מאמר התמיכה של ליבסקינד במינוי אפי איתם ליו"ר "יד ושם" - מניפולטיבי

.הפגנות ניצולי שואה מול הסוכנות היהודית נגד מינוי אפי איתם ליו"ר "יד ושם" (צילום: Olivier Fitoussi/Flash90)
Olivier Fitoussi/Flash90
הפגנות ניצולי שואה מול הסוכנות היהודית נגד מינוי אפי איתם ליו"ר "יד ושם"

מאמרו של קלמן ליבסקינד במעריב, התומך במינוי אפי איתם לתפקיד יו"ר "יד ושם", הוא מאמר מניפולטיבי. ליבסקינד מדבר מהפוזיציה של בוגר ישיבה שלא בגר, של איש ימין מושבע, ולעזאזל העובדות. בניגוד לדבריו, אפי איתם רחוק מלהיות "האיש הנכון ל'יד ושם'", להיפך, הוא אחד האחרונים שיהיו ראויים לתפקיד זה.

הפוסל במומו פוסל

בתחילת דבריו, ליבסקינד מביא את עיקרי טיעוניו כנגד המתנגדים למינויו של איתם, המשתמשים לדעתו ב:

"מניפולציות, הוצאת דברים מהקשרם, ואיבה כלפי מה שהוא מייצג, מניעים את הקמפיין נגד מינויו של מי שיזדהה פחות עם אלה […] המביטים על החברה הישראלית ומזהים תהליכים".

מיד אח"כ הוא כותב בדיוק בנוסח הדברים שהוא יוצא נגדם. עושה מניפולציות, מספר חצאי אמת, מסתיר דברים שאינם תואמים למטרתו, ומגלה איבה כלפי כל אלו המתנגדים לאיתם ולדברים שהוא מייצג.

מיד אח"כ הוא כותב בדיוק בנוסח הדברים שהוא יוצא נגדם. עושה מניפולציות, מספר חצאי אמת, מסתיר דברים שאינם תואמים למטרתו, ומגלה איבה כלפי כל אלו המתנגדים לאיתם ולדברים שהוא מייצג

לפי ליבסקינד, ההתנגדות לאיתם נובעת משיקולים פוליטיים ומקורה במה שאיתם חושב, מה שהוא מאמין ומה שהוא מייצג. איתם חושב, מאמין, ומייצג את הימין הרדיקלי, וליבסקינד חושב שהימין צריך לצופף שורות ולהגן עליו ועל מינויו בכל מחיר, גם במחיר האמת.

לצורך זה, הוא תוקף את הפרופסורים חוקרי שואה, חוי דרייפוס, גיא מירון ויהודה באואר, שכתבו מאמר משותף ב"ידיעות אחרונות" בו הם מזהירים מהסכנה הגדולה שבמינוי איתם לתפקיד. לליבסקינד אין תשובות טובות לטיעונים המקצועיים של דרייפוס, מירון ובאואר, אז הוא תוקף אותם, במקום להגיב לגופם של הדברים, הוא מתקיף את הדוברים.

עצומה בינלאומית הקוראת למנוע את מינוי איתם

קבוצה גדולה, יותר מ-220 אנשי אקדמיה ורוח בעלי שם מאירופה, ארה"ב ומישראל, מרצים וחוקרים בתחום השואה והיהדות, חלקם עומדים בראש מכוני מחקר, מוזיאונים ומוסדות חינוך הקשורים לשואה והנצחתה – חתמו על עצומה בינלאומית הקוראת למנוע את מינויו של אפי איתם ליו"ר "יד ושם", כמי שהם מגדירים כ:

"פוליטיקאי הימני-קיצוני והבור מבחינה היסטורית".
“the outspoken right-wing extremist and historically illiterate politician Effi Eitam”.

בין החותמים: דברה ליפשטט, מבכירות חוקרי השואה והאנטישמיות בעולם, שזכתה בתביעת דיבה שהגיש נגדה מכחיש השואה דיוויד אירווינג; אלפרד בודנהיימר, העומד בראש המרכז לחקר יהדות בבאזל; מיכאל ברנר מאוניברסיטת וושינגטון ואוניברסיטת מינכן; יאן ואליידה אסמן, מבכירי חוקרי השואה בגרמניה; סוזנה השל, פרופסורית וחוקרת בכירה ב-Dartmouth College בניו המפשייר, ועוד רבים וטובים.

יותר מ-220 אנשי אקדמיה ורוח נודעים מאירופה, ארה"ב וישראל, מרצים וחוקרי שואה ויהדות, חלקם ראשי מכוני מחקר, מוזיאונים ומוסדות חינוך הקשורים לשואה, חתמו על עצומה בינלאומית למניעת מינויו

כאן יש לליבסקינד בעיה. קשה לחשוב ולהאמין שהחותמים על העצומה, שיצאו נגד מינויו של איתם, פעלו משיקולים פוליטיים. קשה לחשוב ולהאמין שחוקרי השואה המובילים בעולם שיצאו נגד מינויו של איתם פעלו משיקולים פוליטיים.
אבל לליבסקינד יש פתרון מההיסטוריה של טורקיה: הוא פשוט מתעלם מעצומה זו, מעין 'מלטה יוק'.

משפט גבעתי ב׳

אפי איתם היה מפקד חטיבת גבעתי, כאשר בפברואר 1988 חיילים מגבעתי היכו למוות עציר ממחנה הפליטים אל־בורייג'. החיילים והמג"ד הועמדו למשפט בבית הדין הצבאי של פיקוד הדרום, מה שנקרא משפט גבעתי ב׳. ב–1990 הרשיע בית הדין את הנאשמים בשימוש באלימות אכזרית. ומתח ביקורת רבה על מפקד החטיבה אפי איתם. בית הדין קבע כי:

"לפי הנטען כרוך המח"ט ישירות גם במעורבות ישירה בהכאה ענישתית של תושבים במספר מקרים. עדותו בעניין איסור מפורש שהטיל על השימוש במונח 'שבירת עצמות', נסתרת אף היא בעדויות".

"במגעיו עם פקודיו משמיע המח"ט אמירות המנוסחות בדרך תקיפה הקוראות את פקודיו – לעתים תוך פנייה לדרג הזוטר ביותר – להכות במתפרעים המקומיים ביד קשה […] הוא מחזק ותומך ידי העושים במלאכת ההכאה, תוך ציון מפורש כי התוצאות הפיזיות של ההכאה הינן טבעיות ואולי אף רצויות".

מבחינת ליבסקינד כל זה ענין שולי, נזיפה שאיתם קיבל בצה"ל לפני כמעט 30 שנה. הוא אינו מזכיר במאמר את הפרשה הזו ומתעלם מדברי השופטים על אפי איתם.

ליבסקינד מתעלם מדברי בית הדין הצבאי: "לפי הנטען כרוך המח"ט ישירות גם במעורבות ישירה בהכאה ענישתית של תושבים. עדותו בעניין איסור מפורש שהטיל על השימוש במונח 'שבירת עצמות', נסתרת אף היא בעדויות"

תהליכים

ליבסקינד מצטט במאמר קטע מתוך תיק הדרכה שהכין צה"ל למפקדים שנסעו לסיור בפולין:

"על אף המרחק העצום בין מה שקורה היום למה שקרה בגרמניה של שנות ה־30 ראוי לעתים שנשאל את עצמנו את השאלות הקשות האלו. האם אנו נמצאים לעתים בתחילתו של מדרון חלקלק, שבקצהו הרחוק אנו עלולים לבצע זוועות גם כן?".

ליבסקינד מניח שעל השורה התחתונה הזו, על המשמעויות, ועל הלקחים, תהיה מחלוקת בין איתם לבין המתנגדים למינויו. שאפשר להעריך בזהירות שאיתם יתחבר פחות למי שסבורים שישראל במדרון חלקלק. שאיתם יתחבר פחות למי שמזהים תהליכים, כמו יאיר גולן. ליבסקינד מעריך שבדיוק בנקודה הזו, אפי איתם מפחיד את כל היוצאים עכשיו נגדו. והוא ככל הנראה צודק. ויש ממה לפחד.

"יד ושם" נוסד, בין השאר, כדי להזכיר ולהזהיר מפני מה שגזענות יכולה להביא. מהרשע שבגזענות ובנכונות לשלול מהאחר את זכויות האדם הבסיסיות. איתם הציע בדיוק את זה. איתם דיבר יותר מפעם אחת על גירוש ערבים, על שלילת זכות הקמת מפלגות מטעמם, ואיים עליהם בשלילת זכויות גורפת. לכן הוא אינו מועמד ראוי לעמוד בראש "יד ושם".

אבל לפי ליבסקינד אפי איתם הוא:

"איש שאין כמוהו כדי לסמל את השואה ואת התקומה".

לפי ליבסקינד מינויו של אפי איתם יהיה מסר חינוכי חשוב, דווקא ב"יד ושם", ודווקא עכשיו. הבעיה היא שזה מסר הרסני ואיום, הפוך מערכי היסוד של "יד ושם".

איתם יתחבר פחות למי שמזהים תהליכים, כמו יאיר גולן, אבל חשוב ללמוד על השואה ובעיקר על התהליכים שהביאו לשואה ועל האזרחים שלא קמו ולא קמים להגן על הדמוקרטיה בפני דעות ומשטר שהביאו לשואה.

"יד ושם" נוסד, בין השאר, כדי להזכיר ולהזהיר מהשלכות הגזענות והנכונות לשלול מאחר זכויות אדם בסיסיות. לפי ליבסקינד מינויו של אפי איתם יהיה מסר חינוכי חשוב. הבעיה שזה מסר הרסני, הפוך מערכי היסוד של "יד ושם"

אביא מדברי פרופ' חנה יבלונקה, ואת דברי האמת של יאיר גולן סגן רמטכ"ל דאז.

"היטלר לא עלה לשלטון בינואר 1933 אלא בכל רגע נתון מ- 1919 בו לא נמצאו מספיק גרמנים שקמו להגן על הדמוקרטיה" (חוקרת השואה, פרופ' חנה יבלונקה במחאת בלפור ירושלים 4 לדצמבר 2020)

"….אם יש משהו שמפחיד אותי בזיכרון השואה, הוא זיהוי תהליכים מעוררי חלחלה שהתרחשו באירופה בכלל, ובגרמניה בפרט, אז לפני 70, 80 ו-90 שנה, ומציאת עדות להם כאן בקרבנו בשנת 2016" (סגן הרמטכ"ל, אלוף יאיר גולן, בטקס יום השואה במכון משואה בתל יצחק. 2016).

ולבסוף, גרמניה של 1933 אינה גרמניה של השואה, והיה תהליך שהביא מ-1933 ל-1942. שני הספרים האלו מתארים את התהליכים האלו:
בגן חיות הטרף – התפתחות המדיניות הנאצית כלפי הגרמנים והיהודים 1933 – 1937.
הדרך אל הפתרון הסופי – התפתחות המדיניות הנאצית כלפי היהודים, ספטמבר 1939 – מרס 1942.

אמנון פורטוגלי הוא חוקר תאגידים, ניאוליברליזם ואנרגיה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,003 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום רביעי, 20 בינואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

מאוריטניה ואינדונזיה היו הבאות בתור - אבל הזמן אזל

שר החוץ הנכנס של ארה"ב: ״נבחן בזהירות את ההסכם למכירת ה-F35 לאמירויות״ ● הוסיף כי יתייעצו עם ישראל לפני החזרה להסכם הגרעין ● חגית משה נבחרה לראשות הבית היהודי ● סמוטריץ׳: הזרם הרפורמי אינו חלק מהיהדות ● הסגר יוארך ב-10 ימים ● אביר קארה מצטרף לבנט ● דוד אלחייני מצטרף לסער ● גבי ברבש: לא אכנס לפוליטיקה ● מקורב לרב קניבסקי: הוא תומך בהחזרת תלמודי התורה

עוד 50 עדכונים

המתמחה

מספרים על אחד מגופי התקשורת, שהיה לו מנהל שניהל את ממלכתו ביד רמה ובזרוע נטויה. היה המוציא והמביא, השותל והעוקר, הבוחש והמשליך מטעמו, ומטעמם של שולחיו. אפילו עד חצרו של ראש הממשלה הגיע.

כמובן שפוזיציה שכזו דרשה כישורים ברמה גבוהה. בכל זאת, חצרו של ראש הממשלה, מוציא ומביא, שותל ועוקר וכיוצא בזה. לא ממש הבנתי לאיזה סוג של כישורים נדרשו, אך אין ספק שנדרש להיות מה שלימים כונה "ליגה אחרת".

בתכונה אחת, בה היה כרוך תפקידו, אין עוררין שניחן, על פי הפרסומים: סבלנות. סבלנות היתה לו בהחלט. לא פעם ולא פעמים נאלץ לגייס את חדוות העשיה והביצוע שלו ולהמתין למועד הנכון. גם אם סבר שעיכוב עלול לפגוע בטובת העניין, במערכת כולה, חלילה בראש הממשלה או משפחתו, גם כשגמלה בליבו ההחלטה שעל אדם זה או אחר לסיים את תפקידו לאלתר. גם אז התאזר בכל הסבלנות שהצליח לשים עליה את ידו וחיכה עד ליום ההולדת של אותו אדם, ורק אז זימן אותו למשרדו כעומד לשפותו במתנה או ברכה לבבית, רק כדי להודיע לו את שידע משכבר.

לעתים גייס את חדוות העשיה והביצוע והמתין למועד הנכון. גם כשגמלה בליבו ההחלטה לפטר אדם כזה או אחר. חיכה ליום הולדתו של האיש, ורק אז זימנו, כעומד לכבדו במתנה או ברכה לבבית, ובישר על פיטוריו

בימים אלה עוזב את חיינו מפטר גחמני ידוע. דונלד טראמפ הגיח לעולמנו בסדרת הריאליטי "המתמחה", מצויד במשפט שהפך מזוהה איתו, איתו נפרד מהמתחרים בלווית ניפנוף אצבע מבטל: "אתה מפוטר".

נדמה שהקריירה החדשה שלו לא סיפקה לו את הריגוש שחווה בטלוויזיה. עם כניסתו לתפקיד, שכר הנשיא ה-45 שחקן שחור כדי שיגלם את קודמו, הנשיא ברק אובמה. השחקן התיצב בחדר הסגלגל למשחק תפקידים שכלל טקס פיטורין שצולם לשימוש אישי.

!some weird shit indeed

מנהיגי העולם החופשי הם לא כל אחד. לא תמיד אנחנו יכולים להבין אותם.
אבל אנחנו עדיין יכולים לבחור. אמנם מלאכת היישום הופכת קשה מיום ליום. אך עדיין עומדת לנו הזכות לסלוד מן המפטרים ברינה, ולהנות מאנחה קטנה של הקלה כשמדי פעם הסדר הישן והטוב קורץ לנו מעל ראשיהם של רשעים ובועט להם בתחת.

מעצבת, חושבת, מאיירת וכותבת. בעלת המותג B.Knit לטקסטיל ואפנת בית. פרסמה סיפורים קצרים בפלטפורמות שונות, בין היתר באתר המוסך, עברית ובכתב העת פטל. איירה עבור מוסף שישי של מעריב. גרה בתל אביב

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 315 מילים

אז כמה מורים התחסנו עד כה? אף אחד לא יודע

בדיקת זמן ישראל שיקול משמעותי בהחלטה האם לפתוח מחדש את מערכת החינוך הוא מספר עובדי מערכת החינוך שכבר חוסנו נגד נגיף הקורונה ● למעשה, הסתדרות המורים אף איימה בשביתה אם לא תינתן עדיפות לסגל ההוראה בחיסונים ● אלא שאף גוף בישראל לא אוסף נתונים על שיעור המתחסנים בקרב המורים - ולקופות החולים יש מידע רק על כ-25% מחוסנים מכלל אנשי החינוך

עוד 861 מילים

נערים עובדים בזמן הקורונה פחות מבזמנים רגילים, כי יש פחות מקומות עבודה ● אבל אלה שעובדים, עובדים מגיל צעיר יותר, שעות רבות יותר, בתנאי העסקה גרועים בהרבה, רבים מהם בעבודות מסוכנות - ולעתים קרובות במקום ללמוד ● חלקם עובדים כדי להציל את פרנסת המשפחה, חלקם - כי זה מה שיש לעשות מחוץ לבית ● "מצב מסוכן וחמור: מי שנפלט ממערכת החינוך כבר לא יחזור אליה"

עוד 2,044 מילים

למקרה שפיספסת

המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב, הגליל - וכל מה שביניהם

פתאום, דווקא בלב ראש העין המבוססת, זכו התושבים לקבל גינה מוזיקלית במימון המשרד הממשלתי של אריה דרעי לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל ● הגינה היפה מציפה שאלות לגבי הדרך והעקרונות שלפיהם מחולקים כספי תמיכה ממשלתיים ● האם באמת רשות מבוססת ועתירת תקציב זקוקה לסיוע ממשלתי על חשבון רשויות עניות יותר? ● תגובת המשרד: "אנחנו פועלים על פי נתוני הלמ"ס"

עוד 563 מילים

קריקטורה בינתים בטרמפיאדה

עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

המסמכים המתעדים את ישיבות העבודה שניהל מנדלבליט ב-2016 בעניין תיקי נתניהו הועברו, כשהם מושחרים ברובם, לפני עשרה ימים לצוות ההגנה של נתניהו ● אתמול נחשפו בפומבי ● פרקליטי נתניהו טוענים כי המסמכים מוכיחים שהחקירות "נפתחו בחוסר סמכות" ● אלו טענות סרק - אבל המסמכים כן חושפים את האגביות והשטחיות שבהן פעל אז היועץ הטרי מנדלבליט ● פרשנות

עוד 1,035 מילים

סיר הלחץ המשפחתי שיצר משבר הקורונה בשנה החולפת הביא איתו הביתה גם כמה דברים טובים ● מומחים מסבירים שלמרות מה שנדמה, הקשר בין הורים וילדים השתפר בלא מעט מקרים, ושפתאום הדור הצעיר רוכש מיומנויות מפתיעות ● האם השינוי יחזיק מעמד ביום שאחרי? גם כאן התחזית לא רעה בכלל

עוד 1,303 מילים

בהעדר רגולציה, הבנקים קובעים את הכללים ומתעללים בסוחרים

אזרחים שרכשו מטבעות ביטקוין לפני מספר שנים מגלים כעת שהם מיליונרים על הנייר ● אם יבקשו למכור את המטבעות, יצטרכו מייד לשלם מס במאות אלפי ואף מיליוני שקלים ● אלא שבמקביל הבנקים מונעים מהם לקבל את כסף המכירה בטענות שונות ● וכל בנק ממציא כללים משלו ● בשוק המטבעות הוירטואליים קוראים לאסדרה של הנושא ● וכל מה שדרוש הוא החלטה של ועדת החוקה לחתום על צו

עוד 2,072 מילים

זה היה אמור להיות הלהיט הכלכלי הבא: קרן בינלאומית שמפוקחת בלוקסמבורג ומייצרת הזדמנויות צמיחה יוצאות דופן ● מנהלי בנקים לשעבר, אנשי הייטק, רופאים, מהנדסים, מרצים ואמנים מיהרו להשקיע שם כסף, הרבה מאוד כסף ● אבל ארבע שנים אחר כך מתברר שמהקרן נעלמו 100 מיליון אירו, כשרבע מהסכום שייך לישראלים ● זמן ישראל חושף את תעלומת האוצר האירופי האבוד

עוד 3,442 מילים

סער: "שנתיים שאנחנו בחוסר יציבות בגלל אדם אחד מטורף"

יושב ראש תקווה חדשה: "נקים ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת המחדל של ניהול הקורונה"; הליכוד: "גדעון ממשיך לעשות פוליטיקה קטנה בעיצומו של המאבק בקורונה" ● אהוד ברק הודיע שלא יתמודד על ראשות העבודה; ייתכן שעמר בר-לב יתמודד על התפקיד ● נתניהו הודיע לבית המשפט שהוא כופר בהאשמות נגדו; טוען שהואשם במעשים שכלל לא נחקר עליהם ● מסתמן שהסגר יוארך

עוד 48 עדכונים

היהירות של חולדאי לא תוציא אותו מגבולות תל אביב

לפני שהכריז על הקמת מפלגת הישראלים וכניסה לזירה הארצית, הלך חולדאי להתייעץ עם קמפיינר ותיק ● "באשדוד יזרקו עליך ביצים, בשדרות יזרקו עליך אבנים גדולות, בדימונה כבר תהיה בסכנת חיים", אמר לו האיש ● "אתה מסמל בעיניהם את כל מה שהם שונאים - התל אביבי, הצפוני, הפריבילגי מהשבט הלבן. אל תיכנס להרפתקה הזו" ● חולדאי לא הקשיב, ועושה מאז כל טעות אפשרית ● פרשנות

עוד 517 מילים

הרחבת ההתנחלות בית אל מאיימת לקבור מורשת יהודית מבית שני

בעוד מגדלי דירות הולכים ונבנים בהתנחלות בית אל בגדה המערבית, שרידי הכפר היהודי שנכבש בידי הרומאים נאבקים ביסודות - ובגידול האוכלוסייה ● אמנדה בורשל-דן ביקרה באתר החפירות, שם עובדים בשנתיים האחרונות הארכיאולוגים של מתאם פעולות הממשלה בשטחים באיסוף ושימור הממצאים - מתוך תקווה להציגם בגן ארכיאולוגי שאולי ייפתח במקום

עוד 1,436 מילים

האם גנץ יוכל לכהן כרה"מ גם אם כבר לא יהיה חבר כנסת?

65 ימים לבחירות, וכבר עולה האפשרות כי לא תוקם ממשלה חדשה ונאלץ לצאת לבחירות חמישיות ● במצב כזה, הלו"ז הפוליטי עשוי למצוא את ממשלת המעבר הנוכחית עדיין מכהנת ב-17 בנובמבר, מועד קיום הרוטציה לראשות הממשלה ● לפי החוק, גנץ אמור להיכנס אוטומטית לתפקיד רה"מ ● אבל מה יקרה אז אם הוא כבר לא יהיה חבר כנסת? ● על האפשרות הזו לא חשבו בחקיקה החפוזה ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,077 מילים ו-1 תגובות

מלחמת המפרץ אחד שהיה שם

ב-17 בינואר 1991, בלילה שבו פרצה מלחמת המפרץ, סא"ל (מיל.) יוני קורן - מי שהיה אז ראש לשכתו של סגן הרמטכ"ל אהוד ברק - נשאר לישון במשרדו בקריה ● את מה שארע אז, הוא לא ישכח לעולם ● 30 שנה אחרי, הוא חושף לראשונה מתי באמת נורה הטיל הראשון על ישראל, למה חשבו שזו התקפה כימית, ומדוע שר הביטחון לא הצליח להיכנס לבור ● יומני הרל"ש - בלעדי לזמן ישראל

עוד 1,441 מילים ו-5 תגובות

טיבי: מעניין שעל האינטימיות עם הכהניסטים נתניהו לא מספר כשהוא מנסה לקושש קולות

יועץ ראש הממשלה לעג לספר של בנט; ימינה בתגובה: 4,000 הרוגים ומיליון מובטלים, ויועץ נתניהו מריץ צחוקים ● מתנחלים מיצהר פצעו פלסטינית בת 11 בינוני; יאיר גולן: עלול להדליק את כל איו״ש ● גלנט אסר להכניס את מנכ״ל בצלם לבתי ספר ● אביר קארה: מנהל מגעים עם סער ובנט ● תקווה חדשה: לא מנהלים איתו מגעים ● מחר יחלו בשב״ס לחסן אסירים בסיכון לקורונה

עוד 51 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה