תנאי הכרחי - אך לא מספיק

יאיר לפיד ונפתלי בנט בכנסת, 2 ביוני 2021 (צילום: Olivier Fitoussi/Flash90)
Olivier Fitoussi/Flash90
יאיר לפיד ונפתלי בנט בכנסת, 2 ביוני 2021

החלפת משטר הנאשם היא תנאי הכרחי, לא תנאי מספיק. לא מספיק לקיום דמוקרטיה ובטח לא מספיק לקיום דמוקרטיה ליברלית נאורה. אבל בלי התנאי ההכרחי הזה, החלפת האוטוקרטיה-קלפטוקרטיה והנאשם בפלילים שעומד בראשה רצוף כבר 12 שנה, אין אפילו תקווה.

החלפת משטר הנאשם היא תנאי הכרחי אך לא מספיק לקיום דמוקרטיה, בטח לא ליברלית נאורה. אבל בלי התנאי הזה, החלפת האוטוקרטיה-קלפטוקרטיה ואת הנאשם בפלילים שבראשה, אין אפילו תקווה

אחרי 4 סבבי בחירות תוך שנתיים, בהם נאשם בפלילים אחז בשלטון כבקרנות המזבח והמיט על אזרחי ואזרחיות ישראל אסון אחר אסון, יאיר לפיד בישר לנשיא כי עלה בידו להרכיב ממשלת שינוי. ממשלה, שאם אכן תקום, תהיה גיים-צ'יינג'ר בפוליטיקה הישראלית. ממשלה שמאחדת שמאל וימין, ערבים ויהודים, חילונים ודתיים, נשים וגברים.

ההיסטוריה מלמדת שהדרך להפיל דיקטטור ללא אלימות כוללת קואליציה של רסיסי אופוזיציה, שבשום תנאי אחר לא היו חוברים יחד. כך היה, למשל, עם "קואליציית מפלגות למען דמוקרטיה", שהביאה להחלפתו של פינושה בצ'ילה וכללה מגוון מפלגות – מהמפלגה הנוצרית ועד למפלגה  הסוציאליסטית.

כך היה עם ה"אופוזיציה הדמוקרטית של סרביה", שיתוף פעולה של 18 מפלגות שמאל, מרכז וימין, ממפלגה נוצרית תומכת מונרכיה ועד למפלגת המיעוט ההונגרי. שברי מפלגות שחברו יחד לרוב דמוקרטי.

בצ'ילה הקואליציה פעלה תחת הסלוגן "La alegría ya viene" – "האושר בדרך", בדומה לשירי המחאה בישראל על "עתיד ורוד". בסרביה, תנועת המחאה העממית הצעירה "אוטפור" פעלה תחת הסיסמה "Gotov Je!" – "הוא גמור!" שמזכירה את "לך" של המחאה בישראל. סנטימנטים דומים שינעו את הציבור ופתרון פוליטי דומה הביא לשינוי.

יש לשער שגם הקושי לבלוע את הצפרדעים שבלעו, דומה. ואם זאת, היה עדיף את מילוסוביץ' או פינושה?

ההיסטוריה מלמדת שהדרך להפיל דיקטטור ללא אלימות כוללת קואליציית רסיסי אופוזיציה, שבשום תנאי אחר לא היו חוברות יחד. כך היה, למשל, עם "קואליציית מפלגות למען דמוקרטיה", שהביאה להחלפת פינושה

במשך כל כהונתו של נפתלי בנט כשר חינוך נלחמתי במדיניות שלו. יותר אפילו מהזעם על "הדתה שמדתה", קשה לי לסלוח למי שיצר אפליה תקציבית במערכת החינוך, כך שילד בחינוך הממלכתי דתי קיבל בין 30-60% יותר תקציב מכל ילד אחר בישראל. עכשיו האיש הזה, עם 6 מנדטים הולך להיות ראש ממשלה. חתיכת צפרדע.

לממשלת השינוי שתקום, אם תרצה לשרוד, לא תהיה פריווילגיה לעסוק באידאולוגיה. היא תצטרך להיות ממשלה פרגמטית ולעסוק בלהשיב את המדינה שירדה מהפסים למסילה.

מלבד חוסר היציבות הפוליטי, והשוד והביזה של תקציב המדינה לטובת שימור המשטר הרע, צריך לזכור שעברנו את משבר הקורונה ועוד סבב לחימה בעזה, שהצית גם אלימות בתנאי אבדן משילות בתוך המדינה. המשבר שערער את כל הכלכלה העולמית והחזיר את העוני העולמי עשורים אחורה השפיע גם עלינו, למרות מיסוך הפרופוגנדה.

ילדי ישראל לא ממש למדו מעל שנה. מערכת החינוך מרוסקת. מערכת הבריאות על סף קריסה. האמון במשטרה בשפל. יחסי יהודים וערבים בשפל. יחסי חילונים, דתיים וחרדים בשפל. וכן הלאה וכן הלאה. ממשלת השינוי צריכה להעביר תקציב, מה שלא קרה מ-2018, ולהתחיל לעסוק בשיקום החורבן וביצירת נורמות חדשות של ממשל תקין.

מעבר לתנאי ההכרחי, אסור לנו, הציבור שנתן לפוליטיקאים את ההזדמנות להקים ממשלת שינוי, לאבד את החזון למשהו טוב יותר, למדינה ליברלית נאורה.

רכבת השדים הפוליטית חשפה לפחות לחלקנו שישראל מתנהלת תחת הנחת עבודה של עליונות יהודית. העליונות היהודית באה לידי ביטוי בחוק הלאום, ב"פעילות" של ארגון להב"ה, ובמדיניות התקצוב של משרד החינוך שמפלה ילדים ערבים לרעה. בלי לתקן את העיוות הזה, לא תתכן באמת דמוקרטיה ליברלית במלוא מובן המילה.

לממשלת השינוי שתקום, אם תרצה לשרוד, לא תהיה פריווילגיה לעסוק באידאולוגיה. היא תצטרך להיות ממשלה פרגמטית ולעסוק בלהשיב את המדינה שירדה מהפסים למסילה

בזמן שממשלת שינוי מחזירה את ישראל למסלול של דמוקרטיה, עלינו לבנות את האלטרנטיבה השלטונית האידאולוגית, שתניף בגאון את דגל החופש, השיוויון והקדמה.

ניצן ויסברג, מרצה ויועצת למתודולוגיית חדשנות design thinking ופעילה חברתית בתחום החינוך. עבדה כפרופסור יועצת באוניברסיטת סטנפורד לפני שחזרה לארץ וגילתה שארצה שינתה את פניה. כיום היא חיה בהוד השרון עם אישה היקר וארבעת ילדיהם.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 553 מילים
כל הזמן // שבת, 25 במאי 2024
מה שחשוב ומעניין עכשיו
מירוץ 2020
המרוץ לבית הלבן

ההצעה של ביידן לשני עימותים מול טראמפ חושפת חולשה

הציפייה השנה הייתה שדווקא טראמפ יתחמק מעימות מול ביידן. במקום זאת, הוא קפץ על ההצעה מייד ● לא שהמילה של טראמפ שווה משהו: במשפטו הפלילי התחייב שוב ושוב לעלות על דוכן העדים - אבל בסוף ויתר ● בינתיים, שינויים טקטוניים בחברה האמריקאית, כמו גם עדכונים בתשתית הבחירות בארה"ב, פועלים לרעת הדמוקרטים ● ורגע אנושי מרשים של ביידן השבוע

עוד 1,196 מילים

גימיקים לא יפצו על מחסור במשאבים והיעדר מדיניות

לא צריך להיות מומחה ביחסים בינלאומיים כדי להבין שחלה התדרדרות חמורה במצבה של ישראל, מעין סופה חזקה המתרחשת עלינו מכל עבר, ולדעת שהנזק הנרחב יורגש לאורך זמן.

מה עושים? לכתחילה ייאמר שישראל ויהודים הם מיעוט זעום בעולם. מולם ניצבת עוינות מובנית בקרב מוסלמים וערבים רבים ולצדה אנטישמיות. גם כאשר היא לא ניכרת מעל פני השטח, היא תמיד מבעבעת מתחתיו.

טובה הרצל היא גמלאית של משרד החוץ. שרתה כקצינת קישור לקונגרס בשגרירות ישראל בוושינגטון, הייתה השגרירה הראשונה של ישראל במדינות הבלטיות להאחר התפרקות ברה"מ, ופרשה אחרי כהונה בדרום אפריקה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 549 מילים
אמיר בן-דוד

המדינה הפלסטינית כבר יוצאת לדרך – עם או בלי הסכמתה של מדינת ישראל ● הנשיא ראיסי מת, המשטר האיראני מחפש מחליף ● האם רוסיה תשלח זרמים של פליטים לוביים אל חופי אירופה? ● סטארבקס תורמת מיליון ארוחות לפלסטינים בניסיון לסיים את החרם ● והשבוע ב-1967 – מצרים חוסמת את מצרי טיראן ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,179 מילים ו-1 תגובות

ראש ממשלת המחדל

"אני נושא באחריות לכישלון צה"ל בהגנה על אזרחי ישראל ב-7 באוקטובר 2023. את משקל האחריות על כתפיי אני חש בכל יום, ובליבי אני מבין היטב את משמעותה. אני הוא המפקד ששלח את בניכם ובנותיכם לקרב שממנו לא שבו ואל העמדות שמהן נחטפו. אני נושא איתי בכל יום את זכר הנופלים, ואני אחראי לענות לכם על השאלות הנוקבות המדירות שינה מעיניכם".

להצדיע לרמטכ"ל הרצי הלוי, שעמד בגו זקוף, בראש מורם ובאומץ לב, תוך גילוי יושרה אישית, מול משפחות חללים בטקס יום הזיכרון הממלכתי ברחבת הכותל. במהלך האירוע הרגיש והטעון הוא לקח אחריות אישית מלאה וללא שום הסתייגות על אסון טבח אוקטובר, ועל שליחת חיילים למלחמה שבאה בעקבותיו.

עיתונאי, מפיק ועורך משדרי טלוויזיה. בימים אלה, מתמקד בהפקת סרטי תעודה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 500 מילים

למקרה שפיספסת

חמישה מ-15 שופטי בית הדין הבינלאומי לצדק, כולל אהרן ברק, ליוו את החלטת בית הדין אתמול בפרשנות - וארבעה מהם קבעו כי הצו המורה לעצור את הלחימה ברפיח למעשה מוגבל רק למובן מאליו: הימנעות מפעולות שיש בהן חשש להשמדת עם ● השורה התחתונה היא שבפעם הרביעית ברציפות, בית הדין למעשה דחה את הבקשה של דרום אפריקה לעצור את הלחימה ברצועת עזה ● פרשנות

עוד 1,203 מילים
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

המרתון של ג'יין פונדה

הארכיון של רוןזמן ישראל נובר בארכיון של העיתונאי הוותיק רון מיברג ומפרסם מחדש מבחר מכתבותיו, שקריאה בהן היום מספקת פרספקטיבה איך הגענו עד הלום ● והשבוע: ב-1990, ג'יין פונדה הייתה מעדיפה לשכוח את הריקוד הפאלי עם התותח הצפון־וייטנאמי, אך את מה שעשתה אין להשיב - והמראה המטריד נצרב בתודעה האמריקאית

עוד 1,927 מילים

עקורים

הפרסומאי גיל סמסונוב מתאר בספרו החדש "הבגינים" את הסבל והעינויים שחווה הדור של אביו – יוצאי מחתרות האצ"ל והלח"י – מצמרת הממסד המפא"יניקי ● הוא משוכנע שהחשיפה תביא לפרספקטיבה ולהדחקת השנאה בין המחנות ("עובדה שבגין, שהיה האיש השנוא ביותר, הפך לסמל הדמוקרטיה בפי השמאל") ● על נתניהו, לו ייעץ במשך שנים בבחירות, הוא אומר: "דור המרד בחר בו כיורש כי כמוהם הוא חש קיפוח היסטורי"

עוד 3,597 מילים ו-2 תגובות

לפי חוקת רומא, בית הדין הפלילי בהאג לא מתערב במצב שבו חשדות לפשעי מלחמה מטופלים על ידי מערכת המשפט במדינת החשודים ● בהחלטתו השבוע, התובע הראשי כרים קאן הצהיר למעשה כי ישראל אינה עושה את תפקידה ולא נוקטת בהליכים משפטיים עצמאיים וחסרי פניות ● זהו כתב אישום חריף נגד היועמ"שית - ונגד העליון ● פרשנות

עוד 886 מילים ו-1 תגובות
היום ה־231 ללחימה ● 125 חטופים עדיין בעזה

דיווח: נתניהו דחה הצעת הפרקליטה הצבאית להתאים את הפעילות ברפיח לצו בית הדין

החלטת בין הדין לעצירת הלחימה ברפיח בלב מחלוקת משפטית; השופט ברק: הצו מתייחס רק לפעולה שתביא לרצח עם; ישראל בתגובה להחלטה בהאג: לא נקיים ברפיח פעילות שתוביל להשמדת אוכלוסייה ● חמאס: מברכים על ההחלטה ● צה"ל חילץ מעזה את גופותיהם של אוריון הרננדס ראדו, חנן יבלונקה ומישל ניסנבאום ● דיווח: היועמ"שית צפויה להורות על בדיקה נגד מירי רגב

עוד 51 עדכונים

ברקת בטוח שיביס את נתניהו בפריימריז

ניר ברקת משוכנע שנתניהו לא יוכל להתרומם בסקרים, ואם יתמודד בבחירות הוא ינחל תבוסה ויוביל את הליכוד לאבדון ● בהינתן כל המשתנים הללו, ברקת משוכנע כי הוא יכול להביס את נתניהו בפריימריז לראשות הליכוד ● בינתיים, ברקת משמר את היריבות מול נתניהו על קו מתח גבוה - אבל הוא לא שובר את הכלים, לא יוצא למרד גלוי ולא מתפטר מהממשלה כדי לא להרגיז את חברי הליכוד שעדיין מסרבים להפנות עורף לנתניהו ● פרשנות

עוד 743 מילים ו-1 תגובות

יורשת בלתי צפויה

קלאודיה שיינבאום, מדענית אקלים בת 61 וראשת עיריית מקסיקו סיטי לשעבר, מסתמנת כמועמדת המובילה להיות נשיאת מקסיקו הבאה ● היא מובילה כעת בסקרים לנשיאות עם רוב מכריע של 57% מהקולות ● אם תזכה בבחירות, היא תעמוד בפני ציפיות אדירות, בעוד החברה המקסיקאית הולכת ונעשית מפולגת יותר מתמיד

עוד 2,337 מילים

החברה להגנת הטבע שינתה קונספציה ועלתה להתקפה

לגדל דגים בישראל זה כבר לא ריווחי ● לעומת זאת הצמא למאגרי מים טבעיים הולך וגדל ● תעשו אחד ועוד אחד ותקבלו את מגמת Rewild – הפיכה של בריכות דגים נטושות למקווי מים שוקקי חיים ועופות נודדים ● זה קורה בכפר רופין שעל גבול ירדן, במעגן מיכאל שלחוף הים התיכון – ובחברה להגנת הטבע מקווים שזו רק ההתחלה

עוד 1,547 מילים ו-2 תגובות

איראן נערכת לעידן פוסט-ראיסי

ההערכה היא כי יורשו של הנשיא האיראני ראיסי יהיה בדמותו ורוחו: שמרן שלא יקרא תיגר על מה שנשאר מכהונתו של המנהיג העליון, וידע לנווט בין משמרות המהפכה והדרג הפוליטי ● גם מחליפו של שר החוץ צפוי לשמר על אותה מדיניות ● השאלה הגדולה היא כמה מאזרחי איראן בכלל יטרחו לצאת להצביע ● פרשנות

עוד 716 מילים
היום ה־230 ללחימה ● 128 חטופים עדיין בעזה

דובר צה"ל לתצפיתניות שנחטפו: "נכשלנו בלהגן עליכן; אנחנו מחויבים להשיב אתכן הביתה"

צה"ל ושב"כ התנקשו במנהרה בג'באליה בחיי מפקד גדוד בית חאנון בחמאס ● הממונה על חופש המידע בצה"ל מסרה, במענה לפנייה שקיבלה, שאגף המודיעין העביר לנתניהו ארבעה מסמכי התרעה; לשכת ראש הממשלה: באף אחד מהמסמכים אין התרעה מפני מתקפה של חמאס ובחלקם נטען שפני הארגון להסדרה ● מנכ"ל משרד החוץ נזף בשגרירי ספרד, נורווגיה ואירלנד

עוד 45 עדכונים

ניצנים ראשונים של פרגמטיות בליכוד

השיח על הגישה הפרגמטית של מפלגת השלטון התחדד אחרי מסיבת העיתונאים של השר גלנט, שהזהיר כי נתניהו חותר לממשל צבאי בעזה, שיביא גם להארכת השירות הסדיר וגם לחורבן כלכלי ● ח"כ אלי דלל והשר מיקי זוהר אמרו לזמן ישראל כי הם מתנגדים להתיישבות יהודית בעזה ו/או למהלכים ללא הסכמה ציבורית ● והם כנראה לא היחידים ● פרשנות

עוד 907 מילים ו-3 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה