הגיוני שה"רוסים" יתמכו במהפך, לא ברספוטין של נתניהו

פעילי הגירה בעיר לבוב האוקראינית בשנת 1991 (צילום: דן פרי)
דן פרי
פעילי הגירה בעיר לבוב האוקראינית בשנת 1991

אנשים לא תמיד הגיוניים, כפי שאליטיסטים ברחבי תבל ידעו תמיד. אבל זה לא חייב להיות תמיד כך. פניות להיגיון, לעיתים, יכולות איכשהו לעבוד.

הבחירות בישראל מהוות הזדמנות לבחון רעיון פרובוקטיבי זה. כדי להבין את גודל השעה יש ללמוד בקפידה את ההיסטוריה של הדמוקרטים לשעבר מדרום בארצות הברית.

במשך כמאה שנה לאחר מלחמת האזרחים, לבנים רבים תיעבו ממש את המפלגה הרפובליקנית, בגלל שהנשיא אברהם לינקולן הוביל לביטול העבדות של השחורים והביס את מדינות הדרום. פעם אחר פעם הם הצביעו לדמוקרטים, אף על פי שהמפלגה הזו דחפה לשים קץ לכל חוקי ההפרדה הגזעית ובעצם הייתה ליברלית הרבה יותר מהרפובליקאים.

לקח לכולם הרבה זמן להתעדכן ולהתעורר אבל בסוף, בשנות ה-70 וה-80, הרפובליקאים השיקו "אסטרטגיה דרומית" והצליחו להעביר את המסר הבא לגזענים הלבנים: בהתחשב במי שאתם ומה שאתם רוצים, מקומכם לא איתם. לינקולן לא העניין עכשיו. הלכתם לאיבוד; טעיתם בניווט. עזבו את הדמוקרטים ובואו הביתה. וכך היה. עכשיו הדרום הוא אזור רפובליקאי כמעט למהדרין.האסטרטגיה עבדה כי, על אף שלא נעים, המסר שידר אמת.

האופוזיציה בישראל זקוקה נואשות ל"אסטרטגיה רוסית" למיליון האנשים שעלו מברית המועצות המתפוררת אחרי 1990 ובהחלט הלכו לאיבוד לאורך הדרך.

בתוספת עולי העבר והילדים של כולם מדובר על כמעט רבע מהישראלים היהודים. חשוב מה הם עושים ואיך הם מצביעים. הרוב המוחלט מצביע לימין.

הניחוש שלי הוא ששערוריות נתניהו לא ישנו מהותית את דפוס ההצבעה הזה. עולים מהעולם הקומוניסטי לשעבר נוטים להיות סקפטיים לגבי אכיפת החוק ומניחים שהכל וכולם מושחתים.

מדוע הם מצביעים בעד הימין?

חלקית זה נובע מסיבה שאינה רלוונטית כיום. הם שונאים כל מה שמריח מסוציאליזם, וזה מתקשר ל"שמאל". אבל הסוציאליזם אינו הנושא כיום בישראל (השמאל בכלל יותר בורגני ברובו מהימין).  בנוסף, המהגרים הללו הגיעו ממדינה ענקית למדינה קטנה והם לא נוטים להקטין אותה עוד יותר. חלקם באמת לא אוהבים את תרבות ערב, דבר שבישראל, באופן לא הגיוני, מוביל לתמיכה בימין על אף שהוא מוביל בעיוורון מדהים למדינה דו-לאומית.

מדיניות הימין, שבגלל ההתנחלות המתמשכת מקשה מאד על חלוקת הארץ, הופכת את ישראל למדינה בה מחצית האוכלוסייה ערבים (וגם למדינה לא דמוקרטית, שכן לרובם אין אזרחות או זכות הצבעה). לאומן יהודי שמודע לעובדות (ולא רוצה בסתר ליבו לגרש, חלילה,  את הערבים) צריך להתנגד לכך.

אבל הנושא הפלסטיני מסובך. נמשיך לענייני דת ומדינה.

בית הכנסת במוסקבה, 1991
בית הכנסת במוסקבה, 1991

ישראל מצויה במלחמת תרבות אמיתית בין המיעוט ההולך וגדל שהוא חרדי לבין הרוב שאינו כזה. המפלגות המייצגות את החרדים הן חלק קריטי בגוש הימין. בלעדיהן לא היה לימין אף פעם רוב (לשמאל כן היה) ולכן הן תקבלנה מהימין את כל מה שהן רוצות.

נראה כי חרדים רבים מאמינים באמת ובתמים כי בכך שהם מתפללים כל היום הם מבטיחים ישועה ליהודים, ולכן סירוב לשרת בצבא זה בסדר. מכיוון שהם מצביעים בהמוניהם בעד הימין, פירוש הדבר שהם תורמים רבות לסכסוכים שהם בורחים מהם. לא כל כך יפה.

במידה בלתי נסבלת, הם גם תלויים בחסדי המדינה ובנדבות (רובן כפויות). הם דנים את הדורות הבאים שלהם לעוני מתמשך בכך שהם מסרבים במקרים רבים לאפשר לימודי ליבה בבתי הספר שלהם. לקינוח היכן שרק אפשר הם מנסים להטיל סוג מחמיר של דת על כולם – בסגירת עסקים ומניעת תחבורה בשבת אפילו באזורים חילוניים, בכשרות ומעליות שבת, בהפרדה מגדרית ומה לא.

מכיוון שמעולם לא הייתה קואליציה ימנית שלא הייתה תלויה בחרדים, אפשר לקבוע די בשקט שזה הימין שמאפשר את המשך השיגעון הזה. באמצע הטרגיקומדיה הזו יושבים "הרוסים", מאפשרים זאת בנטייתם הרדיקאלית לימין. אם להידרש למושג מן הקלאסיקה הסובייטית, הם נראים כגרסה ישראלית של "אידיוטים השימושיים".

האם זה מה שהם רוצים?

"הרוסים" הם חילונים ברובם המכריע ולרוב מסכימים שלא במודע עם מצע מרצ, בוודאי בענייני דת ומדינה. עם זאת הם נמצאים במיטה פוליטית אחת עם אלה שיאסרו על בשר לבן. אכן, "הרוסים" בעקיפין עוזרים לאלה שמונעים הכרה בחלק מהם כיהודים מטעמי דת וטוהר הגזע, ומונעים נישואים אזרחיים.מוזר, לא?

ה"רוסים" הם גם נטע זר למדי בליכוד המיינסטרימי כביכול, שבימינו מזוהה מאוד עם דמויות אנטי-אינטלקטואליות כמו מירי רגב, שרת התרבות שמתהדרת בקול רם שמעולם לא קראה את צ'כוב. אי אפשר למצוא במפגשי מרכז הליכוד הרבה לוחות שחמט, וגם לא שומעים מוזיקת ​​קאמרית.

בית כנסת בצ'רנוביץ, 1992 (צילום: דן פרי)
בית כנסת בצ'רנוביץ, 1992 (צילום: דן פרי)

כמו כל הקבוצות, "הרוסים" מורכבים; יש הרבה תתי-קבוצות, ולא טוב להגרר להכללות קיצוניות. אבל למרות שלא כולם פיזיקאים גרעיניים, סביר להעריך שמדובר בקהילה בעלת זיקה מסויימת לחינוך, לתרבות מערבית (ורוסית קלאסית) ולאורח חיים חילוני. לא כולם פרוגרסיביים, אבל נראה שרובם מתגאים להיות רציונליים.

איך פותרים את הבעיה?

תארו לעצמכם את האופוזיציה מתמקדת סוף סוף ב"אסטרטגיה רוסית" באמת, ומפגיזה עם מסר קטלני: בהתחשב במי שאתם ומה שאתם רוצים, מקומכם לא איתם. הסוציאליזם אינו הנושא כעת. הלכתם לאיבוד; טעיתם בניווט. עזבו את הבורים ואת הקנאים הדתיים, נטשו את הצעדה האידיוטית לעבר מדינה דו-לאומית, ובואו  הביתה.

אביגדור ליברמן, כמובן, בונה על הדבר הזה בדיוק. מהסקרים עד כה נראה שהימר נכון כשבגד בבנימין נתניהו ומנע ממשלת ימין, בעודו מעמיד פנים שגילה לפתע שיש כפיה דתית והשתמטות מהצבא. הוא אפילו מצפה שכמה לא-רוסים יעלו על העגלה.

ולכן חשוב להדגיש: ליברמן הוא בשר מבשרה של המכונה ההרסנית שאפשרה את כל זה עד היום. הוא היה המוציא והמביא של בנימין נתניהו בגלגוליו השונים, בעל הילה מיסטית כמעט, נוסח גריגורי רספוטין. כעת הוא משול לטרוטסקי שמאס בסטאלין — אבל הוא גם מרחיק לכת ומקווה שישכחו שהיה ועודנו קומוניסט.

ליברמן מניח שהעולים הם באמת, אבל רשמית, אידיוטים שימושיים.  מדובר בשעת מבחן לכולם, בתיאטרון האבסורד שנקרא ישראל.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות איי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://danperry.substack.com

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 806 מילים
כל הזמן // יום שישי, 8 בדצמבר 2023
מה שחשוב ומעניין עכשיו
היום ה־63 ללחימה ● 142 חטופים עדיין בעזה

שני חיילים נוספים נפלו בקרבות ברצועת עזה

הותרו לפרסום שמותיהם של רס״ם קובי דבש, בן 41 מטבריה, ורס״ר איל מאיר ברקוביץ, בן 28 מירושלים, שנפלו בקרבות ברצועת עזה ● בנו של השר גדי איזנקוט שנפל אמש ברצועה יובא למנוחות הבוקר בהרצליה ● הבית הלבן על שיחת נתניהו וביידן: "הסכימו שהפסקת האש התפרקה כי חמאס סירב לשחרר נשים צעירות"

עוד 5 עדכונים

מרב מיכאלי שמה קץ לסבל, באיחור של שנה

מאז הבחירות לפני שנה, הפכה יו"ר מפלגת העבודה מטרה להאשמות שהטיחו בה מכל עבר, בכל מקום שאליו הגיעה ● הדברים הגיעו לידי כך שחבר ועידה אסף מספיק חתימות לטובת כינוס וועידת המפלגה כדי להצביע על הדחתה ● מיכאלי העדיפה למנוע את הביזיון ואתמול הודיעה על פרישה הדרגתית מהפוליטיקה ● כעת נותר לראות לאן מועדות פניה של המפלגה - ושל מחנה המרכז-שמאל בכלל ● פרשנות

עוד 518 מילים
אמיר בן-דוד

אם ימשיך לכהן, תוך מספר שנים ישראל עלולה לחדול מלהתקיים

הנה תמצית תסריט הבלהות שהתממש: יואב גלנט הפחדן אזר אומץ ואמר לציבור במרץ 2023 שבנימין נתניהו חייב להפסיק עם ההפיכה המשטרית, כי הערכת אמ"ן היא שעלולה לפרוץ מלחמה. זאת בשל כך שאויבינו מזהים את החולשה ההיסטורית שנתניהו הוביל אליה.

ובאמת: מי לא יכול היה לזהות את הדבר השקוף הזה? מנהיג בלתי כשיר שממוקד בעצמו בלבד אשר הרכיב ממשלת ימין קיצוני בזויה שמוקעת במערב. ביצוע הפיכה משטרית שהופכת את ישראל לדיקטטורה רקובה. כל גורם משפטי, כלכלי, מדיני וביטחוני במערב המום מהטרלול וחש סלידה עמוקה מממשלה פתולוגית זו.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
אני ינסה להגיב לתגובה של חסר המוח שמקדש את ביבי ואישתו הפלצנית המקדש משטר מלוכני סביר להניח שהוא ודומיו עבדים נרצים המחפשים מלך שיחשוב במקומם מחפשים מלך שיתן להם בראש יקח את כספם ראש ממ... המשך קריאה

אני ינסה להגיב לתגובה של חסר המוח שמקדש את ביבי ואישתו הפלצנית המקדש משטר מלוכני
סביר להניח שהוא ודומיו עבדים נרצים המחפשים מלך שיחשוב במקומם מחפשים מלך שיתן להם בראש יקח את כספם ראש ממשלה שלא עשה דבר אחד טוב למען עמו מלבד לדואג לעצמו. הוליך את המדינה לאסון הגדול בתולדותיה תתפכייחו. !!!!

חתיכת אפס שלא שווה כלום אתה סהכ אחד שיש לו מקום לכתוב להסית שלא מבין כלום אתה אפס מאופס שלא תרם כלום למדינה חוץ מטיפשות אין סופית אין לך זכות לכתוב נגד נתניהו המנהיג שנתן את כל כולו למע... המשך קריאה

חתיכת אפס שלא שווה כלום אתה סהכ אחד שיש לו מקום לכתוב להסית שלא מבין כלום אתה אפס מאופס שלא תרם כלום למדינה חוץ מטיפשות אין סופית אין לך זכות לכתוב נגד נתניהו המנהיג שנתן את כל כולו למען המדינה בלי לקבל כלום מאחל לך שתמשיך ותסבול ושנתניהו ימשיך עוד עשרים שנה להיות ראש הממשלה ואתה שתראה ותסבול כל החיים שלך ותחנק מהשנאה שבגוף שלך חתיכת כלום עם שום דבר

עוד 1,093 מילים ו-3 תגובות

מלחמת סוכות – עוד כתבות

תנועת "הצדק החברתי" היא סוס טרויאני של אנטישמיות

ג'ייק ווליס סימונס אומר בריאיון לזמן ישראל כי טבח חמאס חשף את הפרצוף האמיתי והאנטישמי של אנשי השמאל בעולם: "התמיכה בפלסטינים אינה אלא תמיכה גלויה ברצח ובחילול היהודים" ● בספרו החדש, "ישראלופוביה", הוא טוען כי המוסר הכפול הטבוע באנטישמיות יוצר עבור ישראל רף אתי בלתי אפשרי: "שימוש בטיעונים מוסרניים לכאורה תורם לניסיון להשמיד את ישראל"

עוד 1,478 מילים

מלחמת "המבול" – מטרות ודרכי פעולה אפשריות

אנחנו נמצאים עכשיו במשבר בשתי חזיתות: בדרום – מלחמת "מבול עזה", מלחמה עוצמתית ברצועת עזה נגד חמאס; ובצפון, בלבנון – מלחמת "מבול חזבאללה", מלחמה נגד ארגון חזבאללה, שבשלב זה היא בעצימות נמוכה, אבל נדרש שינוי מצב מוחלט וחיסול האיום שלו עלינו מלבנון, ומלחמה זו עלולה להתפתח למלחמה בעצימות גבוהה מאוד.

אציג כאן חזונות לשלום שראוי לישראל לדבוק בהם, הן כלפי הפלסטינים והן כלפי לבנון, מטרות מלחמה של ישראל למלחמות לעת הזאת הנכפות על ישראל בדרום ובצפון, ולסיום דרכי פעולה אפשריות (דפ"אות): לפעולה מדינית; הסברה לדעת הקהל בעולם; ופנייה ישירה לאוכלוסייה הלא מעורבת ברצועת עזה ובלבנון.

יאיר טל הוא מהנדס מכונות שעבד במספר חברות. היום הוא גמלאי. חקר את ניהול המלחמה במלחמת יום הכיפורים והשלים את כתיבת הספר "ישראל טל: פרקים למלחמת יום הכיפורים" אשר יצא לאור בספטמבר 2019 בהוצאת "ידיעות ספרים". ספר נוסף שלו "אכזבה וגאווה - מלחמת יום הכיפורים" יצא לאור ב-2023 בהוצאת "טפר - הוצאה לאור".

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,593 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

הפלסטינים וחלק מהמומחים בישראל מזהירים שהצפת המנהרות בעזה תגרום להרס סופי של מי התהום ברצועה ולקריסת אזורים שלמים ● מנגד, מומחים ישראלים סבורים שהאקוויפר העזתי ממילא אבוד ורואים בהצפה פתרון אפקטיבי לאיום המנהרות ● ד"ר יוסי לנגוצקי: "מי התהום כל כך מלוחים שכבר אי אפשר להזיק להם"

עוד 1,250 מילים ו-1 תגובות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

בן גביר הצהיר כי הנשק שרכש מספיק לשמונה רובים לכל כיתת כוננות ● בפועל, חלקן קיבלו הרבה יותר ● במגדל העמק המשטרה חילקה פי ארבעה יותר רובים לנפש מאשר בכפר סבא ● במשרד לביטחון לאומי ובמשטרה לא חושפים את הקריטריונים לחלוקת הנשק ● יש קב"טים הטוענים כי הקריטריונים פוליטיים – ערים ימניות מקבלות יותר ● אבל ייתכן שהסיבה לעיוותים היא פשוט בלגן בחלוקה

עוד 1,541 מילים ו-2 תגובות
היום ה־62 ללחימה ● 142 חטופים עדיין בעזה

שני לוחמים, בהם בנו של גדי איזנקוט, נפלו ברצועת עזה

רס"ר גל איזנקוט, בנו של השר גדי איזנקוט, ורס״ם יונתן דוד דיטש, נפלו בלחימה ברצועה ● אייל אוזן בן ה-54 הוא ההרוג מירי נ"ט בצפון ● זוהו שיגורים לישראל מסוריה ולבנון, צה"ל תוקפים את מקורות הירי ● עדויות האחים איתי ומיה רגב מהשבי: "עבר ניתוח בלי הרדמה, חיברו את כף רגלה הפוך" ● דיווח: בשיא המלחמה - מתיחות בלשכת ראש הממשלה ● ארה"ב: לא נתנו לישראל "דדליין" לסיום הלחימה בעזה

עוד 60 עדכונים

אתמול שוב ירו החות'ים בתימן טיל לעבר אילת, ובמקביל שיגרו מספר כתב"מים לעבר ספינה במצר באב אל-מנדב ● בישראל נושכים שפתיים ומסיטים את תנועת ספינות הסוחר הישראליות לים התיכון - מה שמגדיל משמעותית את זמני האספקה ומייקר את המוצרים ● בינתיים, ארה"ב מהססת בתגובתה וניכר שהמעצמה החזקה בעולם לא רוצה להתעמת לבד עם איראן ● פרשנות

עוד 724 מילים ו-1 תגובות

הנרי קיסינג'ר והגרעין הישראלי

מעולם לא נזקפה לזכותו של קיסינג'ר תרומתו הרבה לביטחון ישראל - ובפרט המלצתו לנשיא ניקסון כי ארצות הברית תכיר דה פקטו במעמדה הגרעיני של ישראל בכפוף לאימוץ מדיניות של עמימות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
הכתוב הנ"ל שכח להזכיר כי קיסינג'ר אמר לגולדה ביום כיפור לא לא ולא שלא תעזו להגיב להתקפה של המצרים רק אחרי שהם יתקפו. ודבר שני למה הוא התכוון שהוא אמר בוועידת האום בשנת 2012 ש"בעוד 10 שנ... המשך קריאה

הכתוב הנ"ל שכח להזכיר כי קיסינג'ר אמר לגולדה ביום כיפור לא לא ולא שלא תעזו להגיב להתקפה של המצרים רק אחרי שהם יתקפו. ודבר שני למה הוא התכוון שהוא אמר בוועידת האום בשנת 2012 ש"בעוד 10 שנים ישירה תחדל מלהתקיים"?? מעניין…

עוד 738 מילים ו-1 תגובות

חיילי מילואים קיבלו ציוד מתקופת מלחמת וייטנאם

חייל מילואים נדהם לגלות כי אפוד המגן שצה"ל סיפק לו יוצר בשנת 1963 בארה"ב ● לדברי צה"ל, אין מחסור באפודים קרמיים אך בני משפחה של לוחמי מילואים ממשיכים לבקש סיוע מהארגונים האזרחיים ● לא ברור אם מדובר באפוד שצה"ל רכש לאחרונה או בציוד ששכב בארגזים במחסני החירום

עוד 458 מילים ו-1 תגובות

הממשלה תגדיל את הגירעון – בלי לחתוך הוצאות מיותרות

התקציב החדש של סמוטריץ' עדיין כולל כ־14.5 מיליארד שקל של כספים קואליציוניים ומשרדים מיותרים ● בזמן שהמשק משווע למקורות לשיקום העוטף, למפונים ולהוצאות הביטחון, הכלכלנים תמימי דעים שהממשלה משדרת מסר שלילי לאזרחים ולחברות הדירוג ● הם מזהירים מתסריט הבלהות של שנות ה־80: אינפלציה משתוללת וחוב שאינו בר־קיימא ● "ממשיכים במשחק הפוליטי כאילו שהעולם לא השתנה"

עוד 1,421 מילים

דני דנון ירוץ בפריימריז על הנהגת הליכוד

פרסום ראשון אם נתניהו יכריז על פריימריז מהירים בליכוד מייד אחרי המלחמה, דנון יתמודד מולו ● אולי יצטרפו גם אחרים, אבל דנון מתחייב לרוץ ● לצדו של דנון פועל גם דוד ביטן ● שני חברי הכנסת בונים, ביחד ולחוד, את המהלך ומנסים לגייס חברי כנסת למשימת האי אמון הקונסטרוקטיבי ● כשיאיר לפיד טוען כי הוא מדבר עם "גורמים בליכוד" - הוא מתכוון לביטן ● פרשנות

עוד 689 מילים ו-1 תגובות
היום ה־61 ללחימה ● 142 חטופים עדיין בעזה

דובר צה״ל: סנוואר נמצא מתחת לאדמה, עלינו להרוג אותו מהר

גלנט: תושבי הצפון יושבו לביתם רק אחרי שחזבאללה יוזז מעבר לליטאני לאחר מהלך דיפלומטי או בלחימה ● הותר לפרסום כי רס״ם (מיל׳) עדי שני בן 39 נפל בקרב ברצועה ● משפחתו שלך מישל ניסנבאום בן ה-59 משדרות שנחשב כנעדר קיבלה הודעה כי הוא נחטף לעזה ● החות׳ים לקחו אחריות על ירי טיל שיורט לאילת ● תיקון התקציב לטובת המלחמה עבר בקריאה ראשונה. ברקת נעדר

עוד 50 עדכונים

מצרים לא מסוגלת להיות אחראית על הביטחון בעזה

מצרים סירבה להצעה האמריקאית לפקח על הביטחון ברצועת עזה אחרי תבוסת חמאס ועד שהרשות הפלסטינית תוכל ליטול את מושכות השלטון ● מי שמנסים לשכנע את קהיר לקחת חלק במשימה באמצעות חבילת סיוע או על־ידי מחיקת חובות, לא מבינים את הגורמים שמאחורי קבלת ההחלטות במצרים – חוסר יציבות פוליטי לצד היעדר ממשל תקין

עוד 1,341 מילים

בחזית המשלחת הישראלית המצומצמת לפסגת האקלים בדובאי ניצבות ארבע חברות קטנות מהנגב ● חלק מהעובדים בצו 8, אחרים מפונים, אבל העבודה נמשכת מהלפטופים בלי הפסקה ● איתן דוידוב, סמנכ"ל "קמלוט חדשנות טכנולוגית": "עברנו טלטלה אדירה. לא נפסיק לקדם את הטכנולוגיה שלנו כדי להגן גם על העולם"

עוד 833 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה