הקרנפית קרן-פלס והקרנף אוריין נפגשים בפעם הראשונה בספארי ברמת גן, 27 בינואר 2013 (צילום: פלאש90)
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית

קַרְנַפִּים

אוצר מילים

רובי הוא הקרנף ה-33 שנולד בספארי ברמת גן, מה שהופך את ישראל למעצמה עולמית בהמלטת קרנפים רחבי שפה - מקום ראשון בעולם כולו, לא פחות - עניין שמעלה את השאלה המתבקשת: מה הופך דווקא אותנו לבית גידול מתאים כל כך לקרנפים, והאם זה קשור להתרחבות מדאיגה של תופעת ההתקרנפות בישראל?

עוד 2,620 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום רביעי, 16 ביוני 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

אף אחד לא לוקח אחריות על הפשיטה ביישוב הבדואי ביום השבעת הממשלה

מה בדיוק עומד מאחורי האירוע שכמעט פירק את הממשלה עוד בטרם הושבעה? ● שעות ספורות לפני הצבעת האמון בכנסת סיירו שוטרים בביר הדאג' בנגב, והזהירו את התושבים ש-30 בתים מיועדים להריסה ● זה מה שהוביל את סעיד אלחרומי, ח"כ רע"ם ובן בית ביישוב, להודיע כי לא יתמוך בממשלת השינוי ● האם עיתוי האירוע היה מקרי? ● בדיקת זמן ישראל מעלה שאלות מטרידות

עוד 1,804 מילים

מצעד פרחים במקום מצעד הדגלים

לאחר צעדת מג"ב והיס"מ אתמול בירושלים, אולי הגיע הזמן להוציא את חגיגות איחוד ירושלים מידי סקטור מסויים בחברה הישראלית, כדי שיום ירושלים יהיה באמת חג ישראלי, נחלת כל חלקי הציבור ולא רק יידישאי דתי.

לאחר צעדת מג"ב והיס"מ אמש בירושלים, אולי הגיע הזמן להוציא את חגיגות איחוד ירושלים מידי סקטור מסויים בחברה הישראלית, כדי שיום ירושלים יהיה באמת חג ישראלי, נחלת כל חלקי הציבור ולא רק יידישאי דתי

מה שראינו אתמול בירושלים לא היו חגיגות איחוד העיר, אלא אירועי חלוקת העיר מחדש. ירושלים תישאר מאוחדת לא על פי מספר הדגלים שיתנופפו בגאון, אלא אם ערביי מזרח ירושלים ירצו את האיחוד הזה. עד הרגע הזה הם מעוניינים באיחוד, אבל הפיכת הדגל לאצבע בעין של הערבים, מאיצה תהליכים של מורת רוח וכעס, עד לרגע הפיצוץ שבו הערבים יגיבו.

ברגע הזה ירושלים תחולק שוב.

הצורך לגייס מספר כל כך מסיבי של שוטרי מג"ב ויס"מ להגן על הצועדים – ולהגן על הסוחרים מתגרת ידם של הצועדים – מעיד כי ירושלים כבר בהתפרקות. אם תתחזק התחושה בקרב הערבים שממשלת ישראל דואגת רק ליהודים על חשבונם, הם לא ימצאו עוד עניין באיחוד.

בכל האינתיפאדות הקודמות ערביי מזרח העיר לא נגררו אחרי רמאללה ועזה. הם רצו את אחדות העיר. אנו מקרבים אותם לנקודה שהם עלולים להוביל את האינתיפאדה הבאה.

גם נושאי הדגלים בגאון חייבים לקחת בחשבון שתרומתם לאחדות העיר היא בכך שרוב הישראלים מדירים רגלם מירושלים, ושהפרובוקציה אתמול מול חמאס יצרה כעס ומורת רוח בקרב הישראלים. רובם גם לא מזדהים עם הריקודים האידשאיים, המוכרים רק בחוגי הישיבות ולא לציבור הרחב.

גם נושאי הדגלים בגאון חייבים לקחת בחשבון שתרומתם לאחדות העיר היא בכך שרוב הישראלים מדירים רגלם מירושלים, ושהפרובוקציה אתמול מול חמאס יצרה כעס ומורת רוח בקרב הישראלים

לשנה הבאה הייתי מכין חג חדש, שעם ישראל יזדהה אתו, כמו למשל טיולים והדרכות באתרי העיר הקסומים, אירועי תרבות ובילוי, כולל ביקור בהר הבית כתיירים הבאים להתפעל מיפי המסגדים בהדרכת אנשי הווקף, על פי מה שנקבע בהסכמי הסטטוס קוו שישוקמו. ובמקום מצעד הדגלים – מצעד הפרחים, שבו יחלקו פרחים בעיר העתיקה.

פנחס ענברי הוא חוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה לענייני המזרח התיכון ועיתונאי. הוא גם סופר ותסריטאי. ספרי העיון שחיבר עוסקים בבעיה הפלסטינית, והרומנים שחיבר יחד עם אשתו אביבה הם: "על גב סופה" על אתגרי הקהילות הנוצריות בגליל המערבי בימי המנדט הבריטי מול האיסלאם הרדיקלי ומעמד האישה, ו"שומר השאול" עוסק בשחיתות הישראלית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 313 מילים

בלפור והבימה אאוט - שער שכם אין ● הדגלים השחורים הוחלפו בדגלי ישראל, החילונים בחרד"לים ● הפוסטרים היצירתיים והלבוש הצבעוני הפכו לבגדי ישיבה או חולצות סוף מסלול ● המיניות המוחצנת הוחלפה בהפרדה בין בנים ובנות ● מצעד הדגלים אתמול הוכיח שישראל היא אכן מדינה "יהודית ודמוקרטית": כשהממשלה יהודית - המחאה דמוקרטית, ולהיפך

עוד 821 מילים ו-2 תגובות

קרעי תוקף את בנט ולפיד: ממשלת ברית האחים המוסלמים

״מתחייבת אני״ בשפת סימנים: שירלי פינטו היא החירשת הראשונה במשכן; בנט: ״גאים בך״ ● משפט נתניהו: ההגנה ביקשה לדחות את המשך הדיונים לספטמבר - השופטים סירבו ● ח״כ מעוז: מתנגדי נתניהו חולים במחלת נפש ● כ״ץ מבקר את הממשלה החדשה על התגובה לבלוני התבערה ● מיקי זוהר: לא יהיו קיזוזים עם הקואליציה; ביטן: לא נעמוד בזה

עוד 30 עדכונים

למקרה שפיספסת

"אתה רואה, הסתדרנו בלי ביבי", אמר אמש אחד השרים הטריים, בסיומו של מצעד הדגלים שעבר יחסית בשלום ● בלילה המצב כבר נראה מעט שונה ● חיל האוויר תקף ברצועת עזה בתגובה לבלוני התבערה ששוגרו אתמול מהרצועה ליישובי עוטף עזה ● אם חמאס יגיב בירי רקטות, קואליציית הקצוות הפוליטיים תתמודד מהר מהצפוי עם מבחן ביטחוני-מדיני ● פרשנות

עוד 456 מילים ו-1 תגובות

עכשיו צריך לבנות, גם אם האדמה חרוכה

סירוב רה"מ לשעבר לערוך חפיפה ראויה למחליפו, סירובו לערוך טקס חילופי שלטון ראוי, דברי הבלע המגעילים של שרים לשעבר בטקסי החלפתם בידי מחליפיהם (ליצמן ודרעי כמובן), דברי הרעל של יושב ראש האופוזיציה החדש והרע בנאומו הדוחה בכנסת, הזלזול המוחלט שלו בכל מי שאינו מתכופף ומתמקם תחתיו, הכזבים הפתולוגיים שבוקעים מפיו בקביעות, וההתנפלות המבישה והעילגת של ראשי המפלגות החרדיות על הממשלה החדשה –

כל ההיבטים הללו אינם רק בבחינת חוסר נימוס או העדר התנהגות מכובדת.

סירוב רה"מ לשעבר לערוך חפיפה ראויה למחליפו, סירובו לערוך טקס חילופי שלטון ראוי, דברי הבלע המגעילים של שרים לשעבר (ליצמן ודרעי) בטקסי החלפתם ועוד, אינם רק בבחינת חוסר נימוס

מדובר בסירוב נרקיסיסטי רעיל ומסוכן של מי שפעל לחיסול שיטת המשטר הדמוקרטית לטובת שלטון יחיד בגיבויים של עסקנים חרדים שפוגעים אנושות בציבור בכלל ובציבור החרדי בפרט, ובגיבויין של דמויות שמונו לתפקידי מפתח רק מפני שהתחנפו והפכו עצמן לשטיחוני ניגוב רגליים של השקרן הפתולוגי.

חלקם מונו במובהק כדי להחריב: אוחנה במשרדי המשפטים וביטחון הפנים למשל.

נתניהו הציע לבנט וגם לסער רוטציה משולשת עם 6 מנדטים כל אחד ועכשיו הוא שולח את מדברריו העילגים לספר שרה"מ עם 6 מנדטים אינו לגיטימי. מינויו של בנט מדאיג אותי מאד. מדובר במי שפעל לאורך שנים לביצור אפרטהייד בגדה. אבל נתניהו הוא האחרון שיכול בכלל לפצות את פיו הרעיל בנושא הזה.

הוא חיזר אחרי רע"ם ואף שכנע את גדולי הגזענים מקרב הרבנים הכי חשוכים להצהיר שממשלה שנשענת על הימנעות רע"ם היא לגיטימית (באמת תודה, הרב טאו. תגיד, ממשלה שנשענת על להט"ב היא גם לגיטימית?) ועכשיו מסביר שמדובר בממשלה שבה יש אסלאם קיצוני.

הוא ניסה לפתות את ראשי העבודה המצטמקת לאורך כל שנות כהונתו להיכנס לממשלתו תמורת התיקים הכי בכירים (גם כשהיו לעבודה בראשות גבאי 6 מנדטים), ניפח ממשלה לממדים גרוטסקיים, שיחד חברי כנסת כדי שיערקו אחרי שגנבו קולות (השרה לקידום אורלי לוי), הפעיל מערך סחיטה באיומים נגד חברי ימינה כדי שלא יסייעו בהחלפתו, שיעבד מדינה שלמה כדי להימלט ממשפטו, גרר אותנו ל-4 מערכות בחירות רק כדי לכונן ממשלה בראשותו שתתנקש בשלטון החוק למען צרכיו הנרקיסיסטיים, החתים את גנץ על הסכם רוטציה רק כדי להפר אותו כמובן חצי דקה לאחר מכן, לא העביר תקציב מדינה רק כדי לא לקיים את הסכם הרוטציה, וברגע האחרון והנואש הציע לגנץ שיחליף אותו ממש עכשיו ויכהן 3 שנים כרה"מ (כי ר"מ עם 8 מנדטים שיפר את כל התחייבויותיו לבוחריו לטובת נוכל פתולוגי זה כן לגיטימי). למעשה, הוא הרגיל אותנו למודל דמוקטטורי שבו ייתכן שחבר כנסת כלשהו ישוחד ויעשה סיבוב פרסה ולכן עלינו להיות דרוכים עד הרגע האחרון.

נתניהו חיזר אחרי רע"ם ואף שכנע את גדולי הגזענים מקרב הרבנים להצהיר שממשלה שנשענת על הימנעות רע"ם היא לגיטימית, ועכשיו מסביר שמדובר בממשלה שבה יש אסלאם קיצוני

ובכן, האיש שאחראי להשחתה המסוכנת הזו (ותיארתי אותה בתמצית שבתמצית) מתעקש לשלוח את מדברריו כדי לדבר על ממשלת הונאה (הנרקיסיסטיים והמתקרבנים הם הכי מסוכנים, כך למדתי ב-21 שנותיי כסנגור פלילי), לטפטף כל הזמן שמדובר בממשלה מסוכנת ולקשקש על הפרות הבטחות מהצד השני.

הוא הכשיר את אנשי תורת הגזע רק כדי לשרוד בשלטון (ואז קיבל מהם בהפוכה כשסירבו להישען על רע"ם בגזענותם האינסופית). הוא שיקר באובססיה פתולוגית, והפך עצמו לאדם שאיש במערכת הפוליטית אינו מאמין למילה שיוצאת מפיו (ולכן בנט, סער וגנץ דחו את הצעותיו ההיסטריות לרוטציה שכונתה בפיו הרעיל "מוטציה" במערכת הבחירות, שבמהלכה התחייב להקים ממשלה ללא רוטציה). ואחרי שזלזל בכל מי שאיננו הוא, ואחרי שהחריב את מושג האמת ושטף מוחם של רבים, מצחיק לחשוב שהמגלומן הזה משווה עצמו לצ'רציל. המקסימום שניתן להשוות אותו אליו הוא טראמפ הנלעג. והמודלים האמיתיים שלו הם כמובן הרודנים פוטין, אורבן, בולסונרו וארדואן שנוא נפשו.

מדינת ישראל כה חשובה לו עד שהוא טרח לבצע חפיפה בת 30 דקות למחליפו. פרס, להזכיר לכולנו, הגיע למשרד ראש הממשלה כדי לחפוף את נתניהו לאורך שבועות.

והכי מביש: האיש שכל פועלו מכוון למנוע אזרחות וכן זכויות אזרח ממליוני פלסטינים, האיש ששולל זכויות אדם ממליוני פלסטינים (היי, גדעון לוי. אתה צודק שיש אפרטהייד בגדה. אבל קצת שכחת שנתניהו הוא האחראי לכך), האיש שסיכול מדינה פלסטינית עומד בראש מעייניו לאורך שנים, האיש שאחראי להעמקת וביצור משטר צבאי מפלה שבו 2 מערכות חוק שונות בהתאם למוצא אתני, האיש שחונק 2 מיליון פלסטינים בעזה מחד ומחזק את חמאס מאידך ובמקביל משפיל את הרשות הפלסטינית שהעניקה לו שנות שקט יחסיות בגדה ("אסון אוסלו"), האיש שקידם חקיקה נגד ארגוני זכויות אדם, חוקי התעמרות במבקשי מקלט ופליטים (הסיבה היחידה שגזענית נבערת כמאי גולן נבחרה לכנסת ברשימת הליכוד היא רדיפת מבקשי מקלט ופליטים שחורים) וחוק לאום גזעני – האיש הזה מתבכיין לנו על הפרת זכויותיו בידי המשטרה והפרקליטות.

מצחיק לחשוב שהמגלומן הזה משווה עצמו לצ'רציל. המקסימום שניתן להשוות אותו אליו הוא טראמפ הנלעג. והמודלים האמיתיים שלו הם כמובן הרודנים פוטין, אורבן, בולסונרו וארדואן שנוא נפשו

כמובן שזכויות חשודים ונאשמים מעניינות אותו כקליפת השום. רק זכויות היתר של נתניהו עומדות לנגד עיני נתניהו. הרי הוא שאחראי להפרות זכויות אדם של פלסטינים במערכת המשפט הצבאי בגדה בכל יום. הוא שאחראי על החרבת בתים של חפים מפשע בגדה. והוא שאחראי לאורך 12 שנים לתחלואים רבים במערכת אכיפת החוק בישראל. מובן שהוא לא חולם לתקן את המערכת הלקויה אלא מבקש להחריב אותה. כשם שאינו חולם להיאבק בלקויות הרבות של המשטר הישראלי אלא להפך: להחריב את ההיבטים הדמוקרטיים שנותרו בו כדי להיחלץ ממשפטו. כי רק נתניהו מעניין את נתניהו.

לבי כבד כשאני צופה בממשלה החדשה. ראש הממשלה בנט, שרת הפנים שקד, שר האוצר ליברמן ושר השיכון אלקין, מעוררים בי חשש עמוק.

אבל כמה חשוב שנפטרנו משלטונו הרעיל והמחריב של נתניהו. איש האדמה החרוכה. הוא באמת משוכנע שמדינת ישראל תושמד בלעדיו. ובכן, הפוך: הסיכוי להתחיל לשקם את מדינת ישראל טמון אך ורק במניעת שובו של הנאשם לכס השלטון.

זהו תנאי ראשון והכרחי לכל ניסיון החלמה. תנאי שאיננו מספיק. אבל זהו התנאי הראשון. תנאי בלעדיו אין. כי ישנם עוד תנאים רבים ובראשם סיום שליטתנו הצבאית המחרידה בגדה. מה שכמובן לא יבוצע בידי הממשלה הקרובה.

בכל מקרה, עכשיו צריך להתחיל לבנות. זה יהיה קשה. זה יהיה קשה מאד. כי קשה מאד להתחיל לבנות משהו על אדמה חרוכה.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 929 מילים

תגובות אחרונות

עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות
הקורא בקלפי
הקורא בקלפי
תקשורת, פוליטיקה ושקרים אחרים

דברים שאלונה בר און לא מבינה

מו"לית גלובס מתקשה לראות את העיתונאים שלה מול עיניה ● היא לא חשה את פחדיהם, לא שותפה לחרדותיהם ולא באמת מבינה את הדילמות המניעות אותם ● היא גם לא חשה שהיא באמת חייבת להם הסבר מעמיק ● לכן היא מוסרת הצהרה מעורפלת ומקווה שיבינו את כוונתה ויניחו לה לנפשה ● דעה

עוד 1,255 מילים ו-1 תגובות

מצעד הדגלים שיתקיים הערב תופס את חמאס במצב מוחלש ● בימים אלה נמצאת משלחת מצרית גדולה בעזה במאמץ לסייע בשיקום הרצועה ● לא חמאס ולא ישראל ירצו לפתוח בסבב לחימה כשאזרחים מצרים עלולים להיקלע לאש הצולבת ● ועדיין, חמאס עשוי להציב בפני ממשלת בנט את מבחנה הראשון: האם דין בלון תבערה כדין קסאם? ● פרשנות

עוד 776 מילים

נתניהו ממשיך להשתמש במעון הרשמי כאילו היה ביתו הפרטי

בהיעדר תקנון רשמי הקובע נוהלי פינוי מעון ראש הממשלה אחרי חילופי שלטון, אפשר לסמוך על נתניהו שגם סמל המדינה הזה יהפוך לכלי פוליטי בידיו ● אמש התארחה שם שגרירת ארה"ב לשעבר באו"ם ● התמונה הרשמית וההודעה שהוציאה יוצרים את הרושם שנתניהו בכלל לא הוחלף ● ביקום של נתניהו, ממילא הוא יפיל את ממשלת בנט בתוך זמן קצר, אז מה הטעם לארוז בכלל ● פרשנות

עוד 984 מילים ו-1 תגובות

אלפים השתתפו במצעד הדגלים, חלקם צעקו 'מוות לערבים'

לפיד: "בלתי נתפס שמחזיקים דגל וצועקים מוות לערבים באותו הזמן" ● מינויים ראשונים של בנט: טל גן צבי ראש הסגל, מתן סידי דובר ושמרית מאיר יועצת מדינית ● 20 שריפות פרצו בעוטף עזה ● תנועת מטוסים לנתב"ג הוסטה למסלול חלופי ● מנסור עבאס: "היה צריך לבטל את המצעד"

עוד 49 עדכונים

כינונה של ממשלה חדשה והחלפת נתניהו בראשות הממשלה הם ניצחון לנורמה הערכית העומדת בבסיס הלכת דרעי-פנחסי כי מי שעומד לדין בעבירות חמורות אינו יכול לכהן בממשלת ישראל ● עכשיו הזמן לעגן את ההלכה בחקיקה הכוללת גם את ראש הממשלה ● פרשנות

עוד 819 מילים ו-1 תגובות

שתיים אוחזות בעתיד הסביבה

העיניים של פעילי הסביבה נשואות אל כניסתה של תמר זנדברג למשרד להגנת הסביבה, אבל מינוי מסקרן ומשפיע לא פחות נרשם דווקא במשרד האנרגיה ● לקארין אלהרר יש נסיון מועט בתחום, אבל עברה הפרלמנטרי נותן מקום לתקווה שגם היא וגם זדברג יאחדו כוחות - ובתור התחלה, מול האיום המיידי הנשקף מהסכם קצא"א ● פרשנות

עוד 889 מילים

53 ימים חיכה סולימן, תינוק עיראקי הסובל ממום בליבו, על מנת שתאושר כניסתו לארץ לניתוח מציל חיים ● כעת הוא במצב קריטי, בתל השומר ● מאז שהועבר הטיפול בבקשות הכניסה של תינוקות ממדינות ערב לטיפולי חירום ממשרד החוץ לרשות האוכלוסין, תחת הנהגת שר הפנים אריה דרעי, הנהלים הוקשחו ותשעה תינוקות מתו בזמן ההמתנה ● הקורונה והלחימה בעזה רק החריפו את המצב

עוד 963 מילים

בית משפט קבע כי אין הצדקה לעמדת בנק מרכנתיל לסרב לבקשת בני הזוג ערב להפקיד בחשבונם מיליוני שקלים שמקורם במכירת ביטקוין ● אולם מאז פסק הדין, הבנק לא נענה לדרישות הזוג להפקיד את הכסף ועתה גורר אותם לערעור יקר בעליון ● כך, במקום ליהנות מהמיליונים שהרוויחו ביושר אחרי שנים של מאבק, הזוג ערב פונה כעת לציבור בבקשה לעזרה במימון מאבקם

עוד 1,053 מילים ו-1 תגובות

כנגד כל הסיכויים, בנט ולפיד עשו היסטוריה

למרות המהומה חסרת התקדים, נאום יותר או פחות, ועל אף החששות, הדרמות, הצחוקים והדמעות: בסוף זה קרה ● אחרי 12 שנות שלטון, בנימין נתניהו עבר לשבת בשורות האופוזיציה ונפתלי בנט תפס את מקומו בכס ראש הממשלה ● הכוח החליף ידיים, מדינת ישראל הפכה דף ● עולם כמנהגו נוהג ● פרשנות

עוד 967 מילים

דיווח: מגעים מתנהלים לקיום פסגה בין ישראל, איחוד האמירות, בחריין וארה"ב

חברי הממשלה ערכו את הצילום המסורתי עם הנשיא ● פגישת החפיפה בין בנט לנתניהו ארכה פחות מחצי שעה ● השר לביטחון הפנים בר-לב אישר את קיום מצעד הדגלים ● ליברמן: לא תהיה העלאת מיסים ● הקואליציה החליטה לצמצם את פגרת הקיץ לשבועיים ● נתניהו לחבריו באופוזיציה: הממשלה תיפול מהר משאתם חושבים ● נעמה שולץ תתמנה למנכ"לית משרד ראש הממשלה החליפי

עוד 62 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה