לפעמים צריך לסגת מ"חפירות חיינו"

הנסיגה מלבנון ב-23 במאי 2000 (צילום: משה מילנר/לע״מ)
משה מילנר/לע״מ
הנסיגה מלבנון ב-23 במאי 2000

"את זמר הפלוגות נשיר נא למזכרת,
אפל, אפל הואדי: המשמר הכן!
הלכה, הלכה פלוגה בלילה
בשרשרת
הלכה פלוגת שדה לאש ולמגן" (נתן אלתרמן 1938)

האם נסיגה היא תבוסה או ניצחון? השאלה הזו החזיקה את תודעת מקבלי ההחלטות בישראל מאז הקמתה, ובלבנון היא הכריעה לאורך שנים של מלחמה ללא תוחלת וללא תכלית, את ההתבוססות בבוץ הלבנוני ואת המעשה שרק גרם לבסוף לתחושת תבוסה. כי שום פוליטיקאי לא רוצה לרשום על שמו תבוסה ולכן אינו נסוג, לעולם. ושום מפקד בכיר בצה"ל לא רוצה לסגת, כדי לא לרשום על שמו תבוסה.

האם נסיגה היא תבוסה או ניצחון? השאלה הזו החזיקה את תודעת מקבלי ההחלטות בישראל מאז הקמתה, ובלבנון היא הכריעה לאורך שנים של מלחמה ללא תוחלת וללא תכלית

גולדה סירבה לסגת מהתעלה, למרות הצעות סאדאת לפני מלחמת יום הכיפורים, כי באוקטובר 73' תוכננו בחירות בישראל. מי שעמד בפני ההכרעה אם לסגת או להילחם ואם להיכנע וללכת לשבי, היו החיילים הלוחמים במעוזי התעלה.

ההיסטוריה של ישראל מכילה יותר נסיגות מניצחונות.

  • כבר בתש"ח הסתיימו חלק מהקרבות בנסיגה. ב-5 ביוני 1948 החל הקרב על מלכיה מול כוח לבנוני וסורי. קרב שהסתיים בנסיגת פלוגת הפלמ"ח מהאזור, נפגעים והרוגים. לחלק מהמקומות שב צה"ל לאחר שתיגבר כוחות וכבש אותם מחדש.
  • ישראל נסוגה מסיני כבר בסיום מבצע סיני 1956, היא כבשה את סיני שוב ב-67 והיא נסוגה מסיני לאחר מלחמה עקובה מדם (באוקטובר 73') בעקבות הסכם השלום עם מצרים ב-1979 ופינתה את כל סיני, כולל יישובים פורחים עד אפריל 1982.
  • ישראל נסוגה בהמשך מרצועת עזה 2005 וממספר ערים פלסטיניות ביהודה ושומרון.
  • ישראל נסוגה מעמדתה שלא לשחרר מחבלים תחת דרישות טרוריסטים. היא שחררה יותר מ-1000 מחבלים עם דם על הידיים תמורת חייל אחד. ובמלחמת לבנון היא שחררה יותר מאלף מחבלים תמורת חייליה, שהיו שבויים בידי ארגון הפתח וארגונו של אחמד ג'יבריל. הרבה יותר מאלף.
  • ישראל נסוגה מלבנון רק אחרי שבתודעתה נצרבה ההכרה שהנסיגה היא רווח וההישארות היא תבוסה קשה יותר. הפסד גדול יותר. כמות ההרוגים בשנות השהייה בלבנון הגיעה לממוצע של 25 הרוגים בשנה, ובשנת 97' למשל, איבדה ישראל 73 חיילים באסון המסוקים ועוד 39 חיילים בלחימה מול חיזבאללה.

ההחלטה על נסיגה כבר עברה בעצם ממקבלי ההחלטות לרחוב. אל ארגון ארבע אימהות, אל ההפגנות ואל הדרישה שחלחלה עמוק לתודעת מקבלי ההחלטות שאי אפשר להישאר יותר. הציבור הישראלי לא היה מוכן לשלם יותר את מחיר ההחלטה להישאר בלבנון ולא לסגת רק למען תדמיתם של הקברניטים.

החלטת הנסיגה עברה לרחוב. לארגון ארבע אימהות, להפגנות, ולדרישה שחלחלה עמוק לתודעת מקבלי ההחלטות, כי הציבור הישראלי לא מוכן לשלם יותר את מחיר ההשארות בלבנון רק למען תדמית הקברניטים

שנים אחרי, כשאנחנו מדברים עם מפקדי צה"ל שלחמו בלבנון בשנות השהייה העקובות מדם, במסגרת הכנת הסדרה "לבנון גבולות הדם", הם מתוסכלים מהעובדה שלא יצאנו קודם. בשנות השהייה היו בהם כאלה שהיו דווקא מתוסכלים מהעובדה שבעורף לוחצים לצאת. "ארבע סמרטוטות" כינה אז קצין בכיר את ארגון "ארבע אימהות", שדרש לצאת מלבנון לאלתר.

ממשלת נתניהו של השנים 96'-99' הכילה רבים ממפקדי מלחמת לבנון הראשונה – אריאל שרון, איציק מרדכי, אביגדור קהלני, רפאל איתן. הם לא הצליחו להתגבר על תודעת הנסיגה שווה תבוסה. כאשר כבר קיבלו החלטה לצאת, הם התנו אותה בקבלת "הסכם", המבוסס על החלטה 425, שהיא בכלל החלטה לנסיגת צה"ל מלבנון משנת 1978 אותה קיבלה מועצת הביטחון אחרי מבצע ליטני.

אבל ב-1996, בצד השני לא היה מי שיעמוד בהסכם. לבנון הייתה חלשה מידי. חיזבאללה חזק מידי, ולא היה לו שום אינטרס להקל על תבוסת ישראל. הנסיגה נפלה לידיו בשנת 2000 כמו פרי בשל – תעמולתי, צבאי, פוליטי, דתי ומנהיגותי.
ערב למחרת הנסיגה נשא נסראללה בבינת ג'בל את נאום "קורי העכביש" וצרב את תודעת מפקדי צה"ל על גדר המערכת.

עד כדי כך צרב, שהמבצע לכיבוש בינת ג'בל במלחמת לבנון השנייה נקרא "קורי פלדה". עד כדי כך צרב, שצה"ל נזהר בלבנון השנייה מלהסתבך שוב בלבנון, וניהל קרבות לאורך קו הגבול במשך חודש ימים. בלבנון הראשונה הגיע צה"ל תוך 4 ימים לביירות, במלחמת 2006 הוא לא העז לצאת מטווח של קילומטר וחצי צפונה מהגדר. מפקדי צה"ל בכירים העידו בפנינו שהטראומה של השהות בלבנון, מנעה כניסה עמוקה יותר ללבנון.

ובכן האם הנסיגה מלבנון היא תבוסה או ניצחון? נקודת המבט תלויה כמו המלחמות, בצד הנהנה או הסובל מהחלטת הנסיגה. חיילי צה"ל שלא נהרגו מאז בלבנון – ניצחו. כך גם משפחותיהם שלא איבדו אותם. 25 חיילים חיים כל שנה מאז 2006.

ב-1996 לבנון היתה חלשה, חיזבאללה חזק, והנסיגה נפלה לידיו כפרי בשל – תעמולתי, צבאי, פוליטי, דתי ומנהיגותי. ערב למחרת נשא נסראללה את נאום "קורי העכביש" וצרב את תודעת מפקדי צה"ל על גדר המערכת

החיזבאללה חש שניצח, אבל תושבי לבנון שהצליחו לגרש את הסורים במהפיכת הארזים, הפעילו על מנהיגי חיזבאללה לחץ כבד. את מחיר ההפצצות הישראליות בלבנון הם שילמו. עשרות כפרים בלבנון הופצצו על מחסני הנשק והטילים שבנה בהם חיזבאללה והפכו לעיי חורבות.

צה"ל נסוג והלבנונים לא ראו עוד טעם בשליחת בניהם להילחם עבור מטרותיה של איראן. חיזבאללה נדרש לטפל בכלכלה, בבריאות, בשיקום דרום לבנון ושכונות שלמות בביירות.

הדעות בקרב השיעים חלוקות. תמיכת רבים מהם כבר לא נתונה לנסראללה. ונסראללה, הוא נכנס לבונקר. הוא עוד נושא נאומים חוצבי להבות מהבונקר ונותן ראיונות נוטפי כריזמה, אבל גם הוא יודע שהנסיגה היא דווקא ניצחון ישראלי וגם ניצחון של אזרחי לבנון, שאינם מוכנים עוד לסבול את הכוחות הזרים על אדמתם ואת המלחמות שאינן המלחמות שלהם על חייהם.

לבנון היא מעבדת הניצחונות הטרגיים והנסיגות השמחות. איש בישראל לא ישכח את תמונות חיילי צה"ל הצוהלים בליל היציאה מלבנון.

עכשיו נותרה ישראל עם החזית הפלסטינית. לא לבלוע ולא להקיא. חמאס בעזה דורש ומקבל עבור שקט, מאות מיליוני דולרים. ישראל נסוגה מאיומיה להפיל את שלטון חמאס והיא מנהלת איתו מו"מ יומיומי על גורל שבוייה וגוויות חייליה שנותרו שם, על הכלכלה הפלסטינית ועל הקורונה. שני הצדדים יודעים שעוד ניסיון לניצחון יהווה תבוסה קשה יותר לשניהם.

ביהודה ושומרון מתקשה ישראל לקבל החלטת נסיגה. האידאולוגיה של הימין שיישב את השטח מונעת החלטת נסיגה, ממשלה הנשענת על קולות הימין לא יכולה לקבל החלטת נסיגה שתיראה כתבוסה אחרי למעלה מחמישים שנות שליטה בשטח ובשני מיליון הפלסטינים החיים בו.

גם נסראללה יודע שהנסיגה היא דוקא ניצחון ישראלי וניצחון אזרחי לבנון. לבנון היא מעבדת הניצחונות הטרגיים והנסיגות השמחות. איש בישראל לא ישכח את תמונות חיילי צה"ל הצוהלים בליל היציאה מלבנון

"רבים וטובים אומרים לנו שהנסיגה היא המפתח לשלום עם הפלסטינים. ובכן – נסוגונו. אבל העובדה היא, שכל נסיגה שלנו נענתה בגל גדול של טרור מתאבדים ובאלפי טילים.

ניסינו נסיגה בהסכם ונסיגה בלי הסכם, נסיגה חלקית ונסיגה מלאה. בשנת 2000 ושוב בשנה שעברה הציעה ישראל נסיגה כמעט כוללת תמורת סוף הסכסוך, ופעמיים נענתה בשלילה.

פינינו את רצועת עזה עד הסנטימטר האחרון, עקרנו עשרות יישובים ואלפי ישראלים מבתיהם, וקיבלנו בתמורה גשם של טילים על ערינו, יישובינו וילדינו.

הטענה כאילו נסיגה תביא שלום עם הפלסטינים, או לפחות תקרב אותו, עד היום לא עמדה במבחן המציאות. יתר על כן, החמאס בדרום, כמו החיזבאללה בצפון, חוזרים ומצהירים שכוונתם "לשחרר" את אשקלון ובאר-שבע, את עכו וחיפה. הנסיגות לא שינו את האיבה" (רה"מ בנימין נתניהו – נאום בר אילן 2009).

כך תפס נתניהו את מושג הנסיגה. היום הוא עושה את דרכו אל לב הקונצנזוס הסוני באזור. הסכמי נורמליזציה עם האמירויות ובחריין, מרוקו ואולי סעודיה. ביקורים בערים של ערביי ישראל וניסיון לקנות את קולו של הבוחר הערבי ישראלי בבחירות הקרובות.

נסיגה אינה תבוסה. המצב התודעתי הזה הוא הבעיה של כל מנהיגות. השהות בלבנון עלתה לישראל בחיי מאות חיילים, עד שראש ממשלה אחד הבין מה הציבור רוצה כדי לסיים את הסאגה הזו – לסגת חד צדדית. הצבא התנגד אך ביצע. היו בחירות ומי שהבטיח לצאת – ניצח. הנסיגה הפכה גם לניצחון פוליטי.
יתכן שיעברו עוד 50 שנה עד שהתודעה הזו לגבי הסכסוך הישראלי פלסטיני ביהודה ושומרון תחלחל גם היא.

השהות בלבנון עלתה לישראל בחיי מאות חיילים, עד שרה"מ אחד הבין מה הציבור רוצה כדי לסיים את הסאגה הזו – לסגת חד צדדית. הצבא התנגד אך ביצע. היו בחירות והנסיגה הפכה גם לניצחון פוליטי

נתן אלתרמן כתב ב-1938 את זמר הפלוגות. עוד לפני השואה, עוד בטרם הייתה מדינה. המילים היו שייכות למציאות מסוימת, נכונה לשעתה, אבל לפעמים צריך לסגת מ"חפירות חיינו". למען החיים מחוץ לחפירות.

"כי לא נשוב אחור, ודרך אין אחרת
אין עם אשר יסוג מחפירות חייו,
הלכה הלכה פלוגה בלילה
בשרשרת
פניך, מולדתי, הולכים איתם לקרב"

"לבנון גבולות הדם" – יוצרים: דוקי דרור, איתי לנדסברג נבו ורינהרט ביטס, מפיקה: ליאת אשד קמאי, עורך: גל גופר. פרק 5 "תודעה כוזבת" – יום רביעי 6.1.21 בשעה 21:15 בערוץ כאן 11.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
צריך היה לצאת מלבנון. לא היה טעם להשאיר את חיילי צה"ל במוצבים בלבנון כברווזים למיטווח. אבל הצורה בה הדבר נעשה היתה גרועה. ראשית ברק הודיע שנצא מלבנון וקצב את הזמן - מה שגרם לכך שלא יהיה... המשך קריאה

צריך היה לצאת מלבנון. לא היה טעם להשאיר את חיילי צה"ל במוצבים בלבנון כברווזים למיטווח. אבל הצורה בה הדבר נעשה היתה גרועה.
ראשית ברק הודיע שנצא מלבנון וקצב את הזמן – מה שגרם לכך שלא יהיה לנו מנוף ללחוץ על האויבים.
שנית, הוא איים על הסורים שנצא בלא הסכם, ונשאיר את לבנון בכאוס. איום מגוחך, שהסורים צחקו ממנו מאוד.
שלישית הוא הוציא את צה"ל משם בנסיגה מביישת, כשהשאירו הרבה ציוד מאחורנית, וגם את חיילי צד"ל, שמיהרו לגבול, והוכנסו בלי המכוניות שלהם.
ולבסוף, אהוד ברק הודיע שאם חיזבאללה ימשיך לירות עלינו – אנחנו נראה לו את נחת זרוענו. חיזבאללה המשיך לירות, וברק פחד להיכנס בחזרה ולהראות להם.
התוצאה – נסראללה הודיע שצה"ל הוא נמר נייר וישראל היא קורי עכביש. דבר שגרם לחיזוק ה"מוקאומה" ההתנגדות למדינת ישראל.
לא הנסיגה היא הכישלון – אלא הצורה שבה היא בוצעה

עוד 1,282 מילים ו-2 תגובות
כל הזמן // יום רביעי, 20 בינואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

נתניהו שוב מכה את בנט

נתניהו יכול היה להתרווח אמש בכיסאו ולמתוח חיוך רחב: המועמדת שלו, חגית משה, ניצחה בפריימריז לראשות הבית היהודי - האישה הראשונה לעמוד בראש המפלגה על גלגוליה השונים ● המשמעות היא ככל הנראה איחוד עם סמוטריץ' - מה שמקרב את נתניהו ל-61 מנדטים וכל הטוב שבא איתם ● המשימה הבאה על הפרק: לשכנע את סמוטריץ' להתאחד גם עם איתמר בן-גביר ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
וואי וואי וואי היו פריימריז במפלגה של 0.8% והאכלת עם המטעמים האלה חצי עם, וסגרת את הבחירות, ואת ה 61 מי שחושב שביבי ישן בלילות, לא ראה פאניקה מימיו הסקר האמין האחרון 58 מנדטים לימין. ב... המשך קריאה

וואי וואי וואי היו פריימריז במפלגה של 0.8%
והאכלת עם המטעמים האלה חצי עם, וסגרת את הבחירות, ואת ה 61

מי שחושב שביבי ישן בלילות, לא ראה פאניקה מימיו
הסקר האמין האחרון 58 מנדטים לימין. בקלפי. לפי הסקרים מהבוקר – 74
30% מגוש המרכז–שמאל עברו לימין–חרדים. ממש
יש לי מגרש למכור לך בביצות בפלורידה

עוד 590 מילים ו-1 תגובות

הבחירות להנהגה החדשה של חמאס

בתנועת חמאס יתחיל בקרוב תהליך הבחירות הפנימיות שיסתיים בחודש מרץ ובו תיבחר הנהגת התנועה. על התפקיד מתמודדים שלושה בכירים: אסמעיל הניה, ח'אלד משעל וצאלח אלעארורי. מסתמנת כבר הבנה על חלוקה העוגה השלטונית. התוצאות יקבעו אם מרכז קבלת ההחלטות של התנועה ישאר ברצועת עזה או יעבור לחו"ל.

תנועת חמאס תתחיל בעוד כמה ימים את תהליך הבחירות הפנימיות בתנועה לאחר שכבר התקיימו הבחירות הפנימיות להנהגת חמאס של האסירים הביטחוניים בבתי הכלא בישראל. תהליך הבחירות הוא חשאי ולא התפרסמו עד כה התוצאות שלו.

תנועת חמאס תתחיל בעוד כמה ימים את תהליך הבחירות הפנימיות. בקרב האסירים הביטחוניים בבתי הכלא בישראל כבר התקיימו הבחירות הפנימיות להנהגת חמאס. התהליך חשאי ותוצאותיו לא פורסמו עדיין

הבחירות הפנימיות יתקיימו ברצועת עזה, בגדה המערבית ובחו"ל והן ימשכו כמה שבועות. יבחרו נציגי האזורים ואחר כך מועצת השורא תבחר את חברי הלשכה המדינית של חמאס.

הנהגת התנועה רוצה לסיים אותן בהקדם עד חודש מרץ, כדי שתוכל להתכונן לבחירות לפרלמנט הפלסטיני. יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס הכריז על קיומן בחודש מאי.

לפני כשבועיים פירסם בכיר חמאס ברצועת עזה, ד"ר ראזי חמד, מאמר ביקורת חריף על הבחירות הפנימיות בתנועת חמאס, חמד טען במאמרו כי ההנהגה של חמאס נכשלה וכי הבחירות הפנימיות בתנועה מצמיחות מחדש רק הנהגות מסורתיות, כאלה הקשורות לאסכולת "האחים המוסלמים", ואינן מביאות להתחדשות.

על פי גורמים בחמאס, על תפקיד יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, שהוא ראש הפירמידה של התנועה, מתמודדים שלושה בכירים: אסמעיל הניה, ח'אלד משעל וצאלח אלעארורי.

אסמעיל הניה משמש כראש הלשכה המדינית של חמאס בארבע השנים האחרונות והוא מעוניין בקדנציה נוספת. הוא נתמך על ידי איראן.

לפני כשנה עזב אסמעיל הניה את רצועת עזה והתמקם בדוחא שבקטאר, כדי לנהל משם את קמפיין הבחירות בעולם הערבי והאסלאמי, שאמור להביא לבחירתו מחדש.

מולו מתמודד ח'אלד משעל, שנתמך על ידי קטאר וטורקיה. משעל שימש עד 2017 כיו"ר הלשכה המדינית של חמאס במשך כ-20 שנה, הוא הפסיד בבחירות הפנימיות האחרונות את התפקיד לאסמעיל הניה ועכשיו הוא רוצה לעשות קאמבק.

גם צאלח אלערורי, סגן יו"ר הלשכה המדינית, מתמודד על תפקיד יו"ר הלשכה המדינית. לאלעארורי יש כמה תפקידים: הוא משמש כאיש הקשר לאיראן ולחזבאללה, הוא ראש הזרוע הצבאית של חמאס בגדה והאחראי מטעם חמאס לשיחות הפיוס עם תנועת פת"ח.

ד"ר ראזי חמד, בכיר חמאס בעזה, ביקר בחריפות את הבחירות הפנימיות בחמאס. לטענתו, הנהגתה נכשלה ומצמיחה רק הנהגות מסורתיות, מאסכולת "האחים המוסלמים"

בעוד אסמעיל הניה וצאלח אלעארורי מחוברים בעבותות לאיראן, ח'אלד משעל הסתכסך עם האיראנים ועם נשיא סוריה בשאר אסד, על רקע מלחמת האזרחים בסוריה ב-2011. כתוצאה מכך, הוא העביר את מפקדת חמאס מדמשק לדוחא בירת קטאר. הנתק של ח'אלד משעל מאיראן וסוריה נמשך עד היום.

על פי גורמים בחמאס, בשבועות האחרונים  החריף המאבק במסגרת הפריימריז בתנועה. צאלח אלעארורי הצטרף לח'אלד משעל והוא תומך בו במועמדותו בבחירות לתפקיד ראש הלשכה המדינית, ואילו יחיא סינוואר, המפקד של רצועת עזה, הודיע על תמיכתו במועמדותו של אסמעיל הניה כראש הלשכה המדינית.

יש חשיבות רבה לשאלה במי תתמוך הזרוע הצבאית של התנועה. על פי גורמים בחמאס, בבחירות הקודמות היא תמכה באסמעיל הניה, דבר שהביא לניצחונו. על פי הגורמים האלה, ח'אלד משעל הסתכסך במהלך מבצע "צוק איתן" עם הנהגת הזרוע הצבאית ברצועה, דבר שהביא למפלתו בבחירות.

יחיא סינוואר נחשב גם למפקד הצבאי של הזרוע הצבאית של חמאס. בנוסף להיותו הבכיר מבחינה פוליטית ברצועה, הוא מנהל את הזרוע הצבאית ביחד עם מרוואן עיסא ומוחמד דף, ויש לו השפעה גדולה על החלטותיה.

נראה כי יחיא סינוואר החליט לתמוך במועמדותו של אסמעיל הניה, למרות המחלוקות החריפות ביניהם, לאחר שהגיע למסקנה כי עדיף לו ולאסמעיל הניה שמרכז קבלת ההחלטות של התנועה ישאר ברצועת עזה ולא יחזור לקטאר.

בסופו של דבר, סינוואר עזתי וגם אסמעיל הניה הינו עזתי ולשניים יש קו מתון יותר מאשר לח'אלד משעל וצאלח אלעארורי והם תומכים בקיום הסכמי הרגיעה עם ישראל לאחר שנכשל פרוייקט "צעדות השיבה".

סינוואר תומך בהניה, למרות מחלוקותיהם החריפות, כי העדיף שמרכז קבלת ההחלטות של חמאס ישאר ברצועת עזה ולא יחזור לקטאר. שניהם עזתים, מתונים יותר מח'אלד משעל וצאלח אלעארורי

הבנות בצמרת

על פי גורמים בחמאס, שלושת המתמודדים לראשות התנועה הגיעו כנראה להבנות על חלוקת העוגה השלטונית בצמרת התנועה. נראה כי יו"ר הלשכה המדינית הנוכחי אסמעיל הניה ימשיך בתפקידו לעוד קדנציה של 4 שנים. הוא זוכה  לתמיכה רבה ברצועת עזה ובמחנות הפליטים הפלסטינים בלבנון. ח'אלד משעל יהיה האחראי על תנועת חמאס בחו"ל, ואילו צאלח אלערורי ישאר לעוד קדנציה של 4 שנים בתפקיד סגן יו"ר הלשכה המדינית של התנועה והאחראי על הזרוע הצבאית שלה בגדה.

לגבי יחיא סינוואר, המשמש בראש תנועת חמאס ברצועת עזה, גם הוא יזכה לקדנציה נוספת בתפקידו הנוכחי. הוא נהנה מתמיכה גדולה של הזרוע הצבאית של התנועה.

לפי מה שמסתמן, מרכז קבלת ההחלטות של התנועה ישאר ברצועת עזה, אך המאבק על כך עדיין לא הסתיים.

סוכנות הידיעות הפלסטינית "אמד" דיווחה ב-6 בינואר מפי מקורות בתנועת חמאס ברצועת עזה, כי צאלח אלעארורי, סגן יו"ר הלשכה המדינית של חמאס והמפקד של הזרוע הצבאית שלה בגדה, פועל לשנות את המבנה הפיקודי של הזרוע הצבאית ולהעביר את את השליטה במנגנון שלה לחו"ל.

על פי הדיווח, הוא החל להקים מטה שמורכב מפעילים מחו"ל ומרצועת עזה ללא פעילים מהגדה.

בקרב פעילי חמאס בגדה יש זעם רב, הם רואים בכך ניסיון למחטף בטרם הוכרעו תוצאות הבחירות הפנימיות. לדברי כמה פעילים, אלעארורי פעל בעורמה מבלי לעדכן את ראשי חמאס בגדה, כמו למשל השיח' חסן יוסף, דבר שפוגע באינטרסים של התנועה.

נראה כי המגמה של אלעארורי היא להתחיל ולהעביר את מרכז ההחלטות מהגדה לחו"ל. ברצועת עזה קשה לו יותר לעשות זאת מכיוון שיחיא סינוואר הוא דמות כריזמטית ודומיננטית והוא לא יאפשר לו דריסת רגל ברצועת עזה.

נראה כי המגמה של אלעארורי היא להתחיל להעביר את מרכז ההחלטות מהגדה לחו"ל. ברצועת עזה קשה לו יותר לעשות זאת כי סינוואר הוא דמות כריזמטית ודומיננטית ולא יאפשר לו דריסת רגל ברצועת עזה

ח'אלד משעל וצאלח אלעארורי רוצים להחזיר את השליטה בשטחי הגדה והרצועה להנהגת חמאס בחו"ל. לדבר הזה יש גם השלכות על היחס של חמאס כלפי ישראל. ח'אלד משעל נחשב לקיצוני יותר מאסמעיל הניה, ובתקופה שהיה יו"ר הלשכה המדינית של חמאס היו ברצועת עזה שלוש מלחמות של הארגון נגד ישראל: מבצע "עופרת יצוקה", "עמוד ענן" ו"צוק איתן".

מאבקי הכוחות בצמרת חמאס הינם בעיצומם. יחיא סינוואר מנסה להוביל ניצחון לקו שלו ושל אסמעיל הניה, באמצעות עסקת חילופי שבויים חדשה עם ישראל, שתשחרר מאות מחבלים רוצחים ותיתן קרדיט גדול להנהגה ברצועת עזה. אך המו"מ עם ישראל נתון במבוי סתום.

הזרוע הצבאית של חמאס ברצועת עזה מקבלת את המימון שלה מאיראן, וסביר להניח שתנהג על פי בקשת טהרן, המעוניינת שאסמעיל הניה ימשיך בתפקידו. גם קטאר וטורקיה בוחשות בקדירה לטובת ח'אלד משעל ומבטיחות הון עתק לזרוע הצבאית כדי שתתמוך בו.

התמונה תתבהר בעוד כחודשיים, וגורמים בחמאס טוענים כי המאבקים בצמרת התנועה רק החלו. כשהם יסתיימו, תתפנה הנהגת התנועה למאבק נגד הרש"פ על השליטה בפרלמנט הפלסטיני. כאמור, הבחירות לפרלמנט יחלו בחודש מאי

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,036 מילים

שיא במספר המתחסנים: לראשונה התחסנו למעלה מ-200 אלף איש ביום אחד

ביומו האחרון כנשיא, העניק טראמפ חנינה למפעילו של פולארד, אביאם סלע ● פורום המומחים שמייעץ לפרויקטור מזהיר שאם היציאה מהסגר לא תהיה הדרגתית - יידרש סגר נוסף ● ועדת הכנסת תדון היום בבקשתם של בצלאל סמוטריץ' ואופיר סופר ממפלגת הציונות הדתית להתפצל מסיעת ימינה ● הג'ודוקא אריק זאבי דחה הצעות להצטרף לליכוד ולישראלים

אביאם סלע (צילום: משה שי, פלאש 90)
אביאם סלע (צילום: משה שי, פלאש 90)

ביומו האחרון כנשיא ארצות הברית העניק דונלד טראמפ חנינה לאביאם סלע, שהיה מפעילו של יונתן פולארד – כך פורסם בהצהרה של הבית הלבן.

בשנים 1985-1984 העביר סלע את המידע שקיבל מפולארד – אז קצין באגף המודיעין של הצי האמריקאי – ללשכה לקשרי מדע (לק"ם) שבמשרד הביטחון.

פולארד נעצר על ידי ה-FBI ונידון למאסר עולם. ב-2015 שוחרר אחרי שריצה 30 שנות מאסר. בחודש שעבר עלה פולארד לישראל, יחד עם אשתו, אסתר.

בהודעה על החנינה נכתב שבקשתו של סלע נתמכת על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו, על ידי שגריר ישראל בארצות הברית רון דרמר, על ידי שגריר ארצות הברית בישראל דייוויד פרידמן ועל ידי מרים אדלסון.

טראמפ העניק היום שורה של חנינות, בין היתר ליועצו לשעבר סטיב באנון ולראפר ליל ויין.

הג'ודוקא לשעבר אריק זאבי דחה בימים האחרונים הצעות להצטרף לליכוד ולמפלגת הישראלים בראשות רון חולדאי – כך דיווחו הבוקר יובל קרני ונדב צנציפר ב"ידיעות אחרונות". לפני מספר ימים נפגש זאבי עם השר אופיר אקוניס, שהעביר לו הצעה להשתריין ברשימת הליכוד לכנסת.

אריק זאבי, 9 ביולי 2012 (צילום: נועם מושקוביץ, פלאש 90)
אריק זאבי, 9 ביולי 2012 (צילום: נועם מושקוביץ, פלאש 90)

מלשכתו של אקוניס וממפלגת הישראלים לא נמסרה תגובה. זאב מסר בתגובה: "קיבלתי מספר הצעות ממפלגות משני צידי המפה הפוליטית. כמו בפעמים קודמות תשובתי לא השתנתה, ואני עדיין מעדיף לא להיכנס לזירה הפוליטית".

לראשונה חוסנו למעלה מ-200 אלף איש ביום נגד קורונה – זהו מספר המתחסנים הגבוה ביותר, שחוסנו ביום אחד.

ועדת הכנסת תדון היום בבקשתם של חברי הכנסת בצלאל סמוטריץ' ואופיר סופר להתפצל מימינה. השניים חברים במפלגת הציונות הדתית. אם פרישתם תאושר, יישארו בימינה חברי הכנסת נפתלי בנט, איילת שקד ומתן כהנא. הוועדה תתכנס בשעה 10:15 בבוקר.

פורום המומחים, שמייעץ לפרויקטור הקורונה, פרופסור נחמן אש, הביע חשש, בדיון שקיים שלשום, שאם ישראל לא תצא מהסגר באופן הדרגתי ומתון יידרש סגר רביעי בחודש מרץ – כך מדווחת קטי דור בתאגיד השידור כאן.

בתוך כך עדכן אש אתמול את שרי הממשלה, שההערכה במשרד הבריאות, שבשבועות הקרובים הווריאנט הבריטי של נגיף הקורונה יהיה הזן הדומיננטי בישראל. המוטציה הבריטית נתפסת כמדבקת יותר מהזן המקורי.

עוד 5 עדכונים

המתמחה

מספרים על אחד מגופי התקשורת, שהיה לו מנהל שניהל את ממלכתו ביד רמה ובזרוע נטויה. היה המוציא והמביא, השותל והעוקר, הבוחש והמשליך מטעמו, ומטעמם של שולחיו. אפילו עד חצרו של ראש הממשלה הגיע.

כמובן שפוזיציה שכזו דרשה כישורים ברמה גבוהה. בכל זאת, חצרו של ראש הממשלה, מוציא ומביא, שותל ועוקר וכיוצא בזה. לא ממש הבנתי לאיזה סוג של כישורים נדרשו, אך אין ספק שנדרש להיות מה שלימים כונה "ליגה אחרת".

בתכונה אחת, בה היה כרוך תפקידו, אין עוררין שניחן, על פי הפרסומים: סבלנות. סבלנות היתה לו בהחלט. לא פעם ולא פעמים נאלץ לגייס את חדוות העשיה והביצוע שלו ולהמתין למועד הנכון. גם אם סבר שעיכוב עלול לפגוע בטובת העניין, במערכת כולה, חלילה בראש הממשלה או משפחתו, גם כשגמלה בליבו ההחלטה שעל אדם זה או אחר לסיים את תפקידו לאלתר. גם אז התאזר בכל הסבלנות שהצליח לשים עליה את ידו וחיכה עד ליום ההולדת של אותו אדם, ורק אז זימן אותו למשרדו כעומד לשפותו במתנה או ברכה לבבית, רק כדי להודיע לו את שידע משכבר.

לעתים גייס את חדוות העשיה והביצוע והמתין למועד הנכון. גם כשגמלה בליבו ההחלטה לפטר אדם כזה או אחר. חיכה ליום הולדתו של האיש, ורק אז זימנו, כעומד לכבדו במתנה או ברכה לבבית, ובישר על פיטוריו

בימים אלה עוזב את חיינו מפטר גחמני ידוע. דונלד טראמפ הגיח לעולמנו בסדרת הריאליטי "המתמחה", מצויד במשפט שהפך מזוהה איתו, איתו נפרד מהמתחרים בלווית ניפנוף אצבע מבטל: "אתה מפוטר".

נדמה שהקריירה החדשה שלו לא סיפקה לו את הריגוש שחווה בטלוויזיה. עם כניסתו לתפקיד, שכר הנשיא ה-45 שחקן שחור כדי שיגלם את קודמו, הנשיא ברק אובמה. השחקן התיצב בחדר הסגלגל למשחק תפקידים שכלל טקס פיטורין שצולם לשימוש אישי.

!some weird shit indeed

מנהיגי העולם החופשי הם לא כל אחד. לא תמיד אנחנו יכולים להבין אותם.
אבל אנחנו עדיין יכולים לבחור. אמנם מלאכת היישום הופכת קשה מיום ליום. אך עדיין עומדת לנו הזכות לסלוד מן המפטרים ברינה, ולהנות מאנחה קטנה של הקלה כשמדי פעם הסדר הישן והטוב קורץ לנו מעל ראשיהם של רשעים ובועט להם בתחת.

מעצבת, חושבת, מאיירת וכותבת. בעלת המותג B.Knit לטקסטיל ואפנת בית. פרסמה סיפורים קצרים בפלטפורמות שונות, בין היתר באתר המוסך, עברית ובכתב העת פטל. איירה עבור מוסף שישי של מעריב. גרה בתל אביב

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 315 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

אז כמה מורים התחסנו עד כה? אף אחד לא יודע

בדיקת זמן ישראל שיקול משמעותי בהחלטה האם לפתוח מחדש את מערכת החינוך הוא מספר עובדי מערכת החינוך שכבר חוסנו נגד נגיף הקורונה ● למעשה, הסתדרות המורים אף איימה בשביתה אם לא תינתן עדיפות לסגל ההוראה בחיסונים ● אלא שאף גוף בישראל לא אוסף נתונים על שיעור המתחסנים בקרב המורים - ולקופות החולים יש מידע רק על כ-25% מחוסנים מכלל אנשי החינוך

עוד 861 מילים

תגובות אחרונות

נערים עובדים בזמן הקורונה פחות מבזמנים רגילים, כי יש פחות מקומות עבודה ● אבל אלה שעובדים, עובדים מגיל צעיר יותר, שעות רבות יותר, בתנאי העסקה גרועים בהרבה, רבים מהם בעבודות מסוכנות - ולעתים קרובות במקום ללמוד ● חלקם עובדים כדי להציל את פרנסת המשפחה, חלקם - כי זה מה שיש לעשות מחוץ לבית ● "מצב מסוכן וחמור: מי שנפלט ממערכת החינוך כבר לא יחזור אליה"

עוד 2,044 מילים

המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב, הגליל - וכל מה שביניהם

פתאום, דווקא בלב ראש העין המבוססת, זכו התושבים לקבל גינה מוזיקלית במימון המשרד הממשלתי של אריה דרעי לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל ● הגינה היפה מציפה שאלות לגבי הדרך והעקרונות שלפיהם מחולקים כספי תמיכה ממשלתיים ● האם באמת רשות מבוססת ועתירת תקציב זקוקה לסיוע ממשלתי על חשבון רשויות עניות יותר? ● תגובת המשרד: "אנחנו פועלים על פי נתוני הלמ"ס"

עוד 563 מילים

מאוריטניה ואינדונזיה היו הבאות בתור - אבל הזמן אזל

שר החוץ הנכנס של ארה"ב: ״נבחן בזהירות את ההסכם למכירת ה-F35 לאמירויות״ ● הוסיף כי יתייעצו עם ישראל לפני החזרה להסכם הגרעין ● חגית משה נבחרה לראשות הבית היהודי ● סמוטריץ׳: הזרם הרפורמי אינו חלק מהיהדות ● הסגר יוארך ב-10 ימים ● אביר קארה מצטרף לבנט ● דוד אלחייני מצטרף לסער ● גבי ברבש: לא אכנס לפוליטיקה ● מקורב לרב קניבסקי: הוא תומך בהחזרת תלמודי התורה

עוד 50 עדכונים

המסמכים המתעדים את ישיבות העבודה שניהל מנדלבליט ב-2016 בעניין תיקי נתניהו הועברו, כשהם מושחרים ברובם, לפני עשרה ימים לצוות ההגנה של נתניהו ● אתמול נחשפו בפומבי ● פרקליטי נתניהו טוענים כי המסמכים מוכיחים שהחקירות "נפתחו בחוסר סמכות" ● אלו טענות סרק - אבל המסמכים כן חושפים את האגביות והשטחיות שבהן פעל אז היועץ הטרי מנדלבליט ● פרשנות

עוד 1,035 מילים

סיר הלחץ המשפחתי שיצר משבר הקורונה בשנה החולפת הביא איתו הביתה גם כמה דברים טובים ● מומחים מסבירים שלמרות מה שנדמה, הקשר בין הורים וילדים השתפר בלא מעט מקרים, ושפתאום הדור הצעיר רוכש מיומנויות מפתיעות ● האם השינוי יחזיק מעמד ביום שאחרי? גם כאן התחזית לא רעה בכלל

עוד 1,303 מילים

בהעדר רגולציה, הבנקים קובעים את הכללים ומתעללים בסוחרים

אזרחים שרכשו מטבעות ביטקוין לפני מספר שנים מגלים כעת שהם מיליונרים על הנייר ● אם יבקשו למכור את המטבעות, יצטרכו מייד לשלם מס במאות אלפי ואף מיליוני שקלים ● אלא שבמקביל הבנקים מונעים מהם לקבל את כסף המכירה בטענות שונות ● וכל בנק ממציא כללים משלו ● בשוק המטבעות הוירטואליים קוראים לאסדרה של הנושא ● וכל מה שדרוש הוא החלטה של ועדת החוקה לחתום על צו

עוד 2,072 מילים

זה היה אמור להיות הלהיט הכלכלי הבא: קרן בינלאומית שמפוקחת בלוקסמבורג ומייצרת הזדמנויות צמיחה יוצאות דופן ● מנהלי בנקים לשעבר, אנשי הייטק, רופאים, מהנדסים, מרצים ואמנים מיהרו להשקיע שם כסף, הרבה מאוד כסף ● אבל ארבע שנים אחר כך מתברר שמהקרן נעלמו 100 מיליון אירו, כשרבע מהסכום שייך לישראלים ● זמן ישראל חושף את תעלומת האוצר האירופי האבוד

עוד 3,442 מילים

סער: "שנתיים שאנחנו בחוסר יציבות בגלל אדם אחד מטורף"

יושב ראש תקווה חדשה: "נקים ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת המחדל של ניהול הקורונה"; הליכוד: "גדעון ממשיך לעשות פוליטיקה קטנה בעיצומו של המאבק בקורונה" ● אהוד ברק הודיע שלא יתמודד על ראשות העבודה; ייתכן שעמר בר-לב יתמודד על התפקיד ● נתניהו הודיע לבית המשפט שהוא כופר בהאשמות נגדו; טוען שהואשם במעשים שכלל לא נחקר עליהם ● מסתמן שהסגר יוארך

עוד 48 עדכונים

היהירות של חולדאי לא תוציא אותו מגבולות תל אביב

לפני שהכריז על הקמת מפלגת הישראלים וכניסה לזירה הארצית, הלך חולדאי להתייעץ עם קמפיינר ותיק ● "באשדוד יזרקו עליך ביצים, בשדרות יזרקו עליך אבנים גדולות, בדימונה כבר תהיה בסכנת חיים", אמר לו האיש ● "אתה מסמל בעיניהם את כל מה שהם שונאים - התל אביבי, הצפוני, הפריבילגי מהשבט הלבן. אל תיכנס להרפתקה הזו" ● חולדאי לא הקשיב, ועושה מאז כל טעות אפשרית ● פרשנות

עוד 517 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה