שלוש שנים למותו של עמוס עוז

האם הקיבוץ שינה את "טבע האדם" הקיבוצי?

הסופר עמוס עוז ז"ל ב-2015 (צילום: AP Photo/Dan Balilty)
AP Photo/Dan Balilty
הסופר עמוס עוז ז"ל ב-2015

בימים הקרובים, ב-28 בדצמבר, ימלאו שלוש שנים למותו של עמוס עוז. הוא עזב אותנו על סף גיל שמונים ומאז קולו חסר כאן מאוד.

עוז כתב על מלאכת הכתיבה (המפרכת): "אין זה אלא חיזור מריר וקודח אחרי המילים". וגם שמעתי אותו אומר זאת בצעירותו, במפגש עם קהל סוער ונרגש של אנשי קיבוצים שהתקיים בדצמבר 1966 בסמינר גבעת חביבה של תנועת הקיבוץ הארצי. רוב הנוכחים בקהל היו משתתפי החוג הבין-קיבוצי לספרות וכן הלומדים בקורס לרכזי תרבות מקומיים שהתקיים אף הוא בגבעת חביבה.

הייתי אז כתבת מתחילה ועולת ימים בביטאון התנועה "השבוע בקיבוץ הארצי" וכך זכיתי לסקר את המפגש ההוא. עוז, אז מורה לספרות מקיבוץ חולדה, בן 27 או 28 בלבד, התפרסם כבר אז בעקבות שני ספריו הראשונים שיצאו לאור באמצע שנות השישים של המאה הקודמות: ספר הסיפורים "ארצות התן" ואחריו הרומן "מקום אחר" שהדיון עליו עמד במרכזו של האירוע המדובר.

המפגש התקיים לפני שהיו פה שידורי טלוויזיה ישראלית. קהל השומעים, ברובו, עדיין לא ראה קודם מעולם את עמוס עוז. דמותו, הופעתו, כוחו המילולי המכשף היו באמת מהממים.

המפגש התקיים לפני שהיו פה שידורי טלוויזיה ישראלית. קהל השומעים, ברובו, עדיין לא ראה קודם מעולם את עמוס עוז. דמותו, הופעתו, כוחו המילולי המכשף היו מהממים

דמויות של אנשי קיבוץ ממלאות את שני ספרי הביכורים של עוז. גיבוריו מוקפים קולות תנים מטאפוריים הנוסכים אווירת אימה. מרמזים על אופל נסתר, על יצריות חייתית בעומק נפשותיהם של אידיאולוגים מובהקים, שרופים, ממייסדי הקיבוץ. ויש באותם ספרים גם גילויי סולידריות וחמלה שהקולקטיב הקיבוצי מציע לחבריו במצוקתם.

התגובות בקיבוצים על ספריו של עמוס עוז היו נסערות ובחלקן זועמות. רבים מהמברכים על הכישרון המפתיע, המקורי, המסעיר, המדהים, חזרו, כצפוי, באופן כמעט פבלובי, על שאלות שהוצבו כבר בעבר בפני סופרים קיבוציים.

באותו מפגש סוער בגבעת חביבה הוטחו בסופר שאלות כמו: "האם העולם המתואר, האפל, באמת אופייני לקיבוץ?", "היכן האהבות הבריאות והנורמליות?", "מה לנו ולהשתכשכות הזאת בכיעור?" אמת המידה העיקרית אשר על פיה נבחנו אז ספרים שבמרכזם הקיבוץ הייתה השאלה: האם הספר המדובר אוהד או עוין? טוב או רע לקיבוץ?

באותם ימים רחוקים, הספרות נתפסה על ידי אנשי קיבוץ כאמצעי חינוכי, דידקטי, "מכשיר להקניית ערכים חיוביים וקונסטרוקטיביים". התואר "ספרות מגויסת" לא נתפס אז כשלילי. מנהיגי התנועה הקיבוצית מדור המייסדים (ובייחוד המנהיגים של השומר הצעיר) הרשו לעצמם לרומם, לתקן, ואף לפסול ולחרוץ את גורלם של ספרים ומחבריהם בהתאם למסרים שבוטאו בספרים.

התואר "ספרות מגויסת" לא נתפס אז כשלילי. מנהיגי התנועה הקיבוצית מדור המייסדים הרשו לעצמם לרומם, לתקן, ואף לפסול ולחרוץ את גורלם של ספרים ומחבריהם בהתאם למסרים שבוטאו בספרים

בסערת הוויכוחים שקידמו את ספרי הביכורים של עוז ניכרו מאמצי השווא של ותיקי הקיבוץ להשתחרר מאינדוקטרינציה. וכך, יעקב חזן ממשמר העמק, ממנהיגי מפלגת מפ"ם וקיבוצי השומר הצעיר, הציג את גישתו כליברלית אבל למעשה הציע לסופר הצעיר חיבוק דוב. הוא תבע גם מסופרים להתייחס אל הקיבוץ כאל  י ח י ד ת   ח י י ם  ל ו ח מ ת.

וכך קבע המנהיג במכתב פטרוני לעמוס עוז:

"…עד היום אין הקיבוץ מציאות בלתי מעורערת. הוא אינו בית יציב וקיים, כי אם יחידת חיים לוחמת. הקיבוץ לא זכה עד היום לספרות אשר לה הוא ראוי…היה זמן שהייתי מאוד לא סבלני. תבעתי מהר, הרבה, עמוק וטוב. כעת העמיקה סבלנותי. אך האמת היא שאני רואה את הספרות לא רק ככוח מתאר וחותר להבנת המציאות, אלא גם ככוח יוצר מציאות".

ניסו לשמור על חירותם הפנימית

ד"ר שולה קשת מקיבוץ גבעת ברנר ייחדה את עבודת הדוקטורט שלה לספרות שצמחה בקיבוצים עד לסוף שנות החמישים של המאה הקודמת. ממצאי מחקרה כלולים בספר "המחתרת הנפשית" שיצא לאור ב-1995.

קשת קובעת שסופרים אנשי קיבוץ אשר ניסו לשמור על חירותם הפנימית ולא להתבטל בפני האידיאולוגיה השלטת לא העזו לעשות זאת בגלוי. הם נקטו אמצעים סמויים של מבע מחתרתי.

את זאת מדגים הספר "מעגלות" מאת דוד מלץ מקיבוץ עין חרוד שהופיע בשנת 1945. גיבורו, מנחמק'ה, הוא עובד אדמה תמים שאינו מתייסר בשאלות קיומיות. הביקורת החברתית מובעת בעיקר באמצעות התנגשות של הגיבור עם חוקים חברתיים שהוא מתקשה להבין. והוא חוזר ושואל: "למה כל זה ובשביל מה זה נחוץ?"

קשת קבעה בספרה שמלץ ביקש לפנות אל קבוצת מיעוט של קוראים קיבוצניקים שאינה משתיקה ומדחיקה את השאלות הקשות, וכך ליצור ברית מחתרתית עם אותו מיעוט. קשת בדקה עשרות מכתבי תגובה על "מעגלות" ומצאה שכ-10% בלבד מהמגיבים הקיבוצניקים גילו יכולת קריאה משוחררת ממניפולציות אידיאולוגיות והשכילו לזהות את האמצעים הרטוריים אשר אפשרו למחבר הספר מבע מחתרתי.

קשת בדקה עשרות מכתבי תגובה על "מעגלות" ומצאה שכ-10% בלבד מהמגיבים הקיבוצניקים גילו יכולת קריאה משוחררת ממניפולציות אידיאולוגיות והשכילו לזהות את האמצעים הרטוריים

הסיפורת המוקדמת שצמחה בקיבוצים, לרבות הספר "מעגלות", הכשירה את הקרקע, לדעת קשת, לספרות הקיבוץ של שנות השישים והשבעים. בשיחה עם קשת היא אמרה לי שעמוס עוז ראה את דוד מלץ כמעין אב רוחני, האיש שסלל את דרכו לכתיבה משוחררת שכבר אינה נזקקת למבע מחתרתי ולאמצעים סמויים.

הקיבוץ כנושא לכתיבה ספרותית

באותו מפגש עם קוראים שהתקיים בגבעת חביבה, עוז הצעיר הדף ניסיונות של ראשי התנועה להכפיף את כתיבתו לתכתיבים. דברים שאמר במפגש (וגם ברשימות שפרסם באותה תקופה) נשמעים היום כהתפרצות לדלת פתוחה. אז הם היו אמיצים ונועזים למדי.

הוא ערער על תפיסת הקיבוץ כנושא לכתיבה ספרותית:

"הקיבוץ הוא ניסוי חברתי חדש, אתגר חדש בתולדות האדם. אבל בשום פנים אין הוא בית יצור לטיפוס אדם חדש…לגבי הסוציולוג, הכלכלן, המדינאי – הקיבוץ הוא בעיה חדשה.

"אבל ספרות אינה מתמודדת עם בעיות במישרין. היא מציבה אנשים מורכבים בתוך מצבים מורכבים… מרכיבי הקיבוץ אינם חדשים: מלחמת היחיד באנוכיותו, בעדריותו, מקבלת בקיבוץ צביון חדש…כתיבתי לא מכוונת אל 'בעיית הקיבוץ', משום שהבעיה בעירומה עשויה לפרנס רק כתיבה מגמתית-דידקטית-מגויסת".

התמודדות מחודשת עם יצרי רכושנות

לפני שנים אחדות שמעתי את עוז מדבר בהרצאה על האשליה המופרכת של החלוצים מייסדי הקיבוצים כאילו אפשר לגדל ולהצמיח בקיבוצים "אדם חדש", לשנות ולהיטיב בהקדם את טבע האדם הקיבוצי, להיפטר מתכונות נפסדות ומושפעות מהחברה הקפיטליסטית כמו דורסנות, רוע, קנאה, רכושנות, חמדנות.

ברבות השנים, קיבוצניקים בגרו, הבשילו, התפכחו ונגמלו מאשליות שווא. בספר המסות של עוז "באור התכלת העזה" שהופיע ב-1979 כלולה המסה החכמה, הנהדרת "מחשבה על קיבוץ". עוז תיאר במסתו את הניסיון המבורך של אנשי הקיבוץ לצאת להתמודדות מחודשת עם יצרי רכושנות וחמדנות שהתפרצו בעוצמה גדולה לאחר שנות ריסון וסגידה לפוריטניות.

עוז תיאר במסתו את הניסיון המבורך של אנשי הקיבוץ לצאת להתמודדות מחודשת עם יצרי רכושנות וחמדנות שהתפרצו בעוצמה גדולה לאחר שנות ריסון וסגידה לפוריטניות

חפצים כמו קומקום חשמלי, מעיל, כורסא, תנור, החלו לגעת באנשים מגבם ולגרום למריבות נזעמות "כאשר ידעו לריב רק אלו שנשבעו לחיות ביניהם בשלום ובאחווה…זו נקמתה העתיקה של נפש האדם בכל המנסים לתקן אותה…החיים פרצו את הגדרות על-ידי מורכבותם האינסופית המפצחת את השנונות, המקיפות והמעוגלות שבאידיאולוגיות".

אבל הפעם, כדברי עוז, אנשי קיבוץ יצאו להתמודד עם אותה התפרצות יצרים בלי להתכחש לטבע האדם הנצחי ובלי לנסות להתעלם ממה שעוז כינה "איתני הנפש העתיקים".

מורכבותה האינסופית של הנפש האנושית

בחודש פברואר האחרון שבתי וחזרתי אל אותו ביטוי עמוס-עוזי בעקבות הפצצה שהטילה גליה עוז, בתו האמצעית של הסופר המהולל. היא פרסמה, כזכור, את הספרון "דבר שמתחפש לאהבה" ובו גילויים מטלטלים שהציפו את התקשורת ובעיקר את הרשתות החברתיות בתגובות של הזדהות עם הבת וגם כעס גדול עליה וערעור על אמינותה.

הסופר שהיה בעינינו מגדלור ומצפן מוסרי תואר על-ידי בתו כאב מתעלל. הואשם בהתעמרות מתמשכת, באלימות, בהשפלות "אבהיות". כמובן שאני לא אוכל לדעת או לשפוט האם טענותיה של גליה מבוססות על עובדות או על תחושות ופרשנות אישית סובייקטיבית ומוטעית, אולי אפילו על פנטזיות.

כמובן שאני לא אוכל לדעת או לשפוט האם טענותיה של גליה מבוססות על עובדות או על תחושות ופרשנות אישית סובייקטיבית ומוטעית, אולי אפילו על פנטזיות

בכל אופן, אין ספק שמצוקתה של הבת קשה. כתיבתה של גליה עוז עוצמתית ורהוטה. אבל אני מצאתי בספרה טענות וטיעונים שנראים לי כמערערים את אמינותה. לא כאן המקום להיכנס לפרטים. הם נידונו ונטחנו עד זרא בתקשורת המודפסת והווירטואלית.

לפני שקראתי את ספרה של גליה עוז כתבתי בפוסט שהעליתי לפייסבוק: "אני חושבת בבהלה מסוימת על מורכבותה האינסופית של הנפש האנושית. על חשיפות חוזרות ונשנות של צדדים אפלים באישיותם של מי שנחשבו לאנשי מופת.

"עמוס עוז הרבה לדבר בכתביו, בהרצאות ובראיונות, על ניגודים תהומיים שמתקיימים בנפשם המורכבת של אנשים. הניגודים הללו, כדבריו, ריתקו אותו במיוחד. הוא נהג לומר שמשפחות הן יסוד העולם והן, בעצם, הנשוא המרכזי של ספריו. אילו רק יכולתי, אמר, להיות זבוב על הקיר בבתיהן של משפחות…"

הגילויים הקשים שחשפה גליה עוז מחוללים טלטלה גדולה. גורמים גם לי תחושות שבר, צער, בהלה, מבוכה. נראה שבנפשו של עוז המורכבת, הנפתלת, רבת הרבדים והעומקים, התגוששו האהבה והחושך.

אני נזכרת בביטוי העמוס-עוזי "איתני הנפש העתיקים"… ואולי הגילויים והאופל שחושפת בתו הם בגדר התפרצות של אותם "איתני הנפש".

שלומית טנא היא עיתונאית לשעבר (ב"על המשמר" ובהמשך ב"ידיעות אחרונות")..יוצאת קיבוץ. ב-1981 החלה בסיקור עיתונאי שוטף של הקיבוצים. רוב הקיבוצניקים לא הורגלו עד אז לחשיפה פומבית של חייהם, והתייחסו לסיקור כאל הוצאתה החוצה של כביסה פנימית-משפחתית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,305 מילים
כל הזמן // יום שלישי, 17 במאי 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

שנה אחרי שהיועמ"ש הקודם החליט לסגור את תיקיהם של מפקד חיל הים לשעבר ושל עו"ד דוד שמרון, פרסמה פרקליטות המדינה את ההחלטות המנומקות בעניינם של השניים ● אלא שהסברי הפרקליטות מצומצמים מדי, חסרי היגיון ומנוגדים להלכה ולפרקטיקה המשפטית במיוחד בשחיתות שלטונית ● קלונה של התביעה הכללית ניבט מכל שורה במסמכים הללו ● פרשנות

עוד 619 מילים

מרכבות הטריגר

המדינה ביטלה את זיקוקי יום העצמאות מתוך התחשבות בהלומי קרב, אבל ביומיים האחרונים הפעילה אזעקות בכל הארץ במסגרת תרגיל "מרכבות האש" ● פיקוד העורף אמנם פעל להביא את הדבר לידיעת הציבור, אבל מה לעשות שלא כל אזרח עוקב באדיקות אחר החדשות או הטוויטר של צה"ל ● במקרה קשה במיוחד, קשישה שרצה לממ"ד נפצעה קשה ואושפזה ● כך נראית מדינה בהפרעה

עוד 504 מילים

"הרשויות מתעלמות מתלונות על פגיעה של כוחות הביטחון בעיתונאים"

חופש העיתונות ישראל מצהירה כי חשוב להישמר מכל פגיעה בעיתונאים ● אבל עיתונאים זרים, פלסטינים וישראלים שהתלוננו על אלימות נגדם מצד כוחות הביטחון טוענים כי החקירות טויחו וכי חיילים ושוטרים לא הועמדו לדין גם במקרים בהם היו הוכחות ברורות לתקיפות ● כיום, רבים מהעיתונאים שמותקפים כבר לא טורחים להגיש תלונה ● מצד שני, תקיפות עיתונאים בידי אזרחים נחקרו וטופלו ביסודיות

עוד 3,166 מילים

גל חום שובר שיאים זורע הרס ומוות בחלקים של הודו ופקיסטן

תארו לעצמכם עולם שבו אסור לצאת החוצה ליותר מ-5 דקות מחשש למכת חום. תארו לעצמכם עולם שבו אי אפשר לתכנון קדימה טיול בן מספר שעות בטבע בגלל האפשרות, למעשה הוודאות, של עומס חום בו המטיילים "יתבשלו" בתוך עצמם וימותו.

תארו לכם עולם בו אסור לצאת החוצה ליותר מ-5 דקות מחשש למכת חום. תארו לכם עולם בו אי אפשר לתכנון קדימה טיול בן מספר שעות בטבע בגלל עומס חום בו המטיילים "יתבשלו" בתוך עצמם וימותו

זו אינה נבואת חורבן תנ"כית, נוסח ירמיהו, יחזקאל ועמוס, זו אינה תחזית אפוקליפטית עתידית, זו מציאות קטלנית שמתרחשת כאן ועכשיו בהודו, בפקיסטן, ובמדינות אחרות באסיה. בישראל, ב-1992, מתו שני חיילים כתוצאה ממכת חום והתייבשות במהלך סדרת ניווט בהר שלמה שבהרי אילת.

גל חום שובר שיאים זורע הרס ומוות בהודו ובפקיסטן

גל חום שובר שיאים זורע הרס ומוות בחלקים של הודו ופקיסטן, מעמיד יותר ממיליארד בני אדם בסיכון ומביא לגל של בעיות קשורות. לגל החום היו השפעות קריטיות, כמו הביקוש הגואה לחשמל לקירור ולמיזוג אויר.

בהודו הגיעה צריכת חשמל ל"שיא כל הזמנים", והעומס על רשת החשמל גרם להפסקות חשמל בשני שליש ממשקי הבית בהודו. הפסקות החשמל בפקיסטן נמשכו עד 12 שעות, וניתקו את החשמל כשהאנשים היו הכי זקוקים למיזוג אוויר ולקירור. בנוסף, ללא חשמל, משקי בית רבים איבדו את הגישה למים.

בהודו הגיעה צריכת חשמל ל"שיא כל הזמנים", והעומס על רשת החשמל גרם להפסקות חשמל ברוב משקי הבית בהודו. הפסקות החשמל בפקיסטן נמשכו עד 12 שעות, וניתקו את החשמל כשהאנשים הכי נזקקו לקירור

מזג האוויר החם גם העלה את רמות האבק, דבר שהוביל לעלייה בזיהום האוויר בערים הגדולות ברחבי האזור. החום המיס את קרחוני ההרים מהר מהרגיל, מה שגרם לשיטפונות בפקיסטן.

מומחים הזהירו במשך שנים, ששינויי האקלים יגרמו לגלי חום כאלה להיות תכופים ואינטנסיביים יותר ויותר – תחזית שמתרחשת כעת בזמן אמת.

טמפרטורות גבוהות ושיאים בעומסי חום בהודו ובפקיסטן חייבים להיות קריאת השכמה לפעולות לשיכוך משבר האקלים ולהתחממות כדור הארץ.

כמעט אחד מכל שמונה אנשים על פני כדור הארץ סובל עכשיו מגל חום קטלני בלתי פוסק שנמשך מאז אפריל. טמפרטורות גבוהות המתקרבות ל-50 מעלות צלזיוס ממשיכות לשרור בחלקים של הודו ופקיסטן, אזור שבו חיים 1.5 מיליארד בני אדם. חום קיצוני חרך גם את בנגלדש וסרי לנקה בשבועות האחרונים.

צפון מערב ומרכז הודו חוו את חודש אפריל החם ביותר מאז החל שמירה על הרשומות לפני 122 שנים. בהודו, אפריל האחרון היה החם ביותר והגיע בעקבות מרץ החם ביותר שנרשם. בפקיסטן, זה היה אפריל החם ביותר מזה 61 שנים.

כמעט שמינית מתושבי כדור הארץ סובלים מגל חום קטלני בלתי פוסק מאפריל. כמעט 50 מעלות צלזיוס שוררות בהודו ופקיסטן, שם חיים 1.5 מיליארד בני אדם. חום קיצוני חרך גם את בנגלדש וסרי לנקה

ב-1 במאי, הטמפרטורה בנוואבשה בפקיסטן, טיפסה ל-49.5 מעלות צלזיוס. ערים ועיירות אחרות ברחבי האזור סבלו גם הן מטמפרטורות שוברות שיאים. .

ג'קובאבאד בפקיסטן, אחת הערים החמות בעולם, ראתה את הטמפרטורות עולות לקרוב ל-50 מעלות צלזיוס. טמפרטורות הלילה נשארו בסביבות 32 מעלות, מה שהעניק הקלה קטנה למתחממים יתר על המידה. טמפרטורות גבוהות צפויות גם ימים הקרובים.

באזורים מסוימים בצפון־מזרח הודו הראו צילומי לוויינים, כי הטמפרטורה על פני הקרקע עלתה על 60 מעלות צלזיוס. "הטמפרטורות הגבוהות ביותר נרשמו בדרום־מזרח ובדרום־מערב אחמדאבאד, שם תועדו 65 מעלות על פני הקרקע". נכתב באתר סוכנות החלל האירופית. זו טמפרטורה בה החלבונים בגוף האדם עוברים תהליך דה-נטורציה בתהליך בלתי הפיך המביא למוות. בני האדם פשוט מתבשלים למוות.

דיווחים מוקדמים מצביעים על כך שמזג האוויר הלוהט הרג יותר מ-25 בני אדם בהודו ו-65 בני אדם בפקיסטן מאז סוף מרץ, אם כי סביר להניח שמספר הנפגעים האמיתי גבוה בהרבה. מחקר שנערך לאחרונה מצא שבמהלך 50 השנים האחרונות גלי חום הרגו למעלה מ-17,000 אנשים ברחבי המדינה.

הודו ופקיסטן אינן זרות לטמפרטורות קיצוניות, אבל גל החום הנוכחי של דרום אסיה הוא יוצא דופן ובולט מכיוון שהוא קורה הרבה יותר מוקדם מהרגיל ובגלל התפרצותו המהירה, היקפו וחומרתו.

גל החום גם התפרש על פני שטח הרבה יותר גדול מהרגיל, כאשר הוא מכסה חלק גדול מרחבי פקיסטן והודו במקום להתרכז בכמה אזורים. בדרך כלל יש עליה הדרגתית ואיטית של הטמפרטורות לתוך הקיץ, אבל הפעם הטמפרטורות התחילו לעלות ונשארו גבוהות באופן עקבי. זה לא נחזה בעבר. 

"הטמפרטורות הגבוהות ביותר נרשמו באחמדאבאד, 65 מעלות על הקרקע". עפ"י אתר סוכנות החלל האירופית. בטמפרטורה זו החלבונים בגוף עוברים תהליך בלתי הפיך המביא למוות. בני האדם פשוט מתבשלים

חוקרים בודקים עכשיו עד כמה שינויי האקלים תרמו לגל החום הקשה הנוכחי ברחבי דרום אסיה. אבל מדענים מזהירים מזה זמן רב שגלי חום תכופים וקיצונים יותר הם מההשלכות הישירות ביותר של התחממות כדור הארץ, של עליית הטמפרטורות הממוצעות העולמיות.

שינויי האקלים כבר הופכים חלקים מהעולם לבלתי ניתנים למחייה. בדרום אסיה, ההישרדות תלויה כעת במיזוג אויר, בקירור מלאכותי. בחלקים מסוימים של הודו הביקוש לחשמל נסק, מה שהביא להפסקות חשמל נרחבות.

רשת CNN דיווחה כי רזרבות הפחם בשלוש מתוך חמש מתחנות הכוח של דלהי היו נמוכות ברמה קריטית בסוף אפריל, וכי המדינה ביטלה מאות רכבות נוסעים במטרה לפנות את הפסים לזירוז משלוחי הפחם.

הקירור ומיזוג האוויר דורשים הרבה חשמל. אלא שמאווררים ומזגנים בהודו ופקיסטן פועלים על חשמל משריפת דלקים מאובנים, הפולטים גזי חממה שמחממים את כדור הארץ.

כ-75% מהאנרגיה של הודו מגיעה מפחם, נפט וגז טבעי, בעוד שפקיסטן מקבלת כ-60% מהאנרגיה שלה מפחם, נפט וגז טבעי, וגל החום המתמשך כבר הגביר את הביקוש ליבוא פחם. בגלל קנה המידה העצום שלה – הצורה שבה דרום אסיה תקרר את עצמה תשנה את שוקי האנרגיה הבינלאומיים ותעצב את האקלים העולמי.

גל החום הזה הוא בהחלט חסר תקדים, ובוחן את גבולות ההישרדות האנושית, אמר צ'אנדני סינג, בכיר בפאנל הבין-ממשלתי לשינויי אקלים IPCC, וחוקר בכיר במכון ההודי להתיישבויות, ל- CNN. ראינו שינוי בעוצמת גל החום, במועד ההגעה שלו ובמשך הזמן שלו. זה מה שחזו מומחי אקלים ויהיה לזה השפעות עולות והולכות על הבריאות.

מונה דסאי, נשיאת האגודה הרפואית של אחמדאבאד לשעבר, אמרה לרויטרס כי במדינת גוג'ראט שבמערב הודו: "אנחנו מקבלים חולים רבים שסבלו ממכת חום או בעיות אחרות הקשורות לחום", יותר ממחצית מהחולים היו ילדים – קבוצת גיל פגיעה במיוחד לחום קיצוני – שחוו הקאות, שלשולים, בעיות בטן, חולשה ותסמינים אחרים.

שינויי האקלים כבר הופכים חלקים מהעולם לבלתי ניתנים למחייה ותלוי בקירור מלאכותי, הדורש חשמל רב. מאווררים ומזגנים הפועלים על חשמל משריפת דלקים מאובנים -פולטים גזי חממה שמחממים את כדור הארץ

החום הקיצוני הרס את האזורים החקלאיים, הפחית את התפוקה מיבולי החיטה עד 50% באזורים מסוימים וחיסל כמעט את כל יבול הפירות באחרים. חקלאים הפסידו מיליארדים בגלל מזג האוויר, והם לא יכולים להרשות זאת לעצמם.

בפקיסטן, שרי רהמן, השרה לשינויי אקלים במדינה, הזהירה כי הקרחונים באזור הצפוני של המדינה נמסים במהירות, וכי שיטפונות הנגרמים מפריצות אגמים קרחוניים עלולים להמיט הרס על הקהילות בהרים.

אסונות הנעשים גדולים יותר וקשים יותר על ידי שינויי האקלים הופכים את החיים של יותר ממיליארד בני אדם בהודו ופקיסטן למאתגרים ביותר, כמעט לבלתי אפשריים.

הדו"ח האחרון של ה- IPCC הזהיר כי העולם חייב לבצע קיצוצים "מהירים ועמוקים" בפליטות – דבר שניתן להשיג רק אם נפסיק מיידית להשתמש בדלקים מאובנים – כדי למנוע השלכות גרועות עוד יותר של שינויי אקלים.

רהמן אמרה ל"גרדיאן" שהיא מקווה שגל החום הקטלני הזה ישמש קריאת השכמה. "אירועי האקלים ומזג האוויר כאן כדי להישאר, ולמעשה רק יאצו בהיקפם ובעוצמתם אם מנהיגים עולמיים לא יפעלו כעת".

האוכלוסיות של הודו ופקיסטן חשופות במיוחד לחום קיצוני. כ-60% מכוח העבודה של הודו וכ-40% מהעובדים בפקיסטן עוסקים בחקלאות, שבה עיקר העבודה בחוץ. שתי המדינות נמצאות כעת בעונות קציר החיטה שלהן, כך שמיליוני אנשים עומדים בפני הבחירה הקשה של עבודה במזג אוויר מסוכן או לוותר על פרנסתם.

כ-60% מכוח העבודה של הודו וכ-40% בפקיסטן עוסקים בחקלאות, בה עיקר העבודה בחוץ, וכעת בעונת קציר החיטה.כך שמיליונים עומדים בפני הבחירה בין עבודה במזג אוויר מסוכן לבין ויתור על פרנסה

אבל גם אזורים עירוניים סובלים מחום קיצוני. ערים מטרופוליטניות כמו מומבאי עם כ-20 מיליון תושבים, דלהי (19 מיליון), קראצ'י (15 מיליון) ולאהור (11 מיליון) מתחממות מהר יותר מהאזורים שסביבם, שכן אספלט, בטון, זכוכית ופלדה סופגים את אור השמש.

בנוסף, הבניינים רבי קומות שיש בערים משבשים את זרימת האוויר הפתוח, היעדר שטחים ירוקים והיעדר מקומות שבהם אנשים יכולים לשבת ולהירגע בצל, יש להם מערכת השפעות משלהם. כל זה מעצים עוד יותר את תנאי החום במיקום מסוים.

ייקח ככל הנראה מספר חודשים כדי לקבוע את מלוא ההשפעה הבריאותית והכלכלית מגל החום הנוכחי, כשהחוקרים יספרו את מספר מקרי המוות העודפים, אובדן השכר, החמצת ימי לימודים ושעות עבודה מופחתות.

גל החום ברחבי הודו ופקיסטן מציג סולם חדש של דחיפות שעומדות בפני המדינות הללו בהתמודדות עם שינויי האקלים.

גם אזורים עירוניים סובלים מחום קיצוני. ערים כמו מומבאי עם כ-20 מיליון תושבים, דלהי (19 מיליון), קראצ'י (15 מיליון) ולאהור (11 מיליון) מתחממות מהר מהאזורים שסביבם, כי אספלט, בטון, זכוכית ופלדה סופגים שמש

איך יותר מ-1.5 מיליארד אנשים יתמודדו עם חום קיצוני יעזור לקבוע כמה עוד כדור הארץ יתחמם. ללא פעולה מיידית לבלימת פליטות והגנה על הפגיעים ברחבי העולם, האיום מגלי חום רק יחמיר, המקרים הללו יגדלו עם השנים, וכל אחד מאיתנו יצטרך להתמודד עם זה בצורה כזו או אחרת.

אמנון פורטוגלי הוא חוקר תאגידים, ניאוליברליזם ואנרגיה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,378 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

מאה ערים נבחרו להשתתף בתוכנית האיחוד האירופי שמטרתה להפוך אותן לירוקות, ביניהן נציגה מפתיעה מישראל: אילת ● כדי לעמוד בציפיות, עיר הנופש הדרומית תצטרך לעבור מהפך תחבורתי ועוד שורה של שינויים ● החדשות המשמחות מגיעות דווקא כשמפרץ אילת מאוים על ידי הובלת הנפט של קצא"א ותכנית חדשה של הממשלה להחזיר את כלובי הדגים למים

עוד 860 מילים

תגובות אחרונות

ועדת המחירים ממליצה להסיר באופן מיידי את הפיקוח על מחירי הלחם האחיד

דיווח: לראשונה שיגרה רוסיה טילים לעבר מטוסים ישראליים בשמי סוריה ● השבוע תבוטל החובה על הנכנסים ארצה לעבור בדיקת PCR ● המשטרה ביקשה מבהרב-מיארה אישור לפתוח בחקירה פלילית נגד טיבי וכסיף ● בנט הוציא את סילמן מישיבת הסיעה לאחר שסירבה לומר אם תתמוך במינוי כהנא לשר ● דיווח: כתב היד שעל המעטפה שנשלחה לגילת בנט זהה לזה של ספורטה חניה

עוד 42 עדכונים

כלפון נפל קורבן לפרנויות של בנט

אתמול בלילה פינה יום טוב כלפון את חדרו בכנסת ונסע בעצב לביתו ● כלפון היה אחד הח"כים הנאמנים ביותר בימינה ובסביבתו מרגישים שראש הממשלה עשה לו עוול ● בנט מצדו מנסה לתקן את המצב על ידי מינוי ניר אורבך לשר לענייני התיישבות ● הבעיה: התפקיד הובטח ליו"ר הבית היהודי חגית משה ● היא אינה רוצה בו, אבל היא גם לא מעוניינת שיריבה אורבך יקבל את הכיסא ● פרשנות

עוד 819 מילים ו-1 תגובות

בישראל, כמו במקומות אחרים, הזכות להפלה תמיד נקשרה לשליטה של נשים על גופן ועל גורלן ● מאמצים להגביל את הזכות הזאת מסיבות דתיות, לאומיות ותרבותיות הולכים יד ביד עם ניסיונות לצמצם את מעמדן של נשים בחברה ולמעשה להפוך אותן, למרות כל הישגיהן, לאזרחיות סוג ב' ● דעה

עוד 1,300 מילים

בפסק דין שניתן היום, דחה בג"ץ את העתירות נגד הקמת הרכבל לעיר העתיקה בירושלים, תוך קביעה כי אין בחסמים בעלי אופי דתי כדי לעצור את הפרויקט ● בכך מאותת בית המשפט כי במקרה של התנגשות בין החלטות של רשויות השלטון לבין שמירה על אינטרסים דתיים - ידן של הרשויות על העליונה ● פרשנות

עוד 840 מילים

"בישראל לא מבינים את חשיבות השיח כאמצעי להפגנת כבוד כלפי האחר"

מהמלחמה באוקראינה, דרך הגרעין האיראני ועד לעליית האנטישמיות בגרמניה: ג'רמי יששכרוף, שגריר ישראל היוצא בגרמניה, מסכם ארבע שנים דרמטיות ומסביר למה סירב לדבר עם מפלגת "אלטרנטיבה לגרמניה" ומה דעתו על המלחמה הקרה החדשה ● "בעידן שאחרי המלחמה, אנשים התביישו להיות אנטישמים, אבל אם תגרד את פני השטח, תגלה שהיא צפה ועולה"

עוד 1,279 מילים

רע"ם: הושגה הסכמה עם הקואליציה, שתאפשר בנייה ביישובים הלא מוכרים בנגב

לראשונה מאז התעוררה פרשת ילדי תימן ייפתח קבר כדי לערוך בדיקה גנטית ● הותר לפרסום שההרוג במבצע בחאן יונס ב-2018 הוא מחמוד ח'יר א-דין ● על רקע הפרסומים על א-דין קרא ליברמן לשינוי חוק הלאום ● הפרקליטות ביקשה לתקן את כתב האישום נגד נתניהו כך שייכתב שפגישת ההנחיה נערכה "במועד לא ידוע" ● גנץ נגד בנט: לרבים מגיע קרדיט ואתה אומר רק אני ואני

עוד 51 עדכונים

"המאכל הלאומי של ישראל הוא חומוס, לא סטייק"

צריכת הבשר בישראל קפצה בשנים האחרונות ב-50% ומדרגת אותנו בצמרת הקרניבורים בעולם ● למעשה, הישראלי הממוצע צורך בשנה 20 ק"ג בשר ו-64 ק"ג עוף ● הממשלה התחייבה לעודד מעבר למזון מהצומח, אך בפועל מעודדת יבוא בשר בזול ● ארגוני סביבה ובריאות אומרים כי הנתונים הם קריאת השכמה דחופה לפעולה מה גם שהפחתת צריכת בשר היא תנאי למאבק במשבר האקלים

עוד 1,512 מילים

סער נגד גנץ: חידוש הכנסת פועלים - לא צודק ולא נכון

פריג׳: צעד חכם ונכון ● זעם במשטרה על בר-לב על רקע ההוראה לחקור את התנהלות השוטרים בהלווית אבו עאקלה ● סמוטריץ׳: אבו עאקלה - חלק ממכונת המלחמה הערבית ● הנשיא הרצוג ייצג את ישראל בהלוויית נשיא איחוד האמירויות ● יאיר לפיד ספד לאורי סביר: תרומתו למדינת ישראל עצומה ומורגשת עד היום ● רם שפע על חיבור למרצ: שיתכבדו ויחברו למשותפת

עוד 18 עדכונים

ישראל צריכה לדאוג לכך שעיתונאים המתעדים את מה שמתרחש בשטחים לא ייפגעו בעת מילוי תפקידם ● לבנון הולכת לבחירות: אלפים המתגוררים בחו"ל כבר הגיעו לקלפיות ● הרומן בין המדינות הערביות לרוסיה ממשיך לפרוח ● תיירות זרות הוטרדו מינית באזור הפירמידות ● והשבוע לפני 55 שנה, שר סובייטי העביר מידע שגוי לבכירי הצבא המצרי ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,351 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה