ההתנהלות של מנדלבליט וברק מעוררת חשש למניעים פוליטיים

עסקה שיש עמה קלון

לראש התביעה הכללית אסור לעשות שימוש בכוחו כדי להשפיע על המגרש הפוליטי ● בעצם העובדה שמנדלבליט שם בראש מעייניו את סוגיית הרחקתו של נתניהו מהזירה הציבורית, הוא הופך במו-ידיו את התביעה לזרוע רדיפה פוליטית נגד נתניהו ● ואילו נשיא העליון בדימוס אהרן ברק הפר את הכללים הלא-כתובים כשפנה ליועמ"ש בעניין תיק נתניהו ● פרשנות

אביחי מנדלבליט, אהרן ברק (צילום: פלאש90, מונטז')
פלאש90, מונטז'
אביחי מנדלבליט, אהרן ברק

שני הצדדים לעסקת הטיעון ההולכת ונרקמת בין ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו לבין היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט מתמקדים – על-פי הדיווחים בסוף השבוע – בסוגיית הקלון. זה גם סלע המחלוקת בין הצדדים, נכון לעכשיו, בהתבסס על אותם דיווחים.

כבר הוסכם שהאישום בשוחד בתיק 4000 יימחק ויוחלף בעבירת הפרת אמונים; כבר הוסכם שתיק 2000 ייסגר כך שנתניהו יודה למעשה בשתי עבירות של הפרת אמונים; כבר הוסכם שהעונש יהיה מאסר בפועל שירוצה בעבודות שירות, כלומר ככל הנראה עד 9 חודשים.

מה שלא הוסכם הוא עניין הקלון – שהוא זה שיקבע האם נתניהו אכן יורחק מהזירה הפוליטית לפרק זמן המוערך בכשמונה שנים (שבע שנות הקלון ייספרו ממועד סיום ריצוי העונש). גורמים בזירה הפוליטית, המשפטית והציבורית מגבשים את עמדתם ביחס לעסקת הטיעון, בהתאם להשלכותיה במישור הפוליטי – דהיינו, בהתאם לשאלה האם נתניהו יוכל לחזור לפוליטיקה ובאיזה עיתוי.

מה שחמור יותר, הוא שעמדתו של מנדלבליט ביחס לתנאי העסקה נגזרת בכפוף למה שיוסכם בסוגיית הקלון, כלומר בהתאם להשלכותיה של עסקת הטיעון על עתידו הפוליטי של נתניהו.

מה שחמור יותר, הוא שעמדתו של מנדלבליט ביחס לתנאי העסקה נגזרת בכפוף למה שיוסכם בסוגיית הקלון, כלומר בהתאם להשלכותיה של עסקת הטיעון על עתידו הפוליטי של נתניהו

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט (צילום: תומר נויברג/פלאש90)
היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט (צילום: תומר נויברג/פלאש90)

צורת החשיבה הזו מצד מנדלבליט היא שערורייה כשלעצמה. ליועץ המשפטי, ולמערכת אכיפת החוק בכלל, אסור לשקול שיקולים מהסוג הזה במסגרת החלטות על העמדה לדין, או במסגרת החלטות של סגירת תיקים ועסקאות טיעון.

לא בכדי קבע בג"ץ כי שיקולי קלון אינם מסוג הנושאים שאמורים להיות חלק מעסקאות טיעון. עסקאות טיעון הן בסופו של דבר חוזה בין צדדים, המשקף פשרה שאליה הגיעו בסופו של משא ומתן.

בית המשפט העליון אמר כי סוגיית הקלון אינה עניין פרטי בין הצדדים, אלא נושא בעל משמעות ציבורית – השאלה האם אותו אדם יוכל לשמש בתפקיד ציבורי נוכח הרשעתו בעבירה חמורה. הדעות האם ניתן בכלל לכלול את עניין הקלון במסגרת הסדר טיעון, במפורש או במשתמע, חלוקות.

בית המשפט העליון אמר כי סוגיית הקלון אינה עניין פרטי בין הצדדים, אלא נושא בעל משמעות ציבורית – השאלה האם אותו אדם יוכל לשמש בתפקיד ציבורי נוכח הרשעתו בעבירה חמורה

אך מה שבוודאי ברור הוא שהתביעה הכללית אינה יכולה לקבוע את עמדתה בנושא הסדר טיעון בהתאם למשמעויותיו של הסדר הטיעון על המשך הקריירה הפוליטית של הנאשם. מנדלבליט ואנשיו (ככל שהוא משתף עוד גורמים במשרד המשפטים או בפרקליטות בסוד המגעים להסדר טיעון עם נתניהו) צריכים לחזור למושכלות יסוד של הליכים פליליים והסדרי טיעון.

בנימין נתניהו עם עורכי דין בעז בן-צור (מימין) ועמית חדד (משמאל) בבית המשפט המחוזי בירושלים, 16 בנובמבר 2021 (צילום: אמיל סלמן/פול)
בנימין נתניהו עם עורכי דין בעז בן-צור (מימין) ועמית חדד (משמאל) בבית המשפט המחוזי בירושלים, 16 בנובמבר 2021 (צילום: אמיל סלמן/פול)

הסדר טיעון הוא דיל בין התביעה לבין חשוד או נאשם, שבמסגרתו מפחיתים משהו מהאישומים נגדו או מהעונש המיועד לו, בתמורה להודאתו בעבירות והרשעתו הוודאית. בזה צריך הסדר הטיעון להתמקד: מהם האישומים שבהם זוכה נתניהו להקלה (והוא זוכה), מהי ההפחתה בעונש המיועד לו (ויש הפחתה). עניין הקלון הוא נלווה להליך הפלילי נגד איש ציבור. הוא התוספת שליד המנה העיקרית. אסור להתבלבל.

לפני שבועות אחדים פורסמו דברים שאמר מנדלבליט בפורום סגור – תדרוך בדסק החדשות של עיתון "הארץ" – שבהם הוא אמר כי הדמוקרטיה הישראלית עמדה על פי תהום נוכח כוונותיו של נתניהו למנות תובעים ושופטים מטעמו ולהעביר חוקים שימלטו אותו מאימת הדין.

אך לראש התביעה הכללית אסור לעשות שימוש בכוחו כדי להשפיע על המגרש הפוליטי. בעצם העובדה שמנדלבליט שם בראש מעייניו, במסגרת עסקת הטיעון, את סוגיית הרחקתו של נתניהו מהזירה הציבורית, הוא הופך במו-ידיו את התביעה הכללית לזרוע של רדיפה פוליטית נגד נתניהו. במעשיו אלו הוא מאשש את החששות הגרועים ביותר של תומכיו האדוקים של נתניהו.

בעצם העובדה שמנדלבליט שם בראש מעייניו, במסגרת עסקת הטיעון, את סוגיית הרחקתו של נתניהו מהזירה הציבורית, הוא הופך במו-ידיו את התביעה הכללית לזרוע של רדיפה פוליטית נגד נתניהו

כפי שכבר נכתב בזמן ישראל, עסקת טיעון עם נתניהו לא תשרת את האינטרס הציבורי, ומוטב למנדלבליט לסגת ממנה ולא לחתום עליה.

אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו ב-2015 (צילום: Marc Israel Sellem/POOL)
אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו ב-2015 (צילום: Marc Israel Sellem/POOL)

אך גם אם יחליט שלא לסגת ממנה – עליו להתמקד בהיבטים הפורמליים של הענישה בלבד. עליו להקפיד שלא לוותר יתר על המידה בתיאור האישומים ולהשאיר סיפור מעשה אנורקטי שאינו משקף את חומרת המעשים, או כפי שבית המשפט העליון קרא לזה – ליבת המעשים העברייניים. עליו להקפיד שגם ההתגמשות בסוגיית העונש תהיה מינורית. נתניהו אינו ראוי ליותר מכך.

על מנדלבליט להקפיד שלא לוותר יתר על המידה בתיאור האישומים ולהשאיר סיפור מעשה אנורקטי שאינו משקף את חומרת המעשים, או כפי שבית המשפט העליון קרא לזה – ליבת המעשים העברייניים

ברק הפר את הכללים

בסוף השבוע נודע גם כי נשיא בית המשפט העליון בדימוס אהרן ברק פנה אל מנדלבליט בשליחותו של נתניהו והמליץ ליועמ"ש להגיע לעסקת טיעון שתייתר את המשך המשפט. בכך שגה ברק פעמיים: הן בעמדה שהביע ביחס לעסקת הטיעון, והן בעצם נכונותו להתערב במגעים בין נאשם לבין ראש התביעה הכללית.

שופטים בדימוס פועלים בהתאם לכללים בלתי כתובים, מעין קוד אתי שהוא "תורה שבעל-פה". הם אינם מביעים את עמדותיהם בסוגיות פוליטיות, הם אינם פועלים בזירה הציבורית בשטחים שעלולים להאיר באור שלילי את פסיקות העבר שלהם, והם בוודאי אינם מתערבים בתיקים התלויים ועומדים בבתי המשפט.

שופטים בדימוס נמנעים אפילו מלהביע את עמדתם בתיקים בג"ציים, מחשש שמא דבריהם ישפיעו על השופטים היושבים לדין, ויכתימו את ההליך המשפטי. קל וחומר לגבי תיקים פליליים, שהם דיני נפשות.

נשיא בית המשפט העליון בדימוס אהרן ברק (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
נשיא בית המשפט העליון בדימוס אהרן ברק (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

ברק הפר את הכללים כשפנה ליועץ המשפטי בעניין תיק נתניהו, בעוד משפטו של נתניהו מתנהל בבית המשפט המחוזי. יש בכך התערבות בהליך משפטי תלוי ועומד, וניסיון להשפיע על שיקול דעתו של מי שמכתיב את המהלכים מצד התביעה.

ברק הפר את הכללים כשפנה ליועץ המשפטי בעניין תיק נתניהו, בעוד משפטו של נתניהו מתנהל בבית המשפט המחוזי. יש בכך התערבות בהליך משפטי תלוי ועומד

ברק שגה גם כשהביע תמיכה בעסקת הטיעון, ובוודאי כשביסס את תמיכתו זו בכך ש"נתניהו הוא מגדולי המגינים על מערכת המשפט", כפי שהתבטא אמש בתשובה לפניות עיתונאים.

ברק אינו מחויב לעקוב אחר כל התפתחות בשדה הפוליטיקה או המשפט. הוא פרש מבית המשפט העליון לפני יותר מ-15 שנים. אך את מהלכיו של נתניהו בשנתיים האחרונות בוודאי שאי אפשר לתאר כהגנה על מערכת המשפט, אלא כהתקפה פרועה וחסרת מעצורים נגדה.

ברק אמר עוד, כי התערב משום שמדובר ב"מקרה מיוחד" וכי הוא מאמין שעסקת הטיעון תשים סוף לקרע בעם, כדבריו. על פי התגובות לעסקת הטיעון עד עתה, הקרע הזה רק הולך ומתרחב.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
כל מילה בטור הזה חשובה ביותר, מבהירה את הדברים ומרימה דגל שחור בפני הרוקמים את העסקה הזו. ראוי שמישהו ישלח עם שליח מיוחד, לביתו של השופט בדימוס אהרון ברק, עותק מודפס של הטור הזה, כי אינ... המשך קריאה

כל מילה בטור הזה חשובה ביותר, מבהירה את הדברים ומרימה דגל שחור בפני הרוקמים את העסקה הזו.
ראוי שמישהו ישלח עם שליח מיוחד, לביתו של השופט בדימוס אהרון ברק, עותק מודפס של הטור הזה, כי אינני בטוחה שכבודו קורא באינטרנט וצמוד לפרסומים אחרים ברשת.

אם זו לא רדיפה פוליטית אז מהי רדיפה פוליטית.התערבותו של אהרון ברק היא עוד שערוריה בפני עצמה.אני חוזר ומדגיש כי אם חלילה תהיינה בחירות בעקבות עיסקת טיעון שאינני מאמין שתהיה על הציבור הר... המשך קריאה

אם זו לא רדיפה פוליטית אז מהי רדיפה פוליטית.התערבותו של אהרון ברק היא עוד שערוריה בפני עצמה.אני חוזר ומדגיש כי אם חלילה תהיינה בחירות בעקבות עיסקת טיעון שאינני מאמין שתהיה על הציבור הרחב להחרימם שהרי במילא מנדבליט גנב וריסק את הדמוקרטיה והמליך עצמו לדיקטטור בעידודו של אהרון ברק.

עוד 929 מילים ו-3 תגובות
כל הזמן // יום ראשון, 22 במאי 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

נדל"ן וסביבה "תושבי נתניה והסביבה עומדים לאבד חוף ים"

הטרקטורים בפולג מכשירים קרקע להרחיק את החנייה והנגישות מאות מטרים מהחוף ● זהו השלב הראשון בתוכנית המלונות שלפי תושבים ומומחי סביבה, קרובים מדי למים, יצמצמו את החוף בחצי, ינתקו רצף בין השמורות ויהפכו את החוף למלכודת באירוע חירום ● ח"כ אלון טל דרש תסקיר סביבתי ● מהנדס העיר נתניה בתגובה: "באזור הזה לא אמור לעבור טבע"

עוד 1,698 מילים

המלך עבדאללה במצוקה

מלך ירדן נמצא במצוקה מדינית, ביטחונית וכלכלית. הוא החליט להטיל הגבלות חדשות על אחיו למחצה הנסיך חמזה, שאותו הוא מאשים בחתירה נגד השלטון ההאשמי. המלך עבדאללה נקט במהלך מוטעה שמגביר את השנאה אליו ומחזק את מתנגדיו. אלה תומכים בנסיך חמזה, שנהנה מפופולריות גדולה בירדן.

עבדאללה מלך ירדן חזר לממלכה בשבוע שעבר לאחר ביקור בארה"ב, שבמהלכו הצליח להגיע להבנות אסטרטגיות עם הנשיא ביידן ועם משרד ההגנה האמריקאי על חיזוקה הביטחוני של ירדן.

עבדאללה מלך ירדן חזר לממלכה לאחר ביקור בארה"ב, שבמהלכו הגיע להבנות אסטרטגיות עם הנשיא ביידן ועם משרד ההגנה האמריקאי על חיזוקה הביטחוני של ירדן

הוא גם הצליח לשכנע את הנשיא ביידן לתמוך בשמירה על מעמדה של ירדן בירושלים כאפוטרופוס של המקומות הקדושים לאסלאם ולנצרות. הנשיא האמריקאי אמור להעלות את הנושא הזה בפני ראש הממשלה בנט במהלך ביקורו הקרוב בישראל.

אולם למלך עבדאללה המתינו עם חזרתו שורה של בעיות ביטחוניות, כלכליות ובעיות פנימיות של יציבות שלטונו, ובראשן בעיית יחסיו עם אחיו למחצה, הנסיך חמזה, שנתון כבר יותר משנה במעצר בית חלקי לאחר שהואשם ב"קשירת קשר לערער את יציבות הממלכה".

על שני שותפיו למעשה של הנסיך חמזה, ד"ר באסם עוואדאללה והשריף חסן בן זיד, המקורבים ליורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן, נגזר עונש מאסר כבד של 15 שנים.

לפני חודשיים הודיע הנסיך חמזה שהוא מוותר על התואר המלכותי שלו כ"נסיך", באקט של מחאה על כך שאחיו המלך "תפר לו תיק" כדי להרחיקו  מהאפשרות להפוך בעתיד למלך.

הנסיך חמזה נהנה מפופולריות גדולה  בירדן. הוא אהוד בעיקר על השבטים הבדואים, בעוד המלך עבדאללה ואשתו הפלסטינית, המלכה ראניה, שנואים  מאוד ונחשבים לנהנתנים ומושחתים, שהקימו אימפריית נדל"ן של מיליארדי דולרים במקומות שונים בחו"ל.

המלך החליט לטפל כצעד ראשון במצב הפנימי ובפרשה שנותרה פתוחה בעקבות הודעת הנסיך חמזה על ויתור על  תוארו המלכותי והודיע לעם הירדני על צעדים חדשים נגד הנסיך חמזה, המגבילים את תנועותיו ויכולתו להתקשר עם העולם החיצוני.

למלך עבדאללה המתינה שורת בעיות ביטחוניות, כלכליות ופנימיות של יציבות שלטונו, ובראשן יחסיו עם אחיו למחצה, הנסיך חמזה, שעצור חלקית מעל שנה בביתו באשמת "קשירת קשר לערעור יציבות הממלכה"

המלך עבדאללה פירסם מכתב פתוח לאזרחי ירדן, שבו טען שהנסיך חמזה לא הפסיק עם "הפעילות הבלתי אחראית" שלו" ומסיבה זו הורה להגביל את חופש התנועה שלו, ואת השיחות שהוא מקיים.

בהצהרה חריפה וארוכה טען המלך עבדאללה שאחיו למחצה הוא אדם "בלתי יציב" ש"חי באשליות", ושבשנה האחרונה הוא הכשיל את כל הניסיונות לחזור לדרך הישר.

המלך עבדאללה השתמש בביטויים קשים נגד אחיו למחצה:

"אחי הצעיר נמצא במצב נפשי שגרם לו להפסיק להבחין בין מציאות לדמיון. קשה להתמודד עם אדם שרואה עצמו גיבור וקורבן בו זמנית. נפגשתי עמו בתיווך של נסיכים אחרים בניסיון לבנות מחדש את האמון, אבל הוא חזר לשחק את תפקיד הקורבן. הוא לא יוצא מהארמון שלו כבר חודש ולא משתמש בהקלות שהענקתי לו".

הוא חשף במכתב את נסיונותיו להתמודד עם המצב:

"כאשר נחשפו פרטי פרשיית מלחמת האחים בשנה שעברה בחרתי להתמודד עם אחי הנסיך חמזה בתוך המסגרת המשפחתית, מתוך תקווה שהוא יבין ששגה. אולם הוא לא שינה את דרכו. הוא ממשיך לשחק בעובדות לשם חיזוק גרסתו, ולמרבה הצער גם מאמין לטענותיו.

"בשנים שחלפו נהגתי באיפוק ובסבלנות כלפי אחי, אך הוא החליט לפעול בניגוד לדרכה של משפחתנו. אני ובני משפחת המלוכה ניסינו שהוא יהיה חלק פעיל במשפחתנו, וישוב לשרת את ירדן ואזרחיה".

המלך עבדאללה השתמש בביטויים קשים נגד אחיו למחצה: "אחי הצעיר נמצא במצב נפשי שגרם לו להפסיק להבחין בין מציאות לדמיון. קשה להתמודד עם אדם שרואה עצמו גיבור וקורבן בו זמנית"

ועוד כתב המלך עבדאללה על אחיו למחצה:

"הוא פועל נגד המסורת של משפחתנו ונגד הערכים של ירדן ונגד המוסר, והוא אינו מכבד את המסגרות שלנו. לא קרה מעולם שנסיך מבית המלוכה בירדן או בעולם בכלל שלח מסרים מצולמים לתקשורת הזרה, ותקף בהם את מוסדות מולדתו. הצגתי לו מפת דרכים לחידוש האמון בינינו, אך למרבה הצער הוא הוכיח כי כוונותיו חמורות. נספק לחמזה כל מה שהוא צריך כדי לחיות בכבוד, אך הוא לא יזכה לתשתית שאותה ינצל לשם פגיעה במולדת, במוסדותיה ובמשפחת המלוכה, מה שיסכן את היציבות של ירדן. ירדן גדולה יותר מכולנו יחדיו".

חולשה פוליטית ושלטונית

הודעתו החריפה של המלך עבדאללה מעידה על המצוקה שבה הוא נתון, הנסיך חמזה ממשיך למלכד אותו מבחינה פוליטית, למרות חולשתו, ולמרות העובדה שהוא נתון במעצר בית.

המלך עבדאללה חידש למעשה בהודעתו את ההגבלות על הנסיך חמזה ואף החמיר אותן.

כדי להצדיק את צעדיו נגד הנסיך חמזה טען המלך עבדאללה כי הוא מסתמך על החלטת "מועצת המשפחה המלכותית" בירדן, שהוקמה בשנת 1937 ושהתכנסה לדון, בפעם הראשונה מאז שהוקמה, במעשיו של הנסיך חמזה.

"הוא פועל נגד מסורת משפחתנו, ערכי ירדן והמוסר. לא קרה מעולם שנסיך מבית המלוכה בירדן או בעולם שלח מסרים מצולמים לתקשורת הזרה, ותקף בהם את מוסדות מולדתו"

מדובר בגוף שהינו "חותמת גומי" של המלך עבדאללה. הנסיך חסן בן טלאל, דודם של המלך עבדאללה ושל הנסיך חמזה, סירב לעמוד בראש המועצה הזו ומי שהחליף אותו הוא הנסיך עלי בן חוסיין, גם הוא אח למחצה של הנסיך חמזה. עוד חברים במועצה ראש הממשלה בשר אלחצאוונה וכמה שרי ממשלה, כולם נאמניו של המלך עבדאללה.

המלך עבדאללה מודע לחולשתו הפוליטית בקרב השבטים הבדואים בממלכה שתומכים בנסיך חמזה, והוא מנסה לפנות אליהם באמצעות המכתב כדי לשכנעם כי עשה את המקסימום כדי ליישר את ההדורים עם אחיו, הנסיך חמזה.

ספק רב אם הוא יצליח לשכנע אותם, השבטים הבדואים כועסים עליו בגלל מצבם הכלכלי ובגלל התקרבותו לפלסטינים בירדן, על חשבונם, שמהווים יותר מ-70 אחוזים מתושבי הממלכה.

הם מאשימים את המלכה ראניה, שמוצא משפחתה מטול כרם, בכך שהרחיקה מהם את המלך עבדאללה וכי היא מעורבת במעשי שחיתות באמצעות קרוביה הפלסטינים.

המהלך של המלך עבדאללה סותם את הגולל על האפשרות שהנסיך חמזה ושני שותפיו האסורים בכלא, ד"ר באסם עוואדאללה והשריף חסן בן זיד, יקבלו חנינה מלכותית, המלך עבדאללה הולך מולם "ראש בראש" עד הסוף. ספק אם מדובר במהלך חכם מצידו לאור קשריהם ההדוקים עם יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן.

פרשנים בעולם הערבי מעריכים כי המלך עבדאללה טועה וכי הוא מסבך עוד יותר את מצבו הפנימי ומגביר את שנאת מתנגדיו.

לדבריהם הוא היה צריך להפגין נדיבות, לשחרר את אחיו למחצה הנסיך חמזה ממעצר הבית ולהעניק חנינה לד"ר באסם עוואדללה ולשריף חסן בן זאיד, ואחר כך להודיע על שורה של רפורמות שלטוניות וכלכליות שישפרו את תדמיתו בתוך ירדן.

המהלך של המלך עבדאללה סותם את הגולל על האפשרות שהנסיך חמזה ושני שותפיו האסורים בכלא, ד"ר עוואדאללה והשריף בן זיד, יקבלו חנינה מלכותית. המלך עבדאללה הולך מולם "ראש בראש" עד הסוף

ירדן נמצאת במצב קשה עם ביקורת פנימית גוברת על בית המלוכה ההאשמי בגלל הסכם השלום שלו עם ישראל וחולשתו מול האירועים האחרונים בהר הבית במהלך חודש רמדאן בנוסף למצב הכלכלי המתדרדר.

המלך עבדאללה עצמו הביע באחרונה דאגה מההתפתחויות בגבול סוריה ירדן והתגברות ההשפעה האיראנית.

הוא טען שכוחות איראניים נכנסו לעמדות שפינה צבא רוסיה בסוריה בגלל המלחמה באוקראינה וכי איראן מנסה להשפיע על הנעשה בתוך ירדן עצמה.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,042 מילים

שלטון זה לא בדנ"א של מרצ

חברי הכנסת במרצ, כמו המצביעים של המפלגה, הם אולי הריאלים ביותר בקואליציה הנוכחית: הממשלה הזו לא תלך בדרך של מרצ בשום שלב, אבל זו הממשלה היחידה שמרצ תהיה חברה בה ● לכן הודעת הפרישה של רינאוי-זועבי מביכה אותם - את חבריה לסיעה כמו גם את המצביעים ● והפרשה הזו - כמו מקרי סילמן, שיקלי ואבידר - גם חושפת את החסרון העיקרי של שיטת השיבוצים ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
שיבוצים, שריונים והכתבות "מלמעלה" אכן מאוד בעייתיים מבחינת מחוייבות למפלגה, לערכיה ובמיוחד לבוחרות ולבוחרים שלה. אבל - ניתן לרענן את השורות "מלמטה". לשם כך צריך לשבור את הפרדיגמות הישנו... המשך קריאה

שיבוצים, שריונים והכתבות "מלמעלה" אכן מאוד בעייתיים מבחינת מחוייבות למפלגה, לערכיה ובמיוחד לבוחרות ולבוחרים שלה. אבל – ניתן לרענן את השורות "מלמטה". לשם כך צריך לשבור את הפרדיגמות הישנות. "בחירה בין נבחרות" היא הצעה לפרדיגמה חדשנית כזו.
https://www.zman.co.il/267784/

עוד 942 מילים ו-1 תגובות

בנט ביקש מהליכוד להיעדר מההצבעה על "ממדים ללימודים" כדי שהחוק יעבור

למרות התנגדות רע"ם, הקואליציה מקדמת חוק לחקירת עצירים ערבים ישראלים בכלא עופר ● רוסיה שוקלת להחליף את הלוחמים שנכנעו במריאופול באוליגרך המקורב לפוטין ● משרד הבריאות: חשד למקרה שני של אבעבועות הקוף בישראל; אלרעי פרייס: "הסיכוי שידבקו הרבה אנשים – נמוך מאוד" ● זלנסקי: רוסיה הרסה יותר מאלף מוסדות חינוך באוקראינה

עוד 19 עדכונים

למקרה שפיספסת

כשנה וחצי אחרי שקרא לערב הסעודית "מדינה מוקצית", נשיא ארה"ב מנסה לקבוע דייט עם הנסיך הסעודי ● תוצאות הבחירות בלבנון הן לכאורה חדשות טובות, אבל בפועל ספק אם הן ישנו משהו ● ארדואן עושה לנאט"ו בית ספר ● הטיסה המסחרית הראשונה מזה שש שנים המריאה השבוע מצנעא ● ולפני 95 שנה הכירו הבריטים בריבונותה של ערב הסעודית ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזה"ת

עוד 1,092 מילים

קרב הגבורה במריופול

לאחר שלושה חודשי מלחמה עקובה מדם, מתרבים הפרסומים על המפלות הרבות שסופג הצבא הרוסי בזירות עימות שונות ברחבי אוקראינה. על אף יתרונו העצום מבחינה כמותית ואיכותית, הצבא ה-3 בגודלו ובחוזקו בעולם נוחל תבוסות מבישות בזו אחר זו.

לאחר 3 חודשי מלחמה עקובה מדם, מתרבים הפרסומים על המפלות הרבות שסופג הצבא הרוסי בזירות עימות שונות ברחבי אוקראינה. על אף יתרונו הכמותי והאיכותי העצום

כישלונות אסטרטגים, אופרטיביים וטקטיים, שבאים לידי ביטוי בשורה ארוכה של כשלים בשרשרת הפיקוד וההובלה, בתכנון האופרטיבי ובממד הלוגיסטי, בולטים בתחומים רבים נוספים שאינם מסתיימים בצד הטכני, אלא עוסקים דווקא בממד האנושי ובצד המוסרי של הצבא. וליתר דיוק, באטימות, באדישות ובהיעדר ההתייחסות לרווחתם ולשלומם של החיילים הרוסיים.

והעובדות הקשות מדברות בעד עצמן. הצבא הרוסי משקיע הון עתק של מיליארדי דולרים ברכישת ציוד חדיש ומתוחכם, אך איננו מתייחס כראוי לטיפול בטראומות ובפציעות החיילים וכל שכן, במותם וקבורתם. וזאת, תוך שהוא מסלף עובדות, מעלים עדויות ומטשטש מידע יקר ממשפחות החיילים בנוגע למצבם.

מודרני ומתוחכם ככל שיהיה, הזלזול בחיילים ובכלל זה, הזילות כלפי חיי אדם, פוגמת ביעילות ובאפקטיביות של מכונת המלחמה הרוסית ומסכנת אותה. גישה הרסנית זו, מהווה רקע והסבר לאדישות ולמורל הנמוך, להיעדר הסולידריות ורוח הלחימה בקרב הלוחמים הרוסים כשמנגד בולטת הנחישות והמורל הגבוה לצד הפטריוטיות ורוח הקרב של החיילים האוקראינים.

לוחמים אלה ובהם לוחמי "גדוד אזוב", שנאבקו יחד על הגנת מפעל הפלדה "אזובסטל" בעיר מריופול, על אף המחיר הכבד שנתבעו לשלם בגופם, נאלצו להיכנע ולהתפנות השבוע לאחר מצור ממושך.

הצבא הרוסי משקיע הון עתק בציוד חדיש ומתוחכם, אך אינו מתייחס כראוי לטיפול בטראומות ובפציעות החיילים וכל שכן, במותם וקבורתם. וזאת, תוך סילוף עובדות, העלמת עדויות וטישטוש מידע ממשפחות החיילים

מריופול (Mariupol), עיר נמל מרכזית בדרום אוקראינה, השוכנת לחופי ים אזוב שבחבל דונבאס, מהווה יעד אסטרטגי חשוב עבור צבא רוסיה. חבל דונבאס, המכונה גם "חגורת הפחם", נחשב למוקד הפלדה של אוקראינה, האחראי על 25% מייצוא הפחם שלה, והמקום בו מצויות עתודות הגז הטבעי שלה – הנחשבים מספר 2 בגודלם באירופה אחרי נורבגיה.

עבור רוסיה, שמייצאת 38% מהגז הטבעי של אירופה וחותרת להיות מעצמת אנרגיה עולמית, כיבוש מריופול ומפעל הפלדה שזכה לכינוי "מצודת מריופול", מהווה ציון דרך משמעותי. זוהי אבן דרך קריטית בתוכנית אסטרטגית שנועדה ליצור רצף טריטוריאלי מחבל דונבאס לחצי-האי קרים וייתכן כי גם מחצי-האי לעבר מולדובה, שבמערב המדינה.

בתוך כך, המאבק שפרץ במפעל הפלדה אזובסטל לפני כחודשיים והסתיים השבוע, הוא עדות לעוז רוחם ולאומץ ליבם של מאות רבות של חיילים אוקראינים שהתבצרו במקום. כשהם נאבקים לשרוד בתת-תנאים ללא אור יום, מזון ותרופות, בעודם שוהים בבונקרים ובמנהרות אפלוליות שבמרתפי המפעל.

בדלות זו  הגנו בשארית כוחותיהם עד לפני שבועיים על אזרחים רבים, בהם נשים וילדים שהיו נצורים איתם וחולקים איתם את מעט המזון והמים שלהם. כל זאת, תוך שהם מנהלים קרבות עקובים מדם עם צבא רוסיה, שמפציץ וכותש אותם כל העת וללא הבחנה. כך, לאחר מאבק הרואי חסר רחמים, הבחירה היא בין חיים בתופת במפעל, לבין חיי גיהינום כאוקראינים תחת שליטת פוטין.

וכך, כשהוא נאבק בכל דרך להציל את החיילים שנותרו נצורים במריופול, הנשיא ולדימיר זלנסקי אינו נירתע להתאבד על כל בימות העולם. פנייתו הנרגשת לקהילה הבינלאומית, שהדהדה גם באירוויזיון, הובילה להסכמת מוסקבה לאפשר פינויים של הפצועים.

המאבק שפרץ במפעל הפלדה אזובסטל לפני כחודשיים והסתיים השבוע, הוא עדות לעוז רוחם ולאומץ ליבם של מאות רבות של חיילים אוקראינים שהתבצרו במקום. כשהם נאבקים לשרוד בתת-תנאים

בהודעה שפורסמה על ידי משרד ההגנה הרוסי, נמסר כי 265 חיילים אוקראינים נכנעו ובהם כ-50 פצועים קשה, כשכולם מועברים לשטחים שבשליטת הבדלנים הפרו-רוסים במחוז דונייצק, שבחבל דונבאס.

האם הם יקבלו יחס התואם לנורמות ולחוקים הבינלאומיים כפי שדובר הקרמלין התחייב בשם פוטין? או שאולי החיילים ובהם לוחמי אזוב, המוגדרים על ידי רוסיה כ"ניאו-נאצים" ופשיסטים "יזכו" ליחס מיוחד של פושעי מלחמה? אין לדעת וספק אם אי-פעם נדע, אך דבר אחד ברור. בהיעדר אמות מידה מוסריות אנושיות ראויות, בעיני פוטין, מחיר הכישלונות של הצבא הרוסי עולה בהרבה על מחיר חיי אדם. אין ספק שהוא נותן כוח לצבא כגוף, ולא כבני אדם.

ד"ר ענת הוכברג-מרום היא מומחית גיאופוליטית ליחסים וטרנדים בינלאומיים עם יותר מ-20 שנות וותק וניסיון בעבודה עם גורמי ממשל, בטחון ועסקים בינלאומיים בארץ ובחו"ל. במסגרת מחקריה ועבודתה כיועצת גיאופוליטית נפגשה בבית הלבן עם היועץ הישיר לענייני הטרור העולמי של הנשיא אובמה (2015) והשתתפה בכנסים ופורמים בינלאומיים שונים בחו"ל. במהלך שלוש השנים האחרונות, הרחיבה את תחומי המחקר והעניין שלה לאסיה בדגש על סין. משמשת כיועצת בכירה במכון המחקר בהינאן (דרום סין) ומספקת ניירות עמדה ומחקרים לממשל הסיני העוסקים בעיקר בממד הביטחוני של פרויקט ה"חגורה והדרך" (BRI), הכולל בניית תשתיות ענק בכל רחבי העולם.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 606 מילים
עודכן לפני 11 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

רינאוי זועבי: "אני מבטיחה שביחד נמצא פתרון למשבר"

הורוביץ: הופתענו מאוד מהפרישה; המגעים עימה בכיוון חיובי ● דיווח: הממשל האמריקאי מסר ללשכת בנט שבכוונת ביידן לבקר בארץ בחודש הבא, כמתוכנן ● משרד הבריאות: החולה שאושפז באיכילוב אומת כנשא של אבעבועות הקוף ● משרד ההגנה הרוסי: נכנעו אחרוני הלוחמים האוקראיניים שהתבצרו במפעל המתכות במריופול ● סוריה: שלושה הרוגים בתקיפה של ישראל בדמשק

עוד 17 עדכונים

סיפורי ווגאתה כריסטי

בזמן שרוסיה מבצעת פשעי מלחמה ויוקר המחייה נוסק, הבריטים מרותקים לאופרת סבון המתנהלת בבית המשפט בימים האחרונים ● קולין רוני, אשתו של ויין, תפסה את רבקה וארדי, אשתו של ג'יימי, מוכרת עליה מידע לצהובון ה"סאן" ● רבקה מצדה תבעה את קולין על לשון הרע ● שתיהן הפסידו עד כה הרבה כבוד ומיליוני ליש"ט, במה שמתברר כמשפט על תרבות הסלבריטי המוזרה של אנגליה

עוד 1,653 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

להבות ל"ג בעומר דועכות

החדשות המשמחות אחרי ל"ג בעומר: מדורות הן כבר לא מנהג חובה ברוב הבתים ● ההכנסות של חברת "יפאורה" ירדו ברבעון הקודם בכ-20% לעומת אשתקד - תוצאה מבורכת של הטלת מס הסוכר ● על מה לעזאזל חשבו בעיריית ירושלים כשעטפו ברשת את העצים בעיר? ● עוד סרטון מוצלח של "ויגן פרנדלי" מגשר בין הטבעונים לירוקים ● וחמישה עופות דורסים נחתו היישר לתוך בריכת חמצון בערבה

עוד 1,180 מילים

הקרב על ספריית חב"ד

תנועת חב"ד בברוקלין מנהלת תביעה משפטית נגד רוסיה בגין החרמת ספריית שניאורסון מזה שנים רבות ● במסגרת התביעה היא דורשת מהממשל האמריקאי להחרים נכסים רוסיים ככלי מיקוח להשבת הספרייה הנדירה ● כעת, על רקע המלחמה באוקראינה, ארה"ב החרימה את אחד הנכסים שחב"ד דרשה

עוד 1,104 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
קְרֵדִיט 133

בני גנץ כועס שלא נותנים לו את הקרדיט שמגיע לו. והוא צודק. הנה, תיקנו את זה למענו

עוד 1,195 מילים

העתירות שהוגשו לבג"ץ על ידי עיריית רעננה ותושבי העיר עסקו בהפגנות מול ביתו של ראש הממשלה בנט בלבד, אבל זה לא עצר מהשופטים לכתוב פסק דין חריף במיוחד על התנהלות המדינה בכל הנוגע לשיפוצי הבית והמעון הרשמי בבלפור ● היועמ"שית חשפה את הסדר ניגוד העניינים המלא שלה ● ובעניין אלון קסטיאל, ועדת השחרורים עשתה טעות - אבל לא זו שהמבקרים מטיחים בה

עוד 1,293 מילים

רינאוי זועבי בשיחות סגורות: לא מתכוונת להוביל לבחירות

בנט: "המעשה הכי ציוני שעשיתי היה להקים ממשלת הצלה כשידעתי שתופעל נגדי מכונת רעל" ● יו"ר בל"ד מבהיר: אעלה את החוק לפיזור הכנסת להצבעה ביום רביעי ● זנדברג: ״הרוחות נרגעו, רינאוי זועבי לא תפיל את הקואליציה" ● הניו יורק טיימס: רוסיה הוציאה להורג שבויי מלחמה אוקראינים בבוצ'ה ● חשד למקרה ראשון של אבעבועות הקוף בישראל

עוד 32 עדכונים

מצעד האיוולת של הקואליציה

ממשלת בנט-לפיד מאבדת את הלגיטימיות שלה מיום ליום ● היא נשענת עתה על קואליציה של 59 ח"כים ונתונה לסחיטה כמעט על גבול השוחד הפוליטי ● הממשלה לא יכולה לנהל את המדינה כשהיא עסוקה במרדף מתמיד אחר ח"כים פורשים ● ייתכן שבנט ולפיד צריכים להכריז כי הממשלה הגיעה לסוף דרכה וללכת לבחירות ● פרשנות

עוד 627 מילים

חצי מהלקוחות בעולם

נשים אחראיות ל־80% מההחלטות הקשורות בהוצאות הבריאות של המשפחה אבל חברות הפמטק עדיין מתקשות לגייס משקיעים ● בישראל פועלות 130 חברות פטמק – 40% מהן הוקמו על ידי נשים – שמנסות לקדם ולשפר את התחום שעדיין לוקה בהטיה מגדרית ● ב־2021, החברות הישראליות גייסו כ־160 מיליון דולר והפוטנציאל הכלכלי עדיין בחיתוליו: "נמאס מחוסר השוויון"

עוד 1,009 מילים

ההשפעה של חוק הלאום על החיים עצמם - זניחה

בדיקת זמן ישראל אחרי ארבע שנים, חוק הלאום שוב מעורר סערה - אבל תומכיו, מתנגדיו, משפטנים ואנשי ציבור מתקשים להצביע על שינויים שהחוק חולל בפועל ● משפטנים מתבססים עליו מעט ● מעמד השפה הערבית דווקא עלה ● האפליה לא החמירה ● ועם זאת, ייתכן שהחוק בלם מגמת שינוי במעמד המיעוטים בישראל - ועוד יפגע בהם בעתיד ● "החוק פוגע דווקא משום שאין לו השפעה מעשית, כי הוא מיותר"

עוד 2,342 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה