חזרה למדיניות העמימות מול איראן

דובר האירגון לאנרגיה אטומית באיראן מדגים צנטריפוגות מתקדמות. איראן 2019 (צילום: Atomic Energy Organization of Iran via AP)
Atomic Energy Organization of Iran via AP
דובר האירגון לאנרגיה אטומית באיראן מדגים צנטריפוגות מתקדמות. איראן 2019

ממשלת ישראל והמוסד לביון ותפקידים מיוחדים חוזרים למדיניות העמימות בכל הקשור לאיראן. מדובר בצעד מבורך שרק יתרום לביטחון ישראל. בכירים איראנים מגלים כי חלק לא מבוטל מהצלחות המוסד הישראלי נגד פרוייקט הגרעין הוא פרי מחדלים בצמרת האיראנית.

על פי גורם בטחוני בכיר:

"ישנם סימנים מעודדים כי ישראל חוזרת למדיניות העמימות מול איראן, שאותה הפרו בגסות ראש הממשלה הקודם בנימין נתניהו וראש המוסד הקודם יוסי כהן".

זהו סימן מעודד מאוד, מכיוון ש"תקיעת האצבע הישראלית בעין האיראנית" לא הועילה בשום אופן ולא תרמה לביטחון ישראל. נראה שגם ראש המוסד החדש דוד ברנע מבין זאת היטב.

החזרה למדיניות העמימות שהופרה ע"י רה"מ לשעבר וראש המוסד לשעבר, היא סימן מעודד מאוד, כי תקיעת האצבע הישראלית בעין האיראנית לא תרמה לביטחון ישראל. נראה שגם ראש המוסד החדש מבין זאת היטב

הרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט תקף השבוע בחריפות, במסגרת אירוע של מכון פרס לשלום וחדשנות, את הברברת והתרברבות של ראש המוסד לשעבר יוסי כהן בנושא האיראני ואמר:

"ככלל, אני חושב שנכון לשמור על מדיניות עמימות ולא להתפאר ולא להכניס אצבע לעין. מי שצריך לדעת יודע. מדי פעם צריך לעשות פרסומים מבוקרים וחכמים שנכון להעביר אותם כי למרכיב העוצמה של מדינת ישראל יש חלק חשוב ביכולת שלנו לקיים פה מדינה פורחת ומשגשגת. האופן שבו דברים יצאו בשנה האחרונה, או יותר כבר לדעתי, זה חוסר אחריות".

הביקורת של גדי אייזנקוט מוצדקת. לכן, טוב מאוד שישראל שמרה על עמימות בכל הקשור לפירסומים על התקיפה באמצעות רחפן של המפעל לייצור צנטרפוגות בעיר כראג' מערבית לאיראן לפני כשבועיים.

ההערכה בעולם הערבי היא שהמוסד הישראלי עמד מאחורי ההתקפה הזו וכי הממשלה החדשה בישראל ממשיכה בקו של הממשלה הקודמת בתקיפת פרוייקט הגרעין האיראני אבל תוך שמירה על עקרון העמימות.

אופן התקיפה של המפעל בכראג' מזכיר תקיפה אחרת שיוחסה לישראל. ב-2019 תקפו 2 רחפנים לא מזוהים מתקן של חזבאללה בשכונת א-דאחיה בביירות, בו עסקו בפרוייקט דיוק הטילים בטכנולוגיה האיראנית. אחד הרחפנים התרסק לתוך המתקן והצליח להשמידו.

גם עיתוי הפעולה לא היה מקרי, היא יצאה אל הפועל שעות ספורות לאחר פגישתו של הרמטכ"ל אביב כוכבי בוושינגטון עם ג'ק סליבן, היועץ לביטחון לאומי, בה דנו בסכנות פרוייקט הגרעין האיראני והדרכים לצמצמן גם לאחר היבחרו של אברהים ראיסי, המכונה "התליין מטהרן", לנשיאה החדש של איראן.

"האופן שבו דברים יצאו בשנה האחרונה או יותר זה חוסר אחריות", אמר אייזנקוט. הביקורת שלו מוצדקת. לכן, טוב שישראל שמרה על עמימות בנוגע לפרסומים על תקיפת הרחפן על מפעל ייצור הצנטרפוגות בעיר כראג'

נראה שמדובר במסר כפול שהממשלה החדשה בישראל הייתה מעוניינת לשגר לארה"ב ולאיראן, האומר כי ישראל תמשיך במאמציה לסכל את תוכניות איראן להשיג נשק גרעיני וכי בכך ממשלת בנט-לפיד ממשיכה באותה המדיניות של ממשלת נתניהו בנושא הזה.

סימן נוסף לקו העמימות של הממשלה החדשה בישראל ושל ראש המוסד החדש דוד ברנע ניתן לראות באירוע שהיה בסוף השבוע שעבר, לאחר שהאיראנים תקפו ספינה בצפון האוקיינוס ההודי שהם חשבו בטעות לספינת מטען ישראלית.

הספינה שבה מדובר היא ספינת מטען בשם CSAV Tyndall שהייתה בעבר בבעלות איש העסקים הישראלי אייל עופר.

ערוץ אל-מיאדין המקורב לחזבאללה ולאיראן דווח כי שריפה פרצה בספינה, שנפגעה מכלי נשק לא ידוע בעת שהייתה בדרכה לאיחוד האמירויות. בדיווח צויין כי הפגיעה בספינה קרתה שבוע אחרי המתקפה על המתקן הגרעיני באזור כראג' מערבית לטהראן. המתקפה שלפי השלטונות באיראן סוכלה ולפי דיווחים בוצעה על ידי רחפן ששוגר מתוך שטח איראן עצמה.

ישראל שמרה על שתיקה ולא הגיבה על תקיפת הספינה וגם לא הדליפה איומים ואזהרות. על זה נאמר "סייג לחוכמה שתיקה".

האיראנים מודים במחדליהם

המוסד הישראלי כבר הוכיח בשנים האחרונות את היכולות המודיעיניות והמבצעיות המוצלחות שלו באיראן. על פי הערכת גורמי המודיעין האיראנים, את הפעולות נגד פרוייקט הגרעין האיראני ביצעה תשתית ריגול מקומית של המוסד הישראלי, הפועלת באיראן מזה זמן רב ואחראית לגניבת ארכיון הגרעין האיראני והברחתו לישראל, וגם לשני הפיצוצים הגדולים שהיו במתקן הגרעין בנתנז בשנתיים האחרונות.

המוסד הישראלי כבר הוכיח בשנים האחרונות את יכולותיו המודיעיניות והמבצעיות המוצלחות באיראן. להערכת גורמי המודיעין האיראנים, את הפעולות נגד פרוייקט הגרעין ביצעה תשתית ריגול מקומית של המוסד

להערכתם, התשתית הזו מקבלת סיוע מאזרבייג'אן ומחברי האופוזיציה האיראנית "מוג'אהדי ח'לק", שהנשיא האיראני החדש אברהים ראיסי אחראי להוצאתם להורג של אלפים מחבריה.

אולם לאיראנים עצמם יש חלק גדול במחדלים המודיעינים שמסייעים למוסד הישראלי להצליח במבצעיו בצורה המעוררת התפעלות בכל העולם.

נשיא איראן לשעבר מחמוד אחמדינג'אד, שהיה נשיא בין השנים 2005-2013, מתח ביקורת חריפה לפני כשבועיים על המחדלים האיראניים.

הוא ייחס את הצלחת המודיעין הישראלי באיראן להסתננות המוסד לסוכנויות הביון והביטחון של איראן. הוא טען כי בכיר במודיעין האיראני שממונה על סיכול פעולות הריגול של סוכנויות המודיעין הזרות היה בעצמו סוכן ישראלי. הוא נמנע מלציין את שמו ולמסור פרטים אחרים שיזהו אותו.

הוא הפנה אצבע מאשימה לצמרת המשטר האיראני וטען כי בכירים איראנים היו מעורבים בחיסול מדעני הגרעין האיראניים. לטענתו:

"מדובר בכנופיה מושחתת ברמה הגבוהה של סוכנויות הביון של הרפובליקה האיסלאמית. הכנופיה המושחתת הזו צריכה להיחשף בשל תפקידה בחיסול מדעני הגרעין האיראניים והפיצוצים באתר ההעשרה בנתנז".

אחמדינג'אד אמר כי מכיוון שסוכנויות הביון באיראן נאלצו להגיב להתנקשות בחיי מדעני הגרעין, הם עצרו מספר אנשים חפים מפשע.

אחמדיניג'אד ייחס את הצלחת המודיעין הישראלי להסתננות המוסד לסוכנויות הביון והביטחון באיראן. לטענתו, בכיר במודיעין האיראני שממונה על סיכול פעולות הריגול של סוכנויות המודיעין הזרות היה סוכן ישראלי

הוא גם מתח ביקורת על המודיעין האיראני על כך שהם לא נותנים דין וחשבון על הפרשנויות האלה, ועל שלא עקבו מספיק טוב אחר המקרים. לפי אחמדיניג'אד:

"סוכנויות הביון שצריכות למנוע את האירועים האלה, הלכו אל מול מצלמות הטלוויזיה ואמרו שהם גילו את האנשים מאחורי הגניבה. אחר כך הם פרסמו כמה שמות מפוברקים, ואו העמידו פנים שהם הרגו את האשמים או אמרו שהם כבר עזבו את המדינה. ואז הם סגרו את התיק".

יתכן שהביקורת הזו על המשטר האיראני נובעת מכך ש"מועצת שומרי החוקה" באיראן מנעה ממחמוד אחמדיננג'אד להתמודד בבחירות לנשיאות אך הוא איננו היחיד שמשמיע את הביקורת הזו.

עלי יונסי,שר המודיעין והביטחון לשעבר של איראן התראיין ב-30 ביוני לאתר האיראני "ג'מאראן" וסיפר על חדירת המוסד הישראלי לארצו:

"כל האחראים האיראנים חוששים לחייהם, המוסד הישראלי חדר למגזרים שונים באיראן ומנגנוני הביטחון והמודיעין של איראן מטילים את ההאשמה זה על זה. במקום לגלות את סוכני המוסד באיראן, מנגנוני הביטחון מתחרים ביניהם בתוך איראן. הדבר הזה מאפשר למנגנוני המודיעין העולמים לפעול באופן חופשי בזירה האיראנית".

המוסד הישראלי נמצא עכשיו מול אתגר גדול, נוכח האפשרות שארה"ב ואיראן יחתמו על הסכם שמאפשר את החזרה להסכם הגרעין והסרת הסנקציות מעל איראן. המוסד הוא הזרוע העיקרית לפעילות החשאית נגד איראן, וטוב שממשלת ישראל החדשה שבה לעקרון העמימות. גורמי ביטחון יודעי דבר אומרים כי גם ראש המוסד החדש דוד ברנע גורס שאין להשפיל בפומבי את היריבים המסוכנים ביותר של ישראל, בניגוד לקודמו.

המוסד הוא הזרוע העיקרית לפעילות החשאית נגד איראן, וטוב שממשלת ישראל החדשה שבה לעקרון העמימות. גורמי ביטחון אומרים כי גם ראש המוסד החדש גורס, בניגוד לקודמו, שאין להשפיל בפומבי את היריבים המסוכנים

טוב לדעת שהמלחמות הפנימיות בתוך מנגנוני המודיעין והביטחון האיראנים מסייעות לישראל לחדור מודיעינית ומבצעית ללב הפרוייקט הגרעיני האיראני, אבל אסור להסתחרר מההצלחות ויש לפעול בזהירות רבה מבלי שהאיראנים יצליחו ללכוד את המגוייסים המסייעים למוסד בפעולותיו בתוך איראן.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,073 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 25 ביולי 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

בג"ץ כבר הכין את כל התשתית הנדרשת לוועדת חקירה בפרשת הצוללות

בג"ץ אמנם דחה את העתירות להקמת ועדת חקירה בפרשת הצוללות, אבל בפסק דין כמעט תקדימי לא הותירו השופטים ספק בתמיכתם הנלהבת בהצעתו של גנץ להקים ועדה כזו ● השופט עמית אף הרחיק לכת ועשה סדר בפרשות השונות, כמו גם השאלות המרכזיות שנותרו פתוחות ● יחד עם התצהירים שכבר הוגשו במסגרת העתירה, עבודה הוועדה למעשה כבר החלה ● פרשנות

עוד 950 מילים

ראיון אוליבר סטון פותח מחדש את תיק קנדי

שלושים שנה אחרי סרטו העלילתי שעסק בהתנקשות בנשיא קנדי, חוזר הבמאי אוליבר סטון אל זירת הפשע עם סרט תיעודי עתיר ראיונות חדשים וראיות שטרם נחשפו ● "ועדת החקירה הייתה אפילו יותר מושחתת ממה שחשבנו", אומר הבמאי בראיון לזמן ישראל, "זו הייתה הוצאה להורג שבוימה בחוכמה"

עוד 1,434 מילים

חולמים להחזיר אותנו 2000 שנה אחורה

בשבוע הבא תדון הכנסת במצב על הר הבית. מכיוון שלא הליגה הערבית, לא שום אירגון אסלאמי ולא שום גוף בינלאומי דן או ידון בנעשה על ההר, הרי אין מנוס מן המסקנה שעניין הר הבית הפך להיות עניין פנים ישראלי, עניין פנים פלסטיני ועניין שבין הישראלים לפלסטינים. מכל העולם הערבי, רק מלך ירדן עסק בכך, ומכאן שירדן די לבדה מכל העולם הערבי בכך שהנעשה על הר הבית מעניין אותה.

בשבוע הבא תדון הכנסת במצב הר הבית. מכיוון שלא הליגה הערבית, אירגון אסלאמי או גוף בינלאומי דן בנעשה על ההר, המסקנה היא שהר הבית הפך לעניין פנים ישראלי, פנים פלסטיני ובין הישראלים לפלסטינים

כדי לקבל קצת פרופורציה על ביטחונם של מקומות קדושים לאסלאם במזרח התיכון, הרי התקפות של הסונה נגד המקומות הקדושים לשיעה בעיראק הם  כבר עניין שבשגרה. רק לפני שבוע הייתה התקפה על בית תפילה שיעי בבגדאד וקודם לכן היו התקפות רצחניות גם במקומות הקדושים ביותר לשיעה בנג'ף ובכרבלא.

השיעים לא טומנים ידם בצלחת. הם ייסדו בתוך המסגד הגדול בדמשק, מסגד אומייה, בית תפילה שיעי. אתרי פולחן סוניים נחרבו עד היסוד ובכלל זה קברו של חאלד בן אל-וליד, כובש ירושלים לאסלאם.

אם כך, הבטחון שישראל מעניקה למסגדים על הר הבית על פי הסכמי הסטטוס קוו שומרים על שלמות המסגדים, והיא עושה זאת טוב יותר מן הבטחון שיש למסגדים בעולם הערבי.

הבטחון שישראל מעניקה למסגדים על הר הבית על פי הסכמי הסטטוס קוו שומרים על שלמות המסגדים, והיא עושה זאת טוב יותר מן הבטחון שיש למסגדים בעולם הערבי

אז על מה הוויכוחים על הר הבית? על שמירת הסטטוס קוו. ירדן רוצה לשמור על הסטטוס קוו עם ישראל. על פיה יש לה מעמד מועדף על ההר ולשיטתה היא שומר המקומות הקדושים. טורקיה, באמצעות חמאס והתנועה האסלאמית הצפונית רוצה לערער את מעמדה של ירדן, רע"ם של מנסור עבאס תומכת במעמדה של ירדן, ובישראל מתווכחים מה יותר קדוש – הר הבית או הכותל המערבי.

על מנת  להבין על מה מתווכחים היהודים, מומלץ לצפות בסרט הקצר "אלוהים רוצה בית" העוקב אחר היהודים שעולים על ההר.

במתק שפתים, על חליל וקלרינט, הנשים שעולות להר מסבירות לנו על מה מדובר. ומדובר לא רק בשינוי הסטטוס קוו המדיני על ההר, אלא שינוי כל שיטת המשטר.  ביטול הדמוקרטיה, ואפילו שינוי הדת היהודית והקמת יהדות חדשה.

לנשים הנחמדות הללו לא אכפת אם מימוש הקמת המקדש יחייב מלחמת גוג ומגוג. הן רוצות לבטל את פולחן הכותל, כי הכותל חוסם את הכניסה למקום הקדוש האמיתי – בית המקדש.

מה שמתחייב מן הדברים האלה, והם לא נאמרו במפורש, זה שהיהדות החדשה שמנסים להקים על הר הבית שוללת לא רק את הכותל אלא גם את בית הכנסת. יש כאן חזרה אלפיים שנה אחורה, לוויכוח בין הקנאים הסיקריקים ליוחנן בן זכאי, שבנה את היסודות ליהדות של בית הכנסת שהיא היהדות של ימינו.

במתק שפתים, על חליל וקלרינט, הנשים שעולות להר מסבירות שמדובר לא רק בשינוי הסטטוס קוו המדיני על ההר, אלא בשינוי כל שיטת המשטר. ביטול הדמוקרטיה ואפילו שינוי הדת היהודית והקמת יהדות חדשה

עם כל הכבוד לאחמד טיבי ולעמיחי שיקלי – מה שמונח על כף המאזנים הוא הרבה מעבר לדגל ולהמנון על הר הבית, אלא בטחונה של ישראל ושלמותה של היהדות.

אחרי שיהודים הרסו לאלוהים שני בתים, מי אומר שהוא רוצה שהם יבנו לו בית שלישי?

פנחס ענברי הוא חוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה לענייני המזרח התיכון ועיתונאי. הוא גם סופר ותסריטאי. ספרי העיון שחיבר עוסקים בבעיה הפלסטינית, והרומנים שחיבר יחד עם אשתו אביבה הם: "על גב סופה" על אתגרי הקהילות הנוצריות בגליל המערבי בימי המנדט הבריטי מול האיסלאם הרדיקלי ומעמד האישה, ו"שומר השאול" עוסק בשחיתות הישראלית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 498 מילים
עודכן אתמול

למקרה שפיספסת

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

פרשת NSO: ראש ממשלת צרפת דרש מבנט הבהרות

שקד: אם נחסן עוד חצי מיליון אנשים המגפה תדעך ● מיכאלי על הארד בטאקוונדו: השראה לילדות ולנערות ● השר פריג': "נפגשתי עם שרים פלסטינים, ליציבות שם יש השלכות אצלנו" ● בדיקת משרד הבריאות: 80% מהמחוסנים המאומתים – לא הדביקו אף אדם ● קורונה בישראל: 1,430 מאומתים חדשים, 89 במצב קשה ● בר־לב: האיסור על תפילה בהר הבית – משיקולים ביטחוניים

עוד 20 עדכונים

ראיון ילד הפלא החרדי של הבייסבול האמריקאי

כדי לא לחלל שבת, הוא ישן במלון קרוב מספיק למגרש, כך שיוכל להגיע אליו ברגל ● סוגיית האוכל הכשר לא מטרידה אותו: הוא מתכנן לעשות משלוחים או להביא אוכל יחד עימו ● ג'ייקוב שטיינמץ עשה החודש היסטוריה, כשהיה לשחקן הבייסבול החרדי הראשון שנבחר בדראפט על ידי קבוצה מהליגה הבכירה

עוד 1,332 מילים

המלך עבדאללה נפגש השבוע עם הנשיא האמריקאי, ובכך הפך למנהיג הערבי הראשון שנפגש עם ביידן מאז נכנס לתפקידו - דבר המלמד על חשיבות ירדן בעיני הממשל ● פרשת NSO פוגעת בישראל לא רק במערב, אלא גם במזרח התיכון ● במצרים מציינים 69 שנים למהפכה ששינתה את המדינה ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 973 מילים

תגובות אחרונות

הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

המזהם לא משלם

החדשות כי ישראל תקבל מהקרן הבינלאומית פיצוי על זיהום הזפת הגדול משמחות, אבל חשוב לזכור שבעלי האונייה המזהמת הצליחו לחמוק ולא ישלמו אפילו דולר ● החדשות הטובות של השבוע הגיעו מאשדוד, שם הוועדה לשמירה על הסביבה החופית הצדיקה את שמה בהחלטה עקרונית ● והטיפ: מתקן אופניים שיגיע עד אליכם, גם כשתתקעו עם פנצ'ר בשיא החום

עוד 800 מילים

ראיון המשפט שטלטל את אמריקה

האישומים נגדה היו חלשים ● אחיה בגד בה ושיקר כדי להציל את עצמו ואת משפחתו ● האפיפיור, איינשטיין ופיקאסו ביקשו מנשיא ארה"ב לחון אותה ● אבל גם הלחץ הבינלאומי לא עזר, ואתל רוזנברג הייתה לאישה האמריקאית הראשונה שהוצאה להורג על עבירה שאינה רצח ● הסופרת הבריטית אן סבה צללה עמוק לתוך המקרה הטרגי - וחזרה עם ספר סוחף והרבה מאוד ספקות

עוד 2,785 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
אוֹלִימְפִּיָּאדָה 95

כל אחד זוכר את האולימפיאדה הראשונה שהוא זכה לראות. אף אחד לא יודע מתי תהיה האולימפיאדה האחרונה בחייו

עוד 982 מילים

דיווח: מנדלבליט הזהיר שאין להציג את התו הירוק כסנקציה המופעלת על מי שלא התחסנו

שר המשפטים סער הודיע שהוא מקדם הצעת חוק, שלפיה, לא ניתן יהיה להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על נאשם בפלילים; דיווח: שקד מתנגדת ליוזמה ● אלי אבידר, שהביע יחס ספקני לחיסונים, הודיע, לקראת מינויו לשר בממשלה - שהתחסן נגד קורונה ● לראשונה מאז כניסתו לתפקיד שוחח בנט עם יורש העצר של איחוד האמירויות ● בר-לב שוקל להקשיח את הקריטריונים להחזקת נשק

עוד 40 עדכונים

האקזיט הפוליטי של אלי אבידר

בקואליציה המתקיימת על חודו של קול, כל ח"כ מלך ● מחשש שאבידר יצביע נגד התקציב ויפרק את הממשלה, בנט הצמיד לו את מזכיר הממשלה שלום שלמה ● שלמה תפר דיל, לפיד לחץ, אבידר קיבל ג'וב, וליברמן יקבל עוד ח"כ נורווגי ● העיקר שאבידר יהיה שר לענייני כלום, אחרי שתקף את הממשלה הקודמת על התיקים המיותרים ● פרשנות

עוד 479 מילים

קואליציות חמדניות יוצרות דמוקרטיות חלשות

אין כל היגיון במדיניות של החלשת האופוזיציה, בוודאי לא של ממשלה שבאה לתקן קלקולי ממשל מתמשכים ● החלשת האופוזיציה באופן מכוון חותרת באופן ישיר תחת היסודות הדמוקרטיים המעורערים ממילא של ישראל - ותחת סיבת קיומה של הקואליציה החדשה: להוכיח שניתן לנהל את ענייני המדינה בצורה אחרת ● דעה

עוד 1,200 מילים

מזרח תיכון חדש זיכרון השואה מתחיל לחלחל במדינות ערב

בדובאי עלתה תערוכה מושקעת המוקדשת לשואה, בעיראק מתגעגעים ליהודים, מרוקו משתתפת בתכנית מיוחדת להפצת זיכרון השואה, ואנשי דת מוסלמים ביקרו באושוויץ ● דיפלומטים, מומחים ואנשי דת משוכנעים: רוח חדשה נושבת במזרח התיכון, והגישה המכילה והסובלנית צפויה רק להתעצם

עוד 1,692 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה