קופת חולים מימי הביניים

"חיוכים הם האקססוריז המושלמים" על פי קופ"ח מכבי, אילוסטרציה
"חיוכים הם האקססוריז המושלמים" על פי קופ"ח מכבי, אילוסטרציה

בעולם שבו המשפט "למה את לא מחייכת" הוא כבר בדיחה שחוקה נגד שוביניזם, בקופת החולים של מכבי החליטו לפתוח כך מסמך לעובדות הקופה. או ליתר דיוק: "חיוכים הם האקססוריז המושלמים ביותר, אך גם שרשרת מוסיפה עניין".

בעולם בו המשפט "למה את לא מחייכת" הוא כבר בדיחה שחוקה נגד שוביניזם, בקופ"ח מכבי החליטו לפתוח כך מסמך לעובדות הקופה: "חיוכים הם האקססוריז המושלמים ביותר, אך גם שרשרת מוסיפה עניין"

המסמך כולו, שכאילו נשלף מתוך מסע אחורה בזמן, אל ימי בהם נשים הועסקו כפקידות ונדרשו להתלבש יפה ולהכין קפה, עוסק ב"טיפים לעובדות להופעה מושלמת". המסמך שנפתח באותו משפט מפליג בתיאורים בוטים ודוחים, המציעים הצעות, בהן "לבחור בג'קט סגור במותן כדי לצמצם את אזור החזה", ולהשתמש בחגורה שתדגיש את מבנה הגוף ותעניק "צללית שעון חול".  כך, בהינף מסמך אחד, חזרה מכבי אחורה בזמן והחזירה איתה את המאבק הפמיניסטי.

"מכבי שירותי בריאות דוגלת בשיח שוויוני ומכבד וללא כל הבדל מגדרי. יצוין כי מעל ל-80% מעובדי מכבי שירותי בריאות הן נשים", נאמר בתגובת מכבי למסמך המביך. כלומר, פתחנו בתירוץ שחוק בו משתמש כל אשם: "רבים מחבריי הטובים". אם הסיפור הזה היה צץ לבדו, מילא, טעות. אבל זו לא הפעם הראשונה. רק החודש צצו טענות קשות נוספות בתחום היחס לנשים, ותגובתה של מכבי היתה רפה כל כך.

תגובת מכבי למסמך מחפיץ הנשים
תגובת מכבי למסמך מחפיץ הנשים

לפני כשבועיים פורסם ב"המקום הכי חם בגיהנום" תחקיר על גניקולוג שעבד עם שלוש קופות – כללית, לאומית ומכבי. כנגד הגניקולוג הוגשה שורה ארוכה מאד של תלונות על יחס למטופלות. בעקבות תלונות עבר, בחרו הקופות להפסיק את ההתקשרות עם הגניקולוג, כולן חוץ מקופת חולים מכבי.

אם הסיפור הזה היה צץ לבדו, מילא, טעות. אבל זו לא הפעם הראשונה. רק החודש צצו טענות קשות נוספות בתחום היחס לנשים, ותגובתה של מכבי היתה רפה כל כך

נגד הגניקולוג, שתלונות לגביו מתקבלות במשך שנים, עלה תחקיר מקיף, שבמסגרתו מתלוננות החליטו לפתוח ולספר את סיפורי הזוועה שלהן מהביקורים אצלו. גבר לעולם לא יבין את התחושה של יחס פוגעני מרופא שעוסק בתחום האינטימי ביותר שאפשר. הצרה היא שנראה כי גם במכבי לא מבינים, על אף היותה קופת חולים שמתיימרת לכבד נשים ושיוויון מגדרי.

בתגובה לאותו תחקיר מזעזע מסרו במכבי: "הנושא נמצא בבדיקה. מכבי מייחסת חשיבות רבה בכל הקשור למקצועיות הרופאים ורמת השירות שלהם, וכך תמשיך ותפעל". תגובה גנרית, מעליבה ופוגענית, שיש בה מסר של נפנוף המתלוננות. ללא מילה של הזדהות עם המתלוננות, אפילו ללא הודעה על השהייה לצורך בירור ובדיקה. פשוט תגובת כסת"ח.

כדאי להבין, המאבק הפמיניסטי הוא מאבק ארוך שנים. הוא ארוך, כיוון שלרוב, כשאנחנו פותחות את הפה ומתחילות לדבר, זה נשמע לא כל כך נעים לאוזן. רק בהמשך מתברר שצדקנו. ורק אחרי שמושג קונצנזוס ברור – אנחנו ממשיכות לעבר היעד הבא לשוויון חברתי.

זו הסיבה שהמאבק הזה הוא מאבק כמעט בלתי נגמר, כזה שבו בכל פעם כובשות עוד נקודה וממשיכות להסתער, וכמו בכל מאבק – הסכנה הכי גדולה שאפשר לדמיין היא ריאקציה, חזרה אחורה בזמן, מצב בו נקודה שהשגת נלקחת ממך. התנהלותה של קופת חולים מכבי, כפי שנחשפת בחודשים האחרונים, היא בדיוק כזו.

כמו בכל מאבק – הסכנה הגדולה ביותר היא ריאקציה, חזרה אחורה בזמן, מצב בו משהו שהשגת נלקח ממך. התנהלות מכבי, כפי שנחשפת בחודשים האחרונים, בדיוק כזו

הצטברות האירועים לא מותירה מקום לספק, משהו רע מאד עובר על מכבי ביחס לנשים. כן, הגם ש-80% מעובדי החברה הן עובדות. בעוד המאבק הפמיניסטי צובר תאוצות והישגים רבים, ישנה קופת חולים שחזרה במכונת זמן, ומפקירה את העובדות והלקוחות שלה למנגנון עם אפס מודעות לתמורת שחלו בעולם. קופת חולים מימי הביניים. לא ברור כיצד יור ועדת הבריאות, ח"כ עידית סילמן, טרם כינסה את ועדת הבריאות לדון על התהליכים האלה.

פליאה קטנר היא חברת מועצת עיריית כפר סבא ומובילת משפחות רוצות להתאחד - לאיחוד משפחות וזוגות מעורבים בתקופת הקורונה. פעילה לקידום שיוויון מגדרי. ממקימות עמותת מתפקדות: לובי פמיניסטי, ומיזם התקשורת פוליטקלי קוראת.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 552 מילים
כל הזמן // יום שני, 27 במאי 2024
מה שחשוב ומעניין עכשיו
היום ה־234 ללחימה ● 125 חטופים עדיין בעזה

הממשלה אישרה להמשיך לקדם את חוק הגיוס מהכנסת הקודמת

גנץ על חוק הגיוס: "הוכחה כואבת שבקרב שרי הממשלה פוליטיקה קודמת לביטחון ישראל" ● היועמ"שית הזהירה: "יש 'רפורמה שקטה' וחשש ממשי לפוליטיזציה של המשטרה" ● איזנקוט בדיון חסוי: צריך להגיע לסיום לחימה ברפיח ולהתקדם בעסקת חטופים ● המפכ"ל החרים את טקס מינוי נציב שב"ס ברקע העימות עם בן גביר ● נשיא צרפת מקרון: "זועם על התקיפות הישראליות שהרגו עקורים רבים ברפיח, הפסקת אש עכשיו"

עוד 37 עדכונים

אי החזרת העובדים הפלסטינים היא פתח לשחיתות ולניצול

פלסטינים מורשים לעבוד בהתנחלויות ובקו התפר – אבל לא בישראל ● במקום להחזיר אותם בהדרגה לתוך הקו הירוק, הממשלה הכפילה פי שלושה את מספר קבלני כוח האדם שיביאו עובדים מחו"ל ● ההחלטה פותחת פרצה ענקית להון שחור, שחיתות והעסקה נצלנית ● יו"ר ועדת העובדים הזרים: "עד מתי האנרכיה תמשיך ללוות אותנו?"

עוד 970 מילים
אמיר בן-דוד

האם מוזיאון פולין בוורשה הוא באמת מוזיאון יהודי?

האם מוזיאון פולין בוורשה לתולדות יהודי פולין הוא באמת מוזיאון יהודי? האם הוא יכול להשתמש בשם "מוזיאון"? לא בטוח. משהו קורה במוזיאון פולין. יותר מידי תקלות, בורות גדולה מדי, ויותר מידי מקרים – מעלים את השאלות הללו.  

*  *  *

רבים מהמבקרים בפולין ובמיוחד בוורשה, מקדישים כמה שעות לביקור במוזיאון היהודי של פולין – MUSEUM POLIN, מוסד שהוקם לפני כ-20 שנה. כמעט כל משלחות הנוער שמגיעות לפולין (ויתחדשו בקרוב) מבקרות במוזיאון פולין, שאמור להיות קורת הגג להיסטוריה ולסיפור היהודיים של פולין, מעטפת לאלף שנות היסטוריה של העם היהודי בפולין.

מאיר בולקה חוקר ומגלה בשנים האחרונות את מזרח אירופה ובמיוחד את פולין. כבר 10 שנים על הקו בין פולין לישראל ועדיין לא גילה אפילו 10% מהסיפורים של יהדות אירופה לפני השואה ולאחריה. הופך כל אבן, מאתר כל פיסת מידע ומנסה להוציא את האמת לאור, גם אם היא כואבת. במסגרת עיסוקו פועל לשימור המורשת היהודית ועוסק בשימור אתרי מורשת יהודיים. לעיתים גם נאבק באנטישמיות, בעיקר זו הדיגיטלית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 795 מילים

השמרנים צפויים לספוג תבוסה קשה בבחירות שעליהן הכריז במפתיע ראש ממשלת בריטניה ● סונאק מקווה שהבריטים ייטו לו חסד בעקבות השיפור במצבם הכלכלי, אבל אם הוא באמת ינצח – זו תהיה אחת ההפתעות הגדולות ביותר בתולדות הפוליטיקה הבריטית ● בניגוד לממשלת ישראל, הבחירות הוכרזו למרות פיגור בסקרים וללא משיכת זמן והיאחזות נואשת בעטיני השלטון ● פרשנות

עוד 1,188 מילים

למקרה שפיספסת

אז מה קורה בין ישראל וחזבאללה?

המלחמה בעזה מול חמאס, והלחימה בצפון מול חזבאללה, מוסיפים "ללכת יד ביד" החל מה-8 באוקטובר. מנהיג חזבאללה הבהיר לאורך כל הדרך, כי לא תיתכן הפסקת-אש בצפון בטרם זו תושג בדרום. לפי שעה הוא עומד בדיבורו למרות האבדות שהארגון סובל.

מבחינות רבות ניתן לומר, שחסן נסראללה "סנדל" את עצמו סביב הזיקה שיצר בין שתי החזיתות, אולם המשכה העקבי לאורך החודשים האחרונים מעיד על כך, שלא ניתן לצפות שיזנח את המדיניות ודפוס הפעולה הללו.

השגריר בדימוס מיכאל הררי הוא עמית מדיניות במיתווים – המכון הישראלי למדיניות-חוץ אזורית ולשעבר שגריר ישראל בקפריסין. הררי כיהן בתפקידים בכירים בחטיבה לתכנון מדיני ובמרכז למחקר מדיני במשרד החוץ. כיום הוא מרצה בחוג למדע המדינה במכללה האקדמית עמק יזרעאל. https://www.mitvim.org.il/he/

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 586 מילים

מירי רגב זה רק סימפטום

ב־2002 נחשף כי סגנית השר נעמי בלומנטל שכרה סוויטות לפעילי ליכוד, כדי שיסייעו לה בבחירות הפנימיות ● ליד השרה מירי רגב ומעלליה, נראית העבירה של בלומנטל כמו בדיחה מינורית ● מה שעצוב בכל סיפור המערכת המושחתת הזו הוא שהמערכת לא משתנה, או בעצם משתנה לרעה ● אפשר לפרק את השחיתות רק בדרך אחת: בחירה של חברי הכנסת בקלפי ● פרשנות

עוד 1,061 מילים ו-2 תגובות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

עקורים

המונופולים "יגלו" לציבור שהם עושקים אותו

במשך שנה שר הכלכלה טרטר את אנשי משרדו במאבק משפטי מיותר נגד התאגידים הגדולים – הכול רק כדי להוכיח לציבור את המובן מאליו: הם עושקים אותנו ● מה שהוא לא עשה בזמן הזה זה לקדם חוק שיפרק אותם וימנע את אותו עושק ● פרשנות

עוד 713 מילים

באוצר דוחפים להעלאת מיסים, הפוליטיקאים חוששים לעסוק בכך ● המע"מ צפוי לעלות וגם המס על הדלק, במקביל הוטל מס חד־פעמי על הבנקים ● ההעלאות יממנו כ־18 מיליארד שקל מהוצאות המלחמה, המגיעות למאות מיליארדים ● יש מומחים שלא מתלהבים מתוספות המס ומציעים חלופות: הגדלת הגירעון, עיכוב פרויקטים, מיסוי הכסף הגדול – או שינוי מדיניות

עוד 2,557 מילים

ועדת האתיקה לא ממהרת לטפל בגוטליב

למרות הפנייה החריגה של ראש שב"כ רונן בר ליו"ר הכנסת וליו"ר ועדת חוץ וביטחון בחודש ינואר בעקבות חשיפת זהות עובדי שירות, לא נעשה דבר – גם לא בוועדת האתיקה, שממתינה לטענתה לבדיקה הפלילית ● בעבר, כשזה נגע לח"כים כמו זועבי וגטאס, הוועדה לא חיכתה להחלטת הרשויות ● פרשנות

עוד 717 מילים

מתברר שהנרטיב של נתניהו יותר חשוב לו מביטחון המדינה

ראש הממשלה חשף מיוזמתו מידע מתוך מכתבי האזהרה שקיבל מצה"ל במהלך 2023, למרות שרק שבועיים קודם לכן טען בתוקף כי לא ניתן לפרסם את המסמכים בשל "חשש לפגיעה ממשית בביטחון המדינה ובסודותיה" ● אבל כשנתניהו מרגיש מותקף, כל האמצעים כשרים ● בעקבות חשיפת מידע חלקי המשרת אותו בלבד, פנתה הבוקר עמותת "הצלחה" בדרישה לחשוף את התמונה המלאה ● פרשנות

עוד 734 מילים
היום ה־233 ללחימה ● 125 חטופים עדיין בעזה

דיווח: הממשל האמריקאי שוקל הטלת סנקציות על פורעי חוק שתקפו משאיות שנשאו סיוע

סמל ראשון סהר סודאי (20), ששירת בחטיבת גבעתי, נהרג בקרב צפון הרצועה; סמל ראשון בצלאל צבי קובץ (20), ששירת בחטיבת כפיר ונפגע באורח קשה בשבוע שעבר בקרב בבית חאנון, מת מפצעיו ● צה"ל החליט להדיח משירות מילואים את החייל שאיים בסרטון שיסרב פקודה ● אלפים ניסו לעלות להר מירון חרף האיסור; המשטרה חסמה אותם, ועימותים התגלעו בין הצדדים

עוד 47 עדכונים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

ממשלת ישראל ממשיכה לדהור אל הקצה הדתי-משיחי

חסימה משולבת של נתיבי איילון ושל מסילת הרכבת היא יריקה בוטה של הממשלה בפרצופם של הישראלים והחיילים המשרתים ● לעומת זאת, מדינת גוש דן מרחיבה את האוטונומיה החילונית-ליברלית עם הצטרפות רעננה והרצליה ל"נעים בסופ"ש" ● בזמן שעיריות מבטלות אירועי ל"ג בעומר, בבית שמש עוד לפני שהובער הגיץ הראשון כבר יש אדמה חרוכה ● והמלצות לטיול ירוק בפראג

עוד 1,024 מילים
היום ה־232 ללחימה ● 125 חטופים עדיין בעזה

עינב צנגאוקר, שבנה חטוף: ללא עסקה, תכפה הפסקת המלחמה – והחטופים יישארו ברצועה

ראש המוסד שב מפריז, שם נועד עם ראש ה־CIA ועם ראש ממשלת קטאר; בפגישתם סוכם שהמשא ומתן בין ישראל לחמאס יחודש בימים הקרובים על בסיס הצעות חדשות של קטאר ומצרים ● לוחם נפצע באורח קשה בקרב בצפון הרצועה ● חרף האיסור מאות מתפללים הגיעו לקבר רבי שמעון בר יוחאי במירון

עוד 26 עדכונים
מירוץ 2020
המרוץ לבית הלבן

ההצעה של ביידן לשני עימותים מול טראמפ חושפת חולשה

הציפייה השנה הייתה שדווקא טראמפ יתחמק מעימות מול ביידן. במקום זאת, הוא קפץ על ההצעה מייד ● לא שהמילה של טראמפ שווה משהו: במשפטו הפלילי התחייב שוב ושוב לעלות על דוכן העדים - אבל בסוף ויתר ● בינתיים, שינויים טקטוניים בחברה האמריקאית, כמו גם עדכונים בתשתית הבחירות בארה"ב, פועלים לרעת הדמוקרטים ● ורגע אנושי מרשים של ביידן השבוע

עוד 1,196 מילים

המדינה הפלסטינית כבר יוצאת לדרך – עם או בלי הסכמתה של מדינת ישראל ● הנשיא ראיסי מת, המשטר האיראני מחפש מחליף ● האם רוסיה תשלח זרמים של פליטים לוביים אל חופי אירופה? ● סטארבקס תורמת מיליון ארוחות לפלסטינים בניסיון לסיים את החרם ● והשבוע ב-1967 – מצרים חוסמת את מצרי טיראן ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,179 מילים ו-1 תגובות

חמישה מ-15 שופטי בית הדין הבינלאומי לצדק, כולל אהרן ברק, ליוו את החלטת בית הדין אתמול בפרשנות - וארבעה מהם קבעו כי הצו המורה לעצור את הלחימה ברפיח למעשה מוגבל רק למובן מאליו: הימנעות מפעולות שיש בהן חשש להשמדת עם ● השורה התחתונה היא שבפעם הרביעית ברציפות, בית הדין למעשה דחה את הבקשה של דרום אפריקה לעצור את הלחימה ברצועת עזה ● פרשנות

עוד 1,203 מילים ו-2 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה