נשיא מצרים מנסה להתקרב לממשל ביידן

ראש הממשלה נפתלי בנט ונשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי בשארם א-שייח, 13 בספטמבר 2021 (צילום: קובי גדעון, לע"מ)
קובי גדעון, לע"מ
ראש הממשלה נפתלי בנט ונשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי בשארם א-שייח, 13 בספטמבר 2021

נשיא מצרים עבד אלפתאח א-סיסי פועל להדק את הקשרים עם ישראל ומנסה להשפיע על יחסיה עם הפלסטינים כדי לקדם את היציבות האזורית. הנשיא המצרי רואה במהלך הזה גם דרך להתקרב לממשל ביידן ולרכך אותו. הממשל האמריקאי מותח ביקורת חריפה על מצרים בגלל סוגיית הפרת זכויות האדם.

במצרים הסתיימו לפני כמה ימים השיחות בין משלחת בכירה של חמאס לבין ראש המודיעין המצרי הגנרל עבאס כאמל על השגת רגיעה ברצועה, שיקום רצועת עזה מנזקי המלחמה האחרונה והשלמת עסקת חילופי שבויים חדשה עם ישראל.

במצרים הסתיימו השיחות בין משלחת חמאס בכירה לבין ראש המודיעין המצרי הגנרל עבאס כאמל על השגת רגיעה ברצועה, שיקום רצועת עזה מנזקי המלחמה האחרונה והשלמת עסקת חילופי שבויים חדשה עם ישראל

מצרים יזמה את המפגש החשוב הזה, שכנראה השיג תוצאות חיוביות שעדיין לא כולן פורסמו. זאת כדי להיענות בין היתר לבקשה האישית של נשיא ביידן מהנשיא א-סיסי לפעול מול חמאס כדי להרגיע את המצב ברצועת עזה.

מצרים השקיעה מאמץ גדול להשגת פריצת דרך בשיחות קהיר עם הנהגת חמאס, לכן המודיעין המצרי הזמין לקהיר את כל הלשכה המדינית של חמאס לדיונים. על פי גורמים מצרים, תוך כדי הדיונים עם חמאס הגיעה לקהיר משלחת ביטחונית ישראלית. הדיונים הופסקו, ראש המודיעין המצרי העביר למשלחת הבכירים הישראלים את עמדות חמאס ואח"כ התחדשו הדיונים עם משלחת חמאס.

לנשיא א-סיסי חשוב להשיג פריצת דרך כדי לרצות את הנשיא ביידן לקראת פגישתם הצפויה בבית הלבן. הנשיא המצרי רוצה להוכיח כי מצרים היא כוח חיובי הפועל להשגת רגיעה במזה"ת וכי היא המדינה המובילה את המאמצים להשגת יציבות אזורית. ברקע הדברים עומדת גם החלטת הממשל האמריקאי להשעות חלק מהסיוע הכלכלי למצרים על רקע הפרות זכויות האדם.

ראש המודיעין המצרי גם בדק במהלך הדיונים עם משלחת חמאס בקהיר את האפשרות להפגיש בקהיר בין יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס למנהיג חמאס אסמעיל הניה, כדי להגיע להסכמה על הקמת ממשלת אחדות פלסטינית. הנושא הזה חשוב מאוד לממשל ביידן שרוצה לקדם רפורמות שלטוניות ברש"פ ולהחליף את ממשלתו המקרטעת של מוחמד א-שתייה.

ג'ק סאליבאן, היועץ לביטחון לאומי האמריקאי, ביקר באחרונה במצרים ונועד עם נשיא מצרים א-סיסי. בשיחה עלה בין היתר תפקידה האזורי החשוב של מצרים ותרומתה להשגת יציבות אזורית, אך הובהרו למצרים גם ציפיות הממשל בדבר שיפור מצב זכויות האדם במצרים. זהו נושא קרוב מאוד לליבו של הנשיא ביידן.

ראש המודיעין המצרי בדק במהלך הדיונים עם משלחת חמאס בקהיר אפשרות להפגיש בקהיר בין יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס למנהיג חמאס אסמעיל הניה, כדי להגיע להסכמה על הקמת ממשלת אחדות פלסטינית

ארגוני זכויות אדם מעריכים את מספר העצורים הפוליטיים במצרים בכ-60 אלף איש מאז נכנס הנשיא א-סיסי לתפקידו ב-2014.

העצורים אינם רק אסלאמיסטיים אלא גם ליברלים ופעילי זכויות אדם.

הממשל האמריקאי מעניק למצרים סיוע ביטחוני בהיקף של 1.3 מיליארד בשנה אך הוא הודיע כי ישקול מחדש את הסיוע הזה. הוא הטיל הגבלות על חלק מהסיוע והבטיח סכום של 170 מיליון דולר בתנאי שמצרים תפסיק תביעות משפטיות שהוגשו נגד ארגוני זכויות אדם וארגונים חברתיים ותבטל כתבי אישום נגד 16 אנשים שאת שמותיהם מסר הממשל לנציגי ממשלת מצרים.

הידוק הקשר עם ישראל

אחת הדרכים שבהן נשיא מצרים רוצה להתקרב לממשל ביידן הינה באמצעות הידוק הקשר עם ישראל. הנחת העבודה שלו היא שהדרך לבית הלבן עוברת דרך ירושלים. ההתחלה הייתה בביקורו של שר החוץ גבי אשכנזי בקהיר בחודש מאי ופגישתו עם עמיתו המצרי סאמח שוכרי, פגישה ראשונה עם שר חוץ ישראלי לאחר 13 שנים. הפגישה האחרונה בקהיר הייתה עם שרת החוץ ציפי לבני ב-2008 (מלבד פגישה באו"ם לפני כשלוש שנים).

לכן, גם הפגישה הראשונה שלו עם ראש הממשלה נפתלי בנט בשארם א-שיח' הייתה כה לבבית, כשדגל ישראל מתנוסס בה, ושקיבלה סיקור תקשורתי עצום בעולם הערבי.

במהלך ציון אירועי מלחמת יום הכיפורים, "מלחמת אוקטובר" כפי שהמצרים מכנים אותה, לפני כשבועיים, השמיע הנשיא המצרי אמירות בדבר הצורך להתקדם בנורמליזציה והשלום עם ישראל.

הנחת העבודה של נשיא מצרים היא שהדרך לבית הלבן עוברת דרך ירושלים. ההתחלה הייתה בביקור שר החוץ אשכנזי בקהיר ופגישתו עם עמיתו המצרי שוכרי, פגישה ראשונה עם שר חוץ ישראלי לאחר 13 שנים

הוא שיבח את נשיא מצרים אנוואר סאדאת על יוזמתו לשלום עם ישראל ואת ראייתו המדינית.

"אני קורא לשליטים הערביים להעמיק את (היחסים)  עם ישראל ולהתעלות מעל מושגים בסיסיים, כפי שעשה הנשיא אנוואר סאדאת", אמר א-סיסי ודבריו הופצו בציוץ ברשתות החברתיות.

הנשיא א-סיסי מנסה לבנות גשר של שיתוף פעולה אסטרטגי, מדיני, ביטחוני וכלכלי עם ישראל. הוא הרבה יותר קואפרטיבי עם ממשלות ישראל מאשר הנשיא מובראק.

בעניין הפלסטיני הוא מבין שממשלת בנט-לפיד-גנץ אינה יכולה לקדם את רעיון שתי המדינות בגלל שהיא שברירית מבחינה פוליטית, לכן הוא מתמקד בנושא השגת רגיעה ברצועת עזה ושיפור מצבה הכלכלי, וכמובן השלמת עסקת חילופי שבויים בין ישראל לחמאס.

הממשל המצרי מסייע רבות לממשל חמאס ברצועת עזה לשקם את הרצועה מנזקי המלחמה האחרונה, באמצעות הכנסת צוותי הנדסה מצרים לרצועה  והקלות על הכנסת חומרי בנייה דרך מעבר רפיח.

הוא גם מקבל את גישת הממשל בדבר הצורך לחזק את מצבה הכלכלי של הרש"פ ולנסות ולסייע למחמוד עבאס לשקם את מעמדו ברחוב הפלסטיני.

הנשיא המצרי גם מפשיר את הנורמליזציה הקפואה עם ישראל. הוא פועל להגברת שיתוף הפעולה הכלכלי בין שתי המדינות בתחום האנרגיה ובתחום התעופה. לדוגמה, חידוש הטיסות לישראל של חברת EGYPT AIR מקהיר לנתב"ג כדי לעודד תיירות ותנועת אנשי עסקים.

יש גם ירידה ניכרת בביקורת המדינית של מצרים על ישראל באמצעי התקשורת הערביים. ממשל א-סיסי מנסה להדגיש כעת את הצורך להתמודד עם ההווה, להניח בצד את משקעי העבר ולהתרכז באתגרים המשותפים של כל עמי האזור.

יש ירידה ניכרת בביקורת המדינית של מצרים על ישראל באמצעי התקשורת הערביים. ממשל א-סיסי מדגיש את הצורך להתמודד עם ההווה, להניח בצד את משקעי העבר ולהתרכז באתגרים המשותפים לעמי האזור

ממשל ביידן מבין היטב את המהלכים של הנשיא א-סיסי אבל הוא לא מתכוון לוותר בנושא השמירה על זכויות האדם. הנושא הזה עמד במרכז קמפיין הבחירות של הנשיא ביידן והוא מתכוון לעמוד בהבטחותיו לציבור הבוחרים שלו. אם נשיא מצרים א-סיסי חפץ בסיוע האמריקאי הוא יהיה חייב לבוא לקראת הממשל בנושא הזה. סביר להניח שזה יהיה אחד התנאים של הממשל לארח אותו בבית הלבן.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 915 מילים
כל הזמן // יום שישי, 3 בדצמבר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

"אנחנו יורדים בסקרים ובנט ממשיך עם הטעויות שלו"

ההחלטה השנויה במחלוקת להחזיר את איכוני שב"כ והעימות בישיבת הממשלה ● החלטת אשתו לנסוע לחו"ל ● והשיחה הקשה עם שר החוץ האמריקאי בלינקן ● בנט סוגר את השבוע הקשה ביותר שהיה לו מאז נכנס למשרד ראש הממשלה - ובסיעתו שלו מתחילים להשמיע בחדרים סגורים דברים חריפים שלא נשמעו שם עד היום ● פרשנות

עוד 732 מילים

אירופה, חמאס והאנרכיה בגדה

ההחלטה של בריטניה להכריז על חמאס כאירגון טרור יצרה בעיה מול עמדת אירופה כלפי הבעיה הפלסטינית. בעוד אירופה לוחצת על אבו מאזן לערוך בחירות כלליות בגדה ובעזה, הרי שעל פי עמדת בריטניה חמאס הוא אירגון טרור הפסול במגע.

מכאן, שמול עמדת אירופה הלוחמת לאחדות פלסטינית לקראת מדינה, הרי משמעות עמדת בריטניה היא שאין מדינה פלסטינית המכילה את חמאס.

החלטת בריטניה להכריז על חמאס כאירגון טרור יצרה בעיה מול עמדת אירופה כלפי הבעיה הפלסטינית. בעוד אירופה לוחצת על אבו מאזן לערוך בחירות כלליות בגדה ובעזה, עפ"י עמדת בריטניה חמאס פסול במגע

אבל פסילת חמאס כשותף לתהליכים מדיניים או תהליכים כלשהם מעסיקה היום את המוקטעה ברמאללה. גם כשלון המאמצים להבטיח סיוע בינלאומי לקיומה של הרשות הפלסטינית מעמיד בסימן שאלה את המשך קיומה. כאן למשל ריאד מאלכי, שר החוץ הפלסטיני, מודה בכשלון ועידת המדינות התורמות (ועידה בינלאומית העוסקת בתיאום ובהגשת סיוע כלכלי לרשות הפלסטינית).

על פי מקורות ברמאללה, מדינות אירופה נמנעו מהבטחת הסיוע בגלל דרישתן שממשלת פתח בראשות מוחמד שתייה תוחלף בממשלה טכנוקרטית, שתאפשר איחוד עם עזה. המועמד מבחינת אירופה להחליף את שתייה הוא זיאד אבו עמרו, המקובל על אבו מאזן וחמאס, אך איננו חבר פתח ולכן אירגון פתח מתנגד לכך. כל עוד אין פריצת דרך בעניין זה, הסיוע האירופי לא יחודש – כך מסרו לנו המקורות ברמאללה.

תנאי נוסף שהציבו המדינות תורמות הוא משילות וכיבוד זכויות האדם (כמו למשל בביקורת האירופית על הריגת ניזאר בנאת). בעניין זכויות האדם הרשות לא יכולה לתת הבטחות, אבל בעניין משילות היא חייבת זאת גם לעצמה, וגם כדי להוכיח שהיא מסוגלת לקיים מדינה פלסטינית בת קיימא.

ובעניין המשילות חלה הידרדרות חמורה בשבועות האחרונים בחברון ובג'נין. בעוד בחברון מלחמת החמולות בין ג'עברי לקוואסמה יצאה מכלל שליטה, והמיליצות החמולתיות שולטות ברחובות – המשטרה נעלמה.

המדינות התורמות דורשות משילות וכיבוד זכויות האדם. בעניין זכויות האדם הרשות לא יכולה להתחייב, אך בעניין משילות היא חייבת זאת גם לעצמה וכדי להוכיח שהיא מסוגלת לקיים מדינה פלסטינית בת קיימא

אובדן השליטה בג'נין נשא אופי אחר. בהלווית בכיר פתח, באו מאות חמושים מכל הפלגים, נושאים נשקם בהתרסה מול הרשות, בעיקר פתח וג'יהאד האיסלאמי, כאשר פעילי חמאס הניפו את דגלי חמאס, האסורים בגדה.

כאן הרשות הפלסטינית נאלצה להיכנס בכח מול המיליציות החמושות, פרצו קרבות בג'נין, ומוקדם להעריך איך יסתיימו.

להתנגשויות בג'נין יש עוד היבט – התחרות בין הבוס הגדול של הביטחון הפלסטיני, מאג'ד פרג', לבין מוחמד דחלאן הגולה באבו דאבי.

תנזים פתח בג'נין נחשב כנאמן של דחלאן, והמאמר של סוכנות אנאדול מפרט היכן עוד יש לדחלאן השפעה בגדה. את המאבק הזה אפשר לפרש גם כמאמץ של פרג' להחליש את יריבו בקרב הירושה ליום שאחרי אבו מאזן.

מה שמצביע על הכיוון הזה הוא ביקורו המפתיע של מאג'ד פרג' באמירויות לתערוכת אקספו (אחרי  החזרת השגריר הפלסטיני מאבו דאבי). זה אומנם לא היה ביקור רשמי, אבל הוא התקבל בידי בכירי האמירות לשיחה מדינית.

יש להעריך כי באמירויות שמחו לקבל איש רשות, אחרי הביקורת של הרשות על האמירויות בגלל הסכמי אברהם, כדי לתת לגיטימציה לאמירויות לצעדים עם ישראל, אבל דחלאן קיבל את זה אחרת.

יש להעריך כי באמירויות שמחו לקבל איש רשות, אחרי הביקורת של הרשות על האמירויות בגלל הסכמי אברהם, כדי לתת לגיטימציה לאמירויות לצעדים עם ישראל, אבל דחלאן קיבל את זה אחרת

מאז הביקור של מאג'ד פרג', האתרים של דחלאן התחילו לפרסם עד כמה הוא מושחת לכאורה, וקשרו אותו עם הממונה על הקשר עם ישראל מטעם הרשות, חוסיין א-שיח'.

פנחס ענברי הוא חוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה לענייני המזרח התיכון ועיתונאי. הוא גם סופר ותסריטאי. ספרי העיון שחיבר עוסקים בבעיה הפלסטינית, והרומנים שחיבר יחד עם אשתו אביבה הם: "על גב סופה" על אתגרי הקהילות הנוצריות בגליל המערבי בימי המנדט הבריטי מול האיסלאם הרדיקלי ומעמד האישה, ו"שומר השאול" עוסק בשחיתות הישראלית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 516 מילים

פריג': השלב הבא יהיה לבטל את הבידוד לחוזרים מחו"ל

ברקת: המלחמה הבאה שתיפתח מהצפון תהיה מלחמת איראן הראשונה ● ראש המל"ל לשעבר עמידרור: "ישראל צריכה להיות מוכנה לפעול באיראן" ● ראש ביה"ס לבריאות הציבור באוניברסיטת בן גוריון: נראה שזן אומיקרון מאוד מדבק, אבל שהחיסון משפיע ● בליאק: מי שמרשה לעצמו במשך 8 חודשים לא להשתבץ לוועדות – מבזה את הכנסת

עוד 6 עדכונים

אישה שלא עושה רצון בעלה

יש סערה חדשה בעיר, לא, לא עידית סילמן, מיצינו. לגלית דיסטל אטבריאן נגמרו הדימויים שמעליבים נשים. הפעם זו גילת בנט. אשת ראש הממשלה טסה עם הילדים לחו"ל בלי רשות והמדינה כמרקחה. ככה בורחים? אצלנו אוספים גופות מהרחובות אחרי שנתניהו השאיר לנפתלי גן עדן, כולה 6500 מתים, באמת בקטנה, ומוטציות חדשות (לא שלמה קרעי, הוא פוליטיקאי בלאדי) ובנט לא יודע להעריך.

יש סערה חדשה בעיר, לא, לא עידית סילמן, מיצינו. לגלית דיסטל אטבריאן נגמרו הדימויים שמעליבים נשים. הפעם זו גילת בנט. אשת ראש הממשלה טסה עם הילדים לחו"ל בלי רשות והמדינה כמרקחה

הקורונה שיבשה את דעתנו, אולי זו תופעת לוואי לזריקה, מי יודע. משק כנפי וריאנט בדרום אפריקה סוגר מדינות, כל נוסע לחו"ל פושע וכל אזרח – שרון אלרועי פרייס. הקניונים מלאים, חנויות הומות אדם, מערכת החינוך כולה היא מרקיית וירוסים, אבל אשת ראש הממשלה חייבת להישאר בארץ. שתצטופף בקניון כמו כולם, שתיקח את הילדים למדגרות קורונה בהצגות חנוכה, והכי חשוב, שתעשה רצון בעלה!

לפני חודש חזרתי מחו"ל. אני לא אשת ראש הממשלה ואני אטוס כמה שבא לי. ולמה אני מספרת את זה? כי כשהוצאתי את הראש מהמערה והגעתי לנתב"ג הבנתי שרימו אותי וחצי מדינה טסה לחו"ל, כי האפשרות השניה היא שכולם נמלטים מאונייה טובעת. לא אני, אני פטריוטית, מה אתם יודעים, ככה יצא.

אלא מה, פה זה ארץ ישראל, ובלי שיוציאו לך את החשק – איך תדע מיהו יהודי? אתה מגיע לנתב"ג ומרגיש כמו בהודו רק בלי הפרות. מכלאה ענקית הומה אדם וכולם בדרך ליעד כלשהו בחו"ל. תוך דקה אתה מוצא עצמך מערבב איברים בתור לבדיקת דרכונים, לשיקוף מזוודות, להוכחה שאין לך קורונה, לדיוטי פרי. שערי המדינה נראים כמו הקניון הקרוב למקום מגוריך, אין ריחוק בעולם כלל.

חזרת לארץ? ברוך שובך. נחתת שמח וטוב לב ושם בשדה שוב תרגיש כמו פרה באחו ותלך כחבל אחר הדלי לאולם בדיקת קורונה, יום אחרי הבדיקה שעשית לפני הטיסה ותגיע לרפת: אולם ענק שאת סופו מי ישורנו ותחילתו נהר אדם דחוק בין חבלים, שזורם לעמדות בדיקה. ההמון שהתקבץ מכל קצוות תבל ממתין כבהמה סבלנית למספוא.

הקניונים מלאים, חנויות הומות אדם, מערכת החינוך מרקיית וירוסים, אבל אשת רה"מ חייבת להישאר בארץ. שתצטופף בקניון ותיקח את הילדים למדגרות קורונה בהצגות חנוכה, והכי חשוב, שתעשה רצון בעלה!

הריחוק החברתי מצטמצם לסנטימטר. אשכולות אנשים שכל אחד מהם רכוב על כתפי הנוסע שלפניו, שמצדו נצמד לזה שלפניו ומצדדיו וכך הלאה, עד המאושר שיושב על ברכי הבודק שנועץ בו מטוש עברי. המון זוגות יצאו משם, זוגות נפרדו, ילדים נולדו או אומצו בלי טרוניה. היה זמן לחיים שלמים.

וריאנט, אם נקלע להמון, הרגיש כמו בחנות ממתקים והתפתח לכיוונים מעניינים חדשים. אומיקרון למשל. יש עוד המון אותיות אם אתם רוצים.

כחלוף שעה ארוכה בה השתכשכנו במחיצת עולם ואשתו ממרחק נשימה, נפלטנו החוצה ונדחסנו לתוך לול תרנגולות הידוע בכינויו שאטל, שהוביל את ההמון ההודי לבומביי, אה, לחניון ארוך טווח.

הנסיעה היתה מאתגרת. נפשי נקשרה בנוסע שזקנו דגדג את לחיי, והיתה נוסעת שכמעט העבירה מפה לפה את הטורטייה שמחלקים בטיסות לופטהאנזה, ככה קרוב זה היה.

אז גילת בנט נסעה עם הילדים. תחזיקו אותנו. פתאום כולנו צדקנים. כשנתניהו ואשתו קרעו את השמיים בטיסות מיותרות, כולל פרשת ביבי-טורס, ולחצה על מטוס פרטי עם חדר שינה מעופף, העיתונות הסתכלה לצד השני. מה כבר קרה? למה להתקטנן? אשתו פסיכולוגית ילדים בשירות הציבורי וקורעת את התחת בעבודה, למה שלא תישן טוב בטיסה של כמה שעות? ותיסע. ותיסע. גם הילד רוצה, מה יש? הוא עוד קטן. ישכחו אותו בבית?

אז גילת בנט נסעה עם הילדים. תחזיקו אותנו. פתאום כולנו צדקנים. כשנתניהו ואשתו קרעו את השמיים בטיסות מיותרות, כולל פרשת ביבי-טורס, ולחצה על מטוס פרטי עם חדר שינה מעופף, העיתונות הסתכלה לצד השני

הנסיעה של גילת בנט מוכיחה, למי שעוד לא הפנים, שמאסטר ביבי-טורס עדיין משפיע על סדר היום של התקשורת. ברצותו יחריש פדיחות וברצותו יצית אש בזנב שועלים קטנים מחבלים בכרמים. כל אלה שעדיין סרים לפקודתו בפוליטיקה ובתקשורת מתוך תקווה שמטה לחמם יתחבר מחדש לעטיני השלטון וישפיע מטובו גם עליהם. הם בדודא קשה.

נתניהו לא ישתנה, זה טבעו, הוא יעקוץ כהרגלו גם בפעם האלף. ככה התרגל בשנים ארוכות מדי בביצה העכורה שלנו, עם עיתונות צדקנית ופחדנית ונוחה לרצות.

השלטון, רבותי, התחלף, אבל פנטום הממשלה עדיין שוכן במרתפים ומגיח לקדמת הבמה מתי שבא לו. וממש בא לו, אין לו בית, רק צריף דל בקיסריה וברחביה וברחוב הפורצים בקטמון הישנה, ובווילה של המיליארדר סיימון פאליק זה חיים זה? מאז הובס הוא תלוי בטוב לבם של מיליארדרים ובכמה ידידים בעיתונות שמתים משיעמום מאז ירד מהבמה.

בנט ולפיד לא מספקים את הסחורה שהתקשורת ניזונה ממנה ומה שנותר זה מדורות שמוכרות מהדורות. והנה זה בא כרעם ביום בהיר:

גילת בנט, אישה שלא עושה רצון בעלה, נסעה לחו"ל עם הילדים, ועוד בלי מזוודות עם כביסה, והכי נורא, תחזיקו חזק: על חשבונה, לא עלינו. אל תגידו בגת, אל תבשרו בחוצות אשקלונה! וזה אחרי שהתרגלנו לראש הממשלה הקודם והבעל שנהגה לכשכש בו והלחימה את ידו אל ידה ככה שלא יכלו להיפרד לדקה מהארנק שלנו. ככה יצא.

גילת בנט, אישה שלא עושה רצון בעלה, נסעה לחו"ל עם הילדים, ועוד בלי מזוודות עם כביסה, והכי נורא, תחזיקו חזק: על חשבונה, לא עלינו. אל תגידו בגת, אל תבשרו בחוצות אשקלונה!

עכשיו אנחנו עומדים נדהמים. גילת בנט אישה עצמאית, לא ממנה ולא מפטרת מאחורי הקלעים, לא דורשת נאמנות מפוליטיקאים, לא נוכחת בשיחה עם ראש המוסד ולא מתעמרת בעובדים, לא עמדה למשפט על זה ולא הורשעה.
והכי נורא, היא לא ראש לבעלה כמו שהתרגלנו ואפילו לא זנב.
איך יכשכש ככה?

כרמלה כהן שלומי היא אזרחית מודאגת

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
כמעט הכל נכון, ועדיין: 1. וריאנט חדש משנה את התמונה - ההמלצה שלא להביא נגיף חדש מחו"ל משמעותית יותר מהדבקה בנגיף הקיים בארץ 2. יש חשיבות למתן דוגמה אישית. זה שהתרגלנו לסטנדרט מנהיגותי ... המשך קריאה

כמעט הכל נכון, ועדיין:
1. וריאנט חדש משנה את התמונה – ההמלצה שלא להביא נגיף חדש מחו"ל משמעותית יותר מהדבקה בנגיף הקיים בארץ
2. יש חשיבות למתן דוגמה אישית. זה שהתרגלנו לסטנדרט מנהיגותי נמוך מאוד לא אומר שלא נכון לוותר על סטנדרט גבוה עכשיו כשהשלטון סוף סוף התחלף.

עוד 836 מילים ו-2 תגובות

למקרה שפיספסת

עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

השיח האלים בכנסת ובחברה הישראלית לא נשאר בגבולות המדינה ופוגש פעמים רבות את נותני השירות בחו"ל, מה שהביא ליצירת הסטריאוטיפ של הישראלי המכוער ● אבל הסטריאוטיפ הוא רק סימפטום לבעיית האלימות ולתרבות הכוח השלטת עוד מאז כיבוש השטחים ב־67' ● הדרך היחידה להימנע מקריסה עצמית היא לשנות את הדפוסים האלימים ● דעה

עוד 1,177 מילים

תגובות אחרונות

אחרי שסגר חשבון עם נתניהו, מקרון מסמן את לפיד כידיד צרפת

כבר ב־2019, כשנתניהו הצטלם עם מנהיגי העולם לטובת קמפיין הליכוד, מקרון אותת לממשלה שהוא שם עין על לפיד ● דיפלומט בכיר הוסיף ואמר לזמן ישראל כי נשיא צרפת כלל לא מסכים להיפגש עם שרים ● ברקע טיסת גילת בנט, חרף המלצת רה"מ, הממשלה בדרך לקבוע שיא שלילי חדש – כמות הכסף שהולכת על תקציבי נסיעות מיותרות ● פרשנות

עוד 1,142 מילים ו-2 תגובות

ראיון בלעדי "הכל עקום והוועדים האלה זו צרה צרורה"

בוועד רט"ג הכריזו השבוע על סכסוך עבודה בטענה כי ערב עזיבתו, גולדשטיין יוזם פרסום מאסיבי של מכרזים, מרע תנאים לפקחים, מבצע שינויים ארגוניים ומסדר משרות למקורביו ● בראיון לזמן ישראל, גולדשטיין הודף את טענות הוועד: "הם שכחו את מקומם ורוצים לנהל את הארגון" ● ומשיב על ביקורות מטיילים ופעילי סביבה: "נורא סקסי להיות בעולם אוטופי, אבל העולם הזה לא קיים"

עוד 2,007 מילים

בנט מקדם מתן קנס בסך 2,500 שקל לנוסעים שלא יבצעו שתי בדיקות PCR עם כניסתם ארצה

בנט והורוביץ החליטו שלא להאריך את תוקף התקנות שאפשרו לשב"כ לבצע איכונים ● בנט שוחח עם בלינקן וקרא להפסקת השיחות עם טהראן ● ראש המוסד: "לאיראן לעולם לא יהיה נשק גרעיני; זו התחייבות" ● לראשונה זה 14 שנה מונה שופט לכהונה זמנית בבית המשפט העליון ● כתב אישום משמעתי הוגש נגד אב הבית לשעבר בבית ראש הממשלה על כך ששיקר לוועדת המכרזים

עוד 42 עדכונים

חוק הגיור מלחמת היהודים הבאה של מתן כהנא

אחרי שהצליח להעביר, לא בלי מאבקים וסערות, את חוק הכשרות, השר כהנא מתכנן להגיש בשבוע הבא את תזכיר חוק מערך הגיור ● מול כהנא נאבקים הפוליטיקאים החרדים, הממסד הדתי - כמו גם כמה שותפים קואליציונים ● כהנא אומר לזמן ישראל: "הזהות של מדינת ישראל נמצאת בפני סכנה אסטרטגית, וחובה עלינו לעשות הכול כדי שכל ישראלי שאינו יהודי ירצה להתגייר" ● פרשנות

עוד 591 מילים

קמפיין במחלוקת: עידוד למיחזור או תדלוק תרבות הצריכה?

תאגיד מיחזור הפסולת האלקטרונית "אקומיוניטי" השיק קמפיין נרחב בכיכובו של רון שחר ● "המרוץ למיחזור" קורא לציבור להחזיר מוצרי חשמל ובתמורה להשתתף בהגרלה על חבילת מוצרי חשמל חדשים לבית ● הקמפיין מעורר מחלוקת עזה בענף המיחזור - ואת זעמו של המשרד להגנת הסביבה

עוד 985 מילים

הוא מבקר בחברון ומרגיז את השמאל - אך משמח את מחנה הימין, הסולד מהממשלה הנוכחית ● אבל הנשיאות של יצחק הרצוג מסתמנת שונה מאד מזו של קודמו ● בעוד שריבלין עסק רבות בתחלואי החברה הישראלית ועמד ביריבות עם ראש הממשלה בזמנו, הרצוג מעצב את נרטיב הנשיאות שלו סביב דיפלומטיה וקשרים מדיניים בכל העולם ● וזה בדיוק מה שממשלת בנט-לפיד זקוקה לו

עוד 2,330 מילים

במוקד הטלפוני של משרד הבריאות מוסרים מידע שגוי, האתר לא יעיל

אזרחית התקשרה למוקד משרד הבריאות כיוון שבספריית בית אריאלה ביקשו ממנה תו ירוק בניגוד לנהלים והשומרים לא עטו מסכות ● במוקד קיבלה תשובה שגויה, לפיה מסכה בחלל סגור נדרשת רק "בהתקהלות של 50 אנשים ומעלה" ● המוקדנית טענה שהמידע השגוי נמצא באתר המשרד, אף שבאתר מוצג המידע הנכון - רק שמאוד קשה למצוא אותו ● משרד הבריאות: "הנהלים יחודדו"

עוד 551 מילים

שני ישראלים נכנסו לרמאללה, הותקפו – וחולצו על ידי אנשי הביטחון הפלסטיני

בנט מגיב לביקורת על טיסת משפחתו: "למדנו יותר על הזן, הנופש – במדינה שמותר לצאת אליה" ● הימ"מ הוכרזה כיחידה הלאומית ללוחמה בטרור של ישראל ● משרד החוץ נגד השגריר גלעד ארדן: "עושה הכול כדי שיפטרו אותו" ● שורת רבנים בציונות הדתית קוראים להפגין נגד הממשלה: "מסכנת את זהות המדינה" ● משרד הבריאות: יש עוד 17 שחשודים כי נדבקו באומיקרון

עוד 45 עדכונים

בתגובה שהגישה אמש הפרקליטות לבג"ץ בעתירת האגודה לזכויות האזרח, המדינה קובעת שהופעתו של הווריאנט הנוכחי למעשה מחזיר את ישראל אל הלא נודע של ימי ראשית הקורונה, אבל נכשלת מלהראות שאיכוני שב"כ בכלל עוזרים לעצירת ההתפשטות ● בג"ץ יקיים היום בצהריים דיון בהול ● פרשנות

עוד 877 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה