קשת ואסי עזר מציגים - תעתוע היפוך אשמה בעירוב פוליגרף

.אסי עזר (צילום: Yonatan Sindel/Flash 90)
Yonatan Sindel/Flash 90
אסי עזר, 2013

אתחיל בוידוי, הרשומה הקודמת נכתבה ישירות בעקבות הבחירה של עזר לעבור פוליגרף, שפורסמה ב-10.1.22. אז, כמו היום, לא ברור אם הבחירה של עזר לעבור פוליגרף היא שלו. אולי היא תוצאת חלק מהלחצים עליו כ"טאלנט" והניסיון לשקם את תדמיתו אינו נפרד מזה. כך או כך, אפשר לראות פה תעתוע מרובה משתתפים.

לא ברור אם הבחירה של עזר לעבור פוליגרף היא שלו או שהיא תוצאת חלק מהלחצים עליו כ"טאלנט" והניסיון לשקם את תדמיתו אינו נפרד מזה. במקרה כזה אפשר לראות פה תעתוע מרובה משתתפים

לפני שנבחן את המקרה האחרון בואו ונסתכל על אסי עזר עצמו, הרי התדמית מול הציבור היא חלק בלתי נפרד מהסיפור. מול הטענה שעלתה ברשתות כמה בלתי נתפס שעזר, שיצא נגד הטרדות מיניות בעבר, מסוגל להטריד מינית עלו גם קולות אחרים, בחלק מהמקרים שואלים האם במקרה בו אסי עזר היה הטרו שמתייחס לנשים כפי שהעז להתיחס כהומו לגברים מסוימים במהלך הקריירה הטלוויזיונית שלו עדיין היה עובר לנו כמשעשע ולא כמטריד.

עכשיו נבדוק מקרה שעל העובדות סביבו לכאורה אין מחלוקת, מקרה שתועד ברדיו, כאשר ביום 8.6.2014 עזר שידר הקלטה, שלטענתו שלו עצמו הייתה של שכנתו גונחת, ככל הנראה במהלך קיום יחסי מין.

עכשיו, נניח שאנחנו מקבלים את טענת עזר כאמת, כלומר לא מדובר במישהי שביקש ממנה לזייף לשם ה"צחוקים" או בשכן שצפה בפורנו ועזר בטעות בלבל בין דירות – מה בעצם יש לנו כאן? מקרה בו עזר הקליט בסתר אקט אינטימי ובחר לשדר את ההקלטה הזו באופן מבזה ומשפיל לכל המדינה ברדיו כ"מטרד קולי".

למזלו, התיקון בחוק למניעת הטרדה מינית – שמתייחס למקרה של "פרסום תצלום, סרט או הקלטה של אדם, המתמקד במיניותו, בנסיבות שבהן הפרסום עלול להשפיל את האדם או לבזותו, ולא ניתנה הסכמתו לפרסום" – נכנס רק מאוחר יותר. אמנם אין זיהוי של הקורבן כאן, כנדרש בתיקון לחוק, אבל זו מדינה קטנה. מי יודע כמה שכנות היו אז לאסי עזר, ומי עלול היה להטרידן בעקבות השידור. כך או כך, התיקון לא היה עדיין רלוונטי למקרה הזה, וכך עזר לא נקשר בתודעה הציבורית יחד עם מפיצי תמונות עירום בווטסאפ, אלא קיבל גיבוי מרדיו תל-אביב שהתייחס אליו כ"קורבן".

נניח שאנחנו מקבלים את טענת עזר כאמת, ולא מדובר בזיוף לשם ה"צחוקים" או בשכן שצפה בפורנו – מה בעצם יש לנו כאן? עזר הקליט בסתר אקט אינטימי ושידר אותו באופן מבזה ומשפיל לכל המדינה כ"מטרד קולי"

בסופו של דבר הערוץ נקנס, אך בעיקר כי נראה שעזר לא ממש למד ובחר לשדר באותה תוכנית קטע מהסרט "כשהארי פגש את סאלי", בשעה שהמקרה הראשון עדיין בבירור, כמובן את סצינת זיוף האורגזמה המפורסמת. מה שהכריע לא הייתה החדירה הבוטה לפרטיות או ההטרדה המינית הפוטנציאלית, אלא "פגיעה חמורה וזלזול בוטה ברגשות הציבור", דהיינו גניחות ברדיו.

ולפני שניכנס להדגמות, הבהרה. בניגוד לשאלות שנשאל בפוליגרף סביב מה שנהרי רצה, אני לא הולכת להיכנס לראש של עזר. אני גם לא הולכת לטעון שהדברים שהוא עשה מעידים בהכרח עליו כאדם. בעיקר כי במקרה שלפנינו חברת יח"ץ מעורבת, יש עצות מבחוץ, יש גורמים נוספים שמשפיעים וכמובן הזכיינית שבשבילה הוא עובד, קשת. 

אחרי הכול, יחסי הציבור לעזר מנוהלים על ידי יועץ התקשורת רונן משה, שהוא גם יועצו של טייקון הגז יצחק תשובה, שהוא גם מבעלי זכיינית קשת. אולי עזר קיבל עצה רעה והטעות הראשונית שלו הייתה ללכת במסלול הזה בגלל שזה מה שנאמר לו שצריך, ואולי היו סיבות אחרות. פה נבחן רק את מה שידוע, מבחינת ההתנהגויות ומבחינת המילים שנאמרו ציבורית.

בסופו של דבר הערוץ נקנס, אבל מה שהכריע לא הייתה החדירה הבוטה לפרטיות או ההטרדה המינית הפוטנציאלית, אלא "פגיעה חמורה וזלזול בוטה ברגשות הציבור", דהיינו גניחות ברדיו

השלב המקדים לתעתוע היפוך האשמה הוא שלב הסיפור על הפגיעה. הנפגע או הנפגעת מעידים: "נפגעתי", ומתארים את הפגיעה.

ב-5.1.22 עלתה בוואלה תרבות כתבה בה השחקן יהודה נהרי טען שאסי עזר הטריד אותו מינית לפני כעשור, במהלך מה שהייתה אמורה להיות פגישה מקצועית. הכתבה הזו כללה תיאורים לפיהם הפגיעה התקשרה לפגיעה מוקדמת יותר, התייחסות לתלונה במשטרה שנסגרה בשל התיישנות, דיווח על כך שנהרי עבר פוליגרף ועוד.

אצטט רגע מהטקסט, סביב התחושות שיכולות לעלות במצב כזה בו הנפגע נוטה להאשים את עצמו:

"אני ישבתי שם, בפגישה שאמורה להיות פגישה מקצועית, שבה אנחנו אמורים לדבר על תפקיד לסדרה שלו, ושאלתי את עצמי איך זה יכול להיות שאני נמצא עוד פעם בסיטואציה כזאת, שבה אני מרגיש חסר אונים. אני מרגיש כמו אותו ילד קטן בן 8 שהותקף מינית. שאלתי את עצמי מה יש בי שגורם לאנשים לעשות לי את זה. שאלתי את עצמי למה אני לא מעיף לו סטירה? למה אני לא לוקח את הרגליים שלי והולך משם? למה אני קפוא? משהו בתוכי רצה לגרום לו להרגיש בסדר עם כל זה. לא רציתי לשרוף את הסיטואציה, לא רציתי לשרוף אותו".

מעבר לכך, כשנשאל נהרי איך לדעתו אסי עזר יגיב לעדות שלו הוא ענה:

"אני מקווה שלפחות יקח אחריות ויגיד שהוא מתנצל".

היות שאנחנו בבלוג על תעתוע היפוך האשמה, לקיחת אחריות כזו מצד עזר לא הגיעה. במקום קיבלנו את השלב הראשון בתעתוע, ההכחשה, כאשר אסי עזר מסר בתגובה:

"פגשתי את יהודה לפני למעלה מעשר שנים בביתי לפגישה חברית ונעימה שבמהלכה אף התנשקנו. כל שאר הדברים שמתוארים בכתבה לא קרו מעולם".

במקרה הזה ההכחשה הייתה גורפת. דרך "לא קרו מעולם" וכללה נירנור (גזלייטינג), שקובע מה היה אופי הפגישה כולה (חברית ונעימה) וכלל סיפור לפיו אסי ואדם שידוע כהטרו התנשקו. בקשת הקפידו לציין בתגובתם שאסי מכחיש את הפרטים והעניין בבירור. והנה, מצב שמצריך לבחור בין מספר גרסאות.

במקרה הזה ההכחשה הייתה גורפת – "לא קרה מעולם", דרך נירנור (גזלייטינג) שקבע מה היה אופי הפגישה כולה (חברית ונעימה) וכלל סיפור לפיו אסי ואדם שידוע כהטרו התנשקו

בשלב זה, מעבר לאותה תגובה עזר עצמו שתק. אך בדיוק עבור זה משמשים הקופים המעופפים. התקיפה בתעתוע לא חייבת להיות דווקא מהפוגע.ת, בעיקר כשמדובר בדמות מפורסמת. מכרים, בעלי עניין ואחרים לרוב מהווים חלק ניכר מההתקפות. עוד ביום פרסום הכתבה בוואלה העלתה השחקנית מיה דגן, המיודדת עם עזר, סטורי בעמוד האינסטגרם שלה. הסטורי נעלם לאחר 24 שעות בהתאם לפורמט, אך בעידן הרשת תיעוד לא חסר.

זה היה נוסח הדברים:

"לכל אתרי הרכילות והחדשות ולכל אלה שיהיו פשוט מוכרחים להגיב, רגע שנייה. אני מבינה שהשם של אסי מככב פה, ובשבילכם זה סקופ מטורף, אבל שנייה עם היד על ההדק. תבררו, תבדקו לפני שהכותרת מתפוצצת. קרה או לא קרה. רק הם יודעים. ואני בטוחה שהאמת תתגלה, היא תמיד מתגלה. מה שאני יודעת זה שאם המקרה יתברר כלא נכון, ההתנצלות תופיע במודעה קטנה במדור דרושים ולא תקבל כותרת".

קריאה ציבורית לחכות עם השיפוט? יש.

דימויים שמזכירים לקוראים מוות ומצב בלתי הפיך כגון: "שניה עם היד על ההדק" או כותרת ש"מתפוצצת"? יש.

יצירת שיוויון בין גרסאות הפוגע לנפגע דרך: "קרה או לא קרה, רק הם יודעים"? יש.

רמיזה מאשימה שנהרי עלול להתגלות כשקרן, מה שיוליד תיקון לא מספק שיהפוך את עזר לקורבן? בהחלט יש.

ודגן לא הייתה היחידה. בלטה מאיה בוסקילה, שהשתמשה בחוויות הפגיעה שהיא עצמה עברה כאישה, על מנת להטיח בנהרי שמה שעבר לא נחשב כי הוא "לא נגע בך!". סילוף של גרסת עזר עצמו אפילו, שתיאר נשיקה.

"כן… אולי ייתלו אותי בכיכר העיר, במדינה דמוקרטית, שאף אחד לא באמת יכול להביע את דעתו! אבל ניסיתי לשתוק! נישבעת שניסיתי! בוא אספר לך אדון יהודה נהרי קצת על חיי בתור אשה בעולם הבידור! היו אין ספור הטרדות כאלו כלפיי. הייתי בגיל שלך… 25! לא בת 14 או 15… לא היית קטין כמו מקרים גרועים!בת 25 שיודעת מתי לקום וללכת שמשהו לא מוצא חן בעינה. אתה, שהיית גבר בן 24, שעבר הטרדה מינית קשה בילדותו (שכנראה זאת הסיבה האמיתית לריגרסיה שלך) אתה, שלא אמרת את שמו של האדם שהטריד אותך מעולם ועד היום! אבל מה? היחלטת לומר שם של אדם שהטריד אותך מלפני 10 שנים. לא נגע בך! לא ניסה לנשק אותך! הראה לך כדבריך… וחשוב לומר… כדבריך, את איבר מינו. ואתה הוצאת אותו מארון הבושה ולא את זה שהשאיר בך צלקות חיים!
וכל זאת…גבר בן 25! לא זזת ממקומך, נישארת באותה הדירה, באותה הספה, למעט… כוס מים שלקחת! רצוי ואף חייב להדגיש! אני ואסי לא חברים שנים ואף עבר חתול שחור בעברנו! אבל האמת חזקה מכל מה שהיה לי אישית בעבר! יש גבול!!!! אתה החלטת אחרי 9 שניםםםםם, ללכת למשטרה, כשלא קיבלת את מבוקשך, הוצאת זאת לתקשורת אחרי שנה נוספת וזאת שמעולםםםם לא הלכת למשטרה להתלונן על האדם האמיתי שהתעלל בך מינית באמת! לא נקבת בשמו מעולם, לא פירטת את מה שהוא עולל לך, אבל טרחת להרוס לאדם מצליח את שמו, משפחתו וילד שעומד להגיע בדרך, רק כי רצית להיות ״איש שלום״
אין אדם יותר רגיש ממני לנושאים של הטרדה! שלא יהיה פה ספק ולו הקטן ביותר! (לני שלי גדל בקומונה של אהבת אמת שרובה ככולה היו גייז שנחשבים דודים שלו עד היום!) אבל יש גבול דק בין מה שנהיה פה! אז תגיד יהודה? לא דיברת עם אסי 10 שנים? לא ניסית לסגור מעגל בשביל הנפש הפגועה שלך? אלא רק לשם היציאה מהארון ( ארון הבושה)מול וואלה? דיייייי להרוס לאנשים שלא אנסו או הרסו את החיים ,שאפשר לדבר, בלי תקשורת !שיכולה להרוס קריירה מרהיבה לבן אדם! […] יש גבול מאד דק שחצית כאן בשם הפרסום".

לנרנר ולהקטין את החוויה שלו, תוך שהיא מסיטה את הדיון לביקורת המאיימת שהיא עצמה מצפה לספוג: "אולי יתלו אותי בכיכר העיר". ועל הדרך היא משדרת לאלו שעברו אירוע דומה דומה שהדבר הנכון בתעשייה הוא לספוג ולא להתלונן.

ודגן לא הייתה היחידה. בלטה מאיה בוסקילה, שהשתמשה בחוויות הפגיעה שהיא עצמה עברה כאישה, על מנת להטיח בנהרי שמה שעבר לא נחשב כי הוא "לא נגע בך"

היו גם קולות אחרים, עם זאת ככה עובד התעתוע של היפוך האשמה, שני סיפורים, ברשתות מתווכחים, לרבות הרבה מאוד האשמת קורבן כשהפוגע.ת מתהדר.ת בניקיון כפיים והנפגע.ת מתערער.ת עוד יותר. ב-10.1, כפי שזכור, יצא פוליגרף שעבר עזר, חיזוק ל"צד שלו" מול הסיפור האחר. מעט הקולות שפקפקו וניתחו את הבעייתיות באותו פוליגרף מוזמן ביום למחרת היו בשוליי החדשות ובמדורי הסלבס בשלב הזה.

עבר שבוע ונראה שהתעתוע היפוך האשמה הצליח. ב-12.1 בשעה 12.11 עלה אייטם בפייסבוק של גיא פינס סביב תפקיד חדש של נהרי, עם רמיזה פתלתלה על כך שנבחר בעקבות העלייה לכותרות ("השחקן שעלה לכותרות בשבוע האחרון") והתגובות היו בהתאם.

7 דקות לאחר מכן, בשעה 12.18, עלה אייטם רכילותי ב"ישראל היום" עם הכותרת "יש לי את כל הסיבות לתבוע אותו, אבל אני אחוס עליו: אסי עזר במסר לעוקבים", המתעד סטורי שהעלה אסי עזר לאינסטגרם. עזר מתייחס שם לכאורה לאחד המתמודדים בנינג'ה ישראל במילים הבאות:

"הוא מטורף, לפי מה שראיתי עד עכשיו יש תחושה שהוא ממש נהנה להכאיב לי. אל תדאגו, אני בסדר, אני חזק. יש לי את כל הסיבות לתבוע אותו!!! אבל אני אחוס עליו".

"יש לי את כל הסיבות לתבוע אותו": הסטוריז שגרמו להרבה גולשים להרים גבה >> https://bit.ly/3zOfbmq(צילום: דניאל קמינסקי, getty)

Posted by ‎Israel Hayom ישראל היום‎ on Wednesday, January 12, 2022

גם שם, כמו במקרה פינס, לא נאמר במפורש שום דבר רע על נהרי. עזר, שחזר לפעילות אינסטגרם אחרי פירסום הפוליגרף מטעמו, עשה את הכל סמוי, פאסיב-אגרסיב. רק שאז התוכנית השתבשה, בעוד חלק מהקוראים של גיא פינס נפלו לתעתוע, הרבה אחרים עלו על העניין ולפוסט נוספה הבהרה בדיעבד. באותו ערב עלתה במקום הכי חם בגהנום כתבה בנושא, כך שקיום השיטה כבר לא סמוי.

מכונת יחסי הציבור וההלבנה של קשת נכנסה לפעולה מלאה בפרשת אסי עזר: פוליגרף מוזמן, צלם פפראצי מ"מאקו" והשיא – אייטם אצל…

Posted by ‎המקום הכי חם בגיהנום‎ on Wednesday, January 12, 2022

הסיפור עדיין לא תם. בראיון נוסף שנתן נהרי במסגרת סדרת הכתבות "קהילה בטלטלה", הוא חזר לאותה תקווה מהראיון הראשון שלו בנושא, שהפוגע, לעדותו, יקח אחריות על מעשיו:

"שעזר יבוא ויגיד אני מתנצל, אני לוקח אחריות, זה קרה מזמן, זה קרה לפני מי-טו, יש על זה התיישנות. יש לך כאילו הזדמנות לצאת גדול".

אני אישית מקווה שעזר יקח את ההזדמנות לשנות את הכיוון ולצאת גדול, אך לנוכח מכונת היח"ץ המעורבת כאן אני מקווה גם שיתאפשר לו.

שי לעדן בעלת תואר שני בעבודה סוציאלית באוניברסיטת בן גוריון ותואר ראשון בפסיכולוגיה ובפילוסופיה (בהצטיינות) באוניברסיטת תל אביב. עבדה כמדריכה שיקומית וכחונכת בהוסטלים המקושרים למשרד הבריאות ולמשרד הרווחה וניהלה במשך מספר שנים את "הקואליציה הארצית להעסקה ישירה". שי היא אחת ממנהלות "פוליאמוריה ויחסים פתוחים – הקבוצה המאוחדת", שנבחרה ב2018 על ידי מגזין Profile לאחת מקהילות הרשת המשפיעות בישראל. וחברה בצוות העמוד "מרוצפות-אוטיסטיות כותבות".

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,756 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום שישי, 20 במאי 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

רינאוי זועבי על התנהלותה בעתיד מול הקואליציה: "יכול להיות שאני אתמוך בה מבחוץ"

באשר להצעה לפיזור הכנסת אמרה חברת הכנסת: "אצביע על פי מצפוני" ● לפיד שוחח עימה, והשניים קבעו להיפגש ביום ראשון ● דיווח: רינאוי זועבי שיתפה את ינון אזולאי מש"ס בכוונתה לפרוש, הוא עדכן את דרעי, וזה - את נתניהו ● בגלל ההתפרעויות בהר מירון הוחלט על הפסקת ההילולה ● הליכוד הודיע שיתנגד להצעת החוק "ממדים ללימודים" ● בשל האלימות בתי החולים הושבתו ליממה

עוד 55 עדכונים

ביביזם + כלנתריזם = הרס הדמוקרטיה

התרבות הפוליטית שלנו, השיטה הפוליטית שלנו, שבורות ורקובות לגמרי. בגידתה של ח"כ ג'ידא רינאווי זועבי בבוחרי מרצ היא רק עוד ביטוי של השבר העמוק הזה. מי שאחראי לריקבון הוא נתניהו, שהפך בוגדנות בבוחרים למטבע עובר לסוחר ו"נירמל" שוחד, מירמה והפרות אמונים בכל תחום שבו נגע, כולל שיחוד פוליטיקאים כשיטה.

התרבות הפוליטית והשיטה הפוליטית שלנו שבורות ורקובות לגמרי. בגידתה של ח"כ רינאווי זועבי בבוחרי מרצ היא עוד ביטוי לשבר העמוק הזה. מי שאחראי לריקבון הוא נתניהו, שהפך בוגדנות בבוחרים למטבע עובר לסוחר

נכון שהיו דברים כאלה גם בעבר. המונח "כלנתריזם" – קניית בגידה של נבחר ציבור בבוחריו תמורת טובת הנאה – בא לעולם כבר ב-1956, המיצובישי של גולדפרב שסייעה להעברת הסכמי אוסלו זכורה היטב גם היא.

אבל נתניהו לקח את המעשים הללו כמה וכמה מדרגות הלאה, והפך אותם לכלי העבודה המרכזי שלו, לצד הקמפיינים השחורים ברשתות, והשגת כספי טייקונים למימונם ולמימונו. אלו העוגנים של השיטה הביביסטית, אלו הערובות והבטוחות להישרדותו הפוליטית, וזו תהיה מורשתו הבאושה שאתה נחייה עוד שנים ארוכות, ושאת מחיריה כולנו משלמים כבר שנים.

עכשיו, עם עריקתה המפתיעה של זועבי – חברת כנסת שלא נבחרה בבחירות פנימיות אלא שוריינה ברגע האחרון ברשימת מרצ – מן הקואליציה, אם אכן תתפזר הכנסת וישראל תלך לבחירות חמישיות רק בגלל חוסר המעצורים הטוטלי של נתניהו וחסידיו, אנחנו עלולים לשלם בעוד הידרדרות משמעותית לעברי פי פחת.

יש רק פתרון מעשי ומיידי אחד להפסקת מחול השדים המופרע שמחולל כאן נתניהו, והוא העברת חוק טוהר המידות ("חוק הנאשם") בנוהל בהול. סילוקו של נתניהו ושל כלל הנאשמים והמורשעים האחרים מן הכנסת ומן החיים הציבוריים בכלל. הכנסת צריכה לסמן קו ברור ולקבוע נורמות חדשות לאישי ציבור.

יש רק פתרון מעשי ומיידי אחד להפסקת מחול השדים המופרע שמחולל נתניהו: חוק טוהר המידות ("חוק הנאשם") בנוהל בהול. סילוקו וסילוק כלל הנאשמים והמורשעים מהכנסת והחיים הציבוריים

אילו היה חוק כזה מובא למשאל עם הוא היה זוכה לרוב מוחץ. אף אזרח/ית הגון/ה איננו מעוניין להפקיד על הקופה הציבורית ולהושיב בחדרי קבלת החלטות גורליות נוטלי שוחד או חשודים בנטילתו, וגם לא רמאים או מפירי אמונים.

הדיון בנושא הפך פרסונלי, ממוקד-נתניהו, אבל מדובר בנושא עקרוני וקיומי.

דמוקרטיה אכולת-שוחד לא תשרוד ככזו, וישראל בתקופת נתניהו כבר הידרדרה משמעותית בכל המדדים הבינלאומיים של שחיתות ושל דמוקרטיה. אם לא נשכיל לעצור את ההידרדרות, נצלול לחברתן של מדינות עולם שלישי, ביטחוננו הלאומי ייפגע אנושות, ומירקם חיינו כישראלים ישתנה לבלי הכר.

לחוק טוהר המידות בנוסח מורחב, שינקה את הממשלה, הכנסת והחיים הציבוריים בכלל מנאשמים/ות ועבריינים/ות, צריך להוסיף עוד חוק-חירום להצלת הדמוקרטיה – חוק שימנע מחבר/ת כנסת לגנוב את המנדט שהעניקו בוחריו/ה למפלגתו/ה, ולהישאר בכנסת.

המנדט צריך להיות נכס של המפלגה, ולא של הח"כ הבודד. ח"כ/ית שלא ירצה להמשיך להיות חלק מסיעתו מכל סיבה שהיא – אידאולוגית עם או בלי מרכאות, בריאותית, פסיכולוגית, תעסוקתית או כל סיבה שלא תהיה –  יחוייב להתפטר מיידית מהכנסת והמנדט שלו/ה יוחזר אחר כבוד למפלגתו/ה. לא תהיה לא שום אופציה לערוק או להתפטר רק מהמפלגה, ולהישאר בכנסת. מספיק עם השיגעון הזה.

לחוק טוהר המידות שינקה את החיים הציבוריים מנאשמים ועבריינים, צריך להוסיף עוד חוק-חירום להצלת הדמוקרטיה – שימנע מחכ"ים לגנוב את המנדט שהעניקו הבוחרים למפלגתם ולהשאר בכנסת

גם את החוק המאפשר פיצול של שליש מחברי סיעה מכהנת צריך לעדכן. במפלגות קטנות של מתחת ל-10 מנדטים אין לאפשר פיצול בשום אופן. במפלגות של מעל 10 מנדטים ניתן אולי לאפשר פיצול של מינימום 50% מהסיעה, וגם זה בהתניות מחמירות שצריך להגדיר במדויק.

פיצול כזה צריך להיעשות רק כאשר יש סיבה אידאולוגית מוצקה, ורק כשניתן לוודא שאין מדובר בשוחד פוליטי או מתן טובות הנאה מכל סוג. לא ברור שניתן ליצור תנאים כאלה כלל.

במצב הנוכחי, לאחר 16 שנות פיגועים ביביסטים באושיות הדמוקרטיה והממשל הישראלי, וכל עוד לא מתקנים את הלאקונה המאפשרת בגידת ח"כ/ית בבוחריו/ה מבלי שיתפטר מהכנסת, ההצבעה שלנו בבחירות היא בגדר הימור פרוע והנחת הקול שלנו על קרן הצבי.

אם כל ח"כ/ית יכול/ה לגנוב את המנדט ולערוק לצד השני, וכך קורה בפועל והופך ל"נורמלי החדש", מה משמעות ההצבעה שלנו למפלגת X או Y? אנחנו בידיים של הנוכלים/ות, של המשחדים/ות ושל המשוחדים/ות.

בנוסף, העובדה שסחר-מכר בחברי/ות כנסת, הפעלת טרור כלפיהם/ן וכלפי בני משפחותיהם/ן, מתן שוחד וטובות הנאה, כל אלה עוברים מתחת לאפן של רשויות אכיפת החוק שהפכו אסקופה נדרסת תחת ממשלות נתניהו, מוציאה עוד לבנה משמעותית מחומת ההגנה על הדמוקרטיה.

לדוגמה, בעלה של עידית סילמן והיא עצמה היו אמורים להיחקר מיידית במשטרה על סמך דבריהם-שלהם באשר להבטחות שניתנו להם. ההבטחות שניתנו לכאורה לחברי כנסת נוספים מסיעת ימינה מהוות גם הן עילה מוצקה לחקירה יסודית. אבל המשטרה והפרקליטות מעדיפות לעצום עיניים.

לאחר 16 שנות פיגועים ביביסטים באושיות הדמוקרטיה, וכל עוד לא מתקנים את הלאקונה המאפשרת בגידת חכ"ים בבוחריהם, הצבעתנו היא בגדר הימור פרוע והנחת הקול שלנו על קרן הצבי

כך קורסות דמוקרטיות. כך קורסות מדינות. ישראל נמצאת בצומת הסטורי, והציבור חייב לאלץ את נבחריו/ותיו להניח חסמי-עורקים על הפצעים המדממים שפצע הביביזם בדמוקרטיה שלנו. מיד אחר כך, ומשתיכון ממשלה מתפקדת ויציבה, יש לגשת לשינוי יסודי של שיטת הממשל ושיטת הבחירות כולה.

ערן עציון הוא יזם מדיני ופוליטי, דיפלומט בכיר לשעבר, כיהן כסגן ראש המועצה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה, וכראש התכנון המדיני במשרד החוץ. המוטו שלו הוא: Speak Truth to Power. מאמין שהמפתח לעתיד ישראל, והעולם החופשי, הוא מהפיכה בשיטה הדמוקרטית

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
4
עוד 761 מילים ו-4 תגובות

חצי מהלקוחות בעולם

נשים אחראיות ל־80% מההחלטות הקשורות בהוצאות הבריאות של המשפחה אבל חברות הפמטק עדיין מתקשות לגייס משקיעים ● בישראל פועלות 130 חברות פטמק – 40% מהן הוקמו על ידי נשים – שמנסות לקדם ולשפר את התחום שעדיין לוקה בהטיה מגדרית ● ב־2021, החברות הישראליות גייסו כ־160 מיליון דולר והפוטנציאל הכלכלי עדיין בחיתוליו: "נמאס מחוסר השוויון"

עוד 1,009 מילים

ההשפעה של חוק הלאום על החיים עצמם - זניחה

בדיקת זמן ישראל אחרי ארבע שנים, חוק הלאום שוב מעורר סערה - אבל תומכיו, מתנגדיו, משפטנים ואנשי ציבור מתקשים להצביע על שינויים שהחוק חולל בפועל ● משפטנים מתבססים עליו מעט ● מעמד השפה הערבית דווקא עלה ● האפליה לא החמירה ● ועם זאת, ייתכן שהחוק בלם מגמת שינוי במעמד המיעוטים בישראל - ועוד יפגע בהם בעתיד ● "החוק פוגע דווקא משום שאין לו השפעה מעשית, כי הוא מיותר"

עוד 2,342 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

מה מצב חומרי ההדברה בפירות ובירקות? תלוי את מי שואלים

משרדי החקלאות והבריאות פרסמו בימים האחרונים דוחות על היקף שאריות חומרי ההדברה בירקות ובפירות ● לפי משרד החקלאות, מספר החריגות שולי והמצב הולך ומשתפר משנה לשנה ● לפי משרד הבריאות, מספר החריגות גדל בהתמדה והמצב מדאיג ● למי להאמין?

עוד 1,255 מילים

הבחירות בלבנון - אתגר פוליטי אך עם מסר חברתי מעודד

הבחירות לפרלמנט, שהתקיימו השבוע בלבנון (15 במאי), הן הראשונות מאז פריצתה של המחאה הציבורית במדינה באוקטובר 2019. התוצאות מבטיחות שהמצב הפוליטי בלבנון יוסיף להיות סבוך ומאתגר, אולם יש בהן מספר התפתחויות מעניינות, שעשויות להשפיע על מגמות ארוכות-טווח יותר בזירה הלבנונית.

תוצאות הבחירות שהתקיימו השבוע בלבנון, לראשונה מאז פרוץ המחאה הציבורית ב-2019 מבטיחות שהמצב הפוליטי בלבנון יוסיף להיות סבוך ומאתגר, אך עם התפתחויות מעניינות

חשוב להצביע על מספר תוצאות בעלות עניין:

  • מחנה ה–8 במרץ, במילים אחרות מחנה החזבאללה ותומכיו, נחלש בהשוואה לבחירות הקודמות. הוא מונה כעת 61 חברי פרלמנט (מתוך 128), לעומת 71 בפרלמנט היוצא. המשמעות: אובדן הרוב בפרלמנט. עם זאת, היחלשותו נובעת מירידה בכוחם של בעלי בריתו של חזבאללה, ולאו דווקא של העדה השיעית (חזבאללה ואמל), ששמרה ככלל על כוחה וזכתה יחד ב–27 מנדטים.
  • בעדה הנוצרית חל שינוי משמעותי למדי, לפיו מפלגת "הזרם הפטריוטי הלאומי", בהנהגת חתנו של הנשיא אעון, ג'בראן בסיל, איבדה מכוחה ואיננה המפלגה הנוצרית הגדולה ביותר. מפלגת "הכוחות הלבנוניים" בהנהגת סמיר ג'עג'ע, יריבתה המרה, חלפה על פניה עם 20 מושבים בפרלמנט על-פני 18 ליריבתה.
  • "העצמאיים" – "מחנה" חדש, המונה כעת 14 חברי פרלמנט, נבחרו על בסיס מצע אזרחי, שהדגיש את ההכרח בשינוי ויצא נגד השחיתות ושליטת המשפחות הגדולות והאליטות המסורתיות. לא מדובר במחנה מגובש, ויהיה מעניין לבחון את התנהלותו או חבירתו לגורמי כוח אחרים בשבועות ובחודשים הבאים.

האם מדובר בכיוון חדש אליו צועדת לבנון? וכמובן, מהן המשמעויות לישראל?

לא מדובר, לצערם של גורמים רבים בלבנון ומחוצה לה, ב"שחר של יום חדש". למעשה, תמונת המצב הפוליטית מסובכת ומורכבת יותר, ומלאכת הרכבתה של ממשלה חדשה תהיה מאתגרת ביותר. מבחינה זו, לא מדובר בשורה תחתונה חיובית, מיידית לפחות, מבחינת הציבור הלבנוני, שכן תנאי מוקדם והכרחי להזרמתו של סיוע בינלאומי ללבנון הינו ממשלה ומוסדות מתפקדים.

אין בכך גם כדי לבשר על שינוי משמעותי שיבלום את כוחו והשפעתו של חזבאללה בזירה הפוליטית בלבנון. חשוב להבהיר, כי הצרת צעדיו של הארגון, ובעיקר כוחו הצבאי, לא הייתה ואיננה על הפרק מבחינה מעשית. אולם תמונת המצב המורכבת יותר כעת תחייב את הארגון לשקלל בצורה מושכלת יותר את מרחב התמרון שיש בידיו.

לא שחר של יום חדש, ואף לא שינוי משמעותי שיבלום את כוח והשפעת חזבאללה בזירה הפוליטית בלבנון. תמונת המצב המורכבת יותר כעת תחייב את הארגון לשקלל בצורה מושכלת יותר את מרחב התמרון שלו

העדה הנוצרית מפולגת אולי יותר מתמיד, ותידרש לחשבון נפש לגבי המשך דרכה. קשה להניח שזה יקרה כך שהפילוג ישרת בהכרח את מחנה החזבאללה ותומכיו, כפי שהיה בשנים האחרונות. מדובר בתהליך היסטורי של היחלשותה של העדה הנוצרית, דמוגרפית ופוליטית, שמצליחה לשמור על מעמדה הבכיר רק מכוח החוקה (הנשיא חייב להיות נוצרי), אשר שוחקת משנה לשנה את החיבור שלה למציאות הדמוגרפית בשטח.

התופעה המרעננת ביותר הינה כאמור המועמדים העצמאיים שנבחרו לפרלמנט – 14 חברים חדשים. יש בכך ביטוי מעודד לטלטלה שעוברת על החברה הלבנונית בשנים האחרונות, ובעיקר מאז אוקטובר 2019. ההשלכות המיידיות אינן ברורות, ויש להמתין להתרוצצויות שיתקיימו במסדרונות הפוליטיים בתקופה הקרובה. אולם, יתכן שהשלכותיהן ייראו ויורגשו בטווח הארוך יותר.

מבחינת ישראל, אין הרבה בשורות, לבטח לא בטווח הזמן המיידי-קרוב. חוסר היציבות הפוליטית בלבנון צפוי להימשך, כמו גם ההשפעה הרבה (מאד) של החזבאללה ומחנהו.

המשוכות הפוליטיות המידיות שעל הפרק: כינונה של ממשלה חדשה. והאתגר המשמעותי והמסקרן ביותר: בחירתו של נשיא חדש, שצריכה להתקיים באוקטובר השנה. סיכוייו של  ג'בראן בסיל, חתנו של הנשיא המכהן מישל אעון, הנושא עיניו לתפקיד, הסתבכו עוד יותר. לא ברור כלל ועיקר אם חזבאללה יחליטו לתמוך בו, או שהנסיבות החדשות תכתבנה כיוון אחר.

כך או כך, ולמרות שכאמור לא צפוי שינוי בכוחו של חזבאללה, אין לבטל על הסף את המסר הטמון בבחירות הללו, ובעיקר בכל מה שנוגע לחברה האזרחית בלבנון. שוררת בקרבה תחושה של הישגיות, שיש לקוות שתישמר, ולא תגווע במהרה.

למרות שלא צפוי שינוי בכוח חזבאללה, אין לבטל את המסר הטמון בבחירות הללו, ובעיקר בנוגע לחברה האזרחית בלבנון. שוררת בקרבה תחושת הישגיות, שיש לקוות כי תישמר

חשוב שישראל תביט על כך באורח חיובי, אמנם זהיר ובערבון בהחלט מוגבל, אך לא תבטלה על הסף.

השגריר בדימוס מיכאל הררי הוא עמית מדיניות במיתווים – המכון הישראלי למדיניות-חוץ אזורית ולשעבר שגריר ישראל בקפריסין. הררי כיהן בתפקידים בכירים בחטיבה לתכנון מדיני ובמרכז למחקר מדיני במשרד החוץ. כיום הוא מרצה בחוג למדע המדינה במכללה האקדמית עמק יזרעאל. https://www.mitvim.org.il/he/

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 611 מילים
עודכן לפני 3 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

חזרה של איראן להסכם אינה בהכרח צעד רע עבור ישראל

מצב שבו איראן מרוסנת ומפוקחת ללא כמויות אורניום מועשר המספיקות לכמה פצצות, יאפשר לישראל להגדיל את מרחב ההחלטה ולהתארגן טוב יותר לאופציה הצבאית ● לכן ביקורו של גנץ בוושינגטון יתמקד יותר בגיוס משאבים: במערכת הביטחון גיבשו רשימת דרישות מהאמריקאים ובראשה תוספת כוח לחיל האוויר ● לא מן הנמנע שביידן יכריז בביקורו בישראל על חבילת סיוע חדשה ● פרשנות

עוד 734 מילים

חזבאללה ככל הנראה ירכיב גם את ממשלת לבנון הבאה, אבל העובדה שאיבד בתוך ארבע שנים כ-20% מכוחו הפרלמנטרי מאותתת לארגון השיעי מה מצבו בתוך המדינה שהגיע לפשיטת רגל ● צעירים משכילים שקוראים תיגר על הסדר הישן הם המציאות עמה חזבאללה צריכה להתמודד כיום ● וכל עוד הזירה הלבנונית הפנימית רותחת, נסראללה יעשה הכול כדי להימנע ממתיחות עם ישראל ● פרשנות

עוד 775 מילים

לחברת טרה היה רעיון: לייצר מטבע שמוצמד לדולר ● אלא שהפעם, במקום אנשים שייצבו את ערך המטבע, יהיה זה אלגוריתם שיעשה זאת באופן אוטומטי על מטבע קריפטו ● הרעיון מבריק, התוצאה פחות: כל המטבעות התאדו בתוך ימים בודדים מרגע פרוץ משבר

עוד 631 מילים

התחבורה הציבורית במשבר: "נהגים בורחים והעסק קורס"

הנהגים המיוצגים בכוח לעובדים כמו גם אלה שבהסתדרות הלאומית יפתחו בשביתה בשבוע הבא ● הם דורשים בין היתר להעלות את השכר ההתחלתי כדי לעצור את הנטישה ולהחזיר 4,000 נהגים שחסרים ● נהגי אגד מסתפקים בשלב זה במחאות על היעדר שירותים בתחנות קצה ● יו"ר ארגון נהגי האוטובוסים בלאומית: "הודיעו שהשכר יעלה בתקציב 2023. מי אמר שיהיה תקציב שנה הבאה?"

עוד 1,422 מילים

"קודמו עבודות בבית ברעננה ללא הליך נדרש, אין יד מכוונת, מטריד ולא תקין"

בר־לב אישר: מצעד הדגלים ביום ירושלים יעבור דרך שער שכם; פריג': טעות מסוכנת ● רוסיה: 959 לוחמים אוקראינים הועברו ממפעל הפלדה במריאופול ל"מושבת עונשין 120" ● ח"כים בליכוד הודיעו שיתמכו בחוק של גנץ בנושא מלגות לחיילים, נתניהו האשים: פוצצתם את המו"מ עם הקואליציה; בנט, גנץ ולפיד: החוק יעלה להצבעה שמית – כולם יראו את עמדת הליכוד

עוד 58 עדכונים

במוקד קמפיין הבחירות הבא של הליכוד: "הערבים משתלטים על המדינה"

פרסום ראשון הליכוד החל להתכונן לבחירות הבאות, והכיוון שסימן נתניהו הוא הבטחה להעביר שורת חוקים מחמירים, כולל שלילת אזרחות ממי שיפגין בזמן מלחמה ועונש מאסר על הנפת דגל אש"ף ● מיקי זוהר אומר לזמן ישראל: "זה יהיה הנושא החם בבחירות והציבור יהיה איתנו" ● וגם: האם נתניהו באמת רוצה בחירות עכשיו? מי מריץ שוב את סילבן שלום? ומה עשה אמש צ'ייני מרום בכנס פעילי הליכוד?

עוד 805 מילים

התקוות הגדולות שהפלסטינים תלו בביידן התנפצו לרסיסים

בכירים ברמאללה מתוסכלים מכך שנשיא ארה"ב עדיין לא עמד בהבטחת הבחירות שלו לפתוח מחדש את הנציגויות הדיפלומטיות בירושלים ובוושינגטון – אבל שמחים על שינוי הנרטיב בנושא פתרון שתי המדינות ● "הייתה הרגשה שארה"ב חזרה למשחק", אומר גורם פלסטיני לזמן ישראל, "אבל שום דבר לא השתנה"

עוד 970 מילים

פרשת חיים ולדר טלטלה את העולם החרדי אבל לא בטוח שמשהו השתנה

פרשת חיים ולדר זעזעה את הציבור החרדי ופרצה סכר של עדויות על פגיעות מיניות והטיפול הלוקה בהן ● פעילים המסייעים לנפגעים חרדים מספרים לזמן ישראל על המשך תרבות השתיקה לצד השינויים שעוברת הקהילה בעקבות התפוצצות הפרשה: "אנחנו עדיין מקבלים המון שיחות הקשורות אליו"

עוד 2,621 מילים

דיווח: לראשונה תשתתף ארצות הברית בתרגיל ישראלי המדמה תקיפה באיראן

מיום שני הקרוב תבוטל החובה לעטות מסכות בטיסות ● דיווח: בעת כהונתו כראש המוסד גורש יוסי כהן מקונגו ● ליברמן ושאשא ביטון סיכמו שגם השנה גני הילדים ייכללו בבתי הספר של החופש הגדול ● אחרי שראש עיריית אום אל-פחם ביקש שלא לקיים תרגיל צבאי בעירו, הוחלט בצה"ל שהתרגיל ייערך מחוץ ליישוב ● ימינה הדיחה את עידית סילמן מוועדת הכנסת

עוד 39 עדכונים

שנה אחרי שהיועמ"ש הקודם החליט לסגור את תיקיהם של מפקד חיל הים לשעבר ושל עו"ד דוד שמרון, פרסמה פרקליטות המדינה את ההחלטות המנומקות בעניינם של השניים ● אלא שהסברי הפרקליטות מצומצמים מדי, חסרי היגיון ומנוגדים להלכה ולפרקטיקה המשפטית במיוחד בשחיתות שלטונית ● קלונה של התביעה הכללית ניבט מכל שורה במסמכים הללו ● פרשנות

עוד 619 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה