איך יוצאים מהכאוס? מעבירים את חוק הקלון

שלט בהפגנה בבלפור (צילום: ערן עציון)
ערן עציון
שלט בהפגנה בבלפור

הבחירות הרביעיות המשיכו את מגמת ההתפוררות והפיצול במערכת הפוליטית. לאחר שגזז את מחלפותיהם וגזר את חליפותיהם של בני גנץ וגבי אשכנזי, חתך נתניהו בשתי איבחות-חרב את הרשימה המשותפת, ואת הציונות הדתית/ימינה. בכך הוא הגביר את אי-היציבות והכאוס, והפך בחירות חמישיות מ"לא יעלה על הדעת" ל"נורמלי החדש".

הבחירות הרביעיות המשיכו את מגמת ההתפוררות והפיצול במערכת הפוליטית. לאחר שגזז את מחלפותיהם וגזר את חליפותיהם של גנץ ואשכנזי, חתך נתניהו בשתי איבחות-חרב את הרשימה המשותפת, ואת הציונות הדתית/ימינה

התוצאות העלו אל פני השטח מגמות-עומק מסוכנות. בדומה לדמוקרטיות פגומות אחרות בעולם, מפלגות ועמדות קיצוניות מצליחות לרכב על גלי אי-האמון, העובדות האלטרנטיביות, הקסנופוביה, הגזענות והפופוליזם הלאומני. אין שום סיבה לחשוב שבחירות חמישיות ישנו את המגמות הללו. כנראה שבדיוק להיפך.

לכן, משימת-העל של כל הפטריוטים הישראלים, כל אלה שמבינים את הצורך האקוטי ביציבות שלטונית, בעצירת מחול-השדים ההרסני שנתניהו הוא הוא הכוריאוגרף והרקדן הראשי בו, היא מניעת בחירות חמישיות.

הדרך לעשות זאת מתחילה בהעברת חוק אחד. חוק הקלון. חוק שימנע מנאשם/ים/ות בפלילים את היכולת לכהן בתפקיד ציבורי בכיר. נאשם/ת בפלילים בעבירה שיש עימה קלון לא יוכל להתמודד בבחירות לראשות עיר, לכנסת, לראשות הממשלה או לנשיאות.

זהו סטנדרט שהחוק הישראלי מחיל כבר היום על מועמדים למשרות כמו מורה בבית ספר או נהג מונית. קל וחומר שיש להחיל אותו על מי ששואפים לכהן כנבחרי ציבור, לקבוע גורלות ולקבל החלטות שיציבו אותם – כנאשמים בפלילים – בניגוד עניינים חמור, מהותי, תפקודי ומתמשך מול אותו ציבור.

חוק שכזה – בנוסח מוגבל, הממוקד במניעת הרכבת קואליציה על ידי נאשם בפלילים – היה קרוב לעבור אחרי סבב הבחירות השלישי. לפי דיווחים שונים בני גנץ, הנדל והאוזר הם אלה שמנעו את העברתו. במהלך מערכת הבחירות הצהיר גדעון סער שיהיה "מוכן לשקול" תמיכה בחוק כזה. התקשורת הכבושה נמנעה מלשאול את שאר ראשי המפלגות לדעתם בנושא הקריטי הזה, מסיבות (שאינן) שמורות עימה.

במצב הנוכחי חוק שכזה ישמוט את השטיח מתחת לרגלי נתניהו, שכן הוא ימנע ממנו להתמודד בבחירות חמישיות, ובפועל יאלץ אותו להפנות את כל מאמציו לשימור מעמדו כחבר הכנסת הנוכחית – שתהפוך לאחרונה שבה יוכל לכהן – או להתמודדות על תפקיד נשיא המדינה, תוך דרישה להחרגת תפקיד זה מנוסח החוק.

חוק שימנע מנאשם פלילי לכהן בתפקיד בכיר זהו סטנדרט שהחוק הישראלי מחיל כבר על מועמדים להיות מורה או נהג מונית. קל וחומר שיש להחילו על השואפים לכהן כנבחרי ציבור ולקבל החלטות שיציבו אותם בניגוד עניינים מהותי נגד הציבור

חוק שכזה ישנה בבת אחת את כל תחשיבי השחקנים הפוליטיים, יגדיל את מרחב התמרון של חלקם, ויצמצם מאוד את זה של אחרים. כך למשל גם דרעי וגם ליצמן, הממתינים להחלטת מנדלבליט בעניין הגשת כתבי אישום כנגד כל אחד מהם, ייאלצו לחשב מסלול מחדש.

מבקרי המהלך יטענו כי מדובר ב"חוק פרסונלי", ואין להכחיש שמשמעותו העיקרית תהיה עיקור יכולתו של נתניהו להמשיך ולגרור את המדינה לתהומות, אבל במהותו הוא יהיה חוק א-פרסונלי, תחילת מהלך גדול של ניקוי ותיקון הפוליטיקה והדמוקרטיה הישראלית. מהלך שגם יאפשר כינון קואליציה יציבה, וגם יציב סטנדרט ראוי לנבחרי ציבור.

שתי לשונות המאזניים – בנט ועבאס – הן אלה שיקבעו את המשך תנועתה של הדמוקרטיה הישראלית. יש ביכולתם לתמוך בחוק הקלון, למנוע בחירות חמישיות וליאלץ את כלל השחקנים ליישר קו ולהקים קואליציה יציבה. במקום לנהל משא ומתן מושחת על ג'ובים ותקציבים לסקטורים הקטנים שהם מייצגים, הם יכולים לתרום תרומה ממשית להעלאת ישראל על פסים חדשים של שפיות ויציבות.

מיד אחרי העברת חוק כזה בקריאה ראשונה, הדינמיקה הפוליטית תשתנה. ככל שהחוק יתקדם לקריאה שנייה ושלישית, נתניהו, דרעי וליצמן יירדו על ברכיהם ולמטה משם. נתניהו ייאלץ לבחור בין האופציות הבאות – התמודדות על תפקיד נשיא המדינה, הצעות רוטציה פרועות לבנט, לפיד, ואפילו ליברמן וסער, יציאה לנבצרות ושמירה על מעמדו כחבר כנסת, או פתיחת משא ומתן לעסקת טיעון.

מניעת בחירות חמישיות היא המכנה המשותף הרחב ביותר בין המפלגות והציבור הישראלי כולו. נתניהו כבר מנסה להשתמש בשוט הבחירות החמישיות כדי להפעיל לחצים על בנט ואחרים ולצרפם לקואליציה בראשותו. האינטרס הציבורי הברור הוא לקחת מנתניהו את השוט הזה, ולהפנות אותו כלפיו – בחירות חמישיות? עושים בלעדיך, או לא עושים בכלל.

ערן עציון הוא יזם מדיני ופוליטי, דיפלומט בכיר לשעבר, כיהן כסגן ראש המועצה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה, וכראש התכנון המדיני במשרד החוץ. המוטו שלו הוא: Speak Truth to Power. מאמין שהמפתח לעתיד ישראל, והעולם החופשי, הוא מהפיכה בשיטה הדמוקרטית

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 616 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 11 באפריל 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

נתניהו המציא את בורלא כתחליף לטראמפ

מנכ"ל פייזר לא המציא את החיסון נגד הקורונה ולא מכר לישראל חיסונים בשל היותו "יהודי חם" ● אך בשיווק גאוני להמונים, נתניהו הפך את בורלא לגיבור עולמי ואת קשריו עמו לכאלה שהצילו את העם היהודי ● בורלא הוא בסך הכל איש עסקים ממולח, אולם אחרי לכתו של טראמפ, נתניהו היה צריך דמות חדשה שתתחזק את התודעה הכוזבת שהוא שייך ל"ליגה אחרת" ● פרשנות

עוד 807 מילים

ארץ חומצת אבות

אחרי שנתניהו יירד מהבמה, בדרך הטבע כמובן, ישתרר שקט מבורך. רק אנשי ימין יזחלו החוצה מהריסות הליכוד לטנף על האיש שפרם מפלגה ותפר למידותיו מעור של פוליטיקאים חסרי חוליות.

השבוע קיבל (עוד) מנדט כדי לגמור את העבודה. נקווה שזו שירת הברבור כי באמת מיצינו. אני יודעת שאני כותבת את אותו פוסט כל הזמן, רק מחליפה פסקאות, זה כמו בבדיחה, תסלחו לי, על החיילים שמחליפים ביניהם תחתונים במקום ללבוש נקיים. גם נתניהו ממחזר תחתונים, רק השותף מתחלף. בסיבוב האחרון השאיר אותו חשוף שת.

אחרי שנתניהו יירד מהבמה, בדרך הטבע כמובן, ישתרר שקט מבורך. השבוע קיבל (עוד) מנדט כדי לגמור את העבודה. נקווה שזו שירת הברבור כי באמת מיצינו. אני יודעת שאני כותבת את אותו פוסט כל הזמן, רק מחליפה פסקאות

השבוע ראיתי סרט על רודן, לא חשוב שמות, קווי האופי דומים כאילו נולדו לאותו אב קדמון. תמיד מבעית לראות שליטים מאבדים צלם מתוך הכוח להשחית. גם נתניהו הפך מפוליטיקאי שאפתן למכונת הרס. המפתחות, איך לא, בידיים של סוחרי-דת ציניים, שהתמיכה בו חוזרת אליהם במטבע קשה ועל חשבון הפריפריה, זקנים ועניים.

זה נשמע כמו התחלה של טלנובלה אבל זה משחקי הכס. בלי חמלה. צריך כאן מבול, בחיי, ארץ חמדת אבות הפכה תחתיו לארץ חומצת אבות. 4 מערכות בחירות בשנתיים, האחרונה היתה צריכה להתרחש בעוד 16 שנה(!) אלמלא השליט במנוסה.

ככה הרגיל אותנו, גם לכך שראש ממשלה נאשם בפלילים זה סביר, אבל תובעת במשפטו שבנתה פרגולה בלי אישור היא עבריינית נרדפת, שפוליטיקאים יערקו ממפלגה למפלגה תמורת אתנן, הקטע בו בנט, העוזר הקטן שלו, בא עם סל דרישות שגדולות מסכום המנדטים שקיבל ומסרב להבטיח ליאיר לפיד שלא ילך עם נתניהו, מעיד על הריקבון העמוק שנתניהו השריש במערכת הפוליטית.

הליכוד כבר לא מפלגה אלא עסק משפחתי פרטי מניב, שרים וח"כים הם סטטיסטים בהצגת יחיד, תלמידו של כהנא נבחר לכנסת בעידודו של מי שהלך לפני עמוד תליה בהפגנות נגד יצחק רבין,

נשיא המדינה מעניק לו מנדט להקים ממשלה יום אחרי פתיחת משפטו, כשהמשפט יתנהל 3 פעמים בשבוע כאילו אין מדינה מסובכת לנהל. וכאילו כל זה לא מטריד דיו, אחרי פתיחת משפטו נשא נאום-שטנה נגד מערכת המשפט והאשים אותה בהפיכה שלטונית, מששעבד שוב את מהדורות החדשות על עורכיהן הכנועים לנאומים, שאין בהם דבר מלבד ארס שמצית אש זרה בחסידיו.

הליכוד כבר לא מפלגה אלא עסק משפחתי פרטי מניב, שרים וח"כים הם סטטיסטים בהצגת יחיד, תלמידו של כהנא נבחר לכנסת בעידודו של מי שהלך לפני עמוד תליה בהפגנות נגד יצחק רבין

המדינה נעה תחתיו כמו עץ בסופה, ברצותו יסית נגד ערבים וברצותו – יהפוך עורו ויקרבם למען מטרותיו, אולי גם יקריב. ההמון כבר ילך אחריו. אהבה קנאה שנאה ידידות. הכל בדולר.

המדינה נראית כמו הגיף המפורסם של ג'ון טרבולטה שמסתובב אנה ואנה ולא מבין מה קורה פה. גם נתניהו איבד את כוח-העל שהכל מייחסים לו, רואים עליו את העייפות ואת הפחד והזיעה הקרה. תראו את העיניים המתרוצצות, תנועות הלעיסה בפה קפוץ כשהוא נרגז, זה לא יוסף, כמו ששרה כוורת. זה לא יוסף, זה לא יו-סף. הוא לא יותר מעגל זהב שתוכו קש. הכי מייאש שהתרגלנו לחרא הזה.

אבל אין רע בלי טוב, כי מנסור עבאס מנהיג שנדנד את העץ וכפה על כולנו להתמודד עם השקרים שאנחנו מספרים לעצמנו. חבל שיאיר לפיד שמסתמן כמבוגר אחראי ושקול לאורך קרוסלת הבחירות (ובלי תעודת בגרות, שחצנים) לא דיבר בגלוי על צירוף המפלגות הערביות. הוא איחר להבין את גודל השעה ונתן לפוליטיקת הכזב לעקוף אותו בסיבוב.

עכשיו נחכה שהנוכל המושחת והטפיל מימינה יפלו לבור שכרו למדינה המעונה הזאת. המקום הזה חולה. כולם יודעים שכל מה שצריך זה שהמלך הרקוב ייעקר משורש ויושלך הצידה. הוא קורא לזה הפיכה אבל אל תשימו לב, הרגלתם אותו לחרבן למדינה על הראש וקשה לו לעשות בסיר כמו כולם.

התחלתי בבדיחה עם זקן ולכן אסיים בפראפרזה על מערכון של אפרים קישון, ממילא מיציתי את ארסנל המילים שיכולתי לכתוב על ראש הממשלה ובעלה וגם המדינה נראית כמו סטנד אפ ניישן.

המדינה נראית כמו הגיף המפורסם של טרבולטה שמסתובב אנה ואנה ולא מבין מה קורה פה. רואים על נתניהו את העייפות ואת הפחד והזיעה הקרה. תראו את העיניים המתרוצצות, את תנועות הלעיסה בפה קפוץ

ובכן, שיחה בין חברים מתגלגלת לחינוך ילדים והמארחים מספרים שהבן שלהם מסרב ללכת לגן. האורחים מציעים להם להיות תקיפים, הילד חייב ללכת לגן.
"אנחנו לא מכריחים", נלחצים ההורים. "נחכה שיסכים בעצמו".
ואז מצטרף לחבורה גבר לא מגולח שסיגר כבוי שמוט בזווית פיו ושואל: "יש'כם אש?"
"בנימין", שואל אותו המארח בהיסוס. "מחר תסכים ללכת לגן?"

כרמלה כהן שלומי היא אזרחית מודאגת

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 679 מילים ו-1 תגובות
עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

למקרה שפיספסת

ישראל השיבה לפניית בית הדין בהאג וקבעה שאין לו סמכות לחקור את פעילותה בשטחים

המשטרה פתחה בחקירת האלימות שהופנתה כלפי חבר הכנסת עופר כסיף בהפגנה במזרח ירושלים ● נתניהו ייפגש עם פעילי ליכוד, חברי הכנסת של המפלגה לא הוזמנו לאירוע; ככל הנראה מבקש להדק את אחיזתו בשטח ● ליברמן על ניסיונות לפיד להקים ממשלה: "ההצעה לבנט הועברה על דעתי; אסור לו להחמיץ את ההזדמנות" ● מיקי זוהר ישמש כיושב ראש הוועדה המסדרת

עוד 15 עדכונים

לפני שבועיים הכריע גוף הסנאט של הסטודנטים באוניברסטית איווה כי אין מקום להעניק ליהודים בקמפוס ייצוג משלהם - מחשש שבחירה בנציג יהודי תהיה הכרזה פוליטית בנוגע למדיניות ישראל בשטחים ● בדרך כלל, ארועים כאלו הופכים מייד לכר פורה למעורבות והפגנות ארגונים חיצוניים ● הפעם הם הצליחו להתווכח על הנושא לבדם ואפילו להגדיר את ההבדל בין אנטישמיות וביקורת על ישראל

עוד 1,265 מילים

בספטמבר 1941 נרצחו בבאבי יאר, בתוך יומיים בלבד, למעלה מ-33 אלף יהודים ● הבמאי סרגיי לוזניצה גדל ליד מקום הטבח שנים אחרי, ולא ידע מה באמת קרה שם ● עם הזמן התבררה לו ההיסטוריה הכל כך בעייתית של רוסיה ואוקראינה ● עכשיו הוא יצר 24 סרטים קצרים על העבר של גיא ילדותו - ועל מחיקתו

עוד 891 מילים

תגובות אחרונות

החומרים שמהם עשויים מנהיגים

איזו דרך הובילה את ביל קלינטון לנשיאות, מה עשתה אופרה וינפרי אחרי שהורדה בדרגה, וכיצד הפכו ביל גייטס וג'ף בזוס לענקים ● המיליארד היהודי דייוויד רובינשטיין פגש את כולם בתוכנית הטלוויזיה שלו, והפך את הראיונות לספר רב מכר ● בסוף המסע הוא גילה שתשוקה, מיקוד, יושרה, חזון והיכולת ללמוד מטעויות הם החומרים מהם עשוייה מנהיגות

עוד 780 מילים

אחרי שנים של הכחשה העולם הערבי משנה את גישתו לשואה: בבחריין ובאיחוד האמירויות התקיימו טקסים לזכר ששת המיליונים, וברשתות החברתיות שיתפו גולשים בתחושותיהם ● לאחר שבעונה הראשונה סדרת הריגול האיראנית המצליחה מתחה ביקורת על משרד החוץ של הרפובליקה, עם עליית העונה השנייה של "גנדו" חוששים הצופים מצנזורה של השלטונות ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,058 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

המהפכה של תל אביב

הגלובוס הירוק הולך לעיריית תל אביב שמבצעת מהפך תחבורתי חסר תקדים ● הגלובוס השחור מוענק לממשלה בגין עלייה דרמטית במספר המשלוחים החיים ● וטיפ לסוף השבוע: לפני שנגמר האביב והכל יצהיב, צאו אל הנדנדה שמשקיפה על עמק איילון

עוד 598 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
צֶ'רְצִ'יל 80

נאום יום השואה של ראש הממשלה לא היה נאום בחירות ציני. ב"יד ושם" נתניהו סיכם את נצחונו ההיסטורי הגדול במלחמת העולם השלישית כנגד הנגיף הנאצי. מעכשיו, לא רק לווינסטון צ'רצ'יל אלא גם לבנימין נתניהו יש "V Day" משלו. Vaccinations Day.

עוד 1,321 מילים ו-3 תגובות

לא משבר, הזדמנות לפתרון

מערכת הבחירות הנוכחית התאפיינה בלגיטימציה שניתנה למפלגות הערביות, אך מנגד גם התחזק בזירה הציבורית מעמדן של מפלגות ימין רדיקליות ● שיעורי ההצבעה הנמוכים מלמדים על אובדן האמון בדמוקרטיה ● אסור לתת לאיומים במערכת בחירות נוספת להביא לכך שמי שלא זכו לרוב בבחירות ימשיכו לאחוז בהגה השלטון ● דעה

עוד 1,210 מילים

המשטרה: כסיף תקף שוטר; כסיף: מדובר בעבריינים שקרנים

לוין: התנהגות ברוטלית כזו לא ראויה כלפי אף אזרח לא כל שכן ח״כ ● סער: חרפה ● סמוטריץ׳: בלתי מתקבל על הדעת ● פייזר לישראל: אם לא תשלמו על החיסונים תועברו לסוף התור ● גנץ מזהיר את עבאס ובנט מהמו״מ עם נתניהו: ״תקבלו הבטחות ולא ייצא מזה כלום״ ● נתניהו ספד לנסיך פיליפ: ״משרת ציבור יוצא דופן״ ● רגב על השעיית אבישי בן חיים מחדשות 13: השמאל סותם פיות

עוד 47 עדכונים

ארועי יום השואה הוכיחו: לנתניהו אין ממשלה

בחירות חמישיות הן הדבר שהכי מפחיד את חברי הכנסת של הליכוד - הם יצטרכו להתמודד בפריימריז ואולי ימצאו את עצמם בחוץ ● מתוך תקווה קלושה הם נאחזים ברמזים עלומים שמשגר נתניהו ● בישיבת הסיעה אמר כי הוא "מדבר עם שלושה גורמים" ושלח את חברי הליכוד למסע של ספקולציות ● בכיר בליכוד העריך כי לנתניהו יש ערוץ תקשורת עם גדעון סער - רק לא בטוח שזה יעזור לו ● פרשנות

עוד 446 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה