"פועלי כל העולם התאחדו!" - מי זוכר את הסיסמה ההיא?

כרזת אחד במאי
כרזת אחד במאי

החלטתי לנסות לכתוב פוסט על האחד במאי, יום הפועלים הבינלאומי. "אחד במים" קראנו לו בלגלוג בילדותנו, בקיבוץ. לפתע הבליחה בזיכרוני, בהצתה מאוחרת, הסיסמה שנישאה סביבנו באותו יום אביב חגיגי: "פועלי כל העולם התאחדו!". הסיסמה הזאת ביטאה, כמובן, סולידריות עם העמלים, עם המנוצלים ועם קשי היום באשר הם.

לפתע הבליחה בזיכרוני הסיסמה שנישאה סביבנו באותו יום אביב חגיגי: "פועלי כל העולם התאחדו!" וביטאה סולידריות עם העמלים, עם המנוצלים ועם קשי היום באשר הם

היום, מן הסתם, היו עושים ממנה ג'ינגל, זמריר בעברית צחה. אבל אותה סיסמה לקוחה מתוך טקסט רציני וכבד ראש במיוחד: "פועלי כל העולם התאחדו!" זה המשפט הפותח את המניפסט הקומוניסטי, הנחשב לטקסט המכונן של הקומוניזם בעולם כולו. מחברו העיקרי היה קרל מרקס בכבודו. המניפסט פורסם לראשונה בלונדון ב-1848 ובהמשך תורגם מגרמנית לעשרות שפות.

האתוס "האדום", הסוציאליסטי, נחגג בעצרות ובטקסים של ארץ ישראל העובדת, ובייחוד בקיבוצים ובתנועות הנוער החלוציות של השמאל. רבים מהשירים ששרנו בנעורינו והספרים ש"הוסללנו" לקרוא היו ספוגים מסרים סוציאליסטיים ורגשי הזדהות עם העמלים.

*  *  *

הצייר והסופר יאיר גרבוז, בוגר תנועת הנוער העובד והלומד, סיפר לימים בדרכו הסאטירית על אותם טקסים, עצרות וסמלים:

"אני בעצם נולדתי בתוך עצרת. מין עצרת הגשמה כזאת [הכוונה ליעד העליון של הגשמה בקיבוץ שהוצב בפני חניכי תנועות הנוער, ש.ט]. כל הזמן היו לפני עינינו שלטים, כרזות וסיסמאות. וכל הזמן חגיגות. פעם זה עם טנא על הראש, ואם לא טנא אז כד. ואם לא כד אז דגלונים. ולי היה מובן מאליו שהעולם מתקיים על במה וכל הדברים גזורים מאחוריך בקרטון. וכל הזמן חוגגים. וכולם גם מרוצים מאוד מכך".

הדגל נחשב לסמל מקודש וטעון במיוחד. עצרות, חגיגות ומפקדים נפתחו בטקס של הנפת דגלי הלאום. בתנועות השמאל הונף כמובן גם הדגל האדום. וכה אמר יצחק טבנקין מנהיג הקיבוץ המאוחד בעת שנשא דברים בפני חניכים, בתחילת שנות החמישים של המאה הקודמת:

"דגל האנושות, דגל תנועת הפועלים, דגל שחרור עם ואדם – הוא הדגל שישחרר את עמנו".

במסיבות ובחגיגות שהתקיימו בתנועות הנוער הודגשו נושאים לאומיים לצד מוטיבים הקשורים באדם העמל וב"חג העמלים" – האחד במאי. כאמור, הודגשו גם הסולידריות הבינלאומית וההזדהות עם העמלים באשר הם. העלו שם על נס את מהפכת אוקטובר ומנהיגיה, את כורי הפחם המנוצלים, את הנדכאים והמקופחים, לרבות ילדים, בכל רחבי העולם.

"אני בעצם נולדתי בתוך עצרת", כתב יאיר גרבוז. מין עצרת הגשמה כזאת. כל הזמן היו לפני עינינו שלטים, כרזות וסיסמאות. וכל הזמן חגיגות. פעם זה עם טנא על הראש, ואם לא טנא אז כד. ואם לא כד אז דגלונים"

חג העמלים, האחד במאי, אותו מועד כמעט נשכח, מבטא גם מאבק לשיפור תנאי העבודה וסולידריות בין ארגוני עובדים. הסתדרות העובדים הכללית הפכה מועד זה ליום חג בשנות העשרים של המאה הקודמת.

רוב מקומות העבודה הושבתו באותו יום, בחלקם היה זה "יום בחירה". כלומר, עובדים שחפצו בכך הורשו להיעדר מהעבודה. נערכו כינוסים ועצרות וכן מצעדים ששטפו רחובות ראשיים בערים הגדולות. בין אלפי הצועדים היו רבים שהגיעו בהסעות מאורגנות מערי שדה ומקיבוצים.

האחד במאי בגרסתו הישראלית התחיל לדעוך בשנות התשעים. אירועי החג הצטמצמו. בחלק ממקומות העבודה עדיין מתקיים "יום בחירה". ארגוני שמאל קיצוניים עדיין מקיימים מצעדים, כגון צעדה של ארגון "אחדות" האנרכו-קומוניסטי. אותה צעדה עוברת במושבה הגרמנית של "חיפה האדומה". במכללה החברתית-הכלכלית בחיפה מתקיים זו השנה ה-15, בשיתוף עם הסינמטק, "פסטיבל חיפה לסרטי פועלים". הפעם הפסטיבל הזה נפתח ב-30 לאפריל, יימשך שלושה ימים ונושאו: המלחמה באוקראינה והשלכותיה השונות.

הבולט בין השירים שהושרו בעצרות האחד במאי ובטקסים החגיגיים היה המנון השמאל הפוליטי "האינטרנציונל". מילותיו המקוריות חוברו בצרפתית ב-1871, על-ידי אז'ן פוטייה. המלחין היה פייר דגייטר. השיר חובר בעקבות דיכוי הקומונה הפריזאית במהלך המלחמה בפרוסיה ותורגם לעשרות שפות.

חג העמלים, האחד במאי, אותו מועד כמעט נשכח, מבטא גם מאבק לשיפור תנאי העבודה וסולידריות בין ארגוני עובדים. הסתדרות העובדים הכללית הפכה מועד זה ליום חג בשנות העשרים של המאה הקודמת

הוא היה להמנונו של האינטרנציונל הסוציאליסטי, הארגון הבינלאומי של מפלגות סוציאל דמוקרטיות. סוציאליסטים מכל הסוגים – קומוניסטים, אנרכיסטים, סוציאל דמוקרטיים – שרים אותו עד היום. לנוסח העברי אחראי המשורר אברהם שלונסקי שהיה מקורב מאוד לתנועות השמאל.

"האינטרנציונל" היה פופולרי במיוחד בארצנו בעיקר בשנות החמישים. וכך השיר מתחיל:

"קום התנערה עם חלכה
עם עבדים ומזי רעב
אש הנקמות הלב ליחכה
לקראת אויב היכון לקרב.

עולם ישן עדי היסוד נחריבה
מגב כפוף נפרוק העול
את עולמנו אז נקימה
לא כלום אתמול, מחר-הכול".

אותו המנון נודע עורר לימים הסתייגויות של אנשי קיבוצים. הובעה סלידה מביטויי אלימות ונקמנות כמו "אש הנקמות הלב ליחכה", "זה יהיה קרב אחרון במלחמת עולם". ונשמעה גם טענה שאין מלחמות עולם טובות.

השירה בציבור הייתה כמעט לפולחן בתנועות הנוער החלוציות. השירים הפופולריים ביטאו הזדהות עם הרעיונות הגדולים, האוטופיים ושייכות ל"יחד" רב עוצמה.

אותו המנון נודע, האינטרנציונל, עורר לימים הסתייגויות מאנשי קיבוצים וסלידה מביטויי אלימות ונקמנות כמו "אש הנקמות הלב ליחכה", "זה יהיה קרב אחרון במלחמת עולם". ונשמעה טענה שאין מלחמות עולם טובות

היו אלה שירים כמו "שיר המחנה" של אברהם לוינסון עם הלחן של דוד זהבי, לאמור:

"מסבלות גורל פרוע
ממצוקות חיי רזון
מאתמול בלתי ידוע
ומחר ללא חזון
ציבורנו מלוכד למחנה עמל אחד".

או השיר "סער הרשע (מילים קז'יז'אנובסקי, הלחן פולני, המתרגם לעברית לא ידוע):

"…הניפו דגלנו, דגלנו הניפו
אל חיל, אל מורך,
אחים נתעודד
…ישר מפעלנו
הלאה, קדימה –
העם העובד".

אחדים משירי המהפכה והמרד דוקלמו ברוב פאתוס במקהלה מדברת. חלקם חוברו בישראל, חלקם תורגמו משפות זרות. לימים כונו השירים הללו "שירי המשיחיות האדומה".

המילים טעונות הפאתוס חדרו, כדברי המשורר חיים גורי, "אל תת ההכרה הריתמית הנחרזת". לדבריו, לא הייתה שום נימה של ריחוק או טיפת אירוניה בדרך שבה הושרו אותם שירים. היה משהו רליגיוזי בשירי הנשמה המזומרים וכן בשירים הפלקטיים שקידשו את הכיסופים לצדק ולעילוי האדם. חיים גורי דיבר גם על "הנהייה המשכרת אחר עולם המהפכה" שהתגלתה לימים ככוזבת. "דפקו לנו את השכל" הוא אמר.

היו גם שירים יותר רכים שהתאפיינו ברומנטיקה, ברגשנות גואה ובערגה אל היפה והנשגב. שרו שירי חלוציות ובניין המולדת, שירי עבודה, טבע ונוף, וכמובן – גם שירי אהבה. שירים רוסיים סוחפים עם מילים מתורגמות או טקסט עברי שהולבש על לחן רוסי תפסו מקום בולט ברפרטואר השירה בציבור.

היה משהו רליגיוזי בשירי הנשמה המזומרים וכן בשירים הפלקטיים שקידשו את הכיסופים לצדק ולעילוי האדם. גורי דיבר גם על "הנהייה המשכרת אחר עולם המהפכה" שהתגלתה לימים ככוזבת. "דפקו לנו את השכל" הוא אמר

ראשי תנועות הנוער והתנועות הקיבוציות החשיבו מאוד טקסים וסמלים. הם נתפסו כשוברי שיגרה, כמגבירים סולידריות וכמבטאים גאוות יחידה ותחושת "יחד" רב עוצמה.

הסגידה לסמלים וטקסים, לעצרות ומצעדים, נמשכה עד סוף שנות השישים. לימים גברו ההסתייגויות מאותה טקסיות כמעט פולחנית. היא כבר נראתה שמרנית וארכאית. המסתייגים הושפעו גם מסוף הסגידה לרוסיה ולקומוניזם ומתחילת ההיפתחות לתרבות מערבית ולרוחות פרצים מבחוץ.

אותה טקסיות ארכאית ששלטה בעצרות האחד במאי בקיבוץ מוצגת כנלעגת ברומן הביכורים של עמוס עוז "מקום אחר", שיצא לאור ב-1966. כל גיבורי הרומן הם אנשי קיבוץ. עוז, אז צעיר וסרקסטי, חבר קיבוץ חולדה, תיאר התרחשות גרוטסקית: גשם פתאומי הגחיך והבריח נואמים נמלצים, מפריחי פראזות. כוחות הטבע הביסו קלישאות עבשות:

"כדרכנו בכל ראשון במאי הקפנו את המדשאה הגדולה בדגל העם והמעמד וכוננו במה קטנה והצבנו הרבה ספסלי עץ מנגד…קרשי הבמה נעטפו אריג אדום לבן. בתווך הייתה הסיסמא 'עמלי כל העולם התאחדו' כתובה באדום עלי ירוק ומעוטרת ענפי ברוש…מטעם מרכז הקיבוצים נשלח אלינו איזיה גורביץ-גלעד לשאת את דבר התנועה…רוח קלה שיחקה בבלוריתו המכסיפה…

בחמש אחר הצהריים נפתחה עצרת החג על-ידי מונדק זוהר שהכריז כי נתכנסו כולנו כאן עכשיו לחוג את חג העבודה, יום המסמל את אחוות פועלי כל הארצות…

נערה גוצה, לבושה חצאית של תכלת וחולצה לבנה, קראה מתוך העיתון את מנשר המזכיר הראשי של תנועת העובדים. הקהל שר את המנון המעמד. "קום התנערה עם חלכה, עם עבדים מזי רעב" והוסיף ושר "תחזקנה"… לאחר מכן קם מונדק שנית והודיע כי את דבר התנועה יישא החבר איזיה גורביץ-גלעד שהוא מוותיקי המפלגה והתנועה.

…איזיה גורביץ גלעד מנמיך קולו וקובע מלה מוטעמת אחר מלה מוטעמת: 'נביאי ישראל היו הראשונים שנתנו לעולם את רעיון הצדק הסוציאלי'. אור נרות החשמל מקיף את הנואם, בלוריתו מכסיפה כקסדה של לוחם אלמוני…כאן, בנקודה הזו, נתפרץ הגשם.

לא בהדרגה בא הגשם. כמהלומה פתאומית ניתך באחת. הלם בנו כאגרוף עטוי כפפה צמרירית…הצמרות הוכו אד לחלוחי. אד עכור סגר על הפנסים וכופף את אורם לחוק חדש. מרזב של פח ניגן המיית נכאים. הקהל, כמובן מאליו, זינק ממושבו ואץ בערבוביה לחפש מחסה.

גם על הבימה הייתה תנועה. איזיה גורביץ-גלעד חפן את דפי נאומו ותחבם לכיסו ואמר באין לו שומע: 'עלי להפסיק בנקודה זו. יורד גשם'. מונדק זוהר, מתכווץ תחת קילוחי המים הוסיף: פורס מאז'ור. כוח עליון".

שלומית טנא היא עיתונאית לשעבר (ב"על המשמר" ובהמשך ב"ידיעות אחרונות")..יוצאת קיבוץ. ב-1981 החלה בסיקור עיתונאי שוטף של הקיבוצים. רוב הקיבוצניקים לא הורגלו עד אז לחשיפה פומבית של חייהם, והתייחסו לסיקור כאל הוצאתה החוצה של כביסה פנימית-משפחתית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,277 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום שני, 16 במאי 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

כלפון נפל קורבן לפרנויות של בנט

אתמול בלילה פינה יום טוב כלפון את חדרו בכנסת ונסע בעצב לביתו ● כלפון היה אחד הח"כים הנאמנים ביותר בימינה ובסביבתו מרגישים שראש הממשלה עשה לו עוול ● בנט מצדו מנסה לתקן את המצב על ידי מינוי ניר אורבך לשר לענייני התיישבות ● הבעיה: התפקיד הובטח ליו"ר הבית היהודי חגית משה ● היא אינה רוצה בו, אבל היא גם לא מעוניינת שיריבה אורבך יקבל את הכיסא ● פרשנות

עוד 814 מילים ו-1 תגובות

שקד מזהירה: נטיל וטו על שינויים בחוק הלאום

כהנא על הבנייה בכפרים הבלתי מוכרים: פועלים אחרי שנים של הזנחה - לא הייתי עושה מזה עניין ● בני גנץ הקריא בישיבת הסיעה וואטסאפ ויראלי שהגיע אליו והזהיר: "המדינה היהודית בדרך לגבולות גדרה-חדרה" ● שר הרווחה: ״שירותים רבים במשרד הופרטו לאורך השנים אך במקביל לא נבנה מערך פיקוח הולם ויעיל" ● המשטרה עצרה בצומת תפוח פלסטיני חמוש בגרזן שתכנן לבצע פיגוע

עוד 10 עדכונים

בישראל, כמו במקומות אחרים, הזכות להפלה תמיד נקשרה לשליטה של נשים על גופן ועל גורלן ● מאמצים להגביל את הזכות הזאת מסיבות דתיות, לאומיות ותרבותיות הולכים יד ביד עם ניסיונות לצמצם את מעמדן של נשים בחברה ולמעשה להפוך אותן, למרות כל הישגיהן, לאזרחיות סוג ב' ● דעה

עוד 1,300 מילים

בפסק דין שניתן היום, דחה בג"ץ את העתירות נגד הקמת הרכבל לעיר העתיקה בירושלים, תוך קביעה כי אין בחסמים בעלי אופי דתי כדי לעצור את הפרויקט ● בכך מאותת בית המשפט כי במקרה של התנגשות בין החלטות של רשויות השלטון לבין שמירה על אינטרסים דתיים - ידן של הרשויות על העליונה ● פרשנות

עוד 840 מילים

למקרה שפיספסת

דברים שלמדתי מאורי

אורי סביר, מי שהיה מנכ"ל משרד החוץ וראש משלחת ישראל למשא ומתן עם הפלסטינים ואחר כך עם סוריה, הלך לעולמו בגיל 69. אורי היה גדול הדיפלומטים הישראלים בדורנו, והשתייך לקבוצה מצומצמת ביותר של אישים שהשפעתם על ההיסטוריה הישראלית הייתה מכרעת.

אורי סביר, שהיה מנכ"ל משרד החוץ וראש משלחת ישראל למו"מ עם הפלסטינים ועם סוריה, הלך לעולמו. אורי היה גדול הדיפלומטים הישראלים בדורנו, והשפעתו על ההיסטוריה הישראלית הייתה מכרעת

זכיתי לעבוד לצידו בשנות הגאות והשפל של תהליך השלום, וללמוד מקרוב כמה שיעורי-מפתח על אסטרטגיה, מדינאות ודיפלומטיה. הנה 3 דברים, מתוך רבים, שלמדתי מאורי:

1. כן, אפשר

אם פוליטיקה היא אמנות האפשרי, מדינאות ודיפלומטיה במיטבן הן אמנות הפיכת הבלתי-אפשרי לאפשרי. בשיבתו כמנהל המשא ומתן, הצליח סביר לשנות את נתיב ההיסטוריה של הסכסוך הישראלי-פלסטיני.

הוא העלה את הסכסוך על פסים של משא ומתן מדיני, תוך שבירת הטאבו על אש"ף כנציגו הלגיטימי היחיד של העם הפלסטיני, והקמתה יש מאין של ישות מדינית פלסטינית בתחומי עזה ואיו"ש, היא הרשות הפלסטינית.

המהלכים הללו נעשו תחת התנגדות קשה, אלימה ועיקשת של מתנגדי ההסדר בצד הישראלי והפלסטיני. אבל העובדה שהסכמי אוסלו שורדים עד היום, ועדיין מהווים את הבסיס למדיניות ישראל ולמדיניות אש"ף והרש"פ, מעידה על מוצקותם האסטרטגית.

הלקח הוא שגם "הדברים הגדולים", אלו שממשלות ישראל ורבים מאזרחי ישראל מעדיפים להדחיק, להזניח, להשאיר במעמד המסוכן והמזיק של "סטטוס קוו" מדומה, הדברים הגדולים הללו כן ניתנים לשינוי.

מהלכי אוסלו נעשו תחת התנגדות אלימה ועיקשת של מתנגדיו בצד הישראלי והפלסטיני. אבל העובדה שהסכמי אוסלו שורדים עד היום כבסיס למדיניות ישראל ולמדיניות אש"ף והרש"פ, מעידה על מוצקותם

הם מחייבים תעוזה, נחישות, התמדה, תשלום מחירים לאומיים ואף אישיים של העוסקים המלאכה, אבל הם אפשריים.

2. חיוניות הפשרה

סכסוכים בין-לאומיים ותוך-לאומיים הם קשים, מורכבים ולעיתים מתמשכים. הסכסוך הישראלי-פלסטיני מתמשך כבר יותר מ-100 שנה, וסופו אינו נראה באופק.

בשיח הישראלי רווח בתקופות קודמות השימוש במושג "פשרה". תוכניתו של יגאל אלון קראה ל"פשרה טריטוריאלית". תוכניתם של משה דיין ושמעון פרס קראה ל"פשרה פונקציונלית". אולם מזה שנים רבות נעלמה המילה הזו מן הלקסיקון הישראלי.

ככל שגברה עוצמתה האבסולוטית והיחסית של ישראל – מול הפלסטינים בפרט והעולם הערבי בכלל – במישור הצבאי, הכלכלי וגם המדיני, כך גוועה ההכרה בצורך ב"פשרה".

אורי היה אמן של פשרות. פשרות מתוחכמות, יצירתיות, נועזות ומרחיקות-ראות. את הפשרות עיצב מתוך ראייה אסטרטגית המבחינה בין ההכרחי, אותם מרכיבים שעליהם לא ניתן להתפשר, לבין אלמנטים אחרים, גם אם חשובים, אבל כאלה שניתן להתפשר עליהם במסגרת "חבילה" של תן וקח סביב שולחן המשא ומתן.

כך למשל, בנושא ערביי ישראל הוא לא היה מוכן להתפשר, והדף כל נסיון לכרוך סוגיות הקשורות בהם ביחד עם המשא ומתן עם אש"ף. כך למשל, הוא התנגד נחרצות לשילובו של ח"כ אחמד טיבי כיועץ לערפאת, ודחה כל גישה שחתרה לטשטוש ההפרדה בין הפלסטינים באיו"ש ובעזה לבין הפלסטינים אזרחי ישראל.

אורי היה אמן של פשרות. פשרות מתוחכמות, יצירתיות, נועזות ומרחיקות-ראות. את הפשרות עיצב מתוך ראייה אסטרטגית המבחינה בין ההכרחי – לבין אלמנטים, גם אם חשובים, שניתן להתפשר עליהם

הוא הבין לעומק, הן כנושא ונותן מדיני מקצועי והן כאדם בעל רגישות ואמפתיה, את המניעים והאינטרסים של הצד הפלסטיני. כנושא ונותן הוא שאף ליצור שיווי משקל חדש ויציב בראייה ארוכת טווח, רב-שלבית. מהצהרת העקרונות של אוסלו, דרך הסכם הביניים, אל הסכם קבע, וידע להקיף בראייתו ובחשיבתו את כל טווח הזמנים ומרחב השיקולים, הסיכונים וההזדמנויות.

אש הממשלה שמעון פרס עם אורי סביר בסיור בבאר שבע, אפריל 1985 (צילום: חנניה הרמן/לע"מ)
אש הממשלה שמעון פרס עם אורי סביר בסיור בבאר שבע, אפריל 1985 (צילום: חנניה הרמן/לע"מ)

משפט מרחיק-ראות שאמר לי לאחר חתימת הסכם הביניים נצרב בזכרוני – "אנחנו הצלחנו יותר מדי. כפינו עליהם דברים שהם לא יוכלו לעמוד בהם".

כן, קשה מאוד להגיע לפשרה ששני הצדדים יראו בה ניצחון ויתמידו לשמור עליה לאורך שנים ודורות. במקום ההכרה בצורך בפשרה, השתלטה מאז סוף שנות ה-90' על השיח הישראלי רוחה הרעה של ה"הכרעה", מונח חסר-שחר במאה ה-21 כמעט בכל הקשר בינלאומי, ובוודאי בהקשר הישראלי-פלסטיני.

כאז כן היום, המדיניות הנכונה מול הסכסוך הישראלי-פלסטיני היא מדיניות של פשרה, שתביא בחשבון את הצרכים והאינטרסים של שני הצדדים ותיצור מציאות חדשה ויציבה.

כן, קשה מאוד להגיע לפשרה ששני הצדדים יראו בה ניצחון ויתמידו לשמור עליה לאורך שנים ודורות. במקום ההכרה בצורך בפשרה, השתלטה מאז סוף שנות ה-90' על השיח הישראלי רוחה הרעה של ה"הכרעה"

3. האנושי הוא הממשי

עבור האזרח/ית הישראלי/ת, או הפלסטיני/ת, מדיניות חוץ ובטחון היא מושג מופשט, עמום ומרוחק. באנגלית משתמשים במונח – High policy, אי שם בגבהים. פוליטיקאים רבים עושים מאמצים כדי למצב את עצמם כ"מורמים מעם", מתוך הנחה שכך יגבירו את הפופולריות שלהם. מדינות משקיעות אמצעים רבים כדי לייצר נראות וסמליות גרנדיוזית למנהיגי/ות ומוסדות האומה.

אבל, כמאמר הקלישאה, "בסוף כולם בני אדם". ההחלטות הגדולות ביותר מתקבלות על ידי אנשים, וכוחם של יחסים בינאישיים לשנות מציאות בינלאומית הוא רב. הדיפלומטים הגדולים בהיסטוריה, דוגמת בנימין זאב הרצל, היו גם אמנים של יחסים בינאישיים.

לאורי הייתה כריזמה שמילאה כל חדר, חוש הומור דק, ויכולת פנומנלית ל"קריאת" בני שיחו וליצירה מהירה של קשרי אמון פוריים. מול בן שיחו העיקרי בצד הפלסטיני, אבו עלא, הוא יצר קשרי חברות של ממש. מול בן שיחו הסורי, וואליד מועלם, הוא יצר מיידית דיאלוג משמעותי, אתגר עצום כשמדובר בשליח של משטר-האימים של אסד. מול בני שיחו האמריקאים, בראשם השליח המיוחד לשיחות השלום דניס רוס, הוא קיים דיאלוג אינטימי שהביא הישגים אדירים לישראל. ועבודתו מול המתווכים הנורווגים טרייה לארסן ומונה יול – שהפכו חברים קרובים גם כן – היא דוגמה ומופת לדיפלומטיית-תיווך אמיתית, הנלמדת בבתי ספר לדיפלומטיה.

בשיאו של המשא ומתן על הסכם הביניים "אוסלו ב'", היו מאות ישראלים ופלסטינים ספונים בבתי מלון בטאבה ובאילת, נושאים ונותנים בעשרות קבוצות עבודה, חיים, אוכלים וישנים באותו מתחם לאורך חודשים ברציפות. הקשרים האנושיים שנוצרו ביניהם, בהשראתם של אורי ואבו עלא, היו חיוניים להצלחת המשא ומתן.

לאורי הייתה כריזמה שמילאה כל חדר, חוש הומור דק, יכולת פנומנלית ל"קריאת" בני שיחו בצד הפלסטיני, הסורי, האמריקאי או הנורווגי, וליצירה מהירה של קשרי אמון פוריים, דיאלוג משמעותי או אינטימי ולעתים חברות

ועכשיו, השתמשו בשלושת הלקחים הללו כסרגל למדידת מצבנו בשעה זו

  1. ממשלת ישראל מודיעה, לא בתדהמה אבל בנחרצות, ש"אי אפשר" לקיים אפילו הידברות מדינית בסיסית עם הפלסטינים.
  2. בראש הממשלה עומד מי שהתוכנית המדינית שלו כונתה "תוכנית ההרגעה, עושים מה שטוב לישראל" – ולעזאזל הצד השני. עמיתו-לשעבר לדרך במפלגת "הבית היהודי", בצלאל סמוטריץ', דוגל ב"תוכנית ההכרעה". אף מנהיג/ה לא נושא/ת את דגל הפשרה, ובשיח הישראלי אין תוכנית פשרה מדינית לסיום הסכסוך.
  3. על פי סקרי דעת קהל הציבור הישראלי הולך ומתרחק מתפיסת הפלסטינים כבני אדם, והגזענות ו"העליונות היהודית" מרימות את ראשן המכוער כלפי ישראלים ערבים, ישראלים יוצאי אתיופיה, יוצאי רוסיה ועוד.

מול המציאות הקשה הזו קל להתייאש. אבל הדבר העיקרי שלמדתי מאורי, וראיתי אותו מבצע פעמים רבות, הוא לעולם לא להתייאש. גם תחת הנסיבות הקשות ביותר, בתקופת פיגועי-התופת ברחובות ירושלים ותל אביב, או כשנדמה היה שכלו כל הקיצין ולא ניתן יהיה להגיע להסכם, כשמשברים מדיניים וביטחוניים היכו שוב ושוב, אורי תמיד חיפש ומצא מהם מוצא. הוא לא ויתר על החתירה לשלום ולעתיד טוב יותר עבור שני העמים והאזור כולו. עבורי, זוהי צוואתו.

ערן עציון הוא יזם מדיני ופוליטי, דיפלומט בכיר לשעבר, כיהן כסגן ראש המועצה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה, וכראש התכנון המדיני במשרד החוץ. המוטו שלו הוא: Speak Truth to Power. מאמין שהמפתח לעתיד ישראל, והעולם החופשי, הוא מהפיכה בשיטה הדמוקרטית

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,045 מילים
עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

"בישראל לא מבינים את חשיבות השיח כאמצעי להפגנת כבוד כלפי האחר"

מהמלחמה באוקראינה, דרך הגרעין האיראני ועד לעליית האנטישמיות בגרמניה: ג'רמי יששכרוף, שגריר ישראל היוצא בגרמניה, מסכם ארבע שנים דרמטיות ומסביר למה סירב לדבר עם מפלגת "אלטרנטיבה לגרמניה" ומה דעתו על המלחמה הקרה החדשה ● "בעידן שאחרי המלחמה, אנשים התביישו להיות אנטישמים, אבל אם תגרד את פני השטח, תגלה שהיא צפה ועולה"

עוד 1,279 מילים

רע"ם: הושגה הסכמה עם הקואליציה, שתאפשר בנייה ביישובים הלא מוכרים בנגב

לראשונה מאז התעוררה פרשת ילדי תימן ייפתח קבר כדי לערוך בדיקה גנטית ● הותר לפרסום שההרוג במבצע בחאן יונס ב-2018 הוא מחמוד ח'יר א-דין ● על רקע הפרסומים על א-דין קרא ליברמן לשינוי חוק הלאום ● הפרקליטות ביקשה לתקן את כתב האישום נגד נתניהו כך שייכתב שפגישת ההנחיה נערכה "במועד לא ידוע" ● גנץ נגד בנט: לרבים מגיע קרדיט ואתה אומר רק אני ואני

עוד 51 עדכונים

"המאכל הלאומי של ישראל הוא חומוס, לא סטייק"

צריכת הבשר בישראל קפצה בשנים האחרונות ב-50% ומדרגת אותנו בצמרת הקרניבורים בעולם ● למעשה, הישראלי הממוצע צורך בשנה 20 ק"ג בשר ו-64 ק"ג עוף ● הממשלה התחייבה לעודד מעבר למזון מהצומח, אך בפועל מעודדת יבוא בשר בזול ● ארגוני סביבה ובריאות אומרים כי הנתונים הם קריאת השכמה דחופה לפעולה מה גם שהפחתת צריכת בשר היא תנאי למאבק במשבר האקלים

עוד 1,512 מילים

סער נגד גנץ: חידוש הכנסת פועלים - לא צודק ולא נכון

פריג׳: צעד חכם ונכון ● זעם במשטרה על בר-לב על רקע ההוראה לחקור את התנהלות השוטרים בהלווית אבו עאקלה ● סמוטריץ׳: אבו עאקלה - חלק ממכונת המלחמה הערבית ● הנשיא הרצוג ייצג את ישראל בהלוויית נשיא איחוד האמירויות ● יאיר לפיד ספד לאורי סביר: תרומתו למדינת ישראל עצומה ומורגשת עד היום ● רם שפע על חיבור למרצ: שיתכבדו ויחברו למשותפת

עוד 18 עדכונים

ישראל צריכה לדאוג לכך שעיתונאים המתעדים את מה שמתרחש בשטחים לא ייפגעו בעת מילוי תפקידם ● לבנון הולכת לבחירות: אלפים המתגוררים בחו"ל כבר הגיעו לקלפיות ● הרומן בין המדינות הערביות לרוסיה ממשיך לפרוח ● תיירות זרות הוטרדו מינית באזור הפירמידות ● והשבוע לפני 55 שנה, שר סובייטי העביר מידע שגוי לבכירי הצבא המצרי ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,351 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

בחזרה לשנות השמונים

הוועידה הלאומית לאנרגיה תתקיים השבוע בלי נציגות לירוקים ובלי אף מילה על אנרגיות מתחדשות ● בשביל לדעת שישראל מוצפת במינים פולשים לא צריך את דוח המבקר, מספיק להסתכל מהחלון ● משרדי הממשלה יפסיקו לקנות חד"פים אבל טובעים בכלים שמגיעים עם המשלוחים ● קליפורניה חוותה "רגע קצר נוצץ" של 100% אנרגיה מתחדשת ● ובבית ספר בהולנד יוצאים לטיול שנתי באופניים

עוד 1,393 מילים

שגרירי ארה"ב הזהירו מעליית היטלר לשלטון – הממשל התעלם

ריאיון שגריר ארצות הברית לשעבר דיוויד מק'קין טוען בספרו החדש, "לחזות ברדת החשכה", כי אנטישמיות, אדישות ופוליטיקה פנימית עיכבו את ארה"ב מלהתערב במלחמה בגרמניה הנאצית ● בריאיון לזמן ישראל הוא מסביר: "אזרחי ארה"ב לא חשבו שהממשלה צריכה להתעניין בזה"

עוד 1,326 מילים ו-1 תגובות
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
הַכְחָשָׁה 132

בעולם שבו המציאות עצמה מוכחשת - אין ולא יכולות להתקיים עובדות, אין ולא יכולה להיות "אמת". יש מקום רק לסיפורים, מיתוסים ונרטיבים. להכחשות ולהכחשות שכנגד. לתיאוריות ולתיאוריות קונספירציה

עוד 1,433 מילים ו-1 תגובות

לכולם יש מה לומר על חוק יסוד זכויות הנאשם של סער

חוק יסוד: זכויות במשפט הפלילי עלה לדיון בוועדת החוקה השבוע, או אז התברר כי החוק מושך תשומת לב מאין-ספור גורמים בעלי אינטרס - מהסנגוריה הציבורית, דרך מכון קהלת ועד המכון הישראלי לדמוקרטיה - וספק אם גרסתו הסופית תדמה לנקודת ההתחלה ● בנושא אחר הקרוב לליבו של סער, מתברר שהיועמ"שית מתנגדת לפיצול התפקיד ● והשופט חאלד כבוב עשה השבוע היסטוריה כפולה

עוד 1,304 מילים

דיווח: עודה ניסה לבקר בביה"ח את אחיו של זכריה זביידי שנפצע בחילופי האש בג'נין

מחשש לעריקה נוספת, כהנא התפטר מתפקיד שר הדתות – יחזור לכהן כח"כ ● נקבע מותו של לוחם הימ"מ שנפצע באזור ג'נין; בנט: "מסר נפשו למען ביטחון ישראל" ● השר פריג': "המשטרה ביזתה את הלווייתה וזכרה של שירין אבו עאקלה" ● דיווחים בסוריה: ישראל תקפה מטרות במערב המדינה ● ח"כ כסיף תקף שוטר; רה"מ: מתחבא בפחדנות מאחורי החסינות

עוד 56 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה