התשתית החשאית של המוסד הישראלי בטהרן

הלווייתו של מדען הגרעין מוחסן פחריזאדה באיראן ב-30 בנובמבר 2020 (צילום: Iranian Defense Ministry via AP)
Iranian Defense Ministry via AP
הלווייתו של מדען הגרעין מוחסן פחריזאדה באיראן ב-30 בנובמבר 2020

המודיעין האיראני מעריך כי המוסד הצליח להקים תשתית מודיעינית ומבצעית מיומנת בטהרן, שאחראית לפיצוץ הגדול במתקן הגרעין בנתנז ולחיסולו של מדען הגרעין מוחסן פח'רי זאדה. גורמי מודיעין במערב מעריכים כי המוסד הישראלי נעזר בפעילי אופוזיציה איראניים וכי הוא יגביר את פעילותו באיראן במקביל למאבק המדיני של ישראל נגד החזרה להסכם הגרעין.

אקדים ואומר כי הדברים שנכתבים כאן כבר אינם סוד שמסכן את ישראל. מדובר בניתוח מידע שהתפרסם במהלך השנה האחרונה באמצעי התקשורת האיראניים, אם באיראן המידע הזה הוא נחלת הכל, אין שום מניעה שגם הציבור הישראלי יידע אותו.

הדברים שנכתבים כאן כבר אינם סוד שמסכן את ישראל. מדובר בניתוח מידע שהתפרסם במהלך השנה באמצעי התקשורת האיראניים. אם באיראן המידע הזה הוא נחלת הכל, אין מניעה שגם הציבור הישראלי יידע אותו

הנושא הוא חשוב מכיוון שהמלחמה החשאית של ישראל נגד תוכנית הגרעין האיראנית עומדת ככל הנראה להחריף במקביל למאבק המדיני של ישראל נגד החזרה אל הסכם הגרעין. צה"ל מכין את האופציה הצבאית לתקוף את מתקני הגרעין באיראן, והדיאלוג בין ישראל לממשל ביידן על הנושא כבר החל בשיחת וידאו קונפרנס בשבוע שעבר בין ראש המל"ל מאיר בן שבת לבין ג'ק סליבאן, היועץ לביטחון לאומי של הממשל החדש.

גורמי מודיעין במערב מעריכים, כי המוסד הישראלי יבצע פעולות נוספות באיראן נגד תוכנית הגרעין, כדי לאותת לאיראן ולממשל ביידן כי ישראל נחושה לשמור על האינטרסים הביטחוניים שלה.

המודיעין האיראני, על כל שלוחותיו, משוכנע שהמוסד הישראלי הצליח להקים בתוך טהרן תשתית חשאית גדולה הפועלת באופן קבוע לאיסוף מודיעין על תוכנית הגרעין האיראנית, וגם מבצעת, על פי הוראות הדרג המדיני בירושלים, פעולות מיוחדות שנועדו לחבל במאמצים של איראן בתחום הגרעין.

להערכת המודיעין האיראני, התשתית הזו ביצעה לפחות שני מבצעים גדולים שזכו לפירסום באמצעי התקשורת: פיצוץ מתקן הצנטרפוגות המתקדמות בנתנז בחודש יולי 2020 וחיסול אבי תוכנית הגרעין האיראנית מוחסן פח'רי זאדה בסוף חודש נובמבר בשנה שעברה.

ההפתעה בנתנז

האיראנים תכננו להפתיע את ישראל ומדינות המערב באמצעות מעבר להעשרת אורניום באמצעות צנטרפוגות מתקדמות, שיגבירו את קצב העשרתו ויקצרו את לוחות הזמנים להגיע לכמות האורניום המועשר הדרושה ליצור פצצת הגרעין הראשונה. אולם מסתבר, כי המתקן החדש שנבנה עבור הצנטרפוגות החדשות בנתנז היה תחת מעקב מתמיד של המוסד הישראלי, אשר חיכה לשעת הכושר המתאימה כדי לפוצץ אותו באופן מתוחכם.

האיראנים תכננו להפתיע את ישראל ומדינות המערב בהעשרת אורניום בצנטריפוגות מתקדמות. אך המתקן החדש שנבנה בנתנז היה תחת מעקב המוסד הישראלי, שחיכה לשעת הכושר המתאימה כדי לפוצץ אותו

הפיצוץ במתקן הגרעין בנתנז ב-2 ביולי היווה מכה קשה לתוכנית הגרעין של איראן, הוא פגע במבנה שהכיל צנטריפוגות מתקדמות להעשרת אורניום, ולהערכת גורמי ביטחון במערב הוא עיכב במשך כשנתיים ימים את היכולת של איראן להעשיר אורניום בקצב מזורז כדי להגיע לפצצה גרעינית, איראן זקוקה ל-25 ק"ג של אורניום מעושר ברמה של 90 אחוזים כדי להגיע לפצצה גרעינית ראשונה.

העיתון "ניו-יורק טיימס" דיווח ב-7 ביולי מפי גורם מודיעין בכיר במזרח התיכון כי ישראל היא שאחראית לפיצוץ. הוא מסר לעיתון כי ישראל השתמשה בפצצה עוצמתית לשם ביצוע ההתקפה.

עוד מסר העיתון כי על-פי חבר ב"משמרות המהפכה" האיראניים, שתודרך בסוגיית הפיצוץ שאירע במבנה בנתנז, אכן נעשה שימוש בחומר נפץ לשם ביצוע החבלה. אם אכן הדיווח נכון, הרי שמדובר בהישג מודיעיני ומבצעי גדול של ישראל, היא אכן הצליחה לחדור, למרות אמצעי הביטחון הקפדניים, ל"לב" של תעשיית הגרעין האיראנית ולהנחית עליה מהלומה כואבת.

מאז הפרסום הזה האירנים מגששים באפלה. יש להם כל מיני הערכות לגבי האופן שבו בוצע הפיצוץ במתקן בנתנז, אך הם עדיין חוקרים את נסיבות הפיצוץ ולא פרסמו עד כה גירסה רשמית המטילה את האחריות על ישראל. ייתכן שהם מתקשים להגיע לחקר האמת, או שאולי הם כבר יודעים אותה ולא מפרסמים את הפרטים כדי שהדבר לא יחייב אותם לנקוט צעדים כלפי הגוף שלהערכתם עמד מאחורי הפיצוץ.

הגרסאות המגיעות מאיראן סותרות אחת את השנייה:

 1. ג'וואד כרימי קדוסי, חבר בוועדה לביטחון לאומי של הפרלמנט האירני אמר ב-24 ביולי 2020, כי הפיצוץ במתקן בגרעיני בנתנז הוא תוצאה של "פריצה ביטחונית" והתגברות על המחסומים הביטחוניים ברמיזה ל"מתקפת סייבר" על המתקן. הוא אמר את הדברים לאחר סיור של חברי הוועדה לביטחון לאומי ומדיניות חוץ בפרלמנט האירני במתקן הגרעיני בנתנז. הוא הכחיש כי הפיצוץ הינו תוצאה של מטען חבלה שפוצץ בסמוך למתקן: "אם הדבר היה כך הרי שהיו נשארים שרידים אך החקירה העלתה שלא כך הדבר", טען.

  ב-8 ביולי טען אותו חבר פרלמנט כי הפקחים של הסוכנות לאנרגיה אטומית הם שאחראים לפיצוץ במתקן בנתנז והאשים אותם בריגול ובהסתננות למתקן. 
 2. האתר האיראני "דידה באן אירן" דיווח ב-23 ביולי שעבר כי "משמרות המהפכה" הצליחו לקבוע את זהותו של האיש אשר אחראי לפיצוץ במתקן הגרעין בנתנז, וכי הן מאשימות את אירשאד כרימי, יליד 1944, שעבד במשך שנים רבות כקבלן במתקן הגרעין והיה אחראי להתקנת הצנטריפוגות במקום.

  לטענת האתר, כרימי והצוות שלו פוצצו את אולם הצנטריפוגות המרכזי בנתנז באמצעות מטען חבלה וגרמו נזקים גדולים לתעשיית הגרעין ולמוניטין של איראן. כרימי היה, על-פי הדיווח, קשור ל"גורמי מודיעין זרים". הוא קיבל סמכויות במתקן באישור של גורמי המודיעין המוסמכים במחוז איספאהן. על-פי דיווחים נוספים מאירן, כרימי ייסד וניהל את חברת ההנדסה MEHR שמתמחה ביצור מכשירי מדידה מדויקים.

האירנים עדיין חוקרים את נסיבות הפיצוץ בנתנז, וטרם פרסמו גירסה רשמית המטילה את האחריות על ישראל. ייתכן שמתקשים להגיע לחקר האמת, או שאולי כבר יודעים ולא מפרסמים

גורמי ביטחון בישראל הזהירו מפני הגירסאות השונות שאיראן שיחררה באמצעי התקשורת שלה לגבי הפיצוץ בנתנז. לדבריהם, מדובר בשקרים ובניסיון של המודיעין האיראני לעשות "פישינג", כדי לראות את התגובות לדברים בישראל ובארצות הברית ולקבל סיוע בחקירה. בפועל, הם עדיין המומים ממה שקרה ואינם מצליחים עד כה לפענח במדויק את הדרך שבה אירע הפיצוץ.

ראש מערך ההגנה האזרחית של איראן, גנרל גולאמרזה ג'לאלי, אמר ב-23 ביולי שעבר כי טהרן איננה שוללת את האפשרות שהפיצוצים במדינה נגרמו ממעשי חבלה של קבוצות אופוזיציה או התקפות סייבר מצד ארה"ב.

האם ההדלפה, כי הקבלן אירשאד כרימי הוא החשוד המרכזי בפרשה, נועדה לרמוז כי הוא קשור לקבוצות אופוזיציה או "גורמים זרים" כמו ארה"ב, מבלי להזכיר כלל את שמה של ישראל כמי שאחראית לפיצוץ?

ההימנעות האיראנית מהכוונת אצבע מאשימה לכיוונה של ישראל בזמנו איפשרה למשטר האייאתולות להימנע מתגובה צבאית נגד ישראל ובכך לשמור על כבודה, בטענה שהחקירה העלתה שלא כך הדבר.

במקום זאת היא יכולה להגביר את דיכוי האופוזיציה האיראנית ולבצע מעצרים נרחבים ברחבי המדינה נגד מתנגדי המשטר ומחוללי ההפגנות על-רקע המצב הכלכלי הקשה. הנהגת איראן מנסה לשדר לציבור כי מנגנוני הביטחון שלה יעילים וכי הם לכדו במהירות את מי שאחראי לפיצוץ בנתנז.

השקרים האיראניים מתנפצים מהר אל קרקע המציאות. לפני כמה חודשים הוצא להורג אזרח אירני בשם מוסאווי מג'ד, שנטען כי מסר מידע למוסד הישראלי ול-CIA על תנועותיו של קאסם סולימאני לפני מותו, אך זמן קצר אחר כך התברר כי הוא בכלל היה עצור בכלא בעת שקאסם סולימאני חוסל בשדה התעופה של בגדד.

ההימנעות האיראנית מאצבע מאשימה לכיוון ישראל איפשרה למשטר האייאתולות להימנע מתגובה צבאית נגד ישראל ובכך לשמור על כבודה..במקום זאת היא יכולה להגביר את דיכוי האופוזיציה האיראנית

חיסול מדען הגרעין פח'רי זאדה

מערכת המודיעין האיראני לא מפסיקה לעסוק בחקירת ההתנקשות בחיי אבי תוכנית הגרעין האיראני מוחסן פח'רי זאדה בנובמבר שעבר באזור טהרן. היא מנסה להסיק את המסקנות הדרושות כדי למנוע התנקשויות נוספות. האיראנים האיצו את פרוייקט הגרעין ומינו מחליף לפח'רי זאדה, אך הם שומרים את שמו בסוד וחוששים כי ישראל תנסה לחסל אותו ועוד מדענים העובדים בפרויקט. האיראנים הגבירו את סידורי האבטחה שלהם מסביב לשעון.

שר המודיעין האיראני מחמוד עלווי הטיל פצצה תקשורתית כשחשף ב-14 בפברואר בראיון לסוכנות הידיעות "איסנא" כי איש "משמרות המהפכה" האיראניים שפוטר משירות פעיל, הוא שעמד מאחורי חסולו של פח'רי זאדה והיה לו חלק מרכזי בו. לטענתו, האיש עזב את איראן לפני הפעולת החיסול. מדבריו עולה כי זהותו ידועה למודיעין האיראני והוא מנסה להתחקות על עקבותיו ולעוצרו.

לטענת שר המודיעין האיראני עלווי, ישראל תכננה עוד שורה ארוכה של פעולות שנועדו לפגוע בגורמים שונים הקשורים לפרוייקט הגרעין אולם כולן סוכלו מבעוד מועד ע"י מערכת הביטחון האיראנית.

חקירת גורמי הביטחון של איראן העלתה כי פח'רי זאדה נורה למוות מרחוק באמצעות נשק מדוייק שהופעל מרחוק לעבר מכוניתו באמצעות רשת לווינית, לכן היה קשה לחוקרים האיראנים לאתר חשודים בהתנקשות, העיתון הבריטי "ג'ואיש כרוניקל" חשף שבוע שעבר כי החיסול בוצע באמצעות כלי יריה שמשקלו כטונה, הוא הוברח בחלקים לתוך איראן כדי לבצע את המשימה.

לדברי העיתון, המוסד הישראלי הוא שחיסל לבדו את פח'רי זאדה אך עדכן מראש את ה-CIA האמריקני. במבצע השתתפו סוכנים בעלי אזרחות ישראלית ואזרחות איראנית.

חקירת גורמי הביטחון האיראנים העלתה כי פח'רי זאדה נורה למוות בנשק שהופעל מרחוק על מכוניתו דרך רשת לווינית. "ג'ואיש כרוניקל" חשף כי החיסול בוצע עם כלי יריה שמשקלו כטונה והוברח בחלקים לאיראן

גורמי מודיעין במערב מעריכים, כי מה שמסייע בין היתר לתשתית החשאית של המוסד בטהרן להצליח במשימותיה הוא המאבק הפנימי בתוך מנגנוני המודיעין של איראן, שמחריף כעת לקראת הבחירות לנשיאות בקיץ הקרוב. מנגנוני הביטחון האלה עסוקים במריבות פנימיות ואיסוף מודיעין זה על זה במקום לנסות להשקיע מאמץ רציני באיתור סוכני המוסד הישראלי.

המאבק בין מיניסטריון המודיעין שבראשו עומד השר מחמוד עלווי, המזוהה עם המחנה "המתון" של הנשיא רוחאני לבין "משמרות המהפכה", הנחשבים למחנה השמרני, שנתמך על ידי המנהיג העליון ח'מינאי] הפך לגלוי ויצא לאמצעי התקשורת באיראן.

השר עלווי הטיח, באמצעות הטלוויזיה האיראנית הרשמית, האשמות פומביות כי  הייתה לו התרעה של חודשיים מראש על הכוונה להתנקש בחיי פח'רי זאדה, כולל על האזור שבו תתבצע ההתנקשות. אך לטענתו, "משמרות המהפכה" התמהמהו בשיתוף הפעולה לאיתור "הבוגד" בשורותיהם, שעזר למוסד הישראלי לחסל את פח'רי זאדה.

בסופו של דבר הם שלחו נציג למיניסטריון המודיעין כדי להשתתף בחקירה, אך זה היה מאוחר מדי. הדבר היה כמה ימים לאחר חיסולו של פחרי זאדה.

"משמרות המהפכה" דחו על הסף את ההאשמות של שר המודיעין האיראני ולגלגו עליו. כל הויכוח הזה התנהל מעל דפי העיתונות האיראנית מבלי שהמנהיג העליון ח'מינאי מתערב כדי להפסיקו.

המוסד מסתייע בשכירי חרב 

ההערכה של המודיעין האיראני היא, שהמוסד הישראלי משתמש באופן קבוע בשכירי חרב איראניים כדי לבצע את הפעילות החשאית שלו באיראן. כך חוסלו מאז 2007 לפחות 5 מדעני גרעין איראניים, כך נגנב ארכיון הגרעין האיראני מטהרן בינואר 2018 והמוסד נעזר בהם לביצוע הפיצוץ הגדול במתקן הגרעיני בנתנז ובחיסולו של מדען הגרעין פח'רי זאדה. זו היא הערכת המודיעין האיראני, שמתבססת בין היתר על  מעצר שכיר חרב בשם  מגי'ד ג'מאלי באשי וחקירתו.

הוא נלכד על ידי המודיעין האיראני והואשם בחיסולו של מדען הגרעין עלי מחמודי בינואר 2010 ונדון למוות.

 המודיעין האיראני טוען כי שכירי החרב האלה משתייכים לארגון האופוזיציה האיראני "מוג'אהדין חלק", שפועל כדי להפיל את שלטון ההיאתולות בטהרן. לדבריו, פעילים של הארגון הזה,  שמקבל כסף ואמצעי לחימה מישראל, עברו גם אימונים בנהיגה מבצעית ובחומרי חבלה במטה המוסד במרכז הארץ.

הערכת המודיעין האיראני היא, שהמוסד הישראלי משתמש בשכירי חרב איראניים בפעילותו החשאית באיראן. בחיסול 5 מדעני גרעין מאז 2007, בגניבת ארכיון הגרעין, בביצוע הפיצוץ בנתנז ובחיסול פח'רי זאדה

נראה כי חיסולו של מדען הגרעין מוחסן פח'רי זאדה יצר הלם גדול בקרב ההנהגה האיראנית, שדומה להלם שחוותה לפני יותר משנה לאחר חיסולו של קאסם סולימאני בשדה התעופה בבגדאד. היא מבינה כעת כי המערכת הביטחונית האיראנית פרוצה לחלוטין בפני המוסד הישראלי, שהצליח להקים תשתית מודיעינית ומבצעית איתנה בלב טהרן.

מדעני הגרעין ומתקני הגרעין באיראן ממשיכים להיות על הכוונת של המוסד הישראלי, עם זאת אסור שהמוסד יתפס לשאננות למרות הצלחותיו. הפעולה על אדמת האויב היא מסוכנת וכל תשתית מודיעינית ומבצעית, טובה ככל שתהייה, עלולה להיחשף בגלל טעויות. צריך לעשות הכל כדי שזה לא יקרה.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,733 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום שישי, 5 במרץ 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

השרה ללוחמה בטרור

הגלובוס הירוק מגיע בהפתעה מהרי ירושלים ● הגלובוס השחור הולך לגילה גמליאל שחירטטה מעשיה על טרור איראני ● והטיפ: במקום להרתיח קומקום, תרתיחו כוס

עוד 667 מילים

מדיום האתר על פי תורת היחסות ומצב היסוד של הוואקום הקוונטי

וינסנט ון-גוך צייר את ליל הכוכבים ביוני 1889, כשנתיים לאחר הניסוי המפורסם של מייקלסון-מורלי, שלכאורה הפריך את קיומו של מדיום האתר האקסיומטי, החומר שנחשב לממלא את כל המרחב. תנועות המכחול המיוחדות של וינסנט ון-גוך מתארות תנועה סיבובית של המרחב סביב הכוכבים הזוהרים.

הניסוי של מייקלסון-מורלי ב- 1887

הניסוי של מייקלסון-מורלי נחשב לאחד מהניסיונות החשובים של הפיזיקה המודרנית. הניסוי לא הצליח למצוא אפילו שינויים קלים במהירות האור ביחס למדיום האתר. עד הניסוי המתוחכם והיקר של מייקלסון-מורלי, היה מקובל על המדענים מאז אייזיק ניוטון קיומו של מדיום האתר, הנושא את גלי האור ומעביר מרחוק את כוח הכבידה, כאקסיומה כמעט מובנת מאליה.

מדיום האתר נתפס כנוזל בלתי דחיס, מעין מוצק, חסר מסה וצמיגות, שכוכבי הלכת נעים בתוכו ללא חיכוך. הניחו שכדור הארץ נע סביב השמש בתוך מדיום האתר, כאשר בחלק מהזמן הוא נע עם כיוון תנועת רוח האתר ובחלק מהזמן נגד כיוון רוח האתר. מייקלסון ומורלי הניחו, כי בעזרת מכשיר מדידה מדוייק ניתן יהיה למדוד את השינויים הקטנים במהירות האור במהלך השנה, כפי שהאיור למטה משמאל מדגים.

מדיום האתר נתפס כנוזל בלתי דחיס, מעין מוצק, חסר מסה וצמיגות, שכוכבי הלכת נעים בתוכו ללא חיכוך. הניחו שכדור הארץ נע סביב השמש בתוך מדיום האתר, כשבחלק מהזמן הוא נע עם כיוון תנועת רוח האתר ובחלק מהזמן נגדו

מייקלסון ומורלי השתמשו באינטרפרומטר מדוייק וקרן אור קוהרנטית שפוצלה לשתי אלומות, שעשו מסלולים ניצבים זה לזה והוחזרו על ידי מראות אל הגלאי. סטייה יחסית במהירות קרני האור היתה אמורה לייצר הזזת פאזה שהאינטרפרומטר המדוייק היה אמור לזהות. מייקלסון ומורלי חזרו על הניסוי בשעות שונות ביממה ובעונות שונות לאורך השנה ולא נצפתה הזזת פאזה. המסקנה הייתה שמהירות האור קבועה ושכדור הארץ לא נע בחלק מהזמן עם ובחלק אחר כנגד רוח האתר. לכן הסיקו מתוצאות הניסוי שמדיום האתר לא קיים, האקסיומה של קיום האתר הופרכה.

כדור הארץ נע בשדה הגרוויטציה של השמש עם רוח אתר (צילום: אילוסטרציה)
כדור הארץ נע בשדה הגרוויטציה של השמש עם רוח אתר (צילום: אילוסטרציה)

האם יש הסבר אחר?

האם אפשרי שמדיום האתר ינוע בשדה הגרוויטציה של השמש ביחד עם כדור הארץ כפי שמודגם באיור למעלה מצד ימין? במקרה זה רוח האתר הגרוויטציוני נעה ביחד עם כדור הארץ, תנועה יחסית ביניהם לא קיימת וגם כך לא אמור להתקבל שינוי פאזה באינטרפרומטר במהלך עונות השנה או שעות היום כפי שמייקלסון ומורלי קיבלו בניסוי. ניסוי שאולי לא הפריך את קיום האתר בעצם.

גם בהסתמך על כשלון הניסוי של מייקלסון-מורלי למצוא תנועה של כדור הארץ ביחס למדיום האתר, איינשטיין הניח בתורת היחסות שמהירות האור קבועה בכל מערכות הייחוס, ללא תלות במהירות של הגוף שפולט את האור. הוא פרסם זאת במאמר מה-30 ביוני 1905 על האלקטרודינמיקה של גופים בתנועה.

מדיום האתר על פי תורת היחסות של אינשטיין

אינשטיין התחיל את הרצאתו על האתר ותורת היחסות באוניברסיטת ליידן ב-5 במאי 1920, בשאלה מה מהות הרעיון שקיים בנוסף לחומר הרגיל שאנחנו מכירים גם חומר נוסף מסוג אחר, מדיום האתר. אינשטיין קישר את קיום מדיום האתר לנושא של הפעלת כח מרחוק ללא מגע מיידי ולתכונות של גלי האור.

אינשטיין התחיל את הרצאתו על האתר ותורת היחסות ב-1920, בשאלה מה מהות הרעיון, לפיו בנוסף לחומר הרגיל שאנחנו מכירים קיים גם חומר מסוג אחר, מדיום האתר. אינשטיין קישר את קיומו להפעלת כח מרחוק ללא מגע מיידי ולתכונות של גלי האור

אינשטיין ציין שניוטון העלה את הרעיון של הפעלת כח מרחוק על ידי מסות ללא מגע ישיר ומיידי, ושרעיון קיום מדיום האתר הממלא את המרחב נבע כאקסיומה מכך. כשהתגלה שהאור הוא תנודה שעוברת במרחב, באופן טבעי הניחו שמדיום האתר נושא גם את גלי האור. לאור יש תכונה של גל רוחבי, לא תנועה של גוף קדימה, ולכן הניחו שמדיום האתר איננו נוזל אלא הוא מעין מוצק לא דחיס המעביר תנודות רוחביות יחסיות קטנות שהם גלי האור.

אבל קיום מדיום אתר נייח הוא בעייתי מבחינת תיאוריית היחסות הפרטית כמערכת ייחוס אבסולוטית ולכן הסיקו מכשלון הניסוי של מייקלסון-מורלי שהאתר פשוט לא קיים. שגלי האור הם ישויות בפני עצמם שלא מתקיימות כהפרעה מתפשטת במדיום האתר. שגלי האור, כמו חלקיקי החומר, מתקדמים במרחב הריק.

אינשטיין טען בהרצאה שתיאוריית היחסות איננה שוללת את קיום מדיום האתר כל עוד לא מתיחסים לאתר כמורכב מחלקיקים בעלי מיקום ומהירות. אינשטיין אמר שלמרחב עצמו יש תכונות פיזיקליות ושהוא לא ריק. מדיום האתר הגרוויטציוני קיים אבל חסר "גוף" ומאופיין על ידי 10 המשוואות הדיפרנציאליות של אינשטיין שתלויות בחומר וגם במצב האתר בסביבה.

אינשטיין אמר שמדיום האתר הגרוויטציוני על פי תורת היחסות שונה ממודלים קודמים של האתר שהציעו מקסוול, לורנץ, הרץ ומאך, אך בסיכום דבריו אמר שמדיום האתר הגרוויטציוני חייב להיות קיים ושלא ניתן לחשוב על המרחב-זמן של תורת היחסות ללא האתר.

מצב היסוד של הוואקום הקוונטי וים האלקטרונים הבלתי נראים של דירק

ב-1920, כשאינשטיין דיבר על האתר ותורת היחסות, הוא לא התיחס לקיומם של חלקיקי האנטי-חומר, הפוזיטרונים, שהתגלו ב-1927 על ידי פול דירק, ועל ההבנה של דירק לגבי מצב היסוד של הוואקום הקוונטי המלא באין סוף אלקטרונים בלתי נראים.

דירק אומר שבאופן מפתיע, דוקא החלקיקים בעלי הספין, האלקטרונים, הם החלקיקים הפשוטים ביותר בטבע. כשגילה את האנטי-אלקטרונים בעלי האנרגיות השליליות, הפוזיטרונים לקח לדירק בערך עוד כשנה להבין ולהציע שאין-סוף אלקטרונים בלתי נראים לנו ממלאים את כל הרמות השליליות שמתקבלות מפתרון משוואת דירק. האלקטרונים הבלתי נראים של הוואקום ממלאים את כל רמות האנרגיה השליליות ממינוס אין-סוף ועד רמת היסוד הקוונטית, שמעליה נמצאים האלקטרונים החופשיים הרגילים שאותם אנחנו רואים.

הפתרון המאוד יצירתי ולא מובן מאליו של דירק קיבל את השם ים האלקטרונים של דירק, אבל נתפס כפרשנות לא כמציאות פיזיקלית מוחשית.

שבירת סימטריה

דירק דיבר בתחילת הראיון על שיקולי הסימטריה שהכניס אינשטיין. המודל הסטנדרטי מתאר את חלקיקי החומר והאנטי-חומר, ותורת היחסות מתארת את המרחב-זמן שהוא כנראה שם אחר למדיום האתר.

החיבור של שתי התורות הגדולות מתאר את ההתנהגות של החומר, האנטי-חומר והאתר. אז מה חסר? מה שחסר זה הוכחה של מנגנון יצירת החומר ביקום, שבירת הסימטריה בין החומר והאנטי-חומר.

החיבור של שתי התורות הגדולות מתאר את ההתנהגות של החומר, האנטי-חומר והאתר. אז מה חסר? הוכחה של מנגנון יצירת החומר ביקום, שבירת הסימטריה בין החומר והאנטי-חומר

על פי ההצעה של סחרוב מ-1967, שבירת הסימטריה התרחשה בזמן המפץ הגדול. על פי מודל קרינת הוקינג, הפרדה בין חלקיקים ואנטי-חלקיקים מתרחשת על האופק של חורים שחורים ואולי אף מועצמת במרכזים גלקטיים פעילים ובסילונים שהם אולי מנועי יצירת החומר של היקום.

ליל הכוכבים

ים האלקטרונים של דירק, הממלאים את אין-סוף הרמות השליליות של משוואת דירק יחד עם הפוזיטרונים, יוצרים ים של זוגות אלקטרון-פוזיטרון (פוזיטרוניום), הממלאים את המרחב ויכולים להשמיד זה את זה במפגש של חלקיקי חומר ואנטי-חומר או ליצור זוגות קשורים חזק במצב הפוזיטרוניום המשונה.

אוסף הזוגות יכול לקרוס למצב קוונטי רב-חלקיקי קוהרנטי שנקרא בוז-אינשטיין קונדנסט שבתוכו אין משמעות למיקום של כל פוזיטרוניום בנפרד.

זה מתאים להנחה של אינשטיין עבור מדיום האתר הגרוויטציוני חסר הגוף והחלקים שניתן לייחס להם מיקום ומהירות. זוגות הפוזיטרוניומים והקוואקוניומים יכולים להיות מדיום האתר האלקטרומגנטי והגרוויטציוני שאינשטיין תיאר בהרצאתו ב-1920 וגם ים החלקיקים האינסופי שתיאר דירק כמצב היסוד של הוואקום הקוונטי.

ים הזוגות יכול להיות מדיום האתר של המרחב "הריק" שאולי נע סביב גופים מסיביים, כמו שוינסנט ון גוך ב-1889 דמיין וצייר בליל הכוכבים, בלי להכיר את התיאוריות המדעיות הגדולות והקשות להבנה של המאה ה-20.

רמי רום הוא דוקטור לכימיה פיזיקלית, עורך פטנטים וחוקר עצמאי של מלחמת יום כיפור. מתמקד בעיקר בהשפעת הערוץ המדיני החשאי של קיסינג'ר ואיסמעאיל על המלחמה ובהתנהלות של שר הבטחון משה דיין במלחמה. פרסום קודם - תעלומת המפגש החשאי השלישי של קיסינג'ר ואיסמעאיל בספטמבר 1973, מערכות, גיליון נובמבר 2018: http://maarachot.idf.il/PDF/FILES/5/114325.pdf

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,071 מילים

זיהום הזפת הביא לאיסור לשחות, לצלול ולדוג בים ● אבל מי שנמצא בחוף מדי יום מאמין שדווקא אפשר לחזור לפעילות רגילה ופשוט לנקות את הזפת מהגוף, כמו פעם ● המשרד להגנת הסביבה אומר שהמים בסדר, אך משרד הבריאות קובע שהבדיקות אינן תקינות ● ועם אסדות הגז והמכליות שבדרך למפרץ אילת, זה עלול להיות רק הפרומו לאסון הבא

עוד 2,416 מילים

מפגינים באום אל-פחם סילקו את מנצור עבאס

בהפגנה, במחאה על הזנחת הטיפול בפשיעה בחברה הערבית, משתתפים ח"כים של הרשימה המשותפת ומרצ ● מפגינים התנפלו על יו"ר רע"ם ודחפו אותו מתוכם בכוח ● המפגינים חוסמים את כביש 65 ● במשטרה טוענים: מפגינים מיידים אבנים ● סקר: כמחצית ממבקשי המקלט בתל אביב על סף רעב, 85% מהם סובלים ממחסור במזון ● הממשלה אמורה לאשר את היום מתווה פתיחת כיתת ז'-י' ומקומות הבילוי ביום ראשון, ואולי גם הקמפוסים

עוד 21 עדכונים

למקרה שפיספסת

הדרבי המבוים של חובשי הכיפה הסרוגה

בימים האחרונים התלקחה הזירה במפתיע בין בנט לסמוטריץ' ● בנט האשים את רשימת הציונות הדתית ב"יהדות מתנשאת, מתבדלת ויהירה" ● סמוטריץ' החזיר: "בנט הולך לממשלה עם השמאל" ● אבל אסור להתרגש יותר מדי: הכל מבוים ומתואם, במטרה לעורר את מצביעי המחנה ולוודא שיבחרו בין השניים ולא ילכו לליכוד ● וזה עובד: במשותף, יש לשניים כ-17 מנדטים ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 458 מילים ו-1 תגובות

על אירוע זיהום הזפת בחופי ישראל

זיהום הזפת לאורך חופי ישראל הוא אירוע זיהום ימי שהחל בישראל ב-17 בפברואר 2021 ונכון לתחילת מרץ עדיין לא הסתיים. האירוע גרם לנזק סביבתי קשה לחופים, לים, ולטבע לאורך כל חופי ישראל בים התיכון, במהלכו נפלטה לחופי ישראל זפת שמקורה לא ידוע.

זיהום הנפט הזה מוערך כאחד האסונות האקולוגיים הגדולים שפגעו בישראל מאז הקמתה. בין היתר, בשל השטח הגדול שהוא מכסה ובשל הרעילות הגבוהה וארוכת הטווח של הזפת.

זיהום הנפט הזה מוערך כאחד האסונות האקולוגיים הגדולים שפגעו בישראל מאז הקמתה. בין היתר, בשל השטח הגדול שהוא מכסה ובשל הרעילות הגבוהה וארוכת הטווח של הזפת

ששה ימים קודם לכן, כבר ב־11 בפברואר, זיהה לוויין של האיחוד האירופי, שמנטר ברציפות אירועים שונים בים התיכון, כתם שמן כ־50 ק"מ דרומית מערבית לחופי המדינה. למרות זאת, איש בישראל לא עודכן על כך, ושישה ימים מאוחר יותר, ב־17 בחודש, הגיעו עשרות טונות של זפת וזיהמו כמעט את כל חופי ישראל, מראש הנקרה בצפון ועד אשקלון בדרום.

העיתונות, הטלוויזיה והתקשורת עוסקים בימים האחרונים בתיאור מקיף של המאמצים לאיתור האונייה המזהמת. אלא שתיאורים אלו מתעלמים ומסווים את הפיל שבחדר, את המחדל, את אי- המוכנות של הממשלה והמשרד להגנת הסביבה לגילוי, ניטור, וטיפול בזיהומי נפט.

במסיבת עיתונאים שנערכה ב-3 לפברואר, אמרה השרה גילה גמליאל כי האחראית לאירוע היא המכלית אמרלד, שנשאה 112 אלף טונות נפט גולמי. אירוע שפיכת הנפט הגולמי אירע בין ה-1 ל-2 בפברואר, בתוך המים הכלכליים של ישראל.

דבריה מעלים תהיות רבות, אציין שתים מהן:

 1. איך יתכן שאירוע בתחום המים הכלכליים של ישראל אינו מנוטר בזמן אמת?
 2. איך קורה שהמשרד להכנת הסביבה אינו מזהה, לפי מידע פומבי, שב-31 לינואר אמרלד נמצאה בכניסה הדרומית לתעלת סואץ, בדרכה לים התיכון המזרחי?

ד"ר יובל ארבל מארגון צלול בשיחה עם ענת רואה מכלכליסט, אומר:

"כל מיכלית או אוניה שיש לה תאונה או אירוע חייבת לדווח אבל לא תמיד זה קורה, הן לא תמיד מדווחות ולכן יש לוויינים שחגים מסביב לים התיכון וסוכנות של האיחוד האירופי שמנתחת את התמונות הללו ונותנת את ההתראות על זיהום נפט. ישראל לא מקבלת את ההתראות האלה כי היא לא חברה באיחוד האירופי. יש אפשרות לרכוש את המידע או לייצר לבד מאגר ניטור וניתוח, אך לישראל אין את זה או את זה".

ארבל מסביר כי בשל כך המידע לא התקבל בישראל, ורק לאחר שהגורמים פנו לאיחוד האירופי, התברר כי כבר ב־11 בפברואר זוהה כתם גדול 50 ק"מ דרומית מערבית לישראל.

"תמונת לווין מגיעה דקה אחרי שהיא מצולמת".

ב-20 בפברואר פרסם המשרד להגנת הסביבה כי:

"היחידה הימית של המשרד להגנת הסביבה נמצאת בקשר עם גופים בין-לאומיים מאז תחילת אירוע נחיתת גושי הזפת בחופי ישראל, לשם איתור המקור לכך. במסגרת זו, התקבל מידע ראשוני מהסוכנות האירופית EMSA (סוכנות הבטיחות הימית האירופית) ומ-REMPEC ממלטה (מרכז אזורי לתגובה לזיהומי ים בים התיכון) על אפשרות לזיהוי של כתם שמן שאירע ב-11 בפברואר כתוצאה מפליטה מאוניה, מול אזור אשקלון, במרחק של כ-50 קילומטר מחופי ישראל […]
אנשי היחידה הימית של המשרד להגנת הסביבה נמצאים בקשר עם הגורמים האירופים בניסיון לזהות את כלי השיט שהפליגו בקרבת מיקום הכתם במסגרת הזמן המתאימה, על-מנת לגלות את מקור הזיהום. בשלב זה, בדיקת המשרד להגנת הסביבה מעלה אפשרות לשיוך של לפחות 10 אוניות שחלפו בזמן ובמקום המתאימים להיווצרות כתם השמן".

לוויין של האיחוד האירופי, שמנטר ברציפות אירועים שונים בים התיכון, זיהה כתם שמן כ־50 ק"מ דרומית מערבית לחופי המדינה. למרות זאת, איש בישראל לא עודכן על כך. רק 6 ימים מאוחר יותר הגיעו עשרות טונות זפת וזיהמו כמעט את כל חופי ישראל

ההודעה של משרד להגנת הסביבה היא דוגמה טובה לג'יבריש ביורוקרטי. להודעה שמגלה טפח ומסתירה טפחיים.

לפי המשרד:

"כתם שמן שאירע ב-11 בפברואר כתוצאה מפליטה מאוניה, מול אזור אשקלון, במרחק של כ-50 קילומטר מחופי ישראל. כתם חשוד זה, הנמצא מחוץ למים הטריטוריאליים של ישראל, זוהה באמצעות לוויין".

50 קילומטר מחופי ישראל, הם בתחום המים הכלכליים של ישראל. גבול המים הטריטוריאליים של ישראל בנושא הזה אינו רלוונטי.

הדגש בהודעת המשרד הוא על מציאת הגורם האחראי לפליטת הזפת. מציאת כלי השיט שהפליגו בקרבת מיקום הכתם במסגרת הזמן המתאימה, על-מנת לגלות את מקור הזיהום.

זה חשוב, אבל הודעת המשרד מתעלמת מהשאלות העיקריות:

 1. היכן היה המשרד בשנים קודם לאירוע?
 2. אילו פעולות ננקטו כדי למנוע אירוע כזה?
 3. אילו פעולות ננקטו למניעת התפשטות זיהום הנפט, למיזעור הנזקים ולניקוי הים במקרה שתהייה פליטת נפט לים?
 4. ובעיקר איך יתכן שכתם נפט, שאירע ב-11 בפברואר במרחק של כ-50 קילומטר מחופי ישראל, אינו מזוהה מיידית?
 5. איך יתכן שכתם נפט חשוד, שזוהה ע"י לוויין אירופי ב-11 בפברואר, אינו מגיע לידיעת המשרד להגנת הסביבה?
 6. איך יתכן שגופים במדינה (במערכת הבטחון?) לא זיהו את כתם הנפט החשוד, שזוהה ע"י לוויין אירופי ב-11 בפברואר? או שהם זיהו אך לא הביאו זאת לידיעת המשרד להגנת הסביבה?

זיהום הזפת מציף את העדר השליטה של מדינת ישראל במים הכלכליים שלה, תחום הנפרש מהחוף לתוך הים למרחק של 200 מיילים ימיים (כ-370 ק״מ). עד היום, כשבועיים לאחר תחילת האירוע, ישראל, על כל שירות המודיעין שלה, לא יודעת מי הספינה שזיהמה את הים בתוך המים הכלכליים שלה, או שיודעת אבל אינה מפרסמת.

זיהום הזפת מציף את העדר שליטת ישראל במימיה הכלכליים, הנפרשים למרחק כ-370 ק״מ לתוך הים. עד היום, כשבועיים מתחילת האירוע, ישראל, על כל שירות המודיעין שלה, לא יודעת מי הספינה שזיהמה. או יודעת אבל אינה מפרסמת

ישראל גם לא מיישמת את "התכנית הלאומית למוכנות ותגובה לאירועי זיהום ים בשמן (תלמ"ת)", למרות שאושרה כבר בשנת 2008. מדובר בתוכנית מינימלית, שקבעה כי בתוך שלוש עד חמש שנים יושקעו 15 מיליון שקל ביישומה, על-פי:

"תכנית הצטיידות עבור ציוד יעודי ללחימה בזיהום ים ותוספת של עשרה תקני כח-אדם יעודיים לעניין זה".

יישום התוכנית הוטל על המשרד להגנת הסביבה, שעליו היה לרכז את הפעולות הדרושות לביצוע וליישום התוכנית. החלטה זו לא מומשה עד היום. בענין זה, חשוב לקרוא את המאמר של פרופ' שאול חורב "משמר חופים — זה מה שנחוץ"

בנוסף לניקוי החופים והים מזפת, חייבים לממש את התוכנית הלאומית למוכנות ותגובה לאירועי זיהום ים וחופים בנפט ונגזרותיו, ובעיקר להקים מייד את מערכת ההתראה המקדימה שהייתה צריכה לקום כבר אז.

בינתיים מתקיים מסחר ער בנפט גלמי דרך ישראל, עם פוטנציאל לזיהום קטסטרופלי באזור אשקלון ובאילת.

תמונת מצב נכון ל-2 במרץ, בערב:

מיכלית הנפט הגולמי טהיטי המפליגה תחת דגל מלטה ויכולה לשאת כ-1.2 מיליון חביות נפט גולמי, יצאה מנמל צ'יהאן Ceyhan בטורקיה ב-20 לפברואר, ככל הנראה עם נפט מאזרביג'אן, עברה בתעלת סואץ ב-22 לפברואר, והגיעה לאילת ב-24 לפברואר. כיום היא בדרכה חזרה לנמל צ'יהאן וצפויה להגיע ב-4 למרץ.

מיכלית הנפט הגולמי גלדיאטור, המפליגה תחת דגל ליבריה ויכולה לשאת כ-1.1 מיליון חביות נפט גלמי, יצאה ריקה מנמל זושאן Zhoushan סין ב-16 לינואר, הטעינה נפט גלמי באילת בסביבות ה-24 לפברואר, וכיום היא בדרכה לנמל וואדינאר Vadinar בהודו, אליו היא מתוכננת להגיע ב-6 למרץ.

יש בעיה רצינית עם המסחר הזה. יש בו סיכון לאסון סביבתי קטסטרופלי במפרץ אילת, שאירוע הזפת הנוכחי בחופי הים התיכון יתגמד לידו.

לאלו הרואים בשיקולים כלכליים את חזות הכל, גם אם הם לרווחיהם של מעטים על חשבון השאר, אומר שבמסחר הזה בנפט יש סיכון לאסון כלכלי קטסטרופלי לאילת ולתיירות באילת.

ישראל גם לא מיישמת את "התכנית הלאומית למוכנות ותגובה לאירועי זיהום ים בשמן", שאושרה כבר ב-2008, ונקבע כי תוך 3-5 שנים יושקעו 15 מיליון שקל ביישומה. במסחר בנפט גולמי יש פוטנציאל לאסון סביבתי קטסטרופלי

ואם תאמרו שנדע לטפל בדליפת נפט כאשר תקרה, אשיב לפי דברי פרד ארזואן, סגן ראש אגף ים וחופים במשרד להגנת הסביבה, בפאנל שהנחה העיתונאי אביב לביא בכנס על עתיד המרחב הימי שלנו, ביוני 2018:

לביא: "האם ישראל כבר ערוכה למקרה של תקלה גדולה בנוסח מפרץ מכסיקו באחד ממוקדי הפקת האנרגיה בים?"
ארזואן: "יש בשעה טובה תקציב לדוברות ולציוד מתקדם, אבל אין תקנים לכוח אדם מקצועי שיפעיל אותם – וכל עוד אין מי שיפעיל, למשרד להגנת הסביבה אין טעם לקנות את הספינות והטכנולוגיות".
לביא: "אז בעצם אתה אומר שמה שאנחנו עושים כדי להתגונן מפני האפשרות של דליפת ענק בים שעלולה להחריב את חופי ישראל זה להתפלל?"
ארזואן: "ממשיכים להתפלל".

באירוע הזפת הנוכחי בים התיכון התפילות לא עזרו.

אמנון פורטוגלי הוא חוקר תאגידים, ניאוליברליזם ואנרגיה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,214 מילים
עודכן לפני 42 דקות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

במסע הרשמי הראשון שלו כשגריר ישראל בארה"ב, בחר ארדן לבקר באתרי מורשת של זכויות האזרח בדרום ארה"ב ולהיפגש עם מנהיגי הקהילות השחורות ● בשיחה עם זמן ישראל, ארדן השווה את המטעים למחנות הריכוז - אך אמר ש"אי אפשר להשוות" בין המאבקים של יוצאי אתיופיה והערבים בישראל לבין המאבקים למען צדק גזעי בארה"ב

עוד 873 מילים

הקורונה מעצימה אי-שוויון מגדרי וחברתי ומשנה את כללי המשחק

בשבוע הבא נציין שנה מאז פרוץ מגפת הקורונה בישראל ● בשבוע הבא חל גם יום האישה הבינלאומי ● יותר מאי פעם, השניים שזורים זה בזה

עוד 1,196 מילים

אף מדינה לא טעתה כמו ישראל

שנה אחרי פרוץ משבר הקורונה מתברר, שהמדינות אשר הצליחו להתמודד עם המגפה בצורה הטובה ביותר חייבו בבידוד את כל הבאים מחו"ל במשך כל השנה ● מדינות שהתירו כניסה ללא בידוד ספגו את ההתפרצויות הקשות ביותר ● שתי דמוקרטיות השאירו את אזרחיהן בחו"ל על חשבונם ● ורק אחת זגזגה שוב ושוב: ישראל

עוד 1,732 מילים

סקר: למתנגדי נתניהו אין גוש חוסם, רע"מ עוברת ומרצ בחוץ

מנדלבליט דחה בקשת גנץ להכריע בשאלת ממשלת מעבר ● פעיל יש עתיד הוכה בפעילות שטח במחלף גבעת שמואל ● נתניהו לפוקס: "אנחנו הראשונים בעולם לצאת מהקורונה" ● מכה לנתניהו: בוטל ביקורו של מנכ"ל פייזר בישראל ● אחמד טיבי מתנצל על האופן שבו דיבר על ח"כ להב-הרצנו ● מנדלבליט: כהונת השרים הזמניים מסתיימת, מנו שרים קבועים במקומם

עוד 41 עדכונים

החקירה תימשך שנים, ללא שיתוף פעולה מצד ישראל

החלטת התובעת של בית הדין הבינלאומי לפתוח בחקירה נגד ישראל בנוגע ל"מצב בפלסטין" הייתה צפויה לגמרי, ועדיין עשויות להיות לה משמעויות דרמטיות ● ישראל תיאבק בבית הדין במישור הדיפלומטי והמשפטי, ומי שיצטרכו לעבוד כתף אל כתף הם נתניהו ומנדלבליט ● אחרי הכל, בדיוק לשם מטרה זו הצהיר נתניהו כי הוא מינה את מנדלבליט לתפקיד היועמ"ש ● פרשנות

עוד 1,102 מילים

המדינה מסרבת להעניק סיוע למרות הקורונה

פרסום ראשון העמותה לגריאטריה עתרה לבג"ץ בשם מוסדות גריאטריים פרטיים, בטענה שהשקיעו משאבים עצומים בהגנה על מטופליהם שבסיכון אך לא קיבלו סיוע ממשלתי ● לפי העתירה, המדינה הבטיחה תמיכה למוסדות השייכים לעמותות, ובכך מפלה לרעה את המוסדות הפרטיים ● "המוסדות מתמודדים עם אתגרי ההגנה על חיי המאושפזים שמצבם מורכב ורגישים שבעתיים לסכנת הנגיף - ללא תמיכה כספית"

עוד 575 מילים

דעה אוקיי, אז לא אסון אקולוגי. אבל מה כן?‎

מי שעמד בראש אגף ים וחופים במשרד להגנת הסביבה עורר סערה כשהכריז כי זיהום הזפת איננו אסון אקולוגי ● "אז נפגעו כמה צבים ועופות", כתב ● אדלר צודק שהשיח בכל הנוגע לנושאי סביבה נוטה להיות רדוד ומוקצן, אבל אסור לזלזל בגודל הארוע הנוכחי ● לכל הפחות, מדובר בפגיעה נרחבת וקשה במשאב טבע שאי אפשר לדמיין את החיים בישראל בלעדיו

עוד 878 מילים ו-1 תגובות

המתנחלים מצופפים שורות, הצבא מטייח, המשפחה רוצה תשובות

בדיקת זמן ישראל צה"ל קבע כי חאלד נופל מת ב-5 בפברואר אחרי שתכנן לבצע פיגוע טרור במאחז הלא חוקי הסמוך לביתו בכפר ראס כרכר ● אבל פקיד השומה הפלסטיני לא היה חמוש, ולא ברור מה הביא אותו לפנות בוקר, לבד, לחוות שדה אפרים בה נורה למוות ● ישראל נסמכת על עדויות מתנחלים, אבל למשפחת ההרוג יש גרסה שונה לגמרי ● סיפור שקרה בחושך, על ראש גבעה שנויה במחלוקת, עם אקדח מעשן אחד  

עוד 2,298 מילים

במערכת הביטחון הופתעו מדברי גמליאל, שלפיהם, איראן אחראית לזיהום הזפת

בית הדין בהאג הודיע שיפתח בחקירת פשעי מלחמה של ישראל בשטחים; נתניהו: "ההחלטה - תמצית האנטישמיות והצביעות" ● בשל הפסקת התחבורה הציבורית לירושלים בפורים יהדות התורה הודיעה שלא תשתף פעולה עם המשטרה ● דמוקרטית, מפלגתם של פעילי המחאה נגד נתניהו, החליטה לפרוש מהמרוץ לכנסת ● יהדות התורה פרסמה קמפיין שבו הוצגו רפורמים ככלבים

עוד 43 עדכונים

מרתק לעקוב אחר המסע הארוך של ליברמן ממחוזות הימין הקיצוני לעבר השמאל החילוני-ליברלי ● אבל זה לא ממש הולך לו: מנהיג ישראל ביתנו תקוע בסקרים תקופה ארוכה, ואף במגמת היחלשות ● הסיבה לכך היא אמינות: קשה להפנים את העמדות המתונות של ליברמן כיום כלפי האזרחים הערבים, והדימוי שלו נותר ימני קיצוני, גם אם נתניהו מתעקש לקרוא לו שמאלן ● פרשנות

עוד 570 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה