רע"ם, איראן, והזירה הישראלית-פלסטינית

מנסור עבאס ונפתלי בנט. במגזר הערבי לא רואים בתקציב תשובה לפערים בתשתיות בפריפריה (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת
מנסור עבאס ונפתלי בנט במליאת הכנסת, 28 ביוני 2021

לעולם לא אכפת מן הסכסוך הישראלי-פלסטיני ומן הצורך לפתור אותו. נשארנו לבד – היהודים מעברו האחד של הקו הירוק (שנמחק זה מכבר מן המפות בישראל), והערבים הפלסטינים מעברו האחר. היהודים ממזרח לקו הירוק, הערבים אזרחי ישראל, כמו גם מדינות העולם, יצאו מן המשחק (לפחות בשלב זה).

לעולם לא אכפת מהסכסוך הישראלי-פלסטיני ומן הצורך לפתור אותו.  נשארנו לבד – היהודים מעברו האחד של הקו הירוק והערבים הפלסטינים מעברו האחר

אכן, מצבים ואינטרסים מדיניים-פוליטיים הם כחולות הנודדים, אבל נכון להיום המצב הוא כדלקמן:

  • ארה"ב נמנעת מלחרוך ידיה במחלוקת דליקה כלשהי בעולם (וכל התמרונים והפגנות הכוח במשחקי המלחמה אינם משנים כהוא-זה), מה גם שהיא עצמאית ואוטרקית מבחינת צרכיה במשאבי אנרגיה.
  • אירופה נתונה בסבך של מתחים ועימותים בתוך האיחוד האירופי, בין חברות בתוכו לבין מדינות שאינן באיחוד, ובין מדינות שונות שקמו לאחר פירוקן של בריה"מ ויוגוסלביה. האיחוד האירופי גם מצמצם תלותו האנרגטית במשאבים מן המזרח התיכון (לטובת רוסיה וצינור הגז הנמתח ממנה).
  • משבר האקלים גם פותח, בכל ימות השנה, את מעבר השיט הנושק לקוטב הצפוני. מעבר זה מקצר את משך המסע הימי, מונע שהייה ב"פקקים" בתעלת סואץ, מצמצם את החשש מפני שודדי-ים, מוזיל את התובלה הימית, ועקב כל אלה – מייתר במידה מסוימת את המעבר דרך האוקיינוס ההודי, ויוצר פיחות בחשיבותו.
  • אמנם יש בארה"ב ובאירופה אישים וגופים שונים, כולל במערכת הפוליטית, שרואים בנושא השליטה הישראלית במיליוני פלסטינים חסרי זכויות אזרח – סוגיה מוסרית עקרונית, אך כל עוד לא יצטרפו אליהם כוחות משמעותיים בעלי אינטרס, הם ייוותרו כגורם שולי ה"שורק באפלה".
  • רוסיה מעולם לא פעלה באמת בסוגיה הישראלית-פלסטינית, להוציא השימוש בה כנגזרת הצהרתית מאסטרטגיה כוללת, וגם סין, כרוסיה היא "שחקן" ציני ואינטרסנטי גרידא בזירה הבינלאומית. הנושא הפלסטיני איננו בראש מעייניהן, אם בכלל.

אולם מסקנתי לגבי המצב היום נובעת ממהלכיהם של שני גורמים חשובים אחרים: מדינות ערב במזה"ת וערביי ישראל. ברי לכולנו, שמדינות ערב נטשו את העניין הפלסטיני לחלוטין למען עניינים ואינטרסים אחרים. גם אם בעבר היחלצותן למען הפלסטינים נראתה לא פעם כתשלום מס שפתיים או עילה מדומה במאבק נגד ישראל, הרי היום אין הן "מתביישות" בהעדפת קשרים עם ישראל על נאמנות ומחויבות ללאומיות פלסטינית.

גם אם בעבר היחלצות מדינות ערב למען הפלסטינים נראתה לא פעם כתשלום מס שפתיים או עילה מדומה במאבק נגד ישראל, הרי היום אין הן "מתביישות" בהעדפת קשרים עם ישראל על מחויבות ללאומיות פלסטינית

בימי נשיאותו של דונלד טראמפ היה נראה, שההתקרבות של מדינות אלה לישראל וחשיפת יחסיהן עמה וקידומם, נעשו בעיקר כדי לזכות בחסדיה של ארה"ב. אולם גם אז, ובמיוחד היום, בולט תפקיד "דבק" העוינות לאיראן בחיזוק הקשר בין ישראל למדינות ערב.

כדאי לשים לב להתפתחויות בעשור האחרון:

  • מעורבותה של איראן בתימן, שגררה את ערב הסעודית ואיחוד האמירויות לפעילות צבאית מתמדת (וכושלת!) בנקודה אסטרטגית זאת בדרום חצי-האי ערב.
  • השותפות האיראנית-קטארית בפיתוח שדה הגז הענק שבגבולן המשותף, היתה גורם חשוב בגישתה התקשורתית-ביקורתית של קטאר כלפי שכנותיה בחצי-האי, ובהמשך לחרם (הכושל!) ששכנות אלה הטילו עליה.
  • ההתערבות והנוכחות של איראן בעיראק ובסוריה (עם כל הסלידה, הקיימת בחוגים מסוימים במדינות אלה מפעולותיה), שמחזקת את השיעה במאבקה בסונה בעולם הערבי-מוסלמי (המצב הדמוגרפי בעיראק מצביע על עלייה הדרגתית ברוב השיעי במדינה, כאשר העולם הערבי נשלט בידי רוב סוני עצום, ואילו העלאווים בסוריה – מיעוט בן 10%-13% – גם הם ענף, אם גם סוטה, בשיעה, השולט במדינה בעלת רוב מוסלמי-סוני).
  • וכמובן, החרדה המוחשית והמיידית מפני הטילים ארוכי-הטווח של איראן, והעמומה יותר – מפני "הפצצה האיראנית" – כשהגיוני ביותר שהמטרות שכלי-נשק אלה מכוונים ויכוונו אליהן, נמצאות בערב הסעודית ושכנותיה ולא בישראל (הסכסוך ההסטורי בין פרס לערב קדם להופעת האסלאם, וקיבל מן האסלאם ממד דתי-תאולוגי שהעמיק סכסוך זה והפך לסיבת-הסיבות להימשכותו ולפרצי המאבק האלים המופיעים בתולדותיו).

בימי טראמפ היה נראה, שהתקרבות מדינות ערב לישראל וחשיפת יחסיהן עמה וקידומם, נעשו בעיקר כדי לזכות בחסדיה של ארה"ב. אולם גם אז, ובמיוחד היום, בולט תפקיד "דבק" העוינות לאיראן בחיזוק הקשר

מדינות חצי-האי ערב נמצאות בעיצומו של תהליך גיוסה של ישראל למען האינטרסים שלהן – הגנת גבולותיהן הימיים והיבשתיים מפלישה איראנית או מפעולות צבאיות אחרות שלה או של בני-חסותה, שייעודן חיזוק השיעים במאבק בין הכיתות המוסלמיות.

מדינות חצי-האי ערב, וגם מצרים, מצאו בישראל, הלוחמת העיקרית בפצצה האיראנית, בעלת-ברית מתאימה המגלה נכונות ורצון להירתם לצרכיהן. ואכן מזה שנים, ישראל משמשת כרוח החיה בקרב המתעמתים עם איראן.

אמנם יש טעם בראייה הישראלית, הנובעת מן החשש שמא איראן מבקשת ליצור ציר שיעבור דרך עיראק, סוריה ולבנון עד לחופי הים התיכון, תוך עידוד גורמים עוינים לישראל הנמצאים על ציר זה ובקרבתו. אולם הפיכת ישראל לנושאת הדגל במאבק בהתגרענות איראנית היה שגוי מלכתחילה, והוא מיותר (וכנראה חסר תוחלת) גם היום. מבחינה הסטורית, גאו-פוליטית ואסטרטגית, היה עדיף לנסות להתקרב אל האיראנים, וליצור הבנה בין שני עמים משכילים, שהעולם הערבי-סוני אינו ידיד מובהק ולו של אחד מהם. אבל את הנעשה אין להשיב.

מכל מקום, בגלל ההתקרבות הישראלית-ערבית – תרומת איראן להתפתחויות באזור – הנושא הפלסטיני איבד, לכאורה, מחשיבותו. נכון לשעה זאת, הפלסטינים איבדו כל תמיכה מעשית והצהרתית של ממש מחלקים אלה של העולם הערבי, כולל הנהגת מצרים, שעניינה בפלסטינים נובע אך ורק מקשיים בחצי-האי סיני ומקיומו של הגבול בין הצדדים, מדרום לרצועת עזה.

בעוד שאיראן הצליחה לערטל את הפלסטינים מתמיכה ערבית בהם, ערביי ישראל החליטו לעשות לביתם – לדאוג לרמת חייהם ולאיכות חייהם במדינה, במקום לשמר את העניין הפלסטיני במרכז הצהרותיהם ומעורבותם הפוליטית.

דווקא רע"ם, המפלגה המייצגת יותר מכל את התאולוגיה המוסלמית-סונית בפוליטיקה הישראלית, הפכה לחוד החנית במאבק למען האינטרסים המקומיים-יומיומיים של ערביי ישראל.

דווקא רע"ם, המפלגה המייצגת יותר מכל את התאולוגיה המוסלמית-סונית בפוליטיקה הישראלית, הפכה לחוד החנית במאבק למען האינטרסים המקומיים-יומיומיים של ערביי ישראל

מתוך הסכם כתוב, או הסכמה שבשתיקה עם שותפותיה לקואליציה הנוכחית, המפלגה אינה משמיעה קול ואינה נוקטת לשון איומים, כאשר הממשלה הנוכחית מרחיבה התיישבות מעבר לקו הירוק, או כאשר יחידות בצה"ל מתעלמות מפעולות אלימות של פורעי חוק יהודים כלפי רכוש ונפש בשטחי היישובים הפלסטיניים, ואפילו כאשר אין משחררים אשה פלסטינית ממעצר מנהלי לצרכי נוכחות בהלוויית בתה.

למעשה, ראשי רע"ם מבינים את נפש בוחריהם. במטוטלת הנודעת בין "ישראליזציה" ל"פלסטיניזציה", הפרגמטיזם של בני-האדם שרוצים לחיות בתנאים וברמת חיים נאותים, גובר על אידאליזם מילולי של דרישות נעלות בשם "הצדק לפלסטינים". כמובן, שגם היהודים שהתיישבו ממזרח לשטחי מדינת ישראל "אינם במשחק", שהרי הם מעוניינים בשימור המצב הנוכחי, בין אם יהפוך לסיפוח רשמי בין אם לאו.

וכך, ישראל שוקעת בביצת אי-ההכרעה בעניין השטחים הללו. הקהל – מדינות העולם, מדינות ערב, יהודי יו"ש/הגדה המערבית, ערביי ישראל – נטש את היציע ופנה איש-איש לענייניו; וכרגע, אין בנמצא גורם בעולם שיסכים, או יתנדב, להיות שופט – בורר מתערב ומעורב במשחק.

על היהודים שמושבם בתוככי מדינת ישראל, ועל הפלסטינים שבשטחי ארץ-ישראל שמחוץ למדינה, להכנס "למשחק" במלוא עוזם, ולנהל אותו בהגינות ובחשיבה מעמיקה, כדי שהסכסוך יסתיים בשלום, תרתי משמע. מסתבר, שאם אין אנו לנו, אין לשני הצדדים מישהו שיחלצם.

בהווה - מורה לאזרחות; לעיתים מזומנות - עורך ומתרגם; לעיתים קרובות - כותב באתרי שיפוט כדורגל בינלאומיים

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,036 מילים
כל הזמן // יום שני, 29 בנובמבר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

דיווח: ישראל העבירה לארה"ב מידע שמראה שאיראן נערכת להעשיר אורניום ברמה של 90%

בנט: "למרות הפרותיה וחתירתה תחת הפיקוח תגיע איראן לשולחן המשא ומתן; אני קורא לבעלות בריתנו - אל תיכנעו לסחטנותה" ● הסתיימה עדות חפץ בתיק 4000 והחלה עדותו בתיקי 1000 ו-2000: "נתניהו אמר לי שבכוחו לגרום לכך שמהדורת סוף השבוע של 'ישראל היום' תהיה 80 אלף עותקים, אבל הוא לא יכול לשכנע את אדלסון שזה יהיה 60-50 אלף, והוא מבקש להעביר את המסר למוזס"

עוד 51 עדכונים

הפרוטקטור אוף נתניהוז והמפקיר של מדינת ישראל

ה"פרוטקטור אוף ישראל", מתברר, הוא בסך הכל פרוטקטור אוף משפחת נתניהו. דרישותיו להמשך אבטחת רעייתו וילדיו, למרות שכבר אינו רה"מ והם לא מאויימים, רק מגדילות את האבסורד והשקר שנתניהו טחן לאזרחי ישראל כל שנות הקריירה הפוליטית שלו.

האיש הוא ההיפך המוחלט ממי שעסק בהגנת ישראל. כל יום שבו נחשפת ההתקדמות של איראן לקראת פצצת גרעין רק ממחיש את גודל מחדליו, חוסר תפקודו, הזיותיו הפופוליסטיות עם הנשיא טראמפ והתוצאה הקטסטרופלית של החלטותיו.

מתברר שה"פרוטקטור אוף ישראל" הוא בסך הכל פרוטקטור אוף משפחת נתניהו. ההיפך המוחלט ממי שעסק בהגנת ישראל. כל יום בו נחשפת התקדמות איראן לפצצת גרעין ממחיש את גודל מחדליו

החלטתו ללחוץ על ארה"ב של טראמפ לצאת מהסכם הגרעין הכניסה את ישראל למירוץ חימוש יקר מול איראן המתגרענת. מיליארדים יושקעו כעת בהכנות למלחמה ולתקיפה באיראן. מיליארדים שיחסרו בחינוך, בריאות ורווחה. תוצאות המלחמה הזו, לכשתתרחש, יעלו עוד מאות מיליארדים, וזה עוד מבלי לחשב את המחיר בחיי אדם, כאשר מגן ישראל בעיני עצמו יחגוג בחופשה באי פרטי של מיליארדר מקורב.

לנתניהו לא הייתה אז אלטרנטיבה להסכם שבוטל, ואין לו כיום תשובה למציאות שתתרחש אם וכאשר תפרוץ מלחמה מול איראן, בעקבות האצת הפיתוח של נשק גרעיני. האצה שמתרחשת באופן ברור בגלל אותו מהלך של יציאת ארה"ב מהסכם הגרעין.

נתניהו הוא ללא ספק רה"מ המסוכן ביותר שפעל בישראל.

נתניהו פעל נגד ביטחונה.

ממשלותיו הן הממשלות הכושלות ביותר והמסוכנות ביותר שכיהנו בישראל.
הוא נהג והנהיג שלטון יחיד, מופקר, חסר אחריות, כשהשרים ממודרים, ומי שמשפיע עליו בהחלטות הקריטיות לגורל המדינה הם רעייתו ובנו. שני אנשים ששפיותם הנפשית בספק ואין להם שום מעמד רשמי או הכשרה כלשהי.

שרי ממשלותיו היו לא רק ממודרים אלא שותקים, כנועים ומקבלים כל גחמה והחלטה ללא ערעור ופקפוק. ללא דרישה לשאת באחריות ולקבל מידע. מחדליו והפקרותו הם גם באחריותם.

ממשלותיו הן הממשלות הכושלות והמסוכנות ביותר שכיהנו בישראל. הוא הנהיג שלטון יחיד מופקר, חסר אחריות, כשהשרים ממודרים, ומי שמשפיע עליו בהחלטות הקריטיות לגורל המדינה הם רעייתו ובנו

הפריצה של איראן לנשק גרעיני מוכיחה את שהתרחש במגוון תחומים. האיש הבטיח להיאבק בגרעין האיראני אך בפועל עשה את ההיפך. את מדיניותו כינה ראש המוסד לשעבר תמיר פרדו "אסון".

אפשר מכאן ללכת לשלל מחדליו הביטחוניים ולהתפלץ כל יום מחדש:

פתיחת מנהרת הכותל בלי ליידע את ראש השב"כ הביאה להתפרצות אלימה בה נהרגו  עשרות פלסטינים וכשישה עשר חיילי צה"ל.

הוא גרר ונגרר לשורה של מבצעים בעזה, בהם לא התכוון כלל למוטט את חמאס אלא לשמור עליו כדי לפצל את הפלסטינים ובכך למנוע דיון כלשהו על מדינה פלסטינית (כפי שהוא עצמו העיד). המבצעים הללו גרמו לעשרות הרוגים בצד הישראלי ואלפים בצד הפלסטיני.

החלטתו לאשר מכירת צוללות מתקדמות למצרים, בלי ליידע את כל ראשי מערכת הביטחון, הינה שיא נוסף בהפקרות בה ניהל את ביטחון המדינה. את משמעותה נדע רק בעתיד.

החלטותיו האישיות ודחיפתו ללא מעצורים לרכוש צוללות מיותרות, ספינות מגן גדולות ויקרות מאלה שצריך חיל הים וספינות מיותרות נגד צוללות (החלטה זו בוטלה בהמשך) גרמו לנזק נוסף של מיליארדים, ולמעשה נזק כלכלי מתמשך לשנים רבות בעתיד.

עסקאות מתחת לשולחן ומתחת למים"העובדה כי כל המגעים, הפגישות והמו"מ ע"י גורמים ממשרד רה"מ כמו ראש המל"ל, שליחו המיוחד של…

Posted by ‎שישים ואחת‎ on Tuesday, October 13, 2020

החלטותיו לאשר העברת מאות מיליוני דולרים כל חודש לחמאס בעזה, למרות מאות בלוני התבערה והרקטות שספגו תושבי הדרום במשך שנים ולמרות הצפת הרצועה ברקטות ארוכות טווח שפגעו שוב ושוב במרכז ישראל, הינה כה מטורפת, מופקרת וחסרת אחריות, שכל ביטוי הקושר בין נתניהו למגן ישראל, מעיד על אומרו שהוא פשוט שקרן פתולוגי.

"מי שרוצה לסכל הקמה של מדינה פלסטינית צריך לתמוך בחיזוק החמאס ובהעברת כסף לחמאס", אמר נתניהו בישיבת סיעת הליכוד במרץ…

Posted by ‎קרן ברל כצנלסון‎ on Thursday, May 20, 2021

נתניהו שחרר יותר מ-1000 מחבלים עם דם רב על הידיים תמורת חייל אחד, שחרר את שייח יאסין אחרי שאישר מבצע חיסול בירדן – עימה יש לישראל הסכם שלום רגיש וחיוני לביטחונה. המעשה הזה לבדו – סיכון הסכם השלום האסטרטגי – היה צריך לגרום לפיטוריו לאלתר בידי ממשלה נורמלית. אבל על נתניהו שום ממשלה לא פיקחה ושום ועדה בכנסת לא דרשה ממנו הסברים.

אפשר להתפלץ כל יום מחדש משלל מחדליו הביטחוניים: פתיחת מנהרת הכותל בלי ליידע את ראש השב"כ, הגררות לשורת מבצעים בעזה, אישור מכירת צוללות מתקדמות למצרים, בלי יידוע ראשי מערכת הביטחון ועוד

מאבקו והחלטתו לדחוף את מתווה הגז, שהעביר מיליארדים לטייקונים וחברות גז בחו"ל, תוך הבטחות לספק את המיליארדים לרווחת אזרחי ישראל, הבטחות שלא מומשו עד היום – גרמו לנזק כלכלי חברתי עצום לשנים רבות.

מחדליו של האיש הזה זועקים לשמיים.

גולדה ודיין ייזכרו תמיד ביום הכיפורים. מחדל המלחמה ההיא פצע דור שלם.
שרון ובגין ייזכרו בשל מלחמת לבנון הראשונה שדיממה 18 שנה, אולמרט לוקח איתו את לבנון השנייה ואהוד ברק את כישלון שיחות קמפ דיוויד ותוצאותיהן. לרבין יכולים אנשי ימין להדביק את הסכם אוסלו, למרות שמאז נחתם ההסכם שום ראש ממשלה מהימין לא ביטל אותו וכולם המשיכו את מתווה אוסלו.

אבל מחדליו של נתניהו קשים יותר, חמורים, מופקרים הרבה יותר.

נתניהו הוא "מגן ישראל" רק בנאומי השקר וכזב שהוא מפיץ. רק בפיהם של שופריו הנאמנים שימשיכו להלל אותו גם אם הכל יתפרק יתרסק לנגד עיניהם.

תפקודו בעת המאבק בקורונה בולט במירעו היום, כאשר ממשלה אחרת יושבת, דנה, שומעת מומחים ומקבלת החלטות דמוקרטיות – למול הניהול האישי הכושל וחסר האחריות של נתניהו. ניהול שליווה סגרים אכזריים וריסוק מאות אלפי מקומות עבודה ועסקים בנאומי האדרה עצמית ערב ערב. בפועל הוביל נתניהו מחדל כלכלי חברתי בריאותי שהתחולל במדינה באחריות אישית שלו. הוא היחיד שקיבל החלטות על דעת עצמו לבדו.

מחדלי נתניהו קשים יותר, חמורים ומופקרים הרבה יותר ממחדלי כל מנהיגי ישראל. נתניהו הוא "מגן ישראל" רק בנאומי השקר וכזב שהוא מפיץ. רק בפי שופריו שימשיכו להלל אותו גם אם הכל יתרסק לנגד עיניהם

כעת כמובן מתברר מחדל הטיפול בגרעין האיראני. נתניהו ש"עסק בתקשורת כמו בביטחון", כפי שהעיד ניר חפץ בביהמ"ש המחוזי, השחית את ביטחון המדינה כמו שהשחית את התקשורת הישראלית.

משפטו, העוסק בשוחד מרמה והפרת אמונים, היה צריך לעסוק בשורת מחדליו והחלטותיו בענייני ביטחון – הפרת האמונים והמרמה בנושא זה חמורה כפליים והסכנות חמורות שבעתיים.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 863 מילים ו-1 תגובות

ההתנגדות של הח"כים החרדים לחוקים החדשים - בראשם מיסוי משקאות ממותקים וחד"פים - מאכזבת ● מחברי כנסת חברתיים ומוערכים כמו גפני ומקלב אפשר לצפות שינהיגו את הציבור שלהם לתהליך של גמילה, ולא ייאבקו על זכותו להוציא סכומי עתק על מוצרים שפוגעים בבריאותו ובסביבה ● דעה

עוד 992 מילים

האסלאם הפוליטי משתלט על מזרח ירושלים

האכזבה מהפוליטיקה והיחלשותה הזוחלת של הרשות הפלסטינית במזרח ירושלים יוצרות מגמה חדשה: פחות זהות מפלגתית, יותר זהות אסלאמית ● במצב הזה, לתושבי מזרח ירושלים טבעי יותר להתחבר לרעיונות שמוביל חמאס ● הרשות הפלסטינית נרדמה בשמירה ובחמאס מנצלים את הפרצות הפתוחות, במה שנראה כמו תהליך מתגלגל שישראל תתקשה לעצור ● פרשנות

עוד 859 מילים

למקרה שפיספסת

"בישראל אין בטיחות. זו מדינת אחי, נשמה, כפרה, יהיה בסדר"

רק בשבוע שעבר נהרגו ארבעה עובדים בתאונות עבודה ותעשייה ● ממוני הבטיחות חסרי הגנה מול מעסיקים, במנהל בטיחות אין איסוף נתונים סדור, אין דירוג אחיד שיאפשר להשוות בטיחות בין ארגונים גדולים וקטנים, יש תת-דיווח על תאונות עבודה ואלפי הנפגעים ממחלות תעסוקתיות בכלל נופלים מתחת לרדאר ● "למה שחברה תדווח על תאונה אם מחר סוגרים לה את האתר?"

עוד 2,218 מילים

אישרור נשיאותי לדיקטטורה צבאית

מעשהו המביש של הנשיא יצחק הרצוג השני השבוע הניב דיון שממוקם במתחם הנעים והנוח של ויכוח פנים-ישראלי. מין נרקיסיזם מענג שכזה.

כאילו השאלה היא ימין או שמאל בתוך מדינת ישראל. כאילו מיליוני פלסטינים הם אוויר בהקשר זה.

מדובר כאן במעשה מביש מטעם הרצוג לא מפני שהוא פוגע ברגשות של ישראלים בעלי מערכת ערכים מסויימת.

מדובר כאן במעשה מביש, מפני שהוא מעניק אישרור נשיאותי לדיקטטורה צבאית אלימה ששולטת בחיי מיליוני נתינים משוללי זכויות אזרח וכן לקיום 2 מערכות חוק שונות בהתאם למוצא אתני שונה.

מדובר כאן במעשה מביש, מפני שהוא מעניק אישרור נשיאותי לדיקטטורה צבאית אלימה ששולטת בחיי מיליוני נתינים משוללי זכויות אזרח וכן לקיום 2 מערכות חוק שונות בהתאם למוצא אתני שונה

הרצוג מאשרר בסבבה ומנרמל בקלילות עוול מוסרי עצום ובלתי נסבל.

זהו הקושי. זוהי החרפה.

וכל עוד הויכוח הוא "אבל הרצוג פוגע ברגשות שלי כי אני שמאלני מתוק" לעומת "אתם דורשים להדיר את תושבי יו"ש שהם אזרחים כמוכם," מבלי להבין שהנושא איננו פנים-ישראלי אלא אנושי, מוסרי ועקרוני – אנו נמשיך להביט במיליוני נתיני הדיקטטורה הצבאית המפלה מטעמנו כאילו הם אוויר.

איך אמר נתניהו בגאווה? "הצלחתי להוריד את הסוגייה הפלסטינית מסדר היום". או כפי שאומרים בנט-לפיד: "הממשלה הזו לא תעסוק בנושא הפלסטיני".

זוהי אינה "סוגייה". זהו איננו "נושא". אלה מיליוני בני אנוש שאנו פוגעים בזכויות האדם שלהם ושוללים מהם זכויות אזרח.

וגם אנו מיליוני בני אנוש שפוגעים בצלם האנוש של עצמנו. ומונעים מעצמנו משטר דמוקרטי וקיום אנושי מכובד.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 218 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

העימות בין בנט ואבידר אתמול היה חריג בכל קנה מידה - אבל אבידר החל לתקוף את בנט כבר בסוף השבוע ● מבחינת אבידר, זו תזכורת כי הובטח לו תפקיד השר לענייני מודיעין: "אני מחכה אבל לא אחכה עד אינסוף" ● אף אחד לא רוצה לראות את אבידר מתפטר וחוזר לכנסת כדי להצביע נגד הקואליציה ● יאיר לפיד, מכבה הדלקות בממשלה הזו, כבר ימצא פתרון לשר הסורר ● פרשנות

עוד 577 מילים

בשבוע שעבר הגישה המדינה תשובה מעודכנת של היועמ"ש לבג"ץ במסגרת העתירות הדורשות מנתניהו להחזיר את טובות ההנאה שקיבל ממיליקובסקי ופרטריץ', בשווי מיליוני שקלים ● למנדלבליט לקח למעלה משנתיים להגיע למסקנות הנדרשות - בכל כמה חודשים עדכן את עמדתו המשפטית - עד שהגיע למסקנה המתבקשת והנכונה ● פרשנות

עוד 1,129 מילים ו-2 תגובות

כלכלה אחת לשני עמים

בדיקת זמן ישראל כל פתרון מדיני יצטרך להתחשב בעובדה שהכלכלה הפלסטינית מתנהלת בשקלים, מייבאת ומייצאת דרך ישראל ותלויה בעבודה בישראל - ואת הפער העצום בין הכלכלות ● פרופ' אריה ארנון: "כלכלה פלסטינית עצמאית היא פיקציה, מה שיש זה ייצור כלאיים ותלות לא בריאה" ● מי ירוויח ומי יפסיד מאיחוד הכלכלות, ולמה גם בימין וגם בשמאל עושים הכול כדי שזה לא יקרה

עוד 3,795 מילים

המדד הדמיוני שעל פיו קובע בנק ישראל את גובה הריבית

בזמן שבארה"ב מדד המחירים לצרכן עלה בלא פחות מ-6.25 בשנה וכשהישראלים מרגישים היטב את גל ההתייקרויות בכל ענף, מדד אוקטובר שפרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עומד על 0.1% ● איך ייתכן שהמדד בישראל כה נמוך? ● כבר לפני כעשור, הסטטיסטיקן הראשי של הלמ"ס הודה שסל המחירים שעל פיו נמדדת האינפלציה בכלל לא משקף את סל המוצרים של האזרחים

עוד 761 מילים

דיווח: ראש שב"כ המליץ להקים גוף אזרחי שיעסוק באיכוני טלפונים סלולריים

הממשלה אישרה את השימוש באיכונים סלולריים שיופעלו על ידי שב"כ; השרים סער, שאשא ביטון, ברביבאי ואבידר הצביעו נגד; האחרון התעמת בנושא עם בנט ● קבינט הקורונה אסר כניסה של זרים ארצה ● אותרה נשאית שנייה של זן האומיקרון בארץ ● למרות פסילתו, אישרה הממשלה את מינוי פרץ לראשות התעשייה האווירית ● בשל איומים על חייו הוצמדה אבטחה למתן כהנא

עוד 67 עדכונים

איראן חוזרת לשולחן המו"מ כשידה על העליונה

בפעם הראשונה מאז נחתם הסכם הגרעין ב-2015, איראן מגיעה לשולחן המשא ומתן עם נכסים אמיתיים: סף יכולת גרעינית, רוח גבית מסין ורוסיה, ובידוד מוחלט של ארצות הברית החלשה ● במצב הדברים הזה, נראה שלישראל לא נותרה ברירה מלבד איום צבאי ישיר - המפחיד את המעצמות לא פחות מאשר את איראן ● פרשנות

עוד 867 מילים

בנט על וריאנט האומיקרון: "אנו במרחב של אי ודאות; המפתח הוא זהירות ומינימום סיכונים"

משרד הבריאות: עד כה זוהה בארץ נשא אחד של וריאנט האומיקרון; ישנם שבעה אנשים נוספים שטרם התקבלה לגביהם תשובה סופית ● בגלל התפשטות הווריאנט החדש יקוצר ביקורו השבוע של לפיד בבריטניה ובצרפת ● שרת הפנים שקד הודיעה על הארכת שעון הקיץ: יחל בתחילת חודש במרץ במקום בסופו

עוד 21 עדכונים

ובחלום ראיתי מלאך

אף שיהודים רבים מקשרים את נושא המלאכים לנצרות, פרופסור מיקה אהוביה חושפת בספרה החדש קשרים תרבותיים ודתיים עמוקים ליהדות – מפרקטיקות תפילה ועד תחינה נגד הטרדות מצד מחותנים ● לזמן ישראל היא מסבירה: "אנשים חיו בעולם שהיה מלא בכל מיני מתווכים. זה לא היה רק אתה ואלוהים"

עוד 1,418 מילים

הומו מוצהר, השר הכי צעיר ואיש הפח: כך הפך פיט בוטיג'ג' לכוכב

פיט בוטיג'ג' הוא השר ההומוסקסואל המוצהר הראשון אי־פעם והצעיר ביותר בממשל ביידן ● במהלך הבחירות המקדימות לראשות המפלגה הדמוקרטית הוא שבר סטריאוטיפים על אנשי צבא והקהילה הגאה ● הבמאי ג'סי מוס מנסה להבין בסרט תיעודי חדש מה הפך את בוטיג'ג' לכוכב ● "טראמפ היה מנחה של תוכנית ריאליטי. זה לא פיט"

עוד 1,141 מילים

רבאט מחממת את היחסים עם ישראל, למורת רוחה של אלג'יריה, אבל גם מסמנת לפלסטינים שאינה מוותרת עליהם ● בנו של קדאפי לא יוכל להתמודד לנשיאות לוב ● איראן מתקרבת לפצצה - וגם לאיחוד האמירויות ● מצרים מתכוננת ליום שאחרי הקורונה ● והשבוע לפני 35 שנה, עיראק הנחיתה מכה אווירית אדירה על אנדימשק ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,069 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה