Jacob Sharon
הזמן של
Jacob Sharon
קצת מוגזם. יתרונה של הדמוקרטיה , לפי פרופסור ליבוביץ' , שאפשר להחליף שלטון בלי מהפכה . פשוט הגיע הזמן . וכמו שלפיד כל הזמן אומר - לחזור לשפיות
כל הזמן // יום רביעי, 5 במאי 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ישראל לא מרחמת על ילדי הגן

בדיקת זמן ישראל פעם בכמה חודשים נחשפת עוד פרשת התעללות בפעוטות ● הכותרות מתחלפות, הגנים משתנים, הגננות נעצרות - אך המשפחות נותרות עם המצוקה הגדולה ● המדינה לא טורחת אפילו לקצר עבורם את התור לטיפולים שיקומיים, הפסיכולוגים עסוקים מדי, והילדים ממשיכים לסבול ● מתנדבים נכנסים לתמונה, אבל זה רחוק מלהספיק ● משרד הבריאות: "יש פער בין צרכי הציבור והמענים הקיימים"

עוד 2,514 מילים

הכיסא של מחמוד עבאס מתחיל להתנדנד

סימנים ראשונים להיחלשות שלטונו של יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס בעקבות דחיית הבחירות הפלסטיניות. תנועת פת"ח על סף פירוק ומרוואן ברגותי קורא תיגר על מנהיגותו של מחמוד עבאס. ברחוב הפלסטיני חוששים מהתדדרדות למלחמת אזרחים.

חמד בן ג'אסם אל-ת'אני, ראש ממשלת קטאר לשעבר, ביטא השבוע בגלוי את מה שחושבים מנהיגי ערב על מנהיגותו של מחמוד עבאס, הוא קרא לו להתפטר ולהעביר את השלטון לדור הצעיר, כדי שיוביל את הפלסטינים לחוף מבטחים. "ביטול הבחירות החזיר את הפלסטינים לנקודת האפס", קבע בן ג'אסם.

רה"מ קטאר לשעבר ביטא השבוע בגלוי את דעת מנהיגי ערב על מנהיגותו של מחמוד עבאס. הוא קרא לו להתפטר ולהעביר את השלטון לדור הצעיר, אחרי ש"ביטול הבחירות החזיר את הפלסטינים לנקודת האפס"

גורמים בכירים בפת"ח אומרים כי מהלך דחיית הבחירות הפלסטיניות, שהמשמעות המעשית שלו הוא ביטולן, מסמל את תחילת קץ שלטונו של יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס בן ה-85. גם במערכת הביטחון הישראלית חוששים כי משטרו של יו"ר הרש"פ מתחיל להתפרק וכי קרב הירושה בצמרת פת"ח עלול להסלים בקרוב ולגלוש לקרבות רחוב. קרבות בין המליציות השונות שהקימו בכירי תנועת פת"ח בשנים האחרונות במקומות שונים בגדה וציידו אותן בנשק.

ישראל מודאגת, היא איננה יודעת לאן יתגלגלו הדברים ומי ישתלט על תנועת פת"ח בגדה ועל הרש"פ לאחר ירידתו של מחמוד עבאס מהבמה הפוליטית. גורם מדיני בכיר אומר כי ישראל איננה מעוניינת במרוואן ברגותי כיורשו האפשרי של מחמוד עבאס. "מדובר ברב מחבלים שהיה אדריכל הטרור של האינתיפאדה השנייה, ידיו מגואלות בדם ישראלים והוא ישאר עוד הרבה שנים בכלא הישראלי" אומר הבכיר.

יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס מפגין ביטחון עצמי ושומר על קור רוח, הוא יודע שישראל לצידו וגם הנשיא ביידן, האיחוד האירופי, מצרים וירדן, שהתנגדו מלכתחילה למהלך הבחירות שיזם.

מחמוד עבאס אומר למקורביו כי הגנים במשפחתו הם טובים מאוד ורבים מקרוביו חיו כמעט עד גיל מאה. הוא טוען שמצב בריאותו טוב וכי הדבר הובהר בבדיקה רפואית שעשה בגרמניה לפני כחודש. גורמים בפת"ח אומרים כי הסיבה היחידה שהוא עדיין מחזיק בקרנות המזבח, אחרי 15 שנים שלטון רצופות בכישלונות מדיניים, היא מכיוון שהוא מודאג לגבי עתידו ועתיד האימפרייה הכלכלית האדירה שהוא בנה עבור שני בניו.

הוא חושש שיורשו יהיה אחד ממתנגדיו שיתנקם בו ובמשפחתו, הוא ראה כבר שליטים ערביים שעברו התנכלויות והשפלות אחרי שהודחו מהשלטון כדוגמת נשיא מצרים חוסני מובארק ושני בניו.

גורמים בכירים בפת"ח אומרים כי מהלך דחיית הבחירות הפלסטיניות, שהמשמעות המעשית שלו הוא ביטולן, מסמל את תחילת קץ שלטונו של יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס בן ה-85. גם במערכת הביטחון הישראלית חוששים

אבל בשטח קורים כבר דברים שאינם בשליטתו של מחמוד עבאס, יש סימנים ראשונים לתחילת התפרקותה של תנועת פת"ח שהיא מפלגת השלטון. בשטח יש כבר הסכמות בין מתנגדיו, מרוואן ברגותי ומוחמד דחלאן, להתחיל לנקוט צעדים מעשיים כדי לשבור את השליטה המוחלטת של מחמוד עבאס על תנועת פת"ח. מחמוד עבאס הנהיג, בדיוק כמו קודמו יאסר ערפאת, שלטון של דיקטטורה וסתימת פיות בתנועה. יו"ר הרש"פ גירש מהתנועה כמה בכירים כמו מוחמד דחלאן, נאצר אל-קידווה וזיאד אבו זיאד, אך לא העז להתעסק עם מרוואן ברגותי שנחשב ברחוב הפלסטיני ל"סמל לאומי" וליורשו הפוטנציאלי של מחמוד עבאס.

כניסתו של מרוואן ברגותי למערכת הבחירות, הרשימה העצמאית שהקים ביחד עם נאצר אל-קידווה, אחיינו של יאסר ערפאת, תחת השם "אל-חוריה" ("החופש" בערבית) והודעתו שיתמודד ראש בראש מול מחמוד עבאס בבחירות לנשיאות – הם שהחלישו את מחמוד עבאס וחבורתו ואילצו אותו להודיע על דחיית הבחירות מחשש לתבוסה מחפירה. ישראל סיפקה לו גלגל הצלה בכך שלא אישרה את קיום הבחירות במזרח ירושלים והוא מיהר להיאחז בתירוץ הזה כדי לדחות את הבחירות.

עכשיו מאיים מרוואן ברגותי לפרוש מתנועת פת"ח בראשות מחמוד עבאס ולהקים זרם פוליטי שיתחרה בה, בדיוק כפי שעשה מוחמד דחלאן לאחר שגורש מתנועת פת"ח ב-2011 על ידי מחמוד עבאס והקים תנועה מתחרה הנקראת "הזרם הרפורמיסטי".

נאצר אל-קידווה השמיע ב-3 במאי איום ברור, הוא קרא למחמוד עבאס להקשיב לקולות בתנועה הדורשים התחדשות ורפורמות, אחרת ינקטו פעילי פת"ח פעולות מחאה, כולל פרישה מהתנועה והקמת זרמים פוליטיים חדשים. "אני סבור שמרוואן ברגותי  תומך בדרך הזו", אמר אל-קידווה.

דחיית הבחירות סתמה את הגולל על סיכוייו של מרוואן ברגותי להיבחר לתפקיד יו"ר הרש"פ ולנצל זאת כדי להשתחרר ממאסרו בכלא הישראלי. עכשיו הוא תקוע שם כל עוד מחמוד עבאס נשאר בתפקידו. אין לו מה להפסיד והוא מאיים באמצעות מקורביו לעשות מרד בתוך פת"ח נגד הדיקטטורה של שלטון עבאס.

קרב הירושה ברש"פ צפוי להתעצם ולהתפתח לקרבות ירי בשטח. הציר שמקורב למחמוד עבאס וכולל את חוסיין א-שיח', מאג'ד פרג' ועזאם אלאחמד, נחוש לדכא ביד ברזל כל ניסיון להתמרד מול מנהיגותו של מחמוד עבאס. הציר הזה שולט במנגנוני הביטחון של הרש"פ, שמצויידים באלפי כלי נשק, אבל גם לנאמני מרוואן ברגותי ומוחמד דחלאן יש מאחזי כוח ומליציות בשטחי הגדה, וגם להם יש אלפי כלי נשק.

בשטח כבר קורים דברים שאינם בשליטת מחמוד עבאס. סימנים ראשונים להתפרקות פת"ח, מפלגת השלטון. הסכמות בשטח בין מתנגדיו, ברגותי ודחלאן, לצעדים מעשיים לשבירת השליטה המוחלטת שלו בפת"ח

את התסיסה והמאבקים הפנימיים בתנועת פת"ח מזהה תנועת חמאס שמנסה אף היא לערער את יציבות שלטונו של מחמוד עבאס באמצעות גל פיגועים בגדה.

ברחוב הפלסטיני חוששים מהתדרדרות למלחמת אזרחים ויש כעס ושנאה כלפי שלטונם המושחת של מחמוד עבאס וחבורתו. הכיסא של מחמוד עבאס מתחיל להתנדנד. למרות שישראל תומכת בו אין בכך ערובה שהיא תצליח להציל אותו מלטבוע בדייסה שאותה הוא בישל.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 801 מילים

שורת הכשלונות של נתניהו הסתיימה בכניעה סופית

עד הרגע האחרון אמש, עוד שקלו בסביבת נתניהו להודיע כי "עלה בידו להרכיב ממשלה" ● בסוף החליטו לוותר על הרעיון - האחרון שניסה תרגיל כזה היה שמעון פרס ב-1990, והאירוע הסתיים בביזוי גדול ● כעת צפוי הנשיא להעביר את המנדט ליאיר לפיד, שימצא את עצמו ברגע היסטורי, תשע שנים בלבד אחרי שהקים את יש עתיד ונכנס לפוליטיקה ● פרשנות

עוד 783 מילים ו-3 תגובות

למקרה שפיספסת

הנשיא ריבלין נועד עם לפיד ואחריו עם בנט

סער הודיע לריבלין: ממליץ על לפיד להרכבת ממשלה ● עמיחי שיקלי מימינה במכתב לבנט: מתנגד לממשלת לפיד ● עבאס: מי שרע״ם תשלים לו קואליציה ויענה לדרישות שלנו - נהיה שם ● ישיבת הוועדה המסדרת הבוקר בוטלה ● זוהר: עדיין אפשר להביא להקמת ממשלת ימין – עם ישראל לא יבחר שוב בתליינים ● ישועה מעיד: ב-2013 מנעו מאיתנו להעלות כתבה לפיה בנט מתחזק בסקרים

עוד 23 עדכונים

זילזול ברעיון של קידוש השם

המושגים של קידוש השם וחילול השם התפתחו מימי המקרא עד ימינו אנו. אבל הם תמיד מבטאים סוג של חיבור בין התנהגות של עם ישראל ושמו של הקב״ה בעולם. קידוש השם הוא בדיוק זה, לקדש את השם ולא את עצמנו. לא על מנת לפאר את האדם.

המושגים של קידוש השם וחילול השם התפתחו מימי המקרא ומבטאים חיבור בין התנהגות עם ישראל ושמו של הקב״ה בעולם. קידוש השם הוא בדיוק זה, לקדש את השם ולא את עצמנו. לא על מנת לפאר את האדם

גלות ישראל מייצרת חילול השם – כי זה לכאורה מראה בעיני עמי העולם שהשם לא שומר על עמו ועל הבטחתו על ארץ ישראל. קידוש השם נוצר כאשר ישראל חוזר לארצו.

אבל משם צריך גם להתקדם. האופן שבו ננהל את ענייני המדינה ואת עצמנו יגרמו לקידוש השם או חלילה להיפך, לחילולו. כל הצלחה יכולה להגדיל ולקדש את השם בעולם. להרחיב את מקומו בתודעה האנושית. ובפרט אם ההצלחה מבוססת על מעשה מוסרי. אפשר שיהיה זה מעשה של יחידים אבל בעיקר מעשה ברמה של חברה או מדינה.

דוגמאות – כאשר ישראל שולחת משלחת צבאית להציל חיים באסונות טבע במדינות זרות זהו קידוש השם. אבל מצד שני – אם מדינת ישראל מספקת או מאשרת אספקת נשק למדינות או כנופיות המבצעות הרג אזרחי מכוון – זהו חילול שם שמיים.

אם מדינת ישראל מכבדת את ערביי ישראל, לא מתוך התנשאות אלא מתוך ראיית כל אדם כצלם אלוהים – זהו קידוש השם. מפלגות יהודיות שמציעות פלטפורמה גזענית או מפלה – זהו חילול השם.

אנשים המראים סולידריות טבעית כאשר יש אסון אצל האחר – זהו קידוש השם, ניתוק וניכור לנוכח צרות של אחרים – זהו חילול השם.

אפשר להמשיך, אבל קלטתם את הכיוון.

שימוש במונחים של קידוש השם וחילול השם בקוניוקטורה פוליטית צרה הוא בעיניי לא נכון, ובפועל מזלזל ברעיון של קידוש השם.

האופן שבו ננהל את ענייני המדינה ואת עצמנו יגרמו לקידוש השם או חלילה להיפך. אבל שימוש במונחים של קידוש השם וחילול השם בקוניוקטורה פוליטית צרה הוא בעיניי לא נכון, ובפועל מזלזל ברעיון של קידוש השם

נסיים בציטוט מופלא ממסכת יומא בתלמוד הבבלי:

"אַבָּיֵי אָמַר כִּדְתַנְיָא וְאָהַבְתָּ אֵת ה׳ אֱלֹהֶיךָ שֶׁיְּהֵא שֵׁם שָׁמַיִם מִתְאַהֵב עַל יָדְךָ שֶׁיְּהֵא קוֹרֵא וְשׁוֹנֶה וּמְשַׁמֵּשׁ תַּלְמִידֵי חֲכָמִים וִיהֵא מַשָּׂאוֹ וּמַתָּנוֹ בְּנַחַת עִם הַבְּרִיּוֹת".

הפסוק "ואהבת את ה' אלהיך" בא מהפרק הידוע שמתחיל בקריאת "שמע ישראל" – אחד הטקסטים היסודיים באמונה היהודית. כולל הציווי לאהבת האל. אבאיי מסביר לנו שהאהבה הזאת באה לידי ביטוי על ידי התנהגותך כלפי אנשים אחרים.

המבין יבין.

דניאל גולדמן הוא שותף מייסד של גולדרוק קפיטל, ויו"ר לשעבר של גשר והתנועה העולמית של בני עקיבא. הוא פעיל ויזם חברתי וגר יחד עם משפחתו בבית שמש.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 378 מילים
עודכן לפני שעתיים

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

פרשנות זה נגמר בדם

שעות ספורות לפני שהמנדט חוזר אל הנשיא, בליכוד לא בוחלים בשום טריק או הטרלה ● מיקי זוהר מציף את הוועדה המסדרת בתריסר חוקי התרסה ● חברי המפלגה לא מבינים למה סמוטריץ' לא כנוע לרבנים כמו בנט לפניו ● ומפלגת השלטון משום מה מוכנה לשקול להמליץ על בנט במקום על אחד מחבריה הבכירים ● ורק בעמדת מד"א במשכן מתברר שלכולם יש את אותו צבע דם

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
בהחלט חברי הכנסת בליכוד הם חבורת כבשים שותקים, אף כבש שותק אינו ראוי להנהיג עם. אולי עכשיו המפלגות החרדיות יצטרפו ללפיד. הישארות באופוזיציה פוגעת באינטרסים שלהם. ואז..... אפשר יהיה להח... המשך קריאה

בהחלט חברי הכנסת בליכוד הם חבורת כבשים שותקים, אף כבש שותק אינו ראוי להנהיג עם.
אולי עכשיו המפלגות החרדיות יצטרפו ללפיד. הישארות באופוזיציה פוגעת באינטרסים שלהם. ואז….. אפשר יהיה להחזיר את בנט לבית הספר היסודי, הוא צריך עוד להתפתח, ושיקח אותו את עבאס ושקד. נחפש להם בית ספר יסודי מעורב.
אם בליכוד יש כבשים שותקים, בנט ושקד גרועים יותר.
ללא יכולת הכרעה ומתיימרים להיות ראש ממשלה עם שבעה מנדטים.

עוד 739 מילים ו-2 תגובות

שלום ירושלמי היה שם, כשאורי שרצקי העלה את הרעיון להקים קבוצת אוהדים, לפני 14 שנה ● הוא זוכר את הגול הראשון בתולדות הפועל קטמון, באצטדיון בגבעם רם מול נחלת יהודה ב-19 באוקטובר 2007 ● והוא לא ישכח את הגול האחרון במשחק המכריע מול נס ציונה בטדי, ביום שישי שעבר, שהעלה את הפועל ירושלים לליגת העל בכדורגל אחרי 21 שנה ● לפעמים חלומות מתגשמים

עוד 1,210 מילים ו-1 תגובות

ישראל מנסה ליישר קו עם שאר העולם במרוץ נגד ההתחממות הגלובלית ● אבל משהו מהותי חסר בחוק האקלים המתהווה: מס הפחמן שיעודד מפעלים ומשקי בית להשתמש בפחות אנרגיה מזהמת ● ככה זה כשבמשרד להגנת הסביבה מביטים קדימה, אבל במשרד האנרגיה תקועים בעבר ● עדיין לא מאוחר לשנות את המצב

עוד 1,429 מילים

נתניהו הודיע לנשיא כי לא עלה בידו להרכיב ממשלה

דיווח: הליכוד לא ימליץ לנשיא להטיל על בנט את מלאכת הרכבת הממשלה ● אחרי שלא הצליח להשיג רוב נמנע מיקי זוהר מלהעלות להצבעה את ההצעה לפטור מחובת הנחה את החוק לבחירות ישירות ● הרב דרוקמן קורא לבנט ולשקד להודיע שיסכימו לכהן רק בממשלת ימין ● החלה חקירתו הנגדית של ישועה: נדרשנו להסיר ידיעות על משפחות שכולות, כי מתחו ביקורת על נתניהו

עוד 56 עדכונים

ראיון "במדינת ישראל, כל אחד יכול להיות 'יועץ בטיחות לאירועים המוניים'"

אם וכאשר תוקם ועדת חקירה לבדיקת האסון בהר מירון, אסור לה לעצור רק בשאלה מי היה אחראי למחדלים בקבר רשב״י ● זו הזדמנות לטפל בתחום הפרוץ והשערורייתי של ניהול הבטיחות בכל האירועים ההמוניים בישראל ● החקירה יכולה להתחיל עם עדותו המטלטלת של המהנדס ישראל (איזי) קצנלנבוגן: "המקרה של הר מירון זה לא רק עיגול פינות. זה הרבה יותר מזה"

עוד 2,184 מילים ו-3 תגובות

בימים אלה מנסה חברת "ורטיקל פילד" לבצע מהפכה בתחום חקלאות האוכל, עם ביתן נייד לגידול אנכי של ירקות שאינו זקוק לקרקע ויכול להתמקם בלב העיר ואפילו בכניסה לסופרמרקט ● בחודשים האחרונים חתמה החברה על חוזי אספקה עם רשתות ויקטורי ורמי לוי וכבר החלה לפעול בכמה סניפים ● אבל לא כולם מתלהבים מהסידור - והמתנגדים הבולטים הם החקלאים האורגניים

עוד 1,285 מילים

יונתן אוריך שוב הפסיד בבחירות. הפעם באלבניה

פרסום ראשון יונתן אוריך, דובר הליכוד ויועץ הניו-מדיה של נתניהו, הצטרף בחודש שעבר לקמפיין של מפלגת הימין השמרני באלבניה - אשר הפסידה בבחירות שנערכו שם בשבוע שעבר ● המנצח אדי רמה, ראש ממשלת אלבניה מאז 2013, העסיק אף הוא מספר יועצים ישראלים, ביניהם טל זילברשטיין, שהיה עד לאחרונה צמוד לגדעון סער ● בסך הכל עבדו בבחירות האלבניות לפחות שמונה יועצים מישראל

עוד 751 מילים ו-1 תגובות

מתוסכל מביטול הבחירות, חמאס מנסה להביך את אבו מאזן

עד כה, חמאס לא לקח אחריות על הפיגוע אתמול בצומת תפוח, אך ברור לכל כי הוצאה לפועל של פיגועים בגדה המערבית היא מאמץ נמשך של הארגון ● החלטת אבו מאזן לבטל את הבחירות מתסכלת את חמאס, שציפה לקבל רוב ובכך לקבל לגיטימציה בינלאומית ● אבל השינוי המדיני באזור בעקבות הסכמי אברהם והחשש מהסלמה ברצועה - עשויים להנמיך את גובה הלהבות ● פרשנות

עוד 580 מילים

איילת שקד: "נתניהו ואשתו כמו דיקטטורים, לא מוכנים לזוז"

גנץ יעלה לממשלה הצעת מחליטים לוועדת חקירה ממלכתית ● בנט לנתניהו: "ביקשתי ממשלה, ואין לך ממשלה" ● נתניהו לבנט: "ברגע שתתחייב לממשלת ימין יבואו אחרים" ● גנץ: "ראש הממשלה ושר האוצר חזרו בהם מסיכומים עם נכי צה"ל" ● סער שולל את הצעת נתניהו: "לא נחבור לממשלה שבה נתניהו שני ברוטציה" ● סמוטריץ׳ ובן גביר נגד ממשלה שתישען על רע"ם

עוד 66 עדכונים

למרות ההודעה הדרמטית של הרב טאו, לנתניהו עדיין אין ממשלה

הרב צבי טאו, מנהיג מפלגת נעם, קרא אמש להקמת ממשלת מיעוט בראשות נתניהו - ובהימנעות של רע"ם ● המכתב הדהים רבים בציונות הדתית, אבל מי שמכיר את ההיסטוריה של הרב לא הופתע ● אלא שהמכתב משיג לנתניהו רק ח"כ אחד נוסף - סמוטריץ' ובן-גביר איתנים בסירובם ● וכך היומיים הבאים הופכים למרוץ ראש-בראש בין בנט ולפיד להשגת המנדט הבא ● פרשנות

עוד 940 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה