בדיקות PCR לישראלים החוזרים מחו"ל - שוד לאור היום

בדיקות קורונה בנמל התעופה בן-גוריון, 8 במרץ 2021; למצולמים אין קשר לדיווח (צילום: פלאש 90)
פלאש 90
בדיקות קורונה בנמל התעופה בן-גוריון, 8 במרץ 2021; למצולמים אין קשר לדיווח

אזרח ישראלי ששהה מחוץ לישראל מעל 48 שעות מחוייב בבדיקת PCR כדי לעלות לטיסה לישראל. ההוראה חלה גם על אלו שהתחסנו. עם ההגעה לשדה התעופה שוב מחוייבים לבצע בדיקת PCR בשדה עם הנחיתה.

יוון, לדוגמה, לא מחייבת בדיקת PCR לנכנסים ממדינות ירוקות, אשר יש ברשותם תעודת מחלימים או תעודת מתחסנים. אני יכול להעיד שביוון הרשויות ובעלי העסקים מקפידים הקפדה מחמירה בכל הקשור למסיכות והתנהגות לפי תו ירוק.

בשונה מעלות של בדיקת PCR במחיר סביר בישראל, המחיר בחוץ לארץ יכול לנוע בין 50 יורו ל100 יורו. תלוי כמה מחפשים.

אזרח ישראלי ששהה מחוץ לישראל מעל 48 שעות מחוייב בבדיקות PCR בעליה לטיסה לישראל ועוד אחת בנחיתה. בשונה מעלות סבירה של בדיקת PCR בישראל, המחיר בחו"ל יכול לנוע בין 50 יורו ל100 יורו

בממוצע המחיר הוא כשלוש מאות שקלים לבדיקה. בשנת 2021 צפויים לטוס לישראל כ-2 מליון אזרחים ישראלים עם תעודת מחוסנים.

ההוצאה תהיה של 600 מליון ש"ח על בדיקות PCR בחו"ל ועוד כ-180 מליון ש"ח לבדיקות בישראל. העלות לנוסעים היא לא נתפסת. מעל חצי מיליארד ש"ח שיוצאו במעבדות בחו"ל לבדיקה, שמדינה כמו יוון פוטרת ממנה את הבאים בשעריה.

האם מישהו, בשל פניקה וחרדה, לא מבין את העלויות שנגזרות על הנוסעים? אני מניח שלמדינת ישראל יהיה משהו טוב יותר לעשות בתקציב כזו. או משום שהעובדה שהנוסעים הם אלה שמשלמים את עלויות הבדיקה ולא המדינה – היא פשוט לא מעניינת את נבחרי הציבור.

מנהל חברת תוכנה המתמחה ברישום לכנסים ואירועים

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 214 מילים
כל הזמן // יום שני, 29 בנובמבר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

העימות בין בנט ואבידר אתמול היה חריג בכל קנה מידה - אבל אבידר החל לתקוף את בנט כבר בסוף השבוע ● מבחינת אבידר, זו תזכורת כי הובטח לו תפקיד השר לענייני מודיעין: "אני מחכה אבל לא אחכה עד אינסוף" ● אף אחד לא רוצה לראות את אבידר מתפטר וחוזר לכנסת כדי להצביע נגד הקואליציה ● יאיר לפיד, מכבה הדלקות בממשלה הזו, כבר ימצא פתרון לשר הסורר ● פרשנות

עוד 577 מילים

מוטב לחפש את המטבע היכן שנפל ולא מתחת לפנס

לקראת התחדשות שיחות הגרעין בין ארצות הברית לאיראן יש להבין מדוע ארצות הברית להוטה להסכם, ואיפה היא טועה.

ארצות הברית רוצה לסגת מן המזרח התיכון כדי להפנות את תשומת ליבה לסין. היא טועה כי סין כבר נמצאת במזרח התיכון.

אם באמת היא תתפנה מן המזרח התיכון ותשאיר אחריה חלל ריק – היא תמצא את סין נושפת בעורפה.

ארה"ב רוצה לסגת מן המזרח התיכון כדי להפנות את תשומת ליבה לסין. היא טועה כי סין כבר נמצאת במזה"ת. אם באמת היא תתפנה מן המזה"ת ותשאיר אחריה חלל ריק – היא תמצא את סין נושפת בעורפה

לא כל כך ידוע, אבל איראן כבר נתנה את חבל אחוואז המיושב בערבים כזיכיון למעשה לסין, אשר רותמת את משאבי הנפט העשירים של המחוז האומלל לצרכיה. סין הענייה באנרגיה תבלע כל כמות נפט שתרכוש, ואיראן תמכור כל כמות נפט שסין תקנה, אבל בגלל סנקציות – הנפט של אחוואז נשלח לסין כנפט עיראקי.

האמריקאים, והם לא היחידים במערב, ניגשים למו"מ מתוך תחושה שהצד השני "פייר" כמוהם. הם כבר נכוו בעבר, אבל הכוויות כבר נשכחו.

לא רק שאין לאיראנים תרבות של "פייר", אלא שאחרי נסיגת ארה"ב מאפגניסטן – פחות מנסיגה משפילה הם לא יקבלו. רק הסכם משפיל ירצה את האיראנים.

הברית ההדוקה בין איראן לסין גם מעוררת את השאלה, האם זו בכלל סין שמעודדת את איראן להגיע להסכם? אולי עדיף לסין "לתקוע" את ארצות הברית במזרח התיכון ולא לתת לה את האפשרות להתפנות לסין?

הברית ההדוקה בין איראן לסין גם מעוררת את השאלה, האם זו בכלל סין שמעודדת את איראן להגיע להסכם? אולי עדיף לסין "לתקוע" את ארצות הברית במזרח התיכון ולא לתת לה את האפשרות להתפנות לסין?

ואולי החזית עם סין איננה בסין אלא באחוואז? אולי תקיפת תעשיית הנפט של איראן באחוואז תעצור את התנופה הכלכלית של סין?

ואולי בכלל מוטב לחפש את המטבע היכן שנפל ולא מתחת לפנס?

פנחס ענברי הוא חוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה לענייני המזרח התיכון ועיתונאי. הוא גם סופר ותסריטאי. ספרי העיון שחיבר עוסקים בבעיה הפלסטינית, והרומנים שחיבר יחד עם אשתו אביבה הם: "על גב סופה" על אתגרי הקהילות הנוצריות בגליל המערבי בימי המנדט הבריטי מול האיסלאם הרדיקלי ומעמד האישה, ו"שומר השאול" עוסק בשחיתות הישראלית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 281 מילים

״כמעט כל בקשה מוואלה נענתה - שרה הייתה בוחרת תמונות״

לפיד ושרת החוץ של בריטניה: נפעל יחד למנוע מאיראן נשק גרעיני ● רזבוזוב: צריך להפעיל את איכוני השב״כ דווקא עכשיו כשאנחנו במספרים קטנים של תחלואה ●כ״ץ: באוצר מסרבים לתת פיצויים - עברנו מערבות הדדית לשלטון פקידים ● מוסי רז: חברון צריכה להיות חלק מהמדינה הפלסטינית ● מיכל וולדיגר: זה הניתוק של השמאל הקיצוני - אברהם אבינו קנה את מערת המכפלה

עוד 11 עדכונים

בשבוע שעבר הגישה המדינה תשובה מעודכנת של היועמ"ש לבג"ץ במסגרת העתירות הדורשות מנתניהו להחזיר את טובות ההנאה שקיבל ממיליקובסקי ופרטריץ', בשווי מיליוני שקלים ● למנדלבליט לקח למעלה משנתיים להגיע למסקנות הנדרשות - בכל כמה חודשים עדכן את עמדתו המשפטית - עד שהגיע למסקנה המתבקשת והנכונה ● פרשנות

עוד 1,129 מילים ו-2 תגובות

למקרה שפיספסת

כלכלה אחת לשני עמים

בדיקת זמן ישראל כל פתרון מדיני יצטרך להתחשב בעובדה שהכלכלה הפלסטינית מתנהלת בשקלים, מייבאת ומייצאת דרך ישראל ותלויה בעבודה בישראל - ואת הפער העצום בין הכלכלות ● פרופ' אריה ארנון: "כלכלה פלסטינית עצמאית היא פיקציה, מה שיש זה ייצור כלאיים ותלות לא בריאה" ● מי ירוויח ומי יפסיד מאיחוד הכלכלות, ולמה גם בימין וגם בשמאל עושים הכול כדי שזה לא יקרה

עוד 3,795 מילים

צדק צריך גם להיראות ולא לעבור דרך פילטרים פוליטיים

"צדק הוא אמת בפעולה" אמר ד'יזראלי וכמו תאר את מה שמתחולל במשפט נתניהו. כמי שעוסקת בפילוסופיה, אני הראשונה לדעת ולהבין כמה "אמת" היא מושג מופשט וקשה להגדרה ולקיבוע. אבל יש משהו שהוא מעבר לשפה, לתרבות וללוגיקה – אמת היא לעתים משהו שמרגישים. היא מסוגלת להתעלות מעל הפעלולים הסמנטיים של שיח משפטי, מעל התיאטרון שמייצרים עורכי הדין ומעל המילים והפרשנויות שאנשים שונים מנסחים. האמת, כמו אור, מציצה מהסדקים ומסנוורת בנוכחותה הבלתי מתפשרת.

"צדק הוא אמת בפעולה" אמר ד'יזראלי וכמו תאר את מה שמתחולל במשפט נתניהו. אמת מסוגלת להתעלות מעל פעלולים סמנטיים של שיח משפטי, מעל התיאטרון שמייצרים העו"דים ומעל המילים והפרשנויות

אלא שאת האור הזה קשה לציבור הישראלי לראות. צדק צריך לא רק להיעשות, אלא גם להיראות, וההחלטה שלא לשדר את משפט נתניהו, המשפט החשוב ביותר של פוליטיקאי ישראלי מאז קום המדינה, היא טעות קרדינלית שתהדהד לשנים. לא רק בהיבט המשפטי אלא גם ואולי במיוחד בהיבט של חוסן הדמוקרטיה שלנו.

צדק צריך להיראות בגוף ראשון ולא לעבור דרך פילטרים פוליטיים. בפרט כשמדובר בנפיל פוליטי שנוי במחלוקת, כשכלל האישומים נגדו קשורים לניצול כוחו לרעה. בהינתן הקרע בעם, שהוא עצמו העמיק וקיבע, המשפט הזה הוא יותר פוליטי מפלילי, ויותר רגשי ממשפטי. מטבע הנסיבות הללו ברור שהפרשנויות המשפטיות שמוגשות לציבור מגיעות לעוסות ומעכולות למחצה.

כאשת שמאל, רודפת צדק ודמוקרטית בנשמתי, ברור לחלוטין מה הן עמדותי ביחס לנתניהו, ובדיוק בגלל זה מפריע לי שנגזלה ממני הזכות לראות ולשמוע את המשפט במו-עיניי ואוזני.

ה"הסתרה" הזו של תהליך עשיית הצדק מובילה לכך ששופרות הימין יכולים לטעון ללא כל מפריע ש"תיק 4000 קרס", ולפצוח במונולוגים שלמים על עיוותי הדין שמתרחשים לכאורה בבית המשפט (אליבא ברדוגו אבי כל השופרות).

אחרים אפילו מגדילים לעשות כשפרשנותם מתגלמת בהצהרות פסאודו-היסטוריות, שלא לומר פרודיות, כמו הגיגיו של הדוקטור בן חיים.

"כשאנשים לא מצליחים לעשות את הצודק חזק, הם עושים את החזק צודק", אמר פסקל, ונדמה לי שאין משפט שמזקק טוב יותר את תופעת השופרות ומלחכי הפנכה והנרטיב שהם משפררים נמרצות.

מה הם לא אומרים עליו: גדול המנהיגים היהודים, הוא דרייפוס המודרני, הוא נציג המדוכאים של ישראל, זה לא הוא שעומד למשפט אלא כל הימין וכיו"ב.

פולחן האישיות והאדרת "גדולתו" של אדם שהוא לא יותר מפוליטיקאי חלקלק ושנוי במחלוקת, משקפים את חוסר היכולת של אוהדיו להתמודד עם האמת שחודרת מבין הסדקים: הוא ידע הכל, הוא שלט בהכל, הוא הינדס את הכל, והוא שילם על השירותים הללו בכסף של כולנו, תוך מתן הטבות לטייקון שסייע בידו.

פולחן האישיות והאדרת "גדולתו" של אדם שהוא לא יותר מפוליטיקאי חלקלק, משקפים את חוסר היכולת של אוהדיו להתמודד עם האמת שחודרת מבין הסדקים: הוא ידע הכל, הוא שלט בהכל, הוא הינדס את הכל

זה לא משנה אם יהיו שם מאה סניגורים, אלף התנגדויות טכניות ומיליון ספינים וקריסות דמיוניות, כל אלה לא ישנו את מה שכל בר-דעת יכול היה לראות בעצמו, אילו רק היו מאפשרים לו להאזין ולצפות במשפט ההיסטורי הזה.

לימור מויאל היא סופרת, דוקטורנטית לפרשנות ותרבות ואקטיביסטית שמאל. היא הקימה את תנועת "הדמוקרטים" שעוסקת בעיתונות אלטרנטיבית תוך קידום עקרונות סוציו-ליברליים. מויאל נשואה ואם לארבעה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 439 מילים ו-1 תגובות
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

המדד הדמיוני שעל פיו קובע בנק ישראל את גובה הריבית

בזמן שבארה"ב מדד המחירים לצרכן עלה בלא פחות מ-6.25 בשנה וכשהישראלים מרגישים היטב את גל ההתייקרויות בכל ענף, מדד אוקטובר שפרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עומד על 0.1% ● איך ייתכן שהמדד בישראל כה נמוך? ● כבר לפני כעשור, הסטטיסטיקן הראשי של הלמ"ס הודה שסל המחירים שעל פיו נמדדת האינפלציה בכלל לא משקף את סל המוצרים של האזרחים

עוד 761 מילים

דיווח: ראש שב"כ המליץ להקים גוף אזרחי שיעסוק באיכוני טלפונים סלולריים

הממשלה אישרה את השימוש באיכונים סלולריים שיופעלו על ידי שב"כ; השרים סער, שאשא ביטון, ברביבאי ואבידר הצביעו נגד; האחרון התעמת בנושא עם בנט ● קבינט הקורונה אסר כניסה של זרים ארצה ● אותרה נשאית שנייה של זן האומיקרון בארץ ● למרות פסילתו, אישרה הממשלה את מינוי פרץ לראשות התעשייה האווירית ● בשל איומים על חייו הוצמדה אבטחה למתן כהנא

עוד 67 עדכונים

איראן חוזרת לשולחן המו"מ כשידה על העליונה

בפעם הראשונה מאז נחתם הסכם הגרעין ב-2015, איראן מגיעה לשולחן המשא ומתן עם נכסים אמיתיים: סף יכולת גרעינית, רוח גבית מסין ורוסיה, ובידוד מוחלט של ארצות הברית החלשה ● במצב הדברים הזה, נראה שלישראל לא נותרה ברירה מלבד איום צבאי ישיר - המפחיד את המעצמות לא פחות מאשר את איראן ● פרשנות

עוד 867 מילים

בנט על וריאנט האומיקרון: "אנו במרחב של אי ודאות; המפתח הוא זהירות ומינימום סיכונים"

משרד הבריאות: עד כה זוהה בארץ נשא אחד של וריאנט האומיקרון; ישנם שבעה אנשים נוספים שטרם התקבלה לגביהם תשובה סופית ● בגלל התפשטות הווריאנט החדש יקוצר ביקורו השבוע של לפיד בבריטניה ובצרפת ● שרת הפנים שקד הודיעה על הארכת שעון הקיץ: יחל בתחילת חודש במרץ במקום בסופו

עוד 21 עדכונים

ובחלום ראיתי מלאך

אף שיהודים רבים מקשרים את נושא המלאכים לנצרות, פרופסור מיקה אהוביה חושפת בספרה החדש קשרים תרבותיים ודתיים עמוקים ליהדות – מפרקטיקות תפילה ועד תחינה נגד הטרדות מצד מחותנים ● לזמן ישראל היא מסבירה: "אנשים חיו בעולם שהיה מלא בכל מיני מתווכים. זה לא היה רק אתה ואלוהים"

עוד 1,418 מילים

הומו מוצהר, השר הכי צעיר ואיש הפח: כך הפך פיט בוטיג'ג' לכוכב

פיט בוטיג'ג' הוא השר ההומוסקסואל המוצהר הראשון אי־פעם והצעיר ביותר בממשל ביידן ● במהלך הבחירות המקדימות לראשות המפלגה הדמוקרטית הוא שבר סטריאוטיפים על אנשי צבא והקהילה הגאה ● הבמאי ג'סי מוס מנסה להבין בסרט תיעודי חדש מה הפך את בוטיג'ג' לכוכב ● "טראמפ היה מנחה של תוכנית ריאליטי. זה לא פיט"

עוד 1,141 מילים

רבאט מחממת את היחסים עם ישראל, למורת רוחה של אלג'יריה, אבל גם מסמנת לפלסטינים שאינה מוותרת עליהם ● בנו של קדאפי לא יוכל להתמודד לנשיאות לוב ● איראן מתקרבת לפצצה - וגם לאיחוד האמירויות ● מצרים מתכוננת ליום שאחרי הקורונה ● והשבוע לפני 35 שנה, עיראק הנחיתה מכה אווירית אדירה על אנדימשק ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,069 מילים ו-1 תגובות

מה הקשר בין כת יהודית עתיקה למגילות הגנוזות שנמצאו במקרה במערות ליד ים המלח בשנת 1947? ● מסלול חדש וחינמי בפארק הלאומי קומראן מאפשר להציץ לחייהם של כת האיסיים ולרחבה ששימשה אותם לטקסים הקדושים

עוד 924 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

יאכטה לכל פועל

הגלובוס השחור הולך לרשות הספנות, שמבקשת להתקדם עם התוכנית להפקעת שישה חופים מידי הציבור ולהפוך אותם למגרשי חנייה ליאכטות ● הגלובס הירוק מתפצל לשניים: לבי"ח מאיר בכפר סבא, על המרפסת האקולוגית-טיפולית שנחנכה שם השבוע; ולעיריית קריית ביאליק על חוק העזר האוסר להכניס חד"פים לפארקים ציבוריים ● והטיפ: מסע שופינג בעשרות שקלים ב"ביגודית"

עוד 642 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
גִּינּוּי

מומחים מעריכים שאם נחבר את כל הגינויים השונים שנשמעים בישראל במשך שנה, הטקסט המחובר יגיע מנווה אילן ועד גינאה החדשה ובחזרה ● בהינתן שאלה פני הדברים, מפתיע לגלות שרבים עדיין מעיזים להגיע לאולפני הצדקנות והטרחנות בלי אסטרטגיית גינוי הולמת, ולפעמים אפילו בלי להכין מראש טיוטה של הצהרת גינוי בסיסית

עוד 1,444 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה