עמימות ופעילות חשאית מול איראן

ראש הממשלה בנימין נתניהו נושא נאום על ארכיון הגרעין של איראן, שנחשף על ידי המוסד ומתעד את תוכנית הגרעין האיראנית, במשרד הביטחון בתל אביב, 30 באפריל 2018 (צילום: AFP/ ג'ק גואז)
AFP/ ג'ק גואז
ראש הממשלה בנימין נתניהו נושא נאום על ארכיון הגרעין של איראן, שנחשף על ידי המוסד ומתעד את תוכנית הגרעין האיראנית, במשרד הביטחון בתל אביב, 30 באפריל 2018

סכנת הגרעין האיראני גוברת. על ראש הממשלה נתניהו מוטלת האחריות לתת דוגמה אישית ולעצור את הברברת התקשורתית של שרים ובכירים במערכת הביטחון בשאלה כיצד יש לפעול נגד איראן. ישראל חיייבת לתאם עמדות עם ממשל ביידן, אך במקביל לפעול בחשאי כדי לסכל את מאמצי איראן להשיג פצצה גרעינית.

דברי הרמטכ"ל אביב כוכבי, בדבר הנחייתו לצה"ל להכין אופציה צבאית נגד מתקני הגרעין האיראניים, וכי חזרה לכל הסכם גרעין עם איראן, ישן או משופר, היא גרועה לישראל – יצרו סערה מדינית ותקשורתית גדולה. כעת הגיע הזמן להפסיק את הברברת התקשורתית בישראל בנושא האיראני. הרמטכ"ל עשה את חובתו והתריע על הסכנה הנשקפת לישראל ובכך הסתיים לפי שעה הפרק הזה. מערכת הבחירות בעיצומה, ויש חשש שגורמים פוליטיים בכירים ובראשם ראש הממשלה נתניהו ינסו לעשות שימוש תקשורתי בסכנה האיראנית כדי לנצל אותה ולהגביר את כוחם הפוליטי בבחירות. כבר היינו בעבר בסרט הזה.

הגיע הזמן להפסיק את הברברת התקשורתית בישראל בנושא האיראני. מערכת הבחירות בעיצומה ויש חשש, שגורמים פוליטיים בכירים ובראשם נתניהו ינסו לעשות שימוש תקשורתי בסכנה האיראנית. כבר היינו בסרט הזה

ההתבטאויות של ראשי המערכת הפוליטית בישראל נגד איראן מרגיזות מאוד את משטר האייתולות ויוצרות שנאה ואנטגוניזם מיותר. הן מאתגרות אותו ונתפסות כניסיון להשפיל אותו. הן עלולות גם ליצור מתיחות בין הדרג המדיני בישראל לבין ממשל ביידן.

הנשיא ביידן התחיל ליישם את מדיניותו החדשה לנסות ולייצב את המזרח התיכון מחדש, והמשימה הראשונה שלו, כך נראה, היא הפסקת המלחמה בתימן. בסוף השבוע שעבר הוא הודיע, בנאום הראשון לאומה כנשיא, כי ארה"ב תפסיק את התמיכה הצבאית לסעודיה ולאיחוד האמירויות בכל הקשור למלחמתן בתימן. מייד לאחר מכן הודיע משרד החוץ האמריקני על ביטול החלטת הממשל הקודם להכריז על המורדים החות'ים בתימן כארגון טרור.

בדרג המדיני בישראל יש דאגה רבה מהצעד האמריקני כלפי המורדים החו'תים בתימן המצויידים בטילים בליסטיים ומל"טים מדוייקים ופועלים בשליחות איראן נגד סעודיה ונגד ישראל. הם מאיימים על חופש השיט בים סוף ובמיצרי באב אלמנדב ומכריזים השכם והערב כי ביכולתם לפגוע בערים ראשיות בישראל.

אולם כל מתיחת ביקורת פומבית ישראלית כרגע, באופן ישיר אן עקיף, על הצעד של הנשיא ביידן בנושא תימן, מוצדקת ככל שתהייה, עלולה להזיק לישראל. ישראל צריכה להתרכז בהסכם הגרעין המשופר שביידן רוצה להשיג עם איראן ולהשיג מקסימום הישגים עבור ביטחונה בתיאום עם הממשל החדש.

מבחינתה של איראן, ישראל היא "השטן הקטן" ואילו ארה"ב היא "השטן הגדול". ישראל נסמכת רבות על ארה"ב מבחינה מדינית וביטחונית ואסור לה לפגוע במוטיבציה של הממשל להתחשב בעמדות ישראל בנושא הסכם הגרעין.

ישראל תלויה רבות בממשל החדש והיא איננה צריכה להיגרר לשום עימות מדיני עמו כפי שהיה בתקופת שלטונו של הנשיא אובמה. רק השבוע גילתה ישראל שהיא כבר זקוקה לסיוע מדיני מצד ממשל ביידן כדי להתמודד עם ההחלטה של בית הדין הבינלאומי בהאג לפתוח בחקירה נגד ישראל על "חשדות לביצועי פשעי מלחמה".

התבטאויות ראשי המערכת הפוליטית בישראל נגד איראן מרגיזות את משטר האייתולות ויוצרות שנאה ואנטגוניזם מיותר. הן נתפסות כניסיון להשפילו ועלולות ליצור מתיחות בין הדרג המדיני בישראל לממשל ביידן

אולם התנהלות חכמה מול הממשל האמריקאי החדש והימנעות מעימותים מיותרים עמו, אין פירושן שישראל צריכה להושיט את צווארה לשחיטה של איראן ולאפשר לה להגיע לפצצה גרעינית ראשונה. ישראל צריכה לסמן לעצמה מחדש את "הקווים האדומים" שלה בכל הקשור לסכנה האיראנית.

האמריקנים מבינים כי המצב חמור מאוד. שר החוץ האמריקני החדש אנטוני בלינקן אמר בעצמו בשבוע שעבר כי איראן יכולה להיות במצב של מרחק של כמה שבועות בלבד מהשגת נשק גרעיני וכי היא מעשירה אורניום בקצב מוגבר בניגוד להסכם הגרעין. להערכת גורמים מדיניים בכירים, הסיכוי שממשל ביידן יפעל צבאית למנוע מאיראן נשק גרעיני הוא קלוש ביותר וישראל עלולה להישאר לבדה במאבקה נגד הגרעין האיראני.

איראן דוהרת לעבר הפצצה

הסימנים המגיעים מאיראן מדאיגים מאוד והם מצביעים על התחזקותו של הזרם השמרני, במיוחד לאחר חיסולם של הגנרל קאסם סולימאני ומדען הגרעין מוחסין פח'רי זאדה לקראת הבחירות לנשיאות בקיץ הקרוב.

נראה כי "משמרות המהפכה" האיראניים יריצו בבחירות מועמד מטעמם שיזכה לתמיכת המנהיג העליון ח'מינאי. כשהבחירות באופק צפויה ההנהגה האיראנית להפגין עמדות קשוחות במשא ומתן עם ארה"ב על הסכם הגרעין.

איראן איננה רוצה באמת את הסכם הגרעין. היא רוצה את ההסרה המיידית של הסנקציות הכבדות שהטיל עליה הנשיא טראמפ, כדי שתוכל לשוב ולמכור נפט ולהשתמש במערכת הבנקאות העולמית. הכסף הרב שיזרום לחשבונות הבנקים שלה יילך לשיקום הכלכלה, חיזוק פרוייקט הטילים הבליסטיים וחיזוק כוחן של המליציות הנאמנות לה בעיראק, סוריה, לבנון, תימן ורצועת עזה.

איראן איננה רוצה באמת את הסכם הגרעין. היא רוצה את ההסרה המיידית של הסנקציות הכבדות שהטיל עליה הנשיא טראמפ, כדי שתוכל לשוב ולמכור נפט ולהשתמש במערכת הבנקאות העולמית

איראן תצא נשכרת ומעודדת ותמשיך לטפח סכסוכים במזרח התיכון כדי להגביר את השפעתה האזורית, ההצהרות של ממשל ביידן מעודדות אותה להמשיך בדרך הזו. הממשל החדש מוכן להתפשר על מנופי הלחץ שיצר הנשא טראמפ והאיראנים תוקפים את ממשל ביידן  ומנהלים מדיניות אגריסיבית של הליכה על הסף כדי לאלץ אותו להסיר את הסנקציות.

ההערכה בישראל היא שהמשא ומתן בין ממשל ביידן לאיראן על הסכם הגרעין יהיה ארוך וימשך לפחות כמה חודשים, שבמהלכם תתקרב איראן יותר ויותר אל השגת הפצצה הגרעינית. קיים גם תרחיש כי בסופו של דבר לא יושג הסכם, לכן ישראל חייבת להיות ערוכה מבחינה צבאית לפעול נגד מתקני הגרעין באיראן כדי למנוע ממנה את ההגעה לפצצה.

ישראל תקפה בעבר והשמידה את הכור הגרעיני בעיראק ואת הכור הגרעיני בסוריה, אבל הפעם המצב שונה. איראן מעשירה את האורניום במתקנים חשאיים עמוק מתחת לאדמה ולישראל אין את הפצצות החודרות לעומק הזה. האיראנים מאיימים כי ניסיון לפגוע במתקני הגרעין שלהם יביא להשמדתה של ישראל וכי ישראל תותקף על ידי השלוחות של איראן בעשרות אלפי טילים ורקטות מכל החזיתות, מצפון ומדרום.

גורמים ביטחוניים בכירים אומרים כי כל מהלך התקפי כזה מחייב תיאום מדיני וביטחוני עם הממשל האמריקני. האיראנים כבר הודיעו כי ברגע שיותקפו הם יפגעו בטילים בכל הבסיסים האמריקנים במפרץ ובעיראק.

תקיפת מתקני הגרעין של איראן עלולה להביא למלחמה אזורית שאליה ישאבו גם המעצמות.

דרכי הפעולה האפשריות

בחודש יולי שעבר ספגה איראן את המכה הקשה ביותר בתוכנית הגרעין שלה. יד נעלמה הצליחה לייצר פיצוץ גדול במתקן הצנטרפוגות המתקדמות בנתנז להעשרה מואצת של אורניום. כמה חודשים אחר הפיצוץ הגיעה מכה נוספת, אבי תוכנית הגרעין האיראנית המדען מוחסן פח'רי זאדה חוסל סמוך לטהרן. איראן רואה קשר הדוק בין שני האירועים וטוענת כי המוסד הישראלי הוא האחראי לשניהם.

הפעם איראן מעשירה את האורניום במתקנים חשאיים עמוק מתחת לאדמה ולישראל אין את הפצצות החודרות לעומק הזה. האיראנים מאיימים כי ניסיון לפגוע במתקני הגרעין שלהם יביא להשמדתה של ישראל

המכות האלה מעכבות ללא ספק את המרוץ האיראני לעבר הפצצה, אבל אין להן יכולות לעצור אותו לגמרי. האיראנים כבר מינו מחליף לפח'רי זאדה וישראל יודעת את זהותו.

הפעילות החשאית של ישראל נגד פרוייקט הגרעין האיראני היא מוצלחת. ישראל הצליחה להקים תשתית מבצעית יעילה מאוד בתוך איראן, שיכולה להגיע גם למתקני הגרעין הרגישים. האיראנים טוענים שישראל גייסה שכירי חרב מקרב ארגון האופוזיציה האיראני "מוג'אהידין חלק" המסייעים לה במבצעים המיוחדים.

דרך הפעולה הזו של ישראל, שהינה חשאית וללא "טביעות אצבע", היא אחד הכלים היעילים ביותר של ישראל להילחם בפרוייקט הגרעין האיראני וישראל חייבת להגביר את הפעילות בתחום הזה. יש מספיק מטרות באיראן של פרוייקט הגרעין שאפשר לפעול נגדן ולהשיג תוצאות חשובות ודי לחכימא ברמיזא.

חבר הכנסת אבי דיכטר, לשעבר ראש השב"כ ויו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, קרא לפני כמה ימים "להניע מהלכים צבאיים רציניים בעיקר בצה"ל".

דיכטר אמר כי על רקע הגישה האמריקאית, ישראל חייבת להיערך לפעולה צבאית.

"בשנות ה-80 נרדמה ארה"ב בשמירה וקיבלנו את צפון קוריאה עם נשק גרעיני משמעותי. שם יכולה הייתה ישראל להתבונן בטרגדיה מן הצד. אם חלילה מול איראן השומר האמריקאי יתפוס תנומה, אסור שהצופה הישראלי יירדם שוב", הזהיר דיכטר.

דיכטר צודק בדבריו, אבל מי כמוהו צריך לדעת ש"סייג לחוכמה שתיקה". הגיע הזמן לשים קץ לברברת התקשורתית, לחזור למדיניות העמימות ולהפסיק להתפאר במבצעי המוסד באיראן וברחבי תבל. על ראש הממשלה נתניהו מוטלת האחריות והחובה לסכור את פיותיהם של השרים ובכירי מערכת הביטחון בנושא וכמובן לתת דוגמה אישית,"בלי טריקים ובלי שטיקים".

הגיע הזמן לחזור למדיניות העמימות ולהפסיק להתפאר במבצעי המוסד באיראן וברחבי תבל. על רה"מ נתניהו מוטלת האחריות והחובה לסכור את פיות השרים ובכירי מערכת הביטחון בענין ולתת דוגמה אישית

השגת פצצה גרעינית איראנית היא "קו אדום" מבחינתה של ישראל ומהווה איום קיומי עליה מצד מדינה המאיימת השכם והערב להשמיד אותה, לכן, הדרג המדיני בישראל חייב להיערך לתרחיש הגרוע ביותר מבחינתו, והוא שארה"ב לא תעמוד לצדו וישראל תיאלץ לפעול לבדה, למרות כל הקשיים, כדי להשמיד את מתקני הגרעין האיראנים.

ההיערכות הזו חייבת להיות חשאית ושקטה בלי שום רעש תקשורתי כדי שאם ישראל תאלץ להשתמש בה היא לא תאבד את יתרון ההפתעה.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
בכלל בשנים האחרונות יש יותר מדי ברברת וקקופוניה על כל מני יחידות עילית שמוקמות וכל מני אימונים והערכיויות בצה"ל, מוזר מאד. כל זב אף שזה לא מכבר הגיע לכנסת התחיל לפטפט ולקשקשכאילו הוא רא... המשך קריאה

בכלל בשנים האחרונות יש יותר מדי ברברת וקקופוניה על כל מני יחידות עילית שמוקמות וכל מני אימונים והערכיויות בצה"ל, מוזר מאד. כל זב אף שזה לא מכבר הגיע לכנסת התחיל לפטפט ולקשקשכאילו הוא ראש ואחראי על השושו בארץ. נא להפסיק עם זה ומיד

עוד 1,305 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום שישי, 5 במרץ 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

החוות שמצילות את הטרנסג'נדרים היהודים

הם מעולם לא מצאו מנוח, ולא היו שלמים עם זהותם המגדרית ● רק הרחק, במרחב החקלאי, בשדות של קליפורניה ואריזונה, הצליחו להתחבר לזהותם היהודית ולקרוא לעצמם טרנסג'נדרים ● אלכס קוחנסקי הבין סוף סוף שהוא יכול ללבוש שמלה בפומבי ● שי שנאל התחבר לצמיחה האישית המחודשת דווקא באמצעות הקומפוסט ● ובכנס רשת של החקלאים היהודים אחד מכל שלושה בחרו להשתמש בשפה מגדרית מכלילה

עוד 1,118 מילים

מדיום האתר על פי תורת היחסות ומצב היסוד של הוואקום הקוונטי

וינסנט ון-גוך צייר את ליל הכוכבים ביוני 1889, כשנתיים לאחר הניסוי המפורסם של מייקלסון-מורלי, שלכאורה הפריך את קיומו של מדיום האתר האקסיומטי, החומר שנחשב לממלא את כל המרחב. תנועות המכחול המיוחדות של וינסנט ון-גוך מתארות תנועה סיבובית של המרחב סביב הכוכבים הזוהרים.

הניסוי של מייקלסון-מורלי ב- 1887

הניסוי של מייקלסון-מורלי נחשב לאחד מהניסיונות החשובים של הפיזיקה המודרנית. הניסוי לא הצליח למצוא אפילו שינויים קלים במהירות האור ביחס למדיום האתר. עד הניסוי המתוחכם והיקר של מייקלסון-מורלי, היה מקובל על המדענים מאז אייזיק ניוטון קיומו של מדיום האתר, הנושא את גלי האור ומעביר מרחוק את כוח הכבידה, כאקסיומה כמעט מובנת מאליה.

מדיום האתר נתפס כנוזל בלתי דחיס, מעין מוצק, חסר מסה וצמיגות, שכוכבי הלכת נעים בתוכו ללא חיכוך. הניחו שכדור הארץ נע סביב השמש בתוך מדיום האתר, כאשר בחלק מהזמן הוא נע עם כיוון תנועת רוח האתר ובחלק מהזמן נגד כיוון רוח האתר. מייקלסון ומורלי הניחו, כי בעזרת מכשיר מדידה מדוייק ניתן יהיה למדוד את השינויים הקטנים במהירות האור במהלך השנה, כפי שהאיור למטה משמאל מדגים.

מדיום האתר נתפס כנוזל בלתי דחיס, מעין מוצק, חסר מסה וצמיגות, שכוכבי הלכת נעים בתוכו ללא חיכוך. הניחו שכדור הארץ נע סביב השמש בתוך מדיום האתר, כשבחלק מהזמן הוא נע עם כיוון תנועת רוח האתר ובחלק מהזמן נגדו

מייקלסון ומורלי השתמשו באינטרפרומטר מדוייק וקרן אור קוהרנטית שפוצלה לשתי אלומות, שעשו מסלולים ניצבים זה לזה והוחזרו על ידי מראות אל הגלאי. סטייה יחסית במהירות קרני האור היתה אמורה לייצר הזזת פאזה שהאינטרפרומטר המדוייק היה אמור לזהות. מייקלסון ומורלי חזרו על הניסוי בשעות שונות ביממה ובעונות שונות לאורך השנה ולא נצפתה הזזת פאזה. המסקנה הייתה שמהירות האור קבועה ושכדור הארץ לא נע בחלק מהזמן עם ובחלק אחר כנגד רוח האתר. לכן הסיקו מתוצאות הניסוי שמדיום האתר לא קיים, האקסיומה של קיום האתר הופרכה.

כדור הארץ נע בשדה הגרוויטציה של השמש עם רוח אתר (צילום: אילוסטרציה)
כדור הארץ נע בשדה הגרוויטציה של השמש עם רוח אתר (צילום: אילוסטרציה)

האם יש הסבר אחר?

האם אפשרי שמדיום האתר ינוע בשדה הגרוויטציה של השמש ביחד עם כדור הארץ כפי שמודגם באיור למעלה מצד ימין? במקרה זה רוח האתר הגרוויטציוני נעה ביחד עם כדור הארץ, תנועה יחסית ביניהם לא קיימת וגם כך לא אמור להתקבל שינוי פאזה באינטרפרומטר במהלך עונות השנה או שעות היום כפי שמייקלסון ומורלי קיבלו בניסוי. ניסוי שאולי לא הפריך את קיום האתר בעצם.

גם בהסתמך על כשלון הניסוי של מייקלסון-מורלי למצוא תנועה של כדור הארץ ביחס למדיום האתר, איינשטיין הניח בתורת היחסות שמהירות האור קבועה בכל מערכות הייחוס, ללא תלות במהירות של הגוף שפולט את האור. הוא פרסם זאת במאמר מה-30 ביוני 1905 על האלקטרודינמיקה של גופים בתנועה.

מדיום האתר על פי תורת היחסות של אינשטיין

אינשטיין התחיל את הרצאתו על האתר ותורת היחסות באוניברסיטת ליידן ב-5 במאי 1920, בשאלה מה מהות הרעיון שקיים בנוסף לחומר הרגיל שאנחנו מכירים גם חומר נוסף מסוג אחר, מדיום האתר. אינשטיין קישר את קיום מדיום האתר לנושא של הפעלת כח מרחוק ללא מגע מיידי ולתכונות של גלי האור.

אינשטיין התחיל את הרצאתו על האתר ותורת היחסות ב-1920, בשאלה מה מהות הרעיון, לפיו בנוסף לחומר הרגיל שאנחנו מכירים קיים גם חומר מסוג אחר, מדיום האתר. אינשטיין קישר את קיומו להפעלת כח מרחוק ללא מגע מיידי ולתכונות של גלי האור

אינשטיין ציין שניוטון העלה את הרעיון של הפעלת כח מרחוק על ידי מסות ללא מגע ישיר ומיידי, ושרעיון קיום מדיום האתר הממלא את המרחב נבע כאקסיומה מכך. כשהתגלה שהאור הוא תנודה שעוברת במרחב, באופן טבעי הניחו שמדיום האתר נושא גם את גלי האור. לאור יש תכונה של גל רוחבי, לא תנועה של גוף קדימה, ולכן הניחו שמדיום האתר איננו נוזל אלא הוא מעין מוצק לא דחיס המעביר תנודות רוחביות יחסיות קטנות שהם גלי האור.

אבל קיום מדיום אתר נייח הוא בעייתי מבחינת תיאוריית היחסות הפרטית כמערכת ייחוס אבסולוטית ולכן הסיקו מכשלון הניסוי של מייקלסון-מורלי שהאתר פשוט לא קיים. שגלי האור הם ישויות בפני עצמם שלא מתקיימות כהפרעה מתפשטת במדיום האתר. שגלי האור, כמו חלקיקי החומר, מתקדמים במרחב הריק.

אינשטיין טען בהרצאה שתיאוריית היחסות איננה שוללת את קיום מדיום האתר כל עוד לא מתיחסים לאתר כמורכב מחלקיקים בעלי מיקום ומהירות. אינשטיין אמר שלמרחב עצמו יש תכונות פיזיקליות ושהוא לא ריק. מדיום האתר הגרוויטציוני קיים אבל חסר "גוף" ומאופיין על ידי 10 המשוואות הדיפרנציאליות של אינשטיין שתלויות בחומר וגם במצב האתר בסביבה.

אינשטיין אמר שמדיום האתר הגרוויטציוני על פי תורת היחסות שונה ממודלים קודמים של האתר שהציעו מקסוול, לורנץ, הרץ ומאך, אך בסיכום דבריו אמר שמדיום האתר הגרוויטציוני חייב להיות קיים ושלא ניתן לחשוב על המרחב-זמן של תורת היחסות ללא האתר.

מצב היסוד של הוואקום הקוונטי וים האלקטרונים הבלתי נראים של דירק

ב-1920, כשאינשטיין דיבר על האתר ותורת היחסות, הוא לא התיחס לקיומם של חלקיקי האנטי-חומר, הפוזיטרונים, שהתגלו ב-1927 על ידי פול דירק, ועל ההבנה של דירק לגבי מצב היסוד של הוואקום הקוונטי המלא באין סוף אלקטרונים בלתי נראים.

דירק אומר שבאופן מפתיע, דוקא החלקיקים בעלי הספין, האלקטרונים, הם החלקיקים הפשוטים ביותר בטבע. כשגילה את האנטי-אלקטרונים בעלי האנרגיות השליליות, הפוזיטרונים לקח לדירק בערך עוד כשנה להבין ולהציע שאין-סוף אלקטרונים בלתי נראים לנו ממלאים את כל הרמות השליליות שמתקבלות מפתרון משוואת דירק. האלקטרונים הבלתי נראים של הוואקום ממלאים את כל רמות האנרגיה השליליות ממינוס אין-סוף ועד רמת היסוד הקוונטית, שמעליה נמצאים האלקטרונים החופשיים הרגילים שאותם אנחנו רואים.

הפתרון המאוד יצירתי ולא מובן מאליו של דירק קיבל את השם ים האלקטרונים של דירק, אבל נתפס כפרשנות לא כמציאות פיזיקלית מוחשית.

שבירת סימטריה

דירק דיבר בתחילת הראיון על שיקולי הסימטריה שהכניס אינשטיין. המודל הסטנדרטי מתאר את חלקיקי החומר והאנטי-חומר, ותורת היחסות מתארת את המרחב-זמן שהוא כנראה שם אחר למדיום האתר.

החיבור של שתי התורות הגדולות מתאר את ההתנהגות של החומר, האנטי-חומר והאתר. אז מה חסר? מה שחסר זה הוכחה של מנגנון יצירת החומר ביקום, שבירת הסימטריה בין החומר והאנטי-חומר.

החיבור של שתי התורות הגדולות מתאר את ההתנהגות של החומר, האנטי-חומר והאתר. אז מה חסר? הוכחה של מנגנון יצירת החומר ביקום, שבירת הסימטריה בין החומר והאנטי-חומר

על פי ההצעה של סחרוב מ-1967, שבירת הסימטריה התרחשה בזמן המפץ הגדול. על פי מודל קרינת הוקינג, הפרדה בין חלקיקים ואנטי-חלקיקים מתרחשת על האופק של חורים שחורים ואולי אף מועצמת במרכזים גלקטיים פעילים ובסילונים שהם אולי מנועי יצירת החומר של היקום.

ליל הכוכבים

ים האלקטרונים של דירק, הממלאים את אין-סוף הרמות השליליות של משוואת דירק יחד עם הפוזיטרונים, יוצרים ים של זוגות אלקטרון-פוזיטרון (פוזיטרוניום), הממלאים את המרחב ויכולים להשמיד זה את זה במפגש של חלקיקי חומר ואנטי-חומר או ליצור זוגות קשורים חזק במצב הפוזיטרוניום המשונה.

אוסף הזוגות יכול לקרוס למצב קוונטי רב-חלקיקי קוהרנטי שנקרא בוז-אינשטיין קונדנסט שבתוכו אין משמעות למיקום של כל פוזיטרוניום בנפרד.

זה מתאים להנחה של אינשטיין עבור מדיום האתר הגרוויטציוני חסר הגוף והחלקים שניתן לייחס להם מיקום ומהירות. זוגות הפוזיטרוניומים והקוואקוניומים יכולים להיות מדיום האתר האלקטרומגנטי והגרוויטציוני שאינשטיין תיאר בהרצאתו ב-1920 וגם ים החלקיקים האינסופי שתיאר דירק כמצב היסוד של הוואקום הקוונטי.

ים הזוגות יכול להיות מדיום האתר של המרחב "הריק" שאולי נע סביב גופים מסיביים, כמו שוינסנט ון גוך ב-1889 דמיין וצייר בליל הכוכבים, בלי להכיר את התיאוריות המדעיות הגדולות והקשות להבנה של המאה ה-20.

רמי רום הוא דוקטור לכימיה פיזיקלית, עורך פטנטים וחוקר עצמאי של מלחמת יום כיפור. מתמקד בעיקר בהשפעת הערוץ המדיני החשאי של קיסינג'ר ואיסמעאיל על המלחמה ובהתנהלות של שר הבטחון משה דיין במלחמה. פרסום קודם - תעלומת המפגש החשאי השלישי של קיסינג'ר ואיסמעאיל בספטמבר 1973, מערכות, גיליון נובמבר 2018: http://maarachot.idf.il/PDF/FILES/5/114325.pdf

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,071 מילים

הליכוד עתר נגד הופעת פוליטיקאים ב'אופירה וברקו'

מפגינים באום אל-פאחם התנפלו על ח"כ מנסור עבאס והדפו אותו בכוח ● במחאה על אוזלת יד בטיפול בפשיעה בחברה הערבית, השתתפו ח"כים מהמשותפת ומרצ וכביש 65 נחסם ● סקר: כמחצית ממבקשי המקלט בתל אביב על סף רעב ● הממשלה אמורה לאשר היום מתווה לחידוש לימודים בכיתות ז'-י', פתיחת מקומות בילוי ביום ראשון ואולי גם קמפוסים להשכלה גבוהה

עוד 23 עדכונים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

השרה ללוחמה בטרור

הגלובוס הירוק מגיע בהפתעה מהרי ירושלים ● הגלובוס השחור הולך לגילה גמליאל שחירטטה מעשיה על טרור איראני ● והטיפ: במקום להרתיח קומקום, תרתיחו כוס

עוד 667 מילים

למקרה שפיספסת

זיהום הזפת הביא לאיסור לשחות, לצלול ולדוג בים ● אבל מי שנמצא בחוף מדי יום מאמין שדווקא אפשר לחזור לפעילות רגילה ופשוט לנקות את הזפת מהגוף, כמו פעם ● המשרד להגנת הסביבה אומר שהמים בסדר, אך משרד הבריאות קובע שהבדיקות אינן תקינות ● ועם אסדות הגז והמכליות שבדרך למפרץ אילת, זה עלול להיות רק הפרומו לאסון הבא

עוד 2,416 מילים

על אירוע זיהום הזפת בחופי ישראל

זיהום הזפת לאורך חופי ישראל הוא אירוע זיהום ימי שהחל בישראל ב-17 בפברואר 2021 ונכון לתחילת מרץ עדיין לא הסתיים. האירוע גרם לנזק סביבתי קשה לחופים, לים, ולטבע לאורך כל חופי ישראל בים התיכון, במהלכו נפלטה לחופי ישראל זפת שמקורה לא ידוע.

זיהום הנפט הזה מוערך כאחד האסונות האקולוגיים הגדולים שפגעו בישראל מאז הקמתה. בין היתר, בשל השטח הגדול שהוא מכסה ובשל הרעילות הגבוהה וארוכת הטווח של הזפת.

זיהום הנפט הזה מוערך כאחד האסונות האקולוגיים הגדולים שפגעו בישראל מאז הקמתה. בין היתר, בשל השטח הגדול שהוא מכסה ובשל הרעילות הגבוהה וארוכת הטווח של הזפת

ששה ימים קודם לכן, כבר ב־11 בפברואר, זיהה לוויין של האיחוד האירופי, שמנטר ברציפות אירועים שונים בים התיכון, כתם שמן כ־50 ק"מ דרומית מערבית לחופי המדינה. למרות זאת, איש בישראל לא עודכן על כך, ושישה ימים מאוחר יותר, ב־17 בחודש, הגיעו עשרות טונות של זפת וזיהמו כמעט את כל חופי ישראל, מראש הנקרה בצפון ועד אשקלון בדרום.

העיתונות, הטלוויזיה והתקשורת עוסקים בימים האחרונים בתיאור מקיף של המאמצים לאיתור האונייה המזהמת. אלא שתיאורים אלו מתעלמים ומסווים את הפיל שבחדר, את המחדל, את אי- המוכנות של הממשלה והמשרד להגנת הסביבה לגילוי, ניטור, וטיפול בזיהומי נפט.

במסיבת עיתונאים שנערכה ב-3 לפברואר, אמרה השרה גילה גמליאל כי האחראית לאירוע היא המכלית אמרלד, שנשאה 112 אלף טונות נפט גולמי. אירוע שפיכת הנפט הגולמי אירע בין ה-1 ל-2 בפברואר, בתוך המים הכלכליים של ישראל.

דבריה מעלים תהיות רבות, אציין שתים מהן:

  1. איך יתכן שאירוע בתחום המים הכלכליים של ישראל אינו מנוטר בזמן אמת?
  2. איך קורה שהמשרד להכנת הסביבה אינו מזהה, לפי מידע פומבי, שב-31 לינואר אמרלד נמצאה בכניסה הדרומית לתעלת סואץ, בדרכה לים התיכון המזרחי?

ד"ר יובל ארבל מארגון צלול בשיחה עם ענת רואה מכלכליסט, אומר:

"כל מיכלית או אוניה שיש לה תאונה או אירוע חייבת לדווח אבל לא תמיד זה קורה, הן לא תמיד מדווחות ולכן יש לוויינים שחגים מסביב לים התיכון וסוכנות של האיחוד האירופי שמנתחת את התמונות הללו ונותנת את ההתראות על זיהום נפט. ישראל לא מקבלת את ההתראות האלה כי היא לא חברה באיחוד האירופי. יש אפשרות לרכוש את המידע או לייצר לבד מאגר ניטור וניתוח, אך לישראל אין את זה או את זה".

ארבל מסביר כי בשל כך המידע לא התקבל בישראל, ורק לאחר שהגורמים פנו לאיחוד האירופי, התברר כי כבר ב־11 בפברואר זוהה כתם גדול 50 ק"מ דרומית מערבית לישראל.

"תמונת לווין מגיעה דקה אחרי שהיא מצולמת".

ב-20 בפברואר פרסם המשרד להגנת הסביבה כי:

"היחידה הימית של המשרד להגנת הסביבה נמצאת בקשר עם גופים בין-לאומיים מאז תחילת אירוע נחיתת גושי הזפת בחופי ישראל, לשם איתור המקור לכך. במסגרת זו, התקבל מידע ראשוני מהסוכנות האירופית EMSA (סוכנות הבטיחות הימית האירופית) ומ-REMPEC ממלטה (מרכז אזורי לתגובה לזיהומי ים בים התיכון) על אפשרות לזיהוי של כתם שמן שאירע ב-11 בפברואר כתוצאה מפליטה מאוניה, מול אזור אשקלון, במרחק של כ-50 קילומטר מחופי ישראל […]
אנשי היחידה הימית של המשרד להגנת הסביבה נמצאים בקשר עם הגורמים האירופים בניסיון לזהות את כלי השיט שהפליגו בקרבת מיקום הכתם במסגרת הזמן המתאימה, על-מנת לגלות את מקור הזיהום. בשלב זה, בדיקת המשרד להגנת הסביבה מעלה אפשרות לשיוך של לפחות 10 אוניות שחלפו בזמן ובמקום המתאימים להיווצרות כתם השמן".

לוויין של האיחוד האירופי, שמנטר ברציפות אירועים שונים בים התיכון, זיהה כתם שמן כ־50 ק"מ דרומית מערבית לחופי המדינה. למרות זאת, איש בישראל לא עודכן על כך. רק 6 ימים מאוחר יותר הגיעו עשרות טונות זפת וזיהמו כמעט את כל חופי ישראל

ההודעה של משרד להגנת הסביבה היא דוגמה טובה לג'יבריש ביורוקרטי. להודעה שמגלה טפח ומסתירה טפחיים.

לפי המשרד:

"כתם שמן שאירע ב-11 בפברואר כתוצאה מפליטה מאוניה, מול אזור אשקלון, במרחק של כ-50 קילומטר מחופי ישראל. כתם חשוד זה, הנמצא מחוץ למים הטריטוריאליים של ישראל, זוהה באמצעות לוויין".

50 קילומטר מחופי ישראל, הם בתחום המים הכלכליים של ישראל. גבול המים הטריטוריאליים של ישראל בנושא הזה אינו רלוונטי.

הדגש בהודעת המשרד הוא על מציאת הגורם האחראי לפליטת הזפת. מציאת כלי השיט שהפליגו בקרבת מיקום הכתם במסגרת הזמן המתאימה, על-מנת לגלות את מקור הזיהום.

זה חשוב, אבל הודעת המשרד מתעלמת מהשאלות העיקריות:

  1. היכן היה המשרד בשנים קודם לאירוע?
  2. אילו פעולות ננקטו כדי למנוע אירוע כזה?
  3. אילו פעולות ננקטו למניעת התפשטות זיהום הנפט, למיזעור הנזקים ולניקוי הים במקרה שתהייה פליטת נפט לים?
  4. ובעיקר איך יתכן שכתם נפט, שאירע ב-11 בפברואר במרחק של כ-50 קילומטר מחופי ישראל, אינו מזוהה מיידית?
  5. איך יתכן שכתם נפט חשוד, שזוהה ע"י לוויין אירופי ב-11 בפברואר, אינו מגיע לידיעת המשרד להגנת הסביבה?
  6. איך יתכן שגופים במדינה (במערכת הבטחון?) לא זיהו את כתם הנפט החשוד, שזוהה ע"י לוויין אירופי ב-11 בפברואר? או שהם זיהו אך לא הביאו זאת לידיעת המשרד להגנת הסביבה?

זיהום הזפת מציף את העדר השליטה של מדינת ישראל במים הכלכליים שלה, תחום הנפרש מהחוף לתוך הים למרחק של 200 מיילים ימיים (כ-370 ק״מ). עד היום, כשבועיים לאחר תחילת האירוע, ישראל, על כל שירות המודיעין שלה, לא יודעת מי הספינה שזיהמה את הים בתוך המים הכלכליים שלה, או שיודעת אבל אינה מפרסמת.

זיהום הזפת מציף את העדר שליטת ישראל במימיה הכלכליים, הנפרשים למרחק כ-370 ק״מ לתוך הים. עד היום, כשבועיים מתחילת האירוע, ישראל, על כל שירות המודיעין שלה, לא יודעת מי הספינה שזיהמה. או יודעת אבל אינה מפרסמת

ישראל גם לא מיישמת את "התכנית הלאומית למוכנות ותגובה לאירועי זיהום ים בשמן (תלמ"ת)", למרות שאושרה כבר בשנת 2008. מדובר בתוכנית מינימלית, שקבעה כי בתוך שלוש עד חמש שנים יושקעו 15 מיליון שקל ביישומה, על-פי:

"תכנית הצטיידות עבור ציוד יעודי ללחימה בזיהום ים ותוספת של עשרה תקני כח-אדם יעודיים לעניין זה".

יישום התוכנית הוטל על המשרד להגנת הסביבה, שעליו היה לרכז את הפעולות הדרושות לביצוע וליישום התוכנית. החלטה זו לא מומשה עד היום. בענין זה, חשוב לקרוא את המאמר של פרופ' שאול חורב "משמר חופים — זה מה שנחוץ"

בנוסף לניקוי החופים והים מזפת, חייבים לממש את התוכנית הלאומית למוכנות ותגובה לאירועי זיהום ים וחופים בנפט ונגזרותיו, ובעיקר להקים מייד את מערכת ההתראה המקדימה שהייתה צריכה לקום כבר אז.

בינתיים מתקיים מסחר ער בנפט גלמי דרך ישראל, עם פוטנציאל לזיהום קטסטרופלי באזור אשקלון ובאילת.

תמונת מצב נכון ל-2 במרץ, בערב:

מיכלית הנפט הגולמי טהיטי המפליגה תחת דגל מלטה ויכולה לשאת כ-1.2 מיליון חביות נפט גולמי, יצאה מנמל צ'יהאן Ceyhan בטורקיה ב-20 לפברואר, ככל הנראה עם נפט מאזרביג'אן, עברה בתעלת סואץ ב-22 לפברואר, והגיעה לאילת ב-24 לפברואר. כיום היא בדרכה חזרה לנמל צ'יהאן וצפויה להגיע ב-4 למרץ.

מיכלית הנפט הגולמי גלדיאטור, המפליגה תחת דגל ליבריה ויכולה לשאת כ-1.1 מיליון חביות נפט גלמי, יצאה ריקה מנמל זושאן Zhoushan סין ב-16 לינואר, הטעינה נפט גלמי באילת בסביבות ה-24 לפברואר, וכיום היא בדרכה לנמל וואדינאר Vadinar בהודו, אליו היא מתוכננת להגיע ב-6 למרץ.

יש בעיה רצינית עם המסחר הזה. יש בו סיכון לאסון סביבתי קטסטרופלי במפרץ אילת, שאירוע הזפת הנוכחי בחופי הים התיכון יתגמד לידו.

לאלו הרואים בשיקולים כלכליים את חזות הכל, גם אם הם לרווחיהם של מעטים על חשבון השאר, אומר שבמסחר הזה בנפט יש סיכון לאסון כלכלי קטסטרופלי לאילת ולתיירות באילת.

ישראל גם לא מיישמת את "התכנית הלאומית למוכנות ותגובה לאירועי זיהום ים בשמן", שאושרה כבר ב-2008, ונקבע כי תוך 3-5 שנים יושקעו 15 מיליון שקל ביישומה. במסחר בנפט גולמי יש פוטנציאל לאסון סביבתי קטסטרופלי

ואם תאמרו שנדע לטפל בדליפת נפט כאשר תקרה, אשיב לפי דברי פרד ארזואן, סגן ראש אגף ים וחופים במשרד להגנת הסביבה, בפאנל שהנחה העיתונאי אביב לביא בכנס על עתיד המרחב הימי שלנו, ביוני 2018:

לביא: "האם ישראל כבר ערוכה למקרה של תקלה גדולה בנוסח מפרץ מכסיקו באחד ממוקדי הפקת האנרגיה בים?"
ארזואן: "יש בשעה טובה תקציב לדוברות ולציוד מתקדם, אבל אין תקנים לכוח אדם מקצועי שיפעיל אותם – וכל עוד אין מי שיפעיל, למשרד להגנת הסביבה אין טעם לקנות את הספינות והטכנולוגיות".
לביא: "אז בעצם אתה אומר שמה שאנחנו עושים כדי להתגונן מפני האפשרות של דליפת ענק בים שעלולה להחריב את חופי ישראל זה להתפלל?"
ארזואן: "ממשיכים להתפלל".

באירוע הזפת הנוכחי בים התיכון התפילות לא עזרו.

אמנון פורטוגלי הוא חוקר תאגידים, ניאוליברליזם ואנרגיה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,214 מילים
עודכן לפני שעתיים

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

הדרבי המבוים של חובשי הכיפה הסרוגה

בימים האחרונים התלקחה הזירה במפתיע בין בנט לסמוטריץ' ● בנט האשים את רשימת הציונות הדתית ב"יהדות מתנשאת, מתבדלת ויהירה" ● סמוטריץ' החזיר: "בנט הולך לממשלה עם השמאל" ● אבל אסור להתרגש יותר מדי: הכל מבוים ומתואם, במטרה לעורר את מצביעי המחנה ולוודא שיבחרו בין השניים ולא ילכו לליכוד ● וזה עובד: במשותף, יש לשניים כ-17 מנדטים ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 458 מילים ו-1 תגובות

במסע הרשמי הראשון שלו כשגריר ישראל בארה"ב, בחר ארדן לבקר באתרי מורשת של זכויות האזרח בדרום ארה"ב ולהיפגש עם מנהיגי הקהילות השחורות ● בשיחה עם זמן ישראל, ארדן השווה את המטעים למחנות הריכוז - אך אמר ש"אי אפשר להשוות" בין המאבקים של יוצאי אתיופיה והערבים בישראל לבין המאבקים למען צדק גזעי בארה"ב

עוד 873 מילים

הקורונה מעצימה אי-שוויון מגדרי וחברתי ומשנה את כללי המשחק

בשבוע הבא נציין שנה מאז פרוץ מגפת הקורונה בישראל ● בשבוע הבא חל גם יום האישה הבינלאומי ● יותר מאי פעם, השניים שזורים זה בזה

עוד 1,196 מילים

אף מדינה לא טעתה כמו ישראל

שנה אחרי פרוץ משבר הקורונה מתברר, שהמדינות אשר הצליחו להתמודד עם המגפה בצורה הטובה ביותר חייבו בבידוד את כל הבאים מחו"ל במשך כל השנה ● מדינות שהתירו כניסה ללא בידוד ספגו את ההתפרצויות הקשות ביותר ● שתי דמוקרטיות השאירו את אזרחיהן בחו"ל על חשבונם ● ורק אחת זגזגה שוב ושוב: ישראל

עוד 1,732 מילים

סקר: למתנגדי נתניהו אין גוש חוסם, רע"מ עוברת ומרצ בחוץ

מנדלבליט דחה בקשת גנץ להכריע בשאלת ממשלת מעבר ● פעיל יש עתיד הוכה בפעילות שטח במחלף גבעת שמואל ● נתניהו לפוקס: "אנחנו הראשונים בעולם לצאת מהקורונה" ● מכה לנתניהו: בוטל ביקורו של מנכ"ל פייזר בישראל ● אחמד טיבי מתנצל על האופן שבו דיבר על ח"כ להב-הרצנו ● מנדלבליט: כהונת השרים הזמניים מסתיימת, מנו שרים קבועים במקומם

עוד 41 עדכונים

החקירה תימשך שנים, ללא שיתוף פעולה מצד ישראל

החלטת התובעת של בית הדין הבינלאומי לפתוח בחקירה נגד ישראל בנוגע ל"מצב בפלסטין" הייתה צפויה לגמרי, ועדיין עשויות להיות לה משמעויות דרמטיות ● ישראל תיאבק בבית הדין במישור הדיפלומטי והמשפטי, ומי שיצטרכו לעבוד כתף אל כתף הם נתניהו ומנדלבליט ● אחרי הכל, בדיוק לשם מטרה זו הצהיר נתניהו כי הוא מינה את מנדלבליט לתפקיד היועמ"ש ● פרשנות

עוד 1,102 מילים

המדינה מסרבת להעניק סיוע למרות הקורונה

פרסום ראשון העמותה לגריאטריה עתרה לבג"ץ בשם מוסדות גריאטריים פרטיים, בטענה שהשקיעו משאבים עצומים בהגנה על מטופליהם שבסיכון אך לא קיבלו סיוע ממשלתי ● לפי העתירה, המדינה הבטיחה תמיכה למוסדות השייכים לעמותות, ובכך מפלה לרעה את המוסדות הפרטיים ● "המוסדות מתמודדים עם אתגרי ההגנה על חיי המאושפזים שמצבם מורכב ורגישים שבעתיים לסכנת הנגיף - ללא תמיכה כספית"

עוד 575 מילים

דעה אוקיי, אז לא אסון אקולוגי. אבל מה כן?‎

מי שעמד בראש אגף ים וחופים במשרד להגנת הסביבה עורר סערה כשהכריז כי זיהום הזפת איננו אסון אקולוגי ● "אז נפגעו כמה צבים ועופות", כתב ● אדלר צודק שהשיח בכל הנוגע לנושאי סביבה נוטה להיות רדוד ומוקצן, אבל אסור לזלזל בגודל הארוע הנוכחי ● לכל הפחות, מדובר בפגיעה נרחבת וקשה במשאב טבע שאי אפשר לדמיין את החיים בישראל בלעדיו

עוד 878 מילים ו-1 תגובות

המתנחלים מצופפים שורות, הצבא מטייח, המשפחה רוצה תשובות

בדיקת זמן ישראל צה"ל קבע כי חאלד נופל מת ב-5 בפברואר אחרי שתכנן לבצע פיגוע טרור במאחז הלא חוקי הסמוך לביתו בכפר ראס כרכר ● אבל פקיד השומה הפלסטיני לא היה חמוש, ולא ברור מה הביא אותו לפנות בוקר, לבד, לחוות שדה אפרים בה נורה למוות ● ישראל נסמכת על עדויות מתנחלים, אבל למשפחת ההרוג יש גרסה שונה לגמרי ● סיפור שקרה בחושך, על ראש גבעה שנויה במחלוקת, עם אקדח מעשן אחד  

עוד 2,298 מילים

במערכת הביטחון הופתעו מדברי גמליאל, שלפיהם, איראן אחראית לזיהום הזפת

בית הדין בהאג הודיע שיפתח בחקירת פשעי מלחמה של ישראל בשטחים; נתניהו: "ההחלטה - תמצית האנטישמיות והצביעות" ● בשל הפסקת התחבורה הציבורית לירושלים בפורים יהדות התורה הודיעה שלא תשתף פעולה עם המשטרה ● דמוקרטית, מפלגתם של פעילי המחאה נגד נתניהו, החליטה לפרוש מהמרוץ לכנסת ● יהדות התורה פרסמה קמפיין שבו הוצגו רפורמים ככלבים

עוד 43 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה