בעידן הבוחר העקשן, עדיף שפרץ יחבור לשמאל החדש

עמיר פרץ (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)
מרים אלסטר/פלאש90
עמיר פרץ

ישנן שתי דרכים לשפר ביצועים בפוליטיקה: לגנוב מצביעים מהצד השני, או להביא לקלפיות את כל מי שכבר תומך. השמאל אובססיבי לשיטה הראשונה, אבל זה עובד פחות ופחות טוב. הסיבה לכך היא שאנו חיים בעידן של עקשנות מדהימה, בו נדמה שאנשים רבים מעדיפים לאבד עין מאשר להודות באיזושהי טעות בכל תחום, בוודאי פוליטיקה.

הבחנה זו תהיה קריטית בשבוע הקרוב, בו עמיר פרץ יעמוד בפני לחץ אדיר להתאחד עם המפלגה החדשה שהוקמה לפני כמה ימים על ידי מרצ, אהוד ברק ואחרים. יו"ר העבודה החדש-ישן פסל את האפשרות הזו, אך כנראה שעדיף שיוותר.

פרץ מקווה שבאמצעות האיחוד עם אורלי לוי-אבקסיס, חברת כנסת לשעבר מימין, ועל-ידי ניהול קמפיין המתמקד בסוגיות חברתיות, הוא יוכל למשוך מצביעים שבעבר תמכו בצד השני.

זה לא מטורף. דונלד טראמפ עשה זאת ב-2016 כשמשך אליו בוחרי צווארון כחול שתמכו בברק אובמה בעבר, וזה הביא לנצחונו הדחוק.

זו כמובן שיטה שהמרכז-שמאל בישראל מנסה זה עשרות שנים. בהבנתו שלימין יש יתרון מובנה בגלל הילודה במגזר הדתי, המרכז-שמאל תמיד תר אחר מצביעי הימין החילוני. אי לכך המפלגות העיקריות של המרכז-שמאל חששו בדרך כלל מלקדם בלהט את האג'נדה האמיתית: שלום עם הפלסטינים (או למצער הפרדה), שוויון לערביי ישראל, הפרדת הדת מהמדינה והוצאת החרדים מהגטו התלותי והמסתגר.

זה עבד פעמיים, ב-1992 ו-1999. בשני המקרים הטריק היה להעמיד גנרלים בראש, תחילה את יצחק רבין ואז את ברק. זה אולי תכסיס אבל לא הונאה: כמו הבכירים ברוב התחומים, הם משכילים ויחסית חילונים ולכן, סטטיסטית, מקומם במרכז-שמאל, חד משמעית.

כחול לבן, נושאת הדגל החדשה של המחנה, ניסתה זאת שוב באפריל, תוך שהיא מצעידה מול הבוחר לא פחות מארבעה רמטכ"לים לשעבר (המועמד לראשות הממשלה בני גנץ, משה יעלון, גבי אשכנזי ובשבוע האחרון של הקמפיין גם את שאול מופז). אבל זה משך מהימין בקושי 1.5 אחוז לעומת בחירות 2015, פחות מרבע מהנדרש כדי שהמרכז-שמאל ינצח עם 61 מנדטים. השיטה אינה מה שהיא הייתה. אולי גם הגנרלים.

פרץ מקווה לטוב יותר – אולי אפילו מעבר של 4-5 מנדטים.

הלחץ עליו שונה במהותו מהפניות הדחופות שנשמעו בשבוע שעבר (כולל מכותב שורות אלו) למרצ ולברק להתאחד. מהלך זה היה חיוני וברור; ריצה בנפרד הייתה שגיאה בלתי נסלחת. בהכרזה על הקמת "המחנה הדמוקרטי" ביום חמישי הם הסירו את הסכנה שאחד מהם לא יעבור את אחוז החסימה ויבזבז קולות יקרים.

תוכנית פרץ אינה מטופשת באותה מידה. למרות שהוא לא בדיוק אומר זאת, יש תקווה שהרקע המרוקאי שלו ושל לוי-אבקסיס יעזור לשכנע מזרחים שעד כה אטמו ליבם ל"מערך" וסגרו מוחם לכל טיעון. יכול להיות שכך יהיה. גם אם יאבדו כמה מצביעי עבודה מסורתיים לברק-מרצ, הם עשויים להביא קולות חדשים ורווח נטו לגוש.

אבל אולי לא. יש גם סיכוי ממשי שהעבודה לא תיכנס לכנסת. לא להאמין לסקרים ברגע זה: בימים לפני הבחירות קולות ינדדו למפלגות הגדולות. באפריל כמעט כל הקטנות קטנו בשלב הזה, ושתיים מהימין לא עברו. אם זה יקרה לעבודה, התוצאות יהיו הרסניות עבור הגוש ובעצם יחסלו כל תקווה למהפך.

הסיבה לכך גדולה מהפוליטיקה הישראלית: אנו חיים בעידן של עקשנות עוצרת נשימה, ברמה הגלובלית. בעידן המודרני קשה מתמיד לשכנע אנשים שהם טעו, לגרום להם להודות בטעות, ולהביא אותם לתקן את דרכם. ברגע שאנשים מסוימים עמדו על דעתם, פצצות פלוטוניום לא יזיזו אותם מהמקום.

ישנן תיאוריות רבות מדוע זה כך. גורם מרכזי הוא שהמדיה החברתית גורמת לאנשים להיחשף יתר על המידה ולעיתים באופן בלעדי לדעות שהם כבר מסכימים איתן.  אנשים מרוכזים בנייד שביד, ומתעלמים מהסביבה. אי השוויון הקיצוני והגדל גורם לכעסים שלא מעודדים דיון מושכל.

ויש את העובדה הלא נעימה שהעולם הפך לכל-כך מורכב שאנשים רבים כבר לא באמת מנסים להבין אותו; זה עושה אותם סקפטיים לכל הטיעונים ואטומים לשכנוע. הם לא מבדילים בין אמת לשקר, בין תובנה לתוכחה.

בין אם הויכוח הוא על ברקזיט או על ביבי, מה שנוצר, יותר ויותר, זה דיאלוג של חרשים.

יתכן שזו הסיבה שתרגיל האלופים פעל פחות טוב בשנת 2019 בהשוואה לשנת 1999.

כך שגם אם פרץ יזיז כמה קולות, הוא לוקח הימור ענק. הוא ישמע מאנשים רבים שההימור גבוה מדי.

אני טוען שהוא גם מיותר. יש לזכור את הדרך השניה לשיפור ביצועים. היא רלוונטית במיוחד כשההשתתפות נמוכה.

אני מכיר לא מעט אנשים בתל אביב שמתאימים לפרופיל הקלאסי של תומך שמאל שלא הצביעו באפריל מכיוון שהם חשו שהמפלגות הגדולות דומות מדי. ניסיתי להסביר שהם נופלים טרף לתעמולה שמכוונת לימין ולא אליהם, ושההבדלים למעשה עמוקים. אבל יש לומר שהמרכז-שמאל הרוויח את זה ביושר כשהסתיר את השקפותיו וכוונותיו האמיתיות במיומנות כה מרשימה.

על פי נתונים רשמיים, בשתי הרשויות העשירות בישראל, כפר שמריהו וסביון, התומכות באופן גורף בשמאל, כשליש מהמצביעים לא התייצבו בקלפיות ב-9 באפריל. במגזר החרדי ההשתתפות הייתה כמובן עצומה. על פי המכון הישראלי לדמוקרטיה, בכפר שמריהו הצביעו 64.5%, לעומת ביתר עלית עם 80.8%.

איחוד של כל מי שמשמאל לכחול לבן היה יכול לצמצם משמעותית את התופעה הזאת. זה היה מדליק את הבסיס. זה היה מקרין נחישות, משדר מצב חירום, ומהווה סיפור טוב מאוד.

כיוון שטיפס על עץ גבוה במיוחד, וכיוון שאסטרטגיה שלו אינה מופרכת לחלוטין, יהיה צריך לשכנעו. אני מעריך שזה יקרה אם פרץ ולוי-אבוקסיס ימוקמו במקום הראשון והשני ברשימה המשולבת, אם מפלגת העבודה תישאר מותג נפרד, ואם האותיות בפתק של "המחנה הדמוקרטי" יהיו "אמת".

בתרחיש זה פרץ יאבד את מרבית הפוטנציאל למשוך מצביעי ימין, זה נכון. חלקם עדיין יגיעו, במיוחד אם פרץ ולוי-אבוקסיס יוצבו בראש, אבל במספרים קטנים יותר. הניחוח האליטיסטי (ואולי גם האשכנזי) של מרצ ללא ספק יבריחם. כחול לבן תידרש לקלוט אותם בקמפיין מעט פחות מנומנם. שום קול לא יזרק לפח. רמת ההשתתפות תעלה. מנדטים רדומים יחזרו לגוש.

סיפורים טובים מניעים תנופה. תנופה חיונית לניצחון. כל דמגוג ופופוליסט מבין את זה היטב. הגיע הזמן שליברלים תמימים יבינו את זה גם כן.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות איי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://danperry.substack.com

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 859 מילים
כל הזמן // יום שישי, 1 בדצמבר 2023
מה שחשוב ומעניין עכשיו
היום ה־55 ללחימה ● 139 חטופים עדיין בעזה

ששת הישראלים שוחררו משבי חמאס שבו לישראל

בלינקן: תומכים בישראל, חמאס לא יכול להמשיך לשלוט בעזה ● גלנט: עלינו להיות מוכנים למעבר מהיר ללחימה מלאה ● מייה שם ועמית סוסנה הגיעו לישראל ופגשו את בני משפחתן ● משפחתו של אביב אצילי מנחל עוז עודכנה שנרצח ב-7.10 ● דודם של יגיל ואור יעקב סיפר שסומנו בשבי באמצעות כוויה מאגזוז אופנוע ושסוממו ● שלושה נרצחו בפיגוע בירושלים; מת מפצעיו האזרח שהרג את המחבלים - ונורה בשוגג

עוד 91 עדכונים

ישראל זקוקה עכשיו ל"מבצע דוליטל"

ב-18 באפריל 1942 תקף להק של 16 מפציצי B-25 אמריקאים את העיר טוקיו. מן הלהק הזה הופלו שני מפציצים, והשאר הצליחו להגיע באדי הדלק האחרונים שלהם לאזור בשליטה סינית ובו הצילו כוחות סיניים אנטי-אימפריאליים את אנשיו.

רק מפציץ אחד מתוך הלהק כולו הצליח לנחות חזרה בוולדיווסטוק שברוסיה. כל יתר המפציצים, נכסים יקרים ללא כל ספק עבור ארה"ב (שבאותה תקופה הרת גורל הייתה זקוקה לכל קלוריה צבאית שברשותה) אבדו, התרסקו וקורקעו לתמיד.

ד"ר דוד וורמסר הוא עמית במכון משגב לביטחון לאומי. לשעבר היועץ של סגן נשיא ארה"ב דיק צ'ייני ושל סגן מזכיר המדינה ג'ון בולטון. שירת במודיעין הצבאי האמריקאי, ופרסם ספר על כישלונות ארה"ב בעיראק. מנהל חקר המזה"ת במכון למדיניות ביטחון בוושינגטון.

ד"ר יאיר אנסבכר הוא עמית במכון משגב לביטחון לאומי. מומחה לתחום הכוחות למבצעים מיוחדים מודרניים. בוגר יחידת מגלן, ויחידת מילואים מיוחדת. יועץ למפקדת העומק ואגף המבצעים בצה"ל, למשטרת ישראל, ולמשרד ראש הממשלה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
פרשנות על פרשנות על פרשנות. היש בכלל שאלה אם אמריקה לא הייתה מנצחת את יפן גם ללא מבצע דוליטל? אין דרכים אחרות לרומם את המורל הלאומי? בהחלט יש חשיבות לרומם מורל לאומי, אך לא בהכרח יש צו... המשך קריאה

פרשנות על פרשנות על פרשנות.
היש בכלל שאלה אם אמריקה לא הייתה מנצחת את יפן גם ללא מבצע דוליטל?
אין דרכים אחרות לרומם את המורל הלאומי?
בהחלט יש חשיבות לרומם מורל לאומי, אך לא בהכרח יש צורך במבצע צבאי התאבדותי, ועובדה שכל הצבא התנגד לתוכנית של הנשיא רוזוולט

עוד 1,263 מילים ו-2 תגובות
אמיר בן-דוד
עקורים

"אני לא מצליח לראות כרגע עתיד. הכול חסום. קשה לי לראות את פני הילדים התמימים ולחשוב איזה עתיד אנחנו משאירים להם"

גידו כהן

קיבוץ עין השלושה. סטודנט. פונה לאילת

עוד 1,676 מילים

מלחמת סוכות – עוד כתבות

נדרש פירוק עדין של מטען הטראומה הכפולה בציר שואה-נכבה

מדינת ישראל והאזור כולו נמצאים עתה בצומת גורלית למדי. זו צומת מהסוג הקריטי ממש, מסדר גודל הנאמר בדברים פרק ל; יט;

"הַעִדֹתִי בָכֶם הַיּוֹם, אֶת הַשָּׁמַיִם וְאֶת הָאָרֶץ הַחַיִּים וְהַמָּוֶת נָתַתִּי לְפָנֶיךָ, הַבְּרָכָה וְהַקְּלָלָה; וּבָחַרְתָּ, בַּחַיִּים לְמַעַן תִּחְיֶה, אַתָּה וְזַרְעֶךָ. .. לָשֶׁבֶת עַל-הָאֲדָמָה אֲשֶׁר נִשְׁבַּע יְהוָה לַאֲבֹתֶיךָ לְאַבְרָהָם לְיִצְחָק וּלְיַעֲקֹב, לָתֵת לָהֶם".

ד"ר אלי שי הוא עיתונאי, חוקר, ומרצה. עוסק בחקר הקבלה, השבתאות, והמיסטיקה, וגם בחקר ספרות עברית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 719 מילים

רכבת קלה, התחלה קשה

כמאה ימים אחרי ההשקה החגיגית של פרויקט התחבורה שחיכינו לו עשורים, כל מה שקרה עם הרכבת הקלה בגוש דן לא היה צפוי ● מצד אחד היא יעילה ומציעה חוויית נסיעה נעימה ● מנגד, מספר הנוסעים עומד על רבע מהתחזיות ● איש לא יודע לומר אם כשהמלחמה תסתיים, והמילואימניקים ישובו מהחזית והסטודנטים ללמוד, הקרונות יתמלאו

עוד 1,019 מילים

למקרה שפיספסת

מעבר רציף לממשלה טובה יותר - גם בשעת מלחמה

מבנה הממשלה הנוכחית הוא רע. צריך ואפשר לשפרו ללא דיחוי על ידי החלפת הממשלה. משתתפי הקבינט המלחמה הנוכחי יוכלו להמשיך ולהשתתף בקבינט הביטחוני העתידי, וכך תישמר הרציפות של ניהול המלחמה.

בנימין נתניהו יכול לעשות זאת. אם לא יעשה זאת, אז על בני גנץ להקים ממשלה אחרת, ונתניהו ישתתף בקבינט כמו שאריה דרעי עושה היום. חברי הקואליציה צריכים לדרוש את החלפת הממשלה לאלתר, לטובת המדינה, ולוותר על האינטרסים האישיים והמגזריים שלהם. אזרחי המדינה צריכים לעודד וללחוץ על חברי הקואליציה לפעול בדרך זו.

יהודי אזרח ישראל: הדמוקרטיה חשובה ליהדות, והיהדות חשובה לדמוקרטיה הישראלית. אני מעוניין בתגובה שלך.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
עוד 1,049 מילים ו-2 תגובות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

המפעל של משפחת לולו שמריז בקיבוץ סעד נפרץ ב־7 באוקטובר, נבזז והוצת ● שלושה עובדים נחטפו, בהם גם בנו של אבי לולו שמריז, בעלי החברה ● לולו שמריז ביקש מחברת הביטוח להכיר באובדן כושר העבודה של השלושה, אך להפתעתו גילה שרשות שוק ההון לא מתירה לה לעשות זאת: "הזכאות תיבחן כשהחטופים יחזרו"

עוד 1,344 מילים

איראן מעורבת בכל החזיתות - עזה, הגדה המערבית, לבנון, תימן וסוריה - ובכך מצליחה להסיט את המיקוד הבינלאומי מתוכנית הגרעין שלה ● לפי דוח עדכני של סבא"א, איראן מחזיקה כיום ב-128.3 ק"ג ברמה הגבוהה ביותר של ההעשרה ל-60% וקרובה לייצור כמות היכולה להספיק ל-3.5 פצצות גרעין ● גורם ישראלי בכיר: "הסוגיה האיראנית נמצאת כיום במקום הגרוע אי פעם" ● פרשנות

עוד 806 מילים ו-1 תגובות

עיר מקלט

הצורך להתכונן לאפשרות של מתקפת טילים מלבנון הוליד מבצעי ניקוי מקלטים ואיתור מקומות מחסה נוספים בחיפה, מה שהוביל לשותפויות ערביות–יהודיות לא צפויות בעיר השלישית בגודלה בארץ ● "אנחנו צריכים לעבור מדו־קיום לשותפות. פעילות המקלטים מחזקת את השותפות הזאת"

עוד 1,110 מילים

עתיד הסכסוך הישראלי–פלסטיני מוטל על כתפיו של ביידן

אחרי שקשר את וושינגטון למלחמה בעזה, נשיא ארצות הברית חולק עכשיו את האחריות לגורל הסכסוך הקשה והמדמם ● עתה רק נותר לראות אם ההבטחה שנתן לישראל, לפיה לא תהיה חזרה לסטטוס קוו של 6 באוקטובר, הייתה רק משפט שנזרק לאוויר, נקודה רטורית גרידא, או מחויבות רצינית ונחושה

עוד 2,000 מילים

בחסות המלחמה, רוטמן פועל להגבלת המחאות נגד השלטון

יו"ר ועדת החוקה לא למד דבר מקידום ההפיכה המשטרית וחוזר לשחוק את עקרונות היסוד של הדמוקרטיה ● לשיטתו של רוטמן, השלטון צריך לקבוע את גבולות המחאה נגד השלטון וההפגנה לפני שבועיים בת"א של חד"ש, הפגנה שבג"ץ התיר, "נכפתה" ע"י הפרקליטות ● רוטמן, למעשה, מנצל את ערפל המלחמה על מנת לחורר עוד יותר את העיקרון הדמוקרטי היסודי בדבר חופש ההפגנה ● פרשנות

עוד 686 מילים ו-2 תגובות

תוכנית ההישרדות של בנימין נתניהו

אין בעולם המערבי ראש מדינה שהיה נשאר לשבת על כסאו אחרי אסון לאומי בסדר גודל של שבעה באוקטובר שקרה גם ואולי בעיקר באשמתו ● אבל נתניהו לא מוותר ולא מתפטר. להיפך ● תכנית ההישרדות שלו הולכת על ארבע דרכים שיובילו אותו, לשיטתו, בבוא היום לניצחון: האשמת הצבא, הפחדת הבוחרים, חיזוק הקואליציה סביבו - וקרדיט על ההישגים ● פרשנות

עוד 1,447 מילים ו-4 תגובות
היום ה־54 ללחימה ● 147 חטופים עדיין בעזה

12 ישראלים ו-4 תאילנדים שבו הלילה לישראל משבי חמאס

בסך הכול שוחררו 95 חטופים במהלך ששת ימי ההפוגה עד כה ● קבינט המלחמה מתכנס לדון בצעדים הבאים ● מערכת הביטחון בודקת את אמיתות הודעת חמאס, שלפיה שירי ביבס ובניה אריאל וכפיר נהרגו בהיותם בשבי ● נתניהו: "האם אחרי מיצוי השלב הזה של החזרת חטופינו ישראל תחזור ללחימה? התשובה שלי חד משמעית כן"

עוד 59 עדכונים
עקורים

"אח שלי פתאום שאל, את חושבת שתחזרו לרעים? עד אותו רגע, מעולם לא היה לי סימן שאלה בנוגע לחיים שלנו בקיבוץ. השתרר שקט. אמרתי, אני לא יודעת"

זוהר ליבנה מזרחי

קיבוץ רעים. נשואה ואם לשלושה. פונתה למלון באילת

עוד 1,879 מילים

מיחזור או זיהום

בקרוב ישראל תצטרך להתמודד עם אתגר חדש: פינוי המבנים ההרוסים מיישובי העוטף, שיהפכו לכמויות אדירות של פסולת בניין ● במשרד להגנת הסביבה מתכננים למחזר את הפסולת ולהפוך אותה לחומר גלם לבניית היישובים מחדש, אבל במציאות הישראלית יש חשש שהקבלנים ישליכו את הפסולת בטבע ויכסו את הנגב בגל מכוער של שברי בניינים

עוד 944 מילים

נתניהו סידר למאסק תוכנית עסקית להשבת המפרסמים

הפעילות האנטישמית של בעלי חברות X ברשת החברתית הביאה לפגיעה בהכנסה עתידית בסך עשרות מיליוני דולרים ● אבל במקום לפעול נגד הפצת השנאה, המיליארדר עלה על מטוסו הפרטי לביקור בזק בישראל לשטיפת תדמיתו השלילית, בסיוע לחיצת היד החמה של נתניהו ● בניגוד להרצוג, רה"מ לא ניצל את השעות לצד המיליארדר כדי להמחיש את הסכנות ליהודים ● פרשנות

עוד 967 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה