ידו הארוכה של המודיעין האיראני

העיתונאית האמריקאית הגולה מאיראן מסיח עלי נג'את (צילום מסך מסרטון שלה)
העיתונאית האמריקאית הגולה מאיראן מסיח עלי נג'את (צילום מסך מסרטון שלה)

ה-FBI  האמריקאי סיכל תוכנית של המודיעין האיראני לחטוף עיתונאית אמריקאית ממוצא איראני ולכד 4 סוכנים של איראן שיועמדו לדין. הפרשה מעידה על ידו הארוכה של משטר האיאתולות, שעוסק בפעילות טרור בכל רחבי העולם. ההצלחה האמריקאית היא חלק חשוב בהרתעה של המשטר האיראני והענשת סוכניו.

פרשה חדשה מעיבה על יחסי ארה"ב עם איראן, 4 סוכנים של המודיעין האיראני נעצרו בחשד כי תכננו לחטוף את מסיח עלי נג'אד, עיתונאית אמריקאית ופעילת זכויות אדם שהינה גולה איראנית המתגוררת בברוקלין שבניו יורק בגלל ביקורת שמתחה על שלטון האיאתולות בטהרן.

פרשה חדשה מעיבה על יחסי ארה"ב ואיראן, 4 סוכני מודיעין איראני נעצרו בחשד לנסיון חטיפת מסיח עלי נג'אד, עיתונאית אמריקאית, פעילת זכויות אדם וגולה איראנית, בשל ביקורתה על שלטון האיאתולות בטהרן.

בית משפט פדרלי בניו יורק הודיע בשבוע שעבר על הגשת כתבי אישום נגד 4 סוכנים של המודיעין האיראני באשמת קשירת קשר לחטוף את מסיח עלי נג'אד ולהבריחה לונצואלה, באמצעות ספינה שתפליג מניו יורק, משם תכננו ככל הנראה להבריחה לאיראן, לונצואלה יש קשרים טובים עם איראן.

ארבעת הסוכנים האיראנים הם: עלי רדא פראהני בן ה-50, מחמוד ח'אדעין בן ה-42, רעא צאדקי בן ה-45 ואמיד נורי בן ה-45.

ה-FBI  עקב אחר 4 הנאשמים לפחות כשנה ותיעד את מעשיהם. 4 האיראנים נעזרו בשירותיהם של חוקרים פרטיים אמריקאים כדי לעקוב אחרי העיתונאית מסיח עלי נג'אד ובני משפחתה בשנים 2020 ו-2021 לאחר שמתחה בהזדמנויות שונות ביקורת על המשטר האיראני. בין היתר על כך שהמשטר חוקק חוקים שחייבו את הנשים באיראן לעטות חיג'אב ועל הרג מפגינים בשנת 2019.

לפני שתכנן את חטיפתה מניו יורק ניסה המודיעין האיראני לפתות אותה להגיע לטורקיה כדי לנסות ולחטוף אותה משם.

על פי גורמי מודיעין אמריקאים, 4 סוכני המודיעין האיראני הם חלק מרשת ריגול רחבה יותר שפועלת לחטוף מתנגדים של המשטר האיראני  במקומות שונים בעולם: בקנדה, בריטניה ואיחוד האמירויות, כדי להביאם לאיראן ולהעמידם לדין פומבי כדי להרתיע את מתנגדי המשטר מלמתוח ביקורת עליו. בדרך כלל הם מואשמים בריגול ומקבלים עונשי מאסר כבדים או עונשי מוות.

רשת ריגול פועלת לחטיפת מתנגדי המשטר האיראני במקומות שונים בעולם, כדי להביאם לאיראן לדין פומבי שירתיע מתנגדי משטר. לרוב הם מואשמים בריגול ומקבלים עונשי מאסר כבדים או עונשי מוות

ה-FBI שיתף את העיתונאית מסיח עלי נג'אד בסכנה הנשקפת לה רק שבועיים לפני מעצרם של 4 הסוכנים האיראנים ועל ביתה הוצבה שמירה משטרתית.

ג'ין סאקי, דוברת הבית הלבן גינתה את התוכנית האיראנית לחטוף את העיתונאית האיראנית מסיח עלי נג'אד. היא הדגישה כי ממשל ביידן ממשיך במאמצים להגבלת התוכנית הגרעינית של איראן וכי הוא מתעמת עם הניסיונות של איראן להשתיק את הקולות שפועלים בדרכי שלום להתמודד עם המצב הנורא בתוך איראן ומחוצה לה. היא הדגישה כי שלטונות אכיפת החוק בארה"ב ינקטו בצעדים המתאימים נגד 4 הנאשמים האיראנים.

איראן הגיבה בהכחשה מוחלטת על מעצר סוכניה והעמדתם לדין, "מדובר בהאשמות חסרות שחר שאינן ראויות לתגובה", מסר משרד החוץ של איראן.

היד הארוכה של איראן

לידתם של 4 הסוכנים האיראנים חושפת את התעוזה של המודיעין האיראני ואת יכולתו להגיע לכל פינה בעולם, כולל לארה"ב, כדי לטפל במתנגדי המשטר. המשטר מייחס חשיבות רבה לפעילות האופוזיציה האיראנית בחו"ל, שמשפיעה רבות על הדור הצעיר באיראן ומעודדת אותו להפגין נגד המשטר.

יתכן ש-4 הסוכנים האיראנים שנעצרו משתייכים ליחידה 312 במשרד המודיעין האיראני שתפקידה לטפל במתנגדי המשטר בחו"ל, לחטוף אותם או לחסלם.

הסוכנים האיראנים חושפים את תעוזת המודיעין האיראני ויכולתו להגיע לכל פינה בעולם כדי לטפל במתנגדי המשטר. המשטר מייחס חשיבות לפעילות האופוזיציה בחו"ל, שמשפיעה על הדור הצעיר באיראן

ביולי 2018 נעצר סוכן מודיעין איראני בשם אסאד אללה אסאדי שפעל בכיסוי של דיפלומט בשגרירות איראן בוינה שתיכנן להניח מטען חבלה גדול בכינוס של ארגון האופוזיציה האיראנית "מוג'אהדין חלק" בפאריז.

לשם כך הוא גייס 3 איראנים בעלי אזרחות בלגית שסייעו לו, ניסיון הפיגוע סוכל, כל חברי החולייה נעצרו, בית משפט בבלגיה דן את  אסאד אללה אסאדי לעונש מאסר של 20 שנה בפועל ו-3 האיראנים האחרים נדונו לתקופות מאסר בפועל בין 16-18 שנים ואזרחותם הבלגית נשללה.

ב-2019 הצליח קצין מודיעין איראני לפתות את העיתונאי האיראני רוח אללה זאם שחי בצרפת לחזור לאיראן, הוא חזר, נעצר והועמד לדין באשמה כי הסית צעירים איראנים להפגין נגד המשטר ב-2017, נגזר עליו עונש מוות והוא הוצא להורג.

מעצרם של 4 הסוכנים האיראנים וסיכול תוכניתם לחטוף את מסיח עלי נג'אד הם הצלחה מודיעינית ומבצעית גדולה של ה-FBI. עדיין לא ברור כיצד עלה ה-FBI על עקבותיהם אבל יש למעצרם ולהעמדתם לדין חשיבות הרתעתית גדולה וגרימת מבוכה לשלטון האיראני הקיצוני. שלטון שבקרוב יעמוד בראשו הנשיא החדש אברהים ראיסי, המכונה "התליין מטהרן", ואחראי להוצאתם להורג של כ-5000 בני אדם ממתנגדי המשטר.

יש לקוות שמערכת המשפט האמריקאית תטיל על 4 הסוכנים האיראנים עונשי מאסר כבדים כדי להרתיע אחרים מללכת בעקבותיהם.

ב-2019 הצליח קצין מודיעין איראני לפתות את העיתונאי האיראני רוח אללה זאם שחי בצרפת לחזור לאיראן. בשובו נעצר והועמד לדין באשמת הסתת צעירים איראנים להפגין נגד המשטר, והוא הוצא להורג

ההערכה בממשל האמריקאי היא כי פרשת העמדתם לדין של 4 הסוכנים האיראנים לא תפגע בשיחות הגרעין בוינה על החזרה להסכם הגרעין משנת 2015.

תכנון החטיפה של העיתונאית הגולה האיראנית נעשה בעוד איראן מנהלת שיחות חשאיות עם ארה"ב לעסקת חילופי שבויים.

במסגרת העסקה תשחרר איראן 4 אזרחים אמריקאים העצורים באיראן באשמת ריגול ובתמורה תשחרר ארה"ב ארבעה אזרחים איראנים העצורים באשמת הפרת הסנקציות האמריקאיות נגד איראן וגם תפשיר נכסים איראניים בשווי של 7 מיליארד דולר במסגרת חלקה בעסקה.

איראן אישרה את פרטי העסקה בעוד ממשל ביידן שומר על שתיקה.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 821 מילים
כל הזמן // שבת, 24 ביולי 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

המלך עבדאללה נפגש השבוע עם הנשיא האמריקאי, ובכך הפך למנהיג הערבי הראשון שנפגש עם ביידן מאז נכנס לתפקידו - דבר המלמד על חשיבות ירדן בעיני הממשל ● פרשת NSO פוגעת בישראל לא רק במערב, אלא גם במזרח התיכון ● במצרים מציינים 69 שנים למהפכה ששינתה את המדינה ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 973 מילים

ראיון המשפט שטלטל את אמריקה

האישומים נגדה היו חלשים ● אחיה בגד בה ושיקר כדי להציל את עצמו ואת משפחתו ● האפיפיור, איינשטיין ופיקאסו ביקשו מנשיא ארה"ב לחון אותה ● אבל גם הלחץ הבינלאומי לא עזר, ואתל רוזנברג הייתה לאישה האמריקאית הראשונה שהוצאה להורג על עבירה שאינה רצח ● הסופרת הבריטית אן סבה צללה עמוק לתוך המקרה הטרגי - וחזרה עם ספר סוחף והרבה מאוד ספקות

עוד 2,785 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
אוֹלִימְפִּיָּאדָה 95

כל אחד זוכר את האולימפיאדה הראשונה שהוא זכה לראות. אף אחד לא יודע מתי תהיה האולימפיאדה האחרונה בחייו

עוד 982 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

המזהם לא משלם

החדשות כי ישראל תקבל מהקרן הבינלאומית פיצוי על זיהום הזפת הגדול משמחות, אבל חשוב לזכור שבעלי האונייה המזהמת הצליחו לחמוק ולא ישלמו אפילו דולר ● החדשות הטובות של השבוע הגיעו מאשדוד, שם הוועדה לשמירה על הסביבה החופית הצדיקה את שמה בהחלטה עקרונית ● והטיפ: מתקן אופניים שיגיע עד אליכם, גם כשתתקעו עם פנצ'ר בשיא החום

עוד 795 מילים

למקרה שפיספסת

האם מג'אדלה ישרוד בפריים טיים גם בלי הקואליציה הנוכחית?

ההחלטה למנות את מוחמד מג’אדלה לפרשן קבוע בחדשות 12 היא התנהגות חריגה ומבורכת של גוף תקשורת ישראלי גדול. למעשה מאז ימיה של לוסי אהריש לא כבש אף ערבי את שעת הפריים טיים. מג’אדלה, שבולט בכישרונו ורהיטותו, הגיע על כנפי הלגיטימציה שהעניק ביבי לערבים להיות חלק מהקואליציה. לגיטימציה שממשלת בנט ידעה למנף יפה. התקשורת הגיבה בהתאם לרוח הפוליטית החדשה, אך קשה לדעת האם מדובר בשינוי אד הוקי או שינוי מהותי, והאם במקרה שהקואליציה לא תשרוד בהרכבה הנוכחי מג'אדלה ישאר במקומו.

מג’אדלה, שבולט בכישרונו ורהיטותו, הגיע על כנפי הלגיטימציה שהעניק ביבי לערבים להיות חלק מהקואליציה. אך קשה לדעת האם מדובר בשינוי מהותי, והאם במקרה שהקואליציה לא תשרוד מג'אדלה ישאר במקומו

אזרחי ישראל הערבים מהווים כ-20% מהציבור הישראלי, אבל שיעור ההופעה שלהם בתקשורת עומד על אחוזים בודדים בלבד. למרבה הצער, למרות פתיחתו של שוק התקשורת והמינוף שנתנו הרשתות החברתיות לקולן של קבוצות מיעוט, עדיין הזירה המרכזית מונחית על ידי עוד מאותו דבר. המנחים המרכזיים הם לא ערבים, וגם לא רוסים או מזרחים. אלו בדרך כלל צריכים להוכיח כישרון יוצא דופן כדי להשתחל במקרה הטוב ככתבים וכפרשנים.

בהשתלמויות לאנשי תקשורת שנערכו במכון "זולת" בנושא זכויות אדם בתקשורת, אמר מג’אדלה:

”נשים וגברים המשתייכים לקבוצות מיעוט בדרך כלל לא יופיעו בתקשורת כמומחים לנושאים שאינם קשורים להשתייכותם הסטריאוטיפית”.

כך, למשל, בעת משבר הקורונה הארוך כמעט שלא מרואיינים רופאים ערבים ישראלים. התקשורת נוטה להתמקד באזרחי ישראל הערבים כמעט אך ורק כשהדברים נוגעים לטרור ולפשיעה – וכתוצאה מכך מחזקת את הסטריאוטיפים השליליים ומגביהה עוד יותר את חומת החשדנות בין יהודים לערבים.

הבעיה של העדר ייצוג בתקשורת המיינסטרים היא בעלת השלכות חברתיות אך גם אזרחיות-פרסונליות. המיינסטרים התקשורתי יוצר תמונה מעוותת של "הנורמלי", ומי שאינו נחשף לבני דמותו או שבני דמותו מקובעים על המרקע רק בהקשרים מסוימים ומוטים, יתקשה לפלס דרכו בחברה מחוץ להשתקפויות אלו.

החשיבות של מג'אדלה על המרקע היא כפולה. ראשית במישור המקצועי, כמי שמהווה חלק מהחברה הערבית ומעורה בפוליטיקה שלה עד דק, איש אינו יכול לחלוק על הבנתו המעמיקה את התחום אותו הוא מסקר ומפרשן.

ברמה החברתית, הופעתו מאפשרת ליהודים, כמעט לראשונה, להכיר את הפוליטיקה ואת החברה הערבית באופן בלתי מתווך ובלתי סטריאוטיפי. הוויכוחים שלו בפאנל מול אנשי ימין ובכלל מפשיטים את הדמוניזציה המלווה בדרך כלל את המחלוקות בין יהודים לערבים ומקהים את המתח שהורגלנו בו שנים.

הופעתו מאפשרת ליהודים להכיר את הפוליטיקה והחברה הערבית באופן בלתי מתווך ולא סטריאוטיפי. ויכוחיו מול אנשי ימין ובכלל מפשיטים את הדמוניזציה המלווה בד"כ מחלוקות בין יהודים לערבים

יש לקוות שנוכחותו של מג’אדלה בפריים טיים לא תהיה בגדר אופנה רגעית וחולפת ושהוא ישרוד בפריים טיים גם ללא קשר להרכב הקואליציה. בהמשך לכך יש לקוות שיתפנו מקומות נוספים לכישרונות חדשים מקבוצות שונות ומגוונות בחברה הישראלית, אשר ירעננו את ההרכבים המשמימים ולא אחת הרדודים שאנו נאלצים לצפות בהם מדי ערב.

השוויון בייצוג התקשורתי הוא ערך חשוב בפני עצמו וגם אמצעי לשיכוך מתחיה של החברה הישראלית המפולגת. אם שר התקשורת יועז הנדל אכן , כפי שהוא מצהיר לא אחת, מעוניין לאחות את הקרעים הוא חייב לפעול למען שוויון זה.

ד”ר רויטל עמירן ריכזה את פרויקט השתלמויות העיתונאים במכון "זולת" לשוויון וזכויות אדם. עמירן, ד"ר במדע המדינה והייתה חברה בוועדות ציבוריות שונות.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 463 מילים ו-2 תגובות
עודכן לפני 6 שעות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

דיווח: מנדלבליט הזהיר שאין להציג את התו הירוק כסנקציה המופעלת על מי שלא התחסנו

שר המשפטים סער הודיע שהוא מקדם הצעת חוק, שלפיה, לא ניתן יהיה להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על נאשם בפלילים; דיווח: שקד מתנגדת ליוזמה ● אלי אבידר, שהביע יחס ספקני לחיסונים, הודיע, לקראת מינויו לשר בממשלה - שהתחסן נגד קורונה ● לראשונה מאז כניסתו לתפקיד שוחח בנט עם יורש העצר של איחוד האמירויות ● בר-לב שוקל להקשיח את הקריטריונים להחזקת נשק

עוד 40 עדכונים

תגובות אחרונות

האקזיט הפוליטי של אלי אבידר

בקואליציה המתקיימת על חודו של קול, כל ח"כ מלך ● מחשש שאבידר יצביע נגד התקציב ויפרק את הממשלה, בנט הצמיד לו את מזכיר הממשלה שלום שלמה ● שלמה תפר דיל, לפיד לחץ, אבידר קיבל ג'וב, וליברמן יקבל עוד ח"כ נורווגי ● העיקר שאבידר יהיה שר לענייני כלום, אחרי שתקף את הממשלה הקודמת על התיקים המיותרים ● פרשנות

עוד 479 מילים

קואליציות חמדניות יוצרות דמוקרטיות חלשות

אין כל היגיון במדיניות של החלשת האופוזיציה, בוודאי לא של ממשלה שבאה לתקן קלקולי ממשל מתמשכים ● החלשת האופוזיציה באופן מכוון חותרת באופן ישיר תחת היסודות הדמוקרטיים המעורערים ממילא של ישראל - ותחת סיבת קיומה של הקואליציה החדשה: להוכיח שניתן לנהל את ענייני המדינה בצורה אחרת ● דעה

עוד 1,200 מילים

מזרח תיכון חדש זיכרון השואה מתחיל לחלחל במדינות ערב

בדובאי עלתה תערוכה מושקעת המוקדשת לשואה, בעיראק מתגעגעים ליהודים, מרוקו משתתפת בתכנית מיוחדת להפצת זיכרון השואה, ואנשי דת מוסלמים ביקרו באושוויץ ● דיפלומטים, מומחים ואנשי דת משוכנעים: רוח חדשה נושבת במזרח התיכון, והגישה המכילה והסובלנית צפויה רק להתעצם

עוד 1,692 מילים

בנט: "סרבני החיסונים מסכנים את כולנו. לכו להתחסן!"

הקבינט אישר את התו הירוק והמליץ לאסור טיסה גם לבריטניה, גיאורגיה, קפריסין וטורקיה ● מכה לגלנט: מנדלבליט קבע שיש להעניק פרס ישראל לפרופ' גולדרייך ● בג"ץ דחה עתירות לחקירה נגד נתניהו בפרשת הצוללות ● ועדת המחירים ממליצה לבטל פיקוח על מחיר הלחם ● בג"ץ ליועמ"ש: להסביר מדוע נתניהו לא מחזיר את הכסף למיליקובסקי ● אש נגד נתניהו: "יש לנו קשר עם חברות החיסונים, לא זקוקים לעזרה"

עוד 57 עדכונים

מעל עשרה פסקי דין ניתנו בחודשים האחרונים בהרכבים מורחבים בעליון, חלקם על חודו של קול ● אפשר שהסיבה לריבוי התיקים הללו הוא תמהיל השופטים הנוכחי, עם נטייה ליברלית בקרב הוותיקים ● אלא שהתמהיל הזה עשוי להשתנות כבר בסבב בחירת השופטים הבא ● אולי זו הסיבה לנדיבותה של הנשיאה חיות ביחס למינוי הרכבים מורחבים: זמנם של פסקי הדין העקרוניים הוא עכשיו ● פרשנות

עוד 823 מילים ו-1 תגובות

114 אלף עצים כבר יועדו לכריתה רק מתחילת השנה

בבאר שבע נערכה השבוע הלווייה ל-14 עצים, ותושבי עכו ומטה אשר יפגינו ביום ראשון נגד כריתת שדרה של 50 אקליפטוסים ● רישיונות הכריתה מוחבאים באתרי הרשויות ופקידי היערות ניגפים בפני תנופת הבנייה והתשתיות ● הטמפרטורה מזנקת, התושבים מיואשים ובממשלה גוררים רגליים ● אל מול מגיפת הכריתה, עמותה אחת רוצה לשטוף את הארץ בגני עיר-יער

עוד 2,841 מילים

עשה לך רב-פעמי

כשמשפחה מוציאה על חד"פים יותר מאלף שקל בחודש, זה אובדן שליטה מוחלט ● להטיל מס בחוק זה ראוי, אבל מה עם דוגמה בבית המחוקקים? ● אחרי שנת קורונה, פריחת הסטוק ומשלוחי וולט, הסיכוי לבלום את מגפת החד"פ פחת משמעותית ● כל עוד בישראל אין מבוכה חברתית להשתמש בחד"פים, ספק אם מיסוי יעזור ● ואם חשבתם ששימוש בחד"פים מתכלים הוא הפתרון - תחשבו שוב

עוד 1,308 מילים ו-1 תגובות

כלכלת המוזיקה סקס, סמים ותוכן גולשים

שירותי הסטרימינג מספקים שירים בכל זמן, בכל מקום, ובהצלחה גדולה ● אבל מתוך המיליארדים שהתעשייה מגלגלת, המוזיקאים מקבלים נתח קטנטן ● עכשיו מנסה הפרלמנט הבריטי לעשות סדר חדש בבלאגן הישן ● אמיר בן-דוד צלל לנתונים ושוחח עם המומחים כדי להבין מה מצפה לעולם המוזיקה, למה ספוטיפיי לא רווחית, לאן נעלם הלהיט - ומדוע הבשורה תבוא כנראה מהגיימינג

עוד 3,226 מילים

דיווח: לבקשת בנט, ארה"ב תדחה את פתיחת הקונסוליה בירושלים עד אישור התקציב

בהסתדרות המורים מאיימים לשבות אם הלימודים לא ייעשו בקפסולות ● הקבינט עתיד לאשר את החזרת התו הירוק לאירועים שבהם ישתתפו יותר ממאה איש; הדרישה שכל הנוסעים המגיעים מחו"ל ייכנסו לבידוד - לא צפויה לעלות לדיון ● מ-1 באוגוסט בני 18 ומעלה יחוסנו בחיסון של מודרנה ● בג"ץ נתן למדינה ארכה של שישה שבועות להגיש את עמדתה בעניין פינוי חאן אל-אחמר

עוד 49 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה