איך מזהים נסיך מקיאווליסטי?

משה דיין והנרי קיסינג'ר, מרץ 1974
משה דיין והנרי קיסינג'ר, מרץ 1974

על הדימיון המטריד בין נתניהו ודיין כתב ברוך לשם:

"קווי הדמיון האישיים שבין משה דיין לבנימין נתניהו רבים מדי ואי אפשר להתעלם מהם. מדובר בשני מנהיגים כריזמטיים ונרקיסיסטים שהתהילה גרמה להם לכופף את האני הציבורי שלהם לטובת האני האישי.

נתניהו, כמו דיין במקרה של החפירות, הוזהר על ידי היועץ המשפטי לממשלה לחדול ממעשיו כבר בפרשת הקבלן עמדי שסיפק עבודות פרטיות לבני הזוג נתניהו והם ניסו לחייב את המדינה בגינם.

לפי כתבי האישום שהוגשו כעת נגד נתניהו, הוא המשיך לכאורה בסורו לסיפוק צרכיו האישיים. לנתניהו, כמו לדיין, אין שום גבול ומעצור כדי לשמור על הישרדותו. הוא פתח במסע נטול רסן נגד גורמי האכיפה במדינה – המשטרה, הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה – והפך את ארץ הבחירה לארץ הבחירות.

האם מצבו המשפטי עלול לגרום לו לצאת להרפתקה צבאית, כדי שיוכל לגייס רוב בכנסת לחילוצו ממצבו המשפטי? נקווה שלא. ואם כן, נקווה שיהיה קצין אמיץ כמו טל שיבלום אותו."

ברוך לשם כותב שדיין (על פי ספרו של סגן הרמטכ"ל במלחמת יום כיפור האלוף ישראל טל) ניסה לשפר את קווי הפסקת האש כדי להציג בפני הציבור הישג טוב יותר בסיום המלחמה. הוא דרש מפיקוד הדרום להגיב בחריפות על כל תקרית אש מקומית, כדי לאלץ את המצרים להגיב ולחדש את המלחמה.

טל, שסבר שהדבר יגרום לאבדות רבות בלי שיושג דבר, כתב ביומנו:

"להבנתי, דיין מנסה להוביל להידרדרות למלחמה. הוא רוצה כאמור מועד ב' ומתכוון לסחוב איתו את כל המדינה להרפתקה הזו… אני לא יכול להשלים עם מהלכים שלנו להידרדרות למלחמה שבה אין לנו צורך".

על פי רמי טל, דיין האשים את ישראל טל באחריות לתוכניות האופרטיביות של צה"ל שנכשלו במלחמת יום-כיפור. דיין חשב שועדת אגרנט טעתה, שלא היה כשל מודיעיני בפתיחת המלחמה ושהתוכניות האופרטיביות של צה"ל לא היו טובות.

דיין: יחידות מיוחדות וסוכני מודיעין

משה דיין היה רמטכ"ל, שר בטחון ומדינאי, אך בהכשרתו ובתפיסתו הצבאית היה איש של יחידות מיוחדות, של מבצעים חשאיים ופעולות צבאיות נועזות בעומק שטח האוייב.

דיין היה חניכו של קצין המודיעין הבריטי אורד ויינגייט שהקים את פלוגות הלילה ב-1938 במסגרת הצבא הבריטי. בשנות הארבעים דיין ו-42 שבוים נוספים שוחררו מהכלא הבריטי לפני שריצה את מלוא עונשו (10 שנות מאסר) ודיין חזר לפעולות צבאיות בשירות הישוב והבריטים. יתכן גם שקשריו עם המודיעין הבריטי נמשכו שנים לאחר מכן. בפעולה כזו בעומק שטח לבנון איבד דיין את עינו.

בשנות החמישים דיין הקים את יחידת ה-101, עליה פיקד אריק שרון, שהנחילה לצה"ל את מורשת הצנחנים והפעולות המיוחדות. דיין היה כנראה זה שהפעיל את רשת הסוכנים במצרים כרמטכ"ל, במטרה לייצר חוסר יציבות במדינה, ללא אישורו של שר הבטחון לבון וראש הממשלה בן-גוריון. רשת שגרמה לפרשת עסק הביש המפורסמת.

דיין, בשבוע השני למלחמת יום כיפור, הורה לרפול בפגישתם במובלעת הסורית להתקדם לתוך דמשק ואמר שאף אחד לא יכעס עליו אם יעשה כך. קמ"ן האוגדה דני אגמון סיפר שרפול סירב להצעה.

דיין ניסה לגרור את המצרים להמשך הלחימה בסיני על ידי פרובוקציות יזומות, אולי כדי להשמיד את הארמיה השלישית בסיום המלחמה, ולכך סגן הרמטכ"ל האלוף טל סירב.

אריק שרון סיפר שלדיין היו רעיונות צבאיים מטורפים שלפעמים היו גם טובים. דיין היה מגלומן ונסיך מקיאווליסטי. נתניהו דיבר בראיון עם אברי גלעד בשבוע שעבר על הרעיונות המטורפים שיש לו ועל השליחות שהוא חייב להשלים.

דיין, בשבוע השני למלחמת יום כיפור, הורה לרפול בפגישתם במובלעת הסורית להתקדם לתוך דמשק ואמר שאף אחד לא יכעס עליו אם יעשה כך. קמ"ן האוגדה דני אגמון סיפר שרפול סירב להצעה

לדבריו, הוא יעצור את הגרעין האיראני. בינתים אניית משא בבעלות ישראלית חטפה טיל איראני ופרשנים מדברים כבר על מלחמה ימית עם איראן. הדימיון בין נתניהו ודיין שעליו כתב לשם, משתקף גם ברעיונותיהם המטורפים.

קיסינג'ר: הונאה ומפגשים חשאיים

לקיסינג'ר לא היתה הכשרה צבאית מעמיקה או ניסיון קרבי עשיר. הוא היה סוכן ריגול נגדי אמריקאי בסיום מלחמת העולם השנייה בגרמניה ומדריך של סוכני ריגול של נאט"ו, שפעלו במזרח אירופה כנגד הרוסים לאחר מלחמת העולם, בתחילת המלחמה הקרה.

שם פגש את פטרונו הראשון פריץ קרמר, פליט גרמני אף הוא, הנערץ על ידי רבים בוושינגטון וכונה שנים לאחר מכן "נושא הלפיד". איש האסטרטגיה הלוחמנית והבלתי מתפשרת של המערב (בעיקר ארה"ב  וגרמניה) נגד הרוסים בכל זירה בעולם.

ב-1968 כשהתמנה על ידי הנשיא ניקסון להיות היועץ לבטחון לאומי האמריקאי, הקים עבור ניקסון מנגנון של ועדות של המועצה לבטחון לאומי ששלטו על כל הזרועות של הצבא והמודיעין האמריקאי, כולל הסי.איי.אי. ועל כל תקציבי הבטחון של ארה"ב. וכולם היו בשליטתו של היו"ר קיסינג'ר.

קיסינג'ר מינה כסגניו במועצה לבטחון לאומי גנרלים בכירים כאלכסנדר הייג וברנט סקוקרופט. בזמן מלחמת וייטנאם קיסינג'ר ניהל מבצעים צבאיים אסטרטגיים כהפצצות השטיח הלא חוקיות בקמבודיה, הזזת ציים של נושאות מטוסים וצוללות באוקינוסים, מערכי לוויני ריגול וטיסות של מטוסי הביון האמריקאיים (ה-SR71) בזירות שונות בעולם, שהגיעו לשיאן בהכרזה על הכוננות הגרעינית האמריקאית העליונה ה-DEFCON 3 ב25 באוקטובר 1973 בסיום מלחמת יום כיפור, ללא ידיעת הנשיא ניקסון באותו הערב.

קיסינג'ר היה איש של מבצעים חשאיים, הונאה, סיפורי כיסוי, מפגשים חשאיים בסופי שבוע, ערוצים חשאיים ושיחות פרטיות מחוץ לפרוטוקול. קיסינג'ר פעל כך גם במהלך מלחמת יום כיפור, בתיאום עם היועץ לבטחון לאומי המצרי חאפז איסמעאיל. הוא מנע סיוע צבאי אמריקאי לישראל בשבוע הראשון של המלחמה שהביא את ישראל לסף כניעה מול המצרים בסיני לאחר שבוע של לחימה ב-12 באוקטובר 1973.

קיסינג'ר היה אבי הריאל פוליטיק המודרני. התיאוריה המדינית שנובעת מכתביו של ניקולו מקיאוולי (ספר הנסיך), לפיה בפוליטיקה אין מוסר, אין משמעות להבטחות ורק התוצאה הסופית חשובה. קיסינג'ר העריץ את מקיאוולי וראה בו את ראשון המדינאים של העידן המודרני. יתכן שנתניהו למד זאת מקיסינג'ר ומספרו הנסיך וייבא מארה"ב את הריאל פוליטיק של קיסינג'ר ומקיאוולי לישראל.

קיסינג'ר היה אבי הריאל פוליטיק המודרני. התיאוריה המדינית לפיה בפוליטיקה אין מוסר או משמעות להבטחות ורק התוצאה הסופית חשובה. קיסינג'ר העריץ את מקיאוולי ויתכן שנתניהו למד זאת ממנו וייבא לישראל

מפגשים קשים של דיין וקיסינג'ר ב-73, נתניהו וקיסינג'ר ב-96

דיין היה הביקורתי והישיר ביותר בעניין קיסינג'ר והאמריקאים בעדותו בועדת אגרנט. דיין סיפר לחברי הועדה שנוצרו חילוקי דיעות עם האמריקאים ערב המלחמה, שהוא רצה שנכנס למלחמה מהודקים עם האמריקאים ושיהיה לנו אליבי שלא אנחנו פתחנו במלחמה הפעם.

לכן הורה לא לגייס מילואים ולא להזיז כוחות עד שהערבים יפתחו באש. במקום לגייס מילואים, דיין שלח מכתב אזהרה לערבים ביום שישי ה-5 באוקטובר 1973 דרך קיסינג'ר, בתקווה שלא יפתחו במלחמה אם יידעו שאין להם יתרון הפתעה, ואולי גם כדי לייצר אליבי לישראל.

בעדותו בועדת אגרנט דיין סיפר על מפגשים קשים שהיו לו עם קיסינג'ר מחוץ לפרוטוקול לפני המלחמה, מהם הישראלים היו יוצאים מדוכאים מאוד. לפני מותו דיין אמר שקיסינג'ר היה אבי התיאוריה של להוריד את ישראל על ארבע במלחמת יום כיפור.

קיסינג'ר נפגש פעמים רבות עם כל ראשי הממשלה הישראלים גם לאחר שעזב את תפקידו כמזכיר המדינה האמריקאי בבית הלבן ב-1976 והקים חברה בינלאומית לייעוץ.

גולדה מאיר, יצחק רבין, שמעון פרס, אריק שרון ואחרים נפגשו איתו וגם בנימין נתניהו. ב-1996 מתוארת פגישה פרטית של שעתיים בין קיסינג'ר לנתניהו, ממנה נתניהו יצא לבן וחיוור וסירב לפרט מה שמע מקיסינג'ר בפגישה.

נסיכים מקיאווליסטים

אז איך מזהים נסיך מקיאווליסטי? סימני ההיכר של נסיכים מקיאווליסטיים בולטים: הם חובבי פעולות צבאיות חשאיות, מפגשים חשאיים, הם יהירים, מניפולטיביים, מגלומנים, מפריחים הבטחות ומפרים אותם כלאחר יד, מערבים הון ושלטון, וחסידים של הריאל פוליטיק. צריך להבין שנתניהו הוא נסיך מקיאווליסטי ולמנוע אסון צבאי מיותר מול איראן

נסיכים מקיאווליסטיים הם חובבי פעולות צבאיות חשאיות, הם מניפולטיביים, מגלומנים, מפריחים הבטחות ומפרים אותן כלאחר יד, מערבים הון ושלטון וחסידי ריאל פוליטיק. צריך להבין שנתניהו הוא נסיך מקיאווליסטי ולמנוע אסון צבאי מיותר מול איראן

אם היו מזהים את קיסינג'ר כנסיך מקיאווליסטי ב-1973 במקום לתת בו אמון עיוור, מלחמת יום כיפור אולי הייתה נמנעת וחיי כ-2569 חיילים ואלפי פצועים היו נחסכים.

רמי רום הוא דוקטור לכימיה פיזיקלית, עורך פטנטים וחוקר עצמאי של מלחמת יום כיפור. מתמקד בעיקר בהשפעת הערוץ המדיני החשאי של קיסינג'ר ואיסמעאיל על המלחמה ובהתנהלות של שר הבטחון משה דיין במלחמה. פרסום קודם - תעלומת המפגש החשאי השלישי של קיסינג'ר ואיסמעאיל בספטמבר 1973, מערכות, גיליון נובמבר 2018: http://maarachot.idf.il/PDF/FILES/5/114325.pdf

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,160 מילים
כל הזמן // שבת, 10 באפריל 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

בספטמבר 1941 נרצחו בבאבי יאר, בתוך יומיים בלבד, למעלה מ-33 אלף יהודים ● הבמאי סרגיי לוזניצה גדל ליד מקום הטבח שנים אחרי, ולא ידע מה באמת קרה שם ● עם הזמן התבררה לו ההיסטוריה הכל כך בעייתית של רוסיה ואוקראינה ● עכשיו הוא יצר 24 סרטים קצרים על העבר של גיא ילדותו - ועל מחיקתו

עוד 891 מילים

החומרים שמהם עשויים מנהיגים

איזו דרך הובילה את ביל קלינטון לנשיאות, מה עשתה אופרה וינפרי אחרי שהורדה בדרגה, וכיצד הפכו ביל גייטס וג'ף בזוס לענקים ● המיליארד היהודי דייוויד רובינשטיין פגש את כולם בתוכנית הטלוויזיה שלו, והפך את הראיונות לספר רב מכר ● בסוף המסע הוא גילה שתשוקה, מיקוד, יושרה, חזון והיכולת ללמוד מטעויות הם החומרים מהם עשוייה מנהיגות

עוד 780 מילים

אחרי שנים של הכחשה העולם הערבי משנה את גישתו לשואה: בבחריין ובאיחוד האמירויות התקיימו טקסים לזכר ששת המיליונים, וברשתות החברתיות שיתפו גולשים בתחושותיהם ● לאחר שבעונה הראשונה סדרת הריגול האיראנית המצליחה מתחה ביקורת על משרד החוץ של הרפובליקה, עם עליית העונה השנייה של "גנדו" חוששים הצופים מצנזורה של השלטונות ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,058 מילים

אוטיזם היא לא מילה גסה

בשנה שעברה הופנתה למעבדה שלנו משפחה לצורך מחקר על ילדים צעירים עם אוטיזם. המשפחה בהחלט התאימה למחקר אבל הייתה בעיה אחת: ההורים לא ידעו שילדם מאובחן עם אוטיזם. הסיבה לכך היא, שגם בשיחה עם הצוות המאבחן וגם בדו"ח האבחון שנמסר להם נאמר להם, שלילדם יש "בעיית תקשורת".

משפחה, שהופנתה למעבדתנו למחקר על ילדים צעירים עם אוטיזם, התאימה למחקר – למעט בעיה אחת: ההורים לא ידעו שילדם מאובחן עם אוטיזם. בשיחה עם הצוות המאבחן ובדו"ח האבחון נאמר להם שלילדם יש "בעיית תקשורת"

המונח הבעייתי הזה נפוץ היום במידה כזאת, שהשם הרשמי לכיתות המיועדות לילדים עם אוטיזם הוא "כיתות תקשורת". ריכוך זה של המונח להורים אינו משרת אף אחד, והוא גם לא מדויק.

כדי לאבחן א/נשים עם אוטיזם, צריכים להימצא ליקויים בתקשורת ובאינטראקציה החברתית, כמו גם התנהגויות מוגבלות וחזרתיות ו/או תחומי עניין סטריאוטיפיים, שמקשים על היכולת של האדם לתפקד באופן יומיומי. תקשורת נמצאת במרכז הסיפור, אך אינה עומדת בפני עצמה. כאן ראוי לציין כי ישנם אנשים עם אוטיזם בעלי יכולות תקשורת תקינות (כלומר מסוגלים להעביר ולקבל מסרים מאחרים), המתקשים רק בשימוש החברתי או הפרגמטי בשפה.

השימוש היופמיסטי ב"תקשורת" אינו האתגר היחיד בטרמינולוגיה בתחום האוטיזם כיום. האם עלינו לומר שמישהו הוא "אוטיסט" או "על הספקטרום"? "הפרעת ספקטרום האוטיסטי" או פשוט "אוטיזם"? במקרה הזה אין נכון או לא נכון, אלא רק ביטוי של השקפות שונות בנוגע לקטגוריה האבחנתית ומוגבלויות בכלל.

לעומת זאת, למונח "תקשורת" אין מקום בשיח על אוטיזם. תחשבו רגע על המשפחה מהמחקר שקבלה אבחנה אבל למעשה לא קבלה. שעברה את כל החששות והספקות, לגבי ילדם ולגבי עצמם כהורים, שעברו את רשימת ההמתנה, את התהליך האבחוני ובסוף יצאו עם אבחנה שהיא לא אבחנה. בלי לדעת לאן פניהם ואפילו אילו מילים להכניס לגוגל. כל זה בגלל שמישהו חשש לפגוע, להגיד ולכתוב משהו שאולי יוביל לדמעות, לעצב, לכעס. אלא שזה גם עלול להוביל לתמיכה, ולתהליך של השלמה והתקדמות.

אפשר רק להניח, באופן דומה, שהשימוש המקורי במונח "תקשורת" במשרד החינוך היה ניסיון להגן על משפחות וילדים מפני אמירת המילה "אוטיזם" בקול. אך אנחנו יודעים שכאשר אנו נמנעים משימוש במילה מסוימת, הסטיגמה סביבה גדלה וגדלה, מהדהדת דרך גני ילדים, חצרות בית ספר ומקומות עבודה. כך המונח "אוטיסט" הופך למונח שנעשה בו שימוש מפחית ערך על-ידי ילדים ומבוגרים כאחד. אולי אם ילדים לא-אוטיסטים היו שומעים את התלמידים מהכיתה בהמשך המסדרון, או את הילד בכיתה שלהם, מדברים בפתיחות על היותם אוטיסטים, הם היו מרגישים פחות בנוח עם שימוש בלתי הולם במונח.

אפשר להניח, שהשימוש המקורי במונח "תקשורת" במשרד החינוך היה ניסיון להגן על משפחות וילדים מאמירת המילה "אוטיזם" בקול. אך כאשר נמנעים משימוש במילה מסוימת, הסטיגמה סביבה גדלה

בתחילת מרץ פרסמה אגודת האוטיזם באמריקה וארגוני מוגבלויות מובילים אחרים הצהרה כי תפסיק לקרוא לחודש אפריל חודש המודעות לאוטיזם ותתחיל לקרוא לו חודש קבלת האוטיזם. אי לכך, הוחלט על ידי רבים ברחבי העולם כי התאריך שצוין בשבוע שעבר, ב-2 באפריל, הוא יום המודעות והקבלה הבינלאומי לאוטיזם.

מודעות? כולם שמעו כבר על אוטיזם, החברה מודעת למונח. בכך שאנו מקבלים ולא רק מודעים לשם הזה, על ידי אמירתו בקול רם, על ידי דחיית הסטריאוטיפים וההטיה הנמשכים, אנו יכולים להתקדם כחברה ממודעות לקבלה.

ד"ר ג'ודה קולר הוא ראש המגמה לחינוך מיוחד ומרצה לפסיכולוגיה קלינית של הילד באוניברסיטה העברית. שם הוא מנהל את המעבדה לחקר אוטיזם בילדים ומשפחות ובין מייסדי המרכז לאוטיזם של האוניברסיטה. צילום: ארקדי ורונין

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 480 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן לפני 14 שעות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

המהפכה של תל אביב

הגלובוס הירוק הולך לעיריית תל אביב שמבצעת מהפך תחבורתי חסר תקדים ● הגלובוס השחור מוענק לממשלה בגין עלייה דרמטית במספר המשלוחים החיים ● וטיפ לסוף השבוע: לפני שנגמר האביב והכל יצהיב, צאו אל הנדנדה שמשקיפה על עמק איילון

עוד 598 מילים

תגובות אחרונות

אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
צֶ'רְצִ'יל 80

נאום יום השואה של ראש הממשלה לא היה נאום בחירות ציני. ב"יד ושם" נתניהו סיכם את נצחונו ההיסטורי הגדול במלחמת העולם השלישית כנגד הנגיף הנאצי. מעכשיו, לא רק לווינסטון צ'רצ'יל אלא גם לבנימין נתניהו יש "V Day" משלו. Vaccinations Day.

עוד 1,321 מילים ו-3 תגובות

לא משבר, הזדמנות לפתרון

מערכת הבחירות הנוכחית התאפיינה בלגיטימציה שניתנה למפלגות הערביות, אך מנגד גם התחזק בזירה הציבורית מעמדן של מפלגות ימין רדיקליות ● שיעורי ההצבעה הנמוכים מלמדים על אובדן האמון בדמוקרטיה ● אסור לתת לאיומים במערכת בחירות נוספת להביא לכך שמי שלא זכו לרוב בבחירות ימשיכו לאחוז בהגה השלטון ● דעה

עוד 1,210 מילים

המשטרה: כסיף תקף שוטר; כסיף: מדובר בעבריינים שקרנים

לוין: התנהגות ברוטלית כזו לא ראויה כלפי אף אזרח לא כל שכן ח״כ ● סער: חרפה ● סמוטריץ׳: בלתי מתקבל על הדעת ● פייזר לישראל: אם לא תשלמו על החיסונים תועברו לסוף התור ● גנץ מזהיר את עבאס ובנט מהמו״מ עם נתניהו: ״תקבלו הבטחות ולא ייצא מזה כלום״ ● נתניהו ספד לנסיך פיליפ: ״משרת ציבור יוצא דופן״ ● רגב על השעיית אבישי בן חיים מחדשות 13: השמאל סותם פיות

עוד 47 עדכונים

ארועי יום השואה הוכיחו: לנתניהו אין ממשלה

בחירות חמישיות הן הדבר שהכי מפחיד את חברי הכנסת של הליכוד - הם יצטרכו להתמודד בפריימריז ואולי ימצאו את עצמם בחוץ ● מתוך תקווה קלושה הם נאחזים ברמזים עלומים שמשגר נתניהו ● בישיבת הסיעה אמר כי הוא "מדבר עם שלושה גורמים" ושלח את חברי הליכוד למסע של ספקולציות ● בכיר בליכוד העריך כי לנתניהו יש ערוץ תקשורת עם גדעון סער - רק לא בטוח שזה יעזור לו ● פרשנות

עוד 446 מילים

המאבק על מיקום שדה התעופה השני של ישראל מעלה הילוך ● דוח של האגף לתכנון ופיתוח הכפר במשרד החקלאות קובע נחרצות: מיקום שדה התעופה בעמק יזרעאל יחסל את החקלאות דווקא בשטחים החקלאיים החשובים בארץ ● הפיתוח שם יפגע בביטחון המזון של המדינה ● גידולים כמו חיטה, אפונה ותירס ייאסרו כליל ● ומשקי הלולים והרפתות יספגו מכה קשה ● המאבק של הצפון והדרום נמשך

עוד 715 מילים

אתה חי רק פעמיים

הוא הרג שומר נאצי, ברח מהגטו בזהות בדויה, תפס טרמפ על רכבת של הצבא הגרמני והסתובב בברלין במדים של הנוער ההיטלראי ● לפני שמלחמת העולם השנייה הסתיימה, הוא עוד הספיק להילחם לצד הכוחות הפולנים ולהצטרף לצבא הבריטי ● ואחרי הכול, הוא הוטבל, נישא לקתולית ושמר שנים את יהדותו בסוד ● סיפורו יוצא הדופן של חיים הירשמן הפך כעת לספר שכתב בנו, ג'ון קאר

עוד 1,797 מילים

התופרת האחרונה של אושוויץ הלכה לעולמה

נשות הנאצים חיכו לשמלות הערב הנפלאות שלהן, ודרשו עוד ועוד ● התור היה ארוך, והגיע לפעמים לחצי שנת המתנה ● הן קיבלו תנאים משופרים במחנה המוות כדי שיוכלו להמשיך ולתפור, וכך שרדו את השואה ● חודשים ספורים לפני יום הולדתה ה-100, נפטרה מסיבוכי קורונה ברטה קוהוט, אחרונת השורדות ממעגל התפירה של אושוויץ

עוד 1,020 מילים

בנט: "אעשה הכל כדי לחלץ את ישראל מהכאוס"

סמוטריץ' פגש את נתניהו וממשיך לפסול את רע"ם ● היועמ"ש לנתניהו וגנץ: "למנות בדחיפות שר משפטים" ● עודה נגד ממשלה בראשות בנט ● הליכוד התלונן במשטרה נגד סדי בן שטרית ● ישראל לבית הדין בהאג: אין לכם סמכות לחקור ● ועדת פרס ישראל הודיעה שפרופ' גולדרייך ראוי לקבל פרס ישראל ביום העצמאות ● בג"ץ מאפשר לשר גלנט להדיר אותו מהפרס למשך חודש

עוד 51 עדכונים

"הנשיא רשאי להביא בחשבון את העובדה שכנגד מועמד הוגש כתב אישום", כתב השופט מלצר בהחלטת בג"ץ המפורסמת שאיפשרה לנתניהו להרכיב ממשלה ● "לפיכך ככל שיש ח"כ אחר, שאף לו יש סיכוי להרכיב ממשלה ואין לו בעיה דומה - הנשיא יכול להעדיף אותו" ● בג"ץ הגיש לריבלין גושפנקא לשקול את שיקוליו המוסריים ● אך ריבלין במקום זאת בחר במבע-פנים מיוסר ובהיעדר שיקול דעת ● פרשנות

עוד 1,133 מילים ו-2 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה