דיווח: בפרקליטות מעריכים – נתניהו יסכים לעסקת טיעון

מחירי הדירות ממשיכים לזנק: בתוך שנה התייקרות של 10.6% ● שקד: מעריכה שמפברואר 2023 לא נצטרך יותר ויזה לארה"ב ● אלרעי פרייס נגד שרת החינוך: "היא לא מודעת למה שקורה בתוך בתי הספר" ● מנכ"ל משרד הבריאות: "אם נראה שהמספרים יעלו במהירות – ניאלץ להמליץ על סגר" ● גנץ ולפיד הודיעו רשמית: ועדת חקירה לפרשת הצוללות תעלה לאישור הממשלה בראשון

אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו ב-2015 (צילום: Gali Tibbon/Pool Photo via AP)
Gali Tibbon/Pool Photo via AP
אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו ב-2015
עוד 45 עדכונים
כל הזמן // יום שלישי, 25 בינואר 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

פוטין מזהה חולשה במערב ומגביר את הלהבות

בזמן שארה"ב ואירופה מאיימות על פוטין, רוסיה מארחת את ראיסי ומציעה לו עסקת גרעין חדשה ומצומצמת, בידיעת וושינגטון ● במקביל, גרמניה מתלבטת איך לפעול, משהה את תחילת השימוש בגז הרוסי ומונעת העברת נשק גרמני ● פוטין מזהה את נקודות התורפה ומנסה למנוע את התרחבות נאט"ו, שמעבה את כוחותיה ● פגישת הצדדים בפריז ביום חמישי עשויה להיות גורלית ● פרשנות

עוד 646 מילים

איחוד האמירויות וישראל על הכוונת של החות'ים ואיראן

המורדים החות'ים בתימן מסלימים את המלחמה ותוקפים גם את איחוד האמירויות בנוסף לסעודיה. גם ישראל כלולה ב"בנק המטרות" של החות'ים. בישראל מעריכים כי התקפה עליה היא אפשרית וכי איראן היא זו שבוחשת מאחורי הקלעים.

בתוך פחות משבוע תקפו המורדים החות'ים בתימן פעם נוספת את איחוד האמירויות.

אמצעי התקשורת האמירתים דיווחו כי החות'ים שיגרו ב-24 בינואר שני טילים בליסטיים לעבר אבו דאבי אך הם יורטו ולא היו נפגעים.

בתוך פחות משבוע תקפו המורדים החות'ים בתימן שוב את איחוד האמירויות. אמצעי התקשורת האמירתים דיווחו כי החות'ים שיגרו ב-24 בינואר 2 טילים בליסטיים לאבו דאבי אך הם יורטו ללא נפגעים

החות'ים מגיבים, לטענתם, על ההפצצה הכבדה של הקואליציה הערבית בראשות סעודיה על העיר סעדה בתימן בשבוע שעבר, במהלכה נהרגו 70 בני אדם ונפצעו יותר מ-100 אחרים.

גורמים חות'ים טוענים כי גם ארה"ב וישראל היו מעורבות בהתקפה הזו שבה נהרגו גם נשים וילדים וכי הן מנסות לכפות סדר יום אזורי שמשרת את האינטרסים שלהן.

לכן, גם ישראל נכללת ב"בנק המטרות" שלהם, לא יהיו רק עוד התקפות על איחוד האמירויות וייתכן שתיפתח גם חזית נגד ישראל.

המלחמה בתימן נמשכת כבר 7 שנים בין הממשלה החוקית לבין המורדים החות'ים, שהצליחו להשתלט על חלקים גדולים מהמדינה. ההסלמה האחרונה מצדם בהתקפה על איחוד האמירויות באה בעיתוי שבו מתרחשים שני תהליכים חשובים: שיחות הגרעין בווינה והתקרבות מדינית ודיאלוג בין איחוד האמירויות לבין איראן ובין איראן לסעודיה.

נראה כי האיראנים מנסים להפעיל לחץ על המעצמות בשיחות הגרעין בווינה באמצעות הסלמה על ידי המורדים החות'ים והתקפות על איחוד האמירויות.

גורמי ביטחון בישראל מעריכים כי הסלמה במלחמה בתימן עלולה להביא להסלמה ברצועה וגם להתקפה על ישראל. גם ישראל מאויימת. בשבוע שעבר שיגר מנהיג החות'ים בתימן, עבד אלמאלכ אלחות'י, איומים לעבר ישראל. גורמי ביטחון בישראל מעריכים כי נמל אילת, הכור האטומי בדימונה ויעדים נוספים בישראל עלולים להיות כלולים ב"בנק המטרות" של החות'ים.

בשבוע שעבר שיגר מנהיג החות'ים בתימן איומים לעבר ישראל. עפ"י הערכות, נמל אילת, הכור האטומי בדימונה ויעדים נוספים בישראל עלולים להיות כלולים ב"בנק המטרות" החות'י

הם הוכיחו בהתקפות על המתקנים הכלכליים באבו דאבי ועל מתקני הנפט בסעודיה ב-2019 באמצעות טילים בליסטיים ומל"טים מדוייקים, כי יש להם יכולות תקיפה מצויינות למרחקים ארוכים וכי הם יכולים לפגוע גם בישראל.

איראן בוחשת מאחורי הקלעים

ההתקפה הנועזת של המורדים החות'ים בתימן, הנאמנים לאיראן, על המתקנים הכלכליים של אבו דאבי בשבוע שעבר, באמצעות טילים בליסטיים ומל"טים מדוייקים, היכתה בהלם את העולם הערבי, את ישראל ואת ממשל ביידן.

היא הזכירה את ההתקפה המדוייקת שנעשתה באופן דומה ע"י המורדים החות'ים על מתקני הנפט של חברת "אראמקו" באלבוקיק שבסעודיה ב-14 ספטמבר 2019.

על פי הערכות המודיעין הישראלי, איראן עומדת מאחורי שתי המתקפות אלה. למרות זאת גם ממשל טראמפ אז וגם ממשל ביידן כיום לא הגיבו ואינם מתכוונים להגיב צבאית על ההתקפה של החות'ים. ממשל ביידן טוען כי אין הוכחה למעורבות של איראן בהתקפה וכי מדובר בתגובה של המורדים החות'ים על ההתקפות האוויריות של הקואליציה הערבית בראשות סעודיה. הנשיא ביידן חושש שתגובה צבאית אמריקאית נגד החות'ים תפגע במשא ומתן על הסכם הגרעין בווינה.

להערכות המודיעין הישראלי, איראן עומדת מאחורי שתי המתקפות אלה. למרות זאת גם ממשל טראמפ אז וגם ממשל ביידן כיום לא הגיבו ואינם מתכוונים להגיב צבאית על ההתקפה של החות'ים

עם זאת, הנשיא ביידן הודיע ב-19 בינואר כי ממשלו שוקל להכיר שוב במורדים החות'ים כ"ארגון טרור" בעקבות מתקפת הטילים והמל"טים על אבו דאבי. ביידן ביטל החלטה קודמת של ממשל טראמפ בנושא, מייד לאחר שנכנס לבית הלבן, ועכשיו הוא שוקל שוב את הנושא בעקבות בקשה של איחוד האמירויות.

ההתקפה החות'ית על אבו דאבי באה למרות ההתקרבות שהייתה באחרונה בין איחוד האמירויות לאיראן. איחוד האמירויות חזרה לסייע צבאית לכוחות הקואליציה הערבית בראשות סעודיה בהתקפות על החות'ים בתימן, ונוכח ההצלחות של ההתקפות האלה באזורי שבווה ומארב החליטו המורדים החות'ים ללמד לקח את איחוד האמירויות ותקפו אותה בעומק המדינה.

ההתקפה החות'ית המוצלחת חשפה את ערוותה של איחוד האמירויות, המציגה עצמה כמדינה יציבה באזור המזה"ת ההפכפך. הטילים הבליסטיים והמל"טים של החות'ים חדרו את מערכות ההגנה האווירית שלה שנרכשו במיליארדי דולרים. עכשיו החלה איחוד האמירויות להתעניין ברכישת אמצעי הגנה אווירית מפני מל"טים מישראל.

ההתקפה חשפה את ערוות איחוד האמירויות, המציגה עצמה כמדינה יציבה במזה"ת, וחדרה את מערכות ההגנה האווירית בשווי מיליארדי דולרים. עכשיו איחוד האמירויות מתעניינת בהגנה אווירית ממל"טים מישראל

מנהיגי החות'ים מזהירים פומבית את מדינות העולם כי איחוד האמירויות איננה "מדינה בטוחה" ולא כדאי להשקיע בה. די להנחית עליה מכה שתפגע קשות בכלכלתה. הם מאיימים לפגוע במגדל "בורג' אלח'ליפה" בדובאי, אחד הסמלים הידועים של איחוד האמירויות, בטענה כי הוא משמש כמפקדה לתיאום הפעולות הצבאיות נגדם.

מטרת איראן והחות'ים היא להרתיע את איחוד האמירויות

ההתקפה החות'ית על אבו דאבי נועדה להעביר לה מסר מרתיע כי עליה להתרחק לגמרי מכל מעורבות במלחמה בתימן ולהתעסק בענייניה הפנימיים בלבד.

מנהיגי החות'ים הכריזו כבר ב-2019 כי הקימו "בנק של מטרות" אסטרטגיות באבו דאבי ובדובאי.

ההתקפה החות'ית על היעדים הכלכליים באבו דאבי חשפה את חולשת חיל האוויר של איחוד האמירויות ואת היכולת להתגונן מפני טילים בליסטיים ומל"טים, איחוד האמירויות חלשה גם בים. לפני יותר משבועיים השתלטו המורדים החות'ים על ספינה אמירתית בים האדום. הם לנעשה חטפו אותה בלב ים ועד עכשיו מסרבים לשחררה בטענה כי היא הובילה אמצעי לחימה.

איחוד האמירויות נכנסת כעת לשלב מכריע בהיסטוריה שלה. אין לה את היכולת הצבאית להתמודד עם המורדים החות'ים ועם איראן, היא אינה יכולה לסמוך על סיוע צבאי אקטיבי מצד סעודיה או ארה"ב או ישראל, והיא צריכה להתמודד לבד מול הסכנה החות'ית-איראנית, אי אפשר לבוא אליה בטענות. היא רוצה להמשיך  בשגשוג הכלכלי שלה והיא אינה בנויה למלחמות.

איחוד האמירויות נכנסת כעת לשלב מכריע בהיסטוריה שלה. אין לה את היכולת הצבאית להתמודד עם המורדים החות'ים ועם איראן והיא אינה יכולה לסמוך על סיוע צבאי אקטיבי מצד סעודיה או ארה"ב או ישראל

המדיניות של איחוד האמירויות נכשלה עד כה ואיראן מנצחת בגדול בזכות הכוח הצבאי של שלוחותיה. קאסם סולימאני בוודאי מתהפך בשמחה בקברו נוכח ההצלחה של האסטרטגיה שלו.

החות'ים מאיימים בהסלמה נוספת נגד איחוד האמירויות, וההערכה במפרץ היא שאיחוד האמירויות תחפש את המתווך המתאים כדי להרגיע את החות'ים בתימן ואת האיראנים. זהו איתות גם עבור סעודיה, שיורש העצר שלה מוחמד בן סלמאן הוא שהקים לפני 7 שנים את הקואליציה הערבית נגד המורדים החות'ים בתימן. סעודיה החלה בדיאלוג חשאי שהפך לגלוי עם איראן הרבה לפני איחוד האמירויות כדי למצוא מוצא מההסתבכות הצבאית בתימן.

ההערכה של פרשנים במפרץ היא כי ההתקפה החות'ית על איחוד האמירויות תעכב את תהליך ההתקרבות בין איחוד האמירויות לאיראן, "ההתקפה שוב הדגישה כי איראן היא האיום הגדול ביותר על ביטחונן של מדינות המפרץ", הם אומרים.

איחוד האמירויות וסעודיה מתוסכלות מהמדיניות של הממשלים האמריקאים בעשור האחרון כלפי האיומים שמציבה איראן על מדינות המפרץ. ארה"ב נתפסת כמי שמנסה לברוח מהאזור ולא להתעמת עם איראן, המהווה סכנה גדולה גם לעולם.

איחוד האמירויות ניסתה את הדרך הדיפלומטית והכלכלית להתקרב לאיראן, אך חטפה סטירת לחי והיא מואשמת בהונאה והולכת שולל של החות'ים בתימן. ההתקפה עליה מעידה עד כמה שברירית הייתה ההתקרבות הזו ואת מידת חוסר האמון בין שני הצדדים.

איחוד האמירויות ניסתה את הדרך הדיפלומטית והכלכלית להתקרב לאיראן, אך חטפה סטירת לחי, ומואשמת בהונאת החות'ים בתימן. ההתקפה עליה מעידה עד כמה שברירית הייתה ההתקרבות הזו

איראן בנתה את היכולות הצבאיות של המורדים החות'ים וציידה אותם בטילים ובמל"טים בדיוק כפי שבנתה צבאית את שאר השלוחות שלה בסוריה, עיראק, לבנון ורצועת עזה. ההתקפות של החות'ים מתואמות עמה, ובעצם היא זו שתוקפת ללא "טביעות אצבע".

כל זה קורה כאשר בווינה נמשך המשא ומתן האיטי עם איראן על הסכם הגרעין, זהו סימן רע לעתיד, התוקפנות של איראן ושלוחותיה נחשפת לעולם עוד בטרם היא הפכה ל"מדינת סף גרעינית", זה היה רק קדימון קטן לעתיד, שוו בנפשכם מה תעשה איראן במזרח התיכון לאחר שתהפוך ל"מדינת סף" גרעינית.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,169 מילים

הספד "לאיש אין מונופול על האמת"

"תפקידנו כשופטים הוא לשמור על זכויות האדם ועל יסודות המשטר הדמוקרטי", אמרה נשיאת העליון בדימוס מרים נאור, "זה תפקידנו, זו חובתנו" ● במשך כארבעה עשורים, הייתה מודל לשופטת שראתה בתפקידה שליחות ציבורית ושמה לנגד עיניה תמיד את טובת האזרח ● אתמול הלכה לעולמה בגיל 74 ● יובל יועז צלל אל פסקי הדין והנאומים, ומשרטט את המורשת שהשאירה אחריה

עוד 1,913 מילים

צוות הטיפול במגפות ממליץ על חיסון רביעי לבני 18 ומעלה

העומס בבתי החולים - החמור מאז פרוץ המגפה ● אש: קשה לתת את הטיפול הכי טוב שאנחנו יכולים לכל החולים ● סמוטריץ׳ מסביר את דבריו על מרים נאור: הבעתי אמפתיה והשתתפות בצער אבל אי אפשר להתעלם מהמחלוקות ● אהרן ברק: ריחמתי עליו - כך מדבר אדם שאיבד את הדרך ● מכתב ממפקד חיל הים לרמטכ״ל גנץ ב-2014: לרכוש ספינות הגנה רק מטיסנקורפ

עוד 13 עדכונים

למקרה שפיספסת

בדיקת זמן ישראל "מסקנות גדולות דורשות הוכחה גדולה"

פרטי חקירה שערכו עשרות מומחים במשך שש שנים מוצגים בספר חדש, המאשים עורך דין יהודי בחשיפת מחבואה של אנה פרנק ומשפחתה בפני הנאצים ● הבעיה, לדברי היסטוריונים, היא היעדר הוכחות - וחוסר היגיון בראיות הנסיבתיות שעליהן החוקרים נתלים ● היסטוריון הולנדי בכיר: "לא הייתי מוכן לקבל דבר כזה מהסטודנטים שלי"

עוד 1,667 מילים

העוני בעיראק - הגורם האיראני

הרשומה הקודמת התמקדה בגורם הכלכלי לעוני בעיראק ואחוז האבטלה הגבוה, הנובע ממפגעי הטבע והקורונה וההרס שהביאו המלחמות במדינה בזו אחר זו. הפעם נסביר את המשבר תוך התמקדות בגורם האיראני. דו"ח שפרסם פרופ' אמציה ברעם ל-GIS, שרות המידע הגיאופוליטי בקיץ האחרון, חושף עד כמה הרסנית המעורבות האיראנית.

פרופ' אמציה ברעם, מומחה בעל שם עולמי בנושא עיראק, בדק עד כמה אשמה איראן במצב הכלכלי הקשה בעיראק והגיע למסקנות די ברורות. השחיתות מאז השתלטות השיעים הפרו-איראנים על עיראק הגיעה לרמות חמורות הרבה יותר מאשר בתקופתו של סדאם חוסיין.

פרופ' אמציה ברעם, בדק עד כמה אשמה איראן במצב הכלכלי הקשה בעיראק, והסיק כי השחיתות מאז השתלטות השיעים הפרו-איראנים על עיראק החמירה יותר מאשר בתקופת סדאם

ברעם מסביר כי אחוז ניכר מההכנסות מנפט בעיראק משולמות לפקידי ממשל ועובדי מדינה (כ-60% מהעובדים במדינה!) שבחלקם אינם עובדים כלל בפועל. תשלום משכורות לעובדי או "עובדי" מדינה היא אחת הדרכים של פוליטיקאים לגייס תומכים על חשבון הקופה הציבורית. כשהדבר נעשה בקנה-מידה של מאות אלפים זה מעמיס על תקציב המדינה עומס בלתי אפשרי.

עיראק משלמת משכורות למיליציות המשרתות את איראן

איראן מושכת בחוטים בפוליטיקה העיראקית. זה מסביר את שתיקתם של הפוליטיקאים העיראקיים כאשר המיליציות של "הגיוס העממי" הפרו-איראניות טבחו בכ-600 מפגינים ופצעו יותר מעשרים אלף, בגלי המחאה מאז קיץ 2018 על השחיתות וההזנחה הכלכלית הממשלתית ועל מעורבותה המסיבית של איראן בעיראק.

המיליציות הללו היו אמורות להתפרק אחרי שסיימו את תפקידן במלחמה מול דאעש ב-2017. כפי שברעם מסביר, גיוס המיליציות העיראקיות היה צעד הכרחי ב-2014 במלחמה נגד דאעש, שאיים על העולם השיעי. היה זה איתוללה עלי אל-סיסתאני שקרא לגיוס המוני למיליציות אף שהוא מתנגד להשפעה האיראנית בעיראק.

אך גייס אל-קודס האיראני ניצל זאת ומייד השתלט על רוב ארגוני המיליציה. מרגע שיצא הג'ין מהבקבוק, לא ניתן עוד להשיבו, ואיראן לא תיתן לזה לקרות. כעת "הגיוס העממי" הוא מפלצת. המיליציות משמשות כאמצעי שליטה לטהראן. הן מטילות את אימתן על האזרחים והפוליטיקאים העיראקים. מדובר בכחמישים מיליציות פרו-איראניות שמבחינה רשמית כוללים 160 אלף לוחמים. הם זוכים לאימונים נחותים ביחס לצבא העיראקי, אך בכל זאת מצויידים בחימוש ברמה טובה על חשבון ממשלת עיראק. ובהבדל מן הצבא, יש להם מוטיבציה גבוהה.

איראן מושכת בחוטים בפוליטיקה העיראקית. זה מסביר את שתיקת הפוליטיקאים העיראקיים כשהמיליציות של "הגיוס העממי" הפרו-איראניות טבחו בכ-600 מפגינים ופצעו יותר מעשרים אלף

הטרור של המיליציות התבטא בשנים האחרונות לא רק בדיכוי אלים של הפגנות, אלא גם ברצח אישים כמו השאם אל-האשמי אחד מיועציו של רה"מ אל-כאזמי ובירי טילים על הנציגות האמריקאית באזור הירוק (המרכז הדיפלומטי בבגדאד) ועל חיילים אמריקאיים המתארחים בבסיסי-צבא עיראקיים כולל בארביל שבכורדיסטן.

הפרוקסי של איראן מתנהג כבעל הבית

המיליציות מתנהגות כגוף הנמצא מעל החוק. הן מתעלמות מהמשטרה וגובות דמי מעבר במחסומים שהן מציבות במעברי הגבול. שם המיליציות גובות מיסים שאמורים להיות משולמים לשלטון. הפסדי המשטר העיראקי כתוצאה מכך מוערכים במיליארדים כל שנה.

בעלי עסקים מחויבים לשלם פרוטקשן למיליציות, מה שפוגע במעמדות הבינוני והגבוה במדינה. שלטון האימה של המיליציות תורם משמעותית להתרוששות האוכלוסייה, לדיכוי היזמות הפרטית, לבריחתם של המשקיעים ולהגירתם של עיראקים משכילים לחו"ל.

בעלי עסקים מחויבים בפרוטקשן למיליציות, ושלטון האימה שלהן תורם משמעותית להתרוששות האוכלוסייה, לדיכוי היזמות הפרטית, לבריחת משקיעים ולהגירת עיראקים משכילים לחו"ל

בנוסף, חולשתה של ממשלת עיראק ביחס למיליציות מתבטאת ב"דלת המסתובבת" של מעצרי בכירים בגיוס העממי, החשודים בפיגועים ובשחרורם לאחר ימים ספורים. הצבא העיראקי אינו גדול מספרית מהמיליציות לטענת ברעם. היתרון שיש לצבא על פני המיליציות מתבטא בעיקר בחיל אוויר קטן וכ-300 טנקים. יתרון כזה אינו מאפשר לחימה יעילה במיליציות, מבלי להיגרר למלחמת אזרחים.

גניבת אוצרות טבע וניצול כלכלי

הדו"ח של ברעם מתייחס לסוגיה הקשה של המחסור במים. במהלך 2021 נמסר ממקורות שונים כי איראן חוסמת את מקורות המים לעיראק, ע"י הטיית הזרם של הנהרות. איראן חסמה את המים הזורמים מהזגרוס אל אגן החידקל וייבשה אזורים שלמים בדיאלא ודרומה.

סוגיה נוספת אליה מתייחס הדו"ח היא הצפתו של השוק העיראקי במוצרים איראנים, מה שפוגע אנושות בתוצרת המקומית והורס את המגזר הפרטי. בין המוצרים המיובאים מאיראן – תרופות זולות ומסוכנות בחלקן (ללא רגולציה), ירקות ופירות, וגם מוצרי חשמל נחותים אך זולים. בגלל שליטת המיליציות ברוב מעברי-הגבול – ממשלת עיראק מתקשה לגבות מכסי יבוא להגנת התוצרת המקומית.

אמנם עיראק עשירה בנפט, אך היא תלויה באיראן בתחום האנרגיה, בעיקר בגז וחשמל. ייבוא הגז מאיראן (כשעיראק עשירה מאד בגז טבעי) הוא אחד האבסורדים וההוכחות לשליטת איראן במדינה. 42% מהחשמל ו-30% מהגז בעיראק מקורם באיראן.

כאשר ממשלת עיראק מאחרת בתשלום, איראן לא מהססת להפסיק את אספקת החשמל, כפי שאירע בקיץ 2018 ושוב בקיץ 2019. אז נותרו עיראקים רבים בשיא החום שבועות ארוכים ללא מקררים וללא מזגן (לעיתים ב-50 מעלות חום). זו היתה סיבה מרכזית להפגנות האנטי-איראניות.

כשממשלת עיראק מאחרת בתשלום, איראן לא מהססת להפסיק את אספקת החשמל, ואף הותירה עיראקים רבים בשיא החום שבועות ארוכים ללא מקררים וללא מזגן (לעיתים ב-50 מעלות חום)

היעדר תקווה לשינוי קרוב

ברעם מסכם כי למרבה הצער, איראן מעוניינת להנציח את האנרכיה-למחצה בעיראק ואת חולשתה של הממשלה. מצב זה מבטיח את המשך שליטתה של איראן על עיראק.

מבחינת איראן השליטה בעיראק חיונית, ראשית מפני שבהבדל מסוריה, לבנון ותימן, העולות לאיראן הון תועפות, עיראק היא פרה כלכלית חולבת. שנית, עיראק היא המעבר היבשתי של איראן לסוריה וללבנון ומוצא אסטרטגי חיוני לים התיכון.

התוצאה הכלכלית לעיראק הרסנית ביותר לטווח ארוך. הצעירים בעיראק שוקעים בייאוש ומעדיפים לעזוב את המדינה בכל הזדמנות שניתנת להם.

הדו"ח של ברעם נכתב בקיץ 2021. אמנם מאז חלו מספר שינויים מעניינים. בבחירות אוקטובר ניצחו מתנגדי המיליציות ברוב גדול ועיראק התקרבה בחודשים האחרונים לירדן, מצרים, סעודיה ולמדינות המפרץ, ואף חתמה עם סעודיה וכווית וכנראה גם עם ירדן על הסכם הספקת חשמל, שאמור להחליף את ההספקה מאיראן.

המיליציות הגיבו בזעם. המנהיג השיעי מוקתדא צדר, הקורא למלחמה בשחיתות ועצמאות מן ההשפעה האיראנית, צובר כוח עצום ברחוב השיעי על חשבונן של המיליציות הפרו-איראניות, המאבדות פופולריות בהתמדה.

ברעם מסכם כי למרבה הצער, איראן מעוניינת להנציח את האנרכיה-למחצה בעיראק ואת חולשתה של הממשלה. מצב זה מבטיח את המשך שליטתה של איראן על עיראק

אך האם ניצנים אלה של אבדן שליטה איראנית בעיראק יביאו להתאוששות כלכלת עיראק? כנראה לא בטווח הקצר, אם בכלל. יש לזכור כי בימים אלה מתגשם החלום האיראני – פינוי רוב הכוחות האמריקאים מאדמת איראן.

ד"ר ירון פרידמן הוא בוגר אוניברסיטת סורבון בפריז, חוקר מרצה ומורה לערבית בחוג ללימודי המזרח התיכון והאיסלאם באוניברסיטת חיפה. היה פרשן לענייני ערבים בויינט, ספריו "העלווים – היסטוריה, דת וזהות" (2010) ו"השיעים בארץ ישראל" (2019) יצאו לאור באנגלית בהוצאת בריל-ליידן. מנהל את הניוזלטר "השבוע במזרח התיכון", שאליו אפשר להצטרף כאן: https://did.li/CWtlC. לפודקאסט של ירון "השבוע במזרח התיכון": https://did.li/mAz5q

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 935 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

האוצר מעלה את הריבית בקרנות הפנסיה, המבקרים טוענים שזה מעט מדי

הממונה על הביטוח מעדכן היום את הריבית על קצבאות קרנות הפנסיה החדשות המקיפות כך שהן יגדלו ב-1.2% ● לטענת אקטוארים ומומחי פנסיה, הרגולטור מפספס הזדמנות להעלות את הקצבאות ב-4% ● ח"כ נעמה לזימי: "רשות שוק ההון מנסה להונות את הציבור. אחרי התעלמות והתנגדות, הם החליטו באופן מזלזל להעלות את הריבית בצורה לא מספקת" ● מעקב

עוד 601 מילים

לפי החוק, נשיאת בית המשפט העליון תמנה את חברי ועדת החקירה הממלכתית לחקר פרשת הצוללות וכלי השיט ● לאחר שהממשלה אישרה את הקמתה, חיות עומדת עתה בפני אתגר למצוא חמישה חברי וחברות ועדה מתאימים - כאלה שטרם התבטאו בנושא, שאינם מעורבים בעצמם בפרשה וללא שלדים בארון ● וגם רצוי שהם יהיו ללא זיקה פוליטית כזו או אחרת ● פרשנות

עוד 1,012 מילים ו-2 תגובות

מנדלבליט לסנגורי נתניהו: לא אוכל להמשיך במגעים לעסקת טיעון

ניצב חכרוש הוצא לחופשה אחרי שתועד מדלג מעל קרבן בזירת רצח ● על רקע פרשת NSO הנחה בר-לב את משרדו לבחון עדכון של החוק המסדיר האזנות סתר ● ההצבעה על חוק הגיוס ירדה מסדר היום ● הלווייתה של נשיאת העליון לשעבר מרים נאור תתקיים מחר ב-12:00 בירושלים

עוד 55 עדכונים

נפתלי בנט הולך בין הטיפות ונרטב יותר מכולם

ראש הממשלה בעד הקמת ועדת החקירה בנושא פרשת הצוללות, אבל לא רצה להצטייר כמי שמוביל את מה שנתפס כמתקפה ישירה נגד נתניהו ● אז הוא דאג להעלות את הנושא לסדר היום בישיבת הממשלה, אבל נמנע בהצבעה ● על זה אמר פעם מנחם בגין: "אם כולנו נימנע, איך נוכל לקבל החלטה?" ● במקביל, עסקת הטיעון עם נתניהו כבר לא אקטואלית - לא בפרקליטות ולא במשפחה ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
מה נגיד ומה נאמר, אחרי ככלות הכל, בנט בסה"כ נותן את כל כולו למען ישראל - ליבו זך וטהור בכוונותיו, זה ברור. הוא בטוח לא מושלם, אך בטוח שיש שיקולים שבטח ובטח אני איני יודע אותן, אבל גם אם... המשך קריאה

מה נגיד ומה נאמר, אחרי ככלות הכל, בנט בסה"כ נותן את כל כולו למען ישראל – ליבו זך וטהור בכוונותיו, זה ברור. הוא בטוח לא מושלם, אך בטוח שיש שיקולים שבטח ובטח אני איני יודע אותן, אבל גם אם טעה בהימנעות בצוללות – זה מתגמד בסה"כ אל מול הכיוון הכללי הטוב שהממשלה הולכת אליו

עוד 927 מילים ו-1 תגובות

המודל האירי ישראל צריכה ללמוד מאירלנד איך לסייע לאמנים

הממשלה הכריזה על תוכנית סיוע לתרבות שלא ברור איך תגיע לחשבון הבנק של אמנים במצוקה ● באירלנד, לשם השוואה, תצא בקרוב לדרך תוכנית המתיימרת לשקם ולהקפיץ את התרבות במדינה להיות אחת מהמובילות באירופה באמצעות חלוקת כסף לשנים קדימה - ישירות לכיסם של האמנים ומוסדות התרבות

עוד 645 מילים

יו"ר הרשות הפלסטינית עושה באחרונה מאמצים מיוחדים להוכיח לכולם שהוא המנהיג הלגיטימי של הפלסטינים ואין אחר מלבדו ● מינוי מקורביו לתפקידים בכירים במוסדות ההנהגה מעורר ביקורת חריפה, אבל עבאס רחוק מלהתרגש ● אך לא בטוח שעצבנות בחמאס ומרירות בפת"ח יביאו לו את השקט הפוליטי שהוא מחפש ● פרשנות

עוד 998 מילים

הורים לחצי שעה

ילדי אסירים לא מקבלים סיוע מהרשויות או ממערכת החינוך, מה שמוביל אותם פעמים רבות לעולם הפשע, כך מספרת מינדי בוקשפן, יו"ר עמותה שמסייעת לילדי אסירים ומשפחתם ● היא תוהה למה מתקני הביקור אינם נגישים ומדוע מקצים רק חצי שעה למפגש – גם למשפחות מרובות ילדים ● בתוך כך, מאז שפרצה המגפה חלק מילדי האסירים לא זכו לחבק את הוריהם ● יו"ר הוועדה לזכויות הילד: "בלתי מתקבל על הדעת, פועלים להסדרה"

עוד 1,667 מילים

קבינט המומחים ממליץ לבטל את תקנות התו הירוק

פרשת מותו של אהוביה סנדק: התיק נגד השוטרים צפוי להיסגר ● הממשלה אישרה להקים ועדת חקירה לפרשת הצוללות ● מתווה הסיוע למשפחות 45 הרוגי האסון במירון אושר בממשלה ● דיווח: לפיד נפגש עם השר הפלסטיני לעניינים אזרחיים; א־שייח' בתום הפגישה: "נודיע על 500 משפחות שיקבלו תעודת זהות פלסטינית" ● כפוף לשימוע: ראש עיריית אור עקיבא יואשם בשוחד

עוד 64 עדכונים

השופט בדימוס חנן מלצר דוחה את הביקורת על מינויו ליו"ר מגדל - מעבר חסר תקדים בין העליון לשוק ההון ● בשיחות סגורות הוא טוען כי פסיקותיו בתחום הביטוח אופיינו ב"אקטיביזם חברתי" וכי גם תפקידו החדש הוא שליחות ציבורית ● אלא שבחינת פסיקותיו אינה מעלה תמונה חד-משמעית - ובכל מקרה, גישתו מתעלמת משאלת אמון הציבור בעצמאותם של השופטים ● פרשנות

עוד 836 מילים ו-1 תגובות

גנץ: "מדובר בצורך לאומי – אסור לשחק בביטחון המדינה"

בנט צפוי להימנע, סער נותן חופש הצבעה - ההחלטה צפויה לעבור ● מירי רגב לישראל כ״ץ: הצהר שלא ניהלת מגעים עם אלו שקרעו את הליכוד ● השרה שאשא-ביטון: לשקול לבטל את התו הירוק ● בר-לב על פרשת NSO: עושים חידות חמיצר למשטרה - כל הטענות התבררו כלא נכונות ● סילמן נזפה בצעקות בשוטר מצוות החקירה של התקיפה שלה על רקע פרסומים שיצאו מהמשטרה

עוד 19 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה