המוסד הישראלי נגד הטרור האיראני

אסאדאללה אסאדי, מפקד החוליה האיראנית שהתחזה לדיפלומט בנסיון הפיגוע בפריז ב-2018, צילום מסך מסרטון של AlArabiya
אסאדאללה אסאדי, מפקד החוליה האיראנית שהתחזה לדיפלומט בנסיון הפיגוע בפריז ב-2018, צילום מסך מסרטון של AlArabiya

המוסד מנהל קרב מוחות מודיעיני נגד מנגנון הפיגועים בחו"ל של איראן והצליח להביא לסיכול כמה פיגועים שתכננה איראן בנקמה על חיסולם של קאסם סולימאני ומדען הגרעין פח'רי זאדה. איראן מסתייעת במערך הדיפלומטי שלה בחו"ל ובתשתית של ארגון חזבאללה כדי להוציא פיגועים, העולם מתחיל להתעורר ומוחה נגד הטרור האיראני.

מאז חיסולו של אבי תוכנית הגרעין האיראנית, מוחסן פח'רי זאדה בטהרן, עוקבת מערכת המודיעין הישראלית, במגוון אמצעי איסוף מודיעיניים, אחרי כוונות הנקמה של המשטר האיראני, לאחר שהוא האשים את המוסד הישראלי בחיסול.
לאיראן יש תשתית גדולה של טרור ברחבי העולם, היא נשענת על המערך הדיפלומטי של משרד החוץ האיראני ונעזרת גם בתשתית הטרור של ארגון חזבאללה.

מאז חיסול אבי תוכנית הגרעין האיראנית בטהרן, עוקבת מערכת המודיעין הישראלית, במגוון אמצעי איסוף מודיעיניים, אחרי כוונות הנקמה של המשטר האיראני, שהאשים את המוסד הישראלי בחיסול

ההערכה במוסד הישראלי הייתה שאיראן תגביר את מאמציה להוציא פיגועי נקם נגד ארה"ב וישראל לקראת יום השנה הראשון לחיסולו של קאסם סולימאני על ידי ארה"ב שחל בחודש שעבר. ההערכה הזו התבררה כנכונה.

על פי גורמי ביטחון בישראל, את ההחלטה להוציא את פיגועי הנקמה קיבל המנהיג העליון של איראן עלי ח'מינאי והוא הטיל את המשימה על כוח "קודס" של "משמרות המהפכה" האיראנים.

לאיראן יש מנגנון פיגועים בחו"ל, ומי שאחראי לו הוא "יחידה 400" למבצעים מיוחדים של כוח "קודס" שכפופה ישירות למנהיג העליון עלי ח'מינאי, היחידה הזו קשורה לארגון חזבאללה ומתאמת עמו את הפיגועים בחו"ל.

איראן בחרה להוציא את פיגועי הנקם ללא "טביעות אצבע" נגד יעדים אמריקנים וישראלים בחו"ל ולא באמצעות שלוחותיה במזרח התיכון כדי להימנע מעימות צבאי עם ישראל, וכדי להפגין "ידיים נקיות" כביכול מול הממשל החדש של ארה"ב. זאת במטרה להביא בסופו של דבר להסרת הסנקציות מעליה. זהו הדבר החשוב ביותר מבחינתה של איראן והיא נמנעת, בשלב הזה, מנקיטת מהלכים גלויים במזרח התיכון שעלולים לחבל באפשרות הזו.

התכנית לבצע פיגועים בחו"ל מעידה על כך שההנהגה האיראנית איננה חוששת מהאפשרות שביצוע פיגועים נגד יעדים אמריקנים, ישראלים ויהודים בחו"ל יפגע בדיאלוג שהיא רוצה לקיים עם ממשל ביידן על חזרה להסכם הגרעין והסרת הסנקציות.

איראן מוציאה פיגועי נקם ללא "טביעות אצבע" נגד יעדים אמריקנים וישראלים בחו"ל ולא באמצעות שלוחותיה במזה"ת, כדי להימנע מעימות צבאי עם ישראל, ולהפגין "ידיים נקיות" כביכול מול הממשל החדש בארה"ב

פיגועים באפריקה

על פי גורמים בכירים בירושלים, המוסד הישראלי איתר תוכנית של המודיעין האיראני לבצע שורה של פיגועים במזרח אפריקה בחודש שעבר נגד שגרירויות ארה"ב, ישראל ואיחוד האמירויות. המטרה הייתה לנקום את מותם של קאסם סולימאני ושל מוחסן פח'רי זאדה וגם לנסות ולשבש את תהליך הנורמליזציה בין ישראל למדינות המפרץ על ידי פיגוע בשגרירויות של איחוד האמירויות.

סוכנות "רויטרס" דיווחה ב-3 בפברואר כי שלטונות אתיופיה עצרו 15 בני אדם בשל מזימה לתקוף שגרירות של איחוד האמירויות באדיס אבבה, כך בהתבסס על הודעה של שירותי הביטחון של אתיופיה.

ברשות העצורים נתפסו כלי נשק, חומרי נפץ ומסמכים והם פעלו בשירות גורמים זרים והתכוונו לבצע פיגועים נגד בני אדם ורכוש.

שירותי המודיעין של אתיופיה מסרו כי קבוצה אחרת של חשודים תכננה לפגוע בשגרירות איחוד האמירויות בסודאן, שגם היא חתמה על הסכם נורמליזציה עם ישראל. הקבוצה נעצרה בעקבות שיתוף הפעולה בין המודיעין האתיופי לבין המודיעין הסודאני.

אזרח שבדי ממוצא מוסלמי בשם אחמד אסמעיל, שתכנן את הפיגועים, נעצר בשבדיה.

גורמים ביטחוניים בישראל אומרים כי מדובר באיראנים נושאי דרכונים זרים, שתכננו לפגוע גם בשגרירויות ארה"ב וישראל באתיופיה. סיכול הפיגועים נחשב להצלחה גדולה של המוסד במלחמתו נגד הטרור האיראני.

הפיגוע בהודו

למרות ההצלחה בסיכול הפיגועים באתיופיה ובסודאן, מזלו של המוסד הישראלי לא שפר לו בהודו. שם הצליח המודיעין האיראני להוציא פיגוע לפני כ-10 ימים, שכוון נגד השגרירות הישראלית בניו דלהי.

הפיגוע התבצע באמצעות מטען חבלה קטן שהוטמן בתוך עציץ בסמוך לשגרירות. הוא הופעל מרחוק, התפוצץ וגרם נזק לכמה כלי רכב אך איש לא נפגע. משטרת ניו דלהי פתחה בחקירה בנסיבות האירוע, שגם גורמי הביטחון של ישראל שותפים לה. ישראל שלחה חוקרים ואנשי מודיעין להודו.

בעקבות הפיגוע הוגברה העירנות בשגרירויות ישראל בחו"ל וגם בכמה מתקנים יהודים ברחבי העולם. החשש הוא שמדובר בחלק מגל פיגועים שאיראן מתכננת ולא באירוע בודד.

בעקבות הפיגוע בניו דלהי הוגברה העירנות בשגרירויות ישראל בחו"ל וגם בכמה מתקנים יהודים ברחבי העולם. החשש הוא שמדובר בחלק מגל פיגועים שאיראן מתכננת ולא באירוע בודד

ארגון בלתי מוכר הנקרא "ג'יש אלהינד" לקח את האחריות לניסיון הפיגוע בשגרירות ישראל בניו דלהי, אולם משטרת דלהי הטילה ספק באמינות ההודעה ורואה בה ניסיון הטעיה. כאמור ההערכה היא כי איראן היא שעומדת מאחורי ניסיון הפיגוע. בדיווחים מניו דלהי נמסר כי המשטרה אספה סרטונים ממצלמות האבטחה באזור וכי היא מנסה לאתר כמה אזרחים איראנים המתגוררים בעיר ואיראנים שהגיעו באחרונה לניו דלהי.

אחת ההערכות של משטרת הודו היא כי סטודנטים הודים שלמדו בעיר קום שבאיראן וחזרו להודו קשורים לפיגוע. הרכב מטען החבלה, חומר הנפץ ומנגנון ההפעלה מרחוק הם לטענת משטרת דלהי באיכות גבוהה ולא חובבנית.

ההערכה בישראל היא שאיראן חיפשה להוציא במהירות פיגוע נקם על חיסולו של פח'רי זאדה בגלל לחצים פנימיים, וכי הודו נבחרה כיעד בגלל התשתית המבצעית שהיתה כבר לאיראן או לחזבאללה במדינה.

אין זו הפעם הראשונה שאיראן מנסה לפגוע במטרות ישראליות בהודו. בפברואר 2012 התפוצץ מטען חבלה שהוטמן במכוניתה של טלי יהושע-קורן, אשתו של הנספח הצבאי בהודו, בעת הייתה בדרכה בניו דלהי לאסוף את ילדיה מבית הספר, היא נפצעה באורח בינוני ו-2 עוברי אורח נפצעו קל.

בעקבות החקירה עצרה משטרת הודו עיתונאי הודי בשם מוחמד אחמד קאזמי, שטען כי עבד עבור ארגון חדשות איראני. על פי החשד, הוא סייר באזור שגרירות ישראל בניו דלהי יחד עם עוד 3 אזרחים איראניים ואחד מהם הטמין את מטען החבלה במכוניתה של האזרחית הישראלית.

החקירה גילה כי קאזמי ורעייתו קיבלו סכום של יותר מ-100 אלף דולרים מחו"ל. משטרת דלהי הגיעה למסקנה כי האחראים לפיגוע השתייכו ל"משמרות המהפכה" של איראן.

באותו החודש הוטמן גם מטען נפץ במכוניתו של דיפלומט ישראלי שחנתה סמוך לשגרירות ישראל בטביליסי שבגיאורגיה. המשטרה ניטרלה את המטען ולא היו נפגעים.

ההערכה בענין ניסיונות הפיגוע בשנת 2012 היתה, כי מדובר בתגובה איראנית על רקע טענות של איראן שהמוסד הישראלי מבצע נגדה פעולות חשאיות משטחה של אייזרביג'אן.

ההערכה בישראל היא שאיראן חיפשה להוציא במהירות פיגוע נקם על חיסולו של פח'רי זאדה בגלל לחצים פנימיים, וכי הודו נבחרה כיעד בגלל התשתית המבצעית שהיתה כבר לאיראן או לחזבאללה במדינה

במקביל היו גם כמה פיגועים בבנקוק שבתאילנד, בהם נפצעו 4 בני אדם. לטענת שלטונות תאילנד, הפיגועים בוצעו על ידי אזרחים איראניים שניסו להתנקש בדיפלומטים ישראלים. לאחר הפיגועים הם נעצרו והועמדו לדין.

סיכול פיגוע טרור בצרפת

למוסד הישראלי הייתה הצלחה גדולה בסיכול פיגוע טרור גדול סמוך לפריז ביוני 2018. הוא הצליח להשיג מידע מדוייק על תוכנית הטרור לפגוע בכינוס של האופוזיציה האיראנית של ארגון "מוג'אהידין חלק" והעביר אותו לשירותי הביטחון של צרפת.

את פעולת הביצוע של הפיגוע בשטח הפעיל סוכן מודיעין איראני שפעל בכיסוי של דיפלומט בשגרירות איראן בוינה בשם אסאד אללה אסאדי. הוא השתייך ליחידה 312 במשרד המודיעין האיראני, שמטרתה לטפל במתנגדי המשטר בחו"ל, הוא הגיע לוינה בטיסה מטהרן כשמטען החבלה בחפציו, ומיד החל מעקב אחריו בעקבות התרעה שהעביר המוסד הישראלי.

אסאדי הפעיל חוליה של 3 אנשים שאמורים היו לבצע את הפיגוע, זוג איראנים בעלי אזרחות בלגית: נסימה נעמי (36) ואמיר סעאדוני (40) והראדאד עארהאני (57), מתנגד משטר שגוייס למודיעין האיראני ופעל בבלגיה.

על פי כתב האישום, הדיפלומט האיראני מסר מטען חבלה במשקל של חצי ק"ג לזוג הבלגי ממוצא איראני ב-30 ביוני 2018 כדי שיבצעו את הפיגוע בפריז. הם נעצרו בעת שהיו בנסיעה מאנטוורפן לפאריז.

ב-1 ביולי 2018 נעצר אסאדאללה אסאדי על ידי גורמי הביטחון בוינה והוסגר לבלגיה לשם העמדה לדין. מסתבר כי כל העת היה תחת מעקב של גורמי ביטחון אירופים שתיעדו בצילומים את כל פעולותיו.

מטען החבלה שהוכן לצורך הפיגוע היה מתוחכם ונועד לפגוע במספר גדול ככל האפשר של אנשים. אסאדאללה אסאדי טען לחסינות דיפלומטית אך בית הדין דחה את בקשתו.

למוסד הישראלי היתה הצלחה גדולה בסיכול פיגוע טרור גדול סמוך לפריז ביוני 2018. הוא השיג מידע מדוייק על תוכנית הטרור לפגוע בכינוס האופוזיציה האיראנית של "מוג'אהידין חלק", והעבירו לשירותי הביטחון של צרפת

בית המשפט בבלגיה דן אותו ב-4 בפברואר השנה לעונש מאסר של 20 שנה בפועל. 3 חבריי החוליה נדונו לתקופות מאסר בפועל בין 16-18 שנים ואזרחותם הבלגית נשללה.

המוסד הישראלי זוכה להערכה גדולה בקרב ממשלות באירופה על הסיוע ההדוק שהוא נותן לארגוני המודיעין באירופה כדי לסכל ולהתגונן מפני פיגועי טרור של איראן וחזבאללה. לפני כמה חודשים העביר המוסד מידע מדוייק לשלטונות גרמניה על תשתיות טרור של ארגון חזבאללה במדינה. המודיעין הגרמני ביצע מעצרים וארגון חזבאללה הוכרז כארגון טרור.

ההחלטה של גרמניה להכריז על ארגון חזבאללה כ"ארגון טרור" היא החלטה חשובה במאבק העולמי נגד הטרור. גרמניה הפנימה כי בתוכה צומח "גיס חמישי" שפועל בשירותה של איראן ופוגע בביטחונה הלאומי.

חזבאללה משתמש בגרמניה כבסיס להתארגנות באירופה, הכולל רכישת נשק, זיוף מסמכים, איסוף מודיעיני, הברחות והלבנת כספים.

החלטת ממשלת גרמניה התקבלה בעקבות לחץ של ארה"ב וישראל, לאחר שישראל גם סיפקה לגרמניה מידע מודיעיני על פעילות הטרור של חזבאללה בתחומיה.

על פי גורמים מדיניים בירושלים, המוסד הישראלי העביר לגרמניה מידע על רשת להלבנת כספים של חזבאללה, תאי טרור ומעבדה ליצור חומרי נפץ.

כעת קוראים עשרות דיפלומטים אירופים לשעבר, בהודעה שפירסמו בשבוע שעבר, להטיל על שר החוץ האיראני ג'וואד זריף את האחריות להתקפות של איראן באירופה. בהודעה נאמר כי צריך להעניש אותו על תפקידו בתכנון הפיגוע בפאריז וגם לבדוק היטב את הפעילות של שגרירויות איראן ומרכזי הדת והתרבות שלה באירופה.

ההודעה קוראת לצמצם את המשלחות הדיפלומטיות האיראניות באירופה עד שאיראן תתחייב להפסיק את פעולות הטרור ולהכריז על מנגנון המודיעין האיראני כארגון טרור.

פרשת סיכול הפיגוע שתכננה איראן באמצעות אסאדאללה אסדי נחשבת להצלחה גדולה של המוסד הישראלי. נראה כי אירופה מתחילה להתעורר עתה נגד פעולות הטרור של איראן בשטחה, האיראנים ביצעו בשנים האחרונות פיגועי טרור בברלין, רומא וג'נבה, אך שליחי המודיעין האירני תמיד הצליחו להימלט מעונש בחסות דיפלומטית. עתה נוצר תקדים חשוב בעקבות המידע המודיעיני המפורט שהביא המוסד הישראלי שאיפשר מעקב הדוק ואיסוף ראיות נגד הסוכנים האיראניים.

האיראנים ביצעו בשנים האחרונות פיגועי טרור בברלין, רומא וג'נבה, אך שליחי המודיעין האירני נמלטו מעונש בחסות דיפלומטית. עתה נוצר תקדים חשוב בעקבות המידע המודיעיני המפורט שהביא המוסד הישראלי

אולם, ההערכה היא כי אנו נמצאים רק בתחילת המערכה נגד כוונת איראן לנקום את מותם של קאסם סולימאני ופח'רי זאדה. האיראנים הם עקשנים והם לא ירגעו עד שיצליחו להוציא פיגועים גדולים נגד מטרות אמריקניות וישראליות. קרב המוחות המודיעיני הוא בראשיתו ובמרוץ נגד הזמן.

 

 

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,569 מילים
כל הזמן // שבת, 13 בפברואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

גנץ: "מבחינת נתניהו, שיהיה סגר עד שבועיים לפני הבחירות"

דיווח: אדלשטיין מתכנן אירוע ראווה בהשתתפות מאות אנשים כדי לעודד התחסנות ● אמיר אוחנה על בן גביר: יש בינינו מחלוקות ● המפכ״ל הודיע כי הקצין שירה בסלומון טקה לא יחזור למשטרה ויעבור לכיבוי אש ● דיווח: מילצ'ן אמר בשיחה עם מקורב שהסיבה שנתניהו לא תוקף אותו היא שראש הממשלה יודע שיש לו "עוד כדורים בקנה" ● ליברמן: גנץ יהיה הראשון שיחבור לנתניהו

עוד 30 עדכונים

הרשת הקוסמית

קיום הרשת הקוסמית סותר לכאורה את העקרון הקוסמולוגי, הקובע שהיקום הומוגני ואיזוטרופי, כלומר נראה דומה בכל מקום (הומוגני) וזהה בכל כיוון (איזוטרופי). איך יכול היקום להיות בו זמנית הומוגני ואיזוטרופי וגם בעל שילדה של צברי גלקסיות, שיוצרים קירות עצומים במרחב וחללים ענקיים ביניהם?

ההפתעה של הרשת הקוסמית היא שהגלקסיות לא מפוזרות במרחב באופן אקראי ואחיד כפי שציפו.

הפיזיקה של האנטי-חומר

תורת השדות הקוונטית מתארת מציאות מפתיעה. בנוסף לחומר המוכר לנו, יש חומר אחר, אנטי-חומר ויש גם את המרחב הריק, האין, שלמעשה אינו ריק. הוא מכיל זוגות של חלקיקי חומר ואנטי-חומר בלתי נראים, זוגות וירטואליים, פלוקטואציות אקראיות של מצב היסוד של המרחב הריק. באופן מפתיע לאנטי-חומר שגילה דיראק במקרה ולמצב היסוד של המרחב הריק שגילתה תורת השדות הקוונטית, המכיל את ים הזוגות הוירטואליים יש תפקיד מרכזי בטבע.

מאמינים שהיה מפץ גדול?

ליקום יש תאריך לידה, לפני בערך כ-13.819 מיליארד שנים. לפני המפץ הגדול לא היה מרחב, לא היה זמן, לא היה כלום. זוכה פרס הנובל בפיזיקה לשנת 2020 רוג'ר פנרוז, חושב אחרת. לדעתו קרינת הרקע הכמעט אחידה מכילה אותות לארועים שקרו לפני המפץ הגדול. הוא לא מאמין שהיתה תפיחה גדולה (אינפלציה) וגם לא מאמין שהמפץ הגדול קרה בנקודה יחידה במרחב. לדעתו היקום נצחי, אינסופי ומחזורי.

ליקום יש תאריך לידה, לפני בערך כ-13.819 מיליארד שנים. לפני המפץ הגדול לא היה מרחב, לא היה זמן, לא היה כלום. זוכה הנובל בפיזיקה ל-2020, רוג'ר פנרוז, חושב אחרת. לדעתו היקום נצחי, אינסופי ומחזורי

יש חדש על משטחי האופק

היקום הרבה יותר גדול מאופק הראייה שלנו. על פי חוק האבל, גלקסיות שרחוקות מאיתנו מעל 15 מיליארד שנה בערך נמצאות מעבר לאופק. הן מתרחקות מאיתנו במהירות גדולה ממהירות האור ולא נוכל אף פעם לראותן.

חומר וקרינה ממשיכים להיווצר במרכזים הגלקטיים הפעילים בכמויות לא ידועות. התיאור הזה מתאים יותר לקוסמולוגית המצב הקווזי יציב מאשר לקוסמולוגיית המפץ הגדול. לא כל החומר ביקום נוצר במפץ הגדול, יש חדש על משטחי האופק של חורים שחורים, המרכזים הגלקטיים הפעילים הם אולי מקורות הצמיחה וההתפשטות של היקום.

סילונים של מרכז גלקטי פעיל (הרקולס A) (צילום: Jens Maus)
סילונים של מרכז גלקטי פעיל (הרקולס A) (צילום: Jens Maus)

הפיזיקה של הסילונים

תומס ווילאום כותב שתהליך היצירה של הסילונים הנפלטים ממרכזים גלקטיים פעילים עדיין איננו ברור. מודל שתי הזרימות מציע שהסילון האקסטראגלקטי מורכב מזרימה ספירלית "איטית" (כחצי ממהירות האור) על המעטפת של אלקטרונים ופרוטונים, המואצים בשדה המגנטי הניצב למישור הדיסקה.

האלקטרונים והפרוטונים מגיעים בעיקר מהדיסקה הלוהטת שסובבת את החור השחור של המרכז הגלקטי הפעיל. מאחר שריכוזם הולך ופוחת במרכז הדיסקה, נוצר משפך המאפשר יצירת זרימה סילונית שנייה במרכז האלומה. הזרימה הסילונית של מרכז האלומה מורכבת מאלקטרונים ופוזיטרונים המואצים לכמעט מהירות האור.

תומס ווילום, מודל שתי הזרימות של הסילונים (איור: תומס ווילום, מודל שתי הזרימות של הסילונים)
תומס ווילום, מודל שתי הזרימות של הסילונים (איור: תומס ווילום, מודל שתי הזרימות של הסילונים)

זוגות האלקטרון-פוזיטרון המואצים על ידי הקרינה אלקטרומגנטית במרכז האלומה פולטים קרינת גאמא מאולצת, שיוצרת זוגות אלקטרון-פוזיטרון נוספים והתהליך מואץ ומועצם באופן לא לינארי. מודל שתי הזרימות הסילוניות מנסה להסביר את המיקוד הלא מובן של האלומה הסילונית, שנשמר למרחקים אקסטראגלקטיים של מיליוני פארסק בחלל.

מודל שתי הזרימות הסילוניות מנסה להסביר את המיקוד הלא מובן של האלומה הסילונית, שנשמר למרחקים אקסטראגלקטיים של מיליוני פארסק בחלל

הפיזיקה של הפוזיטרוניום המשונה וניוטרון הQED

זוגות האלקטרון-פוזיטרון יכולים לייצר קשר חזק, שהתגלה בפתרון מדויק של שתי משוואות דירק מצומדות על ידי הוראס קרייטר וצ'וק-יין וונג. אורך הקשר של הזוג הקשור קטן יותר בשני סדרי גודל מהרדיוס של אטום המימן, ואנרגיית הקשר של הזוג גדולה בחמישה סדרי גודל משל אטום המימן. קרייטר וואנג קראו למצב הקשור החדש של הפוזיטרוניום המצב המשונה.

זוגות של פוזיטרוניום במצב המשונה (וגם זוגות של קווארק ואנטי-קווארק) יכולים להיווצר בתהליך ההאצה של הסילונים תוך פליטת קרני גאמא נוספות ולהיות מוזרקים לחלל על ידי האלומות הסילוניות האקסטראגלקטיות.

ייתכן שמצב היסוד הקוונטי של המרחב הריק של היקום, מכיל זוגות פוזיטרוניום משונים, אולי לא לגמרי וירטואליים, והם צצים באופן ספונטני כפלוקטואציה אקראית של מצב היסוד של השדה הקוונטי של המרחב הריק.

הזוגות הוירטואליים יוצרים את התופעות הקוונטיות הקסומות של הטבע, את היציבות של האלקטרונים באטום, את קיום אנרגיית מצב היסוד השונה מאפס של השדות במרחב הריק, את עקרון אי-הוודאות של המכניקה הקוונטית, את כוחות ואן-דר-ואלס בין מולקולות נייטרליות, את כוח קזימיר של המרחב הריק, את קרינת הוקינג מחורים שחורים ואת האלומות במרכזם של הסילונים האקסטראגלקטיים.

צ'וק-יין וונג הציע השנה מודל לחלקיק חדש של חומר אפל, ניוטרון ה-QED. הניוטרון החדש בעל מבנה קווי של מיתר פתוח ומורכב משלושה קווארקים, שנקשרים לא על ידי כוחות גרעיניים אלא על ידי כוחות אלקטרומגנטיים. המסה של ניוטרון ה-QED היא בקירוב 44.5 מגהאלקטרון וולט וזה מתאים לחלקיק שנמצא בניסויים במאיצי חלקיקים ונקרא בוזון E38.

ניוטרון ה-QED יכול להיווצר במנגנון הקרינה של הוקינג של הפרדת חלקיקים ואנטי חלקיקים על משטח האופק של חורים שחורים, במרכזים הגלקטיים הפעילים, להיות מוזרק לחלל האקסטראגלקטי על ידי הסילונים ולהיות חלק מהשילדה של הרשת הקוסמית.

ייתכן שמצב היסוד הקוונטי במרחב הריק של היקום מכיל זוגות פוזיטרוניום משונים, אולי לא לגמרי וירטואליים, הצצים ספונטנית. הזוגות הוירטואליים יוצרים, בין השאר, את התופעות הקוונטיות הקסומות של הטבע

הרשת הקוסמית

התיאוריה של הרשת הקוסמית יחסית חדשה. לרשת הקוסמית בסקלה של מגהפארסק יש שילדה. צברים ענקיים של גלקסיות יוצרים קירות עצומים וחללים ענקיים ביניהם. עדות לקיום הרשת הקוסמית נצפתה לראשונה ב2014.

אי האחידות הקטנה של קרינת הרקע שנשתמרה למרות התפיחה אחרי המפץ הגדול נובע אולי מאי אחידות ביקום הקדום, שהביאה ליצירת הרשת הקוסמית האדירה.

הסבר אחר מתבסס על חומר אפל שיצר את השילדה של הרשת הקוסמית במיליוני השנים הראשונות אחרי המפץ הגדול, עוד לפני שנוצרו הכוכבים והגלקסיות ביקום. השילדה משכה גרביטציונית את החומר הנראה וכך נוצרה הרשת הקוסמית של צבירי הגלקסיות ביקום.

יתכן שלהיווצרות הרשת הקוסמית יש הסבר אלטרנטיבי שאינו מתבסס על תיאוריית המפץ הגדול ועל התפיחה הגדולה. יתכן שהרשת הקוסמית נוצרת בהדרגה במשך ביליוני שנים על ידי הסילונים של אלפי המרכזים הגלקטיים הפעילים שמייצרים ומאיצים זוגות של חלקיקים ואנטי-חלקיקים וחומר בכמויות לא ידועות, אולי גם ניוטרוני QED, ומייצרים צבירי גלקסיות חדשות באופן מתמשך.

היקום צומח, מתפשט ומייצר רשת קוסמית אדירה שנמשכת כנראה גם אל מעבר לאופק.

רמי רום הוא דוקטור לכימיה פיזיקלית, עורך פטנטים וחוקר עצמאי של מלחמת יום כיפור. מתמקד בעיקר בהשפעת הערוץ המדיני החשאי של קיסינג'ר ואיסמעאיל על המלחמה ובהתנהלות של שר הבטחון משה דיין במלחמה. פרסום קודם - תעלומת המפגש החשאי השלישי של קיסינג'ר ואיסמעאיל בספטמבר 1973, מערכות, גיליון נובמבר 2018: http://maarachot.idf.il/PDF/FILES/5/114325.pdf

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 882 מילים ו-1 תגובות

יוצא לאור מתאבק, מציל, דיפלומט, מרגל

הוא לחם בכנופיות בצ'כוסלובקיה ● דאג להביא לקבורה בירושלים את עצמות הצנחנים היהודים המיתולוגיים ● היה שותף לפעילות חשאית בגוש הקומוניסטי ● והשתובב עם פרנק סינטרה ואשתו ● עלילותיו המופלאות של זלמן (און) אונרייך נחשפות 42 שנים אחרי שמת

עוד 1,131 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

קרבות המכבים

הצל"ש הירוק של השבוע מוענק לתושבים הנחושים שהצילו את יער מכבים ● מזהם השבוע הוא הישראלי המטנף שאפילו לא מתבייש להודות בזה ● והטיפ: גלו מחדש את החוף שכמעט הפך למלון

עוד 763 מילים

למקרה שפיספסת

"להגיד שחזרה להסכם הגרעין מסכנת את ישראל זה הונאת הציבור"

עמר בר-לב היה היחיד שהתנגד למלחמתו העיקשת של נתניהו בהסכם הגרעין עם איראן ● יאיר גולן דיבר אז רק בדיונים ביטחוניים סגורים ● עכשיו, כשממשל ביידן בוחן חזרה להסכם הגרעין ונתניהו מחדש את מלחמתו בנושא, הקצינים הבכירים לשעבר (ופוליטיקאים בהווה) אינם שותקים ● גולן: "כשנחתם ההסכם לא הרמנו כוסית במטה הכללי, אבל אמרנו: 'זה הישג בלתי רגיל'”

עוד 1,529 מילים

ההיבטים המדיניים של החלטות הטריבונל בהאג

מרבים לעסוק, ובצדק, בהיבטים המשפטיים של החלטות הטריבונל בהאג, אבל יש לשים לב גם להיבטים המדיניים, שמחייבים את ישראל לתת את הדעת עליהם.

לפני כמה שנים פגשתי את סאיב עריקאת ביריחו והוא לא הסתיר את כוונתו שהטריבונל בהאג יטיל על ישראל פיצויים כל כך כבדים "על פשעיה", עד יגרמו לקריסתה הכלכלית.

לפני כמה שנים פגשתי את סאיב עריקאת ביריחו והוא לא הסתיר את כוונתו, שהטריבונל בהאג יטיל על ישראל פיצויים כל כך כבדים "על פשעיה", עד שיגרמו לקריסתה הכלכלית

לפיכך, כל מי שחושב שכוונת אש"ף היא להביא למציאות שתסייע לשלום מוטב שיתפכח. הפניות לטריבונל בהאג נועדו לחסל את ישראל, ועל פי הלוך הרוחות בהאג, הטריבונל הזה מוכן לשתף פעולה עם אש"ף, ומוטב שלא לחיות באשליות בעניין הזה.

בימים אלה נמצאים אש"ף וחמאס במהלכים מואצים לפיוס ביניהם, ומן הבחינה הזאת הודעת הטריבונל בהאג באה בעיתוי גרוע מבחינתם, מכיוון שעל מנת "לאזן" את החקירה, גם חמאס והג'יהאד האיסלאמי ייכנסו לחקירה. וכל זאת – דווקא כאשר האיש החזק בעזה, יחיא סינוואר, חותר לקבל לגיטימציה בינלאומית.

חמאס לא תיתן לכעס שלה ביטוי חיצוני, אבל בלי ספק יכשילו את הפיוס, ואם לא יהיה פיוס, ולא יהיו בחירות, טענת המדינה של פלסטין תרד לטימיון.

לא רק המאמץ של אבו מאזן להתפייס עם מי שהוא עצמו שלח להיחקר בטריבונל בהאג, אלא עצם ההגדרה של הרשות הפלסטינית כמדינה מטילה על אבו מאזן חשד של פושע מלחמה, כי הוא נשיא המדינה שיש לה אחריות על פשעי המלחמה היוצאים מעזה.

מה שאף אחד לא מוכן להכיר בו זה, שנוכחות צה"ל בגדה הוא יתד של יציבות אזורית, והוא מגן על ישראל, על הפלסטינים בגדה ועל ירדן. זה קלף חזק שיש לשקול מתי להוריד אותו על השולחן.

ישראל יכולה להכריז שאם איומי הטריבונל ממשיים, היא תגביל את נוכחות צה"ל רק להגנה על ההתנחלויות, ואם זה יגרור מלחמת מיליציות בגדה, ומבחינתה שחמאס תשתלט על הגדה, די אם האיום הזה יימסר לירדן. זה יהיה מספיק לסיוע ירדני בהורדת טריבונל האג מעל גבה של ישראל.

ישראל יכולה להכריז שאם איומי הטריבונל ממשיים, היא תגביל את נוכחות צה"ל להגנת התנחלויות, ומבחינתה שתהיה מלחמת מיליציות שתגמר בהשתלטות חמאס על הגדה, האיום יספיק לסיוע ירדני בהורדת טריבונל האג מעל גב ישראל

אבל זה יכול לחכות. כרגע התיאום הבטחוני הוא נכס ישראלי, אבל אם לא תהיה ברירה יש להוציא את הקלף הזה מן השרוול, ואם זה יסכן את ירדן, בבקשה שתעשה משהו בשביל הממלכה.

פנחס ענברי הוא חוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה לענייני המזרח התיכון ועיתונאי. הוא גם סופר ותסריטאי. ספרי העיון שחיבר עוסקים בבעיה הפלסטינית, והרומנים שחיבר יחד עם אשתו אביבה הם: "על גב סופה" על אתגרי הקהילות הנוצריות בגליל המערבי בימי המנדט הבריטי מול האיסלאם הרדיקלי ומעמד האישה, ו"שומר השאול" עוסק בשחיתות הישראלית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 365 מילים
עודכן לפני 3 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

הוויכוח הציבורי האם ניתן לחייב מורים להתחסן כתנאי להמשך העסקתם בהוראה פרונטלית הפך בימים אלה למשפטי ● במכתב שיצא אתמול ממשרד היועמ"ש הובהר כי לא ניתן לחייב איש להתחסן ללא שינוי בחקיקה ● אולם מעבר לשאלה הטכנית, עולות שאלות הנוגעות לזכויות אדם, פרטיות, דיני עבודה ואף שאלות מתחום הנזיקין והמשפט הפלילי ● הפתרון, כמו תמיד, מצוי בהסברה ולא בכפייה ● פרשנות

עוד 1,095 מילים ו-1 תגובות

מחזמר גנוז על גולדה מאיר זוכה הערב לחשיפה חד-פעמית

הערב, יום חמישי, תשיר השחקנית הבריטית מורין ליפמן את "לשנה הבאה בירושלים", שיר הנושא ממחזמר שכתב המלחין ליונל בארט ("אוליבר!") והזמר רוג'ר קוק ● המחזמר, שנכתב בשנות ה-70, התבסס על האוטוביוגרפיה של מאיר - מילדותה ברוסיה דרך הגירתה לארה"ב ועד עלייתה לישראל ולשלטון ● כעת מקווה קוק שהעניין המחודש יאפשר להפיק את המחזמר במלואו

עוד 541 מילים

שנה למגפה בתי הכלא של עידן הקורונה

כמעט שנה שעשרות אלפי קשישים תקועים בבתי אבות ובדיור מוגן ● כמעט בלי פעילות חברתית, ללא אפשרות לארח בני משפחה, לראות את הנכדים או להתאוורר בחוץ ● גם עתה, אחרי שרובם חוסנו בשנית, משרד הבריאות מתמהמה ואינו מציג מתווה חדש ● גם כשזועקים שם: "כמה זמן נחיה ככה, כמה בכלל נשאר לנו לחיות?"  ● מעקב זמן ישראל

עוד 1,711 מילים

אחרי שלושה שבועות של התעלמות חסרת תקדים, בישראל ובארה"ב תוהים האם החלטת ביידן לא להתקשר עד כה לנתניהו היא השפלה קטנונית - או רמז לאופן שבו הממשל החדש מתכנן להתייחס לאזור ● פרשנות

עוד 886 מילים

דוברת הבית הלבן: "ביידן ישוחח עם נתניהו בקרוב"

בכחול-לבן מאשימים: "נתניהו מעכב את פתיחת המסחר עד סמוך ככל האפשר למועד הבחירות" ● המשנה ליועמ"ש: נדרשת חקיקה כדי לחייב מורים להתחסן ● גנץ דורש מנתניהו לחשוף תמלילי דיוני הקורונה ● בנט לנתניהו: בוא לעימות פומבי ● יואב קיש: שאשא ביטון מסוכנת לבריאות הציבור ● נתניהו חנך תחנת משטרה בג'ואריש והבטיח : בשבוע הבא נאשר את התוכנית למיגור הפשיעה במגזר הערבי ● 17 חברי ועדת הבחירות תומכים בפסילת אבתיסאם מראענה מנוחין

עוד 48 עדכונים

מרצ תמיד מתחילה נמוך בסקרים, אך הפעם ראשיה חוששים מהסחף

בבחירות קודמות בשלושת העשורים האחרונים, מרצ קיבלה יותר מנדטים בפועל משניבאו לה הסקרים בשלב זה של הקמפיין ● במפלגת השמאל הוותיקה מנסים להיתלות בעובדה הזו, אבל חוששים שכל ירידה נוספת תקבע בציבור את התודעה שהמפלגה אבודה ● ובינתיים על כל מנדט יש שתי דעות מה צריך להיות המסר לבוחרים ● פרשנות

עוד 672 מילים ו-2 תגובות

מזה כמה שנים ניתן לרכוש בישראל מכוניות חשמליות, אבל הבאז שיצרה ההגעה הקרובה של "טסלה" לארץ מסמן שהחזון שהחל בימיו של שי אגסי ו"בטר פלייס" סוף סוף קרוב להתגשמות ● המעבר למכוניות המונעות על ידי חשמל יתרום משמעותית לצמצום זיהום האוויר שאנחנו נושמים, אבל אסור לנו להשלות את עצמנו שזהו פתרון הקסם לכשלי התחבורה בישראל ● פרשנות

עוד 646 מילים

ישראלים הגרים בחו"ל כבר לא יכולים להתחסן בארץ

מעקב בסוף דצמבר הודיע משרד הבריאות למרכזי החיסונים ולקופות חולים כי עליהם לחסן כל אדם השוהה בישראל, בין אם הוא גר בארץ או לא - וגם אם אינו מבוטח באחת הקופות ● אולם לאחרונה חל שינוי במדיניות המשרד, ואף שטרם יצאה הנחייה כתובה ומפורטת, בפועל אזרחים ישראלים שניסו להתחסן ללא חברות בקופת חולים נדחו על הסף ● "החיסונים נועדו לישראלים ולמי ששוהה בארץ באופן קבוע"

עוד 995 מילים

העסקים עוד לא הספיקו להיפתח, והמדינה כבר דורשת את הכסף בחזרה

פתאום, כמעט בלי שום התראה וכשרובם בכלל סגורים, נדרשים אלפי עסקים להשיב את מענקי הסיוע שקיבלו מהמדינה במהלך משבר הקורונה ● "העיתוי אומלל. עולמם של אנשים חרב עליהם. לא יכלו לחכות קצת?" ● רשות המסים: "מדובר באחוזים בודדים מתוך אלפי בקשות"

עוד 1,352 מילים

דיווח: לשכת רה״מ הוציאה למועמדי הליכוד הנחיה שלא לדבר על החוק הצרפתי

היועמ״ש צפוי לאשר מתווה כניסה למכוני כושר ומסעדות למתחסנים ומחלימים בלבד ● נתניהו דחה בקשת גנץ לחשוף את תמלילי דיוני הקורונה ● רונן צור הגיש בקשה לפסילת גלית דיסטל-אטבריאן מריצה בבחירות ● דני דנון צייץ: ביידן, תתקשר כבר לנתניהו ● סקר מנדטים: הליכוד 28, לפיד 18, מרצ עם 4 ● מרב מיכאלי: העבודה הולכת להיות הגירסה העדכנית של העבודה של שנת 92

עוד 40 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה