המשטר הדיקטטורי של הרשות הפלסטינית

הפגנות ברמאללה במחאה על הירצחו של ניזאר בנאת, 24 ביוני 2021 (צילום: AP Photo/Nasser Nasser)
AP Photo/Nasser Nasser
הפגנות ברמאללה במחאה על הירצחו של ניזאר בנאת, 24 ביוני 2021

הרג הפעיל הפוליטי ניזאר בנאת בידי אנשי הביטחון של הרש"פ ממחיש את משטר הדיקטטורה והדיכוי האכזרי של מחמוד עבאס. הזעם העממי נגד הרש"פ גובר, אך בצמרת הרש"פ  מעריכים כי ניתן  להכיל אותו בסיוע ארה"ב וישראל. אין דין ואין דיין.

בסוף השבוע היו הפגנות סוערות ברמאללה ובחברון בהשתתפות אלפי בני אדם במחאה על מותו של ניזאר בנאת בידי אנשי הביטחון של הרש"פ, ברמאללה פיזרו אנשי הביטחון של הרש"פ בגז מדמיע ובאלות את המפגינים, אנשי ביטחון פלסטינים בלבוש אזרחי תקפו 4 עיתונאיות פלסטיניות שסיקרו את האירועים.

ההפגנות צפויות להימשך גם בימים הקרובים.

הפגנות אלפים סוערות ברמאללה ובחברון בסופ"ש, במחאה על מות ניזאר בנאת בידי אנשי הביטחון של הרש"פ, פוזרו בגז מדמיע ובאלות. אנשי ביטחון פלסטינים בלבוש אזרחי תקפו 4 עיתונאיות פלסטיניות

עשרות אלפי בני אדם השתתפו בסוף השבוע בהלוויתו בחברון של פעיל זכויות האדם הפלסטיני ניזאר בנאת שמצא את מותו בעת שכוח של הביטחון המסכל הפלסטיני בא לעוצרו בביתו.

הכאב והעצב גדולים. מוות טרגי של אחד מהאנשים הישרים וההגונים שהכרתי ברחוב הפלסטיני. ניזאר בנאת היה דמות עממית שנלחמה עבור מה שהאמינה בו: צדק ויושר עבור בני עמו. הדמוקרטיה, חופש הביטוי והמלחמה בשחיתות היו לחם חוקו למרות שהוא ידע היטב שהוא חי תחת משטר דיקטטורי פלסטיני.

הנשק שלו היה פשוט: הוא היה מקליט את עצמו בסרטוני וידיאו, שאותם הפיץ אחר כך ברשתות החברתיות. בשפה עממית ובלהט רב הוא מתח ביקורת על ההתרחשויות האחרונות, בעיקר על הרש"פ, העומד בראשה והחבורה המקיפה אותו, מבלי לעשות חשבון לאף אחד, מה שנקרא "בגובה העיניים". הסרטונים שלו זכו לאלפי צפיות. אחרי מותו הם כבר מגיעים לצפיות של מיליונים בכל רחבי העולם הערבי.

ניזאר בנאת נעצר על ידי גורמי הביטחון הפלסטינים מספר פעמים. הוא נחקר באלימות ושוחרר בכל פעם תחת אזהרה כי הוא עובר על החוק הפלסטיני בכך שהוא מכפיש את בכירי הרש"פ ומתאר אותם כמושחתים. המעצר האחרון שלו לא היה אמור להיות שונה, אבל, ניזאר בנאת ידע שסופו מתקרב, הוא נתן לכך ביטוי באחד הפוסטים שכתב בדף הפייסבוק שלו.

מוות טרגי של אחד מהאנשים הישרים וההגונים שהכרתי ברחוב הפלסטיני. ניזאר בנאת היה דמות עממית שנלחמה עבור צדק, ויושר לבני עמו, ולמען דמוקרטיה, חופש ביטוי ומלחמה בשחיתות במשטר דיקטטורי פלסטיני

כמה מאנשי הביטחון המסכל הפלסטיני פשטו ביום חמישי שעבר על ביתו של ניזאר בנאת בחברון, לעיני בני משפחתו הם היכו אותו באלות ובמוטות ברזל, כולל מכות על ראשו, הפשיטו אותו כדי להשפילו וגררו אותו עירום אל תחנת המשטרה, אחרי שעתיים נמסרה הודעה למשפחתו כי הוא מת במהלך החקירה.

האכזריות והחייתיות של אנשי הביטחון הפלסטינים שתקפו את ניזאר בנאת מזכירים את המשטרים האפלים ביותר. ניזאר בנאת היה דמות לבבית שלא מסוגל לפגוע בזבוב. טוב ליבו נשקף מעיניו. יכולת לשמוע את הכאב הגדול בקולו כשהוא מתאר מה קורה לפלסטינים תחת שלטונה של הרש"פ המושחתת.

ראש הממשלה הפלסטיני מוחמד א-שתייה, אחד מאלה שהיו נתונים לביקורת מצדו של ניזאר בנאת, הודיע על הקמת ועדת חקירה שתחקור "ביסודיות וברצינות" את נסיבות מותו של בנאת. אבל הזעם העממי הוא רב, ומתפשט כאש קוצים ברחבי השטחים. כל ילד יודע ששום דבר רציני לא ייצא מהחקירה. הרש"פ תנקוט בסחבת, תמסמס את החקירה עד שהנושא יירד מסדר היום הציבורי, ולא תעניש אף אחד מאנשיה, כפי שעשתה בכל החקירות הקודמות.

עשרות פלסטינים מצאו בשנים האחרונות את מותם במתקני החקירות של הרש"פ בגדה וגם במתקני החקירות של חמאס ברצועת עזה, היו הרבה הודעות על פתיחה בחקירה, אבל הכל טויח וטואטא מתחת לשטיח.

רבים מהמשתתפים בהפגנות ההמוניות נגד הרש"פ בעקבות מותו של ניזאר בנאת אינם מסתפקים בחקירה והענשת האחראים למותו. הם קראו בהפגנות להסתלקותם מן השלטון של יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס והחבורה המקיפה אותו.

אנשי הביטחון המסכל הפלסטיני פשטו ביום חמישי שעבר על בית ניזאר בנאת בחברון. לעיני משפחתו הוא הוכה באלות ובמוטות ברזל, גם בראשו, הופשט ונגרר עירום למשטרה. אחרי שעתיים נמסרה הודעה למשפחתו כי מת במהלך החקירה

אחיו של נזאר בנאת אמר כי:

"התיק של הפשע בניזאר בנאת לא יסגר עד להסתלקותם של מחמוד עבאס וחבר מרעיו".

הממשל האמריקני הודיע כי הוא מודאג ממה שקרה וכי יעקוב אחרי החקירה. אבל יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס הינו ידיד קרוב של הנשיא ביידן, שנלחם למען זכויות האדם וחופש הביטוי. האם הנשיא ביידן יעניק למחמוד עבאס את אותו יחס שנתן ליורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן, החשוד כמי שהורה לחסל את העיתונאי עדנאן חאשוקג'י? בודאי שלא.

הרצח של ניזאר בנאת חמור יותר מהרצח של העיתונאי עדנאן חאשוקג'י, שנרצח מחוץ לגבולות סעודיה, בתוך חדר סגור בקונסוליה הסעודית באיסטנבול. האחראים לרצח ניסו להסתיר אותו וליצור את הרושם שחאשוקג'י נעלם.

במקרה של ניזאר בנאת הדבר שונה בתכלית. פה מדובר בתקיעת אצבע של הרש"פ בעינו של העם הפלסטיני, "למען יראו וייראו", ללא כל חשש מתגובת הקהיליה הבינלאומית וארגוני זכויות האדם.

ניזאר בנאת הוצא להורג בביתו לעיני בני משפחתו. הרש"פ לא ניסתה להסתיר את הרצח, בכירים בפת"ח מאשרים כי הוא נועד להרתיע כל פלסטיני בתחומי הרש"פ שיעז למתוח ביקורת על הרש"פ והעומד בראשה.

יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס חש ביטחון עצמי רב. הוא נהנה מתמיכה של ארה"ב וישראל וגם של מצרים וירדן, במיוחד לאחר המלחמה האחרונה ברצועת עזה והתחזקות מעמדה של חמאס ברחוב הפלסטיני.

רצח בנאת חמור מרצח חאשוקג'י. בנאת הוצא להורג בביתו לעיני משפחתו והרש"פ לא ניסתה להסתיר את הרצח. בכירים בפת"ח מאשרים כי נועד להרתיע פלסטינים שיעזו למתוח ביקורת על הרש"פ והעומד בראשה

מחמוד עבאס הפך ל"אתרוג" פלסטיני שיש לשמור על שלטונו, לכן הוא חש מוגן ומרשה לעצמו להתעמר בבני עמו ולהתאכזר אליהם. כל פלסטיני בתחומי הרש"פ שמותח ביקורת על הרש"פ ברשתות החברתיות נעצר ונחקר וגם עומד לדין על פי "חוק הפשעים האלקטרונים" שחוקק מחמוד עבאס.

זאת ועוד, בעקבות הזעם העממי הגדול על הרש"פ בעקבות מותו של ניזאר בנאת פירסם בכיר הרש"פ חוסיין א-שיח' איום פומבי בזו הלשון:

"אל תבחנו את הסבלנות של תנועת פת"ח ואת עוצמת הכעס שלה, מי שיפגע בה ובמוסדות המדינה, עיניו יראו משהו שהוא לא ציפה לראותו".

גורמים בכירים ברש"פ טוענים כי מוחמד דחלאן, יריבו הפוליטי של מחמוד עבאס, ותנועת חמאס מסיתים את הרחוב הפלסטיני כדי שיערער את יציבות שלטונו של מחמוד עבאס. גורם בכיר ברש"פ אומר:

"אנו שולטים במצב לא נאפשר לשכירי חרב לפגוע בשלטון הרש"פ. מחמוד עבאס ישאר עוד זמן רב על כיסאו".

ספק אם הזעם העממי ברחוב הפלסטיני בגדה יתורגם לאינתיפאדה עממית שתפיל את שלטונו של מחמוד עבאס. הוא לא יהסס להפעיל כוח רב כפי שעשה בדיכוי ההפגנות בסוף השבוע שעבר. מחמוד עבאס הזעיק את פעילי תנועת פת"ח לסייע לרש"פ. בכירים בפת"ח קראו לפעילים לצאת לרחובות כדי להתעמת עם המפגינים.

אבל חיסולו של ניזאר בנאת חזר כבומרנג לרש"פ. היא לא העריכה את עוצמת הזעם ברחוב הפלסטיני. יש גם חשש בצמרת הרש"פ שהאיחוד האירופי עלול לעכב את הסיוע הכספי למנגנוני הביטחון של הרש"פ אם לא תתקיים חקירה רצינית בנסיבות מותו של ניזאר בנאת. אולם, למרות השנאה העממית הגוברת לרש"פ, ההערכה בצמרת הרש"פ היא כי מנגנוני הביטחון יצליחו להכיל את הזעם.

גם גורמי הביטחון בישראל מעריכים כי נכון לעכשיו הרש"פ שולטת במצב. הם אומרים כי ישראל איננה מתערבת במתרחש וכי מותו של ניזאר בנאת הוא עניין פנימי פלסטיני. אולם אם תישקף סכנה למשטרו של מחמוד עבאס, כוחות צה"ל יתערבו. "לא נאפשר לחמאס להשתלט על שטחי הגדה", אומר גורם ביטחוני בכיר.

חיסול בנאת חזר כבומרנג לרש"פ, שלא העריכה את עוצמת הזעם ברחוב הפלסטיני. יש חשש בצמרת הרש"פ שהאיחוד האירופי יעכב את הסיוע הכספי למנגנוני הביטחון שלהם אם לא תתקיים חקירה רצינית בנסיבות המוות

מעמדה של הרש"פ, שגם כך הוא בשפל גדול, יתדרדר עוד יותר ברחוב הפלסטיני בעקבות מותו של ניזאר בנאת. יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס אמר ב-2011:

"ארד מהשלטון לפני שתהייה הפגנה אחת נגדי. לא אסכים שארבעה או עשרה או עשרים אנשים יקראו לי ללכת הבייתה, אעזוב לפני שזה יקרה".

השקר שלו נחשף עכשיו בגדול.

מחמוד עבאס נאחז בקרנות המזבח כמו כל פוליטיקאי ערבי או ישראלי במזה"ת. אין לו שום כוונה ללכת לשום מקום.

רק מבחן הזמן יוכיח אם מחמוד עבאס והרש"פ ישלמו את המחיר האמיתי שהם צריכים לשלם על מותו של ניזאר בנאת. קשה להעריך כעת מה יהיו ההשלכות על יציבות שלטון הרש"פ. עד כה הם הצליחו בכל המקרים הקודמים להתחמק מהאחריות ומעונש. נמתין ונראה.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,225 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 25 ביולי 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

בג"ץ כבר הכין את כל התשתית הנדרשת לוועדת חקירה בפרשת הצוללות

בג"ץ אמנם דחה את העתירות להקמת ועדת חקירה בפרשת הצוללות, אבל בפסק דין כמעט תקדימי לא הותירו השופטים ספק בתמיכתם הנלהבת בהצעתו של גנץ להקים ועדה כזו ● השופט עמית אף הרחיק לכת ועשה סדר בפרשות השונות, כמו גם השאלות המרכזיות שנותרו פתוחות ● יחד עם התצהירים שכבר הוגשו במסגרת העתירה, עבודה הוועדה למעשה כבר החלה ● פרשנות

עוד 950 מילים

ראיון אוליבר סטון פותח מחדש את תיק קנדי

שלושים שנה אחרי סרטו העלילתי שעסק בהתנקשות בנשיא קנדי, חוזר הבמאי אוליבר סטון אל זירת הפשע עם סרט תיעודי עתיר ראיונות חדשים וראיות שטרם נחשפו ● "ועדת החקירה הייתה אפילו יותר מושחתת ממה שחשבנו", אומר הבמאי בראיון לזמן ישראל, "זו הייתה הוצאה להורג שבוימה בחוכמה"

עוד 1,434 מילים

חולמים להחזיר אותנו 2000 שנה אחורה

בשבוע הבא תדון הכנסת במצב על הר הבית. מכיוון שלא הליגה הערבית, לא שום אירגון אסלאמי ולא שום גוף בינלאומי דן או ידון בנעשה על ההר, הרי אין מנוס מן המסקנה שעניין הר הבית הפך להיות עניין פנים ישראלי, עניין פנים פלסטיני ועניין שבין הישראלים לפלסטינים. מכל העולם הערבי, רק מלך ירדן עסק בכך, ומכאן שירדן די לבדה מכל העולם הערבי בכך שהנעשה על הר הבית מעניין אותה.

בשבוע הבא תדון הכנסת במצב הר הבית. מכיוון שלא הליגה הערבית, אירגון אסלאמי או גוף בינלאומי דן בנעשה על ההר, המסקנה היא שהר הבית הפך לעניין פנים ישראלי, פנים פלסטיני ובין הישראלים לפלסטינים

כדי לקבל קצת פרופורציה על ביטחונם של מקומות קדושים לאסלאם במזרח התיכון, הרי התקפות של הסונה נגד המקומות הקדושים לשיעה בעיראק הם  כבר עניין שבשגרה. רק לפני שבוע הייתה התקפה על בית תפילה שיעי בבגדאד וקודם לכן היו התקפות רצחניות גם במקומות הקדושים ביותר לשיעה בנג'ף ובכרבלא.

השיעים לא טומנים ידם בצלחת. הם ייסדו בתוך המסגד הגדול בדמשק, מסגד אומייה, בית תפילה שיעי. אתרי פולחן סוניים נחרבו עד היסוד ובכלל זה קברו של חאלד בן אל-וליד, כובש ירושלים לאסלאם.

אם כך, הבטחון שישראל מעניקה למסגדים על הר הבית על פי הסכמי הסטטוס קוו שומרים על שלמות המסגדים, והיא עושה זאת טוב יותר מן הבטחון שיש למסגדים בעולם הערבי.

הבטחון שישראל מעניקה למסגדים על הר הבית על פי הסכמי הסטטוס קוו שומרים על שלמות המסגדים, והיא עושה זאת טוב יותר מן הבטחון שיש למסגדים בעולם הערבי

אז על מה הוויכוחים על הר הבית? על שמירת הסטטוס קוו. ירדן רוצה לשמור על הסטטוס קוו עם ישראל. על פיה יש לה מעמד מועדף על ההר ולשיטתה היא שומר המקומות הקדושים. טורקיה, באמצעות חמאס והתנועה האסלאמית הצפונית רוצה לערער את מעמדה של ירדן, רע"ם של מנסור עבאס תומכת במעמדה של ירדן, ובישראל מתווכחים מה יותר קדוש – הר הבית או הכותל המערבי.

על מנת  להבין על מה מתווכחים היהודים, מומלץ לצפות בסרט הקצר "אלוהים רוצה בית" העוקב אחר היהודים שעולים על ההר.

במתק שפתים, על חליל וקלרינט, הנשים שעולות להר מסבירות לנו על מה מדובר. ומדובר לא רק בשינוי הסטטוס קוו המדיני על ההר, אלא שינוי כל שיטת המשטר.  ביטול הדמוקרטיה, ואפילו שינוי הדת היהודית והקמת יהדות חדשה.

לנשים הנחמדות הללו לא אכפת אם מימוש הקמת המקדש יחייב מלחמת גוג ומגוג. הן רוצות לבטל את פולחן הכותל, כי הכותל חוסם את הכניסה למקום הקדוש האמיתי – בית המקדש.

מה שמתחייב מן הדברים האלה, והם לא נאמרו במפורש, זה שהיהדות החדשה שמנסים להקים על הר הבית שוללת לא רק את הכותל אלא גם את בית הכנסת. יש כאן חזרה אלפיים שנה אחורה, לוויכוח בין הקנאים הסיקריקים ליוחנן בן זכאי, שבנה את היסודות ליהדות של בית הכנסת שהיא היהדות של ימינו.

במתק שפתים, על חליל וקלרינט, הנשים שעולות להר מסבירות שמדובר לא רק בשינוי הסטטוס קוו המדיני על ההר, אלא בשינוי כל שיטת המשטר. ביטול הדמוקרטיה ואפילו שינוי הדת היהודית והקמת יהדות חדשה

עם כל הכבוד לאחמד טיבי ולעמיחי שיקלי – מה שמונח על כף המאזנים הוא הרבה מעבר לדגל ולהמנון על הר הבית, אלא בטחונה של ישראל ושלמותה של היהדות.

אחרי שיהודים הרסו לאלוהים שני בתים, מי אומר שהוא רוצה שהם יבנו לו בית שלישי?

פנחס ענברי הוא חוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה לענייני המזרח התיכון ועיתונאי. הוא גם סופר ותסריטאי. ספרי העיון שחיבר עוסקים בבעיה הפלסטינית, והרומנים שחיבר יחד עם אשתו אביבה הם: "על גב סופה" על אתגרי הקהילות הנוצריות בגליל המערבי בימי המנדט הבריטי מול האיסלאם הרדיקלי ומעמד האישה, ו"שומר השאול" עוסק בשחיתות הישראלית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 498 מילים
עודכן אתמול

למקרה שפיספסת

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

פרשת NSO: ראש ממשלת צרפת דרש מבנט הבהרות

שקד: אם נחסן עוד חצי מיליון אנשים המגפה תדעך ● מיכאלי על הארד בטאקוונדו: השראה לילדות ולנערות ● השר פריג': "נפגשתי עם שרים פלסטינים, ליציבות שם יש השלכות אצלנו" ● בדיקת משרד הבריאות: 80% מהמחוסנים המאומתים – לא הדביקו אף אדם ● קורונה בישראל: 1,430 מאומתים חדשים, 89 במצב קשה ● בר־לב: האיסור על תפילה בהר הבית – משיקולים ביטחוניים

עוד 20 עדכונים

ראיון ילד הפלא החרדי של הבייסבול האמריקאי

כדי לא לחלל שבת, הוא ישן במלון קרוב מספיק למגרש, כך שיוכל להגיע אליו ברגל ● סוגיית האוכל הכשר לא מטרידה אותו: הוא מתכנן לעשות משלוחים או להביא אוכל יחד עימו ● ג'ייקוב שטיינמץ עשה החודש היסטוריה, כשהיה לשחקן הבייסבול החרדי הראשון שנבחר בדראפט על ידי קבוצה מהליגה הבכירה

עוד 1,332 מילים

המלך עבדאללה נפגש השבוע עם הנשיא האמריקאי, ובכך הפך למנהיג הערבי הראשון שנפגש עם ביידן מאז נכנס לתפקידו - דבר המלמד על חשיבות ירדן בעיני הממשל ● פרשת NSO פוגעת בישראל לא רק במערב, אלא גם במזרח התיכון ● במצרים מציינים 69 שנים למהפכה ששינתה את המדינה ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 973 מילים

תגובות אחרונות

הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

המזהם לא משלם

החדשות כי ישראל תקבל מהקרן הבינלאומית פיצוי על זיהום הזפת הגדול משמחות, אבל חשוב לזכור שבעלי האונייה המזהמת הצליחו לחמוק ולא ישלמו אפילו דולר ● החדשות הטובות של השבוע הגיעו מאשדוד, שם הוועדה לשמירה על הסביבה החופית הצדיקה את שמה בהחלטה עקרונית ● והטיפ: מתקן אופניים שיגיע עד אליכם, גם כשתתקעו עם פנצ'ר בשיא החום

עוד 800 מילים

ראיון המשפט שטלטל את אמריקה

האישומים נגדה היו חלשים ● אחיה בגד בה ושיקר כדי להציל את עצמו ואת משפחתו ● האפיפיור, איינשטיין ופיקאסו ביקשו מנשיא ארה"ב לחון אותה ● אבל גם הלחץ הבינלאומי לא עזר, ואתל רוזנברג הייתה לאישה האמריקאית הראשונה שהוצאה להורג על עבירה שאינה רצח ● הסופרת הבריטית אן סבה צללה עמוק לתוך המקרה הטרגי - וחזרה עם ספר סוחף והרבה מאוד ספקות

עוד 2,785 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
אוֹלִימְפִּיָּאדָה 95

כל אחד זוכר את האולימפיאדה הראשונה שהוא זכה לראות. אף אחד לא יודע מתי תהיה האולימפיאדה האחרונה בחייו

עוד 982 מילים

דיווח: מנדלבליט הזהיר שאין להציג את התו הירוק כסנקציה המופעלת על מי שלא התחסנו

שר המשפטים סער הודיע שהוא מקדם הצעת חוק, שלפיה, לא ניתן יהיה להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על נאשם בפלילים; דיווח: שקד מתנגדת ליוזמה ● אלי אבידר, שהביע יחס ספקני לחיסונים, הודיע, לקראת מינויו לשר בממשלה - שהתחסן נגד קורונה ● לראשונה מאז כניסתו לתפקיד שוחח בנט עם יורש העצר של איחוד האמירויות ● בר-לב שוקל להקשיח את הקריטריונים להחזקת נשק

עוד 40 עדכונים

האקזיט הפוליטי של אלי אבידר

בקואליציה המתקיימת על חודו של קול, כל ח"כ מלך ● מחשש שאבידר יצביע נגד התקציב ויפרק את הממשלה, בנט הצמיד לו את מזכיר הממשלה שלום שלמה ● שלמה תפר דיל, לפיד לחץ, אבידר קיבל ג'וב, וליברמן יקבל עוד ח"כ נורווגי ● העיקר שאבידר יהיה שר לענייני כלום, אחרי שתקף את הממשלה הקודמת על התיקים המיותרים ● פרשנות

עוד 479 מילים

קואליציות חמדניות יוצרות דמוקרטיות חלשות

אין כל היגיון במדיניות של החלשת האופוזיציה, בוודאי לא של ממשלה שבאה לתקן קלקולי ממשל מתמשכים ● החלשת האופוזיציה באופן מכוון חותרת באופן ישיר תחת היסודות הדמוקרטיים המעורערים ממילא של ישראל - ותחת סיבת קיומה של הקואליציה החדשה: להוכיח שניתן לנהל את ענייני המדינה בצורה אחרת ● דעה

עוד 1,200 מילים

מזרח תיכון חדש זיכרון השואה מתחיל לחלחל במדינות ערב

בדובאי עלתה תערוכה מושקעת המוקדשת לשואה, בעיראק מתגעגעים ליהודים, מרוקו משתתפת בתכנית מיוחדת להפצת זיכרון השואה, ואנשי דת מוסלמים ביקרו באושוויץ ● דיפלומטים, מומחים ואנשי דת משוכנעים: רוח חדשה נושבת במזרח התיכון, והגישה המכילה והסובלנית צפויה רק להתעצם

עוד 1,692 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה