ביקור במוחו של לאומן

מגרש כדורגל, אילוסטרציה, צילום מסך מסרטון של  Engineering8
מגרש כדורגל, אילוסטרציה, צילום מסך מסרטון של Engineering8

בפוסט הקודם שאלתי (ועניתי) מיהו ימני ומדוע מבחינתי הלאומנות היא הבעיה הגדולה ביותר. טענתי שימין משמעו צמצום מושג ה"אנחנו", וכי הסכנה בכך היא השיסוי הפנימי בין חלקי אוכלוסיה. אם כך, נשאלת השאלה מה בדיוק גורם לצמצום המסוכן הזה ב"אנחנו".

זו הכימיה, אידיוט

אהבה ושנאה אלו מנגנונים של רגש, ורגש הוא עניין של כימיה. אנו נוהגים להתייחס לגוף ולמוח שלנו במונחים טכנולוגיים המוחשיים לנו, כאל מכונות ממוחשבות, אך למעשה יותר מהכול גוף האדם, והביולוגיה בכלל, הם מפעל של כימיה מטורפת. כימיה היוצרת ומניעה ובסוף גם הורגת אותנו, והרגשות הן חלק מכך. רגשות במהותם הם לא יותר מפרצי הורמונים המופרשים במוחנו ומייצרים לנו מטרות ומניעים אותנו לפעולה. כשאנחנו שמחים – זו כימיה, כשאנחנו עצובים – זו כימיה, כשאנחנו רעבים – זו כימיה, כשאנחנו שבעים – זו כימיה. וכן, גם כשאנחנו אוהבים/שונאים, בבסיס זו כימיה.

אהבה ושנאה אלו מנגנונים של רגש, ורגש הוא עניין של כימיה. אנו נוהגים להתייחס לגוף ולמוח שלנו במונחים טכנולוגיים מוחשיים, כאל מכונות ממוחשבות, אך למעשה גוף האדם, והביולוגיה בכלל, הם מפעל של כימיה

את כל החומרים האלו, ההורמונים למיניהם, הגוף שלנו מייצר ומאחסן לעת פקודה באיברים מיוחדים, במיוחד בבלוטות שלנו, והפעולה ההורמונלית משפיעה לא כשהם נוצרים אלא כשהם משוחררים לגוף. אז אנו פתאום מוצפים באותו רגש שהשתחרר. בשמחה, בעצב, באהבה או בשנאה. השחרור ההורמונלי הוא המפתח להבנת הרגשות. זהו שחרור שנעשה דרך פקודה עצבית ספציפית, המורה על בלוטה מסוימת לשחרר הורמון מסוים ולעורר בנו את הרגש שייצר לנו מטרה ויניע אותנו לפעולה. השאלה החשובה לענייננו היא לא מה התהליך שמייצר את ההורמון, אלא מהו התהליך שמייצר את הפקודה לשחררו. מהי שרשרת האירועים שקורית במוחו של לאומן כשהוא רואה את המשקפיים העגולים שעל אפי, שרשרת שתחילתה במשקפיים וסופה בפעולת שנאה כזו או אחרת.

מה קורה במוחו של הלאומן? כאן אנו שבים לשאלת הגדר. גדר "האנחנו" אצל לאומן היא כאמור גדר מצמצמת שנבנית סביב קהילה עם מספר תכונות משותפות גבוה. תכונות של מוצא, דיבור, אמונה, מראה וכיו"ב. במערך רגשי שכזה תחושת האיום היא גבוהה ועמה מידת השנאה.

למנגנון עירור הרגשות יש מפתח מאוד ברור וזהו מפתח האסוציאציה. משהו בחוויה החושית שלנו נדרש כדי לעורר רגש כזה או אחר. ריח, מגע, מראה, טעם, צליל, או איזה שילוב ביניהם, מיתרגמים במוחנו למפתחות רגשיים שפותחים את הבלוטות ההורמונליות, ומציפים אותנו ברגש כזה או אחר, המניע אותנו לפעולה כזו או אחרת, וכשתחושת האיום היא גבוהה, כך גם עולה מידת הרגישות האסוציאטיבית. עבור הלאומן, עצם צורת המשקפיים יכולה לייצר אסוציאציה ריגשית של איום על הקהילה, רגש המתבטא כשנאה. איום הדורש סילוק בדרך כזו או אחרת. שנאה המניעה לפעולה.

איך נוצר ה"אנחנו"?

אז מה יש בה בלאומנות שמביא לפריחתה בימים אלו. מדוע אדם יקשר רגשית דווקא להגדרות חברתיות מצמצמות למרות כל הבעייתיות המוכחת שמתלווה לכך?

כאן אנחנו נכנסים לשאלת המכניקה בה נבנית קהילה. מה גורם לקבוצה של אנשים להחליט שהיא גוף אחד. שאלת ההזדהות. נראה שכמו באהבה, גם בחיברות לקהילה מתקיים איזה תהליך של החתמה. תהליך מהיר בו סט אסוציאציות מסוים מקפיץ פתאום איזה מתג רגשי ומקבע אותו לטווח הארוך.

קל לראות את ההחתמה הזו באוהדי קבוצות ספורט. אני, למשל, אוהד הפועל תל אביב, זאת למרות שהתעניינותי בספורט היא מינימלית. מעולם לא ראיתי משחק כדורגל של הפועל, איני עוקב אחריה ואני לא מודע כלל למצבה העדכני. הקשר שלי עם הפועל תל-אביב מסתכם בקייטנה אחת בילדותי, שהתקיימה באולם הפועל הישן, וכנראה שמאז הופעל איזה מתג רגשי שמייצר בי אהדה דווקא לקבוצה הזו. לשמוח אם יוצא לי לשמוע על הצלחותיה, ולהתעצב בכישלונותיה.

מה גורם לקבוצת אנשים להחליט שהיא גוף אחד. שאלת ההזדהות. נראה שכמו באהבה, גם בחיברות לקהילה מתקיים איזה תהליך החתמה. תהליך מהיר בו סט אסוציאציות מסוים מקפיץ איזה מתג רגשי ומקבע אותו

אז מהו הטריגר הריגשי הזה? איזו חוויה תחבר אותנו לקבוצה כזו או אחרת? נראה לי כי אפשר לזקק את מה שאנו מחפשים בקבוצה למונח הכולל של תחושת ההעצמה. אנו נחפש להיקשר לקהילה המוכנה ומסוגלת לספק לנו חוויה של העצמה.

  • חוויה זו צריכה לכלול הכלה של הקבוצה – תחושה שהקבוצה רואה בי חלק ממנה ומאפשרת לי ביטוי.
  • היא צריכה להכיל את המילה החמקמקה כבוד, מילה שמשמעותה היא התחשבות בי ובדעתי.
  • מעבר לכך, נראה כי ההעצמה כוללת עניין לא פחות חשוב והוא תחושת הכוח של הקבוצה, כוח לחלוק. אמנם, כמאמר השיר, הפועל שוב הפסידה, אולם עדיין, גם כקבוצה מפסידה, עדיין יש בה להעניק יותר כוח מאשר עמידה כאינדיבידואל בודד מול העולם. ובניגוד לקבוצה המנצחת שדוחה אותי, זהו כוח שהיא מוכנה לחלוק איתי.

למפתחות הרגשיים האלו יש כוח רב לנהל את ההיגיון שלנו בדרכים מוזרות למדי. הדוגמה שאני אוהב להתייחס אליה להמחשת עוצמת הרגש מול חולשת הרציונל היא זו של עדת דוגלי תיאוריית כדור הארץ השטוח. תאוריה כל-כך מופרכת, שקשה להאמין כי מישהו עם איזה ידע גיאוגרפי מינימלי יוכל לקבלה. למרות זאת, מסתבר כי דוגלי התאוריה המופרכת הזו הם קהילה מאורגנת לא קטנה, קהילה של אנשים שבכל הבט אחר היו נחשבים רציונליים למדי, שבנו קהילה תוססת, שללא ספק מעניקה למודרי קונצנזוס למיניהם העצמה, ואגב-כך היא מספקת לנו עדות יפה עד-כמה אנו יכולים לכופף את הרציונל לטובת הזהות.

במקרה של חובבי הארץ השטוחה, מכיוון שאין הם אחראים על אמצעי ניווט השולטים בחיינו, הרי שהתגמשות הרציונל הזו היא בגדר קוריוז לא מזיק. אולם לא תמיד זה כך. מה יקרה אם אחד ממאמיני הארץ השטוחה יתמנה נניח לניהול מערכות ה-GPS שלנו? לאיזה כאוס ניגרר בזכות אמונה כל-כך תמימה?

המגמה העולמית של פניה ללאומנות יש לה סיבה. זו עדות לאכזבה העמוקה ממגמת האיחוד ששלטה בעולם. מגמה של הכלה חברתית רחבה, שהגיעה כתגובת נגד למוראותיה של מלחמת העולם השנייה והפשיזם שהביא אותן.

עומק המשבר שהביאה עלינו הלאומנות בגלגולה הפשיסטי היא שבראה את אותה ההכלה ההומניסטית ששלטה בעולם לאורך המחצית השנייה של המאה העשרים, ושנגדה יוצאת היום הלאומנות החדשה. אותו הומניזם, ששאף לקרב את הנידחים והפליטים הביא להגירות המוניות ודרישות מיעוטים לזכויות. מגמות אלה יצרו תחושות נישול בציבורים מוחלשים, וברבות השנים הלכו בה לאיבוד ציבורים הולכים וגדלים, חלקי אוכלוסייה שבחסות ההכלה איבדו את תחושת ההעצמה החברתית העצמית שלהם ופנו אל הלאומנות. הלאומנות היא חיפוש אחר הערך העצמי, ההעצמה, ותחושת הכוח שהקהילה המתבדלת נותנת. סט תחושות שההכלה ההומנית, של חיבוק הזר והשונה נכשלה מלתת.

אמנם, כמאמר השיר, הפועל שוב הפסידה, אולם עדיין, גם כקבוצה מפסידה, עדיין יש בה להעניק יותר כוח מאשר עמידה כאינדיבידואל בודד מול העולם. ובניגוד לקבוצה המנצחת שדוחה אותי, זהו כוח שהיא מוכנה לחלוק איתי

לכאורה הלאומנות, בליכודה ובהעצמתה את המוחלשים בחברה, יצרה דבר טוב, אך כאמור זהו פרי מורעל. כמו אצל דוגלי הארץ השטוחה, גם הלאומנות היא דבק חברתי הדורש את כיפוף המציאות לכדי משהו שהיא לא. רק שכאן העיוות הוא הרבה יותר מסוכן. העיוות הלאומני מייצר סרגלים חברתיים שונים למדידה עצמית של בני הקהילה ולמדידת אלו שמחוץ לקהילה. סרגלי הדרה שמביאים בסופו של יום לתגובת נגד, המובילה לעימות בו כולם מפסידים.

כמו בגלגולו הקודם, ערב מלחמת העולם השנייה, גל הלאומנות הגואה מניב טוב בטווח הקצר על חשבון הטווח הארוך. כמו בגלגולו הקודם, גם כאן, ממשלות לאומניות מפגינות בטווח הקצר הישגים כלכליים ומראית עין של חיים טובים. הישגים אלה מבצרים את מעמדם השולט, וזאת על-חשבון פגיעה בזר ובשונה. פגיעה שתוצאותיה הרעות באות לידי ביטוי רק בטווח הבינוני והרחוק. לוקח זמן עד שהמבט על הזר כנחות וחלש שמותר לדחוק אותו ולהתעמר בו יגבש את תגובת הנגד. תגובה שכופה עלינו מאבק מתיש בו כולם מפסידים.

ישי גבריאלי הוא כלכלן בהכשרתו. בין היתר שימש כמרצה במכללה החברתית כלכלית וכתב את הספר "התיאומוניטריזם" על היבטים דתיים בתורת הכלכלה. בעברו הרחוק יותר היה כתב וחבר מערכת בשבועון "כספים" וכן כתב טור בגלובס וקצת בידיעות אחרונות. נהנה לכתוב על מגוון נושאים רחב וכיום מחזיק בלוג בשם "צוקרלך גשפטן" https://zuckerlechgescheft.wordpress.com/ בו הוא כותב מדי םעם על נושאים שמעניינים אותו.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,125 מילים
כל הזמן // שבת, 10 באפריל 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ישראל השיבה לפניית בית הדין בהאג וקבעה שאין לו סמכות לחקור את פעילותה בשטחים

ליברמן על הניסיונות של לפיד להקים ממשלה: "ההצעה לנפתלי בנט הועברה על דעתי; אסור לו להחמיץ את ההזדמנות הזאת" ● מחר יגיע לישראל שר ההגנה האמריקאי, לויד אוסטין, שייפגש במהלך ביקורו עם נתניהו וגנץ

עוד 14 עדכונים

ארץ חומצת אבות

אחרי שנתניהו יירד מהבמה, בדרך הטבע כמובן, ישתרר שקט מבורך. רק אנשי ימין יזחלו החוצה מהריסות הליכוד לטנף על האיש שפרם מפלגה ותפר למידותיו מעור של פוליטיקאים חסרי חוליות.

השבוע קיבל (עוד) מנדט כדי לגמור את העבודה. נקווה שזו שירת הברבור כי באמת מיצינו. אני יודעת שאני כותבת את אותו פוסט כל הזמן, רק מחליפה פסקאות, זה כמו בבדיחה, תסלחו לי, על החיילים שמחליפים ביניהם תחתונים במקום ללבוש נקיים. גם נתניהו ממחזר תחתונים, רק השותף מתחלף. בסיבוב האחרון השאיר אותו חשוף שת.

אחרי שנתניהו יירד מהבמה, בדרך הטבע כמובן, ישתרר שקט מבורך. השבוע קיבל (עוד) מנדט כדי לגמור את העבודה. נקווה שזו שירת הברבור כי באמת מיצינו. אני יודעת שאני כותבת את אותו פוסט כל הזמן, רק מחליפה פסקאות

השבוע ראיתי סרט על רודן, לא חשוב שמות, קווי האופי דומים כאילו נולדו לאותו אב קדמון. תמיד מבעית לראות שליטים מאבדים צלם מתוך הכוח להשחית. גם נתניהו הפך מפוליטיקאי שאפתן למכונת הרס. המפתחות, איך לא, בידיים של סוחרי-דת ציניים, שהתמיכה בו חוזרת אליהם במטבע קשה ועל חשבון הפריפריה, זקנים ועניים.

זה נשמע כמו התחלה של טלנובלה אבל זה משחקי הכס. בלי חמלה. צריך כאן מבול, בחיי, ארץ חמדת אבות הפכה תחתיו לארץ חומצת אבות. 4 מערכות בחירות בשנתיים, האחרונה היתה צריכה להתרחש בעוד 16 שנה(!) אלמלא השליט במנוסה.

ככה הרגיל אותנו, גם לכך שראש ממשלה נאשם בפלילים זה סביר, אבל תובעת במשפטו שבנתה פרגולה בלי אישור היא עבריינית נרדפת, שפוליטיקאים יערקו ממפלגה למפלגה תמורת אתנן, הקטע בו בנט, העוזר הקטן שלו, בא עם סל דרישות שגדולות מסכום המנדטים שקיבל ומסרב להבטיח ליאיר לפיד שלא ילך עם נתניהו, מעיד על הריקבון העמוק שנתניהו השריש במערכת הפוליטית.

הליכוד כבר לא מפלגה אלא עסק משפחתי פרטי מניב, שרים וח"כים הם סטטיסטים בהצגת יחיד, תלמידו של כהנא נבחר לכנסת בעידודו של מי שהלך לפני עמוד תליה בהפגנות נגד יצחק רבין,

נשיא המדינה מעניק לו מנדט להקים ממשלה יום אחרי פתיחת משפטו, כשהמשפט יתנהל 3 פעמים בשבוע כאילו אין מדינה מסובכת לנהל. וכאילו כל זה לא מטריד דיו, אחרי פתיחת משפטו נשא נאום-שטנה נגד מערכת המשפט והאשים אותה בהפיכה שלטונית, מששעבד שוב את מהדורות החדשות על עורכיהן הכנועים לנאומים, שאין בהם דבר מלבד ארס שמצית אש זרה בחסידיו.

הליכוד כבר לא מפלגה אלא עסק משפחתי פרטי מניב, שרים וח"כים הם סטטיסטים בהצגת יחיד, תלמידו של כהנא נבחר לכנסת בעידודו של מי שהלך לפני עמוד תליה בהפגנות נגד יצחק רבין

המדינה נעה תחתיו כמו עץ בסופה, ברצותו יסית נגד ערבים וברצותו – יהפוך עורו ויקרבם למען מטרותיו, אולי גם יקריב. ההמון כבר ילך אחריו. אהבה קנאה שנאה ידידות. הכל בדולר.

המדינה נראית כמו הגיף המפורסם של ג'ון טרבולטה שמסתובב אנה ואנה ולא מבין מה קורה פה. גם נתניהו איבד את כוח-העל שהכל מייחסים לו, רואים עליו את העייפות ואת הפחד והזיעה הקרה. תראו את העיניים המתרוצצות, תנועות הלעיסה בפה קפוץ כשהוא נרגז, זה לא יוסף, כמו ששרה כוורת. זה לא יוסף, זה לא יו-סף. הוא לא יותר מעגל זהב שתוכו קש. הכי מייאש שהתרגלנו לחרא הזה.

אבל אין רע בלי טוב, כי מנסור עבאס מנהיג שנדנד את העץ וכפה על כולנו להתמודד עם השקרים שאנחנו מספרים לעצמנו. חבל שיאיר לפיד שמסתמן כמבוגר אחראי ושקול לאורך קרוסלת הבחירות (ובלי תעודת בגרות, שחצנים) לא דיבר בגלוי על צירוף המפלגות הערביות. הוא איחר להבין את גודל השעה ונתן לפוליטיקת הכזב לעקוף אותו בסיבוב.

עכשיו נחכה שהנוכל המושחת והטפיל מימינה יפלו לבור שכרו למדינה המעונה הזאת. המקום הזה חולה. כולם יודעים שכל מה שצריך זה שהמלך הרקוב ייעקר משורש ויושלך הצידה. הוא קורא לזה הפיכה אבל אל תשימו לב, הרגלתם אותו לחרבן למדינה על הראש וקשה לו לעשות בסיר כמו כולם.

התחלתי בבדיחה עם זקן ולכן אסיים בפראפרזה על מערכון של אפרים קישון, ממילא מיציתי את ארסנל המילים שיכולתי לכתוב על ראש הממשלה ובעלה וגם המדינה נראית כמו סטנד אפ ניישן.

המדינה נראית כמו הגיף המפורסם של טרבולטה שמסתובב אנה ואנה ולא מבין מה קורה פה. רואים על נתניהו את העייפות ואת הפחד והזיעה הקרה. תראו את העיניים המתרוצצות, את תנועות הלעיסה בפה קפוץ

ובכן, שיחה בין חברים מתגלגלת לחינוך ילדים והמארחים מספרים שהבן שלהם מסרב ללכת לגן. האורחים מציעים להם להיות תקיפים, הילד חייב ללכת לגן.
"אנחנו לא מכריחים", נלחצים ההורים. "נחכה שיסכים בעצמו".
ואז מצטרף לחבורה גבר לא מגולח שסיגר כבוי שמוט בזווית פיו ושואל: "יש'כם אש?"
"בנימין", שואל אותו המארח בהיסוס. "מחר תסכים ללכת לגן?"

כרמלה כהן שלומי היא אזרחית מודאגת

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 679 מילים ו-1 תגובות

לפני שבועיים הכריע גוף הסנאט של הסטודנטים באוניברסטית איווה כי אין מקום להעניק ליהודים בקמפוס ייצוג משלהם - מחשש שבחירה בנציג יהודי תהיה הכרזה פוליטית בנוגע למדיניות ישראל בשטחים ● בדרך כלל, ארועים כאלו הופכים מייד לכר פורה למעורבות והפגנות ארגונים חיצוניים ● הפעם הם הצליחו להתווכח על הנושא לבדם ואפילו להגדיר את ההבדל בין אנטישמיות וביקורת על ישראל

עוד 1,265 מילים

בספטמבר 1941 נרצחו בבאבי יאר, בתוך יומיים בלבד, למעלה מ-33 אלף יהודים ● הבמאי סרגיי לוזניצה גדל ליד מקום הטבח שנים אחרי, ולא ידע מה באמת קרה שם ● עם הזמן התבררה לו ההיסטוריה הכל כך בעייתית של רוסיה ואוקראינה ● עכשיו הוא יצר 24 סרטים קצרים על העבר של גיא ילדותו - ועל מחיקתו

עוד 891 מילים

למקרה שפיספסת

החומרים שמהם עשויים מנהיגים

איזו דרך הובילה את ביל קלינטון לנשיאות, מה עשתה אופרה וינפרי אחרי שהורדה בדרגה, וכיצד הפכו ביל גייטס וג'ף בזוס לענקים ● המיליארד היהודי דייוויד רובינשטיין פגש את כולם בתוכנית הטלוויזיה שלו, והפך את הראיונות לספר רב מכר ● בסוף המסע הוא גילה שתשוקה, מיקוד, יושרה, חזון והיכולת ללמוד מטעויות הם החומרים מהם עשוייה מנהיגות

עוד 780 מילים

לאן הולכות המטרות כשהאגם קפוא? או - בזכות בחירות חמישיות

באופן אידאלי אנו חושבים על המוח האנושי כעל מכונת היגיון, אך במציאות בכלל, וזו הפוליטית שלנו בפרט, ברור שיותר מכל דבר אחר – מוח זו מכונה לדפיקה סדרתית של הראש בקיר.

משום מה אנו נוטים לראות במוח שלנו סוג של מחשב, בעוד שמחשב ומוח הן שתי מכונות שונות לגמרי. המוח הוא יצור אבולוציוני שניבנה כמכונה אובססיבית ליצירת מטרות, בעוד שמחשב הוא כלי עזר לבני אדם. איננו מעוניינים שמחשב ייצר לעצמו מטרות, אלא רק שיעזור לנו להשיג את המטרות שלנו.

החל מהקפה של הבוקר ועד להתגייסות למלחמה, מה שמניע אותנו הוא המטרה התורנית, שמשום מה הקפיץ לנו המוח דווקא עכשיו, ואנו חייבים, חייבים, להגשימה. ומה שמעצבן בהמצאה האבולוציונית הזו הוא, שהטבע מייצר לנו את מכונת המטרות הזו לא כדי שנגשימן. בכלל לא. אלא, שכמו חמור ההולך אחרי הגזר שתלה לו העגלון מול אפו, המטרה קיימת כדי להוליך אותנו בדרך, ולאו דווקא כדי שנגשימה. או כפי שחז"לנו ניסחו כה יפה "אין אדם עובר מן העולם וחצי תאוותו בידו".

הטבע מייצר לנו את מכונת המטרות הזו, המוח, לא כדי שנגשימן. בכלל לא. אלא, שכמו חמור ההולך אחרי הגזר שתלה לו העגלון מול אפו, המטרה קיימת כדי להוליך אותנו בדרך, ולאו דווקא כדי שנגשימה

למעשה, הבעיה הגדולה עם מנגנון המטרות שלנו היא לא שאיננו מגשימים אותן, אלא דווקא אם הצלחנו להגשימן. הגשמת המטרה לא רק מייצרת ריקנות, המחייבת מאמץ מוחי להעלות ולגבש לנו מטרה חדשה, אלא, חמור מכך, היא עלולה לזרוק אותנו מהדרך הכל-כך מוצלחת בה הלכנו – אל ישימון חסר דרך.

דוגמה טובה היא הציווי האלוהי הראשוני של: "פרו ורבו ומלאו את הארץ וכבשוה". ציווי שבנה מטרה ארוכת טווח, ולאורה אנו חיים כבר אלפי שנים. הבעיה נעוצה כמובן בכך שמטרה ארוכת טווח שכזו לא קיבלה פרמטר תפוגה. כמה זה "מלאו את הארץ"? מיליארד אנשים זה כדור מלא? עשרה מיליארד? מאה מיליארד? ומתי הארץ נחשבת כבושה? כשנכלה את משאביה? את זה הציווי לא ניפק, אך רבים עדיין חיים לאור הציווי הזה רק משום הסיפוק שבהליכה בדרך הסלולה, ולעזאזל התוצאות.

אם לאדם הפרטי הגשמת מטרות היא בעיה, הרי שבהיבט הפוליטי הגשמת מטרות היא אסון. מערכת הכוח הפוליטית נבנית על הדגל המאחד של המטרה, והגשמת מטרות פירושה התפוררות הדבק המאחד. כך למבני כוח פוליטיים קיימת נטייה מובנת לשמר מטרות, בפורמלין אם נדרש, מבלי להתחשב במציאות המשתנה.

כך בריטניה משמרת בית מלוכה וטקסים פוליטיים משונים שאבד הכלח על מטרתם, רק כדי להימנע מערעור המערכת. כך המערכת הפוליטית האמריקנית משמרת פחד מיסטי מסוציאליזם וקומוניזם למרות שאיומים אלו כבר חוסלו מזמן, וכך גם אצלנו.

המערכת הפוליטית הישראלית נבנתה סביב מטרה אחת – הקמת בית לאומי ליהודים שנרדפו בעולם. תשובה לבעיה הסופר-בוערת בימים שלאחר השואה. מטרה זו גיבשה תנועה חזקה ודינמית שפעלה ביעילות והצליחה בצורה יוצאת דופן, ובית לאומי אכן הוקם ליהודים, מדינה – היא מדינת ישראל.

אם לאדם הפרטי הגשמת מטרות היא בעיה, הרי שבהיבט הפוליטי הגשמת מטרות היא אסון. מערכת הכוח הפוליטית נבנית על הדגל המאחד של המטרה, והגשמת מטרות פירושה התפוררות הדבק המאחד

אנו רואים את ביטוי המטרה הציונית באופי המפלגות שלנו במערכת הפוליטית, אבל השפעת המטרה הזו עמוקה הרבה יותר – כל המבנה השלטוני יוצר עבור מטרה זו. מבנה שתוכנן לאפשר הדרה דמוקרטית של הערבים מאפשרות של הגעה למוקדי כוח. כך, כדי להימנע מבניית מוקדי כוח ערביים, המבנה של הייצוג לכנסת לא נבנה במתכונת הרגילה של נציגי אזורים, כפי שנהוג בדמוקרטיות אחרות. כך, הדומיננטיות שהוקנתה למשרד הפנים במישור המוניציפלי היא עוד מכשיר שכזה, שלא לדבר על מערכת ניהול הקרקעות שנבנתה בעליל לטובת המטרה הציונית.

כל האנרגיה הציונית הזו לטיפול בעם שלנו אכן צלחה. המטרה הושגה, וכיום, כשמרבית העם היהודי נמצא בישראל, ואלו שלא כאן עושים זאת מבחירה, אפשר להגיד לא רק שהציונות הגשימה את מטרתה המיידית, אלא שהצורך בהגנת היהודים ומדינתם חרג מגבולותינו והפך לקונצנזוס גלובלי במרבית מדינות העולם. אנו השגנו את המטרה מעבר למשוער, ודווקא ההצלחה הזו היא אם המשבר הפוליטי הקשה אותו אנו חווים היום.

אנו תקועים היום עם אוכלוסייה שעיקר עניינה הוא איכות החיים שלה והצלחתה האישית, אך עם מערכת פוליטית לא רלוונטית שמחפשת לשמר את המטרה שהושגה דרך מבט טלסקופי – המחפש, מעצים, ולעיתים אף ממציא איומים על המטרה. כל זאת תוך התעלמות מהנוף החדש של מדינה בה מרבית האוכלוסייה רוצה ושואפת לנורמליות אזרחית.

חוסר הרלוונטיות נמצא בשימור האידאות הפוליטיות, אך יותר מכך הוא נמצא בשימור מבנה הדמוקרטיה שלנו. מבנה בו הנציגים אינם נבחרים ישירות ולא על בסיס גיאוגרפי, מה שמקנה כוח יתר לאוכלוסיות מסוימות (המתנחלים למשל) וכוח חסר לאוכלוסיות אחרות (ערבים למשל).

אלה מבנים השואפים לשמר את עצמם גם במחיר של אובדן רלוונטיות והגעה למשבר, ונראה כי המשבר הפוליטי המתמשך בו אנו נמצאים הוא אכן משבר שכזה. משבר בו הטרמינולוגיה סובבת סביב המטרה הציונית ומי משרת אותה, אך הגרעין שלה הוא רלוונטיות מבנה המשטר לאזרחי המדינה.

חוסר הרלוונטיות של הדיאלוג הפוליטי עתיד להימשך, וכך גם משבר הבחירות בו אנו שרויים, אלא שאגב המשבר המתמשך הזה, מה שאנו עדים לו הוא שינוי זוחל של שיטת הממשל שלנו. שינוי שמגיע בשיטת הסלמי, בפיסת שינוי אחת בכל מערכת בחירות.

אנו רואים את ביטוי המטרה הציונית באופי המפלגות במערכת הפוליטית, אבל השפעת המטרה הזו עמוקה בהרבה – כל המבנה השלטוני יוצר עבורה. מבנה שמאפשר הדרה דמוקרטית של הערבים מהגעה למוקדי כוח

השינוי החל ברעיון ההזוי לראש ממשלה חליפי וממשיך ברעיון ה"רק לא ביבי", וללא ספק יתחולל גם בסיבוב הנוכחי. סיבוב, שעם או בלי השבעת ממשלה חדשה, יהיה גם הוא ללא ספק קצר, וללא ספק ייצר גם הוא פיסה נוספת של שינוי במבנה השיטה הדמוקרטית שלנו. ורק נותר לקוות ששינויי המבנה שיביא יהיו טובים וחכמים מספיק כדי לבנות לנו אג'נדה שלטונית חדשה, שתוכל להוביל אותנו בדרך טובה יותר מזו בה אנו הולכים היום. ושלא נזדקק לבחירות שישיות לשם כך.

ישי גבריאלי הוא כלכלן בהכשרתו. בין היתר שימש כמרצה במכללה החברתית כלכלית וכתב את הספר "התיאומוניטריזם" על היבטים דתיים בתורת הכלכלה. בעברו הרחוק יותר היה כתב וחבר מערכת בשבועון "כספים" וכן כתב טור בגלובס וקצת בידיעות אחרונות. נהנה לכתוב על מגוון נושאים רחב וכיום מחזיק בלוג בשם "צוקרלך גשפטן" https://zuckerlechgescheft.wordpress.com/ בו הוא כותב מדי םעם על נושאים שמעניינים אותו.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 876 מילים ו-1 תגובות
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

אחרי שנים של הכחשה העולם הערבי משנה את גישתו לשואה: בבחריין ובאיחוד האמירויות התקיימו טקסים לזכר ששת המיליונים, וברשתות החברתיות שיתפו גולשים בתחושותיהם ● לאחר שבעונה הראשונה סדרת הריגול האיראנית המצליחה מתחה ביקורת על משרד החוץ של הרפובליקה, עם עליית העונה השנייה של "גנדו" חוששים הצופים מצנזורה של השלטונות ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,058 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

המהפכה של תל אביב

הגלובוס הירוק הולך לעיריית תל אביב שמבצעת מהפך תחבורתי חסר תקדים ● הגלובוס השחור מוענק לממשלה בגין עלייה דרמטית במספר המשלוחים החיים ● וטיפ לסוף השבוע: לפני שנגמר האביב והכל יצהיב, צאו אל הנדנדה שמשקיפה על עמק איילון

עוד 598 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
צֶ'רְצִ'יל 80

נאום יום השואה של ראש הממשלה לא היה נאום בחירות ציני. ב"יד ושם" נתניהו סיכם את נצחונו ההיסטורי הגדול במלחמת העולם השלישית כנגד הנגיף הנאצי. מעכשיו, לא רק לווינסטון צ'רצ'יל אלא גם לבנימין נתניהו יש "V Day" משלו. Vaccinations Day.

עוד 1,321 מילים ו-3 תגובות

לא משבר, הזדמנות לפתרון

מערכת הבחירות הנוכחית התאפיינה בלגיטימציה שניתנה למפלגות הערביות, אך מנגד גם התחזק בזירה הציבורית מעמדן של מפלגות ימין רדיקליות ● שיעורי ההצבעה הנמוכים מלמדים על אובדן האמון בדמוקרטיה ● אסור לתת לאיומים במערכת בחירות נוספת להביא לכך שמי שלא זכו לרוב בבחירות ימשיכו לאחוז בהגה השלטון ● דעה

עוד 1,210 מילים

המשטרה: כסיף תקף שוטר; כסיף: מדובר בעבריינים שקרנים

לוין: התנהגות ברוטלית כזו לא ראויה כלפי אף אזרח לא כל שכן ח״כ ● סער: חרפה ● סמוטריץ׳: בלתי מתקבל על הדעת ● פייזר לישראל: אם לא תשלמו על החיסונים תועברו לסוף התור ● גנץ מזהיר את עבאס ובנט מהמו״מ עם נתניהו: ״תקבלו הבטחות ולא ייצא מזה כלום״ ● נתניהו ספד לנסיך פיליפ: ״משרת ציבור יוצא דופן״ ● רגב על השעיית אבישי בן חיים מחדשות 13: השמאל סותם פיות

עוד 47 עדכונים

ארועי יום השואה הוכיחו: לנתניהו אין ממשלה

בחירות חמישיות הן הדבר שהכי מפחיד את חברי הכנסת של הליכוד - הם יצטרכו להתמודד בפריימריז ואולי ימצאו את עצמם בחוץ ● מתוך תקווה קלושה הם נאחזים ברמזים עלומים שמשגר נתניהו ● בישיבת הסיעה אמר כי הוא "מדבר עם שלושה גורמים" ושלח את חברי הליכוד למסע של ספקולציות ● בכיר בליכוד העריך כי לנתניהו יש ערוץ תקשורת עם גדעון סער - רק לא בטוח שזה יעזור לו ● פרשנות

עוד 446 מילים

המאבק על מיקום שדה התעופה השני של ישראל מעלה הילוך ● דוח של האגף לתכנון ופיתוח הכפר במשרד החקלאות קובע נחרצות: מיקום שדה התעופה בעמק יזרעאל יחסל את החקלאות דווקא בשטחים החקלאיים החשובים בארץ ● הפיתוח שם יפגע בביטחון המזון של המדינה ● גידולים כמו חיטה, אפונה ותירס ייאסרו כליל ● ומשקי הלולים והרפתות יספגו מכה קשה ● המאבק של הצפון והדרום נמשך

עוד 715 מילים

אתה חי רק פעמיים

הוא הרג שומר נאצי, ברח מהגטו בזהות בדויה, תפס טרמפ על רכבת של הצבא הגרמני והסתובב בברלין במדים של הנוער ההיטלראי ● לפני שמלחמת העולם השנייה הסתיימה, הוא עוד הספיק להילחם לצד הכוחות הפולנים ולהצטרף לצבא הבריטי ● ואחרי הכול, הוא הוטבל, נישא לקתולית ושמר שנים את יהדותו בסוד ● סיפורו יוצא הדופן של חיים הירשמן הפך כעת לספר שכתב בנו, ג'ון קאר

עוד 1,797 מילים

התופרת האחרונה של אושוויץ הלכה לעולמה

נשות הנאצים חיכו לשמלות הערב הנפלאות שלהן, ודרשו עוד ועוד ● התור היה ארוך, והגיע לפעמים לחצי שנת המתנה ● הן קיבלו תנאים משופרים במחנה המוות כדי שיוכלו להמשיך ולתפור, וכך שרדו את השואה ● חודשים ספורים לפני יום הולדתה ה-100, נפטרה מסיבוכי קורונה ברטה קוהוט, אחרונת השורדות ממעגל התפירה של אושוויץ

עוד 1,020 מילים

בנט: "אעשה הכל כדי לחלץ את ישראל מהכאוס"

סמוטריץ' פגש את נתניהו וממשיך לפסול את רע"ם ● היועמ"ש לנתניהו וגנץ: "למנות בדחיפות שר משפטים" ● עודה נגד ממשלה בראשות בנט ● הליכוד התלונן במשטרה נגד סדי בן שטרית ● ישראל לבית הדין בהאג: אין לכם סמכות לחקור ● ועדת פרס ישראל הודיעה שפרופ' גולדרייך ראוי לקבל פרס ישראל ביום העצמאות ● בג"ץ מאפשר לשר גלנט להדיר אותו מהפרס למשך חודש

עוד 51 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה