נתניהו ממשיך לסייע לאיראן להתחמש בנשק גרעיני ופוגע ביחסים עם ארה"ב

דונלד טראמפ ובנימין נתניהו בבית הלבן. 28 בינואר 2020 (צילום: AP Photo/Susan Walsh)
AP Photo/Susan Walsh
דונלד טראמפ ובנימין נתניהו בבית הלבן. 28 בינואר 2020

כששמעתי את האשמותיו של נתניהו כלפי חידוש ההתחייבות ההדדית בין ממשלת לפיד-בנט לארה"ב על המדיניות המסורתית של "אי הפתעה" הבנתי, שגם מהאופוזיציה נתניהו נחוש להשתמש באיראן כדי לקדם את עצמו פוליטית.

גם במחיר של סיוע לתכנית הגרעין האיראנית ופגיעה ביחסים המיוחדים עם בת בריתנו החשובה ביותר בעולם, שלא לדבר על הנכונות לשקר לציבור הישראלי ועל החוצפה שבטענה – שהיתה אבן יסוד במדיניותו כל ממשלות ישראל כלשל דרגי עבודה בממשלותיו של נתניהו עצמו.

כששמעתי את האשמות נתניהו כלפי חידוש ההתחייבות ההדדית בין ממשלת לפיד-בנט לארה"ב למדיניות המסורתית של "אי הפתעה" הבנתי, שגם מהאופוזיציה נתניהו נחוש להשתמש באיראן כדי לקדם את עצמו פוליטית

אני זוכר את החלחלה שאחזה בי כששמעתי את נתניהו במפגש הקהילות היהודיות של צפון אמריקה בלוס אנג'לס אומר:

"השנה היא 1938 ואיראן היא גרמניה".

אמירה ששוללת את הישגי הציונות ושוללת את העובדה שכיום, להבדיל מ-1938, יש לנו מדינה חזקה עם צבא, שחזק בעשרות מונים מכל המדינות שמאיימות עלינו ולפי מקורות תקשורת זרים בעל יכולות אסטרטגיות כולל יכולת מכה שנייה אפקטיבית.

לקח לי זמן להבין שלא מדובר רק באובססיה ואלרמיזם מוגזם, אלא פשוט באינטרס פוליטי של נתניהו להציג את איראן כחזות הכל, ואותו כמציל הגדול של מדינת ישראל. מכיוון שנתניהו הצליח לגרום לרוב הציבור בישראל לחשוב שהוא צודק, צריך להציג מספר עובדות.

בזמן תקופת ממשלי קלינטון ובוש הבן, לחץ נתניהו על האמריקאים לתקוף את איראן. הטענה שאנו, הדיפלומטים דאז, התבקשנו לטעון היתה, שאין טעם בסנקציות משום שהם לא יגרמו לשינוי מדיניות באיראן.

לאחר שאובמה הצליח להביא את איראן לשולחן המו"מ על ידי גיוס קואליציה בינלאומית שכללה את המדינות המובילות של אירופה ואת סין ורוסיה – טען נתניהו שאסור שבמו"מ ידברו על נושאים אזוריים, מתוך חשש שארה"ב תתפשר בזירה האזורית לטובת הסכם בנושא הגרעין. בנוסף פגע נתניהו אנושות ביכולת של ישראל להשפיע על המו"מ, כשהתברר לממשל אובמה שנתניהו מזין את הרפובליקנים בקונגרס במידע כדי להכשיל אותו פוליטית.

בזמן תקופת ממשלי קלינטון ובוש הבן, לחץ נתניהו על האמריקאים לתקוף את איראן. הטענה שאנו, הדיפלומטים דאז, התבקשנו לטעון היתה, שאין טעם בסנקציות משום שהם לא יגרמו לשינוי מדיניות באיראן

החלטתו של נתניהו להשיג לעצמו הזמנה לנאום לשני בתי הקונגרס כנגד מדיניותו של אובמה ולהפוך את הנושא לפוליטיקה בין המפלגות, גרמה למחוקקים דמוקרטים שנטו לתמוך בעמדת ממשלת ישראל ואיפא"ק ליישר קו עם מנהיג המפלגה שלהם וסייעה להעברת ההסכם שנתניהו כל כך התנגד אליו.

לאחר שנחתם ההסכם, פתאום טענה ממשלת נתניהו כנגד ממשל אובמה על כך שהנושא האזורי לא היה כלול בהסכמות למרות שלפני כן טענה שאסור לחבר בין הדברים. בנוסף פתאום העמדה הישראלית היתה שצריך היה להמשיך עם הסנקציות משום שהן היו בסופו של דבר גורמות לאיראן להיכנע ולוותר על תכנית הגרעין.

נתניהו הצליח לשכנע את טראמפ ואת תומכיו האוונגליסטים לצאת חד צדדית מהסכם הגרעין ובכך לבטל את ההגבלות שהיו על איראן. היציאה החד צדדית של ארה"ב ריסקה את הקואליציה הבינלאומית שממשל אובמה גייס לבידוד איראן ובכך במקום לבודד את איראן טראמפ ונתניהו מצאו את עצמם מבודדים ואיראן התקדמה להעשרה מוגברת של אורניום.

לפי טענות המומחים יש כיום בידי איראן 12 פעמים הכמות של אורניום מועשר שהיתה כשטראמפ פרש מההסכם, כולל העשרה של חלק מהכמות ל-20 ואף 60 אחוז.

נתניהו הצליח לשכנע את טראמפ לצאת חד-צדדית מהסכם הגרעין ולבטל את ההגבלות על איראן. המהלך ריסק את הקואליציה הבינלאומית שאובמה גייס, ובמקום לבודד את איראן, טראמפ ונתניהו מצאו עצמם מבודדים

שתי הטענות העיקריות שהפיץ הספין המאד אפקטיבי של נתניהו נגד ההסכם היו:

  1. שההסכם אינו כולל את נושא החתרנות האיראנית באזור ואת הטילים הבליסטיים
  2. שהסעיפים של פקיעת ההסכם (sunset provisions) מאפשרים לאיראן לקבל לגיטימציה לתכנית הגרעין שלה אחרי 10-15 שנה.

הטענה הראשונה מופרכת, משום שהיה ברור מלכתחילה שלא היה ניתן להגיע להסכם שיכלול את סעיף אמצעי השיגור ולא את הפעילות האזורית של איראן. ממשל אובמה הבין שהנושא הכי דחוף והכי חשוב הוא למנוע מאיראן יכולות גרעיניות. שאם איראן היתה משיגה יכולת כזו, לא היתה שום דרך לגרום לה להימנע מפעילותה החתרנית באזור ולפתח אמצעי שיגור, כיוון שאיראן היתה הופכת למוגנת לגמרי ללחץ, כמו צפון קוריאה מאז שהצליחה להשיג יכולות גרעיניות צבאיות.

לגבי הסעיפים של פקיעת ההסכם, הספין שקרי אף יותר, משום שמה שההסכם אומר הוא – שלא רק איראן אינה מוגבלת על ידי אותם סעיפים אחרי 10 או 15 שנה, תלוי בתחום, אלא שגם הקהילה הבינלאומית אינה מוגבלת יותר בהתחייבויותיה. כך שאת אותו לחץ שהפעיל טראמפ על איראן כשפרש מההסכם, יכולה היתה הקהילה הבינלאומית להפעיל על איראן ביתר אפקטיביות, משום שגם סין וגם רוסיה היו נשארים בקואליצייה. בפועל סין פתחה ערוץ משלה מול איראן, שהפך את כל הלחץ של טראמפ לחסר כל השפעה על קבלת ההחלטות של האייתולות.

הספין השקרי של נתניהו השתרש במחוזותנו כאמיתות שאין לערער עליהם בעוד שבמציאות נתניהו השתמש בנושא האיראני, תוך מינוף החרדות היהודיות הטבעיות למטרותיו הפוליטיות. גם האיראנים השתמשו בנתניהו למטרותיהם הפוליטיות, כיוון שסייע להם להציג את התכנית הגרעינית כמכוונת נגד ישראל ולא נגד שכנותיה. יש בין ממשל האייתולות באיראן לבין נתניהו שותפות אינטרסים, כפי שהיה לנתניהו בחיזוק חמאס אל מול הרשות הפלסטינית.

הספין השקרי של נתניהו השתרש במחוזותנו כאמיתות בלתי מעורערות, בעוד שבמציאות נתניהו השתמש בנושא האיראני למטרותיו הפוליטיות. גם האיראנים השתמשו בנתניהו למטרותיהם הפוליטיות

האמביציה האיראנית להשגת יכולות גרעיניות לא נובעת בהכרח מרצון לחסל את ישראל. היא נובעת מחרדה קיומית של האיראנים כמיעוט פרסי בתוך "ים" של ערבים וטורקים. כמיעוט שיעי בתוך "ים" של סונים מכל צדדיהם וכלקח ממלחמת איראן–עירק בה נהרגו מליונים של איראנים והמערב תמך בסדאם חוסיין.

הפוקוס האיראני על ישראל נובע מרצונם לזכות בתמיכה של רוב המוסלמים באזור ונתניהו העניק להם בדיוק את מה שרצו. הוא גם העניק להם את מה שרצו כאשר סייע לשכנע את הנאו-שמרנים האמריקאים בתקופת ממשל בוש הבן לפלוש לעירק, וכך הפכה עירק ממאזנת את איראן באזור למדינת חסות איראנית. לאיראן אכן יש שאיפות להפיץ את המהפיכה באזור כפי שהיו לבריה"מ בהפצת הקומוניזם, אבל זה לא קשור ישירות לישראל.

היומרה של נתניהו ותומכיו להכריז שיש לישראל יכולת לפעול צבאית מול איראן ללא תאום עם ארה"ב היא ספין מסוכן נוסף. למרות שיש לנו צבא וחיל אויר מהטובים בעולם, אין לנו יכולות לפעול ללא תאום עם האמריקאים ולא חימוש חודר את הבונקרים האיראנים שיש רק לאמריקאים.

אין לנו גם דרך למנוע תגובה של איראן ושלוחיה מלבנון ומסוריה, וראינו רק לאחרונה איך ישראל נשענת על האמריקאים במילוי התחמושת שהתרוקנה במבצע האחרון בעזה. קל וחומר במלחמה מול מעצמה כאיראן ושלוחיה החמושים עד צוואר בראשם החזבאללה. לישראל יש יכולת לעכב את הפרוייקט האיראני, אבל לא לחסלו והמחיר יהיה בלתי נסבל אם נעשה את השטות הזאת, קל וחומר בלי תמיכה אמריקאית ותיאום מולם.

בראיון השבוע עם שמעון ריקלין הוא שאל אותי אם אני לא מבין שאיראן אינה רציונלית כיוון שמדובר במשטר דתי. לא הבנתי מדוע ריקלין חובש הכיפה שואל חילוני כמוני את השאלה הזאת וטוען שדתיים אינם רציונליים. אני רואה הרבה רציונליות, שמשמעותה פעולה לפי עלות תועלת, אצל האיראנים. גם אצל חמאס וחיזבאללה אני מזהה רציונליות כזאת שאם לא היתה קיימת גם לא היתה קיימת לנו הרתעה כלפיהם. גם הדתיים אצלנו יכולים ללמד אותנו החילוניים איך להשיג באמצעים רציונליים את מה שהם רוצים מהמדינה.

בראיון השבוע עם שמעון ריקלין הוא שאל אותי אם אני לא מבין שאיראן אינה רציונלית כיוון שמדובר במשטר דתי. לא הבנתי מדוע ריקלין חובש הכיפה שואל חילוני כמוני את השאלה הזאת וטוען שדתיים אינם רציונליים

טוב עושים לפיד, גנץ ובנט שמבינים, שגם אם הם מתנגדים לכוונת ביידן לחזור להסכם ה-JCPOA, ישראל תוכל להשפיע על ההסכם בשיח אינטימי עם הממשל הרבה יותר מאשר בהשמצתו בתקשורת ובהפעלת הרפובליקנים בקונגרס כנגדו. בנוסף, הם מבינים שהיחסים הקרובים עם ארה"ב הם אבן יסוד בבטחון הלאומי של ישראל ושנתניהו גרם להם נזק אדיר בזניחת הגישה הדו מפלגתית ובפגיעה החמורה באמון בין המדינות. טוב יעשו אזרחי מדינת ישראל אם לא יקשיבו עוד לדברים שאומר כיום נתניהו בנושא האיראני, לא יתגמלו את נתניהו על הנזק הדרמטי שעשה לבטחון הלאומי שלנו למטרותיו הפוליטיות ויאפשרו לממשלה החדשה להחזיר עטרה ליושנה ביחסי ישראל ארה"ב.

הדיפלומט לשעבר נדב תמיר הוא מנכ"ל J Street בישראל וחבר ועד מנהל במיתווים - המכון הישראלי למדיניות-חוץ אזורית ויועץ לעניינים בינלאומיים במרכז פרס לשלום וחדשנות. נדב שימש כיועץ המדיני לנשיא פרס, שירת בשגרירות וושינגטון ושימש כקונסול כללי למדינות ניו אינגלנד ובוסטון. כמו כן, הוא חבר בוועדת ההיגוי של יוזמת ז'נבה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,213 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // שבת, 24 ביולי 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

המלך עבדאללה נפגש השבוע עם הנשיא האמריקאי, ובכך הפך למנהיג הערבי הראשון שנפגש עם ביידן מאז נכנס לתפקידו - דבר המלמד על חשיבות ירדן בעיני הממשל ● פרשת NSO פוגעת בישראל לא רק במערב, אלא גם במזרח התיכון ● במצרים מציינים 69 שנים למהפכה ששינתה את המדינה ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 973 מילים

ראיון המשפט שטלטל את אמריקה

האישומים נגדה היו חלשים ● אחיה בגד בה ושיקר כדי להציל את עצמו ואת משפחתו ● האפיפיור, איינשטיין ופיקאסו ביקשו מנשיא ארה"ב לחון אותה ● אבל גם הלחץ הבינלאומי לא עזר, ואתל רוזנברג הייתה לאישה האמריקאית הראשונה שהוצאה להורג על עבירה שאינה רצח ● הסופרת הבריטית אן סבה צללה עמוק לתוך המקרה הטרגי - וחזרה עם ספר סוחף והרבה מאוד ספקות

עוד 2,785 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
אוֹלִימְפִּיָּאדָה 95

כל אחד זוכר את האולימפיאדה הראשונה שהוא זכה לראות. אף אחד לא יודע מתי תהיה האולימפיאדה האחרונה בחייו

עוד 982 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

המזהם לא משלם

החדשות כי ישראל תקבל מהקרן הבינלאומית פיצוי על זיהום הזפת הגדול משמחות, אבל חשוב לזכור שבעלי האונייה המזהמת הצליחו לחמוק ולא ישלמו אפילו דולר ● החדשות הטובות של השבוע הגיעו מאשדוד, שם הוועדה לשמירה על הסביבה החופית הצדיקה את שמה בהחלטה עקרונית ● והטיפ: מתקן אופניים שיגיע עד אליכם, גם כשתתקעו עם פנצ'ר בשיא החום

עוד 795 מילים

למקרה שפיספסת

האם מג'אדלה ישרוד בפריים טיים גם בלי הקואליציה הנוכחית?

ההחלטה למנות את מוחמד מג’אדלה לפרשן קבוע בחדשות 12 היא התנהגות חריגה ומבורכת של גוף תקשורת ישראלי גדול. למעשה מאז ימיה של לוסי אהריש לא כבש אף ערבי את שעת הפריים טיים. מג’אדלה, שבולט בכישרונו ורהיטותו, הגיע על כנפי הלגיטימציה שהעניק ביבי לערבים להיות חלק מהקואליציה. לגיטימציה שממשלת בנט ידעה למנף יפה. התקשורת הגיבה בהתאם לרוח הפוליטית החדשה, אך קשה לדעת האם מדובר בשינוי אד הוקי או שינוי מהותי, והאם במקרה שהקואליציה לא תשרוד בהרכבה הנוכחי מג'אדלה ישאר במקומו.

מג’אדלה, שבולט בכישרונו ורהיטותו, הגיע על כנפי הלגיטימציה שהעניק ביבי לערבים להיות חלק מהקואליציה. אך קשה לדעת האם מדובר בשינוי מהותי, והאם במקרה שהקואליציה לא תשרוד מג'אדלה ישאר במקומו

אזרחי ישראל הערבים מהווים כ-20% מהציבור הישראלי, אבל שיעור ההופעה שלהם בתקשורת עומד על אחוזים בודדים בלבד. למרבה הצער, למרות פתיחתו של שוק התקשורת והמינוף שנתנו הרשתות החברתיות לקולן של קבוצות מיעוט, עדיין הזירה המרכזית מונחית על ידי עוד מאותו דבר. המנחים המרכזיים הם לא ערבים, וגם לא רוסים או מזרחים. אלו בדרך כלל צריכים להוכיח כישרון יוצא דופן כדי להשתחל במקרה הטוב ככתבים וכפרשנים.

בהשתלמויות לאנשי תקשורת שנערכו במכון "זולת" בנושא זכויות אדם בתקשורת, אמר מג’אדלה:

”נשים וגברים המשתייכים לקבוצות מיעוט בדרך כלל לא יופיעו בתקשורת כמומחים לנושאים שאינם קשורים להשתייכותם הסטריאוטיפית”.

כך, למשל, בעת משבר הקורונה הארוך כמעט שלא מרואיינים רופאים ערבים ישראלים. התקשורת נוטה להתמקד באזרחי ישראל הערבים כמעט אך ורק כשהדברים נוגעים לטרור ולפשיעה – וכתוצאה מכך מחזקת את הסטריאוטיפים השליליים ומגביהה עוד יותר את חומת החשדנות בין יהודים לערבים.

הבעיה של העדר ייצוג בתקשורת המיינסטרים היא בעלת השלכות חברתיות אך גם אזרחיות-פרסונליות. המיינסטרים התקשורתי יוצר תמונה מעוותת של "הנורמלי", ומי שאינו נחשף לבני דמותו או שבני דמותו מקובעים על המרקע רק בהקשרים מסוימים ומוטים, יתקשה לפלס דרכו בחברה מחוץ להשתקפויות אלו.

החשיבות של מג'אדלה על המרקע היא כפולה. ראשית במישור המקצועי, כמי שמהווה חלק מהחברה הערבית ומעורה בפוליטיקה שלה עד דק, איש אינו יכול לחלוק על הבנתו המעמיקה את התחום אותו הוא מסקר ומפרשן.

ברמה החברתית, הופעתו מאפשרת ליהודים, כמעט לראשונה, להכיר את הפוליטיקה ואת החברה הערבית באופן בלתי מתווך ובלתי סטריאוטיפי. הוויכוחים שלו בפאנל מול אנשי ימין ובכלל מפשיטים את הדמוניזציה המלווה בדרך כלל את המחלוקות בין יהודים לערבים ומקהים את המתח שהורגלנו בו שנים.

הופעתו מאפשרת ליהודים להכיר את הפוליטיקה והחברה הערבית באופן בלתי מתווך ולא סטריאוטיפי. ויכוחיו מול אנשי ימין ובכלל מפשיטים את הדמוניזציה המלווה בד"כ מחלוקות בין יהודים לערבים

יש לקוות שנוכחותו של מג’אדלה בפריים טיים לא תהיה בגדר אופנה רגעית וחולפת ושהוא ישרוד בפריים טיים גם ללא קשר להרכב הקואליציה. בהמשך לכך יש לקוות שיתפנו מקומות נוספים לכישרונות חדשים מקבוצות שונות ומגוונות בחברה הישראלית, אשר ירעננו את ההרכבים המשמימים ולא אחת הרדודים שאנו נאלצים לצפות בהם מדי ערב.

השוויון בייצוג התקשורתי הוא ערך חשוב בפני עצמו וגם אמצעי לשיכוך מתחיה של החברה הישראלית המפולגת. אם שר התקשורת יועז הנדל אכן , כפי שהוא מצהיר לא אחת, מעוניין לאחות את הקרעים הוא חייב לפעול למען שוויון זה.

ד”ר רויטל עמירן ריכזה את פרויקט השתלמויות העיתונאים במכון "זולת" לשוויון וזכויות אדם. עמירן, ד"ר במדע המדינה והייתה חברה בוועדות ציבוריות שונות.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 463 מילים ו-2 תגובות
עודכן לפני 7 שעות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

דיווח: מנדלבליט הזהיר שאין להציג את התו הירוק כסנקציה המופעלת על מי שלא התחסנו

שר המשפטים סער הודיע שהוא מקדם הצעת חוק, שלפיה, לא ניתן יהיה להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על נאשם בפלילים; דיווח: שקד מתנגדת ליוזמה ● אלי אבידר, שהביע יחס ספקני לחיסונים, הודיע, לקראת מינויו לשר בממשלה - שהתחסן נגד קורונה ● לראשונה מאז כניסתו לתפקיד שוחח בנט עם יורש העצר של איחוד האמירויות ● בר-לב שוקל להקשיח את הקריטריונים להחזקת נשק

עוד 40 עדכונים

תגובות אחרונות

האקזיט הפוליטי של אלי אבידר

בקואליציה המתקיימת על חודו של קול, כל ח"כ מלך ● מחשש שאבידר יצביע נגד התקציב ויפרק את הממשלה, בנט הצמיד לו את מזכיר הממשלה שלום שלמה ● שלמה תפר דיל, לפיד לחץ, אבידר קיבל ג'וב, וליברמן יקבל עוד ח"כ נורווגי ● העיקר שאבידר יהיה שר לענייני כלום, אחרי שתקף את הממשלה הקודמת על התיקים המיותרים ● פרשנות

עוד 479 מילים

קואליציות חמדניות יוצרות דמוקרטיות חלשות

אין כל היגיון במדיניות של החלשת האופוזיציה, בוודאי לא של ממשלה שבאה לתקן קלקולי ממשל מתמשכים ● החלשת האופוזיציה באופן מכוון חותרת באופן ישיר תחת היסודות הדמוקרטיים המעורערים ממילא של ישראל - ותחת סיבת קיומה של הקואליציה החדשה: להוכיח שניתן לנהל את ענייני המדינה בצורה אחרת ● דעה

עוד 1,200 מילים

מזרח תיכון חדש זיכרון השואה מתחיל לחלחל במדינות ערב

בדובאי עלתה תערוכה מושקעת המוקדשת לשואה, בעיראק מתגעגעים ליהודים, מרוקו משתתפת בתכנית מיוחדת להפצת זיכרון השואה, ואנשי דת מוסלמים ביקרו באושוויץ ● דיפלומטים, מומחים ואנשי דת משוכנעים: רוח חדשה נושבת במזרח התיכון, והגישה המכילה והסובלנית צפויה רק להתעצם

עוד 1,692 מילים

בנט: "סרבני החיסונים מסכנים את כולנו. לכו להתחסן!"

הקבינט אישר את התו הירוק והמליץ לאסור טיסה גם לבריטניה, גיאורגיה, קפריסין וטורקיה ● מכה לגלנט: מנדלבליט קבע שיש להעניק פרס ישראל לפרופ' גולדרייך ● בג"ץ דחה עתירות לחקירה נגד נתניהו בפרשת הצוללות ● ועדת המחירים ממליצה לבטל פיקוח על מחיר הלחם ● בג"ץ ליועמ"ש: להסביר מדוע נתניהו לא מחזיר את הכסף למיליקובסקי ● אש נגד נתניהו: "יש לנו קשר עם חברות החיסונים, לא זקוקים לעזרה"

עוד 57 עדכונים

מעל עשרה פסקי דין ניתנו בחודשים האחרונים בהרכבים מורחבים בעליון, חלקם על חודו של קול ● אפשר שהסיבה לריבוי התיקים הללו הוא תמהיל השופטים הנוכחי, עם נטייה ליברלית בקרב הוותיקים ● אלא שהתמהיל הזה עשוי להשתנות כבר בסבב בחירת השופטים הבא ● אולי זו הסיבה לנדיבותה של הנשיאה חיות ביחס למינוי הרכבים מורחבים: זמנם של פסקי הדין העקרוניים הוא עכשיו ● פרשנות

עוד 823 מילים ו-1 תגובות

114 אלף עצים כבר יועדו לכריתה רק מתחילת השנה

בבאר שבע נערכה השבוע הלווייה ל-14 עצים, ותושבי עכו ומטה אשר יפגינו ביום ראשון נגד כריתת שדרה של 50 אקליפטוסים ● רישיונות הכריתה מוחבאים באתרי הרשויות ופקידי היערות ניגפים בפני תנופת הבנייה והתשתיות ● הטמפרטורה מזנקת, התושבים מיואשים ובממשלה גוררים רגליים ● אל מול מגיפת הכריתה, עמותה אחת רוצה לשטוף את הארץ בגני עיר-יער

עוד 2,841 מילים

עשה לך רב-פעמי

כשמשפחה מוציאה על חד"פים יותר מאלף שקל בחודש, זה אובדן שליטה מוחלט ● להטיל מס בחוק זה ראוי, אבל מה עם דוגמה בבית המחוקקים? ● אחרי שנת קורונה, פריחת הסטוק ומשלוחי וולט, הסיכוי לבלום את מגפת החד"פ פחת משמעותית ● כל עוד בישראל אין מבוכה חברתית להשתמש בחד"פים, ספק אם מיסוי יעזור ● ואם חשבתם ששימוש בחד"פים מתכלים הוא הפתרון - תחשבו שוב

עוד 1,308 מילים ו-1 תגובות

כלכלת המוזיקה סקס, סמים ותוכן גולשים

שירותי הסטרימינג מספקים שירים בכל זמן, בכל מקום, ובהצלחה גדולה ● אבל מתוך המיליארדים שהתעשייה מגלגלת, המוזיקאים מקבלים נתח קטנטן ● עכשיו מנסה הפרלמנט הבריטי לעשות סדר חדש בבלאגן הישן ● אמיר בן-דוד צלל לנתונים ושוחח עם המומחים כדי להבין מה מצפה לעולם המוזיקה, למה ספוטיפיי לא רווחית, לאן נעלם הלהיט - ומדוע הבשורה תבוא כנראה מהגיימינג

עוד 3,226 מילים

דיווח: לבקשת בנט, ארה"ב תדחה את פתיחת הקונסוליה בירושלים עד אישור התקציב

בהסתדרות המורים מאיימים לשבות אם הלימודים לא ייעשו בקפסולות ● הקבינט עתיד לאשר את החזרת התו הירוק לאירועים שבהם ישתתפו יותר ממאה איש; הדרישה שכל הנוסעים המגיעים מחו"ל ייכנסו לבידוד - לא צפויה לעלות לדיון ● מ-1 באוגוסט בני 18 ומעלה יחוסנו בחיסון של מודרנה ● בג"ץ נתן למדינה ארכה של שישה שבועות להגיש את עמדתה בעניין פינוי חאן אל-אחמר

עוד 49 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה