הנסיך חמזה תחת מתקפה

המלך עבדאללה (מימין) ואחיו למחצה הנסיך חמזה בתפילה לסיום 40 ימי האבל על מות המלך חוסיין, 18 במרץ 1999 (צילום: Majed Jaber/REUTERS/Alamy)
Majed Jaber/REUTERS/Alamy
המלך עבדאללה (מימין) ואחיו למחצה הנסיך חמזה בתפילה לסיום 40 ימי האבל על מות המלך חוסיין, 18 במרץ 1999

המלך עבדאללה עבר למתקפה ומכפיש באופן מתוחכם את הנסיך חמזה, למרות ההכרזה הרשמית על סיום המחלוקת בבית המלוכה. המלך עבדאללה סבור כי הנסיך חמזה היה חלק מתוכנית סעודית לממש את תוכנית "עסקת המאה" ולהחליף את ירדן בתפקיד האפוטרופוס על המקומות הקדושים בירושלים.

ירדן איננה נרגעת מהפרשה האחרונה של "ניסיון ההפיכה" או "קשירת הקשר" של הנסיך חמזה ומקורביו נגד אחיו למחצה המלך עבדאללה, למרות שהמלך עבדאללה הודיע על סיום הפרשה ועל כך שהנסיך חמזה חתם על "מכתב נאמנות" אליו וליורש העצר והתחייב לכבד את החוקה.

ירדן איננה נרגעת מהפרשה האחרונה של "ניסיון ההפיכה" או "קשירת הקשר" של הנסיך חמזה ומקורביו נגד אחיו למחצה, המלך עבדאללה, למרות שהמלך עבדאללה הודיע על סיום הפרשה ועל כך שהנסיך חמזה חתם על "מכתב נאמנות"

המלך עבדאללה והנסיך חמזה נראו יחדיו, בפעם הראשונה מאז פרוץ המשבר, באירוע לציון 100 שנים להקמת המדינה ההאשמית. אולם אין לטעות, המשבר נותר עמוק מאוד. בפרשה עדיין עצורים כ-20 איש ולא ברור מה יעלה בגורלם. ברחוב הירדני לא מאמינים לגירסת השלטונות על קשירת קשר כביכול של הנסיך חמזה, ביחד עם "גורמים חיצוניים" (סעודיה) להפיל את שלטון המלך. הציבור דורש הסברים מהממשלה ולא מקבל אותם, והרושם הכללי הוא שהיה כאן ספין תקשורתי גדול של ארמון המלוכה כדי לחפות על הכישלון הגדול שלו בטיפול במשבר הכלכלי ובמגיפת הקורונה.

המלך עבאדללה מודאג מהפופולריות הרבה שלה זוכה הנסיך חמזה ברחוב הירדני ומהתמיכה של השבטים הבדואים בדרום ירדן באחיו למחצה.

הנסיך חמזה הצליח לרכוש את אהדת הרחוב הירדני באמצעות הסרטונים וההקלטות שפירסם, במיוחד הקלטת הויכוח הלוהט בינו לבין הרמטכ"ל יוסף אלחניטי שהגיע לביתו כדי להזהירו. עכשיו עבר המלך עבדאללה לשלב של מתקפת נגד כדי להכפיש את הנסיך חמזה.

למרות שהתובע הכללי בירדן אוסר על אמצעי התקשורת, כולל הרשתות החברתיות, לפרסם שום מידע בפרשה – פירסם אחד מ"שופרות התעמולה" של המלך עבדאללה מאמר הכפשה נגד הנסיך חמזה.

את המאמר בעיתון הירדני "אלע'ד", פירסם העיתונאי פהד אלחיטאן, יו"ר מועצת המנהלים של ערוץ הטלוויזיה הירדני, המקורב לבית המלוכה, בו הוא האשים את הנסיך חמזה כי בשל החלומות והשאיפות האישיים שלו חרג ממעמדו והיה מעורב בקשירת קשר נגד המלך עבדאללה. מזימה שאף נקבעה לה "שעת אפס" ולוח זמנים מפורט, עד להתערבות גורמי הביטחון הירדנים בפרשה.

המלך עבאדללה מודאג מהפופולריות הרבה לה זוכה הנסיך חמזה ברחוב הירדני ומתמיכת השבטים הבדואים בדרום ירדן באחיו למחצה. חמזה הצליח לרכוש את אהדת הרחוב הירדני באמצעות הסרטונים וההקלטות שפירסם

המאמר של פהד אלחיטאן היה ההאשמה הרשמית הראשונה של גורם ממשלתי רשמי נגד הנסיך חמזה, למרות שהמלך הודיע על סיום הפרשה. המאמר עורר זעם רב ברשתות החברתיות על פירסומו למרות האיסור של התובע הכללי. נשמעו קריאות להעמיד את אלחיטאן לדין והיו תגובות תמיכה רבות בנסיך חמזה, אולם, לציבור הירדני ברור כי המאמר הוא פרי עטו של השופר של משפחת המלוכה.

בכך לא נסתיים מסע ההכפשה של  הנסיך חמזה, ראש הממשלה בשאר אלח'צאוונה כינס לדיון סגור את חברי הפרלמנט לתדרוך על "קשירת הקשר" נגד המלך. אחרי דיון סוער שנמשך כמה שעות הודלפו לאמצעי התקשורת הערביים פרטים מגמתיים נגד הנסיך חמזה.

בסקירה של ראש הממשלה לחברי הפרלמנט נמסרו הדברים הבאים:

1

קשירת הקשר נגד המלך עבדאללה נועדה להחלישו בגלל התנגדותו ל"עסקת המאה" של טראמפ. הנסיך חמזה ו"גורמים פנימיים וחיצוניים" ניסו להוביל מהלך, שבו יביעו השבטים הבדואים בדרום ירדן נאמנות לנסיך חמזה, שהציג את עצמו בפגישות עימם כתחליף למלך עבדאללה.

הנסיך חמזה דחה כל מיני יוזמות שהציע לו המלך עבדאללה והוא הפר את החוקה הירדנית.

2

ראש הממשלה סירב לומר מיהם "הגורמים החיצוניים" המעורבים בקשר, שרצו לזעזע את ביטחון ויציבות הממלכה, אך רמז למעורבות של סעודיה.

3

ראש הממשלה מתח ביקורת על הנסיך חמזה, בתואנה שלא התנהג כיאה ל"נסיך האשמי" וקצין בצבא ירדן, כאשר הקליט בחשאי את הרמטכ"ל הירדני והדליף את ההקלטה לאמצעי התקשורת בעולם.

4

המלך עבדאללה ניסה להניא את הנסיך חמזה מהשאיפות האישיות שלו ללא הצלחה.

בהמשך מסע ההכפשה של חמזה, רה"מ בשאר אלח'צאוונה כינס לדיון סגור את חברי הפרלמנט לתדרוך על "קשירת הקשר" נגד המלך. אחרי דיון סוער של שעות הודלפו לאמצעי התקשורת הערביים פרטים מגמתיים נגד חמזה

5

גורמי הביטחון הירדנים התערבו וערכו מעצרים רק ברגע שהתוכנית של הנסיך חמזה ומקורביו באסם עוואדללה והשריף חסן בן זיד נכנסה לשלב מעשי ונקבעו לה תאריכים ולוחות זמנים. התוכנית הייתה להסית את השבטים הבדואים נגד המלך עבדאללה ומוסדות המדינה. "הגורמים החיצוניים" העבירו כספים לבאסם עוואדאללה לרכוש נדל"ן במזרח ירושלים כדי לקדם את "עסקת המאה" על רקע התנגדות המלך לתוכנית ולויתור על ירושלים ומחיקת הזהות הלאומית הפלסטינית.

6

החקירה נמצאת באחריות התובע הכללי, שיעביר כתבי אישום נגד המעורבים לבית הדין המיוחד לביטחון המדינה.

*  *  *

"מלחמת האחים" בבית המלוכה הירדני נמשכת, למרות שרשמית הפרשה הסתיימה. המלך עבדאללה מנסה לשקם את הנזקים שנגרמו לו בדעת הקהל בירדן ולהכפיש את הנסיך חמזה.

עם זאת, למרות שברור כי לא היה שום ניסיון הפיכה בירדן, הפרשה מעידה על החשש הגדול של המלך עבדאללה מכך, שלמרות שהנשיא טראמפ איננו עוד בבית הלבן – תוכנית "עסקת המאה" לא ירדה מן הפרק, וכי יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן מנסה לבחוש בנעשה בירדן, באמצעות הנסיך חמזה. זאת כדי להביא בסופו של דבר להשתלטות סעודית על מעמד האפוטרופסות על המקומות הקדושים בירושלים, שמוקנית לירדן בהתאם להסכם השלום עם ישראל משנת 1994.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 787 מילים
כל הזמן // יום רביעי, 5 במאי 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

לפיד: "ממשלת אחדות אינה פשרה - היא מטרה; אעשה הכול להקמתה מהר ככל האפשר"

נתניהו: "בנט דיבר היום על ממשלת אחדות - זו מכבסת מילים; בנט ושקד מפירים אחת לאחת את כל ההתחייבויות שלהם" ● בנט: "נתניהו טרק עלינו את הדלת; זה הזמן להקים ממשלת חירום - כל מפלגות הימין מוזמנות פנימה" ● עמיר פרץ הודיע שלא יתמודד לתפקיד נשיא המדינה ● קארין אלהרר עתידה להתמנות ליושבת ראש הוועדה המסדרת במקומו של מיקי זוהר

עוד 62 עדכונים

מדיניות מול איראן - השתתפות אינה המטרה

במלאת שלוש שנים ליציאה מהסכם הגרעין, השבוע גוברים הסימנים שהמו"מ בין איראן לארה"ב מתקדם לעבר חזרה להסכם הגרעין. נרמז על כך שיהיה שחרור אסירים הדדי והפשרה ראשונית של כסף מוקפא, אבל דומני שאת הרמז המשמעותי ביותר לכך שהמגמה היא חזרה להסכם קיבלנו, כשהאיראנים לא שברו את הכלים אחרי הפגיעה באתר הצנטריפוגות בנתנז.

גוברים הסימנים שהמו"מ בין איראן לארה"ב בדרך לחזרה להסכם הגרעין. השבוע נרמז על שחרור אסירים הדדי והפשרה ראשונית של כסף מוקפא, אבל הרמז המשמעותי הוא אי שבירת הכלים של איראן אחרי הפגיעה בנתנז

אמנם בתגובה איראן הודיעה על העשרת אורניום ל-60% כפי שאכן עשתה, אבל צריך לראות את זה כעוד אחד מהמהלכים המדודים שעשתה בשלוש השנים מאז שטראמפ הודיע על יציאה מהסכם הגרעין.

בשלוש השנים החולפות איראן הקפידה לעשות צעדים קטנים כדי לא לשבור את הכלים, ולא לספק תירוץ לפירוק ההסכם כולו. הסימנים מצביעים על כך שאיראן מעוניינת בחזרה להסכם הגרעין ולא בשבירתו או בפריצה לפצצה.

פרויקט הגרעין של איראן אינו דומה לכור שבנה סדאם סמוך לבגדאד או לכור שבנה אסאד בדיר אזור במזרח סוריה. בשני המקרים הללו מדובר במטרה יחידה שבנייתה אורכת שנים ושתקיפתה עוצרת לחלוטין את הפרויקט לשנים לא מועטות. בשני המקרים האלה, ישראל יכולה היתה לבצע תקיפה אווירית שעוצרת לחלוטין את התהליך.

המצב באיראן שונה מהיסוד. לא רק שהמרחק מישראל גדול בהרבה, נדרש לעבור במדינות נוספות בדרך, יכולת הפגיעה מוגבלת, כיוון שחלק מהמטרות חסין לתקיפה (פורדו), הפרויקט מפוזר על פני יותר מטרות, ואתרי צנטריפוגות ניתן לשקם מהר יותר (כפי שניתן להיווכח בנטנז). בנוסף, לתקיפה כזאת יש השלכות אזוריות והיא עלולה להביא לפגיעה בכוחות אמריקאים שמוצבים במזרח התיכון, ובמדינות נוספות.

מכאן, שהנחת העבודה שהיתה בשתי תקיפות המנע הקודמות, שישראל יכולה לפעול לבד, עם אישור אמריקאי (התקיפה בסוריה) או בלעדיו (התקיפה בעיראק) אינה מתקיימת.

המצב באיראן שונה מהיסוד. לא רק שהמרחק מישראל גדול בהרבה, נדרש לעבור במדינות נוספות בדרך, יכולת הפגיעה מוגבלת בהרבה ומפוזרת על פני יותר מטרות. בנוסף, לתקיפה כזאת יש השלכות אזוריות

מכאן, שמראשית דרכה של האסטרטגיה הישראלית "אם אתם לא תטפלו בגרעין האיראני, אנחנו נטפל בעצמנו", היא עמדה בסתירה להנחת העבודה המרכזית המתחייבת בנוגע לסוגית הגרעין האיראני: שישראל זקוקה לארה"ב (שבעצמה זקוקה לקואליציה עם מדינות נוספות).

בתחילת הדרך הסתירה לא באה לידי ביטוי, כיוון שהאיום בתקיפה ישראלית, האיץ את האמריקאים לטפל בבעיה. מלחמה נראתה בעיניהם חלופה גרועה יותר, וישראל נראתה נחושה. הפער התחיל להיפתח כאשר ארה"ב עשתה הערכת מצב והבינה שהחלופה הפחות גרועה עבורה היא הסכם שיגביל את איראן. למעשה מרגע זה החל להתברר שהאסטרטגיה של ישראל מתאימה להגדרתו של קיסינג'ר:

“Behind the slogans lay an intellectual vacuum”

במילים אחרות זה דומה להצהרה הישראלית ש"לא נסכים לנוכחות איראנית בסוריה". זה עובד רק כאשר אתה מדבר עם עצמך, ולא במציאות.

לישראל היו שלושה צמתים מרכזיים בהם נדרשה להעריך מחדש את המצב: לקראת החתימה על הסכם הגרעין, לאחר בחירתו של טראמפ ועכשיו. בכל אחת מהצמתים הללו, הבחירה הישראלית היתה לדבוק בסיסמה המקורית ולא לבנות תכנית חדשה.

במודל תיאורית הקונפליקט בספרם של ג'ניס ומאן "תהליך קבלת החלטות", מתוארים 4 שלבים שנדרשים, כדי שמקבל החלטות יבחר לקיים הערכה מחודשת של המצב לשינוי ההחלטה המקורית שלו. הוא צריך להחליט שאם ימשיך בדרך הנוכחית קיים סיכון רב יותר מאשר בשינוי הדרך הנוכחית (כי אם יש פתרון פשוט אחר הוא יבחר בו מיד בלי היסוס), הוא צריך להעריך שקיימת תקווה להשיג פתרון טוב יותר, ולבסוף, הוא צריך שיהיה לו את הזמן המתאים לתכנן.

מודל תיאורית הקונפליקט בספרם של ג'ניס ומאן "תהליך קבלת החלטות"
מודל תיאורית הקונפליקט בספרם של ג'ניס ומאן "תהליך קבלת החלטות"

בלי שמתקיימים 4 התנאים האלה כולם, התכנית המקורית תמשיך להיות הבסיס לקבלת ההחלטות, גם אם סופה עתיד להיות התנגשות בקיר. מכאן ניתן ללמוד על חשיבותם של תהליכי קבלת החלטות מעמיקים, שכוללים גם ניתוח חלופות מורכבות ותפניות אפשריות. בלעדיהן, ההחלטה הראשונית היא עוגן שקשה להיחלץ ממנו גם אם ברור שזוהי החלטה רעה.

בלי קיום 4 התנאים בתהליך קבלת ההחלטות, התכנית המקורית תמשיך להיות הבסיס לקבלת ההחלטות, גם אם בסופה התנגשות בקיר. מכאן ניתן ללמוד על חשיבות תהליכי קבלת החלטות מעמיקים

ב-2015 ישראל היתה צריכה להחליט האם היא מנסה לקבל פיצוי מארה"ב או מנסה לסכל את הסכם הגרעין, כאשר היה ברור שסיכויי ההצלחה אינם גבוהים. בנקודה זו, לא נשקף סיכון בדבקות במדיניות המקורית: פוליטית, לא היתה אופוזיציה לרעיון שהסכם הגרעין הוא הסכם גרוע ומדינית חוסר הניסיון להרוויח תועלת מהמצב לא בא לידי ביטוי.

ב-2018, הבחירה לעודד את ארה"ב לצאת מהסכם הגרעין שווקה כמהלך נטול סיכונים, אלא רק הזדמנויות, כי האופוריה מבחירתו של טראמפ היתה בלתי ניתנת לערעור.

כעת, אמנם ישראל מבינה שיש סיכון בעימות עם ארה"ב, וגם מבינה שיש סיכון אם תחליט על חלופה חדשה, כיוון שיש לזה משמעות אזורית לגבי כוחה של איראן, אבל בשתי השאלות האחרונות שנדרשות כדי להחליט על שינוי במדיניות – התשובה שלילית מבחינת מקבל ההחלטות בישראל: הוא אינו רואה תקווה לפתרון אחר וגם אין לו מספיק זמן לגבש כזאת.

הנרי קיסינג'ר בן ה-98, שהתארח בפודקאסט של האקונומיסט בשבוע שעבר, הסביר ש:

“In the end, peace can be achieved only by hegemony or by balance of power”.

ישראל לא יכולה להשיג הגמוניה על איראן, ולכן אסטרטגית אנחנו חייבים להיערך לאתגר של בנית מאזן כוחות, שיביא להקטנת פוטנציאל ההסלמה. הסכמי אברהם הם חלק ממהלך כזה. אבל מהלך כזה יכול לבוא רק כאשר ישראל משתפת פעולה עם האסטרטגיה של ארה"ב ונעזרת בה הן לעיצוב אזורי שכזה, והן לטובת שיפור הבטחון הלאומי. זאת משום שאיראן מהווה אתגר ליכולת הישראלית בהיקף האיום, המרחקים שלו וריבוי הכיוונים (תימן, עיראק, איראן ואולי אף לוב).

רק שאת המחיר להיעדר אסטרטגיה מתאימה למציאות משלמים בטווח זמן רחוק, וכדי לבנות כזאת נדרש תהליך קבלת החלטות איכותי, כזה שלא ניתן לקיים במציאות הפוליטית בישראל בשנתיים האחרונות בכלל, ובאופן שבו נתניהו מקבל החלטות בפרט.

המחיר להיעדר אסטרטגיה מתאימה למציאות משולם בטווח הרחוק. כדי לבנות כזאת נדרש תהליך קבלת החלטות איכותי, שלא ניתן לקיים במציאות הפוליטית בישראל בשנתיים האחרונות בכלל, ובאופן שבו נתניהו מקבל החלטות בפרט

המטרה של מדיניות היא ליצור את המציאות האסטרטגית הטובה ביותר האפשרית, ולא עצם ההשתתפות במשחק. ישראל חזרה על אותן טעויות בשלושת הצמתים שהיו לפניה בסוגיה האיראנית. הגיעה העת להכיר במציאות ולהתחיל לתכנן מדיניות חדשה שצופה פני סוף העשור הנוכחי, כי אתגר הגרעין האיראני לא עומד להיעלם.

עמר דנק הוא סא\"ל במיל\', שירת בבחטיבה האסטרטגית באג\"ת ובמחלקת תכנון המערכה חיל האוויר. מהנדס מערכות מידע, תואר שני ביחסים בינ\"ל בניהול מו\"מ וקבלת החלטות ומרתוניסט. הבלוג של עמר, \'עמר אסטרטגיה\' עוסק בניתוח תהליכי קבלת החלטות בסוגיית בטחון מנקודת מבט אסטרטגית, והשפעות הפוליטיקה הפנימית על קבלתן, בתפיסת הבטחון של ישראל ובתהליכי קבלת החלטות בכלל. http://www.omerdank-strategy.com/

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 929 מילים

למפלגות שעשויות להרכיב את ממשלת האחדות יש הזדמנות היסטורית לחולל שינוי אמיתי בשורה ארוכה של נושאים שכבר היום פוגעים בחיי היומיום של מיליוני ישראלים, ובכלל זה תחבורה, אנרגיה, תשתיות, מזון, בריאות ● בתחומים האלה, שבהם ממשלות נתניהו מיקמו את ישראל אי שם בפאתי העולם השלישי, אין בעיה למצוא מכנה משותף מימינה ועד מרצ, מישראל ביתנו ועד העבודה ● פרשנות

עוד 804 מילים

הצד המערבי של הכפר ברטעה שייך לישראל, המזרחי לרשות הפלסטינית - ואין גבול אמיתי שמפריד ביניהם ● הישראלים זכאים לחיסון נגד קורונה, הפלסטינים יכולים בעיקר להתחנן ● הנגיף ממשיך להשתולל בתחומי הרשות, אבל החלטת ממשלת ישראל לא השתנתה: אין חיסונים לשכנים, פרט למקרים מיוחדים ● ביקור בברטעה מדגים את כל מה שמקולקל במדיניות הזו

עוד 1,161 מילים

למקרה שפיספסת

ישראל לא מרחמת על ילדי הגן

בדיקת זמן ישראל פעם בכמה חודשים נחשפת עוד פרשת התעללות בפעוטות ● הכותרות מתחלפות, הגנים משתנים, הגננות נעצרות - אך המשפחות נותרות עם המצוקה הגדולה ● המדינה לא טורחת אפילו לקצר עבורם את התור לטיפולים שיקומיים, הפסיכולוגים עסוקים מדי, והילדים ממשיכים לסבול ● מתנדבים נכנסים לתמונה, אבל זה רחוק מלהספיק ● משרד הבריאות: "יש פער בין צרכי הציבור והמענים הקיימים"

עוד 2,514 מילים

הכיסא של מחמוד עבאס מתחיל להתנדנד

סימנים ראשונים להיחלשות שלטונו של יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס בעקבות דחיית הבחירות הפלסטיניות. תנועת פת"ח על סף פירוק ומרוואן ברגותי קורא תיגר על מנהיגותו של מחמוד עבאס. ברחוב הפלסטיני חוששים מהתדדרדות למלחמת אזרחים.

חמד בן ג'אסם אל-ת'אני, ראש ממשלת קטאר לשעבר, ביטא השבוע בגלוי את מה שחושבים מנהיגי ערב על מנהיגותו של מחמוד עבאס, הוא קרא לו להתפטר ולהעביר את השלטון לדור הצעיר, כדי שיוביל את הפלסטינים לחוף מבטחים. "ביטול הבחירות החזיר את הפלסטינים לנקודת האפס", קבע בן ג'אסם.

רה"מ קטאר לשעבר ביטא השבוע בגלוי את דעת מנהיגי ערב על מנהיגותו של מחמוד עבאס. הוא קרא לו להתפטר ולהעביר את השלטון לדור הצעיר, אחרי ש"ביטול הבחירות החזיר את הפלסטינים לנקודת האפס"

גורמים בכירים בפת"ח אומרים כי מהלך דחיית הבחירות הפלסטיניות, שהמשמעות המעשית שלו הוא ביטולן, מסמל את תחילת קץ שלטונו של יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס בן ה-85. גם במערכת הביטחון הישראלית חוששים כי משטרו של יו"ר הרש"פ מתחיל להתפרק וכי קרב הירושה בצמרת פת"ח עלול להסלים בקרוב ולגלוש לקרבות רחוב. קרבות בין המליציות השונות שהקימו בכירי תנועת פת"ח בשנים האחרונות במקומות שונים בגדה וציידו אותן בנשק.

ישראל מודאגת, היא איננה יודעת לאן יתגלגלו הדברים ומי ישתלט על תנועת פת"ח בגדה ועל הרש"פ לאחר ירידתו של מחמוד עבאס מהבמה הפוליטית. גורם מדיני בכיר אומר כי ישראל איננה מעוניינת במרוואן ברגותי כיורשו האפשרי של מחמוד עבאס. "מדובר ברב מחבלים שהיה אדריכל הטרור של האינתיפאדה השנייה, ידיו מגואלות בדם ישראלים והוא ישאר עוד הרבה שנים בכלא הישראלי" אומר הבכיר.

יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס מפגין ביטחון עצמי ושומר על קור רוח, הוא יודע שישראל לצידו וגם הנשיא ביידן, האיחוד האירופי, מצרים וירדן, שהתנגדו מלכתחילה למהלך הבחירות שיזם.

מחמוד עבאס אומר למקורביו כי הגנים במשפחתו הם טובים מאוד ורבים מקרוביו חיו כמעט עד גיל מאה. הוא טוען שמצב בריאותו טוב וכי הדבר הובהר בבדיקה רפואית שעשה בגרמניה לפני כחודש. גורמים בפת"ח אומרים כי הסיבה היחידה שהוא עדיין מחזיק בקרנות המזבח, אחרי 15 שנים שלטון רצופות בכישלונות מדיניים, היא מכיוון שהוא מודאג לגבי עתידו ועתיד האימפרייה הכלכלית האדירה שהוא בנה עבור שני בניו.

הוא חושש שיורשו יהיה אחד ממתנגדיו שיתנקם בו ובמשפחתו, הוא ראה כבר שליטים ערביים שעברו התנכלויות והשפלות אחרי שהודחו מהשלטון כדוגמת נשיא מצרים חוסני מובארק ושני בניו.

גורמים בכירים בפת"ח אומרים כי מהלך דחיית הבחירות הפלסטיניות, שהמשמעות המעשית שלו הוא ביטולן, מסמל את תחילת קץ שלטונו של יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס בן ה-85. גם במערכת הביטחון הישראלית חוששים

אבל בשטח קורים כבר דברים שאינם בשליטתו של מחמוד עבאס, יש סימנים ראשונים לתחילת התפרקותה של תנועת פת"ח שהיא מפלגת השלטון. בשטח יש כבר הסכמות בין מתנגדיו, מרוואן ברגותי ומוחמד דחלאן, להתחיל לנקוט צעדים מעשיים כדי לשבור את השליטה המוחלטת של מחמוד עבאס על תנועת פת"ח. מחמוד עבאס הנהיג, בדיוק כמו קודמו יאסר ערפאת, שלטון של דיקטטורה וסתימת פיות בתנועה. יו"ר הרש"פ גירש מהתנועה כמה בכירים כמו מוחמד דחלאן, נאצר אל-קידווה וזיאד אבו זיאד, אך לא העז להתעסק עם מרוואן ברגותי שנחשב ברחוב הפלסטיני ל"סמל לאומי" וליורשו הפוטנציאלי של מחמוד עבאס.

כניסתו של מרוואן ברגותי למערכת הבחירות, הרשימה העצמאית שהקים ביחד עם נאצר אל-קידווה, אחיינו של יאסר ערפאת, תחת השם "אל-חוריה" ("החופש" בערבית) והודעתו שיתמודד ראש בראש מול מחמוד עבאס בבחירות לנשיאות – הם שהחלישו את מחמוד עבאס וחבורתו ואילצו אותו להודיע על דחיית הבחירות מחשש לתבוסה מחפירה. ישראל סיפקה לו גלגל הצלה בכך שלא אישרה את קיום הבחירות במזרח ירושלים והוא מיהר להיאחז בתירוץ הזה כדי לדחות את הבחירות.

עכשיו מאיים מרוואן ברגותי לפרוש מתנועת פת"ח בראשות מחמוד עבאס ולהקים זרם פוליטי שיתחרה בה, בדיוק כפי שעשה מוחמד דחלאן לאחר שגורש מתנועת פת"ח ב-2011 על ידי מחמוד עבאס והקים תנועה מתחרה הנקראת "הזרם הרפורמיסטי".

נאצר אל-קידווה השמיע ב-3 במאי איום ברור, הוא קרא למחמוד עבאס להקשיב לקולות בתנועה הדורשים התחדשות ורפורמות, אחרת ינקטו פעילי פת"ח פעולות מחאה, כולל פרישה מהתנועה והקמת זרמים פוליטיים חדשים. "אני סבור שמרוואן ברגותי  תומך בדרך הזו", אמר אל-קידווה.

דחיית הבחירות סתמה את הגולל על סיכוייו של מרוואן ברגותי להיבחר לתפקיד יו"ר הרש"פ ולנצל זאת כדי להשתחרר ממאסרו בכלא הישראלי. עכשיו הוא תקוע שם כל עוד מחמוד עבאס נשאר בתפקידו. אין לו מה להפסיד והוא מאיים באמצעות מקורביו לעשות מרד בתוך פת"ח נגד הדיקטטורה של שלטון עבאס.

קרב הירושה ברש"פ צפוי להתעצם ולהתפתח לקרבות ירי בשטח. הציר שמקורב למחמוד עבאס וכולל את חוסיין א-שיח', מאג'ד פרג' ועזאם אלאחמד, נחוש לדכא ביד ברזל כל ניסיון להתמרד מול מנהיגותו של מחמוד עבאס. הציר הזה שולט במנגנוני הביטחון של הרש"פ, שמצויידים באלפי כלי נשק, אבל גם לנאמני מרוואן ברגותי ומוחמד דחלאן יש מאחזי כוח ומליציות בשטחי הגדה, וגם להם יש אלפי כלי נשק.

בשטח כבר קורים דברים שאינם בשליטת מחמוד עבאס. סימנים ראשונים להתפרקות פת"ח, מפלגת השלטון. הסכמות בשטח בין מתנגדיו, ברגותי ודחלאן, לצעדים מעשיים לשבירת השליטה המוחלטת שלו בפת"ח

את התסיסה והמאבקים הפנימיים בתנועת פת"ח מזהה תנועת חמאס שמנסה אף היא לערער את יציבות שלטונו של מחמוד עבאס באמצעות גל פיגועים בגדה.

ברחוב הפלסטיני חוששים מהתדרדרות למלחמת אזרחים ויש כעס ושנאה כלפי שלטונם המושחת של מחמוד עבאס וחבורתו. הכיסא של מחמוד עבאס מתחיל להתנדנד. למרות שישראל תומכת בו אין בכך ערובה שהיא תצליח להציל אותו מלטבוע בדייסה שאותה הוא בישל.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 801 מילים
עודכן לפני 11 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

שורת הכשלונות של נתניהו הסתיימה בכניעה סופית

עד הרגע האחרון אמש, עוד שקלו בסביבת נתניהו להודיע כי "עלה בידו להרכיב ממשלה" ● בסוף החליטו לוותר על הרעיון - האחרון שניסה תרגיל כזה היה שמעון פרס ב-1990, והאירוע הסתיים בביזוי גדול ● כעת צפוי הנשיא להעביר את המנדט ליאיר לפיד, שימצא את עצמו ברגע היסטורי, תשע שנים בלבד אחרי שהקים את יש עתיד ונכנס לפוליטיקה ● פרשנות

עוד 783 מילים ו-3 תגובות

פרשנות זה נגמר בדם

שעות ספורות לפני שהמנדט חוזר אל הנשיא, בליכוד לא בוחלים בשום טריק או הטרלה ● מיקי זוהר מציף את הוועדה המסדרת בתריסר חוקי התרסה ● חברי המפלגה לא מבינים למה סמוטריץ' לא כנוע לרבנים כמו בנט לפניו ● ומפלגת השלטון משום מה מוכנה לשקול להמליץ על בנט במקום על אחד מחבריה הבכירים ● ורק בעמדת מד"א במשכן מתברר שלכולם יש את אותו צבע דם

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
בהחלט חברי הכנסת בליכוד הם חבורת כבשים שותקים, אף כבש שותק אינו ראוי להנהיג עם. אולי עכשיו המפלגות החרדיות יצטרפו ללפיד. הישארות באופוזיציה פוגעת באינטרסים שלהם. ואז..... אפשר יהיה להח... המשך קריאה

בהחלט חברי הכנסת בליכוד הם חבורת כבשים שותקים, אף כבש שותק אינו ראוי להנהיג עם.
אולי עכשיו המפלגות החרדיות יצטרפו ללפיד. הישארות באופוזיציה פוגעת באינטרסים שלהם. ואז….. אפשר יהיה להחזיר את בנט לבית הספר היסודי, הוא צריך עוד להתפתח, ושיקח אותו את עבאס ושקד. נחפש להם בית ספר יסודי מעורב.
אם בליכוד יש כבשים שותקים, בנט ושקד גרועים יותר.
ללא יכולת הכרעה ומתיימרים להיות ראש ממשלה עם שבעה מנדטים.

עוד 739 מילים ו-2 תגובות

שלום ירושלמי היה שם, כשאורי שרצקי העלה את הרעיון להקים קבוצת אוהדים, לפני 14 שנה ● הוא זוכר את הגול הראשון בתולדות הפועל קטמון, באצטדיון בגבעם רם מול נחלת יהודה ב-19 באוקטובר 2007 ● והוא לא ישכח את הגול האחרון במשחק המכריע מול נס ציונה בטדי, ביום שישי שעבר, שהעלה את הפועל ירושלים לליגת העל בכדורגל אחרי 21 שנה ● לפעמים חלומות מתגשמים

עוד 1,210 מילים ו-1 תגובות

ישראל מנסה ליישר קו עם שאר העולם במרוץ נגד ההתחממות הגלובלית ● אבל משהו מהותי חסר בחוק האקלים המתהווה: מס הפחמן שיעודד מפעלים ומשקי בית להשתמש בפחות אנרגיה מזהמת ● ככה זה כשבמשרד להגנת הסביבה מביטים קדימה, אבל במשרד האנרגיה תקועים בעבר ● עדיין לא מאוחר לשנות את המצב

עוד 1,429 מילים

נתניהו הודיע לנשיא כי לא עלה בידו להרכיב ממשלה

דיווח: הליכוד לא ימליץ לנשיא להטיל על בנט את מלאכת הרכבת הממשלה ● אחרי שלא הצליח להשיג רוב נמנע מיקי זוהר מלהעלות להצבעה את ההצעה לפטור מחובת הנחה את החוק לבחירות ישירות ● הרב דרוקמן קורא לבנט ולשקד להודיע שיסכימו לכהן רק בממשלת ימין ● החלה חקירתו הנגדית של ישועה: נדרשנו להסיר ידיעות על משפחות שכולות, כי מתחו ביקורת על נתניהו

עוד 56 עדכונים

ראיון "במדינת ישראל, כל אחד יכול להיות 'יועץ בטיחות לאירועים המוניים'"

אם וכאשר תוקם ועדת חקירה לבדיקת האסון בהר מירון, אסור לה לעצור רק בשאלה מי היה אחראי למחדלים בקבר רשב״י ● זו הזדמנות לטפל בתחום הפרוץ והשערורייתי של ניהול הבטיחות בכל האירועים ההמוניים בישראל ● החקירה יכולה להתחיל עם עדותו המטלטלת של המהנדס ישראל (איזי) קצנלנבוגן: "המקרה של הר מירון זה לא רק עיגול פינות. זה הרבה יותר מזה"

עוד 2,184 מילים ו-3 תגובות

בימים אלה מנסה חברת "ורטיקל פילד" לבצע מהפכה בתחום חקלאות האוכל, עם ביתן נייד לגידול אנכי של ירקות שאינו זקוק לקרקע ויכול להתמקם בלב העיר ואפילו בכניסה לסופרמרקט ● בחודשים האחרונים חתמה החברה על חוזי אספקה עם רשתות ויקטורי ורמי לוי וכבר החלה לפעול בכמה סניפים ● אבל לא כולם מתלהבים מהסידור - והמתנגדים הבולטים הם החקלאים האורגניים

עוד 1,285 מילים

יונתן אוריך שוב הפסיד בבחירות. הפעם באלבניה

פרסום ראשון יונתן אוריך, דובר הליכוד ויועץ הניו-מדיה של נתניהו, הצטרף בחודש שעבר לקמפיין של מפלגת הימין השמרני באלבניה - אשר הפסידה בבחירות שנערכו שם בשבוע שעבר ● המנצח אדי רמה, ראש ממשלת אלבניה מאז 2013, העסיק אף הוא מספר יועצים ישראלים, ביניהם טל זילברשטיין, שהיה עד לאחרונה צמוד לגדעון סער ● בסך הכל עבדו בבחירות האלבניות לפחות שמונה יועצים מישראל

עוד 751 מילים ו-1 תגובות

מתוסכל מביטול הבחירות, חמאס מנסה להביך את אבו מאזן

עד כה, חמאס לא לקח אחריות על הפיגוע אתמול בצומת תפוח, אך ברור לכל כי הוצאה לפועל של פיגועים בגדה המערבית היא מאמץ נמשך של הארגון ● החלטת אבו מאזן לבטל את הבחירות מתסכלת את חמאס, שציפה לקבל רוב ובכך לקבל לגיטימציה בינלאומית ● אבל השינוי המדיני באזור בעקבות הסכמי אברהם והחשש מהסלמה ברצועה - עשויים להנמיך את גובה הלהבות ● פרשנות

עוד 580 מילים

איילת שקד: "נתניהו ואשתו כמו דיקטטורים, לא מוכנים לזוז"

גנץ יעלה לממשלה הצעת מחליטים לוועדת חקירה ממלכתית ● בנט לנתניהו: "ביקשתי ממשלה, ואין לך ממשלה" ● נתניהו לבנט: "ברגע שתתחייב לממשלת ימין יבואו אחרים" ● גנץ: "ראש הממשלה ושר האוצר חזרו בהם מסיכומים עם נכי צה"ל" ● סער שולל את הצעת נתניהו: "לא נחבור לממשלה שבה נתניהו שני ברוטציה" ● סמוטריץ׳ ובן גביר נגד ממשלה שתישען על רע"ם

עוד 66 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה