ממשלת ימין מסוכנת לישראל

בנימין נתניהו ודונלד טראמפ בבית הלבן (צילום: צילום: קובי גדעון, לע"מ)
צילום: קובי גדעון, לע"מ
בנימין נתניהו ודונלד טראמפ בבית הלבן

בימים ואולי בשבועות עד שממשלת שינוי תושבע (אם תושבע) צפו לשמוע שוב ושוב את המנטרה מפי שופרי הליכוד: "הם מקימים ממשלת שמאל מסוכנת לישראל". האסטרטגיה המוכרת רשמה שיא מסויים בסרטון ההיסטרי מהשבוע שעבר בו בנימין נתניהו צולם עם הגב לים בעודו רושף שממשלת שמאל מסוכנת לחיילים, מסוכנת לאזרחים ומסוכנת לציפורים.

טענת הנגד התמקדה בטיעון הרפה משהו שממשלת ה"שינוי" בכלל לא תהיה ממשלת שמאל, בגלל שיש בה את נפתלי בנט וגדעון סער ושות'. אפשר להתווכח על יחסי הכוחות (לדעתי אביגדור ליברמן בשלב זה הוא די שמאל בגלל הנושא החרדי), אבל אכן, אין מדובר בממשלת שמאל במובן הקלאסי.

בימים ואולי בשבועות עד שממשלת שינוי תושבע (אם תושבע) צפו לשמוע שוב ושוב את המנטרה מפי שופרי הליכוד: "מקימים ממשלת שמאל מסוכנת לישראל". האסטרטגיה רשמה שיא בסרטון ההיסטרי משבוע שעבר

הבעיה היא שזהו רק חלק ממה שצריכה להיות מתקפת הנגד, וגם לא החלק העיקרי. הדבר העיקרי שצריך לעשות הוא לבייש בחריפות ובנחישות כל מנוול שיעז לטעון שהשמאל מסוכן. אלה שמכפישים כך את השמאל הם הם מסוכנים, משתי סיבות.

ראשית, לדמגוגיה מסוג זה בדרך כלל אין מקום בדמוקרטיה. כדי שדמוקרטיה תעבוד צריך להתווכח רעיונית, לגופם של עניינים, והמפסיד חייב לדעת להפסיד. הימין החדש ברחבי העולם שכח מה זה להיות דמוקרטי: הם מתייחסים להפסדים בבעתה ומנסים לשבור את הצעצועים על ראשי המנצחים, כמו תינוקות בריונים. זה המצב עם נתניהו, וכך היה עם ידידו דונלד טראמפ, ואם לא נדע להלחם בזה, הם לא יהיו האחרונים. התנהלות זו מהווה בפועל הסתה לאלימות ואף לרצח, כפי שראינו בוושינגטון ב-6 בינואר.

הסיבה השנייה להדוף את הטענה בחריפות ואף בזעם היא שמדובר בשקר מרושע. יתרה מזאת: זהו מקרה נדיר של שקר מושלם לחלוטין – שקר שהוא ההפך המתמטי של האמת. זה מרתק לחזות בשקר מזוקק כל כך.

למרות שלא נעים להחזיר באותו מטבע, האמת היא שהימין מהווה סכנה לישראל, לא השמאל, מהסיבות הבאות:

1

הימין מסבך את ישראל באסון ההתיישבות בשטחים שמקשה מאוד על חלוקת הארץ בעתיד, ובכך מוביל את ישראל לתוצאת מחדל של מדינה אחת שלא יהיה בה רוב יהודי. במילים אחרות, התאבדות לאומית, קץ הציונות, והכל רשום בטאבו על שמו של הימין.

2

הימין נותן כיסוי לאסון המתמשך ביחסי ישראל עם החרדים, בו המדינה מסבסדת בתי ספר שאינם מלמדים מתמטיקה, מדעים או אנגלית, ומשלמת משכורת לכל החיים ל"תלמידי" ישיבות מזדקנים כדי שישתמטו מהצבא. בכך היא מוציאה אותם משוק העבודה, מגדלת פרא ביורוקרטיה דתית עצומה המקיימת עשרות אלפי "משרות" פיקטיביות, וממשיכה בסבסוד המעודד שיעור הילודה מטורף (מעל 7 ילדים לאישה בממוצע), שבקרוב יהפוך את החרדים לרוב וישים קץ למה שנבנה כאן בעמל רב (ולרוב על ידי השמאל).

הטענה הרפה שזו לא ממשלת שמאל, היא החלק השולי במתקפת הנגד הנדרשת. הדבר העיקרי שצריך לעשות הוא לבייש בחריפות כל מנוול שיעז לטעון שהשמאל מסוכן. אלה שמכפישים כך את השמאל הם הם המסוכנים

3

הימין הוא שמרחיק את יהודי אמריקה, שהם עמוד התווך של התמיכה הקריטית של ארה"ב בישראל, בכך שהוא מאפשר לקלפטוקרטיה החרדית לעלוב בהם ולהדירם. זאת על ידי קידום מדיניות אנטי-ליברלית שרובם המכריע מתעבים.

4

הימין הוא שהפר את הכלל הקרדינלי של  שמירת יחסים טובים עם שתי המפלגות בארצות הברית על ידי כריתת ברית פוליטית גסה עם הרפובליקאים ועם דונלד טראמפ – וכעת אנו משלמים את המחיר במתיחות גוברת עם המפלגה הדמוקרטית שהיא כנראה מפלגת הרוב הטבעי בארצות הברית בעתיד.

5

הימין הוא זה שמקרב את אסון הפצצה הגרעינית האיראנית על ידי הפצת השקר המגוחך שהסכם הגרעין מ-2015 איפשר לאיראנים "לדהור לפצצה" בעתיד – כאשר הכוונה הייתה לחדשו ולהאריכו. היה זה דווקא הביטול המטופש של ההסכם על ידי נשיאה הבור של ארה"ב – בלחץ המופקר של נתניהו – שהאיץ מחדש את העשרת האורניום על ידי איראן. הדבר הוא לא רק סכנה לחיילי וציפורי ישראל אלא לכל העולם כולו.

6

הימין התמסר (כמו בתקופות אפלות בעבר, במדינות שהפכו למסוכנות) לסגנון שלטון סמכותני המאופיין בפולחן אישיות של השליט והחלשת מוסדות הדמוקרטיה שמהווים את התשתית למשהו יותר עמוק והוגן מעריצות הרוב. זה ממצב את ישראל בליגה של פולין, הונגריה, טורקיה, הפיליפינים וברזיל, במקום עם קנדה, צרפת או בריטניה. מיצוב מסוכן לישראל.

הימין מקרב את אסון הפצצה. דווקא הביטול המטופש של ההסכם, בלחץ המופקר של נתניהו, האיץ מחדש את העשרת האורניום על ידי איראן. הדבר הוא לא רק סכנה לישראל אלא לעולם כולו

הקטסטרופה המקומית הזו, שממיט הימין הישראלי על המדינה, מתיישרת היטב עם בעיה רחבה יותר של הימין בכל רחבי העולם. בימין העולמי נמצא כמעט את כל מכחישי שינויי אקלים, מכחישי הקורונה, מכחישי המדע, שונאי החינוך הגבוה, ומפיצי תאוריות הקונספירציה. בארה"ב זהו הימין שמתנגד לרפורמה שתמנע סחר חופשי בנשק קטלני (כמו בכל מקום נורמלי בעולם) ותקים קופות חולים לכל האזרחים.

בדיוק כמו בארץ, בימין העולמי מגדלים פוליטיקאים שמחבלים ככל שניתן בעקרונות הדמוקרטיה הליברלית, שהם מקור עוצמת האזרחים מול השלטון ושמירת הזכויות של כל אחד מאיתנו כפרטים. הימין האנטי-ליברלי מסית את ההמון וקורא לכל הקדמה הזאת "אליטה". הימין הזה הוא מסוכן.

השמאל הקיצוני ירד אף הוא מהפסים במקומות מסוימים, במיוחד בארצות הברית. הדיקטטורה המחשבתית של הפרוגרסיבים שם היא ניהיליסטית, לא אידאליסטית, והיא פוגעת קשה בשמאל. אבל זה לא משתווה לרמת הסכנה שמהווה הימין. וזה גם לא באמת משנה את הדיכוטומיה הבסיסית הקיימת בין שמאל לימין כמעט מאז ומתמיד. בית הלל ובית שמאי.

הציניקנים טועים: רוב האנשים טובים במהותם. אך למרבה הצער הם גם צודקים: רבים מדי מושפעים בקלות מהרוע. הרוע פועל כיום במעמד צד אחד בלבד. זו הסיבה שבימין יש כיום רוב בקרב הציבור היהודי בישראל.

הסכנה העיקרית מטעם השמאל היא שהוא לא יודע להחזיר מנה אחת אפיים, עם אש בעיניים וסכין בין השיניים.

הקטסטרופה המקומית שממיט הימין הישראלי על המדינה, מתיישרת היטב עם בעיית הימין בעולם. שם נמצא את רוב מכחישי משבר אקלים, מכחישי הקורונה, מכחישי המדע, שונאי האקדמיה והקונספירטורים

שמאלנים: תפסיקו להתנצל. תפסיקו להעמיד פני "מרכז". תפסיקו למסור את הלחי השנייה. דברו ברור: הימין מסוכן לישראל. חייבים לסכל הקמת ממשלה מסוכנת של הימין.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 893 מילים
כל הזמן // יום שני, 14 ביוני 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

כנגד כל הסיכויים, בנט ולפיד עשו היסטוריה

למרות המהומה חסרת התקדים, נאום יותר או פחות, ועל אף החששות, הדרמות, הצחוקים והדמעות: בסוף זה קרה ● אחרי 12 שנות שלטון, בנימין נתניהו עבר לשבת בשורות האופוזיציה ונפתלי בנט תפס את מקומו בכס ראש הממשלה ● הכוח החליף ידיים, מדינת ישראל הפכה דף ● עולם כמנהגו נוהג ● פרשנות

עוד 967 מילים

גנץ שלח לממשלה את ההצעה להקים ועדת חקירה לאסון מירון

סמוטריץ׳: בנט בתפקיד האדיוט השימושי של השמאל ● רוטמן: הממשלה חוקית אבל לא לגיטימית ● עבאס: אלחרומי נמנע אתמול בידיעת בנט ולפיד - הוא בקואליציה ● אעידה תומא-סלימאן: לא נצטרף להצעות אי-אמון שבאות להפיל את הממשלה ● גורמים במפלגה הדמוקרטית בארה״ב: לבנט יש הזדמנות לשיקום היחסים

עוד 11 עדכונים

השבעת הממשלה מול מציאות שאין לה אח, הממשלה ה-36 יוצאת לדרך

ראש ממשלה דתי ● ארבעה ראשי סיעה תל אביבים שהחלו בתקשורת ● מספר שיא של נשים שרות ● השר המוסלמי השני בהיסטוריה ● שרה בת 37 לצד שר בן 74 ● ימין, מרכז ושמאל ● קפיטליסטים מול סוציאל-דמוקרטים ● שמרנים מול ליברלים ● אחת הממשלות המורכבות בהיסטוריה הושבעה הערב בכנסת ● אלו האנשים שיקבעו האם תשרוד - ותצליח לעשות את הבלתי אפשרי: לאחד

עוד 84 מילים

אף אחד לא יגיד לנו לא לשמוח היום

ב-13 ליוני 2021 הריבונות על מדינת ישראל חזרה לאזרחיה. אחרי שנתיים בהן ישראל פרפרה כדיקטטורה, שבה אזרחיה היו שבויים בניגוד העניינים של נאשם בפלילים וכלואים בתוך נרטיב שטנה מתקרבן וקונספירטיבי, שרבץ עלינו סמיך ומצחין כמו ערפל רדיואקטיבי – זה נגמר.

ב-13 ליוני 2021 הריבונות על מדינת ישראל חזרה לאזרחיה. אחרי שנתיים בהן ישראל פרפרה כדיקטטורה, שבה אזרחיה נשבו בניגוד העניינים של נאשם בפלילים וכלואים בנרטיב שטנה מתקרבן וקונספירטיבי – זה נגמר

מול מכת״זיות, מכות ומעצרים, מול קללות ויריקות וסכינים, מול הסתה ותביעות השתקה ואיומים, עמדנו יחד איתנות ואיתנים, שרנו כמו תפילה ״יאללה ביבי לך״ וזה קרה.

לא רק ניצלנו – ניצחנו.

ולא רק מי שיצאו להפגין. כולנו ניצחנו. לא ממשלת חלומות, אבל גם לא אוטוקרטיה-קלפטוקטיה חלום בלהות. ממשלת מציאות. המציאות בה אנחנו חיות וחיים. חברה מגוונת עם הרבה מחלוקות שאם היא רוצה להתקיים במסגרת הדבר הזה שנקרא מדינת לאום, חייבת ללמוד לעשות פשרות.

בתמורה לפשרות יעבור תקציב מדינה, מה שלא עבר פה מ-2018. העברת תקציב וחזרה לממשלה מתפקדת אחרי שנתיים בהם עברנו מגיפה, מלחמה וגדלה האוכלוסייה במאות אלפים, ישפיעו על אם נוכל לשלם שכר דירה, אם נוכל לראות רופאה כשצריך, כמה שעות נעמוד בפקקים, כמה ילדים יהיו בכל כיתה ואם יהיו לנו טכנולוגיות כמו כיפת ברזל שיגנו עלינו מפני מתקפה.

הפשרה כואבת וקשה לבליעה, אבל צרת רבים חצי נחמה. לשמאל וימין, יהודים וערבים, חילונים ודתיים קשה במידה דומה. וזה בפני עצמו כבר סיבה למסיבה.

מי שמתאבלים ומקללים ומאיימים היום הם מי שלא מאמינים במדינה. הם מי שחיים בעולם מיתולוגי שבו קיים רק עם ישראל וארץ ישראל ובן האלוהים הנאשם בפלילים. הכבישים עליהם הם נוסעים, בתי החולים בהם מתאשפזים, בתי הספר והישיבות בהם לומדים, כל זה, הם סבורים, מסופק להם בלי ממשלה ובלי תקציב מדינה, כמו מן משמיים. לנצח נצחים. על הכאב של המפגש עם המציאות בה, מה לעשות, קיימים ערבים ונשים וחילונים ולהט״בים והכי נורא, אנשים עם דעות שונות משלהם, לא נקל אם נמנע מעצמנו שמחה. ההיפך, רק נקשה עליהם כי נזין בכך את הדלוזיה.

על הכאב של המפגש עם המציאות בה, מה לעשות, קיימים ערבים ונשים וחילונים ולהט״בים והכי נורא, אנשים עם דעות שונות משלהם, לא נקל אם נמנע מעצמנו שמחה

אז אף אחד לא יגיד לנו לא לשמוח היום. אנחנו נשמח, ונחגוג ונקום מחר בבוקר עם הידיעה שאנחנו יכולים להציב מטרה ולהשיג אותה. וגם שכבוד וחירות, שיוויון וצדק, אמת ושלום זה לא מן משמיים. זה בזיעת אפיך. ואם נרצה, אין זו אגדה.

ניצן ויסברג, מרצה ויועצת למתודולוגיית חדשנות design thinking ופעילה חברתית בתחום החינוך. עבדה כפרופסור יועצת באוניברסיטת סטנפורד לפני שחזרה לארץ וגילתה שארצה שינתה את פניה. כיום היא חיה בהוד השרון עם אישה היקר וארבעת ילדיהם. Nitzan Waisberg is a design thinking specialist, lecturing and advising various organization. She is also a social and political activist in the field of education. She served as a Consulting Professor at the Stanford University d.school before returning to her homeland to find it almost unrecognizable. She lives in Hod-HaSharon with her husband and their four children.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
הממשלה הזאת תרוויח ככל שנתניהו ימשיך לנאום אני, אני אני... הממשלה הזאת תרוויח ככל שנתניהו יסביר לעמו הדפוק כמה רק הוא היחיד שמבין וכמה האמריקאים לא מבינים את הסכנה מאירן... הממשלה הזאת ... המשך קריאה

הממשלה הזאת תרוויח ככל שנתניהו ימשיך לנאום אני, אני אני… הממשלה הזאת תרוויח ככל שנתניהו יסביר לעמו הדפוק כמה רק הוא היחיד שמבין וכמה האמריקאים לא מבינים את הסכנה מאירן… הממשלה הזאת תרוויח אם ישחררו את האברכים משרות בצה"ל ובמקביל ישחררו את קופת המדינה ממתן תקציבים מכול סוג שהוא, לגידול האוכלוסיה הפרזיטית הזאת… הממשלה הזאת תרוויח אם הערבים תושביה הנאמנים של המדינה הזאת, יושת חוק גיוס לשירותים אזרחיים במקביל לחוק הגיוס לצה"ל… הממשלה הזאת תרוויח אם בצמתים בכניסה לירושלים וברכבת הקלה תהיינה התפרעויות של אנטי ציונים… הממשלה הזאת תרוויח אם חלקיה יבלמו את מקורם מול פני התקשורת ויעשו עבודה בשקט בלי לשים לב אל נאקותיה של איילה חסון והאחרים שהכל נעשה במסתרים. נקודה.

עוד 375 מילים ו-2 תגובות

למקרה שפיספסת

עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

דור הולך ודור בא

23 שנים מפרידות בין נתניהו ובנט ● אך התמורה שתתחולל, אם הממשלה החדשה אכן תזכה לאמון הכנסת, לא תתבטא רק במנהיג צעיר שיחליף מנהיג ותיק ● בנט, כמו ליברמן, סער, שקד, אלקין וגנץ עבד עם נתניהו וצבר עמו שעות ממושכות ● ההנהגה החדשה תבקש להציג חלופה ולהנהיג גישה חדשה של שיתוף פעולה, גיבוי וסולידריות

עוד 737 מילים ו-1 תגובות

על חודו של קול, הכנסת הביעה אמון בממשלת בנט-לפיד

בנט וביידן שוחחו בטלפון ● לא יהיה טקס חילופים: בנט ונתניהו ייפגשו לחפיפה ● מיקי לוי נבחר ליו"ר הכנסת וויתר על נאום כדי שאמילי מואטי תוכל להצביע ולהתפנות לבית חולים ● סערה במליאה: ח"כים מהימין הפריעו לבנט בצעקות, חלקם הוצאו מהאולם ● בנט לנתניהו: "תודה שסללת את הדרך לשיתוף פעולה עם עבאס" ● נתניהו: "זו ממשלת רעננה-מראענה. נחזור לשלטון"

עוד 92 עדכונים

בהסכם הקואליציוני בין יש עתיד לתקווה חדשה נכתב ש"הצדדים מסכימים כי יש לפצל את תפקיד היועץ המשפטי לממשלה" ● משמעות התוכנית, אם תצא לפועל, היא למעשה פיצול משרד המשפטים כולו לשתי ממלכות שלא יפסיקו לריב ביניהן על החלטות יומיומיות העוברות בצנרת השלטונית והמשפטית ● לא בכדי, כל היועמ"שים לדורותיהם מתנגדים לפיצול ● פרשנות

עוד 1,601 מילים

בנט: "לא העת להפגנות, קורא לנהוג בכבוד בנתניהו ומשפחתו״

מסתמן: מימון הוצאות בלפור ובית נתניהו בקיסריה יופסק מחר, מועד הפינוי של משפחת נתניהו מבלפור יסוכם עם בנט ● ברקת: "אם נתניהו היה זז - מי שהיה מרכיב ממשלה זה הליכוד" ● דיווח: נתניהו ובן סלמאן פעלו להחלשת מלך ירדן ● סקר: אם ראש המוסד היוצא מתמודד בפריימריז הליכוד הוא מנצח עם 27% ● אורית פרקש-הכהן מכחול לבן תהיה שרת המדע ● נחמן שי יהיה שר התפוצות

עוד 23 עדכונים

שנה אחרי, הקהילה היהודית עדיין מתמודדת עם רצח ג'ורג' פלויד

רצח ג'ורג' פלויד לפני שנה היה ארוע מכונן עבור ארצות הברית בכלל ועבור השחורים בפרט ● אבל גם ליהודי ארה"ב זו הייתה נקודת מפנה ● ההכרה כי לארגונים היהודים יש אחריות ואינטרס לתמוך בגיוון, שוויון ולהילחם בגזענות הביאה עמה שינוי בסדרי העדיפויות ובתוכניות של הארגונים המובילים ● מה מתוך זה יימשך גם בעתיד, מוקדם לדעת

עוד 1,510 מילים

אחרי ששכבו שנים בארכיון והעלו אבק, הסופר דיוויד סטרומברג חושף חומרים שטרם ראו אור מאת חתן פרס נובל לספרות יצחק בשביס זינגר ● בראיון לזמן ישראל מדבר סטרומברג על היחס האמביוולנטי של הסופר הנודע כלפי היהדות, מה קרה לו בארצות הברית, ומדוע הוא כל כך רלוונטי גם היום

עוד 1,712 מילים

וידויים של רוצח פיננסי סדרתי

הוא היה הגאון של וול סטריט, כל השקעה שלו הייתה בול פגיעה ● אבל כשהטריקים האפלים של ברני מיידוף נחשפו הוא הפיל איתו 720 אלף איש מסביב לעולם, שהפסידו 65 מיליארד דולר ● שדרן הרדיו האמריקאי הבכיר ג'ים קמפבל התכתב עם הארכי-נוכל במשך קרוב לתשע שנים, והוציא ספר שמציג אותו באור מעט שונה ● "המערכת כולה כשלה, מיידוף לא פעל לבד", הוא אומר בראיון לזמן ישראל

עוד 1,302 מילים

מעצרן של עיתונאיות ערביות בשייח' ג'ראח בוודאי לא עוזרים למאמצי ההסברה של ישראל ● הבשורה מאבו דאבי ביחס לפלסטינים היא הזדמנות שאסור לפספס ● בלבנון, המצב הכלכלי רק הולך ומחמיר ● מצרים החלה באיכלוס עיר הבירה החדשה ● ובסוריה מציינים 21 שנים למותו של אסד האב ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזה"ת

עוד 1,152 מילים

הרבי מגור, פרנץ קפקא, המלך אדוארד ומלכת הולנד - כולם, כולל כולם, ביקרו שם ● עד ערב מלחמת העולם השנייה הייתה עיירת הנופש מריאנבד שבצ'כיה מרכז שיהודים ובני אצולה מרחבי אירופה נהרו אליו לטיפולים רפואיים ולמפגשים מרגשים ● ספר חדש חושף את ההיסטוריה של המקום שעצר מלכת בליל הבדולח

עוד 737 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

מתנת הפרידה של גילה גמליאל

צל"ש לשרה להגנת הסביבה, שבימים האחרונים בתפקיד יצאה בחריפות נגד ההסכם עם האמירויות שמסכן את מפרץ אילת, וחתמה על התקנה האוסרת לסחור בפרוות ● טר"ש לפירות הקיץ שבאדיבות שינויי מזג האוויר עולים כמו נדל"ן בגוש דן וגם הטעם לא משהו ● והטיפ: הסרט הדוקומנטרי על גרטה תונברג חושף פנים פחות ידועים של לוחמת האקלים הצעירה

עוד 722 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה