מחקלאות אי אפשר להרוויח "מזוודות של כסף"

.מחאת החקלאים נגד יבוא תוצרת חקלאית, יולי 2021 (צילום: Yossi Aloni/Flash90)
Yossi Aloni/Flash90
.מחאת החקלאים נגד יבוא תוצרת חקלאית, יולי 2021

מגיל 14 עבדתי באופן קבוע בחקלאות. בשעה 03.30, כשהשעון המעורר צלצל, גררתי את עצמי מהמיטה וזרקתי עלי את בגדי העבודה והמגפיים. ילדה בת 14 עולה על האופניים ונוסעת בחושך אל הרפת. מדליקה את התאורה במכון החליבה, מפעילה את מכונות החליבה ומתחילה לבד לחלוב את 300 החולבות שהיו אז ברפת.

מגיל 14 עבדתי באופן קבוע בחקלאות. בשעה 03.30, כשהשעון המעורר צלצל, גררתי את עצמי מהמיטה וזרקתי עלי את בגדי העבודה והמגפיים. ילדה בת 14 עולה על האופניים ונוסעת בחושך אל הרפת

רק אני והרדיו. "שמע ישראל" בשש בבוקר או "בשמלה אדומה" היו הסימן שהמשמרת עוד מעט תסתיים. זה היה מייאש וקשה בקיץ, ודיכאון נורא בחורף – צרוף של בדידות, קור, רטיבות וזבל פרות, בשילוב בעיטות המבכירות הצעירות (פרות שזו ההמלטה הראשונה שלהן) שאינן מורגלות בתהליך החליבה. בחורף השלישי נשברתי.

בת 16 עולה ב-6:00 בבוקר על הטרקטור בדרך למטעי הבננות. מתכופפת ומנקה עם סכין מעוקלת את העלים היבשים, שורה, ועוד שורה ועוד שורה מכופפת בין הגזעים עם צעירים וצעירות נוספים. בחורף מבוססים בבוץ ובקיץ השמש קופחת ונחשים ועכברים מתגלים בין גזעי שיח הבננות.

כל חופשת סוכות היתה לתלמידי התיכון "חופשת אשכוליות". סייענו בקטיף האשכוליות, מכלי עץ ענקיים באמצע השורה ושק בד תלוי על כל אחד ואחת מאיתנו, מתקדמים מעץ לעץ קוטפים אל השק האישי, פורקים אותו במכל העץ, מזיעים ומתעטשים מהאבק. אחרי השבוע הזה הייתי צריכה עוד שבוע התאוששות כי הגוף היה מפורק.

היו גם התמרים, המדגה, הזיתים, הכרם, הפרחים, הירקות, החממות ועוד ענפי חקלאות, לכל אחד מהם קשיים פיזיים ומנטליים משלו. וכל מי שגדל במושב או בקיבוץ למד בדרך הקשה לעבוד עבודת כפיים.

רק אני והרדיו. "שמע ישראל" ב-6 בבוקר או "בשמלה אדומה" היו הסימן שהמשמרת תיכף תסתיים. זה היה מייאש וקשה בקיץ, ודיכאון נורא בחורף – בדידות, קור, רטיבות וזבל פרות, בשילוב בעיטות המבכירות הצעירות

שעות השכמה מוקדמות, עבודה פיזית קשה, שמש, אבק, זיעה, פצעים ונזקים פיזיים היו מנת חלקנו, ומה שנתן לנו כוח היה ה"ביחד" והתחושה שאנחנו עושים משהו חשוב וחיוני לבית ולמדינה. אסור היה להראות חולשה. להסתפק במה שיש לחרוק שיניים ולהמשיך לעבוד.

אחרי הצבא זו היתה הדרך להרוויח כסף, היינו ה"תאילנדים" של חקלאי מדינת ישראל. עבדנו קשה מאוד כדי לחסוך לטיול הגדול בחו"ל (כן, גם אני). עד שהחקלאים, בלית ברירה, הפסיקו להעסיק אותנו. זאת משום שמשכורת של צעירים וצעירות אחרי צבא גבוהה באופן משמעותי מזו של עובדים זרים, וצעירים ישראלים יקרים מדי בשביל הרווחים המועטים שניתן להרוויח מהחקלאות.

ועל זה רמי לוי עונה ש"היום לא עובדים צעירים ישראלים בחקלאות אלא עובדים זרים והחקלאים רק מנהלים ומרוויחים מזוודות של כסף". אבל זה לא נכון. מעבר לעובדה שחלק מהעבודה הפיזית הוחלפה על ידי עובדים זרים, חלקה הגדול והמשמעותי עדיין נעשה על ידי חקלאים ישראלים.

רוב החקלאים הללו כבר מבוגרים, כי צאצאיהם הצעירים לא מסוגלים לעמוד בחיים הקשים הללו. כי מחירי המים עולים ועולים, גם כאשר רוב המים לחקלאות הם "מים מושבים" (מי ביוב או מים מליחים שעברו טיהור), כי עלויות הכשרות הופכות למורכבות ויקרות יותר ויותר ויש מי שמאשים אותם במחירים הגבוהים.

שעות השכמה מוקדמות, עבודה פיזית קשה, שמש, אבק, זיעה, פצעים ונזקים פיזיים היו מנת חלקנו, ומה שנתן לנו כוח היה ה"ביחד" והתחושה שאנחנו עושים משהו חשוב וחיוני לבית ולמדינה. אסור היה להראות חולשה

אבל יש עוד כמה סיבות קטנות למה חשובה החקלאות בישראל. ומי שהגיע עד כאן, מוזמן לאמץ את מה שמתאים לתפיסת עולמו:

1

כי החקלאות שומרת על שטחי הקרקע בבעלות יהודית, ככה נעשית התיישבות רחבה ומשמעותית בארץ ישראל. גידול נדל"ן אינו ציונות, כי כל שטח שאינו מעובד יכול לעבור לידיים אחרות כולל כרישי נדל"ן מהמפרץ הפרסי – "ציונות 2020 קווים לדמותה".

2

כי החקלאות מאפשרת את עצמאותה התזונתית של מדינת ישראל ואזרחיה מבלי להיות תלויים לנצח ביבוא. זה חשוב במיוחד בעתות מצוקה. כי החקלאים לא יחזיקו מעמד עם יצטרכו להיות בתחרות עם יבוא זול יותר. בכל העולם מבינים את חשיבותה של החקלאות ומסבסדים אותה. ממשלה אחראית לא יכולה להרשות לעצמה להגיע למצב של חוסר בטחון תזונתי.

3

כי בגלל התנהגותן החזירית של רשתות השיווק, הציבור בארץ מקבל את הסחורה הגרועה יותר, שכן הרשתות קונות בכוונה פרי ישן, אז הן יכולות להוריד את החקלאי על הברכיים, לשלם לו רק את מחיר העלויות שלו או פחות מזה, לצרכן הן מוכרות בעלות מוגזמת ואת פער התיווך הן משלשלות לכיסן. או קונות איתו חברת טיסה.

4

חקלאים בישראל משתדלים לשלוח את הסחורה שלהם לייצוא. לא כולם יכולים, אבל אלו שמצליחים מקבלים על יצוא מחיר הולם תמורת סחורה יפה וטובה. כתוצאה באירופה מוכרים את הסחורה הישראלית האיכותית של החקלאי הישראלי במחיר סביר. החקלאי מרוויח וגם הצרכן.

הרשתות קונות בכוונה פרי ישן כדי להוריד את החקלאי על הברכיים, לשלם לו רק עלויות ולמכור בעלות מוגזמת. את פער התיווך הן משלשלות לכיסן. או קונות איתו חברת טיסה

לחקלאים יש מכסות יצור. אם הם מייצרים מעבר למכסה הם מקבלים קנס, או נאלצים בכאב לב נורא לגרוס ולהשמיד את הסחורה שטרחו, גידלו והשקו בזעת אפם. המטרה של המכסות היא שלא יהיה גורם אחד שישתלט על השוק ויהיה למונופול. המטרה היתה לשמור על תחרות שתאפשר לשמור על פרנסת החקלאים הקטנים ועל מכירת סחורה במחיר סביר לצרכנים.

5

אבל מאז הגיעו טייקוני המסחר, אלה שעשו את הפעולה הזו הפכו למונופולים, ביטלו את התחרות, מייבשים ומתעללים בחקלאים הקטנים. כתוצאה מכך יותר ויותר חקלאים סוגרים ומוכרים את המשקים, או הופכים אותם לשטחי מחסנים.

6

פעם היה ערך ליצור "כחול-לבן", כי הערך הזה אפשר פרנסה לאזרחים, יצר סולידריות, גאווה מקומית ועוד כמה ערכים כאלו שהיום הם הפכו לנלעגים. היום כל מוצר מיובא הפך לאטרקציה, ומוצר מקומי, גם כשהוא באיכות מעולה, זוכה לזלזול. אף שמכל העולם באים לקנות מוצרים ישראלים – לישראלים זה לא מספיק טוב. היום אפילו צה"ל מעדיף לקנות תוצרת זרה ולא ישראלית.

7

כי על מוצרי חקלאות ישראלים ניתן לפקח. אפשר לדעת מה טיב המים שהושקו בהם, כמה ואיזה דשנים שמו בהם, אם בכלל. שלא ריססו בחומרים מסוכנים ואורגני הוא אכן אורגני, כיצד ארזו אותם, ותוך כמה זמן הגיעו למדף (אם לא מסתירים את הנתון הזה), מה אכלו הפרות או העופות, כמה אנטיביוטיקה או תרופות אחרות קיבלו, איזה מים שתו ועוד. ועל מוצרי יבוא – לך דע מאיפה הגיעו, איך גודלו, כמה זמן שהו בקרור ואיזו דרך עברו?

לחקלאים יש מכסות יצור. מעבר להן הם מקבלים קנס, או נאלצים בכאב לב נורא לגרוס ולהשמיד את הסחורה שטרחו, גידלו והשקו בזעת אפם. המכסות נועדו למניעת השתלטות מונופוליסטית. אבל אז הגיעו טייקוני המסחר

8

כי פרי או ירק טרי מקומי תמיד יותר בריא טעים וטוב מאשר מיובא. התפוחים המיובאים שאתם קונים בחלק מהרשתות נשמרו בקירור כמה חודשים, הערכים התזונתיים שלהם התנדפו מזמן. צאו לשדה קטפו פרי ותראו שהטעם שלו שונה לחלוטין. את התירס אפשר לאכול טרי מבלי לבשל, לאבוקדו טעם אגוזי, פרי הדר מלא ניחוח והתמר נוטף עסיס. זה לא דימוי, זו המציאות.

10

לאחר תקופת ניסיון קצרה בעבר בה קנינו באחת הרשתות, החלטנו להדיר רגלינו, כי חלק מהסחורה הטריה היה רקוב ומקולקל (ירקות, פירות עוף ובשר בקר). ומה שלא היה מקולקל יובא. רק הפתק הקטן על הפרי, העוקץ החסר לעגבנייה, או הפרח הצהוב שלא היה למלפפונים חשף שמקורם בארץ אחרת. כי המוצרים העמידים היו ממש לא זולים. ובעיקר כי היתה זו חווית קניה קולנית, צפופה, גסה ומלוכלכת שאינה מכבדת את הצרכנים, העובדים והספקים.

אל תשלו את עצמכם שמחירי המזון, הפירות, הירקות והבשרים ירדו. גם כאשר יפתחו את השוק ליבוא המחירים לא ירדו, כי את המחירים מעלים פערי התיווך ולא החקלאים.

החלטנו להדיר רגלינו, כי חלק מהסחורה הטריה היה רקוב ומקולקל (ירקות, פירות עוף ובשר בקר), והיתר יובא. רק הפתק הקטן, העוקץ החסר לעגבנייה, או הפרח הצהוב שלא היה למלפפונים חשף שמקורם בארץ אחרת

יש עוד נימוקים, לא בכדי בכל העולם נאבקים לשמור על החקלאות, ורק במדינת המונופולים אין תחרות. החזק מתחזק והחלש נחלש, כי לחזקים יש תיאבון הרבה יותר גדול מאשר לציבור. חיסול החקלאות יהיה בכיה לדורות וכל מה שיישאר הן האזהרות וההתרעות.

ד"ר אורית יעל (Orit Yaal) היא חוקרת היסטוריה ומגדר בישראל, מתמחה בזוגיות, מיניות ויחסים בין המינים. מרצה במכללת כנרת ובמסגרות אזרחיות בעלת ניסיון רב בהוראת בני נוער. אני מאמינה כי רוב בני האדם טובים, צריך רק לדעת לכוון אותם לשם וחינוך היא הדרך הטובה ביותר לעשות זאת. קיבוצניקית ופמיניסטית נשואה באושר ואם לארבעה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
אחלה פוסט, תענוג. אני אמביוולנטי, מתוקף טבעוניותי כואב לי הלולים והרפתות במושבים וכו', יחד עם זאת זה המצב כרגע ולא צריך מהפכות קיצוניות ושינוי סדרי עולם בומבסטיים מדי, (וכנראה שגם אי אפ... המשך קריאה

אחלה פוסט, תענוג.
אני אמביוולנטי, מתוקף טבעוניותי כואב לי הלולים והרפתות במושבים וכו', יחד עם זאת זה המצב כרגע ולא צריך מהפכות קיצוניות ושינוי סדרי עולם בומבסטיים מדי, (וכנראה שגם אי אפשר כרגע).
החקלאות זה חשוב ביותר! ובוחטות של כסף ומזוודות של רמי לוי הטייקון זה הרס כדה"א פשוטו כמשמעותו. בורסות ובועות כלכליות של מיליונים וכל הכסף הגדול הזה זה מה מחריב את כדה"א. רק חזרה לפשטות בשילוב אחווה כלל עולמית היא שתציל כדה"א, וכנראה שהרמזים שנשלחים (שטפונות, מגפות וכו') עדיין לא מספיק עבים

עוד 1,196 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום רביעי, 22 בספטמבר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו
אַתֶּם זוֹכְרִים אֶת הַשִּׁירִים

עוד חוזר הניגון שזנחת לשווא והדרך עודנה נפקחת לאורך

השיר הראשון בספרו הראשון של נתן אלתרמן הפך לאחד השירים המוכרים ביותר של המשורר, בין השאר בזכות הלחנים השונים שלו, שהכניסו אותו פעם אחר פעם לליבם של בני דורות שונים ● הלחן המוכר ביותר היום הוא של נפתלי אלטר, שברי סחרוף חידש והפך ללהיט מודרני ● אלטר עצמו מודה שהוא לא מבין עד הסוף את כוונת המשורר ומספר איך הלחין את השיר: "יש בעניין הזה סוג של קסם"

עוד 1,013 מילים

עז ותיש

בתוכנית הרדיו של קלמן ליבסקינד ואסף ליברמן ברשת ב' התארח ביום שלישי לפני שבוע השר יועז הנדל. כאשר הוא נשאל על האפשרות של השתתפות ישראל בוועידת שלום, הוא הזכיר דברים שאמר בעבר על ועידת שלום: "מהעז הזו לא יצא חלב".

דברים אלה נכוחים. השר יודע שהוא וחבר שריו ומרעיו בימין לא מתכוונים להוציא חלב מהעז הזו – ועידת שלום. בשרשרת לשלום יש לפחות שתי חוליות, ועידת שלום וממשלת ישראל (ועוד חוליות). ידוע שהחוזק של השרשרת נקבע על-ידי חוזק חולייתה החלשה. וכשממשלת ישראל מגיעה כמו תיש לתהליך שלום לא נשיג חלב.

בשרשרת לשלום יש, בין היתר, שתי חוליות: ועידת שלום וממשלת ישראל. ידוע שהחוזק של השרשרת נקבע על-ידי חוזק חולייתה החלשה. וכשממשלת ישראל מגיעה כמו תיש לתהליך שלום – לא נשיג חלב

אנחנו יכולים להגיד על ממשלתנו ושרינו: "מהתיש הזה לא נקבל חלב". זו הבעיה.

באותו ראיון השר הנדל דיבר בשבח מעשיה של הממשלה. אכן אמר דברים נכונים. הממשלה הזו מתנהלת בנורמליות, ולעם משוגע כמו שלנו גם זה שידרוג. אבל נדמה, שבדבר אחד הממשלה ממשיכה את הקו של ממשלות בנימין נתניהו, והוא טענתה שבסביבתנו הקרובה אין לנו עם מי לדבר על שלום.

אז חברי הממשלה דעו לכם, שתפקידכם לייצר מציאות בה יש לנו עם מי לדבר על שלום. בשלום עתידנו, ועליכם להשיג אותו. אתם לא יודעים איך להתקדם לשלום עם שכנינו בארץ הזו, אז אל תהיו בממשלה.

בהזדמנות זו, בה אני מתייחס ליועז הנדל, הרשו לי, בבקשה, התייחסות אישית לגופו של אדם. יותר נכון שני אנשים – אישה ואיש. אני קושר כאן ביחד את השרה איילת שקד והשר יועז הנדל.

שניהם אנשים יפים, צעירים וחכמים. אולם בדעותיהם הם כל-כך זקנים, עם השמרנות שלהם וחוסר המעוף שלהם, והיעדר התשוקה לשנות עולם ולעשות אותו טוב יותר. אז נשארנו עם זה שהם רק יפים. גם זה משהו, ואולי אפילו הרבה.

יאיר טל הוא מהנדס מכונות שעבד במספר חברות. היום הוא גמלאי. חקר את ניהול המלחמה במלחמת יום הכיפורים והשלים את כתיבת הספר "ישראל טל: פרקים למלחמת יום הכיפורים" אשר יצא לאור בספטמבר 2019 בהוצאת "ידיעות ספרים".

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 279 מילים

בנט: "אני רוצה מתווה חינוך בהיר שמובן לכל הורה"

ועדת חוקה האריכה תקנות התו הירוק עד ה-4 באוקטובר ● הליכוד: בתקופת נתניהו ישראל מעולם לא כשלה בקונגרס ● אלקין: המשבר עם המפלגה הדמוקרטית - תהליך של שנים ● סמוטריץ׳: הנהגת ערביי ישראל אינה פרטנר למאבק באלימות ● טיבי: ישראל עדיין לא קיבלה החלטה להכריע את ארגוני הפשיעה ● לבקשת שרת החינוך לא ינתנו קנסות למנהלים שיפתחו מוסדות בניגוד לתקנות קורונה

עוד 28 עדכונים

לא כולל שירות

הנהלת הוט, שספגה מתקפה בגלל התנהלותה מול מפוני הבניין הקורס בחולון, טענה שמדובר ב"קצר מתמשך בתקשורת" ● מבלי לפסוק מה בדיוק קרה שם, זו הגדרה מדויקת למערכת היחסים בין גופים ממשלתיים ומסחריים רבים לבין הציבור ● גם אלה ששיפרו את הביצועים בשנים האחרונות, עדיין נכשלים בנקודה שבה הם פוגשים את האזרחים המודאגים ואמורים לתקשר איתם ● פרשנות

עוד 880 מילים

למקרה שפיספסת

חזרה לאולד-סקול: הטכניון מוריד את המסך על ההרצאות המוקלטות

במהלך הקורונה כמעט כל ההרצאות והתרגולים בטכניון הוקלטו והונגשו לצפייה חוזרת מהבית ● 2 מיליון שקל הושקעו במצלמות ומסכים ניידים בכיתות כדי לשפר את איכות ההקלטה ● כעת, דווקא המכון הטכנולוגי שאמור להכשיר את השפיץ של ההיייטק חושש שהסטודנטים לא יגיעו לקמפוס והחליט להוריד את הנגישות לרוב ההקלטות ● הסטודנטים מתנגדים ונערכים למאבק

עוד 1,500 מילים

מציאות ספורטיבית לא הוגנת

ב-2012 איגוד התאחדויות הכדורגל האירופיות – אופ"א (UEFA) הכניס לתוקף מדיניות חדשה, שנועדה לסגור או לכל הפחות לצמצם את הפערים בין המועדונים השונים באירופה. המדיניות כונתה "פייר פליי פיננסי" (Financial Fair Play).

ב-2012 איגוד התאחדויות הכדורגל האירופיות – אופ"א הכניס לתוקף מדיניות חדשה, "פייר פליי פיננסי", שנועדה לסגור או לפחות לצמצם את הפערים בין המועדונים השונים באירופה

בפשטות, נועדה מדיניות זו להגביל את ההוצאות של מועדונים ביחס להכנסות המועדון. על פי שיטה חדשה זו, קבוצה לא יכולה להוציא כספים על רכישת שחקנים ותשלום שכר שיהיו גבוהים מסך הכנסותיה, קרי – מכירת מנויים, כרטיסים ושחקנים; זכויות שידור וחסויות; ספונסרים וכל הכנסה אחרת למועדון.

בהתאם לכך, מועדונים בבעלות פרטית לא יכולים היו לסמוך יותר על הבעלים שיכסו הוצאות כגון רכישת שחקנים ומשכורות. קבוצה שמפסידה כספים נאלצת להתמודד עם תקרת "פייר פליי פיננסי" נמוכה יותר בעונה שלאחר מכן.

במחקר שפרסמתי לאחרונה במגזין המדעי "Journal of Sport Management", יחד עם ד"ר סטפני גרטשן – פוסט דוקטורנטית באוניברסיטת אריזונה סטייט, נבחנה לעומק שיטת ה"פייר פליי הפיננסי". במסגרת עבודת המחקר בדקנו תוצאות של קבוצות בליגת האלופות בין השנים 2006 עד 2018, ומצאנו כי המדיניות של אופ"א לגבי ה"פייר פליי" הניבה תוצאות הפוכות ממה שתוכנן.

המחקר בחן בעזרת ניתוחים כמותניים את ההסתברות של קבוצות להתקדם במפעל ואת ההכנסות מהטורניר עם משתנים שלוקחים בחשבון את שווי השחקנים בכל קבוצה, לפי הערכות לא רשמיות המפורסמות באתר Transfer Market (מחקרים שונים מצאו קורלציה יחסית גבוהה בין ההערכות באתר לנתונים רשמיים). המדינה שבה הקבוצה משחקת, אוכלוסייה וממ"ג של המדינה, ניסיון קודם בטורניר והאם הקבוצה בבעלות פרטית מלאה או בעלות שונה כגון בעלות ציבורית או תלות כלשהי בגופים ציבוריים.

תוצאות המחקר הציגו תמונת מצב לפיה המועדונים בעלי הכנסות גבוהות יכולים היו להוציא סכומים גדולים יותר על שחקנים ולשלם משכורת גבוהה יותר, ובכך הגדילו את הפערים בענף הכדורגל. המדיניות בעצם הגבילה את האפשרות של קבוצות "קטנות" להתחרות מול הקבוצות ה"גדולות" על שחקנים.

במסגרת המחקר בדקנו תוצאות של קבוצות בליגת האלופות בין השנים 2006 עד 2018, ומצאנו כי המדיניות של אופ"א לגבי ה"פייר פליי" הניבה תוצאות הפוכות ממה שתוכנן

המחקר מבליט את ההבדלים העצומים בין המדינות עם נציגות המשתתפות בטורניר ליגת האלופות, כשלמעשה יש שלוש קבוצות של מדינות. לאנגליה, ספרד, איטליה וגרמניה היו 26 נציגות במשחקי הגמר. לצרפת, פורטוגל והולנד היו רק שתי נציגות בחצאי הגמר. קבוצות משאר המדינות הצליחו רק בחמישה מקרים להגיע לרבעי הגמר.

גם ההכנסות מהטורניר שמפורסמות באתר של אופ"א ממחישות את הפערים שגדלים. ב-2018 נציגות מארבע הליגות הבכירות הרוויחו מעל 450 מיליון יורו, לא כולל הכנסות משידורים. קבוצות מצרפת, פורטוגל והולנד הרוויחו קרוב ל-250 מיליון. וכל שאר הקבוצות שהשתתפו הרוויחו קרוב ל-150 מיליון יורו בסך הכל.

הדוגמה המקומית של ישראל והקבוצות ששיחקו בשלבי המוקדמות ולעתים בשלב הקבוצות, מבליטה את השפעת המדיניות של אופ"א על היכולת של קבוצות ישראליות להתחרות בליגת האלופות.

למרות הביקורות הקשות בתקשורת ומהאוהדים, מצב הקבוצות מישראל די צפוי, בהינתן השוק המקומי הקטן והכנסות מוגבלות מחוזי שידור ומכירת כרטיסים. הקבוצות הישראליות לא יכולות להסתמך על בעלים עם כיסים עמוקים כפי שנעשה בעבר לפני יישום מדיניות "פייר פליי הפיננסי", וכתוצאה מחוקי ה"פייר פליי הפיננסי" אינן מסוגלות לגדול. לכן סביר שהפערים יגדלו בינן לקבוצות עם שוק גדול יותר. לראייה, אתם זוכרים מתי קבוצה ישראלית העפילה לאחרונה בהצלחה לליגת האלופות?

הדוגמה המקומית של ישראל והקבוצות ששיחקו בשלבי המוקדמות ולעתים בשלב הקבוצות, מבליטה את השפעת המדיניות של אופ"א על היכולת של קבוצות ישראליות להתחרות בליגת האלופות

בעקבות מגפת הקורונה העולמית וקשיים כלכליים של הרבה קבוצות ברחבי אירופה, אופ"א החליטו להפחית את ההגבלות על מועדונים באירופה ולאפשר להם לחרוג בהוצאות ביחס להכנסות.

אומנם ההחלטה מסייעת לקבוצות להתמודד עם קשיים כלכליים, אך כפי שנדמה מהחתימה של מסי בפריז סן ז'רמן הצרפתית – קבוצות עם גיבוי כלכלי, כגון נסיכים מאיחוד האמירויות, ניצלו את ההחלטה של אופ"א להחתמת שחקנים עם משכורות עתק מבלי להיענש. על פי המחקר שלנו, המצב הנוכחי מאפשר לקבוצות עם גיבוי כלכלי להשקיע יותר ובעצם להעמיק את הפערים בכדורגל האירופי.

המעבר של מסי מברצלונה לפריז עורר הרבה תהיות וביקורות כלפי ראשי ברצלונה ונשיאה לאפורטה, בעיקר בנוגע לאי היכולת שלהם להחתים את מסי על חוזה חדש. כפי שנדמה מפרסומים שונים והצהרות המועדון, לא היה ביכולתם להחתים את מסי על חוזה שכזה מבלי לחרוג מהתקציב המותר, בהינתן חוזים קיימים עם שחקנים אחרים. ההגבלות בספרד על שינויים בחוזי עבודה גם לא אפשרו לקצץ בשכרו של מסי מעבר לסכום מסוים, והמינימום עדיין היה גורם לקבוצה, שנמצאת בחובות אדירים, לחרוג עוד מהתקציב.

בזמן שברצלונה ממשיכים להתייסר לאחר הפרידה מאחד הכוכבים הגדולים ששיחקו במדי הקבוצה – פריז סן ז'רמן עברה מהפך לפני מספר שנים, שכלל הבאת שחקנים בכירים כגון ניימאר, אף הוא מקבוצת ברצלונה. הקבוצה מפריז כבר כמה שנים סופגת ביקורת לגבי ההתנהלות הפיננסית, ואף הייתה תחת חקירה שבחנה חריגות אפשרויות במסגרת ה"פייר פליי", זאת בעיקר בגלל הקשרים בין הבעלים לספונסרים.

למרות הביקורות, ההחלטה של אופ"א לשנות זמנית את המדיניות, מאפשרת כנראה לקבוצה מפריז להחתים שחקנים דוגמת מסי, וכתוצאה מכך, אגב, הצליחה להגדיל בצורה משמעותית את הכנסותיה ממכירת חולצות, פרסומות ושיתופי פעולה שקשורים למסי.

למרות הביקורות על פריז סן ז'רמן, ההחלטה של אופ"א לשנות זמנית את המדיניות, מאפשרת לקבוצה מפריז להחתים שחקנים דוגמת מסי, וכתוצאה מכך להגדיל משמעותית את הכנסותיה

כעת נותר רק לחכות ולראות אם החוזה של מסי בפריז יספיק לקבוצה סוף סוף כדי לזכות בתואר אלופת אירופה הנכסף, ואיך תיראה ברצלונה בעוד חמש שנים בעקבות ה'פייר פליי'.

ד"ר גדעון יקר הוא בוגר תואר ראשון ושני באוניברסיטה העברית במחלקה לגיאוגרפיה. במהלך המאסטר שלו שימש כעוזר מחקר בפרויקט שמומן על ידי האיחוד האירופי ועסק במדיניות ותכנון לאורך חופים. בנוסף למאסטר, הוא מחזיק בתואר דוקטורט מהאוניברסיטה העברית בגיאוגרפיה ותואר דוקטורט מאוניברסיטת מישיגן בניהול ספורט. כיום חוקר במחלקה לניהול ספורט באוניברסיטת פלורידה.(צילום: ג'רמי קלארק).

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 817 מילים
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

למרות מאמצים ניכרים לצ'פר את המתנחלים, הם לא יחזרו אל בנט

"יש שנאה תהומית למהלך של בנט ושום דבר לא יעזור", אומר יו"ר מועצת יש"ע דוד אלחייני ● אלא שבנט וחבריו בימינה לא נואשו מאיבוד הקשר עם המצביעים ומנסים לרצות את המתנחלים הרבה יותר ממה שעשתה הממשלה הקודמת ● "בנט הוא ימינה מנתניהו, זה ברור לי", אומר אלחייני, "אבל אף אחד לא יחזור אליו" ● פרשנות

עוד 618 מילים ו-1 תגובות

הסיוע האמריקאי לכיפת ברזל יידחה במספר חודשים

נפטר השר לשעבר אהרון אבוחצירא ● ביידן: "רחוקים מפתרון שתי המדינות" ● בר-לב: "ב-100 ימים עשיתי יותר מכל השנים האחרונות למיגור הפשיעה במגזר" ● אלפי ציוצים להאשטאג #חיי_ערבים_חשובים שתופס תאוצה במחאה על כמעט 90 הרוגים ערבים מתחילת השנה ● המפכ"ל ביקר את השוטר הפצוע מהדריסה בנהריה ואמר כי "זהו תמרור אזהרה שצריך להדאיג את כולנו"

עוד 22 עדכונים

התלולית של פולטי

פתאום, משום מקום, דווקא בלב לונדון נוסדה אבן דרך תיירותית חדשה ● מדובר בתלולית מארבל ארץ', גבעה שמשקיפה על - ובכן, כמעט שום דבר ● הבריטים מיהרו להגדיר אותה כאטרקציית התיירות הגרועה ביותר במדינה ● ביקור במקום מעלה שאלות קשות על מה ולמה הושקעו כאן שישה מיליון ליש”ט

עוד 1,369 מילים

סרט תיעודי חדש מהלל את פועלו של ליאונרד ברנשטיין ● אבל מי הוא היה, בעצם? מלחין מוערך או מוזיקאי שהמבקרים אהבו לחבוט בו? גיי בארון או בעל למופת? ● שורה של חומרים שטרם נחשפו מנסה לפתור את כתב החידה של חייו

עוד 1,172 מילים

שקרניות עם סגנון

הסופרת ג'ולי קלאם נדהמה במשך שנים לשמוע את הסיפורים המרהיבים על קרובות משפחתה, האחיות מוריס ● רק שאז התברר לה שתשעים אחוז מהסיפורים על  המיליונריות המשונות היו כזבים גמורים ● היא יצאה למסע חובק עולם כדי לגלות את האמת, שנחשפת בספרה החדש ● "ככל שמצאתי יותר מידע סותר כך הערצתי אותן יותר"

עוד 917 מילים
אַתֶּם זוֹכְרִים אֶת הַשִּׁירִים

"הרגשנו שמתחילה מהפכה"

"בערב זה נשיר שירים של משוררים", פתחה חנה מרון את ערב שירי המשוררים הראשון של גלי צה"ל בדיוק לפני 50 שנה, "וכל משאלתנו היא לנסות ולהפגיש שירים טובים עם הזמרה הטובה ועם הקהל" ● וזו בדיוק הייתה המטרה של מפקד גל"צ אז יצחק לבני: ליצור מהפכה תרבותית שתחנך ותעלה את רמת הזמרה באותה תקופה ● ולמרות הרוח הסובייטית, המהפכה הצליחה מעל למשוער

עוד 3,074 מילים

הוא עזב את גרמניה בדיוק ביום הולדתו החמישים של היטלר, והיה משוכנע שהחגיגה היא לכבודו ● ירה טילים עם צלבי קרס במלחמת השחרור, והתגייס למלחמה בקוריאה ● ואחרי הכול, פנה לקריירה תקשורתית משגשגת ● אחרי שבעה עשורים במקצוע ושלוש מלחמות, העיתונאי האמריקאי טום טוגנד ממשיך לכתוב גם בגיל 96

עוד 1,403 מילים

הסוכנות האמריקאית להגנת הסביבה (EPA) אסרה לאחרונה שימוש בחומר ההדברה כלורפיריפוס, לאחר שבית המשפט קבע שהוא גורם פגיעה נוירולוגית בילדים ● באיחוד האירופי, החומר נאסר לשימוש לפני שנתיים ● בישראל, משרדי הממשלה מסכימים על הצורך לצמצם את החשיפה לחומר, אבל הבעיה היא קצב ההתקדמות ● אדם טבע ודין: "כולם מבינים את המסוכנות, אבל הזמן פה מהותי" ● משרד החקלאות: "בחודשים הקרובים יופסקו הייצור והפצת התכשיר"

עוד 832 מילים

ישראל ושבדיה חידשו את היחסים ביניהן ברמת שרי החוץ

פעיל ארגון "לוחמים לשלום" על תחקיר צה"ל על תקיפת פעילי הארגון: "חיפשתי בתחקיר אפילו שתי מלים של אמת ולא מצאתי" ● רמז לבאות? דרעי הדגיש בציוץ לכבוד חג הסוכות שזהו חג של אחדות ● מקדם ההדבקה בקורונה ירד ל-0.92, רק 5% מבדיקות הקורונה חיוביות ● 34 ישראלים נספו אתמול ושלשום במגפה ● ועדת החריגים אישרה: פטור מבדיקת PCR לפני הטיסה לישראל למי שאובחנו בקורונה ב-3 חודשים האחרונים

עוד 15 עדכונים

פרשנות הדירקטוריון של בנט

בממשלה בראשות נפתלי בנט מסתכלים על תכניות העבודה כאילו מדובר היה בחברת הייטק ● הדירקטוריון מכין 'עיקרי מדיניות', האגפים השונים של החברה אמורים לפרוט את היעדים האסטרטגיים למשימות לביצוע, ובעלי המניות - כלומר האזרחים - יוכלו למתוח ביקורת ● טל שניידר צללה לתוך ספר המדיניות חסר התקדים שפרסמה הממשלה אתמול

עוד 1,177 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה