סיירת חרוב

התעללות בגילאים צעירים גורמת לשינויים במבנה המוח, אך ילדים נפגעי התעללות רבים לא מקבלים את הטיפול הנכון ● "כשאני למדתי, עדיין לא היה לנו את הידע הזה", אומר פרופ' איתי ברגר, מומחה לנוירולוגיה של הילד ● המרפאה הרב-מקצועית שהוקמה לפני כשנתיים במכון חרוב לא מחכה למוסדות המדינה ומובילה גישה חדשנית בתחום הנוגע ל-20% מילדי ישראל

קמפוס הילדים של מכון חרוב באוניברסיטה העברית בירושלים (צילום: צילום מסך, יוטיוב)
צילום מסך, יוטיוב

התעללות בגילאים צעירים גורמת לשינויים במבנה המוח, אך ילדים נפגעי התעללות רבים לא מקבלים את הטיפול הנכון ● "כשאני למדתי, עדיין לא היה לנו את הידע הזה", אומר פרופ' איתי ברגר, מומחה לנוירולוגיה של הילד ● המרפאה הרב-מקצועית שהוקמה לפני כשנתיים במכון חרוב לא מחכה למוסדות המדינה ומובילה גישה חדשנית בתחום הנוגע ל-20% מילדי ישראל

עוד 1,108 מילים
כל הזמן // שבת, 31 ביולי 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

הורוביץ: "אמנע מסגר בכל מחיר; הכל פתוח, אבל צריך הגבלות"

80 אלף חיסונים, בשווי שישה מיליון שקלים, יושמדו כי תוקפם פג ● רע"ם: אין היתכנות שהרשימה המשותפת תתמוך בתקציב; היא רק רוצה להשיג תמיכה של הקואליציה בחוקים שהיא מקדמת בטרם דבר זה ייחשף ● שקד: "יש לנו מדיניות חד משמעית לא להעלות מיסים; גם ליברמן לא בעד העלאת מיסים" ● "כוחנו באחדותנו": במערכת הפוליטית חגגו את זכיית נבחרת ישראל בג'ודו במדליה

עוד 18 עדכונים

כולם רפורמים?

אם הייתי נוחת מהירח הייתי מאמין שיש תנועה גדולה, ענקית, בעלת כוח עצום, המנהלת את מדינת ישראל – או במילים של ח"כ ישראל אייכלר מיהדות התורה: "הממשלה הזו נשלטת על ידי רפורמים".

יש רצון אצל המנהיגות החרדית ובחלקים שמרנים של ההנהגה הדתית לאומית שלא לתת לגיטימציה לתנועות הליברליות היהודיות בכלל ולתנועה הרפורמית בפרט. חשוב להם ליצור תודעה שהזרם הרפורמי הוא לא חלק לגיטימי של העם היהודי.

המנהיגות החרדית וחלקים שמרנים של ההנהגה הדתית לאומית רוצים לשלול לגיטימציה מתנועות ליברליות יהודיות, בפרט מהתנועה הרפורמית, וליצור תודעה שהזרם הרפורמי אינו חלק לגיטימי מהעם היהודי

זה יושב על צלקות היסטוריות אבל היום זה לגמרי מתוך חשש לכרסום הססטוס קוו ויצירת מעמד שווה בין הזרמים היהודיים הליברלים ליהדות האורתודוקסית בישראל בנושאים כמו גיור, נישואין ועוד.

אבל נראה שהנסיון לתייג כל דבר שלא לרוחם בנושא דת ומדינה ובכלל זה את הזהות היהודית של מדינת ישראל – כרפורמית – דווקא מחזק את אותם זרמים בציבור בכלל ובציבור הדתי בפרט.

כל זה מגיע לשיאים חדשים עם ממשלה שלא החרדים ולא החרד"לים הם חלק ממנה ולעומת זאת ח"כ גלעד קריב הוא יו"ר ועדת החוקה, ח"כ אביגדור ליברמן הוא שר אוצר, והשר מתן כהנא מקדם סדר יום ברור של שינוי בשירותי הדת.

האדם היחיד שניתן להגדיר באופן רשמי כנציג של התנועה הרפורמית בכנסת ישראל הוא ח"כ עו"ד הרב גלעד קריב.

הוא חבר בתנועה (מימיו בתיכון), הוסמך על ידה כרב ואף פעל ככזה במהלך השנים בקהילת בית דניאל בתל אביב, במקביל לעבודתו כעורך דין שפעל בתחום המשפטי וזכויות אדם בזרוע המשפטית של התנועה בישראל.

זה לא מונע מהדבקת כינויים לח"כים או רבנים אחרים כרפורמי, חצי רפורמי, וכמובן דרישות מאותם דמויות ציבוריות להוריד את הכיפה.

האחרון בתור שזכה לזה היה הרב אליעזר מלמד, מחבר ספרי ההלכה "פניני הלכה", שהוא גם ראש ישיבה ורב יישוב בשומרון שנדרש על ידי הרב הראשי הספרדי של ירושלים והרב הראשי לשעבר הרב שלמה עמאר להוריד את הכיפה.

האדם היחיד שניתן להגדיר רשמית כנציג התנועה הרפורמית בכנסת הוא ח"כ עו"ד הרב גלעד קריב. זה לא מונע הדבקת כינויים לח"כים או רבנים אחרים כרפורמי, חצי רפורמי, ודרישות שיורידו את הכיפה

אבל השר מתן כהנא (או כמו שח"כ ארבל כינה אותו "השר מתן 'קריב' כהנא") אינו חבר בתנועה הרפורמית, ולמיטב הבנתי גם לא שאר חברי הכנסת של ימינה, כולל כמובן ראש הממשלה נפתלי בנט.

בנוסף, והיה צריך להיות מיותר לציין זאת, מחוץ לכנסת יש עוד כמה דמויות ציבוריות שאינן שייכות לתנועה הרפורמית. הרב אליעזר מלמד אינו שייך לתנועה ויחד איתו גם הרב דוד סתיו לא.

כמובן, אם אנחנו כבר מדייקים, סגן יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית יזהר הס גם הוא לא שייך לתנועה הרפורמית, אלא לתנועה המסורתית בישראל (המכונה הקונסרבטיבים). אמנם זה גם נחשב לזרם ליברלי בתוך היהדות, אבל הם בהחלט נבדלים מהרפורמים.

ובכלל יש אופנה בשנים האחרונות לנצל את המילה רפורמי לא באופן המכבד את האומר, ובעיקר נסיון שלא לכבד את מושא הכינוי. יש אמירות קשות ופוגעניות הנאמרות על ידי מנהיגים ופוליטיקאים חרדים.

ובכלל יש אופנה בשנים האחרונות לנצל את המילה רפורמי באופן שלא המכבד את האומר, ובעיקר נסיון שלא לכבד את מושא הכינוי. יש אמירות קשות ופוגעניות הנאמרות על ידי מנהיגים ופוליטיקאים חרדים

מספיק להיזכר באמירות של הח"כים השונים: "חולה נפש לא יחליט היכן ינותח". "הרפורמים אנטישמים, גרועים מאויבנו". "בגרמניה שיתפו פעולה עם הנאצים". "חזיר שוכב פושט טלפיו לומר ראו שאני טהור". ״הזרם הרפורמי אינו חלק מן היהדות״. "אין להם אלוקים". "הרפורמים כנופיית שנוררים שאינם מייצגים". "הרפורמים זוממים לשרוף נשמות ישראל, הם עומדים מאחורי האנטישמיים".

אלה לא אמירות חד פעמיות של חרדים ודתיים אלא דפוס פעולה החוזר על עצמו פעמים רבות. משעשע במיוחד היה דיווח באתר חרדי על בעלי חנויות ספרים חרדים שהחליטו להוריד את ספריו של הרב אליעזר מלמד מהמדפים בעקבות מאמרו על הצורך לתת ליהודים שרוצים להתפלל בכותל המשפחות לפי מנהגם וגינה את מי שהפריע להם.

הרב מלמד היה הרב הבכיר ביותר שהצטרף למחאה נגד כוחות החרד"לים שגרמו לסערה בליל תשעה באב, ודווקא בכותל. ולמה משעשע? בערך כמו סערת החרדים נגד רפורמת הכשרות – הח"כים והרבנים החרדים פוסקים הלכות לפי הרב מלמד בערך כמו שהם אוכלים במסעדות תחת השגחת הרבנות. לעומת זאת בציבור הדתי יהיה קושי גדול לערער על מעמדו של הרב מלמד כתלמיד חכם ירא שמים ופוסק הלכה מרכזי.

אני לא חבר בתנועה הרפורמית (וגם לא המסורתית). למדתי עם השנים להכיר יותר לעומק את הזרמים הללו, גם בארץ וגם בחו"ל. כמו עם חלקים אחרים בעם היהודי יש לי גם מחלוקות איתם, אבל עם כולם יש לי שותפות של גורל.

לדוגמה, היחס להלכה בתנועה הרפורמית, הוא דבר שקשה לי לעכל כמי שגדל במשפחה מסורתית בריטית והיום מגדיר את עצמו דתי שומר הלכה. כמובן שחלקים מהתנועות הללו (בעיקר בארה"ב) נהיו מאד מאד פרוגרסיבים, גם ביחסם לשאלות של מגדר ולהט"ב אבל גם ביחסם לישראל. מי שכבר עבר מעמדה של ביקורת מתוך אהבה, לאמירות שנוגדות את זכות היהודים להגדרה עצמית – קשה לי במיוחד.

היחס להלכה בתנועה הרפורמית קשה לי לעיכול, כמי שגדל במשפחה מסורתית בריטית ומגדיר עצמו דתי שומר הלכה. כמובן שחלקים מהתנועות הללו נהיו מאד פרוגרסיבים ביחסם לשאלות מגדר ולהט"ב וביחסם לישראל

אבל אני יודע שמליוני יהודים שייכים לתנועות הללו ורוצים בטובת מדינת ישראל בפרט והעם היהודי בכלל. היחסים שלי איתם אינם מבוססי אינטרסים פוליטיים או כלכליים, אלא אנחנו חלק מברית שאני חתום עליה עם כל יהודי ויהודיה. אני מאמין שחיזוק העמיות היהודית עם כל חלקי העם המעוניינים בברית הזאת, מחזק את כולנו כיהודים וכמדינת ישראל.

יכול להיות שחלק מהחרדים והדתיים הלאומיים הצליחו לשכנע את עצמם שבאמת העם (הלא חרדי או דתי) היושב בציון מזדהה עם היחס המתנשא והמלעיג שהם רוכשים ליהדות הליברלית בישראל ובתפוצות, אבל המתקפות שחוזרות על עצמן כנגד רבים שאינם שייכים בכלל לאותן תנועות דווקא מחזק את התנועות הליברליות בישראל. על פניו הפוך מהמטרה של אייכלר, פרוש, סמוטריץ' ואחרים.

ומילה לסיום – צריך להזכיר כל פעם מחדש: הח"כים החרדים ניהלו משא ומתן ארוך עם נציגי התנועות הליברליות בישראל, עד שהגיעו לכדי הסכמה על מתווה הכותל. המתווה עבר בממשלה ואז בוטל (בגלל לחץ חרד"לי). בנוסף, גם הדתיים וגם החרדים משתפים פעולה עם התנועות הליברליות בתוך המוסדות הלאומיים (הסוכנות, ההסתדרות הציונת העולמית וקק"ל). מה שהופך את הגוועלד שלהם בכנסת ובתקשורת לחלול במיוחד.

דניאל גולדמן הוא שותף מייסד של גולדרוק קפיטל, ויו"ר לשעבר של גשר והתנועה העולמית של בני עקיבא. הוא פעיל ויזם חברתי וגר יחד עם משפחתו בבית שמש.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 943 מילים

ראיון "הציניקן בסדרה, שלא אוהב מחזות זמר? זה אני"

הבמאי הסרטים, שאחראי ללהיטים כמו "גברים בשחור" ו"משפחת אדמס", עומד כעת מאחורי סדרת הלהיט החדשה של אפל, שמיגדון! ● בראיון זום (שמיגזום!) לזמן ישראל, זוננפלד מספר על צילום הסדרה במהלך מגפת הקורונה, למה הציע פרס כספי למי שירצח את אמא שלו, ואיך זה לביים מחזמר כשאתה כל כך שונא אותם ● "אני לא מצליח לישון כי אני שר לעצמי את Corn Puddin שוב ושוב"

עוד 1,925 מילים

שוקו, בריכה ומאבטח חמוש

על רקע התקריות האנטישמיות בארצות הברית מתכוננים במחנות הקיץ היהודיים לתרחיש שבו גזענים יבקשו לפגוע דווקא בפעילות הפסטורלית שלהם ● בשונה מבתי כנסת ובתי ספר, פעמים רבות מחנות הקיץ כלל לא מגודרים - דבר המקשה למנוע כניסה של פולשים ● בהנהלה של מחנות הקיץ ושל ארגוני השמירה מאמינים שניתן להוסיף אמצעי אבטחה מבלי לעורר פחדים או לפגוע באווירה הקלילה

עוד 826 מילים

למקרה שפיספסת

אחרי מותה של אמה מצאה ג'ולי מץ ספר זיכרונות, שהוחבא בחדר השינה, בחלק האחורי של מגירת ההלבשה התחתונה ● בעקבות היומן התחקתה מץ, סופרת רבי מכר, אחרי ההיסטוריה של אמה, שבילדותה הוברחה על ידי הוריה מאוסטריה לאיטליה - בדרך אל החופש הנכסף בארצות הברית ● ובין היתר היא חושפת מה הביא את הנאצים להוריד את סבה מהרכבת לדכאו ולהשאירו בחיים

עוד 934 מילים ו-1 תגובות

חיות אדם סטרס, קורטיזול, זכרי אלפא והתעמלות אולימפית

סימון ביילס היא הספורטאית האמריקאית הכי מפורסמת באולימפיאדה הנוכחית, לאו דווקא בשל הישגיה עד כה. זאת למרות רזומה מפואר של 36 מדליות אולימפיות ומאליפויות עולם, מהן 24 מדליות זהב. כל זאת כשהיא רק בת 24.

אבל הסיבה שהפכה אותה כה מדוברת הפעם היא לא עוד אחד מהישגיה הספורטיביים אלא דוקא פרישתה המפתיעה מאירוע גמר הקרב-רב באולימפיאדה בטוקיו, והצהרתה כי היא נוטה להתפרק בסיטואציות עתירות סטרס.

כמו הרבה מאוד אנשים אשר הגיעו להישגים גדולים, היא נולדה למשפחה דלת אמצעים ורבת קשיים. הוריה התמודדו עם התמכרויות ואביה לא גידל אותה. היא עברה עם אחיה מאוהיו לטקסס, שם גדלה אצל סבה וסבתה מצד אמה. ב-2011, כאשר היתה כבר תלמידת תיכון, העדיפה להתמקד בהתעמלות ונשרה מלימודיה. החלטה זו התגלתה בסופו של דבר כמשמעותית ביותר עבורה ועבור הספורט האמריקאי.

סימון ביילס היא הספורטאית האמריקאית הכי מפורסמת באולימפיאדה הנוכחית, ולאו דווקא בשל הישגיה עד כה. זאת למרות שיש לה 36 מדליות אולימפיות ומאליפויות עולם, מהן 24 מדליות זהב והיא רק בת 24

תוך מעט שנים טיפסה למעמד אלופה בינלאומית ובאולימפיאדת 2016 בריו קטפה לא מעט מדליות במקצועות שונים.

לפני כשלוש שנים, בתחילת 2018, חשפה ביילס כי היא אחת מהמון מתעמלות ששרדו פגיעה מינית מהרופא הקודם של נבחרת ארה"ב באתלטיקה קלה, לארי נאסר, ואף זכתה עם חברותיה בפרס ארתור אש למעשי אומץ וגבורה בתחום הספורט.

בסוף אותה שנה, בזמן אליפות העולם בדוחא, טופלה ביילס בבית חולים עקב כאב בטן ונתגלתה אבן באחת מכליותיה.

הנוירוביולוג היהודי פרופסור רוברט ספולסקי מאוניברסיטת סטנפורד בקליפורניה חוקר פרימטים במשך מעל 30 שנה, ובעיקר את השפעות הלחץ על קופים ובני אדם בהשוואה. הוא טוען כי בני אדם ופרימטים, בשל היותם חיות מפותחות ובעלות מוח מורכב, סובלים יותר מלחץ מאשר שאר בעלי החיים. זאת משום שמדובר בחיות חכמות, חברתיות, עם יותר מדי זמן בידיהן.

פרימטים הם חיות חכמות ביותר ומאורגנות מספיק כדי להקדיש את זמנן הפנוי לאמלל ולהלחיץ אחת את השניה. אך מי שלחוץ פיזיולוגית לאורך זמן מסכן את בריאותו. כך שבפועל התפתחנו להיות חכמים מספיק על מנת לגרום לעצמנו לחלות.

פרימטים הם חיות חכמות ומאורגנות מספיק כדי להקדיש את זמנן הפנוי לאמלל ולהלחיץ זו את זו. אך מי שלחוץ פיזיולוגית לאורך זמן מסכן את בריאותו, כך שבפועל התפתחנו להיות חכמים מספיק כדי לגרום לעצמנו לחלות

כל בעלי החוליות מגיבים לסטרס בהפרשת הורמונים כגון אדרנלין וקורטיזול, הוא הורמון הדחק הידוע. הורמונים אלו פועלים ביעילות להגברת כניסת הגלוקוז לדם ופירוק מאגר חומרי התשמורת לגלוקוז. כמו כן הוא מונע כניסת גלוקוז לאיברים שאינם נחוצים לפעילות דחופה כמו הקיבה ושאר מערכת העיכול. לכן מרגישים פרפרים בבטן בהתרגשות והתאהבות. תפקידם של ההורמונים הללו הוא לסייע לגוף לפעול טוב יותר בזמני עקה ולמצות את פוטנציאל הגוף בהתאם לסביבה.

בין השאר, הקורטיזול מעכב את פעילות מערכת החיסון. לכן הוא משמש כחומר אנטי דלקתי חזק ואף מסייע במניעה של דחיית שתלים אצל מושתלי איברים.

אולם בין המחלות ששמן נקשר עם רמות גבוהות של קורטיזול לאורך זמן נמצאות יתר לחץ דם, אבנים בכליות ואף בעיות נפשיות כגון דיכאון ופסיכוזה.

אחד מספריו המפורסמים של ספולסקי בנושא נקרא: "מדוע זברות לא סובלות מאולקוס". שם הוא מסביר את הבעיות הנגרמות בשל כך שהחיים החברתיים והמודרניים מעמידים במצבים עתירי סטרס, החושפים את בני האדם והחיות לקורטיזול ולהשפעותיו הרעילות לזמן ארוך יותר משאר בעלי החוליות.

ספולסקי מצא כי בבונים עם דירוג חברתי נמוך, והמסווגים עם אישיות סוג A (תחרותיים יותר, פחות סבלניים ומרוכזים במטרות) סובלים יותר ממחלות הקשורות בסטרס.

בין המחלות ששמן נקשר עם רמות קורטיזול גבוהות לאורך זמן נמצאות יתר לחץ דם, אבנים בכליות ובעיות נפשיות כדיכאון ופסיכוזה. ספולסקי מצא שבבונים עם אישיות סוג A (בין השאר תחרותיים יותר) סובלים יותר ממחלות הקשורות בסטרס

עם זאת גם זכר אלפא – זה שעומד בראש ההיררכיה בלהקת בעלי חיים חברתית – זוכה לרמות קורטיזול גבוהות ביותר. מסיבה זו הם לא מחזיקים הרבה זמן במעמדם.

ביילס, שמתארת את עצמה באחד הראיונות כמי שלעיתים חשה לא מרוצה גם כאשר ניצחה – עונה טוב לתיאוריו של ספולסקי באשר למועמד האולטימטיבי לסבול מנזקי הקורטיזול: ילדות קשה ומלאת סטרס, שאיפות גדולות ומעמד גבוה שדורש מאבק רצוף כדי לשמור עליו. היא החליטה על דעת עצמה לפרוש מהתחרות המרכזית באולימפיאדה הנוכחית, כשהיא מסבירה את הבחירה, כאמור, בבחירה להתרכז בבריאותה.

על מנת להבין את הנשירה של ביילס נפנה אל מי שמבין בנשירה – מי שמטפל בבני נוער שנשרו ממסגרות שונות. תפס"ן הינה תחנה פסיכואנליטית לנוער המופעלת על ידי עמותה ללא כוונות רווח ופועלת בתל אביב בשיתוף פעולה עם מערכת החינוך.

השם לא סתם מצלצל מוכר. הרעיון הבסיסי בהקמת התחנה מבוסס על התמה המרכזית בספרו של ג' ד' סלינג'ר, "התפסן בשדה השיפון". שם מדמיין הגיבור את עצמו תופס ילדים מליפול מצוק בשדה שיפון, בספר שמתאר את נשירתו שלו ואת הסכנה לקריסת נפשו הוא.

ביילס, שתיארה עצמה כמי שלעתים חשה לא מרוצה גם כשניצחה – עונה טוב לתיאורי ספולסקי לגבי המועמד האולטימטיבי לנזקי קורטיזול: ילדות קשה ומלאת סטרס, שאיפות גדולות ומעמד שדורש מאבק רצוף

ביום העיון של העמותה ב-2014, בו חנכו את הקמתה, אמר יו"ר העמותה גבריאל דהאן:

"כולנו נושרים. כל אחד נושר בדרכו, וההבחנה היסודית היא בין נשירה מוצלחת ובין נשירה שכשלה. על נשירה שכשלה לגמרי ניתן לומר שעליה שילם הנושר באבדן גמור של נפשו או גופו. על נשירה שצלחה (לא לגמרי) נוכל לומר שהנושר לא מתעלם מהסיבה של תשוקתו כנקודת משען לביטחונו בעולם, במקום המשענת הרעועה המקובלת של מה שנקרא האישיות, הזהות. אבל על כל נשירה משלמים באבדן מסוים בגוף או בנפש. ההבדל היסודי הוא בין אבדן גמור ובין אבדן מסוים". 

רפי לוי הוא עובד סוציאלי קליני, פסיכותרפיסט בקליניקה פרטית ובמערך בריאות הנפש ומרצה במסגרות שונות. בעל רקע והשכלה ביולוגית ורפואית ומתעניין בדמיון בין בני אדם לבעלי חיים, משורשי אבולוציה ועד לקליניקה של היום. מעבר לכך הוא בעל משפחה מקסימה, טבח מוסמך, נגר חובב ופעיל לזכויות עובדים סוציאליים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 833 מילים ו-2 תגובות
עודכן לפני שעתיים
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

האם בתוניסיה מתרחשת הפיכה או הגנה על הדמוקרטיה? ● הנשיא ביידן וראש ממשלת עיראק הודיעו כי עד סוף השנה ארה"ב תצא מעיראק, אבל במציאות היא עדיין תהיה נוכחת ● עבור רבים בעולם הערבי, המשחקים האולימפיים זה לא רק ספורט ● בסעודיה, הזמר הסורי ג'ורג' וסוף מתקבל כמו מלך ● ובמצרים מציינים 65 שנה להלאמת תעלת סואץ ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,175 מילים ו-1 תגובות
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

ושתלת לי עץ ירוק מפלסטיק

הגלובוס הירוק הולך לרשויות שעוברות סוף-סוף לשירות דיגיטלי ושמות קץ לניירת ● הגלובוס השחור מוקדש לעיריית פתח תקווה, שהחליטה להציב במרכז העיר שדרה של עצי פלסטיק על מצע דשא סינתטי. הכל ירוק, אבל בכאילו ● והטיפ: אלפי ליטר מים מטפטפים כל יום מצנרות המזגנים - עם קצת יוזמה, אפשר לעשות בהם שימוש

עוד 817 מילים

ראיון סופרמן ופרשת ברית המילה המסתורית

רוי שוורץ צפה בכל סרט או סדרה שסופרמן הופיע בה, האזין לכל תכנית רדיו שקשורה לגיבור העל, קרא כל ספר קומיקס ● הספרייה הציבורית של ניו יורק אפילו שלחה אליו ספרנית שתסייע לו ● ואחרי שנים של עבודה סיזיפית יצא לו מכל כאב הראש הכחול הזה ספר שבוחן את הסוגיה הבסיסית, הכל כך בסיסית: האם סופרמן היה יהודי?

עוד 2,252 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
אֲדוֹנִי 96

כל מי שמראיין את ח"כ איתמר בן-גביר על השאלה האם הוא מחויב לפנות אל ח"כ אחמד טיבי בתואר "אדוני", בעצם מסכים להשתתף בדיון הגזעני "כללי נימוס שונים לערבים וליהודים - בעד ונגד"

עוד 1,373 מילים ו-1 תגובות

שר החוץ לפיד למקבילו הבריטי: להגיב בחומרה לתקיפת הספינה

גורם מדיני: מרוב להיטות לתקוף את ישראל איראן סיבכה את עצמה בהרג זרים ● בנט לקופ"ח: "היעד – לחסן 1.5 מיליון מבוגרים תוך 10 ימים" ● הנשיא הרצוג ויו"ר האופוזיציה נתניהו התחסנו במנה השלישית ● הורוביץ: "בלי פתרון למערכת הבריאות – לא אתמוך בתקציב" ● אש: אם התחלואה הקשה תעלה נחמיר את ההגבלות ● השרה כהן: יש לבחון הגבלות קשות יותר בנתב"ג

עוד 41 עדכונים

המתנחלים קיימו את חלקם, הממשלה מחפשת דרך מילוט

"אביתר הוקמה בחטא ולא כחוק ולכן פונתה", מדגיש שר הביטחון בני גנץ, וניכר שהיה רוצה שההתנחלות הזו תימחק והצבא לא ישהה שם יותר ימים ולילות ● לא חסרים בממשלה גורמים השותפים לראייה הזו - כולל שר החוץ יאיר לפיד ● בציונות הדתית, בהובלת בצלאל סמוטריץ', זועמים - אבל ראשי המתנחלים עדיין משוכנעים שתקום שם ישיבה, כפי שהובטח להם, בתוך חודשים בלבד ● פרשנות

עוד 1,135 מילים

השכונות כוסו באפר פחם - וחברת החשמל תפצה את התושבים

חברת החשמל תפצה בסכום כולל של 300 אלף שקל תושבי שכונות הסמוכות לתחנת הכוח בחדרה - כך סוכם בהסדר פשרה לא שגרתי בתביעה ייצוגית שהגישו התושבים ● התביעה הוגשה אחרי אירוע חריג של גשם אפר פחם אשר כיסה את השכונות לפני ארבע שנים ● המדובר במקרה נדיר שבו חברת החשמל משלמת פיצויים על מפגע סביבתי

עוד 663 מילים

יום ספורט וכיף בבריכה - אבל רק בבגדים צנועים

איסור על תנועה בבגדי ים מחוץ למי הבריכה ● איסור על פעילות ספורט במכנסונים או גופיות ● כך נראה יום כיף צה"לי של יחידת עלית בקאנטרי קלאב אזרחי ● אב לחיילת ביחידה: "ההקצנה המיותרת הזאת רק מקשה על הסולידריות והחיים המשותפים ביחידות מעורבות" ● דובר צה"ל: "הפעילות המדוברת בוצעה בהתאם לפקודות"

עוד 729 מילים

ראיון "למה פרי בריא כמו אננס צריך להיות מאכל לעשירים?"

הרפורמה המתוכננת בחקלאות ליבתה מלחמה גדולה, כולל טענות על כך שהממשלה מוציאה להורג את הענף ● המנכ"לית החדשה של משרד החקלאות, נעמה קאופמן פס, הודפת את הטענות, מנופפת בהשקעות הענק העתידיות ומבטיחה חקלאות הייטקית ● "אומרים לנו שהשדות יהפכו למגדלים והכל יתכסה במלט. זה לא יקרה" ● "לא רק שהחקלאים לא נזרקים לכלבים, הם יקבלו תמיכה הרבה יותר גדולה"

עוד 1,995 מילים ו-1 תגובות

בנט הודיע: מבצע החיסון השלישי למבוגרים יוצא לדרך

הנשיא הרצוג יתחסן במנה שלישית מחר בבוקר ● בנט ומיכאלי סיכמו על גיוס 400 פקחים לאכיפת מסכה בתחב"צ ● בכיר ב-FDA על המנה השלישית: "ייתכן שהיא תקטין הדבקה, ישראל יכולה להחליט עצמאית" ● אלרעי פרייס: "בולגריה ויוון יהפכו לאדומות בשבוע הבא" ● יו"ר ועדת החוקה גלעד קריב: "הקריטריונים ליציאה מישראל נוקשים מדי, נפעל לשנותם" ● דיווח: "בצוות הטיפול במגפות מתנגדים לחיסון ילדים בבתי הספר"

עוד 50 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה