בעידן הבוחר העקשן, עדיף שפרץ יחבור לשמאל החדש

עמיר פרץ (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)
מרים אלסטר/פלאש90
עמיר פרץ

ישנן שתי דרכים לשפר ביצועים בפוליטיקה: לגנוב מצביעים מהצד השני, או להביא לקלפיות את כל מי שכבר תומך. השמאל אובססיבי לשיטה הראשונה, אבל זה עובד פחות ופחות טוב. הסיבה לכך היא שאנו חיים בעידן של עקשנות מדהימה, בו נדמה שאנשים רבים מעדיפים לאבד עין מאשר להודות באיזושהי טעות בכל תחום, בוודאי פוליטיקה.

הבחנה זו תהיה קריטית בשבוע הקרוב, בו עמיר פרץ יעמוד בפני לחץ אדיר להתאחד עם המפלגה החדשה שהוקמה לפני כמה ימים על ידי מרצ, אהוד ברק ואחרים. יו"ר העבודה החדש-ישן פסל את האפשרות הזו, אך כנראה שעדיף שיוותר.

פרץ מקווה שבאמצעות האיחוד עם אורלי לוי-אבקסיס, חברת כנסת לשעבר מימין, ועל-ידי ניהול קמפיין המתמקד בסוגיות חברתיות, הוא יוכל למשוך מצביעים שבעבר תמכו בצד השני.

זה לא מטורף. דונלד טראמפ עשה זאת ב-2016 כשמשך אליו בוחרי צווארון כחול שתמכו בברק אובמה בעבר, וזה הביא לנצחונו הדחוק.

זו כמובן שיטה שהמרכז-שמאל בישראל מנסה זה עשרות שנים. בהבנתו שלימין יש יתרון מובנה בגלל הילודה במגזר הדתי, המרכז-שמאל תמיד תר אחר מצביעי הימין החילוני. אי לכך המפלגות העיקריות של המרכז-שמאל חששו בדרך כלל מלקדם בלהט את האג'נדה האמיתית: שלום עם הפלסטינים (או למצער הפרדה), שוויון לערביי ישראל, הפרדת הדת מהמדינה והוצאת החרדים מהגטו התלותי והמסתגר.

זה עבד פעמיים, ב-1992 ו-1999. בשני המקרים הטריק היה להעמיד גנרלים בראש, תחילה את יצחק רבין ואז את ברק. זה אולי תכסיס אבל לא הונאה: כמו הבכירים ברוב התחומים, הם משכילים ויחסית חילונים ולכן, סטטיסטית, מקומם במרכז-שמאל, חד משמעית.

כחול לבן, נושאת הדגל החדשה של המחנה, ניסתה זאת שוב באפריל, תוך שהיא מצעידה מול הבוחר לא פחות מארבעה רמטכ"לים לשעבר (המועמד לראשות הממשלה בני גנץ, משה יעלון, גבי אשכנזי ובשבוע האחרון של הקמפיין גם את שאול מופז). אבל זה משך מהימין בקושי 1.5 אחוז לעומת בחירות 2015, פחות מרבע מהנדרש כדי שהמרכז-שמאל ינצח עם 61 מנדטים. השיטה אינה מה שהיא הייתה. אולי גם הגנרלים.

פרץ מקווה לטוב יותר – אולי אפילו מעבר של 4-5 מנדטים.

הלחץ עליו שונה במהותו מהפניות הדחופות שנשמעו בשבוע שעבר (כולל מכותב שורות אלו) למרצ ולברק להתאחד. מהלך זה היה חיוני וברור; ריצה בנפרד הייתה שגיאה בלתי נסלחת. בהכרזה על הקמת "המחנה הדמוקרטי" ביום חמישי הם הסירו את הסכנה שאחד מהם לא יעבור את אחוז החסימה ויבזבז קולות יקרים.

תוכנית פרץ אינה מטופשת באותה מידה. למרות שהוא לא בדיוק אומר זאת, יש תקווה שהרקע המרוקאי שלו ושל לוי-אבקסיס יעזור לשכנע מזרחים שעד כה אטמו ליבם ל"מערך" וסגרו מוחם לכל טיעון. יכול להיות שכך יהיה. גם אם יאבדו כמה מצביעי עבודה מסורתיים לברק-מרצ, הם עשויים להביא קולות חדשים ורווח נטו לגוש.

אבל אולי לא. יש גם סיכוי ממשי שהעבודה לא תיכנס לכנסת. לא להאמין לסקרים ברגע זה: בימים לפני הבחירות קולות ינדדו למפלגות הגדולות. באפריל כמעט כל הקטנות קטנו בשלב הזה, ושתיים מהימין לא עברו. אם זה יקרה לעבודה, התוצאות יהיו הרסניות עבור הגוש ובעצם יחסלו כל תקווה למהפך.

הסיבה לכך גדולה מהפוליטיקה הישראלית: אנו חיים בעידן של עקשנות עוצרת נשימה, ברמה הגלובלית. בעידן המודרני קשה מתמיד לשכנע אנשים שהם טעו, לגרום להם להודות בטעות, ולהביא אותם לתקן את דרכם. ברגע שאנשים מסוימים עמדו על דעתם, פצצות פלוטוניום לא יזיזו אותם מהמקום.

ישנן תיאוריות רבות מדוע זה כך. גורם מרכזי הוא שהמדיה החברתית גורמת לאנשים להיחשף יתר על המידה ולעיתים באופן בלעדי לדעות שהם כבר מסכימים איתן.  אנשים מרוכזים בנייד שביד, ומתעלמים מהסביבה. אי השוויון הקיצוני והגדל גורם לכעסים שלא מעודדים דיון מושכל.

ויש את העובדה הלא נעימה שהעולם הפך לכל-כך מורכב שאנשים רבים כבר לא באמת מנסים להבין אותו; זה עושה אותם סקפטיים לכל הטיעונים ואטומים לשכנוע. הם לא מבדילים בין אמת לשקר, בין תובנה לתוכחה.

בין אם הויכוח הוא על ברקזיט או על ביבי, מה שנוצר, יותר ויותר, זה דיאלוג של חרשים.

יתכן שזו הסיבה שתרגיל האלופים פעל פחות טוב בשנת 2019 בהשוואה לשנת 1999.

כך שגם אם פרץ יזיז כמה קולות, הוא לוקח הימור ענק. הוא ישמע מאנשים רבים שההימור גבוה מדי.

אני טוען שהוא גם מיותר. יש לזכור את הדרך השניה לשיפור ביצועים. היא רלוונטית במיוחד כשההשתתפות נמוכה.

אני מכיר לא מעט אנשים בתל אביב שמתאימים לפרופיל הקלאסי של תומך שמאל שלא הצביעו באפריל מכיוון שהם חשו שהמפלגות הגדולות דומות מדי. ניסיתי להסביר שהם נופלים טרף לתעמולה שמכוונת לימין ולא אליהם, ושההבדלים למעשה עמוקים. אבל יש לומר שהמרכז-שמאל הרוויח את זה ביושר כשהסתיר את השקפותיו וכוונותיו האמיתיות במיומנות כה מרשימה.

על פי נתונים רשמיים, בשתי הרשויות העשירות בישראל, כפר שמריהו וסביון, התומכות באופן גורף בשמאל, כשליש מהמצביעים לא התייצבו בקלפיות ב-9 באפריל. במגזר החרדי ההשתתפות הייתה כמובן עצומה. על פי המכון הישראלי לדמוקרטיה, בכפר שמריהו הצביעו 64.5%, לעומת ביתר עלית עם 80.8%.

איחוד של כל מי שמשמאל לכחול לבן היה יכול לצמצם משמעותית את התופעה הזאת. זה היה מדליק את הבסיס. זה היה מקרין נחישות, משדר מצב חירום, ומהווה סיפור טוב מאוד.

כיוון שטיפס על עץ גבוה במיוחד, וכיוון שאסטרטגיה שלו אינה מופרכת לחלוטין, יהיה צריך לשכנעו. אני מעריך שזה יקרה אם פרץ ולוי-אבוקסיס ימוקמו במקום הראשון והשני ברשימה המשולבת, אם מפלגת העבודה תישאר מותג נפרד, ואם האותיות בפתק של "המחנה הדמוקרטי" יהיו "אמת".

בתרחיש זה פרץ יאבד את מרבית הפוטנציאל למשוך מצביעי ימין, זה נכון. חלקם עדיין יגיעו, במיוחד אם פרץ ולוי-אבוקסיס יוצבו בראש, אבל במספרים קטנים יותר. הניחוח האליטיסטי (ואולי גם האשכנזי) של מרצ ללא ספק יבריחם. כחול לבן תידרש לקלוט אותם בקמפיין מעט פחות מנומנם. שום קול לא יזרק לפח. רמת ההשתתפות תעלה. מנדטים רדומים יחזרו לגוש.

סיפורים טובים מניעים תנופה. תנופה חיונית לניצחון. כל דמגוג ופופוליסט מבין את זה היטב. הגיע הזמן שליברלים תמימים יבינו את זה גם כן.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות איי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://danperry.substack.com

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 859 מילים
כל הזמן // יום שני, 24 ביוני 2024
מה שחשוב ומעניין עכשיו
היום ה־262 ללחימה ● 120 חטופים עדיין בעזה

הרמטכ"ל: "אנחנו מתקרבים לנקודה שבה נודיע שפירקנו את חטיבת רפיח"

משפחותיהם של הרש גולדברג פולין, אור לוי ואליה כהן יפרסמו הערב סרטון המתעד את חטיפתם ● ועדת החקירה לעניין כלי השיט הזהירה את נתניהו, יעלון ויוסי כהן, שהם עלולים להיפגע מחקירתה; לגבי ראש הממשלה כתבה הוועדה שהוא "סיכן את ביטחון המדינה ופגע ביחסי החוץ ובאינטרסים כלכליים של מדינת ישראל" ● לשכת ראש הממשלה בתגובה: ההיסטוריה תוכיח שהוא צדק

עוד 27 עדכונים
אמיר בן-דוד

פרשת הצוללות חוזרת

ועדת הצוללות מזהירה הבוקר חמישה נחקרים, הראשון שבהם הוא נתניהו, עליו כתבה הוועדה כי "סיכן את ביטחון המדינה ופגע ביחסי החוץ ובאינטרסים כלכליים של מדינת ישראל" ● וגם: מה רוצה נתניהו? ● גולדשטיין התריע – ויודח ● עדכוני מלחמה ● חדשות יורו ● ועוד...

מחאה נגד בנימין נתניהו ופרשת הצוללות בתל אביב, 14 באוקטובר 2020 (צילום: AP Photo/Oded Balilty)
AP Photo/Oded Balilty

הטרגדיה מקרבת את סוף הסכסוך

הישראלים והפלסטינים מעולם לא היו רחוקים יותר, מנוכרים יותר, שונאים יותר ומיואשים יותר מאשר בשנה האחרונה. תחושת הייאוש הזו מתבטאת בדה-הומניזציה של הצד השני.

הפלסטינים מתקשים להביע אמפטיה לקורבנות הטבח הנורא ב-7 באוקטובר, לחטופים הנמקים בשבי חמאס, או לישראלים באשר הם, וחושבים שאירועי הטבח והאונס הברבריים שעדיין מטלטלים אותנו הישראלים הם פרופגנדה ציונית. מן הצד השני, הישראלים מרוכזים בטרגדיה של ה-7 באוקטובר, מסיטים את מבטם מההרג ההמוני ברצועת עזה, מהילדים המתים והפצועים, מההרס, מאובדן היכולת לקיים חיים בכבוד ומאלימות המתנחלים בגדה המערבית.

נדב תמיר מכהן כמנכ"ל בישראל של JStreet - הבית הפוליטי של אמריקאים תומכי ישראל ותומכי שלום, חבר הועד המנהל של מכון מתווים למדיניות אזורית וכיועץ לעניינים בינלאומיים למרכז פרס לשלום וחדשנות. לשעבר דיפלומט בנציגויות ישראל בוושינגטון ובוסטון ויועץ מדיני לנשיא המדינה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 699 מילים

עתירה נוספת נגד עיריית רחובות במסגרת מלחמות הדת בעיר

תושבי שכונה חילונית ברחובות עתרו נגד העירייה בדרישה להחזיר לידיה קרקע שהוקצתה ללא תמורה לעמותת דת עבור הקמת בית כנסת ● כפי שנחשף בזמן ישראל, העמותה לא עמדה בהתחייבות ובלוחות הזמנים, נקלעה לקשיים בבנייה ובמקום עומד שלד מיותם ● "העירייה חפצה ביקרה של העמותה יותר מאשר ביקרם של התושבים"

עוד 630 מילים

תקשורת המיינסטרים נושאת באחריות גדולה למצב

בלחץ עבריין סדרתי שאוחז בתורת גזע ומעריץ רוצח המונים מחברון, שמונה בידי עבריין סדרתי לכאורה, מנסה המשטרה לדכא באלימות את הפגנות מתנגדי המשטר.

תקשורת המיינסטרים מתעלמת מאלימות זו בדרך כלל. כמו התעלמותה מהאפרטהייד בגדה, שנציגיו הם-הם ממשלת ההפיכה. האם אחרי האלימות הדוחה של השוטר כלפי כתבת ערוץ 12 יולן כהן זה ישתנה? לא הייתי עוצר את נשימתי.

עו"ד דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. יליד שנת 73', נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
שלום דניאל, מצד אחד אתה מעלה שני גורמים בעייתיים (תקשורת, פוליטיקה); אך מצד שני אתה קורא לטפל רק באחד מהם (פוליטיקה). שים לב כפי שאתה עצמך אומר, שלגורם הראשון יש אחריות (חלקית, לא מלאה)... המשך קריאה

שלום דניאל, מצד אחד אתה מעלה שני גורמים בעייתיים (תקשורת, פוליטיקה); אך מצד שני אתה קורא לטפל רק באחד מהם (פוליטיקה). שים לב כפי שאתה עצמך אומר, שלגורם הראשון יש אחריות (חלקית, לא מלאה) לשני – אז אם כן מה צריך להיות הפיתרון בתחום התקשורת?

התקשורת נותנת לציבור מה שהוא רוצה. ואת זה הציבור בוחר דרך השלט (ודרך רכישה של המפרסמים) ולכן, זה מה שמביאים לו. נכון שיש לתקשורת אחראיות על התוכן, אבל למה שתעשה את זה? נהפכו, הרי משתלם... המשך קריאה

התקשורת נותנת לציבור מה שהוא רוצה. ואת זה הציבור בוחר דרך השלט (ודרך רכישה של המפרסמים) ולכן, זה מה שמביאים לו.
נכון שיש לתקשורת אחראיות על התוכן, אבל למה שתעשה את זה?
נהפכו, הרי משתלם לבעל הבית של הערוץ וכו' לשרת את המשטר, הרי זה יד רוחצת יד. הוא צריך את הרגולטור.
דרך אגב, אפילו ברמה הנמוכה של כתבים, כך בן גביר עושה (על פי הריאיון של ג'וש בריינר עם תומר אביטל). כלומר, הוא מייצר חדשות. יעני, בן גביר למעשה צבר את כוחו ומעמדו בזכות יצירת תוכן. זה ככה פשוט. אנשים חושבים שהוא עורך דין או "נער גבעות" או טמבל או חולה (מה שנכון). אבל האמת היא שהוא יוצר תוכן. גם בעבר עוד לפני שהיה טיקטוק הוא היה עושה רעש ומשלהב את הנערים המופקרים, שחלקם הגדול גם כן כמו, בעלי בעיות התנהגותיות אורגניות.
אז זה כל הסיפור, תוכן. ואנשים צורכים תוכן כזה מטופש כי הם למעשה בורחים מהפחדים שלהם בתוך הראש שלהם. ותוכן מטופש הוא אחלה של הסחת דעת ומנוחה מהקול הקטן בתוך הנפש פנימה שמזהיר את הבן אדם מהתוצאות של חשיפה לתוכן מטופש ורעיל. אבל הבן אדם כבר מכור. והוא הבן אדם המתמכר לצריכה של תוכן רעיל, והבן אדם שמייצר את התוכן שגם הוא מכור לייצור ולסיפוק הרגעי שהוא חש כאשר הוא הצליח להשתקף בעיני הציבור, שניהם מתעוררים אל המציאות שנוצרה כתוצאה מהפעולה; או נכון יותר; אי הפעולה שהם היו צריכים לבצע ולא ביצעו, כמו שני נרקומנים שמתעוררים אל מציאות של חורבן.
אז זה הסיכום: אנשים מרעילים לעצמם את המחשבה עם תוצאות דומות בחיים עצמם. ולזה כיום קוראים "תקשורת". פעם תקשורת הייתה כדי לדווח מציאות. היום התקשורת משרתת את אלו שרוצים לעצב אותה (מציאות).

עוד 247 מילים ו-3 תגובות

למקרה שפיספסת

225 הרוגים: חצי שנה קטלנית בכבישים

למרות סגירת התנועה בצפון ובדרום, השנה מסתמנת נסיגה דרמטית בבטיחות בדרכים ● במערב אירופה הצליחו להפחית תאונות אבל שרת התחבורה – הקודמת והנוכחית – מתעלמת מהתוכנית הקיימת ● השיקולים הפוליטיים של מירי רגב, הזנחת התחבורה הציבורית וחוסר הטיפול בכבישים אדומים הופכים את כבישי ישראל לפצצה מתקתקת

עוד 1,023 מילים

מיטוט חמאס וחיסול ארגון הטרור?

סוגיית מיטוט חמאס וחיסולו של ארגון הטרור – היא אחת הסוגיות המאתגרות והנפיצות ביותר בשיח הישראלי מאז ה-7 באוקטובר. לצד העובדה ש"לא ניתן להשמיד את חמאס" וכי רעיון "העלמתו היא זריית חול בעיני הציבור", כפי שהיטיב להסביר דובר צה"ל תא"ל דניאל הגרי בראיון שנערך איתו בערוץ 13.

ללא ספק, מדובר בסוגייה טעונה ומורכבת, המושכת אליה אש ותשומת לב בינלאומית עצומה. וזאת, במקביל לסוגיית השבת החטופים משבי חמאס, והרבה מעבר לעימות המילולי שהתחולל בין הגרי לראש הממשלה בנימין נתניהו בשבוע שעבר, וכן מעבר לביקורת המושמעת תדיר כלפי הדרג הצבאי ופעילות צה"ל ברצועה.

ד"ר ענת הוכברג-מרום היא מומחית לגיאופוליטיקה וליחסים וטרנדים בינלאומיים עם יותר מ-20 שנות וותק וניסיון בעבודה עם גורמי ממשל, בטחון ועסקים בינלאומיים בארץ ובחו"ל. במסגרת מחקריה ועבודתה כיועצת גיאופוליטית נפגשה בבית הלבן עם היועץ הישיר לענייני הטרור העולמי של הנשיא אובמה (2015) והשתתפה בכנסים ופורמים בינלאומיים שונים בחו"ל. במהלך שלוש השנים האחרונות, הרחיבה את תחומי המחקר והעניין שלה לאסיה בדגש על סין. משמשת כיועצת בכירה במכון המחקר בהינאן (דרום סין) ומספקת ניירות עמדה ומחקרים לממשל הסיני העוסקים בעיקר בממד הביטחוני של פרויקט ה"חגורה והדרך" (BRI), הכולל בניית תשתיות ענק בכל רחבי העולם.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 722 מילים

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

עקורים

בארה"ב מציעים להטיל סנקציות על סמוטריץ'

גורמים בממשל האמריקאי מציעים כי הצו שעליו חתם ביידן נגד מתנחלים אלימים בגדה המערבית יחול גם על סמוטריץ', שמעכב העברת כספים לרשות הפלסטינית ובכך מציב אותה על סף קריסה ● בארה"ב חוששים שהרשות הפלסטינית לא תחזיק מעמד עד הבחירות הבאות, מה שיביא את חמאס והג'יהאד האסלאמי לצרף את הגדה המערבית למלחמה בישראל

עוד 1,351 מילים ו-1 תגובות

היועמ"שית מפרקת את לוין מנשקו

עד עתה לוין התנה את הסכמתו למנות נשיא לעליון בכך שאחד או שניים מהכיסאות הפנויים בעליון יופנה למועמדים מטעמו ● בתגובה שהגישה אתמול לבג"ץ, בהרב-מיארה מפרקת את התנאי של לוין וקובעת כי קיימת חובה חוקית למנות מיידית נשיא - בעוד שבעניין השופטים לא ניתן לכפות על חברי הוועדה לבחירת שופטים להתפשר ● לוין, מצידו, מאיים להחזיר את חקיקת ההפיכה המשטרית בשוך המלחמה ● פרשנות

עוד 1,232 מילים ו-2 תגובות

פה זה לא אירופה

בממשלה מבטיחים לנו שאחרי יישום רפורמת "מה שטוב לאירופה טוב לישראל" יוקר המחיה ירד ● אולם בפועל הרפורמה כנראה לא תוזיל בשקל אחד את סל הקניות הממוצע ● החשדות נגד בעלי ויקטורי ויוחננוף מבהירים לכולם גם למה ● פרשנות

עוד 788 מילים ו-1 תגובות

כחצי מיליון איש עזבו את ישראל בשנה החולפת

מעקב זמן ישראל מספר אזרחי ישראל שיצאו מהארץ מאז יולי 2023 ועד אפריל השנה, גדול ביותר מחצי מיליון ממספר הישראלים שנכנסו לארץ באותה תקופה ● ובניגוד לתחזיות, גם העלייה לארץ נמוכה בהרבה מאשר לפני המלחמה, ועומדת על כ־2,500 עולים לחודש בלבד

עוד 953 מילים ו-2 תגובות

בכירים דמוקרטים שוקלים להחרים את נאום נתניהו בקונגרס

נתניהו, שאמור לנאום בסוף חודש יולי בפני שני בתי הקונגרס, האשים את ממשל ביידן בשבוע שעבר בעיכוב מכוון של משלוחי נשק והכעיס את האמריקאים ● מסתמן כי לפחות 20 חברי קונגרס ובית נבחרים ייעדרו מהנאום או ימחו במהלכו ● המספרים עשויים לטפס ותלויים בהתנהלות נתניהו בחודש הקרוב ● פרשנות

עוד 769 מילים ו-2 תגובות

שלושת המועמדים הבולטים לרשת את הנשיא שנהרג בתאונת המסוק אבראהים ראיסי נעים בין אולטרה שמרן לרפורמיסט שמרן: כולם עומדים בתו התקן של המנהיג העליון חמינאי ● ועדיין מערכת הבחירות הפכה לתוססת, כשבציבור האיראני צפים ועולים האשמות לשחיתות מהעבר ● הבחירות יתקיימו בעוד חמישה ימים - מספיק זמן להציף סיפורים נוספים שמרעידים את הממסד בטהרן ● פרשנות

עוד 633 מילים
היום ה־261 ללחימה ● 120 חטופים עדיין בעזה

נתניהו: "השלב העצים של הלחימה בחמאס עומד להסתיים ואז נעתיק חלק מהכוח לצפון"

משרד החוץ על הפיגוע בדגסטן: בדרבנט בית כנסת נשרף עד היסוד, שומריו המקומיים נהרגו וכומר נרצח; במחצ'קלה בית כנסת הותקף בירי ● היועמ"שית: הימנעות לוין מלכנס את הוועדה לבחירת שופטים כדי לבחור נשיא לבית המשפט העליון מהווה בנסיבות הנוכחיות חוסר סבירות קיצוני ● "הטלגרף": חזבאללה מאחסן "כמויות עצומות" של תחמושת איראנית בנמל התעופה ביירות

עוד 38 עדכונים
היום ה־260 ללחימה ● 120 חטופים עדיין בעזה

רס״ל גרוס מלכיה, בן 25 מסוסיה, נפל בדרום הרצועה

גורם מדיני בכיר טען כי המגעים לעסקת החטופים הגיעו למבוי סתום: "אין על מה לקיים דיונים, הלכנו הכי רחוק שיש" ● צה"ל ניסה לחסל את מספר 4 של חמאס בעזה ● חשד לפיגוע: אמנון מוכתר בן ה-67 מפתח תקווה נורה למוות בקלקיליה ● צה"ל: התיעוד בו נראה פלסטיני קשור לרכב בג'נין "מתוחקר ויטופל בהקדם" ● החות'ים טענו: פגענו בנושאת המטוסים אייזנהאואר, ארה"ב הכחישה

עוד 23 עדכונים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

כפסע מהניצחון המוחלט

פיילוט חלוצי שעורך המשרד להגנת הסביבה עשוי לספק פתרון למכת הטרמיט הפורמוסי שהשתלט על פתח תקווה ● הנתונים מוכיחים: המחצית הראשונה של יוני 2024 אכן הייתה "חמה מהרגיל" ● רקדניות, פרחים וברכות - עיריות מנסות פידבק חיובי כדי לעודד השלכת זבל לפח האשפה במרחבים הציבוריים ● ופינת צל בכפר סבא שהופכת את הקיץ למעט יותר נסבל

עוד 1,447 מילים
מירוץ 2020
המרוץ לבית הלבן

כל העיניים על המתלבטים

הסקרים האחרונים בארה"ב מראים התחזקות מתמדת של טראמפ אך הקרב עדיין צמוד ומי שצפוי להכריע בסופו של דבר הם המתלבטים שהצביעו בעבר לדמוקרטים ● ההרשעה של האנטר ביידן דווקא מפרקת את הטענות של הטראמפיסטים ● התחזקות הימין הקיצוני באירופה עלולה להצביע על מגמה עולמית ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,123 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה