים הבאים. שקמה ברסלר, אורלי בר לב, ישי הדס, גונן בן יצחק, דניאל חקלאי, יאיר נהוראי, גבי לסקי, קוסטה בלאק, יעל ראפ, רועי פלג, יניב סגל, גיל ברדה, אופק פרידמן, אלק יפרמוב, יגאל רמבם, סדי בן שטרית, אייבי בנימין, אמה טוקטלי, דקלה דיין, מאיה מן, לוסי אהריש, ניצן וייסברג, נעה רוטמן, כלנית שרון, קורל אלקובי, אור בירון, לירון אחדות, זיו ברטפלד, אייר סמל ועוד חברים וחברות יקרים ויקרות לי מאוד, מן הפעילים והפעילות המרכזיים במחאה.

ולכן זה נגמר, ביבי. אתה ושרה ו"הילד" שלכם יכולים להתחיל לארוז. תוכלו לבחור באיזה מן הבתים באימפריית הנדל"ן הפרטית שלכם תגורו. בקיסריה, בעזה או בפורצים, או שמא בחו"ל. אבל את הבית שלנו בבלפור אתם תפנו

חודשים ארוכים אנחנו שרים יחד שאנחנו התקווה, שהם נפלו על הדור הלא נכון. עכשיו הגיע הזמן לצעוד אל קדמת הבמה. לא לשלוח בשמנו את הוותיקים אל הכנסת ואל הממשלה. אהוד ברק וציפי לבני, גבי אייזנקוט ורון חולדאי, דני יתום ואחרים יכולים להצטרף אלינו, להעניק לנו מניסיונם עתיר השנים. אבל הם לא יכולים לבוא במקומנו.

כול אחד ואחת מכםן כבר חרגתם מחייכםן כדי לעלות שבוע אחרי שבוע לבלפור, לכיכרות ולגשרים. כול אחד ואחת מכםן כבר הוכיחו אומץ לב, מחויבות, נחישות, יצירתיות ושרידות, והשתפשפתםן היטב במהלך המחאה. עכשיו אני קורא לכםן לעשות את הצעד הבא, ההכרחי והמתבקש מאליו – בואו הצטרפו לדמוקרטית והעמידו את עצמכםן לבחירות לראשות המפלגה בפריימריז, בואו לכנסת ולממשלה, הטוו את החזון והנהיגו את התיקון הדרוש כול כך לחברה בישראל.

אילן שיינפלד (1960) הוא סופר ועורך, לשעבר עורך ספרותי ב"על המשמר" ודובר "הקאמרי," כיום עורך ומורה לכתיבה, ואב יחידני גאה לתאומים שנולדו בפונדקאות בהודו. חתן פרס ראש הממשלה לסופרים (1990, 2015), ותושב הגליל המערבי. מרגיש שהדמוקרטיה היא מה שלוקחים לך כשאתה עסוק בגידול ילדים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,647 מילים

"ההדבקה ירדה כי החרדים הגיעו לעומק חיסוני גבוה"

מגפת הקורונה ההדבקה בקורונה במגזר החרדי הפכה מהגבוהה ביותר לנמוכה ביותר בישראל ויש כבר מי שמדבר על חסינות עדר ● פרופ׳ אודי קימרון: "כשחלקים גדולים מהאוכלוסייה נדבקים, ההדבקה יורדת" ● פרופ׳ גבי ברבש מודה שאין הסבר טוב יותר לתופעה אבל מזהיר: "השיח על חסינות העדר מסוכן ביותר" ● החדשות הרעות: התפתחות דומה במגזר החילוני תעלה בחיי אלפי בני אדם

עוד 2,189 מילים

הפתרון של משרד התחבורה לסכנה בבתי הספר: תמרורים חמודים

משרד התחבורה חשף השבוע שלושה תמרורים חדשים הנמצאים בתהליך אישור אשר יוצבו בקרבת בתי הספר ● המדובר בתמרורים כחולים, לא אפקטיביים וחסרי כל סיכוי להשפיע על מצב הבטיחות בדרכים הרעוע בסביבת מוסדות החינוך ● "אור ירוק" לזמן ישראל: "תמרור לבדו לא יכול לאלץ את הנהג להוריד את המהירות ליד בתי ספר, והפחתת המהירות זה הדבר העיקרי שיציל את הילד הבא"

עוד 983 מילים

למקרה שפיספסת

לגליזציה 20 שנה בכלא על כמה עציצים ומנורה צמודה

תזכיר החוק לאסדרת שוק הקנאביס אמור להיות ציון דרך משמעותי בדרך ללגליזציה ● אלא שהמרוויחים העיקריים עומדים להיות החברות המסחריות, שיזכו לבלעדיות על שוק שמגלגל כ-7 מיליארד שקל בשנה, בעוד שמיליון וחצי הישראלים שצורכים כיום את החומר באופן לא חוקי יעמדו מול מגבלות דרקוניות ועונשים חסרי פרופורציה ● גם מטופלי הקנאביס הרפואי חוששים שיידחקו לסוף התור

עוד 1,895 מילים

עבודה כרופא בבית אבות בתקופת קורונה

אני רופא משפחה שעובד בשני בתי אבות קטנים בגליל. תקופת הקורונה הציבה אתגרים ייחודיים בהתנהלות ובטיפול בקשישים בבתי אבות.

הדאגה הגדולה ביותר היא חדירת הנגיף לתוך הבית. איום זה תמיד מרחף באוויר. מנתונים מארצות הברית, עולה שכ-10% ממקרי הדבקה ומעל 40% ממקרי המוות מקורונה הם דיירי בתי אבות. גם אם הנתונים הללו שונים ממקום למקום, המסקנה הכללית נשארת איתנה ובעינה: דיירי בתי אבות ביחס לאוכלוסייה הכללית נמצאים הן בסכנה גבוהה יותר לחלות בקורונה, והן בסכנה גבוהה יותר למות ממנה. ואם אדם אחד נדבק בתוך בית האבות, קרוב לוודאי שתהיה הידבקות לאחרים, לפעמים באופן מסיבי.

דוגמה מוחשית לכך היא אירוע בבית אבות ע"ש קירקלנד Kirkland שבמדינת וושינגטון, שהתרחש בחודש מרץ. מתוך כ-180 אנשי צוות, 47 אנשי צוות חלו בקורונה. כ-80 מ-120 הדיירים חלו במחלה ו-35 נפטרו! הידבקות בבית אבות עלולה להיות הרת אסון.

דוגמה מוחשית לכך שהידבקות בבית אבות עלולה להיות הרת אסון היא אירוע שהתרחש במרץ בבית אבות ע"ש קירקלנד Kirkland במדינת וושינגטון. מתוך כ-180 אנשי צוות, 47 אנשי צוות חלו בקורונה. כ-80 מ-120 הדיירים חלו במחלה ו-35 נפטרו

מכורח מציאות קטלנית זו נגזרו נהלים דרקוניים, שכללו בהתחלה איסור כניסה לבני המשפחות ולצוות הלא חיוני, שימוש באמצעי מיגון – עטיית מסכות, כפפות ולעיתים חלוקים, ושימוש רב של תרכיבי סבון ואלכוהול למיניהם ועוד.

אם עד פרוץ המגיפה משרד הבריאות פעל כמבצע בקרה-ביקורת, במהלך המגפה גישתם עברה לבקרה-תמיכה. כתופעה חדשה, היה מורגש שהמשרד לא היה ערוך מראש להתמודד עמה, במיוחד בהתחלה. כמעט בכל יום יצאה הנחייה אחרת, כאשר לפעמים ההנחיה החדשה סתרה הנחייה קודמת, לא היתה ניתנת ליישום ולא תמיד התעכבה על השלכותיה בשטח. יחד עם זאת, לדעתי, בד"כ עקרונות ההנחיות היו סבירים.

לפני הקורונה, הפרוטוקולים בבתי אבות היו יציבים ורק מדי פעם נכנס נוהל חדש, שגם אז לא ערער את שגרת העבודה. לעומת זאת, עם כניסת עידן הקורונה היה צורך לבצע שינויים מרחיקי לכת ובאופן מיידי. דוגמה לקושי הייתה הכנסת דייר חדש לבית האבות מבית החולים או מהבית עם הנחיות קשוחות באשר לבידודו עד שהוכח שלא נושא את הנגיף. מחד, לא תמיד הייתה אפשרות טכנית ליצור בידוד כפי שנדרש ומאידך היה לחץ מצד בתי החולים לשחרור קשישים לקהילה שאינם זקוקים לאשפוז או להעביר קשישים שלא הסתדרו בביתם.

כל אחד משני בתי אבות שבהם אני עובד פעלו בצורה אחרת. בבית האבות בקיבוץ, הצוות המוביל – מנהלת הבית, האחות האחראית ואני ישבנו באופן קבוע, עשינו הערכת מצב כולל לעבור על ההנחיות החדשות וגיבשנו דרכי פעולה המניחות את הדעת שהשתנו מיום ליום בהתאם לחוזרים המתעדכנים. היה חשוב ביותר לעבוד בצוותא.

כמנהל רפואי תפקידי היה להתוות מדיניות ולאשר דרכי פעולה נכונות מבחינה רפואית ואשר ניתנים ליישום. דוגמה של חשיבות מעורבותה של מנהלת המוסד הייתה הבנתה המיידית בחיוניות אספקת מלאי של אמצעי הגנה כגון מסכות, כפפות, חלוקים וחומרי ניקיון מיוחדים למרות שהפריטים הללו לא תוקצבו. זה אינו עניין של מה בכך. בשונה מגישתה, היו מקרים אומללים בחו"ל שבהן הנהלות לא שעו לאזהרות וסירבו לרכוש ציוד מגן. התוצאה הייתה התפשטות קטלנית של הנגיף.

ובאשר לאחות האחראית – אחד מתפקידיה החשובים היה לגייס את שיתוף הפעולה מתוך רצון והבנה של האחיות האחרות ושאר העובדים. אצלנו אף איש צוות לא סירב להגיע לעבודה למרות הסכנה והסרבול. כולם שיתפו פעולה גם אחרי סיום עבודה כאשר נזהרו לא לבוא במגע עם אנשים שעלולים לשאת את הנגיף. היום, שמונה חודשים אחרי פרוץ המגפה, אף עובד (בד"כ עובדת) לא נדבקה בינתיים מקורונה. צעדים אלו נראים סבירים אך בתחילת המשבר הם נראו שרירותיים והזויים.

דוגמה לקושי הייתה הכנסת דייר חדש לבית האבות מביה"ח או מהבית, עם הנחיות קשוחות באשר לבידודו, עד שהוכח שלא נושא את הנגיף. לא תמיד התאפשר טכנית ליצור בידוד כנדרש, אך היה לחץ מצד בתיה"ח לשחרור קשישים

בבית אבות השני בתקופה הראשונה נקטו בגישה קיצונית יותר. מדובר בבית אליעזר, בית אבות שמיועד רק לניצולי שואה. כמעט כל הדיירים נמצאים במצב רפואי ונפשי גבולי ביותר ונדרשת סביבה מיוחדת ובטוחה על מנת לשמור אותם בחיים. אילו הנגיף היה חודר, קשה להאמין שמישהו מהדיירים היה שורד. היות שיש למוסד מערך מתנדבים שחי במעון ליד בית האבות, הוחלט לא לתת לאף אחד מבפנים לצאת מחוץ לכותלי המבנים ובמקביל – מלבד רופא אחד, חל איסור גורף מבחוץ להיכנס למוסד. בכך, בתחילת המגיפה, המוסד צמצם את סכנת חדירת הנגיף לכמעט אפס.

היה קטע, שעלול היה להיות מביך, שבו צוות משרד הבריאות ביצע בקרת פתע – מה שמקובל כמדיניות המשרד. במקרה זה, הנהלת הבית נשארו דבקים לעמדותיהם ואסרו גם על נציגי משרד הבריאות להיכנס, כך שהבקרה נעשתה בחוץ בגינה ורק על פי דיווח. למזלנו, הבקרים ראו עין בעין את ההיגיון שמדיניות המוסד גם יחול עליהם. מאז כאשר הם עצמם אישרו חזרה לשגרה חלקית, המצור נפתח ובוצעה בקרה חדשה, הפעם מבפנים.

הדרישות הנחוצות למען מיגור נגיף הקורונה סותרות את העקרונות הבסיסיים שהיו נר לרגליי שנים רבות בטיפול מקצועי ועבודה (professional compassionate care) רגישה בקשישים. שימוש במסכות הקשה על אפשרות של תקשורת ברורה במיוחד כאשר מדובר בדיירים שגם בימים כתיקונם עלולים להיות מבולבלים ו/או כבדי ראיה ו/או כבדי שמיעה. במיוחד איסור ביקור המשפחות הביא לבדידותם.

בעקבות כך, וגם לאור ניסיון שנלמד ממקרים בחו"ל, שבהם המשפחות היו מנותקות גם כאשר הנגיף השתולל בבית האבות, הוחלט בבית אבות בקיבוץ לתגבר את התקשורת היזומה של הבית ע"י טלפונים יזומים שלי, פתיחת קו טלפון נוסף למשפחות, יוזמת טלפונים עם וידיאו דרך וואטסאפ' וטאבלטים, שליחת עדכונים לכלל המשפחות וסרטונים של הפעילות שכן נעשתה.

שימוש במסכות הקשה על אפשרות של תקשורת ברורה, במיוחד כשמדובר בדיירים שגם בימים כתיקונם עלולים להיות מבולבלים ו/או כבדי ראיה ו/או כבדי שמיעה. איסור ביקור המשפחות הביא לבדידותם

העבודה עם נהלי קורונה לדוגמה – עטיית מסכות שעות רבות, שימוש רב בכפפות, חלוקים ושמירת מרחק הביאה לפעמים לסרבול מתיש בעבודה. למרות זאת, עם הזמן למדנו לשלב את הנהלים לתוך שגרת העבודה. כמה שקשה ומסורבל, אני מקבל פרספקטיבה כאשר אני מביט בהערכה בעמיתים שלי שעובדים במחלקות עם חולי קורונה כאשר עליהם להתמודד עם ביגוד מסורבל יותר, סכנת הידבקות והתמודדות עם חולים שמסתבכים ואף נפטרים.

הטיפול הרפואי עצמו גם שונה:  גם אם בימים כתיקונם אני מסתייג מלהפנות דיירים החוצה למרפאות בקהילה או לבית החולים למעט מקרים בודדים, כעת נדרשו עוד פחות הפניות, במיוחד בתקופה הראשונה. היו מחלקות לא זמינות בבית החולים מפני שהוסבו לקורונה, ומרפאות מומחים בקהילה שלא עבדו כך שלא תמיד בכלל היה לאן להפנות דייר. מגבלות אלו בשילוב עם פחד מהנגיף ואיסור ליווי המשפחות הביאו ללחץ אדיר לא להפנות, ובכך היה עלי לקבל אחריות מקצועית באופן בלעדי, במקום להיעזר ברופאים אחרים.

בתחילת המשבר היה לנו מקרה של דיירת וותיקה שחלתה, הגיעה לסוף דרכה וגססה ממחלה אחרת – לא קורונה. למרות שאז חל איסור על ביקור משפחות, היה נראה לנו אכזרי ביותר לתת לה למות לבד. החלטנו להגמיש את הכללים לגביה.

ניצלנו דלת צדדית בבית האבות שהיתה בסמוך לחדרה, כדי לאפשר למשפחה להיכנס ביממות האחרונות ולשבת עמה ככל שרצו בתנאי שהיו להם מסכות ושמרו על מרחק. רק אחרי פטירתה, כאשר השכלנו להבין שתהיה לוויה ושבעה בהרכבים מצומצמים, הבנו שהשפעת הקורנה נמשכת גם לאחר פטירה החולה. במקרה זה, לפחות היא יכולה היתה למות בכבוד, מוקפת משפחה אוהבת.

בתחילת המשבר היתהה לנו דיירת וותיקה שחלתה, הגיעה לסוף דרכה וגססה ממחלה אחרת, לא קורונה. למרות שאז חל איסור על ביקור משפחות, נראה לנו אכזרי ביותר לתת לה למות לבד

בתקופת הקורונה דיירי בתי האבות סובלים מהשלכות הקורונה – גם בבתי אבות שבו הנגיף לא נמצא. מטרות הטיפול הן למנוע חדירה של נגיף, לצמצם את הקשיים המיוחדים ככל שניתן, גם אם נדרש לעשות זאת באמצעים טכנולוגיים מרוחקים, ובמקביל לתת תחושת בטחון, תחושה ביתית והמשך טיפול מסור רב מקצועי וגם פליאטיבי (תומך) בדיירינו. לעמוד בהצלחה מהווה אתגר אישי, צוותי וניהולי.

ד"ר ג'ים שלום הוא מומחה לרפואית המשפחה בעל עניין מיוחד בטיפול בסוף החיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,170 מילים
עודכן לפני 4 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

מה שהיה עד כה זה כלום לעומת מה שיהיה בממשלת המעבר

נתניהו עצמו הרי לא מאמין לאף מילה שהוציא מפיו אתמול במסיבת העיתונאים בכנסת ● הוא יודע שההסכם הקואליציוני שחתם עם כחול-לבן היה מעשה רמייה אחד גדול ● הממשלה הנוכחית תכהן עד הבחירות, וכבר לא משנה מתי הן יתקיימו ● וכל מה שראינו עד היום, ייראה כמו אידיליה לעומת מה שצפוי לנו בממשלת מעבר לפני בחירות סוערות בימים של משבר הקורונה ● פרשנות

עוד 449 מילים ו-1 תגובות

אוסף היוזמות האחרונות של נתניהו וחבורתו מערער את המצב האזורי ההפכפך ממילא, ומתעלם מהערכים המשותפים של ישראל וארה"ב ● התרברבות בכוחו של צה״ל עלולה לגרור בסופו של דבר לתגובות קטלניות ולאיים על יחסיה ארוכי השנים של ישראל עם ארה"ב ● אם לא תהיה הבנה כי שותפות מתמשכת בין ישראל לארה״ב היא דרך דו-סטרית, יכולת הקיום של ישראל נתונה בסכנה ● דעה

עוד 1,233 מילים ו-1 תגובות

כפי שניצל את העתירות לבג"ץ נגד מינויו ליועמ"ש כדי להשיג הצהרות שיפוטיות שמנקות אותו בפרשת הרפז, כך ניצל מנדלבליט עתירה שהוגשה לאחרונה בדרישה לפסול את השתתפותו בוועדת האיתור לפרקליט המדינה, לאותה מטרה ממש ● וגם הפעם - תוך הטעיית השופטים ורתימת הפרקליטות להשמיע בבג"ץ מידע שגוי ● פרשנות

עוד 1,024 מילים ו-1 תגובות

הם מתקשים להתארגן, לנהל את הזמן, להתרכז במשך יותר מ-10 דקות רצוף, או לזכור לאכול ולשתות בזמן סביר ● כ-10% מתלמידי ישראל סובלים מהפרעת קשב, והמעבר ללמידה חלקית בזום הפך עבורם לאסון של ממש ● מסמך שהפיק משרד החינוך הציג את הקשיים וההזדמנויות בלמידה מרחוק, אבל אפילו ההמלצה להקליט את השיעורים בכיתה לא מיושמת

עוד 1,503 מילים ו-1 תגובות

נתניהו: "גנץ צריך לעצור את ההידרדרות לבחירות"; גנץ: "האחריות עליך ורק עליך"

לפיד: "נתניהו שבר את שיאי הציניות. האיש כל היום מתעסק בהסתה, ואז הגיע בערב לטלוויזיה ודיבר נגד הסתה" ● סקר: מפלגה בראשות איזנקוט, חולדאי ולבני מקבלת 15 מנדטים ● חברי רע"ם נעדרו מההצבעה על הקדמת הבחירות ● דיווח: יהורם גאון שוקל להתמודד לנשיאות ● נתניהו ביקש מנציב שירות המדינה לאשר את מינוי מזכיר הממשלה צחי ברוורמן למנכ"ל משרד ראש הממשלה

עוד 82 עדכונים

למרות הנאום החד, גנץ עדיין לא הפנים שזה באמת נגמר

בני גנץ נשא אתמול נאום טוב ● הנאום, שכתב חילי טרופר עם קצת השראה מחוה אלברשטיין ושלום חנוך, הציג היטב את האינטרסים ואת התרגילים הבלתי נסבלים של נתניהו לאורך הדרך ● ובכל זאת, גנץ לא הלך עד הסוף ● מבחינת נתניהו, הסיפור גמור - הוא רק צריך לבחור את מועד הבחירות ● ובליכוד כבר מסמנים את האסטרטגיה: נתניהו יתמקד בלפיד, ייכנס בו בכל הכוח, ויתעלם מבנט ● פרשנות

עוד 569 מילים

ברחובות ח'רטום, הסודנים מקווים שישראל תוציא אותם מהעוני

"שבענו מנאומים על מטרות נעלות, תנו לי להאכיל קודם את המשפחה שלי", אומר אחמד, תושב ח'רטום, לכתב זמן ישראל שביקר בסודן בחודש שעבר ● שבועות ספורים אחרי שישראל וסודן הסכימו לנרמל את יחסיהן, סודנים מקווים שישראל תשקיע במדינה הענייה ומוותרים על איבה של עשורים לטובת תקווה של שגשוג ● "עמדנו לצד הפלסטינים במשך זמן רב, אבל אנחנו חייבים גם לדאוג לבית שלנו"

עוד 1,062 מילים

יאיר נתניהו במו"מ לשכור דירה ליד אחיו בהרצליה

פרסום ראשון יש חיים אחרי המעון בבלפור: בנו הבכור של ראש הממשלה מנהל משא ומתן על שכירת דירה בסמוך לאחיו אבנר, בפרויקט "מחיר למשתכן" בגליל ים החדשה ● אבנר וחברתו נוי בר אמורים להיכנס לגור בפרויקט בימים הקרובים ● בנוסף, היחידה לאבטחת אישים בשב"כ מנהלת מו"מ לשכירת שתי דירות במקום עבור מאבטחי בניו של רה"מ

עוד 620 מילים

שנה לקורונה הזמן טס כשלא נהנים

לפני שנה בדצמבר, התאריך המדויק לא ידוע, התגלה וירוס חדש בעיר ווהאן בסין ● מעטים העלו בדעתם שתוך זמן קצר הוא יטלטל את העולם, ישתק כלכלות, יסגור גבולות, יחולל שמות בחינוך, בתעסוקה, בתרבות - ויגבה את חייהם של כמיליון וחצי בני אדם ● האימונולוג פרופ' צביקה גרנות מסכם שנה בצל המגפה ומזהיר: "הקורונה היא רק קדימון קליל לאסון האמיתי שמחכה לנו מעבר לפינה"

עוד 3,852 מילים

גנץ: "לא לי שיקר נתניהו, לכם הוא שיקר. לא אותי הוליך נתניהו שולל, אלא את אזרחי ישראל"

ראש הממשלה החליפי הודיע שכחול לבן תתמוך בפיזור הכנסת ● יושב ראש הקואליציה זוהר: "נאום גנץ נגד רה"מ והליכוד הוא התחלת קמפיין הבחירות שלו" ● ראש שירותי בריאות הציבור: אנחנו בתחילת הגל השלישי ● בית המשפט הורה למדינה להעביר לנתניהו חומרי חקירה שלא נמסרו לו ● ריבלין על האופציה שישוב לפוליטיקה בתום כהונתו: "להתעסק בפוליטיקה בגיל 82 זה קצת מופרז"

עוד 60 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה