מכתב פתוח לחבר הכנסת משה גפני, יו"ר ועדת הכספים

משה גפני (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
יונתן זינדל/פלאש90
משה גפני

משה גפני הופיע ב"פגוש את העיתונות" במוצאי שבת לקראת סוף פברואר. הוא תקף, אמנם בהסתייגויות חוזרות ובנימוס יחסי (בכל זאת, איש הדור הישן), את המראיינת רינה מצליח, על הדיבור בענין החרדים "בתקשורת" (מין גוף אמורפי שכולל את כל גופי העיתונות והמדיה שהדובר כועס עליהם, מאשים אותם בהטיה פוליטית וכן הלאה). הוא דיבר על כך שילדי ישראל מכל המגזרים לא הולכים למסגרות החינוכיות כבר כמעט שנה. המציאות היא כמובן שיש זרם חינוכי אחד שהיה פתוח הרבה יותר ימים במהלך השנה האחרונה. זמן קצר לפני כן התראיין גפני בערוץ כאן 11 אצל יאיר שרקי. הוא קטע את הראיון בכעס.

גפני הוא יותר "שר אוצר" מרוב שרי האוצר שהיו בישראל בשנים האחרונות. את ספר התקציב הוא מכיר לפני ולפנים. ח"כים מסיעות שונות, כולל מהשמאל ומהמשותפת (ומהסיעות שהרכיבו אותה לפני היווסדה), שיבחו אותו לא פעם. גם על מקצועיותו, גם על מנהגו כאדם.

הייתי רוצה לפנות ולומר דבר או שניים לחבר הכנסת משה גפני עצמו, כאיש ציבור ותיק הממלא תפקידים עתירי אחריות כבר שנים ארוכות.

נתחיל מהסגנון המכחיש:

"אתם העיתונאים, [צריך] להפסיק לחפש כל הזמן מי עושה את ההפרות"

זה פשוט לא אמין. נראה שאתה פשוט מבקש לא לדבר על מה שלא נוח. ברצינות? אחרי 20 שנה? מה אתה, שתדלן מקומי של עיירה? להתרגז על יאיר שרקי או להתמרמר נגד רינה מצליח זאת לא תשובה. אתה לא שמעון ריקלין ולא ינון מגל, אתה יו"ר ועדת הכספים. אני מעז להמר – הכעס שלך הוא לא על "התקשורת" – אלא על המצב במדינה. מהטיפול הכושל בקורונה, עבור דרך אי העברת תקציב חדש ומעודכן, ועד הקונסטלציה הפוליטית הבלתי אפשרית, שממלכדת אותך בשורה של ממשלות ימין בניגוד לרצונך, ובשנים האחרונות – בקואליציות עם הליכוד, שסיעתו בכנסת נראית רע ומתפקדת רע, ומטרתו לשרת אדם אחד. לא הגיע הזמן שתרים את קולך נגד התנהלות שרעה בעיניך?

נראה שאתה פשוט מבקש לא לדבר על מה שלא נוח. מה אתה, שתדלן מקומי של עיירה? להתרגז על יאיר שרקי או להתמרמר נגד רינה מצליח זאת לא תשובה. אתה לא שמעון ריקלין ולא ינון מגל, אתה יו"ר ועדת הכספים

כששר האוצר מגניב לחקיקת חירום כלכלית, שכותרתה סיוע למשפחות שנפגעו ממשבר הקורונה, פטור ממס רכישה על דירות יוקרה, או הטבות מס לחברת ענק דווקא ולא לעצמאים זעירים – ומעביר את התיקון הזה באישון לילה, אין לך דעה?

קשה לומר בדיוק מה רמת ההפרות או ההתעלמות המתריסה מתקנות החירום (בריאות העם) בציבור החרדי. 15% לעומת 5%? 70% מול 50%? מדובר במשבר בריאותי וכלכלי שכולו נתונים ומספרים.

המקרים האינדיבידואליים של האדם שמת מהמחלה או בעל העסק שפשט את הרגל נותנים פנים אנושיות למשבר, אבל המדיניות, בצדק, נקבעת לפי המספרים: יותר או פחות. עליה או ירידה.

לאורך שנה שלמה, כל הידיעות היו הערכות כלליות עם ריח מוסרני: "הציבור ממושמע" (אמירה לא דמוקרטית בעליל), "הציבור מזלזל", "הציבור מחפף". ואז "הציבור החילוני, החרדי או הערבי עושה כך וכך, לעומת ציבור אחר". בפרפרזה על דבריו של שר הבריאות יולי אדלשטיין, את נגיף הקורונה זה לא מעניין. הוא לא היה בשיעורי ספרות וגם לא בשיעורי אזרחות וסובלנות: רק בשיעורי מתמטיקה. שנה שלמה לא יכולתם לאסוף נתונים מספריים עקביים? אין לך דעה על כך?

ואם מדברים על גודל ההפרות או גודל הציות – שנה שלמה, ולא נאספים כמעט נתונים. הנתונים הזמינים הם נתוני הדבקה יומיים – קודם רק במספרים ובחודשים האחרונים באחוזים (מתוך סך הבדיקות), מאושפזים, מונשמים ונפטרים. בתחילת המשבר, היו קשיים בהגדלת מספר הבדיקות היומי והסתובבו ידיעות על הדרך שבה מושגים חומרי הבדיקה – ידיעות שהיו על גבול הרכילות.

לקראת הטלתו של כל סגר, מספר הבדיקות היומי עולה במאות אחוזים. עם היציאה מכל סגר מספר הבדיקות היומי צונח, לעתים פי חמישה בבת אחת. איני מערער על עצם הנתון של עליה או ירידה בהתפשטות הנגיף; ודאי איני שותף לתיאוריות הקונספירציה המתכחשות לגודל הסכנה. אבל כאשר הנתון החשוב מכולם מזגזג בצורה כזאת, ולא פעם אחת – לפי הנוחות הפוליטית, זה סימן אזהרה חמור. ואין דבר שלא עובר דרך ועדת הכספים.

לקראת הטלת סגרים, מספר הבדיקות היומי עולה במאות אחוזים. עם היציאה מהסגרים – המספר צונח, לעתים פי 5. איני מערער על עצם נתוני התפשטות הנגיף, אבל כשנתון חשוב מזגזג כך זה סימן אזהרה

אתה יודע שניהול מדיניות עם נתונים חלקיים הוא ניהול גרוע. למשרדי הממשלה יש סגל אדיר ממדים שמסוגל לאסף נתונים ולהעמיד צוותי עבודה. העובדה שזה לא קורה מלמדת על הימנעות מכוונת. זו פשוט רמאות. על הרמאות הזאת לא אתה החלטת. אתה לא איש האופוזיציה ולא חבר "כחול לבן", שאפשר להטיח בו בקלות שהביקורת בפיו היא ממניעים מפלגתיים, במטרה להשיג נקודות בדעת הקהל. לביקורת שלך יהיה משקל.

מדי פעם, אתה (ודוברים אחרים ב"יהדות התורה") מתבטא ומזכיר בדרך אגב שגישתך המדינית אינה ימנית או אינה חופפת לדרכו של גוש הימין. נו? ומה אתם עושים עם זה? עוברת שנה, חמש שנים, 10 שנים, המדיניות היא בגוון אחד, ואתם טוענים שדעתכם שונה מאוד. לא מדובר בסגנון עיצוב הפנים של משכן הכנסת. מדובר בחיינו כאן. אם אתם חושבים שמתקיימת מדיניות הרת אסון, חובתכם היא להקים צעקה.

כשהתעורר באוגוסט (שוב) המשבר סביב חוק התקציב – דוברים מהסיעות החרדיות הודו שהעברת התקציב לישיבות רק הקלה עליהם לקבל את הפשרה בין הליכוד ל"כחול לבן", אבל שמצב בו מדינה מתנהלת ללא תקציב שנה, ואז שנתיים – בלתי נסבל. אתה עצמך, משה גפני, התקוממת שוב ושוב על שליטת משרד האוצר והשכבה הפקידותית שלו בחוק התקציב, ויותר מכך על חוק ההסדרים.

למעשה, אתה אחד המגינים האחרונים של הפרלמנטריזם בישראל. בישראל אין משטר נשיאותי ואין בלמים ואיזונים שמאפיינים משטר נשיאותי; על הנייר אנחנו עדיין במשטר פרלמנטרי. אבל הממשלה עוקפת את הכנסת כבר שנים. בעיקר, משרד האוצר ופקידיו עוקפים גם את הכנסת וגם את הקבינט; מי שהפך את "נערי האוצר" לנשק שעוקף את הכנסת ואת הסיעות בכנסת יותר מכולם הוא ראש הממשלה הנוכחי, בנימין נתניהו.

הבעת מורת רוח אבל פשוט ויתרת. אם אתה נשאר בתפקיד למרות תהום עקרונית כזאת שפעורה בינך לבין ראש הממשלה ומקורביו – אני לא יודע אפילו איך לקרוא לכשל כזה. לעשות שקר בנפשך אולי? מושב לצים? ההלכה אומרת, שמותר לאדם להישאר במושב לצים רק אם הוא יכול להשפיע עליו לטובה.

הבעת מורת רוח אבל פשוט ויתרת. אם אתה נשאר בתפקיד למרות תהום עקרונית כזאת שפעורה בינך לבין ראש הממשלה ומקורביו – אני לא יודע אפילו איך לקרוא לכשל כזה. לעשות שקר בנפשך אולי? מושב לצים?

ישראל היא לא פרק חולף. זה לא עוד קיבוץ יהודי קטן. איני מדבר על תיאולוגיה – אני מדבר על המציאות החומרית. על האמונה בבוא המשיח ועל איך צריך יהודי לחיות – לא נתווכח, אבל המציאות היא שיש 9.3 מיליון ישראלים, כ-80% מהם יהודים. זה לא זמני. האחריות שלך אינה זמנית. אין לנו ציפיות מחברי הכנסת שנוהגים כנציגים מגזריים מובהקים, עד הסוף, ולא מעמידים פנים אפילו שהם פועלים לטובת הציבור; שבועת האמונים של חבר הכנסת היא לכל האזרחים; גם אם הפרלמנטר מקפיד לומר "מתחייב אני".

איפה ההתחייבות שלך?

נדב אלגזי עוקב אחרי הימין החדש זה כמה שנים, מאז שהיה קשור לחוגים הניאו-שמרניים או פעל בתוכם, וראה את המהפך המבעית לימין הפופוליסטי החדש. את ניצול הפרצות בחוק ובשיח הפוליטי-תרבותי. שואף להעלות את המודעות בציבור הדמוקרטי הרחב לסכנה, ולחשוף את דרכי הפעולה של החוגים הללו שפעלו לגמרי מתחת לרדאר שנים ארוכות.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,049 מילים
כל הזמן // יום שלישי, 6 באפריל 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

הסתיים שלב ההמלצות: לנתניהו - 52 ממליצים, ללפיד - 45, לבנט - 7, ו-16 נמנעו מלהמליץ

החל שלב ההוכחות במשפט נתניהו; אילן ישועה העיד כי נדרש להכפיש באתר "וואלה!" את יריביו של ראש הממשלה ● נתניהו: הפרקליטות עשתה שימוש פסול בכוח שבידיה ● לפיד: "הצעתי לבנט שנקים ממשלת אחדות, והוא יהיה ראשון ברוטציה" ● דיווח: בנט דרש קול כפול בממשלה עם לפיד; יו"ר יש עתיד דחה את הבקשה ● אלון דוידי התפטר מרשימת ימינה; ימשיך לכהן כראש העיר שדרות

עוד 69 עדכונים

הימין הפחדן

הימין הפחדן פוחד לשבת בכנסת עם נציגי ערביי ישראל. פוחד להתווכח איתם, פוחד להעלות את עקרונותיו, נימוקיו וטענותיו מול דרישותיהם לשוויון ותקציבים, לביטחון וחינוך והפסקת ההסתה והאפליה.

הימין הפחדן פשוט מדקלם שלא יישב ולא ייתמך על ידי המשותפת ורע"ם. למה?

הימין הפחדן פוחד להתווכח עם נציגי ערביי ישראל ולהעלות את טענותיו מול דרישותיהם לשוויון ותקציבים, לביטחון וחינוך והפסקת ההסתה והאפליה. מדקלם שלא יישב ולא ייתמך על ידי המשותפת ורע"ם. למה?

יש ימין פחדן שטוען שהם תומכי מחבלים ויש ימין פחדן שסתם מדקלם ברובוטיות סיסמאות שלימדו אותו נציגיו.

למה לא לשבת עם המשותפת? החכמה של איימן עודה והניסיון של אחד טיבי מפחידים את הימין הפחדן. הוא חושש להפסיד בויכוח פרלמנטרי, בעימות על נתונים ועובדות, זכויות וחקיקה מודרנית דמוקרטית. לכן הימין הפחדן פשוט בורח מעימות. כמו נתניהו שבורח כבר שנים מעימות לפני בחירות, כמו נתניהו שבורח מכל התמודדות מול טיעונים הגיוניים צודקים של ערביי ישראל.

אבל הימין הפחדן הוא פחדן מאז ומעולם. הוא יודע אמנם לדבר גבוהה גבוהה, לאיים, להסית, אפילו לירות בגב, אבל כשהימין הפחדן צריך להתייצב מול מציאות ממשית, הוא מתחבא ונמלט אל החורים.

הימין הפחדן הבטיח למשל לחסל את חמאס, בפועל הימין הפחדן מעביר כל חודש מאות מיליוני דולרים לחמאס כדי שיישב בשקט. מדובר בימין מתרפס. ימין שמשלם פרוטקשן לארגון טרור.

הימין הפחדן נאלץ להחזיר 1000 מחבלים עם דם על הידיים תמורת שבוי אחד, כי לא היה מסוגל לעמוד בלחצים. לא של המשפחה והציבור מחד ולא של חמאס מאידך.

הימין הפחדן כזכור נסוג מעזה. לא השמאל נסוג. נדגיש. הימין בראשות שרון גיבור מלחמת יוה"כ ואדריכל מלחמת לבנון.

הימין הפחדן מבטיח סיפוח, חוגג בבית הלבן וכמה חודשים אח"כ מקפל את זנבו ונמלט מהבטחות הסיפוח.

הימין הפחדן מאשר מכירת נשק מתקדם למדינות ערביות כדי להשיג נורמליזציה ומכנה את העסקה "שלום תמורת שלום". כי הימין הפחדן תמיד היה יעיל בסיסמאות ופחדן במעשים.

הימין הפחדן הבטיח למשל לחסל את חמאס, בפועל הימין הפחדן מעביר כל חודש מאות מיליוני דולרים לחמאס כדי שיישב בשקט. מדובר בימין מתרפס. ימין שמשלם פרוטקשן לארגון טרור

הימין הפחדן מפגין את פחדיו בגבעות השומרון יומיום. שלטון הימין פוחד מנוער הגבעות האלים ומאפשר לו להתפרע ולפגוע בפלסטינים, בחיילי צה"ל ובדמותה של מדינת ישראל כולה.

כי הימין הפחדן הוא בעיקר אמיץ מול הראי, או במרכז המפלגה, בנאומים חוצבי להבות, אבל כשצריך לצאת למלחמה כדי להפסיק את מטחי הרקטות על אוכלוסיית ישראל, הימין הפחדן מהסס, גורר רגליים, מבזבז זמן, מדליף תכניות של צה"ל לתקשורת, שולח שופרות להשמיץ את הרמטכ"ל וקציניו. כי הימין הפחדן הוא פשוט עלה נידף ברוח. פה גדול מונח על גוף בעובי של גבעול יבש.

הימין הפחדן של ימינו לא היה חותם על הסכם שלום עם מצרים או ירדן ולא היה מפציץ את הכור בעיראק או בסוריה, אבל הוא היה מדבר על כך יומיום במאות דקות שידור ברדיו בטלוויזיה ובאלפי פוסטים ברשתות. כי הימין הפחדן יודע את מלאכת שטיפת המוח, יודע לקלל מצוין, מעולה בהפצת פייק ניוז, גאון בהסתה ופילוג ומעולה בהשמצת שומרי הסף ויריביו הפוליטיים.

לימין הפחדן אין שום אידאולוגיה. רק פחד. מרוב פחד הוא משותק ולא מסוגל להסביר לאיש מהי האידאולוגיה שלו.

לימין הפחדן יש רק אידאולוגיה אחת: הוא נגד השמאל. השמאל הוא סכנה למדינה, ממשלת שמאל היא אסון והשמאלנים הם בוגדים. זו האידאולוגיה של הימין הפחדן. אותה הוא יודע להפיץ כמו מרסס של חומר קוטל עשבים בשדה קוצים.

לימין הפחדן יש אידאולוגיה אחת: הוא נגד השמאל. השמאל סכנה למדינה, ממשלת שמאל היא אסון והשמאלנים בוגדים. זו האידאולוגיה של הימין הפחדן. אותה הוא יודע להפיץ כמו מרסס של קוטל עשבים בשדה קוצים

הימין הפחדן לעולם לא יקים מדינה. גם לא ישקם מדינה הרוסה. הימין הפחדן הוא חסר כישורים לנהל קיוסק. המדינה מצידו תישרף והוא יירד מהארץ ובלבד שלא יצטרך לעשות מעשה אמיץ אחד ולהכיר למשל בנציגיו של הציבור הערבי כשווים. לשבת איתם ולדבר איתם בגובה העיניים בשוויון וכבוד הדדי ואם צריך גם לעמוד על עקרונותיו ולהתווכח ולשכנע.

הימין הפחדן הוא פשוט פחדן מכדי לתת לו לנהל מדינה, שלא לדבר על ניהול בית ראש ממשלה.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 607 מילים ו-1 תגובות

ישראל נחצתה בחורף החולף לשניים: מצפון לקריית גת, המדינה קיבלה מנה סבירה של גשם. מבאר שבע דרומה, היובש מוחלט ● "מדובר ב-50% משטח המדינה שעבר בצורת מוחלטת", אומר מומחה האקלים ד"ר עמיר גבעתי ● משבר האקלים נותן אותותיו גם בטמפרטורת הים: בתחילת החורף, הים התיכון היה חם ב-3° יותר מהטמפרטורה הממוצעת ● התוצאה - גל של שטפונות

עוד 647 מילים
התובעת ליאת בן-ארי נואמת את דברי הפתיחה במשפט תיק האלפים כשהיא בגבה לראש הממשלה בנימין נתניהו (איור: Biana Zakutnik)

שלב ההוכחות במשפט נתניהו החל הבוקר בדברי הפתיחה של התביעה ● ולמרות שנתניהו מואשם בתיקים 1000 ו-2000 במרמה והפרת אמונים, מדבריה של ליאת בן-ארי עולה, לכאורה, מסכת עובדות המגבשת עבירת שוחד בעניינו של ראש הממשלה גם בתיקים האלה ● לפי החוק, יכול בית המשפט להודיע בתום פרשת התביעה לנתניהו כי עליו להתגונן מפני עבירת השוחד בכל שלושת התיקים ● פרשנות

עוד 694 מילים ו-3 תגובות

למקרה שפיספסת

"סגירת מערכת החינוך תפגע לזמן ארוך בהשכלה ובתעסוקה"

עכשיו זה רשמי: דוח של בנק ישראל קובע כי הפגיעה בחינוך בארץ הייתה קשה במיוחד ביחס לעולם, פגעה במיוחד בחלשים, פגעה בתמיכה הסוציאלית בתלמידים והגדילה את הפערים העצומים, וצופה שתפגע בתלמידים שנים רבות בעתיד ● מומחים לחינוך מעריכים שאת החומר הלימודי אפשר להשלים בקלות - אבל לא את הרגלי הלמידה שנפגעו ● הערכה: יותר מ-10% מהתלמידים נשרו

עוד 1,727 מילים

די לפחד מהערבים

למה, בעצם, הערבים נחשבים חלק מהשמאל? מה זה ה"שמאל" הזה?

תחשבו על זה רגע. נניח שאזרח ממוצא ערבי שאיננו ציוני רוצה שהמדינה תחדל מלשאוף להיות "יהודית". בבואו לבחור מפלגה, מהי ההחלטה ההגיונית מבחינתו?

לי ברור שערבי כזה צריך להצביע לליכוד, שהרי מפלגה זו עושה כל מה שרק אפשר כדי לקבע את שליטת ישראל בשטחים ובזאת לקעקע את הרוב היהודי. שום טריקים קרטוגרפיים לא ישנו את זה. אפילו בעזה הליכוד רצה להתקע – עזה, עם מיעוט השטח וריבוי הצרות.

נניח שאזרח ערבי שאינו ציוני רוצה שהמדינה תחדל מלשאוף להיות "יהודית". באיזו מפלגה הגיוני שיבחר? לי ברור שעליו להצביע לליכוד, שעושה ככל יכולתה כדי לקבע את שליטת ישראל בשטחים ולקעקע את הרוב היהודי

ומה עם השמאל? בשמאל יש שני סוגים. יש מוסריים שמתנגדים לכיבוש בגלל העוולות והבושות. ויש כאלה שרוצים לסיים את הכיבוש כדי להציל את המדינה היהודית – יותר עניין לאומי ממוסרי. הראשונים ימלאו אולם קולנוע ביום טוב. השניים אינם שמאלנים בכלל; הם ציונים.

למה שערבים יעזרו לציונים הללו? כדי להיטיב עם הפלסטינים? לא בטוח שהסתכנות בממשלת חמאס בגדה המערבית זה דבר כל כך מיטיב.

ואז הגענו לנושא החברתי. החשוכים, בגדול, בימין. הקנאים הדתיים בימין. לאן מתאימה רע"ם יותר – אצל ההומופובים של סמוטריץ' או אצל הפמיניסטיות והלהט"בים? לדעתי, גם בפלג הצפוני יודעים את התשובה.

זה כל כך ברור שהסיפור של מנסור עבאס היה חייב לקרות. זה מהדברים שאחרי שהם מגיעים קשה להאמין שאי פעם זה היה אחרת. כמובן שנתניהו הבין את זה יותר מהר מאחרים.

יש כרגע דיון גדול בשאלה האם זה ייתכן – האם מפלגת הציונות הדתית תאפשר חיבור עם רע"ם. על פניו, נראה שלא. הם יותר גזענים מאשר חפצי חיים. אבל אם זו תהיה הדרך היחידה של נתניהו לשרוד, אל תופתעו אם כן.

ולשמאל זה יגיע בצדק כי כבר שנים הם מתכחשים למצבם ועושים שמיניות באוויר כדי לא "להשען" על הערבים. השמאל לא יכול לנצח בלי הערבים. למערך לא היה רוב אמיתי בלי מפלגות של הערבים (והדתיים) מאז 1969. למה לעזור כך לימין? מפחדים מה יגידו? שיגידו!

המצב רק יחריף. אוכלוסיית ישראל מונה 21 אחוז ערבים. אם הם היו מצביעים באותם שיעורי השתתפות  כמו היהודים הם היו מיוצגים על ידי 25 מנדטים בכנסת.

יש כרגע דיון גדול בשאלה האם זה ייתכן – האם מפלגת הציונות הדתית תאפשר חיבור עם רע"ם. על פניו, נראה שלא. הם יותר גזענים מאשר חפצי חיים. אבל אם זו תהיה הדרך היחידה של נתניהו לשרוד, אל תופתעו אם כן

זה שהשמאל מתנכר לערבים זה מעשה אובדני ממש.

יש אולי סיכוי אחרון למנוע זאת: לפעול מהר, בנדיבות ובצורה שמעבירה מסר ברור של הכאה על חטא.

צריך להזמין את רע"ם לקואליציה. לא השענות – שותפות.

אם השמאל חפץ חיים, הוא יציע לעבאס עסקה שאי אפשר לסרב לה ושנתניהו לא יוכל להשתוות לה.

  • המרכיב המרכזי בהצעה זו צריך להיות תיקון לחוק הלאום, כך שיכלול את עקרון השוויון לכלל האזרחים.
  • שנית, צריך להציע לעבאס את תפקיד השר לביטחון פנים.
  • שלישית, לתת להם חופש הצבעה בכל הנושאים החברתיים.
  • רביעית, שיוויון מוחלט בכל התקציבים.
  • חמישית, לסיים ברעש גדול את הנידוי של הרשימה המשותפת. איימן עודה יכול להיות שר משפטים נהדר.

בבחירות הבאות הערבים אכן ינועו לקלפיות וזה יהיה מצויין.

תגידו שגדעון סער יתנגד. למה, בדיוק, יש להתנגד? מה רע כל כך בתרחיש הנ"ל? זה תיקון מתבקש.

וזה מגיע להם, לערבים. בכל כדור הארץ אין מקרה מובהק יותר של גייס חמישי פוטנציאלי: הם שייכים לאותה קבוצה אתנית שמאכלסת את כל שכנותיה של ישראל שכולן היו במלחמה איתה מתישהו. ובכל זאת, למעט יוצא מן הכלל בפרעות 2000, הם נותרו אזרחים נאמנים. אי אפשר לפספס את העובדה שהנוער הערבי של ימינו הוא ישראלי במהותו.

ועדיין, יש משהו שצריך לבקש גם מהמנהיגים הפוליטיים של שתי המפלגות הערביות.

התנגדותם של המתנגדים לממשלה התלויה בערבים אינה נטולת היגיון. הטענה היא שאם ישראל תמצא את עצמה בסכסוך עם הפלסטינים – נניח, לאחר שהחמאס יירה טילים מעזה – השותף הקואליציוני הערבי לא יוכל  להתמודד עם זה וינסה להכשיל מהלכים.

זה שהשמאל מתנכר לערבים זה מעשה אובדני ממש. צריך להזמין את רע"ם לקואליציה. לא השענות – שותפות. אם השמאל חפץ חיים, הוא יציע לעבאס עסקה שאי אפשר לסרב לה ושנתניהו לא יוכל להשתוות לה

זה בדיוק מה שהחמאס יעשה, כדי לבחון את הממשלה.

לכן יש לתכנן זאת מראש. בתמורה למיגור מוחלט של החרם על המפלגות הערביות, סביר לבקש מהם להבהיר כי הם נאמנים לישראל.

עודה ועבאס צריכים להצהיר באופן משכנע, כי אם ישראל תותקף תהיה לה זכות להגנה עצמית. זה לא מתחת לכבודם. זה מהדברים שכדאי להבהיר מעבר לכל ספק. יהיו מי שיתעצבנו מזה שהם כאילו על תקן חשודים. אז בסדר, שיתעצבנו.

שמעתי את נאום עבאס שבוע שעבר, והוא היה חשוב ויפה. אבל שתי מילים חסרו שם. שתי מילים פשוטות שישתיקו את המלעיזים:

"אני ישראלי".

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 720 מילים
עודכן לפני שעתיים

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

ניצנים של מרד נגד נתניהו בשורה האחורית של הליכוד

חזית חדשה נפתחת: בזמן שנתניהו נאבק לקבל את המנדט להרכבת ממשלה ומיייחל לעריקים מהמחנה השני, דווקא אצלו במפלגה מאיימים חברי כנסת שלא יגיעו להצבעה אם נתניהו יקים ממשלה עם בנט ובתמיכת רע"ם ● "השותפות עם רע"ם מורידה לנו מנדטים, זה ברור, ועכשיו נתניהו בא עם שריונים לבנט על חשבוננו. אז מה נשאר, בעצם, מהליכוד?" ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
עוד 603 מילים ו-2 תגובות

ראיון "מספרים הם כלי עבודה של דמוקרטיה"

בסוף שנה שעברה מונתה לינדה לאורה סבדיני לעמוד בראש ה-W20 ● סבדיני, סטטיסטיקאית ואיטלקייה-יהודייה, נחשבת פורצת דרך בחקר לימודי המגדר באירופה ואחת הנשים המשפיעות שם ● בראיון לזמן ישראל היא מספרת על האתגרים העומדים בפני הארגון, על הפגיעה בנשים בזמן הקורונה, ועל אלימות נגד נשים - "פשע ללא ענישה שמשותף לכל המדינות"

עוד 1,209 מילים

התובעת ליאת בן-ארי תעמוד מחר בבית המשפט המחוזי בירושלים ותישא דברי פתיחה ● זה לא ייראה כמו הסצנות המוכרות מאין-ספור סרטים וסדרות טלוויזיה ● ועדיין, דבריה של בן-ארי יהדהדו בכל אתרי החדשות ויהפכו לכרטיס הביקור של התביעה ביחס למשפט נתניהו ● אחרי שנים של חקירה משטרתית, פרוצדורה והליכים מקדמיים - משפט נתניהו יוצא לדרך ● פרשנות

עוד 696 מילים

אחרי שנה, עולות שאלות סביב יעילות הבידוד - והמחיר שהוא גבה

מאות אלפי ישראלים היו בבידוד מאז תחילת משבר הקורונה ● זה אולי סייע להתגבר על התפשטות המחלה, אבל מחקרים מגלים עד כמה הבידוד בעייתי ● ניתוק מהעולם והגבלת תנועה גורמים לא רק סבל, אלא גם נזקים בריאותיים חמורים, ומעלים בתלילות את הסיכון למוות ● "אין לי ספק שזה פגע בבריאות של המבודדים", אומר ד"ר גיא דורי, שניהל את מחלקת הקורונה בבית חולים העמק

עוד 2,980 מילים

דיווחים: התקדמות במגעים בין בנט ולפיד; יושב ראש יש עתיד הסכים לכהן שני ברוטציה

סמוטריץ' לבנט: אם תמליץ על עצמך להרכבת הממשלה - תקדם הקמה של ממשלת שמאל ● סער: אני פועל להקמת ממשלת שינוי; לא נחזור לנתניהו ● בג"ץ קבע כי האיסור להפגין במרחק העולה על אלף מטרים מבתי המוחים היה לא חוקתי; בוטלו הקנסות שניתנו למפירים ● מנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור חזי לוי: פייזר עצרה את אספקת החיסונים עד שההסכמים עימה יאושרו בממשלה

עוד 38 עדכונים
הקורא בקלפי
הקורא בקלפי
תקשורת, פוליטיקה ושקרים אחרים

הכל עניין של פוקס

הסוקר של חדשות 13, פרופ' קמיל פוקס, ביצע בליל הבחירות עבירה גסה על חוק הבחירות כאשר שידר פייק ניוז שעתיים לפני שהקלפיות נסגרו, והודיע שהתוצאות "דרמטיות ומכריעות" ●  התעלול התקשורתי הזה הפיל בפח הרבה עיתונאים והעביר מסר מטעה לבוחרים שעדיין לא הצביעו ● בראיונות שפוקס העניק מאז, לא תמצאו, חלילה, שום חרטה או לקיחת אחריות ● גם לא אצל המעסיק שלו

עוד 1,186 מילים

הפוליטיקאים חוגגים מימונה ברחבי הארץ

סקר חדשות 12 מעלה כי 53% מהציבור לא חושב שתוקם ממשלה ● 44% מאמינים שלנתניהו הסיכוי הגבוה ביותר להקמת ממשלה ● נפתלי בנט ויאיר לפיד נפגשו הלילה לראשונה מאז הבחירות ● אתמול ישב בנט במשך שלוש שעות בפגישה עם נתניהו במשרד ראש הממשלה ● אשכנזי שוחח עם שר החוץ האמריקאי בלינקן על הסרת הסנקציות על בית הדין הבינלאומי

עוד 6 עדכונים

מאז ומתמיד נכתבו כתבי דת יהודיים על ידי גברים ● בשנים האחרונות יותר ויותר נשים שמו להן למטרה לשנות את התמונה ● יוזמות לעודד נשים לפרסם טקסטים דתיים מטלטלות את עולם הלימוד היהודי ● וגם אם זה לא ישנה דרמטית את ארון הספרים, הדרך לשם משמעותית מאוד

עוד 1,076 מילים

בחזרה לבית הספר הנאצי לנערות שפעל באנגליה לפני המלחמה

תלמידות שמצדיעות במועל יד לשר המלחמה הנאצי, עונדות סמל שכולל צלב קרס ופותחות את היום בדיון על התעמולה של היטלר ● זה לא סרט, אלא בדיוק מה שקרה בעיירת חוף אנגלית בשבע השנים שקדמו למלחמת העולם השנייה ● וזו גם ההשראה לסרט חדש, בכיכובן של ג'ודי דנץ' ואדי איזרד, שאומרת: "הסיפור הזה הוא לקח היסטורי"

עוד 1,128 מילים

אחרי שספינת המשא חולצה מתעלת סואץ, מצרים נתקעה עם נזק מיידי של כמיליארד דולר - והתביעות המשפטיות בדרך ● איראן בנתה לעצמה חומה סינית כלכלית ● סוריה תמשיך לקבל סיוע הומניטרי בצד הסנקציות - ושוב עולה השאלה האם המדינה תקרוס? ● וערביי ישראל מציינים 45 שנים ליום האדמה ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזה"ת

עוד 1,105 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה