48 שנים לתעלומת ההתנקשות בג'ו אלון

הנספח הצבאי אלי זעירא, השגריר יצחק רבין והנספח האוירי ג'ו אלון על מדרגות השגרירות בוושינגטון. (הצילום באדיבות משפחת אלון)
הנספח הצבאי אלי זעירא, השגריר יצחק רבין והנספח האוירי ג'ו אלון על מדרגות השגרירות בוושינגטון. (הצילום באדיבות משפחת אלון)

ב-1 ביולי 1973, היום לפני 48 שנים, נרצח הנספח האוירי בוושינגטון אל"מ ג'ו אלון בפתח ביתו על ידי מתנקש אלמוני. תעלומת הרצח לא פוענחה. באופן מפתיע הרצח לא נחקר על ידי מדינת ישראל למרות שאלון נרצח במהלך שליחותו מטעם המדינה.

ב-1 ביולי 1973, היום לפני 48 שנים, נרצח הנספח האוירי בוושינגטון אל"מ ג'ו אלון בפתח ביתו על ידי מתנקש אלמוני. תעלומת הרצח לא פוענחה ולא נחקרה ע"י המדינה למרות שאלון נרצח במהלך שליחותו מטעם המדינה

ב-9 מרץ 1973 השגריר יצחק רבין נפגש עם קיסינג'ר בבית הלבן לשיחת סיכום קצרה של כ-20 דקות בסיום תפקידו כשגריר ישראל בוושינגטון. קיסינג'ר אמר לרבין שיגיד למחליפו דיניץ דבר אחד שהוא לא צריך לעשות: שלא ינסה לעקוב אחריו בעיר או ינסה להיות חכם. רבין השיב שראש הממשלה גולדה מאיר יודעת מה התפקיד של קיסינג'ר ושהיא לא תהרוס את הערוץ היחיד שעליו היא יכולה לסמוך. קיסינג'ר, שהיה כנראה מרוצה מהתשובה של רבין הוסיף שדיין, לדוגמה, חושב שהוא יכול לעשות מניפולציות על כולם.

9 במרץ 1973 (צילום: פגישת פרידה קיסינג'ר ורבין)
פגישת סיכום ופרידה מתפקידו כשגריר ישראל בוושינגטון, קיסינג'ר ורבין בבית הלבן, 9 במרץ 1973.

דליפות מהערוץ החשאי של קיסינג'ר ואיסמעאיל ובקשה למידור הידיעות מהערוץ

ב-12 באפריל 1973 מדווח השגריר דיניץ למנכ"ל משרד ראש הממשלה מרדכי גזית על פגישתו עם קיסינג'ר יום קודם ב-11 באפריל. דיניץ כותב שהתנצל בפני קיסינג'ר על התקלה שארעה כאשר תכנים מן המפגשים עם חאפז איסמעאיל עלו בשיחה עם הנספח האמריקאי בשגרירות בתל-אביב אוון זורהלן. זורהלן דיווח על כך לשר החוץ האמריקאי וויליאם רוג'רס, שהיה יריב פוליטי מר של קיסינג'ר. קיסינג'ר קיבל את ההתנצלות והודה לדיניץ על שפעל במהירות.

מכתב דיניץ לגזית (צילום: ארכיון המדינה)
תיק 7052-1, ארכיון המדינה, מכתב דיניץ לגזית, 12 באפריל 73

חודש לאחר מכן הועברה ידיעה במברק פנימי בשם אמ"ן לגבי מועד הפגישה החשאית השנייה של קיסינג'ר ואיסמעאיל ב-20 במאי בפריז. בשגרירות בוושינטון דיניץ ראה את המברק וביקש מגזית להקפיד יותר על מידור הידיעות שנובעות מדיווחים שלו מהערוץ החשאי וכתב שברור לגזית הקושי שנגרם בהעברת ידיעה זו כפי שהועברה.

מכתב דיניץ לגזית (צילום: ארכיון המדינה)
תיק 7052-1,  ארכיון המדינה, מכתב דיניץ לגזית, 11 במאי 73

האסון וההזמנה הטלפונית של קיסינג'ר לדיניץ לפגישה לא מתוכננת בחוף המערבי ב-1 ביולי 1973

ב-1 ביולי לאחר חצות נרצח ג'ו אלון בכניסה לביתו כשיצא ממכוניתו בשובו מארוע בשגרירות בוושינגטון. המתנקש חיכה לאלון בחצר הבית וירה בו מספר כדורים מטווח קצר. המתנקש לא פגע בדבורה אשתו שהיתה איתו או בבנותיו שהיו בבית וגם לא ניסה לשדוד כסף או מסמכים.

ג'ו אלון נרצח לאחר חצות בשובו מארוע בשגרירות בוושינגטון. המתנקש חיכה לו בחצר הבית וירה בו כמה כדורים מטווח קצר. הוא לא פגע בדבורה אשתו שהיתה איתו, או בבנותיו שהיו בבית ולא ניסה לשדוד כסף או מסמכים

בבוקר למחרת התקשר קיסינג'ר לדיניץ והזמין אותו למפגש לא מתוכנן בחוף המערבי בסן-קלמנטה בקליפורניה. קיסינג'ר והנשיא ניקסון שהו שם לאחר מפגש הפיסגה בין מנהיגי המעצמות ניקסון וברז'נייב. הפגישה התקיימה יומיים לאחר מכן ב-3 ביולי.

ארכיון המדינה (צילום: מכתב דיניץ לגזית)
מכתב דיניץ לגזית מה-3 ביולי 73 , לו\762 , ארכיון המדינה

דיניץ מדווח לגזית ב-3 ביולי 73 שהפגישה עם קיסינג'ר בסן-קלמנטה התנהלה ברובה בארבע עיניים כלומר ללא פרוטוקול רישמי כתוב. דיניץ כותב שקיסינג'ר אמר שהוא מצטער על האסון, דיניץ לא מציין במפורש את שמו של אלון, אבל ההקשר ברור וגם מציין שסגנו של קיסינג'ר, הגנרל סקוקרופט, עידכן שהוא נמצא בקשר עם האפ. בי. איי. וברור שגזית מבין שמדובר בהתנקשות שארעה יומיים קודם לכן בוושינגטון.

Alon_6 (צילום: מכתב דיניץ לגזית)
מכתב דיניץ לגזית מה3 ביולי 73 , ארכיון המדינה

באופן תמוה, יומיים אחרי האסון שקרה בוושינגטון, קיסינג'ר מזהיר את דיניץ כי אם ידלוף משהו מהערוץ החשאי – יגרם אסון. בשיחתם, קיסינג'ר משתמש באותה מילה, "אסון" לתיאור ההתנקשות באלון. האם היה זה צירוף מקרים מצער ואין קשר בין הדליפות מהערוץ החשאי, האזהרות החמורות של קיסינג'ר שיגרם אסון אם ידלוף חומר שיסכן את מעמדו בעיר, לבין הההתנקשות שארעה יומיים קודם? האם אלון ניסה להיות חכם ולבדוק על קיסינג'ר בעיר או בפנטגון, שם היו לאלון דלתות פתוחות וקשרים אישיים טובים?

ארכיון המדינה, 4 ביולי 1973 (צילום: מכתב דיניץ לגזית)
מכתב דיניץ לגזית, ארכיון המדינה, 4 ביולי 1973

האם יש קשר בין ההתנקשות הלא מפוענחת ומלחמת יום הכיפורים?

בסרט התחקיר של הערוץ הראשון מי רצח את אבא (2012) מספר יעקוב אגסי שפגש את מפקדו עזר ויצמן חצי שנה לפני מותו ואמר לו שהוא חייב לספר לעם ישראל מה שהוא יודע על ההתנקשות באלון. ויצמן ענה לו:

"אם אני אפתח את הפה שלי עם ישראל יהיה בשוק".

דבורה אלון היתה משוכנעת שההתנקשות היתה קשורה למלחמת יום הכיפורים, שפרצה כשלושה חודשים לאחר מכן באוקטובר 73'. דבורה לא קיבלה עזרה לבירור מה שקרה מאישים בכירים שהיו חבריו של אלון, כמו עזר ויצמן ויצחק רבין שבחרו לשתוק.

האם אלון סיכן את התוכנית של קיסינג'ר למנוע סיוע צבאי מישראל במלחמה בשל קשריו הטובים בפנטגון ולכן נרצח? כמו רמטכ"ל צבא צ'ילה רנה שניידר ב-1970 שהתנגד להפיכה הצבאית נגד הנשיא איינדה שבה תמך קיסינג'ר?

האם אלון סיכן את תוכנית קיסינג'ר למנוע סיוע צבאי מישראל במלחמה בשל קשריו הטובים בפנטגון, ולכן נרצח? כמו רמטכ"ל צבא צ'ילה רנה שניידר ב-1970 שהתנגד להפיכה הצבאית נגד הנשיא איינדה, בתמיכת קיסינג'ר?

בין הההחלטות הראשונות שהעביר קיסינג'ר כיושב הראש של הפורום לניהול משברים של וושינגטון, ה-WSAG, ב-6 באוקטובר בבוקר, היה לעכב את הסיוע הצבאי לישראל. לקיסינג'ר היתה תוכנית והוא לא אילתר כשפרצה המלחמה, כפי שאמר בראיון ב-2019:

המדינה מסרבת לחשוף חומרי ארכיון

בנותיו של אלון חיות באי ידיעה למה נרצח אביהן ב-1 ביולי 1973 בוושינגטון. בשנת 2017 נפתח תיק החקירה מחדש על ידי ה-FBI בארה"ב בעקבות מידע שהגיע אליהם מהטרוריסט הכלוא קרלוס, אך שוב ללא תוצאות.

בנותיו של אלון עתרו לבית המשפט הגבוה לצדק בעזרת עורך הדין שרגא אליעד. בג"ץ קיבל את עתירתן והורה לנציגי המדינה לחשוף את החומרים שבידי המדינה בנושא. המדינה סירבה בטענה שאינה יכולה לחשוף חלק מהחומרים.

את המכתבים המצוטטים למעלה, למשל מארכיון המדינה, נציגי המדינה לא מסרו למשפחה. אין ספק שהיו דיווחים נוספים של השגריר שמחה דיניץ למנכ"ל משרד ראש הממשלה מרדכי גזית, של הנספח הצבאי בשגרירות האלוף מוטה גור, של מנכ"ל משרד החוץ אברהם קדרון, של נציג המוסד בוושינגטון אפרים הלוי ואחרים בשבוע הראשון של יולי 1973 שחסויים עדיין בארכיון המדינה ואולי יכולים לסייע בפיענוח ההתנקשות.

ועדת חקירה ממלכתית לרצח אלון

כאשר מדברים על הקמת ועדות חקירה ממלכתיות בנושא האסון במירון ואולי גם בפרשת הצוללות, ראוי שתוקם ועדת חקירה ממלכתית שתבדוק את האסון שקרה ב-1 ביולי 1973 בוושינגטון. עוול גדול וקורע לב עשתה המדינה למשפחת אלון כשלא חקרה את הפרשה.

כשמדברים על ועדות חקירה ממלכתיות לאסון במירון ולפרשת הצוללות, ראוי שתוקם גם ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת אסון ה-1 ביולי 1973 בוושינגטון. עוול גדול וקורע לב עשתה המדינה למשפחת אלון כשלא חקרה

נקודת ההתחלה של ועדת החקירה הממלכתית צריכה להיות חשיפת הדיווחים מוושינגטון, ממשרד ראש הממשלה וממשרד החוץ של שמחה דיניץ, מוטה גור, אברהם קדרון, אפרים הלוי ומרדכי גזית החסויים בארכיון המדינה.

פענוח תעלומת הרצח עשוי גם לשפוך אור נוסף על השאלה: מי עצר את הסיוע הצבאי האמריקאי לישראל ודחף אותה אל סף התהום בשבוע הראשון של מלחמת יום הכיפורים.

מדריכי טיסה של חיל האויר ג'ו אלון, יעל פינקלשטיין-רום ואברהם כהן בשנות החמישים במחנה סירקין (צילום: באדיבות משפחת אלון)
מדריכי טיסה של חיל האויר ג'ו אלון ויעל רום בשנות החמישים במחנה סירקין.(צילום: באדיבות משפחת אלון)

ד"ר רמי רום הוא דוקטור לכימיה פיזיקלית, עורך פטנטים וחוקר עצמאי של מלחמת יום כיפור.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 988 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 25 ביולי 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

פרשת NSO: ראש ממשלת צרפת דרש מבנט הבהרות

שקד: אם נחסן עוד חצי מיליון אנשים המגפה תדעך ● מיכאלי על הארד בטאקוונדו: השראה לילדות ולנערות ● השר פריג': "נפגשתי עם שרים פלסטינים, ליציבות שם יש השלכות אצלנו" ● בדיקת משרד הבריאות: 80% מהמחוסנים המאומתים – לא הדביקו אף אדם ● קורונה בישראל: 1,430 מאומתים חדשים, 89 במצב קשה ● בר־לב: האיסור על תפילה בהר הבית – משיקולים ביטחוניים

עוד 20 עדכונים

חולמים להחזיר אותנו 2000 שנה אחורה

בשבוע הבא תדון הכנסת במצב על הר הבית. מכיוון שלא הליגה הערבית, לא שום אירגון אסלאמי ולא שום גוף בינלאומי דן או ידון בנעשה על ההר, הרי אין מנוס מן המסקנה שעניין הר הבית הפך להיות עניין פנים ישראלי, עניין פנים פלסטיני ועניין שבין הישראלים לפלסטינים. מכל העולם הערבי, רק מלך ירדן עסק בכך, ומכאן שירדן די לבדה מכל העולם הערבי בכך שהנעשה על הר הבית מעניין אותה.

בשבוע הבא תדון הכנסת במצב הר הבית. מכיוון שלא הליגה הערבית, אירגון אסלאמי או גוף בינלאומי דן בנעשה על ההר, המסקנה היא שהר הבית הפך לעניין פנים ישראלי, פנים פלסטיני ובין הישראלים לפלסטינים

כדי לקבל קצת פרופורציה על ביטחונם של מקומות קדושים לאסלאם במזרח התיכון, הרי התקפות של הסונה נגד המקומות הקדושים לשיעה בעיראק הם  כבר עניין שבשגרה. רק לפני שבוע הייתה התקפה על בית תפילה שיעי בבגדאד וקודם לכן היו התקפות רצחניות גם במקומות הקדושים ביותר לשיעה בנג'ף ובכרבלא.

השיעים לא טומנים ידם בצלחת. הם ייסדו בתוך המסגד הגדול בדמשק, מסגד אומייה, בית תפילה שיעי. אתרי פולחן סוניים נחרבו עד היסוד ובכלל זה קברו של חאלד בן אל-וליד, כובש ירושלים לאסלאם.

אם כך, הבטחון שישראל מעניקה למסגדים על הר הבית על פי הסכמי הסטטוס קוו שומרים על שלמות המסגדים, והיא עושה זאת טוב יותר מן הבטחון שיש למסגדים בעולם הערבי.

הבטחון שישראל מעניקה למסגדים על הר הבית על פי הסכמי הסטטוס קוו שומרים על שלמות המסגדים, והיא עושה זאת טוב יותר מן הבטחון שיש למסגדים בעולם הערבי

אז על מה הוויכוחים על הר הבית? על שמירת הסטטוס קוו. ירדן רוצה לשמור על הסטטוס קוו עם ישראל. על פיה יש לה מעמד מועדף על ההר ולשיטתה היא שומר המקומות הקדושים. טורקיה, באמצעות חמאס והתנועה האסלאמית הצפונית רוצה לערער את מעמדה של ירדן, רע"ם של מנסור עבאס תומכת במעמדה של ירדן, ובישראל מתווכחים מה יותר קדוש – הר הבית או הכותל המערבי.

על מנת  להבין על מה מתווכחים היהודים, מומלץ לצפות בסרט הקצר "אלוהים רוצה בית" העוקב אחר היהודים שעולים על ההר.

במתק שפתים, על חליל וקלרינט, הנשים שעולות להר מסבירות לנו על מה מדובר. ומדובר לא רק בשינוי הסטטוס קוו המדיני על ההר, אלא שינוי כל שיטת המשטר.  ביטול הדמוקרטיה, ואפילו שינוי הדת היהודית והקמת יהדות חדשה.

לנשים הנחמדות הללו לא אכפת אם מימוש הקמת המקדש יחייב מלחמת גוג ומגוג. הן רוצות לבטל את פולחן הכותל, כי הכותל חוסם את הכניסה למקום הקדוש האמיתי – בית המקדש.

מה שמתחייב מן הדברים האלה, והם לא נאמרו במפורש, זה שהיהדות החדשה שמנסים להקים על הר הבית שוללת לא רק את הכותל אלא גם את בית הכנסת. יש כאן חזרה אלפיים שנה אחורה, לוויכוח בין הקנאים הסיקריקים ליוחנן בן זכאי, שבנה את היסודות ליהדות של בית הכנסת שהיא היהדות של ימינו.

במתק שפתים, על חליל וקלרינט, הנשים שעולות להר מסבירות שמדובר לא רק בשינוי הסטטוס קוו המדיני על ההר, אלא בשינוי כל שיטת המשטר. ביטול הדמוקרטיה ואפילו שינוי הדת היהודית והקמת יהדות חדשה

עם כל הכבוד לאחמד טיבי ולעמיחי שיקלי – מה שמונח על כף המאזנים הוא הרבה מעבר לדגל ולהמנון על הר הבית, אלא בטחונה של ישראל ושלמותה של היהדות.

אחרי שיהודים הרסו לאלוהים שני בתים, מי אומר שהוא רוצה שהם יבנו לו בית שלישי?

פנחס ענברי הוא חוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה לענייני המזרח התיכון ועיתונאי. הוא גם סופר ותסריטאי. ספרי העיון שחיבר עוסקים בבעיה הפלסטינית, והרומנים שחיבר יחד עם אשתו אביבה הם: "על גב סופה" על אתגרי הקהילות הנוצריות בגליל המערבי בימי המנדט הבריטי מול האיסלאם הרדיקלי ומעמד האישה, ו"שומר השאול" עוסק בשחיתות הישראלית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 498 מילים

ראיון אוליבר סטון פותח מחדש את תיק קנדי

שלושים שנה אחרי סרטו העלילתי שעסק בהתנקשות בנשיא קנדי, חוזר הבמאי אוליבר סטון אל זירת הפשע עם סרט תיעודי עתיר ראיונות חדשים וראיות שטרם נחשפו ● "ועדת החקירה הייתה אפילו יותר מושחתת ממה שחשבנו", אומר הבמאי בראיון לזמן ישראל, "זו הייתה הוצאה להורג שבוימה בחוכמה"

עוד 1,434 מילים

ראיון ילד הפלא החרדי של הבייסבול האמריקאי

כדי לא לחלל שבת, הוא ישן במלון קרוב מספיק למגרש, כך שיוכל להגיע אליו ברגל ● סוגיית האוכל הכשר לא מטרידה אותו: הוא מתכנן לעשות משלוחים או להביא אוכל יחד עימו ● ג'ייקוב שטיינמץ עשה החודש היסטוריה, כשהיה לשחקן הבייסבול החרדי הראשון שנבחר בדראפט על ידי קבוצה מהליגה הבכירה

עוד 1,332 מילים

למקרה שפיספסת

המלך עבדאללה נפגש השבוע עם הנשיא האמריקאי, ובכך הפך למנהיג הערבי הראשון שנפגש עם ביידן מאז נכנס לתפקידו - דבר המלמד על חשיבות ירדן בעיני הממשל ● פרשת NSO פוגעת בישראל לא רק במערב, אלא גם במזרח התיכון ● במצרים מציינים 69 שנים למהפכה ששינתה את המדינה ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 973 מילים

הטרור כמסחטת לייקים

אשים את נפשי בכפי ואגע בציפור הנפש הישראלית: "הטרור". הרעיון לקחת את הסיכון הזה נולד מתגובה למאמר דעה של בן דרור ימיני על המימון לסרט "הברך" (שלדבריו לא צפה בו). בתגובה שאלתי אותו אם תמימי הורשעה בתמיכה בטרור. התגובה זכתה לתגובות רבות. ימיני מיהר לצרף סרטון שבו תמימי מדברת על כך שצריך לעזור לפלסטינים בכל דרך, תוך שהיא מציינת שזה כולל גם פיגועי התאבדות.

ישראל בעד הטרור!לגמרי כצפוי, הסרט הישראלי, כלומר אנטי-ישראלי, שמוקדש לעהד תמימי, תומכת הטרור וחיסול ישראל, זכה בפרס…

Posted by ‎בן-דרור ימיני BEN-DROR YEMINI‎ on Saturday, July 17, 2021

המונח טרור נכנס ללקסיקון הפוליטי המערבי במהפכה הצרפתית, לתיאור מהלכי הדיכוי של המהפכנים נגד יריביהם הפוליטיים בשנים 1793-4. כ-17000 הוצאות להורג חוקיות ועוד משהו כמו 23000 לא חוקיות בוצעו בשנים אלה במשטר הטרור של המהפכנים. יש חוקרים שמכלילים גם 200000 נוספים שנהרגו בתקופה הזאת כחלק ממשטר הטרור.

זו לא תהיה סקירה היסטורית על המונח טרור. יש מגוון אפשרויות לקרוא על זה, מוזמנים לקרוא את הספר Political Terrorism של Alex Schmidt & Albert Jongman. הספר מצא שהיו 109 הגדרות שונות בספרות לטרור (ב-1988).

כאשר ניסו למצוא מכנה משותף גילו שממש קשה לעשות זאת. הפעלת אלימות הופיעה רק ב-83% מהמקרים; פוליטית הופיעה ב-65%; איום ב-47%; ועוד. מכאן, שניתן לראות שהספרות התקשתה להגיע להסכמה על הגדרה של טרור. הסיבה הכי חשובה לחוסר ההסכמה היא פוליטיקה ואינטרסים. יש אינטרס להשיג בעלות על המילה טרור, כיוון שיש קונצנזוס שטרור זה רע.

הספר מצא 109 הגדרות בספרות לטרור. "הפעלת אלימות" הופיעה ב-83% מהמקרים; "פוליטית" ב-65%; "איום" ב-47%. המחלוקת נובעת מהאינטרס להשיג בעלות על המילה טרור, לנוכח הקונצנזוס שטרור זה רע

המבוכה הזאת מעלה שאלות שהגדרה של טרור צריכה להצליח לאפשר להבדיל ביניהן:

  1. בהנחה שמסכימים שטרור נועד למטרות פוליטיות, מה ההבדל בין טרור לבין צורות אחרות של אלימות פוליטית?
  2. האם קיים טרור ממשלתי? והאם טרור ממשלתי וטרור שמהווה התנגדות הם חלקים אותה תופעה?
  3. איך מבדילים בין טרור לפשעים פליליים, ואיך מבדילים אותו ממלחמה?
  4. האם טרור זאת קטגוריה תחת אלימות / כוח / השפעה / כפייה?
  5. האם יש טרור לגיטימי וכיצד ניתן להצדיק טרור?
  6. מה הקשר ומה ההבדל בין טרור לבין לוחמת גרילה?

מדינות ערב ואש"ף טענו לאורך שנים רבות שלוחמי חופש אינם טרוריסטים, כדי לאפשר לגיטימציה לפעולות טרור נגד ישראל. חאפז אסד אמר ב-86:

"אנחנו תמיד התנגדנו לטרור. אבל טרור זה משהו אחד, ומאבק לאומי נגד כיבוש זה משהו אחר. אנחנו מתנגדים לטרור, ועל כל פנים אנחנו תומכים במאבק נגד כיבוש ע"י תנועות לשחרור לאומי".

הרעיון הוא להצדיק את האמצעי (טרור) ע"י המטרה (שחרור לאומי). באופן מפתיע, דווקא במערב קיבלו את החיבור הזה, ואת הטיעון שאלו שתי תופעות קיצוניות של אלימות, ובעוד ששחרור לאומי הוא לגיטימי, טרור הוא רע. בזה למעשה נפסלה האפשרות הלוגית שתנועות לשחרור לאומי יכולות להיות במקביל טרוריסטיות.

נתניהו כתב בסיפרו "הטרור: כיצד המערב יכול לנצח?":

"לוחמי חופש לא מפוצצים אוטובוסים, טרוריסטים כן. לוחמי חופש לא שובים וטובחים תלמידים, טרוריסטים כן. זאת חרפה שדמוקרטיות מחברות את המילה חופש עם טרוריסטים".

באותו ספר נתניהו הגדיר טרור כך:

"פעילות מכוונות ועקבית של רצח, פציעה, ואיום על חפים מפשע לשם הפצת פחד למטרות פוליטיות".

אבל ההגדרה של חפים מפשע מאפשרת פתח למחלוקת פוליטית, והרי הפלסטינים טוענים שמתנחלים אינם חפים מפשע, ואילו פלסטינים שנפגעים מפעולות צה"ל בשטחים הם חפים מפשע, ומכאן ניתן לטעון שצה"ל מבצע פעולות טרור, ואילו הפלסטינים לא. בספר הבא שלו "המאבק בטרור" החליף נתניהו את המונח חפים מפשע באזרחים.

הגדרת חפים מפשע מאפשרת פתח למחלוקת פוליטית. הרי פלסטינים טוענים שמתנחלים אינם חפים מפשע, ואילו נפגעי פעולות צה"ל בשטחים כן. מכאן ניתן לטעון שצה"ל מבצע פעולות טרור והפלסטינים לא

הארכתי די, וכעת הגיע הזמן לדבר על מה כן, כמובן שזאת לא הגדרה מוסכמת לחלוטין אבל זאת הגדרה מקובלת יחסית במחקר של ימינו:

הפעלה מאורגנת ומכוונת של אלימות או איום בהפעלת אלימות נגד אזרחים או מטרות אזרחיות במטרה להשיג מטרות פוליטיות.

מה חשוב בהגדרה הזאת? היא מאפשרת להבחין בין פעולות שונות – מחאות, שביתות, צעדות, חרם וכדומה – אינן פעולות טרור. המטרה של הפעולה היא פוליטית (שינוי משטר, השגת כוח פוליטי, השגת תקציב). ללא כוונה כזאת זוהי אינה פעולת טרור וכך ניתן להבחין בינה לבין פעולות פליליות אחרות.

מנגד, פעולות דתיות או אידיאולוגיות נכללות תחת טרור בהגדרה הזאת. זה מנטרל את המטרה של הפעולה מהמשוואה ומשאיר רק את דרך הפעולה. לבסוף הפגיעה היא באזרחים ובמכוון. קרי, פגיעה באזרחים כנזק אגבי אינה פעולת טרור, והאפשרות להשתמש באזרחים כמגן אנושי כדי לכפות על היריב להיות טרוריסט יורדת מעל הפרק.

פעולות כאלה אם יבוצעו ע"י חיילים מוגדרות היום פשעי מלחמה לפי הדין הבינ"ל, בעוד שלגבי גורמים אחרים אין לזה הגדרה משפטית מתאימה ובעזרת ההגדרה הזאת ניתן לקיים מסגרת חוקית לגבי טרור.

ההגדרה גם מאפשרת להבחין בין פעולות גרילה לפעולות טרור. פעולות חיזבאללה נגד חיילי צה"ל ברצועת הבטחון היו פעולות גרילה ולא פעולות טרור, וכן "המחבל" שאלאור אזריה חיסל ביצע פעולה פלילית של הפרת סדר, אבל הוא לא ביצע פעולת טרור והוא גם לא לוחם גרילה.

ההפרדה בין פעולות גרילה לפעולת טרור חשובה, כי זה מאפשר להגדיר ארגונים שמבצעים גם פעולות גרילה וגם פעולות טרור כארגוני טרור, ולא לאפשר להם להתחבא מאחורי המושג גרילה, כיוון ש"לוחמת גרילה" זה מונח שנשמע לגיטימי וחיובי ואילו "טרור" זה מונח שמקובל כשלילי.

ההפרדה בין פעולות גרילה לפעולת טרור חשובה, כי זה מאפשר להגדיר ארגונים שמבצעים גם פעולות גרילה וגם פעולות טרור כארגוני טרור, ולא לאפשר להם להתחבא מאחורי המושג גרילה, שנשמע לגיטימי יותר

לא בכדי אסד מקפיד לציין שהוא נלחם בטרוריסטים גם כאשר הוא תוקף אותם בנשק כימי, וכמוהו פוטין וארדואן, ואפילו דוטרטה הגדיר כך ארגוני סמים.

את הדיון הארוך על מה זאת לוחמת גרילה אחסוך הפעם. אבל ההגדרה הזאת חשובה מאוד, כי היא מאפשרת, כאמור, להפריד בין המטרה לאמצעים – לוחמי חופש, אנרכיסטים ומהפכנים יכולים לבצע פעולות טרור ופעולות גרילה. כאשר הם מפעילים טרור הם טרוריסטים, גם אם הם לוחמים למען שחרור מכיבוש.

השימוש המרובה במילה טרור, תומכי טרור וההתעקשות לכנות כל פלסטיני "מחבל" וכל חבר כנסת ערבי ״תומך טרור״ – נובעים ממניעים פוליטיים. זה מאפשר לנו להצדיק הפעלת אלימות כלפי פלסטינים בקלות רבה יותר, מייצר לכידות, ומנחיל נרטיב שכל מאבק של הפלסטינים בישראל אינו לגיטימי.

כך בדיוק נהג נשיא המדינה יצחק הרצוג, כאשר כינה את הודעת בן אנד ג'ריס למנוע מכירת הגלידה שלהם בשטחים כסוג חדש של טרור. גם חרם כלכלי אינו פעולת טרור, שאם כך הדבר אזי הסנקציות שהטילה ארה"ב על איראן הן כאלה, כי הן פוגעות בצורה שרירותית באזרחי איראן.

שאלה כמו ששאלתי את ימיני הופכת מיד למצב שבו אני מגן על עהד תמימי. אבל תמימי אינה תומכת טרור, גם אם היא מעצבנת נורא ומציקה לחיילי צה"ל. אמירה כללית שקוראת לפיגועי התאבדות, אינה תמיכה בטרור, וגם פגיעה בחיילים אינה מוגדרת ככזו. הגדרה זו שמורה למי שמסייע באופן אקטיבי לפעולת טרור.

השימוש המרובה במילה טרור, תומכי טרור וההתעקשות לכנות פלסטינים "מחבלים" וח"כים ערבים ״תומכי טרור״ – מאפשר הצדקת אלימות כלפי פלסטינים, ונרטיב לפיו מאבק פלסטיני בישראל אינו לגיטימי

לדוגמה, מימון פעולות טרור, הסעה של מחבלים במודע וכן הלאה. הרי לא היינו מכנים תומכי טרור את אוהדי לה פמיליה על קריאות "מוות לערבים" וגם לא את הצועדים במצעד הדגלים שעשו זאת. אלה שענו לי שצבא אחר היה יורה בה, צריכים להביא בחשבון שאותו צבא היה מבצע פשעי מלחמה. בן דרור ימיני עשה שימוש בטרור במאמר הדעה שלו, כי זה מייתר אותו מלהביא טיעונים רציניים וזה קונה לייקים ותומכים.

עמר דנק הוא סא\"ל במיל\', שירת בבחטיבה האסטרטגית באג\"ת ובמחלקת תכנון המערכה חיל האוויר. מהנדס מערכות מידע, תואר שני ביחסים בינ\"ל בניהול מו\"מ וקבלת החלטות ומרתוניסט. הבלוג של עמר, \'עמר אסטרטגיה\' עוסק בניתוח תהליכי קבלת החלטות בסוגיית בטחון מנקודת מבט אסטרטגית, והשפעות הפוליטיקה הפנימית על קבלתן, בתפיסת הבטחון של ישראל ובתהליכי קבלת החלטות בכלל. http://www.omerdank-strategy.com/

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,097 מילים
עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

המזהם לא משלם

החדשות כי ישראל תקבל מהקרן הבינלאומית פיצוי על זיהום הזפת הגדול משמחות, אבל חשוב לזכור שבעלי האונייה המזהמת הצליחו לחמוק ולא ישלמו אפילו דולר ● החדשות הטובות של השבוע הגיעו מאשדוד, שם הוועדה לשמירה על הסביבה החופית הצדיקה את שמה בהחלטה עקרונית ● והטיפ: מתקן אופניים שיגיע עד אליכם, גם כשתתקעו עם פנצ'ר בשיא החום

עוד 800 מילים

ראיון המשפט שטלטל את אמריקה

האישומים נגדה היו חלשים ● אחיה בגד בה ושיקר כדי להציל את עצמו ואת משפחתו ● האפיפיור, איינשטיין ופיקאסו ביקשו מנשיא ארה"ב לחון אותה ● אבל גם הלחץ הבינלאומי לא עזר, ואתל רוזנברג הייתה לאישה האמריקאית הראשונה שהוצאה להורג על עבירה שאינה רצח ● הסופרת הבריטית אן סבה צללה עמוק לתוך המקרה הטרגי - וחזרה עם ספר סוחף והרבה מאוד ספקות

עוד 2,785 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
אוֹלִימְפִּיָּאדָה 95

כל אחד זוכר את האולימפיאדה הראשונה שהוא זכה לראות. אף אחד לא יודע מתי תהיה האולימפיאדה האחרונה בחייו

עוד 982 מילים

דיווח: מנדלבליט הזהיר שאין להציג את התו הירוק כסנקציה המופעלת על מי שלא התחסנו

שר המשפטים סער הודיע שהוא מקדם הצעת חוק, שלפיה, לא ניתן יהיה להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על נאשם בפלילים; דיווח: שקד מתנגדת ליוזמה ● אלי אבידר, שהביע יחס ספקני לחיסונים, הודיע, לקראת מינויו לשר בממשלה - שהתחסן נגד קורונה ● לראשונה מאז כניסתו לתפקיד שוחח בנט עם יורש העצר של איחוד האמירויות ● בר-לב שוקל להקשיח את הקריטריונים להחזקת נשק

עוד 40 עדכונים

האקזיט הפוליטי של אלי אבידר

בקואליציה המתקיימת על חודו של קול, כל ח"כ מלך ● מחשש שאבידר יצביע נגד התקציב ויפרק את הממשלה, בנט הצמיד לו את מזכיר הממשלה שלום שלמה ● שלמה תפר דיל, לפיד לחץ, אבידר קיבל ג'וב, וליברמן יקבל עוד ח"כ נורווגי ● העיקר שאבידר יהיה שר לענייני כלום, אחרי שתקף את הממשלה הקודמת על התיקים המיותרים ● פרשנות

עוד 479 מילים

קואליציות חמדניות יוצרות דמוקרטיות חלשות

אין כל היגיון במדיניות של החלשת האופוזיציה, בוודאי לא של ממשלה שבאה לתקן קלקולי ממשל מתמשכים ● החלשת האופוזיציה באופן מכוון חותרת באופן ישיר תחת היסודות הדמוקרטיים המעורערים ממילא של ישראל - ותחת סיבת קיומה של הקואליציה החדשה: להוכיח שניתן לנהל את ענייני המדינה בצורה אחרת ● דעה

עוד 1,200 מילים

מזרח תיכון חדש זיכרון השואה מתחיל לחלחל במדינות ערב

בדובאי עלתה תערוכה מושקעת המוקדשת לשואה, בעיראק מתגעגעים ליהודים, מרוקו משתתפת בתכנית מיוחדת להפצת זיכרון השואה, ואנשי דת מוסלמים ביקרו באושוויץ ● דיפלומטים, מומחים ואנשי דת משוכנעים: רוח חדשה נושבת במזרח התיכון, והגישה המכילה והסובלנית צפויה רק להתעצם

עוד 1,692 מילים

בנט: "סרבני החיסונים מסכנים את כולנו. לכו להתחסן!"

הקבינט אישר את התו הירוק והמליץ לאסור טיסה גם לבריטניה, גיאורגיה, קפריסין וטורקיה ● מכה לגלנט: מנדלבליט קבע שיש להעניק פרס ישראל לפרופ' גולדרייך ● בג"ץ דחה עתירות לחקירה נגד נתניהו בפרשת הצוללות ● ועדת המחירים ממליצה לבטל פיקוח על מחיר הלחם ● בג"ץ ליועמ"ש: להסביר מדוע נתניהו לא מחזיר את הכסף למיליקובסקי ● אש נגד נתניהו: "יש לנו קשר עם חברות החיסונים, לא זקוקים לעזרה"

עוד 57 עדכונים

מעל עשרה פסקי דין ניתנו בחודשים האחרונים בהרכבים מורחבים בעליון, חלקם על חודו של קול ● אפשר שהסיבה לריבוי התיקים הללו הוא תמהיל השופטים הנוכחי, עם נטייה ליברלית בקרב הוותיקים ● אלא שהתמהיל הזה עשוי להשתנות כבר בסבב בחירת השופטים הבא ● אולי זו הסיבה לנדיבותה של הנשיאה חיות ביחס למינוי הרכבים מורחבים: זמנם של פסקי הדין העקרוניים הוא עכשיו ● פרשנות

עוד 823 מילים ו-1 תגובות

114 אלף עצים כבר יועדו לכריתה רק מתחילת השנה

בבאר שבע נערכה השבוע הלווייה ל-14 עצים, ותושבי עכו ומטה אשר יפגינו ביום ראשון נגד כריתת שדרה של 50 אקליפטוסים ● רישיונות הכריתה מוחבאים באתרי הרשויות ופקידי היערות ניגפים בפני תנופת הבנייה והתשתיות ● הטמפרטורה מזנקת, התושבים מיואשים ובממשלה גוררים רגליים ● אל מול מגיפת הכריתה, עמותה אחת רוצה לשטוף את הארץ בגני עיר-יער

עוד 2,841 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה