קנצלרית האינטגרציה, האיחוד והשילובים הגדולים

מהגר נושא שלט עם תמונת אנגלה מרקל ב4 בספטמבר 2014, בצעדה מבודפסט, הונגריה, לאוסטריה, לציון מדיניותה מסבירת הפנים למהגרים. (צילום: AP Photo/Frank Augstein, file)
AP Photo/Frank Augstein, file
מהגר נושא שלט עם תמונת אנגלה מרקל ב4 בספטמבר 2014, בצעדה מבודפסט, הונגריה, לאוסטריה, לציון מדיניותה מסבירת הפנים למהגרים.

היום, ב-3 באוקטובר, מציינת גרמניה את "יום איחוד גרמניה". השנה הוא עומד גם בסימן סיומו של עידן הקנצלרית מרקל.

איחוד

בשש עשרה שנות כהונתה מרקל עמלה על אריגתו של האיחוד בפועל בין המזרח והמערב: בין חלקיה של גרמניה פנימה, בין מדינות האיחוד האירופי ומעבר לכך – בקשר עם ישראל, הקשר הטרנס אטלנטי עם רוסיה ומדינות בריה"מ לשעבר, וכמובן – בימיה הפכה גרמניה למדינת הגירה.

ב-16 שנות כהונתה מרקל עמלה על אריגת האיחוד בפועל בין המזרח והמערב: בין חלקי גרמניה פנימה, בין מדינות האיחוד האירופי, בקשר עם ישראל ועם רוסיה ומדינות בריה"מ לשעבר

בכל צעדיה אמרה מרקל לא לבדלנות, לא לאנטישמיות; כן לשותפויות, מועדונים ובריתות. ואכן, תוצאות הבחירות האחרונות מראות כי הימין הקיצוני ומפלגת השמאל המתבדלת נשחקו.

אחריות

מרקל גילמה את האיחוד בביוגרפיה שלה ובהתנהלותה. היא הקפידה שהפוליטיקה שלה תהיה תמיד ממלכתית על פני מפלגתית ושמרה על ריחוק אישי מסוים – "הכרנו את המדיניות שלה אבל לא אותה", אמר איש מפלגה.

נבחרת הכדורגל ובה מהגרים, הזכייה באירוויזיון והישראלים בברלין מספרים את הסיפור: תוך שמירה נחושה על נכסיה הכלכליים, התרבותיים והמדיניים של גרמניה, היא אפשרה למדינה, שהייתה זירת הפשע של מלחמת העולם השנייה והאתר בו המלחמה הקרה הייתה מציאות פיזית של חומה, כורים גרעיניים וצבאות של מעצמות, לפלס את דרכה לפרק הבא בהיסטוריה.

מרקל הובילה את הגרמנים אל עתידם, ויעדיה הושלמו עד שהפכו למציאות קיימת, מוסכמת ואף משעממת. אולי לכן לפי סקרים, גם היום, 80% מהציבור הגרמני סבור שהיא עשתה עבודה טובה כקנצלרית ו 64% רואים בה את הפוליטיקאית האהודה ביותר.

היא אפשרה למדינה, שהייתה זירת הפשע של מלחמת העולם ה-2 והאתר בו המלחמה הקרה הייתה מציאות פיזית של חומה, כורים גרעיניים וצבאות של מעצמות, לפלס את דרכה לפרק הבא בהיסטוריה

את אתגרי הפרק החדש – חורף דמוגרפי, משבר אקלים, קליטתם של גלי ההגירה, חדשנות ודיגיטציה, מרקל סימנה ועבדה עליהם. אך ההתמודדות המכריעה איתם תהיה משימתם של ממשיכי דרכה.

*  *  *

שנת 2007-2008 הייתה מכוננת עבור הקנצלרית, ובה ביססה את זהותה כמנהיגה בינלאומית. בינואר 2007, כשגרמניה נכנסה לתפקידה כנשיאה התורנית של האיחוד האירופי, הכריזה מרקל על החייאתה של החוקה האירופית, חוקה שנכשלה שנתיים קודם לכן במשאלי עם ביבשת. במרץ ביקרה בישראל, נשאה נאום בכנסת וקבעה במצע המפלגה שלה כי ביטחונה של ישראל משולב בזה של גרמניה. בסתיו 2008 הבטיחה לאזרחי גרמניה, שתשמור על חסכונותיהם במשבר הכלכלי העולמי.

מי שהגיעה למערב גרמניה מהמזרח, והתוודעה לאיחוד האירופי כאשה בת 35, הובילה לכינונה של אמנת ליסבון, שהחליפה את אמנת מסטריכט. לאחר מכן התמודדה עם שמירה על הא"א במשבר הכלכלי, ואחריו הברקזיט.

היא עמלה בשקדנות על שילובן של מדינות מזרח אירופה בא"א תוך הדיפת לחצים כבדים מרוסיה. במקביל  שמרה על ערוצי תקשורת פתוחים עם רוסיה בכלל ובפרט לאורך משבר עקב סיפוח קרים. לא שהיו לה אשליות לגבי פוטין.  העובדה שבביקורה ב-2007 במוסקבה, פוטין, שידע שמרקל פוחדת מכלבים, הכניס לחדר כלב גדול והפיץ לתקשורת את צילומיה של מרקל המתוחה, לא שינתה דבר ממה שסברה שהיא המדיניות השקולה.

מרקל  קיימה גם את ההבטחה לקשר של ערבות עם ישראל. היא שילבה חיילים גרמנים בכוח יוניפי"ל בלבנון חרף הסתייגות וחשש כבד בדעת הקהל המקומית מפני תרחיש אימים שבו חיילים גרמנים לובשי מדים יפגעו בשגגה בחיילי צה"ל. היא ייסדה את ההתייעצויות הממשלתיות הקבועות בין ישראל לגרמניה ואפשרה לישראל להתנסות באיכות חדשה של יחסים מדיניים.

היא שילבה חיילים גרמנים בכוח יוניפי"ל בלבנון חרף הסתייגות וחשש כבד בדעת הקהל המקומית מפני תרחיש אימים שבו חיילים גרמנים לובשי מדים יפגעו בשגגה בחיילי צה"ל

בתוך גרמניה, שנות כהונתה התאפיינו בחיבור פוליטי בין 2 המפלגות הגדולות, CDU מפלגתה של מרקל, והמפלגה הסוציאל דמוקרטית SPD, שחזרו והרכיבו כמה פעמים קואליציות רחבות, ושילבו את מדיניותן החברתית-כלכלית. מרקל תמכה בשכר מינימום, ברפורמה בשיטת התמיכה באבטלה ובהכרה בנישואין חד-מיניים, חרף העובדה שזו לא הייתה עמדתה האישית.

את הרף להתנגדות נחרצת לאנטישמיות וגזענות הציבה עוד טרם נבחרה לקנצלרית, כאשר כיו"ר מפלגה סילקה משורותיה את חבר הפרלמנט מרטין הוהמן, לאחר אמירה שנויה במחלוקת. היום הוהמן הוא חבר פרלמנט ממפלגת הימין הקיצוני AfD.

מרקל גילתה ערנות מיוחדת להגבלת שיעור האבטלה. סוגיות חברתיות כלכליות מגיעות לכותרות העיתונים בגרמניה – כידוע, האבטלה בגרמניה זכורה כססמוגרף למדידת ההתכנות של עלייתו של ימין קיצוני. רק בעבר הקרוב הימין הקיצוני נעדר מהשיח הציבורי בגרמניה. פעילותו רחשה מתחת פני השטח ולמתבונן מהצד עלול היה להיווצר מצג שווא כאילו אינו קיים. בתקופתה של מרקל, לטוב ולרע, הימין הקיצוני הוצף מעל לפני השטח. המשבר הכלכלי העולמי וגלי ההגירה תרמו, אך בוודאי לא המציאו את הימין הקיצוני בגרמניה.

מרקל דגלה בשילובם הפעיל של מהגרים, ובניגוד למקובל סברה שנדרשת לכך עבודה קשה גם מצד הגרמנים. זה כלל אותה: עוד ב-2006 הייתה הראשונה שמיסדה את "ועידת האסלאם" ואת "פסגת האינטגרציה", תכניות ממשל סדורות ומתוקצבות כדי לשלב מהגרים שהגיעו מטורקיה עוד בשנות השישים של המאה העשרים והוזנחו משך ארבעה עשורים ויותר. בניגוד למפלגה הסוציאל דמוקרטית, שותפתה הקואליציונית, מרקל לא סברה שבשם השוויון ניתן להניח שהמהגרים ישתלבו באופן פסיבי. להפך, היא טענה, כך נוצרות "חברות מקבילות" ומתבדלות, לעיתים בעל כורחן.

בתקופתה של מרקל, לטוב ולרע, הימין הקיצוני הוצף מעל לפני השטח. המשבר הכלכלי העולמי וגלי ההגירה תרמו, אך בוודאי לא המציאו את הימין הקיצוני בגרמניה

כל זאת עוד הרבה לפני גלי ההגירה של 2012 ו-2015. האמירה "גרמניה היא מדינת הגירה", שטבע נשיא גרמניה בתקופתה, הפכה לדבר מוגמר. חרף הקושי ומבלי להקל ראש באתגרים, עמדתה של מרקל ביטאה ביטחון עצמי בגרמניה, ובעיקר – שהפעם היא ניצבת בצד הנכון של ההיסטוריה. לא ניתן להפריז בערכה של עמדה זו כלפי החברה הגרמנית פנימה. היא זכתה לאהדה של רבים מהמיינסטרים, גם אם לא ממפלגתה.

אהדה זו הייתה חשובה במיוחד לאחר קיץ 2012 הסוער, ממנו זכורות ההפגנות ביוון נגד מדיניות גרמניה, בהן הופנו שלטים עם דיוקנה של מרקל.

כחברה זמנית במועצת הביטחון גרמניה קידמה החלטות להתמודדות ומיגורה של אלימות מינית כלפי נשים בסכסוך, פירוקו של נשק גרעיני ואי הפצה, וקישור בין  סוגיות אקלים וביטחון. לאחר אסון פוקושימה, מרקל, שבעבר כיהנה שרת הסביבה והאנרגיה בממשלתו של הלמוט קוהל, אף שינתה את עמדתה בנושא אנרגיה גרעינית. כיום פועלים בגרמניה 6 כורים גרעיניים. 26 נמצאים בשלבי פירוק ו-4 כבר הפסיקו פעילות או פורקו.

את מגמות השילוב הובילה מרקל חרף מגמות הקיטוב הפופוליזם וההקצנה שהתחזקו במיוחד מאז 2008 באירופה ובכלל. מרבית עמיתיה של מרקל היו, למשל, אורבן בהונגריה, ברלוסקוני באיטליה, פוטין ברוסיה או בוש בארה"ב ויותר מכך, הנשיא טראמפ אחריו.

גם בתוך מפלגתה, אופיינה כמי שמתמודדת עם זכרי אלפא ומאופיינת בניגוד להם – מדענית, עירונית, פרוסית פרוטסטנטית, גרושה ללא ילדים ממזרח גרמניה, שמובילה מפלגה שמרנית, קתולית, כפרית, המקדשת את ערכי המשפחה והגיעה ממערב גרמניה. לאיש לא היה ספק באמינותה.

כחברה זמנית במועצת הביטחון גרמניה קידמה החלטות להתמודדות ומיגורה של אלימות מינית כלפי נשים בסכסוך, פירוקו של נשק גרעיני ואי הפצה, וקישור בין  סוגיות אקלים וביטחון

אולי כך התאפשר למרקל להוביל צעדים שנויים במחלוקת ולשמור על האינטרס המיידי של אזרחי גרמניה: עד כדי שאמרו עליה שהיא נציגתה של תעשיית הרכב הגרמני במוסדות הא"א. במשבר הכלכלי הבטיחה לאזרחי גרמניה שחבילות החילוץ לא יסכנו את חסכונותיהם. המהגרים שנכנסו לגרמניה נועדו גם להבטיח ידיים עובדות ודור צעיר במדינה.

כפי שאמר חבר מפלגתה:

"אני לא יודע מה היא תעשה לאחר הפרישה, אבל אני יודע מה היא לא תעשה – היא לא תצטרף לחברות רוסיות כמו הקנצלר לשעבר שמידט והיא לא צפויה להיענות להצעות לכהן בתפקידים בארגונים בינלאומיים כמו האו"ם. היא חושבת שכמי שהייתה מנהיגה גרמניה לאורך שנים ארוכות, זה לא יהיה ראוי".

עידית זלטנרייך היא רמת גנית חובבת אמנות, טבע, היסטוריה ונטפליקס. עבדה במרכז פרס לשלום וכיום עובדת עם עמותות שונות. בעבר שליחה של משרד החוץ בברלין.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,122 מילים
כל הזמן // יום שני, 25 באוקטובר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

הפרסום בזמן ישראל ביום שישי כי נתניהו נטש את אוחנה בסיעת הליכוד עורר סערה גדולה ושלח את השר לשעבר לסבב אינטנסיבי של ראיונות בכלי התקשורת כדי למזער נזקים ● למרות שהתעקש כי יחסיו עם נתניהו מצוינים, אוחנה רק העמיק את הקרע: סקר מפוברק שפורסם בערב שישי עורר עליו זעם במפלגה - וסירובו בראיונות למתוח ביקורת על אדלשטיין לא יקרב אותו בחזרה לנתניהו ● פרשנות

עוד 672 מילים

האח הגדול מגיע לשמיים

פרסום ראשון עוף או בשר? מזומן או אשראי? קונקשן בקייב או ברומא? ● במשרד המשפטים ובמל"ל מסיימים בימים אלה הכנת חקיקה שתאפשר בניית מאגר מידע מהגדולים בישראל שיכלול פרטים רבים על כל נוסע הנכנס או יוצא מישראל בטיסה ● זמן ישראל עיין בטיוטת החוק, ובין הפרטים שייאספו: כתובת, אימייל, כרטיס אשראי, פרטים על הכבודה של הנוסע, מידע על פעילות במהלך הטיסה, טיסות המשך ועוד

עוד 1,700 מילים

לשחרר את החרדים מעול רבניהם

אילו הייתי צריכה לציין את העוול הכי גדול שנעשה כלפי ציבור כלשהו בישראל, היה זה ללא ספק העוול כלפי החברה החרדית. ולא, זו לא טעות – החברה החרדית, על כל גווניה ובני גווניה, סובלת מעוול ארוך ומתמשך. עוול בו פרנסי החברה ומנהיגיה הפקיעו מידי הציבור החרדי עצמו את היכולת להחליט כמעט כל החלטה חשובה שאדם מקבל במהלך חייו על עצמו ועל משפחתו – בראש ובראשונה את ההחלטה האם ללמוד, מה ללמוד ובאיזה עיסוק לבחור.

החברה החרדית סובלת מעוול מתמשך, כשפרנסי החברה ומנהיגיה הפקיעו מידי הציבור החרדי עצמו את היכולת להחליט כמעט כל החלטה חשובה שאדם מקבל במהלך חייו על עצמו ועל משפחתו

מנהיגי החברה החרדית החליטו כי ציבור הגברים החרדי כולו יעסוק בדבר אחד ואחד בלבד – בלימוד תורה. אלא שההחלטה לנתב את הציבור החרדי כולו ללימוד תורה אין לה דבר וחצי דבר עם תורה, עם דת, עם יהדות או עם שמירת עול תורה ומצוות. לניתוב זה יש מטרה אחת: שליטה, שליטה על הציבור החרדי כולו, שליטה טוטלית.

לשליטה זו יש שני היבטים עיקריים: האחד, הצורך בשמירה על הקהילה שלהם, על אורחות חייהם, על מנהגיהם, וההיבט השני הוא כסף, הרבה כסף, כסף גדול. ומנהיגי הציבור החרדי קשרו בין שני ההיבטים הללו, באופן כמעט גאוני, כך שהאחד תלוי בשני – תלות שמבטיחה את התקיימות שני ההיבטים.

הכסף הגדול מגיע למנהיגי הציבור החרדי דרך ניתוב הציבור ללימוד התורה. מאות ישיבות, כוללים, תלמודי תורה ומוסדות חינוך חרדים קיימים במדינת ישראל ובהם לומדים מאות אלפי תלמידים ואברכים – וכל אחד מהם מתוקצב בכסף. מכאן שככל שיהיו יותר מוסדות ויותר תלמידים – יהיה יותר כסף.

אלא שעל האף הכסף הגדול, הקהילות החרדיות, ששנים מתוקצבות על ידי ממשלות ישראל כולן בתקציבים נדיבים מאוד, באופן פרדוקסלי הן דווקא מהקהילות העניות ביותר בישראל. הכסף הגדול אינו מגיע אליהן.

מנהיגיהם, רבניהם ופרנסיהם יצרו מנגנון שבו קיימת תלות בין הלימוד לבין הפרנסה. לא מדובר במנגנון הטבעי בו אדם לומד, משתלם, מתמקצע ומתפרנס מיגע כפיו, מנגנון המקובל בכל חברה, אלא במנגנון בו הלימוד מחליף את העבודה. הלימוד הוא במקום העבודה, הלימוד הוא למטרת קבלת הכסף הציבורי הגדול – זה שבעזרתו ניתן לשלוט על הקהילה – גם על ידי השארתה ענייה.

על האף הכסף הגדול, הקהילות החרדיות, ששנים מתוקצבות על ידי ממשלות ישראל כולן בתקציבים נדיבים מאוד, באופן פרדוקסלי הן דווקא מהקהילות העניות ביותר בישראל. הכסף הגדול אינו מגיע אליהן

והמנגנון המעוות הזה הוא שורש כל רע, המנגנון המעוות הזה הוביל לתופעות של לימוד תורה למראית עין בלבד, שהרי לא כל אדם יכול/רוצה/בנוי ללימוד ממושך יום אחר יום.

המנגנון המעוות הזה הביא להגדלה ולניפוח מלאכותי של מספר התלמידים, שהרי אם התקציב תלוי במספרם יש אינטרס כלכלי להגדלתו – מה שהוביל למעשי רמיה.

המנגנון המעוות הזה יצר שוק כלכלי שחור בו אלפי תלמידי ישיבות, שכאמור אינם יכולים או רוצים ללמוד אבל אינם יכולים לעבוד או עובדים בשחור – ואגב כך גם מקבלים כסף מהמדינה וגם לא משלמים מיסים.

המנגנון המעוות הזה יצר תלות של החברה החרדית בחברה החילונית העובדת ובחברה הדתית העובדת והביא לחשדנות, שלא לומר ניכור ומשטמה של ממש, בין אלה שעובדים למחייתם לבין אלה שאינם עובדים – שהרי אין אדם שאוהב להיות מנוצל. אין אדם שמרצונו יפרנס זרים לו – זה הרי מנוגד לטבע האנושי.

מנגד, בצד החרדי, כדי להצדיק את הניצול, החלו להישמע טענות כאילו שמירת הדת על ידם היא כדי לחפות על כך שהחילונים התפקרו. הטענה היא בעצם שהדתיות שלהם מגינה עלינו. הם "נהרגים באוהלה של תורה" גם עבור הציבור החילוני. טענות אלה בתורן הובילו להקצנה דתית והקצנה לאומנית.

המנגנון המעוות הזה יצר תלות של החברה החרדית בחברה החילונית והדתית העובדת והביא לחשדנות, שלא לומר ניכור ומשטמה, בין אלה שעובדים למחייתם לבין אלה שאינם עובדים

המנגנון המעוות הזה הוביל גם להגנה על מי שעושים מעשים פליליים ואף להצדקתם – כי אם אתה שומר על הקהילה שלך מכל משמר מפני החברה שבחוץ, אתה תסתיר ממנה בעיקר דברים שמציגים את הקהילה באור אפל. למשל את גילויי העריות, למשל ניצול מיני של נערים בידי רבנים, למשל ניצול מיני של נשים ונערים – רק לאחרונה התפרסמו הטענות נגד יהודה משי זהב.

והמנגנון המעוות הזה הביא לכך שמנהיגי הציבור הדתי, השומר תורה ומצוות הספרדי, זה שהתפרנס מיגע כפיו, זה שלא הדיר נשים, זה שהיה מתון בהלכותיו כלפי מי שאינם יהודים, רצו חלק בחגיגת הכסף הגדול של אחיהם האשכנזים ולכן הפכו את הציבור הזה לציבור חרדי ליטאי המתפרנס אף הוא מכסף ציבורי גדול ומבלי לעבוד. בשנות ה-80 קמה מפלגת ש"ס והמירה את דתם של היהודים הספרדים, את הלכות חייהם, את התורה ואת העבודה במודל הנצלני של החרדים האשכנזים. המודל שכאמור משיג שליטה טוטלית על הקהילה וכסף גדול – למי שעומד בראש הקהילה.

אלא שהעוול הזה, שעיוולו מנהיגי הציבור החרדי ורבניהם, חורג מעוול כלפי קהילותיהם. מדובר בעוול כלפי כלל אזרחי המדינה, אלה שגם נושאים בנטל הכלכלי ובנטל הצבאי וגם נאלצים לשמוע דברי בלע על "העגלה הריקה של החילונים".

והעוול הוא גם כלפי הדת עצמה והפיכתה מצורך של אנשים באמונה לכלי לשליטה על הציבור וכלי להתעשרות, עם רשימת רבנים, כולל הרב הראשי, שנאשמו במעשים פליליים חמורים: מצגר, פינטו, ברלנד, דרעי והרשימה עוד ארוכה.

רק בשנה האחרונה, בתקופת הקורונה, יצא לנו לחזות בכמה קל לאנשים לקבל כסף חינם ולאמץ נורמות של חיים על חשבון כסף ציבורי – כאשר הנאשם בפלילים, מטעמים פוליטיים, חילק קצבאות לאנשים (זה היה שוחד בחירות לכל דבר ועניין) ואלה העדיפו להישאר בבית, גם אם הקצבה היתה זעומה יותר מאשר השכר שהרוויחו, ולא לצאת לעבודה.

מזה שנים ארוכות שהציבור החרדי נתון בשבי פרנסיו ורבניו, וכמו בכל שבי ממושך הוא הוליד את סינדרום שטוקהולם. הציבור החרדי משתף פעולה עם פרנסיו. כמעט אין בנמצא מי שיוצא נגד המודל המעוות הזה המפקיע את המצווה הראשונה בתנ"ך "בזעת אפיך תאכל לחם". כמעט אין רבנים, כמו הרב אמסלם שעזב את ש"ס, הטוענים בריש גלי כי הציבור החרדי צריך לצאת לעבודה וצריך להתגייס לצבא. הציבור החרדי צריך להיות חלק מאזרחי מדינת ישראל בזכויות ובחובות. צריך שרק מעטים, יחידי סגולה, תורתם תהיה אומנותם.

הגיע הזמן לשחרר את הציבור החרדי מהשבי של מנהיגיו ורבניו. הגיע הזמן לשחרר את הציבור החילוני מהעול של תמיכה כלכלית בציבור זה ומהעול הצבאי. הגיע הזמן לשחרר את מדינת ישראל כולה מעול הדת – דת היא עול אישי שאדם נוטל על עצמו, הרבנות והרבנים הפכו את הדת לעול ציבורי כללי – כאמור לשם בצע כסף. הגיעה הזמן לפרק את מונופול הרבנות – אין לזה אח ורע במדינות דמוקרטיות. מנגנון עושק בחסות החוק, מנגנון שבשל בצע כסף הפך למנגנון התעמרות רשמי של המדינה באזרחיה.

הגיע הזמן לשחרר את הציבור החרדי מהשבי של מנהיגיו ורבניו. ואת הציבור החילוני מעול התמיכה כלכלית בציבור זה ומהעול הצבאי. הגיע הזמן לשחרר את המדינה מעול הדת

הציבור החרדי יכול וצריך לעבוד למחייתו ואני מנחשת שהוא משווע לכך – חוק גיוס חרדים לצה"ל יכול להיות, באופן פרדוקסלי, הכלי לשחרור החרדים משוביהם.

דוקטור לביוכימיה ומשפטנית, שימשה כעוזרת המחקר של הפרופ׳ אהרן ברק, במקור מחצור הגלילית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,043 מילים
עודכן עכשיו

למקרה שפיספסת

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

אַתֶּם זוֹכְרִים אֶת הַשִּׁירִים

ארגון החזית העממית הרחיב בשנים האחרונות את פעילותו הפוליטית, וממקד את מאמציו במלחמה דיפלומטית-הסברתית נגד ישראל בזירה הבינלאומית ● ישראל לא התייחסה לכך עד כה כאיום אסטרטגי, וכעת היא מנסה "לתקן" ● לא בטוח שההחלטה להכריז על מוסדות אזרחיים כ"ארגוני טרור" היא התשובה ● פרשנות

עוד 1,003 מילים

דיווח: פרקליט המדינה אישר את ההכרזה על ששת הארגונים הפלסטיניים כארגוני טרור

גורם מדיני-ביטחוני אומר שלישראל מידע רב הקושר את הארגונים לפעילות טרור ● הממשלה אישרה תוכנית לאומית לטיפול בפשיעה ובאלימות ותוכנית לסגירת פערים בחברה הערבית; התקציב - יותר מ-30 מיליארד שקל ● לראשונה בעידן ביידן, פרסמה ישראל מכרזים לשיווק דירות בהתנחלויות ● לקראת ועידת האקלים של האו"ם אישרה הממשלה תוכנית להאצת מיזמים בתחום התשתיות

עוד 61 עדכונים

משפחתו של סלומון טקה והמשטרה מסרבות להתפשר

פרסום ראשון תביעות מהסוג הזה לרוב נגמרות בפשרה, אבל הצדדים בתביעה על סך כ-2.5 מיליון שקל שהגישה משפחתו של סלומון טקה נגד השוטר שירה בו למוות ממאנים להתפשר ● בעקבות הסירוב, ייפתחו בינואר דיוני ההוכחות בתיק ● עורך הדין אביתר קציר, המייצג את התובעים: "המשפחה עומדת על קבלת הפיצוי על הנזקים האדירים שנגרמו לה" ● המשטרה: "הודענו לביהמ"ש כי האפשרות לפשרה טרם הבשילה"

עוד 466 מילים

תגובות אחרונות

דיווח: במשרד הבריאות ממליצים שעד חודש דצמבר לא תתאפשר כניסת תיירים מרוסיה

תיירים משאר מדינות העולם יוכלו, ככל הנראה, להיכנס לארץ כבר בחודש הבא ● גורם ביטחוני: ישראל עדכנה מראש את ארצות הברית, שתכריז על שישה ארגונים פלסטיניים כארגוני טרור, אולם המידע לא הגיע למשרד החוץ האמריקאי ● אחרי צאת השבת - פוטין ובנט קיימו שיחה נוספת, שבה הזמין נשיא רוסיה את ראש הממשלה לביקור בסנט פטרבורג; הלילה ישוב בנט ארצה מביקורו בסוצ'י

עוד 24 עדכונים

הטורבינה בקנטו סול'אוליו חזרה לייצר אנרגיה ירוקה – יותר ממאה שנה לאחר שהרמן איינשטיין הפך את הכפר לאחד הראשונים שהוצבו בו פנסי רחוב חשמליים ● מורשתו של אבי תורת היחסות חזרה להאיר את בתיהם של יותר מ־4,000 תושבי המקום

עוד 738 מילים

"בשביל מי יש לכתוב? בשביל מה יש לחיות?"

יומניו של הסופר היהודי הענק בין מלחמות העולם רואים אור בתרגום ראשון לאנגלית ● צוויג, שהתאבד ב־1942, מתגלה בכתביו כמי שחזה כבר בתחילת שנות ה־30 את העתיד לבוא ● עם עליית הנאצים לשלטון החלה בריאותו הנפשית להתדרדר והוא נדחק בהדרגה מהעולם דובר הגרמנית: "שפה שאיני יכול להשתמש בה"

עוד 2,027 מילים ו-1 תגובות

השליח האמריקאי לענייני אנרגיה מנסה לקדם פתרון למשבר הדלק החמור בלבנון ● 7 מיליארד דולר: זה הסכום אותו הכניסה עד כה השנה איחוד האמירויות מהייצוא לאיראן ● תוכנית "מוסאלחה" של ממשלת מרוקו מעניקה ליווי פסיכולוגי לאסלאמיסטים קיצוניים ● השינוי בערב הסעודית מגיע לספרות ● השבוע לפני 48 שנים: משבר האנרגיה העולמי ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 844 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

האור המאובק בקצה המנהרה

הרע: הרכבת הקלה בגוש דן עברה בהצלחה נסיעת מבחן ראשונה, אבל כל הסימנים מראים שהתושבים ימשיכו לחיות בשנים הקרובות באתר בנייה ענק ● הטוב: לפעמים המאמצים לסייע לטבע לשרוד מניבים פירות. למשל עם צבי הנגב ● והטיפ: החורף מגיע, זמן לפתוח חלון

עוד 873 מילים ו-2 תגובות

ממשלת ספרד מחפשת את צאצאי השורדים שהציל "שינדלר הספרדי"

הוא הציל פי חמישה יותר יהודים מאוסקר שינדלר אבל מעטים מכירים את מעשי חסיד אומות העולם הדיפלומט אנחל סאנס־בריס ● כעת מנסה ממשלת ספרד לאתר את צאצאיהם של יותר מ־5,200 ניצולים כדי להוציא לאור את סיפוריהם

עוד 481 מילים ו-1 תגובות
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
לָהּ פָמִילְיָה 104

פרסום ראשון: מאמרו הגנוז של בעל טור ידוע ב"הארץ", שכותרתו "כולנו לה פמיליה" (סאטירה)

עוד 939 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה