אסטרטגיית איראן בממד הסייבר - מהגנה להתקפה אגרסיבית

מתקפת סייבר, אילוסטרציה (צילום: Gangis_Khan/ iStock)
Gangis_Khan/ iStock
מתקפת סייבר, אילוסטרציה

הפרסום האחרון של חברת מטא בדבר גילויים של חשבונות מזויפים נוספים, שהופעלו על-ידי המשטר האיראני במטרה להפיק "פייק ניוז" – לא צריך להפתיע איש. בשנים האחרונות וביתר שאת בשנה האחרונה, נדמה שאיראן עברה לשלב התקפות אגרסיביות במרחב הקיברנטי לצרכים מגוונים (איסוף מידע, פגיעה בתשתיות קריטיות, איסוף מודיעין לקראת ביצוע פעילות טרור, השפעה על השיח ברשתות החברתיות ועוד).

גילוי החשבונות המזויפים שהפעיל המשטר האיראני כדי להפיק פייק ניוז – לא צריך להפתיע. בשנים האחרונות, וביתר שאת השנה, איראן עברה לשלב התקפות אגרסיביות במרחב הקיברנטי

למעשה נשק הסייבר משתלב היטב בחשיבה הבטחונית האיראנית. איראן, אשר חוששת מאוד ממלחמה גלויה על אדמתה, מחפשת כלים אשר יאפשרו לה להגשים את אינטרסיה הבטחוניים והמדיניים אבל מבלי לשלם עליהם מחיר (מתחת לרף ההסלמה).

זו הסיבה שאיראן בנתה את מערך השלוחים שלה, וזו גם הסיבה שאיראן הבינה מהר את היתרונות הגלומים בשימוש בכלי סייבר. אלו יכולים לאפשר לאיראן להשאר מתחת לרדאר, לא לשלם שום מחיר על פעולותיה ומנגד להשיג הישגים כבירים בעלות נמוכה באופן יחסי. יתרה מכך, איראן מבינה שכחלק מרצונה להיות מעצמה עולמית, כזו שמשתווה גם לארצות הברית ביכולותיה הטכנולוגיות, היא חייבת להיות בקדמת הבמה של טכנולוגיה זו.

ניתוח התנהלותה של איראן בממד הסייבר מגלה כי "המעבר להתקפה" בהתנהלות האיראנית, הינו תולדה של שנים בהן ידה של איראן בתחום זה הייתה על התחתונה, והיא בעיקר התבססה על יכולות ההגנה שלה, ועל תקיפות בעיקר לצרכי מודיעין והפחדה. ניתן לחלק את אבולוצית הסייבר באיראן לשלושה שלבים מרכזיים:

1. שלב ההפתעה (2009-2011) – תקיפות נקודתיות ובניית יכולת הגנה

נקודת המפתח בכל הנוגע להתנהלות איראן בממד הסייבר, נוגעת לתקיפה שהיא חוותה באמצעות תולעת הסטוקסנט, שפגעה בצנטריפוגות המותקנות במתקן ההעשרה בנתנז בעשור הקודם. אירוע זה היווה קריאת השכמה עבור איראן. שגילתה עד כמה היא חשופה לפגיעות בממד הסייבר, והאירוע גם חידד להנהגתה את הפוטנציאל הגלום בעולם זה.

תולעת הסטוקסנט, שפגעה בצנטריפוגות בנתנז בעשור הקודם, היתה קריאת השכמה לאיראן. איראן גילתה עד כמה היא חשופה לפגיעות בממד הסייבר, והתחדד להנהגתה הפוטנציאל הגלום בעולם זה

עד לאותה נקודה, מירב ההתעסקות של איראן במרחב הסיבר הייתה מופנית לעבר האופוזיציה האיראנית, בדגש על זו שממוקמת באיראן. זאת במטרה לאסוף מודיעין אודות פעילותיהם של אותם גורמים. איראן חששה מאוד מהאפשרות שגורמי "המהפכה הירוקה" ישתלטו על המדינה, ולכן פעלה גם בממד הסייבר כדי למנוע אפשרות זו. התקיפות האיראניות היו פשוטות באופן יחסי והתבססו של מניעת שירות (DDOS) וגניבת זהויות.

המהלך הראשון שאיראן ביצעה היה ארגוני – הקמתה של מפקדת הגנת הסייבר בשנת 2010, שפועלת תחת "הארגון להגנה פסיבית". מטרתו המרכזית הייתה לארגן את ההגנה בממד הסייבר בקרב הגופים השונים שעסקו בנושא באיראן, במטרה להקטין ככל הניתן את הנזקים מתקיפות סייבר עתידיות. במקביל, החל "צבא הסייבר" האיראני להתמחות בתקיפות נקודתיות למטרות מודיעיניות נקודתיות.

2. שלב הבניה – (2012-2018) חיזוק יכולות הגנה ויצירת כלים התקפיים

בשנים שלאחר מכן השקיעה איראן בבניין יכולותיה ההתקפיות. למעשה אלו התבססו על כלים שנמצאים ברשת, בעיקר בשימוש פושעים, אשר איראן לקחה ושדרגה אותם לצרכיה. בנוסף, לא ניתן להוציא מכלל אפשרות את העובדה שאיראן, כמו שהיא עשתה הנדסה לאחור לכלי הנשק שהיא הצליחה לשים את ידיה עליהם באירועים שונים ובכך לייצרם מחדש – השתמשה ולמדה מהחיכוך עם תוקפיה אילו יכולות הם מפעילים וניסתה לחקותם בהתאם.

בשנים לאחר מכן השקיעה איראן בבניין יכולותיה ההתקפיות. אלו התבססו על כלים שנמצאים ברשת, בעיקר בשימוש פושעים, אשר איראן לקחה ושדרגה אותם לצרכיה

נקודה נוספת שאיראן השקיעה בה נוגעת ליכולת לייצר שיתופי פעולה עם מעצמות זרות, בעיקר בתחום ההגנתי, כדי לשדרג משמעותית את יכולותיה שלה. כמו במקרה של תוכנית הגרעין שלה, איראן מעדיפה להשתמש בכוח אדם מקומי ובידע מקומי בלבד, אולם במקומות שהיא מרגישה שאין לה יכולת שכזו, היא מסתייעת באופן נקודתי בידע של אחרים, אותו היא מנסה לאחר מכן לשכפל בכוחות עצמה. במסגרת זו פעלה איראן לחתום על הסכם עם רוסיה בתחום הסייבר בשנת 2015, ועם סין (במסגרת הברית האסטרטגית בין המדינות).

ההתנסות הראשונה של איראן במעבר מהגנה להתקפה על חברות ותשתיות מחוץ לגבולותיה באופן רחב התקיימה בשנת 2012, באמצעות נוזקה בשם "מאדי" שאיראן השתמשה בה בעיקר למטרות מודיעיניות, בדגש על גניבת מסמכים רגישים מאישים שונים, כולל במזרח התיכון.

באותה שנה עברה איראן לפעולה אקטיבית יותר באמצעות נוזקה נוספת בשם "שאמון" שהאקרים איראנים פיתחו (כאמור בהתבסס כנראה על כלים שהיו נפוצים ברשת וייתכן שגם כלקח מתקיפת סטוקסנט).

באמצעות אותה נוזקה תקפה איראן את חברת הנפט הסעודית "ארמקו". במסגרת תקיפה זו, מחקה איראן מידע מ-35 אלף מחשבים סעודים, גנבה ססמאות ומנעה את פעולותיהם של מחשבים נוספים ברשת של "ארמקו".  תקיפה זו גרמה נזק כלכלי כבד לחברת הנפט הסעודית וחידדה את הסכנה הגלומה במתקפות סייבר מאיראן. איראן ניסתה ככל הנראה לתקוף שוב את התשתיות הסעודיות בשנת 2017 באצעות אותה נוזקה אבל הפעם היא נכשלה בכך.

באמצעות הנוזקה תקפה איראן את חברת הנפט הסעודית "ארמקו" ומחקה מידע מ-35 אלף מחשבים סעודים, גנבה ססמאות ומנעה את פעולות מחשבים נוספים ברשת "ארמקו"

במקביל המשיכה איראן לסבול מתקיפות סייבר ספורדיות, כמו ההתקפה על חברת הספנות IRISL שבוצעה בשנת 2011, ונסיונות שונים לתקיפת אתריה הגרעיניים, אך אלו לא הסבו נזק בדומה לתקיפה של סטוקסנט.

3. שלב ההבשלה – (2019 – ?) מיקסום יכולות התקפיות וביסוס יכולות הגנתיות

החל משנים אלו, מתבלט המאמץ הארגוני, המשולב והמתואם של איראן להשתמש בכלי הסייבר שהיא פיתחה, במתודולוגית הסייבר שהיא הטמיעה ובעיקר ביכולות הגבוהות שמומחיה השכילו לרכוש במהלך השנים, במטרה להשיג מטרות שונות ומגוונות באמצעות שימוש במרחב הקיברנטי.

אם בעבר המאמצים היו ספורדים ופשוטים באופן יחסי, איראן היום פועלת באופן מתואם כדי להגשים מטרות אלו. במהלך שנים אלו, וביתר שאת בשנים האחרונות, מתפתחת "מלחמת סייבר" של ממש בין ישראל לאיראן ואיראן מנצלת את מגוון יכולותיה כדי לבנות "מאזן הרתעה" בסייבר וככזה היא מגיבה לכל פעולה ישראלית בראייתה.

1

פגיעה באתרי תשתית – במסגרת זו, פרצו האיראנים לתוכנות שמפעילות את משאבות המים בישראל לאחר שעברו בשרתים אמריקניים ואירופיים כדי להסתיר את מקור הקוד. פעולה זו היתה עלולה הייתה להוביל להשבתת המשאבות לאחר גילוי החריגה הכימית, דבר שעלול היה להותיר אלפי אזרחים בישראל ללא מים בברזים, ואף לגרום למחלה בשל רמות הכלור הגבוהות שהיו עלולות להגרם בעקבות התקיפה. במסגרת ההתפתחות הטכנולוגית של איראן בעולם הסייבר, איראן המשיכה וממשיכה לכוון לתקיפות סייבר כנגד מתקני הגז בסעודיה ובחריין, תוך שימוש בנוזקות מתקדמות.

פריצת האיראנים לתוכנות הפעלת משאבות המים בישראל הייתה עלולה להוביל להשבתתן לאחר גילוי החריגה הכימית, מה שהיה מותיר אלפי אזרחים בישראל ללא מים בברזים, ואף לגרום למחלה בשל רמות הכלור הגבוהות

2

הפחדה והשפעה פסיכולוגית – במסגרת המערכה התודעתית בין ישראל ואיראן, פרצה איראן מספר פעמים לאתרי חדשות מובילים בישראל בנסיון להלך אימים על תושבי מדינת ישראל באמצעות זריעת מסרים באתרים אלו. המיוחד בתקיפה זו שהיא התקיימה שנתיים לאחר חיסולו של קאסם סולימאני, כעוד אמצעי איראני לציין תאריך זה.

3

העברת מסרים פוליטיים – במסגרת המערכה בסייבר פועלת איראן ללא לאות במטרה להשתמש ברשתות החברתיות ככלי להפצת תעמולה שלה. כדי לבצע זאת בונה איראן חשבונות מזוייפים, גונבת חשבונות, בונה עמודים פיקטיביים ברשתות החברתיות, הכל במטרה להסוות את העובדה שמאחורי הפצת התעמולה הזו עומדים איראנים.

4

השפעה על תהליך בחירות – במסגרת הבחירות לנשיאות בארצות הברית בשנת 2020, מצביעים במספר מדינות, כולל אלסקה ופלורידה, קיבלו הודעות דואר אלקטרוני לכאורה מקבוצת הימין הקיצוני האמריקאי "הנערים הגאים", אשר מאחוריהן עמדה איראן. בהודעות האלו איימה לכאורה על מצביעים שלא להצביע לנשיא טראמפ. המיילים אפילו הכילו מידע אישי, כולל כתובות הבית של חלק מהנמענים, המעיד על כך שהשולחים השיגו נתוני רישום בוחרים אמריקאים.

בבחירות לנשיאות ארה"ב ב-2020, מצביעים במספר מדינות, כולל אלסקה ופלורידה, קיבלו הודעות אימייל, לכאורה מקבוצת הימין הקיצוני האמריקאי "הנערים הגאים", שמאחוריהן עמדה איראן

5

השגת מידע בטחוני – איראן מכוונת את תקיפותיה לתעשיות בטחוניות שונות להשגת מידע בטחוני רגיש, ואף מנסה לפעול אל מול גורמים בכירים בתעשיות הבטחוניות בישראל כדי לחלץ מהם מידע בשיטוי או כדי "למשוך" אותם לפגישות מחוץ לישראל לצרכים שונים.

6

תקיפות של "פריצה והדלפה" – במסגרת מאמציה להשיג מידע מודיעיני רגיש ופרטים על בכירים, בוודאי ישראלים, מנסה איראן לפרוץ למאגרי מידע ממשלתיים ופרטיים כמו חברות ביטוח, במטרה להשיג מידע זה. לאחרונה איראן החלה בהדלפת פרטים ממאגרים אלו, במטרה לסחוט כספים מאותם חברות ("תקיפות כופרה") אבל גם לנצל את המידע בהיבטי תודעה (לדוגמא, הדלפת שמות מאתר "אטרף" המזוהה עם הקהילה הגאה).

7

גניבה של קניין רוחני – המאמצים של איראן בתחום זה הפכו להיות מורכבים יותר ויותר ככל שטהראן בנתה את יכולות הסייבר שלה בעשור האחרון, ואלו משתמשים ביכולות אלו כדי לגנוב פטנטים וכל מה שיכול להועיל לאיראן צבאית וכלכלית.

8

בניית בנק מטרות – לצד הפעילות השוטפת בתחום הסייבר, איראן פועלת במטרה לבנות "בנק מטרות" אפשרי, הכולל תשתיות אזרחיות ובטחוניות במדינות רלוונטיות, כדי שניתן יהיה לפגוע בעת הסלמה באותם אתרים רגישים.

משמעויות

  • איראן לא פועלת באופן ספורדי במרחב הסייבר, אלא מנהלת מערכה של ממש בה היא מפעילה כלים שונים ומגוונים למטרות שונות ומגוונות. איראן שמה לעצמה למטרה להפוך למעצמה בתחום הסייבר, ומשקיעה משאבים רבים לשם כך.
  • לצד ההתקדמות האיראנית בתחום ההתקפי, נראה כי איראן גם מתקדמת בהגנה על תשתיותיה הקריטיות, בוודאי אלו הגרעיניות. הגם שכך, איראן עדיין חשופה לתקיפות סייבר משמעותיות, כמו זו כנגד תחנות הדלק באיראן, או בוודאי כנגד הנמל הימי בבנדר עבאס. כלומר איראן (כמעט כמו כל מדינה אחרת), עדיין פגיעה בחלק מהאתרים אבל נראה כי היא התקדמה משמעותית בתחום ההגנתי.
  • חשוב לציין כי בניגוד מוחלט לעולם "הקינטי", במרחב הקיברנטי אין כללי משחק. מדובר בתחום פרוץ מאוד שבו איראן יכולה לתקוף את מקורות המים של ישראל, דבר שהיא לא היתה מעזה לעשות באמצעים קינטיים "רגילים". עובדה זו מגבירה את הסבירות למיסקלקולציה של שימוש בכלי הסייבר, בעיקר במקרה של פגיעה קשה במתקן תשתיתי. לאור זאת, הגבולות הפרוצים בממד הסייבר עלולים לדרדר את הצדדים למערכה שתצא מהר מאוד מממד הסייבר. ההגנות החלשות של הצדדים לצד יכולות התקפיות מרשימות יותר(ישראל) ומתפתחות(איראן)עלולים להוביל לנזק שיחייב את הצד שכנגד להגיב בצורה קשה. השאלה המרכזית היא עד מתי המערכה בסייבר תשאר בממד זה ולא תעבור למרחב הקינטי?
  • ועדיין, נראה שרוב התקיפות האיראניות ממוקדות בעיקר למגזר הפרטי, תוך הפעלת כלים ומתודולוגיות פשוטות באופן יחסי (גניבת זהויות, שימוש בכלי הנדסה חברתית). יחד עם זאת, עקומת הלמידה האיראנית השתפרה מאוד וזו "סוגרת פערים" מול המעצמות העולמיות בתחום הסייבר.

במרחב הקיברנטי אין כללי משחק. זהו תחום פרוץ שבו איראן יכולה לתקוף את מקורות המים של ישראל, דבר שהיא לא היתה מעזה לעשות באמצעים קינטיים רגילים

בשורה התחתונה

איראן אימצה את תחום הסייבר ומחזקת מאוד את מאמציה בתחום, כחלק מ"סל כלים" נרחב שהיא מפתחת מול אויביה. אם בעבר איראן השקיעה רבות בפיתוח יכולות הגנתיות על תשתיותיה הקריטיות, בעשור האחרון היא מפתחת יכולות התקפיות מגוונות שמשרתות אותה למספר רב של מטרות. מהבחינה הזו, גם בתחום הסייבר השד יצא מהבקבוק. על כן נכון לחשוב כיצד ניתן לבנות מאזן הרתעה גם בסייבר, אשר ירתיע את איראן מלהשתמש בסל יכולותיה ולהציב את הנושא הזה במרכז המאבק אל מול טהראן.

דני (דניס) סיטרינוביץ שירת 25 שנה במגוון תפקידי פיקוד ביחידות האיסוף והמחקר המובילות באמ"ן ובנספחות אמ"ן בשגרירות ישראל בוושינגטון. לשעבר עמית מחקר בכיר במכון למדיניות ואסטרטגיה (IPS) וכיום מדריך בכיר בחברת סייברפרו

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,641 מילים
כל הזמן // יום שני, 16 במאי 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

"הרשויות מתעלמות מתלונות על פגיעה של כוחות הביטחון בעיתונאים"

חופש העיתונות ישראל מצהירה כי חשוב להישמר מכל פגיעה בעיתונאים ● אבל עיתונאים זרים, פלסטינים וישראלים שהתלוננו על אלימות נגדם מצד כוחות הביטחון טוענים כי החקירות טויחו וכי חיילים ושוטרים לא הועמדו לדין גם במקרים בהם היו הוכחות ברורות לתקיפות ● כיום, רבים מהעיתונאים שמותקפים כבר לא טורחים להגיש תלונה ● מצד שני, תקיפות עיתונאים בידי אזרחים נחקרו וטופלו ביסודיות

עוד 3,071 מילים

לא עוד "דירות ברוכות חדרים"

המשפחה הישראלית הולכת ומשנה את פניה. סוג המשפחה השכיח ביותר בישראל הוא היום משקי בית של שתי נפשות המהווים 25% מסך משקי הבית, כאשר משקי בית של יחידים המונים 19% מסך משקי הבית, הם השניים בשכיחותם.

המשפחה הישראלית משנה את פניה. סוג המשפחה השכיח בישראל היום היא משקי בית של 2 נפשות המהווים 25% מסך משקי הבית, כשמשקי בית של יחידים, 19% מסך משקי הבית, הם השניים בשכיחותם

משפחות יחידניות, חד הוריות, קשישים, רווקים ואחרים, שמהוות 44% מסך משקי הבית, לא זוכות עדין למענה ראוי בכל הקשור להיצע הדירות למגורים. נכון להיום יש בישראל 2.7 מיליון דירות ורק 12% מהן הן דירות קטנות של עד 55 מ"ר. הנתון הזה הוא תוצאה של ירידה מתמשכת במספר הדירות הקטנות הנבנות בישראל. ב-2017 עמד אחוז הדירות הקטנות של עד 3 חדרים על 7% בלבד מסך הדירות שנבנו, לעומת 74% בתחילת שנות ה-70.

המציאות הזו משקפת יותר שיקולי רווח של הקבלנים ושמרנות של מקבלי ההחלטות, מאשר צרכים מציאותיים. דווקא כאשר יותר ויותר תאים משפחתיים זקוקים לדירות קטנות, הדירות הללו הולכות ונעלמות. מפנות את מקומן לדירות גדולות ויקרות. 27% מהדירות שנבנו ב-2017 היו בנות 6 חדרים ויותר – הרבה מעבר לצרכיה של המשפחה הישראלית.

מותק, הדירות התנפחו

מותק, הדירות התנפחו – הזוכים המאוכזבים ב"מחיר למשתכן":"מציעים לנו דירות גדולות ויקרות מדי." #ברקודערוץ13 Dor Cohen

Posted by ‎ברקוד‎ on Sunday, March 24, 2019

השינויים שחלו לאורך השנים בחברה הישראלית, העלייה באחוז הגירושין, במקביל לעלייה בתוחלת החיים, כמו גם התפתחויות טכנולוגיות וחברתיות דוגמת פונדקאות, הורות משותפת של הורים גאים ועוד, הביאו לכך שראינו בשנים האחרונות שתי תופעות הפוכות – מצד אחד גידול משמעותי במספרם של משקי הבית בני 1-2 נפשות, מצד שני ירידה משמעותית בבניית דירות המתאימות בגודלן לאותם משקי בית קטנים.

משפחות יחידניות, קשישים, רווקים ואחרים, שמהוות 44% מסך משקי הבית, לא זוכות למענה ראוי בהיצע הדירות למגורים. נכון להיום יש בישראל 2.7 מיליון דירות ורק 12% מהן דירות קטנות של עד 55 מ"ר

יש לכך לא מעט סיבות. כמובן שהקבלנים מעוניינים לבנות כמה שיותר דירות גדולות שהרווחים שלהם עליהן גדולים יותר, אך אסור שננתק מכך גם את ההיבט החברתי – החברה הישראלית עדיין לא מצליחה להתנתק מהערצת המשפחה הגדולה.

אין מדינה נוספת בעולם שבה ריבוי ילדים נחשב "מבורך", ללא קשר ליכולותיה הכלכליות של המשפחה, או להיערכות המדינה עצמה לאספקת תשתיות פיזיות, חינוכיות ואחרות לגידול המתמיד באוכלוסייה.

אבל מבלי שרבים ישימו לב, ישראל משתנה. יותר ויותר משפחות חדשות קמות והן לא זקוקות עוד לדירות ברוכות חדרים. המציאות הזו מביאה עימה גם שוק שחור של פיצולי דירות חוקיים יותר ופחות, כי במקום בו קיים ביקוש, יהיה היצע. תפקידה של המדינה לפעול את שההיצע הזה יהיה ראוי ולא יעשה באמצעות פיצולי דירות אפורים שמייצרים רווחים למשקיעים, לצד דירות שלא תמיד ראויות למגורי אדם לדיירים.

אסימון נוסף שצריך ליפול הוא זה של הרשויות המקומיות. עליהן להבין כי דווקא האוכלוסייה החיה במשקי בית קטנים, היא זו שיש לה את ההכנסה הפנויה הרבה ביותר. זו שצורכת יותר, תורמת יותר ודורשת פחות.

השינוי בהיצע הדירות לא יגיע מהקבלנים המסתכלים על שורת הרווח, אלא מהמדינה והשלטון המקומי שצריכים לקחת בחשבון גם שיקולים של גיוון במאפייני האוכלוסייה ומשיכת אוכלוסיות שונות, גם כאלו החיות במשקי בית קטנים, שתרומתן לרשויות יכולה להיות גדולה – יותר הוצאות בעיר, פחות דרישות מהעיר, שכן כל אותם משקי בית הם ללא ילדים או עם ילד אחד בלבד הנסמך על מערכת החינוך העירונית.

כמובן שהקבלנים מעוניינים לבנות כמה שיותר דירות גדולות שרווחיהם עליהן גדולים יותר, אך אסור להתעלם מההיבט החברתי – החברה הישראלית עדיין לא מצליחה להתנתק מהערצת המשפחה הגדולה

על פני הנדל"ן להיות כפני המדינה, כרגע המצב הוא הפוך. הגיע הזמן לכך שמדינת ישראל תפסיק להתכחש למציאות של שינוי המבנה משפחתי, תפסיק להתחבא מאחורי סיסמאות שעבר זמנן על "ערכי משפחה", "מלחמה דמוגרפית", או "משפחות ברוכות ילדים" ותתחיל להתאים את עצמה, גם מבחינת גודל הדירות הנבנות כאן, לשינוי הזה. זה נכון למשפחות עצמן, נכון לרשויות המקומיות שייהנו מאוכלוסייה יצרנית ונכון למדינת ישראל.

אירית רוזנבלום היא עורכת דין, פילוסופית של המשפט, מייסדת ומנכ"לית הארגון "משפחה חדשה", הפועל להכרה ערכית וחוקתית במשפחה. לרבות כל התאים המשפחתיים בישראל והשוואת זכויותיהן של משפחות מכל הסוגים והמינים. מחברת הספר "בגן של אלוהים – תולדות המהפכה המשפחתית".

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 581 מילים

מאה ערים נבחרו להשתתף בתוכנית האיחוד האירופי שמטרתה להפוך אותן לירוקות, ביניהן נציגה מפתיעה מישראל: אילת ● כדי לעמוד בציפיות, עיר הנופש הדרומית תצטרך לעבור מהפך תחבורתי ועוד שורה של שינויים ● החדשות המשמחות מגיעות דווקא כשמפרץ אילת מאוים על ידי הובלת הנפט של קצא"א ותכנית חדשה של הממשלה להחזיר את כלובי הדגים למים

עוד 860 מילים

לפיד: הממשלה עובדת מצויין - האופוזיציה מפיצה שקרים

ליברמן על התנגדות הליכוד לחוק ממדים ללימודים במתכונתו הנוכחית: טפילים - מתבייש בהתנהלות שלהם ● שקד: נטיל וטו על שינויים בחוקי יסוד ● אבידר: גוש השינוי נופל קורבן לאיומיה של פוליטיקאית חסרת אלקטורט ● נתניהו על עדכון כתב האישום: זה מה שנקרא "In your face" ● אלקין: אם נתמיד בהגרלות - כולם יגיעו לדירה ● המשטרה מבקשת לפתוח בחקירה פלילית נגד טיבי וכסיף

עוד 23 עדכונים

למקרה שפיספסת

כלפון נפל קורבן לפרנויות של בנט

אתמול בלילה פינה יום טוב כלפון את חדרו בכנסת ונסע בעצב לביתו ● כלפון היה אחד הח"כים הנאמנים ביותר בימינה ובסביבתו מרגישים שראש הממשלה עשה לו עוול ● בנט מצדו מנסה לתקן את המצב על ידי מינוי ניר אורבך לשר לענייני התיישבות ● הבעיה: התפקיד הובטח ליו"ר הבית היהודי חגית משה ● היא אינה רוצה בו, אבל היא גם לא מעוניינת שיריבה אורבך יקבל את הכיסא ● פרשנות

עוד 819 מילים ו-1 תגובות

מלחמת ההתשה של חמאס

חמאס מנהל מלחמת התשה מתמשכת נגד ישראל באמצעות פיגועי טרור והפרות סדר במזרח ירושלים ובשטחי הגדה. מבצע "שומר החומות" היה מבחינת חמאס רק השלב הראשון במערכה לשחרור ירושלים ומסגד אל-אקצא. ישראל תהייה חייבת להכריע את המערכה.

מי שעקב דרך מסכי הטלוויזיה אחר הלווית הענק של כתבת ערוץ אל-ג'זירה, שירין אבו עאקלה, בוודאי שם לב לכך שבהלוויה הונפו דגלי "פלסטין" בלבד ולא היה שום אפילו דגל אחד של תנועת חמאס.

מי שעקב בטלוויזיה אחר הלווית הענק של כתבת ערוץ אל-ג'זירה, שירין אבו עאקלה, בוודאי שם לב לכך שבהלוויה הונפו דגלי "פלסטין" בלבד ולא היה שום אפילו דגל אחד של תנועת חמאס

זאת לאחר שבמהלך חודש רמדאן שלט הצבע הירוק של דגלי חמאס בכל האירועים כמעט ובמיוחד באירועים בהר הבית.

מותה של שירין אבו עאקלה נפל כרעם ביום בהיר על הרש"פ, אך היא התעשתה, מיהרה למנף אותו לצרכיה הפוליטיים ואף הקדימה את תנועת חמאס.

הרש"פ השתמשה במותה של שירין אבו עאקלה, שהייתה נוצרייה במוצאה, כדי להפוך אותה לסמל לאומי חילוני שיאחד את הפלסטינים, ללא הסימנים הדתיים של תנועת חמאס.

יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס מיהר לאמץ אותה אל חיקו כסמל של תנועת פת"ח. הוא ערך לה הלוויה רשמית בטקס צבאי במוקטעה ברמאללה, סמוך לקברו של יאסר ערפאת, ומשם יצא  מסע ההלוויה למזרח ירושלים, כשכל הדרך מונפים הדגלים הפלסטינים בצבעי שחור, לבן, ירוק ואדום.

בתנועת חמאס מודאגים מהמהלך של יו"ר הרש"פ שלהערכתם מקלקל להם את המומנטום של המהלך שהחל לפני שנה במבצע "שומר החומות", שהוא ההתמקדות בשחרור ירושלים ומסגד אל-אקצא.

גורמים בחמאס מעריכים כי המהלך של הרש"פ למנף את מותה של העיתונאית שירין אבו עאקלה כדי להוקיע מדינית את ישראל כמי שמבצעת "פשעי מלחמה", נדון לכישלון מראש. אין שום סיכוי שישראל תועמד לדין בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג והפרשה תרד מסדר היום הבינלאומי.

אולם כלפי חוץ הם מביעים תמיכה במהלך של הפניה לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג.

הרש"פ השתמשה במותה של שירין אבו עאקלה, שהייתה נוצרייה במוצאה, כדי להפוך אותה לסמל לאומי חילוני שיאחד את הפלסטינים, ללא הסימנים הדתיים של חמאס

תנועת חמאס רוצה להחזיר את סדר היום הפלסטיני להתמקדות בירושלים ובמסגד אל-אקצא. זהו הדלק שמדליק את הרחוב ודוחף אותו לקראת אינתיפאדה חדשה. לא מותה של העיתונאית אבו עאקלה שהייתה מזוהה כאחד השופרות של הרש"פ באמצעות ערוץ אל-ג'זירה.

ח'אלד משעל, מנהיג חמאס בחו"ל, העניק ראיון ב-15 במאי לעיתון "אל-קודס" המזרח ירושלמי שבו קבע, כי "ירושלים ומסגד אל-אקצא הם הכותרת של המאבק (נגד ישראל)", וכי פרשת "הריגתה של שירין אבו עאקלה הוכיחה את שבריריות הכיבוש".

סדר היום הפלסטיני יחזור מטבע הדברים לקו המנחה שקבע חמאס בעניין ירושלים ומסגד אל-אקצא עם התקרבות "יום שחרור ירושלים", "יום הנכסה" (פרוץ מלחמת ששת הימים ב-1967) וחג השבועות.

ירושלים ומסגד אל-אקצא שוב יהיו במוקד ההתרחשויות.

חמאס איננו מתייחס למבצע "שומר החומות" שנמשך 11 ימים כסבב לחימה קצר אלא כפרק ראשון במערכה הכוללת לשחרור  ירושלים ומסגד אל-אקצא.

הוא קורא לה מערכת "חרב ירושלים" (סיף אל-קודס) שתימשך עד למטרה הסופית. מנהיג חמאס יחיא סינוואר אומר כי "החרב נשלפה ולא תוחזר לנדנה עד אשר יושגו כל המטרות".

חמאס רוצה להחזיר את סדר היום הפלסטיני להתמקדות בירושלים ואל-אקצא, הדלק שמדליק את הרחוב ודוחף לאינתיפאדה חדשה. לא מות העיתונאית שהייתה מזוהה כאחד משופרות הרש"פ באל-ג'זירה

כלומר, תנועת חמאס נמצא במערכה פתוחה מול ישראל, מעין מלחמת התשה מיום אזכור אחד למשנהו. המצב הזה מחייב הכרעה ברורה מצד ישראל באיזשהו שלב. ישראל לא יכולה להתנהל במצב שבו כוחות הביטחון שלה מתוחים עד הקצה במשך כמה חודשים. צריך לזכור כי חודש רמדאן וימי האזכור הפלסטינים קיימים בכל שנה ואי אפשר להסכים לכך שמדינת ישראל תהייה נתונה לאיומי טרור כמה חודשים ברציפות בכל שנה.

במלאת שנה למבצע "שומר החומות" תנועת חמאס מציינת את 4 הישגיה העיקריים.

  1. איחוד כל הזירות הפלסטיניות נגד ישראל – במיוחד במגזר הערבי ובערים המעורבות.
  2. מיצוב תנועת חמאס כ"מגן ירושלים ומסגד אל-אקצא" בעיני הפלסטינים והערבים בעולם.
  3. חיזוק מעמדה של חמאס ברחוב הפלסטיני על חשבון הרש"פ.
  4. חשיפת נקודות התורפה של מערכת "כיפת ברזל".

הנהגת חמאס רוצה להוביל כעת את מלחמת ההתשה נגד ישראל באמצעות פיגועי טרור והתפרעויות במזרח ירושלים ובשטחי הגדה, כדי לאפשר את שיקומה האזרחי של רצועת עזה מנזקי המלחמה האחרונה ואת שיקום תשתית המנהרות שנהרסה וחידוש מלאי הרקטות.

הנהגת חמאס רוצה להוביל מלחמת התשה נגד ישראל עם פיגועי טרור והתפרעויות במזרח ירושלים וגדה, כדי לאפשר לשקם את הרצועה מנזקי המלחמה, לשקם את תשתית המנהרות שנהרסה ולחדש את מלאי הרקטות

יחיא סינוואר מנהיג חמאס ברצועה אמר לפני כמה ימים בפורום פנימי ברצועה:

"לא נאפשר לישראל בשום מצב לכרסם בשום הישג מהישגי מערכת 'חרב ירושלים'. נשמור על ההישגים ולא נאפשר לגרור את רצועת עזה למעגל האלימות. אנו שומרים על שלמות עמנו ומנהלים את המאבק עם האויב על פי האינטרסים של עמנו".

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 711 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

בישראל, כמו במקומות אחרים, הזכות להפלה תמיד נקשרה לשליטה של נשים על גופן ועל גורלן ● מאמצים להגביל את הזכות הזאת מסיבות דתיות, לאומיות ותרבותיות הולכים יד ביד עם ניסיונות לצמצם את מעמדן של נשים בחברה ולמעשה להפוך אותן, למרות כל הישגיהן, לאזרחיות סוג ב' ● דעה

עוד 1,300 מילים

בפסק דין שניתן היום, דחה בג"ץ את העתירות נגד הקמת הרכבל לעיר העתיקה בירושלים, תוך קביעה כי אין בחסמים בעלי אופי דתי כדי לעצור את הפרויקט ● בכך מאותת בית המשפט כי במקרה של התנגשות בין החלטות של רשויות השלטון לבין שמירה על אינטרסים דתיים - ידן של הרשויות על העליונה ● פרשנות

עוד 840 מילים

"בישראל לא מבינים את חשיבות השיח כאמצעי להפגנת כבוד כלפי האחר"

מהמלחמה באוקראינה, דרך הגרעין האיראני ועד לעליית האנטישמיות בגרמניה: ג'רמי יששכרוף, שגריר ישראל היוצא בגרמניה, מסכם ארבע שנים דרמטיות ומסביר למה סירב לדבר עם מפלגת "אלטרנטיבה לגרמניה" ומה דעתו על המלחמה הקרה החדשה ● "בעידן שאחרי המלחמה, אנשים התביישו להיות אנטישמים, אבל אם תגרד את פני השטח, תגלה שהיא צפה ועולה"

עוד 1,279 מילים

רע"ם: הושגה הסכמה עם הקואליציה, שתאפשר בנייה ביישובים הלא מוכרים בנגב

לראשונה מאז התעוררה פרשת ילדי תימן ייפתח קבר כדי לערוך בדיקה גנטית ● הותר לפרסום שההרוג במבצע בחאן יונס ב-2018 הוא מחמוד ח'יר א-דין ● על רקע הפרסומים על א-דין קרא ליברמן לשינוי חוק הלאום ● הפרקליטות ביקשה לתקן את כתב האישום נגד נתניהו כך שייכתב שפגישת ההנחיה נערכה "במועד לא ידוע" ● גנץ נגד בנט: לרבים מגיע קרדיט ואתה אומר רק אני ואני

עוד 51 עדכונים

"המאכל הלאומי של ישראל הוא חומוס, לא סטייק"

צריכת הבשר בישראל קפצה בשנים האחרונות ב-50% ומדרגת אותנו בצמרת הקרניבורים בעולם ● למעשה, הישראלי הממוצע צורך בשנה 20 ק"ג בשר ו-64 ק"ג עוף ● הממשלה התחייבה לעודד מעבר למזון מהצומח, אך בפועל מעודדת יבוא בשר בזול ● ארגוני סביבה ובריאות אומרים כי הנתונים הם קריאת השכמה דחופה לפעולה מה גם שהפחתת צריכת בשר היא תנאי למאבק במשבר האקלים

עוד 1,512 מילים

סער נגד גנץ: חידוש הכנסת פועלים - לא צודק ולא נכון

פריג׳: צעד חכם ונכון ● זעם במשטרה על בר-לב על רקע ההוראה לחקור את התנהלות השוטרים בהלווית אבו עאקלה ● סמוטריץ׳: אבו עאקלה - חלק ממכונת המלחמה הערבית ● הנשיא הרצוג ייצג את ישראל בהלוויית נשיא איחוד האמירויות ● יאיר לפיד ספד לאורי סביר: תרומתו למדינת ישראל עצומה ומורגשת עד היום ● רם שפע על חיבור למרצ: שיתכבדו ויחברו למשותפת

עוד 18 עדכונים

ישראל צריכה לדאוג לכך שעיתונאים המתעדים את מה שמתרחש בשטחים לא ייפגעו בעת מילוי תפקידם ● לבנון הולכת לבחירות: אלפים המתגוררים בחו"ל כבר הגיעו לקלפיות ● הרומן בין המדינות הערביות לרוסיה ממשיך לפרוח ● תיירות זרות הוטרדו מינית באזור הפירמידות ● והשבוע לפני 55 שנה, שר סובייטי העביר מידע שגוי לבכירי הצבא המצרי ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,351 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

בחזרה לשנות השמונים

הוועידה הלאומית לאנרגיה תתקיים השבוע בלי נציגות לירוקים ובלי אף מילה על אנרגיות מתחדשות ● בשביל לדעת שישראל מוצפת במינים פולשים לא צריך את דוח המבקר, מספיק להסתכל מהחלון ● משרדי הממשלה יפסיקו לקנות חד"פים אבל טובעים בכלים שמגיעים עם המשלוחים ● קליפורניה חוותה "רגע קצר נוצץ" של 100% אנרגיה מתחדשת ● ובבית ספר בהולנד יוצאים לטיול שנתי באופניים

עוד 1,393 מילים

שגרירי ארה"ב הזהירו מעליית היטלר לשלטון – הממשל התעלם

ריאיון שגריר ארצות הברית לשעבר דיוויד מק'קין טוען בספרו החדש, "לחזות ברדת החשכה", כי אנטישמיות, אדישות ופוליטיקה פנימית עיכבו את ארה"ב מלהתערב במלחמה בגרמניה הנאצית ● בריאיון לזמן ישראל הוא מסביר: "אזרחי ארה"ב לא חשבו שהממשלה צריכה להתעניין בזה"

עוד 1,326 מילים ו-1 תגובות
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
הַכְחָשָׁה 132

בעולם שבו המציאות עצמה מוכחשת - אין ולא יכולות להתקיים עובדות, אין ולא יכולה להיות "אמת". יש מקום רק לסיפורים, מיתוסים ונרטיבים. להכחשות ולהכחשות שכנגד. לתיאוריות ולתיאוריות קונספירציה

עוד 1,433 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה