חיילי טליבאן מפטרלים ברחובות קאבול, אפגניסטן, 18 באוגוסט 2021 (צילום: AP Photo/Rahmat Gul)
AP Photo/Rahmat Gul
מעבר לגבול

מדינות ערב עוקבות אחר המתרחש בקאבול בחשש גובר

השליטים הערבים צופים בנעשה בקאבול בחרדה גדולה: לכל אחד מהם יש את הטליבאן שלו הנושף בעורפו, וארה"ב הופכת לפרטנר לא אמין ● מצרים ממשיכה במאמצי התיווך בין ישראל לחמאס ● המשבר הכלכלי בירדן מסכן את יציבות הממלכה ● באלג'יריה נלחמים בשרפות ובפייק ניוז - שניהם קטלניים ● ובאיראן מציינים 68 שנה להפיכה שארעה בסיוע ה-CIA ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזה"ת

עוד 1,100 מילים
כל הזמן // יום שישי, 26 בנובמבר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

בעקבות גילוי של וריאנט חדש - שבע מדינות באפריקה הוגדרו כאדומות

כל השבים ממדינות אלה - בהן דרום אפריקה, נמיביה ומוזמביק - יידרשו להיכנס לבידוד במלוניות למשך שבעה ימים ● נציב תלונות הציבור על השופטים קורא לבחון את המשך כהונתו של הרב הראשי יצחק יוסף כדיין בבית הדין הרבני הגדול ● המשטרה צפויה לזמן את מפקד כלא גלבוע להעיד בפרשת הסרסור בסוהרות

עוד 45 עדכונים

סקירה אזורית בחסות איראן, סוריה הופכת יותר שיעית

אין מתנות חינם: המשטר הסורי משלם כבר מספר שנים את החוב עבור הסיוע האיראני הצבאי-כלכלי במלחמת האזרחים. מלבד מכירה פומבית של נכסים סורים לאיראן, נאלצת הממשלה הסורית להעלים עין ממאמצי איראן להפיץ תעמולה שיעית בחברה ולנסות לשנות את אופייה המוסלמי-הסוני המסורתי של סוריה. בשבוע שעבר בוטלה לראשונה משרתו של המופתי (פוסק ההלכה) הסוני של המדינה. עד כמה עמוקה החדירה הדתית השיעית לסוריה? כיצד תהליך זה ישפיע על היחס לישראל?

*  *  *

סוריה נחשבת בעולם הערבי המוסלמי ל"מצודת הסונה", לב ליבה של המסורת הסונית השמרנית. המסגד האומיי בדמשק מסמל את שיא תפארתה של הח'ליפות הערבית הסונית בימי הביניים, שמרכזה היה בסוריה. אלא שבעשורים האחרונים התערער המצב ההיסטורי המסורתי.

סוריה נחשבת בעולם הערבי המוסלמי ל"מצודת הסונה", לב ליבה של המסורת הסונית השמרנית. אלא שבעשורים האחרונים התערער המצב ההיסטורי המסורתי

בשנות ה-60 תפסו את השלטון בסוריה בהפיכה צבאית קצינים ממפלגת הבעת', ברובם מהכת העלווית. שליטת המיעוט של העדה העלווית על הרוב הסוני הפכה לעובדה מוגמרת עם השתלטות משפחת אסד על השלטון (1970). 

החידה הדמוגרפית של סוריה

לפני מלחמת האזרחים חיו בסוריה כ-22 מיליון תושבים, שרובם מוסלמים סונים (כ-70%) אך היא נשלטת ע"י המיעוט העלווי (11%), כת שמקורה באסלאם השיעי. המיעוט העלווי שולט בסיועם של מיעוטים נוספים: האיסמעאילים, הנוצרים והשיעים מהזרם המרכזי.

אלא שמצב דמוגרפי זה השתנה לחלוטין. יש לקחת בחשבון את תוצאות מלחמת האזרחים (2011-2017): בין חצי מיליון למיליון הרוגים וכחמישה מיליון פליטים. רוב הנפגעים הם מקרב הרוב הסוני שקופח במשך שנים ארוכות, אליו השתייכה האופוזיציה. אלא שיש לקחת בחשבון גם את עשרות ההרוגים מקרב החיילים של המשטר, בהם עלווים רבים. בנוסף, מספר הפליטים ששבו לסוריה מאז סיומה של המלחמה ברוב האזורים (2017) אינו ידוע.

למשוואה המסובכת והבלתי מדויקת הזו מצטרף הגורם הדמוגרפי של שכירי החרב. איראן ייבאה לסוריה החל משנת 2012, וביתר שאת מ-2015, מיליציות של שכירים מקהילות שיעיות מאיראן, פקיסטן ואפגניסטן, וגם מעיראק ומלבנון (חיזבאללה). מדובר בעשרות אלפי אם לא מאות אלפי לוחמים ששהו ועדיין שוהים בסוריה תקופות ארוכות. לפי פרסומי האופוזיציה, רבים מהם נשארו בסוריה כתושבי קבע ויושבו בבתים שנעזבו ע"י פליטים.

המצב דמוגרפי בסוריה השתנה לחלוטין. יש לקחת בחשבון את תוצאות מלחמת האזרחים (2011-2017): בין חצי מיליון למיליון הרוגים וכ-5 מיליון פליטים. רוב הנפגעים הם מקרב הרוב הסוני שקופח שנים

הדוגמה הטובה ביותר לתופעה זו היא שכונת סת זיינב בבירה דמשק, שהפכה למושבה שיעית המכונה "קום הקטנה" (בקום עיר קודש ומרכז דתי באיראן). יש המכנים אותה בציניות "הדאחיה של דמשק" (כמו הפרבר הדרומי של ביירות). האופוזיציה הסורית כינתה את התיישבות השיעים בסוריה במילת הגנאי "מֻסְתַוְּטִינִין" (מתנחלים), מונח שהיה בעיקר בשימוש הפלסטינים עד כה.

אתרים דתיים שיעים

אחת התופעות המדאיגות ביותר את הרוב הסוני במדינה, היא הקמתם של אתרים שיעים, חלקם היסטוריים וחלקם חדשים מומצאים, לצורך יצירת מרכזי עלייה לרגל לאוכלוסייה השיעית. מטרתם של קברי הצדיקים השיעים לחזק את "המעבר היבשתי", אותו מעבר צבאי מאיראן עד ללבנון, דרך עיראק וסוריה. לאורך כל המסלול מוקמים אתרים דתיים שיעים האמורים לשמש הסוואה לפעילות צבאית וגם תשתית אזרחית שיעית לחניה ואספקה ללוחמי המיליציות השיעיות ואנשי משמרות המהפכה האיראניים.

העלייה לרגל (זִיַארַה) של השיעים לאתר סת זיינב הפכה לאירוע המוני. אם בעבר עלו לשם כמה אלפי שיעים, הרי שבשנים האחרונות מדובר במאות אלפים. השיעים מעריצים את זיינב, נכדתו של הנביא מוחמד ומנהיגת הניצולים מטבח כרבלא בעיראק, בו מת חוסיין בן עלי (680 לספירה). ביום הטבח מתאבלים השיעים ועולים לרגל לקברי משפחתו.

אחת התופעות שמדאיגות את הרוב הסוני במדינה, היא הקמת אתרים שיעים, חלקם היסטוריים וחלקם חדשים מומצאים, לצורך יצירת מרכזי עלייה לרגל לאוכלוסייה השיעית

קברים של ניצולות נוספות מכרבלא שהפכו לקדושות שיעיות מהווים בשנים האחרונות מוקדים לעלייה לרגל, כגון בנותיו של חוסיין, רוקייה וסוכיינה בדמשק. אפילו טיפת דם שזלגה מראשו הערוף של חוסיין הנמצאת על אבן בעיר חלב, הפכה למוקד חשוב של עלייה לרגל שיעית בצפון סוריה.

איראן תרמה גם כספים לשיפוץ ובנייה מחדש של קברו של חוסיין בן חמדאן אל-חציבי, מייסד הדת העלווית שהיה גם איש הלכה שיעי חשוב. קבר זה מהווה מקום עלייה לרגל משותף, לשיעים ועלווים כאחד.

אוניברסיטאות שיעיות

עד לשנות האלפיים התקיימו בסוריה רק שני חַוְּזות – מרכזי לימוד שיעים בדמשק: החוזה של ח'ומייני והחוזה של סת זיינב. מאז הוקמו עשרות חַוְּזות, חלקן סניפים של אוניברסיטאות דתיות איראניות, עם מלגות נדיבות לתלמידיהן. לא מעט מתלמידי המוסדות הללו נשארו והתיישבו בסוריה, קיבלו אזרחות ואף עסקו בתעמולה להפצת השיעה והאסכולה הג'עפרית.

ביטול משרת פוסק ההלכה הסוני

ב-15 לחודש הנוכחי פרסם הנשיא אסד צו בעל משמעויות מרחיקות לכת. צו מספר 28 נקרא בשם המכובס "הרחבת סמכויות המועצה ההלכתית של משרד הווקף (הדתות)", אך למעשה, לפי תוכנה, מבוטלת למעשה לראשונה בהיסטוריה של סוריה משרת המופתי (פוסק ההלכה) של סוריה.

החודש פרסם אסד צו בעל משמעויות מרחיקות לכת, תחת השם המכובס "הרחבת סמכויות המועצה ההלכתית של משרד הווקף", שמבטלת בפועל, לראשונה בהיסטוריה של סוריה, את משרת המופתי של סוריה

פרשנים בעולם הערבי פרשו צעד זה כחמור ביותר. כתבי עיתון "אל-קודס אל-ערבי" היוצא בלונדון הביעו תמיהה וזעם על ההחלטה.

סמכותו של המופתי עברה למועצת הפסיקה, בה משמשים לא פחות משבעה אנשי דת שיעים, בעלי נטייה פרו-איראנית. סעיף 2 בצו קובע כי ההלכה תיקבע "על בסיס כל האסכולות באסלאם", כלומר גם שיעה.

כתבי העיתון ראיינו את בשיח' מוטיע אל-בטין, ראש "המועצה האסלאמית הסורית" (ארגון אופוזיציה), שהביע זעזוע מההחלטה:

"אין חשיבות רבה לעובדה שפיטרו את המופתי הסוני אחמד חסון, בו השתמש המשטר להצדקת פשעיו. הסכנה הגדולה היא שאין כעת בסוריה מופתי כלל, מה שמשרת את מטרתה של איראן לשנות את זהותה של סוריה ולהחליש את מעמדו של הרוב הסוני".

לטענת מומחים משפטיים, השיעים, המהווים בקושי אחוז מהאוכלוסייה, יקבלו ייצוג בלתי פרופורציונלי ויהוו לא פחות משליש מחברי ועדת הפסיקה. יש החוששים שהניסוח "כל האסכולות" כולל אפילו אנשי דת מכתות כמו עלווים, דרוזים ואסמעאילים.

נדל"ן איראני

"המכירה הפומבית של סוריה" כפי שמכנים מנהיגי האופוזיציה את ההשתלטות האיראנית על נכסים סורים, כוללת מכירה של חלקים מנמל לאד'קיה ונדל"ן של סורים שברחו מהמדינה ולא שבו.

"אין חשיבות רבה לפיטורי המופתי הסוני אחמד חסון, בו השתמש המשטר להצדקת פשעיו. הסכנה היא שאין כעת בסוריה מופתי, מה שמשרת את מטרת איראן לשנות את זהות סוריה ולהחליש את מעמד הרוב הסוני"

שלטון בשאר אל-אסד חוקק מספר חוקים בשנים האחרונות, המאפשרים לשוהים זרים לרכוש רכוש בסוריה (חוק מס. 11 משנת 2011) בתנאי שישמשו משלחות דיפלומטיות וארגונים אזוריים ותרבותיים. חוקים אחרים מאפשרים לממשלה להפקיע נכסים של מהגרים שלא שבו לבתיהם. כל החוקים הללו נועדו לאפשר את ההשתלטות האיראנית על נכסי הנפקדים.

אין "זכות השיבה" לסונים

במלחמת האזרחים תחת הסיסמה "המלחמה בטרור", ערכו הצבא הסורי והמיליציות השיעיות טיהור אתני באזורים רבים בסוריה, בהם המרחב שבין חומס לחלב, דיר א-זור במזרח ולאד'קיה במערב (האזור העלווי). חיזבאללה ערך טיהור אתני באזורי קלמון ואל-קוצייר הסמוכים לגבול לבנון, עליהם השתלט.

לא מעט פרשנים בעולם הערבי כתבו כי מצב הפליטים הסונים בסוריה גרוע בהרבה מזה של הפליטים הפלסטינים מ-1948 ו-1967. עשרות אלפים מאנשי האופוזיציה הסונית פונו מאזורים שכבש המשטר בסיוע רוסי לאדליב שבצפון מערב סוריה, בתקווה כי יחוסלו שם בשלב האחרון של המלחמה, מעין "מחנה ריכוז".

פרשנים רבים בעולם הערבי כתבו כי מצב הפליטים הסונים בסוריה גרוע בהרבה מזה של הפליטים הפלסטינים. עשרות אלפים מאנשי האופוזיציה הסונית פונו לאדליב, בתקווה שיחוסלו שם בהמשך, מעין "מחנה ריכוז"

קרוב לוודאי שהמצב בסוריה לא ישוב לקדמותו בטווח הקרוב. מחנות הפליטים הסורים בלבנון, טורקיה וירדן מתרוקנים אט אט. הפליטים ממשיכים למדינות אחרות במזרח התיכון ובאירופה ואינם שבים לסוריה, שהיא מדינה הרוסה וענייה.

הנשיא אל-אסד אינו מעוניין בשיבתם של הפליטים, שרובם תומכי אופוזיציה סונים. רבים מהפליטים נמנעים מלשוב מחשש כי יחוסלו, ייעצרו או שייאלצו לחיות תחת מעקב המוח'אבראת (המשטרה החשאית).

תעמולה שיעית מופעלת כל הזמן ובכל רחבי סוריה. העוני, הרעב והמחלות (גם קורונה) מסייעים להצלחת התעמולה. כפרים שלמים מוכנים לקיים טקסים שיעים בתמורה לאספקת מזון. צעירים רבים מעדיפים להתגייס למיליציות שיעיות המציעות משכורת ותנאים טובים יותר מהצבא הסורי.

אין ספק כי מטרת השיעיזציה של סוריה היא להקים תשתית אזרחית ודתית שתסייע להפוך את המדינה כולה לחזית מלחמה איראנית נגד ישראל. אלא שתהליך זה אינו מדאיג רק את ישראל, אלא בעיקר את מיליוני הסונים, החוששים כי מעוזה של הערביות הסונית יהפוך לזירה איראנית ושיעית.

ד"ר ירון פרידמן הוא בוגר אוניברסיטת סורבון בפריז, חוקר מרצה ומורה לערבית בחוג ללימודי המזרח התיכון והאיסלאם באוניברסיטת חיפה. היה פרשן לענייני ערבים בויינט, ספריו "העלווים – היסטוריה, דת וזהות" (2010) ו"השיעים בארץ ישראל" (2019) יצאו לאור באנגלית בהוצאת בריל-ליידן. מנהל את הניוזלטר "השבוע במזרח התיכון", שאליו אפשר להצטרף כאן: https://did.li/CWtlC. לפודקאסט של ירון "השבוע במזרח התיכון": https://did.li/mAz5q

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,229 מילים

הבנות עושות רשימה מי שווה אונס, הבנים מחקים את מה שראו בפורנו

משבר הקורונה העצים את האלימות בקרב הנוער ● פי-2 מהם דיווחו על אלימות בבית, פי-3 מעורבים בפשיעה, פי-3.5 נחשפים לאלימות ברשת ● גם תופעת החיזור האלים התגברה בקרב הצעירים ● הנוער מבולבל ומערכת החינוך לא נותנת מענה מספק ● תלמידה: "אני מפחדת להיכנס לשירותים בבית ספר, ואם יש חלון אני מפחדת שמישהו יצלם אותי"

עוד 1,659 מילים

סין מחפשת למנף את הסכסוך הישראלי–פלסטיני כדי לנגח את ארה"ב

ברקע המלחמה הקרה החדשה עם ארה"ב, סין מגלה נכונות להפוך לשחקן מרכזי באזור ולכפות על ישראל את פתרון שתי המדינות ● בזמן שבכירים ישראלים מנסים לשכנע את ארה"ב לא לחתום על הסכם גרעין חדש, איראן מבינה שלאמריקאים אין פנאי למלחמות במזרח התיכון ● פרשנות

עוד 946 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

על פי הערכות, כ־130 אלף בתים בחברה הערבית מחוברים לרשת החשמל הארצית באופן בלתי חוקי, חלקם ביישובים מוכרים על ידי המדינה ● כולם מסכימים שחייבים לעשות משהו, אבל אין הסכמה בשאלה מה צריך לעשות ● חוק החשמל של רע"ם עשוי לפתור את הבעיה, אבל מתנגדיו בממשלה טוענים שמדובר בפרס לעבריינות

עוד 1,595 מילים

כיצד להתגונן מפני הטרדה מינית בחברה החרדית

כבן לחברה החרדית, גם אני בתור ילד אהבתי לקרוא את הספרים של חיים ולדר, וכמו רבים במגזר החרדי גם אני הוכיתי לאחרונה בתדהמה, כאשר נודע לנו שיש מספר נשים הטוענות שחיים ולדר הטריד אותן.

תהיתי לעצמי אם ניתן ללמד ילדים להתגונן מפני תוקפים כאלה, ואם כן, כיצד הייתי מלמד את ילדיי להתגונן מפני תוקף פוטנציאלי כדי למנוע מהם סבל ועוגמת נפש רבה בעת התקיפה וטראומה לשנים ארוכות ועצובות.

אני חושב שחשוב לעסוק בנושא, בפרט אנו, בני המגזר החרדי, הרגילים לחשוב שברוך ה', ה' שומר עלינו ואצלנו זה לא יקרה. צריך לעשות השתדלות ואני תוהה בכאב מדוע לא לימדו אותנו על העניין, ומה מנע ממני להפוך לקרבן כשהייתי צעיר וחלש?

בפרט אנו, בני המגזר החרדי, רגילים לחשוב שברוך ה', ה' שומר עלינו ואצלנו זה לא יקרה. אני תוהה בכאב מדוע לא לימדו אותנו על העניין, ומה מנע ממני להפוך לקרבן כשהייתי צעיר וחלש?

העניין חשוב בפרט לחברה החרדית, שהרי אנו בבעיה חזקה בנושא. אנו בחברה מחנכים לצייתנות. ורבים מהפוגעים הם לא רק אנשים חינוך, אלא אנשי דת עם סמכות בעולם החברתי החרדי. מי מאיתנו ירצה להסתבך בשמועות רעות שיפגעו בו בשידוכים או יפגעו בשם ילדיו בשידוכים? כתוצאה מכך רבים נתונים בסכנה כזו והייתי מצפה לשיחות בנושא ולחינוך נגד אלימות מיניות במרחב.

והנושא גם חשוב לדת, שהרי מחקרים רבים מצאו שאם אדם דתי סבל מאלימות מינית על ידי אדם בעל סמכות דתית, יש לו סיכויים רבים יותר לנטוש את הדת והאמונה, לא עלינו.

ואולי מכיוון שאנו חברה כה צייתנית אז לא חינכנו להגנה עצמית מעצימה, כי זה נתפס כעלול לעורר את הילד למרדנות – ולא כך אפשר ללכת בדרך האמצע, לחנך הילד להתכונן מפני עבירות חמורות ומאידך לכבד את המערכת.

לצערי אני מכיר באופן אישי מכר, בחור ישיבה יקר מישיבה מובחרת, המתקשה כיום בשידוכים כי הוא חווה אלימות מינית במגזר. הוא הלך למטפלים רבים ולוקח כדורים המומלצים לו, אך מזור לנשמתו הפגועה אין. כיום הוא תקוע בשידוכים ואינו יודע מה לעשות עם עצמו, והכל בגלל העבר הטראומטי שלו. עצוב מאוד.

במניעת תקיפות מיניות במגזר יש את ההיבט של הפוגע ואת ההיבט של הנפגע. בהיבט של הפוגע, צריך לחנך חינוך מיני לאור ההלכה והמוסר ובכך נחסוך ונמנע הטרדות מיניות של חבר'ה שהטרידו מחוסר מודעות לחומרת המעשים. נמנע בדרגה מסוימת אולי גם התרגלות למצב זה, ואז כשאדם פוגע חסר מודעות נחשף לכך שהוא חוטא גדול ועבריין מיני – אולי הוא מתייאש מעצמו ולא רואה סיבה להפסיק כבר. ועל ההיבטל של הנפגע, אדבר בהמשך.

בנוסף, אם בכל פעם שמתפרסם סיפור של תקיפה מינית במגזר נתקוף את הקרבנות כאילו פיתו את התוקף וכדומה, אזי לא יהיה תמריץ למותקפים ומותקפות להוקיע את התוקף. הם יחששו שדעת הקהל במגזר תתקוף אותם, ואולי גם תייחס להם שיתוף פעולה עם החילונים נגד אנשי סמכות חרדיים.

לגבי חינוך והעצמת הנפגע האופציונלי, לא ברור אם ניתן בכלל להתגונן לגמרי מפני פגיעה מינית, אבל המחקר מצא שמי שעבר אימוני הגנה עצמית מעצימה מגן על עצמו טוב יותר ממי שלא. לעתים ניתן להתגונן על ידי איומים וצעקות על הפוגע או על ידי הכאת הפוגע בסטירות, באגרופים, בבעיטות ונשיכות. ואפשר גם לברוח או לחסום את מכות התוקף על ידי תרגילי חסימה.

לצערי אני מכיר באופן אישי מכר, בחור ישיבה יקר מישיבה מובחרת, המתקשה כיום בשידוכים כי הוא חווה אלימות מינית במגזר. הוא הלך למטפלים רבים ולוקח כדורים המומלצים לו, אך מזור לנשמתו הפגועה אין

התגובות לתקיפה בטבע האנושי וגם בקרב בעלי החיים הן החזרת מלחמה, בריחה או קפיאה. ולפעמים כשאנו נוהגים ברכב ולפתע יש בעל חיים או ילד על הכביש, שבמקום להימלט מאיתנו קופא ונשאר במקומו. מתברר שמסיבות אבולוציוניות הגוף משתק אותו כדי שלא יהווה איום על הטורף, כדי שזה לא יתביית עליו ויהרוג אותו. כך לעתים גם בתקיפה מינית, הגוף קופא, אולי בנסיון אינסטינקטיבי להיעלם מן העין.

למעשה המותקף שנהיה משותק או קופא לא עושה זאת בכוונה, אלא איבד שליטה על גופו. מצב טבעי זה למעשה מעניק יתרון לתוקף, שבעצם האיום שלו משתק את הקרבן.

הרעיון בהגנה עצמית מעצימה הוא לתרגל מצבי סכנה. לתרגל פתרונות ובכך אולי להיות מוכנים יותר לקראת תוקף עתידי. לא תמיד זה יעזור, אבל כשתוקף מזהה אדם שמתנגד, אפילו מילולית, לעתים הוא יחשוש להסתבך בבעיות.

בעולם שלנו יש לא רק יצר הטוב, יש גם יצר הרע. ויש אנשים שהם בעלי יצר הרע חזק ושומה עלינו להתגונן מפניהם. חובה עלינו ללמד את ילדינו הרכים והתמימים להתכונן לקראתם ולתרגל מצבים לא נעימים שיכולים לקרות ודרכי התנגדות למצב הזה, ובכך אולי לנסות להכין אותם טוב יותר לחיים.

חוץ מיצר הטוב, יש בעולמנו גם יצר הרע. ויש אנשים שהם בעלי יצר הרע חזק ושומה עלינו לנסות התגונן מפניהם. חובה עלינו ללמד את ילדינו הרכים והתמימים להתכונן ולתרגל מצבים לא נעימים שיכולים לקרות

לאחר התחקיר שהתפרסם בהארץ על הידוען החרדי חיים ולדר, רבים ממכרי ברשתות החברתיות טרחו להגן על שמו הטוב. זאת למרות שהם לא מכירים אותו אישית. הרבה אמרו שעדות ממקור אחד של עיתון הארץ אינה אמינה וצריך עוד עדויות.

לפיכך אני קורא להקים בחברה החרדית בית דין לענייני צניעות כמו פורום תקנה בחברה הדתית לאומית העוסק בענייני פגיעה מינית. ושם ימונו כמה פעילי ציבור ובכך יקדמו הוקעה של אנשים נקלים שעשו מעשים שלא יעשו בחברה החרדית.

צריך בית דין שינוהל על ידי גורמים מתונים בנושא, שלא יתקפו בפזיזות את הקורבנות. צריכים להיות שם צעירים שיתחלפו כל כמה שנים. א. כדי שלא יאשימו רבנים גדולים שמשהים פרסום לא מספיק אמין או לא מספק כהגנה על הפוגע או האנס. ב. כדי שיהיה אכפת להם. ג. כדי שתהיה תחלופה וככל שיהיו יותר רבנים יהיה יותר קונצנזוס.

בית דין כזה יכול לקדם מהפכת מודעות בחברה החרדית, ולמנוע מאנשים המתקשים להאמין עד להרשעה מוחלטת בבית משפט להכחיש את הפגיעה ובעצם להגן על התוקף המיני.

לפיכך אני קורא להקים בחברה החרדית בי"ד לענייני צניעות כמו פורום תקנה בחברה הדתית לאומית, לענייני פגיעה מינית. פעילי ציבור שיקדמו הוקעה של אנשים נקלים שעשו מעשים שלא יעשו בחברה החרדית

אני מציע לקרוא לבית הדין "בית דינה ותמר" על שם דינה בת יעקב אבינו ועל תמר בת דוד המלך שסבלו גם הן מפגיעה מינית אכזרית.

גרשון הלוי מושקוביץ הוא סטודנט, משורר, מסאי, פעיל תרבות חרדי ירושלים, מרצה ומדריך על החברה החרדית. להזמנת סיורים והרצאות: 0532866789

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 930 מילים
עודכן אתמול

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

"אני מתנגד באופן חד-משמעי לפיצול המוצע בין ראש התביעה לבין היועץ המשפטי לממשלה", אמר השר לשעבר דן מרידור בראיון לפני כעשור ● גם אם דעתו התרככה מאז, בחירתו לייצג את הממשלה בוועדת האיתור מסמנת שהיוזמה לפצל את התפקיד נמצאת בדרך לגניזה, חלקית או מלאה ● ובינתיים צצים רעיונות חדשים בתחום ההעמדה לדין של בכירי המערכת הפוליטית ● פרשנות

עוד 1,167 מילים

ראיון מסע הקסם המסתורי של פיטר ג'קסון

הסדרה "הביטלס: Get Back", שתעלה מחר לדיסני, הפכה לארוע התרבות הגדול של השנים האחרונות ● 52 שנה אחרי שהתכנסו במשך שלושה שבועות להקליט את מה שיהפוך לאלבום האחרון שלהם, חברי הביטלס נחשפים בתיעוד חסר תקדים ובאיכות פורצת דרך ● הבמאי זוכה האוסקר פיטר ג'קסון בראיון לזמן ישראל: "משום מקום מגיע האוצר המדהים הזה. זה עדיין מטריף לי את המוח"

עוד 1,236 מילים

מכרזי התחב"צ בישראל מתעדפים מחיר. בהולנד מעדיפים שירות

במכרז על הפעלת קווי אוטובוס בהולנד, 46% מהניקוד ניתן לאיכות השירות; בישראל - 63% מהניקוד ניתן להצעה שתחסוך הכי הרבה כסף לקופת המדינה ● במשרד התחבורה משוכנעים שהשיטה המקומית היא זו שדווקא מבטיחה שהנוסעים יקבלו תחבורה ציבורית איכותית

עוד 883 מילים

גבעת עמל, הפרקים הבאים

בדיקת זמן ישראל עיריית תל אביב והמדינה להוטות למכור קרקעות לבנייה בדרום-מזרח ת"א וביפו ● לשם כך הוגשו בשנים האחרונות מאות תביעות בטענה של פלישה ● התושבים הוותיקים נדרשים להוכיח בעלות ודורשים דירה כנגד דירה ● בעירייה מוכנים לפצות רק ראשי משפחות, פחות מכך את הילדים ● עורך דין: "האנשים האלה לא שונים מבני קיבוצים, מושבים ואחרים שאיתם הגיעו להבנה"

עוד 3,140 מילים

ועדת המינויים מנסה לעצור את מינויו של עמיר פרץ לדירקטוריון התעשייה האווירית

הוועדה, שפסלה את מינוי פרץ לראשות תע"א, הזהירה את הממשלה - שתדון במינוי בשבוע הבא - מחזרה למינויים פוליטיים ● חברי ועדת הפרס עתרו לבג"ץ בעקבות ההחלטה שלא לעניק את פרס ישראל לפרופסור עודד גולדרייך ● ניר חפץ על "וואלה": "היענות האתר הייתה טוטאלית; אנחנו, מטה הליכוד, קבענו מה יהיו האייטמים" ● גנץ חתם על הסכם לשיתוף פעולה ביטחוני עם מרוקו

עוד 56 עדכונים

זה לא כמות המנדטים אלא איכות הקואליציה

ראש הממשלה לשעבר מתפאר בסקרים שבהם הוא מוביל בפער גדול במידת ההתאמה לראשות הממשלה ובמספר המדנטים הרב שיביא לליכוד ● אבל חבריו למפלגה מפנימים שאחרים אמנם יביאו הרבה פחות מנדטים, אבל יש להם סיכוי להרכיב ממשלה - מה שאין לנתניהו ● ובינתיים: בחסידות בעלז מנסים להריץ תסריט כניסה לממשלה הנוכחית, וצחי הנגבי נוסטלגי ● שלוש הערות

עוד 663 מילים

שב"כ וצה"ל הודיעו אתמול כי חשפו תשתית טרור חדשה שהקים חמאס בגדה ● העיתוי, כמה ימים אחרי שחרור בני הזוג אוקנין מהכלא הטורקי, עשוי לרמוז כי הפרסום נדחה בשל מעצרם ● המילה "טורקיה", משם נוהלה התשתית, לא הוזכרה בניסוחים הזהירים של גופי הביטחון ● נראה כי מלבד חמאס אף אחד מהצדדים לא מעוניין בהסלמה ● פרשנות

עוד 665 מילים

לכל רחוב יש שם שנתנה לו עינת קליש-רותם

תחקיר זמן ישראל המאבקים המיותרים עם משרדי הממשלה ● הפקרת השכונות הערביות ● הרחובות האפלים בהדר ● המדיניות המגבילה בעיר התחתית ● ההתמהמהות בהסרת האסבסט מבית הספר ● מה גורם לראשת עיריית חיפה לתקוע את פיתוח עירה? ● "במקום להוביל את העיר, היא רואה בכולם יריבים שבאים לנשל אותה" ● מסלול ההתרסקות של עינת קליש-רותם, כתבה רביעית בסדרה

עוד 4,307 מילים

בדרך לכנסת, הצעת החוק להגבלת כהונת רה"מ עברה שינוי בעייתי

הצעת החוק המקורית של גדעון סער קבעה הגבלה של שמונה שנות כהונה - בין אם ברציפות או במצטבר ● אולם אחרי התנגדות של איילת שקד - ובעקבות התערבות של גנץ ופתרון של מנדלבליט - הצעת החוק שעברה אתמול בקריאה ראשונה בכנסת קובעת למעשה כי אדם יכול לכהן ללא הגבלה כל עוד ייקח הפסקה ממשרד ראש הממשלה למשך שלוש שנים אחרי כל שמונה שנות כהונה

עוד 593 מילים

המשטרה פתחה בחקירה פלילית בעקבות הצבעתו הכפולה של אביר קארה בכנסת

לאחר פרישת שטרית, סער מעוניין למנות את מרידור לחבר בוועדה למינוי היועץ המשפטי לממשלה ● אחרי שלא הושגו הסכמות, נדחתה הישיבה של הוועדה לבחירת שופטים ● בנט: ישראל לא תהיה מחויבת להסכם הגרעין ● ליברמן וגנץ סיכמו ששכר החיילים יועלה ב-50% ב-2022 ● חפץ העיד ששרה נתניהו ובנה יאיר ביקשו שיוודא ששאול ואיריס אלוביץ' מוחקים התכתבויות שניהלו עימם

עוד 53 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה