משחקי הכס

גדעון סער (מימין) ונפתלי בנט סביב שולחן הממשלה בכנסת, 24 בפברואר 2014 (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
מרים אלסטר, פלאש 90
גדעון סער (מימין) ונפתלי בנט סביב שולחן הממשלה בכנסת, 24 בפברואר 2014

בעוד מספר ימים יפקע המנדט שהעניק (בלית ברירה ובצער) הנשיא ריבלין לנתניהו. במצב הקיים אין לביבי שום סיכוי להרכיב ממשלה. 52 הממליצים שלו רחוקים מרחק רב מחוף המבטחים של ה-61, וגם בינם לבין עצמם מצטברים מתחים והתנגדויות. מנגד, והרבה בזכות האופי של ראש הממשלה, ישנה הזדמנות נדירה להציב אדם אחר על כסא ראש הממשלה לאחר למעלה משתים עשרה שנים.

בעוד מספר ימים יפקע המנדט שהעניק הנשיא ריבלין לנתניהו. במצב הקיים אין לביבי שום סיכוי להרכיב ממשלה. 52 הממליצים שלו רחוקים מחוף המבטחים של ה-61, וגם בינם לבין עצמם מצטברים מתחים והתנגדויות

אבל משהו חורק בגוש השינוי. ראשי מפלגות הימין של הגוש – תקווה חדשה וימינה – משדרים כי ישנן בעיות במו״מ שמקשות על הרכבת הקואליציה החדשה. יכול להיות, הרי קשיים הם חלק בלתי נפרד מכל מו״מ, בטח ובטח במשא ומתן שעוסק בהרכבת קואליציה הכוללת מפלגות רחוקות אידיאולוגית. אבל איכשהו, בין השורות, עלתה תחושה במהלך מסיבות העיתונאים של סער ובנט, שלא מדובר רק בטקטיקה ידועה של הפעלת שרירים.

לא יהיה מופרך לשער שמסביבתו של ראש הממשלה ובעזרת שלוחיו ונאמניו, מופעלים לחצים אדירים על סער ובנט ואנשיהם. בבלפור מבינים כי זוהי שעת חירום וכי שעון החול זולג לקראת מה שנראה כמו מהלך דרמטי להחלפתו של נתניהו, ולכן עליהם לעשות הכל כולל הכל כדי לבטל את רוע הגזירה או לפחות לדחות אותה ככל שניתן.

על כן עלו פירסומים במגוון אמצעי התקשורת על ״גורמים שייעצו לראש הממשלה״ (שם קוד לנתניהו ומשפחתו), שהציעו מתווה פשרה חדש שלפיו ימונה אדם אחר, המוסכם על גדעון סער, כראש הממשלה למשך שנה, ולאחר מכן ישוב נתניהו לתפקיד חייו.

ובבלפור, כמו בבלפור, הועלו כל האופציות שהיה ניתן להעלות (וגם כאלה שלא) והעיקר שאף חברת הובלה לא תצטרך להגיע אליהם עם ארגזים קרים: מיריב לוין הביביסט והאפור ועד המעריץ המושבע אריה דרעי. שום דבר לא יעמוד בין הנתניהוז לבין המטרה הנעלה, גם לא המציאות וההגיון.

בצוק העיתים, גם שם מקורי נוסף עלה שם – בני גנץ, ראש הממשלה החלופי, והראשון (ובתקווה גם האחרון) שנפל בפח המכונה ״רוטציה״ או בשמו המלא ״אין שום הסכם שנתניהו יעמוד בו״. לו רק היה מי שיזכיר לביבי שהמצב האנוש בו הוא מצוי נגרם בגלל אי-כיבוד ההסכם עם אותו גנץ.

בבלפור מבינים כי זוהי שעת חירום, וכי שעון החול זולג לקראת מה שנראה כמו מהלך דרמטי להחלפתו של נתניהו, ולכן עליהם לעשות הכל, כולל הכל, כדי לבטל את רוע הגזירה או לפחות לדחות אותה ככל שניתן

וכעת, הכדור מצוי בידיהם של ראשי תקווה חדשה וימינה, שבעבר הלא רחוק כינו את עצמם "הימין החדש" (אולי הגיע הזמן שנבואתם תגשים את עצמה והם יספקו לבוחריהם ימין חדש ומלא תקווה?). הלחצים המופעלים עליהם אינם מפתיעים אף אחד, והם היו אמורים לצפות להם ולהגיב בהתאם. אבל מעל הכל, חמשת הבכירים של שתי המפלגות: בנט, סער, שקד, אלקין והנדל אמורים לדעת היטב כי זוהי השיטה המוכרת של נתניהו ואנשיו כדי להשיג את המבוקש, שיטת המקל והמקל, מתחילים בלחץ גבוה ואז מגבירים ו(כמעט) כל האמצעים כשרים, תשאלו את בתו בת החמש של אלקין.

אבל הפעם, בשונה מפעמים קודמות, נתניהו לא נמצא במצב שבו האיומים שלו יכולים להשפיע עליהם. אנחנו מצויים אחרי מערכת בחירות נוספת בה ניצח הגוש המתנגד להמשך כהונתו של ביבי. יש רוב בעם – כולל גם בין מצביעי הימין – שמעדיפים ממשלה בלעדיו.

בפני בנט עומדת ההזדמנות השנויה במחלוקת כשלעצמה, להכנס ללשכת ראש הממשלה, לפחות לחצי קדנציה, ובשונה מנתניהו גם ליישם אידיאולוגיה ימנית של ממש. כל מה שמצופה ממנו זה להתגבר על החשש, להתנתק מכל רעשי הרקע והלחצים המופנים אליו, ובעיקר לזכור כי בכל סיטואציה דומה עד היום, העדיף נתניהו את רוב סיעות הבית על פניו והיה שמח לעשות זאת גם עכשיו לו יכול היה.

לכן, הן בנט והן סער צריכים לשנס מותניים, להציב את ישראל לפני הכל – כפי שהם הבטיחו בעצמם – ולשבת בכנות וביושר עם  יאיר לפיד, כנראה הפרטנר הכי נוח שהם יכולים היו לקבל. ויחד עם יתר סיעות הגוש להקים ממשלה חדשה, לבנות תקציב חדש, לאייש משרות קריטיות בשירות הציבורי, ובעיקר לייצב את הספינה המקרטעת בה אנו נמצאים. זאת אולי לא תהיה ממשלה של פה אחד, אבל היא תהיה עדיפה פי כמה מהבדיחה הקיימת.

בנט וסער צריכים לשנס מותניים, להציב את ישראל לפני הכל – כפי שהם עצמם הבטיחו – ולשבת בכנות וביושר עם  יאיר לפיד, כנראה הפרטנר הכי נוח שהם יכולים היו לקבל. ויחד עם יתר סיעות הגוש להקים ממשלה חדשה

ועוד מילה אחת, בימים אלה מציין זמן ישראל יום הולדת שנתיים להקמתו. בימים בהם העיתונות החופשית והעצמאית נמצאת במלחמה יומיומית על קיומה מול גורמים אינטרסנטים, משמש זמן ישראל מגדל אור עבור רבות ורבים החפצים בסיקור אמיתי ועינייני שחף משיקולים זרים, ובאפשרות להביע דעות ומאמרים בצורה חופשית וללא הפרעה והגבלה. עלו והצליחו.

מאיר מישאל-שמואלי, פעיל חברתי, עוסק בדוברות וייעוץ תקשורתי לגופים חברתיים. דתי וסוציאל-דמוקרט שמאמין בערכי שלום שיוויון וצדק בכלכלה אנושית וביהדות מקרבת. פועל בכדי להציג יהדות מתונה שדרכיה דרכי נועם וכל נתיבותיה שלום.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 723 מילים
כל הזמן // יום שני, 10 במאי 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

זה עכשיו או לעולם לא

ממשלת לפיד-בנט לא תושבע השבוע, למרות כל המאמצים ● יש עדיין מחלוקות רבות ופינות שצריך לסגור, ועדיין לא ברור אם לממשלה הזו יש בכלל רוב ● בליכוד מוכנים להישבע שברגע האמת, רע"ם תצביע נגד ממשלת בנט ● בעבודה עדיין לא הגיעו להסכמה על התיקים ● אבל היתרון של הגוש הוא האמון בין הצדדים והמנהיגות של לפיד, שמנהל את המו"מ בחוכמה ונדיבות מתוף מרתף ביתו ● פרשנות

עוד 674 מילים

סמוטריץ׳: החלטה אומללה; רוטמן: בושה וחרפה

במחאה על החלטת המפכ״ל, בן גביר הודיע למנהלי סיעת הליכוד שלא יקראו לו בשבוע הקרוב להצבעות ● מצעד הדגלים צפוי לעבור היום בשער שכם ● עודה: הבערה מכוונת של השטח בשירות מדיניות הכיבוש ● המגעים להקמת ממשלה: דיווח כי מרצ צפויה לקבל את תיק הבריאות או התחבורה ● 11 יום לאחר האסון במירון: המהנדס ויועץ הבטיחות של ההילולה עוכבו לחקירה

עוד 9 עדכונים

כשחרדי פגש רב רפורמי בקריית יובל  

לפני כמה שנים, כאשר ישבתי בבית הכנסת ועסקתי בדברי תורה, הבחנתי בחסרונה של מסכת תלמודית. הצטערתי, אך מיד נזכרתי בקיומו של "כולל אברכים" ממש למרגלות בית הספר תל"י בשכונת קריית היובל הירושלמית, אותו אני משרת.

לפני כמה שנים, כאשר ישבתי בבית הכנסת ועסקתי בדברי תורה, הבחנתי בחסרון מסכת תלמודית. הצטערתי, אך נזכרתי ב"כולל אברכים" ממש למרגלות ביה"ס תל"י בשכונת קריית היובל הירושלמית, אותו אני משרת

שמחתי על ההזדמנות להיכנס "בין כותלי בית המדרש" כדי להשלים את כתיבת הדרשה. הזדמנות נהדרת "לתלמוד תורה ותיקון עולם" חייכתי לעצמי. דילגתי מטה ונכנסתי אל בית המדרש, מצאתי את שחיפשתי, התיישבתי ולמדתי. היו סביבי כאלה שהרימו גבה, אך חשתי בנוח עד שניגש אליי אחד האברכים ושאל: "אתה הרב הרפורמי?"
״כן״, עניתי.
"אם הייתי רואה אותך בשער, לא הייתי נותן לך להיכנס" הוא אמר.
הייתי נבוך, לא ממש ידעתי כיצד להגיב ויצאתי בבושת פנים.

אולי היה זה קצת תמים מצדי לצפות לתגובה אחרת, אך בנסיבות שכונתיות יצא לי להכיר את ראש הכולל, וחשבתי לתומי שכל עוד אנו עוסקים בתלמוד תורה, לא צריכה להיות בעיה.

לאורך הדורות, בית המדרש היה זירה למאבקי כבוד וכוח, אך יחד עם זאת, מקום בו היה ניסיון להתעלות על הבלי היום יום ולחסות באוהלה של תורה. או כפי שכתב המשורר, מקום בו ניתן ליצר "שלוות עולמים" ולהיפגש כבני אדם החולקים זה על זה ונהנים מהשיח הפורה.

אני כל כך תמים, ומתעקש להישאר כזה! התום הוא חלק משליחותי הרבנית. לא אוותר על אמונתי בטוב האדם, היא זו המכוונת אותי להושיט יד לכל אדם ובפרט לשכניי החרדים. תמיד שאפתי להיות "רב שכונתי" ולמרות שהמדינה לא ממנה אותי ככזה, חשוב לי להדגיש כי יש כל מני סוגים של רבות ורבנים. אני רב קהילתי, שליחותי הרבנית מתרחשת ברחוב ולא במגדל השן.

שכונת קריית יובל בירושלים היא "שכונת חיים", בה מתגוררים תושבים המייצגים דעות וזרמים רבים ומגוונים. המפגש בינינו מתרחש במכולת, בבית הקפה, בבנק ובמתנ"ס. לעיתים הוא גם מאורגן, ואז אני מרגיש כמו הילד הבעייתי שעלול לפוצץ את המסיבה אם יוזמן.

התיישבתי ולמדתי, עד שניגש אליי אחד האברכים ושאל: "אתה הרב הרפורמי?" ״כן״, עניתי. "אם הייתי רואה אותך בשער, לא הייתי נותן לך להיכנס" הוא אמר. הייתי נבוך, לא ממש ידעתי כיצד להגיב ויצאתי בבושת פנים

אנחנו חכמים וביקורתיים מאוד כאשר אנו מתבוננים בעבר. כולנו מטיפים נגד שנאת חינם אבל חבר'ה, "קמצא ובר קמצא" זה כאן!

אין לרוב הציבור האורתודוקסי בעיה עם שיח והדדיות בין דתיים וחילונים, כל עוד ברור שצד אחד של המתרס מייצג את הדת היהודית נאמנה והשני "חסר תורה".

אנו, חברי הזרם הרפורמי, יהודים דתיים בדרכנו. ארון הספרים היהודי שלנו שואב מאותם "צינורות" וכך גם עיקרי האמונה אך אנו מאמינים שערכים הומניסטים כגון שוויון וחירות אישית הם חלק מהמשוואה – סליחה.

אנו לא אדונים של האמת, אדון האדונים הוא אחד בשמיים ובארץ. "ואלו ואלו דברי אלוהים חיים". יש לנו כבוד רב לדעות שונות, אך לחלק נרחב מהציבור האורתודוקסי קל להדיר אותנו, מבחינתם אנו שקופים.

אנו לא מערערים על זכותם של שכנינו לחיות על פי דרכם ויחד עם זאת לא נסתיר את דרכנו וזהותנו. ציבור רחב מאוד בישראל משתלב ביהדות פתוחה, סבלנית ושוויונית. הזרם הרפורמי מציע אפיק דתי שוויוני ופתוח, בו לא קיימת חציצה בין קודש לחול ביחס לערכי השוויון והחירות.

בבחירות האחרונות קרה דבר בישראל ונבחר הרב הרפורמי הראשון לכהן בכנסת, ובית הדין הגבוה לצדק הוא זירה המאפשרת לנו לרדוף אחר צדק, אך אני וחברות/ים נוספים לא מבקשים רק להניף שלטים ולנאום בהיכלות. אני חלק מהמרחב בו אני חי, אני גאה במי שאני, גאה בקהילת הדרור, הקהילה הרפורמית אותה אני משרת, במנהל הקהילתי יובלים הירושלמי המשלב אותנו בעשייה השכונתית, ויותר מכל שמח להיפגש עם מגוון כל כך גדול של תושבים בשכונה ולרקום איתם קשרים.

אנחנו כאן להישאר ולהשפיע על הנעשה במדינה, בעיר ובשכונה. לא ניתן ליהדות להיצבע בצבע אחד ולהדיר קולות מגוונים – גם בזירה הדתית.  

כולנו מטיפים נגד שנאת חינם, אבל חבר'ה, "קמצא ובר קמצא" זה כאן! אין לרוב הציבור האורתודוקסי בעיה עם שיח והדדיות בין דתיים וחילונים, כל עוד ברור שצד אחד של המתרס מייצג את הדת היהודית נאמנה והשני "חסר תורה"

במסכת סוכה בתלמוד נכתב על הלל הזקן שכשהיה שמח בשמחת בית השואבה אמר:

"למקום שאני אוהב, שם רגליי מוליכות אותי, אם אתה תבוא אל ביתי אני אבוא אל ביתך, אם אתה לא תבוא אל ביתי, אני לא אבוא אל ביתך, שנאמר 'בכל מקום אשר אזכיר את שמי אבוא אליך וברכתיך'".

אשמח להפנות את דבריו גם לשכניי החרדים.

אני מאמין שאם נשכיל להבין שהאמת היא תוצאה של היכולת שלנו לחיות זה עם זה הצדק יהיה נצחי וישמור על הזכויות של כולנו.

הרב עזרא אנדי הוא רב רפורמי בקהילת קריית היובל בירושלים וחבר ברשת הארגונים של רשות הרבים, שותפות ארגונים המקדמים יהדות מתונה ועיר פתוחה לכל באיה (צילום: מיכל קלירס נזרי)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 690 מילים
עודכן עכשיו

למקרה שפיספסת

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

התנגדות העיקשת שלא לתת לשקד לחזור למשרד המשפטים איננה נובעת מהאידאולוגיה שמרנית שלה - אלא מעוצמת הנזק הכלכלי והבריאותי שפעילותה גרמה לכלל הציבור ● כך, למשל, פעלה לדחיית יישום רפורמת סימון מוצרי המזון - רפורמה שלפי הערכת משרד הבריאות, הייתה צפויה למנוע את מותם של כ-2,200 אזרחים ולחסוך למערכת הבריאות כ-600 מיליון שקל בשנה ● פרשנות

עוד 620 מילים ו-1 תגובות

 הריבון האמיתי במזרח ירושלים הוא משטרת ישראל

יחסן של הרשויות לתושבי מזרח ירושלים משקף את ההדחקה וחוסר הרצון לקבל החלטות אסטרטגיות בשאלות הנוגעות לגבולותיה וגבולות אחריותה של המדינה על אוכלוסיות שונות ● בהיעדר קבלת החלטות בדרג המדיני, נותר הדרג הביצועי בשטח ללא כל הכוונה ● פרשנות

עוד 558 מילים

תגובות אחרונות

פצצת האסבסט ממשיכה לתקתק

תחקיר זמן ישראל האסבסט, שעלול לגרום לסרטן נדיר ולמוות גם שנים ארוכות אחרי החשיפה אליו, מוסיף לבצבץ ברחבי נהריה ● הליך הסרתו פשוט, אבל הרשויות מתקשות להתמודד עם המחדל ומגלגלות את האחריות מאחת לשנייה ● לצדי כביש 89 שיירי האסבסט ממשיכים לעוף ברוח ● ויש גם תזוזה חיובית: אחרי שההורים איימו בשביתה, פונה החומר המסוכן מהשביל שמוביל מאות תלמידים לבית הספר

עוד 2,852 מילים

מסתמן שסער יתמנה לשר המשפטים; שקד תסתפק בתיק אחר, ייתכן הפנים או הבט"פ

דיווחים: התקדמות ניכרת חלה במגעים בין בנט למנסור עבאס ● ליברמן: ייתכן שעוד השבוע נוכל להקים ממשלה ● שלמה קרעי: נתניהו מעולם לא התכוון להקים ממשלה תוך שיתוף פעולה עם רע"ם ● נתניהו שיתף דיווח, שבו נטען שבנט ולפיד ימנו את שי ניצן ליועץ המשפטי לממשלה; לפיד: "ביבי כרגיל משקר במצח נחושה" ● הממשלה אישרה את הרפורמה באגף השיקום במשרד הביטחון

עוד 52 עדכונים

שד הר הבית יצא מהבקבוק. לא בטוח שישראל תצליח להחזיר אותו במהירות

נקודת ההתחלה של גל המהומות הנוכחי בירושלים הייתה ההחלטה לסגור את המדרגות ברחבת שער שכם במהלך חג הרמאדן ● זו נפלה כפרי בשל לידי חמאס, בימי מתיחות פנים-פלסטינית, סביב דחיית הבחירות לרשות הפלסטינית ● מאותו רגע, הלבה המזרח ירושלמית החלה מבעבעת - וההתפרצות בלתי נמנעת ● כעת החשש הגדול הוא זליגה של המהומות לגדה ולעזה ● פרשנות

עוד 670 מילים

מהומה אלימה בשער שכם, הסהר האדום: "המשטרה מונעת פינוי פצועים"

החלה תפילת לילת אל קאדר ● המשטרה עיכבה מתפללים בדרך וחסמה בפניהם את כביש 1, אבל רבבות הגיעו לאל אקצה ● הפגנה בשייח ג'ראח ● שוטרים במזרח י-ם הותקפו באבנים, שוטר נפצע ● מנדלבליט מנסה לדחות את הדיון על שייח ג'ראח בבג"צ ● הממשלה תשקול להגביל את אירועי יום ירושלים ● חמאס מאיים על ישראל, פיצוצים בגבול הרצועה ● צה"ל פורש סוללות כיפת ברזל ומבטל אימונים ● ברחביה מתקיימת ההפגנה ה"רגילה" נגד נתניהו

עוד 27 עדכונים

ראיון עם מייקל קרניק שכתב וביים את הסרט "משאלה אסורה", אשר במרכזו מפגש טעון בין רב אתיופי-ישראלי לבין יהודי אמריקאי לשיחה על גזענות, אמונה ומשמעות החיים

עוד 696 מילים

טיול לשבת היסטוריה, מיסטיקה ומסתורין מתכנסים יחד בקבר דוד

חוקר מפינלנד ואיש אצולה בריטי הם מי שאחראים לגילוי קבר המלך דוד ● אך לצד תרומתם לארכיאולוגיה המקומית הם גם שדדו אוצרות עתיקים מהאזור ● בעיר דוד אפשר לפגוש כמה ממצאי החפירות שערכו, וכן ניתן לבקר בביתם של ראשוני היהודים שיצאו מחומות העיר העתיקה

עוד 944 מילים

על רקע הרוחות החדשות שמנשבות בוושינגטון, הסעודים מנסים להתקרב לאיראן ואנקרה מגששת את דרכה לריאד ● עם ההבנה שלא ייערכו בחירות, חמאס עשוי לנסות להבעיר את הגדה כדי לערער את שלטונו של אבו מאזן ● סעודיה מנסה לקדם את תעשיית האופנה המקומית ● ו-27 שנים מלאו השבוע להסכם קהיר, עליו חתמו רבין וערפאת ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,089 מילים

מסעות החוצנים בגלקסיה

איך נראים חייזרים? כמו מיסטר ספוק או בסגנון עדות האי.טי? ● הזואולוג אריק קרשנבאום יצא למסע ארוך בנפתולי הנושא המסתורי ● התוצאה היא ספר חדש שמחבר בין מחקרו על שפני סלע בישראל לבין התנהגות של חוצנים ● "מדענים באמת מאמינים שלא רחוק היום בו נגלה חיים בחלל החיצון", הוא אומר, "זה דורש מאיתנו לחשוב על החלל באותו אופן שבו אנחנו חושבים על כדור הארץ" ● ראיון

עוד 1,315 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה