ירח הדבש הגיע לסיומו

מחמוד עבאס, ג'ו ביידן, נפתלי בנט (צילום: AP Photo, מונטז')
AP Photo, מונטז'
מחמוד עבאס, ג'ו ביידן, נפתלי בנט

ירח הדבש ביחסי ממשל ביידן וממשלת בנט הסתיים, הממשל זועם על ישראל בגלל ההחלטה לבנות אלפי יחידות דיור חדשות בהתנחלויות וההכרזה על שישה ארגונים פלסטינים כארגוני טרור. יו"ר הרש"פ מאוכזב מארה"ב ומישראל ואין שום אופק מדיני לפלסטינים מלבד הקלות כלכליות.

דם רע מאוד זורם בימים האחרונים בין וושינגטון לירושלים. ממשל ביידן הסיר את הכפפות וממשלת בנט-לפיד-גנץ איבדה את החסינות הזמנית שנתן לה הממשל. בדרג המדיני בירושלים היו בטוחים שהחסינות הזו תחזיק מעמד עד לאחר העברת התקציב בכנסת אבל האמריקאים איבדו את סבלנותם.

דם רע זורם בימים אלה בין וושינגטון לירושלים. הממשלה איבדה את החסינות הזמנית שנתן לה ממשל ביידן. בדרג המדיני בירושלים היו בטוחים שהחסינות תחזיק עד לאחר העברת התקציב בכנסת

מבחינת ממשל ביידן, ההחלטה הישראלית לבנות עוד אלפי יחידות דיור בהתנחלויות הרבה יותר חמורה מההחלטה להכריז על 6 הארגונים הפלסטינים כארגוני טרור.

הלחץ של האגף הפרוגרסיבי במפלגה הדמוקרטית על הנשיא ביידן גובר והולך להפסיק לעשות הנחות לממשלת ישראל. הנשיא האמריקאי חושש שהמשך הבנייה בהתנחלויות יביא להתנדפות רעיון פתרון שתי המדינות. הפלסטינים מוכרים לעולם מידע מטעה כי הבנייה בתוך השטח המוניציפלי של ההתנחלויות אף היא מסוכנת לתהליך השלום.

הממשל לא מצמץ ולא היסס נוכח הצעדים המפתיעים של ממשלת בנט. הוא פירסם הודעת גינוי רשמית ושר החוץ האמריקאי טוני בלינקן התקשר לשר הביטחון בני גנץ לנזוף בו על "ההפתעה" הישראלית והפרת הבטחותיו לממשל.

הממשל לא היסס נוכח הצעדים המפתיעים של ממשלת בנט. הוא פירסם הודעת גינוי רשמית ושר החוץ האמריקאי בלינקן התקשר לשר הביטחון גנץ לנזוף בו על "ההפתעה" הישראלית והפרת הבטחותיו לממשל

בני גנץ לקח קשה את הביקורת האמריקאית. בניסיון לשכך את הזעם עליו מצד ממשל ביידן הוא אישר חבילת מחוות נוספת לפלסטינים. מדובר בפעימה שניה של החבילה הקודמת, שאותה הוא הציג בפני מחמוד עבאס והיא כוללת אישור תוכניות בנייה חדשות בשטחי C וגם פעימה נוספת של הסדרת מעמדם של פלסטינים נוספים במרשם הפלסטינים בנוסף ל-4000 שאושרו קודם.

העימות המדיני בין ממשל ביידן לממשלת בנט היא כרגע מצומצם ואפשר להכיל אותו, אולם מוקש פתיחת הקונסוליה האמריקנית בירושלים עדיין לא פורק והוא עלול להביא למשבר נוסף אם לא יטופל בזמן.

הממשל הבטיח זאת לרש"פ והוא נחוש לעמוד בהבטחתו. מבחינת ישראל זה מהלך מסוכן ששוחק את ההכרה של ממשל טראמפ בירושלים כבירת ישראל. הפלסטינים רואים במהלך הזה, אם הוא יקרה, הצלחה מדינית גדולה והכרה של ממשל ביידן בחלוקת ירושלים ובמזרח ירושלים כבירת המדינה הפלסטינית.

לכן, ישראל צריכה להבהיר באופן נחרץ לממשל כי היא מתנגדת להעברת הקונסוליה בחזרה למזרח ירושלים ולהציע רשמית שתי חלופות: העברת הקונסוליה לאבו דיס בתחומי הרש"פ או דחיית קבלת ההחלטה בנושא למועד אחר.

מצב היחסים בין ממשלת בנט לבין ממשל ביידן עלול להשתנות לאחר העברת התקציב בכנסת. למרות שהנשיא ביידן איננו רוצה בחזרת בנימין נתניהו לכיסא ראש הממשלה, הוא איננו מתכוון לעשות הנחות לראש הממשלה בנט. מדיניות האיפוק האמריקאית הסתיימה. אחרי העברת התקציב יווצר מצב חדש ביחסים בין וושינגטון לירושלים.

מצב היחסים בין ממשלת בנט לממשל ביידן עלול להשתנות לאחר העברת התקציב בכנסת. למרות שהנשיא ביידן איננו רוצה בחזרת נתניהו לכיסא רה"מ, הוא איננו מתכוון לעשות הנחות לבנט

יו"ר הרש"פ מאבד את סבלנותו

בסוף השבוע שעבר אמר יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס כי "המצב מסוכן מאוד. אנו מושיטים יד לישראלים כדי לבנות אמון ולמען פתרון 2 המדינות. יש לנו אופציות אחרות אך לא ננקוט באלימות מכיוון שאין זו המדיניות שלנו".

על פי גורמים בכירים בפת"ח, יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס מתחיל לאבד את סבלנותו מהיחס שהוא מקבל מממשל ביידן ומממשלת בנט-לפיד-גנץ, למרות הפגישה שהייתה לו עם שר הביטחון בני גנץ שבה סוכם על שורה של הקלות כלכליות שתעשה ישראל לרש"פ.

עד כה הנשיא ביידן לא הזמין את יו"ר הרש"פ לפגישה בבית הלבן ואף דחה את בקשתו להיפגש עמו בניו יורק בשולי דיוני פתיחת העצרת הכללית של האו"ם. השניים שוחחו בטלפון רק פעם אחת לאחר מבצע "שומר החומות". שר החוץ האמריקני טוני בלינקן ביקר אף הוא פעם אחת  בלבד ברמאללה ומאז המגעים של הממשל עם הרש"פ מתנהלים באמצעות השליח האדי עמרו, אחראי התיק הישראלי-פלסטיני במחלקת המדינה.

התסכול הפלסטיני הוא גדול, העיתון "אלערבי אלג'דיד" דיווח ב-23 באקטובר מפי גורמים פלסטינים בכירים כי יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס והשר לעניינים אזרחיים חוסיין א-שיח' כינו בישיבת הועד הפועל של אש"ף בשבוע שעבר את בכירי ממשל ביידן במילה "שקרנים" והוסיפו "הם צוחקים עלינו", זאת בגלל הסחבת שממשל ביידן נוקט ביישום ההבטחות שנתן לרש"פ.

ממשל ביידן עסוק רובו ככולו באתגר הסיני ובמצב הפנימי בארה"ב, הוא רוצה להמשיך לנהל את הסכסוך הישראלי פלסטיני ללא זעזועים מיוחדים ומבלי שהרש"פ תקרוס. מדובר בתחזוקה של המצב הקיים, אבל למחמוד עבאס אצה הדרך והוא רוצה לראות תוצאות מיידיות לגבי ההבטחות שניתנו לרש"פ.

התסכול הפלסטיני גדול, עפ"י העיתון "אלערבי אלג'דיד", מחמוד עבאס והשר לעניינים אזרחיים חוסיין א-שיח' כינו בישיבת הוועד הפועל של אש"ף את בכירי ממשל ביידן "שקרנים" והוסיפו: "הם צוחקים עלינו"

במהלך ישיבת ההנהגה הפלסטינית ברמאללה ב-24 באוקטובר, קרא יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס לממשל ביידן לפתוח מחדש את הקונסוליה האמריקאית בירושלים ואת משרדי אש"ף בוושינגטון שנסגרו בתקופת ממשל טראמפ.

כמו כן הוא קרא לממשל האמריקאי להסיר מעל הרש"פ את המצור הכלכלי שהוטל עליה בזמנו כדי שתסכים לקבל את תוכנית "עסקת המאה" של הנשיא טראמפ.

במהלך הישיבה הוא גינה את החלטות ישראל לבנות אלפי יחידות דיור חדשות ביהודה ושומרון ואת ההכרזה של שר הביטחון בני גנץ על 6 ארגונים פלסטינים כארגוני טרור.

מחמוד עבאס הורה לשגר מכתבים לכל מנהיגי העולם ולמוסדות הבינלאומיים במחאה על פעולות ישראל: למועצת הביטחון של האו"ם, לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג ולמועצת זכויות האדם של האו"ם בניסיון לעצור את הפעילות הישראלית.

יו"ר הרש"פ יודע כי כל הצעדים האלה לא יובילו אותו לשום מקום. הוא מבין שמאזן הכוחות המדיני איננו לטובתו. גם הזמן פועל נגדו, החול בשעון החול הפלסטיני הולך ואוזל, בנאומו לעצרת הכללית של האו"ם הציב מחמוד עבאס אולטימטום לישראל, עליה לסגת בתוך שנה לקוי 67' בגדה ובמזרח ירושלים אחרת הוא יבטל את הסכמי אוסלו באופן חד צדדי ויפנה בתלונה לבית הדין הבינלאומי בהאג.

אולם ישראל מתעלמת לחלוטין מהאולטימטום של מחמוד עבאס, ייתכן שהיא רוצה לדחוק אותו לצעדים חד צדדים. הוא מאיים לבטל את הסכמי אוסלו ואת ההכרה הפלסטינית בישראל אבל מבין היטב את ההשלכות של המהלכים האלה. למרות זאת הוא ממשיך להשמיע את איומיו.

ישראל מתעלמת לחלוטין מהאולטימטום של מחמוד עבאס, אולי כדי לדחוק אותו לצעדים חד צדדים. הוא מאיים לבטל את הסכמי אוסלו ואת ההכרה הפלסטינית בישראל אבל מבין היטב את ההשלכות

הרחוב הפלסטיני הפסיק להתייחס ברצינות לאיומיו של מחמוד עבאס, הוא עסוק בהישרדות כלכלית ואיננו מעוניין בשום אינתיפאדה נגד ישראל שתנציח את שלטונו של מחמוד עבאס.

ממשלת ישראל חלוקה לשני מחנות בכל הקשור לתהליך המדיני ורעיון פתרון 2 המדינות, למעשה היא משותקת מבחינה מדינית, המקסימום שהיא יכולה לעשות הינו לסייע לרש"פ מבחינה כלכלית.

שום דבר חדש ומפתיע לא צפוי לקרות בינתיים ברש"פ. מחמוד עבאס מייחל מאוד לכך שלאחר העברת התקציב בכנסת יחזיר הממשל את הקונסוליה האמריקנית בירושלים למקומה הקודם ויעניק הישג מדיני לפלסטינים, אולם גם זה איננו בטוח.

התנגשות מדינית בין הממשל האמריקאי לבין ממשלת בנט לא תסייע לממשל לקדם את המדיניות שלו במזרח התיכון. המצב הביטחוני ברצועת עזה רוחש וגועש מתחת לפני השטח והפיצוץ הוא רק שאלה של זמן. השקט הנוכחי הוא רק שקט מדומה.

התפרצות ביטחונית בגבול הרצועה תזעזע את היציבות האזורית והנשיא ביידן חושש מכך מאוד, הוא רוצה שקט תעשייתי כדי לטפל בבעיות הבוערות הפנימיות בארה"ב ובמשבר עם סין.

התפרצות ביטחונית בגבול הרצועה תזעזע את היציבות האזורית והנשיא ביידן חושש מכך. הוא רוצה שקט תעשייתי כדי לטפל בבעיות הבוערות הפנימיות בארה"ב ובמשבר עם סין

ישראל וארה"ב עדיין לא עלו על מסלול התנגשות, אפשר עוד לתקן, אבל הרומן שהחל לפני שלושה וחצי חודשים מתחיל להתפוגג.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,157 מילים
כל הזמן // יום חמישי, 2 בדצמבר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

אחרי שסגר חשבון עם נתניהו, מקרון מסמן את לפיד כידיד צרפת

כבר ב־2019, כשנתניהו הצטלם עם מנהיגי העולם לטובת קמפיין הליכוד, מקרון אותת לממשלה שהוא שם עין על לפיד ● דיפלומט בכיר הוסיף ואמר לזמן ישראל כי נשיא צרפת כלל לא מסכים להיפגש עם שרים ● ברקע טיסת גילת בנט, חרף המלצת רה"מ, הממשלה בדרך לקבוע שיא שלילי חדש – כמות הכסף שהולכת על תקציבי נסיעות מיותרות ● פרשנות

עוד 1,142 מילים

הבעיה בחקירות תיקי האלפים איננה "היד הקשה" של החוקרים

הבעיה בחקירות תיקי האלפים לא היתה ואיננה "היד הקשה" של החוקרים. זה פייק ניוז. הבעיה בדיוק הפוכה – לנתניהו, רעייתו וסייעניו ניתנו אינספור הנחות, הקלות, העלמות-עין, רידוד תיקים, סגירת תיקים, אי-פתיחת תיקים ועוד ועוד. הטנטרומים של השופרות על תרגילי החקירה לחפץ מעוררים בעיקר צחוק.

הבעיה בחקירות תיקי האלפים איננה "היד הקשה" של החוקרים. זה פייק ניוז. הבעיה הפוכה – לנתניהו, רעייתו וסייעניו ניתנו אינספור הנחות. הטנטרומים של השופרות על תרגילי החקירה לחפץ מעוררים בעיקר צחוק

בימים האחרונים הביביסטים ברשתות החברתיות גועשים סביב סבלו הנורא של ניר חפץ, עד המדינה. אנו מדווחים שחפץ התייפח במהלך עדותו בבית המשפט בהיזכרו בחקירות המשטרה הקשוחות ובתלאות שחווה במהלכן. הביביסטים, שמפגינים בדרך כלל רגישות רבה לזכויות אדם בכלל ולזכויות נחקרים, עצורים ואסירים בפרט, מתרעמים למשמע התיאורים.

הוא מספר לנו שהתקרבו אל פניו בצורה מאיימת, שעקבו אחריו, שאיימו בחשיפת רומן שניהל מחוץ לנישואים, שהגישו לו שוקולד ולחם בלי צלחת, והושיבו אותו בכלוב כשהמתין לקצין המודיעין, בין "כלובי קופים" מלוכלכים שישבו בהם "דוברי ערבית שנראים עזתים".

במדינה של מעצרים מנהליים שעילותיהם חסויות, במדינה שבה מפגינים בהפגנות שקטות חוטפים מכות רצח משוטרים, נעצרים בברוטליות, לרוב ללא שום פרובוקציה, לעתים תוך שבירת ידיים ורגליים, מושפלים ומבלים לילות במעצר רק כדי להשתחרר למחרת ללא כל אישום – קצת קשה להבהל מכמה תרגילי חקירה שנועדו להפעיל לחץ על הנחקר.

במדינה מתוקנת נתניהו היה יושב כבר מזמן בכלא, לצד רעייתו וחלק מסייעניו, אלה שלא הפכו לעדי מדינה. אבל באדיבות אביחי מנדלבליט ועוד כמה פרקליטים וחוקרי משטרה, החקירות נמרחו, מוסמסו ונגררות שנים על שנים.

יש להאיץ את ההליכים. למנוע את תרגילי העיכוב וההתשה של הסנגורים, ולהביא למיצוי הדין.

במדינה מתוקנת נתניהו היה יושב כבר מזמן בכלא, לצד רעייתו וחלק מסייעניו שלא הפכו לעדי מדינה. אבל באדיבות מנדלבליט ועוד כמה פרקליטים וחוקרי משטרה, החקירות נמרחו, מוסמסו ונגררות שנים על שנים

וחפץ? הוא צריך להודות לאלוהיו על ההחלטה שקיבל, לעבור לצד של התביעה. האיש הבזוי הזה היה צריך לשבת שנים בכלא. הוא הציל את עצמו, וחמק מדין צדק. תמורת ההצלה הזו הוא אמור להפליל את נתניהו. את התלונות על תרגילי החקירה אפשר לברר בנפרד, ובלי היסטריה. הן בטלות בשישים אלף למול תיקי נתניהו וחומרתם.

ערן עציון הוא יזם מדיני ופוליטי, דיפלומט בכיר לשעבר, כיהן כסגן ראש המועצה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה, וכראש התכנון המדיני במשרד החוץ. המוטו שלו הוא: Speak Truth to Power. מאמין שהמפתח לעתיד ישראל, והעולם החופשי, הוא מהפיכה בשיטה הדמוקרטית

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 331 מילים

ראיון בלעדי "הכל עקום והוועדים האלה זו צרה צרורה"

בוועד רט"ג הכריזו השבוע על סכסוך עבודה בטענה כי ערב עזיבתו, גולדשטיין יוזם פרסום מאסיבי של מכרזים, מרע תנאים לפקחים, מבצע שינויים ארגוניים ומסדר משרות למקורביו ● בראיון לזמן ישראל, גולדשטיין הודף את טענות הוועד: "הם שכחו את מקומם ורוצים לנהל את הארגון" ● ומשיב על ביקורות מטיילים ופעילי סביבה: "נורא סקסי להיות בעולם אוטופי, אבל העולם הזה לא קיים"

עוד 1,986 מילים

״איראן מבצעת ׳סחיטה גרעינית׳ - להפסיק מיד את השיחות״

סער מינה שופט זמני לעליון: "אמשיך לנסות להגיע להסכמות בוועדה לבחירת שופטים״ ● בג"ץ דחה את עתירת האגודה לזכויות האזרח נגד השימוש בתקנות שעת חירום לעניין איכוני השב"כ ● ברביבאי: אני לא הייתי נוסעת לחו"ל לאחר שרה"מ המליץ להמנע מכך ● כ״ץ: בנט חושב שמותר לו הכל ● קריב לא בטוח שיגיע לתפילה בכותל בראש חודש: ״לא אשחק לידי רגב אמסלם״

עוד 21 עדכונים

למקרה שפיספסת

חוק הגיור מלחמת היהודים הבאה של מתן כהנא

אחרי שהצליח להעביר, לא בלי מאבקים וסערות, את חוק הכשרות, השר כהנא מתכנן להגיש בשבוע הבא את תזכיר חוק מערך הגיור ● מול כהנא נאבקים הפוליטיקאים החרדים, הממסד הדתי - כמו גם כמה שותפים קואליציונים ● כהנא אומר לזמן ישראל: "הזהות של מדינת ישראל נמצאת בפני סכנה אסטרטגית, וחובה עלינו לעשות הכול כדי שכל ישראלי שאינו יהודי ירצה להתגייר" ● פרשנות

עוד 591 מילים

ההשלכות של הכרזת בריטניה על חמאס כארגון טרור

בריטניה הצליחה להפתיע את ארגון חמאס והנחיתה עליו מכה מדינית, כלכלית ומורלית קשה בכך שהכריזה עליו כארגון טרור. להכרזה הבריטית יש השלכות חשובות. בשורה התחתונה היא  תתרום להחלשת כוחו של חמאס ולחשיפת פעילות הטרור שלו.

הפרלמנט הבריטי אישר בסוף השבוע שעבר את הצעת החוק של שרת הפנים הבריטית פריטי פטאל להכריז על ארגון חמאס, על שלוחותיו הצבאיות והמדיניות, כארגון טרור, מעתה ואילך ארגון חמאס חשוף מבחינה משפטית לחקירות, מעצרים וענישה של מערכת אכיפת החוק הבריטית. כל פעיל של חמאס בבריטניה עשוי להיות מורשע בהליך משפטי בעונש של עד 14 שנות מאסר.

מעתה ואילך חמאס חשוף משפטית לחקירות, מעצרים וענישה של מערכת אכיפת החוק הבריטית. כל פעיל חמאס בבריטניה עשוי להיות מורשע בהליך משפטי ולהיענש עד 14 שנות מאסר

החוק החדש של בריטניה נגד חמאס הוא הצלחה גדולה של ישראל מבחינה מדינית והסברתית. קהילת המודיעין הישראלית העבירה חומר מודיעיני חשוב לממשלת בריטניה וה-MI6 והדרג המדיני הצליח לשכנע את ממשלת בריטניה ללכת בדרך הזו.

תיקון החוק הבריטי בעניין חמאס עבר בפרלמנט הבריטי ללא התנגדות האופוזיציה, דבר שמעיד על כך שארגון חמאס מאבד תמיכה למרות הקשר ההדוק שלו לתנועת "האחים המוסלמים" בבריטניה.

בחמאס מודאגים מאוד, ומנהיג הארגון אסמעיל הניה הורה לנסות ולפעול נגד ההחלטה הבריטית באמצעים מדיניים ומשפטיים, חמאס שכר את שירותיהם של עורכי דין בריטים המתמחים בחוק הבריטי כדי לנסות ולפעול באופן משפטי לשינוי ההחלטה והחקיקה.

גורמים בריטיים מסרו, כי הדרג המדיני הבריטי השתכנע שארגון חמאס נתון תחת שליטה איראנית מוחלטת וכי הוא מנצל את בריטניה כמרכז פעילות כספית ותקשורתית. זאת כדי לתמוך בזרוע הצבאית של חמאס ברצועת עזה, הממשיכה להצטייד ברקטות חדשות ובמל"טים איראניים לקראת סבב לחימה חדש נגד ישראל.

מקורות המימון של חמאס בבריטניה

סעודיה חשפה את הפעילות הכספית של חמאס בבריטניה באמצעות אתר "אל-ערביה נט",אשר חשף ב-28 בנובמבר את המקורות לגיוס כספים עבור הארגון.

בדיווח שלו נמסר כי ההשקעות של תנועת חמאס בבריטניה עד 2020 עלו על חצי מיליארד דולר.

גורמים בריטיים מסרו, כי הדרג המדיני הבריטי השתכנע שחמאס נתון תחת שליטה איראנית מוחלטת, ומנצל את בריטניה כמרכז פעילות כספית ותקשורתית, לתמיכה בזרוע הצבאית שלו ברצועה

עד לא מזמן היו  למנהיגי חמאס בבריטניה חשבונות בנק פרטיים בבנק HSBC. בראש הבכירים האלה עמד אנס אלתכריתי, איש תנועת "האחים המוסלמים", שעמד בראש מוסד "קרטבה", שתנועת חמאס הייתה שותפה בו וניצלה אותו כדי לאסוף כספים ותרומות בתירוץ של תמיכה בבעיה הפלסטינית.

גם בכיר חמאס מוחמד כאט'ם אלצוואלחה היה מעורב בפעילות הזו, מהחשבונות האלה הכסף עבר לחשבון של תנועת חמאס.

באירופה הייתה בריטניה המרכז הראשי לאיסוף כספים אחריה צרפת וגרמניה.

ביבשת אפריקה הייתה מצרים המרכז הראשי לאיסוף כספים ואחריה דרום אפריקה. ביבשת אסיה המרכז הראשי להשקעות היה בסוריה ובלבנון.

תנועת חמאס גם עסקה בהלבנת כספים והברחת סחורות אסורות. גורמי ביטחון (ערביים) עקבו אחרי הברחת 5 מיליון כדורים לעידוד החשק המיני שהוברחו למדינה ערבית ונמכרו במחיר מופחת ממחירם האמיתי, שלא לדבר על מכוניות מוברחות, מלט, חומרי בניין ומוצרי מזון במהלך סבבי הלחימה שהיו ברצועת עזה שמהם היא הרוויחה כסף רב.

על פי הדיווח שפירסם אתר "אלערביה נט", תנועת חמאס הפקידה את הכספים בבריטניה על פי הנחיות תנועת "האחים המוסלמים" העולמית, היא הקימה בבריטניה לבדה 60 אגודות צדקה וקרן כספית כדי לאסוף כספים.

חמאס עסקה גם בהלבנת כספים והברחת סחורות אסורות. גורמי ביטחון (ערביים) עקבו אחרי הברחת 5 מיליון כדורים לעידוד החשק המיני, שהוברחו למדינה ערבית ונמכרו במחיר מופחת ממחירם האמיתי

בין המוסדות הבולטים שהקימה היו אגודת MAB ומוסד "קרטבה" וארגון הסיוע האסלאמי, שקיבלו גם כספים מממשלת בריטניה.

כמו כן היא הקימה את "המועצה האסלאמית" שהיו לה 500 שלוחות של חמאס ו"האחים המוסלמים" ברחבי בריטניה.

בנוסף היא שלטה ב"קרן  הפלסטינית לסיוע ופיתוח", שהיו לה 11 סניפים בבריטניה ולכולם חשבונות בבנקים בריטיים. בעקבות ההחלטה החדשה של ממשלת בריטניה הכסף הזה  יוקפא או יוחרם.

על פי הדיווח, חמאס העבירה כספים מהמוסדות שלה בבריטניה לחשבון "בנק אל אנתאג'" ששייך לה ברצועת עזה. למרות שהיא טוענת שמדובר בבנק אסלאמי, הכסף הועבר לחשבונות פעיליה ברצועת עזה.

ההשלכות על חמאס

לאישור החוק החדש בבריטניה נגד חמאס יש כמה השלכות חשובות.

1

ההחלטה הזו של ממשלת בריטניה מסייעת למאבק המדיני וההסברתי של מדינת ישראל. יש לקוות שישראל תדע למנף אותה לצרכים האלה. היא מסייעת להשפיע על מדינות אחרות ללכת בדרכה של בריטניה ולהכריז על חמאס כארגון טרור. היא גם מעודדת מדינות ערביות, המתנגדות לתנועת חמאס ולתנועת "האחים המוסלמים", ללכת בעקבות בריטניה ואף לנרמל את היחסים עם ישראל.

החלטת ממשלת בריטניה מסייעת למאבק המדיני וההסברתי של ישראל ויש לקוות שישראל תדע למנף אותה לצרכים אלה. היא גם מסייעת להשפיע על מדינות אחרות ללכת בדרכה

2

ההחלטה הבריטית גם תסייע לישראל להיאבק משפטית נגד הפניות הפלסטיניות לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג, הטוענות כי  ישראל מבצעת "פשעים וטרור" בשטחים.

3

יש עוד השלכה חשובה להכרזה הבריטית על חמאס כארגון טרור: היא נותנת הצדקה מוסרית וביטחונית לישראל לצאת למבצע צבאי גדול ברצועת עזה כדי להגן על עצמה מפני התקפות הרקטות של חמאס. ההכרזה הבריטית מסייעת להכין את דעת הקהל הבינלאומית כי ישראל נלחמת נגד תנועת טרור השולטת ברצועה ומשתמשת בה כבסיס להתקפות על אזרחי ישראל.

4

אפקט ההרתעה – הנהגת חמאס חוששת שבריטניה תפגע במערכת הכספית שהיא הקימה בלונדון בעקבת ההכרזה על התנועה כארגון טרור. עשרות מיליארדי דולרים נמצאים בסכנה. מדובר בכסף שאמור לזרום למנהיגי חמאס לצורך השקעות במדינות שונות בעולם ועכשיו הוא נתון בסכנה, לכן ההתקפה של הנהגת חמאס על בריטניה היא כה חריפה.

5

ארגון חמאס צפוי לאבד נוכחות תקשורתית גדולה שיש לו בבריטניה באמצעות אתרי אינטרנט וארגוני תקשורת שונים.

6

חמאס יאבד את נוכחותו הפוליטית והתמיכה בפעילות אסלאמית בבריטניה. התשתית הפוליטית שהוא הקים בסיוע תנועת "האחים המוסלמים" נמצאת בסכנת היחלשות או קריסה.

בתנועת "האחים המוסלמים" בבריטניה חוששים שנוצר תקדים מסוכן וכי המודיעין הבריטי עלול "להתלבש" עליהם מחדש לאחר שנחלצו בעבר מחקירות גורמי הביטחון הבריטיים בחשד של תמיכה בטרור.

7

החלטת בריטניה תביא כנראה לצמצום פעילות ארגון חמאס בחו"ל במיוחד ביבשת אירופה.

לסיכום:

בריטניה הנחיתה מכה מדינית ומורלית קשה ומפתיעה על ארגון חמאס.

ההודעה הבריטית פורסמה ערב ביקורו של נשיא המדינה יצחק הרצוג בבריטניה ויש בה גם מסר חשוב לקהילה היהודית בבריטניה בדבר המחוייבות של הממשלה הבריטית להגן עליה מפני תופעות האנטישמיות.

בריטניה הנחיתה מכה מדינית ומורלית קשה ומפתיעה על חמאס, ערב ביקור הרצוג בבריטניה, ויש בה מסר חשוב לקהילה היהודית שם, בדבר מחוייבות הממשלה להגן מאנטישמיות

בריטניה היא מדינה חשובה שגם חברה במועצת הביטחון של האו"ם. יש בה פעילות ענפה של תנועת "האחים המוסלמים", שהיא תנועת האם של חמאס, והחלטת שרת הפנים מהווה גם מסר אזהרה לתנועה הזו.

יש בהחלטה הזו גם מסר לממשל ביידן, שמשתעשע ברעיון הקמת ממשלת פלסטינית מאוחדת של פת"ח ביחד עם חמאס כדי לאפשר תחילת משא ומתן מחודש עם ישראל.

ההחלטה הזו מחזקת את עמדת "הרביעיה הבינלאומית" (הקוורטט) שהציבה 3  תנאים להידברות עם חמאס: גינוי הטרור, הכרה בישראל וקבלת כל ההסכמים שנחתמו בינה לבין אש"ף.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,020 מילים
עודכן לפני 9 דקות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

קמפיין במחלוקת: עידוד למיחזור או תדלוק תרבות הצריכה?

תאגיד מיחזור הפסולת האלקטרונית "אקומיוניטי" השיק קמפיין נרחב בכיכובו של רון שחר ● "המרוץ למיחזור" קורא לציבור להחזיר מוצרי חשמל ובתמורה להשתתף בהגרלה על חבילת מוצרי חשמל חדשים לבית ● הקמפיין מעורר מחלוקת עזה בענף המיחזור - ואת זעמו של המשרד להגנת הסביבה

עוד 985 מילים

הוא מבקר בחברון ומרגיז את השמאל - אך משמח את מחנה הימין, הסולד מהממשלה הנוכחית ● אבל הנשיאות של יצחק הרצוג מסתמנת שונה מאד מזו של קודמו ● בעוד שריבלין עסק רבות בתחלואי החברה הישראלית ועמד ביריבות עם ראש הממשלה בזמנו, הרצוג מעצב את נרטיב הנשיאות שלו סביב דיפלומטיה וקשרים מדיניים בכל העולם ● וזה בדיוק מה שממשלת בנט-לפיד זקוקה לו

עוד 2,330 מילים

במוקד הטלפוני של משרד הבריאות מוסרים מידע שגוי, האתר לא יעיל

אזרחית התקשרה למוקד משרד הבריאות כיוון שבספריית בית אריאלה ביקשו ממנה תו ירוק בניגוד לנהלים והשומרים לא עטו מסכות ● במוקד קיבלה תשובה שגויה, לפיה מסכה בחלל סגור נדרשת רק "בהתקהלות של 50 אנשים ומעלה" ● המוקדנית טענה שהמידע השגוי נמצא באתר המשרד, אף שבאתר מוצג המידע הנכון - רק שמאוד קשה למצוא אותו ● משרד הבריאות: "הנהלים יחודדו"

עוד 551 מילים

שני ישראלים נכנסו לרמאללה, הותקפו – וחולצו על ידי אנשי הביטחון הפלסטיני

בנט מגיב לביקורת על טיסת משפחתו: "למדנו יותר על הזן, הנופש – במדינה שמותר לצאת אליה" ● הימ"מ הוכרזה כיחידה הלאומית ללוחמה בטרור של ישראל ● משרד החוץ נגד השגריר גלעד ארדן: "עושה הכול כדי שיפטרו אותו" ● שורת רבנים בציונות הדתית קוראים להפגין נגד הממשלה: "מסכנת את זהות המדינה" ● משרד הבריאות: יש עוד 17 שחשודים כי נדבקו באומיקרון

עוד 45 עדכונים

בתגובה שהגישה אמש הפרקליטות לבג"ץ בעתירת האגודה לזכויות האזרח, המדינה קובעת שהופעתו של הווריאנט הנוכחי למעשה מחזיר את ישראל אל הלא נודע של ימי ראשית הקורונה, אבל נכשלת מלהראות שאיכוני שב"כ בכלל עוזרים לעצירת ההתפשטות ● בג"ץ יקיים היום בצהריים דיון בהול ● פרשנות

עוד 877 מילים

כשירדן שלטה בעטרות, היא בנתה מרכז תעופה בן 15 יעדים ללקוחות עלית ● בשליטת ישראל, נמל התעופה שבמזרח ירושלים, על קו גדר ההפרדה, שימש בעיקר לטיסות פנימיות - אבל גם לכמה נחיתות היסטוריות ● ואז הגיעה האינתיפאדה השנייה ● עשרים שנה עומד הטרמינל נטוש ● תוכנית להפוך את המקום לשכונה חדשה לחרדים הוקפאה בעקבות לחץ אמריקאי

עוד 1,653 מילים

סקר חדש מאשר: יהודים אמריקאים מדור ה־Z לא מגלים עניין בחיי קהילה יהודיים אבל כן מחוברים לאמונה ולרוחניות ● בזמן שהקהילות היהודיות מנסות למשוך את הצעירים אליהן, חוקרים מאמינים שהסקר לא משקף את המצב האמיתי: "הצעירים לא מחפשים בדרך כלל קהילה אחת אלא מגוון של אפשרויות שונות"

עוד 1,113 מילים

אף אחד לא נגד הסדרת השימוש בקנאביס רפואי - אז למה זה לא קורה

בדיקת זמן ישראל רוב המפלגות, כולל הליכוד, הצהירו בעבר על תמיכה בלגליזציה של הקנאביס ● אף גורם פוליטי או רפואי בכיר לא מתנגד לכך שרופאים יוכלו לאשר לקנות מהמגדלים קנאביס רפואי במרשם רגיל ובלי ועדה שמטרטרת את החולים ● אבל סבך של מלחמות פוליטיות חוסמות את כל הנתיבים האפשריים לשינוי ● והחולים ממשיכים לסבול

עוד 3,242 מילים ו-3 תגובות

לפיד: "צריך להדק את הסנקציות על איראן; יש להציב מולה איום צבאי אמיתי"

עלה לארבעה מספרם של חולי הקורונה בישראל שאובחנו כנשאים של זן האומיקרון ● הממשלה אישרה לקדם את הצעת החוק שתעגן את סמכות שב"כ לבצע איכונים של טלפונים סלולריים ● הסתיימה עדותו הראשית של ניר חפץ והחלה עדותו הנגדית; השופטים נעתרו לבקשה לשמוע חלק מהעדות בדלתיים סגורות ● אנגלמן: שורת מפלגות הפיצו תעמולת בחירות מחשבונות פיקטיביים

עוד 45 עדכונים

אישור מינויו של השר לשעבר ליו"ר דירקטוריון התעשייה האווירית מהווה הפרת דין בוטה ● שני הגורמים שאמורים לוודא שהרשות השולטת עומדת בהוראות הדין הם היועמ"ש ובג"ץ ● במקרה של מינוי פרץ, אחד משני החסמים האלה קרס ● נותר רק בג"ץ ● פרשנות

עוד 1,046 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה