פרופ' האפר ומשבר האקלים

התחממות גלובלית, אילוסטרציה (צילום: iStock / titoOnz)
iStock / titoOnz
התחממות גלובלית, אילוסטרציה

פרופ' וויליאם האפר, לשעבר יועץ הנשיא טראמפ לענייני אקלים, הוא פיזיקאי מוכשר וחשוב, ואחד המדענים הבולטים הטוענים כי משבר האקלים לא היה ולא יהיה. האפר הוא גם אחד ממקימי "קואליציית ה-CO2", דובר נלהב בזכות הפחמן-הדו-חמצני, ומי שמצביע על הבעיות, לדעתו, במדעי האקלים, וגם על הפוליטיקה שמאחורי הקלעים.

פרופ' וויליאם האפר, לשעבר יועץ הנשיא טראמפ לענייני אקלים, הוא פיזיקאי מוכשר וחשוב, ואחד המדענים הבולטים הטוענים כי משבר האקלים לא היה ולא יהיה

פרופ' האפר רואיין ע"י פרופ' אבשלום אליצור והופיע בפני "הפורום לרציונליות סביבתית", "הבלוג הירוק", "זום לחירות" ומכון איין ראנד, במפגש שארגן פרופ' יונתן דובי. הקשבתי לשתי ההרצאות, וקראתי את המאמר האחרון של פרופ' האפר מה-11 למרץ 2021: "How to Think about Climate Change’'.

טענותיו של פרופ' האפר

אפשר לזהות שלש טענות שפרופ' האפר אומר בצורה ברורה ונחרצת:

1

אין משבר האקלים ולא יהיה משבר אקלים.

“There is no climate crisis, and there will not be a climate crisis”

2

משבר האקלים אינו שאלה של מדע. זו שאלה של דת חילונית עבור חלק מהאנשים, זו שאלה של כסף לאחרים, זו שאלה של כוח לאחרים. אבל מה שלא יהיה, זה לא מדע.

“This is really not a question of science. This is a question of a secular religion for some. It is a question of money for others. It is a question of power for others. But whatever it is, it is not science".

3

אין כמעט קשר בין הכמות הנוכחית של CO2 (פחמן דו חמצני או פד"ח) באטמוספירה לבין התחממות כדור הארץ. לא סביר בצורה קיצונית ש-CO2 עושה שינוי מהותי לטמפרטורה. הוא כנראה יביא להתחממות קלה, אך לא רבה.

“It's extremely improbable that CO2 makes much difference to temperature. It probably warms a little bit, but not very much”

פרופ' האפר: משבר האקלים אינו שאלה של מדע. זו שאלה של דת חילונית לחלק מהאנשים, שאלה של כסף לאחרים, שאלה של כוח לאחרים. אבל מה שלא יהיה, זה לא מדע

בעייתיות בטענות של פרופ' האפר

יש הרבה בעיות בגישה ובדברי פרופ' האפר, אציין חלק מהן:

א

אחת הטענות המעניינות של האפר היא, שגם כאשר הרוב המכריע של מדעני האקלים טוענים שיש משבר אקלים, זו אינה הוכחה לכך שהם צודקים. תשובה אפשרית לכך היא שהטענה ההפוכה נכונה אפילו יותר: זה שאתה במיעוט אינו אומר שאתה צודק, וצריך סיבות טובות כדי להניח זאת.

האפר, כמדען, מביא בעצם את הפתרון לטענה שלו: במדע האמת אינה נקבעת על ידי הצבעה. האמת המדעית נקבעת על סמך תאימות עם ניסויים ותצפיות, ואם זה לא תואם, זה שגוי. זה נכון.

המשמעות של דברי האפר, והוא אומר זאת במפורש, היא שרוב מדעני האקלים, החושבים, בניגוד לו, שיש משבר אקלים, הגיעו למסקנה זו משיקולים שונים ולא על סמך התאמה לניסויים ותצפיות. ואני מצטט:

"זו באמת אינה שאלה של מדע, זו שאלה של דת חילונית עבור חלקם. זו שאלה של כסף לאחרים. זו שאלה של כוח לאחרים. אבל מה שלא יהיה, זה לא מדע"

אבל בניגוד לדבריו. הטענה שיש משבר האקלים מבוססת על התאמה לניסויים ותצפיות, ועל סמך מאמרים מבוקרים בביקורת עמיתים, ולא על סמך דבריהם של מדען זה או אחר כמו במקרה של האפר.

אבל בניגוד לדבריו. הטענה שיש משבר האקלים מבוססת על התאמה לניסויים ותצפיות, ועל סמך מאמרים מבוקרים בביקורת עמיתים, ולא על סמך דבריהם של מדען זה או אחר כמו במקרה של האפר

ב

האפר טוען שהדרך שבה "הם" (הטוענים שיש משבר אקלים) מצליחים לגרום למודלים ממוחשבים לחזות תוצאות מפחידות של חימום כדור הארץ, היא ע"י הוספת כל מיני משובים חיוביים (מעצימים) בלתי סבירים, ועל ידי כך שהם מוודאים התעלמות מכל המשובים השליליים (המייצבים). הוא לא מביא כל הוכחה לטענה זו.

טענה זו מחייבת הבהרה.

משוב שלילי (למרות המובן הסמנטי), הוא תהליך רצוי, מייצב, כמו תרמוסטט, המשכך את התופעה. בעוד שמשוב חיובי הינו תהליך מעצים המגביר את התופעה כמו סופת אש.

אכן, רוב המשובים בטבע הינם משובים שליליים, מייצבים. הבעיה היא שיש גם משובים חיוביים המעצימים תופעות ואירועים, שפגיעתם קטסטרופלית. דוגמה למשוב מעצים היא השריפה שהייתה בכרמל. ככל שהיא התחזקה כך נשרפו עצים נוספים שחיזקו את השריפה עוד יותר. כך זה נמשך עד שנגמרו העצים.

בדומה לזה מגפה היא תהליך של משוב חיובי, מעצים, ודוגמה קטלנית קבלנו בשנה האחרונה במגפת הקורונה: ככל שיש יותר אנשים שנדבקו במחלה, כך גדל מספר האנשים הנדבקים והחולים והמתים. וככל שיגדל מספר הנדבקים, כך יגדל שוב מספר האנשים הנדבקים והחולים והמתים.

משבר האקלים הינו דוגמה לתופעה עם משוב חיובי מעצים. ככל שכדור הארץ מתחמם והקרחונים נמסים, הקרח הימי בצפון הארקטי נעלם. כך קטנה הרפלקציה (ההחזר) של קרינת השמש מכדור הארץ (תופעת האלבדו) וגדלה קליטת קרינת השמש והחום בים שנחשף, שמצידו ממיס עוד מהקרח, מה שחושף עוד מים, המתחממים עוד יותר.

משבר האקלים מדגים משוב חיובי מעצים. ככל שכדוה"א מתחמם והקרחונים נמסים, הקרח הימי בצפון הארקטי נעלם. כך קטן החזר קרינת השמש מכדוה"א, וגדלה קליטת קרינת השמש בים שנחשף. החום ממיס עוד מהקרח, מה שחושף עוד מים, המתחממים יותר

באותו זמן, כמות CO2 מעשה ידי אדם באטמוספירה מחממת את פני השטח, והלחות עולה. אדי מים הם גז חממה חזק, לכן יותר קרח נמס, מה שחושף יותר מים, וזה ממיס יותר קרח מלמטה. התופעה מתדלקת את עצמה. האפקט נהיה בולט יותר ויותר. זו דוגמה למשוב חיובי.

ג

בהקשר לגרף המורה את טמפרטורת פני כדור הארץ לפי ריכוז גזי החממה, האפר טוען שאף אחד לא באמת מבין אותו.

The message I want you to understand, which practically no one really understands"

Happer 11Mar21
Happer 11Mar21

הטענה, הדעה הזו של האפר, מחייבת הוכחה. משמעותה היא שרוב מדעני האקלים אינם מבינים נתונים שפורסמו לפני כמאה שנים, למרות שיש מאמרים שונים בנושא בפרסומים מדעיים. מעניין אם עולה בדעתו של האפר האפשרות שהוא זה שאינו מבין את הנתונים, ולא רוב מדעני האקלים.

ד

האפר מגיב גם בתחום שככל הנראה הוא אינו מעודכן בו, ייצור חשמל מאנרגיה סולארית ומרוח. הוא מונה את החסרונות הידועים של אנרגיה סולארית, ונראה שאינו מכיר את ההתפתחויות האחרונות בתחום, בעיקר אחסון חשמל בסוללות.

האפר מגיב גם בתחום שככל הנראה הוא אינו מעודכן בו, ייצור חשמל מאנרגיה סולארית ומרוח. הוא מונה את החסרונות הידועים של אנרגיה סולארית, ונראה שאינו מכיר את ההתפתחויות האחרונות בתחום, בעיקר אחסון חשמל בסוללות

הוא ממחזר את הטענות של הרפובליקאים כאילו טורבינות הרוח ותחנות הכוח הסולאריות לא פעלו היטב במשבר החשמל בטקסס באמצע פברואר. טענות אלו הופרכו מזמן, והאפר או שאינו מעודכן או שהוא מתעלם מהם. כך לדוגמה, רויטרס מדווח ב-19 לפברואר כי המשבר בטקסס לא נבע מהאנרגיה המתחדשת. ההפסד הגדול ביותר בכושר ייצור החשמל נבע מתחנות כוח השורפות גז, בעוד שהירידה בכושר הייצור מטורבינות רוח היתה הרחק מאוד מאחור, והן המשיכו לפעול ולייצר חשמל .

האפר טוען שאנרגיה סולארית אינה כדאית כלכלית, מלבד אם היא מסובסדת בצורה מסיבית. גם כאן הוא אינו מעודכן. ייצור חשמל מאנרגיה סולארית יחד עם בטריות או בלי בטריות, כבר היום זול יותר, ללא סובסידיות, מייצור חשמל מפחם או מגז. כאן, כאן, כאן, וכאן.

האפר כותב שאם עומדים לטוס במטוס מסוג ג'ט, אזי חייבים להשתמש בדלק נוזלי, שכן אי אפשר לטוס על בטריות. אכן מנוע ג'ט חייב דלק, שכן שיטת ההנעה שלו היא הכוח הדוחף של גזי השריפה הנפלטים מהמנוע. אבל לא חייבים לטוס בג'ט למרחקים קצרים ובינוניים.

כבר היום יש מספר פיתוחים של מטוסים חשמליים עם מנוע חשמלי המניע מדחף (פרופלור), אשר טסים באמצעות חשמל האגור בבטריות לטווח של 800–2,000 ק"מ, וחלק מהם צפוי לקבל אישורי טיסה בשנים הקרובות.

ה

"אמור לי מי חבריך ואומר לך מי אתה", מיטב התועמלנים, סוחרי הספק, מכוני חשיבה שמרניים, חברות ובעלי הון מיליארדרים עומדים מאחורי ותומכים במכונת התעמולה וההכחשה של משבר האקלים. כפי שהיה במאבק על העישון ובמאבקים אחרים.

אלו מתנגדים לכל התערבות או רגולציה ממשלתית ורואים במאבק במשבר האקלים חלק מאג'נדה פוליטית שנועדה לפגוע בחירות האזרחים, להרחיב את שליטת הממשלה על חייהם.

"אמור לי מי חבריך ואומר לך מי אתה". מיטב התועמלנים, סוחרי הספק, מכוני חשיבה שמרניים, חברות ומיליארדרים עומדים מאחורי ותומכים במכונת התעמולה וההכחשה של משבר האקלים. כמו במאבק העישון למשל

האפר מתחבר ומסתובב בחברת מכחישי משבר האקלים, ומכהן בארגונים ליברטאריאנים מכחישי משבר האקלים. נראה שהדעות שלו מושפעות מהאמונות האלו, לכן צריך להתייחס לדבריו בזהירות רבה.

לדוגמה, האפר טוען שיש ממסד בינלאומי הזורע אזעקת אקלים, שהם פועלים כדי להשיג שליטה, שלקחו את המדיה כבת ערובה. הוא מכנה את אלו הטוענים שיש משבר אקלים "זורעי בהלה" alarmist, ופנאטים, ומתייחס לדיונים על משבר האקלים כ"טירוף" וכ"השתוללות", וכתוצאה של עשרות שנים של פרופגנדה.

דוגמה נוספת: האפר כותב, בהתאם לדוקטרינה הליברטריאנית, שהוא אינו חושב ששינוי בתחום האנרגיה המתחדשת יבוא כתוצאה מיוזמה ממשלתית כלשהי.
באותה נשימה הוא מזכיר שהוא היה במשרד האנרגיה האחראי על התקציב, על השקעת כספי המדינה רבים בפרויקטים של אנרגיה אלטרנטיבית. וכי קיווה שימצא איזה סטודנט צעיר ומואר עם רעיון חדש מבריק שאיש לא חשב עליו לפני כן. במילים אחרות, כדי להגיע לרעיון המבריק הזה, יש לתמוך במחקר בתחום האקלים, והממשלה היא שאמורה לעשות זאת. אבל האפר לא חושב שזה יהיה בגלל איזו יוזמה של הממשלה.

לא צריך לאכול את כל הביצה כדי לדעת שהיא מקולקלת, ואין צורך להוסיף עוד טעויות והטעיות של פרופ' האפר בנושא משבר האקלים.

שינוי האקלים הוא אחד האתגרים העולמיים הגדולים ביותר בזמננו. הוא מסכן חיים, פוגע בפרנסה, ומאיים להחזיר אחורה עשרות שנים של התקדמות וצמיחה כלכלית.

המדע כיום הוא חד משמעי: בני אדם הניעו את ההתחממות הגלובלית באמצעות שריפה נרחבת של דלקים מאובנים. אנו רואים כבר שינויים באקלים שעליהם נבנתה הכלכלה הנוכחית שלנו. 14 מתוך 15 השנים החמות ביותר מאז החלו רשומות הרישום לפני למעלה מ-130 שנה – היו מאז תחילת המאה. גם עוצמת האירועים הקיצוניים הקשורים למזג האוויר גדלה.

המדע כיום חד משמעי: בני אדם הניעו את ההתחממות הגלובלית בשריפה נרחבת של דלקים מאובנים. 14 מתוך 15 השנים החמות ביותר מאז החלו לרשום אותן לפני למעלה מ-130 שנה – היו מאז תחילת המאה

במרץ 2009 מצאתי עצמי בספינה בגרינלנד עם קבוצת מדענים שעסקו בקידוחים בקרחון הגרינלנדי, ובשיחה ארוכה עם פרופ' מאייבסקי Mayewski מחבר הספר "דברי הימים של הקרח" (The Ice Chronicles: The Quest to Understand Global Climate Change)

ב- 1998 החלו מדענים לקדוח גלילי קרח מהקרחון העצום המכסה כמעט את כל גרינלנד. ניתוח בועות האויר בגלילי הקרח מאפשר רישום ארוך טווח של האקלים והסביבה.

מחברי הספר מאייבסקי, ווייט ומרגוליס מתארים את הפרויקט, ומסבירים כיצד עדויות לאקלים ב-100,000 השנים האחרונות טמונות בקרח וכיצד מדענים השתמשו בליבת הקרח לפענוח האקלים בעבר.

מאייבסקי הסיק שתי מסקנות מרכזיות מהנתונים: כי האקלים התהפך באופן דרמטי בעבר, לעיתים בפרק זמן של עשור, ושבני האדם בהחלט משפיעים על האקלים הנוכחי.

אמנון פורטוגלי הוא חוקר תאגידים, ניאוליברליזם ואנרגיה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,586 מילים
כל הזמן // יום שני, 10 במאי 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

זה עכשיו או לעולם לא

ממשלת לפיד-בנט לא תושבע השבוע, למרות כל המאמצים ● יש עדיין מחלוקות רבות ופינות שצריך לסגור, ועדיין לא ברור אם לממשלה הזו יש בכלל רוב ● בליכוד מוכנים להישבע שברגע האמת, רע"ם תצביע נגד ממשלת בנט ● בעבודה עדיין לא הגיעו להסכמה על התיקים ● אבל היתרון של הגוש הוא האמון בין הצדדים והמנהיגות של לפיד, שמנהל את המו"מ בחוכמה ונדיבות מתוף מרתף ביתו ● פרשנות

עוד 674 מילים

כשחרדי פגש רב רפורמי בקריית יובל  

לפני כמה שנים, כאשר ישבתי בבית הכנסת ועסקתי בדברי תורה, הבחנתי בחסרונה של מסכת תלמודית. הצטערתי, אך מיד נזכרתי בקיומו של "כולל אברכים" ממש למרגלות בית הספר תל"י בשכונת קריית היובל הירושלמית, אותו אני משרת.

לפני כמה שנים, כאשר ישבתי בבית הכנסת ועסקתי בדברי תורה, הבחנתי בחסרון מסכת תלמודית. הצטערתי, אך נזכרתי ב"כולל אברכים" ממש למרגלות ביה"ס תל"י בשכונת קריית היובל הירושלמית, אותו אני משרת

שמחתי על ההזדמנות להיכנס "בין כותלי בית המדרש" כדי להשלים את כתיבת הדרשה. הזדמנות נהדרת "לתלמוד תורה ותיקון עולם" חייכתי לעצמי. דילגתי מטה ונכנסתי אל בית המדרש, מצאתי את שחיפשתי, התיישבתי ולמדתי. היו סביבי כאלה שהרימו גבה, אך חשתי בנוח עד שניגש אליי אחד האברכים ושאל: "אתה הרב הרפורמי?"
״כן״, עניתי.
"אם הייתי רואה אותך בשער, לא הייתי נותן לך להיכנס" הוא אמר.
הייתי נבוך, לא ממש ידעתי כיצד להגיב ויצאתי בבושת פנים.

אולי היה זה קצת תמים מצדי לצפות לתגובה אחרת, אך בנסיבות שכונתיות יצא לי להכיר את ראש הכולל, וחשבתי לתומי שכל עוד אנו עוסקים בתלמוד תורה, לא צריכה להיות בעיה.

לאורך הדורות, בית המדרש היה זירה למאבקי כבוד וכוח, אך יחד עם זאת, מקום בו היה ניסיון להתעלות על הבלי היום יום ולחסות באוהלה של תורה. או כפי שכתב המשורר, מקום בו ניתן ליצר "שלוות עולמים" ולהיפגש כבני אדם החולקים זה על זה ונהנים מהשיח הפורה.

אני כל כך תמים, ומתעקש להישאר כזה! התום הוא חלק משליחותי הרבנית. לא אוותר על אמונתי בטוב האדם, היא זו המכוונת אותי להושיט יד לכל אדם ובפרט לשכניי החרדים. תמיד שאפתי להיות "רב שכונתי" ולמרות שהמדינה לא ממנה אותי ככזה, חשוב לי להדגיש כי יש כל מני סוגים של רבות ורבנים. אני רב קהילתי, שליחותי הרבנית מתרחשת ברחוב ולא במגדל השן.

שכונת קריית יובל בירושלים היא "שכונת חיים", בה מתגוררים תושבים המייצגים דעות וזרמים רבים ומגוונים. המפגש בינינו מתרחש במכולת, בבית הקפה, בבנק ובמתנ"ס. לעיתים הוא גם מאורגן, ואז אני מרגיש כמו הילד הבעייתי שעלול לפוצץ את המסיבה אם יוזמן.

התיישבתי ולמדתי, עד שניגש אליי אחד האברכים ושאל: "אתה הרב הרפורמי?" ״כן״, עניתי. "אם הייתי רואה אותך בשער, לא הייתי נותן לך להיכנס" הוא אמר. הייתי נבוך, לא ממש ידעתי כיצד להגיב ויצאתי בבושת פנים

אנחנו חכמים וביקורתיים מאוד כאשר אנו מתבוננים בעבר. כולנו מטיפים נגד שנאת חינם אבל חבר'ה, "קמצא ובר קמצא" זה כאן!

אין לרוב הציבור האורתודוקסי בעיה עם שיח והדדיות בין דתיים וחילונים, כל עוד ברור שצד אחד של המתרס מייצג את הדת היהודית נאמנה והשני "חסר תורה".

אנו, חברי הזרם הרפורמי, יהודים דתיים בדרכנו. ארון הספרים היהודי שלנו שואב מאותם "צינורות" וכך גם עיקרי האמונה אך אנו מאמינים שערכים הומניסטים כגון שוויון וחירות אישית הם חלק מהמשוואה – סליחה.

אנו לא אדונים של האמת, אדון האדונים הוא אחד בשמיים ובארץ. "ואלו ואלו דברי אלוהים חיים". יש לנו כבוד רב לדעות שונות, אך לחלק נרחב מהציבור האורתודוקסי קל להדיר אותנו, מבחינתם אנו שקופים.

אנו לא מערערים על זכותם של שכנינו לחיות על פי דרכם ויחד עם זאת לא נסתיר את דרכנו וזהותנו. ציבור רחב מאוד בישראל משתלב ביהדות פתוחה, סבלנית ושוויונית. הזרם הרפורמי מציע אפיק דתי שוויוני ופתוח, בו לא קיימת חציצה בין קודש לחול ביחס לערכי השוויון והחירות.

בבחירות האחרונות קרה דבר בישראל ונבחר הרב הרפורמי הראשון לכהן בכנסת, ובית הדין הגבוה לצדק הוא זירה המאפשרת לנו לרדוף אחר צדק, אך אני וחברות/ים נוספים לא מבקשים רק להניף שלטים ולנאום בהיכלות. אני חלק מהמרחב בו אני חי, אני גאה במי שאני, גאה בקהילת הדרור, הקהילה הרפורמית אותה אני משרת, במנהל הקהילתי יובלים הירושלמי המשלב אותנו בעשייה השכונתית, ויותר מכל שמח להיפגש עם מגוון כל כך גדול של תושבים בשכונה ולרקום איתם קשרים.

אנחנו כאן להישאר ולהשפיע על הנעשה במדינה, בעיר ובשכונה. לא ניתן ליהדות להיצבע בצבע אחד ולהדיר קולות מגוונים – גם בזירה הדתית.  

כולנו מטיפים נגד שנאת חינם, אבל חבר'ה, "קמצא ובר קמצא" זה כאן! אין לרוב הציבור האורתודוקסי בעיה עם שיח והדדיות בין דתיים וחילונים, כל עוד ברור שצד אחד של המתרס מייצג את הדת היהודית נאמנה והשני "חסר תורה"

במסכת סוכה בתלמוד נכתב על הלל הזקן שכשהיה שמח בשמחת בית השואבה אמר:

"למקום שאני אוהב, שם רגליי מוליכות אותי, אם אתה תבוא אל ביתי אני אבוא אל ביתך, אם אתה לא תבוא אל ביתי, אני לא אבוא אל ביתך, שנאמר 'בכל מקום אשר אזכיר את שמי אבוא אליך וברכתיך'".

אשמח להפנות את דבריו גם לשכניי החרדים.

אני מאמין שאם נשכיל להבין שהאמת היא תוצאה של היכולת שלנו לחיות זה עם זה הצדק יהיה נצחי וישמור על הזכויות של כולנו.

הרב עזרא אנדי הוא רב רפורמי בקהילת קריית היובל בירושלים וחבר ברשת הארגונים של רשות הרבים, שותפות ארגונים המקדמים יהדות מתונה ועיר פתוחה לכל באיה (צילום: מיכל קלירס נזרי)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 690 מילים
עודכן לפני 6 שעות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

למקרה שפיספסת

התנגדות העיקשת שלא לתת לשקד לחזור למשרד המשפטים איננה נובעת מהאידאולוגיה שמרנית שלה - אלא מעוצמת הנזק הכלכלי והבריאותי שפעילותה גרמה לכלל הציבור ● כך, למשל, פעלה לדחיית יישום רפורמת סימון מוצרי המזון - רפורמה שלפי הערכת משרד הבריאות, הייתה צפויה למנוע את מותם של כ-2,200 אזרחים ולחסוך למערכת הבריאות כ-600 מיליון שקל בשנה ● פרשנות

עוד 620 מילים ו-1 תגובות

 הריבון האמיתי במזרח ירושלים הוא משטרת ישראל

יחסן של הרשויות לתושבי מזרח ירושלים משקף את ההדחקה וחוסר הרצון לקבל החלטות אסטרטגיות בשאלות הנוגעות לגבולותיה וגבולות אחריותה של המדינה על אוכלוסיות שונות ● בהיעדר קבלת החלטות בדרג המדיני, נותר הדרג הביצועי בשטח ללא כל הכוונה ● פרשנות

עוד 558 מילים

פצצת האסבסט ממשיכה לתקתק

תחקיר זמן ישראל האסבסט, שעלול לגרום לסרטן נדיר ולמוות גם שנים ארוכות אחרי החשיפה אליו, מוסיף לבצבץ ברחבי נהריה ● הליך הסרתו פשוט, אבל הרשויות מתקשות להתמודד עם המחדל ומגלגלות את האחריות מאחת לשנייה ● לצדי כביש 89 שיירי האסבסט ממשיכים לעוף ברוח ● ויש גם תזוזה חיובית: אחרי שההורים איימו בשביתה, פונה החומר המסוכן מהשביל שמוביל מאות תלמידים לבית הספר

עוד 2,852 מילים

תגובות אחרונות

מסתמן שסער יתמנה לשר המשפטים; שקד תסתפק בתיק אחר, ייתכן הפנים או הבט"פ

דיווחים: התקדמות ניכרת חלה במגעים בין בנט למנסור עבאס ● ליברמן: ייתכן שעוד השבוע נוכל להקים ממשלה ● שלמה קרעי: נתניהו מעולם לא התכוון להקים ממשלה תוך שיתוף פעולה עם רע"ם ● נתניהו שיתף דיווח, שבו נטען שבנט ולפיד ימנו את שי ניצן ליועץ המשפטי לממשלה; לפיד: "ביבי כרגיל משקר במצח נחושה" ● הממשלה אישרה את הרפורמה באגף השיקום במשרד הביטחון

עוד 52 עדכונים

שד הר הבית יצא מהבקבוק. לא בטוח שישראל תצליח להחזיר אותו במהירות

נקודת ההתחלה של גל המהומות הנוכחי בירושלים הייתה ההחלטה לסגור את המדרגות ברחבת שער שכם במהלך חג הרמאדן ● זו נפלה כפרי בשל לידי חמאס, בימי מתיחות פנים-פלסטינית, סביב דחיית הבחירות לרשות הפלסטינית ● מאותו רגע, הלבה המזרח ירושלמית החלה מבעבעת - וההתפרצות בלתי נמנעת ● כעת החשש הגדול הוא זליגה של המהומות לגדה ולעזה ● פרשנות

עוד 670 מילים

מהומה אלימה בשער שכם, הסהר האדום: "המשטרה מונעת פינוי פצועים"

החלה תפילת לילת אל קאדר ● המשטרה עיכבה מתפללים בדרך וחסמה בפניהם את כביש 1, אבל רבבות הגיעו לאל אקצה ● הפגנה בשייח ג'ראח ● שוטרים במזרח י-ם הותקפו באבנים, שוטר נפצע ● מנדלבליט מנסה לדחות את הדיון על שייח ג'ראח בבג"צ ● הממשלה תשקול להגביל את אירועי יום ירושלים ● חמאס מאיים על ישראל, פיצוצים בגבול הרצועה ● צה"ל פורש סוללות כיפת ברזל ומבטל אימונים ● ברחביה מתקיימת ההפגנה ה"רגילה" נגד נתניהו

עוד 27 עדכונים

ראיון עם מייקל קרניק שכתב וביים את הסרט "משאלה אסורה", אשר במרכזו מפגש טעון בין רב אתיופי-ישראלי לבין יהודי אמריקאי לשיחה על גזענות, אמונה ומשמעות החיים

עוד 696 מילים

טיול לשבת היסטוריה, מיסטיקה ומסתורין מתכנסים יחד בקבר דוד

חוקר מפינלנד ואיש אצולה בריטי הם מי שאחראים לגילוי קבר המלך דוד ● אך לצד תרומתם לארכיאולוגיה המקומית הם גם שדדו אוצרות עתיקים מהאזור ● בעיר דוד אפשר לפגוש כמה ממצאי החפירות שערכו, וכן ניתן לבקר בביתם של ראשוני היהודים שיצאו מחומות העיר העתיקה

עוד 944 מילים

על רקע הרוחות החדשות שמנשבות בוושינגטון, הסעודים מנסים להתקרב לאיראן ואנקרה מגששת את דרכה לריאד ● עם ההבנה שלא ייערכו בחירות, חמאס עשוי לנסות להבעיר את הגדה כדי לערער את שלטונו של אבו מאזן ● סעודיה מנסה לקדם את תעשיית האופנה המקומית ● ו-27 שנים מלאו השבוע להסכם קהיר, עליו חתמו רבין וערפאת ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,089 מילים

מסעות החוצנים בגלקסיה

איך נראים חייזרים? כמו מיסטר ספוק או בסגנון עדות האי.טי? ● הזואולוג אריק קרשנבאום יצא למסע ארוך בנפתולי הנושא המסתורי ● התוצאה היא ספר חדש שמחבר בין מחקרו על שפני סלע בישראל לבין התנהגות של חוצנים ● "מדענים באמת מאמינים שלא רחוק היום בו נגלה חיים בחלל החיצון", הוא אומר, "זה דורש מאיתנו לחשוב על החלל באותו אופן שבו אנחנו חושבים על כדור הארץ" ● ראיון

עוד 1,315 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה