למי גנבו את הממשלה? הגונב מגנב פטור?

חברי הממשלה ה-36 – מרב מיכאלי, גדעון סער, נפתלי בנט, יאיר לפיד ובני גנץ – תופסים את מקומם במליאת הכנסת אחרי השבעת הממשלה, 13ביוני 2021 (צילום: חיים צח / לע"מ)
חיים צח / לע"מ
חברי הממשלה ה-36 - מרב מיכאלי, גדעון סער, נפתלי בנט, יאיר לפיד ובני גנץ - תופסים את מקומם במליאת הכנסת אחרי השבעת הממשלה, 13ביוני 2021

"כעת כשגנבו לנו את הבחירות, אנחנו נאייש את עמדות המפגינים בבלפור, עם אותם שלטים". דברים שאמר לי פעיל בליכוד שאני מכיר ומכבד, זה מכבר. שאלתי אותו, למה? ההסבר שלו פשוט "אם זה היה מהפך בבחירות, שהשמאל היה מנצח, הייתי מקבל זאת בהבנה, אבל כאן מנהיג מפלגה עם שישה מנדטים הופך להיות ראש ממשלה".

"כעת, כשגנבו לנו את הבחירות, אנחנו נאייש את עמדות המפגינים בבלפור עם אותם שלטים". אמר לי פעיל בליכוד, "אם השמאל היה מנצח הייתי מקבל זאת בהבנה, אבל כאן מנהיג מפלגה עם 6 מנדטים הופך לרה"מ"

כן, אסור להתעלם מהאמירות והתחושות הללו. אך צריך לראות אותן במסגרת התמונה המלאה של סיטואציות בלתי אפשריות. הממשלה שאך זה קמה נשענת על רוב שברירי למדי. ממשלה על חודו של קול, לפי שעה.

זו ממשלה שנשענת על כל החוקים ששונו והותאמו לממשלות המעבר שקמו ונפלו בתוך הכאוס. לפתע פתאום הסיטואציה החדשה חשפה שהתרגילים הפרלמנטריים של היריבים סייעו לבנט, לפיד, סער, גנץ, ליברמן, מיכאלי, הורוביץ ועבאס להקים ממשלת מיעוט. אבל לצד התרגילים הפרלמנטריים שזכו לכל גנאי אפשרי יצטרכו השותפים והשותפות לגלות סובלנות והכלה עד אין קץ. כל אחד מהם עם עין אחת פקוחה לבוחרים והאחרת לשותפים. תפישות עולם קוטביות שמתכנסות לחדר ישיבות אחד.

נתניהו, להטוטן פוליטי מהטובים שידענו, כשל ונפל. אבל נפל על שתי רגליים עם מרץ להמשיך ולהוביל את הליכוד והמפלגות המלוות. הוא מבטיח להם להחזיר אותם לשלטון חזקים ומחוזקים ותובע מהם משמעת אופוזיציונית. בדיוק אותה משמעת שבה הוא הוביל אותם במשך שתיים עשרה שנה ובסופו של דבר מצא עצמו כבול בתרגילים פוליטיים שהוא פיתח.

נתניהו זועם. הוא חש שבנט גנב לו את הכסא ואת השלטון. הוא כועס ובצדק אבל לא מוכן להבין שבנט למד ממנו להטוט אחד או שניים. קולותיהם של מי שאמורים היו להיות שותפיו הטבעיים, לשיטתו, "נגנבו" מתחת לאפו, ממש כפי שהוא עצמו "גנב" בעבר מנדטים שאמורים היו להיות שותפיו הטבעיים של הצד שכנגד, על פי הבטחותיהם לבוחרים. נראה שבפוליטיקה הישראלית גונב מגנב פטור.

אך בנט, כך דומה, לא מסתחרר, ומבין שהכיסאות שלו ושל חבריו ניצבים על במה רעועה. במאזן כוחות נראה שהשארות נתניהו בזירה הפוליטית תיצור את הדבק להמשך קיומה של הממשלה.

נתניהו דורש את אותה משמעת בה הוביל 12 שנה, עד שמצא עצמו כבול בתרגילים פוליטיים שהוא פיתח. נתניהו זועם. הוא חש שבנט גנב לו את הכסא ואת השלטון, אבל לא מוכן להבין שבנט למד ממנו להטוט או שניים

לצד רוח הלחימה של נתניהו, צריך לזכור ששותפיו לאופוזיציה בכלל והחרדים בפרט זקוקים לעטיני השלטון כמו אוויר לנשימה. עמותות, ישיבות ועוד מוסדות דת שתלויים בתקציבי מדינה, המנוהלים על ידי מי שלא הכירו את יוסף. מצוקה שתתחיל להתעורר בחלוף הזמן, ככל שהממשלה תחזיק מעמד. הנאמנות שלהם, כך נראה, תלויה גם במבחן התוצאה ובנכונות לחיות מחוץ ללשכות שבהן חותמים על ההמחאות.

בעוד נתניהו מגבש את כוחות האופוזיציה, גם הימין האידיאולוגי שמוביל בצלאל סמוטריץ' יעשה חשבון נפש. הכוונה גם לכל אנשי הימין שהצביעו עבור ימינה ולא ממש יודעים אם זה טוב או רע לקו החשיבה שלהם. לעומת התומכים בסמוטריץ', אלה התומכים בבנט מבינים, שאיך שלא יסתכלו על זה – אחד משלהם יושב על כסא ראש הממשלה. חלום נשגב של זרם לא מבוטל בציונות הדתית שמוביל מעורבות אקטיבית בניהול המדינה. במבט לאחור, ימינה שידרגה את מפד"ל ההיסטורית. לא רק חינוך וסעד, גם ראשות הממשלה.

הניתוח הזה פרגמטי. הוא אינו עוסק במה שראוי לנבחרי ציבור או בשאלות כמו: האם ראוי שמי שפרש מהמפלגה לאחר בחירות יכהן כח"כ, האם רה"מ יכל לכהן עם כתב אישום, האם יש ללכת לבחירות אם אין יכולת להעביר תקציב, ועוד חוקים כאלה ואחרים שהתגלו כמפוררי דמוקרטיה, לא מוסריים ולא אתיים. הנושא הזה חייב להיות בסדר היום של הכנסת כל הזמן, ובפרט לאחר לימוד מעמיק של סוגיית האתיקה וגיבוש קוד אתי עדכני של נבחרי ציבור.

ובחזרה לנקודת הפתיחה, אני פונה אל תומכי נתניהו בפניה אישית: נצלו את הזמן להתבוננות במראה הפוליטית. תעשו את זה ברוגע. פניה זהה אני מפנה אל כל מתנגדי נתניהו, תתבוננו במראה ותחשבו קדימה. בואו נזכור את מה שהיה אבל נלמד מזה ששנאה לא מועילה. מה שהכי חשוב כעת זה להיפרד מהתעמולה ולהתעמק בעשיית הטוב המשותף.

לצד רוח הלחימה של נתניהו, שותפיו לאופוזיציה בכלל והחרדים בפרט זקוקים לעטיני השלטון כאוויר לנשימה. נאמנותם תלויה גם במבחן התוצאה ובנכונות לחיות מחוץ ללשכות שבהן חותמים על ההמחאות

ורק שלא אשכח, לפני סיום, אני שומע את קולות האופוזיציה ומבין שהשאיפה העיקרית של חבריה היא לחזור כמה שיותר מהר לשלטון. בדמוקרטיה, לטוב ולרע, פעם אתה בשלטון ופעם אתה לא. את התקופה של האופוזיציה כדאי לנצל כדי לבחון מה היה ומה הלאה. חזרה מידית לשלטון ללא מנוחה לא טובה לאף אחד, חוץ מאלה שחושבים רק על האינטרסים האישיים.

מיכאל מירו הוא דוקטור למדע המדינה, עיתונאי למעלה מארבעים שנה, לשעבר מנהל קול ישראל. חוקר ומתעניין בפוליטיקה, חברה, סביבה, מוסר ואתיקה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 712 מילים
כל הזמן // שבת, 24 ביולי 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

המלך עבדאללה נפגש השבוע עם הנשיא האמריקאי, ובכך הפך למנהיג הערבי הראשון שנפגש עם ביידן מאז נכנס לתפקידו - דבר המלמד על חשיבות ירדן בעיני הממשל ● פרשת NSO פוגעת בישראל לא רק במערב, אלא גם במזרח התיכון ● במצרים מציינים 69 שנים למהפכה ששינתה את המדינה ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 973 מילים

עצה לראש המוסד לשעבר יוסי כהן

יוסי כהן היה ראש מוסד מוצלח אך הנרקיסיזם שלו ותאוות הפרסום האישית עלולים להביא למפלתו. טוב יעשה אם יודיע כי אין בכוונתו להיכנס למערכת הפוליטית באף שלב. הוא נמצא על הכוונת של יריביו ועדיף שיתמקד בעשייה לביתו.

היועץ המשפטי לממשלה בוחן מספר תלונות נגד ראש המוסד לשעבר שעוסקות בעבירות לכאורה בתחום טוהר המידות, ביטחון מידע ומנהל תקין.

התלונות עוסקות בדברים הבאים:

  1. חשד לקבלת מתנה לחתונת בתו בסך 20 אלף דולר מהמיליארדר ג'יימס פאקר.
  2. תרומה שניתנה על ידי ידידו, איש העסקים רמי אונגר, באמצעות חברה מפנמה, לבית הכנסת שבו הוא מתפלל, והתערבות בסכסוך עסקי שבו מעורב רמי אונגר.

בעקבות הראיון בתוכנית "עובדה" פנתה עמותת "הצלחה" ליועמ"ש של המוסד וליועץ המשפטי לממשלה כדי לברר האם אכן קבלת טובות ההנאה אושרה על ידי הייעוץ המשפטי ומתי.

היועמ"ש בוחן תלונות נגד ראש המוסד לשעבר שעוסקות בעבירות לכאורה של טוהר המידות, ביטחון מידע ומנהל תקין. בעקבות הראיון ב"עובדה" התבקש הייעוץ המשפטי להשיב אם קבלת טובות ההנאה אושרה על ידו

"שני אירועים התרחשו בעודו מכהן בתפקידו כראש המוסד והם מעלים לכאורה שאלות כבדות של תקינות, מניעות וחשש להפרת הדין", נכתב בפניה. עוד ביקשו לברר בעמותת "הצלחה" אם היו מקרים נוספים בהם התעורר חשש לניגוד עניינים.

יוסי כהן שהיה קצ"א (קצין איסוף) מזהיר במוסד, אשר יודע היטב לגייס במהירות סוכנים, לאחר שהוא מאתר במומחיות את נקודות התורפה שעליהן ניתן ללחוץ אצלם, הלך צעד אחד רחוק מדי כשהתראיין בתוכנית "עובדה" ותקע את הצלחתו והישגיו, ללא שום בושה וצניעות, בעיניהן של יריביו ואויביו במוסד ומחוצה לו.

הוא עגב במיומנות על אילנה דיין וגייס אותה בקלות למכונת היחצ"נות שלו. היא פשוט נמסה מול הסוכן, שמחשיב את עצמו, בגלל מראו החיצוני וכישורי הריגול שלו, למרגל בכיר יותר מאשר ג'יימס בונד האגדי.

כך הוא גם גייס בשנה האחרונה בתפקידו כראש המוסד שורה של פרשנים ועיתונאים באמצעי התקשורת השונים שאכלו מכף ידו סיפורים, לפעמים גם ספינים, כשהם מציגים את המידע שקיבלו ממנו כ"חשיפה" או דיווח "בלעדי", כדי להצביע כביכול על כישוריהם העיתונאיים המיוחדים וקשריהם הביטחוניים העמוקים.

התמורה להדלפות ולתדרוכים של יוסי כהן הייתה כמות גדולה של כתבות מפרגנות לו ולמוסד והאדרת שמו. הייתה גם לפחות כתבה טלוויזיונית אחת שהייתה פשוט כתבת ליקוקים מראשיתה ועד סופה.

לכן, אין זה פלא שראש המוסד המוצלח הקים עליו את אויביו ויריביו. הקנאה והנקמנות מדברות כאן. יש רבים במערכת הביטחונית וגם הפוליטית שאינם רוצים בהצלחתו והחליטו להכשילו.

כך גם גייס בשנה האחרונה בתפקידו כראש המוסד שורת פרשנים ועיתונאים באמצעי התקשורת השונים שאכלו מכף ידו סיפורים, לפעמים גם ספינים, כשהם מציגים את המידע שקיבלו ממנו כ"חשיפה" או דיווח "בלעדי"

בתוכנית "עובדה" הלך יוסי כהן צעד אחד רחוק מדי והצליח לעורר את חמתם של בכירים לשעבר באמ"ן שהגישו נגדו תלונה למשטרה. גם ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק מתח ביקורת נוקבת על הראיון שהעניק לאילנה דיין.

מיהם אויביו ויריביו של יוסי כהן שמתדרכים עכשיו כמה עיתונאים נגדו, מלכלכים עליו ללא שום בושה ומושכים בחוטים מאחורי הקלעים כדי לפגוע בו?

אחרי כמה שיחות עם יודעי דבר אפשר למפות את התשובה לכך בכמה אפשרויות.

  1. עובדים במוסד בהווה ובעבר. אחד מהם בכיר מאוד, שמטילים בו רפש ומתארים אותו באזני עיתונאים כ"מושחת גדול" בגלל קשריו לכאורה עם שורה של אנשי עסקים ונסיעותיו "המפוקפקות" לחו"ל. יודגש כי הכל הוא בגדר "לכאורה" וליוסי כהן עומדת זכות החפות המלאה.
  2. פוליטיקאים שחוששים מכניסתו למערכת הפוליטית בתום תקופת הצינון, לא מדובר בפוליטיקאים ממפלגת הליכוד, שמה דוקא רוצים אותו כשחקן חיזוק חשוב וכ"מגנט מנדטים". מדובר במפלגה אחרת שבה יש בכירים לשעבר ממערכת הביטחון.
  3. עיתונאים נקמנים שלא קיבלו נתח מההדלפות

למרות שיוסי כהן איננו ראש המוסד היחיד שעסק ביחסי ציבור, כפי שפירסם העיתונאי אמיר אורן במאמר מרתק ב"ליברל", אחת הטענות שמושמעות נגדו בענין היחצ"נות המוגזמת שלו היא, שהוא רוצה בעיקר להאפיל על שני ראשי מוסד לשעבר, על מאיר דגן ז"ל ועל שבתאי שביט יבדל לחיים ארוכים.

בתוכנית "עובדה" הלך יוסי כהן צעד אחד רחוק מדי והצליח לעורר את חמת בכירים לשעבר באמ"ן שהגישו נגדו תלונה למשטרה. גם רה"מ לשעבר אהוד ברק מתח ביקורת נוקבת על הראיון שהעניק לאילנה דיין

אלה שטוענים כך אומרים כי חשוב מאוד ליוסי כהן להצטייר ציבורית ולהירשם בהיסטוריה כראש המוסד הכי טוב שהיה אי פעם למדינת ישראל. אפילו יותר טוב ממאיר דגן שהיה פטרונו ונחשב לראש המוסד המוצלח ביותר בשנים האחרונות.

המקטרגים עליו אומרים כי הוא הפך את המוסד לתיאטרון. ההצגה של חשיפת ארכיון הגרעין עם "קלסרים ודיסקים" כשנתניהו הוא הפרזנטור הייתה מיותרת לחלוטין. החשיפה התקשורתית לא תרמה דבר לביטחון ישראל. להיפך, היא הזיקה לו.

יוסי כהן הוא אדם מתוחכם שהתקדם כמטאור במוסד עד לצמרת. למען הגילוי הנאות, פגשתי אותו רק פעם אחת במקרה כשהיה ראש המל"ל לשיחה של כמה דקות. הוא היה בעיקר עסוק במהלך הפגישה בשיחות מסתוריות בטלפון כשהוא יוצא ונכנס אל החדר.

התחכום שלו התבטא, בנוסף לכישוריו המקצועיים, ועל כך אין מחלוקת, ביכולתו להפעיל מנופים שונים, כולל של פוליטיקאים ואנשי עסקים בכירים המקושרים לצמרת השלטון ומכבבים באמצעי התקשורת, כדי לקדם את עצמו לצמרת הארגון. יריביו טוענים כי הצליח "לגייס" לצדו את רעיית ראש הממשלה.

גורמים בכירים בליכוד טוענים כי ראש הממשלה לשעבר נתניהו התלבט קשות עד היום האחרון לפני שהחליט למנות אותו לתפקיד ראש המוסד. הוא הציע את התפקיד לבכיר המוסד המכונה נ' וביקש ממנו הצהרת נאמנות אישית. כשלא קיבל אותה הוא בחר ביוסי כהן בלית ברירה, וגם זאת לאחר שורה של מנופי לחץ שהופעלו עליו ועליהם יסופר במאמר אחר.

כהן המתין בעצבנות בבית הוריו, ועל ההחלטה של נתניהו למנותו לתפקיד שמע באמצעי התקשורת.

תחכומו התבטא, בנוסף לכישוריו המקצועיים, ביכולתו להפעיל מנופים, כולל של פוליטיקאים ואנשי עסקים בכירים המקושרים לצמרת השלטון ומכבבים בתקשורת. יריביו טוענים כי הצליח "לגייס" לצדו את רעיית רה"מ

לדברי הגורמים, נתניהו בקי מאוד במניעיו האמיתיים של יוסי כהן ובשאפתנות שלו. יש לו חושים חדים, הוא ראה כבר כמה בכירים במערכת הביטחון שמתהפכים במהירות מצד לצד ברגע שהם נכנסים לעולם הפוליטי. אם נתניהו ישאר עוד זמן רב במערכת הפוליטית סביר להניח שיחזיק את יוסי כהן קצר אם הוא יחליט להתפקד לליכוד.

נתניהו לא אוהב כוכבים זוהרים לצידו. מבחינתו, הוא הכוכב היחידי.

בימים אלה יש שטף מתגבר של לכלוכים ורכילויות על מעלליו של יוסי כהן כראש המוסד, שזורם אל עיתונאים ופוליטיקאים במגמה שיתפרסמו ואף יגיעו למערכת אכיפת החוק.

יש גם כמה תחקירים בהכנה, ואמצעי התקשורת הערביים כבר מבליטים את הפירסומים בישראל בנושא. לא אתפלא אם גם איראן תתגייס למערכת ההכפשה נגד יוסי כהן. הוא היה אויב מר לאיראן שעשה לה את המוות והפך אותה בעולם לחוכא ואיתלולא. המודיעין האיראני גם עלול לנסות ולתפור לו תיק.

אני מציע ליוסי כהן להביט נכוחה למציאות בעיניים. כל הפרשנים והעיתונאים שאכלו מכף ידו לא יעזרו לו אם ייחלש ויסתבך. הם לא יציעו לו אפילו כוס מים. הם יתרחקו ממנו כמו מאש ואח"כ אף ימתחו עליו ביקורת.

יותר מדי גורמים קמו נגדו. הוא לא יוכל לנצח אותם בקרב התקשורתי והפוליטי. זוהי זירה שונה לחלוטין מהזירות שבהן הוא מתמחה.

לכן, הוא צריך להודיע לאלתר ובפומבי כי אין לו שום כוונה עתידית להיכנס למערכת הפוליטית באף שלב בחייו. הוא צריך לעשות לביתו, להנות מהפנסיה המכובדת ומהג'וב החדש והמפנק בקרן ההון סיכון הגדולה בעולם "סופט בנק" ואף להשתלב בפעילות ציבורית התנדבותית.

כך ישקם את תדמיתו הציבורית.

נתניהו לא אוהב כוכבים זוהרים לצידו. מבחינתו, הוא הכוכב היחיד. כעת יש שטף מתגבר של לכלוכים על מעללי יוסי כהן כראש המוסד, שזורם לעיתונאים ופוליטיקאים כדי שיפורסמו ויגיעו למערכת אכיפת החוק

יוסי כהן חייב לרסן את הדחף הבלתי נשלט שלו לפירסום עצמי, זהו עקב אכילס שלו שגורם לו את כל הצרות. הוא חייב להתאפק ולרדת למדרון אחורי. אם לא יקבל את העצה הזו הוא עלול להצטער בהמשך הדרך, כי המערכה נגדו רק התחילה.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,155 מילים

ראיון המשפט שטלטל את אמריקה

האישומים נגדה היו חלשים ● אחיה בגד בה ושיקר כדי להציל את עצמו ואת משפחתו ● האפיפיור, איינשטיין ופיקאסו ביקשו מנשיא ארה"ב לחון אותה ● אבל גם הלחץ הבינלאומי לא עזר, ואתל רוזנברג הייתה לאישה האמריקאית הראשונה שהוצאה להורג על עבירה שאינה רצח ● הסופרת הבריטית אן סבה צללה עמוק לתוך המקרה הטרגי - וחזרה עם ספר סוחף והרבה מאוד ספקות

עוד 2,785 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
אוֹלִימְפִּיָּאדָה 95

כל אחד זוכר את האולימפיאדה הראשונה שהוא זכה לראות. אף אחד לא יודע מתי תהיה האולימפיאדה האחרונה בחייו

עוד 982 מילים

למקרה שפיספסת

הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

המזהם לא משלם

החדשות כי ישראל תקבל מהקרן הבינלאומית פיצוי על זיהום הזפת הגדול משמחות, אבל חשוב לזכור שבעלי האונייה המזהמת הצליחו לחמוק ולא ישלמו אפילו דולר ● החדשות הטובות של השבוע הגיעו מאשדוד, שם הוועדה לשמירה על הסביבה החופית הצדיקה את שמה בהחלטה עקרונית ● והטיפ: מתקן אופניים שיגיע עד אליכם, גם כשתתקעו עם פנצ'ר בשיא החום

עוד 795 מילים

האם מג'אדלה ישרוד בפריים טיים גם בלי הקואליציה הנוכחית?

ההחלטה למנות את מוחמד מג’אדלה לפרשן קבוע בחדשות 12 היא התנהגות חריגה ומבורכת של גוף תקשורת ישראלי גדול. למעשה מאז ימיה של לוסי אהריש לא כבש אף ערבי את שעת הפריים טיים. מג’אדלה, שבולט בכישרונו ורהיטותו, הגיע על כנפי הלגיטימציה שהעניק ביבי לערבים להיות חלק מהקואליציה. לגיטימציה שממשלת בנט ידעה למנף יפה. התקשורת הגיבה בהתאם לרוח הפוליטית החדשה, אך קשה לדעת האם מדובר בשינוי אד הוקי או שינוי מהותי, והאם במקרה שהקואליציה לא תשרוד בהרכבה הנוכחי מג'אדלה ישאר במקומו.

מג’אדלה, שבולט בכישרונו ורהיטותו, הגיע על כנפי הלגיטימציה שהעניק ביבי לערבים להיות חלק מהקואליציה. אך קשה לדעת האם מדובר בשינוי מהותי, והאם במקרה שהקואליציה לא תשרוד מג'אדלה ישאר במקומו

אזרחי ישראל הערבים מהווים כ-20% מהציבור הישראלי, אבל שיעור ההופעה שלהם בתקשורת עומד על אחוזים בודדים בלבד. למרבה הצער, למרות פתיחתו של שוק התקשורת והמינוף שנתנו הרשתות החברתיות לקולן של קבוצות מיעוט, עדיין הזירה המרכזית מונחית על ידי עוד מאותו דבר. המנחים המרכזיים הם לא ערבים, וגם לא רוסים או מזרחים. אלו בדרך כלל צריכים להוכיח כישרון יוצא דופן כדי להשתחל במקרה הטוב ככתבים וכפרשנים.

בהשתלמויות לאנשי תקשורת שנערכו במכון "זולת" בנושא זכויות אדם בתקשורת, אמר מג’אדלה:

”נשים וגברים המשתייכים לקבוצות מיעוט בדרך כלל לא יופיעו בתקשורת כמומחים לנושאים שאינם קשורים להשתייכותם הסטריאוטיפית”.

כך, למשל, בעת משבר הקורונה הארוך כמעט שלא מרואיינים רופאים ערבים ישראלים. התקשורת נוטה להתמקד באזרחי ישראל הערבים כמעט אך ורק כשהדברים נוגעים לטרור ולפשיעה – וכתוצאה מכך מחזקת את הסטריאוטיפים השליליים ומגביהה עוד יותר את חומת החשדנות בין יהודים לערבים.

הבעיה של העדר ייצוג בתקשורת המיינסטרים היא בעלת השלכות חברתיות אך גם אזרחיות-פרסונליות. המיינסטרים התקשורתי יוצר תמונה מעוותת של "הנורמלי", ומי שאינו נחשף לבני דמותו או שבני דמותו מקובעים על המרקע רק בהקשרים מסוימים ומוטים, יתקשה לפלס דרכו בחברה מחוץ להשתקפויות אלו.

החשיבות של מג'אדלה על המרקע היא כפולה. ראשית במישור המקצועי, כמי שמהווה חלק מהחברה הערבית ומעורה בפוליטיקה שלה עד דק, איש אינו יכול לחלוק על הבנתו המעמיקה את התחום אותו הוא מסקר ומפרשן.

ברמה החברתית, הופעתו מאפשרת ליהודים, כמעט לראשונה, להכיר את הפוליטיקה ואת החברה הערבית באופן בלתי מתווך ובלתי סטריאוטיפי. הוויכוחים שלו בפאנל מול אנשי ימין ובכלל מפשיטים את הדמוניזציה המלווה בדרך כלל את המחלוקות בין יהודים לערבים ומקהים את המתח שהורגלנו בו שנים.

הופעתו מאפשרת ליהודים להכיר את הפוליטיקה והחברה הערבית באופן בלתי מתווך ולא סטריאוטיפי. ויכוחיו מול אנשי ימין ובכלל מפשיטים את הדמוניזציה המלווה בד"כ מחלוקות בין יהודים לערבים

יש לקוות שנוכחותו של מג’אדלה בפריים טיים לא תהיה בגדר אופנה רגעית וחולפת ושהוא ישרוד בפריים טיים גם ללא קשר להרכב הקואליציה. בהמשך לכך יש לקוות שיתפנו מקומות נוספים לכישרונות חדשים מקבוצות שונות ומגוונות בחברה הישראלית, אשר ירעננו את ההרכבים המשמימים ולא אחת הרדודים שאנו נאלצים לצפות בהם מדי ערב.

השוויון בייצוג התקשורתי הוא ערך חשוב בפני עצמו וגם אמצעי לשיכוך מתחיה של החברה הישראלית המפולגת. אם שר התקשורת יועז הנדל אכן , כפי שהוא מצהיר לא אחת, מעוניין לאחות את הקרעים הוא חייב לפעול למען שוויון זה.

ד”ר רויטל עמירן ריכזה את פרויקט השתלמויות העיתונאים במכון "זולת" לשוויון וזכויות אדם. עמירן, ד"ר במדע המדינה והייתה חברה בוועדות ציבוריות שונות.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 463 מילים ו-2 תגובות
עודכן לפני 9 שעות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

דיווח: מנדלבליט הזהיר שאין להציג את התו הירוק כסנקציה המופעלת על מי שלא התחסנו

שר המשפטים סער הודיע שהוא מקדם הצעת חוק, שלפיה, לא ניתן יהיה להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על נאשם בפלילים; דיווח: שקד מתנגדת ליוזמה ● אלי אבידר, שהביע יחס ספקני לחיסונים, הודיע, לקראת מינויו לשר בממשלה - שהתחסן נגד קורונה ● לראשונה מאז כניסתו לתפקיד שוחח בנט עם יורש העצר של איחוד האמירויות ● בר-לב שוקל להקשיח את הקריטריונים להחזקת נשק

עוד 40 עדכונים

האקזיט הפוליטי של אלי אבידר

בקואליציה המתקיימת על חודו של קול, כל ח"כ מלך ● מחשש שאבידר יצביע נגד התקציב ויפרק את הממשלה, בנט הצמיד לו את מזכיר הממשלה שלום שלמה ● שלמה תפר דיל, לפיד לחץ, אבידר קיבל ג'וב, וליברמן יקבל עוד ח"כ נורווגי ● העיקר שאבידר יהיה שר לענייני כלום, אחרי שתקף את הממשלה הקודמת על התיקים המיותרים ● פרשנות

עוד 479 מילים

קואליציות חמדניות יוצרות דמוקרטיות חלשות

אין כל היגיון במדיניות של החלשת האופוזיציה, בוודאי לא של ממשלה שבאה לתקן קלקולי ממשל מתמשכים ● החלשת האופוזיציה באופן מכוון חותרת באופן ישיר תחת היסודות הדמוקרטיים המעורערים ממילא של ישראל - ותחת סיבת קיומה של הקואליציה החדשה: להוכיח שניתן לנהל את ענייני המדינה בצורה אחרת ● דעה

עוד 1,200 מילים

מזרח תיכון חדש זיכרון השואה מתחיל לחלחל במדינות ערב

בדובאי עלתה תערוכה מושקעת המוקדשת לשואה, בעיראק מתגעגעים ליהודים, מרוקו משתתפת בתכנית מיוחדת להפצת זיכרון השואה, ואנשי דת מוסלמים ביקרו באושוויץ ● דיפלומטים, מומחים ואנשי דת משוכנעים: רוח חדשה נושבת במזרח התיכון, והגישה המכילה והסובלנית צפויה רק להתעצם

עוד 1,692 מילים

בנט: "סרבני החיסונים מסכנים את כולנו. לכו להתחסן!"

הקבינט אישר את התו הירוק והמליץ לאסור טיסה גם לבריטניה, גיאורגיה, קפריסין וטורקיה ● מכה לגלנט: מנדלבליט קבע שיש להעניק פרס ישראל לפרופ' גולדרייך ● בג"ץ דחה עתירות לחקירה נגד נתניהו בפרשת הצוללות ● ועדת המחירים ממליצה לבטל פיקוח על מחיר הלחם ● בג"ץ ליועמ"ש: להסביר מדוע נתניהו לא מחזיר את הכסף למיליקובסקי ● אש נגד נתניהו: "יש לנו קשר עם חברות החיסונים, לא זקוקים לעזרה"

עוד 57 עדכונים

מעל עשרה פסקי דין ניתנו בחודשים האחרונים בהרכבים מורחבים בעליון, חלקם על חודו של קול ● אפשר שהסיבה לריבוי התיקים הללו הוא תמהיל השופטים הנוכחי, עם נטייה ליברלית בקרב הוותיקים ● אלא שהתמהיל הזה עשוי להשתנות כבר בסבב בחירת השופטים הבא ● אולי זו הסיבה לנדיבותה של הנשיאה חיות ביחס למינוי הרכבים מורחבים: זמנם של פסקי הדין העקרוניים הוא עכשיו ● פרשנות

עוד 823 מילים ו-1 תגובות

114 אלף עצים כבר יועדו לכריתה רק מתחילת השנה

בבאר שבע נערכה השבוע הלווייה ל-14 עצים, ותושבי עכו ומטה אשר יפגינו ביום ראשון נגד כריתת שדרה של 50 אקליפטוסים ● רישיונות הכריתה מוחבאים באתרי הרשויות ופקידי היערות ניגפים בפני תנופת הבנייה והתשתיות ● הטמפרטורה מזנקת, התושבים מיואשים ובממשלה גוררים רגליים ● אל מול מגיפת הכריתה, עמותה אחת רוצה לשטוף את הארץ בגני עיר-יער

עוד 2,841 מילים

עשה לך רב-פעמי

כשמשפחה מוציאה על חד"פים יותר מאלף שקל בחודש, זה אובדן שליטה מוחלט ● להטיל מס בחוק זה ראוי, אבל מה עם דוגמה בבית המחוקקים? ● אחרי שנת קורונה, פריחת הסטוק ומשלוחי וולט, הסיכוי לבלום את מגפת החד"פ פחת משמעותית ● כל עוד בישראל אין מבוכה חברתית להשתמש בחד"פים, ספק אם מיסוי יעזור ● ואם חשבתם ששימוש בחד"פים מתכלים הוא הפתרון - תחשבו שוב

עוד 1,308 מילים ו-1 תגובות

כלכלת המוזיקה סקס, סמים ותוכן גולשים

שירותי הסטרימינג מספקים שירים בכל זמן, בכל מקום, ובהצלחה גדולה ● אבל מתוך המיליארדים שהתעשייה מגלגלת, המוזיקאים מקבלים נתח קטנטן ● עכשיו מנסה הפרלמנט הבריטי לעשות סדר חדש בבלאגן הישן ● אמיר בן-דוד צלל לנתונים ושוחח עם המומחים כדי להבין מה מצפה לעולם המוזיקה, למה ספוטיפיי לא רווחית, לאן נעלם הלהיט - ומדוע הבשורה תבוא כנראה מהגיימינג

עוד 3,226 מילים

דיווח: לבקשת בנט, ארה"ב תדחה את פתיחת הקונסוליה בירושלים עד אישור התקציב

בהסתדרות המורים מאיימים לשבות אם הלימודים לא ייעשו בקפסולות ● הקבינט עתיד לאשר את החזרת התו הירוק לאירועים שבהם ישתתפו יותר ממאה איש; הדרישה שכל הנוסעים המגיעים מחו"ל ייכנסו לבידוד - לא צפויה לעלות לדיון ● מ-1 באוגוסט בני 18 ומעלה יחוסנו בחיסון של מודרנה ● בג"ץ נתן למדינה ארכה של שישה שבועות להגיש את עמדתה בעניין פינוי חאן אל-אחמר

עוד 49 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה