התקשורת זקוקה לבדק בית

עיתון דהוי, אילוסטרציה (צילום: iStock / Olga_Z)
iStock / Olga_Z
עיתון דהוי, אילוסטרציה

תעשיית החדשות במערב, בארה"ב בפרט אבל גם בישראל, נמצאת בסחרור קטלני בעקבות רצף טעויות – וזה אסון, כי טיוטת ההיסטוריה לא תוכל להיכתב על ידי אלגוריתמים או חוכמת ההמון.

חברות פתוחות ושווקים חופשיים זקוקים לעיתונאים מסורים ובעלי ידע כשומרי סף ודוברי אמת ללא מורא. מצביעים ומשקיעים יעשו טעויות נוראיות אם המידע יגיע רק מבעלי עניין, והמדיה החברתית – מקור המידע העיקרי עבור יותר ויותר אנשים – היא זירה שמאופיינת על ידי היסטריה והבלים.

חברות פתוחות ושווקים חופשיים זקוקים לעיתונאים מסורים ובעלי ידע כשומרי סף ודוברי אמת ללא מורא. מצביעים ומשקיעים יעשו טעויות נוראיות אם המידע יגיע רק מבעלי עניין

תעשיות בסחרור אינן נוטות לשקול צעדיהן באופן מפוכח. אבל יש לקוות ליוצא מן הכלל, גם אם באיחור רב מדי.

ביסוד העניין סוג של פרדוקס: אם ההכנסות מחדשות לא מכסות את העלויות, יש צורך בסובסידיה וזה פוגע בעצמאות ומזמין חשדנות. אך ללא סובסידיה יש צורך בהכנסה אחרת שגם היא תהיה בעייתית: או פרסום שמייצר תלות במפרסם, או תשלומים ישירים מהקוראים – ואז התוכן חייב להיות מספיק מעניין.

הצורך לעניין הוא האקוטי ביותר בימינו, כאשר רוב הפרסום ערק למנועי חיפוש (גוגל) ולמדיה החברתית (פייסבוק ודומיה). לתת לקהל את מבוקשו נשמע אמנם דמוקרטי ונפלא – אבל מה אם חלק גדול מהציבור מתעניין בעיקר בשטויות ושערוריות?

צרכני חדשות רבים נרתעים מהתקשורת בגלל נטייתה ל"קליקבייט" – כלומר תכנים צהובים שכל מטרתם לגרום למשתמש להשתהות – ועדיין נכנעים בעצמם לדבר שהם בזים לו. אומרים שהתקשורת צהובה – ומשתהים בעיקר על חומר צהוב.

כאשר קיימת התנגשות בין מה שהקהל מחשיב כמעניין למה שעיתונאים מחשיבים כחשוב, כל החלטה של ​​עיתונאים להעדיף את האחרון (נגיד, מלחמה במרכז אפריקה) במקום מה שהקהל רוצה (נגיד, שוב קים קרדשיאן ונועה קירל), המו"לים מוותרים על הכנסות. בעידן שבו אלה מתמעטות הם יסכימו לכך פחות ופחות (ולראייה הפיטורים המאסיביים לאחרונה  ב-BuzzFeed News – שם ניסו לשווא לגרור פלטפורמת קליקבייט לכיוון רציני יותר).

ביסוד העניין סוג של פרדוקס: אם ההכנסות מחדשות לא מכסות את העלויות, יש צורך בסובסידיה וזה פוגע בעצמאות ומזמין חשדנות. אך ללא סובסידיה יש צורך בהכנסה אחרת שגם היא תהיה בעייתית

התקשורת הרצינית עדיין קיימת ואפילו משגשגת – אבל רק עבור קהל מסוים מאוד. קיים קהל שישלם עבור תחקירים וניתוחים ופרשנות והסברים וחשיפות בנושאים רציניים בסוגיות לאומיות ועולמיות. המשכילים (קרי, האליטות השנואות) יקראו את הניו יורק טיימס, הוול סטריט ג'ורנל, האקונומיסט, הפיננשל טיימס ודומיהם – ויהיו מוכנים לשלם על כך במיטב כספם. בישראל יש את "הארץ" היקר למדי (עם אלטרנטיבה חינמית איכותית אחת שאתם קוראים ברגע זה ושהיא סוג של נס קטן).

המשמעות היא שהעשירים יותר יבינו טוב יותר את הגיאופוליטיקה, הטכנולוגיה והכלכלה, בעוד שהאחרים יוותרו עם תוכניות ריאליטי ופורנוגרפיית אוכל ונדל"ן. הפערים הסוציו-אקונומיים יהפכו למפלצתיים עוד יותר והאליטות לבסוף יראו בהמונים בורים גמורים ויתייאשו מהדמוקרטיה; זה כבר קורה במקומות מסוימים. האתגר הוא להרחיב את הקהל המשלם מעבר למשכילים ולעשירים – מה שדורש חינוך איכותי ליותר אנשים. זה כבר עניין פוליטי. זה יקח הרבה זמן, אם בכלל.

למרות שמדובר בבעיה בינלאומית אתרכז בארה"ב, שם מדובר באסון רבתי.

כמחצית ממשרות העיתונות בכלכלה הגדולה בעולם התאיידו בשני העשורים האחרונים, מאז שהאינטרנט החל לחבל במודל העסקי של התקשורת בכך שהפך את כולם, פחות או יותר, ליוצרי תוכן חינמי.

החברה שעבדתי בה כרבע מאה, סוכנות החדשות AP, איבדה כמחצית מהכנסותיה מאז השיא לפני כ-15 שנה, עת הכניסה לקופתה כמיליארד דולר כל שנה (במונחים של היום). הנפילה שיקפה ישירות את המצב העגום של הקליינטים – שהם אתרי החדשות, העיתונים והתחנות ברחבי תבל. מספר התקנים (ולצערי גם איכות התוכן במובנים מסוימים) ירד בהתאם.

החברה שעבדתי בה כרבע מאה, סוכנות החדשות AP, איבדה כמחצית מהכנסותיה מאז השיא לפני כ-15 שנה, עת הכניסה לקופתה כמיליארד דולר כל שנה (במונחים של היום)

עכשיו יש דיון בארה"ב על דרכים להרחיב את העיתונות מעבר להיותה סתם עסק. קיימות שתי חלופות עיקריות: תקצוב על ידי מיסוי הציבור עם מנגנון להרחקת הפוליטיקאים (ע"ע בי. בי. סי. או אפילו תאגיד כאן הישראלי), וסוג של קרן צדקה, פילנתרופית בבסיסה. לא נעים; אולי חיוני. וודאי עדיף על בלוגרים במרתפים ובוטים של הרוסים.

ראוי להתעכב מעט על מה הוביל לכל זה. ברור שהאינטרנט שינה סדרי עולם והיווה אתגר עצום, אבל אני טוען שמעבר לגורם החיצוני היה גם גול עצמי.

נעשו שגיאות באופן שיטתי שנבעו בעיקר מהנהגה נטולת מעוף וחסרת חוכמה.

העיתונים שגו בשנות התשעים כשהם פשוט זרקו לאינטרנט את רוב התוכן שלהם בחינם, בלי להבין שהרשת איננה חלון ראווה, אלא בעתיד הקרוב תהפוך לחנות כולה. המהלך האסוני יצר הלך רוח בציבור שתוכן דיגיטלי זה חינם, והיום, כשהפרסום התאדה, חלק הולך וגדל מהמו"לים מנסים להפוך את המגמה ולגבות כסף איכשהו ממנויים.

רוב האתרים חסרי ייחוד מספיק כדי ליצור סוג כזה של מחויבות, ולכן גם כאשר זה מצליח הם מסתפקים בגרושים (עיתוני האיכות הם היוצא מן הכלל). המו"לים שנאו ועודם שונאים את שיטת ה-micropayments, כלומר תשלום על מאמר בודד או פלח של תוכן, ולכן אין מקביל ל"קניית עיתון" בדוכנים. הם פוחדים לשבש את המעט שאפשר להכניס ממינויים.

העיתונים שגו בשנות ה-90 כשפשוט זרקו לאינטרנט את רוב התוכן שלהם בחינם, בלי להבין שהרשת איננה חלון ראווה, אלא בעתיד הקרוב תהפוך לחנות כולה. המהלך האסוני יצר הלך רוח בציבור שתוכן דיגיטלי זה חינם

הבלבול המתמיד הזה נובע חלקית מכך שבעוד שהתקשורת משלמת את מה שהיא חייבת לשלם עבור עיתונאים טובים, היא לא יכולה להרשות לעצמה מומחי פרודקט דיגיטלי או מומחים לעסקים דיגיטליים ברמה הנדרשת. להייטק (וגם לגופים הפיננסיים) יש יותר מזומנים, כך ששם נמצאים החדשנות והחזון.

בייאושם, המו"לים הולכים שבי אחר כל מיני אופנות שאוכלות משאבים יקרים.

כזה היה ה-pivot לווידאו, שינוי כיוון אדיר שבעטיו כתבים מבריקים הודחו כשרידים של עידן עתיק, אלא אם כן הוכיחו יכולת לעבור מסך או להפעיל מצלמה. פיטורי "עיתונאי טקסט" הוצגו כסוג של קדמה בגין הצגה סלקטיבית של נתונים ששכנעה את כולם שהווידאו הוא חזות הכל.

אני זוכר מנהלת בכירה בוושינגטון שאמרה לי שהחזון שלה הוא לוותר על כל סיפור שאין בו וידאו משובח. שאלתי אם היא הייתה מוותרת על ווטרגייט מכיוון ש"גרון עמוק" (המקור האגדי שהפליל את הנשיא ניקסון) נשאר אנונימי ולא היה מוכן לעלות לאוויר. היא הביטה בי בחשדנות; פלפולים כאלה (ובעצם כל ספקנות מנומקת) מדיפים ניחוח של האתמול, ממש ריח רע של טקסט.

ובכן, וידאו איננו עדיף על פני טקסט לצורך העברת מידע. זה לא יעיל. או שזה דורש מצרכן התוכן השקעת זמן ניכרת – או שזה שטחי. וידאו מתאים ל…העברת וידאו. זה טוב לדברים מסוימים, לא כל כך טוב לאחרים.

וידאו מתחבר לסרטוני פרסומת שהמשתמשים יהיו מוכנים לסבול אם הם קצרים – וזה מצויין. וידאו מתאים לטלפונים (כל עוד זה קצר) והוא צריך להיות חלק מההיצע. אבל אל לנו לשכוח שמה שהניע וכנראה תמיד יניע את הידע האנושי זו המילה הכתובה והנקראת. הדיונים על חשיבות הווידאו הרי לא התקיימו בווידאו.

האופנה האחרונה היא פודקאסטים; הדאגה שלי, מעבר לבזבוז נוסף של המשאבים המתמעטים, היא שצרכני החדשות המסכנים לא ישמעו את המשאית המתקרבת.

אני זוכר מנהלת בכירה בוושינגטון שאמרה לי שחזונה הוא לוותר על כל סיפור ללא וידאו משובח. שאלתי אם הייתה מוותרת על ווטרגייט כי "גרון עמוק" לא היה מוכן לעלות לאוויר

המאמץ הנואש לעניין את הצעירים הוא גם, כנראה, הסיבה מדוע התקשורת האמריקאית הימרה בפזיזות על הפרוגרסיביות.

הפרוגרסיביים מהווים כאחד מכל 20 אמריקאים, ורוב האחרים די סולדים מפוליטיקת זהויות ומ"תרבות הביטול". אבל מתקשורת המיינסטרים אפשר לחשוב שהיחס הפוך. מפטרים שם עורכים על שטויות גמורות שאולי עצבנו עדר צייצנים – נאמר, על כותרת מבודחת, אמירה לא במקומה או "ניכוס תרבותי". הדבר מרתיח את הציבור הרחב ומזין את חוסר האמון בתקשורת.

העניין הפרוגרסיבי גם ניכר בגיוס עובדים. העיתונות באמריקה הייתה יותר מדי זמן משחק של גברים לבנים וראוי שמערכות החדשות ישקפו טוב יותר את הקהילות שהן משרתות – לא רק בגלל הצדק אלא גם בגלל שהקהל מעדיף את זה ולכן זה נכון עסקית. אבל כיוון שצריך גם מוצר טוב, עדיף לא להתעלם מהמריטוקרטיה. עיתונאים רבים משוכנעים שזה בדיוק מה שקורה אבל חוששים להתבטא, כי הפרוגרסיביות חנקה את השיח. זה משקף תרבות של פחד שהיא ההיפך מהשיח הפתוח שעיתונות צריכה כאוויר לנשימה.

בינתיים, התקשורת חוטאת באפליה גורפת מהסוג שתשפיע על כולנו אם נשרוד מספיק זמן: גילנות.

לצעירים יש אנרגיה, אידיאליזם, אומץ ונכונות לעבוד בחצי חינם. אבל אין להם ניסיון חיים, ולעיתים חסרים מתינות, פרספטקיבה וסולם עדיפות. יש להם את אותה אינטליגנציה אבל פחות ידע. גם פחות חוכמה; זה מגיע עם הגיל.

אולם לתקשורת אין כמעט עניין בגיוס אנשים מנוסים. הסיכוי של עיתונאים בשנות ה-50 לחייהם למצוא תעסוקה אטרקטיבית בתעשייה הוא זעום (ולכן הם נאחזים במשרותיהם הקיימות כך שמספרם עדיין גבוה). זה מטופש, בגלל הסעיף הקודם: הקוראים עצמם מזדקנים, בוודאי בעולם המערבי.

גם אם היא תתאושש מכל המכות הנ"ל, תעשיית החדשות בארצות הברית עדיין תעמוד בפני משימה הרקוליאנית: לחשב מחדש את סוגיית  האובייקטיביות.

גם אם התקשורת תתאושש מכל המכות הנ"ל, תעשיית החדשות בארה"ב עדיין תעמוד בפני משימה הרקוליאנית: לחשב מחדש את סוגיית  האובייקטיביות

המנטרה "רק העובדות" פשטנית למדי ולעיתים שקרית. מציגים מצג שווא של אובייקטיביות בשתי דרכים. הראשונה היא בבחירת מה שחשוב (העובדה המדהימה שהקורא הגיע עד הלום לא תפתח את המהדורה מתוך שיקול סובייקטיבי שאין היא חשובה). השני קשור באופן הצגת הנושא: בחירת הנרטיבים, הגיבורים והציטוטים קובעים את הרושם שנותר.

עם זאת, הבעיה העיקרית בעיתונאות בארה"ב היא לא עודף סובייקטיביות אלא סוג של ההיפך: סירוב צדקני לקבוע מה נכון. זה נקרא בלעז bothsidesism – הלהט האובססיבי להציג את "שני הצדדים" המיתולוגיים של כל נושא (סטאלין מצד אחד, והמשוררים שהוצאו להורג מצד שני, ושהקורא יחליט מי צודק). זו דרך להיראות ניטרליים, שגם מדגישה קונפליקטים באופן שמועיל למכירות. אבל זה לא מתאים כל כך לעולם שמוצף במידע כוזב. זה נראה לא ישר כאשר צד אחד בבירור הוא הרשע או הטועה.

חלק מהסיבה שיש פחות בלבול באירופה לגבי ההתחממות הגלובלית הנגרמת על ידי בני האדם היא משום שהתקשורת שם – שלפעמים לועגים לה על הנטייה לנקוט צד – לא נותנת למכחישי האקלים זמן מסך שווה.

למרות הנטייה לחשיבה קבוצתית, תעשיית החדשות האמריקאית צריכה להתרענן בעניין הזה. אנו חיים בעולם לא מושלם, שבו הגינות ומוסר מוגפים מכל עבר על ידי רשעות ושחיתות. אנשים הגונים – עיתונאים הגונים – לא יכולים להיות אדישים למעשי טבח ולהונאות. ניטרליות מול אכזריות או גזל יכולה להיתפס כלא אנושית, לא רק שקרית.

הבעיה העיקרית בעיתונאות בארה"ב היא לא עודף סובייקטיביות אלא ההיפך: סירוב צדקני לקבוע מה נכון. להט להצגת "שני הצדדים" של כל נושא (סטאלין מצד אחד, והמשוררים שהוצאו להורג מצד שני, ושהקורא יכריע)

ישנם שחקני מפתח על במת העולם הקוראים תיגר על המבנה החברתי המבוסס-עובדות – ועל הסדר העולמי הליברלי בכלל; אחד מהם פלש לאוקראינה לאחרונה. במאבק הזה, רוב העיתונאים המקצועיים אינם באמת ניטרליים. אולי גם כאן צריך להודות על האמת.

אולי, אני רק תוהה, האמת טובה לעסקים.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,629 מילים
כל הזמן // שבת, 21 במאי 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

הורוביץ: "הופתענו מאוד מפרישת רינאוי זועבי; המגעים עימה הם בכיוון חיובי"

יושב ראש מרצ אמר שמחר ייפגש עם חברת מפלגתו ● דיווח: עיסאווי פריג' נפגש הערב במשך למעלה משעתיים עם רינאוי זועבי; גורם המעורה בפגישה אמר שהושגו הסכמות, אך בסביבת חברת הכנסת מכחישים ● משרד הבריאות: החולה שאושפז באיכילוב אומת כנשא של אבעבעות הקוף ● משרד ההגנה של רוסיה: אחרוני הלוחמים האוקראיניים במפעל המתכות במריופול נכנעו

עוד 13 עדכונים

היטלר, "דם יהודי" ואנטישמים יהודיים

לפני מספר ימים דחה שר החוץ של רוסיה, סרגיי לברוב, את הטיעון האוקראיני, לפיו מוצאו היהודי של הנשיא זלנסקי שולל את תוקפה של הטענה הרוסית, כי הפלישה לאוקראינה נועדה לבצע "דה-נאציפיקציה" של מדינה זו. לברוב הוסיף כי אפילו להיטלר היה "דם יהודי", וכי כמה מן האנטישמים הגרועים ביותר היו יהודים. דבריו היו בבחינת שחרור קן ענק של צרעות.

לפני מספר ימים דחה שר החוץ של רוסיה, לברוב, את הטיעון האוקראיני, לפיו מוצאו היהודי של הנשיא זלנסקי שולל את תוקף טענת ה"דה-נאציפיקציה" באוקראינה, וכי אפילו להיטלר היה "דם יהודי"

יום לאחר מכן פרסם שר החוץ של ישראל, יאיר לפיד, גינוי חריף לדבריו של עמיתו הרוסי, שאותם הוא הגדיר כ"בלתי-נסלחים". הדיפלומטיה הישראלית נכנסה להילוך גבוה, ותבעה התנצלות רוסית פומבית. במקביל תקף "יד שם" את רוסיה.

שר החוץ הרוסי התבטא באופן אנטישמי כשהשווה את נשיא אוקראינה להיטלר, ואמר: "האנטישמים הכי גדולים בהיסטוריה היו יהודים"

Posted by ‎אתר החדשות דבר‎ on Monday, May 2, 2022

שר החוץ לפיד הוא בנו של טומי לפיד, שכילד שרד בקושי רב, כמעט בדרך נס, את השואה, ודיבר על כך לא פעם. תגובתו של לפיד טיפוסית לצאצאים של ניצולי השואה, המגיבים ביתר חריפות מאשר ניצולים רבים בעצמם. הניצולים לרוב שקטים יותר ועגומים יותר. הם ראו הכל ושמעו הכל. הצאצאים כאילו נכנסים לנעלי הוריהם, השורדים, וחיים מחדש את חייהם.

מה מלמדים אותנו ההיסטוריה והמדע אודות שתי טענותיו של לברוב – "הדם" של היטלר והאנטישמים היהודיים?

למחרת פרסם שר החוץ לפיד גינוי חריף לדברי עמיתו הרוסי, שאותם הוא הגדיר כ"בלתי-נסלחים". הדיפלומטיה הישראלית נכנסה להילוך גבוה ותבעה התנצלות רוסית פומבית. במקביל תקף "יד שם" את רוסיה

לברוב לא המציא שום דבר. השמועה לפיה סבו של היטלר מצד אביו היה יהודי הופיעה לא מכבר בכל רחבי האינטרנט, אך היא הסתובבה שנים רבות קודם לכן. מדוע? משום שמעט מאוד, כמעט שום דבר, ידוע על סבו של היטלר.

אביו של היטלר נולד בשנת 1836 בעיר גראץ שבאוסטריה. האם התגוררו יהודים בגראץ לפני 1836? היסטוריונים רבים משיבים על שאלה זו בשלילה, בעוד שאחרים טוענים שכן, היו אז יהודים בגראץ. אבל גם אם צודקים אלה הטוענים שכן, האם נוכל לדעת בוודאות שאחד מאותם יהודים – מי? – קיים יחסי מין עם סבתו של היטלר, שבעקבות זאת ילדה ילד "בלתי-חוקי", שלא מנישואין, וילד זה הוא אביו של היטלר?

במאי 2019 סיכם כתב-העת המכובד "Journal of European Studies" את הנושא בלשון מלומדת זהירה:

"הקונצנזוס הנוכחי ביחס לסבו של היטלר מצד אביו אינו כולל בסיס רְאָיָיתִי איתן (אין, או שיש מעט מאוד, עדויות לגבי סבו של היטלר, או שבכלל היו יהודים בגראץ לפני שנת 1836). לפי ראיות אחרות, הנובעות ממקורות מוקדמים יותר, יתכן שהקונצנזוס הנוכחי הינו שגוי (יתכן שיהודים חיו אז בגראץ). מוצעות דרכים למחקרים נוספים, אשר עשויים לתת מענה לשאלה (כיום אנו יודעים קרוב לאפס – אנו זקוקים למחקר נוסף)".

האזכור המוקדם ביותר הידוע לגבי הסב היהודי שנטען כי היה להיטלר מיוחס להנס פרנק, יועצו המשפט האישי של היטלר וראש הממשל הנאצי בפולין הכבושה. ב-1946 נתלה פרנק, לאחר שהורשע בנירנברג כאחד מבכירי פושעי המלחמה הנאצים.

לברוב לא המציא שום דבר. השמועה לפיה סבו של היטלר מצד אביו היה יהודי הופיעה לא מכבר בכל רחבי האינטרנט, אך היא הסתובבה שנים רבות קודם לכן. מדוע? משום שמעט מאוד, כמעט שום דבר, ידוע על סבו של היטלר

האם הסיפור על הסב היהודי היה פשעו האחרון של פרנק, או אולי היה זה היטלר בעצמו, שרצה להפיץ את הסיפור כאשר ידע שהכל אבוד? להקניט את היהודים בהאשמה כי אחד מהם נושא בעקיפין באחריות לגורלם הנורא? לעולם לא נדע.

הסיפור בדבר סב היהודי המיוחס להיטלר ימשיך להטריד – המחאות הישראליות רק יחזקו אותו – בדיוק כמו אגדה אחרת, שאותה ניתן להפריך בקלות, לפיה הפיהרר לא התאבד בבונקר שלו, אלא נמלט לדרום אמריקה.

האיש היה מרושע באופן כה קיצוני, עד שהוא בלבל את דעתם של רבים. הוא רצח מיליונים, עקר מיליונים מבתיהם, ושינה את ההיסטוריה העולמית באופן דרמטי, ולכן בני אדם לעולם לא יפסיקו להעלות שמועות וניחושים לגביו.

ומה יש למדע לומר על "דם" יהודי – או דם אחר כלשהו? ישנם ארבעה סוגים ראשיים של דם, ועוד מגוון של תת-סוגים. המדע מלמד אותנו כי לסוג הדם יש חשיבות עליונה לגבי תפקודו הגופני של אדם, אך אין הוא רלוונטי כלל לאופי או למוסריות של האדם. אולם "דם" שימש כמטאפורה לתכונות האופי העוברות, כביכול, בתורשה.

הייתה זו ספרד הקתולית של המאה ה-15 שהמציאה את האנטישמיות הגזענית, לא הדתית. החברה בחצי-האי האיברי רצתה ליצור מחסומים של אפליה נגד המספר הגדל והולך של יהודים שלא מכבר המירו את דתם, "הנוצרים החדשים". דרישות משפטיות להוכיח את "טוהר הדם" ((limpieza de sangre) לאורך מספר דורות אחורה סיפקו את המחסומים הנדרשים.

חוקי הגזע האנטישמיים של גרמניה הנאצית חיקו את האובססיה הספרדית העתיקה לגבי טוהר גזע או "דם". האם היו לכך הדים בהיסטוריה הרוסית ובנצרות האורתודוקסית? לברוב אמור לדעת את התשובות לשאלות אלה.

הסיפור בדבר הסב היהודי המיוחס להיטלר ימשיך להטריד – המחאות הישראליות רק יחזקו אותו – בדיוק כמו אגדה אחרת, שאותה ניתן להפריך בקלות, לפיה הפיהרר לא התאבד בבונקר שלו, אלא נמלט לדרום אמריקה

הערתו השנייה של לברוב, כי כמה מבין האנטישמים הגרועים ביותר היו יהודים, עוררה פחות זעם – משום שלטענה זו יש בסיס היסטורי מוכר היטב. תומאס דה טורקמאדה, האינקוויזיטור הגדול, ראש האינקוויזיציה הספרדית במאה ה-15, הוציא להורג "חשודים" רבים, ומילא תפקיד מפתח בשכנועו של מלך ספרד, פרדיננד, לגרש את היהודים מספרד בשנת 1492. אולם במשפחתו של טורקמאדה עצמו היתה בעיית "דם" שהוסתרה. דודו היה “converso", כלומר נוצרי חדש/ממוצא יהודי.

Today, October 14, on the Julian Calendar, is the birthdate of Tomás de Torquemada (October 14, 1420 – September 16,…

Posted by St. Augustine Jewish Historical Society on Thursday, October 14, 2021

זמן לא רב לאחר מכן פתח התיאולוג הגרמני יוהנס פפרקורן, שנולד כיהודי והמיר את דתו לקתולי, במלחמה נגד היהדות, לה הוא הקדיש את חייו. הוא תבע להשמיד את התלמוד ולהכריח את יהודי גרמניה להמיר את דתם, או שיגורשו או שישועבדו לעבדים.

לפחות בעולם המערבי, "שנאה עצמית" יהודית לא נעלמה מעולם. היא הופיעה בצורות בלתי-אנושיות נוראות, במיוחד במהלך התקופה הנאצית. בחלק מן הארצות הכבושות יהודים מעטים מאוד סייעו לגרמנים לגלות יהודים שהסתתרו ולמסור אותם לגירוש ולהשמדה. רק מעטים אולצו לנהוג כך. מה מניע את השנאה הזו, שיש כאלה המביעים אותה כיום כאשר הם מכחישים את זכות הקיום של מדינת ישראל (אין הכוונה לאלה המגנים את המדיניות הישראלית)?

הערתו השנייה של לברוב, כי כמה מהאנטישמים הגרועים ביותר היו יהודים, עוררה פחות זעם – משום שיש לה בסיס היסטורי מוכר היטב. לטורקמאדה, האינקוויזיטור הגדול, היה דוד יהודי מומר

כל המיעוטים החיים בקרב רוב, יודעים כי חברים אינדיבידואלים במיעוט צפויים להתרחק, להיסחף ולהתבולל. בכל דור ודור היו יהודים שהסתלקו מן היהדות בשקט. אולם כמה מהם חזרו לאחר מכן והצטרפו בקול גדול אל רודפי היהודים. אין לכך הסבר רציונלי. האם לברוב פגש טיפוסים כאלה בברית המועצות לשעבר? אין לכך מקבילות בהיסטוריה המודרנית של עמים אחרים. האם היהודים ייחודיים אפילו במובן זה?

ד"ר שלום סלומון ואלד מכהן כעמית בכיר במכון למדיניות העם היהודי. התמחותו היא בהיסטוריה של ציביליזציות (ספרו "עלייתן ושקיעתן של ציביליזציות - לקחים לעם היהודי" הופיע ב-2014) וכן ביחסי ישראל עם סין והודו.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,006 מילים

כשנה וחצי אחרי שקרא לערב הסעודית "מדינה מוקצית", נשיא ארה"ב מנסה לקבוע דייט עם הנסיך הסעודי ● תוצאות הבחירות בלבנון הן לכאורה חדשות טובות, אבל בפועל ספק אם הן ישנו משהו ● ארדואן עושה לנאט"ו בית ספר ● הטיסה המסחרית הראשונה מזה שש שנים המריאה השבוע מצנעא ● ולפני 95 שנה הכירו הבריטים בריבונותה של ערב הסעודית ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזה"ת

עוד 1,092 מילים

סיפורי ווגאתה כריסטי

בזמן שרוסיה מבצעת פשעי מלחמה ויוקר המחייה נוסק, הבריטים מרותקים לאופרת סבון המתנהלת בבית המשפט בימים האחרונים ● קולין רוני, אשתו של ויין, תפסה את רבקה וארדי, אשתו של ג'יימי, מוכרת עליה מידע לצהובון ה"סאן" ● רבקה מצדה תבעה את קולין על לשון הרע ● שתיהן הפסידו עד כה הרבה כבוד ומיליוני ליש"ט, במה שמתברר כמשפט על תרבות הסלבריטי המוזרה של אנגליה

עוד 1,653 מילים

למקרה שפיספסת

הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

להבות ל"ג בעומר דועכות

החדשות המשמחות אחרי ל"ג בעומר: מדורות הן כבר לא מנהג חובה ברוב הבתים ● ההכנסות של חברת "יפאורה" ירדו ברבעון הקודם בכ-20% לעומת אשתקד - תוצאה מבורכת של הטלת מס הסוכר ● על מה לעזאזל חשבו בעיריית ירושלים כשעטפו ברשת את העצים בעיר? ● עוד סרטון מוצלח של "ויגן פרנדלי" מגשר בין הטבעונים לירוקים ● וחמישה עופות דורסים נחתו היישר לתוך בריכת חמצון בערבה

עוד 1,180 מילים

פוטין הוא סכנה לרבים מתושבי כדור הארץ, אבל גם לכדור הארץ עצמו

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, כידוע, פלש ובחש בשורה ארוכה של מדינות במהלך שנות שלטונו. הוא אחראי, ישירות או באמצעות רודנים בני חסותו, לכמה וכמה מלחמות אכזריות ומדממות, לפשעי מלחמה, לפשעים נגד האנושות, ולטבח עם לכאורה.

אפשר לומר די בביטחון שפוטין אחראי, במישרין או בעקיפין דרך הפרוקסים שלו, לפגיעה קשה או אנושה במיליוני בני אדם, שלא לומר עשרות מיליוני בני אדם. אנשים שאיבדו את חייהם, או את יקיריהם, או את ביתם, או את עולמם, או את שלמות גופם או את שלמות נפשם, או את מולדתם או את פרנסתם. מיליונים ברחבי העולם שהופגזו, או נאנסו, או עונו, או נבזזו, או נשחטו או הפכו פליטים.

אפשר לומר שפוטין אחראי, במישרין או דרך הפרוקסים שלו, לפגיעה במיליוני בני אדם שאיבדו את חייהם או חיי יקיריהם, את ביתם, מולדתם, פרנסתם, עולמם, שלמות גופם או נפשם

שלא לדבר על בני עמו שנכלאו, עונו, הורעלו, נרצחו, או נשכחו מאחור – גופות נרקבות על אדמת אויב.

אבל מעבר לכל בני האדם ברחבי העולם שפוטין אחראי לסבלם ברמה כזו או אחרת, פוטין הוא גם איום ממשי ואקוטי על שלומה ושלמותה של הפלנטה.

כידוע, גם בלי קשר לפוטין כדור הארץ בסכנה גדולה ועל ספו של מסלול בלתי הפיך לכיליון. משבר האקלים הגלובלי מאיים להחזיר את העולם – דרך שורת אסונות טבע קטלניים וקטסטרופות אקלימיות – לאותו מרק קדמוני מבעבע של נוזלים וגזים.

העולם, גם בלי קשר לפוטין, נמצא על זמן שאול. כדי לא להגיע לנקודת האל-חזור מתגייסים מנהיגי העולם, ברמה כזו או אחרת של יעילות, כדי להציב יעדים דחופים למעבר לאנרגיות ירוקות ולהפסקת פליטות החומרים המזהמים שחונקים את כדור הארץ. אבל פוטין?

פוטין חי בעולם הישן. בעולם שבו זה לגמרי סבבה להניע טורי משוריינים אינסופיים שמפגיזים מכל הבא ליד, להטיס אינספור מטוסים שיטילו אינסוף פצצות, לשגר אינסוף טילים ורקטות עם ראשי נפץ קונוונציונלים או לא.

לגמרי סבבה מבחינת פוטין להשתמש בנשק כימי, בפצצות מצרר, בפצצות דלק אויר, בפצצות זרחן, בפצצות תרמיט שממטירות אש בטמפרטורות של 3500 מעלות צלזיוס, מתפזרות ומתלקחות כמו זיקוקים על שטחים עצומים, ממטירות מוות וחורבן, ממיסות מבנים ומותירות פגיעות מחרידות של בשר חרוך עד העצם וכשל נשימתי או כשל תפקודי של איברי הגוף, וכמעט אינן ניתנות לכיבוי במים.

טילים כאלה, ששוגרו השבוע למפעל הפלדה אזובסטל במריופול, לחופיו הצפוניים של ים אזוב, שם התבצרו תחת מצור והפגזות רוסיות הלוחמים האחרונים של מריופול. אלה אמנם הסגירו עצמם בימים אלה לצבא הרוסי ולגורלם העלום, אך הההפגזות החריפות הולידו סכנה חדשה.

אבל מעבר לכל בני האדם ברחבי העולם שפוטין אחראי לסבלם ברמה כזו או אחרת, פוטין הוא גם איום ממשי ואקוטי על שלומה ושלמותה של הפלנטה

כותבת חברת הפרלמנט האוקראיני לסיה וסילנקו, יחד עם העיתונות האוקראינית העצמאית "קייב אינדיפנדט": יתכן שההפגזות על מפעל אזובסטל פגעו במאגרי המימן הגופרתי לחופי ים אזוב. אם תתרחש דליפה של הכימיקלים המסוכנים לתוך הים, הם יהרגו את כל הצמחייה והדגה ולמעשה את כל החיים בים הזה. הים ייעלם, והנזק הסביבתי יהיה גלובלי.

כזכור, פוטין לא מנופף רק בנשק כימי ובאדישות פושעת לאפשרות דליפת כימיקלים, אלא פלש באלימות לשני מתחמים של כורים גרעיניים, בצ'רנוביל ובז'פוריז'ה, הכור הגדול באירופה.

זוכרים את הפעילות חסרת האחריות של כוחות הצבא הרוסי בקרבת הכור בצ'רנוביל בתחילת המלחמה, כשהניע משוריינים, טנקים ונגמש"ים כבדים על הקרקע שכיסתה ערימות של פסולת רדיואקטיבית, וחייליו חפרו שוחות באותה אדמה – עד שהחומרים המסוכנים נחשפו שוב מעל פני האדמה ורמות הקרינה הרדיואקטיבית עלו, ופגעו בחייליו של פוטין עד שאלה הגיעו בהמוניהם להתאשפז בבית חולים אזורי.

יתכן שההפגזות על מפעל אזובסטל פגעו במאגרי המימן הגופרתי לחופי ים אזוב. אם הכימיקלים המסוכנים ידלפו לים, הם יהרגו את כל הצמחייה והדגה ולמעשה את כל החיים בים

ושווה לזכור גם את הפגזת הכור בזפוריז'יה, שגרמה לשריפת ענק במתחם וסיכנה את העולם בשואה גרעינית, שעל פי הערכות אנשי המקצוע עלולה הייתה להכפיל את אסון צ'רנוביל פי חמישים. למרבה המזל, האוקראינים כבשו את המתחמים מחדש.

פוטין לא מסתפק בזה. הוא מפזר גם איומים בנשק גרעיני על העולם. למעשה, כמעט כל דבר שאינו לרוחו, כולל סיוע צבאי הגנתי מוגבל למדינה שהותקפה צבאית על ידו, על אדמתה, ללא כל פרובוקציה – יכול להיות עילה לאיום בנשק גרעיני מצד פוטין או מצד שר החוץ שלו סרגיי לברוב.

אבל בשבועיים האחרונים, בטלוויזיה הממלכתית הרוסית (שופר שלטוני מובהק לאחר שכל ערוצי המדיה הביקורתיים נסגרו) – עלה איש הטלוויזיה דמיטרי קיסליוב, ושלף איום גרעיני ציורי ומופרע על בריטניה:

"אופציה נוספת היא להטיל במעמקי הים טיל תת מימי המכונה פוסידון, הוא ינוע למטרתו בעומק קילומטר ובמהירות של 200 ק"מ לשעה ויהיה בלתי ניתן לעצירה.

הוא יישא ראש נפץ גרעיני של 100 מגאטון, והפיצוץ התרמו-גרעיני של הטורפדו הזה ליד חופי בריטניה יגרום לגל צונאמי אדיר בגובה 500 מטר, שמכיל כמובן כמויות אדירות של קרינה רדיואקטיבית.

"הטורפדו יישא ראש נפץ גרעיני של 100 מגאטון, והפיצוץ התרמו-גרעיני ליד חופי בריטניה יגרום לגל צונאמי רדיואקטיבי אדיר בגובה 500 מטר, שיטביע את בריטניה"

ברגע שהצונאמי יכה בחופי האיים הבריטיים הוא יטביע את בריטניה, ומה שיישאר יהפוך למדבר רדיואקטיבי שלא ראוי למחייה למשך הרבה מאוד שנים".

וזה לא האיום הגרעיני המפורש היחיד שנשקף מכיוונו של פוטין. שמחה בלוטניק העלה בטוויטר פוסט עם תמונה שנוטרה בתכנית טלוויזיה רוסית, לפיה יש "סבירות כי במקרה של מלחמת עולם, המתקפה הגרעינית של פוטין תחל על שלוש הערים – לונדון, פריז וברלין תוך 200 שניות, והדגישה כי אף אחד לא ישרוד. לפי טענה זו, פצצות האטום הרוסיות מגיעות לברלין תוך 106 שניות, לפריז תוך 200 שניות, וללונדון תוך 202 שניות.

מפת מתקפה אטומית על ערי העולם בתכנית טלוויזיה רוסית – צילום מסך מהטוויטר של שמחה בלוטניק
מפת מתקפה אטומית על ערי העולם בתכנית טלוויזיה רוסית – צילום מסך מהטוויטר של שמחה בלוטניק

אבל זה לא רק הסיכון הגרעיני והרשלנות הפושעת בעיסוק בכימיקלים קטלניים ובחומרים רדיואקטיבים, אלא גם הפגיעה באוצרות הטבע של אוקראינה ושל העולם.

חיילים רוסים בחרקיב הפגיזו והרסו לחלוטין את המרכז היחיד למשאבים גנטיים של צמחים באוקראינה. במרכז הזה היה אחד מהאוספים הגדולים מסוגו בעולם.

ההפגזות הרוסיות הפכו עשרת אלפים דגימות של זרעי צמחים נדירים ויחודיים לאפר. ביניהם צמחים בני מאות שנים. דגימות גנטיות של צמחים שלא ניתן יהיה לשחזר נחרכו ופשוט נעלמו מן העולם. למעשה, היסטוריית הצמחים האלה נכחדה.

חוץ ממוזיאון הצמחים החשוב הזה, חלק גדול מהייצוא האוקראיני מתבסס על חקלאות. בעיקר על חיטה ושעורה. אוקראינה היא יצואנית החיטה החמישית בחשיבותה בעולם, והיא נקראת גם "סל הלחם של אירופה". או "אסם התבואה" העולמי.

החיטה הזו, שהייתה אמורה להזין יחד עם רוסיה שליש מהעולם, יוצאת מאוקראינה באוניות. אבל פוטין הטיל מצור על הנמלים ונתיבי השיט של אוקראינה בים אזוב ובים השחור, והחיטה נתקעה.

כעת אספקת המזון ועורקי החיים של מאות מיליוני בני אדם באירופה, אפריקה ואסיה, בסכנה. דיוויד ביסלי, ראש תוכנית המזון העולמית של האו"ם, הפציר בנשיא רוסיה לפתוח מחדש את הנמלים בטענה ש"מיליוני אנשים ברחבי העולם ימותו ברעב בגלל שהנמלים האלה נחסמים".

אספקת המזון ועורקי החיים של מאות מיליוני בני אדם באירופה, אפריקה ואסיה, בסכנה. ראש תוכנית המזון העולמית של האו"ם הפציר בפוטין לפתוח מחדש את הנמלים בטענה ש"מיליוני אנשים ברחבי העולם ימותו ברעב"

אם מישהו ינסה לעשות את תחשיב החיים שאבדו, נפגעו, אוימו, הועמדו בסכנה, או עדיין עומדים בסכנה ברחבי העולם בגללו, ויוסיף את התרחיש שהוא מנופף בו של שימוש בנשק גרעיני, שיאיץ באופן חסר תקנה את משבר האקלים הגלובלי, נדמה לי שמעולם לא היה אדם, מלבד אדולף היטלר, שהיווה כזה איום על הפלנטה.

רונית צח היא עורכת זירת הבלוגים של זמן ישראל. עיתונאית רוב חייה הבוגרים, עם חיבה מיוחדת לטריוויה אקטואלית. אמא לשתי בנות, חתול וחתולה

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,082 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

הקרב על ספריית חב"ד

תנועת חב"ד בברוקלין מנהלת תביעה משפטית נגד רוסיה בגין החרמת ספריית שניאורסון מזה שנים רבות ● במסגרת התביעה היא דורשת מהממשל האמריקאי להחרים נכסים רוסיים ככלי מיקוח להשבת הספרייה הנדירה ● כעת, על רקע המלחמה באוקראינה, ארה"ב החרימה את אחד הנכסים שחב"ד דרשה

עוד 1,104 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
קְרֵדִיט 133

בני גנץ כועס שלא נותנים לו את הקרדיט שמגיע לו. והוא צודק. הנה, תיקנו את זה למענו

עוד 1,195 מילים

העתירות שהוגשו לבג"ץ על ידי עיריית רעננה ותושבי העיר עסקו בהפגנות מול ביתו של ראש הממשלה בנט בלבד, אבל זה לא עצר מהשופטים לכתוב פסק דין חריף במיוחד על התנהלות המדינה בכל הנוגע לשיפוצי הבית והמעון הרשמי בבלפור ● היועמ"שית חשפה את הסדר ניגוד העניינים המלא שלה ● ובעניין אלון קסטיאל, ועדת השחרורים עשתה טעות - אבל לא זו שהמבקרים מטיחים בה

עוד 1,293 מילים

רינאוי זועבי בשיחות סגורות: לא מתכוונת להוביל לבחירות

בנט: "המעשה הכי ציוני שעשיתי היה להקים ממשלת הצלה כשידעתי שתופעל נגדי מכונת רעל" ● יו"ר בל"ד מבהיר: אעלה את החוק לפיזור הכנסת להצבעה ביום רביעי ● זנדברג: ״הרוחות נרגעו, רינאוי זועבי לא תפיל את הקואליציה" ● הניו יורק טיימס: רוסיה הוציאה להורג שבויי מלחמה אוקראינים בבוצ'ה ● חשד למקרה ראשון של אבעבועות הקוף בישראל

עוד 32 עדכונים

מצעד האיוולת של הקואליציה

ממשלת בנט-לפיד מאבדת את הלגיטימיות שלה מיום ליום ● היא נשענת עתה על קואליציה של 59 ח"כים ונתונה לסחיטה כמעט על גבול השוחד הפוליטי ● הממשלה לא יכולה לנהל את המדינה כשהיא עסוקה במרדף מתמיד אחר ח"כים פורשים ● ייתכן שבנט ולפיד צריכים להכריז כי הממשלה הגיעה לסוף דרכה וללכת לבחירות ● פרשנות

עוד 627 מילים

חצי מהלקוחות בעולם

נשים אחראיות ל־80% מההחלטות הקשורות בהוצאות הבריאות של המשפחה אבל חברות הפמטק עדיין מתקשות לגייס משקיעים ● בישראל פועלות 130 חברות פטמק – 40% מהן הוקמו על ידי נשים – שמנסות לקדם ולשפר את התחום שעדיין לוקה בהטיה מגדרית ● ב־2021, החברות הישראליות גייסו כ־160 מיליון דולר והפוטנציאל הכלכלי עדיין בחיתוליו: "נמאס מחוסר השוויון"

עוד 1,009 מילים

ההשפעה של חוק הלאום על החיים עצמם - זניחה

בדיקת זמן ישראל אחרי ארבע שנים, חוק הלאום שוב מעורר סערה - אבל תומכיו, מתנגדיו, משפטנים ואנשי ציבור מתקשים להצביע על שינויים שהחוק חולל בפועל ● משפטנים מתבססים עליו מעט ● מעמד השפה הערבית דווקא עלה ● האפליה לא החמירה ● ועם זאת, ייתכן שהחוק בלם מגמת שינוי במעמד המיעוטים בישראל - ועוד יפגע בהם בעתיד ● "החוק פוגע דווקא משום שאין לו השפעה מעשית, כי הוא מיותר"

עוד 2,342 מילים ו-1 תגובות

מה מצב חומרי ההדברה בפירות ובירקות? תלוי את מי שואלים

משרדי החקלאות והבריאות פרסמו בימים האחרונים דוחות על היקף שאריות חומרי ההדברה בירקות ובפירות ● לפי משרד החקלאות, מספר החריגות שולי והמצב הולך ומשתפר משנה לשנה ● לפי משרד הבריאות, מספר החריגות גדל בהתמדה והמצב מדאיג ● למי להאמין?

עוד 1,255 מילים

רינאוי זועבי על התנהלותה בעתיד מול הקואליציה: "יכול להיות שאני אתמוך בה מבחוץ"

באשר להצעה לפיזור הכנסת אמרה חברת הכנסת: "אצביע על פי מצפוני" ● לפיד שוחח עימה, והשניים קבעו להיפגש ביום ראשון ● דיווח: רינאוי זועבי שיתפה את ינון אזולאי מש"ס בכוונתה לפרוש, הוא עדכן את דרעי, וזה - את נתניהו ● בגלל ההתפרעויות בהר מירון הוחלט על הפסקת ההילולה ● הליכוד הודיע שיתנגד להצעת החוק "ממדים ללימודים" ● בשל האלימות בתי החולים הושבתו ליממה

עוד 55 עדכונים

חזרה של איראן להסכם אינה בהכרח צעד רע עבור ישראל

מצב שבו איראן מרוסנת ומפוקחת ללא כמויות אורניום מועשר המספיקות לכמה פצצות, יאפשר לישראל להגדיל את מרחב ההחלטה ולהתארגן טוב יותר לאופציה הצבאית ● לכן ביקורו של גנץ בוושינגטון יתמקד יותר בגיוס משאבים: במערכת הביטחון גיבשו רשימת דרישות מהאמריקאים ובראשה תוספת כוח לחיל האוויר ● לא מן הנמנע שביידן יכריז בביקורו בישראל על חבילת סיוע חדשה ● פרשנות

עוד 734 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה