אנו מכריזים בזאת על סופה של המדינה

דוד בן גוריון חותם על מגילת העצמאות, משמאל הרב יהודה לייב הכהן (צילום: הנס פין, לע״מ)
הנס פין, לע״מ
דוד בן גוריון חותם על מגילת העצמאות, משמאל הרב יהודה לייב הכהן. מאי 1948

תיאודור הרצל היקר, מכובדיי דוד בן גוריון, חברי מועצת העם והאסיפה המכוננת, צר לי להודיע לכם – אבל אין יותר מדינה. מדינת ישראל שעליה חלמתם ועל הקמתה חתמתם, איננה עוד עימנו. הלכה לעולמה. נפטרה ממחלות קשות. השיבה נשמתה לבורא. זכר צדיקה לברכה.

תיאודור הרצל היקר, מכובדיי דוד בן גוריון, חברי מועצת העם והאסיפה המכוננת, צר לי להודיע לכם – אבל אין יותר מדינה. מדינת ישראל שעליה חלמתם ועל הקמתה חתמתם, איננה עוד עימנו

אפשר לבחור ימים שונים ומדויקים יותר או פחות, כדי לציין את המועד שבו נגמרה המדינה. המועד בו ישראל הפסיקה למעשה להיות מדינה. מתה מוות מוחי, רעיוני, פיזי ממש.

אולי זה היום בו בג"צ הנכבד החליט לאפשר לנאשם בפלילים לכהן כראש ממשלה. אולי זה היום בו הוגשו כתבי האישום לאותו אדם. אולי זה יום אחר בו הוא התייצב בביהמ"ש המחוזי וסביבו שרי הממשלה והרשה לעצמו לתקוף ולבזות את כל מערכות החוק במדינה ללא תגובה. המשטרה לא עצרה אותו, היועמ"ש לא הגיב, השופטים נאלמו דום.

אין לדעת. קשה לנו לסמן את היום המדויק. אולי זה קרה עוד קודם לכן כאשר ראש הממשלה העלים מכל מערכות הביטחון והממשל את האישור שנתן לגרמנים למכור צוללות מתקדמות למצרים. מעשה המעיד כי האיש בתפקיד הבכיר ביותר במדינת חוק פשוט שם פס על ה"מדינה" כמבנה חוקי, ופעל לבדו כאילו מדובר ברכושו הפרטי. כאילו המדינה וגורלה, צבאה וכספה הם רכושו הפרטי.

כיום כבר אין לדעת. הרבה ימים רעים הביאו את ישראל לאבדן מדינתם. אפילו הכרזה על סופה של המדינה לא ניתן לקיים כיום בפרלמנט המפוצל, מפולג, משוסה, המתנהל לפי הוראותיו של אדם אחד, כשחברי הפרלמנט מבוהלים ואינם מקיימים עוד את שבועתם לציבור.

אולי זה היום בו יו"ר הכנסת סירב לבצע פסיקה והחלטת בג"צ ובאחת דרס את המוסד החשוב ביותר של מדינת חוק דמוקרטית. מאז גם שר המשפטים טען שלא כל חוק חייבים לקיים ואף הציע ליועצים המשפטיים להתמודד לכנסת, אם הם רוצים לחייב אותו לפעול על פי חוק בפרשת התנגדותו לחיסון אסירים בבתי הכלא.

תיאודור היקר. זו לא מדינת היהודים שעליה חלמת ואותה חזית. הקצינים כבר לא סגורים בקסרקטינים ואלה מביניהם שהתמודדו להיכנס להנהגת המדינה, פשוט בגדו בבוחריהם ומעלו באמונם.

אפשר לבחור ימים שונים ומדויקים יותר או פחות, לציון המועד שבו נגמרה המדינה. המועד בו ישראל הפסיקה למעשה להיות מדינה. מתה מוות מוחי, רעיוני, פיזי ממש

רמטכ"ל לשעבר – מי שהבטיח להיות אלטרנטיבה לראש הממשלה הנאשם בפלילים – נכנס תחת אותו ראש ממשלה לממשלתו והשאיר את המערכת הפוליטית מול שוקת שבורה ודמוקרטיה המומה ונבגדת.

מיד אחר כך חתמו המפלגות הגדולות על ריסוק חוקי היסוד של המדינה והקימו ממשלה עם שני ראשי ממשלה ו-34 שרים, תוך כדי מאבק במגפת הקורונה הקטלנית.

בצער רב וביגון קודר אנו מודיעים בזאת כי בישראל אין כיום מדינה. לא במובן המשפטי של האורגן הזה ולא במובן האידאולוגי, הציוני והדמוקרטי. שומרי הסף הפכו לשומריו האישיים של נאשם בפלילים ונטשו את משמרתם.

היום בו מונה מבקר מדינה חנפן שהפסיק את הביקורת על השלטון, הוא היום בו הורד דגל הביקורת והשלטון הפך לשלטון פיראטים. חטוף ואכול והעבר כספים למקורבים ולכל סחטן כפי רצונו.

היום בו מונה שר ביטחון פנים סמרטוטי, נאמן לאדם אחד-נאשם אחד והפך את המשטרה למשטרה פוליטית, זה היום בו אין יותר שוטר עברי ברחובות המשרת את אזרחי המדינה. היום בו אין למעשה מדינה.

הוסף על כך את שר האוצר הממונה על אוצר המדינה, שהוא עצמו מונע מהמדינה תקציב כדי שתוכל לממן את רווחת התושבים, בריאותם וחינוכם. הבט בכל חברי הממשלה שהקפידו לציית לכל גחמה וטרלול, כל שקר וזיוף, מרמה ועיוות של הראש הנאשם והנה לך הדרך המשובשת בה הגענו לדאבת ליבנו אל הרגע בו עלינו להכריז על סופה של המדינה.

רק שאין לנו מי שיעשה זאת. בראשה עומד נאשם בפלילים האחראי למותם של אלפים כתוצאה מניהול פוליטי של מגיפה בריאותית ורואה במדינה כלי לשירותו האישי. במערכת הפוליטית הוא רואה פלטפורמה לשחרורו ממשפט השוחד שלו.

עלינו להכריז על סוף המדינה. רק שאין מי שיעשה זאת. בראשה עומד נאשם בפלילים האחראי למות אלפים בשל ניהול פוליטי של מגיפה בריאותית, הרואה במדינה כלי לשירותו האישי ופלטפורמה לשחרור ממשפט שוחד

נכבדיי, חותמי מגילת העצמאות, ראשי ממשלות ישראל בעבר, מר אשכול, מר בגין. גברת גולדה מאיר, הרמטכ"ל רבין, ראש הממשלה רבין, שמיר, פרס, ברק, שרון ואולמרט, נשיאי המדינה לדורותיה, מכובדיי כולם. צר לי להודיע ולקבוע כי המדינה שעמדתם בראשה איננה עוד.

מדינה לא יכולה להתקיים כשמערכות השלטון שלה לא מצייתות לחוק.
מדינה לא יכולה לקיים חיים סבירים לאזרחיה כשראשי השלטון משקרים במצח נחושה בכל עניין מבוקר עד ליל.

הרי כיום איש לא יכול לתכנן את חייו, את עסקיו. את עתידו וגורל ילדיו כשהמידע המועבר אליו הוא רצף של שקרים ואין עובדת חיים אחת שהיא אמת. ואם המדינה משקרת בכל הקשור למאבק במגפת הקורונה – סגר או שחרור מסגר, בדיקות בנמל התעופה או הפקרות בנמל התעופה, ייבוא חולי קורונה מול הדרישה למנוע הבאתם, כפיית תקנות על ציבור אחד ושחרור מאסיבי של ציבור אחר – הרי אפשר לקבוע שפשוט אין כאן מדינה.

מילה אינה מילה. תאריך אינו תאריך. ממצאים רפואיים אינם עובדתיים, וקביעות קבינט אינן מתנהלות לפי קריטריונים מקצועיים אלא פוליטיים. החלטות ממשלה שתקפות לאוכלוסייה אחת אינן תקפות לאוכלוסייה אחרת.

שיקולים פוליטיים גורמים לאלפי מתים ומיליון מובטלים תוך כדי מאבק במגפה ולשרי הממשלה וראשה זה לא מזיז את קצה הבוהן. לא חברים, צר לנו לקבוע את מותה של המדינה. גופתה מונחת לפנינו והניתוח הפתולוגי יוכיח את דברינו.
זו כבר לא מדינה.

יש לה אמנם דגל והימנון וחוקים, אבל אזרחיה החרדים לא מאמינים בדגל, לא בהימנון ולא מצייתים לחוק.

מילה אינה מילה. תאריך אינו תאריך. ממצאים רפואיים אינם עובדתיים, וקביעות קבינט אינן מתנהלות לפי קריטריונים מקצועיים. החלטות ממשלה שתקפות לאוכלוסייה אחת אינן תקפות לאוכלוסייה אחרת

היא חרטה על מגילת העצמאות שלה שוויון, אבל הפרלמנט שלה מחק את המילה שוויון וקבע את חוק הלאום, הצורב למעשה חוסר שוויון. אזרחיה הערבים לא שרים את ההמנון, לא חשים שהדגל הוא דגלם ולא מרגישים שוויון זכויות.

אזרחיה, שהחליטו להתיישב בשטחים ומאמינים בזכותם המקראית על ארץ ישראל, לא מקיימים את חוקיה בשטחים. חלק מהם הפכו את האזור למערב פרוע, אלים וגזעני. ה"מדינה" לכאורה, שולטת על שלושה מיליון פלסטינים חסרי זכויות ומנהלת את חייהם למען אנשי הימין המאמינים בהלכה ובתורה ולא בדמוקרטיה. כלומר למעשה לא מאמינים במדינה.

המדינה שהייתה פה, כבר נפחה את נשמתה. לצערנו. למרבה הכאב. אנחנו אבלים וחפויי ראש, אבל נציגי הציבור ברובם נאמנים כיום לשליט יחיד וטובת הציבור כבר לא נמצאת בראש מעייניהם. שומרי הסף כופפו את ראשם ואת מחויבותם לראש הנאשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים במקום לציבור. בתי המשפט מופתעים יומיום, נאנסים ונסגרים כל שבוע מחדש.

התקשורת עברה השתלטות עוינת, ודפי מסרים תעמולתיים שוטפים את מוחם של תושבי המדינה במקום מידע בדוק ועובדתי שיאפשר להם לנהל חיים נורמליים. בתי החולים קורסים, מערכת החינוך משותקת, מערכות הרווחה מתפוררות, הצבא לוקח לעצמו את מירב התקציבים והממשלה ביטלה את חובתה להעביר חוק תקציב. הכנסת ויתרה על חובתה לפקח על הממשלה.
תיאודור היקר, זו לא אגדה. זו המציאות. כואב לנו לספר לך אבל אין מדינה ליהודים.

רבנים אורתודוקסים מנהלים את המדינה כרצונם, סוחטים את כספי האזרחים העובדים ונהנים מפטור מעבודה, מיסים ושירות צבאי.

המשטרה משתוללת ברחובות. מבצעת פעולות אלימות נגד מפגינים המנסים למחות על מחדלי השלטון. בכל חצי שנה נשלחים אזרחים למערכת בחירות, שאחריה ממשיכים הנבחרים לשקר להם, לעוות חוקים, למחוק חוקי יסוד. שירות הביטחון עוקב באמצעים אלקטרוניים אחרי חיי האזרחים ומערכות הסייבר של "המדינה" כפופות גם הן לשליט הנאשם בשוחד ומרמה.

מדינה שהייתה אמורה לדאוג לתשתיות תחבורה, חשמל, גז ודלק, מזון ומים לשתייה, העבירה את אוצרות הטבע שלה לטייקונים פרטיים אכזריים, מכרה את מרבצי הגז, המלח הנמלים והרכבות לחברות זרות ומיליארדרים אינטרסנטים שהפכו אותם למכרה זהב פרטי על חשבון אזרחי המדינה.

באיזו מדינה ראש הממשלה מוכר וקונה מניות תוך כדי תפקידו, כדי להרוויח מיליונים ללא חשבון וללא דיווח ותשלום מס? באיזו מדינה ראש הממשלה מורה לרכוש צוללות מיותרות בניגוד לעמדת מערכת הביטחון של המדינה? באיזו מדינה ראש הממשלה מנהל לבדו מדיניות חוץ, מבטיח לספח שטחים ללא דיון בפרלמנט? מוותר על הסיפוח באותו אופן? חותם על הסכמים עם מדינות ללא ידיעת ממשלתו ושריה? מאשר מכירת נשק מתקדם למדינות ערביות והכל תוך כדי היותו נאשם בשלשה תיקי שוחד מרמה והפרת אמונים?

באיזו מדינה רה"מ מוכר וקונה מניות תוך כדי תפקידו, כדי להרוויח מיליונים ללא חשבון וללא דיווח ותשלום מס? באיזו מדינה ראש הממשלה מורה לרכוש צוללות מיותרות בניגוד לעמדת מערכת הביטחון של המדינה?

לישראל כמדינה אין גבולות, לשלטון בה אין סמכות באזורים מסוימים והוא אינו אחראי למתנהל באזורים אחרים.

המדינה אמורה הייתה להיות ארגון פוליטי בטריטוריה ברורה, עם חוקים מוסכמים וזהות ברורה כדי לנהל את חיי האזרחים. אולם הפוליטיקה בישראל ירדה לשאול תחתיות, לא הצליחה להגן על אזרחי המדינה מפני מנהיג אחד שהוביל את המערכות כולן לכאוס מדינתי, חוקתי, אזרחי ודמוקרטי. כאוס מטורף, נפשע, שחיסל למעשה בפועל את "מדינת היהודים".

לפיכך התכנסנו אנו אזרחי המדינה, נציגי היישוב העברי והתנועה הציונית ביום סיום השלטון הדמוקרטי על ארץ ישראל ובתוקף זכותנו הטבעית וההיסטורית ועל יסוד החלטת עצרת האומות המאוחדות, אנו מכריזים בזאת, מכובדיי, במילותיכם, על פירוקה הסופי של מדינה יהודית בארץ ישראל, היא מדינת ישראל.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,379 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // שבת, 27 בפברואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ראיון האיש שהקדים את דונלד טראמפ

מותו לפני 30 שנה נותר בגדר תעלומה, אבל ספר חדש מאת הסופר ג'ון פרסטון חושף פרטים על חייו יוצאי הדופן של המו"ל הבריטי רוברט מקסוול ● מהשקרים וההגזמות שפיזר על ילדותו בשואה ● דרך הפזרנות הכספית שליוותה אותו לאורך כל חייו והאכזריות שהראה כלפי עובדיו ומשפחתו ● ועד לספק-התאבדות ספק-נפילה למותו ● "קל מאוד לראות את מקסוול כגרסה מוקדמת של טראמפ"

עוד 3,084 מילים

אי אפשר לכפות דמוקרטיה

מי שטועה פעם אחת, בסדר – כולנו טועים. מי שטועה פעם שנייה, חבר טוב צריך להעיר לו, אבל מי שטועה פעם אחר פעם, גם אחרי שהטעות הכרונית גורמת נזק כבד לאיש ולסביבתו, הרי זאת בעיה מסדר גודל אחר.

במה הדברים אמורים? באובססיה של מערב אירופה וחוגים רחבים בארצות הברית לכך שהמזרח הערבי חייב להיות דמוקרטיה, וכי חייבים לקיים שם בחירות.

אי אפשר לכפות דמוקרטיה. או שאתה דמוקרטי או שאתה לא. דמוקרטיה הוא תהליך פנימי של כל חברה וחברה.

מערב אירופה וחוגים רחבים בארה"ב אובססיבים לכך שהמזרח הערבי חייב להיות דמוקרטיה, וכי חייבים לקיים שם בחירות. אבל אי אפשר לכפות דמוקרטיה. דמוקרטיה הוא תהליך פנימי של כל חברה וחברה

גם למערב אירופה ולארה"ב לקח דורות עד שהתפתחויות היסטוריות, שהתחילו במגנה קרטה באנגליה במסעי הצלב, עבור דרך המהפכה הצרפתית, אביב העמים באירופה במאה ה-19 והמהפכה האמריקאית – עד שהתגבשו הדמוקרטיות המערביות המוכרות לנו היום.

דמוקרטיה מתקיימת בחברות שרוצות אותה. בחברות שלא רוצות אותה – היא לא תתקיים. אי אפשר לכפות דמוקרטיה מבחוץ – חוץ מהיוצא מן הכלל של יפן אחרי הטראומה הגדולה של מלחמת העולם השנייה.

אם מערב אירופה לוחצת על אבו מאזן לערוך בחירות, היא חייבת לדעת שהיציבות היחסית שהושגה במשולש ישראל, אשף וחמאס עלולה להתערער.

ולא צריך לנחש – אחרי שקונדוליסה רייס האמריקנית הכריחה את הנשיא מובארכ לערוך בחירות אשר נתנו לגיטימציה לאחים המוסלמים, והבחירות לרשות הפלסטינית שהעלו את חמאס לשלטון, די ברור שהבחירות שמדובר בהם עכשיו לרשות הפלסטינית לא יסתיימו אחרת.

משבר לוב הגדול גרם לאירופה נזק בלתי הפיך. כאשר פרץ הסער הערבי הדיקטטור הגדול של לוב, מועמר קדאפי, היה משרת נאמן של מדינות מערב אירופה. הוא חיסל את תוכנית הגרעין הסודית שלו, עצר את ההגירה מאפריקה ליבשת הנוצרית, לחם באל-קאעידה, היה מקור יציב של אנרגיה והשקיע סכומי עתק בכלכלה האירופית.

כאשר ביקש לדכא את המרד נגדו וכמעט הצליח, אומנם בשיטות דיכוי האופייניות לדיקטטורים מסוגו, אירופה התערבה מפאת "זכויות האדם" והתלהבות מ"האביב הערבי" שלא היה ולא נברא.

אחרי שקונדוליסה רייס האמריקאית הכריחה את הנשיא מובארכ לערוך בחירות, שנתנו לגיטימציה לאחים המוסלמים, והבחירות לרש"פ העלו את חמאס לשלטון, די ברור שהבחירות עכשיו לרש"פ לא יסתיימו אחרת

ומי החליף את קדאפי? אנרכיה, שבה האיסלאם הרדיקלי משתתף בחגיגה הגדולה. את אירופה שטף, ועדיין, זרם פליטים מאפריקה, אספקת האנרגיה השתבשה לחלוטין, ולחלל הריק חדרה תורכיה תוך עימות עם ציי המלחמה של איטליה וצרפת.

האם מישהו במערב למד לקח? לא נראה. הרשות הפלסטינית זכתה לשנות יציבות ארוכות. אבל המערב חושב שהרשות היא בלגיה – והיא לא.

פנחס ענברי הוא חוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה לענייני המזרח התיכון ועיתונאי. הוא גם סופר ותסריטאי. ספרי העיון שחיבר עוסקים בבעיה הפלסטינית, והרומנים שחיבר יחד עם אשתו אביבה הם: "על גב סופה" על אתגרי הקהילות הנוצריות בגליל המערבי בימי המנדט הבריטי מול האיסלאם הרדיקלי ומעמד האישה, ו"שומר השאול" עוסק בשחיתות הישראלית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 380 מילים

טיול לשבת בחזרה לצקלג, שבה הסתתר דוד מפני שאול המלך

אף שצקלג המקראית הושמדה באש - ואולי דווקא בזכות השריפה שהתחוללה בה - ישנם שרידים רבים מהיישוב התנ"כי ● לבד מצקלג, שאותה זיהו הארכאולוגים סער גנור ויוסף גרפינקל, עסקו השניים בחפירות נרחבות בחורבת קייאפה - שמזוהה עם שעריים המקראית - שנדמה שהוקמה לפי תוכנית אב סדורה ● מסע בזמן אל ימי דוד המלך

עוד 1,158 מילים

יושב ראש הפרלמנט במדינה הזהיר שאם לא תוקם ממשלה בתוך חודש - תוחשך לבנון, כי לא יהיה תקציב לרכישת דלק, הדרוש להפעלת תחנות החשמל ● כווית פועלת נגד השימוש בביטקוין במדינה, ואילו סעודיה ואיחוד האמירויות השיקו מטבע קריפטו חדש ● מצרים מציינת שנה למותו של מובארכ ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,105 מילים

למקרה שפיספסת

הפעולות החשאיות של הנרי קיסינג'ר

ב-13 באוגוסט 1973 נפגש קיסינג'ר עם השגריר האיראני בארה"ב ארדשהיר זהאדי בבית הלבן, לקראת פגישתו הצפויה של זהאדי עם חאפז איסמעאיל המצרי בהמשך החודש. "אני עומד לפגוש את ידידך ב-25", סיפר זהאדי לקיסינג'ר על הפגישה המתוכננת עם אותו חאפז איסמעאיל. בחירת המילים של זהאדי מעידה כי ידע על קיום הערוץ החשאי של קיסינג'ר ואיסמעאיל ועל יחסי הידידות ביניהם.

"אני עומד לפגוש את ידידך ב-25", סיפר השגריר האיראני זהאדי לקיסינג'ר על הפגישה המתוכננת עם אותו חאפז איסמעאיל. בחירת המילים של זהאדי מעידה כי ידע שקיסינג'ר ואיסמעאיל מנהלים שיחות קרובות

"כן", ענה קיסינג'ר, "והכנתי לך משהו למסור לו".

שניהם עברו ביחד על המסר הכתוב, וקיסינג'ר ביקש למחוק ממנו את המשפט האחרון שכתב: "מצרים צריכה לפתח הצעה שישראל לא תוכל לדחות".

בהמשך השיחה אמר קיסינג'ר לזהאדי: "אין ספק, הישראלים יהיו קשוחים, הם לא מוכנים לקבל שום דבר. אבל אני חושב שיש להם מרגל במצרים. האינטרס שלנו הוא להתחיל תהליך, לייצר נושא ספציפי שנוכל לתמוך בו בערבים".

זהאדי: "איסמעאיל הוא ידיד שלי".

קיסינג'ר: "אני מחבב אותו, הוא איש נחמד".

זהאדי : "הוא אדם הגיוני".

קיסינג'ר ביקש שימסור לאיסמעאיל את הערכתו האישית והמקצועית הרבה בפגישתם בג'נבה. זהאדי אמר שלדעתו הישראלים עושים טעות רצינית וכי הוא חושב שהזמן לא פועל לטובתם. קיסינג'ר הסכים.

לא מפורט מעבר לכך מה היה המסר שקיסינג'ר מסר לאיסמעאיל דרך זהאדי בסוף אוגוסט 1973 כחודשיים לפני המלחמה. האם הוא היה קשור למרגל הישראלי במצרים, כפי שקיסינג'ר אמר, או שעסק בנושא אחר.

בכל מקרה הדברים שקיסינג'ר אומר לזהאדי חריפים ואנטי-ישראלים וכפי שנראה גם מניפולטיביים ולא נכונים. קיסינג'ר סיכסך והסית את המצרים והאיראנים נגד ישראל לקראת מלחמת יום כיפור, בזמן שבערוץ החשאי קיסינג'ר קיבל מגולדה מאיר וממשה דיין את הסכמתם לנוסחת קיסינג'ר: הכרה בריבונות מצרית על כל סיני עם סידורי בטחון לישראל.

קיסינג'ר לא העביר את המסרים הקריטיים האלה מגולדה ודיין לקהיר עם השינוי העצום בעמדתם, ודחף את מצרים למלחמה, באומרו כי אין ספק שהישראלים יהיו קשוחים ולא מוכנים לקבל שום דבר.

קיסינג'ר לא העביר את המסרים הקריטיים האלה מגולדה ודיין לקהיר עם השינוי העצום בעמדתם, ודחף את מצרים למלחמה, באומרו כי אין ספק שהישראלים יהיו קשוחים ולא מוכנים לקבל שום דבר

המסר החשאי של יעקובי

שלושה חודשים לפני כן, ב-16 במאי 1973, לקראת המפגש החשאי השני של קיסינג'ר ואיסמעאיל בפריז ב-20 במאי, גד יעקובי, מקורבו של דיין, הגיע לשגרירות האמריקאית בתל אביב ונפגש עם הציר האמריקאי בשגרירות אוון זורהלן. יעקובי ביקש להעביר מסר ממשה דיין לקיסינג'ר לגבי עמדותיו בנושא הסכמי שלום עתידיים עם ירדן ומצרים. יעקובי אמר שדיין מציע שסיני תהיה ואקום צבאי מוחלט ללא צבא ישראלי או מצרי. כלומר דיין, במאי 73, היה מוכן לנסיגה מלאה מסיני, להוציא השארת אמצעי התרעה אלקטרוניים ישראלים ומצריים בהר סיני לשני הצדדים.

סיכום פגישת יעקובי זורהלן, שגרירות האמריקאית בתל-אביב, 16 במאי 1973, שנשלח על ידי השגרירות האמריקאית בתל אביב למחלקת המדינה בארה"ב
סיכום פגישת יעקובי זורהלן, שגרירות האמריקאית בתל-אביב, 16 במאי 1973, שנשלח על ידי השגרירות האמריקאית בתל אביב למחלקת המדינה בארה"ב

גולדה אמרה כן לנוסחת קיסינג'ר

גולדה מאיר, במהלך ביקורה בוושינגטון בסוף חודש פברואר 1973, קיבלה גם היא בחשאי את נוסחת קיסינג'ר של הכרה בריבונות המצרית המלאה על כל סיני. בניגוד למקובל לחשוב על עמדתה הניצית והלא מתפשרת של גולדה מאיר לפני מלחמת יום כיפור, גולדה אמרה כן לנוסחת קיסינג'ר, שמונה חודשים לפני המלחמה (דר. דן שיפטן, פרספקטיבה אסטרטגית והיסטורית, יולי 2020).

גולדה מאיר, בביקורה בוושינגטון בסוף פברואר 1973, קיבלה גם היא בחשאי את נוסחת קיסינג'ר של הכרה בריבונות המצרית המלאה על כל סיני, בניגוד למקובל לחשוב על עמדתה הניצית והלא מתפשרת לפני מלחמת יום כיפור

פעולות חשאיות

מכתב של בכירים בסוכנות הביון האמריקאית, הסי.איי.איי, מה-8 בספטמבר 1973, מגלה שדבר המפגש החשאי של זהאדי והמצרים בשוויץ בסוף אוגוסט נודע לאנשי הסוכנות ממקורות שלהם, והם כותבים:

  1. נתקלת במקרה באחת הפעולות של קיסינג'ר. זהאדי נפגש עם המצרים בשוויץ בהוראתו של קיסינג'ר.
  2. מציע שתחביא עמוק את המכתב ותשכח את כל העניין.
  3. שמח שהמקורות שלך בעניינים, אבל בכנות, רצוי שאף אחד מהסוכנות לא יחשוף בפני הבית הלבן או מחלקת המדינה שידענו משהו על המפגשים האלה.
תכתובת פנימית של הסי.איי.איי. מה-8 בספטמבר, 1973, שהותרה לפירסום ב2008
תכתובת פנימית של הסי.איי.איי. מה-8 בספטמבר, 1973, שהותרה לפירסום ב2008

האם המגעים בערוץ החשאי של קיסינג'ר ואיסמעאיל ומלחמת יום כיפור היו "אחת מהפעולות של קיסינג'ר" שאנשי הסוכנות ממליצים לא לחשוף לבית הלבן או למחלקת המדינה שהם ידעו על קיומם?

קיסינג'ר באוגוסט ובספטמבר 1973 העביר מסרים חשאיים לאיסמעאיל. בתחילת ספטמבר קיסינג'ר תיאם מפגש חשאי שלישי עם איסמעאיל לסוף השבוע של ה-8 וה-9 בספטמבר באיזור מדריד, וקיבל את אישורו של איסמעאיל לקיום המפגש מאחורי גבם של השותפים הישראלים לערוץ.

האם המגעים בערוץ החשאי של קיסינג'ר ואיסמעאיל ומלחמת יום כיפור היו "אחת מהפעולות של קיסינג'ר" שאנשי הסוכנות ממליצים לא לחשוף לבית הלבן או למחלקת המדינה שהם ידעו על קיומם?

לדיניץ וגזית קיסינג'ר אמר שהמפגש השלישי עם איסמעאיל, אם בכלל יתקיים, יהיה רק בנובמבר וגזית סיכם את שליחות איסמעאיל באמירה מאכזבת:

"נראה כי בכך הסתיימה פרשת שליחות איסמעאיל" (מרדכי גזית, שליחות איסמעאיל, ארכיון המדינה, חצ-5975.5).

מרדכי גזית, שליחות איסמעאיל, חצ-5975.5, מתוך ארכיון המדינה
מרדכי גזית, שליחות איסמעאיל, חצ-5975.5, מתוך ארכיון המדינה

ב-16 במאי קיסינג'ר קיבל מסר חשאי מדיין שישראל תהיה מוכנה לסגת מכל סיני שיהיה ואקום צבאי. זה היה שינוי דרמטי בעמדתו של דיין. מסר דומה קיבל קיסינג'ר מגולדה מאיר ב-1 במרץ בביקורה בוושינגטון. מדוע קיסינג'ר לא העביר את המסרים החשובים האלה לזהאדי ולאיסמעאיל באוגוסט ובספטמבר והעביר להם מסר הפוך לגמרי, לפיו אין ספק שישראל תהיה קשוחה ולא תהיה מוכנה לקבל שום דבר?

קיסינג'ר לא העביר אינפורמציה קריטית שהיתה יכולה למנוע את המלחמה, הביא את המשא ומתן בערוץ החשאי למבוי סתום, סיכסך בין הצדדים ודחף את המצרים למלחמה. קיסינג'ר כפה על ישראל לא לפתוח במכה מקדימה, עצר את הסיוע הצבאי לישראל בשבוע הראשון של המלחמה, כפה על ישראל הפסקת אש ביחד עם הרוסים ומנע נצחון ישראלי טוטאלי ואולי אף גדול יותר מ1967 בסיום המלחמה.

קיסינג'ר לא העביר אינפורמציה קריטית למניעת המלחמה, תקע את המו"מ בערוץ החשאי, סיכסך בין הצדדים ודחף את המצרים למלחמה. הוא אסר על ישראל לפתוח במכה מקדימה, עצר את הסיוע הצבאי לישראל בשבוע המלחמה הראשון ועוד

האלוף אביגדור בן גל (יאנוש) הציע ב-2014 שתוקם ועדת חקירה ממלכתית משפטית שתחזור לבדוק את מלחמת יום כיפור לאחר 40 שנה.

כדאי שועדת החקירה הממלכתית שהציע יאנוש להקים, אם וכשתקום, תבדוק את הפעולות החשאיות של קיסינג'ר באוגוסט ובספטמבר 1973, את המסרים שהעביר ואת המסרים שלא העביר בערוץ החשאי שהיה פעיל באופן אינטנסיבי מאוד בשנת 1973 לפני ובמהלך המלחמה.

רמי רום הוא דוקטור לכימיה פיזיקלית, עורך פטנטים וחוקר עצמאי של מלחמת יום כיפור. מתמקד בעיקר בהשפעת הערוץ המדיני החשאי של קיסינג'ר ואיסמעאיל על המלחמה ובהתנהלות של שר הבטחון משה דיין במלחמה. פרסום קודם - תעלומת המפגש החשאי השלישי של קיסינג'ר ואיסמעאיל בספטמבר 1973, מערכות, גיליון נובמבר 2018: http://maarachot.idf.il/PDF/FILES/5/114325.pdf

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 912 מילים
עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

תנועת המחאה נגד פוטין מפלגת את יהודי רוסיה

"יהודי רוסיה חייבים להבין את הסכנות הטמונות בקריסתו האפשרית של ממשל פוטין", מזהיר מנהיג פדרציית הקהילות היהודיות של רוסיה ● אך היחס הסובלני לו זוכים היהודים אינו מנת חלקם של המוסלמים והלהט"בים במדינה ● "90% מהרוסים באמת מעריצים את פוטין. היתר, שאליהם אני שייך, לא מרגישים חופשיים לומר מה הם חושבים", אומר דימה איגנסון, שבחר לעלות ארצה

עוד 988 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

הירוק נשאר ירוק מאוד

הצל"ש הירוק של השבוע הולך לוועדת התכנון שהחליטה להפוך את הגבעות הירוקות סביב מודיעין לגן לאומי ולא לשכונה כעורה ● מזהם השבוע הוא הישראל המטנף שממלא את הים בפלסטיק - לא פחות גרוע מזפת ● והטיפ: הבקתה שרואים ממנה רק חולות וכוכבים

עוד 547 מילים

הטורקים טוענים שמטוסי קרב יוונים ביצעו יעף מאיים מעל ספינת הצי הטורקי ● היוונים מכחישים וטוענים שהטורקים מייצרים פרובוקציה לקראת חידוש השיחות בין המדינות בחודש הבא ● לתוך הקלחת הזו נכנסת ישראל שלא ברצונה, כשלמעשה הדבר האמיתי שמטריד את ארדואן הוא צינור הגז הישראלי-קפריסאי-יווני ● וזו גם בדיוק הסיבה לניסיונות ההתקרבות של ארדואן לישראל ● פרשנות

עוד 679 מילים ו-1 תגובות

״הקומבינות של דרעי וליצמן על חשבון חילונים צריכות להיפסק״

עימותים באום אל-פחם: שוטרים פצעו קשה מפגין בראשו ● ח״כ יוסף ג׳אברין נורה בגבו ברימון הלם ● אורלי לוי-אבוקסיס: "ניסו לעשות לי חיסול פוליטי״ ● דיווח: העימות בין נתניהו ורגב מבוים ונועד לצרכי קמפיין ● סער: בנט ואני לא מקיימים שיחות על רוטציה בינינו ● שקד לא פוסלת בלוק טכני עם סער ● היועמ"ש החליט לדחות את ההכרעה בתיקים של נבחרי ציבור עד לאחר הבחירות

עוד 37 עדכונים

החיסונים לא מצילים את נתניהו ובליכוד רואים את הקו האדום

נתניהו הגיע אתמול לאולפן ערוץ 13 כשהוא אינו במיטבו וישב מול מראיין שהצליח להוציא את ראש הממשלה מאיזון ● לנתניהו יש סיבות להיות בלחץ: מבצע החיסונים לא מסייע לליכוד בסקרים ואתמול השרים הבכירים אף ראו את המפלגה מתקרבת לקו האדום ● עכשיו ראש הממשלה משנה טקטיקה: חיסונים - אאוט, כלכלה - אין ● פרשנות

עוד 589 מילים ו-3 תגובות

פרשת ילדי ארה"ב

אמהות וזוגות צעירים אולצו במשך שנים לוותר על התינוקות שלהם, ולמסור אותם ● זה קרה בארה"ב בין שנות ה-50 לשנות ה-70 ● לפחות 2.5 מיליון תינוקות לבנים נמסרו לסוכנויות אימוץ, ועברם נמחק ● בספר חדש חושפת גבריאל גלזר את זוועות השיטה, כולל הניסויים הכואבים שערכו רופאים יהודים בתינוקות יהודים שרק נולדו

עוד 1,201 מילים

החוק מטומטם ולכן הציבור ישלם

בחירות זה עסק יקר, וחוק מימון מפלגות מ-1973 לא מתאים למציאות שבה מתקיימות בחירות כל שני וחמישי ● הבנקים כבר לא ששים לתת הלוואות למפלגות שאולי לא יצליחו להחזיר את הכסף, וכך הפכה הכנסת לבנק מממן בתנאים נוחים ● לא פלא שהמפלגות החדשות מעדיפות ערבויות מטייקונים על פני תרומות קטנות מהציבור ● כך או אחרת, זו יוצא מהכיס שלנו - וכרגע חייבים לנו 196 מיליון שקל

עוד 2,653 מילים

האיחוד בציונות הדתית מקרב יותר מאי-פעם את איתמר בן-גביר למושב בכנסת ● בעקבות זאת, החל מאמץ חסר-תקדים להלבין את הפעיל הקיצוני שהחל את דרכו כמי שגנב עיטור מרכב הקדילק של יצחק רבין שבועות לפני הירצחו והפך לעו"ד פעלתני ומרואיין מבוקש בתקשורת ● אך הוויכוח הוא לא באמת על בן-גביר אלא על נתניהו, ועד כמה ירחיק לכת כדי להבטיח את המשך שלטונו

עוד 1,916 מילים

נתניהו: אני תוקף את התקשורת הישראלית כי מגיע לה

נתניהו שהתראיין לערוץ 13 הבטיח: לא אקדם חוקים שיעניקו לי חסינות ● היועמ״ש בודק את תכנית חלוקת החיסונים למדינות זרות שהוקפאה בינתיים ● סקר מנדטים: הליכוד נחלש, לנתניהו אין קואליציה ● דירקטוריון קק״ל אישר תקציב לרכישת קרקעות בשטחים ● עדות יועץ הזוג נתניהו: אין אחד שלא מפחד משרה, כל הלשכה ידעה על המגעים עם מוזס ● פורסם מדד רמזור לחופים

עוד 32 עדכונים

החוק שאושר אתמול בכנסת, המאפשר למסור מידע על מתחסנים ולא-מתחסנים לשורת רשויות ציבוריות, לא היה עובר אלמלא ההיסטריה הציבורית סביב מגפת הקורונה והחיסונים ● ואלמלא אותה היסטריה, סביר להניח שבית המשפט העליון היה פוסל את החוק ● השאלה היא, מה תהיה הפגיעה הבאה בזכויות היסוד של האזרחים ● פרשנות

עוד 712 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה