חדר 808 בגיל 26, צ'אנס דה ראפר מרגיש בשל לסכם את חייו. באלבום בכורה

צ'אנס דה ראפר תמיד הולך בגדולות. האלבום החדש שלו, שיצא ביום שישי אחרי חודשים של הייפ ובניית ציפיות, נקרא "היום הגדול". הוא נמשך לא פחות מ-77 דקות. 19 שירים ושלושה סקצ'ים קצרים

*  *  *

הוא מתרפק בנוסטלגיה על נעוריו האבודים בשיקגו ("האם אתה זוכר איך כשהיית צעיר / הקיץ נמשך לנצח? / ימים נבלעו בחודשים שהפכו לשנים / תחזיק את התחושה לנצח" הוא שר ב"האם אתה זוכר"); הוא חוגג את הביטחון והחום של המשפחתיות בצל מדורי הרכילות.

צ'אנס התחתן בתחילת השנה עם קירסטן קורלי, אם בתו קנסלי, בת הארבע. השניים מצפים לילד נוסף. "היום הגדול" בשמו של האלבום הוא יום החתונה המפוארת ההיא, באתר נופש בקליפורניה, שכלל כמובן מצעד אורחים זוהר  (ביניהם הפטרון של צ'אנס, קניה ווסט, ואשתו קים קרדשיאן).

בעולם העתיק, לפני שהאלגוריתמים השתלטו על חיינו, כשהקיץ בשיקגו ובתל אביב נמשך לנצח ועוד לא תועד ותויג מכל כיוון, קריירות של אמנים נבנו משכבות שכבות. הצלחות, כישלונות, ניסוי וטעיה

גם האלבום "היום הגדול" כולל מצעד אורחים זוהר. מרנדי ניומן וניקי מינאז' ששרים עם צ'אנס, דרך ג'ון לג'נד, בן גיבארד מ"דת' קאב פור קיוטי" וג'סטין ורנון מ"בון איבר", ששותפים לכתיבה ולהפקה. כשעל הדרך צ'אנס מפגין שליטה וירטואוזית במוזיקה השחורה לדורותיה. גוספל, סול, פופ, היפ הופ קלאסי, טראפ. הכל פה, בשפע שלפעמים עולה על גדותיו. וצ'אנס הוא זמר וראפר מעולה ומפיק עם סטייל.

בעולם העתיק, לפני שהאלגוריתמים השתלטו על חיינו, כשהקיץ בשיקגו ובתל אביב נמשך לנצח ועוד לא תועד ותויג מכל כיוון, קריירות של אמנים נבנו משכבות שכבות. הצלחות, כישלונות, ניסוי וטעיה.

אלבום גדוש כמו "היום הגדול" היה מסימני ההיכר של אמן בשיא הקריירה. בדרך כלל בן ארבעים פלוס. אחרי סיבוב התקרחנות או שניים. אחרי התמכרות וגמילה. אחרי נפילה והתאוששות. מתוך הבורגנות הנעימה והחום המשפחתי, מוקף בחברים המוכשרים שאסף בדרך, היה האמן הוותיק מציג לראווה את נוצות הטווס המקצועיות שלו. היי, תראו אותי, תנו לי להזכיר לכם כמה אני מוכשר. שימו לב, אני מסוגל לעשות הכל.

עכשיו הזמן מתכווץ כמו אפליקציה. "היום הגדול" הוא כולה אלבום הבכורה של צ'אנס דה ראפר. עניין שנחגג השבוע בכל אתרי המוזיקה בעולם. וצ'אנס דה ראפר הוא כולה בן 26 ("היתה לי אובססיה עם מועדון ה-27 / עכשיו אני הופך לבן 27 בעצמי / שכח מבני ה-27, אלוהים, ותן לי לנשום אוויר", הוא שר, וקצת קשה להאמין לו שהוא גם מתכוון לכל מילה).

עכשיו הזמן מתכווץ כמו אפליקציה. "היום הגדול" הוא כולה אלבום הבכורה של צ'אנס דה ראפר. עניין שנחגג השבוע בכל אתרי המוזיקה בעולם. וצ'אנס דה ראפר הוא כולה בן 26

כל עניין ה"בכורה" הזה הוא כמובן קשקוש מוחלט. לצ'אנס כבר יש על המדף באולפן בשיקגו שלושה פרסי גראמי מ-2017, שאותם הוא מזכיר בכמה שירים ב"היום הגדול". רק שהקריירה שלו עד היום היתה מרוצפת במיקסטייפים. המיקסטייפ השלישי, "קולורינג בוק", היה זה שזיכה אותו בגראמי על "אלבום הראפ של השנה" ובשני פרסי גראמי נוספים, ל"אמן החדש הטוב ביותר" ו"הופעת הראפ הטובה ביותר".

ההבדל בין "מיקסטייפ" ל"אלבום" הוא עוד אחד מהעניינים הנוטריונים האלה של העידן החדש, שמעסיקים מאוד את תעשיית המוזיקה, אבל חולפים קילומטרים מעל הראש של אוהבי המוזיקה.

"מיקסטייפ" הוא שם שמלווה אותנו מימי האוספים המוזיקליים על קלטות. בהיפ-הופ, עולם שנשען בכבדות על דגימות וציטוטים משירים ישנים, "מיקסטייפ" הוא פשוט אלבום שמופץ בחינם, שלא למטרות רווח, ולכן לא מחויב להסדיר את כל עניין הזכויות של הדגימות.

שלושת המיקסטייפים הקודמים של צ'אנס הפכו אותו לכוכב על באמריקה. אחד הבולטים בבני דורו. ועכשיו, רגע לפני שהוא בן 27, הוא התפנה סוף-סוף להוציא "אלבום" כמו שצריך.

וכך, עוד לפני שהוציא את אלבום הבכורה שלו, צ'אנס כבר קיבל מרם עמנואל, ראש עיריית שיקאגו, את פרס "האקטיביסט הצעיר של השנה", אחרי שהקים וביסס (בשיתוף הספרייה הציבורית של שיקאגו) פרויקט לתמיכה בתיכוניסטים מוכשרים, הוביל יוזמה לצמצום השימוש בנשק (שהביאה אותו לשיחה בארבע עיניים עם הנשיא ברק אובמה בבית הלבן. השניים גם נפגשים לפעמים במשחקים של השיקגו בולס) וגם תרם מיליון דולר לבתי הספר התיכוניים של שיקגו. כך שבגיל 26 צ'אנס כבר מרגיש בשל לסכם את חייו. באלבום בכורה.

בשיר ROO הוא מארח את אחיו, טיילור בנט, ששר איתו "כולנו היינו דחוסים  בבית / בימים שבהם אבא היה הגבר של הבית / הרבה אבות עזבו, נטשו את הבית / אבא ג'ו ג'ק הקים להקה בבית / הוא אמר 'חבר אחד, רק חבר אחד בבית' / רק חבר אחד בכל העולם כולו / יבוא יום שיהיה לכם רק אחד את השני / לעולם אל תוותרו על זה לטובת אף אחד אחר".

אביהם של שני האחים, קן בנט (ששותף לכתיבת השיר "נצח" באלבום) הוא שם מוכר במעגלים הפנימיים של המפלגה הדמוקרטית בארה"ב. הוא היה יועץ של ברק אובמה בקמפיין שהוביל לבחירתו של אובמה לנשיאות ב-2008, ואחר כך סייע לרם עמנואל להיבחר לראשות עיריית שיקגו (מה שמסביר, כמובן, את הפגישות והפרסים שהוזכרו למעלה. משהו כמו הון-שילטון, בגרסת עולם ההיפ-הופ של שיקגו).

צ'אנס עצמו התגייס לפני שלוש שנים לסייע להילארי קלינטון בקמפיין הכושל מול דונלד טראמפ והוביל מצעד של אלפי אנשים אל הקלפיות בשיקגו. אחרי שטראמפ ניצח, צ'אנס אמר (בראיון לבי.בי.סי) "היה ברור שטראמפ הולך לנצח. כל מי שהופתע מהניצחון שלו היה עיוור לגזענות ולזרמי העומק בחברה ובפוליטיקה של אמריקה והעולם".

קשה למצוא הדים לכעס, לפוליטיקה ולאקטיביזם ב"היום הגדול". צ'אנס העדיף הפעם להשאיר אותם בחוץ ולהתמקד בחיים הטובים. הוא נהנה מאשתו ומהאבהות. הוא מוכר חולצות וכובעים. הוא עשיר. יש לו משפחה תומכת (הוא מספר עליה באריכות באלבום, אם אתם מתעניינים). וסיבוב ההופעות שלו ייפתח ממש בקרוב, כשהוא יהיה הדליינר בפסטיבל שיחגוג 50 שנה לוודסטוק בעוד שבועיים (לצד ג'יי זי, הקילרז, מיילי סיירוס והמון המון אחרים, כולל נינט טייב שתופיע יום לפניו באחת הבמות הקטנות של הפסטיבל).

רגע לפני גיל 27 לצ'אנס דה ראפר יש כל מה שאפשר לחלום עליו. לא שהוא ידע מצוקות גדולות כשהיה צעיר יותר. כיף לו. ושומעים את זה כמעט בכל רצועה ב"היום הגדול".

אמיר בן-דוד אוהב מוזיקה מאז סוף שנות השישים. כותב, מלחין, מנגן ושר ב״אבטיפוס״ מאז שנות השמונים. כותב בכיר וחבר מערכת בזמן ישראל

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 892 מילים
כל הזמן // יום שישי, 19 באפריל 2024
מה שחשוב ומעניין עכשיו
היום ה־196 ללחימה ● 133 חטופים עדיין בעזה

בכיר ישראלי: "התקיפה נועדה לאותת כי לישראל יש את היכולות לתקוף בתוך איראן"

בכירים ישראלים אישרו: ישראל תקפה באיראן ● גורמים איראנים אמרו כי התקיפה כוונה לבסיס אווירי סמוך לעיר אספהאן שבמרכז המדינה וכי לא נגרם נזק ● סבא"א אישרה שלא נגרם נזק לאתרי הגרעין של איראן במתקפה המיוחסת לישראל ● סוכנות דירוג האשראי S&P הורידה את דירוג האשראי של ישראל ● סוריה: "ישראל תקפה הלילה מתקני הגנה אווירית בסוריה, נגרמו נזקים"

עוד 12 עדכונים

התקיפה האיראנית – תקדים מסוכן

ב-7 באוקטובר קיבלנו קדימון אפוקליפטי לקץ המדינה היהודית על הקרקע. ב-13 באפריל קיבלנו קדימון לקץ המדינה היהודית מן האוויר. מספיק טיל גרעיני אחד שחודר את מעטפת ההגנה הישראלית כדי לשנות את מציאות חיינו מן הקצה אל הקצה. לכן אסור שההצלחה הפנומנלית של חיל האוויר הישראלי ובעלות בריתו תעוור את עינינו לסכנה.

*  *  *

מתקפת הטילים האיראנית על ישראל, שאירעה במוצ"ש האחרון, היא אירוע חסר תקדים בשלושה ממדים לפחות.

ד"ר ישי (ג'סי) פרס הוא סגן הנשיא לאסטרטגיה במכון הישראלי לדמוקרטיה ומחבר הספר "שנית לא תיפול: איך ישראל תשרוד במזרח תיכון גרעיני" (הקיפוד והשועל, 2022). צילום: עודד אנטמן

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 774 מילים
אמיר בן-דוד

רומא פסלה את כשריאל ותקבל בתגובה מפלגה רפובליקאית חדשה

הממשלה החליטה למנות את בני כשריאל, מוותיקי הליכוד וראש עיריית מעלה אדומים מזה שלושה עשורים, לשגריר ישראל ברומא ● האיטלקים הטילו וטו על המינוי וכינו את כשריאל "מתנחל קיצוני" ● הקהילה היהודית באיטליה זועמת והחליטה בתגובה להקים מפלגת ימין חדשה ● נציגי הליכוד והקואליציה ישתתפו בכנס היסוד בחודש הבא במילאנו ● וכשריאל? הוא בינתיים מונה לשגריר ישראל בהונגריה

עוד 720 מילים ו-1 תגובות

מלחמת עזה – עוד כתבות

המעורבות האזרחית בפעילות הרשויות עדיין קריטית

מדד הדמוקרטיה 2023 הראה שרמת האמון הציבורית ברשויות גבוהה בהשוואה לממשלה ואף עלתה מאז תחילת המלחמה. למען שירות מיטבי לאזרח, מנהל תקין ומניעת שחיתות, על האזרחים לפעול לחזק בהן מנגנוני שקיפות ובקרה, יידוע שוטף, הנגשת מידע ושיתוף הציבור ולא לאפשר למערכותיהן לפעול מכוח האינרציה.

*  *  *

מדד הדמוקרטיה הישראלית לשנת 2023, שערך מרכז ויטרבי במכון הישראלי לדמוקרטיה ופורסם לאחרונה, מראה שרמת האמון של האזרחים ברשות המקומית נמצאת במקום גבוה מאוד מבין מוסדות המדינה, גבוהה משמעותית מהאמון בממשלה, ואף עלתה מאז פרוץ המלחמה.

נתן מיליקובסקי הוא חוקר בתכנית לאתיקה שלטונית ומאבק בשחיתות במכון הישראלי לדמוקרטיה ודוקטורנט במחלקה למדע המדינה באוניברסיטה העברית בירושלים.

עו"ד עדנה הראל-פישר היא עמיתת מחקר במכון הישראלי לדמוקרטיה וראשת התכנית לאתיקה שלטונית ומאבק בשחיתות. צילום: אייל טוויג, TheMarker

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 633 מילים

המשרד להגנ"ס מציע 100% עצמאות אנרגטית ליישובי העוטף

כשעתיד העוטף מונח על הכף ומנהלת תקומה יוצאת לדרך, הנתון שהמשרד להגנת הסביבה הציג השבוע הוא דרמטי: במהלך פשוט ולא יקר אפשר להפוך את העוטף לחבל שיספק לעצמו את כל החשמל מהשמש וישמור על עצמאות אנרגטית גם בתרחיש עלטה במלחמה ● הפוטנציאל אדיר, אבל הניסיון מעורר חשש שהממשלה והמציאות הישראלית יצליחו להחמיץ גם הפעם את ההזדמנות המונחת לפתחנו

עוד 1,241 מילים

למקרה שפיספסת

הגיעה העת לשיחה רדיקלית וכואבת

החובה המוסרית הנעלה שלנו כחברה היא השבת כל החטופים והחטופות בכל מחיר. מאמר זה מתייחס לקרע הפנימי בתוך העם ונכתב מתוך חרדה עמוקה לעתיד החברה הישראלית לאור הקיטוב השורר בתוך החברה.

* * *

כאזרח חצוי זהותית בין זהות ערבית לא פלסטינית וישראלית לא יהודית, אך גאה באזרחות הישראלית-ערבית שלו. אני חרד ממה שעובר על החברה הישראלית – הן ברחובות, הן ברשתות החברתיות והן במסדרונות הכנסת.

עירן קייס הוא חוקר עצמאי

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
השפויים הרציונליים ובעלי ערכים דמוקרטיים ליברליים ישמחו להצטרף לקריאה. איך מנטרלים את הפונדמנטליסטים ומצרפים את הלאומנים, השמרנים, הפחדנים, הבורים הביריונים, מושחתים שזה אינו האינטרס ש... המשך קריאה

השפויים הרציונליים ובעלי ערכים דמוקרטיים ליברליים ישמחו להצטרף לקריאה.
איך מנטרלים את הפונדמנטליסטים ומצרפים את הלאומנים, השמרנים, הפחדנים, הבורים הביריונים, מושחתים שזה אינו האינטרס שלהם ועוד?
ואם אין דרך ביצועית לייצר קואליציות רחבות של שינוי בכל הצדדים, ויש ציר חיצוני שמועניין בחוסר יציבות ומשחק סכום אפס- מה עושים אז?…
מה ראלי לביצוע יציב?

עוד 577 מילים ו-1 תגובות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

שיקום התשתיות בעזה חיוני לבריאות הציבור בישראל

גם אם מוות המוני מרעב הוא לא איום מיידי על תושבי עזה, הרי שבלי מים זורמים, חשמל וביוב תקין, רצועת עזה תהפוך למרבץ של מחלות בלתי נשלט ● מכון המחקר "מיתווים" פרסם מסמך בנושא מצב התשתיות בעזה, הכולל גם שורה של המלצות: "בצד שלנו צריכים להבין גם את המשמעות של זליגת מחלות, או זיהומי מים ותשתיות"

עוד 1,358 מילים

עקורים

ישראל ללא ספק נמצאת בצומת החלטה קריטי, אולי אפילו היסטורי ● ישראל חייבת לשמר את הקואליציה האזורית ולוודא שהמומנטום המדיני לטובתה נשמר ● לכן, קשה להבין את הזחיחות בדברים שנשא אמש נתניהו, שהיו על גבול המתריסים כלפי מי שעמדו לצדנו ללא כל תנאי ● במקביל ראיסי מתח את גבולות האיום נגד ישראל עוד יותר, בניסיון לקבוע בשטח מציאות שתכבול את ידיה של ישראל ● פרשנות

עוד 695 מילים

המדינה מחפשת מועמדים לתפקיד רשם התאבדויות

רשם לאובדנות יסייע לרשויות להיות מודעות למצבי סיכון ולפעולות שעשויות למנוע התאבדויות ● לתפקיד החדש נמצא תקן ב-2022, אך רק ב-2023 יצא מכרז פנימי של משרד הבריאות - ורק כעת התפרסם מכרז פומבי ● מאז השבעה באוקטובר מופץ מידע מנופח ושגוי של מספר המתאבדים בקרב ניצולי הטבח במסיבה ברעים

עוד 432 מילים ו-1 תגובות
היום ה־195 ללחימה ● 133 חטופים עדיין בעזה

ארה"ב הטילה וטו: הרשות הפלסטינית לא תקבל חברות מלאה באו"ם

ממשל ביידן מקדם: נורמליזציה עם סעודיה תמורת התחייבות למדינה פלסטינית ● הבית הלבן: "ישראל הסכימה לקחת בחשבון את דאגות ארה"ב לגבי רפיח" ● דיווח: חשש בישראל מצווי מעצר בינלאומיים נגד נתניהו ובכירים נוספים ● ראש ה-CIA: "הדיפת המתקפה האיראנית על ישראל הייתה נכשלת ללא המודיעין האמריקאי" ● מצ"ח פתחה בחקירת אירוע בו מחבלים שנעצרו בעזה מתו במהלך הבאתם לישראל

עוד 58 עדכונים

ממשל ביידן הזהיר את נתניהו שלא לעשות את אותן טעויות שעשתה ארה"ב - אבל כבר אפשר לומר בבטחה שהעצה לא התקבלה ● כעבור שישה חודשים עדיין אין תוכנית ליום שאחרי המלחמה, אומרים בכירים אמריקאים ● בשיחות פרטיות, רוב גורמי הביטחון בישראל מודים כי הממשלה אינה מציאותית ביחס לשלטון שאחרי המלחמה ● כל הסימנים מבשרים על שקיעה ארוכה ועקובה מדם בבוץ

עוד 1,556 מילים

משרד החקלאות מתיר דיג בעונת הרבייה

פקיד הדיג היה אמור לאפשר לדגה בים התיכון להתאושש בחודשים מאי–יוני, אך בשל הגבלות המלחמה הדיג הותר גם בחודשים אלה ● בארגוני טבע וזכויות בעלי חיים דורשים מבית המשפט לבטל את ההחלטה ● לטענתם, פקיד הדיג לא אמור לאזן בין אקולוגיה ופגיעה בבעלי החיים לבין פרנסת הדייגים: "פקיד הדיג מאפשר פגיעה ברוב הדגים המתרבים בעונה הזו" ● משרד החקלאות: מאזנים בין שמירה על משאב הדגה ובין פרנסת הדייגים

עוד 1,448 מילים

היועמ"שית חייבת להורות על חקירה נגד שקד, נוה ואורנשטיין

אחרי חשיפת הקנוניה בין אורנשטיין לנוה, אתמול התפרסמו ההקלטות המלמדות כי נוה שיתף את שרת המשפטים דאז שקד באינטרס הכלכלי במינוי אורנשטיין ● שקד עצמה אמרה בהקלטה שהיא לעולם לא הייתה ממנה את אורנשטיין נוכח חוות הדעת של ועדת האיתור ● ליועמ"שית אסור להתמהמה – ולהורות על חקירה מיידית ● פרשנות

עוד 786 מילים ו-2 תגובות
היום ה־194 ללחימה ● 133 חטופים עדיין בעזה

ראש ממשלת קטאר: דוחה שוקלת מחדש את תפקידה כמתווכת בין ישראל וחמאס

לוחם נפצע באורח אנוש וארבעה נפגעו באורח קשה בתקיפה של חזבאללה, שבוצעה באמצעות כלי טיס לא מאויש, בערב אל־עראמשה שבגליל; צה"ל בתגובה הפציץ בעומק לבנון ● דיווח: בצבא מעריכים שהפיצוץ שבו נפצעו בתחילת השבוע ארבעה חיילים בשטח לבנון נגרם מנפל ולא ממטען, כפי שטענו בחזבאללה ● פורסם תיעוד חדש מחטיפתו של ירדן ביבס לרצועה ב־7 באוקטובר

עוד 38 עדכונים

דרעי לא יציל יותר את נתניהו

במרפסת דירתו בירושלים, מקיים יו"ר ש"ס את כל הפגישות שלו בין ישיבות קבינט המלחמה התכופות ● שם, בשיחות פרטיות, דרעי אומר שעדיף ללכת לבחירות ולגבש הסכמה לאומית רחבה מאשר להישאר עם ממשלה ימנית צרה ומבהיר: "אחרי הבחירות הבאות לא נלך עם נתניהו על אוטומט" ● הוא במיוחד סולד מההתנהלות של סמוטריץ' ובן גביר - ולא פחות, מהפשרנות של נתניהו מולם ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 718 מילים ו-1 תגובות

מגורים על חשבון ההורים

צעירים רבים הגיעו לקצה גבול היכולת הכלכלית ומתקשים להתמודד עם המשכנתאות, מחירי הדירות והריביות הגבוהות ● הפתרון שמאפשר בנק ישראל – לגלגל את החוב על חשבון ההורים ● פרשנות

עוד 974 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה