שנה וחצי לקח לפרקליטות לסגור תיק שעסק בחשד שהופרך מיד

 (צילום: iStock- greenleaf123)
iStock- greenleaf123

1

סוכן ביטוח נחשד בהונאת לקוח בסכום של 1000 שקלים. חברת הביטוח מתלוננת במשטרת ישראל. הסוכן נחקר תחת אזהרה. הוא כופר בחשד. המשטרה גובה את עדות הלקוח. ואז עורכת ביניהם עימות: גרסת הלקוח קורסת. הוא חוזר בו ומבהיר שמדובר בטעות. שמעולם לא שילם 1000 שקלים נוספים לסוכן הביטוח. שאין שום טעם להמשיך בחקירה.

2

עכשיו צריך לגנוז את התיק, לא? להבהיר לסוכן משולל העבר הפלילי, לבת זוגו הנורמטיבית (האישה הכי חנונית, הכי מסודרת, הכי אחראית והכי ישרה שהכרתי) ולילדיהם – שהכתם הוסר. שהחשד הופרך. שהתיק יישלח לתהום הנשיה. שגמרנו עם הלילות טרופי השינה. שחלאס. מספיק ודי. לא?

3

אז זהו, שלא. משטרת ישראל (מדובר ביחידת חקירות הונאה מוערכת) אינה מוכנה לקחת על עצמה את הסיכון העצום שבהחלטת גניזת תיק מופרך שמתמקד ב-1000 שקלים (אלף שקלים) שמתברר שכלל לא נגנבו. היא מחליטה להעביר את התיק לפרקליטות המחוז. מה רע? הגוף שמופקד על ההחלטה הסופית אם לגנוז תיקי מרמה או שמא להגיש בעטיים כתבי אישום בבית המשפט. גוף חשוב ומוערך (חרף כל הביקורת) שמופקד על האיזון הרגיש שבין האינטרס הציבורי שטמון בלוחמה בפשע לבין חובת השמירה על זכויות החשוד והנאשם.

4

וכאן זה אמור להסתיים. תיק קל. פשוט. רזה מאד. בקושי כמה דפים. הודעת חשוד. הודעת מתלונן מפי נציג חברת הביטוח. הודעת הלקוח שנטען תחילה כי נגבו ממנו 1000 השקלים שלא כחוק. אולי איזה מזכר או שניים שניסח החוקר. ותוכן העימות בין החשוד ללקוח שבמהלכו הופרך החשד מכל וכל.

5

אז לא. כאן זה לא הסתיים. כאן זה רק החל. פרקליטות המחוז קיבלה לידיה את התיק הקטנטן לפני פסח 2018. שלחתי אליה מספר מכתבים מנומקים שטמנו בחובם שורה תחתונה פשוטה: אנא מכם, גינזו את התיק. תחסכו מעצמכם עבודה מיותרת. תחסכו מסוכן הביטוח ומשפחתו מתח עצום, לילות טרופי שינה, מריבות חסרות תוחלת בין הסוכן לאשתו, חודשים של המתנה, תקופה ארוכה של חוסר ודאות, חרדה מפני אי חידוש רישיון סוכן הביטוח, והוצאות מיותרות. הם כבר הוציאו 15 אלף שקלים. שכר טרחת הסנגור. שכר טרחתי. בואו נחסוך להם הוצאות מיותרות נוספות.

6

המכתבים שלי נותרים ללא תגובה. אני מחפש אפוא את הפרקליטה באופן טלפוני. משאיר הודעות. הכי מנומסות. הכי נעימות. מבהיר שאני מודע לעומס העצום. מטעים שברור לי שישנם סדרי עדיפויות. מדגיש שגם אני מעניק קדימות במשרדי לפרשת רצח או שוחד או מעצר דחוף על פני תיק הונאה קטנטן. אבל שב ומבקש: החשד הופרך. התיק קרס. זהו תיק זעיר שיש לסגור. בואו נגמור עם זה מהר ככל הניתן. כך מכתיב האינטרס הציבורי. כך נבטיח את אמון הציבור במערכות אכיפת החוק. כך נשמור על זכויות האדם והאזרח כראוי. כך ננקה את השולחן משטויות ונתמקד בעיקר בראש נקי: לוחמה בפשיעה כלכלית רצינית.

7

כלום. נאדה. שום תגובה. רק לקראת ספטמבר אני מצליח לשוחח עם הפרקליטה. היא מבטיחה לי שבתום תקופת החגים אקבל תשובה. בתום חגי תשרי של סתיו 2018.

8

לא אלאה אתכם בהמשך. רק אציין שבתום תקופת החגים לא קיבלתי שום תשובה. אין טעם לספר על המכתבים הרבים ששלחתי מאז לפרקליטות. על ההודעות הטלפוניות התקיפות אך המנומסות. על ההבהרה שהלקוחות שלי (הסוכן ואשתו) באמת מבינים עד כמה עמוסה הפרקליטות. אבל עד כמה הם אינם ישנים בלילות. גם אין טעם לספר לכם שרק לאחר מספר חודשים קיבלתי מענה לקוני שלפיו הנושא עדייו נבחן בהתאם לסדרי העדיפויות של הפרקליטות. רגע, אבל הבטחתם מענה באוקטובר 2018, לא? ועכשיו אנחנו כבר בינואר 2019. ובאפריל 2019. וביוני 2019. יותר משנה וחצי מאז נפתחה החקירה. שנה ורבע מאז שעבר התיק הגמדי מהמשטרה לפרקליטות.

9

בימים האחרונים קיבלתי תשובה. התיק נגנז. הפרקליטה הדגישה שעל הלקוח שלי לדעת שאם תוגש נגדו תלונה נוספת, הוא עלול להסתבך. שום התנצלות על המענה המאוחר. אז בנאדם לא ישן לאורך שנה וחצי על לא עוול בכפו. וגם אשתו לא. סו וואט? למה מי מת?

10

הסוכן מאושר כמובן. אשתו בכתה מהתרגשות בשיחת הטלפון בה בישרתי לה על החדשה המשמחת. הם רוצים לקפוץ למשרדי ולהעניק לי מתנה (סיגרים?). הם חמודים. נורמטיביים. אנשים מקסימים.

11

אני מודע לעומס העצום על כתפי הפרקליטים בפרקליטות המדינה. רובם חרוצים מאין כמוהם. רציניים. משקיעים. מעמיקים. רגישים לשלטון החוק ולזכויות האדם והאזרח. עומדים בלוחות זמנים לוחצים. עובדים קשה ממני. ומבצעים מלאכת קודש. לא פחות.

12

אבל יש יותר מדי מקרים כאלה. אני מתעקש להגן על החלקים המשובחים שקיימים במשטרת ישראל ובפרקליטות המדינה. מתעקש לדבר בשבחם בתקשורת. מתעקש להציג עמדה נוקשה מול המתקפות המתלהמות על מערכות אכיפת החוק מצד החשוד מבלפור וגורמים עתירי כוח נוספים. רק לאחרונה זוכה לקוח שייצגתי: איש עסקים שנאשם במתן תרומה אסורה ליצחק הרצוג בפריימריז לראשות העבודה לפני 6 שנים. הדגשתי הן ברשת ב' והן בתקשורת הדיגיטלית והמודפסת (אתרי חדשות ועיתונים) עד כמה המשטרה לא רדפה את הלקוח שלי. עד כמה הפרקליטות לא ביקשה לחסלו פוליטית או כלכלית. עד כמה מדובר בטעות בשיקול דעת שניתן להבין. ועד כמה חשוב להימנע ממתקפות מתלהמות על משטרת ישראל ופרקליטות המדינה.

13

אז כן, חובתנו להימנע ממתקפות מתלהמות. אבל חובתנו גם להתעקש על ביקורת לגיטימית. לא יכול להיות שאדם נורמטיבי ימתין שנה וחצי לגניזת תיק חקירה מופרך שקרס עם תחילת החקירה, תוך שהוא נקלע למצוקה עמוקה, לחרדה מפני שלילת רישיונו ולחוסר ודאות מעיקה מאין כמוה. וכמוהו ישנם אלפים. אולי יותר. הדבר הזה חייב להיפסק.

עו"ד דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. יליד שנת 73', נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 783 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום שישי, 12 ביולי 2024
מה שחשוב ומעניין עכשיו
היום ה־280 ללחימה ● 120 חטופים עדיין בעזה

דיווח: גורם המעורה בפרטי המשא ומתן אומר שנתניהו פועל לעכב את ההסכם

לפי הפרסום בחדשות 12, הגורם, המעורה בפרטי המגעים, אומר שההתעקשות על בניית מנגנון למניעה של מעבר חמושים לצפון הרצועה תתקע את המשא ומתן למשך שבועות ● צה"ל ושב"כ התנקשו בחייו של סגן מפקד גדוד שג'אעיה של חמאס ● הקבינט אישר את הארכת שירות החובה לחיילים ל-36 חודשים ל-8 השנים הבאות ● מפלגת העבודה אישרה את האיחוד עם מרצ

עוד 33 עדכונים

עשן בעיניך

הארכיון של רוןזמן ישראל נובר בארכיון של העיתונאי הוותיק רון מיברג ומפרסם מחדש מבחר מכתבותיו, שקריאה בהן היום מספקת פרספקטיבה איך הגענו עד הלום ● והשבוע: בחזרה ל-2014, השנה בה פורסם כי ארבעה מה"מרלבורו מן" - קמפיין הפרסום המיתולוגי של חברת הסיגריות, במרכזו עמדה דמות הבוקר האמריקאי האולטימטיבי - מתו ממחלות הקשורות בעישון

עוד 1,934 מילים
אמיר בן-דוד

הורים לילד עם הפרעת קשב? כך תסייעו לו לצלוח את החופש הגדול

אם ילדיכם סובל מהפרעת קשב, החופש הגדול עשוי להיות עבורו סיוט מתמשך ובלתי נגמר. לכן, קודם כל חשוב לערוך איתו תיאום ציפיות לקראת החופש הגדול. בנוסף, הנה לכם מספר המלצות שיהפכו את התקופה לחוויה מהנה.

*  *  *

החופש הגדול שהילדים חיכו לו בכיליון עיניים כבר כאן. מדובר על תקופה מורכבת לילדים בכלל, ולכאלו עם הפרעת קשב בפרט. כידוע, ילדים עם הפרעת קשב זקוקים למסגרת ברורה, שנעלמת להם בחופשת הקיץ. מצב זה יכול לגרום לפירוק תהליכים יפים, משמעותיים ומוצלחים שנבנו לאורך השנה.

יותם ויסקופ הוא מומחה בחינוך המיוחד - הפרעות התנהגות, מטפל CBT מוסמך ומרצה במכללה האקדמית לחינוך ע"ש קיי בבאר שבע.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 507 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
  221

קיבוץ בארי הוא מה שישראל שאפה להיות. מה שקרה ושעדיין קורה לתושבי הקיבוץ מאז השבעה באוקטובר – זו הבגידה הגדולה ביותר בתולדות האומה

עוד 1,353 מילים

למקרה שפיספסת

האם החרדים איבדו אמון במפלגות החרדיות?

שיעורי ההצבעה במגזר החרדי גבוהים ביותר, והמפלגות החרדיות משמרות את כוחן האלקטורלי לאורך השנים למרות שינויים שעוברים על החברה הישראלית והחרדית בפרט.

אבל האם שיעורי ההצבעה של הציבור החרדי משקפים גם תפיסות חיוביות לגבי הכנסת והמפלגות החרדיות? ההנחה היא שהצבעה והשתתפות פוליטית – לרוב תשקף גם תחושת אמון וייצוגיות. במילים אחרות, אזרחים המביעים יותר אמון במערכת הפוליטית וחשים שנבחרי הציבור מייצגים אותם ומשרתים את האינטרסים שלהם ייטו יותר להיות מעורבים פוליטית ולהצביע.

ד"ר שחף זמיר הוא חוקר בכיר במכון לחירות ואחריות באוניברסיטת רייכמן. מתמחה בחקר מוסדות, מפלגות ופוליטיקה השוואתית. מחקריו עוסקים בפרסונליזציה של הפוליטיקה, פוליטיקה מקוונת ובמחקרים יישומיים אחרים בפרט בפוליטיקה הישראלית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 552 מילים

החרדים מקצינים את מלחמתם בגיוס ומסמנים את גלנט כאויב

ימים ספורים אחרי ששר הביטחון הודיע על הוצאת צווי גיוס למלש"בים חרדים, מתברר כי ההחלטה הייתה כנראה קשה מדי ואולי נחפזת, והיא עלולה להביא לתוצאה הפוכה ● ההחלטה גורמת להקצנה, הסתגרות ואיחוד כוחות בין פלגים יריבים בחברה החרדית כדי למנוע את רוע הגזרה ● וכך, אפשר יהיה למצוא כוח חרדי לוחם ברחובות מאה שערים נגד הגיוס, אבל לא בשכונות בעזה ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
בגצ כבר סגר להם את ברז השנור הכת החרדית היא ארגון פשע שבלי כסף אין לה קיום הדאווינים של דצויות קרטון בני 94 זה מהפחד שנגמרה החגיגה. שאין יותר כ כ כ והחגיגה אמנם נגמרה לא ישלחו להם משטרה... המשך קריאה

בגצ כבר סגר להם את ברז השנור
הכת החרדית היא ארגון פשע שבלי כסף אין לה קיום
הדאווינים של דצויות קרטון בני 94 זה מהפחד שנגמרה החגיגה. שאין יותר כ כ כ
והחגיגה אמנם נגמרה
לא ישלחו להם משטרה צבאית (או לכל חילוני כי זה יגיע לבג"צ על טיעוני שוויון). אבל יחכו להם בסיבוב
וכל המאוננים שצועקים מוות לפני גיוס
יתחננו להתגייס כדי לחבר את השברים שהשאירה הכת הפושעת אחריה
אלה פרפורי גסיסה של הכת החרדית, ארגון פשע שפוגע במדינה, בכל אחד מאיתנו 76 שנה

עוד 709 מילים ו-2 תגובות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

עקורים

תחקיר בארי מגולל את עומק הכישלון של צה"ל בשבעה באוקטובר

התחקיר שערך אלוף (מיל.) מיקי אדלשטיין מעמיק מאוד, יורד לעיתים לרזולוציה של חייל מסוים, בשעה מסוימת במקום מסוים ● הוא מפורט מבחינה גרפית, אבל יחד עם זאת מרגיז: למרות שהוא מתמקד בקיבוץ אחד לאורך היממה הארורה, הוא מבליט עד כמה המפלה הצבאית הישראלית זועקת ● מחדל בארי הוא מיקרו-קוסמוס של מה שנראה בתחקירים הבאים ● פרשנות

עוד 1,367 מילים ו-1 תגובות

דגל שחור בים האדום

הצעת המחליטים של משרד רה"מ להתיר לקצא"א לשנע כמויות נפט בלתי מוגבלות במפרץ אילת מביאה אל תחום הסביבה את עקרונות ההפיכה המשטרית: דריסה של שומרי הסף והתערבות בוטה בשיקולי הדרג המקצועי ● ישראל לא ערוכה להתמודדות אפילו עם הסיכון הקיים לתאונת נפט בים, אבל הממשלה מחליטה להגדיל את הסיכון באופן אקספוננציאלי ● פרשנות

עוד 1,155 מילים ו-1 תגובות

הסטארט־אפ של סטרוק

המשרד למשימות לאומיות נרתם מצד אחד לסייע למפונים מעוטף עזה ובמימון ארגונים חברתיים ממגזרים שונים, אך מצד שני משקיע מאות מיליונים בחיזוק והרחבת ההתנחלויות, כולל הלא חוקיות ● במשרד מכחישים את הטענות כי הם מקדמים חזרה בתשובה ושינוי בצביונם של יישובים חילוניים ומסורתיים ● "התנחלויות ומאחזים מקבלים כספים מכמה מקורות שונים בצורה מסובכת ולא שקופה"

עוד 2,488 מילים

הנאום שנשא השבוע אלוף יהודה פוקס דומה לנאום שנשא אלוף גדי שמני באותו מעמד, ב-2009 ● אז, שמני הזהיר מפני "גורמים המבקשים לפגוע באושיות הדמוקרטיה ולהלך עלינו אימה", וביקש "להוקיע פומבית את גורמי הימין הקיצוניים ביהודה ושומרון ולנהוג בהם באפס סובלנות" ● העובדה שפוקס סבל מאותן בעיות ביתר שאת במהלך כהונתו מעידה שהמצב ביו"ש רק הולך ומחמיר ● פרשנות

עוד 738 מילים

לוחמים נופלים בין הכיסאות ולא מקבלים סיוע בלימודים

טל סין, לוחם וסטודנט לרפואה משלימה במכללת ברושים, שירת 150 ימי מילואים רצופים ולמרות ההבטחות לא יקבל סיוע על השנה האבודה ● המוסדות שאושרו לקבלת המענק כוללים מוסדות חרדיים ומכון ללימודי תיאטרון בובות ● דווקא חלק מהמילואימניקים המשלמים עשרות אלפי שקלים בשנה לא כלולים ברשימות

עוד 854 מילים
היום ה־279 ללחימה ● 120 חטופים עדיין בעזה

דובר צה"ל: "נכשלנו בהגנה על אזרחים, הציבור זכאי לתשובות"

צה"ל פרסם את מסקנות תחקיר הקרב בבארי ב-7.10: מאות מחבלים חדרו לקיבוץ, כוחות גדולים חיכו מחוץ לו במשך שעות ● גלנט קרא להקמת ועדת חקירה ממלכתית: "חובתנו לאזרחים" ● נתניהו: "לא נחדול מהמלחמה עד שנשיג את כל מטרותיה" ● הבית הלבן: "רואים סיכוי להגיע לעסקה בעזה, הסימנים חיוביים" ● הפנטגון יסגור לצמיתות את המזח הזמני בעזה

עוד 47 עדכונים

"יש לנו קהילה, אנחנו לא לבד. לא ירדנו למחתרת"

עדות מהשטח האנטישמיות בקמפוסים לא הלכה לשום מקום ● גם ברוטרדם הקוסמופוליטית, במוסד הידוע בבינלאומיות שלו, יהודים אומרים כי הם אינם חשים בטוחים להזדהות כיהודים בקמפוס, שבו הם סובלים מקריאות מפורשות לטיהור אתני לצד הפחדה ואלימות אנטישמית ● למרות זאת, האגודה היהודית המקומית ממשיכה לפעול ומקיימת אירועים

עוד 1,046 מילים

אוניברסיטת ת"א הגיעה להסכמות עם הסגל הזוטר

מעקב זמן ישראל אחרי שביתה של כמה ימים הסגל הזוטר הגיע להסכם על שקט תעשייתי עם הנהלת האוניברסיטה ● בשנה הקרובה צפוי גידול במספר הסטודנטים בפקולטה למדעי הרוח בת"א ואם ההנהלה תרצה לקצץ בעתיד היא תצטרך לעשות את זה בהתייעצות עם ארגון סגל המחקר וההוראה ובהתאם לירידה במספר הסטודנטים

עוד 1,027 מילים

דינו של הנאשם נתניהו צריך להיות כדינו של כל נאשם אחר ● אין כל הצדקה שהמחוזי ייקח בחשבון את הלו"ז של נתניהו – זהו מדרון חלקלק המסתיים בפגיעה אנושה בעקרון השוויון בפני החוק ● אם קשה להכין את העד בימי מלחמה, מן הסתם יהיה קשה להכינו גם בימי בחירות, ומשם הדרך קצרה להכפפת המשפט לסדר יומו של הנאשם ● פרשנות

עוד 977 מילים ו-1 תגובות
היום ה־278 ללחימה ● 120 חטופים עדיין בעזה

דיווח: היועמ"שית התבקשה לבדוק האם היו ניסיונות לשנות פרוטוקולים במשרד רה"מ

לפי הפרסום ב־ynet, אבי גיל, ששימש עד לאחרונה כמזכיר הצבאי של נתניהו, פנה לבהרב־מיארה בשל חשש מכך ששונו תמלילים של שיחות בין אנשי צבא לבין גורמים מדיניים ● בתחקיר ראשוני בצה"ל התברר שלא נעשה ניסיון ליירט את הרקטה שפגעה בנועה וניר ברנס, כי הכביש בו נסעו הוגדר כשטח פתוח ● חדשות 12: קרובי משפחה של חטופים סירבו להצעה להגיע לנאום נתניהו בקונגרס

עוד 47 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה