ממשלת שינוי של מומחים לא אידאולוגים

ג'ו ביידן נואם בזום בוועידת המנהיגים בנושא האקלים, 2021 (צילום: Johanna Geron, Pool via AP)
Johanna Geron, Pool via AP
ג'ו ביידן נואם בזום בוועידת המנהיגים בנושא האקלים, 2021

כיצד ג'ו ביידן מצליח לשקם כעת את ארה"ב אחרי עידן הטירוף של טראמפ? האם הוא עושה זאת עם אידאולוגיה? פוליטיקאי ישראלי שמביט כעת על ביידן, לא מבין את המהלכים של הנשיא האמריקאי בגלל פער תרבותי פוליטי בלתי נתפס.

ישראל סבלה מנזקי הקורונה לא פחות מארה"ב. למעשה מספר המתים למיליון נפש בישראל גבוה מזה שבארה"ב. אבל בארה"ב, מרגע שהוחלף השלטון, מתנהל מבצע ריפוי ושיקום מקצועי. ביידן מינה ממשלת מומחים.

ישראל סבלה מנזקי הקורונה לא פחות מארה"ב, עם מספר מתים למיליון נפש גבוה מזה שבארה"ב. אבל בארה"ב, מרגע שהוחלף השלטון, מתנהל מבצע ריפוי ושיקום מקצועי. ביידן מינה ממשלת מומחים

ביידן עטף את הבית הלבן באנשי מקצוע בתחומים שאותם הוא מוביל כמנהיג:

  • כלכלה שתיתן פתרון למצוקת מיליוני מובטלים וחסרי בית.
  • חיסונים המוניים במהירות שיאפשרו לצאת ממשבר הקורונה ולחזור לשגרה
  • תכנית ענק להתמודדות עם משבר האקלים שמשפיע על העולם כולו ועל ארה"ב בפרט.
  • שיקום היחסים עם מדינות אירופה וחזרה להסכם הגרעין עם איראן
  • תגובה הולמת להתערבות הרוסית בבחירות בארה"ב ועוד.

ביידן לא מינה אידאולוגים. הוא מינה אנשי מקצוע שמומחיותם היא המאפשרת להציג תכניות יעילות במהירות ולבצע אותן.

ומה אצלנו? גוש השינוי תקוע בשיח עם נפתלי בנט ואיילת שקד על "מינויים אידאולוגיים". כלומר מפלגת ימינה, למרות משבר הקורונה, מיליון מובטלים, עשרות אלפי עסקים קורסים, מעל 6400 מתים, משק בחובות של מאות מיליארדים (חוב לאומי של כטריליון), המפלגה הזו שהוצעה לה ראשות הממשלה עם 7 מנדטים, לא פחות, מתעניינת באידאולוגיה שלה. במשרדים שהם "אידאולוגיים" מבחינתה. בהתיישבות ביו"ש, בחקיקה נגד בג"צ ובהזרמת כספים לחינוך הדתי.

כלומר ימינה של בנט מנסה כעת לנצל את משבר הקורונה, את הכאוס שאליו הכניס אותנו בנימין נתניהו כדי להימלט ממשפטו כשגרר את המדינה לארבע מערכות בחירות, ללא תקציב – את כל זה מנסה מפלגת ימינה לנצל כדי לזכות במשרדים "אידאולוגים". מנסה לקדם את השקפת עולמה על חשבון השינוי הנדרש בממשלה ללא נתניהו.

איילת שקד צריכה לטענתם, לחזור למשרד המשפטים כדי למנות שופטים. שופטים שמרנים. זה כמובן מאוד חשוב למיגור האבטלה ובניית בתי חולים ושיקום מערכות הרפואה הרווחה והחינוך.

מפלגת ימינה, למרות משבר הקורונה, מיליון מובטלים, עשרות אלפי עסקים קורסים, מעל 6400 מתים, משק בחובות של כטריליון, המפלגה הזו שהוצעה לה ראשות הממשלה עם 7 מנדטים, מתעניינת ב"אידאולוגיה"

ובכן צריך לומר בקול ברור – ממשלת השינוי, אם תקום, לא זקוקה כעת לשרים אידאולוגים. פשוט בגלל שלישראל אין זמן או אפשרות לעסוק כעת באידאולוגיה. לא בסיפוח ולא בהתיישבות ביו"ש ולא בהסכם עם הפלסטינים.

ישראל נמצאת בשבר טקטוני במערכות המשפט, הדמוקרטיה, שומרי הסף. ישראל סובלת משלל נזקי הקורונה בתחומי הכלכלה, הבריאות, הרווחה, החינוך, התחבורה והביטחון.

ממשלת ישראל זקוקה למומחים. לאנשי מקצוע. למדענים, כלכלנים, שופטים בדימוס, מנהלים מוכחים במשק עם ניסיון בניהול מערכות ענק, לא למירי רגב שאתמול היא שרת התרבות והיום שרת התחבורה ועד עתה לא קראה את צ'כוב ולא למדה כיצד מסיעים מיליונים מהפריפריה למרכז כל בוקר ביעילות. מירי רגב הרי עוסקת רק בחנופה לנתניהו ובמינוי הבא שלה לתפקיד בכיר יותר. מירי רגב היא לא מומחה בתחומו.

גם הפוליטיקאים האחרים בגוש השינוי צריכים להבין היכן הם נמצאים מבחינת יכולתם לשקם את המדינה והיכן המדינה נמצאת. רוצים להיות ג'ו ביידן? שימו בצד את האידאולוגיה שלכם. את האגו שלכם. תוותרו על תפקידי שרים וקחו אנשי מקצוע.

הממשלה העתידית צריכה לכלול רק 7 שרים פוליטיים – שהם ראשי המפלגות המרכיבות את הקואליציה: לפיד – יש עתיד, גנץ – כחול לבן, ליברמן – ישראל ביתנו, ימינה – בנט, העבודה – מיכאלי, מרצ – הורוביץ, תקווה חדשה – סער. ככל שהמשותפת תצטרף או רע"ם, יצורפו ראשי הסיעות הללו. זהו. יתר השרים בממשלת 18 שרים בלבד, צריכים להיות אנשי מקצוע בתחומם. ממשלה קטנה, יעילה, מתפקדת, שנועדה לשקם מדינה.

ובכן צריך לומר בקול ברור – ממשלת השינוי, אם תקום, לא זקוקה כעת לשרים אידאולוגים. לישראל אין זמן או אפשרות לעסוק כעת באידאולוגיה, בסיפוח, בהתיישבות ביו"ש או בהסכם עם הפלסטינים. ישראל בשבר טקטוני

יתר חברי הכנסת של המפלגות המרכיבות את הקואליציה יתכבדו ויילכו לעבוד בבית המחוקקים. לשם כך הם נבחרו. יאיישו את ועדות הכנסת, יקדמו חוקים לשיקום הכלכלה והחברה, יפקחו על הממשלה, יבדקו את תפקוד שומרי הסף במשטרה בשב"כ במוסד בצבא, בחברת חשמל, במערכות לאיכות הסביבה, במתווה הגז, בעיריות.

יטפלו בשחיתות הגואה ויעזרו למערכת הדמוקרטית להשתקם עם חוקי יסוד מכוננים. אולי חוקה לישראל, שינוי חוק הלאום, חוקים למניעת מינוי ראש ממשלה נאשם בפלילים, חוקים שיגבילו מערכות בחירות כאשר ח"כ מסוים לא מצליח להרכיב ממשלה ויאפשרו מיד לאחרים לעשות זאת. חוקים שיתנו לבג"צ את הכלים למנוע מנאשם בפלילים להרכיב ממשלה. יקימו ועדות חקירה לפרשיות המזעזעות של הצוללות, אלימות המשטרה, רצח נשים ואלימות בחברה הערבית ועוד ועוד.

לחברי הכנסת יש עבודה רבה בתחום ההגנה על הדמוקרטיה וחקיקה, שתוציא את ישראל משנות הטירוף, השקרים וההסתה של נתניהו. הממשלה החדשה חייבת לעבוד כרשות מבצעת. נטו. לא יתכן שכל ח"כ יהיה גם רשות מחוקקת וגם רשות מבצעת ושליש מחברי הכנסת יהיו חברי ממשלה.

הממשלה הזו צריכה לעבוד עם אנשים שמומחיותם היא הנכס לישראל. יזמי הייטק בכירים, אנשי משפט מובילים, אנשי חינוך תרבות ועבודה סוציאלית, רופאים ומנהלי בתי חולים, מפקדי חיל האוויר לשעבר (הטובים לטיס אולי גם טובים לניהול המדינה), אנשי ביטחון מנוסים ומנהלים בתחומי התחבורה, האנרגיה, התקשורת, החינוך והתרבות.

התרבות הפוליטית הישראלית חייבת להיפרד מהאנרציה המשוגעת של ריצה אחרי תפקידי שרים לכל ח"כ וכל פוליטיקאי שרק החל את דרכו. המדינה חשובה יותר ממינוי ח"כ אנונימי חדש/ה לתפקיד ניהולי בכיר.

הדוגמה של שרה כמו גילה גמליאל באיכות הסביבה, או אמיר אוחנה במשפטים ואחר כך בביטחון הפנים, ישראל כץ באוצר ואקוניס (כן כן אקוניס הוא מומחה בין לאומי למשפט בתחומי הליטיגציה, שלטון החוק והחלל. לכן מינוי לשר משפטים הוא היגיון צרוף), היא הנותנת.

יתכבדו החכ"ים ויעבדו כמחוקקים. שיתנו לבג"צ כלים למנוע מנאשם בפלילים להרכיב ממשלה. שיקימו ועדות חקירה לפרשיות המזעזעות של הצוללות, אלימות המשטרה, רצח נשים ואלימות בחברה הערבית

האנשים הללו, מלבד הבעייתיות שבנאמנותם העיוורת לנתניהו, הם פשוט לא אנשי מקצוע ולא יודעים לנהל את המערכות שהופקדו בידיהם. שנים יקח ללמד אותם על גבו של הציבור את מה שאנשי מקצוע מומחים בתחומם יכולים לעשות כמו בממשל ביידן בתוך 100 ימים מכינון הממשלה.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 921 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום רביעי, 16 ביוני 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

אף אחד לא לוקח אחריות על הפשיטה ביישוב הבדואי ביום השבעת הממשלה

מה בדיוק עומד מאחורי האירוע שכמעט פירק את הממשלה עוד בטרם הושבעה? ● שעות ספורות לפני הצבעת האמון בכנסת סיירו שוטרים בביר הדאג' בנגב, והזהירו את התושבים ש-30 בתים מיועדים להריסה ● זה מה שהוביל את סעיד אלחרומי, ח"כ רע"ם ובן בית ביישוב, להודיע כי לא יתמוך בממשלת השינוי ● האם עיתוי האירוע היה מקרי? ● בדיקת זמן ישראל מעלה שאלות מטרידות

עוד 1,804 מילים ו-2 תגובות

צריך ליווי פסיכולוגי לראש הממשלה

מתוך הבנה של מורכבות התפקיד וכדי שיוכל למלא אותו על הצד הטוב ביותר מדינת ישראל דואגת לספק לראש הממשלה את כל התמיכה הנדרשת – עוזרים, נהגים, מאבטחים, מעון, מבשלות, מכבסות וכדומה. בתקופת נתניהו אפילו נרכש מטוס פרטי.

כל הצרכים הפיזיים והמקצועיים נענים ברמה הגבוהה ביותר, אבל דווקא בתחום שהוא בלב תיפקודם לא מקבלים מקבלי ההחלטות כל תמיכה רשמית – התחום הנפשי.

ישראל דואגת לספק לרה"מ את התמיכה הנדרשת. כל הצרכים הפיזיים והמקצועיים נענים ברמה הגבוהה ביותר. אבל דווקא בתחום שהוא בלב תיפקודם לא מקבלים מקבלי ההחלטות כל תמיכה רשמית – התחום הנפשי

מדוע? מעבר לחששות שקשורים למידור בטחוני, אפשר להעריך שיש קשר לתפיסות שוביניסטיות מיושנות, לפיהן פסיכולוג זה לחלשים. או כפי שהתבטא בני גנץ בתגובתו לשמועות שהופצו על ידי הליכוד (ומעידות גם הן על התפיסה כלפי היעזרות במטפלים בישראל) לפיהן הוא נפגש עם פסיכיאטרית וקיבל טיפול תרופתי: "הכדורים היחידים שאני מכיר הם 5.56 ו7.72".

תפיסות כאלו אינן נולדות בחלל ריק. למרות התמונה שאפשר לקבל מהמדיה, לפיה ייעוץ פסיכולוגי הוא כבר ענין מקובל בחברה, תמיכה נפשית מבוססת מדע היא פרקטיקה חדשה יחסית. אנשים תמיד קיבלו שירותי תמיכה וייעוץ, אך הספקים המסורתיים היו אנשי הדת, שהיוו ועדיין מהווים יועצים רוחניים ומוסריים.

לפחות על פי היומרה, אנחנו לא חיים במדינה דתית, שמתנהלת על פי פסיקתם של הרבנים קנייבסקי ודרוקמן, אלא במדינה דמוקרטית שמתנהלת על פי שיקול דעתם של נבחרי הציבור. אלו פועלים על פי העובדות המדעיות שמוצגות בפניהם. הממסד הפסיכולוגי כפוף לחוקי אתיקה מחמירים, שמחייבים אותו לייעץ ללקוח רק על פי טובתו הנפשית ולשמור על סודיות למעט במקרים מסכני חיים.

סודיות של ייעוץ רוחני-נפשי מהסוג המסורתי הופרה בבוטות, למשל על ידי הרב גיא חבורה, שהדליף סודות מהכוורת של בני גנץ ליריבו נתניהו. אם היה פסיכולוג רשיונו היה נשלל והוא היה יושב בכלא, אך לרבנים אין מחויבות ללקוחותיהם.

כדאי להתעמת עם הנושא ישירות – קבלת ייעוץ פסיכולוגי או ייעוץ רגשי אחר הם סימני חוזק ולא סימני חולשה, היכולת להיפתח, לחלוק את מחשבותיך ולהעלות אותן לדיון מביאות לחוסן גדול יותר ולתהליכי חשיבה בריאים יותר ודווקא הפחד מלחשוף את מחשבותיך מעיד על שבריריות.

כדאי להתעמת עם הנושא ישירות – קבלת ייעוץ פסיכולוגי או ייעוץ רגשי אחר הם סימני חוזק ולא חולשה, היכולת להיפתח, לחלוק את מחשבותיך ולהעלות אותן לדיון מביאות לחוסן גדול יותר ולתהליכי חשיבה בריאים יותר

בעולם המידע החדש בו העומס הולך וגובר ומערכות יחסים הופכות לעדינות ורגישות יותר, חלק מרכזי בכישורי ניהול הוא חלוקת לחצים נכונה והיכולת להתמודד עם שינוי תוך שמירה על הזהות והמרכז הנפשי – אתגר שיעמוד בוודאי מול ראש הממשלה הנכנס נפתלי בנט.

הפילוסוף היווני קיקרו טבע את המושג חרב דמוקלס שמסמל את הסכנה המאיימת מעל ראשו של כל שליט והופכת את כל כיבודי התפקיד לחסרי טעם. תפקיד ראש הממשלה הוא כזה, שהאחריות המונחת על כתפו של אדם אחד היא קשה מנשוא. אנחנו רוצים לחשוב שהאנשים שמגיעים לתפקיד הם מיוחדים, והם באמת כאלה, אבל גם הם רק בני אדם.

מנהיג דגול כצ'רצ'יל סבל מדיכאון מז'ורי, ובישראל מנחם בגין יצא ממשרד ראש הממשלה שרוי בדיכאון שהוא מעולם לא יצא ממנו. גם יצחק רבין שהיה ידוע כמפקד שמשרה ביטחון על פקודיו התמוטט מהלחץ טרם מלחמת ששת הימים. משה שרת כתב אחרי פרישתו שתפקיד ראש הממשלה לא התאים לאופייו.

גם שר הביטחון בני גנץ, "שלא צריך עזרה", סובל מבעיות גב כרוניות שגורמות אי נוחות לכל מי שמסתכל עליו. אבל על בעיות גב תמיד אפשר לומר, תוך עצימת עיניים מכך שעמוד השדרה הוא איבר נויורולוגי ולמעשה חלק מהמוח, "אין לזה קשר ללחץ".

וראש הממשלה היוצא מר נתניהו? ובכן הוא בוודאי לא סובל מהתמוטטויות, אבל לא כל הקשיים הנפשיים נראים לעין. עדויות רבות של עוזריו הצמודים מעידות עליו כאדם חרדתי ופרנואיד באופן קיצוני. תכונות שכשראש מדינה מחזיק בהן, הן מסכנות באופן חמור את המשטר הדמוקרטי ואת המנהל התקין.

ייתכן שפרשיות נתניהו היו יכולות להימנע אם הוא היה מתחזק יותר את האמון הבסיסי שלו באנושות.

גם שר הביטחון גנץ, "שלא צריך עזרה", סובל מבעיות גב כרוניות. אבל על בעיות גב תמיד אפשר לומר, תוך עצימת עיניים מכך שעמוד השדרה הוא איבר נויורולוגי ולמעשה חלק מהמוח: "אין לזה קשר ללחץ"

נפתלי בנט וחבריו למפלגת ימינה היו צריכים לעשות מעבר נפשי שאין לזלזל בו כדי לחבור ליריביהם האידיאולוגיים לממשלת האחדות. בנוסף לאתגרי התפקיד הם יצטרכו להתמודד עם סתירות פנימיות ועם אתגרים משפחתיים ואישיים. מן הראוי למען כולנו שיקבלו את העזרה מאנשי המקצוע הטובים ביותר שיש לישראל להציע.

רבים ממפתחי הפסיכולוגיה המודרנית כפרויד, אדלר, אליס מילר, ויקטור פרנקל ורבים אחרים היו בני העם היהודי. אנחנו מרבים להתגאות בישראלים ככהנמן וטברסקי שזכו בפרס נובל על מחקריהם, אז מדוע בחיינו הציבוריים איננו רואים בקבלת ייעוץ פסיכולוגי נקודת זכות?

ייתכן שהמנהיגים הישראלים מקבלים ייעוץ נפשי באופן פרטי, אך יש טעם בהסדרת הנושא בפומבי. זו תהיה דוגמה אישית לעם שסובל מאחוזי פוסט טראומה, חרדה ודיכאון עצומים, ומכיר עוד כמה כדורים חוץ מכדורי הרובה

אשל עוזר בן 30, דור שני לעסק חקלאי, כותב בנושאים אישיים-חברתיים מזה כ10 שנים. הוציא ספר אישי בשם "החיים מהצד". פרסם אתר בשם "מתוך בחירה אישית" שעזר לאלפי אנשים לעשות הפסקה מקנאביס ופעיל לגליזציה ושינוי מדיניות המלחמה בסמים למדיניות צמצום נזקים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 741 מילים ו-1 תגובות

בלפור והבימה אאוט - שער שכם אין ● הדגלים השחורים הוחלפו בדגלי ישראל, החילונים בחרד"לים ● הפוסטרים היצירתיים והלבוש הצבעוני הפכו לבגדי ישיבה או חולצות סוף מסלול ● המיניות המוחצנת הוחלפה בהפרדה בין בנים ובנות ● מצעד הדגלים אתמול הוכיח שישראל היא אכן מדינה "יהודית ודמוקרטית": כשהממשלה יהודית - המחאה דמוקרטית, ולהיפך

עוד 821 מילים ו-2 תגובות

בקשת הצדדים התקבלה: משפט נתניהו יופסק לשלושה שבועות

הוועדה המסדרת ננעלה בלי שהקואליציה הצביעה על חוק האזרחות ● ״מתחייבת אני״ בשפת סימנים: שירלי פינטו היא החירשת הראשונה במשכן ● קרעי תוקף את בנט ולפיד: ממשלת ברית האחים המוסלמים ● ח״כ מעוז: מתנגדי נתניהו חולים במחלת נפש ● כ״ץ מבקר את הממשלה החדשה על התגובה לבלוני התבערה ● מיקי זוהר: לא יהיו קיזוזים עם הקואליציה; ביטן: לא נעמוד בזה ● מלך מרוקו בירך את בנט

עוד 40 עדכונים

למקרה שפיספסת

"אתה רואה, הסתדרנו בלי ביבי", אמר אמש אחד השרים הטריים, בסיומו של מצעד הדגלים שעבר יחסית בשלום ● בלילה המצב כבר נראה מעט שונה ● חיל האוויר תקף ברצועת עזה בתגובה לבלוני התבערה ששוגרו אתמול מהרצועה ליישובי עוטף עזה ● אם חמאס יגיב בירי רקטות, קואליציית הקצוות הפוליטיים תתמודד מהר מהצפוי עם מבחן ביטחוני-מדיני ● פרשנות

עוד 456 מילים ו-1 תגובות

מצעד פרחים במקום מצעד הדגלים

לאחר צעדת מג"ב והיס"מ אתמול בירושלים, אולי הגיע הזמן להוציא את חגיגות איחוד ירושלים מידי סקטור מסויים בחברה הישראלית, כדי שיום ירושלים יהיה באמת חג ישראלי, נחלת כל חלקי הציבור ולא רק יידישאי דתי.

לאחר צעדת מג"ב והיס"מ אמש בירושלים, אולי הגיע הזמן להוציא את חגיגות איחוד ירושלים מידי סקטור מסויים בחברה הישראלית, כדי שיום ירושלים יהיה באמת חג ישראלי, נחלת כל חלקי הציבור ולא רק יידישאי דתי

מה שראינו אתמול בירושלים לא היו חגיגות איחוד העיר, אלא אירועי חלוקת העיר מחדש. ירושלים תישאר מאוחדת לא על פי מספר הדגלים שיתנופפו בגאון, אלא אם ערביי מזרח ירושלים ירצו את האיחוד הזה. עד הרגע הזה הם מעוניינים באיחוד, אבל הפיכת הדגל לאצבע בעין של הערבים, מאיצה תהליכים של מורת רוח וכעס, עד לרגע הפיצוץ שבו הערבים יגיבו.

ברגע הזה ירושלים תחולק שוב.

הצורך לגייס מספר כל כך מסיבי של שוטרי מג"ב ויס"מ להגן על הצועדים – ולהגן על הסוחרים מתגרת ידם של הצועדים – מעיד כי ירושלים כבר בהתפרקות. אם תתחזק התחושה בקרב הערבים שממשלת ישראל דואגת רק ליהודים על חשבונם, הם לא ימצאו עוד עניין באיחוד.

בכל האינתיפאדות הקודמות ערביי מזרח העיר לא נגררו אחרי רמאללה ועזה. הם רצו את אחדות העיר. אנו מקרבים אותם לנקודה שהם עלולים להוביל את האינתיפאדה הבאה.

גם נושאי הדגלים בגאון חייבים לקחת בחשבון שתרומתם לאחדות העיר היא בכך שרוב הישראלים מדירים רגלם מירושלים, ושהפרובוקציה אתמול מול חמאס יצרה כעס ומורת רוח בקרב הישראלים. רובם גם לא מזדהים עם הריקודים האידשאיים, המוכרים רק בחוגי הישיבות ולא לציבור הרחב.

גם נושאי הדגלים בגאון חייבים לקחת בחשבון שתרומתם לאחדות העיר היא בכך שרוב הישראלים מדירים רגלם מירושלים, ושהפרובוקציה אתמול מול חמאס יצרה כעס ומורת רוח בקרב הישראלים

לשנה הבאה הייתי מכין חג חדש, שעם ישראל יזדהה אתו, כמו למשל טיולים והדרכות באתרי העיר הקסומים, אירועי תרבות ובילוי, כולל ביקור בהר הבית כתיירים הבאים להתפעל מיפי המסגדים בהדרכת אנשי הווקף, על פי מה שנקבע בהסכמי הסטטוס קוו שישוקמו. ובמקום מצעד הדגלים – מצעד הפרחים, שבו יחלקו פרחים בעיר העתיקה.

פנחס ענברי הוא חוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה לענייני המזרח התיכון ועיתונאי. הוא גם סופר ותסריטאי. ספרי העיון שחיבר עוסקים בבעיה הפלסטינית, והרומנים שחיבר יחד עם אשתו אביבה הם: "על גב סופה" על אתגרי הקהילות הנוצריות בגליל המערבי בימי המנדט הבריטי מול האיסלאם הרדיקלי ומעמד האישה, ו"שומר השאול" עוסק בשחיתות הישראלית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 313 מילים

תגובות אחרונות

עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות
הקורא בקלפי
הקורא בקלפי
תקשורת, פוליטיקה ושקרים אחרים

דברים שאלונה בר און לא מבינה

מו"לית גלובס מתקשה לראות את העיתונאים שלה מול עיניה ● היא לא חשה את פחדיהם, לא שותפה לחרדותיהם ולא באמת מבינה את הדילמות המניעות אותם ● היא גם לא חשה שהיא באמת חייבת להם הסבר מעמיק ● לכן היא מוסרת הצהרה מעורפלת ומקווה שיבינו את כוונתה ויניחו לה לנפשה ● דעה

עוד 1,255 מילים ו-1 תגובות

מצעד הדגלים שיתקיים הערב תופס את חמאס במצב מוחלש ● בימים אלה נמצאת משלחת מצרית גדולה בעזה במאמץ לסייע בשיקום הרצועה ● לא חמאס ולא ישראל ירצו לפתוח בסבב לחימה כשאזרחים מצרים עלולים להיקלע לאש הצולבת ● ועדיין, חמאס עשוי להציב בפני ממשלת בנט את מבחנה הראשון: האם דין בלון תבערה כדין קסאם? ● פרשנות

עוד 776 מילים

נתניהו ממשיך להשתמש במעון הרשמי כאילו היה ביתו הפרטי

בהיעדר תקנון רשמי הקובע נוהלי פינוי מעון ראש הממשלה אחרי חילופי שלטון, אפשר לסמוך על נתניהו שגם סמל המדינה הזה יהפוך לכלי פוליטי בידיו ● אמש התארחה שם שגרירת ארה"ב לשעבר באו"ם ● התמונה הרשמית וההודעה שהוציאה יוצרים את הרושם שנתניהו בכלל לא הוחלף ● ביקום של נתניהו, ממילא הוא יפיל את ממשלת בנט בתוך זמן קצר, אז מה הטעם לארוז בכלל ● פרשנות

עוד 984 מילים ו-2 תגובות

אלפים השתתפו במצעד הדגלים, חלקם צעקו 'מוות לערבים'

לפיד: "בלתי נתפס שמחזיקים דגל וצועקים מוות לערבים באותו הזמן" ● מינויים ראשונים של בנט: טל גן צבי ראש הסגל, מתן סידי דובר ושמרית מאיר יועצת מדינית ● 20 שריפות פרצו בעוטף עזה ● תנועת מטוסים לנתב"ג הוסטה למסלול חלופי ● מנסור עבאס: "היה צריך לבטל את המצעד"

עוד 49 עדכונים

כינונה של ממשלה חדשה והחלפת נתניהו בראשות הממשלה הם ניצחון לנורמה הערכית העומדת בבסיס הלכת דרעי-פנחסי כי מי שעומד לדין בעבירות חמורות אינו יכול לכהן בממשלת ישראל ● עכשיו הזמן לעגן את ההלכה בחקיקה הכוללת גם את ראש הממשלה ● פרשנות

עוד 819 מילים ו-1 תגובות

שתיים אוחזות בעתיד הסביבה

העיניים של פעילי הסביבה נשואות אל כניסתה של תמר זנדברג למשרד להגנת הסביבה, אבל מינוי מסקרן ומשפיע לא פחות נרשם דווקא במשרד האנרגיה ● לקארין אלהרר יש נסיון מועט בתחום, אבל עברה הפרלמנטרי נותן מקום לתקווה שגם היא וגם זדברג יאחדו כוחות - ובתור התחלה, מול האיום המיידי הנשקף מהסכם קצא"א ● פרשנות

עוד 891 מילים

53 ימים חיכה סולימן, תינוק עיראקי הסובל ממום בליבו, על מנת שתאושר כניסתו לארץ לניתוח מציל חיים ● כעת הוא במצב קריטי, בתל השומר ● מאז שהועבר הטיפול בבקשות הכניסה של תינוקות ממדינות ערב לטיפולי חירום ממשרד החוץ לרשות האוכלוסין, תחת הנהגת שר הפנים אריה דרעי, הנהלים הוקשחו ותשעה תינוקות מתו בזמן ההמתנה ● הקורונה והלחימה בעזה רק החריפו את המצב

עוד 963 מילים

בית משפט קבע כי אין הצדקה לעמדת בנק מרכנתיל לסרב לבקשת בני הזוג ערב להפקיד בחשבונם מיליוני שקלים שמקורם במכירת ביטקוין ● אולם מאז פסק הדין, הבנק לא נענה לדרישות הזוג להפקיד את הכסף ועתה גורר אותם לערעור יקר בעליון ● כך, במקום ליהנות מהמיליונים שהרוויחו ביושר אחרי שנים של מאבק, הזוג ערב פונה כעת לציבור בבקשה לעזרה במימון מאבקם

עוד 1,053 מילים ו-1 תגובות

כנגד כל הסיכויים, בנט ולפיד עשו היסטוריה

למרות המהומה חסרת התקדים, נאום יותר או פחות, ועל אף החששות, הדרמות, הצחוקים והדמעות: בסוף זה קרה ● אחרי 12 שנות שלטון, בנימין נתניהו עבר לשבת בשורות האופוזיציה ונפתלי בנט תפס את מקומו בכס ראש הממשלה ● הכוח החליף ידיים, מדינת ישראל הפכה דף ● עולם כמנהגו נוהג ● פרשנות

עוד 967 מילים

דיווח: מגעים מתנהלים לקיום פסגה בין ישראל, איחוד האמירות, בחריין וארה"ב

חברי הממשלה ערכו את הצילום המסורתי עם הנשיא ● פגישת החפיפה בין בנט לנתניהו ארכה פחות מחצי שעה ● השר לביטחון הפנים בר-לב אישר את קיום מצעד הדגלים ● ליברמן: לא תהיה העלאת מיסים ● הקואליציה החליטה לצמצם את פגרת הקיץ לשבועיים ● נתניהו לחבריו באופוזיציה: הממשלה תיפול מהר משאתם חושבים ● נעמה שולץ תתמנה למנכ"לית משרד ראש הממשלה החליפי

עוד 62 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה